Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 38. týden 2017
- Bistro: Ozvěny budoucnosti (57 %)
značka, klient: Škoda Auto - Future Bakery: Vždycky drží spolu / Hynek Čermák (29 %)
značka: Staropramen, klient: Pivovary Staropramen - DDB: Hledáme schopné lidi, ne důvody proč nedat šanci (46 %)
značka, klient: McDonald’s ČR - AC&C Public Relations: Slušná káva (22 %)
značka, klient: LMC
- Elite Solutions: A po čem toužíš ty? (15 %)
značka, klient: Generali Pojišťovna
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Škodovka odkrývá starou budoucnost (57 %)
Škoda Auto hledá technicky vzdělané odborníky do vývojářské sekce, proto spustila novou náborovou kampaň , kterou propojila s vizionářským projektem Ozvěny budocnosti. Kreativu kampaně má na svědomí Bistro Agency.
Projekt s názvem Ozvěny budoucnosti vznikl v oddělení technického vývoje ve Škoda Auto už před třiceti lety. Tehdy se jednalo o výzvu pro studenty technických oborů, kteří se v rámci Ozvěn pokoušeli navrhnout a ilustrovat futuristické vize do budoucna a cílem „budoucnosti“ byl právě aktuální rok 2017. Škodovka se nyní rozhodla projekt oživit, nápady staré třicet let představila veřejnosti a zároveň se zeptala současné generace studentů na to, jak si představují svět a fungování dopravy v roce 2047.
Své nápady mohli techničtí nadšenci a studenti sdílet na microsite do konce letošních prázdnin. Nejzajímavější návrhy budou opět uloženy do trezorů, kde vyčkají dalších třicet let, než budeme moci srovnat s realitou.
Odtajnit technologické vize studentů z roku 1987 je skvělý nápad. Video ale podle mého názoru končí zbytečně budovatelským nadšením muže v bílé košili. Podobných lidí se bojím, tak jako se někteří lidé bojí klaunů. Podle mého názoru by stačil titulek.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Tohle je na rozdíl od Generali docela zábavnej web, jen ke konci trochu nepřehlednej a přeplácanej. Škoda.
Adam Roučka
Milý nápad, pěkné řemeslo. Škoda, že to není natáčené na skutečnou dobovou kameru, též zvuk se mohl více degradovat, bylo by to ještě autentičtější. Papírem šustící ‚moderní‘ kravaťák na konci mne však rozhodně nezaujal. Rekvizity na fotkách jsou roztomilé.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Je to fejk celý? Nebo jen ty videa? Nevim a je mi to fuk, je to super. Jen ten člověk co má bejt z roku 87 mluví živějc a současnějc než ten hezoun na konci, co nabízí možnost ‚tvořit inovace zítřka již dnes’.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Moc hezky a chytře zpracovaný nápad na propagaci kariéry v Škoda Auto. Palec nahoru.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)
Hezkej nápad a takový osmdesátky, že jsem čekal, kdy ze skříně vylezou Kroky Františka Janečka. V dalších exekucích se to trochu rozplizlo, ale i tak top tohohle týdne o světelný roky!
Vladimír Zikmund (Zaraguza)
Jdu dělat do Škodovky. Tohle mě naprosto nadchlo. Reálnej příběh (doufám), kterej nemá chybu. Winner 1.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Nemusíte se pořád snažit za každou cenu generovat nápady, který změní svět. Občas stačí prostě ‚dobrej‘ nápad, u kterýho se zaměříte na to, aby měl co nejlepší exekuci. Na tý stránce jsem strávil přes deset minut a je to můj vítěz týdne. Sorry, Staráči.
Miky Karas (Symbio)
Škoda ukazuje Generali jak na to: Nejít po povrchu, nebát se malinko složitější ideje (,Hele, a bude to všem JASNÝ? Ty přechody v čase?‘). A dát péči a čas exekuci, stylingu, focení.
Petr Bucha (Loosers)
2. Staronový, ale dobrý Smíchov (56 %)
Smíchovský Staropramen v rámci nové komunikace upevňuje spojení s pražskou domovskou čtvrtí. Vypráví příběhy odvahy a odhodlání, které by podle vedení firmy neměly zůstat zapomenuty, a chce se víc zapojit i do současného dění na Smíchově. Součástí nové komunikace je upravené logo, které se vrací ke své tradiční podobě (už je na lahvích a plechovkách, postupně se objeví i na hospodách a restauracích po celém Česku; písmena A a P odkazují na původní název Akcionářský pivovar Smíchov), a také televizní spot s hercem Hynkem Čermákem. Kampaň vymyslelo studio Future Bakery.
„Chceme ukázat všechno to, za čím si pivovar stojí už téměř 150 let. A to bez odkazu na unikátní místo původu našeho piva prostě nejde. Proto se v nové kampani Staropramenu představí hlavně samotný Smíchov jako čtvrť poctivých a pracovitých lidí, kteří si stojí za svým, stejně jako Smíchovský pivovar,“ vysvětluje senior brand manažerka Staropramenu Petra Chovancová. Nové směřování značky zastřešuje claim Vždycky drží spolu. Televizní spot s Čermákem natočila produkční společnost Creative Embassy. Režie se ujalo duo Wolfberg, které tvoří Jan Kalvoda a Přemek Ponáhlý. K vidění jsou od pondělí 18. září a spolu s televizí, digitálními médii a outdoorovou reklamou využije Staropramen také reklamu v kinech.
Tohle je trochu moc o všem. O chlapech, co drží spolu, o historii, statečnosti, o Smíchově jako takovém. Je to dost ukecané a občas se objeví klišé. Ale i tak je to dobré.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Natočený je to fakt hezky, ale tomu zvětralýmu patetickýmu voiceoveru hned na začátku spadne pěna. Mimochodem – víte, že Hynek Čermák je abstinent?
Adam Roučka
Hele, super! Je to výpravný, má to atmosféru a náboj. Škoda statičtější kamery, snad jen tato určitá strnulost spot odlišuje od světové produkce. Dobovek na téma ‚zlatavý mok‘ již bylo natočeno bezpočet, tato však jednoznačně patří k těm nejlepším. Hynek Čermák je čím dál lepší, ten chlap zraje jak víno (promiňte, pivo).
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Zdálo se, že Staráč je komunikačně mrtvej a vida! Skutečnou sebevraždu páchá až v posledních týdnech. Chci pivo, se kterým je sranda. Který chutná mě a kámošům. Ne další půlitr potu a slz tvrdejch chlapů. Za obrovský prachy tu natočili snůšku klišé, která ho cpe někam mezi Plzeň a Radegast. Nepatří tam a navíc už tam je celkem přetlak. Když potom ve 22. vteřině v rádoby pražsky uejkaným spotu najednou zazní ‚ryze česká desítka‘, člověka zamrazí. Odmrazí ho až těsně po druhé minutě u přiznání, že ‚někdy bolí‘ (jakože kocovina, chápete…). Novej klejm nekomentuju, jen bych to tak nějak uzavřel tím, že ty příběhy z toho videa spolu tak trochu nedrží.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Jednoznačný vítěz. Gratulace tvůrcům. Hmmm, Smíchov, zřejmě slušná čtvrť.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)
Nejlepší pivo na Smíchově má nejlepší reklamu taky tak maximálně na Smíchově. Filmařsky na úrovni, ale kdyby pivní reklamní klišé umělo mluvit, mluvilo by přesně takhle.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)
Oh yeaaaaaaaaaaaaaaaaaaah. Tohle je teda moc krásnej film. Srdce plesá. Smíchov jede. Takovouhle pivní reklamu můžu. Plzeňáci, sledujete to jo? Winner 3.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Ojojoj, tady nám to uteklo skoro až někam k Plzni, ne? Je mi jasný, že Staropramen chce a potřebuje komunikovat kvalitu svýho piva. Jenomže ani ten voice over nebo Hynek Čermák cestující časem mě o tom nepřesvědčí. Smíchov je možná pořádná čtvrť, ale Staropramen prostě není pořádný pivo. Myslím, že Wolfbergové z toho spotu mají celkem radost, protože co se týče craftu, tak je to fakt moc hezký.
Miky Karas (Symbio)
Tak tahle náborovka nových kádrů pro značku Staropramen se povedla! Výrazný voiceover, styl, charisma. A navíc: kdo by nechtěl za parťáka Čermáka, že?
Petr Bucha (Loosers)
3. S Mekáčem proti diskriminaci (46 %)

Vizuál náborové kampaně McDonald‘

Vizuál náborové kampaně McDonald’s
McDonald’s má novou náborovou kampaň, v níž se představuje jako zaměstnavatel bořící bariéry. Na vizuálech zdůrazňuje fakt, že některé okolnosti by při náboru zaměstnanců neměly hrát roli. Každý může předvést svůj potenciál. Tažnou silou kampaně jsou emoce, které mají vzbuzovat fotografie zástupců různých cílových skupin doplněných o slogany jako „Nemám zkušenosti“ či „Nezvládnu řídit tým“.
Vizuálů je v kampani celkem pět. Dva z nich Mekáč prezentuje v outdooru, na CLV a v rámečcích v MHD, ostatní se objevují on-line, na bannerech, které jsou zacílené na konkrétní potenciální zaměstance. Kampaň je zacílena především na mladé lidi bez pracovních zkušeností a také na ty, kteří hledají možnost rychlého kariérního růstu.
Silná myšlenka, hezké fotky a emoce. Proč téhle kampani nedat šanci?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Na printu s holkou funguje ten ‚protimluvnej‘ headline. U kluka ne. A na bannerech taky moc ne. Ale oceňuju, že se castingovce podařilo sehnat dvojníka Lionela Messiho.
Adam Roučka
Jo, tohle je čistotka. Rozhodně nejde o nic nového, avšak sám jsem podlehl a zvědavě se před citylightem pídil po zbylém textu.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Vlastně to je sympatický, zaujme to a ty lidi, který má, to osloví. Rozhodně kvituju, že už tam není breakdancer, ‚který se umí otáčet‘ následovaný lidma, kteří ‚mají příjemné vystupování‘ z tramvaje.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Pěkné fotky a navíc máme chuť číst dál a dozvědět se víc. Pochvala do McDonalds se počítá.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)
Nezvládnu přečíst ten malej text. Fakt, si to zkuste za chůze. Přitom nápad to nebyl marnej.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)
Musím přiznat, že to jsou báječný fotky. Z tý holky bych teda šéfovou nedělal neb se zdá, že má nějakou psychickou poruchu, ale psycho nepsycho, na CLV to vypadá naprosto skvěle. A líbi se mně i idea. Winner 2
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Určitě to šlo odfláknout podobně jako Generali, tady k tomu ale agentura alespoň přistoupila poctivě. Jenomže já se prostě nemůžu zbavit dojmu (a nejspíš nebudu sám), že Mekáči docházej lidi a teď berou každýho. Kdyby ve vizuálech bylo jiný logo, nevím, třeba Googlu, tak je to někde jinde…
Miky Karas (Symbio)
Ano, i HR by mělo k práci přistoupit s fantazií a odvahou. Přijímat muže 25-35 s VŠ umí každý moula s dvouměsíčním rekvalifikačním kursem personalisty. Ale dát šanci studentům, vězňům, nebo – dokonce! – matkám, to chce koule.
Petr Bucha (Loosers)
4. Jak se nechovat při hledání práce (22 %)
Zprostředkovatel pracovních nabídek LMC ve své nové kampani bojuje proti liknavosti personalistů. Upozorňuje tak na paradox, že navzdory rekordně nízké nezaměstnanosti v Česku se zájemci o nová místa v řadě případů nedočkají adekvátní odpovědi včas. „Zhruba polovina zaslaných životopisů zůstává i po dvou týdnech bez odpovědi, na začátku kampaně to byly plné dvě třetiny,“ shrnuje zkušenost LMC analytik firmy Tomáš Ervín Dombrovský. Cílem kampaně podle něj je, ideálně „aby každý do dvou týdnů věděl, na čem je, a mohl se podle toho zařídit“.
Na problém nekomunikace, jeden z největších na současném trhu práce v Česku, upozornilo LMC eventem nazvaným Slušná káva. Na trzích na náměstí Jiřího z Poděbrad píáristi instalovali stánek fiktivní nové značky Slušná káva a po trzích zvali lidi, aby si šli kávu objednat. U stánku se pak prodavači záměrně nevěnovali těm, kdo si chtěli nápoj dát. Firma tak chtěla vybudit frustraci podobnou, jakou může cítit uchazeč, když mu personalista včas neodpoví.
Zároveň na Facebooku běžela kampaň na několik desítek novinářů, rovněž s pozvánkou na Slušnou kávu, pozvánka jim přišla i poštou. Sedmnáct novinářů si kávu následně objednalo, ta jim ale v určený termín záměrně nebyla doručena. O Slušné kávě měli po výzvě do agentury na sociální sítě napsat v komunitě známí Patrick Zandl či Petr Koubský, podle slov agentury „aby novináři pochopili, jak je téma závažné“. Kampani mimoděk pomohl svou negativní reakcí i Daniel Dočekal, ten ale nebyl do záměru zasvěcen. V další fázi kampaně má vzniknout video, které prostřednictvím onlinu a direct mailu chce LMC šířit na desetitisíce manažerů lidských zdrojů, které má v databázi.
Podkladová data a průzkumy pro kampaň pocházejí od LMC, autorem konceptu, produkce a online kampaně je agentura AC&C Public Relations, která s LMC dlouhodobě spolupracuje, o video se postarala její sesterská agentura SocialBooster.
Překvapilo mě, že tolik personalistů na životopisy neodpovídá, nebo odpovídá pozdě. Tak snad se napraví, sec mazec! Vždyť to říká i pan Ladislav Špaček.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Stopáž 6:06 ? Proč ne rovnou 666? Protože tohle je peklo. Plus se nemůžu zbavit dojmu, že ten hrnek kafe v logu vypadá jak trenky s naditym suspenzorem.
Adam Roučka
Málem jsem se odebral do zhoubných spárů delta vln a to jsem to přitom sprostě proklikal. 100% koncentrát nudy.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Když vám chlap / ženská / personalista neodepíše, je to nepříjemný. Když si vás nevšímaj v kavárně, po chvíli odejdete a připadáte si jak kokot. Oboje normální člověk zažil x-krát a ten experiment tak nemá úplně smysl.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Nápad se stánkem se Slušnou kávou si s hledáním práce bohužel nespojím. ALE video je dobrým kopancem do svědomí a tímto posíláme velkou omluvu všem, na jejichž zájem o práci jsme jako agentura nereagovali. Učinkující v klipu mají pravdu. Vymlouvat se na nedostatek času uplne nejde. Ooops.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)
Koukat šest minut na tohle video byla slušně silná káva.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)
Tak tohle je problém v každém oddělení HR a každé (snad) z těchto oddělení se s tím snaží něco dělat. Není to o tom, že by náboráři byli největšíma aragontama pod sluncem, ale je toho na ně buď přespříliš a nestíhaj to, nebo je to celý blbě zorganizovaný anebo oboje dohromady. Vy, kolegové z LMC, jenom říkáte, že je to špatně, ale já bych hrozně chtěl, kdybyste třeba navrhli řešení, jak to dělat, aby každej kandidát dostal odpověď.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Dokoukal jsem to jenom z povinnosti, a teď bych prosil těch šest minut vrátit zpátky. Dík! Přitom ta iniciativa za tím by si zasloužila mnohem víc.
Miky Karas (Symbio)
Větší smysl by mělo, kdyby se nevšímavě chovali k personalistům třeba na HR kongresu. Ne k lidem na Jiřáku. Asi chápu, čeho se obávali, ale Špačkovat na náměstí nejde k podstatě.
Petr Bucha (Loosers)
5. Generali, sen každého zaměstnance (18 %)
Čistě náborová kampaň Pojišťovny Generali je zaměřená na hledání nových obchodníků a obchodních manažerů. Je cílená regionálně na konkrétní lokality, kde pojišťovna vnímá na těchto pozicích nedostatek. Kampaň poběží primárně na sociálních sítích, na Facebooku a také na Youtube. Objeví se také v on-line prostoru na Google a na Seznamu.
Nosnou částí kampaně je celkem devět videí v nichž vystupuje jednotlivě osm manažerů, jedno video je společné. Součástí kampaně budou také bannery, plakáty nebo speciálně upravené zastávka MHD. Spoty se natáčely v pražské centrále Generali.
Toto je velmi zvláštní, divná, až znepokojivá věc. Doufám, že mladík z videa své klienty, o které pečuje se stejnou vášní jako o květiny, nepřelije je nebo příliš nepohnojí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Takovejhle web odděluje zrno od plev. Protože ty, kterejm to přijde dobrý, si nic jinýho než práci v pojišťovně ani nezasloužej.
Adam Roučka
Sorry, tohle je běs. Všechny složky jdou proti sobě a srážejí se v třeskutě vyprázdněném korporátním guláši. Tudy cesta nevede…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Kampaň bohužel nic moc a o ženy asi v Generali zájem nemají. Takže nic.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)
‚Co si pamatuju, pořád jsem jezdil na kole. Naučilo mě to předvídavosti, což se hodí i v Generali‘. Dávám body za využití generátoru náhodných slovních spojení v kampani. A další za to, že jim ty obleky jim seděj líp, než klukům v OVB.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)
Je to kariérní stránka, jak se dělala před pár lety. Ale čas letí strašně rychle. Vím, chtěli jste ukázat příběhy zaměstnanců, ale výzva je (i pro mě) to udělat co nejzajímavějc a přitom neztratit tu autenticitu. Je to ok, ale ne pecka.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Člověk by z toho skoro měl pocit, že pracovat v Generali je job snů. Samí šťastní lidé, kteří mohou v práci realizovat svoje vášně, táhnou společně za jeden provaz a jsou plní energie. Jenomže to by se tomu muselo dát alespoň trošku věřit. Je to klišé a ještě navíc nevkusně zpracovné. Zbytečnost.
Miky Karas (Symbio)
Koncept prvoplánový, exekuce rozpačitá. Textace webu je sbírka frází a klišé: ‚Práce v Generali je jízda, kterou miluji.‘ Kolik lidí si řekne: ,’Pro tyhle chci dělat?!‘
Petr Bucha (Loosers)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.