Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 40. týden 2017
- Filip Hostýnek: Natočte novou Penny reklamu (44 %)
značka, klient: Penny Market - DDB: Buď pán! (35 %)
značka, klient: McDonald’s - Havas Prague: A kde schováváte svoje Opavie vy? (35 %)
značka: Opavia, klient: Mondelez Czech Republic - Otevřená madeta (29 %)
značka, klient: Madeta
- Labstore: Nakupování s rozumem a citem (26 %)
značka, klient: Teta Drogerie
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Naše Penny, tentokrát z chalupy (44 %)
Do televize míří reklama, kterou pro Penny Market natočil zákazník Filip Hostýnek z České Třebové. V prázdninové soutěži Natočte novou Penny reklamu porazil 161 konkurentů, kteří výsledky své práce nahráli na web, a získal odměnu 150 tisíc korun. Spot běží v televizi od 28. září.
Scénář vznikal dva týdny a Filip Hostýnek, čerstvý absolvent oboru Speciální edukace bezpečnostních složek, ho se dvěma kamarády natáčel tři dny v Orlických horách a u Chocně. V hlavní roli jsou jeho kamarádi, příbuzní nebo soused.
Podle manažerky strategického marketingu Penny Zlaty Ulrichové překvapilo vítězné video svou profesionalitou. „Navíc nejlépe splňuje soutěžní kritéria: dodržuje strukturu současných Penny spotů, zajímavě zpracovává téma České potraviny a ostatních výrobků z PENNY a hlavně je zábavné,“ dodala Ulrichová.
Penny Market dbá na to, aby spoty byly autentické, místní a s reálnými obyvateli – neherci z konkrétních menších měst, ve kterých se nachází Penny. „Reklamy našich zákazníků tento netradiční způsob tvorby posunuly ještě o úroveň výš,“ doplnila Ulrichová. Filmový štáb už letos natáčel v Jablonci nad Nisou a Havlíčkově Brodě nebo v Kralupech nad Vltavou.
Jestli je tohle skutečné (čemuž se trochu zdráhám uvěřit), je to dobré. Pojďme se na reklamy vykašlat, ať je točej‘ normální lidi!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Zlato, tohle je celkem dobrý! Úleva. Nekoná se žádný patos. Sympatické.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)
Já bych se pozastavil nad wardrobe. Bunda, co má na sobě ten chlapec, je tak nesmírně mimo, až je strašně cool. Přirovnal bych k to k časům, kdy režiséři strkali do svých děl Saaba. Saab je v autonebi, tak si teď rejžové musí hledat nové špíčky. No dobře. Na to, že je to Penny, tek to vlastně není tak špatný.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Tak to je konec agentur v Čechách. Reklama z lidu je lepší než originál od profíků. A ten casting! Tomu se nedá než věřit.
Petr Čech (Havas)
Super koncept, GJ, Penny! Škoda, že to ten tvořivý nadšenec z České Třebové neosolil pořádnou orchestrací, spot by dostal správnej říz.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Celé je to postavené na tom, že Penny chce ‚autentickú reklamu z ľudu‘, ale nakoniec ako víťaza zvolí profi spot, na ktorom tá ‚autentickosť‘ nie je vôbec vidieť. Prípadne si ho rovno natočili sami, čo by celý koncept poslalo totálne na dno.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Je zajímavé (smutné, vtipné, k zamyšlení – nehodící se škrtněte), jak tříčlenný pubertální štáb s rozpočtem 0,- dokázal nápadovou, obrazovou i střihovou kvalitou předehnat juchající týmy kreativců a produkčních s repasovanými Saaby a mizejícím opálením ze surfovacího jóga kempu na Srí Lance.
Pavel Fuksa
2. České speciality u McDonald’s (35 %)
Letošní podzim se McDonald’s v Česku rozhodl vsadit na patriotismus a uvádí burger Maestro s českým hovězím masem a čerstvou zeleninou. Maestro ve dvou provedeních bbq a bohemia je v restauracích k dostání od konce září. Konkrétní nabídka je přitom dostupná pouze v Česku. V televizi i na internetu běží 26 sekundový spot, který zákazníkům napovídá, aby nedbali na rychle se měnící trendy a dali si ověřenou klasiku.
Insight ‚buď pán, neohlížej se na to, co letí‘, je mi sympatický. Zamyslela bych se nad hudbou, tento ‚jakoby funk‘ je jalový jako většina nanicovaté hudby, která zaznívá v reklamách. S lepší písničkou by ta reklama mohla být mnohem víc na pána.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Tak moment, je tohle nějaká remininscence na #antiměšťák, #rybář, #naboboftheyear neboli MikeJePan? Jestli jo, tak nemám, co bych řekl neb to nechápu. Jestli ne, tak čtěte dál. Díky téhle reklamě jsem si na Youtubě po letech zkouknul slavný spot na Southern Comfort a řeknu vám, podívejte se taky a odhalíte, kdo je tady opravdovej Pán s velkym P.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Po tomhle divnoprůchodu městem rozhodně nemám pocit, že bych byl nějaký pán. Asi špatenka hele.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Stoporený fakáč trendom dáva od mekáču zmysel a mňa baví.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Reklama na jednoho z nejoceňovanějších klientů na světových festivalech je v Čechách natočena jako studentský film, včetně afektovaných výrazů herečky a jejího přesmyku z nudy do dokonalého vzrušení.
Pavel Fuksa
3. Opavia hraje na schovku (35 %)
Producent cukrovinek Mondelez posiluje komunikaci spojenou se svou zastřešující značkou sušenek a oplatek Opavia. V nové reklamní kampani A kde schováváte svoje Opavie vy? malý chlapec v roli detektiva hledá v domě sušenky poschovávané členy rodiny, aby se s nimi o ně mohl podělit. Komunikace bude od konce září do listopadu zahrnovat televizní kampaň i podporu v digiálním prostředí, zejména na sociálních sítích.
„Reklamní kampaň a její hlavní motiv pozitivně hodnotili i sami spotřebitelé, kteří u testů velice často mluvili právě o schovávání sušenek, a to nejenom před svými blízkými, ale velmi často i sami před sebou,“ uvedla Lýdia Baránková, manažerka značky Opavia. Největší výzvou bylo podle Baránkové vymyslet, jak oslovit velmi různorodou cílovou skupinu, kterou Opavia díky svému širokému portfoliu zahrnuje. Na revizi positioningu a přípravě komunikace se podílela kreativní agentura Havas. Na nové komunikaci spolupracoval mezinárodní česko-slovensko-brazilský tým.
Jednou jsem si takhle schovala sušenky, a když jsem je našla, byly plné červíků. Takže bych si dala bacha. Ale vážně – spoty Opavia jsem si vždycky spojovala s prosluněnou kuchyní nebo zahradou, takže mi tento ponurý ‚upgrade‘ nepřijde zrovna šťastný. Ale třeba se to zákazníkům na fokuskách bude líbit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Tenhle spot vás asi přinutí zvednout hlavu od mobilu. Filmový začátek vzbudí zvědavost. Ale nemohu se zbavit pocitu, zda byl velmi silný insight opravdu vytěžen. Škoda, že nebyla prezentována celá kampaň, včetně digitálu. Tak nějak se nabízí, že příběh tou otázkou nekončí.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)
Tady píšou, že: ‚malý chlapec v roli detektiva hledá v domě sušenky poschovávané členy rodiny, aby se s nimi o ně mohl podělit‘. Moment, moje máma přede mnou schovávala čokoládu, abych jí nesnědl. Já jí ale našel a zblajznul jsem vždycky jenom tolik, aby to nepoznala. Chtěl jsem tedy říci, že insight je moc dobrej. Bohužel ten konec jak z učebnice marketingu nám to trochu kazí. Ale světe div se, Opavia to tenhle týden vyhrává. Gratuluji, Opavia bere zlato poprvé.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Hezká kamera, dobře vybranej kluk. Proč ne.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Prečo by som si mal schovávať oplátky za desať korún?
Tomáš Hrábek (Symbio)
4. Jak se dělá máslo
Prostřednictvím nové kampaně Otevřená Madeta s podtitulem Madeťáci otevřeně o Madetě chce největší zpracovatel mléka v Česku dát veřejnosti jasně najevo, že nemá co skrývat. Prezentuje se jako společnost založená na tradičních a ověřených produktech i recepturách. Madeta věnovala nové kampani speciální microsite, na které se mohou zákazníci prostřednictvím čtyř cca minutu a půl dlouhých spotů podívat, jak se vyrábí jejich nejoblíbenější mléčné produkty. Výrobou másla, sýru cottage a blaťáckého zlata provází samy zaměstankyně závodu.
Zastavte si spot na 0.23 vteřině a zaměřte se na obličej dívenky. Její nadšení, že vidí v ledničce máslo, je tak obrovské, až se bojím, že si vyvrátila čelist. A ohledně myšlenky otevřenosti Madety – je super, že máme možnost podívat se na živý přesnos z výroby sýru cottage. Ale nezapomnělo se na krávy? Ve spotu vidíme, jak se šťastně prohánějí po pastvinách. Pokud to tak ve skutečnosti není, jde o fake news, dávám palec dolů a mažu všechny body.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Opravdu? Bez nějaké značky by byl život smutný? To by bylo smutný. Tak to asi měl být vtip. Možná. Kdo ví. Snaha o autentická videa je fajn, exekuce kulhá. Nechte ty lidi mluvit po svém, když to nehercům píše do pusy kopík, končí to takhle.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)
Podivejte, v těch videích nám bylo odhaleno spousta věcí, které možná konzument ani nechce vidět. A myslím, že přestože tvůrci vybrali nejlepší herečky z fabriky, tak to stejně vypadá směšně. Spot ‚Jak by vypadal život bez Madety‘ je ovšem vedle jak ta jedle. Dokážu si představit rozehrání konceptu ‚Jak by vypadal život bez syrečků‘. Ovšem Madeta, to jsou lehce zaměnitelné výrobky a proto její potencionální výpadek ve výrobě snadno nahradím.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Jak by vypadal život bez Madety? Skvěle. Třeba jako ten můj. Na domácí chleba od maminky si naleju olivový olej a vidím, že mi to zas steklo. No bóže, talíř se olízne a telátko, které neodtrhli od mámy kvůli mlékárenské mašinérii už dva dny po narození, taky. Škoda že na fokusky nepozvaly opravdové krávy. Ty by totiž tenhle koncept vybučely. Sice humanizuje mlékárenskou výrobu, ale opomíjí nehumánní podmínky chovu dojnic.
Petr Čech (Havas)
Mám rád osvětu, navíc zírat na výrobní linku… to je panečku slow TV! Ústřední spot se docela povedl, v rámci cílovky trefa do černého.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Rozumiem zámeru, ale bohužiaľ to nie je tak zábavné či zaujímavé, aby som u toho strávil výrazné množstvo času. Tie gify čo sa tvária ako webky som si ale na chvíľu pustil na druhý monitor namiesto ‚mazací tramvaje‘, to nie že nie.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Nuda. Nevěřím zaměstnankyním ani slovo, zejména příběh o tom, jak šla pracovat do Madety proto, že jí voní máslo.
Pavel Fuksa
5. Rozum nebo cit?
Nová kampaň drogerie Teta pracuje s tématem ženského rozhodování. V zákaznici drogerie, kterou ztvárňuje herečka Lucie Černíková se sváří dvě osobnosti. Zatímco jedna nakupuje podle přesně rozvrženého plánu, druhá podléhá okamžiku a nechá se snadno okouzlit. Kampaň se v televizi vysílá od posledního zářijového týdne. Režie spotu se ujal Jaromír Malý a kreativu připravila agentura Labstore, s níž Teta spolupracuje už čtvrtým rokem.
Rozum mi říká, že myšlenka je správná, cit říká, že by to šlo natočit lépe.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Neurazí, nepotěší. Co dodat.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)
Slečně Rozumbradě se to nějak plete. S pohledem na hodinky řekne ‚Vím přesně, kolik utratím.‘ No jo, ale její kamarádka Cíťa je zdařilejší. Její hláška ‚Navrhuji začít kávou‘ je vyslovená naprosto perfektně. Beze srandy. A propos. Ten koncept je dobrej a hezky mluví k cílovce.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Nechci žít ve světě, kde do drogerie chodí jen ženy, protože kdyby tam náhodou přišel chlap, vypadal by jako… tetka?
Petr Čech (Havas)
Nápad s Rozumem a Citem budiž, ale proč ta okázalá divadelní deklamace paní protagonistky?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Rozum a cit je super nápad na kreatívnu platformu, ale započúvajte sa do tých ušidrásajúcich dialógov. Chce to úplne preškrtať scenár a urobiť z týchto dvoch postavičiek skutočné intereagujúce charaktery, nie avatarov recitujúcich korporátne hlášky z brand manuálu.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Dramatický kroužek základní školy dal dohromady reklamu, která mě nutí odhlásit internet i koncesionářské poplatky. Když by to náhodou nebylo jasné, dokonce i jakoby barevné pozadí je jakoby rozdělené na dvě části – chápete?
Pavel Fuksa
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.