Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 16. týden 2015
- Kaspen/Jung von Matt, MEC: Na balkoně se má odpočívat (49 %)
klient: Ikea - McCann: Lufťáci / Jiří Vyorálek (37 %)
klient: Vodafone - Slevomat: Slevomat slaví 5 let v metru (31 %)
klient: Slevomat, vlastní tvorba - Zipo Film: Nechte to na nás (22 %)
klient: Mountfield - Iuridicum Remedium: Špatný vTTIP (21 %)
klient: Iuridicum Remedium, vlastní tvorba
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Lepiči odpočívají na balkoně (49 %)
Ikea ve své jarní kampani kultivuje české balkóny a zahrady. Ve spolupráci s agenturou BigMedia nechala na Budějovické ulici v Praze přistavět balkon k billboardu, na kterém si lepiči plakátu v podobě figurín dávají pauzu. Plakát může zaujmout už tím, že není dokončený. Na kampani se podílejí agentury Kaspen/Jung von Matt a MEC.
Netradiční outdoorová kampaň Ikea je vidět i na několika dalších místech v Česku. Například v Praze na Andělu převrátila Ikea perspektivu zastávky, kterou proměnila v nový balkon.
Tohle jsem měl na mysli, když jsem říkal, že Kaspen/Jung von Matt může všechno.
Marek Prchal
Hezký nápad na outdoor, který je kreativní, díky netradičnímu zpracování zaujme a jasně dodá message, která je nyní na začátku jara pro spoustu obyvatelů bytů velmi relevantní.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Solidní kousek. Místo figurín by byli samozřejmě lepší živí lidé.
Martin Charvát (Konektor)
Ano, je to dobré. Několik desítek stejných nápadů ze světa i z domova to ostatně potvrdilo. Čili sázka na jistotu…
Iva Bízová (Loosers)
Co tady vlastně hodnotíme? Jeden drahý a těžko pochopitelný billboard s hadrovými panáky nebo povedenou balkonovou kampaň? Kdybychom hodnotili celou kampaň, dal bych 50%, takhle 10%. Nebo někdo opravdu věří tomu, že tohle může fungovat?
Tomáš Mrkvička
Outdoorové kampaně Ikea jsou obecně zajímavé, poutají pozornost a přitom jsou jasně srozumitelné. Protože jsem si nedávno v Ikee sama koupila stolek na balkon, nemůžu jinak, než pochválit. Asi jim ty reklamy vážně fungují.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Klasický outdoor nápad, ale pekný.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Lepiči billboardů jsou takoví policajti české outdoorové reklamy. Kdekdo si z nich dělá srandu.
Lukáš Hvozdecký
Tyhle hry v outdooru mám ráda. Bylo by prima, kdyby se tím nakazilo víc klientů.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)
2. Vyorálek dělá pro Vodafone lufťáka (37 %)
Mobilní operátor spustil novou reklamní kampaň, v níž se zaměřuje na zrychlení Turbo Internetu ve městech. Protagonistou nových reklamních spotů se opět stal herec Jiří Vyorálek coby lufťák, který tentokrát vyráží s rodinou z města na chalupu. Objevují se opět též seniorky ambasadorky Turbo Internetu. Kampaň bude k vidění v televizi, na internetu, prodejnách a venkovních nosičích.
Jeden z nových spotů se odehrává v červeném autě a s řidičem v kožených rukavicích, jako to bylo s legendárním Bobem v podání Jiřího Macháčka, v kampani Oskara, předchůdce Vodafonu.
Tak tohle je boží, připomíná mi to velice silně situaci, kdy vyprávím vtipy. A může se stát – a také se často stává, že se začnu smát ještě před pointou, v níž mi není rozumět, protože drmolím. Ale zase, na svou obranu musím říct, že třeba vtip s cikánkou je tak krátký, že se mi ho nepovede zkazit.
Marek Prchal
To se nám ti mobilní operátoři rozhláškovali a snaží se jeden být vtipnější než ten druhý. Ale jinak celkem pěkná práce oproti za každou cenu rádobyvtipnému T-Mobilu. Jasný insight a zaměření na dobře definovanou cílovou skupinu, která má tu potřebu a i prostředky.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Strategii Vodafonu nerozumím. Na jedné straně mluvící kecky, na druhé straně důchodkyně, chalupa, usedlá rodinka. Co mi tím chce značka sdělit?
Martin Charvát (Konektor)
Režisérský dotek je u této kampaně hodně znát. Dan Růžička je, co do kvality, vždycky sázka na jistotu.
Iva Bízová (Loosers)
Vodafone se snaží v žánru reklamních doslovností dohnat a předehnat T-Mobile, ale to zkrátka dost dobře nejde. Tohle je jen takový upocený nevtipný pokus. Vodafone by udělal lépe, kdyby si našel vlastní identitu.
Tomáš Mrkvička
Člověk dokáže odhadnout, kde tvůrci chtěli, aby se divák zasmál, ale bohužel nepřichází ani vlažné pozvednutí koutku. Reklama mi řekne, co má, ale na původní spot s Jirkou Macháčkem nemá ani náhodou.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Niekedy mám pocit, ze Vodafone a T-Mobile majú tú istú agentúru. Jednoduchá slovná hračka a fór, tak sa varí reklama na operátora. Babičky na wrecking ball, to bolo ine kafe.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Vlastně mě to baví – nekomplikovaný humor, pochopitelné sdělení, sympatický Jiří Vyorálek a i ta slovní hříčka se najde.
Lukáš Hvozdecký
Nemohu napsat nic trefnějšího než napsal Martin Charvát v krásném článku o tom, jak šel čas s Vodafonem.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)
Martin Charvát: Jak šel čas s Vodafonem. Vzestupy a pády jedné značky
3. Slevomat šel s textem do metra (31 %)
Čistě textovou kampaň s celkem 77 variantami rozjel v pražském metru na všech třech trasách Slevomat, nejnavštěvovanější český server hromadného nakupování. U příležitosti pátých narozenin upozorňuje cestující na jednotlivé kategorie nabídek.

Textová kampaň Slevomatu v pražském metru

Textová kampaň Slevomatu v pražském metru

Textová kampaň Slevomatu v pražském metru
Prohlédněte si všech 77 vizuálů z kampaně
Je to faaajn, jen tedy, mám intenzivní vzpomínky na Boulevard. Skoro bych řekl ‚invazivní‘. Škoda, že se už nedostanu tak často mezi lidi, tahle kampaň by mě ve městě dost potěšila.
Marek Prchal
Celkem fajn pokus. Zaujme, někdy i pobaví, jen je škoda slabé grafické stránky.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Hurá, konečně zase jednou někdo přišel na to, že i hardsell se dá dělat dobře! V Americe už to tak dělají dvě stě let. Chtělo by to jen o trošku lepší výběr a pohrát si s grafikou. I textové inzeráty mohou být ‚vymazlené‘.
Martin Charvát (Konektor)
Proč dělat 77 inzerátů, když zdaleka ani tři nejsou textově dobré?
Iva Bízová (Loosers)
Nezaujme, nedoručí sdělení a pravděpodobně i poškodí značku. Být slevomatový kopík a kopík v reklamce prostě není totéž. Ale nezoufejte, ‚moře spláchne všechna hoře, lidé jsou oděni spoře a je jim dobře‘.
Tomáš Mrkvička
V této čistě textové kampani postrádám jedinou věc – dobré texty.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Velmi rozdielna kvalita textov. A ti copywriteri mohli zavolat k sebe aspoň jedného artdirectora. Mohla to byť o dosť krajšia typografická kampaň.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Právě dnes jsem v metru zaržála a snažila se přečíst aspoň pět headlinů. Tato země nutně potřebuje více chytrých headlinů! Bohužel kampaň Slevomatu taky. ‚Moře/spláchne všechna hoře/lidé jsou oděni spoře/a je jim dobře.‘ Hvozdecký, to mi zaplatíte.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)
4. Se sekačkou si hraje i Mountfield (22 %)
Prodejce zahradní techniky přichází opět s prověřenou televizní reklamou. Tentokrát ukazuje příběh dvou sousedů, kde jeden podle návodu složitě sestavuje sekačku, a druhý přenechá všechny starosti zaměstnanci Mountfieldu.
Krásná práce. Měl bych sice lepší pocit, kdybych dokázal sekačku zprovoznit sám podle návodu, ale to je čistě můj problém.
Marek Prchal
Co mám na Mountfieldu nechat. Nechat si přivézt a složit sekačku? A sekačky se neprodávají celé? Naštěstí nejsem cílovka. Jinak jako vždy standard od Mountfieldu: děsivě levná, vizuálně otravná komunikace, která díky velkému budgetu otravuje televizní bloky po celou sezonu.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Myšlenka dobrá, provedení strašlivé. Takhle se točily reklamy v raných devadesátkách. Přehrávané akce, rádobyvtipné grimasy. Zvuková stopa z toho trčí tak, že se o ni můžete přerazit. Kdo to ‚daboval‘ a proč?
Martin Charvát (Konektor)
Mountfield z těch klišé asi nikdy nevyjde.
Iva Bízová (Loosers)
Vypadá to jako něco z devadesátek. Ale sdělení to doručí a střižený na patnáctku by se to dalo asi přežít.
Tomáš Mrkvička
Když už to má být taškařice, tak ať je pořádná. Ať se lidi bouchají traverzama po hlavě a třeba jim i padají kyblíky s barvou na hlavu. U Mountfieldu je to ale málo, aby to plnilo svůj účel.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Tento spot sa sem ako dostal? Exekučne patrí do 90. rokov.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Milý Mountfielde, nemohl bys konečně něco chytře okopírovat od Hornbachu?
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)
5. Špatný vTTIP v obchodech (21 %)
Údajné hrozby chystané obchodní úmluvy TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) mezi EU a Spojenými státy americkými jsou terčem guerillové kampaně sdružení Irudicum Remedium. To se téma dlouhodobě snaží dostat do veřejné debaty. Dobrovolníci – hlavně z České pirátské strany, ze Strany Zelených, Mladých zelených a z Hnutí Duha – roznesly po obchodech v Praze, Brně a Kladně stovky visaček se „špatnými vtipy“, které upozorňovaly na úskalí zmíněné úmluvy.
Guerillová akce proběhla v sobotu 18. dubna, v den globálních protestů proti TTIP a obdobným obchodním úmluvám. Do visačkové kampaně se zapojili i europoslanec Jan Keller (ČSSD) a europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Z guerillové kampaně proti nadnárodní obchodní dohodě

Z guerillové kampaně proti nadnárodní obchodní dohodě

Z guerillové kampaně proti nadnárodní obchodní dohodě
Dobrá snaha. Visačky jsou dobrý kanál na komunikaci hrozeb chystané dohody. Jen úplně nevím, jestli to je jasné běžnému konzumentovi. Nevím, co bylo na zadní straně. Video je bohužel utahané, nezaujme.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Jak se říká v Majoru Zemanovi v dílu Kvadratura ženy: ‚Bože, proč mi ukazujete takovou hrůzu?‘ Přestože spolek Iuridicum Remedium uvádí, že spolupracuje s agenturou Geometry Global, tohle vypadá na klasickou akci ‚měli jsme u piva skvělý nápad a udělali jsme si to sami‘. Akce s visačkami nesouvisí s produktem. Video je totálně nepochopitelné i pro člověka, který se o problematiku zajímá. Vševypovídající je jeho statistika: 34 zhlédnutí za tři měsíce. A výběr spolupracujících ‚celebrit‘ raději nebudu komentovat.
Martin Charvát (Konektor)
Aha, takže slovní hříčka TTIP a vttip? To je trapné, ne? A ten složitý oslí můstek k ‚produktu‘ je opravdu nemotorný. A navíc, věří snad někdo tomu, že tuto kampaň někdy někdo někde viděl?
Iva Bízová (Loosers)
Až do zhlédnutí kampaně jsem si o TTIP nemyslel nic dobrého. Teď začínám mít pochybnosti, jestli to s námi ti Američané přece jen nemyslí dobře.
Tomáš Mrkvička
Představa, že si lidé přečtou vtípek a pak půjdou na web, aby si sami dohledali, o co se vlastně jedná, je podle mě hodně naivní. Na druhou stranu může mít taková akce poměrně zajímavé PR.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Video hrozné, ale guerilla dobrá. Prečo je tá kravička fialová.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
U nás před TTIP varují Keller a komunistka Konečná, ale v Británii prý třeba kuchař Jamie Oliver. Na základě této kampaně se o tohle téma ale zřejmě nikdo hlouběji zajímat nebude.
Lukáš Hvozdecký
Nic proti iniciování debat a podobně, ale dělá to na mě dojem kampaně, která se masově rozšířila asi tak mezi patnáct přátel hlavních aktérů. Experimentální zadání hashtagu #SpatnyvTTIP na FB vedlo k výsledku ‚Momentálně nejsou k zobrazení žádné novější příspěvky.‘ Top tweet na Twitteru měl 22 hvězdiček. A kolik že bylo těch dobrovolníků? Dvacet? Tak vám nevím, Kohn.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.