Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 2. týden 2018
- Fallon Prague: Nejlepší věci přicházejí ve třech (55 %)
značka, klient: Škoda - Outbreak: Konečně banka, která myslí na lidi (46 %)
značka: Hello bank! by Cetelem, klient: BNP Paribas Personal Finance - Ogilvy & Mather: Natírání (41 %)
značka, klient: Air Bank
- Outbreak: Udělej, co je důležitý (38 %)
značka: Jobs.cz, klient: LMC - SEN: Coop slaví 100 let našeho státu (18 %)
značka, klient: Coop Spotřební družstva České republiky
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Trojnásobný úspěch speciálky Fabie (55 %)
Agentura Fallon Prague, která je součástí skupiny Publicis One, vytvořila globální kampaň, jejímž cílem bylo představit úspěch týmu Škoda Motorsport. Ten třikrát po sobě vyhrál v automobilových soutěžích v kategorii WRC2. Reklamní sdělení bylo komunikováno v prosinci v televizi, onlinu, printu i na venkovních plochách. Hlavní myšlenka kampaně Nejlepší věci přicházejí ve třech byla podpořena písní od Lionela Richieho Three Times a Lady.
Kampaň je rozdělena do dvou částí. První, komunikovaná v Česku, se věnovala úspěchům závodního týmu. Druhá stavěla na úspěších motoristického týmu a jejím cílem bylo podpořit prodeje speciální edice modelu Škoda Fabia, který byl inspirován rallyovými vozy. Kampaň cílí na fanoušky motoristického sportu a mladé lidi a jejím cílem je ukázat, že Škoda je úspěšná na rallyových tratích a to dokáže přenést i do civilních modelů.
Hezky natočené. Doufám, že drůbež nebyla při natáčení zraněna či nijak týrána.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Vzbudilo to můj zájem. Což je u reklamy na auto v mém případě skoro zázrak!
Alena Oswaldová (Nestlé)
Ta Škodovka to jede poslední dobou přes písničky. Tohe sice není tak chytlavý jako ten tchajwanskej spot o Kikim, který rád tancoval, ale je to taky fajn. Vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Když jsem poprvé viděl jen konec spotu, tajně jsem doufal, že má škodovka konečně vtipnej spot a že to celý bude o tý slepici, která má několik životů,… pak jsem to viděl podruhý a bylo jasný, že to je jen další dobře natočenej spot, po kterým zejtra neštěkne ani pes.
Adam Roučka
2. Škytání způsobuje nová banka (46 %)
Banka Hello bank! poté, co se přeměnila ze značky Cetelem, spustila první velkou marketingovou kampaň. Hlavní motto kampaně „Konečně banka, která myslí na lidi“ se odráží v hlavním motivu televizního spotu, a to škytáním. „Co dělá člověk, na kterého někdo myslí? No přece škytá! Hello bank! tak jednoduše vzkazuje svým současným i budoucím klientům, že ji zajímají,“ uvedla Gabriela Pithartová, ředitelka pro značku a zákaznickou zkušenost Hello bank!
Nová kampaň odstartovala na venkovních nosičích ve středu 6. prosince, od 11. prosince se přidalo rádio, první image spot poběží od 18. prosince, a to na televizi Nova. Jeho cílem je zejména posílení znalosti značky. Celý koncept pro banku připravovala agentura Outbreak, která letos v červnu 2017 vyhrála v tendru. Spot režíroval Prokop Motl, produkovala společnost Toaster Pictures, využita byla skladba Lights od Jamese Harriese. V průběhu roku 2018 bude Hello bank! koncept rozšiřovat a image spot postupně doplní produktové exekuce s konkrétní nabídkou a výhodami pro klienty.
Odpusťte, milí tvůrci, ale vaši reklamu jsem nejprve nepochopila. Vysvětlit mi ji musel až kolega (škytat = někdo na vás myslí). Ale ani po tomto vysvětlení bance nevěřím, že myslí na lidi. Proč bych měla? Protože hrdinové vašich spotů chodí na ryby a hrajou fotbal?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Ty nejjednodušší nápady bývaj nakonec ty nejlepší.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)
Ba-ví!
Alena Oswaldová (Nestlé)
V roce 2006 jsme udělali kampaň, jak T-Mobile myslí na lidi po celém světě. Škytalo se v Amsterdamu na kanálu, na ledovci v Rakousku, v double deckeru v Londýně i na Petříně a já si říkal, jak originální a jednoduchá myšlenka to je. A teď jedu autem a slyším škytání v rádiové reklamě na Kaufland a v televizi zase škytaj v reklamě na Hello banku… A propos. Ukažte mi banku, která by se nepodepsala pod to to, že myslí na lidi.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Sám jsem měl na něco úplně stejnej nápad, takže se mi to logicky nemůže nelíbit. Jen z toho claimu cejtim trochu plytkej pokus napodobit Air Bank.
Adam Roučka
3. Není zelená jako zelená (41 %)
Banka Air Bank ze skupiny PPF spustila nový televizní spot Natírání, v němž upozorňuje, že běžný účet zdarma nemusí vždy znamenat bez dalších poplatků. V oblasti kreativity spolupracovala Air Bank s takzvaným green teamem ze skupiny Ogilvy & Mather, média pro ni nakupují Médea a Neo@Ogilvy. Kromě nového spotu Natírání poběží v televizi souběžně i reklama na půjčku s názvem Sauna.
Air Bank si sympaticky drží laťku vysoko. Ale nevylučuji, že za nějaký čas mě videa s těmito chlapíky už začnou lehce nudit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Pro mě smutná labutí píseň skvělý série, nuda natřená na zeleno je furt nuda.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)
Jako vždy řemeslně dobře provedená Air Bank klasika. Otázka ovšem je, jestli má jako produkt ještě co říci…
Alena Oswaldová (Nestlé)
Prostě pecka koncept. Ale zestárnul. Už to chce něco jinýho. Je to jako Babiš, kterej pořád mluví o tom, jak bojuje proti systému a matrixu a přitom je už matrix sám. Aby se vám nestalo něco podobnýho.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Není to špatný, ale v tý tuně zelenejch spotů, který za ty roky vyplodili, už nejsem schopnej rozeznat, na co je to vůbec reklama.
Adam Roučka
4. Co je vlastně důležitý (38 %)
Provozovatel kariérních portálů LMC na sklonku roku 2017 rozjel novou kampaň pro svou značku Jobs.cz. „Kampaň jsme vystavěli na naléhání životních partnerů ke změně. Právě ti totiž vládnou pravděpodobně nejsilnější autoritou, pokud jde o promlování do duší nespokojených zaměstnanců,“ uvedl Aleš Křivánek z agentury Outbreak, která kampaň vytvořila. Spot běží v stopáži 60 vteřin v kinech, ve stopáži 40 vteřin v televizi a dál je využíván v desítkách formátů na Facebooku. Už od listopadu kampaň probíhá i v outdooru.
Jednoznačně pozoruhodný spot, který vyčnívá nad průměrem. Vadí mi jediné: exekučně až příliš velká podobnost s kampaní, kterou před časem dělal Budweiser pro pivo B:Dark. A je to tak velká depka, že po zhlédnutí videa mě přepadla úzkost a už nemám vůbec chuť pracovat. Ani v žádné nové práci. Nikdy.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Plusy: Má to vizuálně silný momenty a na další manifesto je to dobře napsaný.
Mínusy: Má to vizuálně slabý momenty a je to zas další manifesto, což je po ‚Jů?‘ málo.
Otázka: Co si myslet o tý podivný inspiraci (v reklamě se nekrade) ‚Never say no to Panda‘ s modrým Pikachuem, jsem se nedokázal rozhodnout.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)
Myslím, že jsem rozklíčovala spotřebitelské insighty, na kterých je spot postaven. Ale stálo mě to zatraceně hodně úsilí. A na to dneska není kvůli všem těm Facebookům a Instagramům čas. Takže si, prosím, zapamatujte – je hlavně důležitý promlouvat k cílovce jasně.
Alena Oswaldová (Nestlé)
Moc hezkej spot. Hezky natočenej, myslím. Ale co třeba kdybyste místo reklamy na to, aby lidi změnili práci, udělali reklamu na to, aby si lidi vybrali práci, ve který dlouho vydržej. Dejte jim návod, jak toho dosáhnout. Nebo se bojíte, že by vám takový přístup zkazil byznys? Naopak.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Je to celkem divočina a ztrácí se mi tam význam toho modrozelenýho mončičáka. A kdyby se to podepsalo třeba Jégrem, tak se zas tolik nestane. Ale je to asi hlavně na mladý, a to já už dávno nejsem, tak co mám co říkat.
Adam Roučka
5. Coop slaví výročí republiky (18 %)
Družstevní síť prodejen potravin Coop nachystala televizní spot, kterým chce zákazníkům připomenout svou dlouholetou tradici v souvislosti s oslavami stoletého výročí od vzniku Československa. „Jsme hrdí na to, že jsme součástí této bohaté historie. Za sto let od vzniku Československa se událo mnohé, a my byli u toho. V našem spotu jsme chtěli připomenout mnoho výjimečných profesí, ve kterých my Češi dokážeme vynikat a na co můžeme být náležitě pyšní,“ komentuje spot Andrea Mouralová z marketingu Coop.
Animovanou reklamu přichystala agentura SEN, s níž Coop spolupracuje už druhý rok. Spot poběží od ledna na programech skupiny Nova, bude se vysílat v průběhu celého roku 2018. Na podporu kampaně přichází Coop se sběratelskou edicí První republika. Součástí je interaktivní magentická kniha a kolekce magnetek, které zákazníci dostanou při nákupu nad 299 Kč.
Nějak nevím, co říct. Když máte na kampaň málo peněz, co zkusit jít třeba jinou cestou, než je video? Je mi až skoro líto vynaložených prostředků a úsilí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Já bych ještě chápal, kdyby to mělo viset jako komiks nad kasou prodejny v Horní Dolní, ale jít s tímhle do televize. WOW! Aspoň je to tak generický, že to při dalšim výročí můžou prodat i ČSSD a jenom vyměnit loga.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)
COO? Proč? Vůbec nechápu, co si mám zhlédnutím spotu odnést. Asi jsem na tak důmyslnou kreativu příliš skromný občan jedné malé republiky…
Alena Oswaldová (Nestlé)
Tohle nebudu potápět. Vzhledem k cílovce a snaze ušetřit náklady je to fajn spot.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Zdá se, jako by se za těch sto let reklama Coopu moc neposunula. A sice nám přeje hodně úspěchů, ale já bych spíš popřál jim úspěšnou ruku při hledání pořádný agentury.
Adam Roučka
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.