Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 39. týden 2018
- Aetna, Street Dog: #Brnotruestory (52 %)
značka, klient: Brno - Hullabaloo: Vánoční příběh (43 %)
značka, klient: Penny Market - Mugshots: Tohle na Mall.tv neuvidíte (40 %)
značka: Mall.tv, klient: Mall Group
- Triad Advertising: Test výčepního (39 %)
značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj - Klan: Pohodové Vánoce (24 %)
značka, klient: Globus
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Brno ukazuje skutečné příběhy (52 %)
Brno v nové kampani přichází s destinačním příběhem a ukazuje autentické úhly pohledu na město. Kampaň tvoří reklamní klip, kde zpívá zpěvačka Mucha, zároveň jsou na webu Gotobrno.cz k vidění fotografie, tři minutová videa a 15 krátkých tematických spotů a gifů. Ukazuje, co vše lze v Brně zažít, momenty běžného života i příběhy cizinců, kteří žijí v Brně. Do budoucna se kampaň rozšíří i o série s expaty a osobnostmi. Ke komunikaci město vzhledem k cílové skupiny využívá zejména online včetně sociálních sítí a #brnotruestory, objeví se však i offline. Strategii a kreativu zajistila agentura Aetna, videoobsah Street Dog.
“Od začátku jsme věděli, že chceme komunikovat zcela odlišně od ostatních měst. Žádné dronové záběry, modré nebe a vyumělkované fotky památek. Brno žije, je hlavně o lidech, kteří ho v posledních letech neskutečně nakopli. Proto jsme upozadili památky a příběh stočili k samotným lidem. Pokud jsme spolupracovali s osobnostmi, dali jsme jim dost volné ruce k jejich výpovědi o městě, žádný striktní scénář. Autentičnost ostatně Brno razí dlouhodobě,” popsala vedoucí Kanceláře marketingu a zahraničních vztahů Magistrátu města Brna Barbora Podhrázská.
Ta Mucha… jsou skvrny, které nelze vyčistit bez porušení podstaty látky. Bravo. Zbytek bohužel sklouzne do tradičního mlýnku na pozitivno.
Pavel Jechort
Exekuce s Muchou mi přijde na hraně – na takový tý divný hraně, kdy si nejsem jistej, jestli je to ještě brilantní, nebo už se tím střílíte do nohy. Ale tenhle rozpor svým způsobem vystihuje celý Brno.
Martin Svetlík (McCann Prague)
Člověk by si do toho baru i zajel. Pokud jde o Muchu, chápu záměr. Nevim, nevim, jestli je tahle rezignovaná sebeironizující póza vlastní většině Brňáků.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Fajn pokus ukázat se odlišný a lidštější. Kdo ale byl v Brně, ví své.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)
Proč jen mi vytanula na mysli Nebraska… Stát, do kterého jezdilo a jezdí nejmíň turistů, teď přišel s novým claimem a novou kampaní Narovinu, Nebraska není pro každého. Tak nějak to mám teď i s Brnem. Vlastně jsem rád, že nejsem cílová skupina.
Míla Knepr (Silver Pack)
Odvaha klienta, otevřená mysl agentury, radost z práce, nadhled, tohle je true story a za mě jednoznačný vítěz týdne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Ironické pozvání pro ironicky vybranou cílovou skupinu na ironické Brno. Jako fór skvělé, jako pozvánka do Brna taky – jenže jen pro tři stovky příslušníků cílové skupiny.
Vilém Rubeš
Na Brno mi to sedí a navíc je to bez mindráku. Body navic za virální potenciál.
Petr Václavík (2Fresh)
Koňská dávka odzbrojující upřímnosti! Spot s Muchou má až balkánský temperament a svým pojetím i stylem dalece přesahuje zbylá dvě videa. Ať žije Šalingrad!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Ta kampaň je skvělá jako to město!
Petr Kašpar (Cognito)
2. Děd z Penny oplácí dobrý skutek (43 %)
Obchodní řetězec Penny Market se vrací k loňské předvánoční reklamě a sděluje, že by v tento čas neměl být nikdo sám. Letos si osamělý děda vzpomněl, že loni dostal plyšového medvěda a oplácí dobrý skutek. Za kampaní stojí opět agentura Hullabaloo. Kromě televize a on-linu se objeví také její tisková verze.
Heh? Proč, jak, nač? Penny?
Pavel Jechort
Tohle má větší potenciál, než se povedlo vykřesat. Jsou tam momenty, kdy člověk maličko zjihne, ale chybí překvapení v příběhu, který by tu slzu vytlačilo ven. Plus brand recognition Penny podle mě nebude zrovna vysoký číslo. Ale milý to je, to jako jo.
Martin Svetlík (McCann Prague)
Tohle je dobrý, dojemný, milý, vánoční. Pokud tedy umožňuje Penny vzít si seniora na Vánoce domů, což není úplně jasný.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Nikdo asi nechce být o Vánocích sám, to nebude nikdo rozporovat, a je dobře, že aspoň občas přes rok pomáhají přes akce seniorům. Ale celkově to bohužel působí neupřímně.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)
Ano, to jsou destilované Vánoce. Hezké, hezky natočené, dojemné, láskyplné. A vlastně mi ani nevadí, že něco podobného už někde natočili. V Penny pochopili, že lidé se dojmou a potěší nejen u zlevněné tlačenky. Hurá, budou Vánoce.
Míla Knepr (Silver Pack)
Podle některých názorů bych měla být v Katovně přísnější, ale když jsem se rozhodla, že si to vezmu k srdci, jako první jsem uviděla jsem tento spot a z oka mi skanula slza! Takže sorry jako. Dojalo mě to.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Je to správně a tisíckrát lepší než ušišlané spoty, jen… Je to tak zoufale nepůvodní, až hanba.
Vilém Rubeš
Silný příběh, v kterém přes emoce není vidět na Penny Market. Pro upřesnění, nebrečel jsem, jen mi něco spadlo do oka.
Petr Václavík (2Fresh)
Je to milé, vkusné a intimní. Jen mi není jasné, proč napoprvé skončil děda za plotem. Provedl něco?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Jako bych to už někde viděl… První půlka je povedená, hezky zpracovaná, ten konec to trochu stahuje dolu. A vlastně ani moc nevím, čí je to reklama, kam běžet nakoupit. Ale dojemné to je, ne že ne.
Petr Kašpar (Cognito)
3. Mall.tv ukazuje, co nedá (40 %)
Kampaň ke startu internetové videotéky Mall.tv budou tvořit primárně tři spoty, zatím jsou venku dva. Ty jako hlavní výhodu zdůrazňují původní videoobsah, který vzniká v profesionální produkci a je k dispozici zdarma. Positioning nové internetové televize na tuzemském audiovizuálním trhu doprovází claim Nová epizoda zábavy.
Minutové spoty natočilo režisérské duo Mugshots, které tvoří Jindra Malík a Tomáš Brožek, produkci zajistil Vernes. Odehrávají se v reprezentativních prostorách Jižního salonku 1 pražského Kongresového centra, kde u oválného stolu zasedají tváře Mall.tv jako Roman Vaněk, Adam Gebrian, Veronika Koko Šmehlíková nebo Luděk Staněk, aby společně zhodnotily, co divákům nová online televize nepustí. „Chtěli jsme vytvořit zábavné reklamní skeče, které pomohou Mall.tv profilovat jako internetovou televizi vedenou zkušeným týmem. Zároveň bylo třeba ukázat, že se nebojí být kontroverzní. Lidi, kteří za Mall.tv stojí, dobře známe a víme, že u nich pro dobrou zábavu jde politická korektnost stranou, a tento jejich postoj jsme ve spotech chtěli ukázat,“ přiblížil režisér Malík.
Jako zasmál jsem se, když dostal Pavel nakládačku. Ale bude to stačit?
Pavel Jechort
Je to ohromně trapný, což je správně – protože o to víc si pak užijete skvělou sekvenci Novotnýho v pytli. Akorát na konci tomu dost spadne řemen.
Martin Svetlík (McCann Prague)
Jediný prerolly, co mě na YouTube v poslední době potěšily. Co mi přijde opravdu smutný, že televize, co nechce ukazovat odpad, má potřebu lákat na scénku s vysavačem v rozkroku a detail na zapínání zipu přes bujné poprsí.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Sorry, pánové, ale nevidím žádný rozdíl mezi odpadem, který označujete jako odpad, a alternativou, kterou označujete za kvalitu.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)
Asi takhle: starosta z Řeporyjí v tygřích tangách, to není ani vtipné, ani kontrovezní, ani provokující. To je prostě blbé. A aby nebyla mýlka, tak claim nové televize Mall.tv je Nová epizoda zábavy. Celé je to poněkud epizodní..
Míla Knepr (Silver Pack)
Proč je ‘porota’ složená z lidí, kteří mají v Mall.tv své pořady? Proč mi tygří slipy nepřijdou vtipné? No dobře, trochu vtipné jsou. Ale ne moc.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Ale jo, aspoň pobavilo odstraňování nezničitelného Novotného.
Vilém Rubeš
Člověk věnuje negativní informaci více pozornosti než té pozitivní a já si zadek Pavla Novotného budu pamatovat hodně dlouho. Na co že to byla reklama?
Petr Václavík (2Fresh)
Jo, je to dobrý! Nechybí tomu nadhled ani tolik potřebná sebeironie. Čistotka.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Vidět to desetkrát za sebou, ta sranda se trochu vytrácí, ale jinak je to super nápad i provedení. Je to vtipný, dobře napsaný i všema odehraný.
Petr Kašpar (Cognito)
4. Gambrinus odhaluje hříchy (39 %)
Plzeňský Prazdroj přichází s novou digitální kampaní na podporu vnímání kvality svého piva Gambrinus. Vznikla v režii i produkci agentury Triad Advertising. Zaměřuje se na nešvary spojené s čepováním piva a podtrhuje důležitost povolání výčepního. Osvětu necílí na ty, co pivo čepují, ale na samotné spotřebitele. “Když lidem někde nechutná pivo, mívají tendenci pomluvit značku. Nenapadne je, že chyba může být v hospodském. A že mají sami možnost to změnit k lepšímu, třeba tím, že se ozvou,” uvedl Jakub Marek, manažer značky Gambrinus.
“Klasické edukativní kampaně nejsou zajímavé. Musíme jít na hranu a lidi opravdu bavit. Tak se jim do paměti vyryje i těžší poselství a sami se naučí rozpoznat chyby při čepování,” doplnil Rado Jankovič, creative teamleader Triadu. Microsite Test výčepního odhaluje nejčastější pivní hříchy, například nahánění pěny, čepování do suché, nevymyté sklenice, a přiřazuje jim satirické kategorie jako Honimír, Roztoč nebo Šmudla.
Výsledné postavy pivních hříšníků je možné z microsite sdílet na Facebooku. Celá kampaň je čistě digitální. Uvádí ji animované online video, doprovází ji bannerová kampaň a komunikace na Facebooku. Spouští se tak první vlna dlouhodobé kampaně, jež hodlá zvednout povědomí o vlivu správného zacházení a umění čepovat na kvalitu nejen Gambrinusu, ale českého piva vůbec.
Vím, že nešlo o účel, ale na Gambáč s pěnou teď asi nebudu mít nějaký čas chuť.
Pavel Jechort
Je to výrazný, zapamatovatelný a má to v sobě aspoň základní nadsázku. I když microsite není zrovna dvakrát zábavná, řekl bych celkově slušně odvedená práce.
Martin Svetlík (McCann Prague)
Tohle se mi líbí. Za – asi relativně – málo peněz hodně muziky. Příště bych ten test otočil – jak poznat podle piva, co s ním dělá výčepní blbě. Prohlídnout si pivo je totiž tak nějak přirozenější, než sledovat honimíra v akci.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Dobrá kampaň, která se zabývá velmi specifickým problémem – a se skvěle vytvořenými postavami a art direction.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)
Gambrinus s bipolární poruchou. V médiích – klasických – jako honest beer, a pak v těch – stejně klasických – internetech jako Honimír, co honí pěnu… Pitvoření a vtípky úplně za každou cenu, viď, Honimíre, Naháku, Roztoči… O inovativní strategii nemluvě: ‘Nechutná ti naše pivo? Blbě ti naše pivo v ‘naší’ hospodě čepují? Tak si to vyřeš sám, tady je napsáno jak…’
Míla Knepr (Silver Pack)
No tedy, Honimír! Hezký nápad, svěží provedení. Líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Jak z národního piva udělat zoufalce v několika letech, díl asi tak dvacátý. My nic, to trubky!
Vilém Rubeš
Ukazovat odvrácenou stranu výčepu je dobrý způsob, jak se odlišit. Protože správně vám pivo natočí v každé reklamě.
Petr Václavík (2Fresh)
Baví mě názvosloví i kreativa těch figurek, slušné panoptikum. Ve statické podobě to funguje o chlup líp než v té rozhýbané.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Srandu si dělaj? Hrozně moc doufám, že se nikdy nedostanu k jednomu stolu s cílovkou tohodletoho.
Petr Kašpar (Cognito)
5. Globus nově s Prušinovským (24 %)
Německý obchodní řetězec Globus startuje v Česku počínaje vánoční kampaní nový koncept komunikace. Ten se projeví ve všech marketingových kanálech a produktových kampaních. Představí Globus jako nejlepší místo pro rodinné nákupy. V nové komunikaci obchodní řetězec zdůrazňuje kvalitu, kterou garantují vlastní výroby v řeznictví, pekařství, cukrářství a vlastní restaurace, dále pak akcentuje i čerstvost a bohatost sortimentu a rychlé způsoby nakupování.
Globus začíná svůj nový rodinný koncept v předvánočním čase novými vizuály, POS a televizním spotem. Pod taktovkou režiséra komediálních filmů a seriálů Jana Prušinovského ožije rodina Globusu v zábavných scénách. “V komunikaci Globusu neprezentujeme celebrity, ale naopak typickou rodinu, kde má každý své preference a potřeby. Odpovídáme na ně šíři nabídky a její kvalitou jak v sortimentu, tak ve službách. Naši zákazníci si tak u nás mohou dopřát, co chtějí, a to nejen o Vánocích,” říká Petr Ptáček, vedoucí marketingu Globus. Autorem nového konceptu je agentura Klan.
Globus jako nákupní eintopf na odbavení Vánoc i všeho ostatního, včetně teplé sekané za patnáct. Brrr.
Pavel Jechort
Humorný pohled do světa průměrné české rodiny aneb přehlídka scenáristických schematismů. Tenhle typ spotů mohla dávno po stovkách sypat nějaká velmi levná umělá inteligence.
Martin Svetlík (McCann Prague)
Nemám na to čísla, ale už několikrát mě zarazilo, že čím věhlasnější jméno režiséra, tím míň je to reklama a víc parodie na reklamu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Ok, Globus má v nabídce spoustu věcí – a navíc jsou všechny na prodej. Stejně to mají všechny ostatní řetězce. Co dál?
Julia Dovlatova (Geometry Prague)
Vypadá to, že se nám to rozmohl takový nešvar – chlubíme se režisérskými jmény. U tohoto opusu se domnívám, že je úplně jedno, kdo to režíroval. Klišé, kam se podíváš. Zaplaťpánbůh za Penny.
Míla Knepr (Silver Pack)
Dobře, teď budu přísná – kde je originalita, humor, nebo aspoň vánoční atmosféra? A vizuály jsou příšerné. Tak.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Přijde mi to málo. Ve vizuálu to ještě jakž takž drží, ale spot je obsahově velmi chudý.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Ta rodina působí hrozně nerodinně. Copy místy neohrabaně tlačí na pilu. Nemám z toho radost. Jestli bude kampaň hodně intenzivní, budu se před ní aktivně schovávat.
Petr Kašpar (Cognito)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.