Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 20. týden 2015
- Zaraguza Digital: Dáš si Fofolu? (50 %)
klient: Kofola - Pojďme ven! (41 %)
klient: Jupík - Made by Vaculik Praha: Okurka & limetka, Ananas & kokos (34 %)
klient: Stock Plzeň-Božkov - Aquababes (27 %)
klient: Karlovarské minerální vody - Comtech: Živá voda Toma Natura (21 %)
klient: Toma Natura
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Fofola meruňková (50 %)
Novou meruňkovou příchuť uvádí výrobce nealkoholického nápoje Kofola na trh pomocí kampaně od slovenské agentury Zaraguza. Hlavní postavou komunikace je šišlající pes s předkusem, známý pod přezdívkou Phteven. Kampaň cílí na mladé ve věku 15 až 22 let. Televizní část kampaně startovala 11. května, ve dvou komunikačních vlnách se představí postupně šest televizních a čtyři internetová videa. Kampaň doplňují billboardy, citylighty, web a kino.
V printech je to celé vtipnější, ale i ta televize pobaví. Minulá kampaň Neřeš byla instantní, mohla být na cokoli, tahle je jedinečná. Může být jen na Fofolu. A ruku na srdce, milí klienti, kdo z vás má odvahu takhle vtipně si v kampani zprznit název? Takže jednoznačný vítěz, klobouk dolů a palec nahoru.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Ta lefkomyflnost je ofvěžující.
Tomáš Belko
Infantilní zábava pro infantilní jedince. Což je v případě meruňkové Kofoly v pořádku. Jiné, podobně infantilní kampaně podobných produktů tu meruňková Kofola poráží rozdílem třídy. Problémy má kampaň dva: zaprvé tiskové materiály nemají lehkost a vtip videí, zadruhé značka tu rezignovala na jakýkoliv přínos, jen se lepí na už existující mem.
Martin Charvát
Nofé fomunifaci Fofoly fakt fandím. Značka se nebojí vystoupit ze své klasické zaláskované komunikace směrem k mladší cílové skupině a být rozvernější.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Prý když mě tohle nebaví, tak to znamená, že už jsem starej. Nechte mi prosím právo bejt starej. Obětoval jsem tomu docela dost let, tak bych teď rád byl starej. Nebo aspoň dospělej.
Jan Javornický
Zaraguza je agenturou velkých jednorázových nápadů, ale tady se jim povedlo něco, co by se mohlo podařit chvilku rozvíjet. Po zhlédnutí nemám chuť na Kofolu, ale to je takový detail.
Marek Prchal
Nechápu produkt. Nechápu spojení s produktem. Ale jako kampaň obecně na Kofolu to funguje dobře, zvláště v printu.
Tomáš Mrkvička
Pobaví moje rodiče, ale zasáhne teens? Škoda, že celebritu neznáme. Oceňuji odvahu zašišlat značku.
Martin Mareš (Triad Advertising)
2. Zvířátka na útěku a jedno to rozseká (41 %)
Prodeje dětského nápoje Jupík Crazy Aqua podporuje animovaná reklama.
Animace stačí. Vypadá to hezky.
Will Rust
V kategorii dětských reklam standard, ale chtělo by to něco víc. Pixaru, Dreamworks a Aardmanům nelze konkurovat tím, co oni umí nejlépe na světě. A to si pište, že nejlepší animáky světa jsou pro animované reklamy konkurence. Děti to prostě takhle mají. Mí tři synové (11, 9 a 4) proto preferují Fofolu nebo Malého pána.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Asi už jsem z toho vyrostl, ale nic nového ani osvěžujícího nevidím.
Tomáš Belko
Naprosto zmatená historka, režijně odvyprávěná tak, že se téměř nedá pochopit. Ovšem nechat rozsekat jednoho z hlavních hrdinů do suši, to chce odvahu! Gratuluji.
Martin Charvát
Na mě trochu zmatek.
Jan Javornický
Na podruhé jsem to i pochopil. Snaha dělat kreslené filmy místo reklam je dobrá, děti to bude bavit. Ještě by to mělo být o chlup lépe udělané. Ale je tam vidět progres.
Tomáš Mrkvička
Kdo chce ven bez Jupíka, tak zemře. Exekučně nad průměrem až do packshotu.
Martin Mareš (Triad Advertising)
3. I Amundsen uvádí ovocné příchutě (34 %)
Likérka Stock Plzeň-Božkov spustila digitální kampaň na nové příchutě ovocných likérů na bázi vodky Amundsen. Podporuje novinky Okurka & limetka a Ananas & kokos. Stěžejním kamenem komunikace jsou zábavní triková videa inspirovaná virálním úspěchem Zacha Kinga. Hlavní roli v obou českých spotech ztvárnil Robert Kučera. Kreativní agentura Made by Vaculik Praha mimo to do kampaně zahrnula také microsite, příspěvky a soutěže na Facebooku, bannery a netradiční videobannery.
Ehm, asi jo. Ale doufám, že za to nedostala agentura fee za kreativu. Tohle by mohlo jít přímo od klienta k režisérovi. Možná to tak bylo, nevím.
Will Rust
Těžko hodnotit něco, co člověk zapomene vteřinu po tom, co to viděl. Takže – nevím, asi jsem to neviděl a znovu si to pouštět nehodlám. Ale řekl bych, že i na Brno a okolí to bude celkem nuda.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Zdroj nápadu je mi jasný: mistr střihových hrátek z YouTube. V tom to sedí i na cílovku. Škoda, že ta druhá exekuce je nuda.
Tomáš Belko
Další reklama, pracující dnes oblíbeným způsobem: podíváme se, co frčí na internetu, a pak z toho uděláme reklamu. Pojďme raději dělat reklamy tak, aby frčely na internetu!
Martin Charvát
Hezký vizuální nápad, jak odkomunikovat nové příchutě produktu. Ano, už jsme to možná viděli od Zacha Kinga, ale skvěle to funguje a v reklamní komunikaci je to osvěžující a 100% funkční. Limetka lepší než ananas.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Přiznaná inspirace je dobrá, proč ne. Ale inspirace by měla vést k něčemu novému, dalšímu, ideálně ještě lepšímu. Tohle je trochu jako když nakreslím stickmana a prohlásím, že mne k tomu inspirovala ta hambatá renesanční socha. Tak jo. Promarněná příležitost udělat něco zajímavýho, zábavnýho, vytěžit internetový superhit.
Jan Javornický
Byla jen otázka času, kdy někdo vykrade populární stop motion videa z Vine. Není to špatné, ale nenadchává. Sdělení je nicméně jasné a produkt to prodá, takže ok.
Tomáš Mrkvička
Googlení okurek je moje hobby. Škoda, že u Ananas & kokos došla tvůrcům invence. Princip jednoduchého řešení pro jednoduchý nápoj mi přijde ok.
Martin Mareš (Triad Advertising)
4. Aquababes roku 2015 (27 %)
Voda Aquila navazuje na komunikaci z minulého roku a pokračuje v projektu Aquababes. V reklamě na svou První vodu, která je vhodná nejen pro kojence, znovu využívá pětičlennou dívčí skupinu, vybranou v rámci projektu pro vyhledávání talentů společností Karlovarské minerální vody a Universal Music. Po loňské písni Neříkej mi baby přichází s novou písničkou Čistá jako láska, která pochází z dílny švédského producenta Alexe Shielda. Za videoklipem stojí zahraniční režisér Yariv Gaber, který spolupracoval například se skupinami Savage Garden či The Offspring. Aquila tak pokračuje v komunikaci Podporujeme mladé talenty. Dlouhodobě podporuje české mladé talenty, zejména hudební, jako jsou Lenny, Charlie Straight, Celeste Buckingham, Mandrage či Adam Mišík.
Sebevražedná záležitost. Nejhorší na tom ale je, že to asi bude fungovat.
Will Rust
Aú!quilla. To bolí.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Je chvályhodné podporovat mladé hudební talenty. Problém je, že tohle je něco tak omyvatelnýho a vykalkulovanýho, že to pozná, myslím si, i prosťáček, protože já jo.
Tomáš Belko
Zajímavý a u nás ojedinělý projekt s vytvořením umělé dívčí skupiny na podporu produktu. Klasický skupinový casting – zrzka, blondýna, černovláska, dvě brunety. Barevné kostýmy, jednoduchá choreografie, sdílení na všech možných i nemožných sociálních sítích. Je to, jak se říká, ‚win-win situation‘. Produkt má unikátní podporu, hudební vydavatelství má jistý přísun peněz a děvčata mají zajímavou profesní zkušenost. Škoda, že hudba a texty jsou beznadějně pitomé.
Martin Charvát
Tohle bych rozdělil na dvě poloviny. Rozhodně bych si užil tu přípravu, každopádně castingy, ale i celkově ten pocit neviditelné ruky české popkultury. To je fakt pecka. Druhá stránka věci je pak to, co z toho leze ven, a bez toho bych se obešel. Vážně, hrozně rád.
Jan Javornický
Konečně má nějaký český spot zase krásnou písničku – od Cornetta (‚Den by za moc nestál… bez slunce, bez smíchu… to pomůže jen krém, nejjemnější krém‘), což je tak rok 1991, nikdo nic pořádného nepředvedl. Vizuál je natolik fádní, že se tam nemusí nakrucovat pět bab, stačila by jedna – a navíc, proč retro? To není cool, jak nás poučilo už staré dobré Zuno.
Marek Prchal
Můžeme se tomu posmívat, může se nám to nelíbit, ale je to perfektní ukázka integrované kampaně, která perfektně funguje na cílovku.
Tomáš Mrkvička
Fantaskní svět karlovarských reklam si delší dobu ujíždí na nepochopitelnosti. Instantní girl band mezi fx srdíčky, ke kterému dolepíme kojence, je jen další pokračování.
Martin Mareš (Triad Advertising)
5. Toma Natura probouzí k životu (21 %)
Televizní spot propaguje Tomu Natura jako živou vodu, bez jakýchkoliv úprav.
Když je nápad tak prvoplánový, reklama by mohla aspoň být dobře udělaná. Bohužel.
Will Rust
Mrtvá reklama na živou vodu. Tohle jsme už viděli tolikrát a mnohokrát lépe natočené, že to je nejen na výměnu agentury, ale i myšlení.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Z hloubi Adršpachu mého přesvědčení: ve vodě možná, ale v reklamě moc života není.
Tomáš Belko
Živá voda, která probouzí k životu vše, čeho se dotkne, by si zasloužila větší odvaz ve zpracování. Tohle se drží hodně při zemi.
Martin Charvát
Voda, jako všechny vody, pochází z lůna přírody, narozdíl od syntetické vody v prášku, která se vyrábí slučováním atomů hélia v průmyslových zónách na Mostecku. Toma taky má zvířátka jako jiná voda, taky je z panensky krásné krajiny, jako další jiné vody, a navíc je živá, jako jogurt. No nekup to!
Jan Javornický
Docela dost dobrý devadesátkový nápad s vodou, která čeho se dotkne, to ožívá. Ale představoval bych si takhle dobrý nápad vizualizovat hned od začátku spotu na plný koule, a ne tenhle čajíček s kočičkama. Slepí slyší, hluší mluví, němí chodí, sem tam nějakej zombík, anebo víš co, Lojzo, napiš mi tam rovnou celý město zombíků, víš jako v Úsvitu mrtvých!
Marek Prchal
Strategie je ok (živá, bez úprav), exekuce strašná.
Tomáš Mrkvička
Špatná exekuce a nepřesvědčivé copy. Rozkveťte i vy s živou. Uf. Na živou vodu je tam moc plastu.
Martin Mareš (Triad Advertising)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.
Kampaně průběžně vystavuje Národní galerie reklamy