Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 45. týden 2019
- Havas Prague: To by se vám ve vlaku nestalo (62 %)
značka, klient: České dráhy - Konektor Place: Možnost volby - 30 let svobody (53 %)
značka: USA, klient: Velvyslanectví USA v ČR
- McCann Prague: Skinny Toys v televizi (53 %)
značka, klient: CARE Česká republika - Loosers: Proč baštit Lipánek? (45 %)
značka: Lipánek, klient: Madeta - Use IT right! (22 %)
značka: IT Spy, klient: české a slovenské univerzity
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Vetchý zase jede s Českými drahami (62 %)
Bezpečnost a pohodlí vlakových lůžkových vozů, kde vám donesou „raňajky“, do kontrastu s dlouhým a únavným cestováním autem dává nová kampaň Českých drah od agentury Havas. Stejně jako v předchozích kampaních na aplikace Můj vlak a Vlakem na výlet je v hlavní roli Ondřej Vetchý, děj stojí na jeho neumělém napodobování slovenštiny. Kampaň propaguje služby nočních vlaků tuzemského národního dopravce.
Natáčelo se jeden den v produkci Boogie Films, spoty režíroval Tomáš Bařina a vzniklo několik střihů o délce 10, 30 a 60 vteřin, které půjdou do televize i online. Kampaň vyšla do médií 1. října, nasazena bude do poloviny listopadu. Televizní spoty doprovází i printová a outdoorová část kampaně, v níž se na pohodlí nočních vlaků poukazuje s odkazem na různé typy spáčů.

České dráhy: Baletka (Havas)

České dráhy: Horolezec (Havas)

České dráhy: Skejťák (Havas)

České dráhy: Tanečník (Havas)
Já se fakt musim smát, když se do toho Vetchý opře, je to fajn, jako jo. Akorát že já na to Slovensko někdy jezdím a vím. Tohle reklama nespraví.
Pavel Jechort
Já si nemůžu pomoct. A vlastně ani nechci. Mě to moc baví. Vtipné (ale ne třeskutě), hezky udělané. Na mě to funguje. Nakonec vyrazím někam nočním vlakem. Jen se trochu bojím, jestli ten servis Českých drah bude fakt takový, jaký jsem si vysnil...
Míla Knepr (Silver Pack)
Je to asi nejlepší spot Českých drah za poslední dobu, ale jedna z věcí mi na tom přijde taková pochybná - vždyť Slováci a Češi si celkem dobře rozumí, ne? Tak proč se Ondřej Vetchý snaží mluvit slovensky?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Já si nemůžu pomoct, ale vždycky se u toho hrozně směju. A nevim proč. Všechny tyhle nedorozumění jsme viděli už miliónkrát, couvání se zařazenou jedničkou taky není nic originálního. Ale Ondřej Vetchý je prostě dobrej. Je to vlastně takový český, tak kdo jinej než Český dráhy. Jen škoda, že ta outdoorová kampaň je úplně jiná. To se mi moc nepropojuje.
Tomáš Urbánek (TripleBang)
Ondra tu kampaň táhne jak lokomotiva. Dokud tomu bude dávat své kouzlo, tak to pojede, teda pôjde.
Michal Šoller (Cognito)
2. Amerika připomíná výhody svobody (53 %)

„Dnes dodávají streamovací služby zábavu a seriály na míru tomu, co máte rádi. Před 30 lety to bylo na míru tomu, co mělo rádo vedení komunistické strany,“ uvádí ambasáda USA v kampani
Velvyslanectví USA v Česku se připojuje k oslavám 30. výročí zdejší sametové revoluce. Kampaní Možnost volby Čechům gratuluje ke třem dekádám demokracie. Na internetu i v podobě putovní instalace v nákupních centrech prezentuje silné příběhy Čechů, kteří se díky pádu komunismu realizují a pomáhají svému okolí. Vedle nich pak pomocí satiry ukazuje, co se za posledních 30 let změnilo k lepšímu a jak by vypadaly sociální sítě nebo média beze změny politického zřízení. Kampaň chce oslovit zejména Čechy mimo Prahu – v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji.
Mě to nějak nechytlo a bojím se, že to nechytne ani lidi v regionech, tuplem v nákupních centrech, které jsou asi pro většinu národa hlavním symbolem změny. Domluvit se na kampani s Lidlem, to by byla jiná.
Pavel Jechort
Chápu proč a jak, ale nerozumím tomu. Evidentně je to věkem (mým).
Míla Knepr (Silver Pack)
Skvělá, ambiciózní kampaň, ze které je cítit, jak se na ní všichni účastníci vyřádili a jak je bavila. Teď jen, aby bavila i lidi mimo Prahu, na které je zacílená. Přeji si, aby to tak bylo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Kampaň jsem na sítích zaregistroval a baví mě. Je to hodně různorodý a přesto to drží pohromadě. Zatím tomu chybí nějakej videoformát. Ten by zařídil ještě větší zásah. Jen mi přijde trochu škoda, že nám to, jak se tu máme dobře, musí ukazovat USA.
Tomáš Urbánek (TripleBang)
Na první pohled velmi propracované do všech směrů, tak snad to nevyšumí do ztracena. Nechám se překvapit.
Michal Šoller (Cognito)
3. Vyhublé hračky se vydaly do televize (53 %)
Humanitární organizace CARE Česká republika ve spolupráci s agenturou McCann Prague pokračují v komunikaci kampaně Skinny Toys (česky Vyhublé hračky). Metaforu pro dětství plné hladu vlastníků těchto hraček rozvíjí v televizním spotu. V něm staví kreativci do kontrastu rozdíly mezi šťastným životem dětí žijících v dostatku a životem dětí z afrických oblastí nejvíc zasažených hladomorem. Ve videu jsou zobrazeny situace, kdy si šťastné děti hrají se svým oblíbeným plyšovým medvídkem. Střídány jsou pak obrazem dítěte uléhajícího ke spánku se svým hladem – vyhublým plyšákem. Režie dvacetivteřinového spotu se ujala mladá režisérka Tereza Vejvodová v produkci Bistro Films. K vidění bude především v České televizi, která pro jeho vysílání poskytla bezplatný prostor. Dál se video použije online v kratších stopážích.
Kampaň komunikující možnost darovat prostřednictvím webu Balíky pomoci bude intenzivněji nasazena především na konci roku. Oslovovat individuální i firemní dárce bude mimo jiné prostřednictvím rozhlasového spotu, tisku a out-of-home. Kampaň CARE od McCannu začala letos v únoru právě formáty pro print a venkovní reklamní nosiče.
Hele, to už tady jednou bylo, myslím. A pořád funkční.
Pavel Jechort
Charita. Vzhledem k tomu, že je úplně bez nápadu a se spoustou tisíckrát viděných klišé, to vypadá, že to v agentuře nepojali jako kreativní příležitost. Jen nevím, jestli to je dobře.
Míla Knepr (Silver Pack)
Koncept Skinny Toys je povedený, ale v tomto podání mu moc nerozumím. „Normální“ dítě se se svým medvídkem dělí i o hlad? Aha, na konci už není bílé evropské dítě, ale černoušek. Je tam takový podivný oslí můstek...
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Ten závěrečnej vizuál a ty klíčový vizuály jsou super. Zbytek videa mě tolik nebere. Ale chápu, že natáčet v Africe s vyhublou hračkou by bylo náročný. Nápad a sdělení je ale výborný!
Tomáš Urbánek (TripleBang)
Kampaň s vizuály byla hodně silná, navazující televizní trochu vyměkla, ale přesto to zanechává správnou pachuť.
Michal Šoller (Cognito)
4. I kvůli Madetě se děti ptají proč (45 %)
Série aktuálních spotů mlékárny Madeta, v nichž hrají hlavní roli děti předškolního věku, má upozornit na rezignovanost rodičů zajímat se o složení produktů, které kupují svým potomkům. Využívá přitom všem rodičům známé formy nikdy nekončících dětských otázek začínajících slovem proč. O strategii, kreativitu i produkci kampaně se postarala agentura Loosers, režisérem spotů je Jan Látal.
„Primární cílovou skupinou Lipánka jsou matky s malými dětmi. Forma, jíž je komunikace vedena, by je měla zaujmout a zároveň přivést k myšlence zajímat se o složení produktů, které dávají svým dětem. Kampaň stojí na kontrastu nezkaženého dětského pohledu na svět plný otázek a toho dospěláckého, který je mnohdy rezignovaný a přestává pátrat po podstatě věcí a odpovědích na někdy důležité otázky,“ uvádí Loosers.
Kampaň je nasazena online a v tisku, je navíc cílena do mobilních herních aplikací. Počítá také s využitím mámy, moderátorky televize Prima a influencerky Gabriely Laškové.
Kdy jsme se přestali ptát na důležité věci, tedy proč nedávat dětem xanthan a želatinu? Hele, já nevim, co na to říct. Produkt jste tam tedy nacpali, ale neobešlo se to bez masivního krvácení.
Pavel Jechort
Žvatlavé a milé děti. Je mi jasné, že maminky z Mimibazaru a Modrého koníka jihnou. Klišé je klišé je klišé.
Míla Knepr (Silver Pack)
Tohle mi přijde roztomilé, i když občas je na malých hercích vidět, že na kameru nejsou moc zvyklí a tu naivní zvídavost jim zas tak úplně nežeru.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Tohle se mi nelíbí, nebaví mě to. Na to, že to má být přírodní, tak to na mě působí hodně uměle. Ani ten insight ‚proč jsme se přestali ptát na důležité věci my?‘ mi nepřijde pravdivej. Obzvlášť u rodičů. Chybí mi tam dětský emoce a originalita. Tohle je paradoxně takový moc dospělácký. Poznámka: Dítě mám.
Tomáš Urbánek (TripleBang)
To s tím klouzáním do kopce bych taky bral. Zapojit roztomilost dětí do kampaně na dětský produkt je prostě jistý gól, tak proč ne?
Michal Šoller (Cognito)
5. Aby diplomky neskončily nevyužité (22 %)

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!
Na českých a slovenských vysokých školách, které vyučují informační technologie, se ročně dokončí asi 1.600 diplomových prací, přičemž pouze malá část z nich je dál rozvíjena. A to i přes to, že často obsahují zajímavé a životaschopné projekty. Sedmnáct českých a slovenských univerzit, které stojí za platformou IT Spy, podporovanou českou a slovenskou profesní organizací Association for Computing Machinery, proto spustilo kampaň Use IT right. Ta odkazuje na soutěž IT Spy, která každý rok popularizuje nejlepší diplomové projekty a pomáhá propojit jejich tvůrce s novými příležitostmi. Soutěž propaguje kampaň, která vznikla inhouse, v pořadatelském týmu zmíněné soutěže. S propagací pomáhá PR agentura Fyi Prague. Kampaň využívá indoor (plakáty, digitální panely, letáky), outdoor v prostorách univerzit a word-of-mouth v rámci prezentací jednotlivých vyučujících a trvá od poloviny října do poloviny prosince.
Neeeee. To jsme i na sportovním gymplu mívali lepší nápady.
Pavel Jechort
Zřejmě chvályhodná aktivita, ale ta kampaň je hooooodně prkenná. Já mám v hlavě sice ajťáky olejblované jako chlapíky v bílých ponožkách a pantoflích, v jejichž kutloších je to cítit, ale takhle neinvenční to být nemuselo.
Míla Knepr (Silver Pack)
Oceňuji nápad, ale art direction mohla být výrazně, výrazně lepší.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Ping pong dobrej, Aspoň je to ze života. Zbytku nevěřim a nejsem si jistej, že to říká to, co má. V popisu kampaně je zmíněný celkem hezký poslání, ale z vizuálů ho nechápu. Snažil bych se vymyslet míň okoukanej a pozitivní způsob, jak to celý říct.
Tomáš Urbánek (TripleBang)
Chápu pointu, ale ty vizuály jsou velká tragédie, která veškerou snahu potápí. Kampaň skončí stejně jako ty nevyužité diplomky.
Michal Šoller (Cognito)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.