Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 18. týden 2016
- Young & Rubicam: Tvítující konvice (31 %)
značka: RWE, klient: RWE - Arnold Milano: Aquababes (21 %)
značka: Aquila, klient: Karlovarské minerální vody - Zaraguza: Půlhodinu pro rodinu (17 %)
značka: Orion, klient: Nestlé - Vlastní tvorba: Televize, co vám zamotá hlavu (12 %)
značka: O2, klient: O2 Czech Republic - WMC/Grey: Načerpejte dobrou náladu (11 %)
značka: Mol, klient: Mol Česká republika
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. RWE tvítovací konvicí šetří zdroje (31 %)
Úsporná rychlovarná konvice, která při každém použití tvítuje, aby přilákala zaměstnance na nespotřebovanou vodu. Tak vypadá nový projekt energetická společnosti RWE, spuštěný v několika pražských firmách v rámci firemní marketingové koncepce zaměřené na úspory energie i v korporátním segmentu. Konvici vytvořila agentura Young & Rubicam Praha. V kampani bude kombinována direct marketingová a digitální komunikace s využitím sociálních médií. Šetření elektřinou se věnovala už předchozí kampaň RWE zaměřená na pronájem úsporných žárovek. „Hledali jsme způsob, jak podobně ušetřit i firmám. Ze statistik vyplynulo, že rychlovarné konvice spotřebují jako jednotlivý spotřebič nejvíc energie,“ tvrdí customer communication manažer RWE Václav Podzimek. Rychlovarné konvice jsou podle zástupců RWE kvůli příkonu okolo 2.200 W na špici s velkým náskokem, a to i před kancelářskými stroji jako jsou tiskárny a kopírky. Lidé si v nich přitom většinou vaří několikanásobně víc vody, než potřebují. A právě to má tvítující konvice změnit. Zaměstnanci si musí přidat účet své konvice do sledovaných. Když v ní pak někdo uvaří vodu a všechnu ji nespotřebuje, konvice tweetem oznámí, kolik má horké vody nazbyt. Lidé ji tak mohou bezezbytku využít. Technicky jde o to, že v základně konvice se schovávají dva čipy. Zbytek je otázkou naprogramování. Každá vyrobená konvice má svůj vlastní twitterový účet, aby si je firmy nepletly. Konstruktérem konvice je Carlos Baer.
Škoda, že v tom shonu a zmatku, kdy se horečnatě vyplňují desítky přihlášek do Cannes, nenapadlo tvůrce z Y&R propojit tweetující konvici s jejich kampaní na podporu nelegálním migrantům. Chytré telefony, jak víme, mají stále nabity, takže by pro ně neměl být problém se z tweetu dozvědět, kde si mohou umýt ruce horkou vodou, po nějakém tom nočním dovádění v Kolíně nad Rýnem.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
A konvice má anglické popisky, aby… aby… se to dala přihlásit do soutěží. Protože to je taky jediný důvod, proč ta věc vznikla. Akorát bych se dost divil, kdyby nějakou cenu získali, ledaže by byl rok 2009 nebo nikdo z porotců neměl Google.
Tomáš Mrkvička
Hezký. Oceňuju copy na Twitteru, jen si chlapci mohli dát práci s různým skloňováním slova ‚hrnky‘ v různých pádech a počtech. Není to těžký.
Martin Svetlík (Symbio Digital)
Jules Verne by zíral. Někdo řekne, že tu nejde o reklamu, ale není to jedno? Mimochodem podle mě je to připraveno na zisk canneského lva. Technologie, udržitelný rozvoj, vize, future. Jednoznačný vítěz týdne a pro mě zatím i roku.
Ondřej Souček (Luftballon)
Poprosil bych firmu RWE, aby, pokud chce něco sdělit lidem v Česku, si změnila název na něco českého. Jinak se může snažit jak chce.
Marek Prchal
Hodně zajímavý nápad, jen kdyby z toho nebylo tolik cítit blížící se Cannes.
Klára Palmer
Stanislaw Lem už v roce 1971 v knize Futurologický kongres přivedl na svět inteligentní pračky. Jak to skončilo, si můžete dohledat a přečíst. Spoiler alert: žádný happyend to nebyl. Tady ty konvice zatím jen tweetují. Ještě je tedy poměrně snadné je umlátit železou tyčí. P. S. Přiděluji nějaké body za snahu inovovat. I když se to v tomto případě jeví spíše jako klasická cimrmanovská slepá ulička. Ale jak Mistr sám věděl, někdo musí říci:’Tudy ne, přátelé!‘
Martin Charvát (Konektor)
Vyrábění věcí je fajn. Dělat obyčejných předmětů ‚chytré‘ je rozhodně taky fajn. A kdyby to bylo skutečně použitelné, užitečné, a nebo dokonce třeba i zachraňovalo životy, bude to stát za to.
Jan Javornický
’tis that time of the year před uzavřením přihlášek do Cannes, kdy kreativní ředitelé tahají z klobouku papírky se slovy jako ‚snapchat / twitter‘, ‚velká korporace‘, ‚social responsibility‘, ‚ekologie‘ a ‚internet věcí‘ a kombinují je do překvapivě tupých nápadů, o kterých ve vymazlené case study tvrdí, že fungují.
Pavel Fuksa
2. Aquila Aquababes nejsou další (21 %)
Po třetí v řade přišla minerální voda Aquila s konceptem Aquababes, tradičně opět . Principem celé kampaně je talentová platforma s několika koly, na jehož konci je vybráno šest dívek, které pod taktovkou Aquily a pravidelně agentury Arnold Milano natočí hudební video klip – vždy samozřejmě s motivy vody. První dvě videa „Neříkej mi baby“ a „Čistá jako láska“ se na YouTube staly hity a mají několik milionů shlédnutí. Druhý zmíněný spot byl dokonce nejoblíbenější českou reklamou na Youtube za rok 2015. Letos přichází Aquababes v nové sestavě – Eliška, Sára, Melinda, Sabina, Marie a Nikola a s písní „Nejsem další“. Už tradičně je v klipu použito hodně vodních efektů, Aqubabes také v klipu mnohokrát vystřídají outfity. Klip byl natočen, stejně jako ty předchozí, izraelským režisérem Yarivem Gaberou, za vznikem skupiny stojí vydavatelství Universal Music. Cílem kampaně je ukázat kvalitu kojenecké vody Aquila.
Naštěstí jsem včera v hospodě zavraždil asi miliardu mozkových buněk. Tím pádem mi zbyly jen dvě, pro které je zřejmě tahle hudba určena. Takže dávám palec nahoru a výtečných 15% za odvahu.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Kampaň Aquababes je moje srdcovka, takže palec nahoru. A letos za Melindu ve školní uniformě +5. (Ale příští rok už by to chtělo ten koncept vážně osvěžit.)
Tomáš Mrkvička
Dlouhodobý koncept, který podle všeho bude znovu fungovat. Nemusí se nám to líbit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.
Martin Svetlík (Symbio Digital)
Petr Nárožný jednou řekl o naší době: ‚Tenhle svět už není můj‘. Poprvé jsem se k této větě přiblížil, když jsem na YouTube uzřel klip Aquababes s několika miliony shlédnutími. Nemůžu si pomoci, ale na mě to působí jako nějaký záznam vystoupení z Eurovize.
Ondřej Souček (Luftballon)
Z Mattonky nebyli dlouho na Instáči, co? To nevíte, kolegové, že trend je mít polonahé až skoro úplně nahé modelky? Když kouknete na moji favoritku Niykee Heaton, ta má na sobě kolikrát jen kus hadru! No, jinak, proč nemají skutečnou kapelu? Tohle je vítěz soutěže Česká generika 2016.
Marek Prchal
Jenom třicet vteřin Aquababes? Já chci víc! Doufám, že bude i celý videoklip!
Martin Charvát (Konektor)
Je určitě dobré udržovat jednotnou komunikaci, ale písňové texty by pro značku přeci jen mohl psát někdo jiný než ten, kdo tvoří na produktové obaly, seznamy ingrediencí, éček a podílu obsahu těžkých kovů.
Jan Javornický
K tomu nemám co říct.
Pavel Fuksa
3. Orion ve spotu obsadil své pracovníky (17 %)
Výrobce cukrovinek Nestlé spustil 2. května novou online kampaň značky čokolád Orion, nesoucí název Půlhodinu pro rodinu. Kampaň se skládá z „hero videa“, dále z obsahu tvořeného českými YouTubery a spotřebitelské soutěže s netradičními výhrami. Vytvořila ji reklamní agentura Zaraguza ve spolupráci s produkční společností Punk Film, režisérem Janem Zajíčkem a kameramanem Jiřím Málkem. „Hero video“ se natáčelo přímo v továrně Zora v Olomouci a zahrála si v něm řada zaměstnanců Nestlé. Před kamerou se objevil i ředitel závodu Andrew Ethell. Kromě hlavního produktového benefitu, jímž má být vysoký obsah kakaa v čokoládě, propaguje video také spotřebitelskou soutěž o přesýpací hodiny, naplněné kakaovým práškem, jimiž si výherci mohou odměřit svou „půlhodinu pro rodinu“. A to bude úkol i pro české YouTubery, kteří mají ve svých videích, jak svou půl hodinu pro rodinu odměřenou přesýpacími kakaovými hodinami využijí oni sami. Kampaň bude podpořena v rámci YouTube, Facebooku a Google, Nákup a plánování médií obstarala agentura ZenithOptimedia.
Tahle komunikace musí těch pár desítek zaměstnanců čokoládovny Zora prostě bavit! No jo, Jardo, ale co ten zbytek? No vidíš, Fanouši, to mě nenapadlo.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Vysoký podíl kakaa nebo půlhodina pro rodinu? Video mělo říkat jedno nebo druhé. A chceme-li spotřebitelskou soutěž, mohli bychom o ní mít nějakou informaci třeba na webu, když už tam vede tlačítko ‚klikni sem‘ ve videu. Jinak půlhodina pro rodinu… není to trochu smutné?
Tomáš Mrkvička
Já si z reklamy odnáším, že v Orionu se nedodržují základní hygienické předpisy pro práci s potravinami. A to je fakt nechutný. Brand killer měsíce.
Martin Svetlík (Symbio Digital)
Tohle je taková pohádka o pejskovi a kočičce, jak dělali čokošku. Tady dám tunu kakaa, tady něco přihodim a přestože to dělám podle receptury, tak mi ještě hodně kakaa zbude. WTF? Navíc absolutně nechápu, proč se to jmenuje půlhodinu pro rodinu, když to o půlhodině, natož o rodině není. Ale škoda, jinak je to zahrané hezky.
Ondřej Souček (Luftballon)
Není co řešit. Zaraguza se pokusila o druhou Kofolu, a podle mě ji žánrově překonala. Nikoliv výsledkem, tohle je dvouminutový spot tam, kde Kofola za minutu odvypráví příběh, nad nímž srdce usedá, ale k udělení vnitřního souhlasu s nákupem výrobků Orion to bohatě stačí.
Marek Prchal
Právě jsem svou půl hodinu pro rodinu vyplácala sledováním tohohle videa. A to jsem ani nemusela nikam sypat kakao. Shrnuto a podtrženo, zase jedna kampaň o ničem.
Klára Palmer
Celkem pěkné promo, celkem příšerné video, odkaz vede na web, kde se o promu nic nepíše?
Martin Charvát (Konektor)
Už se těším, až se posadíme s rodinou před monitor a strávíme společnou půlhodinu sledováním Youtuberů. Určitě takhle nějak to myslí ty babičky s tím svým ‚To za našich mladejch let…‘
Jan Javornický
Nevím – je to instruktážní video? Parodie na instruktážní video? Nechybí obligátní Youtubeři a budovatelské herecké výkony – ‚ale tak tam ještě trocha toho kakaa přihoď, Venco‘, následované poplácáním po ramenou.
Pavel Fuksa
4. O2 láká na televizi skrze módní show (12 %)
Mobilní operátor O2 spustil novou kampaň, koncipovanou jako „módní show“. Kampaň propaguje jeho digitální televizi O2 TV. Jejím úkolem je představit nové funkce této televize, umožňující měnit stávající způsob diváckého chování. Jde například o funkce přepínání mezi různými kamerami, sledování paralelně hraných utkání nebo „cestování v čase“ v podobě opožděného sledování a podobně. Interní kreativní tým O2 za tím účelem vytvořil reklamní koncept s televizními hlavami. Základ kampaně tvoří šedesáti a dvacetivteřinové spoty odehrávající se v prostředí módní přehlídky. Spoty podkresluje píseň Robbieho Williamse Let me entertain you. V produkci Armada Films je režíroval opět Tomáš Řehořek, který už pro O2 pracoval dřív. Na vizuální stránce spolupracovalo O2 s módním fotografemStanislavem Merhoutem. Spoty poběží na kanálech Prima Group a Barrandov Group. Kromě televize se kampaň objeví také na internetu, v outdooru a v tisku, a doplní ji i komunikace ve značkových prodejnách O2. Na billboardových plochách se objeví dlouhonohé modelky s televizními hlavami. Figuríny s „televizí místo hlavy“ se objevily také v pražských nákupních centrech. Online kampaň stojí na viditelných plochách v kombinaci s cílenou výkonnostní reklamou. O2 využije i nestandartní interaktivní formáty, kde vsadí na influencery, konkrétně youtubera Jonáše Čumrika a duo tvořené snowboardistkou Ester Ledeckou a českou bloggerkou Dominikou Myslivcovou.
Tady si musím vypůjčit slova tvůrce: ‚Celá kampaň je postavena jako jedna velkolepá módní show. Divákům prezentuje tu nejatraktivnější televizi, která zamotá hlavu úplně každému,‘ popsal nápad Milan Šemelák, šéf interní kreativní agentury v O2, která kampaň připravila. A říkám jen: No nevim. Ale jsem rád za další důkaz, že interní kreativní agentury u nás nefungují.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Já mám taky rád úchylný japonský futuristický filmy z 80. let, ale opravdu si někdo v O2 myslí, že tenhle spot může vyvolat v Pepovi Novákovi nepřekonatelnou touhu pořídit si O2 TV?
Tomáš Mrkvička
CRTčko odhadem z roku 1988 jako symbol nejmodernější digitální televize mi nefunguje. A ani nevím, proč by mi měla zamotávat hlavu. Body jsou za Robbieho.
Martin Svetlík (Symbio Digital)
Vizuál se mi líbí. Má to švih. Baví mě to. Ovšem jen do chvíle, než se ozve: ‚Televize, která vám zamotá hlavu.‘ A najednou je to strašně a zbytečně zaprděný.
Ondřej Souček (Luftballon)
Připomíná mi to Cimrmanovy hadičky v botách. Na papíře to vypadalo geniálně, ale pokud se to natočí, tak to nefunguje. Lidi s televizemi na hlavě? A nikoliv s plochými, ale s CRTčky? To generuje robot? Přitom samotný produkt vypadá úplně jinak. Natočené ovšem božsky, ty třpytky a tak! Paradoxní na tom je, že O2 TV mám a zbožňuju ji, ale ne proto, že by mi zamotala hlavu. Koukám se na pořady, kdy chci já. Je to tak neskutečná úleva, svoboda, že naopak zamotanou hlavu nemám.
Marek Prchal
Televize i print jsou docela o ničem, ale baví mě ty figuríny, to je na O2 dobrej bizarre.
Klára Palmer
Slovní hříčka, demonstrovaná záběry na módní přehlídku. (Proč, proboha? Jak to souvisí?). Modelky a modelové mají místo hlav televize z roku raz dva (ty dnešní placaté by asi vypadaly ještě divněji). Co je komunikační strategie? Co je kreativní myšlenka? Co bych si měl z reklamy odnést? Otázky, samé otázky.
Martin Charvát (Konektor)
Spot se tváří jako komunikace Twistu z konce 90.let, s obrazovkami ze stejné doby. Televize nás má bavit a proto v obraze vidíme bavící se lidi u televize. Slepé spoluobčany a cílovou skupinu v kuchyni nenecháme na pochybách a vybíráme hudební stopu ‚Let me entertain you‘. Chybí mi už jen motající hlava s voiceoverem ‚Nechte si zamotat hlavu‘. Dokonalá nuda za smutně moc peněz.
Pavel Fuksa
5. Mol sází na „zpívající“ pohodu (11 %)
Síť čerpacích stanic Mol Česká republika spustila od 1. května kampaň s konceptem Načerpejte dobrou náladu. Stěžejní částí kampaně je televizní spot, ve kterém hraje hlavní roli rodina, ale objeví se v něm i skupina mladých žen, businessmani, otec s dcerou či dělníci. Všichni si po návštěvě čerpací stanice zpívají ústřední píseň kampaně Toulavá od Sebastiana Navrátila. „Mol vstoupil na český trh v loňském roce a realizoval akvizici několika sítí čerpacích stanic. V souvislosti s tím chceme pracovat na zvyšování povědomí o značce a na vytváření pozitivní image. Rebranding získaných čerpacích stanic probíhá velmi rychle. V tuto chvíli je u českých silnic již více než 125 čerpacích stanic v našich typicky zelených barvách. Proto je nyní vhodná příležitost značku podpořit i marketingově,“ tvrdí retail director Mol Česká republika Radim Špůrek. Kampaň se objeví napříč všemi komunikačními kanály. Kromě televize tedy poběží také v rádiu, tištěných a online médiích a na out-of-home nosičích i na sociálních sítích. Pro ně jsou klíčové vizuály s rodinou, podpořené produktovými vizuály s kávou, sendvičem, věrnostním programem a nabídkou aditivovaných paliv. Na kreativním konceptu kampaně se podílel tým společnosti Mol a agentura WMC/Grey, nákup médií měl na starosti Mindshare. Reklamní spot režírovalo duo Mods v produkci Filmservice.
MOL sice zpívá, ale naštěstí není rozumět ten debilní text. Takže díky zvukaři, který to tím celé zachránil, já mohu dát krásných 15% .
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
To bude mrzení, až si v MOLu změří znalost značky před a po kampani…
Tomáš Mrkvička
Krásní mladí lidé se baví na čerpacích stanicích. Co chcete víc?
Martin Svetlík (Symbio Digital)
Všichni říkají ‚Jeďte dál‘. jenom tady se říká ‚Zastavte se‘. U poskytovatele paliva pro můj stroj mi to přijde jako velice odvážný a až anarchistický slogan.
Ondřej Souček (Luftballon)
Další veselá zpívaná reklama, tentokrát pro řetězec benzinových stanic(!?). Myšlenka: ‚vezmeme populární písničku a necháme ji zpívat rozjásanými lidmi‘ není úplně dobrá komunikační myšlenka. Ani pro produkt, ani pro brand. Není to totiž žádná myšlenka.
Martin Charvát (Konektor)
Ještě toho trochu!
Jan Javornický
Lokálně ‚slavná‘ skladba, zařazení všech požadovaných cílovek (yuppíci, rozvedený rodič i zodpovědný zarostlý tatínek) do muzikálového čísla doplněného hravou animací, nechybí ani selfíčka (cílovko, sharuj!) a Mini cabrio… aneb jak pejsek Grey a kočička Mods vařili ropný dort.
Pavel Fuksa
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.