Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 38. týden 2016
- Kaspen/Jung von Matt: Tak vařím já (36 %)
produkt, klient: Ikea - Oliver, vlastní tvorba: Předpladenka (30 %)
značka, klient: O2 Czech republic - AdWood, Young&Rubicam, Wunderman, Maxus: Řekli jsme ano změně k lepšímu (21 %)
značka, klient: Innogy - Digital Brain: Vyměnte starou elektroniku za novou (19%)
značka, klient: CZC.cz - Community, vlastní tvorba: Síla spočívá v tradici / Leoš Mareš (14 %)
značka: Fleret, klient: Fleret/FPD Group
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Ikea chce, aby lidi vaření bavilo (36 %)
Prodejce nábytku Ikea chce podpořit vaření v kuchyních a spustila lokální kampaň Tak vařím já. Základní myšlenkou kampaně je, že lidi by vaření mělo bavit a stmelovat, než aby se nutně jednalo o umělecké dílo tak, jak je prezentováno například v televizních pořadech od profesionálních kuchařů. V kampani se představí pět typů kuchyní Ikea, které si je následně možné detailně prohlédnout na stránkách Ikey, a najdeme ji v televizi, digitálních a out-of-home médiích. Za kreativou stojí v agentura Kaspen/Jung von Matt, koncept digitální kampaně patří do portfolia agentury Triad Advertising. Televizní část zahrnuje 30 sekundový spot, režíroval ho švédský režisér Oskar Wrang. Digitálně se kampaň prezentuje zejména na stránkách www.takvarimja.cz, kde lidé najdou inspiraci k vaření. Kampaň doprovází hashtag #takvarimja. Out-of-home kampaň se soutředí na kuchyňské náčiní. Součástí jsou billboardy, bigboardy, LED bilboardy a CLV.
Stejně jako Innogy, i tady mi připadá, že se sáhlo po mistrech svého oboru, i když tedy nevím, co mi kampaň říká a zdali je značka těchto mistrů hodna. Upřímně, nikdy jsem nevydejchal, že Ikea přešla z Futury na Verdanu. Takže hodna není.
Marek Prchal
Je to samozřejmě subjektivní, ale když ‚jsem při vaření sám sebou‘, nemám na sobě vestičku ani manšestrovej oblek. Možná to bude tím, že nevařím v antiseptický kuchyni z rozhýbanýho Ikea katalogu. Na druhou stranu aspoň hned každej pozná, o co se jedná. A má to dobrý vizuály s vtipnejma lajnama.
Adam Roučka
Projekt nezní špatně, ale ten spot je divnej. Z konkrétních kuchyní nezahlédnu nic. Nejsou tam žádné detaily, ani změny úhlů kamery. Protagonisty si taky neužiju, neb spatřuju jen jejich záda a zátylky. Tento zádový záměr už zkoušely České dráhy a taky tu schytaly kritiku.
Ondřej Souček (Luftballon)
Po dlouhé době zřejmě i funkční hashtag, i když jeho spojení přímo s kampaní u některých příspěvků úplně nejde odhalit. Alespoň už skoro 350 použití na Instagramu. Na Facebooku je to jasné, tam mi algoritmus nabídl jen příspěvky od Ikey a zaměstnanců agentury.
Jan Javornický
Podívat se na různé přístupy k vaření je hezké. Patrné to však je ale nejvíce z webu. Spot je hezky natočený a má pěknou hudbu, ale individualita ve vaření se v tom vytrácí. Vizuály také pěkné, ale zase odjinud. Jsou to trochu tři kampaně s jedním hashtagem.
David Suda (WMC Grey)
V každý tý části je nějakej super detail: out-of-home postavený na vtipným copy, v televizi mě baví koncept snímání navázanej na sdělení, v digitálu skvěle fungujou ty kontrasty a hashtag by dokonce možná moh i někdo použít! Jednoduchý, funkční, propracovaný. S přehledem vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)
Digitální část kampaně se mně líbí. Jako fakt. Ovšem generické slovní hříčky na vizuálech mě nebaví. Stačí zakrýt logo a může to být kdokoliv. Kam zmizela invence?
Vladislav Bureš
2. O2 zbavuje strašáků z „předpladenek“ (30 %)
Telekomunikační operátor O2 spustil reklamní kampaň na podporu nové nabídky předplacených karet, nabízené pod názvem Předpladenka. „Při průzkumech jsme zjistili, že volání s předplacenou kartou v sobě mělo několik strašáků, jako je obava, do jaké sítě zákazník volá, jak často a jak dlouhý jeho hovor je. Naše nová nabídka všechna tato omezení odstraňuje, z čehož jsme vycházeli i při tvorbě komunikačního konceptu,“ tvrdí ředitel marketingové komunikace O2 Czech Republic Jiří Caudr. Kampaň je možné vidět v televizi, v tisku, na internetu a v outdooru. Připravil jí interní kreativní tým O2 Oliver, produkci zajistilo Soft Pillow Productions pod vedením režiséra Paula Boyda. Komunikaci na internetu připravil online tým z O2. Mediální prostor zajišťuje agentura Médea.
Kreativně skvělý, až na název, ale jinak opravdu skvělý. I když myslím, že se ten strašidelný zámek dal víc vyhrotit. Kdo viděl Nezvratný osud V. 3D, tak si dokáže představit leccos. Škoda, že O2 nejde filmovému fandovi víc naproti.
Marek Prchal
Papír asi unese víc než moje uši. Tady to je tlačený dost na sílu. A ‚strašidelná‘ na tom je jen exekuce a název.
Adam Roučka
No jo. U O2 došlo ke změně a je to na jejich práci setsakra vidět. Na tohle se dá vcelku koukat až do packshotu, kterej je tam prdlej na hulváta. Ale stejně to stačí na vítězství.
Ondřej Souček (Luftballon)
Poslední dvě kampaně jsou na tom lépe než ty předchozí. I ve starém světě O2 je znát trochu svěžího větru. Zřejmě na tom mají zásluhu Jirka a Oliver.
David Suda (WMC Grey)
Stylizace je na mě trochu cheap, ale budiž. Mnohem víc mě štve, že nerozumím propozici – a tudíž si pravděpodobně budu pamatovat jen spojení O2-Dům hrůzy.
Martin Svetlík (Mustard)
Moje teta je úspěšná logopedka. Vzpomněl jsem si na ni, když jsem zkoušel vyslovit název této nové služby Předpladenky. Přijde mně to jako nějaká chyba a strašně mně to irituje. Možná jsem měl být taky logopedem. Škoda, že to neslyšeli markeťáci v O2.
Vladislav Bureš
3. RWE se přejmenovala na Innogy (21 %)
Innogy SE, tak zní nový název odštěpené dceřinné společnosti RWE, který začíná vstupovat do povědomí od 1. září 2016. RWE do ní vyčlenila aktivity z oblastí obchodu, infrastruktury, sítí a obnovitelných zdrojů energie. Stejný krok, tedy oficiální změna názvů, nyní čeká společnosti RWE v ČR. Firmy se přejmenují s účinností od 1. října 2016. Kampaň ale odstartovala k prvnímu září, má za úkol informovat klienty o změně názvu a značky. Kampaň poběží až do prosince. TV kampaň vznikla ve spolupráci s produkcí AdWood a režisérem Danielem Růžičkou. Fotografem pro tisk, outdoor i online se stal Pavel Hejný. Na kampani pracovaly dále agentury Young&Rubicam, Wunderman a Maxus. Nyní už fungují i webové stránky www.innogy.cz pod novým názvem.
Nový název innogy není tak úplně nový, RWE ho dříve používala pro obchodní záležitosti s energií z obnovitelných zdrojů. Nově bude ale zastřešovat celkovou komunikaci. Poprvé jsme o komplexním pojmenování mohli slyšet na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech.
Logo ve tvaru „i“ symbolizuje mj. větrné elektrárny a u innogy se s ním můžeme setkat v mnoha barevných provedeních. Touto změnou se chce energetická společnost údajně připravit na budoucnost, ve které jí mohou konkurovat Tesla, Google či Apple.
Připadám si jako v budoucnosti. Innogy! Nevím, co to je, ale ani to vědět nepotřebuju (stejně nám to neřeknou, že jo), protože je to prostě tak cool! Skoro jako Hjondé. Vlastně, co to kecám, Innogy zahanbilo i Hjondé. Jinak ke spotu, připadá mi příliš český na Innogy! To slovo zní tak, že spíš vidím Blade Runnera. A tohle není Blade Runner, při vší úctě. Dávám nulu.
Marek Prchal
Dvojsmysly jsou dvojsečná zbraň, vim, o čem mluvim. Když je kampaň dlouhodobě založená jen na dvojsmyslech, musí si člověk dávat setsakra pozor, aby se pointa neprozradila hned v úvodu. A tady si nikdo pozor nedal. Navíc zrovna tenhle dvojsmyl už byl použitej nesmyslně mockrát.
Adam Roučka
Myslim, že do děje by měl vstoupit E. T. a povědět nám, co ksakru to Innogy znamená a tím tak jednou provždy ukončit tyto herecké etudy, které se k inovátorsky tvářící společnosti vůbec nehodí.
Ondřej Souček (Luftballon)
To vypadá na vykročení směrem k čistému dada! Tak jsem zvědav, co se z toho vyvine.
Jan Javornický
Zadání asi nebylo lehké. Existující komunikační styl RWE, nové produkty Innogy, pozitivní vyznění komunikace. Takže tohle beru jako vybruslení z celé situace.
David Suda (WMC Grey)
Doufal jsem v příběh o tom, že nevěsta nechce manželovo jméno, ale pak si uvědomí, že ho miluje a že na jméně vlastně nezáleží. Stejně banální, ale aspoň je to nějaký příběh a navíc i docela sedí na message. Slogan ‚Řekli jsme ano změně k lepšímu‘ je úplně generický. Stejně dobře jsme mohli říct ano třeba šunkové rolce v Albertu v akci za 19,90 Kč.
Martin Svetlík (Mustard)
Žena říká, že jsem stará konzerva. Asi to bude pravda. Do teď jsem se třeba nevzpamatoval z toho, že už nejsou startky. Zrušili je, lajdáci. Stejně nelogické mně přijde měnit název RWE, ale chápu – investor nebo kdo to tak chce. Pro klienta je to matoucí. Pro agenturu nevděčná práce. Vždyť slogan ‚řekli jsme ano změně k lepšímu‘ nedává smysl.
Vladislav Bureš
4. CZC.cz pobízí k výměně elektroniky (19 %)
Prodejce počítačů a elektroniky CZC.cz odstartoval podzimní kampaň, v níž se soutěží o denní poukazy na nákup v hodnotě 5.000 Kč. Kampaň vybízí k výměně staré elektroniky za novou. Na podporu akce vznikly čtyři reklamní spoty, v nichž se opět objevují postavy „geeků“, které firma dlouhodobě používá. Stejně jako v předchozích kampaních si je zahráli skuteční zaměstnanci CZC.cz, a to včetně nového marketingového ředitele Michala Gabriela, který si zahrál roli nováčka používajícího zastaralou elektroniku. Kampaň běží v televizích skupiny Prima a na YouTube. Kromě toho využívá rozhlasovou reklamu v rádiích mediálního zastupitelství Radiohouse, sociální síť Facebook, displejovou reklamu, newslettery a síť poboček. Součástí kampaně je i speciální web. Kreativa celé kampaně je dalším ze společných děl marketingového týmu CZC.cz, agentury Digital Brain a audiovizuální produkce Forleaf. Komentář ke spotům namluvil už podruhé Matouš Ruml.
Příště budou videa na webku z kanclu v reálném čase? Asi by to sedlo líp. Chci ale větší bugr v kanclu a herce s vadou řeči ve špinavých hadrech.
Marek Prchal
Vyměňte starou za novou, to tu letos bylo zatím jen asi sedmnáctkrát. Celý to je takový neslaný, nemastný. I když mastný trochu jo.
Adam Roučka
Takhle to vypadá, když se příliš tlačí na pilu. Geek je na zdi, na tričku, v tiskové zprávě a já nevim, kde ještě. Míň geeků a víc vtipu by to chtělo.
Ondřej Souček (Luftballon)
Předramatizované situace > pořídím si nový notebook, až se mi z něj začne kouřit > opak toho, co chtěla reklama dokázat.
Martin Svetlík (Mustard)
5. Fleret si za ambasadora zvolil Mareše (14 %)
K přehršli firem a značek, které využily pro svou propagaci popularitu moderátora Leoše Mareše, se přidala beskydská destilérka Fleret, která je součástí finanční skupiny FPD Group. Destilérka si ho zvolila za ambasadora své prémiové řady ovocných destilátů Collection 1850 a řady Tradice. Mareš se objeví na vizuálech kampaně v outdooru, v online komunikaci a v in-store materiálech určených pro obchodní řetězce. Podle ředitele marketingu a prodeje značky Fleret Tomáše Nováka má Marešovo angažmá oslovit širší skupinu potenciálních zákazníků než doposud. „Veřejnost má už téměř dvě desítky let možnost sledovat proměnu a vývoj Leoše Mareše. Je oceňovaný, vyzrál a etabloval se. Má svou stabilní hodnotu a výraz. V tomto ohledu spatřujeme personifikaci s našimi produkty,“ tvrdí Novák.
Kampaň nese slogan Síla spočívá v tradici. Připravilo ji marketingové oddělení firmy Fleret/FPD Group. Sociální komunikaci, online a PR obstarává agentura Community, vizuály nafotil Tomáš Třeštík. Celá komunikace byla načasována na dobu, kdy Fleret dokončil redesign svých nejdůležitějších produktových řad, spustil nové webové stránky a rozšířil počet prodejních míst. Nová podoba lahví a etiket vznikla v londýnském studiu architekta a designéra Tomáše Rouska. „Letošní redesign všech řad je odpovědí na postupnou proměnu očekávání zákazníků, kteří si segment ovocných destilátů spojují s vyšší kulturou,“ prohlašuje Novák. Podzimní kampaň zároveň navazuje na aktivaci destilérky na tuzemských hudebních festivalech.
‚Síla spočívá v tradici‘ s podpisem Leoše Mareše. Fotka krásná, jinak není co hodnotit.
Marek Prchal
Nudnej vizuál na hodinky. Jediný, co je ještě nudnější, je ten headline.
Adam Roučka
Hned mi padl do oka headline ‚Síla spočívá v tradici‘. Tohle si může dovolit říct maximálnš otec Fura, ale ve spojitosti s Marešem to působí jako velká blamáž.
Ondřej Souček (Luftballon)
Anekdota praví, že když v Kanadě chcete udělat reklamu, která se odlišuje od všech ostatních, neměl by v ní vystupovat Bobby Orr, na kterého značky prostě stojí frontu. Gratulujeme Leošovi a taky se zapisujeme na čekací listinu.
Jan Javornický
Tahle slivovica má aspoň 40 %. Já se omlouvám, ale za použití známé osobnosti v komunikaci bez jakékoliv další ingredience dávám 10.
David Suda (WMC Grey)
Pojďme si jednou provždy říct, že Leoš Mareš není koncept.
Martin Svetlík (Mustard)
Když nevíš, dej tam pana Mareše. Nic proti němu, ale prostě nevěřím, že on a Fleret jsou ‚kámoši‘. Třeba se ale pletu a někdo objeví značku Fleret, protože ji objevil i Leoš.
Vladislav Bureš
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.