Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 10. týden 2020
- Loosers: Společně proti internetovým predátorům (66 %)
značky, klienti: ČSOB, Policie ČR - Scholz & Friends Praha: Drive to Win (52 %)
značka, klient: Engelmüller - Oliver: Nejsem lovná (45 %)
značka: O2, klient: O2 Czech Republic - Havas Prague: Vlakem na služebku (41 %)
značka, klient: České dráhy - McCann Prague: Gambrinus 2020 (39 %)
značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Proti predátorům dneška (66 %)

ČSOB a Policie ČR společně proti internetovým predátorům
ČSOB a Policie České republiky společně spustily kampaň, která cílí na rodiče nezletilých dětí a upozorňuje je na stále rostoucí nebezpečí, které hrozí jejich dětem v internetovém prostoru. Sérii spotů a klíčový vizuál realizovala kreativně i produkčně agentura Loosers. „Internet dává všem bez rozdílu masku anonymity, díky které může být kdokoli kýmkoli. A právě to je motivem celé kampaně. Tematicky pokrýváme tři problematické oblasti digitální bezpečnosti – zasílání intimních fotografií, schůzku s neznámým člověkem a sdílení intimních informací o vlastní osobě,“ uvádí Jitka Švejcarová, specialistka společenské odpovědnosti ČSOB. „To, že si při komunikaci na internetu nikdy nemůžeme být jistí tím, s kým se bavíme, dramatizujeme ve spotech, ve kterých vždy zachycujeme rozhovor dvou dětí. Jedno z nich ale není tím, za koho se vydává, což odhalujeme hlasem, který mu zcela zjevně nepatří,“ popisuje ztvárnění Iva Bízová, kreativní šéfka Loosers.
Jedni v síti, všichni v síti. Kdo dál? Bude nám o síťových predátorech příště vyprávět síť drogerií? Kombinace odesílatelů „ČSOB a policie“ navíc připomněla dřevní doby českých internetů a slavnou větu „bloggeři a policie vyzývají veřejnost, aby...“
Vilém Rubeš
Složité téma se super nápadem, jak reálněji přiblížit, co se může skrývat za nevinnou tváří. Je to prostě nechutně dobré.
Michal Šoller (Cognito)
To je jednoduchý a hezký (kdyby to nebylo o ošklivé věci). Každej si dokáže představit, jak to funguje.
Ondřej Souček
Tady si tvůrci vedou výrazně lépe než v případě O2. Jednoduchý nápad a neokázalá, ale o to účinnější realizace, která problém prodá v pár vteřinách. Skvělé.
Ivan Peterka (Peppermint)
Viz O2 A plus za jasnou kreativu.
Pavel Jechort
2. Rukavicemi za návrat k závodu (52 %)
Letos uplyne 71 let od vítězství vozu české výroby Aero Minor na legendárním závodě v Le Mans. Na podporu tohoto výročí a současně i návratu vozu Aero Minor na slavný závod byla vytvořena limitovaná kolekce ručně šitých rukavic tradičního českého výrobce Engelmüller. „Z každého prodaného páru jde část výtěžku jako příspěvek spolku Le Mans Redux, který se s automobilem Aero Minor Sport chce pokusit zopakovat jeho historický úspěch i v roce 2020,“ říká Tomáš Kopečný, kreativní ředitel agentury Scholz & Friends, která kampaň připravila. Film režíroval Prokop Motl v produkci Creative Embassy. Kampaň běží na webech a na sociálních sítích.
Velké ambice a snaha, aby to vypadalo jako velký storytelling. Klišé se střídá s klišé (směrové tabule na silnici, střílející stráže, prostě maglajz). Z cyklu Zapomenutá vítězství, která neznáte už jsme viděli lepší kousky. A navrch, rukavičky závodníka nedělají, sorry.
Vilém Rubeš
Atmoška se tomu nedá upřít, klidně by v tom stylu mohli natočit celý film, jen na kampaň je to dlouhé. Budu držet palce, ať se to podaří.
Michal Šoller (Cognito)
Po zhlédnutí filmu Le Mans 66 se tohle špatně hodnotí. Je z toho vykřesaný maximum možnýho. Dokážu si představit, jak malej byl budget.
Ondřej Souček
Je to nějaký zmatený. Začíná to jako americká drsná detektivní škola, pak odkazy na expresionistický Metropolis, povinný nacista i bolševici, štěkot psů, ale strach o hrdinu nebo dokonce katarze nikde. Nevím, kolik párů rukavic by se muselo ručně ušít, aby tento vůz opět vyrazil na silnice.
Ivan Peterka (Peppermint)
Naprostá paráda, mačkal jsem slzu. Je to sice jiný formát než klasická reklama, ale ten příběh je síla.
Pavel Jechort
3. Jsem v síti, nejsem lovná (45 %)
Plných 41 % obdrželo pornografickou fotku od cizího člověka. I toto číslo vzešlo z výzkumu telekomunikačního operátora O2 a Univerzity Palackého v Olomouci a bylo impulsem pro natočení hraného dokumentu Víta Klusáka a Báry Chalupové V síti. Ten využil právě téma bezpečí dětí na internetu. Spolu s premiérou snímku O2 spouští kampaň Nejsem lovná, zaměřenou na děti od 13 do 17 let. Koncept bude také součástí osvětové kampaně navazující na film V síti, jejímž partnerem je program O2 Chytrá škola. Ten se dlouhodobě zaměřuje na vzdělávání dětí v internetové bezpečnosti a mediální gramotnosti primárně prostřednictvím učitelů a rodičů. Teď poprvé přichází s kampaní zaměřenou přímo na děti. „V kampani přistupujeme k dětem jinak, nechceme je poučovat. Dáváme jim do rukou jednoduchý nástroj, díky kterému mohou vyjádřit, že se cítí dostatečně informované a v online světě se umí bránit,“ popisuje Marie Mališková, manažerka CSR aktivit O2.
Součástí kampaně jsou tři spoty, ve kterých k dětem mluví herečky z filmu V síti. Vzhledem k cílové skupině kampaň využívá primárně online kanály, jako jsou Facebook, Instagram a YouTube. Ty doplní offline komunikace prostřednictvím reklamních rámečků na víc než 200 základních školách po celém Česku a na prodejnách O2. Součástí kampaně je web, kde děti najdou mimo jiné Desatero bezpečného chování v síti. Na rodiče pak budou cílit SMS, které je budou vyzývat k zamyšlení, jak tráví jejich děti čas na počítači nebo mobilním telefonu. Operátor využije i speciální merchandising s logem Nejsem lovná - placky, trička, samolepky, krytky na webkameru a leporelo Desatero bezpečného chování v síti. O2 kampaní rovněž osloví interní komunikací 4.000 svých zaměstnanců.
Kreativní koncept je dílem agentury Oliver, kampaň včetně online kreativy a komunikace na sociálních sítích si O2 připravilo inhouse.
O2 ospravedlňuje aspoň to partnerství, jinak herečky povídají, školometský voiceover povídá - a já nevím ke komu. K dětem? K rodičům? V momentě, kdy operátor prodávající vzdálenou komunikaci ústy jedné z hereček poučuje, že lepší než data je smát se s lidmi naživo, smál jsem se taky.
Vilém Rubeš
Těžko se to hodnotí, téma poslední doby, které hýbe společností a je to jen dobře.
Michal Šoller (Cognito)
Hele, já už z toho harddisku všechno smazal. Nebo mě sledujete?
Ondřej Souček
Bohulibý záměr, realizace bezzubá. Herečky mají svůj part tak okatě naučený, že působí jako záznamy z procesů z padesátých let. Pokud tak hrály i ve filmu, divím se, že jim na to někdo skočil.
Ivan Peterka (Peppermint)
Kdokoliv, kdo se zapojí do této kampaně, zaslouží si zatleskat. Takže i O2.
Pavel Jechort
4. Místo Vetchého je na dráze Trojan (41 %)
Na služební cestu pojeďte v pohodlí první třídy, lákají České dráhy v nové kampani. Televizní spot, který je součástí komunikace cílené na zákazníky cestující za prací nebo na obchodní schůzky, poukazuje na nadstandardní komfort a služby ve vlacích Pendolino, Railjet a dalších moderních soupravách Českých drah. Příběh spotu s jednoduchou zápletkou je založený na herectví Ivana Trojana, který v pozici hlavní tváře Českých drah vystřídal Ondřeje Vetchého. Režie se ujal Trojanův bratr Ondřej. Kampaň vyjíždí v březnu a veze s sebou televizní sponzoring, outdoorové a online formáty i rozhlasový spot. Ivan Trojan byl jako reklamní tvář v minulosti spojen s mobilním operátorem T-Mobile.
A zase devadesátky s úspěšným obchodníkem - zvlášť dementně to vyšlo s vítězným gestem na outdooru. Národní umělec dnes netelefonuje, dnes dělá byznys ve vlaku. Stejně tak ho mohl dělat i v rikše, v hostelu anebo v horské chatě U smrdutých fuseklí. Závěrečný gag není tak trapný, jak by mohl, protože aspoň národní umělec, že jo.
Vilém Rubeš
Ondra mi bude chybět, ale Ivan je důstojná náhrada. Poslední dobou je to vážně švanda, tak se těším na další.
Michal Šoller (Cognito)
Ten Trojan by vytáhnul jakejkoliv skript do reklamních výšin. Dobře, milý je to.
Ondřej Souček
Geniální Chaplin se jednou ocitnul v přítomnosti ne tak geniálních kolegů, kteří si lámali hlavu nad stokrát viděným fórem s banánovou slupkou. Prý se už nikdo nesměje, když na ní uklouzne ta tlustá dáma. Chaplin přišel s návrhem, ať v rychlém a dramatickém střihu střídají záběr na banánovou slupku a blížící se nohy tlusté dámy, nohy-slupka, nohy-slupka… Pak dáma slupku překročí a… spadne do otevřeného kanálu, který se v záběru objeví záhy! A smáli se opět všichni. Tahle groteska je spíš smutná.
Ivan Peterka (Peppermint)
Reklamy na České dráhy jsou mnohem lepší než České dráhy, což je jediný problém.
Pavel Jechort
5. Na jedno s Kolečkem a Isteníkem (39 %)

Gambrinus: Někdy je dobré na chvíli vypnout... u jednoho (McCann Prague)
Dnešní muži toho musí zvládat daleko víc než dřív, kdy stačilo, aby přinesli domů výplatu, a o vše ostatní bylo postaráno. Nová kampaň značky Gambrinus od agentury McCann Prague však radí, že když toho máte moc, je lepší se prostě zastavit. Ideálně s kamarády. „Když toho máte moc, je lepší se zastavit. Na jedno,“ zní motto kampaně. Gambrinus tak zůstává u svého claimu, kdy připíjí na zdraví zdravému rozumu. Kreativní koncept nové propagace pivní značky vznikl v agentuře McCann Prague, režie spotu se ujala dvojice Petr Kolečko a Petr Němeček. Kolečko napsal seriál Most!, z něhož si kampaň půjčuje také Edu z hospody Severka, tedy herce Michala Isteníka. Kampaň běží v televizi a online, doplňují ji venkovní nosiče a materiály v místě prodeje (POS).
Všecko špatně! Zdravý rozum ani nešel okolo. Upocená historka, která má být zajímavá popularitou představitele, neuvěřitelný přeskok z cukrárny do hospody, udělaný tak mizerně, že slabší povahy to nepoberou, a navrch zaprášený symbůlek značky si připíjí z rohu od hajzlů. Jak tohle může vzniknout LP, když i v devadesátkách by to rozpaky vzbudilo?
Vilém Rubeš
Kolikrát jsme už něco podobného viděli? Řemeslně zvládnuté, jen ten námět je už ohraná deska.
Michal Šoller (Cognito)
Tohle je nefalšovaná chlapská reklama. Prostředníček všem ženskejm. Pivo je tady totiž až na tom prvnim místě. Když nad tim přemejšlim, tak v dobách, kdy tohle platilo a nediskutovalo se o tom, byl svět pro muže ještě dobrym místem k životu.
Ondřej Souček
Dobrou pivní reklamu v Čechách prostě na a ne natočit. Zvětralý příběh, co nemá říz, hrdina bez jiskry, pěna akorát ta šlehačková na sachrdortu. Snad jen ta hořkost zůstává.
Ivan Peterka (Peppermint)
Tohle by šlo, jen ten konec nemusel sklouznout do tradiční hospodské selanky s cool chlapíky.
Pavel Jechort
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.