Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 11. až 13. týden 2020
- VCCP: O dobré věci stojí za to se rozdělit (50 %)
značka: Starobrno, klient: Heineken - WMC Grey: Láska rohy přenáší (46 %)
značka, klient: Kofola - Made by Vaculik: Spolu jsme sami sebou (45 %)
značka: Božkov, klient: Stock-Božkov Plzeň - VCCP: Buďme holky častěji (37 %)
značka: Frisco, klient: Plzeňský Prazdroj - Jandl: Kohoutí koncert (30 %)
značka: Cola od Birellu, klient: Plzeňský Prazdroj
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Moraváci i Pražáci pijí společně (50 %)
Pivovar Starobrno spustil kampaň na podporu svého ležáku Starobrno Medium. Značka rozšířená zejména v jihomoravském regionu cílí nově celostátně a staví na pozitivně vnímaných hodnotách moravské pohostinnosti a sdílení toho dobrého. Kampaň s názvem O dobré věci stojí za to se rozdělit je nasazená od začátku března do půli května a dominuje jí 45 vteřin dlouhý televizní spot v režii Jana Prušinovského. Příběh spotu ukazuje, že není složité sejít se u jednoho stolu a užít si společně radost ze života. „V poslední době vidíme, že spousta lidí vnímá dnešní život jako náročný a komplikovaný. Je tu touha vrátit se k jednoduššímu, vlídnějšímu způsobu života, kdy spolu lidé komunikují bezprostředně. Starobrno jako pivo z jižní Moravy má skvělé předpoklady nést tyto hodnoty,“ říká Henri de la Barre, planning director agentury VCCP, jež kampaň vytvořila.
Pocházím z malé vesnice v jižních Čechách a musím říct, že atmosféra venkovské zahrady za letních podvečerů je tu vystižena skoro dokonale. A je fakt, že často se na zahradách náhodou sejdou nejrůznější kolemjdoucí - a co by si měli dát jiného než pivo? Dobrý!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Tady se někde cestou něco ztratilo. Myšlenka dobrá, ovšem provedení pokulhává. Drhnou hlášky, drhnou herecké výkony, drhne to nějak celé.
Martin Charvát (Haze)
Marie vydrží a stejně tak vydrží moje touha vidět reklamu znovu. No prostě reklama na pivo, která mě baví.
Michal Šoller (Cognito)
Tohle je tak zvláštně napsanej skript, že z toho buď vzejde skvost, nebo katastrofa. Zatim se klonim k druhý variantě.
Ondřej Souček
Starobrno v čase Corony! Tak tohle je opravdu pech. Spot ukazuje, jak je snadné sejít se u jednoho stolu, ale doba tvrdí pravý opak. Každopádně, narozdíl od mnoha jiných pivních reklam, je tato vystavěna chytře. Tak snad se zase brzo sejdeme u stolu, přátelé.
Ivan Peterka (Peppermint)
Další z řady sice nereálných, ale přesto naprosto tuctových pivních idylek.
Pavel Jechort
2. Kofola s příběhem z hájovny (46 %)

Kofola: Láska rohy přenáší (WMC Grey)
Kofola ve spolupráci s agenturou WMC Grey přišla s kampaní, která je opět o lásce. „Lásku si dlouhodobě hýčkáme. Je neoddělitelnou součástí DNA naší tradiční československé značky. A do srdcí spotřebitelů se zapsala nejen zažitým sloganem Když ji miluješ, není co řešit, ale i silnými příběhy,“ uvádí Pavol Chalupka, ředitel marketingu Kofoly. Nový jarní příběh se odehrává v hájovně a jejím hrdinou je poněkud neobvyklý jelen. „Tímto spotem se vracíme ke kořenům reklam Kofoly. Věříme, že náš vypointovaný příběh lásky chytne diváky za srdce, ale přiměje je se nad překvapivou zápletkou pousmát,“ podotkl David Suda, kreativní ředitel WMC Grey. Režie spotu, který vznikl v produkci Stink, se ujal Jakub Kohák. Ke spolupráci s Kofolou se tak vrací po téměř deseti letech. „Jarní kampaní, která se objeví v outdooru, onlinu i v trhu, startujeme celoroční jednotnou komunikaci s tématem Velká láska. V rámci ní představíme i jednotlivé produkty z kompletně redesignového portfolia,“ doplňuje Pavol Chalupka.
Panečku, kam jsme se to dostali z loňské květinové romantiky? Tohle asi měla být taková lidová taškařice, že? U amanta a jeho pokusů maskování jsem se zasmála, ale jinak mi to přijde jako malinko upocené a hospodsky košilaté. Ale to byl nejspíš záměr.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Kofola má tu smůlu (nebo vlastně štěstí), že každá její nová reklama bude poměřovaná s těmi minulými. Ne každá reklama Kofoly byla dobrá, ale některé byly skvělé. Tahle to není. Je moc krkolomná.
Martin Charvát (Haze)
Kofola vždy dokáže probudit mojí zvědavost o novou kampaň a opět mě nezklamala. U Kofoly prostě není co řešit.
Michal Šoller (Cognito)
Nemohli jste jim aspoň v postprodukci přidělat roušky? Taková nezodpovědnost! Pak se divte, že se ti Pražáci družej s místníma, když jim pustíte takovou lesnickou erotiku.
Ondřej Souček
Ten hajný je nějaký divný. Takhle tisknout k sobě dospělou dceru! A divný je i to, že nám někdo chce namluvit, že parohy jsou rohy. Ne, rohy vypadají jinak, tohle jsou parohy, vážení! Celé do odkazuje k bezradnosti příběhu o… o čem vlastně? O tom, že mladík nasadí parohy tátovi?! Uf, to je ovšem silné kafe. Tak trochu jiný příběh o lásce, než by jeden od Kofoly čekal. No ale, když ji miluje, není co řešit, co?
Ivan Peterka (Peppermint)
Na Kofolu unavené zklamání. Měla to asi být řachanda, ale zrovna to jako nedopadlo.
Pavel Jechort
3. Snadné je pít na plachetnici (45 %)
Nejsilnější tuzemská značka lihovin si ke 100. výročí od založení nadělila komunikační kampaň Spolu jsme sami sebou, včetně nového televizního spotu. Hrdinou spotu je opět herec, textař a hudebník Jiří Macháček, který se společně s partou přátel vydává do baru – na palubě plachetnice. „Nový spot podtrhuje přátelství, nadsázku a vtip značky, přičemž jsme chtěli zároveň vyzdvihnout ikonickou plachetnici,“ uvádí group brand manager Michal Jakl. Motiv plachetnice odkazuje na tradiční symbol proslulé značky a zároveň se objevuje v textu hitu Snadné je žít skupiny Mig 21, který spot doprovází. Autorem kampaně je agentura Made by Vaculik, která se značkou Božkov spolupracuje dlouhodobě. Mimo jiné pomohla na trh uvést novinky Božkov Republica nebo Božkov Černý, připravila kreativní koncept Božani pro sociální sítě, jež zároveň i spravuje, a realizovala i předchozí kampaň s Jiřím Macháčkem v roce 2015. Exekučně náročný televizní spot, ve kterém dvanáctimetrová plachetnice proplouvá městem, režírovala Alice Nellis, natáčení produkčně zajistila společnost Boogie Films.
Příjemná, slunečná a optimistická nálada, kterou přivážejí usměvaví lidé na jachtě, člověka až hladí. Přesto si nemyslím, že by se našel někdo kdo by sebe či své kamarády nazýval „božany“. Ale třeba se pletu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Macháček, jeho asi nejznámější hit, plachetnice, tuzemák, je to tu všechno. Je to taková hra na jistotu. Proč ne.
Martin Charvát (Haze)
Macháček drží s božkovem a celé to hezky pluje při sobě.
Michal Šoller (Cognito)
„Popoplujem, Božani?“ Takhle to končí, když se moc tlačí na pilu. Copywriter v agentuře dostal jasné zadání „udělej hlášku“ a splnil ho. Po deseti panácích tohle vyslabikuješ sám od sebe.
Ondřej Souček
Jak pojede zpátky? Vezme si SOS drink? Má SOS řidič průkaz na jachtu? Jachta, plachta, Macháček, jak snadné je to. Božkov mačká z Macháčka maximum. Doufám, že už vymačkal vše a příště… I když, příště, kdož pak ví, možná si lehnem… jak zpívá básník František Gellner.
Ivan Peterka (Peppermint)
Ale jo, to je fajn, žádná velká věda sice, aspoň se ale autor nesnažit tvrdit o Božkovu něco, co není.
Pavel Jechort
4. Holčičí já prý nemizí (36 %)
Značka ochucených alkoholických ciderů Frisco od Plzeňského Prazdroje letos přichází s kampaní, v níž ženám připomíná, jak důležitý je čas strávený s kamarádkami. V novém televizním spotu ukazuje, že se v každé ženě bez ohledu na věk a další role ukrývá její holčičí já, které se naplno probouzí ve společnosti kamarádek. Značka Frisco se tématu trávení času s kamarádkami věnuje dlouhodobě. Podle průzkumu, který realizovala v roce 2018, by se chtělo téměř 70 % žen s kamarádkami setkávat častěji. „Chceme ženy povzbudit a podpořit je v tom, aby občas nechaly starosti a povinnosti stranou a vyrazily ven s kamarádkami,“ říká Veronika Hořáková, marketingová manažerka Plzeňského Prazdroje pro nové kategorie.
Tak píseň sice tak jako originální Shake It Off nezní, ale líbí se mi insight, že v každé z nás je pořád mladá holka, která je spontánní a miluje zábavu s ostatními kámoškami. Zpracování však mohlo být míň konzervativní.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Věta „buďme holky častěji“ je strašlivý marketingový inženýring. Buď textař neměl svůj den, nebo byl nápor marketingového oddělení příliš silný. Zbytek je ok.
Martin Charvát (Haze)
Dokázal bych si představit, že to holky roztočí ještě víc, aby byla zábava je sledovat i pro kluky.
Michal Šoller (Cognito)
Upřímně, tohleto nedokážu posoudit, ale vzpomněl jsem si, jak se mě jeden kreativní ředitel, z Norska byl, smál, když jsem mu řekl, že si večer otevřu Frisco. Teď ho konečně chápu.
Ondřej Souček
Jakože, dejme si Frisco, trochu se uvolníme, budeme za holky, ale pak zase zpátky ke strojům? No nevím. Holky, co být za děvčata už pořád a přirozeněji?
Ivan Peterka (Peppermint)
Insight možná dobrý, ale tančící holka v kuchyni, to už nedělají ani maloobchodní řetězce. Víc se snažit a třeba by to holky i chytlo za srdce.
Pavel Jechort
5. Kohouti uvádějí colu od Birellu (30 %)

Cola od Birellu
Plzeňský Prazdroj uvedl na trh svůj colový nápoj spojený se značkou Birell. Mixuje nealkoholické pivo, extrakt z kolového oříšku či skořici. „Cola pro nás byla logickým krokem, jak rozšířit portfolio, a nabídnout spotřebitelům další chuť bez konzervantů a umělých přísad. Navíc jdeme vstříc zdravému životnímu stylu – Cola od Birellu obsahuje v porovnání s běžně prodávanými colovými nápoji až o polovinu míň cukru, a to 5,1 gramu na 100 mililitrů nápoje,“ uvádí manažerka značky Kristýna Tereková. Uvedení novinky na trh podpoří komunikační kampaň, jež zahrne televizi, print, PR, billboardy a citylighty, rádio, online a sociální sítě, která bude probíhat od března do května. Televizní spot, který si hraje s tématem zvědavosti a jeho ústřední písní je Funky Town, vytvořila agentura Jandl. O digitální komunikaci se stará Symbio, které na tvorbě videí spolupracovalo s produkcí Silencio. „V hlavní roli zábavných videí se objevuje vždy kohout, který je symbolem naší kampaně. Pro jedno z videí jsme objednávali téměř dvě stovky malých gumových kohoutů, některé z nich až z Miami. Naším cílem bylo lidi především pobavit a vyvolat v nich zvědavost k ochutnání,“ popisuje Tereková. Komunikaci produktu podpoří i ambasadoři a influenceři, spolupráci s nimi zajišťuje agentura WeDigital. Samozřejmostí pak budou i rozsáhlé ochutnávky a účast na vybraných akcích.
Fóry s drůbeží už tu byly a toto je celkem důstojný následovník, ale... nějak mě nebaví se na spot dívat víc než jednou či dvakrát. Printy mě baví.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Když nevíš co, dej tam zvířátka.
Martin Charvát (Haze)
Cíl splněn, jelikož i já byl zvědavý a jednoho plecháčka si koupil.
Michal Šoller (Cognito)
Moment. Tohle je ten dětskej klip, kterej pouštěla Dáda Patrasová v Kouzelný školce v devadesátym devátym. Co to dělá tady? Reklama? Ale, nedělejte si ze mě šprťouchlata.
Ondřej Souček
Prý zvědavost. Tak určitě, já zvědavý byl, protože mne ten kohout zaujal, ze začátku byl vtipný, ne že ne. A tak jsem byl zvědav, kam to celé vyústí. A vyústilo to do úletu. Kohout nic nevysvětlil, zakokrhal a uletěl. Tak si říkám, zda to nebyl trochu zbytečný a dlouhý úlet.
Ivan Peterka (Peppermint)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.