Reklamní katovna poprvé: Belko, Brada, Prchal, Aust, vy a podzimní kampaně živě už v úterý 13. listopadu
Video: Milan Knížák pokřtil Národní galerii reklamy, přítomen byl i dvojník od Zadara Volaniče
Reklamní katovna: Charvát, Rudinský, Belko, Brada a Jaroš auditují české výtvory živě ve středu 12. 12. 2012
Reklamní katovna potřetí: product placement po česku a retrospektiva Martina Jaroše
Vyšel nový PR Life, i s fotoreportáží z Reklamní katovny
„Miluji tě, mé Vé Ú Té!“České vysoké školy točí nějakou tu legraci pro mladé
Reklamní katovna: jak (ne)dělat kampaně vysokých škol a penzijních ústavů
Pátá Reklamní katovna zhodnotí tzv. nejlepší české kampaně. Speciální host: Jakub Horák
O2 vs. T-Mobile vs. Vodafone: přijďte na Reklamní katovnu o mobilní „revoluci“ v reklamě
Hlavním hostem osmé Reklamní katovny Evžen Hart. Už ve středu 27. listopadu
Klempíř a Horák a my a vy o české reklamě an sich. Ve středu 19. 2.
„Tohle pouštět povinně na základních školách.“ Zabodoval apel Družiny začleňovat cizince
Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 15. týden 2015
- Studio Družina: Češi a cizinci – mluvme spolu! (61 %)
klient: Centrum pro integraci cizinců - Yinachi: Moudrá rada nad zlato (51 %)
klient: Kooperativa - Zaraguza: Rodina překvapila maminku (41 %)
klient: Maggi - Nevyměknem 2015 (27 %)
klient: Stock-Božkov Plzeň - Symblaze: Miňonky 5x jinak (19 %)
klient: Mondelez
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Cizincům se netyká (61 %)
Centrum pro integraci cizinců připravilo ve spolupráci se Studiem Družina informační kampaň, která se zabývá lepším začleněním cizinců do společnosti. Kampaň probíhá v rámci projektu Společný kraj – s cizinci jako s našinci a jejím výstupem jsou především tři spoty, v nichž jsou ztvárněny klasické situace – chyby, které Češi při kontaktu s cizinci dělají. Celá kampaň vyvrcholí 22. 4. v Evropském domě v Praze, kde proběhne veřejná prezentace.
https://www.youtube.com/watch?v=fSAdTy8AA8Q https://www.youtube.com/watch?v=BwHDSaZbeGM https://www.youtube.com/watch?v=PjeXVTzH1i4
Znám ty rozpočty, a tak chápu, že exekuce není první liga. Ale líbí se mi jednoduchost a srozumitelnost myšlenky.
Tomáš Belko
Je to super! Fakt dúfam, že to uvidí veľa ľudí a že to s mnohými zatrasie. A to nehovorím preto, lebo som cudzinka v Prahe.
Petra Jankovičová
Protože mě překvapivě často šokuje chování ‚domorodců‘ k přistěhovalcům, dala bych této kampani 100 %. I když ale tvůrci našli skvělý insight a s lehkostí ve 30 vteřinách upozornili na zabedněnost čechů, musím (i když mě to mrzí) ubrat pár bodů za exekuci. I tak ale autorům kampaně gratuluji.
Iva Bízová (Loosers)
Hezký spot, jde hned na věc. Náběh virálního videa musí být pod tři vteřiny – jinak řečeno, za tři vteřiny musí mít uživatel jasno, na co kouká a jestli to chce sledovat. Jsem překvapenej, znám totiž úplně jiné Vietnamce.
Marek Prchal
Zrovna nedávno jsem se nad nějakým takový tykalem styděl. Pěkná práce.
David Suda
Tohle pouštět povinně na základních školách.
Martin Charvát (Konektor)
Vietnamec i Afričanka vymazlený od insightů po exekuce. Klobouk dolů. Borci.
Ivo Laurin (Outbreak)
Skvělé, chytré, funguje! (Herecké výkony nechci hodnotit.) Dokonalý vhled, pevně vystavěný příběh, a nelže. Díky za to. A ano, stydím se, moc se za nás stydím!
Jana Kubištová (Budvar)
Družina už udělala lepší věci – třeba Bubliny pro Jeden svět, nebo vánoční Kuhňata. I tak o jeden neoholený fous druhé místo za chlapama, co nevyměknou.
David Brada (Cream)
Ach ta obrazová doslovnost… ještě chybělo, aby se paní z finančáku podívala do kamery, ukázala do ní prstem a zeptala se ‚a jak mluvíte s prodavačem vy?‘.
Pavel Fuksa
2. Rodičovské pojištění u Kooperativy (51 %)
Pojišťovna Kooperativa vypustila do éteru sérii spotů s dětmi a o dětech. V kampani na pojištění dětí zvěčnila nejlepší rodičovské hlášky. Nová kampaň poběží v dubnu a květnu. Kreativa je postavena na paradoxních hláškách rodičů, které občas každý vypustí směrem ke svým dětem. Pojišťovna chce přimět rodiče k zamyšlení, zda mají adekvátně a efektivně vyřešena možná rizika, která hrozí jejich dětem při každodenních hrách. Na kampani se podílela agentura Yinachi ve spolupráci s interním týmem marketingové komunikace. Spoty režíroval Juraj Janiš v produkci Boogie Films.
Ta exekuce se mi zdá nějak neautentická. Předchozí kampaň na autopojištění mi přišla mnohem líp udělaná.
Tomáš Belko
Dobré je to. Ten koniec s hračkou ‚zabili‘.
Petra Jankovičová
Ze života. O životě. Živě. Pro život jaký je. Geniální!
Iva Bízová (Loosers)
Kooperativa má jeden z nejlepších claimů v téhle zemi. Pojišťovna pro život, jaký je. Ale v tomhle spotu to není život, jaký je. Je to klasická iluze šťastné rodiny.
Marek Prchal
Hlášky či pravdy ze života jsou fajn a krásně sednou ke Kooperativě. Tyhle jsou také fajn, dobře sedí na produkt a vedou k zamyšlení. Stačilo je ale natočit pěkně suše a ze života jako předchozí kusy.
David Suda
‚Jestli se ti něco stane, tak tě zabiju!‘ Kolikrát jen jsem podobnou větu říkal svým dětem. Kooperativa pokračuje ve své výborné kampani, bohužel ale tentokrát příliš doslovně. Chce to trošku ubrat, milá Kooperativo! Že jsou to absurdní věty, víme všichni, nemusí na to nahrávat manžel a děti. Zbytečně zabíjíte vtip. Dobré, ale jedna kytička dolů za zpracování.
Martin Charvát (Konektor)
Na koho nepadla nostalgická vzpomínka na vlastní dětství, musel se narodit rovnou dospělý! Vtipný vhled trochu zastiňuje produkt, chce to trochu soustředění.
Jana Kubištová (Budvar)
Dneska už se děti nepotápějí ve vaně a nelezou na zahradě po stromech? Tak proč mají jejich reklamní rodiče tak děsný kecy? Malý strach o dítě = malý důvod zavolat do Kooperativy pro pojištění.
David Brada (Cream)
Pěkná civilní exekuce, kterou ale shazuje stereotypizace žen-matek do pozic pradlenek a leštiček nádobí.
Pavel Fuksa
3. Maggi dojímá matky (43 %)
Pro značku Maggi připravila agentura Zaraguza novou kampaň, která netradičním způsobem oslavuje matky a jejich kuchařské umění. V emocionálním videu z produkce Punk Films ukazuje rodinu, která nechala své mámě „tajně“ vydat knihu receptů.
Vlastní kuchařku může získat i výherce soutěže, která kampaň provází. Dalším šedesáti účastníkům Maggi rozdá poukazy na fotoknihu Piklio. Ti musejí ale nejdříve uspět v testu kuchařských znalostí. Akce poběží čtyř týdny a to jak na webu, tak v prodejnách Tesco.
Cílem kampaně je zvýšit povědomí o značce mezi cílovou skupinou žen a matek mezi 25 a 50 lety a přiblížit se jejich skutečnému životu a potřebám.
Zajímá mě hlavně to pokračování, jestli to bude rezonovat. Na tomhle zatím není co hodnotit.Tomáš Belko
Tak už aj k nám prišli ciťákové videá pre domáce panie so skrytou kamerou a slzičkou na konci. Myslím, že na cieľovku to zaberie, deti sú rozkošné a natočené je to pekne. Ďalším krokom bude, robiť takéto veci bez nutkavej potreby nalepiť na to súťaž. Ale to až časom.
Petra Jankovičová
Kdybych byla máma, nedělala 15 let v reklamě/marketingu a neznala podobné kampaně/insighty ze světa, asi by mě to dojalo. Takže pro Maggi a jeho cílovku v podstatě dobrá práce.
Iva Bízová (Loosers)
Zaraguza, no. Prostě Zaraguza. Prostě je to dobrý, no, co mám na to říct.
Marek Prchal
Věříte tomu, že to je autentické? Že o tom nevěděla? Že vše tak rychle pochopila a dojala se? Kdo tyhle falešnosti zastaví?
David Suda
Výborný nápad s tajným vydáním vlastní kuchařky. Konečně podobné video taky zcela autenticky natočeno. Dobrá soutěž, perfektně sedí ke značce. Jediná drobná výtka: na soutěžním webu se případným účastnicím tyká. Proč?
Martin Charvát (Konektor)
Opravdovost provedení kulhá za jinak dobrým konceptem.
Ivo Laurin (Outbreak)
‚Tolik lásky nelze unést…‘, jak zpívá nejmenovaná kapela. Já to Maggi prostě nevěřím. Zdarma se nedojímám.
Jana Kubištová (Budvar)
‚Každá rodina si zalouží mít v knihovně maminčiny recepty.‘ Jasně a proto vytiskneme kuchařku jen jedné výherkyni. Figaro a jeho 365 radostí byl větší doják.
David Brada (Cream)
Prosím, ještě více sociálních experimentů (=levně vypadajících reklam) plných oblastních herců snímaných špatně maskovanými kamerami ukrytými v maminčině bidetu nebo v mikrovlnce!
Pavel Fuksa
4. Nevyměknem ani v roce 2015 (27 %)
Fernet Stock přichází s novou podobou modlitby pro pořádné chlapy, kteří to mají rádi hořké, a navzdory životnímu stylu nevyměknou. Herec Václav Vašák ve svém proslovu apeluje na mužnost nebo možná spíš chlapáctví.
Teda chlapi, sakra, já tady změkčile píšu nějaký hodnocení, ale kdyby mi někdo vlít do kanclu s láhví Fernetu a vysvětlil mi, že bych měl probudit svoje ‚mužo‘, tak bych se možná pochlapil. Z toho videa zatím cítím trapnost. Takový nedostatek humoru a nadhledu se jen tak nevidí. Ano, možná to zase bude fungovat. Ale líbit se mi to nemusí.
Tomáš Belko
Fernetie reklamy mám rada. Toto je ale nasilu, umelé, upotené a zbytočne ukecané.
Petra Jankovičová
‚Nevyměknem‘ je po geniálním ‚I muži mají své dny‘ slušný slogan/koncept. Přesto tomuto spotu nevěřím ani ň. Je to jako dívat se na záznam motivačního projevu nejlepšího prodejce multi-level-marketingové firmy Herbalife.
Iva Bízová (Loosers)
Podpůrná skupina chlapů je jistě příjemná, ale já nemůžu sehnat žádného fotra do party, aby se mnou chodil s kočárem na Letnou.
Marek Prchal
Fernet burcuje chlapáky k odvážným krokům. Samotná značka však trochu vyměkla a od poslední exekuce jen opatrně přešlápla na místě. Škoda. Koncept jistě nabízí větší prostor.
David Suda
Chlapáctví bez humoru je trapné.
Martin Charvát (Konektor)
Co ten konec? Rozumim. Zařvem si, kopnem ‚drsoně‘ a zejtra budem zase měkký. Nebo co drsnýho podniknem? Nic? Fakt nic?
Ivo Laurin (Outbreak)
Nadsázka jen napůl – to je vždycky trapas. A supernudný supeukecaný superpopisný voiceover tomu na kráse nepřidá.
Jana Kubištová (Budvar)
Nikdo z nás to nemá LEHKÝ, ne SNADNÉ! A chlap to rád HOŘKÝ, ne HOŘKÉ! Aspoň mluvte jako chlapi, kua! Přesto zlato.
David Brada (Cream)
Téma vyměknutí a zženštilosti, vykřičené Chlapákovým popisným monologem. Nestydatá vykrádačka konceptu ‚Cry‘ na pivo VB (https://www.youtube.com/watch?v=i08jbz4wOmY), který ovšem téma pojal s nadhledem a důvěrou v mozky příjemců.
Pavel Fuksa
5. Pazderková 5x jinak pro Miňonky (19 %)
Známá česká herečka Iva Pazderková vystupuje v sérii spotů pro Miňonky opět jako blbá blondýna. Poškrábala přítelovo auto, a vysvětluje situaci pěti různým lidem, a to pokaždé jinak. Podívejte se, jak příhodu vylíčila příteli, policii, mámě, kamarádce a v autoškole. Jestli vás napadají lepší výmluvy, můžete se zúčastnit soutěže na www.facebook.com/minonkyczsk, hlavním porotcem bude Iva Pazderková .
https://www.youtube.com/watch?v=ibom6ZDfprA https://www.youtube.com/watch?v=QzR2vrCH2lE https://www.youtube.com/watch?v=nn_9ZWNAS6k https://www.youtube.com/watch?v=nn_9ZWNAS6k https://www.youtube.com/watch?v=LvcfQvtCai0 https://www.youtube.com/watch?v=4fc5-4fQKwE
Pazderkovou mám rád, ale kromě ní tam nic není.
Tomáš Belko
Využitie toho, že Facebook chce do videí šlapať a dokáže momentálne dodať veľa muziky za fajn peniaze. Len tá exekúcia ma strašne vyrušuje a Iva Pazderková už bola vtipnejšia.
Petra Jankovičová
V podstatě nevím, co hodnotit. Content facebookové stránky? Téma soutěže? Grafické provedení? Zapojení celebrity? I kdyby šlo o názor na všechna jmenovaná témata, je to (pod)průměr.
Iva Bízová (Loosers)
Je to málo autentické. Proč nešli k Pazderkové domů? Studiové fotky na Facebook nepatří. Říkám to na každé přednášce. Facebook nevzniknul, aby na něm někdo ukazoval letáky nebo studiové fotky.
Marek Prchal
Vůbec netuším, jak je to navázané na produkt. I jeho přítomnost ve videích je bolestivý product placement. Ano. Pět příchutí, pět verzí. Rozumím. Víc nic.
David Suda
Dala bych stovku – za tip, jenže ona je to reklama! Nač vlastně? Aha, na Miňonky! Jako solitér to nefunguje, ale na webu se určitě ujme.
Jana Kubištová (Budvar)
Na papíře to určitě vypadalo jako parádní řachanda. A Iva je přece vynikající. Ale o co méně peněz bylo na produkci, o to víc bylo kompromisů. Proč se to aspoň nejmenuje mimoňky?
David Brada (Cream)
Oligofrenicky natočený content donutí zákazníky, aby s vidinou jednoho balení Miňonek zdarma psali na FB komentáře, které se zalíbí Ivě Pazderkové. V hlavě marketing specialisty to jistě fungovalo.
Pavel Fuksa
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.
„Tyhle hry v outdooru mám ráda.“ Ikea zaujala nehotovým billboardem
Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 16. týden 2015
- Kaspen/Jung von Matt, MEC: Na balkoně se má odpočívat (49 %)
klient: Ikea - McCann: Lufťáci / Jiří Vyorálek (37 %)
klient: Vodafone - Slevomat: Slevomat slaví 5 let v metru (31 %)
klient: Slevomat, vlastní tvorba - Zipo Film: Nechte to na nás (22 %)
klient: Mountfield - Iuridicum Remedium: Špatný vTTIP (21 %)
klient: Iuridicum Remedium, vlastní tvorba
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Lepiči odpočívají na balkoně (49 %)
Ikea ve své jarní kampani kultivuje české balkóny a zahrady. Ve spolupráci s agenturou BigMedia nechala na Budějovické ulici v Praze přistavět balkon k billboardu, na kterém si lepiči plakátu v podobě figurín dávají pauzu. Plakát může zaujmout už tím, že není dokončený. Na kampani se podílejí agentury Kaspen/Jung von Matt a MEC.
Netradiční outdoorová kampaň Ikea je vidět i na několika dalších místech v Česku. Například v Praze na Andělu převrátila Ikea perspektivu zastávky, kterou proměnila v nový balkon.
Tohle jsem měl na mysli, když jsem říkal, že Kaspen/Jung von Matt může všechno.
Marek Prchal
Hezký nápad na outdoor, který je kreativní, díky netradičnímu zpracování zaujme a jasně dodá message, která je nyní na začátku jara pro spoustu obyvatelů bytů velmi relevantní.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Solidní kousek. Místo figurín by byli samozřejmě lepší živí lidé.
Martin Charvát (Konektor)
Ano, je to dobré. Několik desítek stejných nápadů ze světa i z domova to ostatně potvrdilo. Čili sázka na jistotu…
Iva Bízová (Loosers)
Co tady vlastně hodnotíme? Jeden drahý a těžko pochopitelný billboard s hadrovými panáky nebo povedenou balkonovou kampaň? Kdybychom hodnotili celou kampaň, dal bych 50%, takhle 10%. Nebo někdo opravdu věří tomu, že tohle může fungovat?
Tomáš Mrkvička
Outdoorové kampaně Ikea jsou obecně zajímavé, poutají pozornost a přitom jsou jasně srozumitelné. Protože jsem si nedávno v Ikee sama koupila stolek na balkon, nemůžu jinak, než pochválit. Asi jim ty reklamy vážně fungují.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Klasický outdoor nápad, ale pekný.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Lepiči billboardů jsou takoví policajti české outdoorové reklamy. Kdekdo si z nich dělá srandu.
Lukáš Hvozdecký
Tyhle hry v outdooru mám ráda. Bylo by prima, kdyby se tím nakazilo víc klientů.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)
2. Vyorálek dělá pro Vodafone lufťáka (37 %)
Mobilní operátor spustil novou reklamní kampaň, v níž se zaměřuje na zrychlení Turbo Internetu ve městech. Protagonistou nových reklamních spotů se opět stal herec Jiří Vyorálek coby lufťák, který tentokrát vyráží s rodinou z města na chalupu. Objevují se opět též seniorky ambasadorky Turbo Internetu. Kampaň bude k vidění v televizi, na internetu, prodejnách a venkovních nosičích.
Jeden z nových spotů se odehrává v červeném autě a s řidičem v kožených rukavicích, jako to bylo s legendárním Bobem v podání Jiřího Macháčka, v kampani Oskara, předchůdce Vodafonu.
Tak tohle je boží, připomíná mi to velice silně situaci, kdy vyprávím vtipy. A může se stát – a také se často stává, že se začnu smát ještě před pointou, v níž mi není rozumět, protože drmolím. Ale zase, na svou obranu musím říct, že třeba vtip s cikánkou je tak krátký, že se mi ho nepovede zkazit.
Marek Prchal
To se nám ti mobilní operátoři rozhláškovali a snaží se jeden být vtipnější než ten druhý. Ale jinak celkem pěkná práce oproti za každou cenu rádobyvtipnému T-Mobilu. Jasný insight a zaměření na dobře definovanou cílovou skupinu, která má tu potřebu a i prostředky.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Strategii Vodafonu nerozumím. Na jedné straně mluvící kecky, na druhé straně důchodkyně, chalupa, usedlá rodinka. Co mi tím chce značka sdělit?
Martin Charvát (Konektor)
Režisérský dotek je u této kampaně hodně znát. Dan Růžička je, co do kvality, vždycky sázka na jistotu.
Iva Bízová (Loosers)
Vodafone se snaží v žánru reklamních doslovností dohnat a předehnat T-Mobile, ale to zkrátka dost dobře nejde. Tohle je jen takový upocený nevtipný pokus. Vodafone by udělal lépe, kdyby si našel vlastní identitu.
Tomáš Mrkvička
Člověk dokáže odhadnout, kde tvůrci chtěli, aby se divák zasmál, ale bohužel nepřichází ani vlažné pozvednutí koutku. Reklama mi řekne, co má, ale na původní spot s Jirkou Macháčkem nemá ani náhodou.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Niekedy mám pocit, ze Vodafone a T-Mobile majú tú istú agentúru. Jednoduchá slovná hračka a fór, tak sa varí reklama na operátora. Babičky na wrecking ball, to bolo ine kafe.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Vlastně mě to baví – nekomplikovaný humor, pochopitelné sdělení, sympatický Jiří Vyorálek a i ta slovní hříčka se najde.
Lukáš Hvozdecký
Nemohu napsat nic trefnějšího než napsal Martin Charvát v krásném článku o tom, jak šel čas s Vodafonem.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)
Martin Charvát: Jak šel čas s Vodafonem. Vzestupy a pády jedné značky
3. Slevomat šel s textem do metra (31 %)
Čistě textovou kampaň s celkem 77 variantami rozjel v pražském metru na všech třech trasách Slevomat, nejnavštěvovanější český server hromadného nakupování. U příležitosti pátých narozenin upozorňuje cestující na jednotlivé kategorie nabídek.

Textová kampaň Slevomatu v pražském metru

Textová kampaň Slevomatu v pražském metru

Textová kampaň Slevomatu v pražském metru
Prohlédněte si všech 77 vizuálů z kampaně
Je to faaajn, jen tedy, mám intenzivní vzpomínky na Boulevard. Skoro bych řekl ‚invazivní‘. Škoda, že se už nedostanu tak často mezi lidi, tahle kampaň by mě ve městě dost potěšila.
Marek Prchal
Celkem fajn pokus. Zaujme, někdy i pobaví, jen je škoda slabé grafické stránky.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Hurá, konečně zase jednou někdo přišel na to, že i hardsell se dá dělat dobře! V Americe už to tak dělají dvě stě let. Chtělo by to jen o trošku lepší výběr a pohrát si s grafikou. I textové inzeráty mohou být ‚vymazlené‘.
Martin Charvát (Konektor)
Proč dělat 77 inzerátů, když zdaleka ani tři nejsou textově dobré?
Iva Bízová (Loosers)
Nezaujme, nedoručí sdělení a pravděpodobně i poškodí značku. Být slevomatový kopík a kopík v reklamce prostě není totéž. Ale nezoufejte, ‚moře spláchne všechna hoře, lidé jsou oděni spoře a je jim dobře‘.
Tomáš Mrkvička
V této čistě textové kampani postrádám jedinou věc – dobré texty.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Velmi rozdielna kvalita textov. A ti copywriteri mohli zavolat k sebe aspoň jedného artdirectora. Mohla to byť o dosť krajšia typografická kampaň.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Právě dnes jsem v metru zaržála a snažila se přečíst aspoň pět headlinů. Tato země nutně potřebuje více chytrých headlinů! Bohužel kampaň Slevomatu taky. ‚Moře/spláchne všechna hoře/lidé jsou oděni spoře/a je jim dobře.‘ Hvozdecký, to mi zaplatíte.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)
4. Se sekačkou si hraje i Mountfield (22 %)
Prodejce zahradní techniky přichází opět s prověřenou televizní reklamou. Tentokrát ukazuje příběh dvou sousedů, kde jeden podle návodu složitě sestavuje sekačku, a druhý přenechá všechny starosti zaměstnanci Mountfieldu.
Krásná práce. Měl bych sice lepší pocit, kdybych dokázal sekačku zprovoznit sám podle návodu, ale to je čistě můj problém.
Marek Prchal
Co mám na Mountfieldu nechat. Nechat si přivézt a složit sekačku? A sekačky se neprodávají celé? Naštěstí nejsem cílovka. Jinak jako vždy standard od Mountfieldu: děsivě levná, vizuálně otravná komunikace, která díky velkému budgetu otravuje televizní bloky po celou sezonu.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Myšlenka dobrá, provedení strašlivé. Takhle se točily reklamy v raných devadesátkách. Přehrávané akce, rádobyvtipné grimasy. Zvuková stopa z toho trčí tak, že se o ni můžete přerazit. Kdo to ‚daboval‘ a proč?
Martin Charvát (Konektor)
Mountfield z těch klišé asi nikdy nevyjde.
Iva Bízová (Loosers)
Vypadá to jako něco z devadesátek. Ale sdělení to doručí a střižený na patnáctku by se to dalo asi přežít.
Tomáš Mrkvička
Když už to má být taškařice, tak ať je pořádná. Ať se lidi bouchají traverzama po hlavě a třeba jim i padají kyblíky s barvou na hlavu. U Mountfieldu je to ale málo, aby to plnilo svůj účel.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Tento spot sa sem ako dostal? Exekučne patrí do 90. rokov.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Milý Mountfielde, nemohl bys konečně něco chytře okopírovat od Hornbachu?
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)
5. Špatný vTTIP v obchodech (21 %)
Údajné hrozby chystané obchodní úmluvy TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství) mezi EU a Spojenými státy americkými jsou terčem guerillové kampaně sdružení Irudicum Remedium. To se téma dlouhodobě snaží dostat do veřejné debaty. Dobrovolníci – hlavně z České pirátské strany, ze Strany Zelených, Mladých zelených a z Hnutí Duha – roznesly po obchodech v Praze, Brně a Kladně stovky visaček se „špatnými vtipy“, které upozorňovaly na úskalí zmíněné úmluvy.
Guerillová akce proběhla v sobotu 18. dubna, v den globálních protestů proti TTIP a obdobným obchodním úmluvám. Do visačkové kampaně se zapojili i europoslanec Jan Keller (ČSSD) a europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Z guerillové kampaně proti nadnárodní obchodní dohodě

Z guerillové kampaně proti nadnárodní obchodní dohodě

Z guerillové kampaně proti nadnárodní obchodní dohodě
Dobrá snaha. Visačky jsou dobrý kanál na komunikaci hrozeb chystané dohody. Jen úplně nevím, jestli to je jasné běžnému konzumentovi. Nevím, co bylo na zadní straně. Video je bohužel utahané, nezaujme.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Jak se říká v Majoru Zemanovi v dílu Kvadratura ženy: ‚Bože, proč mi ukazujete takovou hrůzu?‘ Přestože spolek Iuridicum Remedium uvádí, že spolupracuje s agenturou Geometry Global, tohle vypadá na klasickou akci ‚měli jsme u piva skvělý nápad a udělali jsme si to sami‘. Akce s visačkami nesouvisí s produktem. Video je totálně nepochopitelné i pro člověka, který se o problematiku zajímá. Vševypovídající je jeho statistika: 34 zhlédnutí za tři měsíce. A výběr spolupracujících ‚celebrit‘ raději nebudu komentovat.
Martin Charvát (Konektor)
Aha, takže slovní hříčka TTIP a vttip? To je trapné, ne? A ten složitý oslí můstek k ‚produktu‘ je opravdu nemotorný. A navíc, věří snad někdo tomu, že tuto kampaň někdy někdo někde viděl?
Iva Bízová (Loosers)
Až do zhlédnutí kampaně jsem si o TTIP nemyslel nic dobrého. Teď začínám mít pochybnosti, jestli to s námi ti Američané přece jen nemyslí dobře.
Tomáš Mrkvička
Představa, že si lidé přečtou vtípek a pak půjdou na web, aby si sami dohledali, o co se vlastně jedná, je podle mě hodně naivní. Na druhou stranu může mít taková akce poměrně zajímavé PR.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Video hrozné, ale guerilla dobrá. Prečo je tá kravička fialová.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
U nás před TTIP varují Keller a komunistka Konečná, ale v Británii prý třeba kuchař Jamie Oliver. Na základě této kampaně se o tohle téma ale zřejmě nikdo hlouběji zajímat nebude.
Lukáš Hvozdecký
Nic proti iniciování debat a podobně, ale dělá to na mě dojem kampaně, která se masově rozšířila asi tak mezi patnáct přátel hlavních aktérů. Experimentální zadání hashtagu #SpatnyvTTIP na FB vedlo k výsledku ‚Momentálně nejsou k zobrazení žádné novější příspěvky.‘ Top tweet na Twitteru měl 22 hvězdiček. A kolik že bylo těch dobrovolníků? Dvacet? Tak vám nevím, Kohn.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.
„Neukecaný, odlišitelný.“ Krušovický král králem reklam k hokeji
Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 17. týden 2015
- VCCP: Král a hokej (53 %)
klient: Heineken Česká republika - Tým ČT Sport je na MS v hokeji připraven (45 %)
vlastní tvorba ČT Sport - Již 23 let tvoříme tým (42 %)
klient: Škoda Auto - Patříme do stejného týmu (38 %)
klient: Nestlé - Domácí led (31 %)
klient: Pilsner Urquell
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotila osmička katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Kdo neskáče, není král (53 %)
Značka Krušovice jako jeden ze sponzorů letošního mistrovství světa v hokeji, jež se odehraje v květnu v Praze a v Ostravě, využívá v kampani k šampionátu svou postavu „krále“, stoického konzumenta piva. Sada sponzorských spotů odstartovala 16. dubna v České televizi, o den později pak na Nově, videa poběží v průběhu dubna a května.
Poněkud krkolomný koncept s ‚králem‘ tady začíná dávat smysl. Prostě si odmyslete slovo ‚král‘, které tam dosadil zřejmě nějaký marketingový čaroděj, protože Krušovice přece mají v logu královskou korunu, a dosaďte si za něj ‚někdo, kdo má rád dobré pivo‘.
Martin Charvát (Konektor)
Konečně něco, co mě bude bavit. Krušovice a jejich agentura jako jediní pochopili, že tuny patosu, malí chlapci střílející góly a jejich láskyplní hluchoněmí rodiče, nesmyslné převážení vody z bodu P do bodu P, besídka zaměstnanců a další kraviny, nemají u hokejového národa šanci. Bravo a jste králové!
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Záchody? Vtip snáď ešte zo škôlky. Ja viem, asi by som mala oceniť odvahu a kadečo. Ale! Mne je z toho fakt fyzicky nevoľno. Posledná vec, na ktorú mám po zhliadnutí urobiť, je dať si dané pivo. Zanechalo to vo mne ušmudlaný pocit. Niektoré poučky hovoria, že väčšinou reklamy cielené na mužov ženy neodradia. Toto teda nie je ten prípad.
Petra Jankovičová
Krušovice si drží svoji linku, a to je dobře. Přestože mě bytostně irituje hláška kdo neskáče…, král mě baví svým svébytně oduševnělým výrazem.
Jakub Plášek (Cocoon)
‚Kdo neskáče, není král.‘ Ideální nápad na desetivteřinový sponzorák. Baví.
Tomáš Mrkvička
Za mě vítěz testu. Neukecaný, výrazný, odlišitelný. Bude se to líbit (cílovce, mně ne). A řemeslo taky neutrpělo. Krušovice kvůli tomu pít nezačnu, ale jako reklamu to beru.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)
2. Rozcvička reportérů ČT Sport (45 %)
Reklama České televize na kanál ČT Sport dává najevo, jak důkladně se na mistrovství světa v hokeji připravili jejich klíčoví redaktoři a komentátoři. V krátkém videu parodují výjevy z hokejové kabiny.
Hezký pokus, ale méně by bylo více. Tohle by šlo postavit jen z detailů přípravy ‚výstroje‘. Projev je zbytečný.
Martin Charvát (Konektor)
Co mi to jen připomíná? Jo, už vím, besídku.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Nesnáším sport, zejména profesionální, najmě komentovaný (vede to jen k tomu, že lidé, kteří nikdy nesportovali, se legálně cpou nezdravou výživou – a je to vůbec výživa, přátelé?) a vůbec nejvíc hokej, ale tohle je hodně faaajn.
Marek Prchal
Za nápad by som aj nejaké tie bodíky dala, známe tváre a hlasy by mohli fungovať. Bohužiaľ len v momente, kedy to nebude herecky a textársky tak zlé, že taký pocit zdieľanej trápnosti som nezažila už aspoň týždeň.
Petra Jankovičová
Škoda jen, že Robert Záruba nehraje s větším nasazením… Jinak mi tahle reportérská šatna docela baví.
Jakub Plášek (Cocoon)
Fór jasný od druhé vteřiny. Jak jsem se bál, že to bude blbý, tak nakonec nebylo. Zachránil to kopík. Na televizní self-promo solidní práce.
Tomáš Mrkvička
Jako fór to beru. Jen se ukazuje, že televizní moderátoři (ani sportovní) nejsou herci, a ani neherci. Takže nevypadaj ani přirozeně (jako v Hollywoodu), ani přirozeně nepřirozeně (jako u Formana). Celý to je tak trochu ve stylu Tondy Blaníka.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)
3. Fanděte z plných plic (42 %)
S další reklamou k šampionátu v hokeji přichází také Škoda Auto, která je oficiálním sponzorem mistrovství už 23 let. Se sloganem Pojďte do toho s námi se soustřeďuje na moment fandění z plných plic.
Hokej, to jsou emoce, emoce a zase emoce. Škodovka je budí poměrně prvoplánově, ale dobře. Podívejte se, jak fandí jiní, ukažte, jak fandíte vy a vyhrajte.
Martin Charvát (Konektor)
Zas tak velké drama to není, ale na to naše šmrdlání to stačí.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Další koncept generovaný robotem – roste to jak houby po dešti. Možná je čas na generální stávku. Už jsme ji tu dlouho neměli, tak bychom si to my, kdo jsme cinkali klíčemi na Letné, rádi připomněli.
Marek Prchal
Príprava na fandenie je pekný nápad, aj ma na prvý krát celkom prekvapil. Pricapenie vlajky cez appku na fotku mi už príde dosť oldschool, ale ak tie fotky naozaj budú potom vidieť na štadióne, tak to fanúšikov určite poteší.
Petra Jankovičová
Simply clever reklama. Gag s dramatem je fajn, ale spotu by vzhledem k roztahané první polovině určitě sedla kratší stopáž. Soutěž o vstupenky s videíčky pitvořících se fanoušků beru jako nutné zlo.
Jakub Plášek (Cocoon)
Pěkná baletka bude v bloku plném upocených hokejistů příjemným osvěžením. Body navíc za výraznou hudební složku.
Tomáš Mrkvička
Njn, tak se teda půjdeme vykřičet. Nebo je za tím něco víc? Simply, něco víc clever?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)
4. Orion k mistrovství v hokeji (38 %)
Výrobce čokolád Orion ve své reklamě k hokejovému šampionátu má jako hlavního hrdinu malého hokejistu. Ten se za pomocí svého táty zlepšuje ve střelbě puky na branku.
Video vůbec nesouvisí se soutěží. O třídu horší než Škodovka.
Martin Charvát (Konektor)
Hluchoněmý otec a kýbl patosu, to bude na Prchala fungovat. Na mě ne.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Orion získává krásné třetí místo v soutěži generických reklamních kampaní Česká generika, takže na bednu to nakonec bylo, přátelé. Jaké jsou pocity našich borců? Žádám ještě o komentář Boba Záruby – tak nějak mi tu po tom krásném spotu ČT Sport chybí.
Marek Prchal
Spot je milý, hodí sa ku značke, Bob a Bobek sú moji hrdinovia, len tá online časť by si zaslúžila niečo krajšie, alebo aspoň s nápadom, alebo aspoň niečo z roku 2015, no.
Petra Jankovičová
Emoce dobrý, no. Ale problém většiny těch hokejových spotů je, že by fungovaly pro skoro jakoukoliv značku, stačí vyměnit packshot nebo logo na mantinelu.
Jakub Plášek (Cocoon)
Dadvertising mě jako tátu dostává, takže mě snad ani nevadí, že nám tu hrají na city naprosto nepravděpodobným příběhem. Napsané a natočené je to nadstandardně, dokonce ani promoční/soutěžní douška neuráží.
Tomáš Mrkvička
První reklama natočená jako opravdická reklama. Jen ta soutěž o lístky to kazí. Taková to mohla bejt pěkná imidžovka.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)
5. Led na plochu z pivovaru (31 %)
Pilsner přichází s několikátou reklamou k hokeji, tentokrát ukazuje, jak připravil pro naše hokejové reprezentanty led na tréninkovou plochu přímo z vody dovezené z jejich pivovaru.
Pokud se toto skutečně stalo, je to naprosto geniální. Ale proč jsem se o tom v tom případě nedočetl ve všech médiích a proč jsem to ‚nenakoukal‘ v televizi? Pardon, ale tohle je akce, o které se mělo psát a mluvit všude, od Kanady po Sibiř. Prazdroj poslal svou vodu na led na mistrovství světa. Sakra, z toho ledu se měly prodávat kousky do panáků! To se mělo dražit! Tady někdo zaspal jedinečnou příležitost. Připadám si trošku jako Brumbál ve finále prvního dílu filmového Harryho Pottera, ale dávám sto procent za geniální nápad a hned z něho strhávám padesát procent za nevyužití v PR!
Martin Charvát (Konektor)
Takže message je ‚přivezli jsme z Plzně vodu do Prahy, abyste se na to museli dívat?‘
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Namísto vyprávění o tom, jak si značka skutečně mákla, aby ze své vody vyrobila ‚vítězný‘ led, sledujeme naleštěné kecy Barona Prášila. Dotáhnout tenhle dobrý nápad do finále a uvěřitelně ho odvyprávět by přitom nebylo zas tak těžké.
Ivo Laurin (Outbreak)
Led mnou nehnul, mám pocit, že někdo z tvůrců nemá vztah k hokeji tak jako já – lidsky chápu.
Marek Prchal
I přes nápadité zapojení ingredience do příběhu mi tenhle spot přijde jako sled záběrových klišé. Celkový dojem: bez chuti nebo spíš s divnou pachutí.
Jakub Plášek (Cocoon)
‚Domácí led‘ je super nápad. Ale ten spot! Kde je Carmina Burana, když ji člověk potřebuje?
Tomáš Mrkvička
Chtělo to bejt velkej biják, ale zůstalo to někde na půl cesty. Nápad s vodou a ledem oceňuju, jen je to celý přes vodu, pivo až ke zlatu tak trochu zašmodrchaný. Škoda.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.
„Saatchi se překonalo.“ T-Mobile a Trojan opět vítězí, Troška propadl
Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 18. týden 2015
- Saatchi & Saatchi: Ve vašich službách – Bezdrát / Ivan Trojan (69 %)
klient: T-Mobile - Starcom Mediavest Group: Nutraeffects – inzerát s chia semínky (46 %)
klient: Avon - Triad Advertising: #TakMoc (43 %)
klient: Granko - Konektor Social, PR.Konektor: Poslední kousek (22 %)
klient: Milka - JWT Praha: Tramvaj / Zdeněk Troška (21 %)
klient: mBank
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Agent Trojan opět v akci (69 %)
Mobilní operátor pokračuje v kampaních s Ivanem Trojanem, ta nová jej představuje jako tajného agenta à la James Bond. V dalším spotu nové série vystupuje opět i slovenská herečka Kristína Svarinská. Spot se týká bezdrátového připojení. Mediální mix zahrnuje televizi, outdoor, online, podlinku i prezentaci v obchodech.
Novým spotem T-Mobile vyhrává v Reklamní katovně podruhé, poprvé to bylo letos v únoru, kdy kampaň s agentem začínala. Tentokrát je vítězství bodově předsvědčivější.
Musím říct, že se kolegové ze Saatchi předvedli. Tímhle se za mě zase vrací k těm lepším kouskům z nekonečné série. Základní nápad je bezchybně rozvedený do situací a dokonce se jim povedlo mě i překvapit. To se nestává každý den, dokonce ani každý týden – a někdy ani každý rok. Tohle není málo.
Marek Prchal
T-Mobile a jejich kreativní tým se poučil z minula a doručil zábavnější a vtipnější příběh – někdy je totiž méně více – a doručil i message, pochopitelněji a zábavněji.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Tentokrát se to obejde bez jízlivých poznámek. Saatchi se překonalo. Doslovné fórky ustoupily do pozadí, produkt je po celou dobu v hlavní roli a přitom je to stále vtipné, překvapivé a samozřejmě výborně zahrané. Takhle má vypadat komunikace mobilního operátora. (Jedno mi ale vrtá hlavou: proč jsou ty cihly tak velké?)
Tomáš Mrkvička
Série s Ivanem Trojanem jako agentem je nejlepší z celé řady. Trojanovi nová role sedí a je nejen mnohem uvěřitelnější, ale i zábavnější. A navíc konečně reklama, která není osekaná na třicítku!
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Méně hlášek a doslovností, a hned je to celé svižnější. Ivanu Trojanovi sedí role zmateného superagenta, který všechno vyřeší náhodou a omylem, jako svého času Pierru Richardovi. A dokonce se tu tentokrát předvedl i produkt!
Martin Charvát (Konektor)
Nový film Tomáše Bařiny v produkci Boogie Films? Skvěle odvedené filmařské řemeslo. Čili ‚mých‘ 50 bodů patří zejména štábu.
Iva Bízová (Loosers)
Instantní spoty T-Mobilu mě povětšinou baví pouze jednou, někdy až třikrát za deset let. Ale já prostě nejsem spotovej typ.
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)
2. Inzerát Avonu s chia semínky (46 %)
V tiskové inzerci Avonu na řadu pleťových krémů s výtažky chia semínek jsou v ručně vyrobeném papíře zalisovaná skutečná semínka, která po zasazení papíru vyklíčí. Inzerát vyšel na Slovensku 7. dubna v časopisu Eva v nákladu 10.000 kusů a v tomtéž nákladu v časopisu Žena a život pak 29. dubna v Česku.
Na inzerát navazuje spotřebitelská soutěž, čtenáři mají sdílet fotky svých výpěstků ze semínek v inzerátu. Součástí vizuálu je proto i zapichovátko do květináče pro snadnou personifikaci sdílených fotografií. Aktivitu podporují profily Avonu na sociálních sítích a limitovaná edice inzerátu se dostane do rukou desítkám českých beauty blogerek.
Asi jsem už starej okoralej fotr. Reklamní předmět u inzerátu na mě nemaká. Nutno říct, že na mě nikdy nemakal, s výjimkou vůní přibalených do Elle. Vůně je pro mě asi nejsilnější receptor. Kdysi jsem četl o někom bohatém, kdo nevyhazuje žádné vůně, má je všechny doma v koupelně a jen si přičichnutím může připomenout etapu svého života. Tohle já dělám v parfumerii. Ale co chci říct, inzerát má něco říkat. Tenhle říká ‚kupujte a soutěžte, semínko je super‘.
Marek Prchal
Zajímavý nápad, který bohužel je slabší díky ne zcela ideálnímu grafickému zpracování, které nedostatečně upozorňuje na svou ‚interaktivitu‘. Škoda taky klasického znásilnění ‚vyfoť, pošli a možná vyhraj‘. Já vím, všichni potřebujeme dokázat ROI a bez x tisíců fotek se to blbě dokazuje, ale tady to je opravdu zbytečné a kazí jinak hezkou snahu.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Jeden z těch počinů, u kterých je třeba ocenit nikoli nápad, ale fakt, že to agentura s klientem dotáhli do konce. Netradiční reklama navíc není samoúčelnou ‚mediální kreativitou‘, ale přímo souvisí s benefitem produktu.
Tomáš Mrkvička
Nápad sice není originál, ale i tak mě baví. V našem prostředí se podobných věcí moc nevidí a tak sázení semínek prostě potěší. Hlavně oceňuju to, že jde klient s reklamou do printu a ne jen do directu, jak tomu u podobných nápadů bývá.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Semínka z produktu si můžete pěstovat sami doma. Výborně. Jen ta soutěž mohla být trochu nápaditější. Vybírat ‚nejvíce originální‘ fotku klíčků? To porotě nezávidím. Navíc je to špatně česky.
Martin Charvát (Konektor)
Hezká ukázka toho, že i bez digitálu může být kampaň ‚interaktivní‘.
Iva Bízová (Loosers)
Kreativní xerox, který pohřbila přehršel vyčpělých reklamních hesel. Jediným světlým momentem je fakt, že se ve spotřebitelské soutěži nehrálo o iPad. Avšak velká poklona do Velkých Losin!
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)
3. Ukažte, jak moc máte rádi svojí mámu (43 %)
Výrobce instantního kakaa Granko odstartoval svůj instagramový účet pro Česko a Slovensko. K první aktivaci fanoušků došlo ke Dni matek (druhá neděle v květnu, letos tedy 10. května) a kampaní #TakMoc. Značka vyzývá fanoušky, aby se vyfotili s rozpaženýma rukama, a ukázali tak, jak mají rádi svou mámu. Fotografie mají opatřit hashtagem #TakMoc. „My se pak postaráme, aby obrázek i s přáním mamince došel do schránky,“ řekla Lucie Saláková, brand manažerka Granka.

Kampaň značky Granko

Kampaň značky Granko

Kampaň značky Granko
Triad dokáže často velice chytře skloubit několik jednoduchých postupů do efektního celku. Tohle na mě nemaká, ale možná jen kvůli wordingu. Neřekl bych ‚miluji‘, ale ‚miluju‘ a možná spíš ‚mám Tě rád‘.
Marek Prchal
Tak já nevím. Motivovat lidi, aby více mysleli na své starostlivé maminky a dali jim to vědět, je jistě záslužné, jen v tomto případě v tom vidím jen kalkul a mohlo to být i trochu kreativnější. Maminky si zasloužily víc.
Daniel Farkaš (Outbreak)
To je milé. Velmi dobrý příklad solidně udělané instagramové aktivace. Líbí.
Tomáš Mrkvička
Po delší době konečně nápad s využitím fotky, který je něčím originální. Selfies už mi lezly krkem.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
‚Teď frčí ten Instagram, ne? Tak co kdybychom tam něco udělali? Jako třeba že ty fotky těch lidí fakt pošleme?‘ Jak praví klasik: ‚To je blbý, to se bude líbit.‘
Martin Charvát (Konektor)
Každá kampaň podporující využívání Instagramu si zaslouží plusové body.
Iva Bízová (Loosers)
4. Rozděl se o poslední kousek (22 %)
Kampaň čokolády Milka, která odstartovala v květnu v Česku i na Slovensku, pokračuje v komunikačním konceptu Troufni si na jemnost. Její základ tvoří vydání speciální limitované edice Milky, v níž jeden, „poslední“ kousek opravdu chybí a zákazníci se mohou rozhodnout, komu ho věnují.
Milka chce umožnit reálné poslání kostičky čokolády poštou, nebo online cestou. K zaslání využije výrobce Mondelez spolupráci s kompletační firmou. Jejím úkolem bude jednotlivé dílky čokolády zkompletovat s adresou a odeslat prostřednictvím České pošty. Mondelez vyrobil 100.000 „posledních kousků“, vlastních čokolád víc než 100.000, což by mělo stačit pro kampaň na českém i slovenském trhu.
Česká a slovenská Milka se v tomto případě inspirovala svou zkušeností z dalších evropských zemí, protože podobný koncept už využila ve Francii v roce 2013. V Česku a na Slovensku jej však podpoří ještě jedna aktivita, která by měla představovat domácí specialitu: dálkový běh napříč oběma republikami, při němž dva běžci, jeden Čech a jedna Slovenka, ponesou svůj „poslední kousek“ někomu, kdo pro ně nejvíc znamená. V Česku padla volba na Jiřího Gruntoráda, na Slovensku na běžkyni Veroniku Otrubovou.

Kampaň Milky Poslední kousek
Mezinárodní kampaň je samozřejmě výborná. Nechápu ale, jak někdo mohl schválit lokální PR nástavbu. PR by mělo rozvíjet téma hlavní kampaně, nikoli vytvářet kampaň paralelení. A ačkoli je příběh pana Gruntoráda a jeho bratra zajímavý, je to jiný příběh.
Tomáš Mrkvička
Původní kampaň od Buzzmanů OK. Ta doplňková věc s panem Gruntorádem zas tak OK není, protože křičí, vydírá a prostě a jednoduše nefunguje. Fujky!
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)
5. mBank nebude okrádat ani Trošku (21 %)
Banka mBank spustila televizní kampaň na podporu spotřebitelského úvěru mPůjčka. Reklama je postavena na konverzaci dvou přátel, kterou následně glosuje režisér Zdeněk Troška. Výrazným prvkem kampaně je přitakaní ‚ani trošku‘. Jedná se o první kampaň, kterou pro mBank vytvořila její nová reklamní agentura JWT. Banka nasadí spoty ve vysílání televizí Nova a Prima. Tatáž kampaň současně poběží na slovenském trhu.
Ha ha ha, hi hi hi, ho ho ho.
Marek Prchal
Ani trošku dobrý.
Daniel Farkaš (Outbreak)
A tuhle znáte? Víte, co je ještě legračnější než vousaté fóry s Troškou? Hipsteři, co si v tramvaji vyprávějí o produktových benefitech půjček!
Tomáš Mrkvička
Trošku špaténka… Je to celé hrozně chtěné a nějak se nemůžu zbavit dojmu, že mě nakonec okrade i ta mBank.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Tradiční reklamní formát ‚rozhovor blbé s ještě blbější‘, oblíbený u čistících prostředků a pracích prášků, zde převeden do téměř neuvěřitelné formy ‚rozhovor blbého hipstera s blbějším hipsterem‘. Korunu tomu přidává třetí blbec v pozadí.
Martin Charvát (Konektor)
Tato kampaň dokazuje dvě věci. Zaprvé to, že ideově plochou kampaň využívající slovíčkaření si můžete dovolit maximálně ve chvíli, kdy hlavní roli hraje Ivan Trojan. Zadruhé fakt, že ne každý, kdo nosí plnovous, je hipster.
Iva Bízová (Loosers)
Pokud se dočkáme pokračování série s Tomášem Magnuskem a Filipem Renčem, tak to bude super. Jen hloubš!
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.
„Jäger je prostě meister!“ Kaspen to vyhrál s hejty z webu
Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 19. týden 2015
- Kaspen/Jung von Matt: Nehejtuj. Fandi jako meister / Daniel Čech (39 %)
klient: Jägermeister - Made by Vaculik Praha: Na nechtěné suvenýry (35 %)
klient: Floceta - Surrealis: Hokejová výzva #hophophop (28 %)
klient: Coca-Cola - Zaraguza Digital: Blázni (23 %)
klient: Kofola - Czech Promotion: Zmrzlina jedna báseň (18 %)
klient: Pegas
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Nehejtuj a fandi jako meister (39 %)
Každý hrací den mistrovství vybírá Jägermeister na internetu jeden hejt spojený s aktuálním výkonem českého týmu a vypořádá se s ním ve sponzorském vzkazu, který je ke zhlédnutí v průběhu dalšího dne během televizního přenosu a na internetu. V roli toho, kdo má pádnou odpověď na každý hejt, vystupuje herec Daniel Čech známý například z TV show Na stojáka.
Kampaň běží v rámci sponzorských vzkazů, na LCD obrazovkách a v ontrade.
Chvályhodná snaha o podporu pozitivního fandění. Bohužel nuda k uzoufání. Ten nehejtující ‚maister‘ nemá charisma ani co by se za nehet vešlo. To, co funguje v pěti minutách ‚Na stojáka‘ s živým publikem, nefunguje v jedné větě televizní reklamy. To měl být odvaz, ne uspávání hadů!
Martin Charvát (Konektor)
Jägermeister je třeba ocenit za to, že se rozhodl udělat něco jiného než standardní fandící kampaň. Dokonce i stopa nějakého vhledu tam je, bohužel se to celé pokazilo v exekuci, která je strašně umělá a nedá se jí vůbec, ale vůbec věřit. Videa jsou navíc bez kontextu těžko pochopitelná a od produktu daleko. Výsledek nic moc.
Tomáš Mrkvička
Jäger je prostě Meister! Skvělý insight, vlídné popíchnutí, stoprocentní účinek. Prostě Jäger! Meister!
Jana Kubištová (Budvar)
Kdyby to bylo zábavný, bylo by to zábavný. Takhle registruju jen ‚Nehejtuj. Fandi jako meister. Nebo tě zhejtujem, ty nulo.‘
Ivo Laurin (Outbreak)
Teoreticky by to fungovat mělo – vzali jsme přece komika, co se proslavil v roce 2012 jedním legračním videem o hokejistovi a námět ukradli od Jimmyho Kimmela z téhož roku…neprůstřelnou kombinaci, která se v powerpointu v zasedačce zdála astmaticky vtipná, kazí pouze drobnost – příšerná prkennost hlavního hrdiny a trapnost jeho odpovědí.
Pavel Fuksa
Bohulibý počin. Vychází z pěkného insightu a navíc je interaktivní i v televizní kampani.Závěrem je ale nutné říci, že kdyby byl býval trenérem Hadamczik, bylo by určitě více materiálu k výběru.
Iva Bízová (Loosers)
Super insight, výborné načasovanie v telke. Ak v nej Jägermeister reaguje naozaj na aktuálne hejty, tak si táto kampaň zaslúži 100 %. Škoda, že som to celé pochopil až z case study. V telke som mal pocit, že sú to dopredu pripravené všeobecné hejty.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
2. Floceta proti popálené pokožce (35 %)
Agentura Made by Vaculík spouští kampaň pro chorvatskou farmaceutickou firmu Belupo. Pro její produkt Floceta připravila agentura sérii vizuálů, které se objeví nejdříve v periodikách pro odborníky, později pak i pro širokou veřejnost. Floceta je rostlinný přípravek zmírňující pocity popálení a svrbění pokožky. Vizuály ukazují poškození pokožky v podobě zemí, kam Češi jezdí často na dovolenou (například Itálie, Řecko a Kypr) a vracejí se s nechtěnými suvenýry, tedy se sluncem poškozenou pokožkou. Výrobek je možné zakoupit volně v lékárnách. Kampaň startuje na konci dubna a poběží průběžně až do konce letní sezony.
Pěkná práce, tohle známe asi všichni z vlastní zkušenosti. Jen ta hříčka v headlinu už je vlastně nadbytečná. Neodpustím si jeden šťouchanec: proč tam není Chorvatsko?
Martin Charvát (Konektor)
Emoce nula, jdu něco dělat.
Marek Prchal
Takový ten vizuál do Lürzer’s Archive, který nikdo nepochopí a nikdo si kvůli němu nic nekoupí, ale může vyhrát bronz na nějaké oblastní kreativní soutěži.
Tomáš Mrkvička
Jasné, chytré, zapamatovatelné, skvělé, ale zabíjí to slabá expozice výrobku, nulový branding. Výrobce Flocety hradí reklamu celé kategorii – z toho nebude finanční ředitel příliš nadšen!
Jana Kubištová (Budvar)
Kampaň, co sice nikde nepoběží, ale na druhou stranu není hezká, takže se to vyrovná.
Pavel Fuksa
Stará, dobrá reklamní klasika. Jednoduchý nápad. Vybroušená exekuce. Jasné sdělení. Práce dobře odvedena a teď hurá k vodě…
Iva Bízová (Loosers)
Pekné, čisté. Vydarené printy.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
3. Kdo neskáče, není Čech (28 %)
Výrobce nápojů Coca-Cola, jeden z oficiálních partnerů letošního mistrovství světa v ledním hokeji, si jako téma své související marketingové kampaně zvolil aktivní přístup k fandění. Proto je jednou z letošních aktivací také výzva #hophophop, která motivuje české fanoušky, aby podpořili národní tým natočením videa. Zájemci mají ve videu skákat a skandovat slogan “Kdo neskáče, není Čech, chcem to slyšet ode všech. Hophophop, český tým je top!” Nominují pak libovolný počet dalších skákajících, a video umístí s hashtagem #hophophop na jakoukoli sociální síť.
Výzvu na sociálních sítích podpořili čeští bloggeři a youtubeři, i známé tváře jako Leoš Mareš, Agáta Prachařová nebo Hana Mašlíková. Mezi nejpopulárnější videa patří příspěvek mladých bloggerů z takzvaného Fame teamu (Tereza Hodanová alias Teri Blitzen, Gabriela Heclová, Jonáš Čumrik alias Johny Machette a Zdeněk Piškula), video Leoše Mareše nebo klip fiktivní Nicky Tučkové. Posledně jmenovaná postava je v péči studia Surrealis, které stojí za konceptem celé kampaně #hophophop pro Coca-Colu.
Nově se výzva #hophophop propojuje i s televizním spotem Coca-Cola na podporu mistrovství, který se už vysílá na obrazovce České televize a komerčních stanic Nova a Prima.
Pokus o nastartování řetězové reakce. Přínos pro značku?
Martin Charvát (Konektor)
Nedělá to se mnou nic. Jako kalkul skvělé.
Marek Prchal
#hophophop na můj Facebook nedorazilo, ale to nemusí samozřejmě nic znamenat. Zapojení (internetových) celebrit nějakou tu viralitu zajístí, byť poskakování a skandování není zdaleka taková ‚challenge‘ jako polévání studenou vodou. Oceňuji, že Coca-cola alespoň řekla fanouškům, co mají dělat, takže uživatelská videa jsou krapet míň trapná než fandící videa v kampaních jiných značek. Vysvětlí mi ale někdo, proč je to celé debrandované?
Tomáš Mrkvička
Neuvěřitelný. Míň než nejmíň. Být to 2 prvňáčci s vlastním limonádovým stánkem, je to sukces.
Ivo Laurin (Outbreak)
‚Kdo neskáče, není Čech, chcem to slyšet ode všech. Hophophop, český tým je top!‘ zatím nepřekonalo dnes již kultovní ‚Hra nám roste do krásy, páč máme dva ocasy.‘
Pavel Fuksa
Coca-Cola se snažila chytře obsadit lidový pokřik, ale myslím, že se jí to úplně nepodařilo. Challenge mechanika kampaně je už bohužel okoukaná. I tak je ale za celým projektem vidět velké množství práce a chuti oživit kampaň něčím ‚netradičním‘. Toho si agentura na klientovi jistě cenila…
Iva Bízová (Loosers)
Dobre spravená reťazovka. Cením zapojenie celebrít a bloggerov. Takto sa má robiť online PR. Jedine napojenie na celú kampaň tam nevidím. A to je veľká škoda.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
4. Rajec podporuje běhání (23 %)
Značka balené pramenité vody Rajec koncernu Kofola zesiluje podporu běhání. Stala se generálním partnerem nového závodu Rajec Špindlerův Mlýn Night Run 2015. Ten je nově součástí běžecké série Rajec Night Run. Vedle závodů série Rajec Night Run je Rajec jedním z hlavních partnerů běžeckého seriálu RunTour.
Značka zároveň spouští novou běžeckou kampaň s názvem Blázni, založené na spotu nasazeném v pondělí 11. května. Video bude nasazeno na internetu. Běžeckou komunikaci doplní v květnu a červnu bannerová kampaň. Cílem kampaně je přivést k běhu co nejvíc lidí napříč všemi věkovými skupinami. K příležitosti série závodů Rajec Night Run vznikla propagační etiketa lahve Rajec nesycený 0,75 l, která je v distribuci od 1. května.
Krásní lidé krásně běží. Z této reklamy jsme se ani nedozvěděli, oč vlastně jde.
Martin Charvát (Konektor)
Devadesátky jak vyšitý, včetně hudby. Skvělý název kampaně. Jinak je to plochá historka okresního formátu. Spoty se v roce 2015 točí jinak, přátelé.
Marek Prchal
Takhle dopadne ‚běhací‘ spot, když ho vybrainstormují kreativci s manažery, co si popoběhnou tak maximálně jednou za rok na firemním teambuildingu. Skutečným běžcům bude tahle navoněná umělotina tak leda k smíchu, pro gaučisty zas není relevantní. Mimochodem, všimli jste si, že si nikdo z té aspirativní partičky s sebou na ranní výběh na most nevzal Rajec?
Tomáš Mrkvička
Jako solitér prosím, ale nijak to nesouvisí se značkou tak, jak ji až dosud známe.
Jana Kubištová (Budvar)
Rajec bez zvěře! Trošku úcty k tomu brandu. No a jinak místo potem, kalužema a hormonama nasycený ódy na rekreační běžce sledujeme nudu o tom, jak si 2 přivstali, šli běhat, potkali 2 známý a nakonec se protáhli.
Ivo Laurin (Outbreak)
Parodie na reklamu, kde si rozeřvaní vysmátí cool lidičkové s udržovanými plnovousy a kšiltovkami dozadu dávají nenucené energií nabité plácance do dlaní při běhu pozadu. Na konci jsem aspoň čekal, že se s nimi lávka utrhne a přijde varování o nutnosti zrušit krok při přechodu mostu. Bohužel přišel akorát hnusný packshot.
Pavel Fuksa
Pekná myšlienka a pekný headline, s ktorým sa športovci stotožnia. Ale plochá exekúcia so zahraničným feelom to vôbec nepredala a ani sa mi to nespája so značkou patentovanou prírodou.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
5. Rýmovačka o nanuku Pegas (18 %)
Výrobce zmrzlin a nanuků uvedl novou reklamu podporující nanuky Pegas. Veršovaný tv spot se odehrává na autobusové zastávce, kde musí kluk uchránit svůj nanuk před ostatními lidmi na zastávce, kteří mu zřejmě nemohou odolat.
Zmrzlina jedna báseň, tak si zaveršujeme. To nezachrání ani Lenka Jurošková v roli roztomilého diblíka.
Martin Charvát (Konektor)
Mladýho Formana v tom tedy nevidím. Když už to má být ryze česká odpověď na Magnum (ostatně, české Magnum je úplně jiné než německé nebo americké, protože Čechům to nevadí), tak by to mělo být typicky české – tedy i včetně hudby a castingu. Tohle je na půl cesty.
Marek Prchal
Klišé na klišé. ‚Spousta – hustá‘ se nerýmuje. Čekal jsem nějaký fór s kozatým chlapem a ono nic; otylec je tam jen tak. Ani chuť na zmrzku to nevzbuzuje. Fail.
Tomáš Mrkvička
To snad nemůže nikdo myslet vážně ?! A pokud opravdu ne, je třeba to jaksepatří přiznat, jinak to skončí podobně trapným fiaskem…Takže ‚dneska za pět‘.
Jana Kubištová (Budvar)
Po všech stránkách dobrá FMCG oldschoolová práce. Kéž by aspoň takhle nějak vypadal průměr současný český reklamy.
Ivo Laurin (Outbreak)
Šaty tupé básnířky v červeném jsou poměrně průhledné. Takhle nějak si představuju halucinace při malárii.
Pavel Fuksa
Přesně takto vypadá kampaň, u které se nikdo nesnažil zachránit nenápad dobrou exekucí.
Iva Bízová (Loosers)
Rýmované spoty a prázdne headliny ‚zmrzlina ako báseň‘ by sa mali zakázáť. Počas majstrovstiev som nechápal, čo má táto reklama s hokejom. A vlastne ju vôbec nechápem. Jediné, čo cením je dobrá atmosféra.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.
„Ta lefkomyflnost je ofvěžující.“ Kampaň Kofoly rozšišlala i reklamní katy
Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 20. týden 2015
- Zaraguza Digital: Dáš si Fofolu? (50 %)
klient: Kofola - Pojďme ven! (41 %)
klient: Jupík - Made by Vaculik Praha: Okurka & limetka, Ananas & kokos (34 %)
klient: Stock Plzeň-Božkov - Aquababes (27 %)
klient: Karlovarské minerální vody - Comtech: Živá voda Toma Natura (21 %)
klient: Toma Natura
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Fofola meruňková (50 %)
Novou meruňkovou příchuť uvádí výrobce nealkoholického nápoje Kofola na trh pomocí kampaně od slovenské agentury Zaraguza. Hlavní postavou komunikace je šišlající pes s předkusem, známý pod přezdívkou Phteven. Kampaň cílí na mladé ve věku 15 až 22 let. Televizní část kampaně startovala 11. května, ve dvou komunikačních vlnách se představí postupně šest televizních a čtyři internetová videa. Kampaň doplňují billboardy, citylighty, web a kino.
V printech je to celé vtipnější, ale i ta televize pobaví. Minulá kampaň Neřeš byla instantní, mohla být na cokoli, tahle je jedinečná. Může být jen na Fofolu. A ruku na srdce, milí klienti, kdo z vás má odvahu takhle vtipně si v kampani zprznit název? Takže jednoznačný vítěz, klobouk dolů a palec nahoru.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Ta lefkomyflnost je ofvěžující.
Tomáš Belko
Infantilní zábava pro infantilní jedince. Což je v případě meruňkové Kofoly v pořádku. Jiné, podobně infantilní kampaně podobných produktů tu meruňková Kofola poráží rozdílem třídy. Problémy má kampaň dva: zaprvé tiskové materiály nemají lehkost a vtip videí, zadruhé značka tu rezignovala na jakýkoliv přínos, jen se lepí na už existující mem.
Martin Charvát
Nofé fomunifaci Fofoly fakt fandím. Značka se nebojí vystoupit ze své klasické zaláskované komunikace směrem k mladší cílové skupině a být rozvernější.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Prý když mě tohle nebaví, tak to znamená, že už jsem starej. Nechte mi prosím právo bejt starej. Obětoval jsem tomu docela dost let, tak bych teď rád byl starej. Nebo aspoň dospělej.
Jan Javornický
Zaraguza je agenturou velkých jednorázových nápadů, ale tady se jim povedlo něco, co by se mohlo podařit chvilku rozvíjet. Po zhlédnutí nemám chuť na Kofolu, ale to je takový detail.
Marek Prchal
Nechápu produkt. Nechápu spojení s produktem. Ale jako kampaň obecně na Kofolu to funguje dobře, zvláště v printu.
Tomáš Mrkvička
Pobaví moje rodiče, ale zasáhne teens? Škoda, že celebritu neznáme. Oceňuji odvahu zašišlat značku.
Martin Mareš (Triad Advertising)
2. Zvířátka na útěku a jedno to rozseká (41 %)
Prodeje dětského nápoje Jupík Crazy Aqua podporuje animovaná reklama.
Animace stačí. Vypadá to hezky.
Will Rust
V kategorii dětských reklam standard, ale chtělo by to něco víc. Pixaru, Dreamworks a Aardmanům nelze konkurovat tím, co oni umí nejlépe na světě. A to si pište, že nejlepší animáky světa jsou pro animované reklamy konkurence. Děti to prostě takhle mají. Mí tři synové (11, 9 a 4) proto preferují Fofolu nebo Malého pána.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Asi už jsem z toho vyrostl, ale nic nového ani osvěžujícího nevidím.
Tomáš Belko
Naprosto zmatená historka, režijně odvyprávěná tak, že se téměř nedá pochopit. Ovšem nechat rozsekat jednoho z hlavních hrdinů do suši, to chce odvahu! Gratuluji.
Martin Charvát
Na mě trochu zmatek.
Jan Javornický
Na podruhé jsem to i pochopil. Snaha dělat kreslené filmy místo reklam je dobrá, děti to bude bavit. Ještě by to mělo být o chlup lépe udělané. Ale je tam vidět progres.
Tomáš Mrkvička
Kdo chce ven bez Jupíka, tak zemře. Exekučně nad průměrem až do packshotu.
Martin Mareš (Triad Advertising)
3. I Amundsen uvádí ovocné příchutě (34 %)
Likérka Stock Plzeň-Božkov spustila digitální kampaň na nové příchutě ovocných likérů na bázi vodky Amundsen. Podporuje novinky Okurka & limetka a Ananas & kokos. Stěžejním kamenem komunikace jsou zábavní triková videa inspirovaná virálním úspěchem Zacha Kinga. Hlavní roli v obou českých spotech ztvárnil Robert Kučera. Kreativní agentura Made by Vaculik Praha mimo to do kampaně zahrnula také microsite, příspěvky a soutěže na Facebooku, bannery a netradiční videobannery.
Ehm, asi jo. Ale doufám, že za to nedostala agentura fee za kreativu. Tohle by mohlo jít přímo od klienta k režisérovi. Možná to tak bylo, nevím.
Will Rust
Těžko hodnotit něco, co člověk zapomene vteřinu po tom, co to viděl. Takže – nevím, asi jsem to neviděl a znovu si to pouštět nehodlám. Ale řekl bych, že i na Brno a okolí to bude celkem nuda.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Zdroj nápadu je mi jasný: mistr střihových hrátek z YouTube. V tom to sedí i na cílovku. Škoda, že ta druhá exekuce je nuda.
Tomáš Belko
Další reklama, pracující dnes oblíbeným způsobem: podíváme se, co frčí na internetu, a pak z toho uděláme reklamu. Pojďme raději dělat reklamy tak, aby frčely na internetu!
Martin Charvát
Hezký vizuální nápad, jak odkomunikovat nové příchutě produktu. Ano, už jsme to možná viděli od Zacha Kinga, ale skvěle to funguje a v reklamní komunikaci je to osvěžující a 100% funkční. Limetka lepší než ananas.
Daniel Farkaš (Outbreak)
Přiznaná inspirace je dobrá, proč ne. Ale inspirace by měla vést k něčemu novému, dalšímu, ideálně ještě lepšímu. Tohle je trochu jako když nakreslím stickmana a prohlásím, že mne k tomu inspirovala ta hambatá renesanční socha. Tak jo. Promarněná příležitost udělat něco zajímavýho, zábavnýho, vytěžit internetový superhit.
Jan Javornický
Byla jen otázka času, kdy někdo vykrade populární stop motion videa z Vine. Není to špatné, ale nenadchává. Sdělení je nicméně jasné a produkt to prodá, takže ok.
Tomáš Mrkvička
Googlení okurek je moje hobby. Škoda, že u Ananas & kokos došla tvůrcům invence. Princip jednoduchého řešení pro jednoduchý nápoj mi přijde ok.
Martin Mareš (Triad Advertising)
4. Aquababes roku 2015 (27 %)
Voda Aquila navazuje na komunikaci z minulého roku a pokračuje v projektu Aquababes. V reklamě na svou První vodu, která je vhodná nejen pro kojence, znovu využívá pětičlennou dívčí skupinu, vybranou v rámci projektu pro vyhledávání talentů společností Karlovarské minerální vody a Universal Music. Po loňské písni Neříkej mi baby přichází s novou písničkou Čistá jako láska, která pochází z dílny švédského producenta Alexe Shielda. Za videoklipem stojí zahraniční režisér Yariv Gaber, který spolupracoval například se skupinami Savage Garden či The Offspring. Aquila tak pokračuje v komunikaci Podporujeme mladé talenty. Dlouhodobě podporuje české mladé talenty, zejména hudební, jako jsou Lenny, Charlie Straight, Celeste Buckingham, Mandrage či Adam Mišík.
Sebevražedná záležitost. Nejhorší na tom ale je, že to asi bude fungovat.
Will Rust
Aú!quilla. To bolí.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Je chvályhodné podporovat mladé hudební talenty. Problém je, že tohle je něco tak omyvatelnýho a vykalkulovanýho, že to pozná, myslím si, i prosťáček, protože já jo.
Tomáš Belko
Zajímavý a u nás ojedinělý projekt s vytvořením umělé dívčí skupiny na podporu produktu. Klasický skupinový casting – zrzka, blondýna, černovláska, dvě brunety. Barevné kostýmy, jednoduchá choreografie, sdílení na všech možných i nemožných sociálních sítích. Je to, jak se říká, ‚win-win situation‘. Produkt má unikátní podporu, hudební vydavatelství má jistý přísun peněz a děvčata mají zajímavou profesní zkušenost. Škoda, že hudba a texty jsou beznadějně pitomé.
Martin Charvát
Tohle bych rozdělil na dvě poloviny. Rozhodně bych si užil tu přípravu, každopádně castingy, ale i celkově ten pocit neviditelné ruky české popkultury. To je fakt pecka. Druhá stránka věci je pak to, co z toho leze ven, a bez toho bych se obešel. Vážně, hrozně rád.
Jan Javornický
Konečně má nějaký český spot zase krásnou písničku – od Cornetta (‚Den by za moc nestál… bez slunce, bez smíchu… to pomůže jen krém, nejjemnější krém‘), což je tak rok 1991, nikdo nic pořádného nepředvedl. Vizuál je natolik fádní, že se tam nemusí nakrucovat pět bab, stačila by jedna – a navíc, proč retro? To není cool, jak nás poučilo už staré dobré Zuno.
Marek Prchal
Můžeme se tomu posmívat, může se nám to nelíbit, ale je to perfektní ukázka integrované kampaně, která perfektně funguje na cílovku.
Tomáš Mrkvička
Fantaskní svět karlovarských reklam si delší dobu ujíždí na nepochopitelnosti. Instantní girl band mezi fx srdíčky, ke kterému dolepíme kojence, je jen další pokračování.
Martin Mareš (Triad Advertising)
5. Toma Natura probouzí k životu (21 %)
Televizní spot propaguje Tomu Natura jako živou vodu, bez jakýchkoliv úprav.
Když je nápad tak prvoplánový, reklama by mohla aspoň být dobře udělaná. Bohužel.
Will Rust
Mrtvá reklama na živou vodu. Tohle jsme už viděli tolikrát a mnohokrát lépe natočené, že to je nejen na výměnu agentury, ale i myšlení.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Z hloubi Adršpachu mého přesvědčení: ve vodě možná, ale v reklamě moc života není.
Tomáš Belko
Živá voda, která probouzí k životu vše, čeho se dotkne, by si zasloužila větší odvaz ve zpracování. Tohle se drží hodně při zemi.
Martin Charvát
Voda, jako všechny vody, pochází z lůna přírody, narozdíl od syntetické vody v prášku, která se vyrábí slučováním atomů hélia v průmyslových zónách na Mostecku. Toma taky má zvířátka jako jiná voda, taky je z panensky krásné krajiny, jako další jiné vody, a navíc je živá, jako jogurt. No nekup to!
Jan Javornický
Docela dost dobrý devadesátkový nápad s vodou, která čeho se dotkne, to ožívá. Ale představoval bych si takhle dobrý nápad vizualizovat hned od začátku spotu na plný koule, a ne tenhle čajíček s kočičkama. Slepí slyší, hluší mluví, němí chodí, sem tam nějakej zombík, anebo víš co, Lojzo, napiš mi tam rovnou celý město zombíků, víš jako v Úsvitu mrtvých!
Marek Prchal
Strategie je ok (živá, bez úprav), exekuce strašná.
Tomáš Mrkvička
Špatná exekuce a nepřesvědčivé copy. Rozkveťte i vy s živou. Uf. Na živou vodu je tam moc plastu.
Martin Mareš (Triad Advertising)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.
Kampaně průběžně vystavuje Národní galerie reklamy
„Tohle Božkov trefil.“ Macháček boduje v reklamě na tuzemák
Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 21. týden 2015
- Made by Vaculik Praha: Popoplujem / Jiří Macháček (36 %)
klient: Stock Plzeň-Božkov - Leo Burnett: Velké věci (29 %)
klient: Rádio Impuls - Zaraguza Digital: Fashion toast (29 %)
klient: Bel Sýry Česko - Foxo: Čistota je půl zdraví, ta druhá jsme my (21 %)
klient: Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky - Lidl: Vše na jednom místě / Marek Vašut, Roman Paulus, Marcel Ihnačák (17 %)
klient: vlastní tvorba
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Pij Božkov jako Macháček (36 %)
Značka Božkov spustila novou televizní kampaň, kterou chce oslovit především mladší spotřebitele. Protagonistou dvou televizních spotů na Božkov Originál a Božkov Peprmint je herec Jiří Macháček. Kampaň připravila agentura Made by Vaculik, spoty režíroval Tomáš Řehořek v produkci Armada Films.
Hlavním motivem obou reklam má být kontrast „luxusnějšího prostředí“ s „lidovým pitím“, za něž se většinou tuzemák a zelená považují. Spoty poběží od 25. května do konce června v televizi Prima a od 1. června do 3. července v televizi Nova, objeví se také na Óčku a Barrandově. Součástí kampaně budou i produktové vizuály, podpora v místech prodeje a podle firmy také několik „onlinových překvapení“.
Přesná práce. Chápu, co mi říká a zcela to přijímám. Dochází ke stoprocentní adaptaci. Není to nic převratného ani legendárního a hláška se nebude citovat desetiletí, ale to je fuk, maká to perfektně. Nicméně na Morčata na útěku a jejich hit ‚Božkov‘ to pořád nemá.
Marek Prchal
Tohle Božkov trefil. Snad jediná věc: obešlo by se to i menším množstvím slov.
Jana Kubištová (Budvar)
Pokus přesadit tuzemský rum z Božkova do prostředí jakéhosi lepšího baru mi připomíná dávnou kampaň Coca-Coly, která se nám snažila namluvit, že je nejlepší pití k vepřo-knedlo-zelu. Chvályhodná snaha, ale předem odsouzená k neúspěchu. Pokud máte k dispozici takovou celebritu, jako je Jiří Macháček, a slogan ‚vždycky sám sebou‘, přímo se nabízejí zajímavější (a uvěřitelnější) řešení. Tohle je umělohmotné jak plexisklo. Jediné zajímavé je hláška ‚popoplujem‘.
Martin Charvát (Konektor)
Tohle má být co? Peťa je submisivní tydýt a Macháček napřesdržku. S kým se tu má spotřebitel identifikovat? ‚Vždycky sám sebou‘ je pro Božkov perfektní sdělení, tenhle spot ho ale úplně zabíjí.
Tomáš Mrkvička
Snaha povytáhnout low-endovej brand o kousek vejš z kategorie ‚levný pití‘ do úrovně ‚value for money‘ se chválí, ale tím pozitiva končí. Outfit hlavních představitelů kapánek drhne. Macháček taky už dávno není symbolem sympatickejch slušnejch kluků (Péťa), který srkaj tuzemák, ale holky z nich stejně šílej. Hlavní sdělení: neboj se udělat z nouze ctnost. Nic moc.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)
Dědovsky hřejivý a životem protřelý Macháček v souboji o to, kdo ho má delšího, s povrchním (ale později hřebínek shazujícím a rozumně přikyvujícím) synem. Čekal jsem, kdy začne Macháček vyprávět zážitky z Velké války. Střihačovi připravil klient bezesné noci, kdy urputně trval na postpackshotu s ‚hláškou, která by se mohla stát virální‘.
Pavel Fuksa
Rum a zelená, to je součást české kulturní historie. Dnešní mládež se ovšem spíš než do stánku u Johna Debila (odkazuju na Visací zámek) chodí levně opíjet do stylových městských barů. Fakt?
Jan Javornický
2. Impuls rádiem dobrých skutků (29 %)
Nejposlouchanější české rádio se začátkem května představilo svou novou celoroční image kampaň. Jejími hrdiny jsou třícentimetrové postavičky vytvořené a rozpohybované kombinací klasické animace a technologie trojrozměrného tisku. Základem kreativního komunikačního konceptu od Leo Burnett je myšlenka, že žádný problém není příliš velký, když se dá dohromady víc lidí.
Každé dobro se hodí, ale tahle exekuce připomíná spíš agitku na akci Z v místním rozhlasu.
Jana Kubištová (Budvar)
Standardní kampaň na zlepšení světa, tentokrát s rádiem Impuls. Ozvláštněná alespoň animací.
Martin Charvát (Konektor)
Muselo to dát moře práce. Hrozně bych chtěl, aby mě to nějak oslovilo, ale neoslovuje. Ani unikátní a roztomilá animace nedokáže přebít pachuť z textu, který tahá za uši, až to bolí. Zkuste to bez zvuku. Lepší? Lepší!
Tomáš Mrkvička
Aha, to bylo na rádio? A já myslel, že na nějaký DIY obchod. Když já ale nechci s rádiem dělat žádný věci, já ho chci akorát poslouchat. Jsem úplně mimo…?!?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)
Obrázkově výborné, trochu to shazuje skandovaný voiceover a uširvoucí jingle na konci spotu.
Pavel Fuksa
Mám slabost pro řemeslo a ruční práci, takže se mi to zpracování líbí. Impuls má asi podobnou slabost, takže jim nejspíš nevadí, že to jako celek, tedy jako reklama na rádio, nedává vůbec žádný smysl. Nešť.
Jan Javornický
3. Leerdammer využívá blogery (29 %)
Značka sýru Leerdammer představuje nový produkt Leerdammer Special Toast. Propaguje jej kampaň digitální agentury Zaraguza. Kampaň sestává ze dvou fází. První byl event, na kterém Leerdammer spojil šest blogů o módě Menstyle.cz, Sexy mamas, Style Cook Book, A Cup of Style, Check Czech Fashion a Kristy & Stuff s šéfkuchaři pražské restaurace Mozaika Burger & Co. Bohumilem Spěvákem aJanem Stošickým a dal jim za úkol v pražském prostoru Tančící kuchyně stvořit sedm toastů, odrážejících jejich vlastní styl. Bloggeři se pak měli stát kanálem k šíření kampaně, prostřednictvím svých zápisků o této akci a šířením fotografií a videí. Obrázky jsou k nalezení mimo jiné na Instagramu pod hashtagem #fashiontoast. Druhá fáze kampaně běží od 11. května na facebookové stránce značky Leerdammer v newsfeedu i v záložce, kde lze najít recepty na toasty, informace o bloggerech, fotky a video z eventu. Každý týden bude věnován jednomu bloggerovi a jeho toastu, kampaň tak potrvá sedm týdnů.
Tak tohle stojí za pár slov. ‚Víc než si myslíte‘ je slogan TOPky od roku 2010, který jim napsal David Brada a podle mě to nejde jen tak si ho vypůjčit. Svědčí to o neznalosti českého prostředí. Jinak je to klasický kalkul, využití blogerů, hezky provedená kampaň, v jakých je Zaraguza nejsilnější.
Marek Prchal
Vlastně nic nového, i přesto mě to mile pohladilo a docela pobavilo. Otázkou je, jak dalece to dokážou prodat na ploše a jak snadné bude zapojit se. Zatím ticho po pěšině.
Jana Kubištová (Budvar)
V titulcích videa je hrubka jako hrom. Textař by za ni měl jít zpět na základku, nejlépe na takovou, na které učí Igor Hnízdo. Též by se měl osobně omluvit všem těm čtrnácti tisícům lidí, kteří video viděli a které tak uvedl ve zmatek. Bloggeři neměli připravit toasty v JEJICH stylu (tedy šéfkuchařů), ale ve SVÉM stylu. Jinak jsou to toasty stokrát jinak. Tentokrát podle módních bloggerů. Ale proč? To už se vlna fusion kuchyně zdvihla tak vysoko, že se míchá i s módou? Plusem kampaně je velmi dobře vedená fb stránka a opravdu vtipná je soutěž na vytvoření Facebook toastu. A co jsme se tedy dozvěděli? Že s Leerdammerem se dají připravit toasty stokrát jinak (nebo aspoň šestkrát).
Martin Charvát (Konektor)
Když nemáte nápad, hoďte tam fashion bloggery. Mají své čtenáře a kývnou na jakoukoli pitomost.
Tomáš Mrkvička
O jídle se dá točit tak, že to buď nudí, nebo prudí, nebo baví. Tohle je ten třetí případ. Fajn hudba, příjemný záběry. Nic objevnýho, aspoň to ale neuráží. O sýru spot neříká nic, ale na web soutěže mně odvedl.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)
Použít v kampani módní blogery a tvrdit, že jejich láska a nadšené hekání je upřímné, čisté a vycházející přímo z jejich barevnými papírky nezkaženého nitra je stejné, jako věřit stejným vyznáním od dívenky ve vykřičeném domě.
Pavel Fuksa
Šok, omámení, úžas! Sýr do toastu? A hipsteři to jedí? A dokonce i kuchtí? To je konec toastů s veverčími ocásky a pižmem mravenečníka, celý toastový průmysl se mění přímo před očima.
Jan Javornický
4. VZP si podporuje image (21 %)
Výrazným prvkem kampaně jsou bílé plochy, které mají symbolizovat čistotu. Kampaň probíhá v několika fázích od poloviny dubna až do konce května s možným přesahem do června. Hlavní slogan zní „Čistota je půl zdraví, ta druhá jsme my“. Kampaň využívá hlavně online, ale také print, outdoor, indoor a ambientní média. Po dvou týdnech se střídají také znění sloganu v printu, onlinu, vlastním online prostoru a na pobočkách. VZP tak představuje nejen čistotu, ale také pohyb či radost.
V čistírnách oděvů Bel Blanc komunikuje VZP na ramínkách, přes damejidlo.cz zase rozdává ubrousky odkazující na kampaň. Komunikace běží také na LCD v nákupních centrech a v nemocnicích formou videospotů.
Pěkné, čisté, nehloupé, zapamatovatelné…na pojišťovnu prima, ale zdalipak to pojištěnec ocení?
Jana Kubištová (Budvar)
Takže když budu u Všeobecné zdravotní pojišťovny, budu zdravý? Nezlobte se, ale tomu nevěřím ani za mák.
Martin Charvát (Konektor)
Nuda a nefunkční. To, že VZP souvisí se zdravím, tak nějak tušíme. Nového jsme se nedozvěděli nic, emoce nula. Udělali jsme kampaň – odškrtnuto.
Tomáš Mrkvička
Čisté provedení ještě neznamená čistotu. Čistota (možná transparentnost) a pohyb (možná dynamičnost) bohužel nejsou ty první asociace, které se mi se značkou VZP vybavují. Reklama může mít vznešené cíle, ale úplně odtržená od reality by být neměla. Ty bílé celostrany v novinách (a peníze za ně vynaložené z peněz pojištěnců) jsou příliš očividnou metaforou peněz, které chybějí ve zdravotnictví.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)
Vítěz soutěže o nejnudnější layout všech dob.
Pavel Fuksa
Není to spíše ‚půl zdraví’? A kolik těch půlek vlastně je? Čistota, pohyb, VZP… a co veselá mysl?
Jan Javornický
5. V Lidlu je vše na jednom místě (17 %)
Maloobchodní řetězec Lidl spouští v pondělí 25. května třicetivteřinový reklamní spot s názvem Vše na jednom místě. Spot poběží minimálně měsíc na všech kanálech Primy, Novy, Óčka a Barrandova. Reklamu stvořila zahraniční agentura, s níž Lidl dlouhodobě spolupracuje, ale její jméno nezveřejňuje.
Spot je koncipován jako reportáž z experimentu, kterým provází herec Marek Vašut, jenž je tváří Lidlu déle. Skupinka lidí, která si myslí, že vaření je příliš složité a časově náročné, je pozvaná do místnosti, kde jsou k dispozici regály se surovinami, ale zároveň je zde i kuchyně. Dorazí i kuchaři Roman Paulus s Marcelem Ihnačákem, kteří účastníkům rozdají recepty, jež sami vymysleli a během vaření lidem pomáhají a radí. Vizuál reklamy bude využit v letácích a přímo na prodejnách.
Tak za prvé. Marek Vašut čte text z papíru, protože on by nikdy neřekl slova jako ‚zde‘ nebo ‚vše‘. Chyba. Pak to ještě nemá X factor, celkově to nedává smysl, tu hudbu jsem nepochopil, prostě se nechytám atd., ale ‚zde‘ a ‚vše‘ to všechno přebíjí.
Marek Prchal
Tady někdo v životě nebyl v Lidlu!?
Jana Kubištová (Budvar)
Strategicky naprosto správně. Ale proč je to tak ukecané? Proč nám pan Vašut musí vysvětlovat všechno, co vidíme? Proč jsou tam tři celebrity? To má být doku-reklama? Tak proč je to tak strašlivě stylizované? Záměr dobrý, provedení špatné.
Martin Charvát (Konektor)
Nuda, ale funkční. A obešlo by se to i bez Vašuta s rozjetými postsynchrony.
Tomáš Mrkvička
Spot že je koncipován jako ‚reportáž z experimentu’? Mno, s reportážním žánrem to má společného asi tolik jako fotka z německé fotobanky s reportážním snímkem z World Press Photo. Tymolínové úsměvy, neuvěřitelné charaktery, nerealistická scéna, asynchronní postsynchrony. Prostřihy na Pauluse a Ignačáka trvají dohromady snad pikosekundu…něco jako obsah masa v tom nejlevnějším párku. Je tohle nový positioning Lidlu?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)
Musejí hipsteři při vaření v kuchyni nosit síťky na plnovous? Kolikrát se musel při natáčení spotu jít Marek Vašut vyčůrat? Nuda všech nud, vizuál i print.
Pavel Fuksa
Kde je hranice uvěřitelnosti ve vaření v Lidlu? Chopte se příborů, jedeme na nákup!
Jan Javornický
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.
„Grande Paolo je jako jednadvacítka k sežrání.“ Nedvěd lepší Spirita i Gambrinu
Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 22. týden 2015
- Česká fotbalová reprezentace: Žádná hvězda nechce chybět! / Pavel Nedvěd (54 %)
klient: vlastní tvorba - Zaraguza: Etiketa 21. století / Majk Spirit, Lukáš Král (50 %)
klient: Axe - Triad Advertising, McCann: Na ty, co mají jasno – fiktivní minipivovar Patron (42 %)
klient: Gambrinus - Savage: Skála (33 %)
klient: Kofola - Dark Side: Věk se neříká! / Jaroslav Plesl (20 %)
klient: Poradna pro občanství, občanská a lidská práva
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Transformace Nedvěda pro ME ve fotbale (54 %)
Netradičním klipem láká český fotbalový svaz na vstupenky na mistrovství Evropy hráčů do 21 let, které proběhne v Česku od 17. do 30. června.
Skvělé, vtipné, není divu, že to národ miluje. To museli vymejšlet nějaký chytrý lidi. Češi mají prostě rádi, když si někdo dokáže ze sebe udělat legraci. A to umí jen opravdové osobnosti. To je prostě Grande Paolo! Patron našich lvíčat. Držitel zlatého míče a nyní generální manager Juventusu, který za pár dní hraje finále ligy mistrů proti Barce.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Mně se tenhle spot líbí. Má nápad, sdělení doručí, fanoušky pobaví a pošlou si ho dál. Provedení je sympaticky prkenné, jak se na vlastní tvorbu sluší. Asi to šlo trochu líp vypointovat, ale za mě dobrý.
Tomáš Mrkvička
Byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Závěr měl být určitě lepší a spot gradovat a ne ho posadit na zadek. Ale jako celek je to vlastně docela fajn.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Já jsem čekal něco víc než blbý sexistický vtip. Dobrý začátek, režie a produkce super, ale pointa blbá.
Will Rust
Nádhera. Super zapojenie hviezd a skvelá sebareflexia. A posledná scéna je úžasná!
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Zábavné, pro fanoušky chytlavé. Možná v konečném střihu mohli autoři vypustit dva záběry, které dělají spot zbytečně popisným, ale to jsou jen takové pihy na kráse této jednadvacítky…
Iva Bízová (Loosers)
Pavel Nedvěd přeci jen válel víc na hřišti než před kamerou, ale nápad resonuje a na sociálních sítích se to sdílelo o 106. Exekuce není žádná pecka, ale message doručena byla a přidávám i body za vtipný nápad.
Eduard Piňos (Nydrle Digital)
Funguje, pobaví. Je jasný, že hvězdy táhnou. A díky Nedvědovi se pár lidí dozví, co že se to bude dít. Jen jsem se bál, že novému androgynnímu Nedvědovi udělali i silikonový čtyřky.
Jakub Plášek (Cocoon)
Každý by chtěl hrát na mistrovství Evropy jednadvacítek, dokonce i Pavel Nedvěd. Má to myšlenku, má to vtip a Grande Paolo je jako sličná jednadvacítka k sežrání.
Martin Charvát (Konektor)
Jednoduchá nepřehnaně originální myšlenka i Méďovo sebeshození jsou fajn. Možná by bylo lepší sestříhat to na třicítku. Zamázla by se slabší exekuce a herecké výkony.
David Suda (WMC Grey)
2. Majk Spirit a Lukáš Král pro Axe (50 %)
„Abys zaujal v dnešním ukřičeném světě, řekni to s klidem.“ To je slogan nové řady pánské kosmetiky Axe Black a také myšlenka kampaně Axe Etikety 21. století. Kampaň se skládá z šesti krátkých videí, ve kterých účinkují Majk Spirit a Lukáš Král, jejichž úkolem je ukázat dnešním mužům, jak se chovat decentně a být přitažliví, aniž by se museli předvádět. Každé z videí odkazuje k některému z fenoménů moderní doby, třeba selfies nebo věnování pozornosti telefonům místo lidem. Videa Axe Etikety 21. století jsou k vidění každý týden od 25. května na kanálech Axe na YouTube a Facebooku.
Chci se zabít. Značka Axe byla vždycky rošťák, gauner, neodolatelný hajzl. Vezměte třeba spoty So sorry destiny, Clean your balls, nebo Astronaut. Nechápu, kde se vzalo v současné komunikaci slovo ‚etiketa’? V současném Česku probouzí ty nejhorší asociace, navíc, značce bylo násilně implantováno, stejně jako ‚dobrý styl‘, kterým se na nás snaží tvůrci působit. Působí to na mě jako instruktážní video pro základní školy. A agentura doplňuje: ‚Věřím, že se nám téma povede přivlastnit a otevřít tak prostor pro diskuzi, která je jak v Čechách, tak i na Slovensku z mého pohledu super-důležitá‘. Diskuse se v Čechách otevírá provokací, milí mladí přátelé. Tohle může vyprovokovat jen Luďka Staňka – k pořádnýmu hejtu.
Marek Prchal
Já to celé nechápu. Internetová agentura přesvědčila deodorant, aby mi říkal, že internet v mobilu je na hovno, kdo ho používá, je debil, a proto je dobré se na internet do mobilu nedívat a místo toho se asi navonět. Ale abych se to dozvěděl, musím být na internetu. Nějak mi to celé smrdí.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Tohle je AXE? Lehkomyslná, hravá, zábavná značka slibující nejistým pubescentům sex s modelkami? Problém tady bude hlubší – v samotné existenci řady AXE Black a ve snaze roztáhnout značku příliš doširoka. Ale ani kampaň není žádná sláva. Školometským poučováním, moralizováním a vykrádáním stokrát omletých nápadů si lze mladé lidi získat jen těžko. A mimochodem, džentlmeni, ‚kompaktibilní‘ je nesmysl.
Tomáš Mrkvička
Příjemné, bez zbytečného šaškování, s nadhledem, dobře využité téma. Taková reklama mě baví a vždycky bavit bude, protože ukazuje nejen jak se slušně chovat, ale taky jak dělat slušnou reklamu.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Normalní, funkční content kampaň. V Československu vzácnost. Klobouk dolů.
Will Rust
Pekný insight. Ale inak trošku nuda. Majk Spirit aj tento koncept má na viac.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Vynikající využití obrovského potenciálu, specifického pro ČR – někteří muži se zkrátka musí naučit etiketě a bohužel i používání produktů AXE. Skvělá práce!
Iva Bízová (Loosers)
Axe se pustilo na lokální poměry do odvážného projektu. Mít jako brand co říct v cca sedmidílné sérii minutových videí, aby to dávalo hlavu a patu a ještě to mělo nějakou logickou návaznost na produkt a kampaňovou linku ‚řekni to s klidem‘ je docela oříšek. A to se také projevilo. Cool etiketa pro moderní muže je sice fajn téma, ale ten anti-mainstream je tu přeci jen příliš šroubovaný a nepřidává tomu ani zkoprnělý Majk Spirit (byť asi skutečně hraje sám sebe). Body nahoru za odvahu a solidní počty shlédnutí (ať už jsou organické či podpořené nějakým skromným mediálním budgetem).
Eduard Piňos (Nydrle Digital)
Skvěle trefený insight! Ovšem na opačném pólu než běžný ‚Axe efekt‘, což značku dostává do trochu schizofrenní situace, kterou spot rozhodně neřeší.
Jakub Plášek (Cocoon)
Vynikající příklad toho, jak dnes komunikovat. Výborný koncept, který pasuje k produktu, skvělý výběr celebrit, správný výběr média a perfektní zpracování. Snad jen Lukáš Král je v roli nahrávače občas trochu tužší. Ovšem Majk Spirit je dokonalý, tomu to věřím všechno.
Martin Charvát (Konektor)
Tímhle mi produkt o své podstatě řekne mnohem víc než kdyby vyzdvihoval své vlastnosti. Chlápkům to věřím a myslím, že jim uvěří i cílovka. Dobrý casting, dobrý obsah, dobrá exekuce.
David Suda (WMC Grey)
3. Gambrinus stvořil falešný pivovar (42 %)
Plzeňský Prazdroj se snaží bojovat proti předsudkům spotřebitelů, kteří zatracují produkty velkých pivovarů a naopak vyzdvihují chuť a kvalitu piva z malých, rodinných pivovarů. Gambrinus proto stvořil fiktivní značku Patron, pod jejíž nálepkou prodával nic netušícím konzumentům nepasterizovaný Gambrinus. Reakce a komentáře štamgastů byly natáčeny a vznikla tak reklama, která ukazuje, že lidé nesoudí pivo podle chuti, ale podle zažitých stereotypů.
Musím se přiznat, že mi kolegové z McCannu zkazili den – tohle jsem měl vymyslet já. Já! Sice nevím, jak bych to udělal, taky mě žádný pivovar neoslovil, abych jim něco vymyslel, ale, jak říká moje matka, to není podstatné.
Marek Prchal
Coca-Cola Zero po česku, co na to říct víc?
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Kdyby to celé udělali s Gambáčem desítkou, tak dám 80%. Takhle je to lživé, zbabělé a vrátí se jim to. Budoucnost značky ale na tomhle spotu nezávisí, záleží na tom, co přijde pak. Kvalitativní restart je relativně snadný. Gambrinus bude muset najít svého ‚krále‘.
Tomáš Mrkvička
100x ohraný princip. Od samého začátku je všem úplně jasné co uvidí, takže ty tři minuty jsou naprosto nedodívatelné a především ultra trapné. A navíc ještě pojďme udělat ze zákazníků pitomce…
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
‚Jo já vim, ale v Čechách to ještě nebylo.‘ Nevím, jak to bylo úspěšný, ale nehledě na to, jestli to bylo originalní nebo ne – mě by to štvalo.
Will Rust
Kampaň přiznávající problémy se značkou a kvalitou? To chtělo hodně odvahy. Myslím, že se vyplatila. Provedení je povedené, o kampani se mluví. Až na záběr s odlepováním nálepek, je na české poměry uvěřitelné i zpracování.
Iva Bízová (Loosers)
Smekám. Prvně za jednoduchý a přesný insight a za druhé za šíří kampaně a její integrovanost. K tomu navíc skvělá práce PR – články na idnes.cz i Novinkách. Idea není originální a již jsme ji viděli hlavně ve světě v mnoha variacích, ale vůbec to nevadí. Celé se to tváří poměrně věrohodně. Uvidíme, co přinese zbytek roku, ale dle mého tu máme kandidáta na Louskáčka a jsem hodně zvědav na Effie. Každopádně na mém vztahu s Gambáčem to nic nemění, já radši thajskou Singhu.
Eduard Piňos (Nydrle Digital)
Pravda bolí a málokdo ji chce slyšet, natož nechat ze sebe udělat blbce. Gambrinus má u mě body za odvahu jít pivařům proti srsti. A vůbec, že se do toho pustili, i když je tomu těžké uvěřit – jak každý novák ví, natočit se dá všecko. Možná je ale větší problém spíš velikost značky než produkt… co potom?
Jakub Plášek (Cocoon)
Tohle téma se nabízí. Trápí to všechny velké pivní značky.Líbí se mi, že osvědčený formát sociálních experimentů má lokálně relevantního obsah. Odhalení formou padnutého banneru mohlo být udělané přirozeněji.
David Suda (WMC Grey)
4. Kofola opouští koncept šišlajícího psa (33 %)
Kofola se v nové reklamě vrací ke svému původnímu konceptu „Když ji miluješ, není co řešit“. Fanoušci Kofoly tuto změnu neuvítali zrovna s nadšením, dožadují se pokračování série reklam se šišlajícím psem „Dáš si Fofolu?“. Spot režíroval Vojta Kotek na námět Petra Hanouska.
Pouť mě bavila víc, tohle je jen taková hříčka, necítím tam lásku, jen humor. U pouti jsem lásku cítil. Možná to bylo tím, že se mi líbila představitelka hlavní ženské role. Ostatně nechápu, proč u toho není písnička Ivana Mládka ‚Proč bychom se báli na prachovské skály‘.
Marek Prchal
‚Na DAMU mě nevzali, ale nevadí, zahraju si aspoň v reklamě na Kofolu.‘ O plytkosti ‚nápadu‘ snad ani netřeba psát. Ale kde není nápad, mohla by být aspoň nějaká letní atmosféra a uvěřitelní herci. Bohužel. Dialogy trapné, herečky jak z reklamy na tampony. Jen díky zbožnému přání marketingu Kofoly, že normální člověk rozlišuje mezi reklamou na půlitrovkou a točenou, má nyní Kofola kampaně dvě – jednu skvělou a druhou příšernou. Na příšernou se brzy zapomene a ta dobrá na Fofolu zůstane.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Po dlouhé době opravdu hodně slabá věc na Kofolu. Kdyby tam nebylo ‚my se jako máme?‘, tak tam není vůbec nic. Kofola má laťku úplně jinde.
Tomáš Mrkvička
Frajerka co sjede po laně je prostě skvělá! Spot má emoce Kofoly a přitom je moderní a značku hezky posunuje. Klobouček.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Sladký. Návrat k populismu pro Kofolu. Asi správná cesta.
Will Rust
Sorry Kofola, ale čím ďalej, tým sú tie príbehy o láske menej pravdivé.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
V Kofole musí extrémně věřit znalosti značky a její síle. Jinak si roztříštěnost komunikace, způsobenou kombinací imageových spotů a kampaní na bázi memů, vysvětlit nedovedu. Snad se jim ta sebedůvěra nevymstí…
Iva Bízová (Loosers)
Toto se nepovedlo. Umělé, nezábavné, podivný a nehodící se packshot a snaha dohnat v post-packshotu kofolí lásku, která ve spotu ujela do žárlivosti. Mimochodem svůdnice ‚limča‘ by se hodila spíše do nějakého lechtivějšího spotu z dřívější dobry, třeba na pivo nebo deodorant. Timing nevyšel též. V době, kdy cílovku úspěšně válcuje pes Tuna s Fofolou (byť bez návaznosti na produkt), vyzní letní kampaň zcela do prázdna.
Eduard Piňos (Nydrle Digital)
Oproti Ftefanovi trochu bezvýrazné Beverly Hills 90210.
Jakub Plášek (Cocoon)
Originální Kofola přichází s dalším zamilovaným příběhem. Je slušný, ale jediný problém takhle dobře vedené značkové komunikace je ten, že v minulosti už měla lepší. Laťka je vysoko. Tentokrát to šlo těsně pod.
Martin Charvát (Konektor)
Koncpet ‚když jí miluješ‘ vedle fofolího ‚není co řešit‘ teď vypadá trochu usedle. Jak do tohohle zapadá vánoční prasátko, už vůbec netuším. Nicméně slečna limča je hezčí.
David Suda (WMC Grey)
5. Věk se neříká (20 %)
Kampaň proti diskriminaci z důvodu věku při zaměstnávání spustila v úterý 25. května nezisková organizace Poradna pro občanství, občanská a lidská práva. Na realizaci si poradna vybrala v tendru komunikační agenturu Dark Side. Ta vytvořila web s manifestem celého projektu, jehož prostřednictvím se mohou firmy přidat se k dobrovolnému závazku zaměstnávat všechny věkové skupiny. Manifest zatím podpořily kromě Dark Side ještě společnosti Jobs.cz, Zásilkovna.cz a C2C Solution Group. Dalším partnerem projektu se stala Česká televize, na jejíchž obrazovkách poběží v úvodu zmíněný televizní spot, nasazený pro bono. Kampaň se navíc objeví v tramvajích ve velkých městech a samozřejmě na internetu.
Spot natočil režisér Dan Svátek v produkci Dark Side, hlavní roli obskurního podnikavce ztvárnil herec Jaroslav Plesl. Kampaň poběží několik měsíců. Součástí projektu je také konference Věk se neříká! Age Management v praxi, která proběhne 11. června v Impact Hubu Praha. Vstup na konferenci je zdarma.
Scénka je aspoň vtipná, ale od problematiky dnešního padesátníka, který marně hledá jakoukoli práci, je to hodně daleko.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Tak předně mě zklamalo, že v tom nehrál Jarin, nejvtipnější člověk na světě. Jinak tu máme klasický příklad výrazné, vtipné reklamy, jejíž chybou je, že nedramatizuje to, co prodává. Zapamatujeme si tak, že NĚCO už není jako v devadesátkách, ale pět minut po shlédnutí už vlastně nevíme, co to NĚCO bylo. Aspoň to ale je dobře napsané a není nuda, což je v žánru nabádavých kampaní standard. Iniciativu samotnou nehodnotím.
Tomáš Mrkvička
Devadesátá léta jsou pryč a proto ukážeme devadesátá léta… Cílovka nejspíš firmy pochybné pověsti. A nakonec i ten packshot je děsivý. Prostě celé úplně mimo mísu.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Velmi zajimavý brief, ale velmi průměrné řešení. Myslím si, že tohle téma je důležité a zaslouží si něco těžšího, vetšího.
Will Rust
Asi som priliš mladý, aby som to pochopil. Toto retro nebolo cool. A vlastne ani neviem na koho je to cielené.
Jaro Zacko (Triad Advertising)
Zajímavé téma s nezajímavou kampaní. Škoda.
Iva Bízová (Loosers)
Od neziskových projektů financovaných z grantů EU žádné zázračné spoty neočekávám, tento není výjimkou. Když už se to ale dělá, tak by to mohlo dávat alespoň smysl. Role devadesátek zde není úplně na první dobrou a stylizace veksláka-kšeftsmana je nevěrohodná až hanba. Příště doporučuji angažovat raději Sagvana Tofiho!
Eduard Piňos (Nydrle Digital)
Cooo? Nechápu, nerozumím… hodně důmyslně skryté sdělení. Plesl mě skvěle pobavil, to ano, ale jako reklama je to úplně špatně.
Jakub Plášek (Cocoon)
To jsme se nasmáli. Nějak jsme se ale nedozvěděli, proč se vlastně věk neříká.
Martin Charvát (Konektor)
Chlápek budařsky vtipnej, ale moc mu nevěřím, že by chtěl na jeho ručka ručka práci někoho diskriminovat kvůli věku. Možná by bylo lepší trefněji apelovat na společensky odpovědné firmy.
David Suda (WMC Grey)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.
„Krásné propojení turismu s filmem.“ Loosers zaujali aplikací, spot pokulhává
Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 23. týden 2015
- Loosers: Česko – země jako z filmu (46 %)
klient: CzechTourism - Zaraguza: Motostativ – Foťte stylově kdekoliv (40 %)
klient: Olympus - Žij, ať to nečekané není bez tebe (30 %)
klient: Big Shock - Triad Advertising: Někdo to rád suché (23 %)
klient: Plzeňský Prazdroj - Hamé: Chuť, která tě motivuje (17 %)
klient: vlastní tvorba
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Loosers představují Česko jako turistickou destinaci (46 %)
Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism spustila novou kampaň, která má představit Česko originálním způsobem jako turistickou destinaci, kde bylo natáčeno velké množství českých i zahraničních filmů. Hlavním prvkem kampaně je mobilní aplikace, která má umožnit prolínat filmovou fikci s reálnými prožitky z cestování. Byly vytvořeny filmové trasy, které jsou tematicky rozřazené do šesti žánrových kategorií. Na každé trase se kromě filmových míst nacházejí i přírodní, historické nebo kulturní zajímavosti. Kampaň poběží přes celé léto až do září. Využívá především digitální a mobilní média, doplněná kinoreklamou.
Cílem je dosáhnout co nejvyššího počtu stažení aplikace Czech Film Trips. Pro aplikaci bylo vybráno celkem 50 hraných filmů. Kampaň odkazuje mimo jiné na filmové klasiky Amadeus, Kolja, Tři oříšky pro Popelku, Postřižiny nebo Spalovač mrtvol. Kampaň vytvořila agentura Loosers ve spolupráci s agenturou Brainz.
Nápad s appkou, ktorá vás sprevádza po miestach z filmov, sa mi páči. Appku som si stiahla a stratila som sa v nej, asi to chce ešte vychytať muchy. Printy a spot sú milé, určite ma budú zaujímať výsledky. Koľko ľudí reálne kampaň bude motivovať k objavovaniu daných miest?
Petra Jankovičová
Aplikace super! Komunikace o šest řádů horší, přitom by se s tím dalo tak pohrát.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)
Vizuály celkem fungují a koncept je fajn. Ale ta hrozná nuda ve spotu! Z toho bych brečel. Protože tohle opravdu mělo potenciál. No nic, třeba nám někdo z agentury Loosers v komentářích k jiným reklamám poradí, jak se to má dělat.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Z toho se dalo dostat mnohem, mnohem víc. Film je přece parádní téma a jaký vliv má na turistiku, by mohli barvitě vyprávět novozélandští ovčáčci.
Jan Javornický
Nebojácné tvrzení, že Česko je země jako z filmu, by si zasloužilo profesionálnější zpracování. Amatérská režie, kamera i herecké výkony vyznívají ve srovnání s filmovými kousky velmi chudě.
Pavel Fuksa
Krásný nápad propojení turismu s filmem. Konečně jiný pohled na propagaci v cestovním ruchu. Vizuály jsou vymazlené a myslím, že by kampaň mohla lidi opravdu inspirovat. Jedinou otázkou pro mě zůstává, jak bude kampaň fungovat mimo Českou republiku.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Myslím, že kampaň bude motivovat spíš našince, než cizince, jak si asi klient myslí. Kromě Amadea tam jsou hlavně lokální pecky. Ale je to dobře vymyšlené a natočené. Poprvé vidím od CzechTourismu komunikaci, která mě oslovuje.
Petr Vlasák (Comtech)
2. Olympus nabízí k foťáku skútr (40 %)
Společnost Olympus spouští ve spolupráci s agenturou Zaraguza kampaň na mobilní příslušenství fotoaparátů Olympus PEN a OM-D, takzvaný motostativ. Cílem kampaně je zapojit cílovou skupinu mladších fotografů a fotografek do soutěže o motostativ a získat kontakty pro další marketingové aktivity značky. Soutěžní microsite nabízí soutěž, v níž se hraje o jeden ze dvou setů skútru a fotoaparátu pro ženy a muže. Kampaň poběží výhradně online.
Fotocihla bola super, skvelý nápad a humor založený na insighte a uťahovaní si z hipsterov a exekúcia známou Apple formou. Ano ano! Motostativ je dosť slabý odvar pôvodne originálneho nápadu. Také trochu násilné naťahovanie konceptu.
Petra Jankovičová
Jako naprostý opak toho, co dělá Nikon a Canon, mě to strašně baví. Palec nahoru.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)
Bylo by hezké, kdyby kampaň zafungovala a všichni pražští hipsteři by nasedli na motostaviv a odjeli zpátky na Slovensko. Bohužel se to asi nestane. Humor je totiž těžká disciplína.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Čeština nabízí takové krásné úsloví ‚dělat z prdu kuličku‘. A taková vlastně reklama zhusta má být, takže cajk, protože tady se to povedlo dobře. (Oproti předchozím várkám a zejména fotocihle je to ovšem slabota.)
Jan Javornický
Bez ohledu na to, že je nápad o několik levelů níže než předchozí fotocihla, je to jednooký vítěz tohoto týdne.
Pavel Fuksa
Originální způsob, jak komunikovat klasickou soutěž. Exekuce je hezká a cílovku by mohla oslovit. Fajn věc.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Zadání: letní soutěž generující prodeje fotoaparátů Olympus. Agentura vymyslela výhru, která se šikovně stává součástí kreativního nápadu. Dezinformace s ‚motostativem‘ mě baví. Ať žije dobré promo.
Petr Vlasák (Comtech)
3. Big Shock spouští svůj první televizní spot (30 %)
Energetický nápoj Big Shock přichází do televize s animovanou reklamou, které vévodí claim Ať to není bez tebe.
Pre mňa dosť veľké sklamanie. Big Shocku veľmi fandím, pretože v online prostredí je drzý, odvážny a môj muž ho zbožňuje. Tento spot ale niečo ako detský RedBull, a to nie je cool.
Petra Jankovičová
Zív.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)
Nevidím jediný důvod (kromě ceny), proč bych si měl koupit zrovna Big Shock. S takovým názvem by se přitom dalo dělat spousta věcí.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Podle fejsbuků se to cílovce Big Shocku fakt líbí. Na druhou stranu se jim líbí tak nějak úplně všechno, co Big Shock dělá. Co do těch plechovek dávají?
Jan Javornický
Pěkné, ale stylově nekonzistentní. Kreativci zjevně chtěli z Big Shocku udělat ‚takové české Chipotle‘.
Pavel Fuksa
Povedená animace, jen škoda, že jednotlivé příběhy tak nějak proletí kolem a je konec. Čekala bych propracovanější zápletky a víc srandy.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
4. Triad vytváří „suchou“ komunikaci pro cider (23 %)
Nová dry varianta cideru Kingswood odstartovala kampaň cílenou primárně na facebook. Ke komunikaci využívá tzv. suchého humoru, který je připravován ve spolupráci se skupinou Underground Comedy, zaměřené na lokální stand-up představení, jež pořádá v Praze a Brně. Kreativu a exekuci kampaně má na starosti společnost Triad Advertising.
Základem komunikace je třicet „velmi suchých“ anekdot (animovaných či statických), které budou postupně odhalovány na facebook stránce Kingswoodu. Ve všech hrají hlavní roli jablka. Dalším krokem bude edice Dry Underground Comedy.
Asi mi rodiče špatně vysvětlili, co znamená suchý humor.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)
Vizuály fungují, textař i perokreslič pěkně odvedli standardní práci. Myslím, že nějak takhle by měla vypadat běžná reklama. Bohužel je vidět, že na animaci nezbyly prachy. Trochu mi to připomíná náš Kaktus, ale čertit se proto nebudu.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Suchý humor se skládá ze dvou ingrediencí: 1) suchý, 2) humor. Když opominete tu první, může to být pořád sranda. Obráceně to, jak vidno, nefunguje.
Jan Javornický
Pokus o humor ve spotech a printech bohužel není suchý, ale přece jen byla spojitost s alkoholem zachována – je trochu k zblití.
Pavel Fuksa
Suchý humor je v podání Kingswoodu suchý natolik, že nepobaví. Zpracování je oproti klasické komunikaci značky velkým zklamáním.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Suché fórky na teenagery jsou na mě málo suché. Ale facebookové posty mají vytříbený grafický styl. Spíš mě zaujala stránka talkingalcohol.com dole na vizuálech. Tam jděte, ať víte, co s vámi alkohol udělá ve společnosti.
Petr Vlasák (Comtech)
5. Tvářemi Hamé jsou Moravec a Soukalová (17 %)
V nové letní kampani výrobce paštik figurují čeští biatlonoví reprezentanti Ondřej Moravec a Gabriela Soukalová. V televizních spotech propagují nové produkty Hamé – řadu pomazánek EasySandwich. Kampaň hlavního partnera českého biatlonu poběží ve všech hlavních televizích až do začátku července. Využívá celý marketingový mix, včetně ochutnávek, tištěné inzerce i online. Kampaň vznikla inhouse, spoty natočil režisér Jiří Strach.
Wtf? Cieľom týchto spotom je umocniť v ľuďoch pocit, že keď si dajú malinký chlebík s pomazánkou Hamé, budú musieť urobiť milión brušákov, aby to zostalo bez následkov?
Petra Jankovičová
V minulém díle Katovny byl spot o tom, že devadesátky už jsou pryč. Hamé dokazuje, že tomu tak není. Nápad, režie, tempo střihu – vše vypadá jak v roce 1994 v reklamě na rakouskou pojišťovnu. Je to sice lepší než minule, ale s takovými hvězdami, jako je Gabriela Soukalová, by se slušelo pracovat lépe. Celé to zachraňuje Soukalová jen proto, že je prostě strašně hezká.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)
Nevadí, i tak jsou biatlonisti a sportovci vůbec ve skutečnosti nepochybně krásní a zajímaví lidé.
Jan Javornický
Celonárodní otázka, jak vzdychá Gabriela Soukalová, je konečně zodpovězena. Erotické dusno trochu kazí masová vůně paštik, laciný scénář a neexistující herectví.
Pavel Fuksa
Hamé je s reklamou už dlouho na štíru. Celé je to neuvěřitelné, místy trapné, insight nulový. Celebrity v tomto případě spíš na škodu. Tady by snad pomohla už jen výměna marketingu a agentury.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)
Režisér Jiří Strach odvedl dobrou práci. Neherci Moravec a Soukalová působí přirozeně, což u sportovců není vždy pravidlem. Škoda, že kampaň neběžela během zimního mistrovství světa, kdy byli biatlonisté v kurzu. Kdo ví, co s nimi v zimě bude.
Petr Vlasák (Comtech)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.