Quantcast
Channel: Reklamní katovna - Médiář
Viewing all 383 articles
Browse latest View live

„Tak krásně udělaný, až srdce pookřálo.“ Najbrti vítězí s plakáty Varů

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 24. týden 2015

  1. Studio Najbrt: Happy Annivarysary (56 %)
    klient: Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
  2. Retro týden / Roman Paulus, Marcel Ihnačák (48 %)
    klient: Lidl
  3. Hullabaloo: Prostor pro nápad (43 %)
    klient: Primalex
  4. DDB: McSundae (33 %)
    klient: McDonald’s
  5. Stojí to za to (30 %)
    klient: Albert

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Najbrt letos opouští minimalismus (56 %)

Vizuální identitu pro 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary vytvořilo už tradičně Studio Najbrt. V posledních letech vizuál festivalu sázel na grafický minimalismus, letos však byl tento koncept změněn. Kampaň komunikuje především oslavy 50. výročí festivalu. V printu je využito motto Starring: You, které je poctou fanouškům a nadšencům, kteří do Varů mnoho let na festival přijíždějí.

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

 

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

 

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

 

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

 

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

Reklama karlovarského festivalu? Letos jako i před rokem: potěšení je na mé straně.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Písmenka jsou i letos hezká, ale nemůžu se ubránit dojmu, že je to tak nějak pod úroveň Studia Najbrt.
Tomáš Mrkvička

Těžko hodnotit, varský plakát je kategorie sama pro sebe. V každém z nás probouzí dojmy a aspirace podle toho, zdali plánujeme jet, nebo nepojedeme, a otravuje nás. Každý by ho chtěl navrhovat a má velice konkrétní názor – já taky, ale nechci být jedním z mnoha, takže radši držím hubu.
Marek Prchal

To je tak milý a krásně udělaný, až srdce pookřálo.
Tomáš Belko

Grafický plakát je zajímavý. Propojení typografie s fotkami dost pokulhává. Je škoda, že vizuály nejsou víc postaveny na vtipném slovíčkaření ‚happy annivarysary‘.
Iva Bízová (Loosers)

Focení diváků nic nového, secesní ‚výroční‘ typografie pěkná.
Martin Charvát (Konektor)

Přinejmenším od doby, kdy byl každý z nás na obálce Time jako osobnost roku 2006, se mohl snad každý stát tváří už čehokoli.
Jan Javornický (Elite Solutions)

Vždycky, když se v červnu objeví něco zvláštního a je na tom napsáno Karlovy Vary, je skoro jasné, že to bude karlovarský festival. A i kdyby to působilo tak nějak obyčejně, člověk si vždycky řekne, že je to promyšlený záměr Najbrtů. Letošní identita mě opět baví. A to jak relativně radikální změna, tak koncept i grafika. Vychutnal jsem si v logu vřídlo, sosátko i kamzíka. Úplný nezávislý festival.

Jakub Plášek (Cocoon)

2. Lidl přinesl retro výrobky (48 %)

Obchodní řetězec Lidl zaujal spotřebitele takzvaným retro týdnem. Do nabídky zařadil slavné produkty socialistického maloobchodu, jako například mléko v sáčku, žvýkačky Pedro nebo vodu po holení Pitralon. Lidl tímto novým tematickým týdnem navázal na své týdny mezinárodních kuchyní. Retro týden doprovázela také tematická reklama s kuchaři Romanem Paulusem a Marcelem Ihnačákem, kteří jsou dlouhodobě tvářemi Lidlu.

Nepovedená napodobenina parodie na parodii? Nechci působit, jako že jsem nějak vysazenej na Lidl. Ale tohle se pochválit nedá. Neupřímný, neuvěřitelný, naoko, stejně jako nabídka, kterou to inzeruje.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Ne za televizní spot, ale za ten nápad s retro výrobky. Málokomu se povede, aby se mu u regálů prali o zboží hipsteři z Letné s důchodci bažícími po lepších časech. Lidl umí.
Tomáš Mrkvička

Narozdíl od Zuna, které ukázalo retro a řeklo, že retro je out, Lidl říká, že na týden může být in.
Marek Prchal

Respekt. Celá tahle kampaň je povedená a dotažená. V týhle kategorii je to skvělá práce.
Tomáš Belko

Takhle má vypadá skvělá komunikace. Drží dlouhodobou koncepci (Paulus a Ihnačák), reaguje na trendy (retro), pobaví ve spotu a navíc dotáhne kreativní myšlenku samotným produktem (retro zboží v obchodech nejen s dobovým designem, ale i recepturou). Lidé o Lidlu díky tomuto projektu a kampani mluví. Bravo!
Iva Bízová (Loosers)

Geniální myšlenka na podporu prodeje, kterou televizní spot absolutně nepředal. Za myšlenku bych dal 90, ale hodnotím zpackanou televizní reklamu, takže strhávám 80.
Martin Charvát (Konektor)

Zajímavý nápad s retro výrobky v čele s mlékem v sáčku, které si sice spousta lidí spíš než z nostalgie koupí z legrace, ale koupí a o to tu jde především. Proč teda ve spotu vidíme Kofolu nebo Poličan, které nejen v Lidlu, ale i kdekoli jinde můžete koupit kterýkoli den v roce?
Jan Javornický (Elite Solutions)

Lidl je chytrý! Nechat zasurfovat Husákovy děti a jejich rodiče na vzedmuté vlně nostalgických emocí je výborný tah. Fungovalo to v Maďarsku a Chorvatsku, tak se konečně Lidl osmělil i u nás. Nápad a relevantní emoce o kilometr před univerzálním a zaměnitelným Albertem.

Jakub Plášek (Cocoon)

3. Primalex má dva nové spoty (43 %)

Agentura Hullabaloo vytvořila pro značku Primalex novou kampaň, která je postavena na emocích spojených s barvami. Kampaň se sloganem Prostor pro nápad ukazuje, jak se mění barvy stěn podle sledu životních událostí. Dva imageové spoty produkovala společnost Target Pictures, kameru a režii zajistil Tomáš Sysel.

Tak jako Cimrman vynalezl absolutní verš, tady jsme svědky stoprocentního sdělení. Trochu víc citu k jazyku a typografii a mohl to být hole-in-one.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

‚Ježiš, to jsou tak smutný příběhy. Holku zbouchne na vesnický dýze frajer, do tří let jsou rozvedený, holka sama na vsi v bytovce, bez práce, v dluzích. Druhej spot o klukovi, co si to rozdá s každou holkou v Austrálii, jen jednou si nedá pozor a může pověsit surfy na hřebík. Jsem fakt dojatej.‘ (Původně z diskuse s Lumírem Kajnarem).
Tomáš Mrkvička

Máme tu zřejmě nápad. Někdo z kolegů v Katovně jistě řekne, kde se tvůrci inspirovali, ale v tom případě prosím vtipně, protože jinak mi to je ukradený.
Marek Prchal

Trochu mi to připomíná Google, ale je to milý a neotřelý.
Tomáš Belko

Moc hezká a chytrá kampaň. Elegantní, emotivní, padnoucí ke značce Primalex, která si díky své historii může takový nápad dovolit. Lehce podobné kampaním Google, ale to už je teď takový kolorit, vždyť vše už prý stejně bylo vymyšleno…
Iva Bízová (Loosers)

Jednoduchá minimalistická exekuce, přímo využívající produkt. Verze ‚On‘ podstatně lepší v odvyprávění příběhu než verze ‚Ona‘. Asi to psal chlap. Taky ten závěrečný interiér ve verzi ‚Ona‘ je poněkud příšerný. Ale jinak dobrá práce.
Martin Charvát (Konektor)

To jsou teda setsakra složité příběhy. ‚A pak se vám před očima omítne celý život.‘
Jan Javornický (Elite Solutions)

Pětačtyřicet sekund prázdného prostoru pro jakýkoliv nápad. Mám rád experimenty! Nicméně spot má sloužit značce, produktu, klientovi…V tomhle případě se nejedná o reklamu, ale konceptuální videoart. Ukouká tuhle šifru někdo jiný než účastníci katovny? Ale možná se mýlím, diváka to neuspí, ba naopak zaujme v záplavě obvyklé vlezlé komunikace, a Hullabaloo bude trendsetterem ‚slow pace advertisement‘.

Jakub Plášek (Cocoon)

4. Letní reklama McDonald’s (33 %)

Malé věci, velká radost. Tak zní koncept letní televizní reklamy na zmrzlinu McSundae, která se v rychlém občerstvení McDonald’s prodává za 25 Kč. Spot natočilo režisérské duo Mod’s, tedy Martin Přikryl a Michal Nohejl.

A to bylo o čem? Jakože radost? Tak to je bomba!
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Má to atmosféru. Ještě nápad a je to dobré. Ale zmrzlinu z mekáče mládeži může takováhle ‚náladovka‘ prodávat docela dobře, takže za mě palec nahoru.
Tomáš Mrkvička

‚Žijeme len raz, práve tu a práve teraz, voda, slnko, párty, klub, relax.‘ Ego ft. Robert Burian nahonili 41 milionů zhlédnutí, takže zřejmě někomu dobliklo, že je v létě fajn ukázat léto. Děkuji Bohu, konečně letní spot se zmrzlinou! Nicméně lepší – a sladší – hudbu má ta současná Aquila (‚Já jsem tvá jediná, čistá jak láska‘).
Marek Prchal

Klišé, tisíckrát viděno. Samozřejmě, že řemeslně je to v pořádku, ale jinak je to jen popovej klip bez nápadu.
Tomáš Belko

Byla-li by svěžest nejen v kameře, ale i v nápadu, bylo by co hodnotit.
Iva Bízová (Loosers)

Je umění natočit Českou republiku tak, aby nevypadala jako Česká republika. Rozjuchané mládí, jízda v kabrioletu, univerzální ‚veselo‘, které se mohlo odehrát kdekoli mezi Užhorodem a Los Angeles. Kam se poděla dřívější hlavní zbraň McDonald’s, lokální relevance?
Martin Charvát (Konektor)

Léto, tobogány, hezký holky v krátkých šortkách a zmrzlina, samozřejmě zmrzlina. Jo, to je fajn. A McDonalds?
Jan Javornický (Elite Solutions)

Nic světoborného, ale velmi dobře odvedený reklamní standard. Sdělení funguje, emoce to má, produkt přirozeně zasazený do příběhu, cílovka se v tom najde.

Jakub Plášek (Cocoon)

5. Albert komunikuje kvalitu výrobků (30 %)

Obchodní řetězec spustil novou image kampaň, která zdůrazňuje 100% garanci kvality výrobků. Od června mohou zákazníci reklamovat zboží a dostat zpět peníze, pokud nebudou spokojeni s jeho kvalitou. Ale akce platí jen do konce tohoto roku. 

Samým dojetím jsem si málem ucvrknul. Ale vážně. Deset kilo klišé za vteřinu podbarvený textem, kterej tahá za uši – to zabije i ten nejupřímněji myšlenej kýč, kterej by třeba mohl i fungovat. Uff.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Tak už i Albert nám naskočil do pekařsko-řeznicko-farmářského vlaku! Chybí ještě někdo? Tesco tu máme, Kaufland i s českou písničkou na rtech, Coop a samozřejmě Globus. Na obrázky od Alberta se kouká tak hezky, že se člověk ani nezeptá, co že je to vlastně ta Národní cena kvality. Kreativně nula, ale při pověsti značky je to strategie správná. Udělané je to zručně a fungovat to bude. Národní cenu kvality mimochodem letos kromě Alberta získal také Český dům v Moskvě, Krajský úřad Libereckého kraje a Domov seniorů Kdyně. To kdybyste nevěděli.
Tomáš Mrkvička

Myšlenky mi těkají, zaráží mě instrumentace Ach synku, synku a ztrácím pozornost, přemýšlím po celou dobu spotu o tom, proč ji aranžovali právě takhle. Je to lidovka, ne? Aha, ale takové aranžmá už měl Kaufland. Čili orchestrální aranžmá jako diferenciátor. No nic, i tak aranžoval bych to jinak. Možná nejlepší ze současné série ‚všechny supermarkety představují své dodavatele‘. Jinak toho pekaře měla lepšího Jihlavanka, poctivá káva, protože s lepším textem (‚Voní hezky‘)
Marek Prchal

Jehovismus, ale dobře natočený.
Tomáš Belko

Jednoduchý a velmi popisný spot. Na poli to ještě jde, ale když se do obrazu dostane řeznictví a pekařství a do hudebního podkresu Ach synku synku, začíná jít malinko do tuhého. Spot určitě nikoho neurazí, ale Bůh ví, zda si z něj někdo zapamatuje alespoň značku.
Iva Bízová (Loosers)

Skoro úplně stejnou, ale lépe natočenou kampaň měl asi tak před pěti lety Penny Market.
Martin Charvát (Konektor)

Opravdu tohle chceme od řetězců? Aby se tvářily jako lokální farmářské trhy? Neměly by jejich benefity stát úplně jinde? A co je krucinál Národní cena kvality? Ví to někdo? A ta muzika? Ach, synku… Ach, tatíčku…
Jan Javornický (Elite Solutions)

Lyrický příběh o cibulce, to mě fakt dostává! Jestli to, co měl copywriter, je k dostání v Albertu, chci to taky! Spot každopádně působí lépe než někdejší vtíravý prodavač, ale marně hledám rozdíl mezi Kauflandem, Globusem a Albertem. Zkušenost s děsivou realitou prodejen (i když musím uznat, že se v poslední době snaží zkultivovat) je tak silná, že se mi to milému Albertovi nechce moc věřit.

Jakub Plášek (Cocoon)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Kraťasy mě baví,“ líbí se filmové plakáty Scholz & Friends

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 24. týden 2015

  1. Scholz & Friends Praha: První liga iShorts (48 %)
    klient: iShorts
  2. Zoot: Doprava zdarma pro všechny a navždy (26 %)
    klient: vlastní tvorba
  3. WMC Grey: Budete létat radostí (21 %)
    klient: Letiště Praha
  4. Konec nudy, zkuste to jinak (17 %)
    klient: Aquila
  5. Smarty vrací úder (16 %)
    klient: Smarty drink

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. iShorts představil originální plakáty (48 %)

Agentura Scholz & Friends spouští další ze svých kampaní na festival krátkých filmů iShorts. Program každé projekce byl sestaven na určité téma (akční, halloweensky horrorové, ryze české, krátké filmy nominované na Oskara, krátké filmy studentů, nejlepší evropské krátké folmy atd.), čehož využívá ve svých vizuálech kampaň. Kromě klasického filmového plakátu připravuje Scholz & Friends Praha i tiskovou a bannerovou inzerci a využívá sociální sítě.

Plakát filmového festivalu iShorts

Plakát filmového festivalu iShorts

 

Plakát filmového festivalu iShorts

Plakát filmového festivalu iShorts

 

Plakát filmového festivalu iShorts

Plakát filmového festivalu iShorts

To je ten typ posterů, který se bude jednou prodávat v Terryho ponožkách. Fajn.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

No jo, oblíbená kreativní disciplína. Najděte si malého klienta se zajímavým produktem, který vám do toho nebude kecat, a tvořte a tvořte. Je to radost na takových věcech pracovat, ale vzhledem k tomu, že se jedná opravdu o kreativní příležitost, mohl být výsledek trochu rajcovnější.
Martin Charvát (Konektor)

Mnohokrát viděné hrátky s filmovými plakáty a terminologií, ale mě to celkem baví.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Kraťasy ma bavia. Poctivá reklamná klasika.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Některé exekuce jsou silnější než jiné, ale to tak u velkých sérií už prostě bývá. Hezká, nevtíravá práce.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Zajímavý, dobře udělaný filmový plakáty, v tom máme tradici a tohle do ní hezky zapadá.
Jan Javornický (Elite Solutions)

Jsem rozpolcen. Jedna noha říká pěkné, druhá trapné. Série je dost nevyrovnaná, pár exekucí ale funguje hezky. Obvyklá vada: když si nejsem jistej, že můj fór všichni pochopěj, dovysvětluju. Moje rada: když si nejseš jistej, že tvůj fór pochopíme, vymysli jinej.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Radost pohledět! Krásný propracovaný koncept, u kterého mě nejvíc baví hra s vizuálními kódy. Možná trochu doslovné, ale pořád čistá inťoušská zábava. Jen je nutné vidět celou sérii vizuálů najednou, aby si to člověk pořádně vychutnal.

Jakub Plášek (Cocoon)

2. Zoot zavádí dopravu zdarma (26 %)

V půli června spustil internetový obchod s módou Zoot televizní kampaň propagující skutečnost, že zavedl dopravu zboží zdarma bez jakýchkoli podmínek a časového omezení. Nová služba následuje po už zavedeném systému „výdejen radosti“, kamenných prodejen, kde si zákazníci mohou objednané zboží vyzkoušet, a až poté je zaplatit. Kampaň vznikla inhouse bez spolupráce s reklamní agenturou.

https://www.youtube.com/watch?v=vxu-H7MJhoY

Takže oblečení kupovat netřeba? Ale pěkná atmosféra na to, že je to asi deset sekund hraného obrazu.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Takovouhle skvělou značku jste vybudovali, a teď uděláte rádobyvtipnou reklamu na úrovni lokálního autoservisu, nijak nesouvisející s nabízenou výhodou? Škoda.
Martin Charvát (Konektor)

Nevím, co znamená ‚Zoot‘, jaké má značka aspekty a ze spotu jsem to nezjistil. Láska jako generické téma a značka až v packshotu? S nahou babou, co není nahá? Plus home-made razítko? Moji studenti na VŠE dělají lepší věci.
Marek Prchal

Další věc dělaná inhouse. Dle vyjádření spoluzakladatele Zootu asi chtěli divákům sdělit, že mají dopravu zdarma. Tak proč to, proboha, o tom vůbec není? Řekl bych, že někdy se spolupráce s agenturou, nebo agenturkou, prostě hodí.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Tento mesiac slnko svietilo asi priveľa.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Používání nahoty v reklamě by se mělo desetkrát zvážit. Tady je naprosto samoúčelná. Hlavním sdělením je doprava zdarma, ale to mi spot sám vůbec neříká, až v packshotu.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Když prodejce oblečení propaguje nahotu, je to zkrátka fajn. A Zoot si to rozhodně může dovolit.
Jan Javornický (Elite Solutions)

Slibnej headline ‚udělejte si radost jen tak‘ by vyzněl i bez toho krkolomnýho předdovysvětlovávání. Škoda. A sedmnáct verzí loga nebo kolik během jedný patnáctky je i na otrlého moc. Čistýmu nápadu by slušelo čistší provedení.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Doprava zdarma, hm. Jestli bylo cílem oslovit stávající zákazníky a posílit loajalitu, pak ok. Jen moc nechápu tu nahotu. Asi důvod, jak ukázat co nejvíc atraktivních svršků poházených po molu. Pak by to ale chtělo dát jim o trochu víc času, ne?
Jakub Plášek (Cocoon)

3. Letiště má letní kampaň  (21 %)

Letiště Praha zahájilo komunikační kampaň se sloganem Budete létat radostí. Kreativní podoba kampaně pracuje s motivem „létajících lidí“, využívajících různé produkty a služby na pražském letišti. V duchu kampaně byly realizovány také nové webové stránky parkovacích služeb Aeroparking, newsletter pro veřejnost a další marketingové materiály. Těžiště letní kampaně, probíhající od června do srpna, je v online médiích, která budou postupně rozšířena o tištěné tituly (deníky, týdeníky) a outdoor. Marketingovou kampaň podpoří články o parkování, stravování a tipy, které mají zjednodušit cestování.

Plakát ke kampani Budete létat radostí

Plakát ke kampani Budete létat radostí

 

Kravaťák evidentně radostí parkuje sám sebe, protože proč jinak by vytahoval parkovací kartu u vstupu bez auta? Proč tu závoru prostě nepřeletí? Nesmete dítě (co si dělá selfíčko bez telefonu) přijíždějící autobus? Nebo děti také radostí samy létají?
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Radostí z toho nelétám, ale aspoň to má hlavu a patu.
Martin Charvát (Konektor)

Bohužel to vypadá jako další exekuce na Chodícílidé.cz.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Letat radosti za parkovanie na letisku? Fakt?
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Pořád mám v živé paměti kampaň Létající lidé, která používala stejný motiv. K letišti se ale hodí a exekuce je dobrá, takže spokojenost.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Jsme na letišti, takže budeme létat, a to radostí, protože nás parkování nestojí víc než dovolená. Ještě bychom díky tomu mohli konečně být šťastní a vůbec mít plnohodnotnější a spokojenější život a bude to už asi všechno.
Jan Javornický (Elite Solutions)

Vizuálně to žádná velká krása není, ale pokud tam nutně musí ukázat ty šeredné parkovací budovy, tak s tím snad ani nejde udělat nic lepšího. Trochu vtipný to je a sdělení každopádně zafunguje.

Jakub Plášek (Cocoon)

4. Aquila představuje nový nápoj (17 %)

Výrobce nápojů uvedl nový televizní spot propagující nový produkt, nápoj Fruttimo Aquila.

https://www.youtube.com/watch?v=RWQLWom0Wdg

Pustil jsem si to třikrát a nepochopil ani zápletku ani sdělení.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Strašlivě umělohmotná historka se strašlivě umělohmotnými herci. Tohle už snad nemůže zabírat ani na prepubertální dívčiny, snící o kariéře modelky.
Martin Charvát (Konektor)

Moje první asociace byl film český film Kanárská spojka z roku 1993. Dál jsem raději neasocioval, jsem na dovolené.
Marek Prchal

Pokud po zhlédnutí této reklamy dokážete ten ‚příběh‘ někomu převyprávět, máte u mě pivo. Nebo rovnou dvě. Já to tedy nedokážu. Ale zajímalo by mě, jak tohle někdo dokáže někomu prodat.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

To točila Kofola?
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Jediné pozitivum je to, že Aquila dlouhodobě drží linku spotů s modelkami. Jinak nuda.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Aquila vypouští jednu bublinu za druhou. Nejlepší bude si počkat, až trochu vyšumí. Stačilo by totiž už jen o trochu víc a mohla by nám utéct nosem i ušima.
Jan Javornický (Elite Solutions)

Tymolínové úsměvy, jalové hlasy vymydlených adolescentů – a samozřejmě nezbytné dokonale spisovné vyjadřování. Z takové dávky přirozenosti se až huba kroutí. (A přitom je to pití možná i k pití…)
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Konec nudy? Rozhodně ne s tímhle standardním klišé. Lifestylově na cílovku, produktový benefit tam taky je, natočený je to hezky, muzika pulzuje, brand tam taky má prostor, i slow motion v tom mají… jen nápad tak nějak schází. Prosté pragmatické řešení, které snadno projde korporátním schvalovacím kolečkem.

Jakub Plášek (Cocoon)

5. Smarty Drink vrací úder (16 %)

Na facebookové stránce Smarty Drinku bylo publikováno krátké video, ve kterém hlavní roli sehrál Dominik Hašek. Toto vyjádření je reakcí na podcast zveřejněný na Médiáři, který byl z větší části věnován hodnocení právě premium drinku Smarty.

 

„VONA JE ÚPLNĚ BLBÁ!!!“Po některými proklínaném jinými vyzdvihovaném 8.6.2015 v Mediáři…

Posted by Smarty DRINK on 22. červen 2015

 

Mám-li hodnotit celé snažení Smartyho, pak lze konstatovat, že Dominátor úspěšně otevřel zlatou bránu do ledniček pracovníků v reklamě a marketingu. Což asi k úspěchu stačit nebude, ale je to možná zajímavá niche cílová skupina.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Dominik Hašek se svým Smartym a svou vlastní insitní reklamou má našlápnuto k tomu, stát se kultovní značkou. Značkou, která má malý věrný kruh vyznavačů, ovšem na druhém břehu je velká část lidí, která ji nesnáší, nechce, nemá ráda. Zkrátka značkou, která polarizuje. V komunikaci zatím dělá důsledně všechno špatně, což může vést k tomu, že to nakonec bude celé dobře. V reklamě se totiž občas vyplatí porušit zavedené postupy a pravidla a udělat všechno jinak. Změnit paradigma. Ale taky se může stát, že to bude prostě jen i nadále špatně. Je to půl na půl. Dávám tedy alibisticky 50.
Martin Charvát (Konektor)

Konečně dobrý casting. Dominiku Haškovi došlo na základě našeho podcastu, že by mohl propojit svou tvář s produktem. Jako celek to funguje, jednotlivé části hodnotit nebudu, protože bych se musel zapálit.
Marek Prchal

Pan Dominik Hašek by měl podle mého názoru udělat dvě věci 1) reklamu na svůj drink svěřit odborníkům a 2) platit si v kanclu takové lidi, kteří se mu nebudou bát říct, že když tohle pustí ven, bude za idiota.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Nápoj na pohodu? Kde je ta pohoda???
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Bože za co???!!! Franta z 5. B by natočil lepší video…
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Smarty by si zasloužil vlastní rubriku Halucinace pro dnešní den.
Jan Javornický (Elite Solutions)

Nehodnotím, nerozumím tomu vůbec.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Minuta a půl němého úžasu! Padla mi čelist, nekecám, odsledoval jsem to s otevřenou hubou! Leť Dominiku, leť! ‚Orel‘ Eddie Edwards taky nic nedal na úšklebky a kam to dotáhnul!!! 65 % za zábavu a efekt a 40 % dolů, protože nevěřím, že je za tím promyšlená strategie. Vysoké povědomí o značce je základ a jestli bude Smartyho tým skutečně smart, tak bude houšť. Archetypální hloupý Honza, vysmívaný outsider, má velkou šanci zarezonovat v naší kotlince a pro challenger brand je to super positioning. Ale takhle to asi Dominik nechtěl. Nebo snad ano?
Jakub Plášek (Cocoon)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„K veselé letní akci to sedí.“ Prague Pride vítězí s termo printy

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 25. a 26. týden 2015

  1. Made by Vaculik Praha: Všichni jsme stejně teplí (43 %)
    klient: Prague Pride
  2. MUW Saatchi & Saatchi: Ten pravý originál (35 %)
    klient: Pilsner Urquell
  3. Zaraguza: Real Life Filters (35 %)
    klient: Maybelline New York
  4. Comtech Group: Byli jsme a budem / Roman Zach (33 %)
    klient: Stará Myslivecká
  5. Rust: Malinovka a Oranžáda (16 %)
    klient: Top Topic

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Prague Pride přichází s termo plakáty (43 %)

Sloganem 5. ročníku festivalu Prague Pride, zaměřeného na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku, se stalo tvrzení „Všichni jsme stejně teplí“. Autorem letošní kampaně jsou Vít Bártek, Václav Matoušek a Pavel Sobek z agentury Made by Vaculik.

Součástí komunikace bude tisková i outdoorová reklama s vizuály nafocenými termokamerou, online spot, natočený termokamerou v režii Štěpána Vodrážky, rozhlasové spoty a další podpůrné materiály, jako trička, placky a průvodce akcí. Festival se koná letos v srpnu v Praze.

Plakát festivalu Prague Pride

Plakát festivalu Prague Pride

Zvláštní moc majestátního dubu z nás všech udělala bukvice a to se mi nelíbí. Neomarxisté poslední dobou útočí ze všech stran. Co bude příští rok? Appka pro pedofily s rozvrhem všech pražských škol?
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Sdělení doručeno. Jdu skočit do bazénu.
Tomáš Mrkvička

Sláva, nápad. Nic tomu není a člověk si toho všimne. Snad jen škoda té finální vizuální podoby, šlo by zpracovat o třídu lépe.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Hned za tepla a s chladnou hlavou musím napsat, že toto si na nic nehraje a je to prostě jednoduché a dobré.
Iva Bízová (Loosers)

O trošku méně vysvětlování a doslovnosti a budeme na sobě smažit volská oka!
Jan Javornický

Síce by som kampaň radšej hodnotila ako celok, vrátane videa a rádia, každopádne nápad pekný, doslovný, ale v tomto prípade to je na mieste. Teším sa na FOKov počin.
Petra Jankovičová

Na tomhle je nejlepší, že se do kampaně (zřejmě trochu nechtěně) zapojil změnou profilové fotky na twitteru i předseda KDU-ČSL. Občas se to holt sejde.
Lukáš Hvozdecký

To bylo dělané lehkou rukou. K veselé letní akci, při které se všichni vyblbnou v průvodu městem, to sedí. Pride je u nás (naštěstí) festival radosti a takhle se k němu přihlásit je fajn.
Martin Charvát (Konektor)

Slogan je pravdivý i vtipný, což je úctyhodné. Samotné plakáty s líbajícími se páry však příliš tlačí na gay-lesbian pilu. Nápad s tělesnou teplotou přece spočívá v rovnosti a ne v sexualitě.
Petr Vlasák (Comtech)

2. Pilsner ukazuje výrobní tradici (35 %)

V novém televizním spotu představuje pivovarská skupina některé ze svých nejvýznamnějších sládků. Nová reklama klade podle zástupců Plzeňského Prazdroje důraz i na původní postup výroby plzeňského piva. Spot vznikal pod taktovkou režiséra Romana Valenta a produkční společnosti Armada Films. Idea spotu je dílem agentury MUW Saatchi & Saatchi z Bratislavy.

Tak dlouho se chodí se džbánem na testy, až se reklama nepovede. Kéž by se v Plzni jednou vrátili k velkým příběhům, na které se dalo koukat!
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Nuda. A nezachrání to ani zástup matrix sládků, steampunkové kostýmy, šlehající plameny a pivní nebesa. Komunikace Plzně je rok od roku horší a značka stále méně zajímavá. Škoda. Protože pivo je pořád dobré.
Tomáš Mrkvička

‚Jaké je tajemství této nezaměnitelné chuti?‘ Nevím a nezajímá mě to. Někdy se zdá, že jediné, co jsou česká piva schopna o sobě říct je, že mají dlouhou tradici.
Marek Prchal

Klasický případ, kdy ani ta nejvybroušenější forma bez obsahu prostě nefunguje. Pusťte si spot ještě jednou a jen si dosaďte jakýkoliv jiný brand. Změnu zásadně nepocítíte. Plzeň točila skvělé spoty a na rovinu, tenhle ji jako značce nijak neublíží, ale pokud bude dělat pivo jako reklamu, tak nevím.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Natočené je to hezky, ale bohužel pro tuto značku je to v nápadu příšerná nuda.
Iva Bízová (Loosers)

Proč je tam herdek ta otevírací otázka? V jinak vcelku vydařeném kousku plave jak vajgl v půllitru…
Jan Javornický

Ve spotu se vlastně nic moc neděje a nic nového se nedozvíme. Plzeň zůstává plzní, a to je asi dobře.
Lukáš Hvozdecký

Pilsner Urquell se drží tradice. Dobře. Kdo jiný už by to taky měl dělat, že? Pilsner Urquell má nepřetržitou řadu sládků od roku 1842, kteří si předávají recepturu. Dobře. Proč to nepřipomenout. Ale proč to udělat tak, že se to ze spotu skoro nedá pochopit?
Martin Charvát (Konektor)

Pro mě jako pamětníka všech reklam na Plzeňské, je to trochu stará vesta. Kladrubáci nebo Národní divadlo mě zasáhli hlouběji do srdce.
Petr Vlasák (Comtech)

3. Maybelline líčí podle fotofiltrů (35 %)

Značka Maybelline New York uvádí novou lokální kampaň od agentury Zaraguza. Představuje sety produktů, díky nimž se dívky mohou nalíčit podle stylu známých fotofiltrů (konkrétně šlo o filtry Lo-Fi, Valencia, X-Pro II, Inkwell a Nashville). Kampaň zahrnuje internetový spot, který vznikl v produkci Luxor Film v režii kreativního ředitele Zaraguzy Jana Jelínka a art directorky Veroniky Valentové. Kampaň poběží v online médiích (Facebook, Instagram, YouTube, microsite), v místech prodeje a její součástí je i stan Maybelline na festivalu Pohoda. 

Zvláštní moc majestátního dubu způsobila, že jsem usnul již ve dvacáté vteřině.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Začátek je hypnotický. Filtry reprezentované barevnými kostičkami, smutná slečna, která se tapnutím náhle rozjasní. Bohužel pak už je to pro jiné publikum a já jsem nedokoukal dál než k řasence. Nápad spojit líčení a (instagramové) filtry je jeden z těch nápadů, které možná znějí zpočátku dobře, ale když se nad tím trochu zamyslíte…
Tomáš Mrkvička

Ten instagramový filtr se jmenuje ‚X Pro 2′, ne ‚X Pro‘. Kdyby si někdo přečetl jeden článek o historii Instagramu, bylo by to fajn. Jinak boží. Skvělý nápad..
Marek Prchal

Dobře odvedená práce. Nedokáži posoudit, kdo ji v tomto případě odvedl více, zda agentura či klient. Ale to je nakonec jedno. Maybelline má produkt a sdělení, které chce divákovi doručit. A pořád platí, že lepší klasický testemonial, nežli nějaká třeskutá snaha o kreativu za každou cenu.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

#nofilter
Jan Javornický

Super insight, skvelý nápad vytvoriť sety na základe niečoho, čo dievčatá z cieľovky denne využívajú. Páči sa mi hlavne presah z online nápadu do obchodu (alebo to možno bolo naopak, to je ale vlastne jedno). Naštvala ma len jedna vec: že som ten balíček nevyhrala.
Petra Jankovičová

Tak pozor, teenagerky opravdu dokážou hodiny koukat na to, jak si někdo maluje obličej! Zapojení beauty blogerek je určitě dobrý nápad, tohle by mohlo šlapat.
Lukáš Hvozdecký

‚Milé dívky, pokud byste nevěděly, jak používat náš make-up, pustíme vám produktové demo.‘ Kdekterá módní bloggerka to dělá zajímavěji.
Martin Charvát (Konektor)

Pro mladé dámy přirovnání make-upu k Instagramovému filtru funkční. Jako reklama moc dlouhé.
Petr Vlasák (Comtech)

4. Myslivecká zraje v dubových sudech (33 %)

Výrobce alkoholického nápoje uvádí na trh nový produkt, Starou Mysliveckou Reserve. Komunikuje především zrání nápoje v dubových sudech a jeho tradici. 

Zvláštní moc majestátního dubu asi tentokrát nechtěla, aby někdo vymyslel dobrou reklamu. Velmi špatná textařská práce navíc způsobila, že se tento spot stal pro náš kancl symbolem síly a trvalosti lidské blbosti.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Ještě před pěti lety vozili na Prahu hnůj a dnes zrají v dubových sudech. Tomu říkám pokrok! Změnit Myslivce na českou whisky je marketingový trik, který může vyjít. Ale proč proboha Zachovy narozky? A to dubové filozofování? Příště víc irské muziky, sudů a degustačních sklenic a ono se to chytí.
Tomáš Mrkvička

Hmmm. Stará myslivecká je asi opravdu stará. Nevím, proč bych ji měl pít a tady jsme se to rozhodně nedozvěděl. Tedy kromě toho, že Roman Zach tráví asi hodně času v dubovém sudu a na svých 160 let vypadá velice zachovale. Přesně jak se v závěru spotu říká, byli jsme a budem, a to bez Staré myslivecké nebo klidně s ní.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Hezky udělané produkt demo se známou tváří na konci. Nic více, nic méně.
Iva Bízová (Loosers)

Myslivec jako prémiová whiskey? Ale proč ne, ve srovnání s Božkovem Myslivec má aspoň nějaké ambice.
Jan Javornický

Pekne urobená klasika o tradícií a o tom, že šediví a bradatí muži sú sexi. Ehm, teda pardon, že niektoré veci (a hlavne pitivo) chcú čas. Tak?
Petra Jankovičová

Myslivce měl v kredenci už můj děda, což je zřejmě důvod, proč jsem neměl nikdo důvod ochutnat. Ale ‚mladá‘ Stará myslivecká se mi zejména v černé Reserve variantě začíná líbit.
Lukáš Hvozdecký

Stará myslivecká zraje v dubových sudech a zkouší komunikovat jako whisky. To jí určitě dodá punc prémiovosti, jen si jí jde splést s kteroukoli whisky.
Martin Charvát (Konektor)

5. Top Topic už nejsou jen hrozny (16 %)

Kofola spustila letní kampaň své značky Top Topic, zaměřenou na představení jejích nových příchutí malina a pomeranč. Televizní spot a venkovní kampaň vytvořila reklamní agentura Rust. Spot režírovalo duo Michal Bulik a Radovan Síbrt, hlavní vizuál nafotil Tomáš Třeštík. Hlavní roli v televizním spotu hraje Lukáš Bech (z 80. let minulého století známý jako dětský představitel „létajícího Čestmíra“, v posledních letech občasný reklamní herec, známý například z reklam České pojišťovny). 

Zvláštní moc majestátního dubu dokázala nemožné – aby někdo natočil ještě horší reklamu než je Stará myslivecká. Reklamu na Top Topic. Nedělal to stejný textař?
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

“ přehledem nejupocenější reklamní textařina tohoto léta. Trpí divák, zjevně trpí i herci, když vypouštějí ty perly přes rty. Červenou a žlutou limošku jsme chytli, ale značka utrpěla šrámy. S Prodavačem limonád od Palečka a Janíka se dalo zahrát mnohem víc.
Tomáš Mrkvička

Někdo viděl Suchánka s Geňou analyzovat kalbu v hospodě? Přátelé, já jsem pro, ale vysvětlete mojí generaci, proč Top Topic dělá malinovku.
Marek Prchal

Tohle nezachrání ani létající Čestmír. Nejvíc mě zde baví bizarní kombinace snahy o humor a zpomalené záběry na lidi vychutnávající něco, co vypadá jako chemicky obarvený tekutý cukr. Upřímně, nevím co k tomu napsat.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Tak tady je linka mezi žlutým a červeným produktem a fotbalovým ‚nápadem‘ ještě rychlejší, než střela Christiana Ronalda. To si bouři v kotli nezaslouží, ať jsou fanoušci sebevíc věrní.
Iva Bízová (Loosers)

Před víc než čtvrtstoletím nás caparty učili pít Top Topic protřelí náctiletí s hrdě pěstovanými řídkými kníry a úderným sloganem ‚Rambo chlastá Top Topic!‘ Tomu nešlo odolat…
Jan Javornický

Dve veci: 1. Čo mi to len pripomína? Čakám, kedy chalan povie: ‚Ahoj Naďo…‘ 2. Podľa mňa sa pri realizácíi muselo stať viacero nedorozumení. Toto určite nikto nechcel. Dúfam.
Petra Jankovičová

Umělý vizuál, umělé copy, umělý casting a umělá limonáda. Body dávám jen za písničku, škoda že jí není víc.
Lukáš Hvozdecký

Hoši, vy jste objevili recept na novou komunikaci Top Topicu. Smíchej starou dobrou reklamu na Kofolu a fotbalové slovní hříčky z někdejší Gambrinus kampaně a kámo – máš to! Takže vlastně Radler…
Petr Vlasák (Comtech)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Je to Trojan, nebo ne?“„Vodamobile“ předčil O2

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 27. a 28. týden 2015

  1. McCann Erickson Prague: Rodinný tarif Red + / Jiří Vyorálek (37 %)
    klient: Vodafone
  2. Ogilvy&Mather: Jedeme dál (32 %)
    klient: Linka pomoci řidičům 1224
  3. Inspiro Solutions: Velkočesko (27 %)
    klient: O2
  4. Bistro: Vysmátí z práce (16 %)
    klient: AirJobs.cz
  5. Aroma Ritual sprchový gel – Irská káva/ Gabriela Soukalová, Taťána Kuchařová, Karolína Mališová (12 %)
    klient: Dermacol

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 13 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Vodafone rodinka na cyklovýletě (37 %)

Mobilní operátor přichází s další várkou televizních reklam s hercem Jiřím Vyorálkem, tentokrát propagující rodinný tarif Red+. Symbolem nové kampaně je červené čtyřkolo znázorňující nabídku, která přináší neomezené volání, SMS a sdílená data pro čtyři členy rodiny. Režisérem nových spotů je opět Daniel Růžička. K vidění je v televizi, na internetu, v tisku, prodejnách a na venkovních nosičích.

Shodou okolností jsem minulý i tento týden trávil s infolinkou Vodafonu u banálního problému – internet na chalupě. Myslím, že tonalita kampaně, a tato kampaň bezesporu je oslavou češství a rodinných hodnot, by se měla v rámci značky projevit i tam. A jestli mám nějak tuhle kampaň hodnotit, nazval bych ji ‚neškodná‘. Při úvaze, o co se v hodnocení opřít, mi pomohla hudba ve stylu Televizní vysílání pro školy. Za 15 eur vám z hudební banky najdu něco lepšího, a těch 15 eur zaplatím z vlastní kapsy, deal?
Marek Prchal

Čtyřkolo je slaboučký nápad, ale ‚gigabajky‘ a zahozenej telefon to zachraňují víc než slušně. Musím se přiznat, že poté, co jsem uviděl ‚gigabajky‘, jsem se opravdu od srdce zasmál, což se mi u českých reklam nestává příliš často.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Slovní humor mám rád, jen se nesmí utopit v produktovém sdělení. Série jako celek sympatická, ne úplně vyrovnaná – díl u vody za mě nejslabší, na pointu čekám tak dlouho, až ji málem přeslechnu.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Míval jsem spolužáka, který nám dokázal vyprávět podobné besídkové frky tak dlouho, až jsme všichni zabředli do hlubokého smutku a slabší povahy propukly v pláč. Ale jinak to byl fajn kluk, oženil se, má slušnou práci a bezva děti. Třeba se nakonec povede dobře i Vodafonu.
Jan Javornický

Už mně to pěkně splývá. Tahle rodinka už by klidně mohla na své cyklistické výpravě potkat vodácký oddíl v čele s Trojanem. Ale u gigabajků jsem se pousmál.
David Suda (WMC Grey)

Tu rutinu reklamní agentuře nezávidím, co týden nebo měsíc nová zakázka na vtipný příběh – to by složilo každého. Ale sdělení funguje, to ano.
Jana Kubištová (Budvar)

Natočený je to v pohodě. Ani proti castingu v zásadě nic nemám. Jen nechápu, proč operátoři pořád dokola jedou ty doslovnosti a slovní hříčky. Je to jak z jedný dílny. Je to bomba, tak to vezmem doslova. Je to Trojan, nebo ne? Na nabídku xy gigabitů bude, že někoho pokousá fakt velkej pes? Chybí mi profilace značky. Vodamobile.
Tomáš Belko

Takové ty scénky, kdy už v polovině víte, jaká bude pointa…
Lukáš Hvozdecký

Utáhnete-utáhnete, technika-technika… Aspoň ty gigabajky, že tam máme, tam je něco jako nápad. Jinak je to odvar z T-Mobile. Ale lidem se to asi líbí, když s tím pořád jedou dál.
Tomáš Mrkvička

Vtipná klasika. Len zase neviem rozoznat operátora od operátora.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Tak jsem to zkouknul a první, co mě napadlo, bylo, jak ten T-Mobile (sic!) vyčůraně nahradil Trojana lidovým Vyorálkem. A pak mi to došlo – to prevít podvědomí. Asi už blbnu z vedra, je to jiný, ale vlastně stejný (jako nabídka všech operátorů), a kterýmu operátorovi to udělá větší službu? Nakonec myslím, že se Vodafonu podařilo najít platformu (a možná si taky konečně ujasnili positioning), jak odvyprávět svůj produkt způsobem, kdy si mainstream řekne ‚to je (pr)o mně‘.

Jakub Plášek (Cocoon)

Seriál České století ve mě zanechal hluboké stopy. Já tam pořád vidím toho Klementa Gottwalda.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

2.  Linka 1244 „jede dál“ (32 %)

Česká kancelář pojistitelů spouští informační kampaň, jejímž úkolem je dostat do širšího povědomí jednotnou Linku pomoci řidičům 1224. Tu mohou čeští motoristé využít v případě potřeby odtahu nepojízdného vozidla bez ohledu na to, u které pojišťovny mají sjednané povinné ručení nebo havarijní pojištění. Základ kampaně tvoří reklamní spot s nově otextovanou melodií známou z duetu Petra Jandy a Petry Janů Jedeme dál. Za přípravou a realizací kampaně stojí agentura Ogilvy & Mather, poběží od července až do podzimu. 

Nemusím koukat na spot, viděl jsem ho asi patnáctkrát v televizi. A neuráželo mě to. Tejden pryč, hned zas šňůra – nesmrtelnej text!
Marek Prchal

Moje babička se mě jednou zeptala, za co že to v těch agenturách dostáváme peníze. Kdybych dělal reklamu na 1224, mohl bych jí říct ‚no, babi, existuje taková firma, která přijede, když se stane nehoda s autem, no a já jsem vymyslel, že natočíme, jak firma přijede, když má někdo nehodu…‘ A ona by mi asi řekla ‚dobře sis to chlapče vybral, nepředřeš se‘. 
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Jednoduchá letní blbina jako stvořená pro televizní okurku. Proč ne. Číslo si zapamtuju, ty dva borce taky. Jen ten text coververze by nemusel tolik tahat za uši.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Jó, řidič, ten tvrdej chleba má… V Česku jich je kolem pěti milionů. Mezi nimi se určitě najde někdo, kdo po ťukanci na parkovišti před nákupním centrem (což je asi nejčastější automobilová nehoda) s radostí přivolá veselé pány prozpěvující si s Petrem Jandou. A třeba si i s nimi zabrouká a hned uvidí svět v lepších barvách.
Jan Javornický

Také chápu. Rozezpívané demo služby.
David Suda (WMC Grey)

Trochu moc jednoduché, ale ‚tutové‘, to bude fungovat. V závěru několik čísel najednou – to trochu plete.
Jana Kubištová (Budvar)

Škoda, že se textař nepostavil výzvě dostat ‚1224‘ do refrénu.
Lukáš Hvozdecký

Co bych udělal jinak: 1) dal bych mnohem větší důraz na ’12 měsíců v roce 24 hodin denně‘, protože to vleze do hlavy mnohem líp než jakákoli písnička, 2) vyvaroval bych se divného ‚přímo od vaší pojišťovny‘ a 3) dodal bych důvěryhodnost přes Českou kancelář pojistitelů. Neříkám, že je to špatné, tento týden určitě nejlepší, ale šlo to udělat ještě líp. Každopádně si píšu: 1224.
Tomáš Mrkvička

Spievané reklamy v tomto storočí?
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Slušná práce, to by mohlo zafungovat. Jen nevím, jestli ta provařená hitovka vytvoří dostatečně hlubokou paměťovou brázdu, ve které uvízne číslo 1224… Už vidím chudáka řidiče, jak mu po nehodě bzučí v hlavě Janda a Janů, ale za boha si nevzpomene na to číslo. Jo, a jestli je ta linka zadarmo, tak by se ta informace mohla na konci objevit.

Jakub Plášek (Cocoon)

Občas stačí jenom song. A když nikdo z konkurence nekomunikuje, tak proč prostě jenom neukázat co dělám.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Mozek jásá, srdce pláče… Neboli kampaň, kterou kreativci a lidé obdivující dobré nápady nesnáší, klienti ji milují a diváci si ji pamatují. Včetně čísla, na které mají zavolat, když se dostanou do problému.
Iva Bízová (Loosers)

3. O2 mění Evropu na Velkočesko (27 %)

Mobilní operátor O2 nabízí až do konce září volání v rámci Evropské unie za stejnou cenu, jako v České republice. K podpoře akce byla spuštěna kampaň #Velkočesko. Hlavní postavou kampaně je Jakub Mitas, tvůrce internetového pořadu Swajp. Ten během prázdnin navštíví sedm „velkočeských“ metropolí o kterých natočí video, které bude zveřejněno na webu kampaně. Podobně se do kampaně zapojí dalších sedm českých bloggerů.

Tohle jsem z lásky k O2 (je iracionální, tak jako každá opravdová láska) nedokoukal. Jako spot to nefunguje. Využití blogerů pro O2 je ale skvělý nápad. To je opravdu střet světů – a ten O2 potřebuje jako sůl.
Marek Prchal

Tady se můžeme jen domnívat, kde udělali soudruzi z O2 chybu. Byl na počátku slibný nápad, který korporátním mailovým ping-pongem zmizel, až z něj nezůstalo nic? Možná. A kvůli slabé a velice laciné exekuci se z Velkočeska stal takový malý okresní plácek před letištěm, kam chudí Češi chodí snít o tom, že někdy možná budou cestovat. To nám ale asi říct nechtěli, nebo ano?
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Když reklamista potřebuje, aby něco vypadalo mnohem větší, než to ve skutečnosti je, nejlepší je dát velikost rovnou do názvu. K dnešku, tedy po více než dvou týdnech od startu kampaně, se mi podařilo najít celkem 11 příspěvků na Instagramu s hashtagem Velkočesko. Velkokampaň!
Jan Javornický

Těžko teď říct, jak bude vypadat náplň jednotlivých výletů. Jestli to bude dost na to, aby to lidi zajímalo. Celkový koncept ale chápu.
David Suda (WMC Grey)

Dávám 30 bodů za nápad a za hru s mateřštinou, v exekuci to trochu drhne, ale to zdaleka nevadí tak jako naprostá absence reklamního sdělení. Co se našinci vlastně chce? Kam zmizel produkt?
Jana Kubištová (Budvar)

Dal bych přednost kampani Belkočesko. Ale vážně: ty názvy měst jsou dost vytažený z paty, je to takový vydřený.
Tomáš Belko

Zatím moc nelze hodnotit zapojení zákazníků, ale spolupráce se známými blogery je určitě fajn věc.
Lukáš Hvozdecký

Hrozný mashup. Vizuál ako slovenský T-Mobile? Nosiť do Londýna utopencov? Kroměrím? Zapoj sa fotkou, kde ukazujes V?
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Potenciálně hodně vtipná záležitost. Bohužel sama pro sebe… Jestli na mě někde na sociálních sítích vyskočí pokračování, asi se podívám, ale aktivně by se mi po tom pátrat nechtělo… Je to taková imidžovka pro O2 (i když netuším, co to má o značce sdělovat) s hodně sporným přínosem pro byznys. Nevím nevím, jestli to fanoušci zrekrutovaných bloggerů/vloggerů utáhnou. A i když to bude ukrutně vtipný, a Derbydžov, Basilejpovice nebo Prahamburk mě úplně nepřesvědčují (na druhou stranu Kokořím a Barcelouny mi baví), tak bude náročné celé to smysluplně propojit s produkty O2.

Jakub Plášek (Cocoon)

Nevím jestli to chci hodnotit po tom, co jsem viděl úvodní video a jeden vlog, ale: chvíli mi trvalo než mi došlo, že i když O2 přešlo plně do českých rukou, Velkočesko nemá nic společného s nacionalistickými tendencemi. A ty ostatní vlogy budou vypadat jako ten první? Protože ten tak nádherně křičí do světa ‚reklama!‘ a tak moc ho nechci dokoukat do konce.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Názvy velkoměst jsou zábavné, celý popis konceptu dokazuje, že se jedná o zajímavé, moderní řešení se skvělým potenciálem využití online komunit a sociálních sítí. Video k projektu je ale dost slabé a konkrétní výsledky ještě neznámé. Takže uvidíme.
Iva Bízová (Loosers)

4. Air Jobs slibuje ideální práci (16 %)

Společnost PersonalOne spustila nový pracovní online portál Airjobs.cz. Uvedení portálu podporuje startovací kampaň se sloganem Vysmátí z práce, kterou připravily agentury z uskupení Tady – kreativní koncept zpracovala agentura Prague Bistro, online komunikaci má na starost Adexpres. Kampaň běží v tisku, na internetu i v televizi. Spot se zpěvem Dana Bárty skladby z filmu Snowboarďáci režíroval Filip Racek v produkci Toaster Pictures.

Tak příjemný spot s krásnými lidmi (osobně bych tu krásu ještě trochu přehnal, udělal z toho trochu Black Hole Sun) by chtěl lepší slogan a packshot, ale kdo z českých agentur má dobrého kopíka, když snad všichni už dávno jedou na sebe?
Marek Prchal

V každém pretestovaném scénáři na pivní (jogurtovou, auto – nebo dosaď, co chceš) se objevuje věta. ‚A všichni se smějí a náramně se baví.‘ Opravdu si někdo myslí, že se v reklamním brejku tímhle dokáže aspoň trochu odlišit?
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Když se neznámá malá značka internetovejch stránek rozhodne natočit si velkou nicneříkající klišoidní rádobyveselou reklamu ve stylu nadnárodních korporací, neznamená to, že se ji lidi začnou vnímat jako nadnárodní korporaci, která má na to točit velkou nicneříkající klišoidní rádobyveselou reklamu. Nechápu.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

‚Navrženo personalisty pro personalisty‘ asi není jen slogan společnosti, ale i stručný popis vzniku této reklamy.
Jan Javornický

Nejdřív jsem myslel, že se lidé v práci pouze smějí. Ale nedalo mi to a hledal jsem dál a myslím, že to mám. Ti lidé si v práci užívají svých koníčků. Je to asi moc vysmátě natočené, proto se tam ten paradox trochu ztrácí.
David Suda (WMC Grey)

Jdu na to, kam mám zavolat? Není nad iluzi snadných řešení, to funguje vždycky. Sdělení je dokonale srozumitelné, nálada výborná, na nic si to nehraje – to je mi sympatické.
Jana Kubištová (Budvar)

Opět anarchie, přílišná rozervanost a temnota. Tohle nesnesu. kde jsou bankovky rostoucí na stromě, proč se nakonec všichni nesejdou na párty a neobjímají se ještě víc? To je přece život. Ale tohle. To se ty lidi sakra nemůžou víc usmívat?
Tomáš Belko

Na nekonečný smích v práci jsou dobré i drogy!
Lukáš Hvozdecký

‚Crazily smiling’? Co to tam zpívaj? To tu písničku ukradli nebo jak? Jinak diferenciace nula, branding nula, takže vlastně zaplatili reklamu konkurenci. Může je hřát, že nijak zvlášť dobrou.
Tomáš Mrkvička

Pekný headline, zvyšok klišé. A tá hudba? Snowboarďáci by plakali.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Úplně nejdůležitější jsou poslední čtyři sekundy! To abychom věděli, o čem, že ta reklama vlastně je. Zbytek nás ujistí, že se nejspíš nejedná o nabídku pozic v aerolinkách a že claim ‚Vysmátí z práce‘ myslí opravdicky doopravdy. Ale ‚aby váš víkend mohl mít sedm dní‘ si copywriter (nebo snad klient?) mohl fakt odpustit, to přece nemůže fungovat ani jako nejblbější nadsázka!

Jakub Plášek (Cocoon)

Tak když už jsme u těch songů tak tady to narozdíl od Linky pomoci řidičů nefunguje. Proč? Protože mě by hlavně zajímalo v čem je ten portál jiný od jobs.cz a to se nedozvím.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Vysmátí z práce – takové ‚myšlenky‘ by měly být stejně trestné, jako sedm míčů v krabici.
Iva Bízová (Loosers)

5. Dermacol uvádí nový sprchový gel (12 %)

Výrobce kosmetiky představuje nové druhy sprchových gelů z řady Aroma Ritual. V hlavní roli učínkuje Miss World Taťána Kuchařová, biatlonistka Gabriela Soukalová a letošní Miss Earth Karolína Mališová. Televizní reklamu natočil a režíroval F. A. Brabec.

Já se, prosím, omlouvám, ale když vidím Kuchařovou, hned mi naskočí Brzobohatý, a to bych nepřál téměř nikomu. Hodnocení se v tomto případě musím vzdát.
Marek Prchal

Táňa Kuchařová a Gabriela Soukalová by si zasloužily lepšího režiséra i kameramana, nemyslíte? A Dermacol nějakou lepší agenturu.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

A co že se tu mělo hodnotit…?!?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Pan Vajíčko uvádí! Luxus jako z Tuzexu! Určitě to jsou jinak pěkný holky, ale kdybych je potkal na pláži takhle filigránsky vypostprodukovaný, asi bych utíkal hodně daleko.
Jan Javornický

Ano, takhle reklamy vypadají. Možná by i tak měly vypadat všechny a byl by klid.
David Suda (WMC Grey)

Ten spot by se klidně mohl jmenovat ‚Vše, co nechci vidět v reklamě, ale všichni mi to nutí‘. Zběsilá spousta kosmetikou nedosažitelné krásy exhibující tak stereotypně a impotentně, až to bere dech. Škoda každé krásy, která přijde nazmar, protože dámy samotné jsou, samozřejmě, nádherné!
Jana Kubištová (Budvar)

Připadá mi to příliš odvážné. To, že je v marketingu parta punkerů neznamená, že tím musí ohrožovat slušnost a dobrý vkus nás usedlejších. Co přijde příště? Víc než jen pleťový krém?
Tomáš Belko

Představuju si, že takhle se dělaly reklamě v těch zlatých devadesátkách. Pár procent navíc za Gábinu.
Lukáš Hvozdecký

Taková česká studiová pohádka. Jsou-li cílovkou starší čtenářky Blesku, pak asi dobrý. Mimochodem, to měla Kuchařová ve smlouvě, že jí nesmí zvlhnout vlasy?
Tomáš Mrkvička

Dermacol musí urobiť viac, aby bol relevantný pre dnešný svet! Dúfam, že toto vytiahli z archívu z roku 1997.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Ježiš, já jsem tak rád, že to v týhle sérii je. Já už se bál, že se neobjeví nic ukrutně strašnýho, k čemu by se dal připojit šikanující komentář! Tohle je tak roztomile blbý, že to snad na ty baby i zafunguje. Jen by mě hrozně zajímalo, proč právě tenhle spot otevírá irská káva?

Jakub Plášek (Cocoon)

Time travel! FA 1998! Ale ve všem: v hudbě, v ‚kostýmech‘, v umělohmotném moři, ve voiceoveru…
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Z Táni K. se stává prostitutka. Brand prostitutka.
Iva Bízová (Loosers)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Takhle kopírovat hřib Ztohoven chce celého kreativce.“ Superb letí

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 29. a 30. týden 2015

  1. Mustard: Škoda Superb – Česká raketa (52 %)
    klient: Škoda Auto
  2. Pozvali jsme vás do postele (41 %)
    klient: Ikea
  3. Face UpLáska prochází lednicí (35 %)
    klient: Philco
  4. McCann Praha: Bohemia Chips z raných brambor (34 %)
    klient: Intersnack
  5. Neviditelný asistent (23 %)
    klient: Česká pojišťovna

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Škodovka vyslala z Žižkova raketu (52 %)

Žižkovská věž odstartovala a vznesla se k nebesům. Známé internetové memy, které ukazují pražský žižkovský vysílač jako vesmírnou raketu, došly nového zhmotnění ve čtyřech virálních videích Škody Auto. Série virálů nazvaná Česká raketa propaguje nový model Škoda Superb. Všechny spoty připravila a zprodukovala agentura Mustard, režíroval je Luboš Svoboda.

Taky jste chtěli vždycky odpálit žižkovskou věž do vesmíru? Konečně k tomu někdo našel vhodnou příležitost! Teď k mouchám vyskytujícím se na microsite: tělesa se pohybují kolem Země po orbitě, nikoli po orbitu (orbit v mužském rodu není oběžná dráha, ale vlnová vlastnost elektronu). ‚Objevte technologie nové Škoda Superb.‘ Někdo tady zapomněl skloňovat. To je u české značky dost závažný prohřešek. Různé zvukové a grafické vychytávky jsou dobré, ale celá microsite by mohla být trochu lépe a snadněji ‚ovladatelná‘.
Martin Charvát (Konektor)

Já tyhle věci prostě mám rád. A je to udělaný celkem dobře.
Tomáš Belko

Škoda je úžasná značka a Superb jednoznačně skvělý model. Jasně, že ho jeho majitelé a fanoušci považují za raketu, ale přesto mi spojení s létající věží přijde překombinované a zbytečné. Nicméně zpravování virálů je velmi slušné!
Iva Bízová (Loosers)

Stokrát stejná představovačka auta, jak vidno, jde udělat i trochu jinak. Nadstandardně udělaný web. Dobrá práce.
Jan Javornický

Tedy, takhle bez skrupulí kopírovat atomový hřib od Ztohoven, to chce celého kreativce.
Marek Prchal

Radost vidět realizaci nápadu, který před třemi lety nekoupil T-Mobile na start LTE. A dobré provedení.
David Brada (Cream)

Úlet. Představím si, že videa splní svůj účel a přivedou zákazníky na microsite. Pak si představím, že je neodradí grafika jako z deset let staré gamesy. A pak si představím, že se obsahem někdo prokouše… No, ale to už jsme v úplně jiné galaxii.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

2. Ikea pozvala lidi do postele (41 %)

Neprodáváme postele, ale dobrý spánek, řekli si ve švédském nábytkářském řetězci. A letní kampaň proto spíše než benefity a cenu nábytku na prvním místě vyzdvihuje, jak je důležité se dobře vyspat. V kavárnách v Praze, Plzni, Ostravě a Brně si jejich hosté v červenci mohli vyzkoušet postele Ikea. Mohli si dát snídani do postele či odpolední svačinku, při tom si odpočinout a vyhrát poukázky na nákup v obchodních domech. Stačilo poslat „postelovou“ fotku z kavárny. To vše je součástí širší mediální kampaně vyzdvihující význam dobrého spánku. Reklama běží v televizi, vybraných tištěných médiích, na venkovních nosičích a v digitálních médiích.

Možná se v tom zbytečně vrtám, ale kampaň je o tom, jak je důležitý dobrý spánek. Nicméně postele dají do míst, kde lidi nespí. Kdyby třeba demonstrovali to, že v tak bezvadných postelích lidé právě usnou kdekoliv. Takhle tomu moc nerozumím. Virální potenciál této kampaně se zatím taky nějak neuvolnil.
Martin Charvát (Konektor)

Mám rád, když reklama vyleze z médií do života. Sedí to ke značce a má to myšlenku. Naštěstí už to není jen o mimořádně dlouhé záruční době.
Tomáš Belko

Pozvání do postele slibuje poněkud víc, než tady dostáváme. Ale ty vizuály jsou fajn.
Jan Javornický

Další veselá hudbička jako z Kouzelné školky. Tenhle ‚corporate folk‘ byl in tak před pěti lety, poprvé jsem si ho všimnul ve spotu Applu na iPad 2. Navíc se podle mě ani nehodí k spánku.
Marek Prchal

Parádní a dotažené. Chybí tomu jen lechtivý virálek po setmění coby recept na léčbu migrény!
David Brada (Cream)

Hmm, postel v kavárně. Nemůžu se zbavit pocitu, že video z akce bylo zajímavější než akce samotná.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

3. Láska prochází lednicí (35 %)

Značka domácích elektrospotřebičů Philco se rozhodla promovat novou lednici tak, že výtahy v administrativních centrech proměnila v chladničky s reálnými policemi s jídlem. Do vybraných výtahů pak nasadila herce, se kterými natočila virální video. Promo akce se týká prémiové chladničky amerického typu s objemem „XXL“. Akce trvala týden a proběhla ve třech pražských administrativních centrech PSN House, Luxembourg Plaza a Business centrum 4D. Nyní Philco připravuje tutéž promo kampaň také v Brně, Ostravě a Bratislavě. Součástí kampaně bylo také natočení virálního videa. Za tím účelem byli najati herci, kteří zaměstnance administrativních center vyprovokovali k reakcím. Počínaje mužem v trenkách a tílku, který vyzvídal výsledky sportovních utkání, přes dívku, která mužům dávala ochutnávat potraviny. Ale také reakce samotných lidí stály za to. Například mladík, který si ve výtahu potraviny nakradl, či dvojice, která „zaseknutí“ výtahu řešila milostnými hrátkami. Kampaň se sloganem Láska prochází lednicí pro značku Philco zajišťuje agentura Face Up.

Jednoduchostí k efektivitě. Celkem lineární myšlenkový pochod: máme velkou ledničku, uděláme ledničku z něčeho velkého, výtahy v byznysových centrech vypadají tak trochu jako ledničky, uděláme ledničku z nich. Video čtvrt milionu shlédnutí. Vyskakuje u toho i odkaz s proklikem na slušnou microsite.
Martin Charvát (Konektor)

Nápad je to dobrej. Jen mám pocit, že se to dalo dotáhnout ještě dál, nebo jsem to z toho videa nechytil.
Tomáš Belko

Původní idea je velmi zajímavá. I užití výtahů pro oslovení cílové skupiny v obchodních a nákupních centrech je správné. Následná exekuce a hlavně obsah videa je prvoplánový až trapný. Velká škoda!
Iva Bízová (Loosers)

Cesta nezkušeného je lemována velkou nudou zabíjející nápadovou inspiraci i velké oči plné dětského nadšení…
Jan Javornický

Já se asi chci přiznat k tomu, že se mi zdá bombastický, jak se ten chlap v trenclích drbe na koulích. Ty naše insighty české.
Marek Prchal

Hezký nápad, který kazí nedotažené video. Stačilo by nechat ve výtahu dobroty a skrytou kamerou točit, jestli lidi odolají čerstvě vychlazeným dobrotám. A návrat značky, která byla v dětství snem našich mám.
David Brada (Cream)

Pokud jsou ambice videa být virální, tak to tedy držím palce. Nuda, šeď a zase nuda.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

4. Intersnack jede rané brambory (34 %)

Tažení za zdravější podobu „nezdravých“ jídel a nápojů někdy přináší překvapivé inovace. Tuzemský výrobce brambůrků značky Bohemia Chips, společnost Intersnack, poprvé uvádí na trh chipsy v nesolené verzi. Uvádí, že se tak děje na přání zákazníků. Limitovaná edice z raných brambor bude k dostání od poloviny července po dobu několika týdnů a Intersnack ji podpoří intenzivní reklamní kampaní, která odstartuje televizním spotem. Klíčová bude komunikace na sociálních sítích a online. Mediální mix doplní ochutnávky a komunikace v místě prodeje. Kreativní koncept a zpracování zajišťuje agentura McCann Praha.

Zajímavý produkt. Příjemná exekuce. Neurazí. Nenadchne. Jen doufám, že to se zdravými-nezdravými potravinami nedotáhneme tak daleko, jako Američané se svojí nízkotučnou slaninou (která vypadá a chutná jako polystyren).
Martin Charvát (Konektor)

Je to docela fajn. Rozhodně to není nemastné neslané, jako předchozí hraný spot, kdy otec synovi za brambůrky půjčí auto a pak se kochají na skalách.
Tomáš Belko

Je to takové neslané a nemastné. Ale zajímavě výtvarně zpracované v úsporném režimu. Škoda, že příběh v leporelu nebyl vymyšlen lépe.
Iva Bízová (Loosers)

Produkt vytvořený ‚na objednávku‘ spotřebitele si zaslouží archetypální tisíce děkovných dopisů. Reklama ale zůstává zcela instantní a dehydratovaná.
Jan Javornický

Limitovaná edice čipsů. Ty limitované edice běžných výrobků mě vždycky dojmou. Jaký mají tyto čipsy limit, je to limit vyrobeného množství, anebo limit například lidský, emocionální, chuťový?
Marek Prchal

Moc hezké produktové video na sales konferenci, ale co dělá v televizi?
David Brada (Cream)

Nemůžu říct, že by mi zvolený způsob exekuce vyloženě vadil, ale rozhodně mě ani ničím nezaujal. Je to takové neslané…
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Pojišťovna asistuje neviditelně (23 %)

Česká pojišťovna spustila letní kampaň zaměřenou na pojištění domácnosti s asistenční službou. Její základ tvoří spot, který představuje „oživený produkt“, tedy osobního asistenta. Ten podle pojišťovny slouží klientům v případě problémů v domácnosti, jako je například prasklé potrubí, ale jinak chápe, že o něj nestojí. Použité kreativní řešení tak připomíná starší kampaň Komerční banky, která obdobným způsobem postupně prezentovala celé své produktové portfolio.

Česká pojišťovna se hledá. Asi to ještě bude nějakou chvíli trvat. A ten herec divně artikuluje (tedy jestli to je herec).
Martin Charvát (Konektor)

1. Člověk natřený jako pozadí je strašně ojetý motiv. 2. Ne že není vidět, je vidět, aspoň se to dalo natočit s trochou překvapení, kdy opravdu splyne s interiérem, třeba nejdřív s odstupem… no nic. 3. Personifikace produktu opravdu hodně připomíná koncept Komerční banky.
Tomáš Belko

Vypadá to jako studentská práce do nějaké kreativní soutěže. Taková ta práce, které se všichni ostatní studenti smějí…
Iva Bízová (Loosers)

A v poznámce pod čarou se můžete dočíst: ‚Pozor, jedná se o optický klam. Ten chlápek jakože není vidět, víme?‘ V pozadí teskně zní temné tóny OK Go revival…
Jan Javornický

Tak a tady zase říká herec v reklamě slovo ‚vše‘, což je slovo, které jinak nikdo neříká, jen ho píše, kopík ho napíše na papír, marketingový ředitel schválí, herec přečte, ale nikdo ho neříká. Všichni totiž říkáme ‚všechno‘. ‚Vše‘ je korporátní. A za ‚vše‘ jsem se v této reklamě ani nedostal.
Marek Prchal

Vlastní tvorba. Chápu. Taky bych nechtěl, aby pod touhle prací byla podepsána moje agentura. A těším se na díl Na po….yho i hajzl spadne!
David Brada (Cream)

V kampani mi chybí humor. S ‚neviditelným‘ pojišťovákem se dala určitě udělat větší show. Na druhou stranu chápu, že se jedná o produkt, který se většinou drží při zemi.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Až na ten headline geniální. McCann vítězí s netradičním medem

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 31. a 32. týden 2015

  1. McCann: Vyhněte se tomu, co mají včely rády (62 %)
    klient: Náš grunt
  2. DDB: Vše, co potřebujete, je VW (51 %)
    klient: Volkswagen
  3. Ogilvy&Mather: Japonská půjčka (39 %)
    klient: Home Credit
  4. Young & Rubicam: Jak řeší problém desátá žena? (36 %)
    klient: Savo
  5. Nydrle: Rozumět pojištění se vyplatí / Simona Babčáková (26 %)
    klient: NN

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Náš grunt bojuje proti cukru (62 %)

Síť farmářských potravin Náš grunt spustila edukativní kampaň, jejímž cílem je upozornit na „skrytý cukr v masově vyráběných potravinách“. Hlavním motivem kampaně, kterou připravila agentura McCann Prague, jsou včely. Agentura je podle svého vyjádření nechala „otestovat produkty, které, ač jsou dokonce někdy označovány za zdravé, obsahují tolik cukru, že z nich včely vyprodukovaly med“.

Spot natočil režisér Rudolf Havlík v produkci společnosti Bistro Films, online aplikaci navrhla společnost Apploud Digital. V první vlně poběží komunikace v outdooru, v tisku a v online médiích, následně na ni navážou PR aktivity. Kampaň podpoří také POS materiály a komunikace v místě prodeje.

Náš Grunt se zrovna trefil do problému, který řeším, jestli jíst cukr – vyšla o tom i kniha od oborových autorit (Josef Jonáš a Jiří Kuchař), čili myslím, že je to mimořádně šťastná volba tématu.
Marek Prchal

A tady je další kandidát na low-cost kampaň roku – kečupový med! Ale: přestříhejte to video, ukažte ten humus (cukr) a hlavně přepište ten nesmyslný headline ‚vyhněte se tomu, co mají včely rády‘. Protože včely rády nektar nebo medovici, ne cukr.
David Brada (Cream)

Jsou jen dva důvody, proč tuhle kampaň nemůžu označit za nejlepší věc, co jsme tu za dlouhé týdny měli. Ten první je vrcholně pitomý headline ‚vyhněte se tomu, co mají včely rády‘. Ten druhý je, že v Gruntu (nebo na jejich webu) nevisí u zboží cedulky udávající množství přidaného cukru. Takhle to vypadá, že tu máme kreativní nápad (výborný!), který agentura nejdřív vymyslela a pak našla klienta, kterému ‚nebude vadit‘, aby to mohlo do soutěží.
Tomáš Mrkvička

Nechat dělat včely med z cukru v nečekaných produktech. Tleskám! Na video je to trošku složitá zpráva, ale předpokládám, že celá kampaň to zvládne lépe. Příště přihlaste až jako kompletní ‚case study‘. Hodnocení bude určitě vyšší.
Martin Charvát (Konektor)

Chytré a dobře provedené. Plnovousatí neo-celiaci by na farmářských trzích za hamburgerový med utrhali ruce.
Pavel Fuksa

Geniálne.
Petra Jankovičová

Proč ne. Na mě je to trochu přes hlavu, ale aspoň minimálně to nějak zapadá do dlouhodobější strategie.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

2.  Vše, co potřebujete, je VW (51 %)

Výrobce automobilů Volkswagen přišel s nápaditými inzeráty, které sází výhradně na typografii. Spojovací prvek jednotlivých inzerátů jsou chybějící písmena V a W a slogan „vše, co potřebujete, je VW“. Reklama zatím běží v srpnu „pokusně“ v několika médiích. Na kampani se podíleli copywriter Tomáš Novotný spolu s art directorem Janem Mouchou pod vedením kreativního ředitele Radouane Hadj Moussy.

Inzerát na užitkové vozy Volkswagen

Inzerát na užitkové vozy Volkswagen

 

Inzerát na užitkové vozy Volkswagen

Inzerát na užitkové vozy Volkswagen

 

Nešlo udělat na ta dvě písmena větu? Že tam není fotka auta, to je podle mě plus, protože myslím, že jejich designu chybí fantazie.
Marek Prchal

No jo, to vypadá na jednoznačné vítězství týdne, než si přečtete, že: ‚inzerce zatím běží v srpnu „pokusně“ v několika médiích‘. Přesto palec nahoru pro tým i pro klienta, užitkové vozy byly u VW vždy progresivnější oddělení než osobáky…
David Brada (Cream)

Ach, staré dobré časy printové reklamní kreativity, které nikdo nepamatujeme! Osloví tohle ještě dneska někoho, kdo nepracuje v marketingu? Nevím, upřímně, nevím.
Tomáš Mrkvička

Pěkný reklamní minimalismus. Hravost podobných kampaní vynikne při delších sériích. Tady jsou zatím dvě exekuce. Přibydou další?
Martin Charvát (Konektor)

Ach, ty staré dobré devadesátkové slovní hříčky…
Pavel Fuksa

Ako šťastný majiteľ autíčka značky VW som trochu zaujatá, každopádne nápad je pecka. Milujem, keď pozerám na reklamu a najprv mi to nedojde a potom žiarovka nad hlavou a ‚heuréka!‘
Petra Jankovičová

Tomu nic není. Takhle to má vypadat.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

3. Home Credit uvádí japonskou půjčku (39 %)

Úvěrová společnost Home Credit vstupuje na tuzemský trh malých úvěrů nabízející krátkodobé půjčky ve výši jednotek až desítek tisíc korun a svou nabídku služeb rozšiřuje o takzvanou japonskou půjčku. Televizní spot k uvedení Japonské půjčky připravila agentura Ogilvy & Mather, pod jejíž střechou vznikl i samotný název produktu. Web připravila digitální agentura Cognito.

Musím říct, že i po nihilistickém konceptu banky Zuno (vymýšlet kreativu spot nemá smysl, dáme tam jen fakta) se někomu povedlo vymyslet kreativu. Celý účinek dělá název, nápad, že tahle půjčka bude japonská. Vizuál mě příšerně štve, ale odpouštím.
Marek Prchal

Mazaný tah od Home Credit, dotažený rebranding existujícího produktu. Pěkně svázaná komunikace s prodejní microsite, jasné odlišení od konkurence – dobrá práce v megakonkurenčním segmentu.
David Brada (Cream)

Vzhledem k cílovce dobrý. ‚Tumatenatotata‘, šinkanzen, bonsaj… Lacinost tak akorát, aby to neuráželo. Já myslím, že to fungovat bude. Dobré řemeslo.
Tomáš Mrkvička

Ano, Japonci jsou po celém světě proslulí tím, že půjčují peníze rychle a za nízký úrok. To ví každé malé dítě. (Přihazuji deset bodů za prepubertální vtípek na závěr.)
Martin Charvát (Konektor)

Slabé provedení, vizuálně se dalo ze zadání vytřískat mnohem víc. Burany rozesměje japonská herečka, snažící se mluvit česky.
Pavel Fuksa

Zmiešaný pocit. Kreatívne odvážne a zábavné, viem i predstaviť ten proces vymýšľania aj prezentáciu klientovi. Či by som si však takúto pôžičku vzala, neviem. Asi existuje dôvod, prečo sa finančné inštitúcie snažia pôsobiť v komunikácii dôveryhodne. Toto tak nepôsobí.
Petra Jankovičová

Jeden z klasiků světové reklamy Jean-Marie Dru kdysi řekl, že když už nevíte, tak dobře udělaným testimonialem nikdy nic nezkazíte. Udělat by to šlo lépe, ale obsah doručí.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

4. Volí Savo 9 z 10 žen? (36 %)

Společnost Unilever spustila začátkem srpna v Česku i na Slovensku novou televizní kampaň značky WC čističů Savo. Najala na ni agenturu Young & Rubicam a režiséra Daniela Růžičku. Podle Unileveru využívá Savo v reklamě výsledek reálného výzkumu, podle kterého doporučuje tuto značku „9 z 10 žen“. Tvůrci reklamního spotu se ale věnují té „desáté ženě“ a její snaze poradit si se „skoro každým problémem v domácnosti“ jiným způsobem.

Trochu se nám ta reklamní branže mění v sociologii, furt samej výzkum. Vzrušuje někoho sociologie? Ano, sociology. Tenhle výzkum říká, že 9 z 10 žen něco. Mám pocit, že na tohle sdělení už mám – nejen já – vypěstovanou slušnou slepotu. Co vidím. Muž jako škůdce, v podřízené pozici bez respektu, výsměchu. Proč ne. Asi to zabere. I když, možná tak tradiční značka, jako je Savo, by se mohla obejít bez variant vůní. S variantami vůní nebo chutí ztrácí výrobek identifikovatelnost.
Marek Prchal

Mohl to byt Antirezin po deseti (nebo kolika) letech, ale někde se to zaseklo. Skvělý insight, který by si zasloužil povedenější kreativní ztvárnění.
David Brada (Cream)

Trochu mě překvapuje fakt, že v devíti z deseti domácností mužští členové domácnosti močí na podlahu a manželka po nich koupelnu dezinfikuje Savem. Ale asi na to mají v Youngu výzkum. Ten spot vůbec vzbuzuje spoustu otázek. Třeba zda strop není příliš nízko i na sezení. Nicméně nejvíc mě trápí role Sava v domácnosti vybavené pisoárem. Tam jsem se nějak zasekl.
Tomáš Mrkvička

Trošku složité, ale nakonec jsme se dokodrcali od výzkumu až k vtipu.
Martin Charvát (Konektor)

Očekávám zástupy genderových bojovnic a bojovníků za práva obou pohlaví – muž s inteligencí gibona několikrát denně vykonává potřebu mimo záchod, což vede ženu – k míse úklidem přikovanou – k tomu, aby muže zbavila posledních kousků sebevědomí a donutila ho sedět. Mezitím devět z deseti žen poslušně vytírá manželovu moč a zasnívá se do vůně Sava Oceán.
Pavel Fuksa

Jo! Ano! Insight padol ako riť na šerbel. Teda na záchodovú dosku. Každá žena v dlhodobom spoluzití s chlapom totiž vie, že sú veci, ktoré treba riešiť prakticky a nie lámať cez koleno. Meniť chlapove návyky je definitívne jedna z nich.
Petra Jankovičová

Očividně nejsem cílovka. Pokud ale devět z deseti žen je opravdu smířeno s tím, že musí po svém muži uklízet, pak těžko něco namítat. S čím souhlasím, je, že se od propagace čističů opravdu liší.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

5. Babčáková radí s pojištěním (26 %)

Pojišťovna NN na začátku srpna spustila vzdělávací kampaň, která má přiblížit témata životního pojištění a spoření na penzi. V sérii edukativních videospotů radí Marie v podání Simony Babčákové, proč je dobré se pojistit a jak si pojištění správně nastavit. Celkem tři díly byly v průběhu měsíce zveřejněny na facebookovém profilu pojišťovny. Videa pro pojišťovnu připravila agentura Nydrle z uskupení Kindred, režii svěřila Filipu Rackovi.

Velice hezký nápad, výstraha před přeskočením – už pár let se to snažím vysvětlovat klientům, pak to někdo v Česku konečně udělá. Edukace trošku šustí papírem, ale já jsem si ten úvod pustil několikrát. Přidělal bych k tomu umělý smích.
Marek Prchal

Tak hele, jestli si myslíte, ze tohle někdo fakt nepřeskočí, tak já vám říkám, že přeskočím, i když mám Simonu Babčákovou rád už roky. Dal jsem jedno video do půlky, víc fakt nejde. Přece nevěříte, že tyhle stopáže někdo vážně dá…
David Brada (Cream)

Pojišťovnictví je těžká písemka a edukace v pojištění dvojnásob. Protože jsem to sám léta dělal, nemůžu než hodnotit pozitivně. Šlo by tomu vyčíst ledacos, ale jako celek to funguje, produkční kvalita je vysoká, vyvážení informační a zábavní části tak akorát a ještě bych dal body navíc za práci s formátem (‚nepřeskakuj‘). Snad jen trochu dlouhé to je.
Tomáš Mrkvička

Prooooč jeee tooo taaak dloouuhééééééééé? Aaa nuudnééé???
Martin Charvát (Konektor)

Herečka používá přesně dva výrazy, které citlivě dávkuje až do naprostého uspání diváků. Jako interní video pro klientovy prezentace divákům vcelku ucházející.
Pavel Fuksa

Jediné, za čo dávam pár bodov, je úvodná hláška o neskipovaní videa. Inak aj napriek dobrému hereckému výkonu je to peklo. Video kampaň, v ktorej nie som schopná dopozerať ani jeden diel séria ani v prípade, že som sa odhodlala, že si to fakt pozriem? Zaujímali by ma štatistiky dopozerania videa. Tých pár completed views totiž asi len niekto odišiel od počítača urobiť si kafe.
Petra Jankovičová

Přes varování jsem přeskočil. Další z rádoby vtipně pojatých videí. Koneckonců průměrný počet zhlédnutí je v době psaní tohoto textu 450, což asi nejlépe vystihuje jeho kvality.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Generické záběry generické banky.“ I tak spoty ČSOB vyhrály

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 33. týden 2015

  1. DDB: Kdo by teď myslel na banku? (31 %)
    klient: ČSOB
  2. Underline: Pane Koller, už to bude? (28 %)
    klient: E.ON Junior Cup
  3. McCann: Pokaždé jako poprvé (23 %)
    klient: Mlékárna Hlinsko
  4. Mediacom Beyond Advertising: Hrdinové (20 %)
    klient: Sony Mobile
  5. Digital Brain: Kdo šetří, má za 2 a půl (19 %)
    klient: CZC.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. ČSOB mění image (31 %)

Banka představila čtyři televizní spoty, které ji mají přiblížit klientům. Snaží se od svého „byznysového“ vnímání posunout směrem k rodinné bance. Jeden ze spotů je imageový, zbylé tři jsou produktové (ČSOB Plus Konto, Cool karta). Kampaň a změna vizuálního stylu zahrnuje i další média včetně komunikace v místě prodeje. Na kampani pracovala agentura DDB, kterou si banka počátkem léta nově vybrala.

Malé velké emoce, po kýblech a v detailu. Přátelská banka. No jo. Copak by nějaká banka chtěla být nepřátelská? Nebo…? A co takhle banka, kterou všichni nesnáší, i když kvůli kvalitním produktům u ní jsou dál, banka troll, provokatér, banka s kontroverzním světonázorem, banka, která nejezdí na kole, nesází stromy a nemá ráda vegany, banka, která by teď třeba nabídla speciální účty imigrantům, aby mohli snáze začít žít jako doma… To by byly emoce!
Jan Javornický

Já dělám pro banku, kterou mohou mít lidé rádi. Takže bohužel nemůžu banku, na kterou lidi nemají myslet, nijak komentovat.
Tomáš Mrkvička

‚Kdo by teď myslel na banku‘ je dobrý koncept! Za něj 60 %. Ale slušely by mu živější příběhy: tady jsme se bohužel ocitli v imagebance. ‚Obejmutí zdarma‘ je vážně cukrkandlový konstrukt. Na druhé straně takový krok není pro velkou banku jednoduchý. Příští kampaně ukáží.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Docela pěkný nápad, který se bohužel dříve než kvalitním tvůrcům dostal do rukou pacientům Chorobince pro slepé dítky.
Pavel Fuksa

Generické zamilované záběry generické banky, která chce, abychom ji měli raději. A navrch sladká lež o tom, že na nás v bance pořád myslí. Kde zůstal nápad? A vrchol je billboard s nápisem Obejmutí zdarma – hned zítra se jdu pomuckat na pobočku!
David Brada (Cream)

Ne. Prostě ne. Tohle je už úplně oproštěné od produktu. Jen situace. Tak, přátelé, když už dělám takovou situaci, tak mě musí chytnout za srdíčko. Co si myslíte ‚vy v ČSOB‘, mě fakt nezajímá. Generické.
Marek Prchal

2.  Koller trénuje fotbalisty (28 %)

Firma E.ON spouští sérii reklamních spotů s bývalým reprezentantem  Janem Kollerem, který vystupuje jako patron a trenér fotbalistů do deseti let. Právě těm je určeno Velké finále E.ON Junior Cupu, jež se uskuteční na začátku září v Roudném. Kampaň připravila agentura Underline, spoty natočil režisér Michal Rykovský v produkci společnosti Media Offline.

‚Natočíme Jana Kollera, jak stříhá fotbalový trávník manikúrovými nůžtičkami a takové různé veselosti. To bude legrační!‘ Není.
Martin Charvát (Konektor)

Legenda českého fotbalu, parta malých rošťáků a nuda. To zní jako plán!
Jan Javornický

Hezkej nápad, sympatická kamera. Škoda, že minimalistickej koncept kazí neminimalistickej packshot.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Něco mi úúúš…lo? Připomínák pro lidi, kteří by stejně přišli. Pro E.ON v tom není nic.
Tomáš Mrkvička

Protože mě neomamuje sportovní věhlas hlavního hrdiny, můžu si prostě jenom oddechnout, že tentokrát není sportovec v reklamě za tupě deklamujícího panáka.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Mozek drásající trip do reklamní minulosti, tentokrát cca do roku 1987.
Pavel Fuksa

A pane Koller, kdy už ta reklama skončí? A proč je to taková nuda? A nechcete si s náma radši zakopat?
David Brada (Cream)

3. Mlékárna využívá nostalgie  (23 %)

Mlékárna Hlinsko spustila novou kampaň, v níž spoléhá na nostalgii někdejších „Husákových dětí“ a touhu po výrobcích, které znají ze svého dětství. Tentokrát se to týká zahuštěného slazeného mléka v tubě, které se prodávalo pod značkou Tatra. Proto uvádí na trh tři kondenzované slazené produkty v tubách – smetanu Jesenku, plnotučné mléko Piknik a plnotučné mléko s kakaem Pikao.

Doprovázejí je spoty, které odkazují na internetovou microsite nazvanou Pokaždé jako poprvé. Tam probíhá soutěž,  v níž mají soutěžící sdílet své fotky z dětství a konfrontovat je se svými současnými snímky ve stejné situaci. Soutěží přitom o zážitkové vouchery a o krabice tub Tatra. Kampaň připravila agentura McCann Prague, spoty vznikly v produkční společnosti Punch.

https://www.youtube.com/watch?v=HV1s_Jy64uo
https://www.youtube.com/watch?v=whFRCYLf_Vc

Chápu, že jde o dvacítky, takže o hodně krátký formát, ale zde se naprosto míjí myšlenka s formou. Myšlenka nám říká: ‚Probuďte to dítě, které máte v sobě, a zamlsejte si bezstarostně jako tenkrát.‘ Forma nám předvádí jakousi Lenku, která unyle dělá před kamerou, jako že tančí. O trochu lepší je Honza, který aspoň na motorce jede. Tohle není dětské, hravé a nápadité, tohle je utahané.
Martin Charvát (Konektor)

Tyhle příběhy jsou jako dávno vymačkaná tuba Jesenky zahozená v pangejtu. Možná se za nimi schovává někdejší pěkný okamžik, ale nikdo už ho nevidí…
Jan Javornický

Jejich tuby jsou kultovní pochutinou, říká manažerka. Možná, jejich spoty ale rozhodně kultovní nebudou. Tisíckrát viděné, tisíckrát řečené, nepřirozená mluva pod nepřirozenými záběry. Abych jen nehaněl: printy jsou o trochu lepší.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Takový chodící (nebo spíš pokulhávající) insight. Opravdu jsou lidi ve středním věku, kteří nic nechtějí, nic neumějí, a jediné, co mají, je jejich roztomilé malé já, které žije v jejich nitru, někomu sympatičtí? ‚Pokaždé jako poprvé‘ je dobré, reklama s tím bohužel nijak nepracuje.
Tomáš Mrkvička

Myšlenka, že každý máme v sobě malou holku nebo kluka, je milá a pravdivá. Problém nastal při psaní (nebo schvalování?) příběhu. Nevím, kolika koly komentářů se z toho stal umělý výtvor, ale neohrabané návaznosti typu ‚Toho malýho kluka v sobě stále živím. Pokaždé jako poprvé.‘ strašlivě tahají za uši. A ‚Flashdance‘ je marketingová fráze sakumprásk. Je to škoda, víte?
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Příšerná kombinace kolotočové předělávky What a feeling, nedůvěryhodných protagonistů, vytlačených prsou pod bradu a blekotajícího rádoby ne-reklamního voiceoveru bez jediné špetky propojení s produktem.
Pavel Fuksa

McCann v sobě toho špatnýho textaře živí zbytečně. Proč je to tak užvaněné, když to jde říct polovinou slov? A proč ta retro fotka na konci jen problikne? Slabé.
David Brada (Cream)

Prosím vás pěkně. Když děláme insighty (‚uvnitř mě žije malá holka‘), tak to dělejme jazykem, jakým ti lidé mluví, obecnou češtinou, nikoliv spisovně, úplně slyším, jak to herečka čte z papíru. U kluka se to docela povedlo. Retro je skvělý nápad, sám jsem si nedávno dal Jesenku i Pikao. Nicméně u ‚Pokaždé jako poprvé‘ to zase fungovat přestává, to není poukaz na vzpomínku, je to generický slogan bez emocí.
Marek Prchal

4. Sony ukazuje hrdiny (20 %)

Lokální pobočka společnosti Sony Mobile se při propagaci nových telefonů Xperia Z3 a Z3 Compact rozhodla rozšířit mezinárodní kampaň I Can o lokální komunikaci prostřednictvím vybraných českých hrdinů. Celkový koncept kampaně připravil Marek Bačo z Mediacom Beyond Advertising, obsahové divize mediální agentury MediaCom, která obstarala nákup mediálního prostoru. Scénáře a realizaci spotů připravila agentura Manaworld Creative. Všechny spoty režíroval Ondřej Urbanec.

Špatně adaptovaný světový formát I Can. Hrdinové jsou vybráni dobře, ovšem úvodní titulky (na rozdíl od zahraničních verzí) nedávají smysl a nesouvisejí s vypíchnutými hlavními výhodami produktu ve spotu. Snad s mírnou výjimkou hudebního. I v reklamě platí ono známé: ‚Nemáte-li co říci, neříkejte to.‘ To, že originální stopáž zahraničních spotů byla minuta, ještě neznamená, že to musí být minuta i v české verzi! Pokud to hlavní hrdina či téma neunese, je potřeba krátit. Obzvláště hasič je příliš ‚ukecaný‘. (Mimochodem jedna globální hudební verze má stopáž minutu čtyřicet, je úplně beze slov, vůbec nenudí a řekne všechno). Naprostým průšvihem pak je hudba. Ve všech třech spotech stejná (?!), v zásadě asi dvacetivteřinová smyčka bez melodie a bez nápadu, která jede pořád dokola. Takže ji během spotu zaslechnete pětkrát. No dobře, čtyřikrát, na konci je drobná změna. Ta už to ale nezachrání.
Martin Charvát (Konektor)

‚Piš, jak ti zobák narost!‘ řekli a vložili zadání scénáře do nejnovějšího Copymatu 3000 kombinovaného s myčkou nádobí. Sice se to nedá poslouchat, ale zato je to hezky omyvatelné.
Jan Javornický

Text: produktový manažer – grafoman, voiceover: herci okresního divadla v Osoblaze, kreativa: žádná nebyla.
Tomáš Mrkvička

Pojďme se kartelově domluvit, že budeme těm lidem psát do pusy slova, která by aspoň rámcově mohli říct. Vždyť je to ostuda. Taková zajímavá ženská a je z ní prázdná slupka. Ti další dva chlapi jsou na tom stejně špatně: jedna věta obecnou češtinou, pak zas slohovka z páté třídy… To by člověk brečel.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Ambasadoři značky se snaží zasloužit si sponzorský dar, seč jim síly stačí, ale strojová recitace klientského briefu zatím nikdy v historii jako uvěřitelný voiceover nefungovala. Občas pěkné záběry, kdy vše kazí robot, převlečený za hudebníka, mluvící občas spisovně, občas tak, aby to sedělo cílovce…
Pavel Fuksa

Překonávání hranic je pro mě velkou motivací. Telefon je pro mně důležitým partnerem! Je v tom neuvěřitelná svoboda. Bleeeeee. Průměrně natočená produktová brožura. Pusťte raději originál: http://bit.ly/1JoGBPH
David Brada (Cream)

Řekl bych ano. Spot vtahuje do příběhu. Vendula Strachotová a Michal Novák – za mě velice dobré. I když taky trošku čteme z papíru. Ale ponechávají si sami sebe. Skoro se mi to zdá jako český Apple.
Marek Prchal

5. CZC.cz dává slevu 2.500 Kč (19 %)

Český prodejce počítačů a elektroniky CZC.cz odstartoval podzimní kampaň. Hlavní role se ujali zaměstnanci CZC.cz, kteří se převtělili do role učitelů a studentů. Dvojici spotů režíroval Jakub Hussar, držitel bronzového lva z Cannes za reklamní spot „Mnichov“, propagující Národní muzeum. Kampaň propaguje nákupy prostřednictvím kreditní karty Premia od společnosti Home Credit.

Sponzoringové a reklamní spoty běží na YouTube a v televizních stanicích ČT a Prima, kromě toho je kampaň nasazena do víc než 20 rádií. Ve velké míře bude k propagaci využit také online prostor. Centrálním prvkem celé kampaně je microsite chci2500.cz, na kterou odkazuje veškerá komunikace. 

Tomuhle se říká walking brief. Vezmete zadání, které jste dostali od klienta – a doslova je zopakujete. To celé zabalíte do čehokoliv, čím to alespoň zdánlivě zdůvodníte. Například si zahrajete na školu, čímž se krásně dostáváte do oblíbeného formátu ‚rozhovor blbého s blbějším‘ a můžete být úplně polopatičtí. Pokud chcete jó ušetřit, necháte to zahrát vlastní zaměstnance. Jen nechápu, proč si klient a agentura najímali režiséra, nemá tam chudák co režírovat. Tohle mohli ti zaměstnanci taky režírovat sami.
Martin Charvát (Konektor)

Když už, tak už. Když už sázím na své zaměstnance, neměl bych se je snažit dostat do nějakého reklamního standardu, ale naopak celou komunikaci tomu přizpůsobit. Jiná cesta je kočkopes.
Jan Javornický

A to si točili sami v rámci firemní besídky?!?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Jako teambuilding je to výborné! Jako reklama bohužel podprůměrné. Školní scénky jen osvěžují produktovou nabídku a slevu 2.500 korun pořádně neodehraje žádná z nich. Což je škoda, protože jako produktová nabídka to není vůbec špatné.
Tomáš Mrkvička

Prosím vás, a to mělo být humorné?
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Do zatím nejslabšího kola Katovny dokonale zapadá i tento spot, kulhající na obě nohy, nápadovou i realizační.
Pavel Fuksa

Kluci a holky, když mi chcete prodat kartu Premio, ukažte mi ji pls velkou a dýl než na dvě vteřiny. Nejlepčejší nápad měl na vašem fíbíčku ‚sougeek‘ Petr Popelka: ‚Já bych dal všude minutu ticha. Tuto minutu ticha vám přineslo CZC.CZ. Aspoň na chvilku si v tom vánočním shonu odpočiňte.‘ Škoda, že vám to neřekl dřív.
David Brada (Cream)

No vida, tady si na nic nehrajeme, stejně jako CZC.cz si nikdy na nic nehrál, mám dojem.
Marek Prchal

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

 

„Už ne tak drsně, ale přesto funkčně“ přesvědčuje Besip

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 34. týden 2015

  1. Entity Production: Děláš to taky! (41 %)
    klient: Besip
  2. Konektor: Umíme to už od dětství (34 %)
    klient: Nadace Via Bona
  3. Garance nízkého úroku (25 %)
    klient: Tesco
  4. Zaraguza: Odpal to naplno (25 %)
    klient: Semtex
  5. Ogilvy & Mather: Nuda zabíjí (16 %)
    klient: UPC

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Besip opět apeluje na řidiče (41 %)

Besip přichází s novou kampaní, která má podpořit bezpečnost na silnicích. Po kampani Nemyslíš, zaplatíš přichází na scénu nový koncept Děláš to taky. Zahrnuje celkem osm spotů, které poukazují na nejčastější příklady špatného chování při běžných situacích v dopravním provozu. Hlavní role zde ztvárnily děti, které simulují chování dospělých účastníků silničního provozu. Kampaň je určena pro internet a sociální média, od začátku září bude Besip postupně zveřejňovat každý den jedno video. Reklamu vytvořila agentura Entity Production.

Už ne tak drsně jako Nemyslíš, zaplatíš, přesto ale opravdu funkčně a se silným insightem. Příběh spotu mohl být propracovanější, ale i takto to doufám bude účinná kampaň. Je to potřeba.
Iva Bízová (Loosers)

Otřes. Od zadání (opravdu je největším problémem našich silnic nenošení přilby dětmi, jejichž rodiče nenosí přilbu?), přes nejprvoplánovější kreativu (dětská autíčka, meloun) až po exekuci (střih, filtry, zvuk). Vypadá to jako malá domů z Besipu nějakému šikovnému čtrnáctiletému synovci. Nebo to fakt dělala agentura?
Tomáš Mrkvička

Vzhledem k tomu, že se zde sešly dvě dobročinné kampaně stavící na dětech a ta jedna z nich je naše, nebudu hodnotit.
Martin Charvát (Konektor)

Tak to je brutál! Nejdřív nás nechají usnout a pak se rozprskne meloun jako hlava! Tohle snad na chudáky rodiče zamaká. Má to credits, sláva. Dětské herce vypisujeme ve formátu příjmení jméno proč?
Marek Prchal

Proč ne. Je vidět, že i protibouračkovej apel se dá natočit tak, aby to dospělí pochopili a neobrátil se jim žaludek. Jen ten statickej holčičkovskej mrkací vrah na konci je jak z jinýho filmu.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Áno, chytí to za srdce, sú tam deti a je naznačená možnosť tragédie. Na mňa to zabralo. Už to kafe v aute fakt piť nebudem.
Petra Jankovičová

2. Via Bona oceňuje dobré skutky (34 %)

Od začátku září běží kampaň s názvem Umíme to už od dětství, jejímž úkolem je podpořit ocenění Via Bona a upozornit na důležitost filantropie. Kampaň připravily zdarma agentury ze skupiny Konektor, ve spolupráci s týmem kreativců Remembership a režisérem Jakubem Kohákem.

Reklamní kampaň poběží celé září ve formě televizních spotů ve všech kanálech České televize (vyjma ČT Déčka) a bude podpořena rozhlasovými spoty, které budou vysílat stanice Českého rozhlasu. Současně odstartuje i digitální a PR část kampaně. Osmnáctý ročník ocenění Via Bona, předávaných za filantropii firmám i jednotlivcům, proběhne v úterý 6. října.

Chvályhodná činnost nadace Via + hezké sdělení kampaně + chytlavé mikropříběhy = dobrá kampaň
Iva Bízová (Loosers)

Ani po návštěvě webu (podařilo se mi bez překlepů napsat URL už na třetí pokus!) jsem nepochopil, co se mi kdo snaží říct a co po mě chce. U neziskovek občas tahle zmatená zadání bývají (potřebujeme kampaň, vlastně nevíme na co, ale musíme polepit nějaké plochy, co jsme dostali), nicméně tahle kampaň je špatně od začátku do konce. ‚Děti se… rozdělí se o svačinu, zastanou se slabšího nebo někomu půjčí hračku na hřišti.‘ Fakt? Viděl autor briefu někdy nějaké děti?
Tomáš Mrkvička

Sice je to klasický kýčovitý hátéčko, navíc s dětma, ale udělaný čistě a přirozeně. To neni vůbec lehký. K tématu to ostatně patří. Snad místo všech mikropříběhů naskládanejch do jednoho spotu by mi stačil každej zvlášť, abych o nich stihl trochu popřemejšlet.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Ňuňu videjko o tom, ako sme zabudli byť deťmi. A psík na konci. No jéj! Páči sa mi to, aj keď osobne si spomínam skôr na to, že baculatým deťom sa iné skôr vysmievali, než že by im pomáhali. Ale možno som žila v horšej dobe.
Petra Jankovičová

3. Tesco poskytuje půjčky (25 %)

Obchodní řetězec Tesco spustil se zářím kampaň, ve které propaguje své finanční služby.

Škoda, že neběžel po Tesku ve spoďárech! To by byla teprv sranda. Fakt! Moc jsme se pobavili.
Tomáš Mrkvička

Stará dobrá ‚O&M Česká republika‘ škola. Vezměte produktovou výhodu a ukažte ji co nejnázorněji, nejlépe jako graf. K tomu přidejte ještě nějaký další snadno zapamatovatelný prvek, hlášku, záběr či něco podobného (zde sázka). Není to bůhvíco, ale v televizi to bude fungovat.
Martin Charvát (Konektor)

Aha, já myslel, že manželka navrhla jako plnění výhry něco opravdu, ale opravdu… víte jak to myslím. Zprůměrovaný svět Teska. Jinak mě fascinuje, jak se půjčky odchýlily od svého původního poslání řešit závažnější životní situace – ani nevíme, na co si pár chtěl půjčku vzít, ale Tesco jim jí prostě dá, protože jsou ji schopni splácet.
Marek Prchal

Bude někdy Tesco v reklamě komunikovat ještě něco jinýho, než cenu? Nestačilo, jak si tím u nás zlikvidovali kdysi prémiovou značku? Tvůrci reklamy za to samozřejmě nemůžou, ale za to, že spot není ani vtipný, ani překvapivý, ani ničím jiným zajímavý, za to už jo. A taky za to, že na place chyběla skriptka.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Benefit odkomunikovaný. Nič prevratné, ale myslím, že dobré remeslo.
Petra Jankovičová

4. Semtex má nový obal (25 %)

Výrobce pití Kofola spouští v září novou kampaň své značky energetických nápojů Semtex, která se poprvé představuje s novým logem a v novém designu. Nový kabát značce obléklo grafické studio Massimo Filippi, kampaň vymyslela a připravila agentura Zaraguza. Spoty běží od září v televizních stanicích Nova, Prima, Óčko a Barrandov. K tomu přibude venkovní kampaň v podobě prosvětlených vitrín, billboardů a megaboardů.

Packaging 80 %, kampaň 25 %. Myslím, že je dobře (vidět), že se Kofola rozhodla investovat spíše do redesignu produktu, než do nadlinkové kampaně. Packaging je velmi povedený, myslím, že v místech prodeje, ať už offtrade, nebo ontrade, bude poutat pozornost.
Iva Bízová (Loosers)

Nebaví. Začátek dobrý, ale pak to ztratí drive. Když chce jeden dělat tyhle senzuální spoty, musí být zajímavý a překvapivý v každém záběru. A to se tady rozhodně neděje.
Tomáš Mrkvička

Semtex má nové obaly a vrátil se k významu svého vlastního názvu. Až potud dobře. V televizi má pěkné obrázky, ale bohužel žádnou myšlenku.
Martin Charvát (Konektor)

A to je točený nanovo, nebo to jen sestříhali ze spotů na Hondu (Everyday, Cog), Heineken (Macarena) a Lurpak (Adventure Awaits)? Na něco jsem zapomněl?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Nový obal je dobrý krok. Problíženie k výbušnine je to prvé, čo vám napadne, a asi sa to malo stať už dávno. Na druhú stranu spot nevyužil potenciál vzbudiť silnejšie emćoe a je trochu generický.
Petra Jankovičová

5. UPC představuje Oopsáky (16 %)

Operátor UPC představil nové internetové tarify a současně od září spustil novou kampaň Nuda zabíjí s hlavními animovanými postavičkami Oopsáky. Ti apelují na „nezbytnost rychlého internetu v životě mladých lidí“. Připravila ji agentura Ogilvy & Mather a klade důraz na využití sociálních médií.V televizi se pak kampaň bude promovat především prostřednictvím pořadů pro mladé. Počítá se rovněž s tištěnou inzercí, vklady nebo využitím ambientních médií a PR.

‚Můžeme cokoli,‘ řekli si asi v UPC a pustili do světa kampaň, která lidem/dětem říká, že když jim nejde internet, přicházejí o život. Sdělení je tak děsivé, že jsem ani nestihla vnímat úroveň animace.
Iva Bízová (Loosers)

‚Lepší dobře ukrást, než špatně vymyslet.‘ Bohužel tohle se nepovedlo ani dobře ukrást. Bídná exekuce v laciném 3D je výrazně horší než originální kresba. Škoda, protože myšlenka ‚nuda zabíjí‘ není špatná a zasloužila by si víc. Uvidíme, co přinesou další díly, ale moc si od toho neslibuju.
Tomáš Mrkvička

Dumb way to do campaign.
Martin Charvát (Konektor)

Kdybych řekl, že tomu rozumím, kecal bych.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Nuda zabíja a mňa zabili tieto reklamy. Keby som si neprečítala popis, tak fakt nechápem, čo tie postavičky vyjadrujú a prečo je im ubližované.
Petra Jankovičová

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Naháči mě bavili víc.“ Zoot nenadchl, i tak zvítězil

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 35. týden 2015

  1. Zoot#Zazitveci (37 %)
    klient: vlastní tvorba
  2. Outbreak: Šéfe, zjemni! (29 %)
    klient: Milka
  3. Triad Advertising: #tenmoment (23 %)
    klient: Axa
  4. Třiďte, ať jste kdekoliv (19 %)
    klient: Ekokom
  5. Cream Prague: Blanka není tunel (17 %)
    klient: Metrostav

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Se Zootem „zažijete věci“ (37 %)

Prodejce oblečení Zoot spustil se zářím v Česku a na Slovensku kampaň, v níž zdůrazňuje, že není důležité, co máte na sobě, ale co v tom zažijete. Na sociální sítích uspořádá soutěž Chci #zazitveci, v jejímž rámci denně věnuje oblečení jednomu z účastníků. Současně fanoušky vyzve, aby sdíleli vlastní zážitky s oblečením pod hashtagem #zazitveci – ty se následně zobrazí na webu obchodu.

Tři příběhy vypráví o intenzivních zážitcích, při nichž hlavní protagonisté přišli o oblečení. Kampaň navazuje na spoty To nejlepší zažíváme svlečení, které Zoot využíval letos a loni. Kreativu kampaně vytvořil Zoot inhouse pod vedením Barbory Pilné. Televizní spoty opět natočil Marek Štifter.

Nevíte někdo, kolik mají obchodů a kolik stojí doprava?
Will Rust

Vítěz této katovny. Nápad, příběh, je to pěkně udělaný. Jako když dá Škoda góla.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Taková škoda! Po dlouhé době chytrý a autentický insight v domácí reklamě – a zkazí to laciná exekuce a hlavně slizký mužský voiceover na konci.
David Brada (Cream)

Předchozí kampaň lepší, ale tohle je taky dobré. Dám tomu za pravdu a nesnaží se mi to nic vnucovat. Zoot.
David Suda (WMC Grey)

Čistá práce, ale humoru ubylo, škoda!
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Tohle si aspoň pamatuju a je to solidně udělaný.
Tomáš Belko

Naháči mě teda bavili víc než tenhle MasterCard.
Jan Javornický

Pěkně natočené, situace mohly být divočejší.
Pavel Fuksa

Voiceover outsourcovali v Indii?
Marek Prchal

Celá kampaň mi dává smysl, přijde mi konzistentní i funkční vzhledem k cílové skupině. Ani nevím, co bych jí krom prvoplánových nápadů a mrzké produkce vytkl.
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)

2. Milka zjemňuje i drsné šéfy (29 %)

Producent cukrovinek Mondelez spustil další kampaň čokolád Milka, v níž opět pracuje s konceptem „jemnosti“. Kampaň vychází z výzkumu mezi zaměstnanci, z něhož vyplynula typologie šéfů. Na webu tak lidé mohou v testu zjistit, zda mají za šéfa „Prudivé pravítko“ či třeba „Tyranosaura“  a jak si stojí na „škále drsnosti“ ve srovnání s republikovým průměrem. Krom toho mohou šéfovi zaslat „zjemňovací sadu“ – termohrnek a dvě velké čokolády Milka. Kampaň kombinuje outdoor, video i online.

Hezký nápad, ale nedotažený. Co následovalo? Jak mohli změnit chovaní šéfa? Škoda. Ale hezký nápad.
Will Rust

Vypadá to, že kampaň natočil dron, vymyslel android a schválil Outlook. Takový to naše kancelářský bezpohlavní štěstíčko.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Zajímavý pokus, ten výzkum by stálo za to překlopit do interaktivního dotazníku, kde bych si otipoval, jaky typ šéfa jsem. Škoda že videa jsou tak strojená – stačila by scénka s jedním šéfem, ale reálná.
David Brada (Cream)

V dlouhodobém konceptu zjemňování mi ‚šéfové‘ přijdou jako dobrá skupina. Kdo z cílovky by neměl zkušenost se šéfem drsňákem? Test si uděláte, termohrnek vždycky bodne. Nejvíc ale bolí video. Tyhle rádoby autentické kousky tu stále ještě neumíme.
David Suda (WMC Grey)

Tyhle globální koncepty! Kdyby mi Dare to be tender přistálo na stole s tím, že se v češtině nesmím odklonit od ‚jemnosti‘, zpanikařila bych. Troufni si na jemnost je jistě výsledek velmi vyčerpávajícího brainstormingu. Aktuální výběžek kampaně se upřímně snaží udělat něco zajímavého, ale pořád z toho mám ten pocit násilné konstrukce. Dávám 30 % za důstojný souboj s těžkým zadáním.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Je to fajn, řekl bych solidní práce. Nespadne mi brada, ale není to otrava a drží to myšlenku. Fajn.
Tomáš Belko

Potěšující je návrat k víceméně reálným lidem, ale furt nějak nemůžu přijít na to, co znamená, když je můj šéf Tiranosaurus. Milka má něco proti Albáncům?
Jan Javornický

Čokoláda obsahuje aminokyselinu tyramin, která u citlivějších lidí zvyšuje tlak, zrychluje tep, vyvolává závratě a bolest hlavy, vztek, paranoiu, úzkosti a zuřivost. Ideální odpověď pro senior marketing group associate heada, ztrpčujícího vám život v openspacu.
Pavel Fuksa

Nevím, co vedlo Milku k tomu, že použila prostředí pracovišť, zřejmě výzkum. Je to další brutální kalkul, ve kterém Milka spojuje nesouvisející témata tak, až člověk žasne. Pracovní prostředí v korporacích jistě hodně lidí pobaví. Já mám radši tvrdé šéfy, ale sám jím nejsem a nikdy nebudu.
Marek Prchal

Škoda, že nejsilnější část kampaně, kterou podle mého zastupují kontextové mobilní billboardy, dostala tak odporný háv. Investice do netradičních formátů v okolí vybraných korporací by sklidila mnohem větší úspěch i co se týče přesahu do sociálních médií. Aneb kdo ke mě teď mluví? Flexi TV, nebo Milka?
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)

3. Axa využívá sociální sítě (23 %)

Pojišťovna Axa spustila v Česku a na Slovensku kampaň s cílem podpořit rizikové životní pojištění a online úrazové pojištění. Název kampaně #tenmoment zároveň odkazuje k jejímu hlavnímu kreativnímu motivu. Velká část komunikace poběží na sociálních sítích (hlavně Facebook a YouTube) a na webu, kde se zájemci mohou o #tenmoment podělit. Z tradičních mediálních kanálů se kampaň objeví v tisku, využije i citylighty nebo billboardy. V televizi bude probíhat formou sponzorovaných odkazů před vybranými pořady a relacemi. 

#tapeta #jduspachatsebevrazdu
Will Rust

Reklamní break v televizi vypadá většinou takhle: nejdřív jde radost ze života, pak je radost ze života, po něm radost z čisté košile, pak hned radost ze života, a ukončí to radost ze života. A někdo se rozhodne, že konečně lidem ukáže ne průsery, ale radost ze života. Takže hashtag tenmomentjsteprošustrovali.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

#moment! Proč jste omylem názvy spotu zapomněli dat jako titulky do videí a otrocky opakujete #který by mohl trvat věčně? A mimochodem – fakt si ten moment chci pojistit já? Nebo mi ho může pojistit Axa?
David Brada (Cream)

To je fajn. Emotivní a pravdivé.
David Suda (WMC Grey)

Neohromí původností nápadu, ale je to velmi hezky uděláno. ‚Ten moment, který by mohl trvat věčně.‘ Ano, tak to je. Ještě bych apelovala na kolegy z Triadu, aby zkusili klienta přesvědčit, že claim ‚Více než standard‘ je vážně pro ostudu.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

No… je to tak pozitivní, že si to nezapamatuju, obrázky ze života. Možná by to chtělo líp vymyslet ty momenty. A ten claim: více než… Více než klišé.
Tomáš Belko

Co si myslet o kampani postavené na hashtagu, ale jen na vlastním webu a nikoli sociálních sítích, protože tam by mohli lidi napsat něco, co by se mohlo nelíbit?
Jan Javornický

To je jako kdyby kreativní oddělení vedl kuchař Babica: ‚Když nemáte nápad ani prachy na exekuci, dejte tam hashtag.‘
Pavel Fuksa

4. Ekonom dál podporuje recyklaci (19 %)

Ekokom přichází s další televizní reklamou na podporu třídění odpadu.

Slovní hříčka je mrtev. Ať žije slovní hříčka!
Will Rust

Hezká scénka z Pionýrské vlaštovky (pro ty mladší: to byl takový pořad, který uváděla Marcela Augustová, když ještě věřila marxismu-leninismu). Ekokom měl už lepší reklamy. Nechcete změnit agenturu?
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Tak tady by rozpočet na produkci byl, ale zase se nedostavil nápad. Nemá to logiku ani vtip. Recyklovat – ne, prostě vyhodit!
David Brada (Cream)

Trochu násilné. Hlášky, mladistvý slang, zezačátku vyhrocené, ale pak se všichni začnou smát jako v každém dílu Prasátko Peppa. Komunikaci Ekokom jsem vždy vnímal jako kreativní příležitost.
David Suda (WMC Grey)

Když ona ta replika ‚Já vás tady roztřídím…‘ nebude úplně ze života, viďte.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Myslím, že to není moc dobře zahraný. Myslím, že je to zahraný blbě. Možná je to scénářem.
Tomáš Belko

Pět bodů za obskurnost ‚hele, madr‘ a besídka pokračuje…
Jan Javornický

Fejkově hodně na pohodu mutr se jako že nejvíc sekla a vyházela buchtesku i s BFFs do vodpadu dřív, než bude mít někdo naštěkáno v troubě. Retarďácky vodříkanej bríf s řezivem, hlásícím vostrou rebelii proti starejm. Taková ta demence, znáš to.
Pavel Fuksa

Peklo. Zlá matka překvapí mládež, která se na dojezdu brloží v rodinné chatě. Čekal jsem, přál jsem si, aby někdo z účastníků party našel za skříní starožitnou flintu po dědovi, ale asi jsem zlobil.
Marek Prchal

Pakliže by se na konci oslího můstku vyskytla obrovská zeď, jistě by na ní bylo nasprejováno slovo ‚madr‘.
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)

5. Blanka prý není tunel (17 %)

Necelé dva týdny před mnohokrát odloženým otevřením pražského tunelového komplexu Blanka startuje jeden z klíčových dodavatelů stavby Metrostav komunikační kampaň. Především na venkovních nosičích a na internetu – včetně webu Blankanenitunel.cz – obyvatele a návštěvníky hlavního města předsvědčuje, že Blanka, stavba za 38 miliard Kč, „není tunel“.

„Každý samozřejmě ví, že Blanka je tunel,“ podotkl David Brada, majitel komunikační agentury Cream Prague, jejíž tým kampaň vymyslel a realizuje. „Když ale chcete mluvit o tématu, které lidi tak polarizuje, musíte mít odvahu postavit produkt na hlavu. Jinak vás nikdo nebude poslouchat.“

Kampaň k otevření tunelu Blanka

Kampaň k otevření tunelu Blanka

 

Kampaň k otevření tunelu Blanka

Kampaň k otevření tunelu Blanka

Blanka není tunel. Jasně. Kdyby to byl tunel, tak by to lidi mohli projíždět. Takové kampani anglicky říkáme pissing into the wind.
Will Rust

Blanka je skvělá stavba, akorát předražená (ale tak to chodí všude na světě) a žádná kampaň tomu nepomůže. Tak už ji proboha konečně otevřete!
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

‚Není tunel‘ má opravdu znamenat, že nejde o vytunelovaný projekt? Mě přijde, že pouhé popírání není dost. Naopak v tom vždy cítím, že na tom asi něco bude. Stejně jako Gambrinus není europivo.
David Suda (WMC Grey)

Kdyby Metrostav peníze na tuto kampaň věnoval Červenému kříži, měl by lepší PR story.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Líbí se mi ta odvaha v headline. To zadání není lehké. Neznám nikoho, koho tohle téma nenadzvíhává.
Tomáš Belko

Určitě se všude mentoruje ‚Milý Metrostave, když už do toho šlápneš, tak to hlavně všude nerozmazávej…‘, ale ona je to vlastně dokonalá symbióza problému a jeho obhajoby. Navázat by mohla další vlna metakomunikace ‚A co jste čekali? Že když máme průšvihy ve vlastním oboru, tak bychom měli dělat aspoň dobré kampaně?!‘
Jan Javornický

Neuvěřitelná nuda. Layout udělaný ve Wordu, copy zkopírovala sekretářka Evička z mailu pana náměstka pro externí komunikaci během polední pauzy.
Pavel Fuksa

Headline, který tu nebyl. Co jiného taky říci k Blance. Sedí mi – totálně. Na vizuálu měl ale zabírat víc místa vzhledem k tomu, jak neuvěřitelný je.
Marek Prchal

Takže za tisíc let řidiči ušetří tolik, že si budou moci postavit novou Blanku? Ok, řadím hned za kampaň Dopravního podniku Víte, že …?
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„To muselo dát práce!“ Jack Daniel’s vyhrál s ohořelými inzeráty v Maximu

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 36. týden 2015

  1. Starcom Mediavest: Nespalte se (43 %)
    klient: Jack Daniel’s
  2. Momentum: Vymalováno! (34 %)
    klient: Volkswagen Financial Services
  3. Symbio Digital: Tisíce splněných snů (33 %)
    klient: Sazka
  4. Concept One: NBL hvězdy basketbalu (31 %)
    klient: Kooperativa NBL
  5. Štěstí se skládá z drobných radostí (28 %)
    klient: Mall.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Inzerát Jack Daniel’s ohořel (43 %)

V časopisu Maxim vyšel vlepovaný inzerát na novou whisky Jack Daniel’s Fire, který byl skutečně ohořelý. Neobvyklý prvek realizovala mediální agentura Starcom, divize Starcom Mediavest Group, aby tak umocnila „ohnivý“ motiv vizuálu. Agentura nechala ručně zapálit a uhasit 35.000 kusů připravených vlepů. 

Inzerát na Jack Daniel's Fire

Inzerát na Jack Daniel’s Fire

 

Hezkypěkně. Škoda, že ta pečlivá ruční práce trochu exekučně nedopadla. Ale opalovat 35.000 stránek musela být zábava.
Martin Charvát (Konektor)

To jsme jako děti taky dělali a je fakt, že mapy k pokladu pak vypadly vážně hodně prďácky. Body za zvládnutí produkce.
Jan Javornický

Běžím si do trafiky koupit Maxim – chci se celá zamazat popelem!
Alena Oswaldová

To muselo dát práce! A přitom…
Lukáš Hvozdecký

Jednoduché mediální nápady mě vždy bavily. Připomíná mi to zlatou éru české reklamy.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Spousta práce s nejistým výsledkem. Ale případovka z toho bude příští rok na Louskáčcích určitě velkolepá.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Dobrý nápad, neokoukaný. To je skoro unikum. Za předpokladu, že uvěřím, že ty stránky doopravdy předem opalovali, budu si takovej inzerát pamatovat. O to tu jde, ne?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Plus mediálce. Plus klientovi. Byla s tím práce a snaha udělat něco navíc, a to se počítá.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

2. ŠkoFin mění název (34 %)

Společnost ŠkoFin spustila v polovině září komunikační kampaň, která vysvětluje přeměnu společnosti ve Volkswagen Financial Services. Kampaň běží napříč všemi mediatypy. Základní kámen celé komunikace tvoří nový televizní spot, ve kterém hlavní roli ztvárnil opět Milan Šteindler. Dále kampaň běží online, v rádiu a také na venkovních nosičích. Redesignem prošly i webové stránky a loga dílčích značek.

ŠkoFin rebranduje tak, že využije stávající reklamní formát. Rozumné. Dalo by se říci: clever. Ale to už právě teď nebudou moci říkat. To jsou paradoxy.
Martin Charvát (Konektor)

Když už měnit léta budovanou značku, tak jedině na něco, co půlka národa nebude umět vyslovit!
Jan Javornický

Rebranding je zlo největší – pro značky i agentury. ‚Vymalováno‘ se s ním popralo férově a bez zbytečných faulů. 1:0 pro Momentum.
Alena Oswaldová

Tady se asi řešilo jen to, jakým bláznivým kouskem Šteindler ‚zničí‘ ŠkoFin a představí novou tvář. Zajímavější bude sledovat, co přijde teď.
Lukáš Hvozdecký

Jasné a veľmi jednoduché. Neviem sa rozhodnúť, či to je dobré alebo zlé.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Výbuch balónu s barvou mě tak nějak škodolibě baví. Sdělení spotu mi pak ale úplně uteče. Vidět to pětkrát až desetkrát, možná to vstřebám. A možná taky ne.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

V reklamě ŠkoFinu jde dlouhodobě několik důležitých prvků kampaně a komunikace proti sobě. Ano, rebranding to evidentně nezmění. ŠkoDa!
Iva Bízová (Loosers)

Pochopitelná reklama na nepochopitelný rebranding. Aneb jak jednoduchou, srozumitelnou a zavedenou značku zahodit a nahradit ji komplikovanou a nesrozumitelnou. Jasně, tvůrci spotu za to nemohou. Jen duše marketéra úpí.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Šteindler doručí. Masy pochopí. Řemeslně zvládnutý. Akorát nějak superzábavný to zrovna není.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

3. Mladí mohou sázet podle fotky (33 %)

Sázková kancelář Sazka představuje novou digitální kampaň, která je zaměřena především na mladší cílovou skupinu. Umožňuje uživatelům nahrát na web libovolnou fotografii, na jejímž základě pak speciální algoritmus vygeneruje odpovídající čísla. Sázející tak mají možnost volit čísla vycházející například z fotky svého partnera nebo domácího mazlíčka. Zároveň mají možnost se zúčastnit probíhající soutěže, pokud do analyzátoru nahrají fotografii některého ze soutěžních témat. 

Aplikace zajímavá, spot nezajímavý, ale hlavně to nějak nejde dohromady.
Martin Charvát (Konektor)

Jednoduchý nápad, u kterého mě teda fakt zajímá, co provede a jak se ujme. Mohla by Sazka zveřejňovat, jestli lidi opravdu sází kočky a miminka? A v dnešním losování vítězí Matýsek umazaný od mlíčka…
Jan Javornický

Umím si představit, že na papíře kreativní koncept pro digitál zaujal. ‚Jů, nacpeme tam RGB!‘ radovali se online kreativci a já jejich mírně autistické nadšení jako online žena naprosto chápu. Problém nastal cestou z papíru na web. Z konceptu se stala jen jedna z mnoha obrandovaných kampaní Soutěž a vyhraj!
Alena Oswaldová

Tohle mi přijde jako super nápad, který u většiny potenciálních sázejících skončí na tom, že sportku nelze vsadit online.
Lukáš Hvozdecký

Toto je príklad neintegrovanej kampane. Pekný spot a fajn aplikácia, ale spolu do jednej kampane nesedia. Rovnako nesedí voiceover a nazov kampane ’tisic splnenych snu‘.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Věštění šťastných čísel z fotografií je skvělý způsob, jak oslovit mladší cílovou skupinu a jako nápad se mi opravdu líbí. Co mě však zaráží, je provedení. I přes veškerou snahu jsem nepřišla na to, jak fotografii na webu Sazky nahrát… Trochu smutné, jak snadno jde zazdít pěknou myšlenku.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Hodnotila bych s dovolením jen aplikaci. Dobrý nápad, jak přitáhnout mladé k sázení Sportky. Bylo-li zadáním agentuře jen ‚oslovení mladší cílové skupiny‘ či ‚omlazení značky‘, dala bych procent i více…
Iva Bízová (Loosers)

Chytlavá muzika, neurážející záběry, to je všechno. Kdyby ta reklama nevznikla, nic by nestalo. Ale že vznikla, nestalo se taky nic. Zajímavej nápad s fotkama rozloženejma na pixely a přepočítanejma na šťastný číslo ze spotu nekouká ani náznakem. Škoda.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Jako nápad dobrý. Web ok. Škoda jen, že ve spotu o tom není ani zmínka.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

4. Kooperativa sponzoruje basketbal (31 %)

Pojišťovna Kooperativa uvádí v souvislosti se svým generálním partnerstvím Národní basketbalové ligy (pod názvem Kooperativa NBL) tři nové sponzorské vzkazy, jejichž natočení zajišťovala agentura Concept One. Režie se ujal Petr Němeček, před kamerou se objevil hráči Jiří Welsch, Jan Veselý nebo Tomáš Satoranský.

Kooperativa zde zcela záhadně rezignovala na to, že je ‚pro život, jaký je‘ (kromě miniaturního titulku). Takhle se nedělá integrovaná komunikace. Jak praví klasik: ‚Tak sa nehrá šach.‘
Martin Charvát (Konektor)

Tohle by byla velká nuda i u jakékoli jiné značky. Ale Kooperativa sama v sobě nastavila úplně jinou a podstatně vyšší úroveň komunikace. A teď ji může podlézt zcela bez ohýbání i s kloboukem na hlavě.
Jan Javornický

Když mě ty spo(r)ty prostě nebaví.
Alena Oswaldová

Prvý plan a škoda rôznych druhov exekúcii. Vyzerá to ako tri rôzne kampane.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Na sponzoring velice povedené. I zapojení sportovců – neherců je přirozené a nepůsobí trapně, což je kámen úrazu většiny pokusů se sportovci, viz Moravec a Soukalová.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Rozumim. Chápu. Beru. Je potřeba to rozpatlávat víc? Za mne vítěz testu Dnes.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

To lepší ze světa televizního sponzoringu. Má to nápad, jen ta exekuce by mohla být o chlup lepší. Plus dávám za basketbalisty, tady věřím, že spousta fanoušků se ráda mrkne znovu.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

5. Mall.cz představuje nový slogan (28 %)

Internetový obchod Mall.cz zveřejnil pět krátkých reklamních spotů. Reklama ukazuje hlavní kategorie z nabídky e-shopu: malé a velké domácí spotřebiče, potřeby pro domácí mazlíčky, elektroniku a dětské zboží.

Drobné radosti nejsou nic objevného, ale drobně potěší.
Martin Charvát (Konektor)

Kombinace velkého hesla a minimálního prostoru tu na mne nefunguje. Štěstí je fakt krásná a přepychová věc, a teď už se dá koupit i za prachy. Tádydá.
Jan Javornický

Do roury od vysavače jsem se společně s holčičkou ze spotu podívala aspoň destkrát. Nic jsem nenašla. Ani story, ani claim. Tady nepomůže ani YouTube frekvence 10+.
Alena Oswaldová

Milé a nekomplikované.
Lukáš Hvozdecký

Dobrý headline, s ktorým sa nedá nesúhlasiť. Ale spoty môžu byť kludne na hocakú inú značku ako Mall.cz.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Kampaň je hrozně doslovná a její spoty nemají vůbec žádný nápad. Takové reklamní cvičení, vystřihnuté za pět minut v pauze na cigáro. Aspoň že ta stopáž dává v onlinu smysl a člověk nestihne usnout.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Tato reklama popírá to základní, co nás bardi české reklamy kdysi učili – nikdy neříkejte reklamou, že váš produkt/služba je pro všechny. Kdyby ty malé radosti alespoň vymysleli a natočili ‚velce‘.
Iva Bízová (Loosers)

Vtipné mikropříběhy naroubované na absolutně nesouvisející claim. Aneb: Máte rádi jahody se šlehačkou? Kečup Tomatina je tu v novém balení! Au.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Mall.cz má výhodu ve skvělém jménu a s novou kampaní i jedinečnou příležitost jasně definovat svou pozici vůči Alze a ostatním hráčům. Bohužel tuhle šanci promarnil. Je to šíleně bezpohlavní.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Teatrální dramatizace je prověřená figura.“ Nový burger od Meka vítězí

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 38. týden 2015

  1. DDB: Maestro Bohemia (42 %)
    klient: McDonald’s
  2. Made by Vaculik: Barva není špína (36 %)
    klient: Amnesty International
  3. Zapískej, když uvidíš faul! (34 %)
    klient: Transparency International
  4. Leo Burnett: Lepší cesta každý den (33 %)
    klient: České dráhy
  5. Classic Praha: Nová hudba, noví moderátoři (29 %)

    klient: vlastní tvorba

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  McDonald’s láká na české hovězí (42 %)

Fastfoodový řetězec vybízí k zanechání všechno a ochutnání nového pokrmu z limitované edice – sendviče s údajně českým hovězím masem. 

Pouze za zpracování. Ovšem proč má burger, který prý chce být český, zrovna takovou reklamu? Nic českého nenacházím, sdělení nechytám.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Nový farmářský hamburger je výborný (osobně otestováno) a nový spot, který ho propaguje, také. Má to nápad, dobré zpracování.
Iva Bízová (Loosers)

Před lety v televizním pořadu M. C. Putny přirovnával Pavel Klusák tehdy nový a zajisté revoluční český muzikál k rovněž tehdy novému a zajisté též neméně revolučnímu burgeru od mekáče. A teď tu máme nový a revoluční hipsterburger, který vás dozajista semele, úplně stejně jako krávu, z jejíhož masa je připraven, rozemele najemno návštěva nového revolučního muzikálu Michala Davida.
Jan Javornický

Teatrální dramatizace magické, neodolatelné přitažlivosti produktu je prověřená reklamní figura. A když se to dobře natočí a široko daleko v televizní krajině není nic podobného, tak je to fajn pokoukání a reklamoužrouti napjatě očekávají finální odhalení toho zázraku… Jen by mě ještě zajímalo, jaké že hovězí je tedy v těch normálních burgrech.

Jakub Plášek (Cocoon)

Už jsem chtěl dát také bez komentáře a nula bodů jako ve skoro všech předchozích případech, ale DDB zachránilo mě i Katovnu. Děkuji, přátelé.
Marek Prchal

Mamma mia, proč ta italská stylizace?!
Alena Oswaldová

Příběh se rozehrává dobře, napětí graduje…o to větší zklamání přichází ze závěrečné (ne)pointy. Ta scéna si zasloužila silnější vyvrcholení.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

2.  Amnesty za uprchlíky (36 %)

Česká pobočka neziskové organizace Amnesty International zveřejnila rozhlasový spot, který se věnuje aktuální problematice masivní migrační vlny směřující do Evropy. Bojuje za zajištění důstojných životních podmínek pro migranty stejně jako o respektování jejich lidských práv. Kreativní a produkční zpracování spotu zajistila reklamní agentura Made by Vaculik. Spot vznikl ve studiu Be.loud Post Production Sound Services. Namluvili ho herec Jan Vondráček, dabérka a herečka Eva Spoustová a malý „neherec“ Kryštof Korunka. Spot bude zatím vysílán na Radiu 1, ostatní rádia jsou v jednání.

Další důležité téma, jenže naivní exekuce nejspíš nebude mít žádoucí efekt. Přitom základ nápadu, tedy že naše děti naslouchají tomu, co za hrůzy vypouštíme z úst, a pak podle toho jednají, je dobré východisko. Přiostřila bych.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Aťsikdochcecochceříká, rozhlasové reklamy mi přijdou naprosto nejhloupější ze všech. A ani teď se na tomto mém dojmu nezměnilo vůbec nic.
Jan Javornický

Chápu, co chtěl autor spotem říci, dokonce chápu i jednotlivá klíčová slova a jejich souvislosti – opálení, barva, špína, čmoud, hranice, lidi v nouzi – přesto mi uniká logika celého vyprávění, hlavně to, jak souvisí Honzíkovo martyrium s odsuzováním lidí v nouzi… Jsem holt šťoura a přijde mi, že autor zapojil příliš mnoho nevyslovených předpokladů. Posluchač Radia 1 to nejspíš dá, ale takoví Impulsovi – nevím, nevím.

Jakub Plášek (Cocoon)

Husina a zuby zatnutý. Poslouchat drhnutí kůže Made by Vaculik je výrazně větší nářez, než bych čekala. Rozeštkaný a uctivý ‚au!‘ za drasticky dobře odvedenou práci.
Alena Oswaldová

Perfektní copy, ohromně důležitý poselství. Jen kdyby herci tolik nepřehrávali…
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

3.  Transparency proti korupci (34%)

Česká pobočka organizace Transparency International spustila kampaň, kterou vyzvala veřejnost, aby podpořila přijetí zákona na ochranu whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce.

Důležité téma. Print je čistá práce, rádio to kreativně táhne dolů, navíc si nejsem jistá, že posluchač zareaguje na to, že k němu mluví osobnost.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Kdyby se udělala iniciativa Zatleskej.cz, upozornění na dobré kampaně, u tohoto počinu by bylo ticho jako v hrobě. Já si pana Kratochvíla velmi vážím, ale jeho propojení s touto kampaní je podle mého názoru zcela scestné.
Iva Bízová (Loosers)

A máme tu krásný dramatický příběh, emocionálně vypjaté situace, boj dobra se zlem… jak se mohlo dojít k rozuzlení, že nejlepší to teda bude sdělit staticky, polopaticky a bez jakéhokoli náboje a zápalu?
Jan Javornický

Výborný kvíz do metra pro ty, co zrovna nekoukají do mobilu, aby se zasnažili rozklíčovat, o co jde. Vizuály jsou víc výzvou pro potenciální whistleblowery než upozorněním na kampaň na podporu přijetí zákona na ochranu oznamovatelů. Ale fotky jsou povedené.

Jakub Plášek (Cocoon)

Zdramatizované divadelní světlo vizuálu upoutalo, ale vulgarismy v audiospotu zanechaly v mém citlivém sluchovodu nesmazatelné stopy. A přitom úplně zbytečně. Jo, web parádní – jednoduchý, kompaktní. Můj ostříží zrak je s ním úplně v pohodě.
Alena Oswaldová

Jako kampaň naplňující brief perfektní. Jako cíl napomoci odhalování korupce srozumitelný. Jako snaha v zemi, která se dodnes nevzpamatovala z totalitního režimu opírajícího se o šíření strachu za pomoci estebácko-donašečského systému, je to podle mne předem odsouzeno k nepříznivému přijetí.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

4. České dráhy v televizi (33 %)

České dráhy představují novou poetickou televizní reklamu. Ukazuje několik příběhů konkrétních lidí, kteří využívají železniční dopravu. 

Mám ráda vlaky a jezdím vlakem každý druhý den. Proto bych ocenila příběh, který by byl silnější, protože vlak je pro příběhy dobré místo. V minutovém střihu vidím hluchá místa, a to nejvíc kolem centrální svatby – i když cit Tomáše Mašína pro krásné obrázky mi jako vždycky dělá radost. Ale co dělá v závěru spotu ten utahaný a zcela zbytečný voice over? Pryč s ním!
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Kdyby české vlaky vypadaly tak dobře jako tento spot, prodám auto! Bohužel, realita je ‚trochu‘ jinde. Když se ale snaha dělat věci skutečně dobře odrazí i v lokálkách a kupéčkách, bude to na kolejích veliká paráda.
Iva Bízová (Loosers)

Obrázky pěkný, o tom žádná. A jak že se povedlo to sdělení, s nímž se copywriter mazlil, mazlil, celou svou duši do něj promítnul? No, obrázky pěkný, o tom žádná!
Jan Javornický

Má to příjemnou atmosféru, to se musí nechat. Ale na můj vkus je to kapku přeslazený kýč, navíc se zbytečnými vtípky. No, mohlo být mnohem, mnohem hůř, takže na ČD poměrně povedený počin. Akorát nevím, jestli to lidi nevezmou jako příjemnou pohádku, která má s jejich každodenním cestováním společné snad jen ty koleje…

Jakub Plášek (Cocoon)

České dráhy nebudou mít zřejmě svůj slavný Facebook (ano, chápu, nešel by udělat bez zásadních změn služeb i přístupu lidí), tak si aspoň udělaly spot. Bohužel nakupuju často na jejich eshopu a myslím, že spíš to měl Tomáš Mašín natočit.
Marek Prchal

Voiceover zabil. Až jsem si málem nevšimla těch techtle mechtle v závěru!
Alena Oswaldová

To, že je spot příjemnej a řemeslně dobře natočenej, ještě neospravedlňuje jeho naprostou zbytečnost z pohledu státních drah. Komfort, pohodlí a pozitivní emoce vůči ČD jsou tak velký overpromise, že by to agentura měla odmítnout. Naštěstí to ze spotu moc ani nekouká, takže se toho zas tolik nestalo – kromě vynaloženýho budgetu z veřejnejch peněz.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

5.  Classic cílí na mladé (29 %)

Na mladší posluchače zacílilo svou komunikaci rádio Classic Praha. Jeho podzimní komunikační kampaň s portrétem Antonína Dvořáka připravila grafička a hudební fotografka Jana Kusalová a do tištěných i online médií byla nasazena začátkem září. 

Plakát rádia Classic Praha

Plakát rádia Classic Praha

Takové krásné zadání. To by člověk dělal tak rád! Opatrnický výsledek v šedivém layoutu mě vysloveně bolí.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Zajímavý pokus o omlazení značky. Nic na tom není špatně a konzervativní posluchače Radia Classic to rozhodně neurazí. Nicméně toto je tak velká reklamní zkratka, že si opravdu nikdo střevíčky neošlape.
Iva Bízová (Loosers)

Jednoduché, minimalistické, ale zrovna tady mi to přijde vážně škoda. Právě Dvořák má stále nesmírně blízko k moderní hudbě, a to tak, že je to srozumitelné i podstatně méně hudebně vzdělanému posluchači, než je cílová skupina stanice.
Jan Javornický

Koho myslí těmi mladšími posluchači? Tipuju přinejmenším čtyřicátníky. ‚Že klasická hudba nemusí být nutně vážná‘ se dá sdělit milionem nápaditých způsobů a Classic zvolí tuhle bezzubou nudu, ach jo.

Jakub Plášek (Cocoon)

Hipsteřina slušná, ale efektivitu kníru bych zase tak moc nepřeceňovala – neodpracuje všechno. Třeba copywriting by potřeboval zkušenějšího dirigenta. Když chci propagovat Rusalku, píšu ‚nadčasová‘ hudba a ne ‚nová‘. No nemám pravdu, Tondo?
Alena Oswaldová

V jednoduchosti je síla, proč to nezopakovat.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Symbio umí prodat samo sebe,“ vítězí náborem

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 39. týden 2015

  1. Symbio Digital: Chci do Symbia (36 %)
    klient: vlastní tvorba
  2. WMC Grey: Velký život (30 %)
    klient: Česká pojišťovna
  3. Nydrle, Underline: Naladíme se na váš tep (24 %)

    klient: Nákupní galerie Myslbek

  4. Digital BrainŠtěně, nebo vysavač? (22 %)
    klient: Eta

  5. Loosers: Víme přesně, kam a jak v Praze (13 %)
    klient: 2GIS – informační systém Prahy

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Symbio hledá accounta (42 %)

Agentura Symbio Digital spustila náborovou kampaň, ve které hledá digitálního account manažera – podle slov agentury „člověka na nejnevděčnější pozici v agentuře“. Na speciální webové stránce a na sociálních sítích Facebook a YouTube se objevila série videí, která popisují přínosy a úskalí práce budoucího zaměstnance.

Ve videích vystupují kromě současného account manažera Petra Rubáše bývalý marketingový manažer mobilních operátorů Vodafone a T-Mobile Martin Jaroš, dále většinový spolumajitel sítě agentur Kindred Michal Nydrle, reklamní konzultant Marek Prchal nebo bývalá accountka Symbia Sanja Popović. Každý z oslovených odpovídá na otázku „Proč jít jako account pracovat právě do Symbia?“

Dobrá práce, Symbio vypadá jako prima partička, co umí zprodukovat fajn věci, a které jde vždycky o krok dál, i když jde jen o (blbou) náborovku. Takže jim to pravděpodobně přinese nejen nového accounta, ale i body v místním media a marketing rybníčku. +10 bodů za nápad dát tam Marka, aby to s jistotou skončilo dobře hodnocené v Médiáři.
Tomáš Mrkvička

Fajne! Symbio dlouhodobě umí prodat samo sebe a to se mi vždycky líbilo. Navíc mají výhodu, že když o sobě mluví, nemusí kecat…
Jan Javornický

Kde jsou ty zlatý časy Jendy Perly, za kterých se musel snažit zájemce o job, a ne agentura?
Alena Oswaldová

Trochu té pozornosti Symbiu neuškodí, tak jim to přejme.
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)

I těm nejlepším agenturám většinou dojde dech, když mají namísto klienta prodat sebe. Náborové kampaně jsou už dlouho oříšek, který se bohužel ani Symbiu nepodařilo rozlousknout.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

2.  Česká pojišťovna velkolepě (30 %)

Česká pojišťovna připravila na letošní podzim novou kampaň. Jejím základem je televizní spot, který zachycuje obyčejné prožitky každodenního života, a to ve velkém stylu. Kampaň připravila agentura WMC/Grey a produkčně ji zajistila společnost Dawson. Režíroval Robert Hloz, kameramanem byl Gašper Šnuderl

Uff, to jsem si oddych, že se ten megabus nesrazil s trojkolem od Vodafonu.
Tomáš Mrkvička

Aha, tak tady se mě ptají, ‚Jaká by měla být vaše pojišťovna?‘, už mi naběhla žíla na krku, když jsem se sápal, že jdu napsat něco o tom, že ‚ixtá kampaň o bezradnosti‘, nicméně pak jsem zjistil, že se mě neptají, nýbrž oznamují něco o sobě! Double impact. Hezké obrázky. Text stejně nikdo nevnímá, nebo jo?
Marek Prchal

Když se koncept klientovi líbí, proč je jenom ve velkém spotu? Proč není v těch kratších? A v printu? A na webu? Tam už nám zůstávají jenom vizuály, ale příběh se někde ztratil.
Jan Javornický

Známý příběh z korporátů: TV koncept projde důkladným výzkumem a má solidní výsledky – zákazníkům se idea ‚velkého života každého z nás‘ líbí. Jenže pak dojde na online, protože ten se teď tak nějak dělat musí, že. A kompaktní spot se sestříhá na poloviční pahýl s logem a tím nejnudnějším claimem pod sluncem ‚Spolehněte se i vy.‘
Alena Oswaldová

S kampaní se dá hezky pracovat na vizuálech. To je určitě plus. Ve spotu je ovšem divákovi položena otázka, na kterou se nikdo příliš neobtěžuje odpovědět. Po třiceti vteřinách tak o České pojišťovně a jejích produktech nevím téměř nic. Od zajetého konceptu Pomáháme vám jít dál je to podle mě krok stranou, který za to nestojí.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

3.  Myslbek vyslyší tep zákazníka (24 %)

Pražská nákupní galerie Myslbek představuje ve spolupráci s agenturami Nydrle a Underline novou formu marketingové strategie s důrazem na komunikaci obchodů a značek. Nový claim Myslbeku je Naladíme se na váš tep s podtitulkem Nakupujte tam, kde to cítí stejně jako vy. Obě sdělení budou provázet celou podzimní kampaň, která startuje na začátku října 2015. 

V rámci kampaně vzniklo šest vizuálů zobrazujících typické produkty, které se v nákupní pasáži dají zakoupit a které se zároveň „rozkmitají v tepu srdce zákazníka“. Vizuály byly vytvořeny speciální airbrushovou technikou a budou využity ke komunikaci v out-of-home médií, v oblasti digitálu i v samotné nákupní pasáži.

Kampaň nákupní galerie Myslbek

Kampaň nákupní galerie Myslbek

 

Ne, nevypadá to jako tep, fakt ne. Ani pásek, ani šátek, ani tkaničky… Ale fakt je, že shopping centra jsou těžká kategorie, jedno je jak druhé a jen pár z nich si dokázalo vytvořit zajímavou reklamní tvář (Chodov, Flora). (Když už jsme v tom, stálo by za to modernizovat logo a změnit vizuální styl, ty přísné diagonální čáry jsou strašné.)
Tomáš Mrkvička

Nevím. Další!
Jan Javornický

Těžkopádné hledání oslího můstku v umělohmotném vizuálu. To nechceš.
Alena Oswaldová

Ten subheadline mi doslova vyrazil tep. Ještě bych ho více rozvedl.
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)

Pěkné copy a nádherná exekuce. Vše se zaměřuje na produkt a značku a přitom se na to člověk nemůže vynadívat. Prostě skvělé.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

4.  Eta o sobě dává vědět (22 %)

Výrobce domácích spotřebičů Eta spustil podzimní kampaň na podporu prodeje vysavačů. Do kampaně jsou zapojeni i maloobchodní prodejci Datart, Euronics a Alza. Hlavním komunikačním kanálem této kampaně je microsite. Nosným prvkem kampaně je video, které vykresluje souboj mezi štěňátky a vysavači o to, kdo dřív vysaje granule. Slogan kampaně zní Uklízení je psina. Eta v rámci kampaně podpoří vybrané psí útulky v České republice. Připravil ji tým agentury Digital Brain, produkci spotu má na svědomí společnost Forleaf.

‚Štěně, nebo vysavač?‘ znělo slibně. Závod o granule je zklamání. Jestli tvůrci doufají, že je ‚kampaň natolik chytlavá, že se bude šířit sama‘, tak jim držím palce, protože nebude. Od ‚nové krve‘ z Digital Brain jsem čekal trochu víc než chlupáče a dětičky. Ale mohlo být i hůř, mohli zpívat.
Tomáš Mrkvička

Na to, že tohle dělala ‚brand experience agency‘, nemám žádnou ‚experience‘ kromě toho, že ‚je to psina‘ je snad ještě z předválečných zásob.
Marek Prchal

Děti a štěňata, to se nemůže nelíbit! A ten vysavač už se v tom taky nějak snese…
Jan Javornický

Prosimvás, nikdy nikde nahlas neříkejte ‚že je kampaň natolik chytlavá, že se bude šířit sama‘. A nebo aspoň hned vzápětí neškemrejte o Facebook sdílení výměnou za 1 Kč na psí útulek.
Alena Oswaldová

Vítejte v rubrice ‚Chceme virál‘ s podtitulem ‚Bude se šířit samo‘. Hodně štěstí.
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)

Nápad, se kterým se dá v onlinu určitě pracovat. Děti a štěňátka jsou sice obehraná písnička, ale proč ne, když fungují. DigitalBrain je mladičká agentura plná mladých lidí, což je fajn, ale nedostatek zkušeností jde na exekuci bohužel vidět. Chtělo by to mít v zádech někoho zkušeného.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

5.  Aplikace o Praze spuštěna (13 %)

Na začátku října odstartovala kampaň 2GIS – informačního systému Prahy s 3D mapou. Objeví se v ulicích na CLV plochách, v MHD, na B1 plakátech v restauracích, klubech, barech, fitness zařízeních či čekárnách a ordinacích lékařů. Zároveň bude intenzivně využívat online formátů a mediální podpory na sociálních sítích. Zaměřena bude na Prahu a spádové oblasti. Kampaň připravila agentura Loosers, která také vytvořila nový web produktu.

Kampaň 2GIS od Loosers

Kampaň 2GIS od Loosers

Těžko hodnotit, neznám brief. Pokud bylo cílem přimět lidi, aby si nainstalovali appku, pak je to celé vyloženě špatně, protože chybí jakýkoli důvod to udělat. Kulmoklíč ano kalhotkosklenka to není. Pokud bylo cílem vytapetovat město, aby se telemarketérům lépe prodávalo zalistování, pak to fungovat může. Tak jako tak kreativně ani strategicky nic moc.
Tomáš Mrkvička

‚Jedna aplikace pro tisíc podob Prahy!‘. Dneska už se mnou asi nic nebude.
Marek Prchal

Rozdělil bych na dvě části. Dvojka s trojkou zábavný, provokativní, vtipný, zbytek očekávaný, nepříliš zajímavý, standardní. Jasně, chlast a sex jsou obvykle o dost příjemnější než STK, ale i bez toho vlastně tahle jediná kreativa se snaží tvářit, že jde o trochu víc než vyhledávání obchodů a služeb.
Jan Javornický

Kalhotky mi to neroztrhalo. Ale pokud apka bude fungovat i v metru, svoje spodní prádlo ještě jednou zkontroluju.
Alena Oswaldová

V nížinách českého reklamního průmyslu opět zavlála zvlněná fronta kreativního sexismu.
Pavel W. Přibyl (Triad Advertising)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Hezké, české, zábavné,“ líbí se Homolkovi v Národní galerii

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 40. týden 2015

  1. Národní galerie: Probudí ve vás zájem o umění (56 %)
    klient: vlastní tvorba
  2. Loosers: Neplýtvání jídlem (42 %)
    klient: Národní potravinová sbírka
  3. Wunderman, Young & Rubicam: Pronajměte si LED žárovky (35 %)
    klient: RWE
  4. Ogilvy: Prý bych měla (34 %)
    klient: Avon
  5. Choco Waffles (28 %)

    klient: Müller

 

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 11 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Homolkovi lákají do Národní galerie (56 %)

Hrdina série satirických filmů o rodině Homolkových z přelomu 60. a 70. let  v legendárním podání Josefa Šebánka vystupuje v aktuálním spotu propagujícím Národní galerii v Praze. Tvůrci kampaně totiž použili scénu z filmu Homolka a Tobolka, v němž Šebánek diskutuje s Jiřím Hrzánem v roli nastupujícího kulturního referenta, a Hrzána nahradili jeho dcerou Barborou Hrzánovou

Nové video, které bylo realizováno díky partnerství s Komerční bankou, má lidem otevřít cestu do galerie a ukázat, že umění není věc, již je nutno vnímat za každou cenu vážně. Dokladem toho je podle tvůrců i vlastní tvorba zmíněného Josefa Čapka, který se kromě malby hodně věnoval také karikatuře. Reklama poběží ve dvou verzích. Dvacetivteřinový spot bude během podzimu nasazen ve vysílání České televize, verze v délce 35 vteřin slouží ke komunikaci v online prostředí. Spot režíroval Pavel Abrahám.

Čistá práce. Až na ten claim. Za něj a za výběr hlasu, kterej ho čte (zlatý devadesátý!), deset bodů dolů.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Tý jo, nechci nic říkat, ale Homolkovy jsem použil už na jednom banneru v roce 1999! Tohle je top!
Marek Prchal

Hezké, české, zábavné. Není co dodat, prostě dobrá práce.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Tohle zase neříká vlastně nic, ale zase to dobře vypadá. A jediná reklama tento týden, u které jsem se i zasmál… Bez ohledu na to, že Homolkovi v reklamě na Škofin z devadesátých let byli lepší.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Tohle mě baví. Probouzející se Homolka a ‚probudí zájem o umění‘ je sice jak od mistrů doslovností ze Saatchi, ale jinak dobrý.
Tomáš Mrkvička

Proč?
Martin Charvát (Konektor)

Tohle by byla tak hezká kampaň! Jen by musela propagovat něco jiného – třeba výstavu ‚Československý filmový plakát 70. let‘. Pak bych chápal, proč Homolka. Takhle je to jen špatně vybraný stereotyp pro cílovku Národní galerie. Body za exekuci a paní Hrzánovou v původní roli jejího otce.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Smála jsem se – nahlas v tramvaji, dvakrát za sebou. A pro radost sama sobě i tvůrcům reklamy hodim za hlavu mouchy nedokonalostí, co mi bzučí kolem hlavy, a zůstanu u toho, že mě Homolkovic v Národní galerii baví.
Alena Oswaldová

Tak nějaký nápad to má. A hezky to smíchali. Jen se nějak nemůžu rozhodnout, jestli to má být vtipný, nebo chytrý… Vono je to nakonec vlastně takový laskavý a hřejivý, jak vona ta Hrzánová mluví. Brrrr! Jestli by spíš Národní galerie neměla zrušit vstupné a prodloužit otevírací dobu.

Jakub Plášek (Cocoon)

Mám rád, když je vidět dobré řemeslo. Ten packshot by si ale zasloužil podobně poctivý přístup, takhle vypadá, jako že na něj už nezbylo.
Jan Javornický

Vždy člověka potěší, vidět něco, s čím si dali lidi práci. Přestože logika spotu trošku pokulhává, tak se na to prostě krásně kouká. Velká pochvala.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

2.  Neházejte Smetanu do koše (42 %)

Nevládní organizace Byznys pro společnost spustila kampaň projektu Potraviny pomáhají a Národní potravinové sbírky. Využívá pro ní populární tváře moderátorů Zbyňka Merunky, Emmy Smetany a profesionálního kuchaře Ondřeje Slaniny. Kampaň připravila agentura Loosers, která s tímto klientem spolupracovala už dřív. Autorem fotografií je Tomáš Třeštík.

Formáty jsou připraveny pro CLV, billboardy, inzerci, interaktivní plochy v obchodních centrech, rádia a POS a POP materiály apod. Akviziční část kampaně poběží až do listopadu 2015, kdy se v Česku uskuteční třetí ročník charitativní Národní potravinové sbírky. 

Emma Smetana proti plýtvání jídlem

Emma Smetana proti plýtvání jídlem

Fajn nápad. Podprůměrná typografie. Hezcí modeli utopení v nevýrazném celku. Klient je sice formálně neziskovka, ale zas tak bez prostředků není, takže by to řemeslně mohl dotáhnout líp.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Až na to divné typo je to krásné, ano, Emma Smetana může všechno. Omluvte mě, že jsem tu chvíli člověkem. Příště už budu zase hodný, čili: zlý.
Marek Prchal

Portréty od Tomáše Třeštíka jsou vždycky fajn. Celebrity zase přitáhnou pozornost. Za mě určitě ok.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Jahoda nepatří do koše! Díky! (Jinak fajn. Jen mě u těchto kampaní vždycky chybí nějaké vysvětlení toho, co mám dělat. Protože ta informace o potravinové sbírce je na vizuálech dost schovaná. Ale podle popisu to bude celé větší než těch pár vizuálů, tak to možná zapadne dohromady.)
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Emma Smetana s talířem je k sežrání, ale pokusím se tím nenechat ovlivnit. Nápad je ‚kreativní‘, ale bojím se, že u velké části populace narazí na zeď nepochopení. Zvlášť, když se Třeštíkovi podařilo vyfotit Merunku tak, že si není vůbec podobný.
Tomáš Mrkvička

Emma Smetana je roztomilá, ale jinak mě to neuchvátilo. Pokud nepoznám celebritu, nepochopím už vůbec nic.
Martin Charvát (Konektor)

Jednoduchá slovní hříčka, která zaujme. Víc bych si pohrál s bodycopy – zajímá mě, jak sbírka funguje, ale fakt nevím, jestli kvůli tomu půjdu na web. Aspoň základ bych si chtěl přečíst už tady a stačily by tři body v infografice.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Krásná. Ta Smetana, jestli si rozumíme.
Alena Oswaldová

Slovní hříčky mám rád odjakživa, takže plus. Akorát, že já bych nepoznal z těch populárních tváří ani jednu. Jiní na tom jsou nejspíš lépe, ale koneckonců jde stejně o headline a přitáhnutí pozornosti k akci samotné, a tohle myslím funguje.

Jakub Plášek (Cocoon)

Veselý Zajíček Vyskočil Tvrdý Bobek Vytlačil!
Jan Javornický

3.  RWE pronajímá žárovky (35 %)

Distributor energií RWE představil svoji letošní podzimní marketingovou kampaň, v níž prezentuje novou službu pronájmu úsporných LED žárovek značky Tesla. Hlavní tváří kampaně je opět herec Jarmil Škvrna se svou reklamní rodinou. Koncept připravily stejně jako předchozí tři kampaně agentury Wunderman a Young & Rubicam, mediální plánování zajistila agentura Maxus. Kampaň poběží minimálně do konce roku.

Agentura Wunderman připravila online komunikaci v podobě nových stránek, kde si mohou zájemci propočítat úsporu spotřeby elektřiny ve své vlastní domácnosti, a rozsáhlé bannerové podpory. Kampaň se objeví také offline, a to díky obrandování všech zákaznických center RWE. Součástí kampaně je i rozsáhlá promotion, která osloví vytipovanou cílovou skupinu v místě jejich bydliště. Další součástí kampaně je televizní spot od Young & Rubicam, rozhlasové spoty v komerčních rádiích nebo dvouminutové minipořady v České televizi s názvem Historie světla ve zkratce.

Tak tedy je uvěřitelná jen ta manželka. Nemá cenu se pitvat v detailech, jako jsou volba slov (pronajal, nebo půjčil?) nebo pravdivost (už někdo někdy vidět úspornou žárovku, která okamžitě po cvaknutí vypínačem rozsvítí naplno?). Ale abych jen nehaněl: pěkná kamera i scéna.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

O téhle kampani psal krásně Jakub Horák, já bych to lépe nezvládnul a je mi trapné se o to pokoušet.
Marek Prchal

Produkt v hlavní roli, jasně vysvětlené benefity. Žádné kreativní ambice bych tady nehledala.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Ten produkt mi přijde super. Ale proč RWE ten pronájem dělá? Je účelem pomoci Čechům chovat se trochu úsporněji a pomoci jim při přechodu na méně energeticky náročné žárovky? Fajn, tak proč v televizním spotu komunikuje pronájem desítek žárovek na něco, co moc úsporné není? Navíc, možná jsem v tom sám, ale ten vychytralý a vyzrálý týpek v RWE reklamách mě hrozne irituje.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Pronájem žárovek je zajímavý marketingový trik. Je to něco nového a mohlo by to dotáhnout lidi na pobočky. Reklama samotná je trochu slabomyslná, ale dobře natočená, takže se na ni dá i koukat. Akorát nechápu, proč nepoužili doménu ‚pronajemzarovek.cz‘. To si člověk aspoň pamatuje.
Tomáš Mrkvička

Snad poprvé byl do produktového dema společnosti RWE zabudován i nějaký další prvek. Emoce! Přidávám deset bodů.
Martin Charvát (Konektor)

Nechápu benefit služby a reklama mi v tom bohužel nijak nepomáhá. Nic víc se k tomu nedá říct.
Martin Světlík (Symbio Digital)

To žárovkový srdce nutně potřebuju!
Alena Oswaldová

Nehasnoucí vášeň – výborný! Vtipné tak akorát, aby to nebylo blbé. Product benefit zjevný. Reklama udělaná jako reklama, to bych řekl není tak úplně málo!

Jakub Plášek (Cocoon)

Rozhodl jsem se šetřit elektrickou energii, a svůj komentář k tomuto nápadu tedy nepošlu elektronicky. Vyrážím na pobočku operátora zakoupit poštovního holuba.
Jan Javornický

Jediné, co musím RWE uznat, je konzistence v komunikaci. Mě Jarmil přijde jako totální úchyl. A pokud se s ním mám ztotožnit, tak ať mi RWE přidá k žárovce i pytlík bonbónů a já si s nimi půjdu stoupnout před základní školu.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

4.  Avon mění slogan (34 %)

Avon spouští kampaň na podporu globálního rebrandingu – nahrazení stávajícího sloganu Vy děláte svět krásnějším krédem Krásné pro sebe. V ní prezentuje životní příběhy vybraných dealerek, takzvaných Avon ladies, jejichž tváře se objeví na outdoorových plochách po celé České republice, OOH doplní také interaktivní online kampaň. Všechny kanály mediamixu budou pracovat s hashtagem #prybychmela. K této příležitosti vznikl také nový web www.prybychmela.cz, kam lze posílat své osobní příběhy.

Kampaň Avonu #prybychmela

Kampaň Avonu #prybychmela

 

Kampaň Avonu #prybychmela

Kampaň Avonu #prybychmela

 

Kampaň Avonu #prybychmela

Kampaň Avonu #prybychmela

 

Vždyť je to furt dokola. Kdo chce točit s neherci, nesmí jim psát skripty, který nejdou přes pusu. Kdo chce točit lidský příběhy, nesmí je stylizovat tak šíleně nepřirozeně, až to tahá za všechno (uši jsou to nejmenší). A kdo se rozhodne překládat nepřeložitelnej anglickej claim, riskuje, že česká verze bude říkat něco jinýho než ta světová, což není nejlepší mezinárodní rebranding…
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Tady tuhle kampaň bych fotil v přirozeném prostředí těch reálných lidí. Jinak to trošku vypadá, že je blbě nacastovali (malý text ‚Hana, počítačová lektorka‘ to nevytrhne).
Marek Prchal

Kampaní, které apelují na city a to, jaké by ženy měly nebo neměly být, je už příliš. Nejen, že mě to jako spotřebitele přestalo bavit, ale už mi to doslova vadí. Chci si koupit řasenku a ne poslouchat srdceryvné výlevy.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Mám sice subjektivně problém s tím, jak to vypadá, ale co to říká, je naprosto správně… a dobře. Thumbs up pro Avon a ženský empowerment!
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

‚Krásné pro sebe‘ dobrý brand positioining, silné ženy jsou v kurzu a trochu té rebelie neuškodí v žádném věku. Kampaň není kdovíjak kreativní, ale je výrazná a daří se jí držet snesitelnou úroveň patetičnosti.
Tomáš Mrkvička

Adaptace globálního konceptu. Čeština nesnese americký patos, naopak tomu chybí zahraniční švih.
Martin Charvát (Konektor)

U citylightu jsem se zastavil, Avon si svoje hrdinky vybral dobře. Digitální část kampaně je ale proti printu o tři parníky pozadu – konceptem i exekucí. A s claimem ‚Díky kráse se můžeš rozhodnout správně‘ pro mě končí i veškerá zbylá legrace. Fakt.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Stačilo videa míň načančat a #bylaby to dobrá kampaň.
Alena Oswaldová

Žádný odvážný trendsetting to není, Avon jen včas naskočil do rozjetého vlaku. Počítám, že značek tematizujících potřebu být sám sebou bude čím dál víc… Nicméně idea kampaně je super a jsem přesvědčený, že bude mít silnou odezvu. U vizuálů jsem měl pocit, že jsou až zbytečně skromné, ale ona jim ta výrazná barevná a kompoziční jednoduchost vlastně pomáhá odlišit se od všech těch barvotiskových pozvánek do ráje.

Jakub Plášek (Cocoon)

Jen jestli není pozdě honit Bycha…
Jan Javornický

Jako vážně? Jak cool je být Avon lady? Nevím, zda je to kampaň na kosmetickou firmu, anebo na další sérii seriálu Křižovatky života na Primě.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

5.  Müller Mix není pro pejsky (28 %)

Výrobce mléčných výrobků přichází s další ze série reklam na jogurty Müller Mix. Tentokrát s mluvícím psem a jeho paničkou.

Potřebuju poradit: mělo to bejt vtipný? Nebo roztomilý? Nebo chytrý? Nebo přirozený? Abych věděl, za co mám strhávat body…
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Škoda, že Müller nevydržel být vtipný tak jako kdysi, v packshotu není ani slovo ‚mülluju‘, to musí být napsané takto, aby to bylo zábavné. Místo toho vidíme drahý dům, osamělou ženu (nemá prstýnek – restituentka? dědička?), které zbývá jen pes a živí se jogurtem. Myslím, že je to smutný obraz. Trochu mě rozbolavěl.
Marek Prchal

Hodně slabý odvar reklam, na které jsme u Mülleru zvyklí.
Kateřina Bendíková (Made by Vaculik)

Je to trochu na sílu. Muller uměl mnohem víc.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Nemíval Müller dřív nějak vtipnější reklamy? Tohle je normální, trochu nudná produktovka + mluvící pejsek.
Tomáš Mrkvička

Kde jsou doby hloupé blondýny nebo žokeje Váni. Mluvící pes až taková pecka není.
Martin Charvát (Konektor)

Produkt + pes = pobavilo.
Alena Oswaldová

Nudu nežeru.

Jakub Plášek (Cocoon)

Když náš jogurt mají rádi psy, bude chutnat i vám!
Jan Javornický

Pes funguje. Slečna funguje. Pěkný. Dobře napsaný. Nemám problém.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Jak dát slevu zajímavě,“ vymyslela Zaraguza pro Tchibo

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 41. týden 2015

  1. Zaraguza: Tchibo svět (37 %)
    klient: Tchibo
  2. DámeJídlo.cz: Nejjednodušší způsob, jak zahnat hlad (25 %)
    klient: vlastní tvorba
  3. DDB: Půjčka od půlky zdarma (21 %)
    klient: ČSOB
  4. Hullabaloo: Co když se vám nečekaně rozbije holící strojek? (19 %)
    klient: Electro World
  5. M&M Reality: Měníme svět realit (14 %)

    klient: vlastní tvorba

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Tchibo má novou apku (37 %)

V rámci podpory své mobilní aplikace připravila Tchibo Praha panoramatickou hru pro mobilní telefony a tablety. Zákazníci v ní v prostředí virtuálního bytu označováním výrobků Tchibo sbírají slevové procentní body. Mají možnost vysoutěžit si slevu do 20 %, kterou mohou uplatnit v mobilní aplikaci, v tabletové aplikaci a v e-shopu firmy. 

Hru lze najít na www.tchibosvet.cz, vytvořila ji digitální agentura Zaraguza. Dostupná bude do poloviny listopadu v Česku a na Slovensku, podle agentury o ni už ale projevily v rámci skupiny Tchibo zájem jiné trhy. Reklamní kampaň na podporu hry a m-commerce Tchibo poběží ve vlastních médiích firmy (Facebook, Twitter, newslettery) a formou PPC kampaní na Googlu, Seznamu, YouTube a Facebooku. Podpoří ji i vybraní vloggeři a PR.

Aplikace Tchibo Svět

Aplikace Tchibo Svět

Pekné, jednoduché a hrateľné.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Fajn nápad, jak dát obyčejnou 20% slevu zajímavě. Sice to bude mít minimální dopad, ale dobrý.
Tomáš Mrkvička

Nepamatuju se, že by mě někdy 20% sleva tak moc bavila. A navíc to jednoduchý call-to-action na konci pro stažení nákupní aplikace. Říkám to fakt nerada, ale Tchibo je na správné cestě. Damn!
Alena Oswaldová

Exekuce 100. Nápad 0. Hodně by mě zajímalo, kolik procent uživatelů to na mobilu spustí a jaké bude ROI.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Body za řemeslo. Bez diskuse.
Jan Javornický

Čím komplikovanější je provedení, tím víc záleží na motivaci, kvůli které bych měl jako cílová skupina chtít ten komplikovaný koncept pochopit. Tady se to aspoň u mě nepovedlo. Nic proti hezkýmu provedení, jen trochu mnoho vostrků kvůli slevičce na e-shopu…
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Podle popisu to vypadá celkem zábavně, ovšem na mém iPhonu to neběhá. Mobilní aplikace, která neběhá na iPhonu, není dobrá mobilní aplikace.
Martin Charvát (Konektor)

Rozhlížení se po pokoji pomocí naklánění telefonu, to je asi nějaká nová technologie. Bude příští koncept založen na používání faxu, nebo se marketéři odvážou a nahlédneme dále do budoucnosti?
Pavel Fuksa

Zaraguza? Když ji miluješ, není co řešit.
Marek Prchal

2.  Dámejídlo.cz natočilo 15 spotů (25 %)

Patnáct variací na různá témata spojená s jídlem představují aktuální internetové spoty rozvozové služby Dámejídlo.cz. V kampani vystupují zákazníci i zaměstnanci firmy a společnost ji připravila svépomocí na základě vlastních kreativních návrhů. „Půjde o celý koncept. V současnosti už běží rozhlasová kampaň a online spoty na YouTube, kampaň zahrnuje také displejovou reklamu a propagaci na Facebooku,“ uvedl marketingový manažer Dámejídlo.cz Michal Finta.

Pomoooc. Ako mam dostat tu hroznu pesnicku z hlavy?
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Opera dobrá, škoda, že si nedali práci s vymyšlením většího množství vtipných textů. Takhle se bojím, že to bude brzo druhý alzák.
Tomáš Mrkvička

Přesně toho jsem se obávala – hodnotit, jak Honza srká čínský nudle a Petr žvýká hambáč. Budu radši předstírat, že jsem nic neviděla, jo?
Alena Oswaldová

Já se omlouvám, ale přes ten casting couch se nedokážu soustředit na nic jiného.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Rád bych tu vypíchnul jednu věc, která zrovna v tomto případě dost zaniká, ale obecně mne hodně trápí. Milí copywriteři a jiní umělci, nepoužívejte prosím gramatické rýmy. Kytka – lopata, slunce – žblunce a tak. Když už si dáváte tu práci, aby se to rýmovalo, dejte si s tím vážně práci, ať to nějak vypadá a zní. Děkuji!
Jan Javornický

Výbornej úlet. Říká to, co má, ukazuje stoprocentní zákaznickej insight, odlišuje se. Beru to i s chlupama.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Dělat reklamu na jídlo tak, aby byla nechutná? Asi nová doba.
Martin Charvát (Konektor)

Jako se pes vrací ke svému zvratku, tak hlupák opakuje svou pošetilost, zpívané reklamy. Posměšně zazpívaná slova ‚sushi‘ a ‚čína‘ jako hnědá rasistická třešinka dotvářejí obraz zkázy.
Pavel Fuksa

Tahle kampaň vznikla svépomocí. Určitě to stmelilo tým, protože se nasmáli všichni sborem, ‚cha cha cha‘. Kalkul ‚Alzák řve, my budem taky‘ na mě nezafungoval, manýra ve zpěvu je děsivá. Kdyby byl zpěv civilní, tak… i tak těžko říct.
Marek Prchal

3.  ČSOB propaguje půjčky (21 %)

ČSOB spustila novou kampaň se zaměřením na konsolidaci externích půjček ČSOB Půjčky. Tento produkt banka podpoří televizním spotem, připraveným v novém komunikačním stylu ČSOB Kdo by teď myslel na banku. Kampaň poběží kromě televize také na internetu, na venkovních plochách, či na plakátech ve výlohách poboček a letácích.

Hudba je stále super, ale nápad týmto spotom predali ešte menej ako prvým.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Další spot, který dokazuje, že brand idea nemyslete na banku vůbec nefunguje.
Tomáš Mrkvička

Jak prosím? Fakt jsem se snažila chytnout ze spotu sdělení nebo nedejbože přečíst font velikosti 4. Pardon, ale ani jedno z toho se mi nepodařilo. Jen ten dort z polystyrénu se mi zaryl do paměti.
Alena Oswaldová

Tady je možná chyba u mě, ale když bezprostředně po sloganu Kdo by teď myslel na banku následuje výčet benefitů bankovního produktu. Tak myslí na tu banku někdo, nebo ne? A jestli jo, tak kdo?
Martin Světlík (Symbio Digital)

Jestli mne paměť neklame, ČSOB se už podruhé v krátké době zkouší s půjčkou strefit mezi půlky. Tentokrát o něco lepší nápad, ale o to horší zpracování.
Jan Javornický

Vtipná scénka ze ‚světa ČSOB‘, nějak se v tom ztrácí produkt.
Martin Charvát (Konektor)

Jak české pseudocelebrity rády píší na Facebooku: ‚Takový to, když koukáte na spot a nevíte, o co tam jde. Jako mohl bych napsat, že je to slušně propojený – slovo odlehčit a u toho ta pomoc od dortu, ale vono je to jako dost slabý. Miluju svojí ženu a to, jak zvládá psaní a péči o dítě.‘
Pavel Fuksa

Vypsané podmínky půjčky drobným písmem ve spotu? Mám pocit, že to není vůbec kampaň pro lidi. Tohle je kampaň pro klienta.
Marek Prchal

4.  Electro World má novou strategii (19 %)

Společnost Electro World startuje novou kampaň, ve které představují zákazníkům věrnostní kartu a výhody, které nabízí. První vlna kampaně poběží do ledna 2016, zatím běží první spot, další mají přijít v listopadu. V kampani vystupují skuteční zaměstnanci společnosti Electro World. Spot poběží na televizích Prima, Barrandov a Óčko. K vidění je také na firemním kanálu YouTube a facebookovém profilu Electro Worldu.

Electro World už tiež kopíruje Air Bank?
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Kdyby bylo víc peněz, dal se na tom nápadu postavit fantastický spot.
Tomáš Mrkvička

Jů, v Electro Worldu ze mě udělají komika. Opravdu skvělý benefit, díky!
Alena Oswaldová

Pro každý skript evidentně existuje limitní rozpočtová hranice, pod kterou se realizace prostě nedá udělat dobře. Škoda, mohlo to být vtipné.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Protože Hitler! Nebo snad znáte nějaký lepší důvod, proč si pořídit věrnostní kartu?
Jan Javornický

Nechtěl bych, aby mi v oddělení elektro odborné rady s nákupem poskytoval grafik z reklamky. Proč v reklamě nehraje někdo, kdo hrát umí? Neherci nejsou vždycky výhra.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Starý vtip z internetového filmečku převedený do reklamy. Proč ne. Jen to provedení je zase zoufale tuhé.
Martin Charvát (Konektor)

Celou dobu jsem se těšil, že se konečně dočkáme české vtipné reklamy s Hitlerem. Herecké výkony, kamera, synchronizace zvuku a nápad nakonec ze čtyřicátých let byly, dokonce i prodejce měl polské jméno… A nic.
Pavel Fuksa

A vida, spot s Hitlerem, to je na Facebook jak dělaný. Škoda že moc nezarezonoval. A já vám řeknu proč, děti moje. Spoty s Hitlerem se totiž netočí, ale titulkují. Má to třeba tu výhodu, že to je vtipné a že vám tam hraje áčkovej herec za nulu.
Marek Prchal

5.  M&M reality jde do televize (14 %)

Realitní společnost M&M reality holding spouští v říjnu svou první televizní kampaň. Představí v ní postupně tři varianty spotů s hlavním sloganem Měníme svět realit. Ve spotech vystupují podle informací firmy její opravdoví klienti, kteří využili služeb této realitky v uplynulých deseti letech. Režisérem reklamy byl Petr Vachler. Kampaň poběží v televizních stanicích skupin Prima, Nova, Barrandov a v televizích Óčko či Šlágr.

Tak prirodzene, až to posobi nahrané.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Tak lepší než Náhlovský s vějířem tisícovek, ne?
Tomáš Mrkvička

Tohle není moje realita. A nikdy nebude.
Alena Oswaldová

Vlastně jo. Je to docela uvěřitelný, což asi od realitky chci. Proto bych se přimlouval za autentické prostředí – někde na ulici, v bytě, v kanceláři. Lepenka mi úplně nefunguje.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Tisíce děkovných dopisů! Měníme realitu realit! A změníme i vás!
Jan Javornický

No jo no. Asi funkční, ale proč proboha v provedení zanimovaného školního časopisu?!
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Nebudu brát jméno boží nadarmo. Testimonial jak z roku 1978. Kdyby u nás v té době byla bývala reklama.
Martin Charvát (Konektor)

Další testimonial plný vesnických figurek, co si hodili poslední korunou před odchodem na pracák, jestli půjdou své tupé tváře nastavit kamerám v Co to kurňa je VIII nebo na natáčení propagačního videa. Punc důveryhodnosti dodává nový budoucí expřítel Hany Mašlíkové André.
Pavel Fuksa

Tak tohohle jsem se bál, ale ke světu realitních kanceláří to totálně sedí. Je to devadesátkové. Reální klienti nejsou v reálném prostředí, točilo se ve studiu. Nechtěli točit v bytech a domech, které si od klienta koupili?
Marek Prchal

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Chci vidět ragbistky krvácet!“ zapojil se Horák do Katovny

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 42. týden 2015

  1. Made by Vaculik: Nakopněte české ragbistky (47 %)
    klient: Czech Women Rugby
  2. Weareginger, Raul: #prijmivyzvu (39 %)
    klient: Jizerská 50
  3. CZC.cz: Chci dotyk (14 %)
    klient: vlastní tvorba
  4. 25 let na českém trhu (14 %)
    klient: Komerční banka
  5. Cream Prague, Wunderman: Chci (13 %)

    klient: ChciPráci.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů, poprvé i Jakub Horák. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Podpořte české ragbistky (47 %)

Český národní tým ženského ragby spustil na crowdfundingovém serveru Startovač.cz kampaň na podporu své účasti na mezinárodním turnaji ve Švýcarsku. Kampaň rozhýbala jedna z hráček, Kateřina Pokorná z pražské Tatry, ve spolupráci s manažerem národního týmu Martinem Charvátem (jinak kreativním ředitelem a spolumajitelem agentury Konektor). O její kreativní podobu se postaral tým agentury Made by Vaculik ve složení Pavel Sobek, Kateřina Bendíková a Miloslav Černý. Jako součást kampaně vzniklo za podpory filmové produkce Savage i propagační video, které režíroval Jan Těšitel. Kameramanem bylMarek Dvořák. Kampaň odstartovala 21. října a potrvá patnáct dní.

Národní tým ženského ragby dostal poprvé v historii českého ragby oficiální pozvánku do finálové skupiny Evropského poháru. Vzhledem k finančním problémům, se kterými se potýká Česká ragbyová unie, si hráčky musí připlácet nejen na přípravu, ale z části pokrývat i náklady na samotný turnaj.

Je to vtipné a dobře natočené. Víc krve! Chci vidět hráčky krvácet!
Jakub Horák

Takové to, kdy to zpočátku vypadá, že to bude vtipné, ale nakonec to není vtipné vůbec. Celé je to nevyrovnané, žánrově neukotvené a zpomalené detaily na rvoucí se holky to nezachraňují.
Tomáš Mrkvička

Je to fór. A kolik teda dává Persil? A která značka bude další v sérii? Ten hashtag, co byl u Jizerské 50 tak nějak navíc, by se sem hodil mnohem líp.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Baví ma to a dúfam, že Persil prispeje veľkou väčšinou potrebnej sumy.
Petra Jankovičová

Není to tak brilantní jako loňské printy, ale mít zafundovaný projekt na 122 % šest dní před koncem… Co chceš víc?
Martin Světlík (Symbio Digital)

Ano, to je fajn. Ženy nenakopávám, ani když jsou větší a silnější než já, ale české ragbistky s radostí.
Jan Javornický

Koncepčně příliš nechápu, ale kolegům chválím neutuchající podporu a nadšení pro české ragby.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

2.  Jizerská 50 mění vizuál (39 %)

Tradiční závod Jizerská 50 v běhu na lyžích přichází s novým vizuálním stylem. Jizerská 50 mění svůj claim na „Můj osobní závod“ a vyzývá k akci „#prijmivyzvu“. Novou identitu závodu vytvořila kreativní jednotka Weareginger ve spolupráci s agenturou Raul, která je marketingovým parterem závodu. Nový vizuální styl Jizerské 50 zachycuje vybrané osobní příběhy. Představuje známé osobnosti, jež psaly historii závodu, ale i běžné účastníky, kteří se stali její součástí.

Plakát závodu Jizerská 50

Plakát závodu Jizerská 50

 

Plakát závodu Jizerská 50

Plakát závodu Jizerská 50

 

Plakát závodu Jizerská 50

Plakát závodu Jizerská 50

Oceňuji retro grafický styl, který mi připomněl retro týdny v Lidlu. Má se jednat o příběhy – na přiložených vizuálech ale žádný příběh nevidím, pouze nic neříkající jméno a obličej. Doplnil bych silnou body copy, jakou používala Nike.
Jakub Horák

Jako jo. Nebere to dech, ale účastníci/návštěvníci jsou v kurzu (letos jsme je měli i ve Varech, vzpomínáte?), nafocený je to pěkně, stopa funguje… Slušný standard.
Tomáš Mrkvička

Je v tom, co tam má být. Skoro nic navíc. Tak má čistý print vypadat. A je to tak trochu retro, což je vlastně celá Jizerská 50. Jediné, co mi tam přijde navíc, je všudypřítomný hashtag. Opravdu by to bez toho skřípající patosu nešlo?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Pred prečítaním popisu a len po pozretí vizuálov by som dala 20, po prečítaní popisu 50, ale keďže by plagáty mali fungovať aj bez vysvetlenia, dávam nakoniec 30.
Petra Jankovičová

Motiv běžecké stopy je super, portréty jsou přesně takové, jaké měly být. Nechápu jen dvě věci – k čemu je ten hashtag a proč zůstalo staré logo.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Jizerky jsou fakt nádherný hory, Jizerská 50 je legenda. Cítíte to? Vidíte to? Slyšíte to?
Jan Javornický

Určitě chválíme moderní přístup komunikace takové legendy jakou Padesátka je. Všem účastníkům nelze přát jinak než Dobrou stopu!
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

3.  Youtubeři promují pro CZC.cz (14 %)

Youtubeři PedrosGame, Jirka Král, AtiShow, Vidrail, NaprostoRetardovany, Datel & Matěj, Artixekify a serialSexperti se stali protagonisty kampaně na podporu 2v1 zařízení a dotykových konvertibilních notebooků, které v říjnu uvedl na trh prodejce počítačů a elektroniky CZC.cz. Veškerá komunikace směřuje na web, kde se zájemci dozví nejen veškeré potřebné informace, ale také zde naleznou produktové tipy na vybraná dotyková zařízení. Každý z youtuberů pak v rámci svých videí představuje jedno zařízení, jejichž společným jmenovatelem je procesor Intel a operační systém Windows. Promo kampaně probíhá celkem na osmi youtuberských kanálech.

Youtubeři jsou asi hvězdy a mají dneska prestiž, jakou jsem měl já, když jsem v roce 91 nastoupil v devatenácti jako textař do BBDO. Pustil jsem si dvě videa a než jsem vůbec pochopil, o co tam jde, tak jsem usnul.
Jakub Horák

Tady není co hodnotit. ‚Zapojíme youtubery‘ není kreativní ani strategická myšlenka. Asi fajn, ale nevím, proč to máme v Katovně.
Tomáš Mrkvička

Jéžiš… na tohle nemám čas. Možná napřesrok. Anebo někdo mladší, kdo má do důchodu dál než já. Ale vážně: opravdu mladý geeci běžně čučej dvě a víc minut na rádobyvtipný videjka, který ne a ne mířit k nějakýmu cíli? Nevěřím, že by zrovna tahle cílovka byla nějak zvlášť odlišná od ostatních, alespoň pokud jde o rychlost chápání a trpělivost. Spíš naopak. Mé dcery by řekly ‚trapnýýý’…
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Jasné, teraz fičia youtuberi, treba používať youtuberov. Počty zhliadnutí vyzerajú fajn, zaujímal by ma reálny dopad na predaje, a to hlavne vzhľadom na to, že podľa fotiek a komentárov má väčšina ľudí, čo s týmto obsahom aktívne interagovala menej ako 15 rokov. Mám teda vážnejšiu pochybnosť o ich kúpnej sile. Rodičov síce môžu ovplyvňovať, ale to asi ovplyvní skôr výber modelu, ako e-shopu.
Petra Jankovičová

Youtubeři jsou fenomén. Nové celebrity milované masami. Masami dětí, kterým evidentně stačí málo. Ještěže jsou na YouTube i sofistikovanější způsoby nudy.
Jan Javornický

Připadám si starý. Jediné video nezvládnu dokoukat.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

4.  Komerční banka slaví 25 let (14 %)

Komerční banka k oslavám 25 let na českém trhu připravila několik vizuálů, ve kterých komunikuje, že je „ten správný partner“ pro své zákazníky.

Vizuál Komerční banky k výročí

Vizuál Komerční banky k výročí

 

Vizuál Komerční banky k výročí

Vizuál Komerční banky k výročí

 

Vizuál Komerční banky k výročí

Vizuál Komerční banky k výročí

Není divu, že ten bankéř …ční banky v reklamě AirBank je tak tlustý, když jí tyhle dorty. Komunikace Komerční banky dlouhodobě bloudí někde v roce 98.
Jakub Horák

Přesně něco takového člověk očekává po pětadvaceti letech manželství.
Tomáš Mrkvička

… aneb zase jedna úplně zbytečná kampaň. Asi v bance před koncem roku potřebovali doutratit nějaké peníze. Ale když se na to kouknem pozitivně, aspoň si grafik mohl trochu zablbnout s Photoshopem.

Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Komerční banka si pripomína 25 rokov vizuálmi, ktoré vyzerajú ako spred 25 rokov. Takže match. Ha ha.
Petra Jankovičová

Za mě moc. Představa, že si vezmu svoji banku, mě děsí.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Když se reklama snaží stát studnicí všelidské moudrosti, mívám z toho zvláštní pocit marnosti.
Jan Javornický

5.  Uvedl se nový pracovní portál (13 %)

Minulý týden odstartoval na českém trhu nový pracovní portál ChciPráci.cz, který provozuje Business Web Solutions LLC. Veřejnosti ho představí kampaň, která byla zahájena v polovině října a poběží do Vánoc. Kromě prezentace vlastního portálu je jejím cílem přivést k vyhledávání pracovních nabídek požadované množství zájemců. Cílová skupina je podle ní široká díky velkému množství nabízených pracovních pozic a zahrnuje lidi od 19 do 54 let. Na strategii značky pracovala firma s agenturou Cream Prague, vlastní komunikaci včetně nákupu médií zajišťuje agentura Wunderman. 

Kampaň serveru ChciPráci.cz

Kampaň serveru ChciPráci.cz

Chci práci. Myslel jsem, že to je kampaň na pomoc bezdomovcům.
Jakub Horák

Vyrojilo se toho teď hodně, kampaň na Airjobs.cz, na Jobs.cz i na Práce.cz. Chcipraci.cz je imagebanková nuda, která nijak nedramatizuje hlavní odlišnost portálu – totiž nejvíce pracovních nabídek. Celé je to takové unylé, včetně názvu, barevnosti i sloganu. Palec dolů.
Tomáš Mrkvička

Fajn: takže tu máme jednu fotku z fotobanky, logo, slogan a jednu větu nepřekvapivého copy. Bez designu, bez nápadu. Co na tom je k hodnocení? To bylo dělaný na iPhonu?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Koncept ‚chci‘ mi pride fajn, aj keď neviem, či je na trhu priestor na ďalší jobportál. Webka je to pekná, ale neviem, čo mám hodnotiť. Tri bannery? Tak tie ma neba.
Petra Jankovičová

Chci, aby to vypadalo jako aktuální kampaň na Jobs.cz.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Nějak jsem neodhalil tu unikátnost. Ani když jsem omylem zadal do adresního řádku www.chcipaci.cz. Jaktože tuhle doménu ještě nikdo nemá?
Jan Javornický

Portály s nabídkami práce mají být hozenou rukavicí pro kreativní oddělení. Tady bych měl strach, že bude nabízená práce stejně nezáživná jako reklama a portál samotný.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Jedny z nejlepších printů letos!“ nadchl Pardál

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 42. týden 2015

  1. Kaspen/Jung von Matt: Podáváme ruku pražské kavárně (59 %)
    klient: Pardál
  2. Loosers: Zvířecí sousedé (25 %)
    klient: Příběhy české přírody
  3. Farmhouse, Publicis Praha: Každý den je šance udělat něco jinak (23 %)
    klient: Dobrobot.cz
  4. Nepřestávej lovit (18 %)
    klient: Jagermeister
  5. Aetna: The hard worker (13 %)

    klient: Zetor Crystal

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Pardál v kavárnách (59 %)

Výrobce piva na svých plakátech vtipně glosuje návštěvníky pražských kaváren.

Inzerát značky Pardál

Inzerát značky Pardál

 

Inzerát značky Pardál

Inzerát značky Pardál

 

Inzerát značky Pardál

Inzerát značky Pardál

 

Inzerát značky Pardál

Inzerát značky Pardál

Trefný aktuální nápad. Super foto. Super art direkce. Super jednotlivé exekuce.
David Suda (WMC Grey)

Kampaň, kde se Pardálovi povedlo udělat si legraci hned ze dvou skupin lidí. Obrázek české vesnice je parodie, přirovnání ke kavárně paroduje tuhle parodii. A pro jistotu ten výsměch ještě schováme za vstřícné gesto. Moc nevím, kdo se tomu vlastně má smát.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Vizuály jsou výborný, trefný, vtipný a dobře vypadají! To by bylo klidně za 100. Akorát že Pardál je hodnotami značky v ‚pražské kavárně‘ mimo mísu a jsem skeptický k tomu, že by ji tahle kamufláž v daném prostředí nějak extra pomohla. A fakt si lidi myslí, že Pardál je z vesnice?

Jakub Plášek (Cocoon)

Pražská kavárna, no já nevím. Je to taková dvousečná zbraň. Mohl by to být prostě hezký šťouch do hipsterů, ale ti už asi neletí a vysmála se jim už kdejaká značka, takže bylo potřeba je nahradit.
Jan Javornický

V pražské kavárně kampaň výtoč asi nezvedne, ale na vesnici by mohla. Vtipná, aktuální, dobře udělaná kampaň. Rozhodně nejlepší nápad tento týden.
Tomáš Mrkvička

Tyhlety ‚co bylo dřív: hipster, nebo vejce?‘ vtípky už začínaj být otravnější než hipsteři samotný. Ale to provedení mě baví, to zase jo.
Klára Palmer

Pecka! Jedny z nejlepších a řemeslně nejpoctivějších printů, které jsem letos viděl! A dokonce to psal i textař: useň rulez!
David Brada (Cream)

Jako hrdému členovi Pražské kavárny tato kampaň velmi rezonuje. Po všech stránkách.
Ondřej Souček (Luftballon)

Takto to má vypadat. Nápad, exekuce, všechno funguje. Baví mě to, zajímá mě to, víceméně nemám výhrad.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

2.  Loosers udělali zvířecí guerillu (25 %)

Odborná organizace Beleco, působící v oblasti ochrany přírody, spustila kampaň webových stránek Příběhy české přírody. Ty mají přinést nový pohled na to, co je a jak vypadá původní česká příroda, a upozornit, že přirozenou součástí přírody je i město. Kampaň vytvořila agentura Loosers, která pro ni využila i prvky guerilly. V důsledku toho se v parcích a na veřejných prostranstvích hlavního města objevily mimo jiné figuríny zvířat, s nimiž by se člověk mohl v dané lokalitě potkat. Kromě guerilly využívá online a social media formáty a tiskovou inzerci.

Guerillová kampaň Beleco

Guerillová kampaň Beleco

 

Guerillová kampaň Beleco

Guerillová kampaň Beleco

 

Guerillová kampaň Beleco

Guerillová kampaň Beleco

 

Myslím si, že podat v dnešní době lidem informaci, kterou sami nevyhledávají, musí být mnohem uživatelsky příjemnější a modernější cestou. Zřejmě dobrý koncept se utopil v příliš starobylé exekuci.
David Suda (WMC Grey)

Taková docela veselá kampaň. Vycpaniny se mi líbí rozhodně víc než plakátky.

Jakub Plášek (Cocoon)

Vcelku příjemná záležitost, fajn web, dokud se člověk nedostane až k videu. Nesouvislý text recitovaný terminátorem mi hrozil rychle připravit osud želvy bahenní…
Jan Javornický

Vždycky, když vidím něco takového, polije mě hřejivý pocit, že naše práce má smysl, že ovlivní věci kolem sebe, že změní svět. Ne, pardon, žertuji.
Tomáš Mrkvička

Už jsem si tak nějak zvykla, že každá blbost má dneska svůj příběh, který musí za každou cenu sdílet s celým světem. Ale proč do toho musíme zatahovat i přírodu? A ještě drobnost k zamyšlení: proč jsou ty cedule propagující přírodu na stromech v plastu?
Klára Palmer

Příběhy? Vždyť tam by žádné příběhy nevyčmuchal ani vlk! A jeden hezký obrázek na homepage projekt nezachrání. Raději za ty norské fondy měli vyčistit nějaký les nebo řeku.
David Brada (Cream)

Web fajn, obrázky hezké, ale není tohle pouze pro skauty? Podle mě jde o to přiblížit přírodu těm, kteří o ní ještě nemají zájem. Po kampani by k ní ideálně měli nalézt cestu. A to si nejsem moc jist, že se tady stane.
Ondřej Souček (Luftballon)

Dívám se se na videa na webu. To je apríl? Zde vůbec nevím, co mám hodnotit. Montáže ve vizualizaci guerilly dobří sousedé?
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

3.  Dobrobot.cz pomáhá (23 %)

Fotograf Goran Tačevski, ekonom Tomáš Sedláček, herec a hudebník Vojtěch Záveský, písničkář a komik Arnošt Frauenberg a další známé tváře se zapojili do kampaně na podporu nového projektu a online platformy Konta Bariéry Dobrobot.cz. Principem projektu je myšlenka, že každý den je šance udělat něco malého jinak. „Dobrobot.cz vyzývá k hledání kreativního způsobu, jak ušetřit nebo vydělat 30 (a více) korun, a jeho sdílení s ostatními. Dopřát si o šálek kávy méně, dát si hamburger bez hranolků, jet do práce na kole místo tramvají,“ uvádějí tvůrci.

Na webu Dobrobot.cz se lze připojit k již existující výzvě, nebo si vymyslet způsob vlastní. Každý uživatel je poté vyzván, aby ušetřených 30 korun věnoval pomocí DMS na podporu dobré věci. Uživatelé se na webu seznámí s příběhy lidí, kterým mohlo Konto Bariéry díky dárcovským SMS a dalším finančním darům pomoci. Připojit se k výzvě na stránce Dobrobot.cz lze pomocí sociálních sítí Facebook, Instagram a YouTube. Novinkou, představenou společně s platformou, je i sdílení DMS. Ke každé odeslané dárcovské SMS lze připojit až tři telefonní čísla přátel, kterým přijde o zaslané DMS informace, aby se mohli připojit k jejímu zaslání.

Omlouvám se, ale nepochopil jsem to.
David Suda (WMC Grey)

Baví mě charita, která škodí lidem. Video je dobře vystavěné, jednotlivé pointy fungují, insight taky, je tam i jasné call-to-action a happy end. Dobrá práce po všech stránkách.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Přežil jsem třeskutě vtipné video se Sedláčkem… a nápad odepřít si nějakou tu zbytečnost a darovat pár ušetřených drobných mi nakonec přišel inspirativní. Naskakujou mi ale vosypky z toho síťově organizovaného dobra se show-off benefitem – udělám si oběd do krabičky, nevydlabu dýni, daruju 50 korun a pochlubím se, jak jsem cool, hmm. Kontu Bariéry bych to sice přál, ale že to bude hitovka Facebooku, tomu nevěřím.
Jakub Plášek (Cocoon)

Děláme dobro, sobě na úkor, a na závěr vám ukradneme samohybný bazmek!
Jan Javornický

Nechápu to. Vůbec. Sorry.
Tomáš Mrkvička

Znáte to. Chcete o někom říct něco zajímavýho, ale zjistíte, že vlastně není co, tak aspoň řeknete, že je hodnej… No, tak tohle je přesně taková hodná reklama.
Klára Palmer

Tolik dobra a takový zmatek! Přitom nejužitečnější nápad pro Konto Bariéry je výzva k řetězové DMS – ale najděte ji! Spot je jen smutnou třešinkou nad přeslazeným dortem, který pro Bariéry upekli pejsek s kočičkou.
David Brada (Cream)

Ne, Tomáš si nevymyslel, za co ušetří těch třicet korun. Vymyslela to za něj zoufalá postavička zloděje konajícího dobro. Škoda. Docela by mě zajímalo, jak se Tomáš Sedláček rozhoduje, jestli ušetří za panáka, nebo kafíčko.
Ondřej Souček (Luftballon)

Dobrá věc, bohužel nešťastně zpracovaná. Plus se nemohu zbavit dojmu, že 30 korun se bude nakonec posílat na konto Tomáš Sedláček vzhledem k tomu, na čem se ve spotu pohybuje…
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

4.  Jägermeister má nový spot (18 %)

Výrobce oblíbeného alkoholického nápoje přichází s novou reklamou, ve které se drží claimu Nepřestávej lovit.

Pěkně natočené manifesto. I hezky a jasně napsané. U téhle značky jsem akorát víc zvyklý na činy než na řečičky uměle hluboko posazeným hlasem.
David Suda (WMC Grey)

Všechno bohužel zazní hned v první větě: ‚Kámoši nehledaj důvod, proč se bavit.‘ Pak se už nic nového nedozvím, chybí mi tam twist. Ale exekučně dobře zvládnuté.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Obyčejný moodvideo, nic víc, nic míň. Aspoň že tam občas problikne ten xnácterák, aby bylo poznat, co je to značku.

Jakub Plášek (Cocoon)

Na speakera nezbylo?
Tomáš Mrkvička

Chtělo to ulovit aspoň lepšího speakera. Ne že by to zachránilo tu hroznou textařinu, ale aspoň by člověk neměl pocit, že byl zasažen brokovnicí do intimních partií.
Klára Palmer

Tak tady nám někdo zamrzl v devadesátkách. Claim je slušná kopie vynikajícího ‚never stop exploring‘ od North Face. Ale proč, když o lovu ve spotu nepadne ani slovo?
David Brada (Cream)

Kámoši se hlavně nemusí pořád tak debilně tlemit. Jagermeister má jako značka potenciál dělat věci, z kterých si budeme sedat na zadek, a já jsem spíš otrávenej.
Ondřej Souček (Luftballon)

5.  Všichni milují Zetor Crystal (13 %)

Příběhy lidí, kteří víc než co jiného milují traktory Zetor, se staly námětem nových tří spotů propagujících model Zetor Crystal. Všechny tři spoty natočil tvůrčí tým Aetny v čele s režisérem Ondřejem Jiráčkem. Spoty byly vyrobeny čistě pro online prostředí a běží na facebookovém profilu a Youtube kanálu Zetoru. Vedle nich vznikla speciální webová stránka určená modelu Zetor Crystal, kde se tento traktor objevuje uživatelům ve videosmyčce s počasím, které se přizpůsobuje místu, kde se uživatel nachází. Pokud tedy v jeho okolí právě prší, mělo by pršet i ve videosmyčce, odpovídat by měla i teplota vzduchu. 

Oceňuji chuť Zetoru dělat takové věci. Kdo by se trápil tím, že to je podepsané Hard Worker, ale v exekucích to je spíš Matter Of The Heart. Že to působí prvoplánově a lacině. Příště už to tam bude!
David Suda (WMC Grey)

Ta videa jsou především dlouhá. A pointy očekávané. Ale nešť. Pro mě tam výrazně chybí dramatizace onoho ‚hard worker‘. Body hlavně za jingle.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Jako kancelářská krysa, která se na pole dostane, jen když venčí psa, úplně chápu, že reklama na Zetor tu není, aby pobavila vtipnými obrázky z rurálního života. Nicméně čekám, že vedle toho, že je to traktor, který si zamilujete, se objeví i trocha té ‚hard work‘.
Jakub Plášek (Cocoon)

Humor čerstvě vyoraný z brázdy! Ještě voní hnojem a máme ho tu tolik, že ho můžeme přehazovat vidlema. Nechcete taky kousek?
Jan Javornický

Posledních 15 vteřin každého z těch spotů je dobrých. Zbytek čirá hrůza.
Tomáš Mrkvička

‚Originální, vtipné, skvěle natočené,‘ řekl by předseda družstva JZD a objednal by si další dvojdecku Ostravského kahanu, ročník 1975.
Klára Palmer

Mokrý sen s volantem, machistické móresy hned od sňatku a nakonec nevěra se Zetorem. Měl by se nechat odborně vyšetřit autor, nebo Zetor? To je reklama jako Brno!
David Brada (Cream)

Prosím vás, tohle do světa neposílat a nechat raději na Moravě. Je tu pořád šanci, že po několika panácích slivovice to bude fungovat.
Ondřej Souček (Luftballon)

Opravdu málokdy se podaří, aby nejlepší částí spotu byl packshot. Jinak bez komentáře.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Agent T-Mobilu opět vtipný.“ Trojan zase vyhrál

$
0
0
Ivan Trojan v reklamě T-Mobile

Ivan Trojan v reklamě T-Mobile

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 43. týden 2015

  1. Havas Worldwide Prague, Ogilvy, Saatchi & Saatchi: Ve vašich službách / Ivan Trojan (43 %)
    klient: T-Mobile
  2. McShakespeare: Čezeta je zpět (34 %)
    klient: Čezeta
  3. Měkké dárky konečně dělají radost (30 %)
    klient: Zoot.cz (vlastní tvorba)
  4. Elite Solutions: 2000 pohádek týdně (30 %)
    klient: O2 TV
  5. Digital Brain: Vánoce geeků (19 %)
    klient: CZC.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Agent Trojan opět v akci (43 %)

Mobilní operátor T-Mobile spustil předvánoční kampaň na telefony vybavené pro LTE a na mobilní televizi. Hlavním protagonistou zůstává tajný agent  v podání herce Ivana Trojana, jeho aktuální mise se odehrává v zasněženém horském masivu. Nové reklamní spoty režíroval Tomáš Bařina v produkci Boogie Films. Kampaň potrvá až do konce roku, poběží v televizi, v kinech, v outdooru, na zastávkách hromadné dopravy, na internetu včetně komunikace na Facebooku, zahrnuje také sponzoring a speciální vystavení v Praze.

Kreativní koncept a nadlinkové aktivity zajistila tradičně agentura Saatchi & Saatchi, o podlinku se starala Havas Worldwide Prague, online mají na starost agentury OgilvyOne a Proboston Creative a komunikaci v sociálních sítích Bubble. Mediální nákup zajišťuje agentura MediaCom Praha.

Přemýšlím, jestli partě v T-Mobile nedochází palivo ve skútru a možná trochu i dech.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Kapra jako dárek k telefonu s LTE pořád nechápu, ale nový agentský spot mě baví. Postavy, detaily, hudba… všechno fajn. Dokonce ani ty hlášky nejsou tentokrát tak hrozně doslovné. Jako pokračování seriálu dobré.
Tomáš Mrkvička

Aby se našinec zasmál, musí se trochu polechtat. Ale za slimáky přidávám body. Eště rok nebo dva mi bude Téčko cpát Trojana, a nakonec si naňho snad zvyknu.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Sláva, agent T-Mobilu je opět vtipný a Ivan Trojan si tuto roli zjevně užívá! Aspoň je na co koukat.
Martin Charvát (Konektor)

Prostě klasici. Podle mě už na to musejí mít někde v Holešovicích velkou linku, kam se na začátku hodí Trojan a na konci to vyjede seznam hlášek. Standardizací ke hvězdám.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Před lety bych T-Mobile odsoudil jako Kameňák české reklamy. Jenže jsem změnil názor. V záplavě neoriginálních a sériově kopírovaných kampaní drží T-Mobile lokální kvalitu. Líbí se mi, že to v cizině vůbec nechápou. Stejně jako Cimrmana.
Ondřej Souček (Luftbaloon)

Vzali mi Pavláska, vzali mi Trojana, co za ideál mi vezmou příště? Víru, že slovním hříčkám už odzvonilo? I když… moment!
Klára Palmer

Ivana miluju, ale od chvíle, kdy nedělám v telcu, mě vánoční reklamy operátorů vůbec nezajímaj. Proč by měly, že?
Alena Oswaldová

Už by to chtělo restart. Vyměnit agenta nebo agenturu.
Jarek Komárek

Příští tejden bude novej díl.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

2.  Čezeta hlásí návrat (34 %)

Výrobce Čezeta Motors představil první spot propagující legendární český skútr Čezeta. Spot, stejně jako celou novou kampaň Čezety, připravila agentura McShakespeare, režíroval ho Marek Partyš. Víc než minutová reklama vypráví mezigenerační rodinný příběh spojený se zmíněným skútrem, který se výrazně zapsal do české motoristické historie. Video je zatím určené pouze pro web Čezety a pro její kanál na YouTube, podle Ivy Macků z McShakespeare se ale jedná o tom, že by se uvedlo v kinech. Vlastní kampaň se bude opírat o PR, online a sociální sítě a bude zahrnovat contentové aktivity i media relations.

Skútr vyráběla od roku 1957 do roku 1964 Česká Zbrojovka Strakonice a v 60. letech minulého století se stal populární pod přezdívkou Prase. K obnovení jeho produkce pak došlo v roce 2013. Nově ale půjde o zakázkovou výrobu exkluzivních elektroskútrů šitých na míru konkrétnímu zákazníkovi.

Za mě vítěz ve zpracování. Problém mám bohužel s produktem: retro skútr Čezeta v ceně, kterou si nedovedu představit, že může být konkurenceschopná. Samozřejmě hodnoceno člověkem, který dával Facebooku rok… maximálně dva.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Hezký příběhový spot bez příběhu. Ono u nás bohužel stačí, když se dobře natočí, jak někdo někam jede a nakonec tam dojede. A ten hlas? Není to náhodou pekař z Jihlavanky?
Tomáš Mrkvička

Aha. Tak jo teda. A kde byl ten příběh?! A cože jsem si měl jako zapamatovat? A proč ten jalovej hlas? To byl ten z Jägermeisteru?
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Mood video. Vzhledem k tomu, že se snaží apelovat na českou tradici, nechápu tu hudbu. Taky mi není jasná scénka s šípem. To po něm ten kluk vystřelil? Nebo je to taková pěkná metafora, že Čezeta je jako šíp?
Martin Charvát (Konektor)

Předně body za hudbu, to je jasný. Jinak – s produktem jako Čezeta nic nezkazíte, když to řeknete, jak to je. Ale přijde mi, že toho šlo říct i víc. Takhle je to dobrý. Ale není to legendární.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Další z banálních příběhů, z něhož mají stříkat emoce. Jenže výsledku nevěřím a story je spolu s přeslazenou hudbou cliché.
Ondřej Souček (Luftbaloon)

Tu nejlepší reklamu udělal Čezetě před pár lety úplně jinej gang… bohužel.
Klára Palmer

Hip jak sviň!
Alena Oswaldová

Solidně udělaný klišé.
Dora Pružincová

Když elektrické prase je docela vtipná věc, proč je ta reklama tak hrozivě patetická?
Jarek Komárek

Takové bezpohlavní, chtělo by to přišít koule a přidat trochu benzínu.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

3.  Zoot.cz propaguje „měkkouše“ (30 %)

Internetový obchod s oblečením Zoot.cz spustil na začátku listopadu vánoční kampaň, ve které hrají prim měkké dárky. Kampaň poběží v televizi, vznikl i speciální web www.stastneamekke.cz, kde budou i videa s youtubery nebo návod na zabalení měkkých dárků. Kreativu kampaně tvořil Radovan Andrej Grežo ve spolupráci s Barborou Pilnou ze Zootu. Televizní spoty natočil režisér Pavel Soukup ml. z produkce K-pictures.

Sdělení jasné. Zoot má strategii a ukazuje to, na čem zákazníkovi evidentně záleží. Takže u mě dobrý.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Kampaň dobrá. Téma měkkých dárků je nosné, grafický styl zajímavý, benefity srozumitelné. Škoda jen, že ty spoty jsou velmi nevtipné a nevánoční.
Tomáš Mrkvička

Šmarjápano, vždyť Zoot je docela inteligentní projekt. Tak proč tohle?!
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Slušná produktovka s dobrou základní myšlenkou. Hlavní hrdina by nemusel mluvit tím přeskakujícím hlasem.
Martin Charvát (Konektor)

Pardon, ale vtip skončil ve stádiu trapného pokusu. Doteď se mi komunikace Zootu líbila, tohle je pro mě zklamání.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Jednoduchý vtípky s měkkými věcmi. Ani nežádám, aby fórky byly dovedené do extrému. Je to milé. Akorát bych se zamyslel nad grafickým zpracováním, které je hodně nevýrazné.
Ondřej Souček (Luftbaloon)

Měkké dárky dělající radost mi opravdu udělaly radost, než jsem si pustila ta videa. Škoda, že nejsou na podporu Zoot Dobro, tam by to fungovalo dokonale.
Klára Palmer

Těšim se na měkký Vánoce i na všechny akce Zootu – ten měkkejší koncept je totiž boží! Nicméně při hodnocení exekuce musím přitvrdit – neni to vtipný, sorry.
Alena Oswaldová

Počkat, ta 360° kampaň jsou teda ty dvě dvacítky a podstránka na webu Zootu?
Dora Pružincová

Jediná kampaň, u které se dá aspoň hádat dobrý poměr výkon/cena.
Jarek Komárek

„Měkké dárky konečně udělají radost“ je dobrý nápad, s tím by se dalo dělat věcí! Tak třeba za rok ahoj.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

4.  O2 TV s Bártou nabízejí pohádky (30 %)

Mobilní operátor O2 spouští kampaň ke své vánoční nabídce, kterou poprvé představil na začátku listopadu. Kampaň se objeví v tisku, onlinu, outdooru, v prodejnách a v televizi, která reklamní spoty odvysílá poprvé v sobotu 7. listopadu. Komunikace je rozdělena na dvě části – první z nich je zaměřena na podporu nabídky 4G LTE telefonů s vánočním bonusem. S touto tematikou se v televizi objeví čtyři patnáctivteřinové spoty s telefony značky Samsung a Lenovo. Sponzorské vzkazy a třicetivteřinový spot s vánoční tematikou budou propagovat O2 TV coby vánoční dárek.

Kreativní koncept již tradičně připravil interní kreativní tým O2. Režie spotů se ujal Matěj Šamal, kamery Tomáš Juríček, o produkci se postarala Armada Films. Hudbu k vánočnímu spotu složil exkluzivně pro O2 Dan Bárta. Na online části kampaně spolupracoval interní tým s agenturou Elite Solutions.

Inspirace u John Lewis se nezapře, ale vypadá to dobře a myslím, že zafunguje.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Nadělte si televizi k vánocům. Jednoduché, docela nápadité. Nic dechberoucího, ale proč ne. Snad jen kdyby těm tučňákům bylo lépe rozumět.
Tomáš Mrkvička

To by se mohlo líbit dětem. Ale ty obvykle tyhle věci neplatí.
Martin Charvát (Konektor)

Až cocacolově hřejivý vánoční spot, na který si ale na konci brejku podle mě málokdo vzpomene. Mně se udržel jen Kowalski.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Tohle je klasická jehovistická reklama. Všichni jsou tak milí. I dráček soptí srdíčka! V reakci na příval takhle falešných emocí půlka lidí nesnáší Vánoce.
Ondřej Souček (Luftbaloon)

Jedna vlaštovka jaro nedělá. Stromeček a dárky zase nedělají vánoční kampaň. Ale jinak řemeslně velmi dobře odvedená práce.
Klára Palmer

Ani s multidimenzí.
Alena Oswaldová

Ta hudba na začátku zní trošku jako ta hudba z novejch spotů ČSOB. Který taky vůbec nevim, o čem jsou. Hele, to je ten kluk z Ulice!
Dora Pružincová

Asi od toho moc nečekali, ale Dan Bárta musel být nakonec velké zklamání i pro interní agenturu.
Jarek Komárek

Takhle nějak vypadá brief, ne? K vánocům nechť si lidé dají televizi – děti ať dostanou pohádky, chlapi ligu mistrů, ženy filmy na HBO. A teď buď vymyslíte něco originálního, nebo natočíte nový díl reklamy na Merci. Na tohle skutečně O2 externí reklamní agenturu nepotřebuje. Na to stačí kameraman.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

5.  CZC.cz má Vánoce pro geeky (59 %)

Prodejce počítačů a elektroniky CZC.cz odstartoval kampaň nazvanou Vánoce geeků. V jejím rámci každý den do 23. prosince proplatí nákup jednomu člověku, který nejpřesněji odhadne, za kolik korun zákazníci v daný den nakoupí. Do hlavní role kampaně byli opět obsazeni zaměstnanci firmy.Ti tentokrát ukazují, jak geekové z CZC.cz přistupují k některým vánočním zvykům a tradicím, jako je příprava kapra, lití olova nebo zdobení vánočního stromečku.

Kampaň poběží v televizních stanicích Prima Group a v České televizi, v celoplošných rozhlasových stanicích Impuls a Evropa 2 a v řadě dalších rádií. Další podpora kampaně bude probíhat v online prostředí, kde CZC.cz využije zejména full-brandové a prémiové bannerové plochy a sociální sítě a také vlastní kanál na YouTube. Propagačním kanálem bude také pobočková síť CZC.cz, v níž budou instalovány plakáty a přehrávány reklamní spoty. Firma dále spustila webovou stránku Vánoce.czc.cz, kde se lze dočíst o dalších doplňkových službách.

Kreativa kampaně je společným dílem marketingového týmu CZC.cz a agentury Digital Brain, která s CZC.cz spolupracuje již na druhé vánoční kampani. Navazuje tak na dlouhodobou komunikaci značky, která od minulých Vánoc staví na vlastních zaměstnancích. Režii reklamních i sponzoringových spotů měl stejně jako v případě podzimní kampaně Jakub Hussar se svým týmem Trinity Pictures.

Zdá se, že mít dobrý nápad bohužel nestačí. Myšlenka tam určitě je. Zpracování bohužel velmi geekovské. Navíc se nemůžu zbavit otázky, kde mám nakupovat, pokud geek nejsem.
Tomáš Kopečný (Scholz & Friends)

Vtipné scénky z firemní besídky se tentokrát povedly lépe. Některé kousky jsou pořád slabší (čtyři oříšky, dva v jednom), ale zbytek je docela vtipný. Produktově to funguje a soutěž je tentokrát srozumitelná. Vlastně se mi to docela líbí.
Tomáš Mrkvička

Zvláštní uznání jinak totálně zdrceného porotce za heslo Více oříšků = více zábavy. Ze zbytku kampaně to vybočuje tak o sedmnáct levelů. To ostatní hodnotit nejde. Fakt, neni co.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Další várka vlastních zaměstnanců. Stále ještě se nenaučili hrát.
Martin Charvát (Konektor)

Kamenujte mě, ale jsou to neherci a není to úplně blbý. Za mě palec nahoru.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Vánoce geeků by mohl být naprosto skvělý koncept. Skončilo to ale hromadnou nepřehlednou trapárnou.
Ondřej Souček (Luftbaloon)

Reklamy, u nichž se cítím jako bych sledovala porno s vlastní matkou, mi obecně nedělají dobře. U tohohle to je možná ještě, jakoby si k nám přisedla ještě babička.
Klára Palmer

Trend přesunu k inhouse produkci mě občas děsí.
Alena Oswaldová

Je mi za ně za všechny strašně trapně. Kromě copywritera Tomáše, kterej jim koncept školní besídka, kterou bohužel uvidí celej národ zřejmě vymyslel. Jedinej spot, na kterej se dá koukat, je ten, kde se vůbec nemluví.
Dora Pružincová

Na mě z reklam s vlastními zaměstnanci vždycky dýchá sdělení děláme něco, co neumíme. Tady to přímo sálá.
Jarek Komárek

Špatní herci špatně deklamují špatně napsané texty špatných reklam. Na téhle sérii nejvíce oceňuji fakt, že si to ten copywriter a správce Facebooku ve svém fanfarónství podepsali vlastním jménem.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Víc takových outdoorů,“ potěšil nábor Škodovky

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 44. týden 2015

  1. Loosers: Nastupte do Škodovky (44 %)
    klient: Škoda Auto
  2. McCann: Vánoční dárky (36 %)
    klient: Vodafone
  3. Zaraguza: Stylový život (35 %)
    klient: Olympus
  4. Dejte šanci nové lásce (24 %)
    klient: Okay
  5. Lowe Praha, Nydrle: Masová kultura (22 %)
    klient: Maso uzeniny Písek

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Škodovka dělá nábor (44 %)

Pod sloganem Nastupte do Škodovky vzniklo v produkci agentury Loosers sedm náborových vizuálů pro Škodu Auto, propagujících různé zaměstnanecké benefity. Kampaň nafotil Pavel Ascherman. Kampaň využije inzerce, plakátů, billboardů, radiospotů a podpory v online prostředí, kde jsou zájemci směrováni na webovou stránku. V následujících letech je plánováno rozšíření o netradiční eventy a aktivace pokrývající region.

Náborová kampaň Škoda Auto

Náborová kampaň Škoda Auto

 

Náborová kampaň Škody Auto

Náborová kampaň Škody Auto

 

Náborová kampaň Škody Auto

Náborová kampaň Škody Auto

 

Náborová kampaň Škody Auto

Náborová kampaň Škody Auto

 

Náborová kampaň Škody Auto

Náborová kampaň Škody Auto

Náborová kampaň Škody Auto

Nastupte do Škodovky je slušný headline, zpracování je na profesionální úrovni. Člověk se musí umět radovat z maličkostí.
Martin Charvát (Konektor)

Tak těžký médium, ale skvěle zmáknutý. I headline, i vizualizace benefitů.
Tomáš Belko

Zdá se, že za branami automobilky začíná Miroslavova země! Škoda, humor se nevešel.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Hoši, tohle bude nejspíš fungovat. Vizuály jsou sice plochý jak prkno, jenže na to se jako uchazeč o práci nekoukáte.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nastupte do Škodovky. Standardní český textařský dvojsmysl. Proč ne, ale zííív.
Tomáš Mrkvička

Nejdřív mi to přišlo hrozně jednoduchý, a pak jsem si uvědomila, že to je na tom vlastně to dobrý. Jasná message, jednoduchý vizuály, hned bych si šla vyšvihnout jednoho superba.
Klára Palmer

Tak tady jsem se hodně navztekala. Slajduju, klikám, scrolluju a nic. Radio nehraje, displej nesvítí, navigace neběží! Jsem frustrovaná a utěšuju se argumentací, že jde o globální šablonu, nikoli lokální vývoj webu. Že jo?
Alena Oswaldová

Je strašná úleva, jak je to jednoduchý. Víc takovejch outdoorů.
Dora Pružincová

2. Vodafone spustil vánoční kampaň (36 %)

Vodafone spustil na první dva ze série reklamních spotů, které budou propagovat jeho vánoční nabídku. V televizi kampaň odstartovala v polovině listopadu a poběží do poloviny ledna. Opět se v ní objevuje fiktivní rodina v čele s otcem v podání herce Jiřího Vyorálka. Kampaň vytvořila agentura McCann Prague, novou sérii televizních spotů režíroval už tradičně Daniel Růžička. Kampaň bude mít několik fází, má fungovat jako průvodce vánoční nabídkou a „odemykat“ jednotlivé benefity.

Tak bacha jo, fórek s vánočním stromečkem tu byl už před pěti lety: T-Mobile, Chuck Norris – Televize. Ne že bych to chtěl nějak srovnávat, ale Chuck byl malý mistrovský dílo. Chválím ovšem, že se spoty odehrávají v nákupním centru a pak doma. Sice to mohli mít doma nazdobený víc, ale co už.
Marek Prchal

Vodafone se s tímto konceptem po čase dostal do nějaké smysluplné formy, ale žádný velký rachot to zatím není.
Martin Charvát (Konektor)

Já myslím, že je to pěkně zahraný a zrežírovaný, ale zase ty slovní hříčky: aplikuju světýlka – i naše aplikace… to je vytaženo až z paty. Ale jak si syn zkouší kozačky, protože má stejnou nohu jako máma, to je vtipný.
Tomáš Belko

Reklamám na Týdafone se musí přiznat jedno: ani jeden tým to nevzdává. Obávám se ale, že i na Vánoce to bude plichta, pánové.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Pryč jsou doby, kdy mobilní operátoři soupeřily o to, koho reklama se stane hitem Vánoc. Vypadá to, že Vodafone letos ani takový ambice neměl. Jako bych z toho cítil únavu z vlastního stylu komunikace. Jinak se pořád těším, že Vodáč zase začne dělat spoty, z nichž si budeme sedat na prdel.
Ondřej Souček (Luftballon)

Trapnější T-Mobile. Další.
Tomáš Mrkvička

Krkolomné slovní hříčky bez pointy.
Alena Oswaldová

3.  Bloggerka Nicole pro Olympus (35 %)

Výrobce fotoaparátů Olympus spustil novou kampaň na fotoaparáty Olympus Pen a OM-D. Připravila ji agentura Zaraguza. Cílem kampaně je zapojit do soutěže skupinu mladých, který se zajímají o fotografii a mají zájem se něco naučit. K tomu jim má dopomoci hlavní tvář kampaně, bloggerka Nicole alias Nikola Ehrenbergerová, jedna ze dvou autorek blogu A Cup of Style

Kvůli projektu byly spuštěny stránky Stylový život. Kampaň běží výhradně online – na zmíněném webu a dál na sociálních sítích Facebook, Instagram a YouTube. Společně s kampaní probíhá Olympus Tour, kde se lze dozvědět další informace a zároveň si vyzkoušet propagované fotoaparáty.

Ten přítel modelky je, promiňte mi to, dámy a pánové, chlapci a děvčata, dost nesnesitelný, nechci psát zrůdný, a navíc je to skoro tentýž, co v Mattonce.
Marek Prchal

Skvělá myšlenka. Strašlivé provedení, které nám ukazuje těžký život modelky: večer snídá, domů jezdí raním metrem a za přítele má Rasputina.
Martin Charvát (Konektor)

Mně se líbí ta myšlenka, i to zapojení bloggerky, jediný co se mi moc nelíbí, je ta exekuce a hlavně ten voice-over, ten mi přijde omyvatelnej.
Tomáš Belko

Jakmile se v obraze objevil přítel bloggerky, nějak jsem ztratila koncentraci. Tohle se teď stalo mužům, ano? Promiňte, jsem už stará.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Na začátku jsem byl navnaděn vcelku hezkým twistíkem. Ale pak následovala první fotka, druhá fotka, třetí… chrrr pší chrrr pší. Vzbuďte mě, jestli se tam ještě stane něco zajímavýho.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nikolin přítel mě dost vyděsil. Ale jinak je to správně, od insightu, přes ebook s radami až po zaštítění bloggerkou.
Tomáš Mrkvička

Nebudete tomu věřit, ale mně se ten insight fakt líbí. I když, řekněme si to zcela upřímně, být klukem modelky, budu mít hromadu jejích fotek úplně jinýho ražení.
Klára Palmer

Lifestylová povrchnost per mě zaujala natolik, že jsem si stáhla promovaný ebook. A teď se nemůžu dočkat, až přijdu domu a budu moct uplatnit Poznání expozičního trojúhelníku ve vaší ložnici. Třeba se zapotim stejně jako copywriter u psaní perel typu Příkladem může být následující fotografie u foodtracku, kde by člověk čekal lidi s jídlem. Místo toho se zde krásná slečna maluje u zpětného zrcátka.
Alena Oswaldová

Pokud se Olympus chce ohánět ‚skutečným životem‘, kampaň by měla aspoň trochu ‚skutečně‘ působit. Tohle je ve všech ohledech spíš neskutečný.
Dora Pružincová

4. Okay předvádí loučení (24 %)

Ve svém novém videu ukazuje prodejce elektroniky Okay teatrální loučení muže se zánovním nábytkem a zastaralými spotřebiči.

Prosim vás pěkně, musej všichni v českých reklamách přehrávat? To tam můžu už rovnou hrát já. Jinak tenhle koncept je moc fajn. Konečně něco normálního.
Marek Prchal

S podobným konceptem vyhrála v roce 2003 značka Ikea Grand Prix v Cannes. Od té doby byl samozřejmě použit ještě mnohokrát, tu lépe, tu hůře zpracovaný. Ten původní točil Spike Jonze a byl skvělý. Tenhle zjevně netočil Spike Jonze.
Martin Charvát (Konektor)

Když si vzpomenu, jaký s..čky tahle značka dosud produkovala, tohle je obrovský krok vpřed. To na tom cením. Jinak je to vlažná voda. Ale lepší vlažná voda než horký h…no.
Tomáš Belko

Znáte legendární spot Ikea Lamp? Neznáte? Tak se podívejte, jak to mělo vypadat.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Koncept Vyměňte starou za novou můžete udělat jako Ikea se slavnou reklamou Lamp, a nebo takhle. Dobře, nejsme v Cannes, ale vyjádřit lítost nad tím, že nastal čas vykázat milovaný produkt z domu, se dá jistě kreativněji než jen opřít herce o lednici a přikázat mu ‚Breč Fando, breč!‘.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nápad je na první dobrou a rychle se okouká, nicméně ve dvacítkách docela funguje. Škoda že to vypadá jako natočené studentem bez praxe. A ten casting!!!
Tomáš Mrkvička

Jako hlavní problém zde vidím to, že je manželka hlavního protagonisty zcela upozaděna a on je emocionálně připoután k neživé věci, což podporuje roli muže jakožto skutečného vlastníka objektů svého chtíče. Kecám. Je to prostě jen o ničem, no.
Klára Palmer

Dej šanci logu Okay – vždyť má rozměry 1,3 x 4 milimetry!
Alena Oswaldová

Jasnej režijní fail. Od výběru úchylně přehrávajícího hlavního protagonisty až po tu scénu, kdy rodinka místo nový televize nadšeně hypnotizuje kraj dřevěný skříňky.
Dora Pružincová

5.  Múúú se představuje (22 %)

Výrobce masných výrobků Maso uzeniny Písek spouští první větší reklamní kampaň v historii firmy. Jejím ústředním bodem je informační microsite Masová kultura, která má zákazníkům představit nabídku značky Múúú. Web obsahuje mimo jiné videa s ambasadorem značky, „milovníkem masa Jirkou„.

Kampaň poběží během listopadu a prosince v online médiích. Další komunikace probíhá prostřednictvím zmíněných videí v sociálních sítích a na YouTube. Kampaň vytvořila agentura Lowe ve spolupráci s Nydrle, která pro značku od letošního června zajišťuje také dlouhodobou komunikaci v sociálních médiích. Důležitým marketingovým nástrojem značky Múúú je také vlastní síť čtrnácti řeznictví, které firma provozuje v Praze a jižních a středních Čechách. 

Tohle šustí papírem. Navrhuju, aby reklamní agentury odteď přestaly vymýšlet kampaně v kanclu. Sice se tím nevyhnou tomu, že něco na papíře bude vypadat geniálně a natočené naopak ne, ale třeba by tu fázi ‚na papíře‘ mohli přeskočit. Naopak docela mi ulevil systém vyprávění, tedy že někde nevidím obraz, ale jen headline. A vlastně nikde nevidím ani to maso. A taky mi nikdo nevysvětlil to ‚múúú‘. Já bych tam celou dobu dělal ‚múúú‘ a pak bych vysvětlil lidem, proč to mají psát s čárkou nad ú. Plus by se tam měl někdo celou dobu cpát salámem a klobásami. Ale to bych chtěl moc, co?
Marek Prchal

Další série nevtipných scének. Zoufale nenaplněná dobrá komunikační strategie.
Martin Charvát (Konektor)

Já sice trapnost miluju a sám ji hojně produkuju, často nechtěně, ale tohle je na mě buď moc, nebo málo trapný, nevím, každopádně je mi trapný se k tomu vyjadřovat. Proč Múúú, když je to o hudbě. Asi jako Muuuzika. He he he.
Tomáš Belko

Měla jsem začít od webu, kde bych se aspoň uculila nad termínem Fejsbůček. Já jsem bohužel začala od videa. Jdu si pustit Cimrmana, abych v sobě opět našla víru v český humor.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Hoši, nebál bych se trochu podusit copywritera, aby napsal víc verzí skriptů. Ještě to tam prostě není. A když byste ho už dusili, přihoďte k němu i režiséra, jo?
Ondřej Souček (Luftballon)

Múúú je moc hezky udělaný brand a právě ten měla kampaň lépe prodat. Masová kultura není rozhodně špatný nápad, ale měli s ním ještě dva roky počkat.
Tomáš Mrkvička

‚Největší milovník masa široko, daleko, vysoko i hluboko.‘ To jsem vážně jediná, komu to zní jako profil z Grindru? A prosím vás, zastavte někdo ten pochodující rozmarýn.
Klára Palmer

Wooooot?
Alena Oswaldová

Webovky nefungujou, stejně jako ty spoty.
Dora Pružincová

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Tohle fakt potřebujeme,“ líbí se kampaň s hejty

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 45. týden 2015

  1. Hate Free Culture: Jsme v tom společně (49 %)
    vlastní tvorba
  2. Comtech: Skutečný dárek (38 %)
    klient: Člověk v tísni
  3. Kaspen/Jung von Matt: Skutečný dárek (34 %)
    klient: Ikea
  4. Adexpres, Digital Circus: Zabalte se do nové kolekce (20 %) klient: Hudy Sport
  5. NydrleMy už máme na Vánoce zabaleno. A vy? (18 %)
    klient: Nákupní galerie Myslbek

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Hate Free proti hejtům (49 %)

Něco než čtyřicet tváří českého veřejného života se stalo součástí nové kampaně organizace Hate Free Culture nazvané Jsme v tom společně. Zařadili se mezi ně herečka Sandra Nováková, manažer Janis Sidovský a zpěvák a herec Pavel Vítek, spisovatelka Irena Obermannová, zpěvák Ben Cristovao, zpěvačka Tonya Graves, tvůrce online videí Janek Rubeš, herec Lukáš Hejlík a mnozí další. V jejím rámci zveřejnili tito lidé své fotografie, doprovázené různými urážlivými či zesměšňujícími komentáři, které jim přišly emailem, objevily se pod příspěvky na Facebooku nebo v diskusních fórech. Kampaň má upozornit na to, že takzvané „hejty“ se netýkají jen příslušníků menšin. Na kampani spolupracovala produkční společnost Družina.

Important subject as haters rule online and offline supported by local politics that rise their fame and popularity on anti-migrant wave etc. Visually tvc looks interesting. I dont get print/online executions cuz i don’t understand how people from portraits are related to statements.
Nicole Lypinská

Veľmi si cením myšlienku kampane proti hejtom. Aj nápad na princípe Celebrities reading mean tweets je fajn. Čoho sa ale obávam, je, že pre ľudí, ktorých správanie na internete sa kampaň snaží zmeniť, je to podľa mňa trochu ‚mensa‘. Tí, čo myšlienku na prvú dobrú pochopia, to pravdepodobne ani nepotrebujú.
Petra Jankovičová

Kampaň proti nenávistným komentářům na internetu vyvolala spoustu nenávistných komentářů. To ukazuje, že je tu něco takového potřeba. Ale chtělo to lepší nápad, než jen přetiskovat ty nenávistné komentáře. V této oblasti výborně funguje humor. Dávám 30. Druhá kampaň, která s touto nijak nesouvisí – tedy natočení reakcí lidí na rodinku ‚syrských uprchlíků‘ -, je vynikající. Dávám 70. Když to zprůměrujeme, dělá to hezkých 50.
Martin Charvát (Konektor)

Když vezmeme v úvahu, že asi nejlepší video s hejterem na světě je IE sucks… less od Microsoftu, bezchybné ve formě i ve wordingu, tak na tom nejsme tak špatně. Využití hejtů v kampani už jsem viděl u Ektora, takže Hate Free je v kurzu. Jen, samozřejmě, generické Jsme v tom společně není tak dokonalý claim jako IE sucks… less.
Marek Prchal

Líbí se mi to moc a hodně to na mě funguje. takže klobouk dolů. Myslím, že tohle naše společnost fakt potřebuje.
Tomáš Belko

Problémem ‚neziskových‘ kampaní často je, že zůstávají v bublině pozitivního, kosmopolitního a já nevim jakého ještě myšlení. Stejně tak tady. Zeptejte se pravého hejterů, jak na něj kampaň působí a spíš se utvrdí v tom, že hejtování je správná věc. Nikdo si tady totiž nedal práci s hledáním insightů od pravých hejterů. Tohle téma si zaslouží víc.
Ondřej Souček (Luftballon)

Pokusím se odpoutat od názoru na ‚produkt‘ a vyjádřit se jen ke kampani. Spot děsný, printy dobré. Nicméně žánr celebrity čtou zostuzující tweety se dá udělat i líp.
Tomáš Mrkvička

P. S. Kolegové kati, pěkně si to prohlídněte, ať příště nehejtujete někoho jen proto, že má vous jako Rasputin. Ď.
Alena Oswaldová

Je to vlastně osvědčený koncept, a dobrý koncept. Ale to heslo příště to může být někdo, koho máte rádi? Jakože doteď to jsou muslimáci, buzíci a spol., takže všechno v cajku, ale příště to může být horší?
Jan Javornický

2.  Člověk v tísni nabádá k pomoci (38 %)

Nevládní nezisková organizace Člověk v tísni spustila vánoční kampaň Skutečný dárek, ve které ambasadoři a dlouhodobí přispěvatelé Člověka v tísni Jan Budař a Martha Issová propagují pořízení dárků pro lidi v oblastech vyznačujících se chudobou a nedostatkem. Nová reklama se objeví v tisku, v televizi, v rádiu, v online prostředí i v outdooru – konkrétně v metru, tramvajích a na citylightech. Hlavní část komunikace směřuje do posledního měsíce před Vánoci. Samotný nákup dárků má usnadnit i nově upravený e-shop, kde je na výběr řada možností. 

Czech double meaning once again powered by celebrity endorsement.
Nicole Lypinská

Super! Spot má vtip a web je výborne urobený. Je to smutné, ale voči záberom hladných afrických detí sme už asi trochu imúnni. Ale možnosť darovať niekomu záchod a takto mu konkrétne pomôcť? Chcem! Hneď!
Petra Jankovičová

Člověk v tísni to dělá dobře: stále stejné téma ukazuje pokaždé trochu jinak.
Martin Charvát (Konektor)

Tohle bych odvyprávěl od konce, kanystry a záchod jsou bomba, to já hned zpozorním. Naopak vánoční scénka, kterou to začíná, je naprosto zaměnitelná.
Marek Prchal

S dětma je to těžký. Málokdy hrajou dobře. Ta myšlenka není špatná, ale je to na můj vkus moc popisný a očekávatelný.
Tomáš Belko

Headline je výborný. Jednoduchý insight, kterému rozumí každý. Jasně že by to šlo natočit lépe, ale celkově je to můj vítěz.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tahle skvělá iniciativa Člověka v tísni by si zasloužila víc než slovní hříčku zbytečný-skutečný. Navíc je to natočené jako školní cvičení. Raději skutečnou reklamu než tohle vyumělkované nic.
Tomáš Mrkvička

John Lewis v českých podmínkách a pro neziskovku. Takže na to kombo vlastně docela dobrý.
Alena Oswaldová

Vizuály lepší spotu, v němž se větší čas věnuje přípravě situace než samotnému sdělení. Í-á!
Jan Javornický

3.  Ikea ladí na Vánoce (34 %)

České zastoupení švédského nábytkářského řetězce Ikea se v letošní předvánoční kampani zaměřuje nejen na čistě vánoční oslavy, ale i na období ještě před samotnými svátky. Kampaň zahrnuje sérii čtyř televizních spotů, jejíž základ tvoří pětačtyřicetivteřinová reklama, kterou doplňují tři patnáctivteřinové verze. V prosinci je pak v plánu také desetivteřinový televizní sponzoring. Dále je kampaň podporována na billboardech, bigboardech a citylightech, a dále v digitálu formou bannerů, brandingů a několika rich formátů. Kreativní koncept vánoční kampaně připravila agentura Kaspen/Jung von Matt, kampaň poběží do 16. prosince v Česku, v Maďarsku a na Slovensku. Produkci televizních spotů zajistil Filmservice, režisérem byl Tomáš Mašín, kameramanem Juraj Chlpík a autorem hudby je Steve Lynch.

This spots are working well on my vibe, key message is right and it bring real Christmas feeling, not covered in advertising cliche.
Nicole Lypinská

Nuda, nuda, šeď, šeď. O Vánocích se lidé scházejí a radují. Kde je ta Ikea, jejíž reklamy v zahraničí budí rozruch, lidé je sdílejí a baví se o nich?
Martin Charvát (Konektor)

Tak tady bylo nakročeno k něčemu hezkému. Ale nechápu, proč tam nehraje česká písnička, když jde o české Vánoce. Působí to jako import. I kvůli tomu, že Češi Ikeu skloňují, Ikea sama sebe ale nikdy.
Marek Prchal

Dobře natočené nic. Ale v pořádku. Chápu.
Tomáš Belko

Minule jsme si tady zavzpomínali na jednu slavnou reklamu od Ikey a za týden vidíme tohle. Co si z toho může člověk zapamatovat? Otce, který si olízne prst? Uvítal bych alespoň náznak vánočního příběhu, na který si vzpomenu, když se ráno probudím.
Ondřej Souček (Luftballon)

Generický spot na autentickou vánoční pohodu. Mohla by ho natočit naprosto jakákoli značka. Jediný alespoň trochu zaznamenatelný produkt s nějakým benefitem se objeví v 35 vteřině pětačtyřicetivteřinového spotu. Ikea má laťku úplně někde jinde.
Tomáš Mrkvička

Taková hezká vánoční nuda.
Alena Oswaldová

Kampaním Ikey vždycky velmi sluší nějaký chytrý humor. Takže mašínovsky dobrý, ale něco tomu chybí. Něco vlastního.
Jan Javornický

4.  Hudy uvádí zimní kolekci (20 %)

Síť prodejen s outdoorovým oblečením a vybavením Hudy Sport spustila novou kampaň, která běží od listopadu do Vánoc. Kampaň, která vznikla ve spolupráci s agenturami Digital Circus a Magnas Media, zahrnuje televizní spot a speciální delší verzi spotu pro YouTube. Kromě toho se objeví v online médiích, newsletterech a POS na prodejnách. Mediální strategii zajišťuje agentura Magnas Media. Spot běží v televizi Nova a jeho sponzoringová verze před předpovědí počasí v České televizi. O digitální pokrytí kampaně se stará agentura Adexpres.

Propagovaným výrobkem je zimní kolekce outdoorového oblečení a vybavení od mezinárodních značek, jako jsou například švýcarský Mammut, italská La Sportiva nebo francouzský Millet. Cílem kampaně je oslovit nejen profesionální sportovce, ale i běžné milovníky outdoorových zážitků. Kampaň s podtitulem Zabalte se do nové kolekce se natáčela v rakouských Alpách a protagonisty jsou modelka Greta Slezáková a model Michal Pekárek. Spot režíroval Tomáš Bláha, fotky nafotil Marek Musil.

The last scene of this spot its quite mysterious – what this man does to this lady? Im not convinced to buy this cloths, even thou they claim to be stylish.
Nicole Lypinská

Zábery celkom pekné. Ale inak taká tá zameniteľná povinná nudka.
Petra Jankovičová

Filmaři si vyjeli do Alp a natočili tam hezké obrázky. Myšlenka nula. Škoda. Outdoorová značka v zemi, kde všichni milují outdoorové značky, by si zasloužila úplně jinou komunikaci.
Martin Charvát (Konektor)

Aspoň ukazujou přírodu a ta vypadá docela hezky. Jinak nic.
Tomáš Belko

Dokážu si představit vnitřní hlas, který komentuje, jak je krásné být sám, když se máte do čeho zabalit. Z téhle reklamy nedostanu chuť zažít tu báječnou samotu, vydat se vtříc větrům, bouřím a zimě. Zůstanu radši doma v teple.
Ondřej Souček (Luftballon)

Strašná nuda. Imagebankové obrázky hor bez nápadu. Žádný benefit. Zabalte se do nové kolekce. Nuda. Hory miluju a za outdoorové vybavení utrácím hromady peněz, ale v tomhle se teda nevidím. Vůbec.
Tomáš Mrkvička

Nesestříhali omylem dva úplně rozdílný spoty? Vždyť jim tam ten konec nepasuje…
Alena Oswaldová

Oslí mosty klenoucí se nad Alpami a sponzoring na čepice. Nuda, co?
Jan Javornický

5.  Myslbek sází na celebrity (18 %)

Pražská Nákupní galerie Myslbek spustila vánoční kampaň s podtitulem My už máme na Vánoce zabaleno. A vy?. Kampaní provázejí zpěvačka Lucie Bílá, herec Jiří Lábus a výtvarnice Iva Hüttnerová, kteří vystupují v reklamním spotu, objevují se na klíčovém vizuálu a budou také hlavními protagonisty eventu, který se uskuteční v polovině prosince přímo v pasáži Myslbek.

Myslbek se snaží zasáhnout kampaní všechny mediatypy s primárním zaměřením na out-of-home a digitální média a díky spotu také na televizi a kinoreklamu. Kampaň, kterou připravila agentura Nydrle, startuje reklamním spotem. Ten se objeví v televizi, v kinech i v online médiích. Autorem spotu je režisér Zdeněk Suchý. Ve spotu se představuje vánoční dílna, kde jsou k vidění originální balicí papíry navržené hlavními protagonisty kampaně (návrhy balicího papíru, jak je zpracovaly Iva Hüttnerová, Jiří Lábus a Lucie Bílá, uvádíme níže). Hlavní motto se objevuje i na tiskových vizuálech, jejichž autorem je fotograf Jakub Nedbal.

Tvc might work as radio spot, visual side is not very interesting. lets see how the activation in shopping mall will work. „Vanocni dilna“ looks quite basic, it will be cool if celebrities can pack some gifts instead just making projects of wrapping paper…
Nicole Lypinská

Fu, no, pasážou Myslbek chodím minimálne raz za týždeň a jednak skladba obchodov, jednak typ ľudí, ktorých tam stretávam, sa mi s výberom týchto konkrétnych osobností nejako nespája. A ten vizuál je ako z roku dva. Škoda. Pekný nápad s baliacim papierom od celebrít na charitu zabila realizácia.
Petra Jankovičová

Pěkná akce, upoutávka na ni už tak pěkná není. Pan Lábus se u toho chudák málem zabrebtne, kolik toho musí říci v tak krátkém čase. Méně je více.
Martin Charvát (Konektor)

Nic, ani není dobře natočené. Nápad je jako grog bez rumu.
Tomáš Belko

Miluju Lábuse a vim, že za tohle nemůže. Tady není ani pokus o jakoukoliv kreativu. I když si o to spolupráce s Kontem Bariéry úplně říká. Vánoční atmosféra na mě taky nedýchla.
Ondřej Souček (Luftballon)

Lábusovi není rozumět, ale jinak fajn. Extra důvod, proč nevynechat při vánoční obíhačce Myslbek, je pochopitelný, spojení s charitou funguje, jen ty balicí papíry bych pod stromečkem opravdu nerad viděl.
Tomáš Mrkvička

Myslbek by si měl už konečně rozmyslet, na jakou cílovku chce komunikovat. Na kupující luxusního zboží? Mladou cílovku, která žere bloggerky? Anebo spořivé seniory, jako v případě téhle podivné reklamy na baličák?
Alena Oswaldová

Ach, ty obchoďáky… Tady má celá ta akce aspoň nějakou hlavu a patu a v instruktážním videu je to polopaticky vysvětleno.
Jan Javornický

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Martinus vie, čo knihomoli chcú,“ vítězí prodejce

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 46. týden 2015

  1. Martinus.cz: Ve vašich službách (54 %)
    vlastní tvorba
  2. Zaraguza: Daruj zlaté prasátko (34 %)
    klient: Kofola
  3. SilentService: Skutečné city nepotřebují čekat na Vánoce (26 %)
    klient: Orion
  4. Geometry Global: Připravte se včas na zimu (20 %)
    klient: Intersport
  5. Letuška.cz: Zbraň, za kterou není obrany (8 %)
    vlastní tvorba

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 11 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Martinus daruje čas ke čtení (54 %)

Knihkupectví Martinus letos na Vánoce přichází se speciální kampaní, která má lidem pomoci najít si čas na čtení. Zákazníkům k objednávce zašle i poukazy, díky kterým mohou darovat kromě knihy i dvě hodiny času na čtení. Stačí na poukaz dopsat, co za obdarovaného hodláte udělat, abyste mu zajistili dvě hodiny volného času na víc. Můžete například vyžehlit, nebo vyvenčit psa. Kampaň vznikla interně v týmech Martinus.cz a Martinus.sk za externí spolupráce fotografky Karolíny Dostálové, videa produkovala firma Prodigis. Kromě sociálních sítí se kampaň objevuje v metru a na billboardech.

Reklamní kampaň e-shopu Martinus.cz

Reklamní kampaň e-shopu Martinus.cz

Ten insight je hezkej. Otázka ale je, jestli ho z přeplácanejch vizuálů někdo pochopí. Obzvlášť když, jak kampaň sama tvrdí, dneska lidi nemají čas číst.
Dora Pružincová

Je to skvělý. Jsem čtenář. I čtenář Nesbøho, ostatně jako každý. Dvě hodiny času bych šíleně uvítal. Insight jak kráva. Tak moc bych si to přál. Mám pocit, že tahle kampaň jde až za bibli všech eshopů Delivering Happiness. Pomíjím příšerný wording ‚telefonní čísla jejich drahých poloviček‘. Mohli tam napsat cokoliv, tak moc je to skvělé. Dávám 60 %.
Marek Prchal

Pěkný nápad. Jednoznačný vítěz dnešního klání. U většiny podobných kampaní mám pocit falešnosti, tady naopak upřímnosti. A všem sluníčkářům bych dal k Vánocům nového Houellebecqua a aby měli čas si to přečíst, tak bych místo nich šel na demonstraci vítat ty lékařky, učitelky a inženýrky z Blízkého východu.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Dobrý insight, relevantní nápad, milá exekuce. Víc takových.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Hezký. Malý nápad, ale poctivě rozvedený do všech kanálů. Všiml jsem si toho i v metru, obohacuje to nudné obálky knih, co jsou v sezoně všude. Video na YouTube sice nebude žádný virální trhák, ale hezký je moc.
Tomáš Mrkvička

Oblíbený dvojboj – výborný nápad, velmi špatně provedený. Chtělo by to nějakého art directora.
Martin Charvát (Konektor)

Tohle se povedlo. Nápad mě moc baví. Ale i když je v dnešní době čtení knih považováno za přežitek minulosti, mohly ty vizuály vypadat míň jako z minulého století.
Klára Palmer

Prostě báječný. Jednoduchý, lidský, funkční. A určitě i levný k tomu. Jupí!
Alena Oswaldová

Tohle je moc pěkná myšlenka a moc jí to kazí značně podprůměrná exekuce. Inu, vždycky se dá vymluvit na to, že bylo málo peněz na produkci. Přesto je to můj vítěz.
Ondřej Souček (Luftballon)

Martinus vie, čo knihomoli chcú a dáva im to. Takto sa má robiť dobrá reklama.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Skvělý insight. Nejde jen o knihy, ale i o samotný zážitek z nich. Jen velká škoda, že právě vyprávění příběhu v reklamě není o trošku lepší. Takovýto nápad si určitě zaslouží víc.
Troy Palmer

2.  Kofola nabízí akcie (34 %)

Kofola doplnila svou tradiční reklamu s prasátkem a televizní spot, ve kterém propaguje svůj vstup na burzu a nabádá zákazníky ke koupi akcií.

Přestože se mnou v ‚kouzelné dílničce‘ mluví jako s idiotem, uniká mi hlavní sdělení. Je to kampaň o prasátku, o sovičkách, o akciích nebo o pohlednicích? Kde je Ftefan? Nebo není co řešit?
Dora Pružincová

To znáte ten vtip, jak za bývalého režimu leží ožrala na kanálu, drží se ho rukama a řve ‚Za co, soudruzi?‘ Když točím klip, třeba na web, tak by mě měl aspoň v první chvíli zaujmout. I když tam jsou jen dvě animované postavičky.První věta: ‚Už to jede. Šéfe, vzbuďte se, už tu jsou lidé.‘ A pak zlatý hřeb: ‚Vítej v Kofola dílničce.‘ Tohle bohužel není česky. ‚V dílničce Kofoly.‘ Postavičky tam jsou proč? Jsou odněkud z kampaně? Blbá adaptace. Nejsou? Blbý nápad. Celkově to nedává smysl. Kofola Anděl, jo, to byla kampaň. Rok 2007, myslím. Tohle je nesmyslná, nicméně neškodná, juniorní hříčka. Přitom Kofola měla vždycky koule. No nic.
Marek Prchal

Proč do toho pletou ty akcie? A když už tedy míchat infantilní vánoční přáníčka a burzu dohromady, proč neudělat aspoň jednu pohlednici pro Vlka z Wall Street? Takový prasátko s nahatejma liliputkama, to by byla zlatá prasečinka!
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Rozdávat na Vánoce akcie Kofoly je super nápad, na kterém měla stát celá kampaň. Takhle stojí na dvou sovách, které evidentně mají za úkol vás co nejdéle zdržet od hlavní konverzní akce.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Prasátko, sovy, pohlednice, akcie… WTF? Klientovi se zřejmě líbilo všech šest vánočních konceptů a tak vznesl dotaz, jestli by to nešlo ‚nějak spojit‘. Nešlo. (Jinak ale sovičky jsou parádně namluvené a dobře napsané, o tom žádná.)
Tomáš Mrkvička

Vánoční pohlednice od Kofoly jsou tentokrát trochu těžkopádné a ukecané. Zajímavé je ale zapojení akcií – jako výhry či dárku. To se hned tak nevidí. Začínám mít cukání si nějakou pořídit.
Martin Charvát (Konektor)

Tak jo, jestli ještě někdo někde použije to náhodné seskupení slov a bude to vzdávat za reklamní instalaci, tak se mu stane něco opravdu nepěkného… přijdou mu emailem zpívající koně!
Klára Palmer

Mobilní verzi dávám jeden bod z deseti. Velká škoda, že se v něm ty roztomilý sovičky nemůžou dostatečně realizovat.
Alena Oswaldová

K Vánocům se akcie, zlaté nugety, dluhopisy a podobně jaksi nehodí. Jenže lepší příležitost, než je rozdat o Vánocích, není. Takže přidáme k tomu koledu, zlaté prasátko, hodné sovičky, vánoční přání a je z toho perfektně udělaný vánoční kočkopes.
Ondřej Souček (Luftballon)

Keď sa spoja vianoce, sovy, akcie a prasiatko? To nie je húúúžasné, to je dlhé a núúúdné.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Velmi pěkně zpracované. Dostatečně zábavná forma na to, aby divák udržel pozornost a zapojil se do hry. Vše dobře funguje. Nicméně mi připadá, že se Kofola opakuje. Posílání a sdílení vánočního přání není žádný průlom.
Troy Palmer

3.  Orion nečeká na Vánoce (26 %)

Výrobce a distributor čokolády a cukrovin Nestlé ČR spustil předvánoční kampaň bonboniér Orion Modré z nebe. Kampaň nazvaná Skutečné city nepotřebují čekat na Vánoce využívá tři bezeslovné reklamní spoty s rodinnými minipříběhy natočenými „z pohledu bonboniéry“. Spoty vyzývají spotřebitele, aby s koupí bonboniéry neotáleli. Kampaň připravila agentura SilentService. Za kreativním nápadem stojí František Bumbálek, který s firmou spolupracuje na komunikaci značky Modré z nebe již několik let. Celkem byla natočena tři různá videa, které režíroval Jan Truhlář a produkoval Pov Film. Spoty jsou zaměřeny na tři různé příležitosti a různé cílové skupiny. Kampaň běží od 23. listopadu v Česku exkluzivně na Facebooku a na Slovensku poběží na YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=bd5dtlZR4_s&list=PL6xF4JNCxz_8UEFEROLWi052HdJqvjInd&index=1

‚Se skutečnými city nemusíte čekat na Vánoce, darujte si něco od srdce hned‘ je pěkný, milý nápad, což se o exekucích rozhodně říct nedá. Natočit demo, jak si takzvaná cílová skupina koupí, veze a předá bonboniéru, patří do kategorie spotů, kde se překvapivě dozvím, že jogurty se míchají lžičkou a jedí.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Super branding, to zaprvé! Zbytek je především relevantní, nikde jsem neměl pocit, že je to nereálná situace.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Takový ten vysoustružený spot. Máme tam cílovky, příležitosti, spokojené spotřebitele a hlavně produkt (furt). Natočené je to na GoPro, protože to je teď v kurzu (respektive bylo před čtyřmi lety, ale klient je konzerva). Všechno odškrtnuto, jen z výsledného díla nějak nic nezůstává. Ani chuť na bonboniéru.
Tomáš Mrkvička

Ta sestava darujících je marketingové inženýrství v krystalicky čisté podobě.
Martin Charvát (Konektor)

Jako bych viděla ten brief: ‚produkt musí být v hlavní roli, ale přirozeně‘. Gratuluju, část briefu splněna na 100 %. Hádejte která.
Klára Palmer

Bez komentáře.
Alena Oswaldová

Někdo dá někomu bonboniéru. Hm. Poněkud slabý nápad, že? Ale tohle nevylepší ani to, když dáte kameru na produkt.
Ondřej Souček (Luftballon)

POV produktu už sme videli veľa krát. Ako online video ale funkčné.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Skvělá reklama na GoPro. Proč je v ní čokoláda, nechápu. Technika POV se používá a často dobře funguje. V tomto případě bohužel působí tak nepřirozeně, že vlastně vůbec nedává smysl.
Troy Palmer

4.  Intersport má první český spot (20 %)

Mezinárodní prodejce sportovního oblečení a vybavení Intersport spustil v Česku nový televizní spot, který běží od listopadu v České televizi, v televizi Nova a Prima a na online kanálech. Spot, který připravila agentura Geometry Global, podporuje zimní produktovou kampaň. Režisérem reklamy byl Tomáš Koucký, scénář napsal Jiří Andera.

https://www.youtube.com/watch?v=Y0vaRsnVuSU

Na dvacetivteřinovej spot s mizivým rozpočtem a desetivteřinovou produktovou sekvencí asi docela obstojný.
Dora Pružincová

Není co hodnotit, ale neurazilo mě to tak, jako nesmyslné sovy u Kofoly, takže bych si v tuhle chvíli koupil klidně dětskou sportovní soupravu.
Marek Prchal

Kdyby se tak v Intersportu prodávaly hajzlpapíry, hned by ten spot z garáže měl větší grády. I choreografie by mohla zůstat stejná.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Zkusím to dneska odpoledne v Kauflandu, jestli mě pustěj s lyžema do chlaďáku. Z tý honičky s ochrankou by bylo aspoň zábavný video.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Tak tohle už jsme párkrát viděli, ne?
Tomáš Mrkvička

Podobných kousků už vznikly tisíce a tisíce, tenhle nepřináší nic nového ani zajímavého.
Martin Charvát (Konektor)

Něco mi říká, že příští spot se bude točit zase v Rakousku.
Klára Palmer

V záběru půlka mrtvýho prasete, a pak hned dětský botičky a soupravy. Vážně?
Alena Oswaldová

Zaujalo mě, že pán, co se v obýváku připravuje na zimu, má už omrzlé fousy. Ale jinak. Tady se povedlo udělat ‚vintage‘ reklamu. Úplně jako z roku 1994.
Ondřej Souček (Luftballon)

Klasická neuveriteľná reklamná nadsázka. Takéto reklamy pekne zapadnú medzi ostatné a zostanú zapadnuté.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Ukázat zákazníka Intersportu v neočekávaném prostředí určitě může přinést zajímavější zápletku než na obyčejné sjezdovce. Jen si nejsem jist, jestli lyžař ve sjezdové poloze v mrazáku je ta nejlepší možná varianta.
Troy Palmer

5.  Letušky ukazují ženské zbraně (8 %)

Internetový prodejce letenek Letuška.cz spustil v Česku online a televizní kampaň na podporu své značky.Ve třech televizních spotech, nasazených i na internet, vystupují tři „letušky“, které za účelem vybojování co nejlepších letenek pro zákazníky nasazují i „ženské zbraně“. Jednou z letušek je i Miss Slovensko Laura Longauerová.

Casting na obsazení hlavních rolí proběhl přímo přes stránky Letuška.cz, kam dívky mohly posílat své fotografie. Celkem se přihlásilo asi 300 zájemkyň, z nichž zadavatel ve spolupráci s produkcí vybral zhruba padesát postupujících, a z nich potom tři konečné finalistky. Mezi nimi byla i Longauerová, která se přihlásila na casting sama.

Koncept kampaně vytvořil nezávislý idea maker a bývalý kreativní ředitel Publicisu Štěpán Zálešák, který také všechny tři spoty režíroval. Spoty vznikly v produkci E Fox, hudbu a zvuk měla na starost Bangs Europe. Kampaň běží v on-linu, v TV Barrandov a na outdoorových LCD plochách.

No ty kráso. Tak jestli Letuška.cz kvůli nižšim cenám prostituuje letušky, vůbec nechci vědět, co se děje ve Student Agency.
Dora Pružincová

Dezintegrace letušky do částic mě rozesmutnila. Dávám nula bodů a jdu smutný spát.
Marek Prchal

Budou Vánoce, tak budu mírný. Zkrátka jsem chtěl použít všechny svoje zbraně k tomu, abych si vystřelil mozek z hlavy.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Co říct a neurazit?
Martin Světlík (Symbio Digital)

Já tomu vůbec nerozumím. Co o sobě ta firma chce říct? Tady se šlo zjevně na plac, aniž by se kdokoli zamyslel nad tím, co od té reklamy vlastně chce.
Tomáš Mrkvička

Takzvaná reklama s vysvětlivkou. Kdyby mi to nevysvětlili v popisu, nepochopil bych, co tím chtějí říci.
Martin Charvát (Konektor)

Omyl, proti této zbrani obrana existuje – ignorace.
Klára Palmer

Ženský zbraně – hm, na ty já moc nezabírám.
Alena Oswaldová

Na mě to působí poněkud skličujícím dojmem. Mám totiž pocit, že zbraně do letadel ani k Letušce nepatří. Už vůbec ne v téhle době. Koncept bych bral pouze v případě, že by Letuška prodávala letenky ve vojenských strojích.
Ondřej Souček (Luftballon)

Je to naozaj sexistická reklama, alebo som ju len nepochopil? Dúfam, že nepochopil.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Všichni víme, že se portál jmenuje Letuška.cz. Následovat by měl nápad. Klišé pseudo-glamour mě bohužel o schopnosti Letušky najít nejlepší nabídku nepřesvědčil.
Troy Palmer

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

 

Viewing all 383 articles
Browse latest View live