Quantcast
Channel: Reklamní katovna - Médiář
Viewing all 385 articles
Browse latest View live

„Ilustrace ve hře Kozla pro Messenger jsou ňuňu“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 31. a 32. týden 2019

  1. Triad Advertising: Mistr ležáků (46 %)
    značka: Velkopopovický Kozel, klient: Plzeňský Prazdroj
  2. Dark Side: 25 let KFC (38 %)
    značka: KFC, klient: AmRest
  3. LoosersZábava v každém sáčku (36 %)
    značka: Jojo Mixle Pixle, klient: Nestlé
  4. Zaraguza: Hudba chutná lépe s Lay’s (31 %)
    značka: Lay’s, klient: Pepsi
  5. Seznam.cz: On-air (27 %)
    značka i klient: Seznam.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Mistra ležáků jde hrát na Messengeru (46 %)

Velkopopovický Kozel: Mistr ležáků (Triad Advertising)

Velkopopovický Kozel: Mistr ležáků (Triad Advertising)

Pivní značka Velkopopovický Kozel ze stáje Plzeňského Prazdroje přichází s propagační hrou Mistr ležáků, určenou pro komunikační platformu Facebook Messenger. „Je to vůbec první brandovaná, plně grafická hra pro Messenger v Česku,“ tvrdí agentura Triad Advertising, která nový počin vytvořila. Hráči v ní mohou vyzývat své přátele do souboje o to, kdo je lepší sládek. Hra plynule navazuje na momentálně vysílaný televizní spot a vedle Facebooku na ni lze narazit také na Instagramu.

Iva Hadj Moussa„Naše interaktivní hra dokáže uživatele zabavit hodiny a hodiny a čas strávený se značkou narůst do nevídaných čísel,“ říkají tvůrci kampaně. No, hodně štěstí! Ale klobouk dolů nejen za ambice, ale i promakanost celé kampaně, je na tom zřetelně vidět nadšení klienta i agentury. Což je jednoznačně super.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortSkvělé, vysvětlili jsme si, že ležák je od slova ležet. Ideálně v CK tanku. Teď ještě zjistit něco o tom kozlím pivu.
Pavel Jechort

Martin FrkoHezky zpracované, ale je to trochu nuda. Všechny reklamy na pivo jsou na jedno brdo, což je škoda.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Single minded idea! V pořádku, hra super, TV commercial trochu moc... komeršlovitý, ale za konceptní ideu body nahoru.
Vilém Rubeš

Triad s interaktivními formáty pracuje dobře, takže jim věřím i v případě hry pro Kozla. Navíc ty ilustrace jsou ňuňu a na to já dám.
Alena Oswaldová

Michal ŠollerSpot se mi líbí už dlouho a hra na chvilku zabaví a u piva není potřeba složitá zábava. Prostě Kozel jede.
Michal Šoller (Cognito)

Ta nízkorozpočtová pivní minulost je až nebezpečně stejná pro všechny značky a bez výrazného exekučního nápadu splývá s ostatními.
Vratislav Šlapák (Mustard)

2. KFC připomíná retro reálie (38 %)

25 let KFC (Dark Side)

25 let KFC (Dark Side)

25 let KFC (Dark Side)

25 let KFC (Dark Side)

25 let KFC (Dark Side)

25 let KFC (Dark Side)

Síť rychlého občerstvení KFC si letos připomíná 25 let přítomnosti na českém trhu. Agentura Dark Side pro KFC připravila taktickou kampaň zaměřenou na dvě největší kategorie z jejího portfolia – kyblíky a twistery. Hlavní myšlenkou je připomenout trendy, které během uplynulých 25 let zasáhly Česko, na které má spousta Čechů příjemné vzpomínky, ale které už zmizely v propadlišti dějin. „A zároveň s nimi ukázat produkty KFC, které nás už tehdy provázely a které si můžeme stejně vychutnat i dnes. Zadáním bylo připomenout nejen samotné výročí, ale zároveň i hlavní hodnoty KFC - kvalitní suroviny, skvělou chuť a to, že jídlo v restauracích připravují přímo na místě skuteční lidé a nejde o nějaké polotovary,“ vysvětluje Šárka Dvořáková, account director Dark Side. V první fázi, která se zaměřila na kyblíky KFC, si tak koncept vzal na pomoc třeba tamagoči, klasický tlačítkový mobilní telefon nebo podomácku vypalovaná cédéčka. V druhé fázi zaměřené na twistery to budou hokejové kartičky nebo kinofilmy do analogových fotoaparátů. Kampaň provázela v červenci soutěž o 20.000 plechových kyblíků KFC, v srpnu to bude společně s Pepsi soutěž o party za milion kdekoli na světě.

Iva Hadj MoussaPrinty jsou fajn, spot univerzální, obecný, všeobjímající.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortCLV ujdou, ty mají jakous takous myšlenku, byť mockrát viděnou. Televize hrozná, to se zase střihal archiv, předpokládám. Děngy nět, zas tak velký výročí to přece není.
Pavel Jechort

Martin FrkoPětadvacet let KFC v České republice je možná hezké výročí, ale rozhodně to nevnímám jako nějakou tradici. Asi neobjednám kyblíky s kuřetem a nepozvu dědu na nedělní oběd. V tomto mi přijde koncept trochu mimo. Musím ale pochválit plakáty, které hezky odkazují na věci, které si všichni pamatujeme. Má to nápad a vtip.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Nostalgie a retro v Česku jede pořád, stačí se podívat na Hrad. A udělané je to vkusně. Jen nevím, co na to mladá cílová skupina.
Vilém Rubeš

Tamagoči je přesně ten nápad, z kterého je kreáč unešen v první fázi brainstormingu. Jenže pak si uvědomí, že v dalších kreativách a formátech jako nosná myšlenka fungovat nemůže, nápad zabije a posune se dál. Vrtá mi hlavou, proč tohle někdo nestopnul včas.
Alena Oswaldová

Michal ŠollerJe to takové milé, ale možná až moc nenápadné. Ve spotu nějak zapomněli na to vtipné z printů, škoda.
Michal Šoller (Cognito)

Dobře vybrané reference a jasná exekuce splňuje účel nalákat do fast foodu na nostalgii.
Vratislav Šlapák (Mustard)

3. Mixle Pixle má stolní hru (36 %)

Wrap Jojo Mixle Pixle

Wrap Jojo Mixle Pixle

Propagace Jojo Mixle Pixle v místě prodeje

Propagace Jojo Mixle Pixle v místě prodeje

Hra Mixluj Pixluj

Hra Mixluj Pixluj

Hra Mixluj Pixluj

Hra Mixluj Pixluj

Hra Mixluj Pixluj

Hra Mixluj Pixluj

Hra Mixluj Pixluj

Hra Mixluj Pixluj

Značka bonbonů Jojo spustila integrovanou kampaň na řadu Mixle Pixle a jejich novou variantu, která obsahuje o 30 % míň cukru. Kampaň běžela celý červen v televizi, na internetu a v prodejnách. Podpořily ji spotřebitelské soutěže. Středobodem komunikačního konceptu mixu bonbonů různých tvarů, barev, textur a chutí je hra Mixluj Pixluj, která spočívá v předvádění a hádání tvarů bonbonů, jichž je v sáčcích možné najít celkem přes sto. Vizuální zpracování zahrnuje ilustrované animace s hrdinkami Niki a Eli, jež reflektují přirozenou hravost cílové skupiny značky.

Iva Hadj MoussaTato hra je na rozdíl od Kozla, řekněme, méně sofistikovaná, ale ke značce mi sedí a spot je výtvarně pěkně zpracovaný.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortMně to přijde fajn. Tady se aspoň někdo snažil, grafika je celkem odlišná, žlutá tomu sluší, nekončí to jen upoceným spotem do telky.
Pavel Jechort

Martin FrkoReklamní počin roku to asi nebude, ale víte co? Já bych si je klidně dal. Protože jsou hezké a barevné. Škoda, že když už se tvůrci rozhodli doplnit kampaň hrou, nepoužili tvary bonbonů i místo klasických figurek z Člověče, nezlob se.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Nikdy jsem nepochopil, že cílem sladkého želé je zábava. Navíc v kampani, která se skládá z haha krabic do obchodů a spotu, ve kterém ze spotřebitelek účinně dělá blbky... NKP.
Vilém Rubeš

Přímočarost uvažování „hravost = desková hra“ je za mě vlastně úplně v pohodě. Ale představovala bych si lepší práci s atributy vyhraněnosti a nadsázky, když už se v kontextu kampaně zmiňujou.
Alena Oswaldová

Michal ŠollerAle jó, je to hezky zpracované i zábavné. Možná si s bonbony víc vyhrají děti, ale své strávníky si najde.
Michal Šoller (Cognito)

Neumím si moc představit, že tenhle spot osloví třicetileté ženy.
Vratislav Šlapák (Mustard)

4. Lay’s si hrají s místní hudbou (31 %)

Značka chipsů Lay’s se během léta spojuje s aktuální českou a slovenskou hudební produkcí. Claim kampaně Hudba chutná lépe s Lay’s podporuje v první řadě limitovaná edice hudebních obalů, které v duchu dlouhodobé komunikační strategie jednotlivé příchutě chipsů spojují s různými hudebními žánry. Propojení s hudbou podporují i televizní spoty a spolupráce s tvůrci formou product placementu v nových videoklipech. Ještě před spuštěním samotné kampaně se Lay’s stala sponzorem pěvecké soutěže The Voice Česko Slovensko prostřednictvím koutku, v němž se představovali účinkující. Značka tím chtěla vyjádřit svou podporu mladým a začínajícím pěveckým talentům. Na to navázala spolupráce s vybranými hudebníky - s českým rapperem Renne Dangem nebo se slovenským zpěvákem Martinem Harichem. V jejich nejnovějších videoklipech se chipsy objevují formou product placementu. Za lokální kreativou stojí agentura Zaraguza.

Iva Hadj MoussaPřirovnávat příchutě k žánrům, to asi funguje a tvůrci kampaně si s myšlenkou takzvaně pěkně vyhráli. Co už ale nemůžu zkousnout, je nevkus celé hudební produkce. Ale to je asi příliš osobní důvod.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortJo, cpeme to do hudby, tak hudba chutná lépe s Lay’s. Nebo taky hokej, fotbal, dovolená... postprodukční změna packagingu vypadá místy fakt pekelně.
Pavel Jechort

Martin FrkoChválím snahu najít invenci, ale asi bych byl v obchodě u regálu s brambůrkama trochu zmaten, jak které chutnají. Příchuť hiphop nebo rock mi nic neřekne.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Tolik práce to muselo dát... A taková nuda z toho leze. Rozjeli to. Do banálu. NKP.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerSolidně odvedená hokna, přesto mě to nechává chladným. Chipsy si spojuji s jiným tématem, tak třeba příště mě dostanete víc.
Michal Šoller (Cognito)

SMEG, Lay’s, Mac... Martin Harich tedy ve svém klipu product placementem zrovna nešetří.
Vratislav Šlapák (Mustard)

5. Tváře TV Seznam mluví do rádia (27 %)

Jaromír Bosák v marketingové kampani Seznamu

Jaromír Bosák v marketingové kampani Seznamu

Janek Rubeš v marketingové kampani Seznamu

Janek Rubeš v marketingové kampani Seznamu

Jindřich Šídlo v marketingové kampani Seznamu

Jindřich Šídlo v marketingové kampani Seznamu

Česká internetová jednička Seznam.cz představuje brandovou kampaň pro rádia Expres FM a Classic Praha, která od letoška celá vlastní. Zájemci je mohou nově poslouchat přímo z domovské stránky Seznamu. Cílem kampaně je posílit povědomí o značce Expres FM a propagovat nový přehrávač rádií na Seznam.cz. Program Expres FM v měsíci srpnu doplnily mluvené vstupy tváří Televize Seznam.cz, konkrétně Jindřicha ŠídlaJanka Rubeše a Jaromíra Bosáka. Komunikace tak propojuje tváře Televize Seznam a Expres FM a pracuje se symbolem živého vstupu v rádiu, který doplňuje i vizuál. Classic Praha vedle toho pracuje s claimem Poslouchej klidně. Vizuály s tvářemi Televize Seznam se objeví na outdoorových nosičích v Praze a jejím okolí, v tištěných titulech a formou online bannerů na službách Seznamu i na sociálních sítích do konce září. Celý kreativní a vizuální koncept kampaně vznikl přímo v marketingovém oddělení Seznam.cz.

Iva Hadj MoussaPodle mého názoru si Expres FM, Seznam, Classic i moderátoři zasloužili hezčí kampaň než tohle šedé nic.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortZnámé tváře ve vzduchu dobrý, ale jinak je ta grafika naprosto příšerná. Šedé pozadí, fonty, červená na hulváta... to bych se vážně styděl smontovat tohle doma na koleni.
Pavel Jechort

Martin FrkoTady bych se trochu bál, jestli všichni chytnou on-air. Většina lidí si to spojí s vysíláním v rádiu, otázka je, jestli si to i přeloží. Graficky ale hezky čisté, jednoduché, za to palec nahoru.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

On-air jako že proto letí celebritózy luftem? Tak kdyby mi bylo třináct... NKP.
Vilém Rubeš

Výraz ve tváři Jindřicha Šídla shrnuje můj dojem z kampaně líp než slova.
Alena Oswaldová

Michal ŠollerVtípek chápu, ale zpracování mohlo být o hooodně lepší.
Michal Šoller (Cognito)

Hodně sterilní vizuál na rádio, které slibuje zábavu. To jsou si Rubeš, Bosák a Šídlo tak podobní?
Vratislav Šlapák (Mustard)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Ikea a Kaspen krásně okecávají šetření nákladů“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 33. až 35. týden 2019

  1. Kaspen/Jung von Matt:  (56 %)
    značka i klient: Ikea
  2. Triad Advertising: Spánkoví hrdinové (51 %)
    značka i klient: Ikea
  3. Bookin Agency, Nedori: I Love You, Hater (47 %)
    značka: Sprite, klient: Coca-Cola
  4. Brain One: Kachny Patrika Hezuckého (41 %)
    značka: CZC.cz, klient: Mall Group
  5. Triad Advertising: Relaunch Ikea Family (41 %)
    značka i klient: Ikea

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Ikea radí pro katalog si dojít (56 %)

Nový katalog Ikea letos poprvé není distribuován přímo do domácností, ale je k dispozici přímo v obchodech a na speciálních výdejních místech. Jako propagace této novinky vznikl spot, který vysvětluje, jaké výhody z této změny pro všechny plynou. Nápad vznikl v agentuře Kaspen/Jung von Matt, video se točilo v produkci Armada Films pod režijním vedením Tomáše Řehořka. Určeno je pro řetězec Ikea v Česku, na Slovensku a v Maďarsku.

Jak mnoha slovy a drahou filmařinou narvat lidem zprávu „už se nám nevyplatí rvát vám do kastlíku tlustej katalog, je to drahý a někteří pyskovali!“ Jinak, jako spotřebitel vážně miluju, když video začne slovy „mou filozofií je/vždycky bylo...“ atd., a já vím, že musím přetrpět minutu kydů, než dojdou přes tu filozofii k tomu, co mi chtěli říct. NKP. Ale ušlechtilá.
Vilém Rubeš

Josef HavelkaTak tohle je opravdu legrační. Ikea se rozhodla zefektivnit distribuci svého katalogu (a výrazně ušetřit) a prodává to celé jako nápad stimulovat lidi k procházkám. Vyvinuto by a designer. A nebo jsem něco nepostřehnul? A ten odvyprávěný příběh autora? No, takových jsme už pár viděli. Ale jinak hezky udělané.
Josef Havelka (Contagious)

Pavel JechortJe to vtipné, hezky natočené, chytí to za srdce, má to kontinuitu na předchozí kreativu... na tom by se dalo vyučovat.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaJá to říkám furt, že lidi by měli víc chodit! Krásná práce a smysluplná myšlenka.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Není to zrovna nejkratší reklamní sdělení, ale je to Ikea.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Míla KneprBrilantní. Prodat úsporu distribučních nákladů přes procházku pro nový katalog. A ještě je to uvěřitelné a autentické. To mě baví.
Míla Knepr (Silver Pack)

Martin FrkoIkea tentokrát hraje trochu na city, ale proč ne. Líbí se mi, jak jde vystavět příběh okolo tak zdánlivé banality, jakou je vydání nového katalogu. Jsem rád, že jsem si dneska ráno dopřál pořádné gå cestou do práce.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Michal ŠollerKrásně okecané ušetření nákladů. Já bych si od nich snad koupil i vzduch. Ale pro ten nemají v krabicích místo.
Michal Šoller (Cognito)

Je to fajn, pěkný, akorát jsem těchhle pseudo dokumentů viděl asi tisíc. Tak co s tím, zkusit nějaký neotřelý formát?
Ondřej Souček

2. Hrdinové u mobilů neponocují (51 %)

Katalog řetězce Ikea pro rok 2020 je zaměřený na téma spánku. Společně s ním spouští Ikea novou dlouhodobou kampaň Spánkoví hrdinové, která zdůrazňuje benefity spánku a vysvětluje jeho důležitost. Kampaň poběží v televizi i online, představí pop-up instalaci s takzvaným spánkovým barem pro veřejnost i obsahovou spolupráci s youtuberem Karlem Kovářem alias Kovym. Marketingový koncept kampaně má na starosti kreativní agentura Triad Advertising. S realizací v oblastí PR a influencer marketingu odpovídá agentura Ogilvy. Eventy organizuje agentura New Wave. Nákup mediálního prostoru obstarává agentura Vizeum. Náklady na mediální podporu pro region Česko, Slovensko, Maďarsko činí 500.000 eur, v přepočtu zhruba 13 milionů Kč.

Ikea: Spánkoví hrdinové (Triad Advertising)

Ikea: Spánkoví hrdinové (Triad Advertising)

Ikea: Spánkoví hrdinové (Triad Advertising)

Ikea: Spánkoví hrdinové (Triad Advertising)

Ikea: Spánkoví hrdinové (Triad Advertising)

Ikea: Spánkoví hrdinové (Triad Advertising)

Před dvaceti lety jsem to s Jiříkem Strachem točil pro HBO - nepoužitelní lidé, protože místo spánku celou noc koukali na program. Teď se raději šli „lépe vyspat“. Četl jsem o písmenko jinak. Rozhejbanej katalog moc nebaví. NKP.
Vilém Rubeš

Josef HavelkaDostane to Triad na shortlist v Cannes? Těžko.
Josef Havelka (Contagious)

Pavel JechortAle tohle je prima! Normálně jsem si zívnul.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaHezké a důležité téma. Ložnice ztvárněné ve spotech na mě působí trochu morbidně, ale to je asi jen otázka vkusu. Paní, která na vizuálu spí s katalogem v náručí, ale podle mě ve skutečnosti nespí...
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jako postel stejné značky - svůj účel splní, ale chlubit se jí nebudete.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Míla KneprNemůžu si pomoct, mně to strašně šustí papírem. Přečetl jsem si popis kampaně a těšil se. Pak jsem viděl lepou děvu, jak přestává koukat na seriál Ulice a jde pořádně vyspat (mě tam prostě chybí to „se“)... U kampaní Ikea mě vždycky bavila autentičnost, životnost. Tady nic. A printy, kde je „spací katalog“ zastlán v posteli, to je takové chodníkové.
Míla Knepr (Silver Pack)

Martin FrkoJednoduché, čisté jako design Ikea. A ještě i vtipné, což je pro mě někdy i sestavování Ikea nábytku, když vám zbude víc šroubků, než návod ukazuje.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Michal ŠollerJednoduché, svěží a přitom krásné... prostě ikeácké. Jdu spát.
Michal Šoller (Cognito)

No jo, to je víc než dobrý. Kromě toho, že mi to mluví z duše, je to i hezky kreativně pojatý i natočený. (Doufám, že mi dneska půjde usnout bez mobilu).
Ondřej Souček

3. Sprite s hudebníky udobřuje hejtry (47 %)

V anonymním světě internetu není takový problém psát nenávistné komentáře neboli hejty. Své o tom dobře vědí i známí hudebníci Ben Cristovao a Jakub Strach alias NobodyListen. Proto se zeleným srdíčkem pod komentáři na sociálních sítích zapojili do kampaně I Love You, Hater nápojové značky Sprite z portfolia společnosti Coca-Cola.

Když centrála zavelí, postaví se brand na stranu dobra. Jsem stopro pro, jen kdyby to nebylo tak předvídatelně provedeno. Ale body za záměr i slušné řemeslo. Jen maličkost, jsem starej člověk a v mé generaci „dát něčemu zelenou“ znamenalo pravý opak. Ale já nekouřím zelenej list.
Vilém Rubeš

Josef HavelkaHezká message (All You Need Is Love), cool hudba (All You Need Is Love). Jé, a co tam dělá ta limonáda???
Josef Havelka (Contagious)

Pavel JechortOsvěta je fajn, ale jako u každé správné reklamy mě napadá kardinální otázka - co má společného s produktem?
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaSkvělé fotky, super video, parádní myšlenka. Je to kampaň!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hezká písnička, vypadá to jako standardní adaptace globálního konceptu.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Míla KneprA pak že to v Česku nejde. Sice mezinárodní kampaň, ale aspoň že tak. Jen 30 % Čechů preferuje značku, protože „má purpose“, ale Sprite do toho šel. Třeba i za cenu, že hejtři ho budou ostentativně vylejvat...
Míla Knepr (Silver Pack)

Martin FrkoMoc tomu nerozumím. Ačkoliv je to krásně zpracované, autentické příběhy a perfektní song, Sprite si tady bere pravdivé příběhy obyčejných lidí tak trochu jako rukojmí. Co je to pojítko mezi kampaní a produktem, o jehož přínosu by se dalo polemizovat?
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Michal ŠollerSprite mám rád a nenávist je fuj, ale jak to spolu souvisí? Příště bude kampaň na žvýkačky, protože je sucho. Btw, nezačíná Sprite odbarvovat lahve ze zelené na průhledné?
Michal Šoller (Cognito)

No tak podívejte, mně už spousta lidí ocejchovala za to, že jsem hejtr. Vlastně hejtovali můj hate a já jim říkal, že není hate jako hate a oni mě vyhejtovali i za tohle. Chci říct, že stavět se prvoplánově proti hejtu je laciný a je to komplexnější věc. Ale Sprite není komplexní, ale vcelku jednoduchý brand a proto je tahle komunikace v pohodě. Ale nedivte se mi, že Sprite nepiju.
Ondřej Souček

4. Kachny Patrika Hezuckého? Kampaň! (41 %)

Avizovaný pořad Kachny Patrika Hezuckého, který se měl zabývat lživými zvěstmi neboli fake news, je fake. Oznámil to e-shop CZC.cz ze skupiny Mall Group, podle nějž je neexistující pořad teasingovou fází jeho nové kampaně. V té se opírá právě o fenomén fake news a doporučuje využívat ověřené zdroje, v tomto případě při nákupu elektroniky. Hezucký v kampani upozorňuje právě na důležitost ověřených zdrojů. Na kampaních CZC.cz už pátým rokem pracuje agentura Brain One se svou produkcí Bumerang.film.

Nevím, co se tam stalo, ale v marketingu CZC muselo dojít k nějakému masakru. Začali opajcovanou kampaní Avisu a dostali se do polohy „udělám cokoli, abych na sebe přitáhl pozornost a odlišil se“, což zatím za poslední rok a půl udělalo asi 150 zcela neodlišitelných značek. NKP.
Vilém Rubeš

Josef HavelkaTak tohle je spíš no brainer než Brain One. A jak to fachá s tou dvojkou na trhu?
Josef Havelka (Contagious)

Pavel JechortMně se líbil ten původní koncept celkem dost, neopouštěl bych ho tak rychle. Dá se dojit a dojit. Navíc je tam hrozně rychlý oslí můstek mezi dezinformacemi, což je jako aha!, a cenami na e-shopu, co jsou real aha!
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaTahle kampaň má jedinou chybu - že pořad Kachny Patrika Hezuckého je kachna. Myslím si, že by bylo fajn kampaň posunout dál a opravdu uvést do oběhu pořad, kde se budou vyvracet „skutečné“ fake news, nikoliv indiánci a transplantace neveganského srdce... Jinak ale CZC a agentuře skládám poklonu za hravost a odvahu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Když už to tedy má být legrace s Patrikem, mohla by být legračnější.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Míla KneprPředchozí pokusy „uchopit“ dvojku jsem považoval za rozpačité - jabkla a hrušky... No, pořád jsem měl v hlavně Avis. Tahle série se mi líbí - jasný formát, jasná message, aktuálnost, detaily (Aeroniet) a ještě společenský přesah. Dobře vy v CZC.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerHezucký pokračuje a konečně to začíná mít koule. Trochu se tam vytrácí myšlenka dvojky, ale to je vlastně dobře. Je to prostě Hezoucké.
Michal Šoller (Cognito)

Pozice dvojky je CZC asi málo a proto se rozhodl spadnout o pár pater níž, kde už to má ale zabráno ufon z Alzy. Je proto třeba být ještě pokleslejší. Nebojte se toho, kluci!
Ondřej Souček

5. Z oranžové na bílo-modrou  (41 %)

Oranžovou věrnostní kartu kartu Ikea Family nahrazuje nová bílo-modrá, která přináší řadu výhod. Za kreativním konceptem, který novinku propaguje, stojí pražská reklamní agentura Triad Advertising. Kampaň se skládá ze dvou částí, oddělených i chronologicky. Od poloviny července do začátku srpna probíhala interní část kampaně. Jejím hlavním cílem bylo důkladně informovat zaměstnance o všech výhodách členství v klubu Ikea Family, aby zákazníkům uměli poradit. Následně od začátku srpna odstartovala externí část, která měla záměr informovat o obnoveném klubu samotné zákazníky.

Ano, karta. Věrnostní. Ó, Adonai! V mobilu. Halelůja! Mění barvu. Hosana! Kafe zdarma. Amen! Pěkně natočená zpráva pro varany. NKP.
Vilém Rubeš

Pavel JechortTakové vlažnější mi to přišlo. Skoro bych řekl, že je dobře, že tu kartu už každý má.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaTak například headliny Workshopy a akce nebo Členské slevy bych považovala spíš jako zadání na chytrý a chytlavý headline. Copywriterský i grafický minimalismus je v této kampani na můj vkus až moc strohý a přísný. Krutěpřísný.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Předehra k Figarovi vs. malá plastová kartička je aspoň pro mé smysly dost nerovný souboj.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Míla KneprZměna věrnostní karty - jednoduché, jasné s nápadem. S nápadem, který funguje v televizi. V printu to ale kulhá. Hodně kulhá.
Míla Knepr (Silver Pack)

Martin FrkoJeště si trochu musím zvyknout na tu modro-žlutou barvu a podivné grafické zpracování věrnostní kartičky, ale zase jsem se pobavil. Oceňuju dramatickou hudbu, která tady skvěle apeluje na všechny, aby si sakra uvědomili, že být členem Ikea Family musíte být a přes to nejede vlak.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Michal ŠollerNěkdy to jde i bez keců.
Michal Šoller (Cognito)

Dalo se udělat úplně nudně, ale tohle sice vysvětluje, ale obrazově nenudí. Good job.
Ondřej Souček

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Hemala a Armáda spásy společně první v Katovně

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 41. týden 2019

  1. X Production: Alexandr Hemala znovu na obrazovce (57 %)
    značka: TCL, klient: TCL Corporation
  2. WMC Grey: 100 let pomoci (57 %)
    značka i klient: Armáda spásy
  3. Werk Camp: Jedeme rugby (56 %)
    značka, klient: CS Cargo
  4. VCCP: Věci tak, jak jsou (50 %)
    značka: Aktuálně.cz, klient: Economia
  5. Hullabaloo: Hasiči (31 %)
    značka: Penny, klient: Penny Market

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.-2. Hemala zase hlásí (57 %)

Známá televizní tvář Alexander Hemala vystupuje v kampani na televizory čínské značky TCL. Sérii 10 reklamních videospotů vyrobila digitální agentura X Production, kampaň vznikla v rekordním čase na přelomu srpna a září. Spoty stojí na Hemalovi, kterých v nich představuje přednosti značky TCL - kvalitní zvuk, obraz, design nebo rychlé spouštění. Vybrané spoty už byly zařazeny do televizního reklamního bloku při zápasech českého basketbalového týmu na Mistrovství světa basketbalistů v Číně 2019. Teď spoty běží na sociálních sítích, plánuje se milion zhlédnutí. „Jedná se také o využití tohoto originálního konceptu i pro jiné evropské země,“ uvádí agentura.

Jakub HussarPři hlášce „nemá žádné mouchy“ jsem smíchy poprskal monitor. Rozverná reklamní „řempárna“ s cartoonovým Sašou nemůže urazit. Anebo jo? Je to dobrý. Strašně dobrý. Vlastně spíš strašný...
Jakub Hussar (Haze)

“Nejlepší televize, v jaké jsem kdy byl.” Rozsekalo. Pokud se jmenujete TCL, tak tyhle reklamy jsou na to nejlepší náplast.
Tomáš Hrivnák

Iva Hadj Moussa„Kampaň vznikla v rekordním čase.“ No, je to trochu znát.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Martin FrkoSem tam fakt dobrý hlášky, ale občas takové to klišé s rejžou. Pokud člověk Hemalu zná (a ona je otázka, kolik lidí si ho dneska pamatuje), tak to může hezky sednout.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Tomáš Urbánek„Občas je to vtipný a překvapivý, občas to má ‚‚mouchy‘‘. Je těžký vymyslet 10 různých spotů, když je scéna tak jednoduchá. Ale ten meč je podle mě už moc. Každopádně mi tam chybí nějaký vysvětlení - díky čemu například ten obraz nemá mouchy? Možná bych ubral srandiček a přidal nějaká fakta. Každopádně pan Hemala dobrej, jako vždy.“
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Michal ŠollerTelevize možná mouchy nemá, ale v kampani bych jich pár našel. Jestli chce TCL přebrat zákazníky Samsungu a LG, tak to chce víc než pár laciných vtípků.
Michal Šoller (Cognito)

„Český národ Hemalu miluje. Staří, mladí, všichni! Spojení televizní hvězdy spolu s vtipným scénářem bude fungovat.“
Aneta Klímová (Spaceti)

Pavel JechortNo to je přeci paráda. Produktové featury, co dávají smysl a Saša, co je boží. A produkce za hubičku. Vždyť to přeci není žádná věda!
Pavel Jechort

1.-2. Armáda spásy otvírá další stovku (57 %)

Letos 21. září oslavila Armáda spásy 100 let působení v českých zemích. Při této příležitosti přichází ve spolupráci s agenturou WMC Grey s kampaní, která má za cíl posbírat dalších 100 let pomoci. „Práci, kterou dělají členové Armády spásy, by nikdo z nás nedělal. Našli jsme proto způsob, jak pomoci tím, co umí každý z nás nejlíp. Svou vlastní prací,“ popisuje myšlenku David Suda, kreativní ředitel WMC Grey. A právě čas strávený prací je hlavním motivem převážně internetové kampaně. Ve spotu, který vznikl pod režisérským dohledem Lukáše Kokeše v produkci Boogie Films a s postprodukcí od UPP, i na klíčovém vizuálu sledujeme součet hodin, které věnuje terénní pracovník Arnošt Drozd svému povolání. Na hodiny bylo na webu Hodiny pro Armádu spásy od Bold Interactive převedeno i zmíněných 100 let. Cílem ambiciózního projektu, který se zaměřuje na jednotlivce i na firmy, je tedy vybrat na 876.624 hodin práce pro Armádu spásy.

Armáda spásy: 100 let pomoci (WMC Grey)

Armáda spásy: 100 let pomoci (WMC Grey)

Armáda spásy: 100 let pomoci (WMC Grey)

Armáda spásy: 100 let pomoci (WMC Grey)

Jakub HussarVizuály šlapou, parametrizace skrze hodiny cajk. Video trochu sedí na zadku, ale týpek je autentickej a hodně mě baví. Dobrý.
Jakub Hussar (Haze)

Armáda spásy dělá super důležitou, dobrou a užitečnou práci. Reklama ne. Vadí to?
Tomáš Hrivnák

Iva Hadj MoussaKoncept, že se počítají hodiny nějaké činnosti, už jsem párkrát viděla, ale tady to dává perfektní smysl. Líbí se mi syrová atmosféra fotek a videa. Laťka opět velmi vysoko.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Martin FrkoJá Arnoštovi věřím, že dělá všechno, o čem reklama je. Stejně jako je autentická reklama, věřím, že je autentický jeho pracovní program. Super záběry, atmosféra, myslím, že se tu koukáme na jednu z velmi dobrých prací WMC Grey.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Tomáš UrbánekLíbí se mi, že nad tím v Greyi přemýšleli. Přepočítání 100 let na hodiny mě baví. Spoty i vizuály jsou samozřejmě na jedničku (teda na 100 %). Na webu už to začíná být trochu složitější a přepočítávání finančního daru na hodinovou sazbu chce trochu přemýšlení. Ale chápu, že to tak v rámci konceptu muselo být.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Michal ŠollerSložité téma, složité dosažení cíle ve složitém prostředí. Kampaň to přesto zvládá obstojně. Btw. hodiny ve vizuálu jsou nejasné pro někoho, kdo o tom neví víc.
Michal Šoller (Cognito)

Armáda spásy zabodovala. Příběh pracovníka Arnošta je opravdový a představuje chytlavou cestou, jak můžeme všichni pomoct. Střih a celkové zpracování videa je skvělé.
Aneta Klímová (Spaceti)

Pavel JechortNení to špatné, ale že bych zrovna vstával z pohodlné sedačky a vyrážel do terénu, to zas taky ne. V rozdráždění mé motivace reklama totálně selhává.
Pavel Jechort

3. CS Cargo jede rugby (56 %)

Dopravní a logistická společnost CS Cargo je od září hlavním partnerem České rugbyové unie, která sdružuje všechny kluby z celé republiky a vychovává nové hráče. Svou podporou chce dopravce přispět k rozšíření povědomí o rugby v Česku, a to i v souvislosti s nadcházejícím mistrovstvím světa v Japonsku. Zároveň spustila kampaň Jedeme rugby, jejíž kreativu a tvorbu videa pro ni měla na starosti agentura Werk Camp. Do kampaně k mistrovství světa v rugby se zapojilo i několik zaměstnanců logistické firmy, příznivců rugby.

CS Cargo: Jedeme rugby! (Werk Camp)

CS Cargo: Jedeme rugby! (Werk Camp)

CS Cargo: Jedeme rugby! (Werk Camp)

CS Cargo: Jedeme rugby! (Werk Camp)

CS Cargo: Jedeme rugby! (Werk Camp)

CS Cargo: Jedeme rugby! (Werk Camp)

Zároveň se po dobu šampionátu mohou řidiči na cestách potkat s deseti speciálně polepenými kamiony k této příležitosti. Ke kampani je připravena také microsite.

CS Cargo: Jedeme rugby! (Werk Camp)

CS Cargo: Jedeme rugby! (Werk Camp)

CS Cargo: Jedeme rugby! (Werk Camp)

CS Cargo: Jedeme rugby! (Werk Camp)

„Stejně jako při hře musí hráči zkoordinovat všechny dílčí kroky a dostat míč do brankoviště, i při všech procesech v dopravě a logistice spolupracují jednotlivá oddělení společnosti CS Cargo komplexně. U obou také platí, že úspěch není záležitostí jednotlivce, ale sehraného týmu, a navzdory tvrdé hře všichni hrají fér. Rugby je hra barbarů, kterou hrají gentlemani, řekl Oscar Wilde. Mám rád tvrdou hru, kde není místo pro fauly a nafilmované pády. Logistika a doprava je sakra tvrdá hra a naše CS Cargo hraje fair, to máme s rugbisty společné,“ prohlásil Jan Blaško, předseda dozorčí rady CS Cargo Holding. Prezidentem České rugbyové unie je Dušan Palcr.

Jakub HussarRugby = haka aneb stereotypy rulez! Zkrátil bych to na dvacítku, chlapíky trochu rozpumpoval a může to bejt super. Tohle je někde na půli cesty.
Jakub Hussar (Haze)

Část mého mozku, která je ochotná věnovat se rugby je malinkatá a celou ji zabírá Martin Charvát.
Tomáš Hrivnák

Iva Hadj MoussaNepamatuju si, že by mě za poslední dobu nějaká kampaň takhle bavila. Super nápad i provedení!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Martin FrkoChápu, že řidič, ten tvrdej chleba má, stejně jako rugbista. Ale za prvé je to na mne trochu delší, než by muselo být, a za druhé, nějak mi z toho vypadlo sdělení.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Tomáš UrbánekBaví mě to! Když jsem si přečetl, že dopravce dělá haku a hrajou tam zaměstnanci, bál jsem se toho. Výsledek je ale super. Jednoduchý a jasný. Jestli i ve spotu hrají zaměstnanci, tak klobouk dolů (i když mám podezření, že jsou to herci). A oceňuju tu zvukomalebnost, ta haka je super poskládáná a přitom je opravdu kamioňácká. Jednu drobnost bych udělal jinak. Řidiče bych na začátku nechal vystoupit z kamionů, aby bylo hned jasný, kdo to ve skutečnosti je. Takhle se to vlastně dozvím až na konci.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Michal ŠollerHele proč ne, kdo jinej by měl podpořit tvrdý chlapce, než drsní kamoňáci. A ta Haka se k tomu vyloženě nabízí.
Michal Šoller (Cognito)

CS Cargo a rugby k sobě sedí! Za spolupráci palec nahoru, za provedení už trochu méně. Rugby je sport, ve kterém emoce číší. Haka v provedení Cargo neohromila a nudila.
Aneta Klímová (Spaceti)

Pavel JechortOk, to je celkem vtipný. Když tedy nechci prodat nic než že značka A sponzorujje věc B. Ale to si zas řekněme, že je zadání z prvního ročníku.
Pavel Jechort

4. Aktuálně.cz o tom, jak to je (50 %)

Internetový deník Aktuálně.cz vydavatelství Economia spustil novou komunikaci na podporu své značky. Tvůrcem strategie a kreativního konceptu je komunikační agentura VCCP. Kampaň si klade za cíl podtrhnout dlouhodobé hodnoty značky – publikování nezkreslených a ověřených informací. Celá komunikace stojí na hře s titulky, které doplňuje claim Věci tak, jak jsou. „Kampaň upozorňuje na fakt, že v dnešní době často dochází ke zkreslení, utajování a dezinterpretaci informací. Aktuálně.cz si navzdory tomu zakládá na ověřených zprávách. Na základě toho jsme navrhli strategii včetně kreativy,“ komentuje pozadí navrženého konceptu Aneta Záhoříková, senior account manager VCCP. Online deník dostal také novou podobu webu.

Aktuálně.cz: Věci tak, jak jsou (VCCP)

Aktuálně.cz: Věci tak, jak jsou (VCCP)

Aktuálně.cz: Věci tak, jak jsou (VCCP)

Aktuálně.cz: Věci tak, jak jsou (VCCP)

Aktuálně.cz: Věci tak, jak jsou (VCCP)

Aktuálně.cz: Věci tak, jak jsou (VCCP)

Aktuálně.cz: Věci tak, jak jsou (VCCP)

Aktuálně.cz: Věci tak, jak jsou (VCCP)

Aktuálně.cz: Věci tak, jak jsou (VCCP)

Aktuálně.cz: Věci tak, jak jsou (VCCP)

Jakub HussarČistotka!
Jakub Hussar (Haze)

My, co čteme Aktuálně, to oceníme jako vtipný nápad.
Tomáš Hrivnák

Iva Hadj MoussaPřiznám se, že jsem trochu zmatená. Cílem bylo zdůraznit, že v Aktuálně.cz si pečlivě ověřují informace, ale podle mě kampaň říká něco trochu jiného: že v redakci zkreslují zprávy tak, aby se jevily pozitivněji, nebo negativněji. Což tedy podle mě nenaplňuje hlavní slogan „Věci tak, jak jsou.“
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Martin FrkoJednoduché, jasné sdělení a navíc je to chytře vtipné. Tak snad aby to nebylo pro některé až moc chytré.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Tomáš UrbánekTa jednoduchost je skvělá. Mám rád typografický koncepty. I když font by mohl být zajímavější, když už to stojí na něm. Jen občas mě mrzí, že spolu první a druhý sdělení až tak nesouvisí.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Michal ŠollerNěkdy opravdu stačí pár slov k přilákání pozornosti. Proč to jednou nevyužít kladně k propagaci. Jsem pro.
Michal Šoller (Cognito)

Hra se slovy se k Aktualne.cz hodí. Slovní hříčky mě bavily. Občas byl ale význam nejednoznačný a šlo daleko více zapracovat na srozumitelnosti.
Aneta Klímová (Spaceti)

Pavel JechortJá tomu nerozumim. Fakt ne.
Pavel Jechort

5. Pro Penny mluví hasiči  (31 %)

Obchodní řetězec Penny připravil na letošní podzim reklamní kampaň s televizním spoty, v nichž hrají neherci. Jako první se ve spotu představí hasiči z Příbrami. Hlavní role si zahráli otec a syn Jiří a Mikuláš, které v ostatních rolích doplnili další členové Sboru dobrovolných hasičů Příbram - Březové hory. Natáčelo se v reálném prostředí hasičské zbrojnice v Březových Horách a prodejny Penny v Příbrami. Zmíněný televizní spot se vysílá na všech hlavních televizních kanálech a integrovaná kampaň, jejímž je spot základem, běží od 28. září po celý podzim. Natáčení probíhalo letos v červnu, pod vedením režiséra Tomáše Mašína. Nasnímání jednoho spotu zvládl tým během jednoho natáčecího dne.

Protagonisté reklamního spotu Penny

Protagonisté reklamního spotu Penny

V reklamním spotu Penny hrají neherci z Příbrami, režíroval ho Tomáš Mašín

V reklamním spotu Penny hrají neherci z Příbrami, režíroval ho Tomáš Mašín

Vedle reálných zákazníků představuje kampaň privátní značku masných výrobků Řezníkův talíř. Zaměřuje se na prezentaci českého původu masa a na skutečnost, že všechny produkty pod touto značkou jsou vyráběny podle českých cechovních norem. Řezníkův talíř i kampaň samotná mají podtrhnout dlouhodobou strategii řetězce, která stojí na podpoře českých dodavatelů. Od nich dnes Penny prodává sedm výrobků z deseti.

Jakub HussarHezká reklama z roku 2010.
Jakub Hussar (Haze)

Nějak se mně ten narativ o českých klobásách nedotýká. Penny mám tady v Dejvicích za rohem a fakt je, že velký nákup je tam tak o 30 % levnější než v Albertu. To je relevantní zpráva, ne? Ale tenhle reklamní diskontní Heimat styl mi fakt nejede. To si vážně maloobchodníci myslí že lidi nakupují potraviny podle toho, kterej diskont je větší vlastenec?
Tomáš Hrivnák

Iva Hadj MoussaNo, co si budeme povídat. To, že si vyberete neherce, má i svá úskalí. Ale i přes určitou topornost je mi tahle reklama vlastně sympatická. Možná i proto, že sama jsem byla dobrovolný hasič!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Martin FrkoJá se nějak pořád neumím vyrovnat s tím, že to firmy typu Penny s náma skutečně myslí dobře. Že jim fakt záleží na tom, co jíme. Věřím to například obchodu Dobroty od Kačky z Rudné.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Tomáš UrbánekKlobásy mají kolem sebe příběh, to je fajn. Je to něco jinýho, než je ukazovat jen v řeznictví. Ale když už jsme v prostředí dobrovolných hasičů, nějak mi tam nesedí ty „cechovní normy“. Takhle bych svý dceři asi nevysvětloval proč jsou klobásky tak dobrý. Vysvětlil bych jí to spíš nějak „hezky česky“.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Michal ŠollerPromlouvají neherci, ale kdo ze smrtelníků to bude vědět? Tuto informaci bych více tlačil i v samotném spotu, aby to mělo tížený efekt. Jinak se to ničím neodlišuje od tuny jiných kampaní na markety.
Michal Šoller (Cognito)

Příběhy opravdových lidí fungují. Sázka na neherce už tolik ne. Hlas i projev chlapce byl občas otravný a vídět reklamu podruhé, tak přepínám televizi.
Aneta Klímová (Spaceti)

Pavel JechortUž nás, prosím, netrapte. Vždyť to přeci není umění, říct, že máme dobrý papáníčko.
Pavel Jechort

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Takovej biják na konferenci!“ Třesoucí se klíče Fora 2000 vítězí

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 42. týden 2019

  1. VCCP: Jak obnovit naděje roku 1989 (57 %)
    značka: Forum 2000, klient: Nadace Forum 2000
  2. Work & Hugs: Spojený s přírodou, inspirovaný tebou (45 %)
    značka i klient: Dedoles
  3. Unreal Visual: Be the Show (44 %)
    značka, klient: Live Sweaters
  4. Justmighty: Tak trochu jiný počty (34 %)
    značka: Netbox, klient: Smart Comp
  5. Ester Ledecká a Marek Vašut pro Lidl (34 %)
    značka: Lidl, klient: Lidl Česká republika

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Klíče, co cinkaly, se třesou (57 %)

Konference Forum 2000 vždy na podzim připomíná odkaz Václava Havla a důležitost demokratických hodnot. Letošní 23. ročník akce proběhl v Praze od 13. do 15. října společně s doprovodným Festivalem demokracie, a to pod názvem Jak obnovit naděje roku 1989? Kampaň k tomu běžela v České televizi a v digitálních médiích. Spoty připravila kreativní agentura VCCP s produkcí Target Pictures. Napsal je a režíroval Štěpán Zálešák. „Během sametové revoluce se staly fenoménem cinkající klíče. Ve spotu ke konferenci se klíče třesou znovu – tentokrát proto, abychom o demokracii a svobodu, kterou nám před 30 lety pomohly otevřít, nepřišli,“ říká.

Vilém RubešJá tomu rozumím, všechno správně, ale je to jen kategorie Oživlý brief. Usne u toho i přesvědčenej, o ostatních nemluvě.
Vilém Rubeš

Great and simple idea, scenes are interesting and you want to watch till the end. Scene in a hotel is touching and quite on spot due to migration crisis and current situation in Czechia, it can work without voiceover at the end just with simple subtitles and info about the conference.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Petra JankovičováJediná kampaň z tohto týždňa, kde je posolstvo jasné. Nápad s kľúčmi je pekný. Exekučne by to asi išlo vyladiť, ale hej, je to asi dosť low budget, takže v pohode.
Petra Jankovičová

Iva Hadj MoussaV kampani je dobře využitá symbolika klíčů. Jen mi obecně přijde, že všechny spoty z období sametové revoluce mají hrozně těžkou, depresivní atmosféru. Vždyť to byla doba plná naděje... Jinak ale moc pěkná práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprVšechny body jsou za myšlenku „chvějících se klíčů“. Ta je skvělá. O to víc mne mrzí, že se ve spotu objevuje řada klišé, která jsou dost chodníková (check-in mladého páru v hotelu). Jsem přesvědčen, že cílovka by zkousla i chytřejší řešení. Ale „chvějící se klíče“ mi nejdou z hlavy...
Míla Knepr (Silver Pack)

Tomáš HrivnákRok 1989 byl nejdůležitější rok mého dosavadního života. Zůstávají z něj v paměti velmi živé a silné stopy. Vůbec nijak se nepodobají tomuto spotu.
Tomáš Hrivnák

Tomáš UrbánekLíbí se mi ta symbolika. Opravdu ale luxusní hotel odmítá někoho ubytovat kvůli jeho rase? Hledal bych jinou scénu. Jinak to funguje. Chápu to a pamatuju si to. A ty třesoucí se klíče jsou super.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortVážně dobré. Když je za vším dobrá myšlenka, kreativa je mnohem snažší, jak je vidět.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekČoveče, takovej biják na konferenci! Původně jsem si myslel, že na konci zazní „lidé s Parkinsonem nejsou neviditelní“ nebo tak něco, ale je to za dnešek vítěz.
Ondřej Souček

Aneta KlímováKlíče demokracie se otřásají a myšlenky lidí po zhlédnutí spotu budou taky. Hezká práce.
Aneta Klímová (Spaceti)

2. E-shop Dedoles poprvé v televizi (45 %)

Slovenský e-shop zaměřený na takzvanou udržitelnou módu Dedoles odstartoval svou první českou reklamní kampaň, která míří mimo internet. „Neprodáváme jen ponožky, legíny či mikiny, máme jasnou filozofii - chceme lidi učit respektu a zodpovědnosti k sobě samým, přírodě i budoucím generacím. Abychom pozitivním způsobem inspirovali masy, musíme růst a naše činnost musí být ještě více známá. I proto jsme se rozhodli pro reklamu v televizi, která má stále největší zásah a patří k nejdůvěryhodnějším médiím,“ vysvětluje Martina Rypáková, brand manažerka Dedoles. Hlavním tématem reklamy od slovenských agentur Work & Hugs a SorryWeCan režírované Rolandem Wraníkem je svoboda rozhodnout se obléci si právě to, co člověka nejvíc vystihuje a vyjadřuje jeho náladu a individualitu. Video přechází mezi přírodním prostředím, kde lidé čerpají inspiraci, a urbanistickým, ve kterém se každodenně pohybují. Přírodní scenérie se natáčely například okolo nejkrásnějšího stromu Evropy 2014 v Hájnej Novej Vsi. Městské záběry pak vznikaly na střeše bratislavského domu Istropolis.

Vilém RubešTakže library pictures omyvatelného typu, na konci mluví jakýsi Slovák skoro česky (pán Babiš pozdravuje), a k tomu mi řeknete, že „Spojený s přírodou, inspirovaný tebou“? A to přesně znamená co? Neznamená, že jo. Jsou to marketingové kecy.
Vilém Rubeš

Great visual language that brings music and picture together. Models look great in those outfits and beauty products and I guess this is what it should be. It’s a pity that there is no storytelling or visual twist at the end. but it got me to check the website.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Petra JankovičováOproti Lidlu tu dávam body za peknú art direction. Inak to je ale veľmi dlhé, veľmi komplikované video, z ktorého by som bez prečítania tlačovej správy ani náhodou nepochopila, že Dedoles je fakt super a že by som tam mala chcieť nakupovať, lebo je to skutočne dobrá firma. Škoda. Niekedy je menej viac, hlavne pri launch kampani by malo byť USP jasné.
Petra Jankovičová

Iva Hadj MoussaOpočlověci lezoucí na stromech se seriózním výrazem v tváři mě rozesmívají, ale jinak rozhodně palec nahoru – především za řemeslo. Klip se povedl.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprTolik samoúčelnosti a samolibosti aby člověk pohledal. Ve vodě, na stromě, v trávě/kukuřici... Respekt k sobě, k přírodě, k budoucím generací... Hezké obrázky ale ještě nedělají dobrou kampaň. Umírání myšlenky v „kráse“.
Míla Knepr (Silver Pack)

Tomáš HrivnákJežíši, tohle tak zamrzí! Nejdříve mé slovenské srdce plesá nad neotřelým poetickým narativem, nad takovou tou až dojemnou a krásnou slovenskou přírodninovou naivitou... A pak se nějakej soukmenovec potřebuje ve voiceoveru producírovat češtinou s tak strašlivým slovenským přízvukem, že to bolí. To neměli dalších pár šupů na českého spíkra? Fail.
Tomáš Hrivnák

Tomáš UrbánekUž jsem začínal být nadšenej... a pak přišel ten voiceover. Slovenský přízvuk to úplně zabil. Když už si na tom dali tak záležet, proč nevěnovali energii hledání českého hlasu? Ale možná to byl záměr. Jinak je to moc hezký, ale první část bych udělal kratší.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortJe to takové jakoby umění, ale proč by ne. Linku jsem pochopil, název je celkem zajímavý, asi se na ně mrknu, minimálně na mobilu, což je asi cíl.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekKrásný klišé vzor 2019, ale taky tam slyšíte „inspirováno tetou, Dědoles“?
Ondřej Souček

Aneta KlímováNápad splynutí člověka a přírody už tady byl xkrát. A i navzdory tomu mě reklama bavila. Hodí se ale ke značce Dedoles? A pochopili jste z ní, co tato firma prodává? Já teda moc ne.
Aneta Klímová (Spaceti)

3. Live Sweaters cílí na hráče golfu (44 %)

Pražská agentura Unreal Visual Ondřeje Repatého vytvořila pro značku ekologických svetrů Live Sweaters, kterou založil Michal Richter, reklamní brandové video. Spot, který režíroval Luboš Rezler, má za úkol podtrhnout jedinečnost a originalitu produktů moderně a neotřele a zároveň zosobnit claim značky Be the Show a podpořit novou prémiovou kolekci produktů, směřovanou na hráče golfu. „Spotem se snažíme metaforizovat claim značky Be the Show. Aneb porušuj pravidla a buď individuální bytostí, která se nenechá svázat trendy a konfekcí. Skrze metaforické akce a silné vizuální motivy spojujeme značku a samotný produkt právě s touto myšlenkou,“ popisuje Adam Bělík, jednatel Unreal Visual. Celý spot dynamizuje kombinace formátů záběrů 16:9 a 4:3, a 4:3 jsou natočeny na analogový šestnáctimilimetrový film.

Vilém RubešZa poslední čtvrt rok jsem dostal asi sto prezentací, co vypadaly nemlich stejně, ať už měly kampaně v nich ukázané propagovat pojišťovnu, národní železnici nebo nemocnici. A tahle je stoprvní. NKP na druhou.
Vilém Rubeš

I don’t see so much rebels in those sweaters but visual ideas, music and editing sells brand really well, it’s clear what its made of. Video is fresh.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Petra JankovičováHm, no, nechcem vyzerať ako módny ignorant, ale naozaj sa nedá urobiť kampaň na značku spätú s módou, z ktorej si aj niečo človek zapamätá, niečo čo spot odlíši od ostatných (Zalando to dokázalo, si myslím)? Pozerať toto hned po Dedoles mi celkom zamotalo hlavu a zlialo sa mi to do jednej dlhej prestrihovej masy. Tak ale ok, pamätám si horiace golfové loptičky, tak asi sú to svetríky na golf. Pekné to je, o tom žádná.
Petra Jankovičová

Iva Hadj MoussaJak by řekl můj syn, je to trochu „random“. Tvůrci tvrdí, že jejich cílem bylo „metaforizovat claim značky Be the Show aneb porušuj pravidla a buď individuální bytostí, která se nenechá svázat trendy a konfekcí“. Ok, takže porušování pravidel znamená stříhat ovci? Podpálit míček? Jezdit v noci na golfovém vozítku? Hladit stébla trávy? Tvářit se, jako kdyby právě nastal konec světa? Tak rovnou řekněte, že jste prostě chtěli natočit cool klip, což se vám povedlo. Bez toho „metaforizování“. Ale možná ze mě mluví jenom zbytečná svázanost s konfekcí...
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprJako bych to viděl a slyšel: natočíme coooool video. A jsou to viněty, které „metaforizují benefity jednotlivých produktů“. „Skrze metaforické akce a silné vizuální motivy spojujeme značku a samotný produkt právě s touto myšlenkou“, a nehořlavost svetrů ukazujeme flambováním. A já jsem kolikrát měl výčitky, že za svoji argumentaci při prodeji kampaně skončím v pekle... Flambování...
Míla Knepr (Silver Pack)

Tomáš HrivnákNechme promluvit jednatele agentury, která stojí za kampaní: „Příběh našich modelů, kteří jsou na první pohled rebelové, individuální bytosti s celkově výrazným vzhledem, je jakousi exhibicí různých situací, které metaforizují individuální benefity samotného produktu. Ekologie znázorňuje prostředí, přístup sheep friendly zase merino, tedy barber s ovcí, individualitu zastupují modelové a jejich vystupování, nehořlavost ukazujeme flambováním svetru.“ Je třeba něco dodávat?
Tomáš Hrivnák

Tomáš UrbánekJe to cool a trendy. A bez voiceoveru! To je sebevědomý, tomu fandim. Lidi, co hrajou golf, si představuju jinak, ale možná je to tím, že ho sám nehraju. Určitě to bude vyčnívat.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortTady jste mě netrefili, ale vůbec. Má to dynamiku, ale až moc, je to tak nějak zhulený, a nejen na golfisty. Navíc produkt jsem v podstatě nezaregistroval, takže zbývá otázka, k čemu to že vlastně je?
Pavel Jechort

Ondřej SoučekJá nevim, trochu mně to připomíná znělku Ano, šéfe!, ale to je asi unreal.
Ondřej Souček

Aneta KlímováHele tohle je fakt dobrý! Ty svetry chci hned teď! Rychlé prostřihy a mini příběhy různých lidí mají šmrnc. Pustila jsem si ji několikrát.
Aneta Klímová (Spaceti)

4. Radek Em v Brně počítá jinak (34 %)

Brněnská firma Smart Comp, poskytovatel internetového připojení Netbox, ve své podzimní marketingové kampani upozorňuje, že ve srovnání s některými zbytnými věcmi, za které člověk běžně utrácí, není internet drahý. Cenu za připojení tak srovnává s lístky do kina, pokutou za špatné parkování, s nápoji koupenými v centru Prahy či hipsterské obsesi z kávy. Kampaň cílí především na mladé zákazníky a studenty. Pro ně je určena aktuální nabídka internetového připojení bez závazků.

Vilém RubešVždycky, když dospějete k Branám Zatracení, stojí tam takovej malej s čadící loučí, co vám zašeptá do ucha: „A co do toho přidat Brno?“ A vy skočíte do pekelného ohně...
Vilém Rubeš

Print ads are down to earth, visually simple and funny, video is nor so funny due to its long form, somehow its easy to loose the plot. At the first glance it look like you tubers content piece, but not video or ad created for a brand. I guess execution will need a bit of love.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Petra JankovičováSnažím sa nájsť pozitíva, naozaj sa snažím, ale jediné, čo mám v hlave, je ten gif s Phoebe z Priateľov: „My eyes! My eyes!“ WTF did I just watch? Možno je to tým, že práve sedím v hoteli v Portoroži po prvom dni festivalu Golden Drum, kde to zatiaľ bolo celé o kampaniach s presahom, s nejakým hlbším významom. (A nepochopte ma nesprávne, aj tu sa premietala kejska Hornbachu, ktorej hlavnými hrdinami boli muži s pleškou a bola to dosť sranda. Toto ale jednoducho nie je sranda. Toto je cringe.)
Petra Jankovičová

Iva Hadj MoussaOsvěžující nadsázka, dobré fóry, ambice vystoupit z řady.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprTo je tak, když se někdo zamiluje do vlastního nápadu. Printy - tisíckrát viděné. A televize se nepřehoupla přes bod, kdy si řeknete, že to je tak blbé, až je to zajímavé. Takové české, tedy spíš moravské hraní si na reklamu.
Míla Knepr (Silver Pack)

Tomáš HrivnákBrno. Tak trochu jiný vesmír.
Tomáš Hrivnák

Tomáš UrbánekMám z toho všeho pocit, že už jsem to někde viděl udělaný mnohem líp. Pokud je ten guru na konci Vlastík Plamínek, je to skvělej easter egg. Pro mě to ale bohužel nestačí. Asi bych ubral množství vtipů a scén a spíš se to snažil dotáhnout.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortTady cítím velké ambice na velké dílo. Jenže výsledek je takové upšouknutí. Nevěrohodný casting, voiceover graduje dlouho, aniž by něco podstatného řekl, vtipy pleskají mimo. Mnohem lepší by bylo vyjmenovat benefity, každý nemůže být Zachariáš.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekK tomu řeknu jediný. Učte se od Luďka Soboty. Ono to od něj vypadá jako úplně zmatený, ale opak je pravdou. Má to logiku, dějovou výstavbu, super přednes. Tomuhle tyhle věci, myslim, chybí.
Ondřej Souček

Aneta KlímováJe to vtipný, a má to lehkost. Bohužel se ztrácí message.
Aneta Klímová (Spaceti)

5. Ester Ledeckou zlákal Lidl (34 %)

Novou kolekci zimního oblečení obchodního řetězce Lidl představuje olympijská vítězka, lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká. Jedná se o dlouhodobější spolupráci, kterou tato kolekce odstartuje. Ledeckou v reklamě Lidlu doprovází herec a moderátor Marek Vašut, který je dlouhodobou tváří řetězce.

Vilém RubešTak jistěže jde klesnout i hlouběji, než po vínech a prostatikách začít „propagovat“ dětské lyžařské oblečení, jen nevím, po Mansonovi, kudy. A Ester opět dokázala, že nesmrděj. NKP.
Vilém Rubeš

Typical endorsement campaign that I guess will work for target audience due to price level of winter gear, its a pity that visuals and video are not really interesting . For Ester will be helpful to have more natural camera and better visual style. Sport gear might look much more interesting as we know already from competitors. this campaign shows unfortunately that influencer or celebrity is not an idea for campaign but just a tool.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Petra JankovičováMyslím, že výber Ester Ledeckej dáva zmysel, minimálne mne to dáva zmysel oveľa väčší ako umelotina s Milkou. Len mi príde škoda, že keď už mám Ester Ledeckú, tak urobím takúto divno umastenú exekúciu, v ktorej ani len lip sync úplne nevyšiel.
Petra Jankovičová

Iva Hadj MoussaTahle kampaň mi připomněla katalogy Quelle, které jsem si jako dítě prohlížela za komoušů. Ze stránek se na mě usmíval krásný, lákavý, uspořádaný svět, kde jsou lidé šťastní a všechno je fajn. Nebo to byl katalog s Kenem a Barbie?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprKlasický formát, celebrity, produkty. Fakt dobré řemeslo. Nic víc, ale taky nic míň.
Míla Knepr (Silver Pack)

Tomáš HrivnákMyšlenka slibná. Ovšem ten postsynchron ze svahu je skoro horší než polský dabing. Korunu všemu nasazuje závěrečné smělé prohlášení CrivitPro. Správná volba pro každého. (Btw: Ten Crivit má být jakože lidlovská private label na sportovní oblečení. Lidl fakt jede, dělá spoustu věcí dobře, ale značky to zrovna nejsou. Btw2: Proč se tady v Česku vždycky zastavíme tak nějak napůl cesty. Nedotáhneme. Nedostavíme. Nedošetříme. Nedomyslíme. Nedobojujeme. Česko - Work in lacklustre progress.)
Tomáš Hrivnák

Tomáš UrbánekNení na tom nic špatně, ale ani výrazně dobře. Je super, že i pro kampaň s Ester Ledeckou si dali práci a drží tam Marka Vašuta. Jedna věc mě ale tahá za uši. Když herec zpětně dabuje sám sebe a zvuk se nebere přímo na place, vždycky se to pozná. Markova slova se vůbec netrefují do pusy. Moje máma si toho ale asi nevšimne...
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortLidl drží pořád jednu linku, maká na sobě a vyhrabal se z pozice krabicového diskontu a dnes je z něj lidl tlhu.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekTo je adaptace? Mluvěj čínsky a jsou předabovaný, že jo?
Ondřej Souček

Aneta KlímováJsem velký fanda Ester i Vašuta. O to víc mě mrzí, jak je Lidl (ne)využil pro svou kampaň. Původní nápad o dostupnosti lyžování mezi dospělými i dětmi je geniální. Tak proč v reklamně nezní? Chybí jakýkoliv nápad a lehkost. Dvě známé tváře ji nespasí.
Aneta Klímová (Spaceti)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Ondra Vetchý táhne kampaň Českých drah jak lokomotiva“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 45. týden 2019

  1. Havas Prague: To by se vám ve vlaku nestalo (62 %)
    značka, klient: České dráhy
  2. Konektor Place: Možnost volby - 30 let svobody (53 %)
    značka: USA, klient: Velvyslanectví USA v ČR
  3. McCann Prague: Skinny Toys v televizi (53 %)
    značka, klient: CARE Česká republika
  4. Loosers: Proč baštit Lipánek? (45 %)
    značka: Lipánek, klient: Madeta
  5. Use IT right! (22 %)
    značka: IT Spy, klient: české a slovenské univerzity

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Vetchý zase jede s Českými drahami (62 %)

Bezpečnost a pohodlí vlakových lůžkových vozů, kde vám donesou „raňajky“, do kontrastu s dlouhým a únavným cestováním autem dává nová kampaň Českých drah od agentury Havas. Stejně jako v předchozích kampaních na aplikace Můj vlak a Vlakem na výlet je v hlavní roli Ondřej Vetchý, děj stojí na jeho neumělém napodobování slovenštiny. Kampaň propaguje služby nočních vlaků tuzemského národního dopravce.

Natáčelo se jeden den v produkci Boogie Films, spoty režíroval Tomáš Bařina a vzniklo několik střihů o délce 10, 30 a 60 vteřin, které půjdou do televize i online. Kampaň vyšla do médií 1. října, nasazena bude do poloviny listopadu. Televizní spoty doprovází i printová a outdoorová část kampaně, v níž se na pohodlí nočních vlaků poukazuje s odkazem na různé typy spáčů.

České dráhy: Baletka (Havas)

České dráhy: Baletka (Havas)

České dráhy: Horolezec (Havas)

České dráhy: Horolezec (Havas)

České dráhy: Skejťák (Havas)

České dráhy: Skejťák (Havas)

České dráhy: Tanečník (Havas)

České dráhy: Tanečník (Havas)

Pavel JechortJá se fakt musim smát, když se do toho Vetchý opře, je to fajn, jako jo. Akorát že já na to Slovensko někdy jezdím a vím. Tohle reklama nespraví.
Pavel Jechort

Míla KneprJá si nemůžu pomoct. A vlastně ani nechci. Mě to moc baví. Vtipné (ale ne třeskutě), hezky udělané. Na mě to funguje. Nakonec vyrazím někam nočním vlakem. Jen se trochu bojím, jestli ten servis Českých drah bude fakt takový, jaký jsem si vysnil...
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaJe to asi nejlepší spot Českých drah za poslední dobu, ale jedna z věcí mi na tom přijde taková pochybná - vždyť Slováci a Češi si celkem dobře rozumí, ne? Tak proč se Ondřej Vetchý snaží mluvit slovensky?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tomáš UrbánekJá si nemůžu pomoct, ale vždycky se u toho hrozně směju. A nevim proč. Všechny tyhle nedorozumění jsme viděli už miliónkrát, couvání se zařazenou jedničkou taky není nic originálního. Ale Ondřej Vetchý je prostě dobrej. Je to vlastně takový český, tak kdo jinej než Český dráhy. Jen škoda, že ta outdoorová kampaň je úplně jiná. To se mi moc nepropojuje.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Michal ŠollerOndra tu kampaň táhne jak lokomotiva. Dokud tomu bude dávat své kouzlo, tak to pojede, teda pôjde.
Michal Šoller (Cognito)

2. Amerika připomíná výhody svobody (53 %)

Nietflix

„Dnes dodávají streamovací služby zábavu a seriály na míru tomu, co máte rádi. Před 30 lety to bylo na míru tomu, co mělo rádo vedení komunistické strany,“ uvádí ambasáda USA v kampani

Velvyslanectví USA v Česku se připojuje k oslavám 30. výročí zdejší sametové revoluce. Kampaní Možnost volby Čechům gratuluje ke třem dekádám demokracie. Na internetu i v podobě putovní instalace v nákupních centrech prezentuje silné příběhy Čechů, kteří se díky pádu komunismu realizují a pomáhají svému okolí. Vedle nich pak pomocí satiry ukazuje, co se za posledních 30 let změnilo k lepšímu a jak by vypadaly sociální sítě nebo média beze změny politického zřízení. Kampaň chce oslovit zejména Čechy mimo Prahu – v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji.

Pavel JechortMě to nějak nechytlo a bojím se, že to nechytne ani lidi v regionech, tuplem v nákupních centrech, které jsou asi pro většinu národa hlavním symbolem změny. Domluvit se na kampani s Lidlem, to by byla jiná.
Pavel Jechort

Míla KneprChápu proč a jak, ale nerozumím tomu. Evidentně je to věkem (mým).
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaSkvělá, ambiciózní kampaň, ze které je cítit, jak se na ní všichni účastníci vyřádili a jak je bavila. Teď jen, aby bavila i lidi mimo Prahu, na které je zacílená. Přeji si, aby to tak bylo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tomáš UrbánekKampaň jsem na sítích zaregistroval a baví mě. Je to hodně různorodý a přesto to drží pohromadě. Zatím tomu chybí nějakej videoformát. Ten by zařídil ještě větší zásah. Jen mi přijde trochu škoda, že nám to, jak se tu máme dobře, musí ukazovat USA.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Michal ŠollerNa první pohled velmi propracované do všech směrů, tak snad to nevyšumí do ztracena. Nechám se překvapit.
Michal Šoller (Cognito)

3. Vyhublé hračky se vydaly do televize (53 %)

Humanitární organizace CARE Česká republika ve spolupráci s agenturou McCann Prague pokračují v komunikaci kampaně Skinny Toys (česky Vyhublé hračky). Metaforu pro dětství plné hladu vlastníků těchto hraček rozvíjí v televizním spotu. V něm staví kreativci do kontrastu rozdíly mezi šťastným životem dětí žijících v dostatku a životem dětí z afrických oblastí nejvíc zasažených hladomorem. Ve videu jsou zobrazeny situace, kdy si šťastné děti hrají se svým oblíbeným plyšovým medvídkem. Střídány jsou pak obrazem dítěte uléhajícího ke spánku se svým hladem – vyhublým plyšákem. Režie dvacetivteřinového spotu se ujala mladá režisérka Tereza Vejvodová v produkci Bistro Films. K vidění bude především v České televizi, která pro jeho vysílání poskytla bezplatný prostor. Dál se video použije online v kratších stopážích.

Kampaň komunikující možnost darovat prostřednictvím webu Balíky pomoci bude intenzivněji nasazena především na konci roku. Oslovovat individuální i firemní dárce bude mimo jiné prostřednictvím rozhlasového spotu, tisku a out-of-home. Kampaň CARE od McCannu začala letos v únoru právě formáty pro print a venkovní reklamní nosiče.

Pavel JechortHele, to už tady jednou bylo, myslím. A pořád funkční.
Pavel Jechort

Míla KneprCharita. Vzhledem k tomu, že je úplně bez nápadu a se spoustou tisíckrát viděných klišé, to vypadá, že to v agentuře nepojali jako kreativní příležitost. Jen nevím, jestli to je dobře.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaKoncept Skinny Toys je povedený, ale v tomto podání mu moc nerozumím. „Normální“ dítě se se svým medvídkem dělí i o hlad? Aha, na konci už není bílé evropské dítě, ale černoušek. Je tam takový podivný oslí můstek...
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tomáš UrbánekTen závěrečnej vizuál a ty klíčový vizuály jsou super. Zbytek videa mě tolik nebere. Ale chápu, že natáčet v Africe s vyhublou hračkou by bylo náročný. Nápad a sdělení je ale výborný!
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Michal ŠollerKampaň s vizuály byla hodně silná, navazující televizní trochu vyměkla, ale přesto to zanechává správnou pachuť.
Michal Šoller (Cognito)

4. I kvůli Madetě se děti ptají proč (45 %)

Série aktuálních spotů mlékárny Madeta, v nichž hrají hlavní roli děti předškolního věku, má upozornit na rezignovanost rodičů zajímat se o složení produktů, které kupují svým potomkům. Využívá přitom všem rodičům známé formy nikdy nekončících dětských otázek začínajících slovem proč. O strategii, kreativitu i produkci kampaně se postarala agentura Loosers, režisérem spotů je Jan Látal.

„Primární cílovou skupinou Lipánka jsou matky s malými dětmi. Forma, jíž je komunikace vedena, by je měla zaujmout a zároveň přivést k myšlence zajímat se o složení produktů, které dávají svým dětem. Kampaň stojí na kontrastu nezkaženého dětského pohledu na svět plný otázek a toho dospěláckého, který je mnohdy rezignovaný a přestává pátrat po podstatě věcí a odpovědích na někdy důležité otázky,“ uvádí Loosers.

Kampaň je nasazena online a v tisku, je navíc cílena do mobilních herních aplikací. Počítá také s využitím mámy, moderátorky televize Prima a influencerky Gabriely Laškové.

Pavel JechortKdy jsme se přestali ptát na důležité věci, tedy proč nedávat dětem xanthan a želatinu? Hele, já nevim, co na to říct. Produkt jste tam tedy nacpali, ale neobešlo se to bez masivního krvácení.
Pavel Jechort

Míla KneprŽvatlavé a milé děti. Je mi jasné, že maminky z Mimibazaru a Modrého koníka jihnou. Klišé je klišé je klišé.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaTohle mi přijde roztomilé, i když občas je na malých hercích vidět, že na kameru nejsou moc zvyklí a tu naivní zvídavost jim zas tak úplně nežeru.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tomáš UrbánekTohle se mi nelíbí, nebaví mě to. Na to, že to má být přírodní, tak to na mě působí hodně uměle. Ani ten insight ‚proč jsme se přestali ptát na důležité věci my?‘ mi nepřijde pravdivej. Obzvlášť u rodičů. Chybí mi tam dětský emoce a originalita. Tohle je paradoxně takový moc dospělácký. Poznámka: Dítě mám.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Michal ŠollerTo s tím klouzáním do kopce bych taky bral. Zapojit roztomilost dětí do kampaně na dětský produkt je prostě jistý gól, tak proč ne?
Michal Šoller (Cognito)

5. Aby diplomky neskončily nevyužité (22 %)

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

IT Spy: Use IT right!

Na českých a slovenských vysokých školách, které vyučují informační technologie, se ročně dokončí asi 1.600 diplomových prací, přičemž pouze malá část z nich je dál rozvíjena. A to i přes to, že často obsahují zajímavé a životaschopné projekty. Sedmnáct českých a slovenských univerzit, které stojí za platformou IT Spy, podporovanou českou a slovenskou profesní organizací Association for Computing Machinery, proto spustilo kampaň Use IT right. Ta odkazuje na soutěž IT Spy, která každý rok popularizuje nejlepší diplomové projekty a pomáhá propojit jejich tvůrce s novými příležitostmi. Soutěž propaguje kampaň, která vznikla inhouse, v pořadatelském týmu zmíněné soutěže. S propagací pomáhá PR agentura Fyi Prague. Kampaň využívá indoor (plakáty, digitální panely, letáky), outdoor v prostorách univerzit a word-of-mouth v rámci prezentací jednotlivých vyučujících a trvá od poloviny října do poloviny prosince.

Pavel JechortNeeeee. To jsme i na sportovním gymplu mívali lepší nápady.
Pavel Jechort

Míla KneprZřejmě chvályhodná aktivita, ale ta kampaň je hooooodně prkenná. Já mám v hlavě sice ajťáky olejblované jako chlapíky v bílých ponožkách a pantoflích, v jejichž kutloších je to cítit, ale takhle neinvenční to být nemuselo.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaOceňuji nápad, ale art direction mohla být výrazně, výrazně lepší.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tomáš UrbánekPing pong dobrej, Aspoň je to ze života. Zbytku nevěřim a nejsem si jistej, že to říká to, co má. V popisu kampaně je zmíněný celkem hezký poslání, ale z vizuálů ho nechápu. Snažil bych se vymyslet míň okoukanej a pozitivní způsob, jak to celý říct.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Michal ŠollerChápu pointu, ale ty vizuály jsou velká tragédie, která veškerou snahu potápí. Kampaň skončí stejně jako ty nevyužité diplomky.
Michal Šoller (Cognito)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Jen spot pro Albert vidím, lezou na mě Vánoce“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 46. týden 2019

  1. VCCP: Darujme více radosti (51 %)
    značka: Albert, klient: Albert Česká republika
  2. Saatchi & Saatchi: Kouzelné Vánoce (50 %)
    značka: T-Mobile, klient: T-Mobile Czech Republic
  3. C3: Vánoce tvoříme společně (39 %)
    značka: Globus, klient: Globus ČR
  4. Yinachi: S námi Vánoce v klidu přežijete (34 %)
    značka: Mall.cz, klient: Mall Group
  5. Social Park: Zásilkovánoce (21 %)
    značka, klient: Zásilkovna

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Albert slaví Vánoce společně (51 %)

Obchodní řetězec Albert ve spolupráci s agenturou VCCP Prague v letošní vánoční kampani navazuje na tu loňskou „Ta nesla poselství, že vlastnoručně vyrobený dárek sice stojí víc úsilí, ale o to víc obdarované potěší. I letos je v hlavní roli Darebáček. Malý rošťák s vlídným srdcem, který nám připomíná, co je (nejen) na Vánoce to nejdůležitější - myslet na své okolí a být mu nablízku,“ uvádí agentura. K dokreslení atmosféry kreativci použili skladbu What a Wonderful World od Louise Armstronga, stejně jako loni. Klíčový vizuál kampaně odkazuje na čtyři prvky příběhu - čtyři perníčky, kterými se Darebáček přiblížil ostatním. Vizuálně propojují celou kampaň.

Klíčový vizuál kampaně Albertu na Vánoce 2019

Klíčový vizuál kampaně Albertu na Vánoce 2019

„Albert prostřednictvím Darebáčkových perníčků zákazníkům demonstruje, že vlastnoručně vyrobené dárky udělají nejen větší radost, ale hlavně umí sblížit komunitu v místě, kde žijeme. Takové dárky totiž dokáží udělat krásný oslí můstek k propojení s těmi, kteří jsou kolem nás, ale možná jejich přítomnost během roku tolik nevnímáme, i když mají v našich srdcích nenahraditelnou pozici,“ doplňuje VCCP. I tyto Vánoce se do kampaně zapojil Nadační fond Albert. Zaměstnanci prodejen navštívili dětské domovy a společně s dětmi připravili řadu perníčků, které budou s dětmi prodávat ve vybraných hypermarketech na speciálních stáncích.

Míla KneprJe to dojemné, láskyplné, vánoční. To miluju. Jen to vidím, tak na mě „lezou Vánoce“.... Hlavně oceňuji fakt, že Albert odvážně (na české poměry) ukazuje vlastně běžnou rodinu - maminku a děti. Život takový, jaký je. (Bohužel i já jsem otec, který připravuje „ty druhé“ Vánoce. A tenhle spot mi to připomíná. Mea maxima culpa.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaDarebáček neboli „malý rošťák s vlídným srdcem“ mi trochu leze na nervy, ale nakonec mu (a je to hodně zásluhou písně) odpouštím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarVeselé generické Vánoce a tuctový Nový rok vám přeje Albert.
Jakub Hussar (Haze)

Pavel JechortJediné objevné na tom všem je, že Albert používá archetyp neviňátko. Nejspíš jenom během Vánoc. A to je právě ta školácká chyba.
Pavel Jechort

Vilém RubešŠkoda doslovnosti a úporné holčičky, však bychom to i bez toho pochopili... Tohle je reklama. Snad jediná v této sbírce.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerNěkdy není potřeba stále dokola předhazovat úžas prodávaných potravin. Někdy je stačí vnořit do příběhu a uděláte z toho větší bombu. Hele, jsem měkkota, mně se ten příběh líbí.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekTen kluk je na začátku až moc zlej a na konci až moc hodnej. Nevěřim mu to. Ale jinak je to hezkej příběh, dobře natočený. Od VCCP ani nic jinýho nečekám.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákHezky natočené, ale ten kluk není žádný darebáček. Je to svou matkou samoživitelkou totálně feminizovaný malý muž. Je tak hodný, že s holkama peče perníčky, které pak bez jakéhokoliv důvodu rozdá svým sousedům v ulici. Mohl je rozdat jako omluvu za to, že celý rok s klukama dělá na ulici kravál, když se perou nebo hrají fotbal. Ne, to on přece nedělá! Jeho jediným důvodem je to, že své matce podá důkaz, že on nikdy nebude patřit mezi ty testosteronové chlapy, kteří ji už tolikrát ublížili. On bude nový muž, který sice nedokáže v zimě nastartovat auto kabelama, ale bude vědět jaké tužidlo použít, aby i v dospělosti mohl mít rebelský rozcuch a říkat si Darebáček. Stejně jako feministky bojují za práva žen, ja bojuji proti feminizaci mužů a proto volám po společenské odpovědnosti a genderové vyrovnanosti. Chci pro Darebáčka mužský vzor! Mohlo by to být třeba takhle: příští rok si tahle samoživitelka najde chlapa. Darebáček bude nadšený, že je v rodině konečně chlap, s kterým si mi může užít trochu mužského světa (výlet offroadem do lesa pro stromek za kamarádem myslivcem). Nebude chybět ani společné tradiční pečení perníčků. Den před štědrým dnem ale dojde mezi mužem a ženou k hádce. Muž odchází. Všichni jsou zoufalí. Hudba přestane hrát. Venku štěká pes. Muž se svým věčně hladovým jeepem zastaví na benzínce. Chce zaplatit nádrž, když v tom najde v kapse perníkové srdce, které mu tam stihnul schovat Darebáček. Muž je dojatý. Znovu začne hrát Armstrong. Od všech kol Jeepu odletí závěj sněhu. Muž se vrací. Do domu dojede ve chvili, kdy se servíruje polévka. Všichni se objímají. Muž si všimne, že je na stole jeden talíř na víc...
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Alespoň nějaká filmařina, alespoň nějaké emoce. Sice víme dopředu, jak to skončí… Ale protože jsou Vánoce, tak tu máme vítěze.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekJá kvituju tu vánoční atmosferu. Je to hyper pozitivní vzkaz a takové vzkazy k Vánocům patří. Plus ten casting. Nejsem matka ani pedofil, ale ty děti jsou k „nakousnutí“.
Ondřej Souček

2. T-Mobile si poradil v kalamitě (50 %)

K letošním Vánocům připravil „růžový“ mobilní operátor pro zákazníky trojí dárkovou nabídku - k novému chytrému telefonu druhý za korunu, k T-Mobile TV zdarma HBO a zlevněný televizor s UHD, k pevnému internetu PlayStation 4 nebo notebook Acer. Bonus čeká také na uživatele předplacených karet Twist. Kampaň odstartovala v pondělí 11. listopadu a využije televizi, online (včetně podcastů Deníku N a streamovací služby Spotify) a instore. „Navazujeme na naše letošní aktivity a přinášíme vánoční nabídku, která je dostatečně jednoduchá, bez zbytečných kliček a podmínek, aby si u T-Mobile vybral opravdu každý zákazník,“ věří Juraj Bóna, ředitel komerční divize T-Mobile pro Česko. O kreativu vánoční kampaně se postarala tradičně agentura Saatchi & Saatchi, místo loňského osazenstva hotelu Růženka plného známých herců přichází „obyčejní“ cestující, kteří zapadají sněhem cestou vlakem, přesto si díky datům udělají Kouzelné Vánoce, jak zní název kampaně.

Míla KneprDobrý. Bratr učitel říká, že dobrý je za tři. Asi tak. Set-up „kalamita“ byl příslibem, ale neděje se v té reklamě nic. Takový tutorial. Škoda.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaFajn atmosféra, uvěřitelné postavy. Zatím nejvánočnější kampaň tohoto roku.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarČasy originálních a ambiciózních vánočních reklam mobilních operátorů jsou nenávratně pryč.
Jakub Hussar (Haze)

Pavel JechortTak tahle parta nás letos zrovna moc nepobaví. Nejspíš markeťáky nahradil algoritmus.
Pavel Jechort

Vilém RubešŠílená Věra v hrobě rotuje a České dráhy, co právě komunikují, jaká lábuš je jezdit vlakem, asi taky. jinak věrohodné jak propagační spot Jehovovic svědků. NKP.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerT-Mobile Vánoce umí, nenajdete tam sice nic překvapivého, stále to jede na podobné vlně, která má vše podstatné a loď do cíle doveze.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekJe to milý. A u T-Mobilu to po dlouhý době ukazuje opravdovej benefit služby a není to jen „volej Zadara“ nebo „volej zdarma“ s Luďkem Sobotou. Chybí tomu nějaký větší vypointování a revizor Trojan. Ale dobrý. A navíc mám rád, když kampaň drží pohromadě, takže oceňuju vizuály s textem na okně vlaku.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákHádám, že se letos o Vánocích šetřilo a šlo se cestou value-for-money. Kalamita se ale nekoná, protože se tvůrci („nápadníci“ i realizátoři) s úkolem popasovali velmi dobře. Zvládli to bez hereckých hvězd, bez vlaku na zasněžené lokaci. Jasný vítěz týdne.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Jan ŠimekAu. Kam zmizely ty hezké kampaně?
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekTo byl Hübl nemocnej, když se to psalo, že jo?
Ondřej Souček

3. Globus zdůrazňuje poctivost (39 %)

Obchodní řetězec Globus přichází s novou dlouhodobou marketingovou komunikací, ve které zdůrazňuje, že kdo chce dělat věci poctivě, cestu si nezkracuje. „Chceme ukázat, že ve všem, co děláme, usilujeme o největší hodnotu pro lidi kolem nás. Že jsme hrdí na svou cestu, která není ta nejjednodušší, ale vede k důležitým věcem,“ popisuje koncept Petr Ptáček, ředitel marketingu Globusu. Nový komunikační koncept Globus odstartoval vánoční kampaní v televizi, mediamix zahrnuje také rádio, online, out-of-home, instore, letáky a katalog Globus. V televizi se objeví hned trojice spotů. První je obecný a ukazuje přístup Globusu, který si dává záležet na všem, co dělá, stejně jako jeho zákazníci přistupují k věcem, na kterých jim opravdu záleží. Vánoční spot je v tomtéž vizuálním stylu, a ukazuje už konkrétní vánoční přípravy a atmosféru, kterou tvoří Globus se zákazníky společně. Třetí verze je spojená s akční nabídkou a ukazuje mobilní aplikaci Můj Globus, díky které si zákazníci mohou tvořit nákupní seznamy. Komunikační koncept bude následně rozvíjen v dalších kampaních a komunikaci Globusu. Za zpracováním kreativy komunikace stojí agentura C3, spoty režíroval Luboš Vacke.

Míla KneprKdyž dáte dohromady několik klišé, nevznikne nic zajímavého, jen kondenzované klišé. Obsahem i formou.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaHezký obraz, voiceover trochu moc ukecaný, předvídatelný, mnohokrát slyšený. Ale i tak to na mě působí celkem důvěryhodně.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarNenadchne, neurazí. Tady je svět konvenční reklamy ještě v pořádku.
Jakub Hussar (Haze)

Pavel JechortStopové množství kreativy, ale aspoň něco. Že bych ale hledal svět v pořádku zrovna v hale o velikosti pěti fotbalových hřišť, to snad radši ne.
Pavel Jechort

Vilém RubešMožná, že je tam ještě svět v pořádku, ale - pokud tam vlezu -, moc rukodělného řemesla neuhledám. Prostě další blábol, kde se snaží korporace předstírat, že je rodinnou dílnou. NKP.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerGlobus je asi jediný, kterému tu poctivost věřím. Spoty jsou cool, vizuály už míň, přesto to svého zákazníka najde. Nejspíš by ho našlo i bez kampaně.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekGlobus je moje srdeční záležitost. Tohle ale mělo přijít dřív, než to začali říkat všichni. Styl, jakým je to natočený, se mi líbí. Ale nějak v tom chybí opravdovost, skuteční pekaři a řezníci z Globusu. A na Vánoce je to, myslim, takový moc technický.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákOceňuji, že režie má jasný koncept, ale nerezonuje se mnou. Na vánoční téma je to až příliš technické řešení.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Zní jak kdyby zachraňovali celý svět před zánikem. Ale nápad tak trochu banál.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekZ tohoto vizuálního zážitku se mi zatočila hlava. Plus mám alergii na slovo „společně“.
Ondřej Souček

4. Bohdalová mluví kapra pro Mall.cz (34 %)

E-shop Mall.cz letos spustil svou vánoční kampaň už v půli září. Chtěl tak ukázat, že Vánoce se sice už blíží, ale čím dřív je začnou řešit, tím spíš je přežijí v klidu. Vyšlo přitom ze zářijového průzkumu od agentury Perfect Crowd, kterého se zúčastnilo 510 respondentů ve věku od 15 do 60 let z celého Česka, v němž 28 % respondentů uvedlo, že dárky pořizují už v září, aby vše stihli bez stresu a mohli si vánoční svátky užít v klidu se svými blízkými. Ve spotech je tradiční symbol Vánoc, kapřice Libuška z Karybníku. Tu mluví Jiřina Bohdalová. „Libuška se, jako každý kapr, bojí, že tyto Vánoce nepřežije. V první fázi kampaně tak začíná přemýšlet, jak lidi zmást a přesvědčit je, že se žádné Vánoce neblíží. Že je to celé jenom kampaň. V dalších fázích je vylovena a končí ve vaně, kdy už bude doslova bojovat o život. Urgence přežití je tak stále silnější. Kapřice to s lidmi zkouší po dobrém i po zlém. Chce Vánoce prostě jen přežít. V poslední, výprodejové fázi, která poběží po Vánocích, už by Libuška být neměla, ale kdo ví,“ uvádí Mall.cz.

První fáze kampaně odstartovala 16. září, druhá se přidala 21. října s výprodejem Black Friday, kdy Mall.cz představil prvních 2.000 akčních produktů se slevami až 80 %, přičemž k nim budou denně přibývat další. Kampaň na Black Friday běží v Česku a na Slovensku a vyvrcholí na konci listopadu. Mall.cz v ní propaguje „top nabídky za pár šupin“. „Většina Čechů chce o Vánocích trávit víc času se svou rodinou, chtějí být v klidu doma a ujídat bramborový salát. Realita ale často bývá velmi odlišná, kdy do poslední chvíle řeší chybějící dárky a stresují se návštěvami přelidněných obchodů,“ uvedl Oldřich Bajer, šéf skupiny Mall. „Obavy naší kapřice porostou s blížícím se prosincem a ona bude dělat vše pro to, aby svátky přežila. Stejně jako my lidi. Na to, jak přežít Vánoce v klidu, máme jednoduché řešení. Vánoce nemusí být o stresu, pokud začnete včas.“

Pod kampaní je podepsáno kreativní studio Yinachi. Televizní spoty natočila v produkci R.U.R. režisérka Barbora Novotná. V televizi budou vždy nasazeny dva spoty: brandový o délce 30 vteřin a taktické produktové spoty se stopáží 20 vteřin. Spoty poběží na kanálech skupiny Prima. Kampaň je 360° a poběží v televizi, tisku, outdooru a na internetu, včetně sociálních sítí. Doplní ji komunikace na víc než 500 výdejních míst a Mall Shopů, kde se s kapřicí, stejně jako na call centru, budou zákazníci setkávat i formou hlasového doprovodu. Nad to bude pro zákazníky k dispozici spousta dalších variací jako dárkový rádce, vánoční „kapří“ pohlednice, samolepky a mnoho dalšího.

Míla KneprZubatý kapr promlouvá hlasem Jiřiny Bohdalové... Není co dodat. Vlastně je: fakt to není vánoční klišé.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj Moussa„Tak pro tyhle top nabídky bych se klidně i sama utloukla.“ Kandidát na nejodpudivější marketingové sdělení tohoto roku.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarTato reinkarnace Bédy Trávníčka do podoby parafyletického vodního obratlovce se jaksi nepovedla.
Jakub Hussar (Haze)

Vilém RubešTak pro tohohle klienta se agentura klidně utloukla. Ale je tam Bohdalka, takže Rákosníček efekt zaručen. NKP.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerVím, že to má asi působit vtipně, ale mě to za srdíčko nechytlo. Tak oceňuji aspoň vizuální podobu.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekTak blíží se to, nebo neblíží? To bych se z toho utlouk‘. Slovních hříček plná káď, až se z toho zapletli do vlastních sítí. Kapr jako symbol funguje. Animace pěkná. Ale Vánoce přece nejsou kampaň, to z toho děláme jen my v reklamě. Dalo se z toho podle mě vytlouct víc.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákOdvážná zubatá kapřice je super. Vím, že se natočilo víc příběhů, ale bohužel jsem je neviděl. Těším se, až uvidím, jak kapřice lidi přesvědčuje, že Vánoce jsou jenom kampaň! Bohužel, vložený spot Black Friday myšlenku „Vánoce jsou jen kampaň“ nedrží.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Jan ŠimekTakže nejdřív bojuje proti a pak sama skočí ven. Aha.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekJá vám nevim. Zeptám se mámy, jestli se jí to líbí. Prý nelíbí. Ale kdyby byla máma kreativec, určitě by se jí to líbilo.
Ondřej Souček

5. Zásilkovna letos barví načerveno (21 %)

Česká logistická společnost Zásilkovna spustila reklamní kampaň Zásilkovánoce. Cílem kampaně je podpořit využívání Zásilkovny jako dopravce při předvánočních nákupech a navýšit počet stažení a používání mobilní aplikace. Každý, kdo nakoupí na libovolném e-shopu, zvolí pro doručení objednávky Zásilkovnu a při vyzvednutí zásilky použije její mobilní aplikaci, může vyhrát zpět hodnotu svého nákupu. Každý den vybírá Zásilkovna jednoho výherce a jejich jména zveřejňuje průběžně na webu, kde jsou i podrobně popsána pravidla vánoční soutěže a odkaz na stažení aplikace.

„Kampaň stavíme na pozitivních emocích. Nechceme, aby lidé něco vyplňovali nebo posílali SMS, jen jim říkáme, aby při výběru dopravce využili Zásilkovnu. A protože jsou Češi hravý národ, nemůže v kampani chybět soutěž. Podporou nakupování dárků už v listopadu pomůžeme také e-shopům a celému logistickému trhu, protože pomáháme rozložit nákup vánočních dárků do delšího časového období,“ říká Milan Šmíd, marketingový ředitel skupiny Packeta, majitele Zásilkovny. „Podobně jako v červencové kampani, zaměřené na zvýšení povědomí o značce, budeme i nyní využívat s influencery. Spolupráce s nimi se nám velmi osvědčila.“ 

Kampaň vymyslela a připravila agentura Social Park Jirky a Petra Králových. Ta vybrané dárky zabalila do firemní červené barvy, která má symbolizovat, že ho zákazníci dostali od Zásilkovny zdarma. Komunikace probíhá online, poprvé také v outdooru, konkrétně na citylightech v pražském metru, a do kampaně se zapojilo i šest větších influencerů pomocí Instagramu. „Do kampaně jsme vybrali vizuálně zajímavé dárky jako sluchátka, žehličku, vrtačku, autíčko nebo knihu a ty jsme nabarvili do firemní červené barvy Zásilkovny. Červené produkty pošleme vybraným influencerům, kteří je budou využívat na sociálních sítích,“ přiblížil Petr Král ze Social Parku.

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Zásilkovna: Zásilkovánoce (Social Park)

Míla KneprVšichni reklamu konzumují a tudíž ji rozumí, ba co víc, umějí ji vymýšlet a dělat. A to je její prokletí. Bratří Králové to ruku v ruce s marketingem Zásilkovny předvádějí - utahaný, nudný a bolestivě nekreativní opus. Influenceři s červenými produkty jako součást kampaně, to už je sado-maso. (A těm, kteří sado-maso můžou, doporučuji making-of video ke kampani. Dobrej hardcore.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj Moussa„Zásilkovánoce“ je příšerné slovo. A proč proboha ti lidé ničí věci?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarČervené vánoční fetiše mě neuráží. Vizuál by však mohl jít ještě o kus dál.
Jakub Hussar (Haze)

Pavel JechortNerozumím tomu a necítím potřebu, abych si zjišťoval, proč vlastně.
Pavel Jechort

Vilém RubešUpřímně nevím, co je horší. Jestli výsledná nudná kampaň, anebo sebechvalné video, jací jsme pašáci, a to navíc fofrem. Nejenže NKP. ale vnitřní nadýmání první třídy. Ble.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerMám rád jednoduchost. Kampaň vypadá jednoduše, působí jednoduše, ale přesto mi tam něco chybí. Asi to bude ten duch Vánoc, který vizuály nepochytily.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekHezky udělaná kejska. To sdělení, že Zásilkovna bere vybraný nákupy na sebe, se mi v tom ale ztrácí. Vizuály jsou moc složitý. Vcelku zajímavě to vypadá. Ale pořád je to jen přebarvení zboží do korporátních barev. Chápu, že krátká doba na realizaci byla výzva, ale na to se historie ptát nebude.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákTakhle to dopadne, když je proces důležitější než výsledek. #instanic
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Jan ŠimekOmlouvám se T-Mobile a Saatchi & Saatchi. Tohle je velký špatný.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekKampaň bych nazval Znehodnocené dárky. Myslím, že filozofický přesah, kdy ukazujeme, že na dárkách nezáleží a je důležitější být spolu, je silný. Škoda, že tohle asi nikdo nechtěl říct.
Ondřej Souček

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Zeman prostě táhne.“ HBO vítězí s kampaní Bez vědomí

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 47. týden 2019

  1. Symbio: Bez vědomí (65 %)
    značka: HBO, klient: HBO Europe
  2. Remembership: Změna mýtného systému v ČR (39 %)
    značka: Mýto.cz, klient: CzechToll
  3. Czech Promotion Group: Atmoskop.cz (38 %)
    značka: Atmoskop.cz, klient: LMC
  4. Yinachi: Těším se (35 %)
    značka, klient: J&T Banka
  5. Socialsharks: Objevte Metaxu 12* v barech (31 %)
    značka: Metaxa, klient: Mast-Jaegermeister CZ

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Zeman jako tvář deep fake (65 %)

Placená televize HBO v kampani na nový seriál z období sametové revoluce Bez vědomí využívá speciálně pro tuto příležitost vytvořené zmanipulované video, na němž je vidět imitaci prezidenta Miloše Zemana. Ve skutečnosti je to herec Jan Vlasák, který promlouvá hlasem imitátora Petra Jablonského. Video dlouhé minutu a tři čtvrtě pro HBO vytvořila agentura Symbio a její produkce Symbiograf. Autorem samotného deep fake je Ctrl Shift Face známý z vidowebu YouTube. „Hlavní pro nás bylo, abychom nevytvořili politicky angažovaný projev. Hlavu státu, jakožto nejvyššího politického představitele republiky, jsme tak využili jen pro demonstraci technických možností manipulace s informacemi,” říká idea maker Symbia Michaela Pechanová.

„Video, ve kterém falešný Zeman hlásá, že je třeba chránit novináře, má za účel rozpoutat diskusi kolem dezinformací a šíření fake news. Kvůli rapidnímu technologickému vývoji je stále těžší rozeznat pravdu od lži. V rámci projektu vzniká i dokumentární formát, který popisuje tvorbu deep fake videa,“ uvádí HBO. Právě tenká hranice mezi domnělou a skutečnou realitou je ústředním motivem zmíněného seriálu Bez vědomí. Stejnojmenné hrané špionážní drama se odehrává v době převratu v Československu z roku 1989. Všech šest dílů mělo premiéru na 30. výročí tehdejších událostí, které připadlo na neděli 17. listopadu.

Míla KneprSuper. A protože jsem seriál dal na jeden zátah, tak o to lepší. K mé radosti se kampaň obešla bez influencerů, youtuberů, mikroinfluencerů...
Míla Knepr (Silver Pack)

Pavel JechortTrefilo mě opravdu na sockách, zaujalo, přinutilo zamyslet se a začít se shánět po seriálu.
Pavel Jechort

Matouš HutníkJasně, je to suvereně to nejlepší, co nás tento týden potkalo. Ale! Opravdu v době směšování pravdy, dezinformací a fikce je vkusné upozornovat na fikční seriál slovy „najděte pravdu“?
Matouš Hutník

Iva Hadj MoussaRozhodně nejambicióznější, nejodvážnější a nejoriginálnější kampaň tohoto týdne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Michal ŠollerJe to super, tak super, že samotný produkt z kampaně trošku vyšuměl. Správně vybraná loutka, nikdo jiný by tomu takové grády nedal. Zeman prostě táhne.
Michal Šoller (Cognito)

2. Nové mýto propagují animace (39 %)

CzechToll: Změna mýtného systému v ČR (Remembership)

CzechToll: Změna mýtného systému v ČR (Remembership)

CzechToll: Změna mýtného systému v ČR (Remembership)

CzechToll: Změna mýtného systému v ČR (Remembership)

CzechToll: Změna mýtného systému v ČR (Remembership)

CzechToll: Změna mýtného systému v ČR (Remembership)

CzechToll: Změna mýtného systému v ČR (Remembership)

CzechToll: Změna mýtného systému v ČR (Remembership)

CzechToll: Změna mýtného systému v ČR (Remembership)

CzechToll: Změna mýtného systému v ČR (Remembership)

Studio Remembership vytvořilo informační a aktivační kampaň k chystané změně mýtného systému v Česku. Ta se týká zhruba 450.000 řidičů vozidel nad 3,5 tuny, a to nejen českých, ale i těch, kteří Českem jen projíždějí. Ke změně dojde k 1. prosinci, kampaň běžela od srpna. Českou část kampaně doplní lokalizované varianty, pro něž překlady zajistily NK Langa a Echo-preklady.sk. S copywritingem pomáhala Obsahová agentura. Kampaň využije online (včetně titulní strany Seznamu), tisk (včetně přebalů deníků), rádio, venkovní plochy, direct (dopisy) i speciální formáty na čerpacích stanicích, třeba na tankovacích pistolích.

Míla KneprJasná informační kampaň. Oceňuji, že se nikdo nesnažil ověsit jasné sdělení „kreativníma super nápadama“. Jednoduché, pochopitelné, zřetelné.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pavel JechortZa mě to informačně maká, tedy plní funkci.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaCo na tom hodnotit? Animované explainer video, kterých už jsme všichni viděli mnoho? Těm, kterých se to týká, ale snad byly potřebné informace doručeny. A kampaň drží vizuální styl.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Michal ŠollerJako informační kampaň to plní vše co má, tak za mě cajk.
Michal Šoller (Cognito)

3. Atmoskop dostane největší kampaň (38 %)

Společnost LMC zahájí dosud největší reklamní kampaň k propagaci služby Atmoskop.cz, stránky s hodnocením zaměstnavatelů z první ruky. Televizní spoty a rozsáhlá kampaň online v hodnotě 5,5 milionu Kč mají na web přivést každého, kdo hledá práci. Nejrozsáhlejší kampaň, která kdy Atmoskop propagovala, odstartuje 25. prosince a bude pokračovat do 31. ledna. Zásah reklamy má být masivní - aspoň jednou by ji mělo vidět 80 % populace Česka, 70 % pak víc než pětkrát. Reklamní spoty se objeví v České televizi, na Nově a na Primě, kampaň bude silná také online. Cílem je zdvojnásobit znalost Atmoskopu, říká manažer projektu Adam Hazdra: „Atmoskop se má stát místem, které navštíví skutečně každý, než pošle životopis potenciálnímu zaměstnavateli.“

Míla KneprAch jo. A tak jsem se snažil, aspoň v jedné Katovně nemávat obratem „tisíckrát viděné kliše“. A už je tu zas. Nejen obsahově, ale i formou.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pavel JechortPropozice dobrá, kreativa by si zasloužila větší koule.
Pavel Jechort

Matouš HutníkAle tak... tohle asi nikomu neuškodí, no.
Matouš Hutník

Iva Hadj MoussaTohle je taková krotká taškařice. Muž pozorující zaměstnance v odpadkovém koši... nejdřív jsem si říkala, co je to za blbost, ale vlastně mě to jakýmsi zvráceným způsobem pobavilo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Michal ŠollerAmo... co? Já si to snad nezapamatuji. Celé je to takové nemastné neslané. Znáte to, takový ten pocit, že už jste viděli hodněkrát, ale nevíte na jaký produkt.
Michal Šoller (Cognito)

4. Yinachi učí těšit se nejen na peníze (35 %)

J&T Banka: Těším se (Yinachi)

J&T Banka: Těším se (Yinachi)

J&T Banka: Těším se (Yinachi)

J&T Banka: Těším se (Yinachi)

J&T Banka: Těším se (Yinachi)

J&T Banka: Těším se (Yinachi)

J&T Banka: Těším se (Yinachi)

J&T Banka: Těším se (Yinachi)

Zástupce klienta Martin Hošek, marketingový ředitel J&T Banky, přišel se zadáním, že v další ze sérií svých kampaní by tato banka měla inspirovat lidi, že bohatství je otázkou postoje a chování, ne prahnutí po penězích. Výzkumy tuto hypotézu jednoznačně podporují a nový vhled z analýz byl, že ti bohatší a úspěšnější mezi námi, což jsou z většiny i klienti J&T Banky, se pořád na něco těší, pořád si staví další mety a milníky. Agentura Yinachi si ještě zadání zpřesnila, že už samotné setkání s reklamním sdělením by mělo člověka obohatit. „A vznikla série motivů, která citlivým způsobem inspiruje k těšení se, logicky i emotivně argumentuje tuto hypotézu a obohacuje kolemjdoucí. Ti, kteří v sobě odvahu těšit se najdou pak volají do banky a chtějí se stát klientem, nebo s bankou něco udělat,“ uvádějí tvůrci.

Míla KneprMě tahle kampaň moc baví. Kdybych byl bohatej, tak není co řešit.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pavel JechortBarevně mi kreativa vůbec nejde dohromady s radostí ze života, je smutná, studená. Taky nechápu, proč za „Teším se.“ je tečka, přičemž věta pak pokračuje.
Pavel Jechort

Matouš HutníkVíte, co bych opravdu moc chtěl vidět? Jak slovy tvůrců „Ti, kteří v sobě odvahu těšit se najdou, pak volají do banky a chtějí se stát klientem, nebo s bankou něco udělat.“ To bych moc, moc chtěl vidět.
Matouš Hutník

Iva Hadj MoussaJe to takové vážné, solidní a důstojné. Ve spojení „těším se“ jsou naštěstí i nějaké emoce. Minimalismus funguje, i když se obávám, že za chvilku už to bude nuda.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Michal ŠollerUž jsem se s tím párkrát venku setkal a vždy jsem po chvilce usoudil, že je to na mě až moc mazané, tak třeba to pochopím příště.
Michal Šoller (Cognito)

5. Ondřej Novotný pije Metaxu (31 %)

Ondřej Novotný v kampani Metaxy od Socialsharks

Ondřej Novotný v kampani Metaxy od Socialsharks

Ondřej Novotný v kampani Metaxy od Socialsharks

Ondřej Novotný v kampani Metaxy od Socialsharks

Ondřej Novotný v kampani Metaxy od Socialsharks

Ondřej Novotný v kampani Metaxy od Socialsharks

Ondřej Novotný v kampani Metaxy od Socialsharks

Ondřej Novotný v kampani Metaxy od Socialsharks

Ondřej Novotný v kampani Metaxy od Socialsharks

Ondřej Novotný v kampani Metaxy od Socialsharks

Dlouhodobým záměrem marketingu produktu Metaxa na sociálních sítích je jemným způsobem vzdělávat potenciální konzumenty a přiblížit jim, jakým způsobem a při jakých příležitostech by se měly vychutnávat prémiové varianty produktu – tedy 12* nebo Private Reserve. V průběhu října a listopadu probíhá kampaň, v níž má konzument šanci získat na různých místech republiky degustační drink zdarma. Ke kampani využila Metaxa společně se Socialsharks ambasadora Ondřeje Novotného. Spolupráce Metaxy s ním je dlouhodobá, spojení na sociálních sítích tak bude trvat i v dalších měsících. „Výběr vhodného ambasadora pro tak výjimečný drink pro nás rozhodně od začátku nebyl žádný – v uvozovkách – náhodně zabořený prst do Zlatých stránek,“ komentuje spojení kreativní ředitel Socialsharks Daniel Krásný. „Důležitá pro nás byla Ondřejova osobnost a spojení nahrával i fakt, že Ondřej dokonce několik let žil v Řecku. V reklamách jsme se snažili propojovat klíčová sdělení produktu s tím, jaký Ondřej doopravdy je. Třeba variantu Nepotřebuje ledovat jsme v doprovodném textu jemně navázali na ledování ran po zápase v ringu.“ Metaxa se už déle objevuje na osobním profilu Novotného na Instagramu, nově je na vizuálech Metaxy. „V samotných vizuálech ani v doprovodných textech jeho jméno nezmiňujeme,“ dodává projektový manažer David Frejka. „Není tak potřeba, aby konzumenti reklamy Ondřeje přímo znali. Ti, kdo ho poznají, ti ví. Ti, kdo tápou, rozeznají v reklamě zkrátka jen herce.“

Míla KneprZaplaťpánbůh, že to nejsou fotky z fotobanky. Už to je na české poměry slušné plus. Nevím, kdo je Ondřej Novotný, takže netuším, jaké sdílí hodnoty, postoje s brandem (fakt, že žil i v Řecku, to ve mně nerezonuje). Nejspíš moje chyba.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pavel JechortJá tedy Ondřeje Novotného neznám, ale i kdyby jo, je to pro mě naprosto standardní reklama na alkohol s naprosto standardním copy.
Pavel Jechort

Matouš HutníkTěžko soudit takhle bez copy postů... Ale neumím si představit, co by k tomu muselo bejt, aby to byla dobrá kampaň. A vlastně aby to byla kampaň vůbec.
Matouš Hutník

Iva Hadj MoussaHrdiny této kampaně je mi svým způsobem líto. Je stále uvězněn na baru, pokaždé v jiném oblečení, při jiné příležitosti. Jednou si tu vyhlédl ženu svých snů, podruhé mu noc moc nevyšla, jindy se dobře baví s kamarády (to vypadá nejspokojeněji a konečně je uvolněný). Způsob, jakým odmítá led do své Metaxy, by měl svou doslovností vstoupit do dějin.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Michal ŠollerSpojení mi celkem i dává smysl, jen bych se nebál tam víc tlačit současné Ondrovy zájmy. Btw: nepotřebuje ledovat, ale na ostatních vizuálech je podávaná zásadně s ledem.
Michal Šoller (Cognito)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Tag-on, který může do učebnic reklamy.“ Prasátko od Kofoly vítězí i letos

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 48. týden 2019

  1. WMC Grey: Prasátko 2019 (55 %)
    značka: Kofola, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  2. VMLY&R: George toho umí opravdu hodně (49 %)
    značka: George, klient: Česká spořitelna
  3. Triad Advertising: Forever Fun (49 %)
    značka: Chupa Chups, klient: Perfetti Van Melle Czech Republic
  4. Serviceplan, Hullabaloo: Znovu dítětem (31 %)
    značka: penny, klient: Penny Market
  5. Acomware: Nejlevnější Vánoce (26 %)
    značka: Mobil.cz, klient: Mafra

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Prasátko letos spatříte ve hvězdách (55 %)

„Já nemusím, já už ho vidím!“ Vánoční reklamní spot Prasátko značky Kofola se vysílá od roku 2003. Letos poprvé nabývá příběh divokého prasátka nového rozměru. „Naše reklama se stala tak trochu ikonou Vánoc. Navazuje na symboliku čarovného Zlatého prasátka, které chce na Štědrý večer spatřit každý. V letošní kampani jsme tento motiv posunuli ještě dál,“ vysvětluje Lucia Tarbajovská, marketingová manažerka Kofoly. „Na noční obloze se díky kouzlu prasátka rozsvítí zcela nové souhvězdí, souhvězdí Prasátka, díky kterému bude moci Zlaté prasátko zahlédnout skutečně každý. A to nejen o Vánocích. Stačí jen najít Velký vůz a správně pospojovat hvězdy v souhvězdí Velké medvědice,“ dodává.

Kofola přidává k vánočnímu spotu vizuál se souhvězdím Velké medvědice

Kofola přidává k vánočnímu spotu vizuál se souhvězdím Velké medvědice

Kofola přidává k vánočnímu spotu vizuál se souhvězdím Velké medvědice

Kofola přidává k vánočnímu spotu vizuál se souhvězdím Velké medvědice

Pavel JechortNo dobrý, jako asi se tahle zlatá reklama dala i zmršit, ale nepovedlo se to. Třeba příště.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaMoc pěkný tag-on. Vánoční kofolová v několika vteřinách.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Velký vůz + Velká medvědice = Zlaté prasátko. No nevim...
Alena Burneleit

Míla KneprKonečně důstojné nastavení ikonického spotu. Když je dobrý nápad a hluboká kapsa, tak to jde. A ten product placement je taky ok. Jen by mne zajímalo, co bude s novým souhvězdím na vánoční obloze dál. Jestli kampaň dosáhne třeba do aplikace Night Sky, nebo tak něco.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerStačí jedna povedená kampaň a vystačíte si s ním po generace. Vánoce by nebyly Vánocemi bez Tří oříšků a zahnutých zubů naholu.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekŘemeslně je to dobře odvedená práce. Kofolu si kvůli tomu nekoupím. Ale toho, kdo ji má rád, to rozhodně zabaví.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Ondřej SoučekTag-on, který se může ocitnout v učebnicích reklamy. Super posun, tohle budou všichni milovat.
Ondřej Souček

2. George je ve scénách ze života (49 %)

Česká spořitelna v nové kampani představuje své digitální bankovnictví George jako rádce, který klientům pomůže v řadě situací - pomůže se zablokováním karty, poradí s kódem karty, hlídá platnost trvalých příkazů či ukládá účtenky. Celkem banka připravila osm spotů. První startuje v pondělí 25. listopadu a do konce roku budou v televizi k vidění čtyři z nich, další čtveřice se představí v novém roce. Na přípravě kampaně se podílela kreativní agentura VMLY&R. Spoty točil režisér Marek Partyš, který se před rokem podílel na první sérii kampaní na bankovnictví George. „Společným jmenovatelem jednotlivých spotů jsou komické až absurdní situace, ze kterých George vyjde vždy jako vítěz. Jde o volné pokračování loňské kampaně,“ uvádí Monika Hovorková, šéfka engagement tribu České spořitelny. Televizní kampaň bude zejména kanálech Novy.

Pavel JechortTo je snad nejklopotnější cesta k USP a vtipu, co jsem tenhle rok viděl. Jde z toho na mě takový zvláštní smutek.
Pavel Jechort

Iva Hadj Moussa„Je na vás, jak si to uděláte, na nás je zase tohle a tohle.“ Koncept originální není, ale u příběhu s fotkou na cestovním pasu jsem se zasmála. Vyměněné děti v samoobsluze mají až hororový nádech. Spoty mají výtvarný styl, který se nedá přehlédnout. Také jingle je velmi výrazný (a malinko znepokojivý).
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

LOL, tyhle spoty jsou docela světový. Strašně by mě zajímalo, jak u českýho publika fungujou!
Alena Burneleit

Míla KneprNevadí mi, že myšlenkou to leží někde mezi starou Kooperativou a MasterCard. Oceňuji, že si s tím někdo dal práci. Oceňuji „polidštění“ George. Jen se nějak nedokážu popasovat s tou vizuální stylizací spotů. Nechápu proč. Tedy chápu - je to cool pro reklamožrouty.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerVýhody zázračného George jsou trošku úsměvné, přesto mě spoty celkem baví. Mávající pračka je top.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekPamatovat si nákupní košík a PIN je trochu vydřený. Je to natočený moc hezky, produkt je celkem zajímavej. Ale víc by se mi líbilo, kdyby ty absurdní situace byly rozehraný kolem těch funkcí aplikace. Ne takhle uměle napojený.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Ondřej SoučekPěkně a vtipně natočený, ale připomíná mi to „Bóbika!“ Nekomunikuje to benefit, ale něco úplně jiného.
Ondřej Souček

3. Lízátka vyzývají k věčné zábavě (49 %)

Značka Chupa Chups ve spolupráci s agenturou Triad Advertising přichystala k letošním Vánocům novou image kampaň, která pokračuje v úspěšné komunikaci se staršími teenagery. Nová kampaň se drží dlouhodobého cíle klienta i agentury – prezentovat značku Chupa Chups jako cool brand, se kterým se mohou ztotožnit nejen děti, ale i náctiletí – a globálního claimu Forever Fun, jehož myšlenkou je, že správnou zábavu člověk může zažít v jakémkoli věku. „Smyslem kampaně je především teenagerům připomenout, že každý z nás má v sobě někde ukryté to malé dítě, které se kdysi dokázalo těšit z maličkostí, bylo bezstarostné,  na nic si nehrálo a užívalo si života naplno a bez přetvářky. A my jim chceme pomoct ho opět najít,“ prohlašuje Katarína Fiantoková, brand manager Chupa Chups. Kampaň bude probíhat do 15. prosince ve formě spotu pro kina a televizi Óčko, na videowebu YouTube, na sociálních sítích Facebook a Instagram a na plakátech na středních školách v Česku a na Slovensku.

Kampaň staví na paralelách mezi tím, jak se bavily děti, kdy ještě byli jejich nejlepší kamarádi rodiče, a tím, jak se baví v náctiletém věku. „Vybrali jsme několik typických dětských her a aktivit, které konfrontujeme s jejich ‚dospělejšími‘ variantami – klasické skákání přes gumu má svou vylepšenou podobu v bungee jumpingu, malování na obličej v používání filtrů třeba na Instagramu,“ vysvětluje Rado Jankovič, creative team leader z Triadu. „Přestože kampaň spouštíme v předvánočním období, svátkům se v komunikaci zcela vyhýbáme. Hlavním poselstvím claimu Forever Fun je mimo jiné to, že zábavu s lízátkem zažijete kdykoli, tak proč čekat na Vánoce,“ doplňuje. Zastřešující vizuál využívá principu koláží a dynamikou má reflektovat stále se zvyšující tempo informací nejen ve světě mladých lidí. K ulehčení komunikace si vypůjčuje i vizualitu samolepek a filtrů, které známe ze sociálních sítí.

Klíčový vizuál vánoční kampaně Chupa Chups

Klíčový vizuál vánoční kampaně Chupa Chups

Pavel JechortMezi slepými jednooký králem. Cukr dělá s lidmi divné věci, jako třeba tohle, ale beru.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaHned dvě kampaně tohoto týdne vyzývají, abychom byli stále dětmi. Podání Chupa Chups je hravé, energické a baví mě. Snad bude bavit i starší teenagery.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to trendy a dobře variabilní pro produkci.
Alena Burneleit

Míla KneprVzhledem k věku (mému) mě to beznadějně míjí. Formát i art direction mohou fungovat. Nicméně insight, že lízátko pomáhá teenagerům, aby v sobě objevili malé dítě, podle mého názoru poněkud kulhá.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerTo je správně ulítlé. To mě baví! Hned máte chuť na pořádnou lízačku.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekJe to ulítlý, zajímavý. Ta sdělení jsou tam podle mě hodně schovaná, ale třeba to mladí pochopí.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Ondřej SoučekSmutné je, když mi někdo ukazuje rozesmátý pišišvory a ještě mi tvrdí, že to bude forever fun. A k tomu z lízátkem. Chci něco chytřejšího.
Ondřej Souček

4. Penny hraje dětem, co jsou dál v nás  (31 %)

Obchodní řetězec Penny v období před Vánoci přichází s emotivním spotem, doplněným o novou interpretaci populární skladby Forever Young od skupiny Alphaville. Ten pro Penny nazpíval dětský sbor Pražská kantiléna sbormistryně Karolíny Řepové. Kreativní agenturou je v případě této kampaně německá Serviceplan Campaign, pod vedením kreativního ředitele Matthiase Schustera. Natáčelo se v berlínské produkci Anorak Film, v režii Stuarta McIntyrea. Českou adaptaci zařídila agentura Hullabaloo, řídil ji Jiří Pleskot. Spot bude ve verzi 30 a 60 vteřin prezentován online a také v televizi, na všech hlavních komerčních kanálech Nova, Prima a Barrandov. Intenzivně budou využity i sociální sítě. Pro účely kampaně byl vytvořen hashtag #ZnovuDitetem. V kampani Penny využije i influencery a známé lidi. Připraveny jsou i výzvy a soutěže, do nichž budou moci lidé zasílat fotografie a videa z chvilek, kdy se cítili znovu dítětem. Motto kampaně zní Vánoce jsou pro všechny děti, i ty, co jsou stále v nás. Kampaň vyzývá všechny k tomu, aby se na okolní svět dívali dětskýma očima, aby se ze života více radovali a užívali si jej tak, jako to umí právě děti.

Pavel JechortMožná se už v reklamních pravidlech nepíše, že reklama na předmět XY se má alespoň vzdáleně dotýkat předmětu XY.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaMyšlenka je krásná. Píseň také. Provedení na můj vkus trochu moc kýčovité. Ale i tak povedená adaptace. Husí kůže lehce byla.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

A co to říká o Penny?
Alena Burneleit

Míla KneprZa mě dobrý. Jsem nevyléčitelný infantilní milovník kýčovitých Vánoc. Čím víc světýlek a ozdob, tím líp. A Penny mi říká, že to je to dítě ve mně. Souhlas. Teď se jen budu bát, jestli v rámci efektivity spot nezkrátí a nepřidají tag-on s levnou krkovičkou a lahvovým pivem.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerKampaň můžete příští rok prodat jiné firmě, stačí vyměnit logo na konci.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekInsight je dobrej. Jeho spojení s Penny mi moc nedává smysl, ale třeba to zařídí zbytek kampaně. Použít hudbu Karla Gotta bych se já teda teď neodvážil. A Leošovi Marešovi, který namluvil voiceover, zatím lásku k Penny moc nevěřim.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Ondřej SoučekDěti jsou stále v nás! Kanibalský přístup v komunikaci jsem ještě neviděl, ale možná je to odkaz na Cimrmana a scénu z Dobytí severního pólu.
Ondřej Souček

5. Jakub to má už úplně na Koháku (26 %)

Mobilní operátor Mobil.cz mediálního domu Mafra spustil reklamní kampaň s vánoční tematikou. Hlavní roli opět ztvárnil režisér a herec Jakub Kohák, jenž komediální formou představuje výhodné balíčky předplacených karet bez závazků. V nadsázce divákům prozradí například několik tipů, jak o letošních vánočních svátcích ušetřit, a samozřejmě nechybí ani hláška z minulé kampaně Mám to na Koháku. „Našim cílem je upozornit na změny balíčků předplacených karet, u kterých jsme na Vánoce například zdvojnásobili maximální limity stahovaných dat. Nové spoty jsou opět velice zábavné a diváci se rozhodně nebudou nudit,“ věří produktový manažer Mobil.cz Karel Bechník. Za kreativním konceptem kampaně je podepsána konzultační společnost Acomware. Připraveny jsou celkem tři reklamní spoty, poběží na stanicích Nova a Óčko, dál na YouTube, Facebooku a Instagramu. V televizi se spoty objeví první a druhý prosincový týden.

Pavel JechortVizuálně přeplácané. nejde koukat na Koháka a na grafiku vedle, vtip už taky nikde, produkt absolutně nezajímavý.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaJakub Kohák už to má skutečně zřejmě všechno na Koháku.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Spot baví. Ale mám pro vás návrh na změnu názvu. Namísto „Datuj zdarma, buduj vztahy“ by to mělo být „Datuj zdarma a buď hajzl“. Bude tak líp rezonovat s Kohákovou radou rozejít se ještě před Vánocema, a pak se bez závazku zlít.
Alena Burneleit

Míla KneprUž to ve mně uzrálo. Klasifikace reklamy: je světová reklama, je česká reklama (místy taky světová), je reklama z Brna a pak je reklama s Jakubem Kohákem.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerPan Kohák má svůj styl, ať propaguje cokoli. Nejspíše to na lidi funguje, já budu asi jen malá výjimka.
Michal Šoller (Cognito)

Tomáš UrbánekTohle už mě moc nebaví. A ani ten Kohák to neutáhne. Snaží se to být tak moc vtipný, až nevim, co sledovat dřív - vtípky v grafice, anebo Koháka. A ta nabídka se v tom nakonec ztratí. Ubral bych na snaze být vtipný a přidal bych na kvalitě produkce a promýšlení celýho spotu.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Ondřej SoučekKdyž nevíš co, dej do reklamy Koháka. Už totiž neplatí psi ani děti. Ale je pořád cool?
Ondřej Souček

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Předělat Pelíšky chtělo stejnou odvahu jako předělat Kofolu“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 49. týden 2019

  1. McCann Prague: Skutečný dárek (55 %)
    značka: Skutečný dárek, klient: Člověk v tísni
  2. McCann Prague: Lidská síť dokáže zázraky (49 %)
    značka: Vodafone, klient: Vodafone Czech Republic
  3. FilmZlicinCompany: Stačí věřit (38 %)
    značka: Mall.cz, klient: Mall Group
  4. Comtech_Can: Čistá vodka, čistá zábava: Pure Silvestr Spirit (38 %)
    značka: Hanácka vodka, klient: Palírna u Zeleného stromu
  5. Aetna: Vianoce 2019 (35 %)
    značka: Vinea, klient: Kofola ČeskoSlovensko

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Pelíšky ukázaly skutečný dárek (55 %)

Charitativní e-shop Skutečný dárek organizace Člověk v tísni, který je určen na podporu lidí v nejchudších zemích světa, letos propaguje upravená scéna z populárního filmu Pelíšky. Jde o tu, v níž major Šebek v podání Miroslava Donutila u vánočního stromku obdarovává syna, jehož hraje Michael Beran. Donutil pak vystupuje v závěrečné fázi spotu, kde propaguje právě e-shop Člověka v tísni. Přes něj už lidé zakoupili pomoc za 130 milionů Kč, přitom jen loni 22 milionů. Tištěné nebo elektronické certifikáty s věnováním umožňují nákup koz, ovcí, zemědělského nářadí nebo sazenic.

„Chtěli jsme diváky hlavně pobavit a zároveň jim nasadit brouka do hlavy, jestli by fakt nebylo lepší, kdyby letos darovali Skutečný dárek místo blbostí,“ říká Jan Benda z kreativního týmu McCann Prague, který spot realizoval. Autoři spotu plánovali, že scénu přetočí v původním obsazení a pod režijním vedením Jana Hřebejka. Z toho nakonec museli ustoupit a přetáčeli jen část známé scény. „U Pelíšků si vždy vzpomenu, jak podceňovaný film to byl. Před dvaceti lety mu nikdo nevěřil, měl mizerný rozpočet, natočili ho na šestnáctku. Dneska jsou Pelíšky kult. Pro mě jsou připomínkou, že každé natáčení začíná od nuly a nikdo nikdy neví, jak to může dopadnout,“ popisuje režisér Petr Zahrádka. „Atmosféra na place byla stejná jako pokaždé, když přinesete hořlavinu (prskavky) a živá zvířata (slepice a kuřata) do jedné místnosti… bylo to milé. Kostýmní výtvarnice sehnala původní oblek majora Šebka a Mirek Donutil se do něj i po dvaceti letech s přehledem vešel,“ dodává.

Na e-shopu je letos k mání darovací certifikát v hodnotě 500 Kč ze speciální edice podle filmu Pelíšky nebo retro těžítko z jiné slavné scény s Jaroslavem Duškem a Evou Holubovou. Výtěžek z prodeje pomůže českým dětem na cestě za lepším vzděláním. Limitované edice dárků českých umělců a značek nabízí charitativní eshop už druhým rokem. Kromě těžítka lze letos nadělit dalších pět originálních kousků, konkrétně grafiku výtvarníka Petra Nikla, peněženku od PlayBag, šálu od Ester & Josefiny, šperk Elišky Lhotské nebo zápisník Papelote.

Pavel JechortPěkné, nejen kreativně, tam to samozřejmě odvedl film, ale i duchovně. Jedna z mála reklam, co nenutí nakupovat zbytečnosti nebo se přežírat pod stromkem, ale naopak udělat něco pro ostatní a pro duši.
Pavel Jechort

Jednoduchý, není co řešit.
Jan Javornický (Elite Solutions)

Tomáš UrbánekTohle chtělo stejnou odvahu jako předělat letošní Kofolu. Jednoduchý a zapamatovatelný. Pro mě vítěz kola.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Ondřej SoučekA smysl to má jakej? Dát osla zemědělci z Konga chápu. Tohle ne.
Ondřej Souček

2. Nejsilnější síť jste vy, hlásá Vetchý (49 %)

Pod názvem Lidská síť dokáže zázraky nasadil operátor Vodafone od 1. prosince svůj vánoční spotOndřejem Vetchým, který bude k vidění na televizních obrazovkách i online. Příběh o malém chlapci zdůrazňuje, jakou sílu lidé mají, když se spojí pro dobrou věc, a pomoci jim v tom dokážou i moderní technologie. Kreativa vychází z nové komunikační platformy, kterou Vodafone představil v polovině letoška. Operátor dlouhodobě staví komunikaci na vyjádření svého hlavního poslání, kterým je působit pozitivně na společnost a spojovat lidi. „Tu nejsilnější síť tvoříme my, lidé, a technologie jsou naším nástrojem. Vodafone věří v sílu technologií, které je však nutné využívat správným způsobem a pro dobrou věc,“ vykládá firma. Vánoční spot vytvořila agentura McCann Prague. Ondřej Vetchý je v současnosti také tváří Českých drah. Myšlenka spojování letos provází Vodafone nejen v ideové rovině, ale i reálně na poli byznysu: právě probíhá převzetí společnosti UPC, poskytovatele pevného internetu, kabelové televize a telefonie. To se odráží v závěru vánočního spotu.

Pavel JechortJestli jde o sdělení, že Vodafone pohltí UPC, tak to nechápu. Vůbec tam není souvis mezi kreativou a sdělením.
Pavel Jechort

Když jsem to viděl před pár lety naposledy, přišlo mi to ještě o něco lepší. Ale tehdy pod tím spotem byla podepsaná nějaká úplně jiná značka, tak to se nepočítá.
Jan Javornický (Elite Solutions)

Tomáš UrbánekJe to dojemný, dobře natočený, jednoduchý a ještě to říká přesně to, co má. Vybočovat to ale mezi ostatníma vánočníma dojákama nebude.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Ondřej SoučekPro milovníky Lásky nebeské a Harryho Pottera jasná jednička týdne. Ale neměl by jít Vodafone výš od těchto každodenních rodičovských starostí? Řečeno slovy reklamního klasika: „Já se jenom ptám.“
Ondřej Souček

3. Pro Mall.cz letos zpívá Ztracený (38 %)

Marek Ztracený v novém klipu Mall.cz

Marek Ztracený v novém klipu Mall.cz

Letošní vánoční kampaň e-shopu Mall.cz podpoří nová píseň zpěváka Marka Ztraceného. Nová vánoční píseň má název Stačí věřit a videoklip k ní exkluzivně uvádí internetová televize Mall.tv. Jde o finální fázi letošní vánoční kampaně, kterou Mall.cz pod heslem S námi Vánoce v klidu přežijete spustil už v polovině září a navázalo na ní říjnové Black Friday. „S vánoční písní pokračujeme v úspěšné tradici, kterou jsme zahájili před dvěma lety spojením s Ewou Farnou a v loňském roce spoluprací s kapelou Chinaski a Katarínou Knechtovou. Letos byl jasnou volbou autor několika hitů Marek Ztracený. Přidáním písně do kampaně chceme lidem udělat dobrou náladu a aspoň trochu zpříjemnit Vánoce,“ říká Tomáš Punar, commercial marketing director v Mall Group. Videoklip bude týden jenom na Mall.tv, pak i na Facebooku a YouTube. Vánoční singl je autorskou záležitostí Ztraceného, který ho připravil pod producentským dohledem Dalibora Cidlinského juniora. Videoklip k nové písni realizovali Jaroslav Zderadička a Daniel Horník z FilmZlicinCompany.

Je to vlastně super, když si někdo řekne, že by chtěl udělat něco takovýho, jako se dělá v cizině a i tady nad tím pláče každý druhý markeťák. Do Johna Lewise a jeho vánočních dojáků či jiných podobných majstrštyků je sice cesta ještě hodně dlouhá, ale na druhou stranu, důležité je po ní kráčet.
Jan Javornický (Elite Solutions)

Tomáš UrbánekProti minulýmu roku drží celá kampaň mnohem míň pohromadě. Tu písničku měla zpívat Jiřina Bohdalová, aby se to celý propojilo. Minulý kampaně měly taky přesah do reality a - aspoň podle videa - Mall.cz plnil přání skutečným lidem. Tady se to neděje.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Ondřej SoučekČeská mainstreamová produkce je na jedno brdo. A když k tomu přidáte tupý text, dostanete snadno zapomenutelný produkt, který bude fungovat právě akorát do letošního Štědrého dne.
Ondřej Souček

4. Ruppert tančí s Hanáckou (38 %)

Matěj Ruppert v reklamě na Hanáckou vodku

Matěj Ruppert v reklamě na Hanáckou vodku: citylight

Palírna U Zeleného stromu spouští novou kampaň na Hanáckou vodku. Její tváří se stává zpěvák Matěj Ruppert. Součástí integrované kampaně,  která ukazuje Hanáckou vodku jako ideální pití na party, bude televizní spot v České televizi i na komerčních stanicích, online včetně sociálních médií, venkovní citylighty a PR komunikace. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o značce. „Konec roku vybízí k setkávání s přáteli a silvestrovským party. K těm neodmyslitelně patří také chytlavá hudba a tanec. Ve spolupráci s tanečníky z televizního spotu chceme dát dohromady několik nekomplikovaných kroků, které se mohou lidé naučit a zatančit si na vánočním nebo silvestrovském večírku,“ upřesňuje brand manager Hanácké vodky Jan Sedláček.

Pro Hanáckou vodku jde o první spojení se známou tváří. „Matěje Rupperta jsme si vybrali pro spolupráci, abychom šikovně využili jeho hudební i pohybové nadání a umění udělat tu správnou party,“ poznamenal Sedláček. Komunikace rozšiřuje aktuální koncept Čistá vodka, čistá zábava s posunem od #PureSpirit k #PureSilvestrSpirit. „Jak spousta lidí ví, vodka je jedním z mých oblíbených pití. Svého času dokonce v jednom baru míchali vodku s džusem podle mého receptu. Navíc se považuji za patriota a jsem rád, když se mohu spojit s tradiční českou značkou. Na nabídku spolupráce na kampani k Hanácké vodce jsem proto rád kývl. Také jsem si po čase zase rád zatančil,“ řekl Ruppert.

Pavel JechortNemůžu si pomoct, ale mě se líbí. Už jsem jí párkrát potkal v televizi a nepřepnul. Přitom taková blbost, že?
Pavel Jechort

To mi připomíná - viděli jste tančit Christophera Walkena v klipu Fatboye Slima? Tak tancuje celebrita. To si dejte místo Hanácké, klidně i víckrát!
Jan Javornický (Elite Solutions)

Tomáš UrbánekMně se tohle nelíbí, působí to na mě jako hrozná křeč. Písnička, text i tanec jsou dost kostrbatý. Matěj Ruppert je podle mě vtipnej a zajímavější by s ním byl nějakej silvestrovskej příběh, nebo aspoň vtipná konverzace na baru.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Ondřej SoučekNo, tohle je jednochá rovnice. Hezky se zlejt = Hanácká vodka. Ale slovy reklamního klasika: „Hoši, dobrý, ale co to udělá se značkou, to ste přemejšleli?“
Ondřej Souček

5. Vineu na Slovensku připomíná Aetna (35 %)

Na slovenských televizích Markíza a Joj běží letošní vánoční spot pro tradiční značku Vinea od Kofoly. Spot stojí na jednoduchém vtipu - trs hroznů se otočením obrazu promění ve vánoční stromek. Komunikační koncept připravila brněnská strategicko-kreativní agentura Aetna, jež na produkci spotu spolupracovala s režisérem Lubošem Vackem a pražskými Flux Films. „Chtěli jsme ke spotu přistoupit maximálně citlivě. Už proto, že je Vinea považována za slovenské národní bohatství a její spoty budí vždy velká očekávání. Zároveň jsme s klientem pracovali na tom, aby byl výsledek co nejpřirozenější. Ať už jde o samotné hrozny nebo o omezení všech dalších efektů. Protože Vinea je v prvé řadě o přírodě, přirozenosti, autenticitě a opravdové chuti hroznů,“ říká Pavel Šmid, account director Aetny.

Aetna zvítězila v říjnovém výběrovém řízení, které na komunikační koncept vypsala Kofola ČeskoSlovensko, producent Viney. „Idea nás nadchla především pro svou jednoduchost. Chtěli jsme odkomunikovat dvě základní skutečnosti – Vinea je nápoj z hroznů a na Slovensku k Vánocům neodmyslitelně patří. A jak už to v životě bývá, to nejkrásnější se často skrývá v úplně jednoduchých věcech, stačí se na ně jen správně podívat. Stejně jako stačil správný úhel pohledu na trs hroznů,“ říká senior brand manažerka Viney Zuzana Ederová.

Pavel JechortJako připomenutí značky reklama maká a navíc je poměrně hezká.
Pavel Jechort

Jednoduché ano. „Jednoducho krásné“? Neviděl jsem...
Jan Javornický (Elite Solutions)

Tomáš UrbánekUdělaný hezky, ale na Vánoce je to málo.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Ondřej SoučekNo, proč jít do hloubky, když je ta reklama tak jednoduchá. Můj strejda mi furt povídá: „Ne*er se s tim, kluku.“ Strejda má asi pravdu, ale jsem z toho smutnej.
Ondřej Souček

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Top 10 českých reklamních kampaní roku 2019

$
0
0

WMC Grey s nejlíp hodnocenou kreativou roku, nadto jako jediná agentura s více pracemi v top 10, a to hned s třemi. HBO jako klient s dvěma pracemi v top 5 a Kofola s dvěma díly v top 10, z toho s jedním vítězným. Taková je loňská bilance Reklamní katovny, pravidelného hodnocení tuzemské reklamní kreativy, jež Médiář přináší každý týden na základě hodnocení seniorních expertů z české praxe.

Deset nejlíp hodnocených kampaní roku podle popravčích Reklamní katovny

  1. WMC Grey: Chodí to tu pomalu (67 %)
    značka: Royal Crown Cola, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  2. Comtech_Can: Někdo jiný (65 %)
    značka, klient: Český červený kříž
  3. Symbio: Bez vědomí (65 %)
    značka: HBO, klient: HBO Europe
  4. Ové Pictures, Brain One: Konečně normální pojišťovna (64 %)
    značka: Direct, klient: Direct pojišťovna
  5. Konektor Social: Vaše vláda končí 15. dubna (64 %)
    značka: HBO, klient: HBO Europe
  6. Havas Prague: To by se vám ve vlaku nestalo (62 %)
    značka, klient: České dráhy
  7. WMC Grey: Ordinace pro lidi bez domova (61 %)
    značka, klient: Armáda spásy
  8. B&TPauza na pořádné kafe (58 %)
    značka: Jihlavanka, klient: Tchibo
  9. WMC Grey: Lásky je dost pro všechny (58 %)
    značka: Kofola, klient: Kofola Československo
  10. VCCP: Jak obnovit naděje roku 1989 (57 %)
    značka: Forum 2000, klient: Nadace Forum 2000

1. Chodí to tu pomalu (WMC Grey pro Kofolu)

Kofola ČeskoSlovensko a kreativní agentura WMC Grey přišly začátkem loňského února s novou kampaní pro značku Royal Crown Cola. Po rebrandingu v předchozím roce byla komunikace opět založena na autenticitě a jižanském pomalém životním tempu. Veškeré materiály - včetně šedesátivteřinového televizního spotu a třicetivteřinové variace pro internet nazvané Šlofík - vznikaly přímo v místě zrodu značky, tedy na jihu USA. „Obdivuji vcelku odvážný krok klienta pustit v dabingem odkojené zemi anglicky mluvené video, a ještě místo původně plánované třicítky uvést kampaň minutovým spotem,“ pochvaloval si kreativní ředitel WMC Grey David Suda využití jižanského akcentu.

2. Někdo jiný (Comtech_Can pro Český červený kříž)

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

Při příležitosti 100. výročí vzniku Českého, respektive Československého červeného kříže vznikla kampaň, která komunikuje jeho nejdůležitější poslání – pomáhat ostatním. Odstartovala minutovým klipem v kinosálech pražské Lucerny a na Facebooku a pokračovat bude dvacetivteřinovými spoty v České televizi a televizi Prima. Postupně byla doplněna dalšími formáty tiskovou inzercí, plakáty a displejovými formáty na internetu. Zároveň se plnila microsite kampaně 100letcck.cz. V průběhu roku se rozběhl také ambasadorský program na sociálních sítích a s ním spojené eventy v místech pomoci Českého červeného kříže. Kampaň vytvořila agentura Comtech_Can.

3. Bez vědomí (Symbio pro HBO)

Placená televize HBO v kampani na nový seriál z období sametové revoluce Bez vědomí využila speciálně pro tuto příležitost vytvořené zmanipulované video, na němž je vidět imitaci prezidenta Miloše Zemana. Ve skutečnosti to byl herec Jan Vlasák, který promlouval hlasem imitátora Petra Jablonského. Video dlouhé minutu a tři čtvrtě pro HBO vytvořila agentura Symbio a její produkce Symbiograf. Autorem samotného deep fake je Ctrl Shift Face známý z vidowebu YouTube. „Hlavní pro nás bylo, abychom nevytvořili politicky angažovaný projev. Hlavu státu, jakožto nejvyššího politického představitele republiky, jsme tak využili jen pro demonstraci technických možností manipulace s informacemi,” říká idea maker Symbia Michaela Pechanová.

„Video, ve kterém falešný Zeman hlásá, že je třeba chránit novináře, má za účel rozpoutat diskusi kolem dezinformací a šíření fake news. Kvůli rapidnímu technologickému vývoji je stále těžší rozeznat pravdu od lži. V rámci projektu vzniká i dokumentární formát, který popisuje tvorbu deep fake videa,“ uvádí HBO. Právě tenká hranice mezi domnělou a skutečnou realitou je ústředním motivem zmíněného seriálu Bez vědomí. Stejnojmenné hrané špionážní drama se odehrává v době převratu v Československu z roku 1989. Všech šest dílů mělo premiéru na 30. výročí tehdejších událostí, které připadlo na neděli 17. listopadu 2019.

4. Konečně normální pojišťovna (Brain One pro Direct)

Direct pojišťovna po necelém roce přišla s další reklamní kampaní, a to zaměřenou na konkrétní produkty, kterými chce podpořit a komunikovat své poslání – měnit svět pojišťovnictví k lepšímu tak, aby lidem v průšvihu pomáhal. Během června 2019 spotřebitelé viděli tři dvacetivteřinové spoty, jež popisovaly výhody majetkového, cestovního a autopojištění. Direct tak navázal na koncept Konečně normální pojišťovna, který odstartoval se svou historicky první kampaní v září 2018. I tentokrát byly spoty stříhané z papíru. Opět na nich pracovalo kreativní duo Ové Pictures ze Slovenska. Na kreativě pojišťovna pracovala s agenturou Brain One, a to už třetím rokem.

5. Vaše vláda končí (Konektor Social pro HBO)

Pro propagaci premiéry poslední řady populárního seriálu Hra o trůny placené televize HBO připravila agentura Konektor Social netradiční kampaň. V Praze probíhal série aktivit, které na premiéru upozornily – nábor do Noční hlídky, obří videomapping i guerillové akce v ulicích a na stadionu Slavia.

6. To by se vám ve vlaku nestalo (Havas pro České dráhy)

Bezpečnost a pohodlí vlakových lůžkových vozů, kde vám donesou „raňajky“, do kontrastu s dlouhým a únavným cestováním autem dala kampaň Českých drah od agentury Havas. Stejně jako v předchozích kampaních na aplikace Můj vlak a Vlakem na výlet se v hlavní roli představil Ondřej Vetchý, děj stál na jeho neumělém napodobování slovenštiny. Kampaň propagovala služby nočních vlaků tuzemského národního dopravce. Natáčelo se jeden den v produkci Boogie Films, spoty režíroval Tomáš Bařina. Televizní spoty doprovodila printová a outdoorová část kampaně, v níž se na pohodlí nočních vlaků poukazovalo s odkazem na různé typy spáčů.

České dráhy: Baletka (Havas)

České dráhy: Baletka (Havas)

České dráhy: Horolezec (Havas)

České dráhy: Horolezec (Havas)

České dráhy: Skejťák (Havas)

České dráhy: Skejťák (Havas)

České dráhy: Tanečník (Havas)

České dráhy: Tanečník (Havas)

7. Ordinace pro lidi bez domova (WMC Grey pro Armádu spásy)

Armády spásy v jedné ze svých loňských kampaní od WMC Grey upozorňovala, že lidi bez domova jsou často okolnostmi nuceni sáhnout k problematické samoléčbě, a vyzývá k podpoře vzniku a provozu ordinací praktického lékaře právě pro tyto pacienty. Kreativu kampaně připravila WMC Grey na vlastní náklady ve spolupráci s produkcí AZN Kru a režisérem Dužanem Duongem. „Šli jsme po samotné podstatě věci. Chtěli jsme představit problém samoléčby v syrové podobě a úplně se vyhnout jakýmkoliv reklamním klišé. Proto jsme ve spolupráci s terénním pracovníkem Armády spásy zkontaktovali reálné bezdomovce, kteří se stali hlavními tvářemi kampaně,” říká David Suda, kreativní ředitel WMC Grey. Video i klíčové vizuály tedy představují příběhy dvou mužů a jedné ženy bez domova, kteří řeší zdravotní problém tak, jak jim to jejich situace právě umožňuje.

8. Pauza na pořádné kafe (B&T pro Tchibo)

Výrobce kávy Jihlavanka přišel s komunikační platformou Pauza na pořádné kafe. Navázal tak na své tradiční téma odměny a poctivé práce, přičemž tentokrát se soustředí na „nepracovní“ část. Chtěl tak zaujmout mladší cílovou skupinu, mimo tradiční pijáky turka, kteří jinak tvoří významnou část zákazníků Jihlavanky. „Kromě oslovení mladší cílové skupiny chce Jihlavanka také posílit českou kávovou kulturu, kde jsou pravidelné pauzy na kafe – ve srovnání s jinými zeměmi – stále spíš neznámým fenoménem. Po řadě let, kdy své zákazníky tradičně odměňovala za dobře odvedenou práci, tak plánuje Jihlavanka naučit zlaté české ručičky novou dovednost. Chvíli nepracovat,“ uvedla brand managerka Anna Hořáková.

„Naším cílem je vtisknout Jihlavance sebevědomí a charisma, a tím ji dostat do pozice, do které patří, do pozice silného lídra trhu relevantního pro kafepijce napříč věkovými skupinami. Způsob, jakým to děláme, je pro nás klíčový. Koncept Pauza na pořádné kafe vystupuje z kategorie svojí realističností, lidskou tonalitou bez příkras a českostí. Proto nikde v komunikaci neuvidíte perfektní vyumělkované záběry plné 3D nebo dokonalé food shoty. Naši kafaři nejsou happy smiley shutterstock people a když si dělají kafe, tak prostě udělají bordel,“ popisuje kreativní styl a strategii komunikace Jan Jelínek, kreativní šéf a zakladatel agentury B&T, která novou komunikaci zajistila.

9. Lásky je dost pro všechny (WMC Grey pro Kofolu)

Ve spolupráci s WMC Grey přišla Kofola ČeskoSlovensko s jarní kampaní, která navázala na dlouhodobou komunikaci postavené na lásce. Tentokrát se inspirovala básní Máj Karla Hynka Máchy a rozvíjí příběh tří hrdinů - Hynka, Viléma a Jarmily. Příběh lásky dvou chlapců k jedné dívce běžel ve spotu na českých a slovenských televizních obrazovkách. V online prostředí se postupně odhalovaly jeho další části. Podpořily ho jarní etikety největších formátů Kofoly.

10. Jak obnovit naděje roku 1989? (VCCP pro Konferenci Forum 2000)

Konference Forum 2000 vždy na podzim připomíná odkaz Václava Havla a důležitost demokratických hodnot. Loňský 23. ročník akce proběhl v Praze v říjnu společně s doprovodným Festivalem demokracie, a to pod názvem Jak obnovit naděje roku 1989? Kampaň k tomu běžela v České televizi a v digitálních médiích. Spoty připravila kreativní agentura VCCP s produkcí Target Pictures. Napsal je a režíroval Štěpán Zálešák. „Během sametové revoluce se staly fenoménem cinkající klíče. Ve spotu ke konferenci se klíče třesou znovu – tentokrát proto, abychom o demokracii a svobodu, kterou nám před 30 lety pomohly otevřít, nepřišli,“ popsal tvůrce.

Nové verdikty najdete na Médiáři i v roce 2020, od 13. ledna tradičně každé pondělí

„Nový koncept Raiffky je dojemný tak akorát“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 2. týden 2020

  1. DDB Prague: Respekt (58 %)
    značka, klient: Raiffeisenbank
  2. inhouse: Uber jezdí s Boltem (43 %)
    značka, klient: Bolt
  3. Socialsharks: Dakarská etiketa Ladislava Špačka (41 %)
    značka: Big Shock!, klient: Al-Namura
  4. Kindred: Ty nejlepší příběhy si píšeme sami (34 %)
    značka: Huawei, klient: Huawei Technologies (Czech)
  5. Kotelna 55: V POP končí nákupy úsměvem (28 %)
    značka: Premium Outlet Prague Airport, klient: The Prague Outlet

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Raiffka začala ukazovat respekt (58 %)

Mezi svátky se na televizních obrazovkách objevil nový televizní spot Raiffeisenbank s názvem Respekt. Spot předznamenal reklamní kampaň na podporu nových osobních a podnikatelských účtů. Banka se tak definitivně rozloučila s detektivem Arturem, který byl tváří reklamy po uplynulých pět let. Od nového roku své produkty a služby propaguje prostřednictvím nového komunikačního konceptu. Zachovává v něm vnímání Raiffeisenbank jako prestižní a klientsky orientované banky, která oslovuje i širší spektrum klientů.

„Víme, že vydělat si peníze není mnohdy snadné. Zároveň vnímáme, že pro naše klienty nejsou peníze pouze cílem jejich úsilí, ale jsou především prostředkem, který jim umožňuje žít život podle jejich představ. Nic není zadarmo. Proto se o naše klienty i jejich finance staráme s péčí a respektem,“ popisuje nový přístup ke komunikaci Hana Kovářová, ředitelka marketingu Raiffeisenbank. Respekt je mottem nové reklamní kampaně, ve které klienti banky zažívají ve svém zaměstnání někdy těžké, někdy úspěšné momenty. Nicméně všichni se po náročném dni večer vracejí rádi domů ke svým blízkým.

Nový komunikační koncept dodala agentura DDB. Použitá píseň ve spotech je coververze A Hard Day’s Night od The Beatles. Raiffeisenbank je tak první firmou v Česku, v jejímž spotu se hudba Beatles objevila. Svůj hlas spotu propůjčil herec Jiří Dvořák. Banka se tak rozloučila s hlasem Michala Dlouhého z předchozího konceptu s Arturem.

Iva Hadj MoussaSkvěle vybraná písnička a citlivý insight. Dojemné tak akorát. Uvěřitelné. Za mě jednoznačný vítěz týdne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarČernobílá banka je tu jen jedna a to je dobrý positioning. Z videa si bohužel už po minutě nepamatuju jediný záběr.
Jakub Hussar (Haze)

Zdá se, že Raiffka dospěla. Barevné kódování i messaging jí sluší.
Alena Burneleit (2Fresh)

Tomáš UrbánekPředchozí koncept jsem rád neměl. Tenhle je mi bližší. Oceňuju odvahu vzdálit se od plochý komunikace produktů a jít po insightu, životě a emocích. Na druhou stranu tenhle koncept bohužel asi nikdy nebude tak rozpoznatelný jako ten detektiv.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákVítěz týdne a prvních 100 % 2020. Respekt.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Ivan PeterkaRaiffeisenbank se, ač o to zjevně stála, emočně nehnula z místa. I když, pokud někoho detektiv Artur rozčiloval, tak posun tady přece jen je. Tohle vás totiž nechá chladnými.
Ivan Peterka (Peppermint)

Michal ŠollerAle jo, drží to styl, jsou tam i emoce... nebudeme na nový rok moc přísný.
Michal Šoller (Cognito)

Pavel JechortInsight, že prachy jsou těžce vydělané, tam je. Ale už chybí B a pečeť proklientské banky není zrovna to, co mě přesvědčí.
Pavel Jechort

2. Bolt škádlí konkurenční Uber (43 %)

Kampaň Boltu obsadila venkovní plochu u křižovatky Na Knížecí v Praze

Kampaň Boltu obsadila venkovní plochu u křižovatky Na Knížecí v Praze

Na venkovních reklamních plochách v Praze se jako součást nové marketingové kampaně mezinárodní přepravní aplikace Bolt objevil slogan Paní Uber jezdí s Boltem. Tváří kampaně má být spokojený uživatel a jedním z nich je údajná paní Lidia Uber, vyobrazená na velkoplošné plachtě Na Knížecí na Andělu i na zastávkách MHD. Hlavní myšlenkou kampaně je oslovení cestujících a jejich zapojení do kampaně, „namísto toho, aby utrácela za oslovování celebrit s nabídkou stát se tváří značky Bolt“, jak doslova uvádí. Součástí kampaně je online komunikace na sociálních sítích a firemním blogu. Za kampaní stojí brand manager Boltu Maksymilian Granat-Malicki, který vytvořil i tu loňskou, která poukazovala na to, že Bolt šetří na všem nepodstatném a investuje jen do důležitých věcí. Kampaň s Lidií Uber proběhla už loni v Polsku a díky jejímu úspěchu bylo rozhodnuto o jejím zopakování také v Česku.

Iva Hadj MoussaLidia Uber je sympatická, vizuál čistý, sdělení jednoduché, takhle má asi vypadat outdoorová kampaň.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarAle jo, to je milý. Nicméně kdybych nečetl doprovodný článek a projížděl kolem tramvají, odnesu si „Uber“ a až pak „Bolt“. Na to bacha.
Jakub Hussar (Haze)

Upoutalo, pobavilo a zdá se, že i k zapamatování došlo.
Alena Burneleit (2Fresh)

Tomáš UrbánekJe to takovej milej vtípek a získalo jim to celkem dost mediálního prostoru a zmínek na sítích... aspoň v naší bublině. Jinak to je na kampaň myslím málo a o produktu to nic moc neříká.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákTaxikáři to chtěli Uberu natřít. Tak se zamysleli. Každý sám ve svém passatu, superbu nebo milionové octavii. Ještě před 15 lety, když se švestky nebály brát, tak by se sjeli v nonstop herně a u patnáctého piva by to vymysleli. Společně. Ale dnes je jiná doba. Chlastat za volantem se už vážně nevyplácí a ještě do toho ten Uber. Jedno je jasný, žádnou zlodějskou agenturu nepotřebujou – za ty roky převezli už leckoho a klidně si troufnou na samotného Chárona. „Co takhle mu šoupnout do bárky taxametr? Mít tak desátek z každé mrtvoly!“ pomyslel si Jarda Bolt, když se soukal do svýho Venta. „Sakra, ten volant je každej den blíž k sedačce!“ Ale dost snění, hezky zpátky do tohodle hnusnýho digitálního světa. Zpět na štafl, za volant, do zácpy. Zácpa! Konečně nápad! Uděláme stávku! Naráz zachrčelo v pásmu 27MHz ve všech poctivejch analogovejch vysílačkách. Kluci byli nápadem nadšení. Stejně furt někde trčej a teď to bude mít konečně vyšší cíl! A tak udělali stávku a ta udělala reklamu komu? Uberu. A podobné je to s Boltem. Ty taky nepotřebují agenturu a tak si sami udělali reklamu. A komu? Ano, zase Uberu... (Slovo „paní“ je na outdooru nečitelné, takže to vypadá, že Uber koupil Bolt.)
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Ivan PeterkaUsain Bolt je tváří Ubru. Ne, počkat... Bolt se nechá vozit Ubrem. Vlastně, paní Ubrová se nechala svést Boltem. Nebo je Bolt řidič paní Uber? Tady se o prvoplánovosti opravdu mluvit nedá. Vlastně mě ta spousta možností baví, ale záměr to nebyl. Snad Bolt tato jízda pro Uber nevyjde moc draho.
Ivan Peterka (Peppermint)

Michal ŠollerLíbí se mi, když se dva pošťuchují, protože z toho mnohdy vznikají vtipné kampaně. V tomto případě to došlo na půl cesty a pak se v tom všichni ztratili.
Michal Šoller (Cognito)

Pavel JechortNo, to je ale fakt reklamní základka.
Pavel Jechort

3. Dakar zlákal mistra etikety Špačka (41 %)

Energetický nápoj Big Shock! spustil kampaň, která má za cíl rozšířit v Česku povědomí o českých závodnících týmu Big Shock! Racing na Dakar Rallye 2020 a podpořit prodej limitované edice Big Dakar! Kampaň od agentury Socialsharks využívá odborníka na etiketu Ladislava Špačka a bude probíhat na Instagramu, YouTube a Facebooku. Celkově se Špačkem vyjde šest epizod, každé video se zaměří na jiné téma. Vznikly též speciální Stickers na Instagramu.

Iva Hadj Moussa„Chceme překvapovat naše konzumenty a fanoušky netradiční komunikací a spoluprací se zajímavými lidmi, třeba jako je pan Špaček,“ říká marketingová ředitelka Petra Dlouhá. No, my jsme v Mark BBDO využili pana Špačka a jeho pravidla etikety už asi před deseti lety v kampani pro brambůrky Lay’s, takže o překvapování kohokoliv nemůže být úplně řeč. Přesto je to kampaň, ze které vám není trapně, zaplaťpánbů za to. Vizuál mohl být hezčí, video je fajn.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarPromarněná příležitost. Špaček šlape na základě fyzického šarmu, ale rozhodně není žádný dechberoucí speaker. Na tvář nezbyl budget? Kouzlo starých pořadů o etiketě se nekoná.
Jakub Hussar (Haze)

Podle lajků a komentářů video evidentně maká. Mně osobně přijde kombinace spotřebitelské promoce, videoobsahu, ambasadorů a nové tváře kampaně jako moc. Uvidíme.
Alena Burneleit (2Fresh)

Tomáš UrbánekNápad mě baví moc. Měl jsem strach, že to bude trapný. Ale to video působí příjemně a není to na sílu. Jsem zvědavej, co bude dál. Vizuál by podle mě chtěl ještě trochu péče. Montáž a pomuchlaná saka srážej pár procent dolů.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákVšechny ingredience jsou správně. Dakarské hlášky mají potenciál, Špaček taky, ale role produktu mi z výsledného koktejlu není úplně jasná.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Ivan PeterkaZas tak velký šok to není, ale nelze upřít jiný, netradiční pohled. Nicméně, nechat starý a nehodící se claim, to je jako zůstat v Rallye Dakar na půl cesty.
Ivan Peterka (Peppermint)

Michal ŠollerJak málo stačí Čechům k radosti, stačí sem tam sprosté slovo a je to. Možná to k cílovce sedí, ale já bych chtěl víc.
Michal Šoller (Cognito)

Pavel JechortJistá kreativa tam je. Místy trochu rozvláčné, vlastně mi uniká spojení na produkt, ale co už.
Pavel Jechort

4. Jágr je na velkých plachtách Huawei (34 %)

Jaromír Jágr v aktuální kampani značky Huawei: vizualizace pro Prahu

Jaromír Jágr v aktuální kampani značky Huawei: vizualizace pro Prahu

Jaromír Jágr v aktuální kampani značky Huawei: vizualizace pro Brno

Jaromír Jágr v aktuální kampani značky Huawei: vizualizace pro Brno

Populární český hokejista Jaromír Jágr opět propůjčil své jméno do reklamy čínského výrobce elektroniky Huawei, s nímž už v minulosti spolupracoval. V kampani, která startuje nedlouho poté, co spolupráci s Jágrem v souvislosti s českým hokejem oznámil německý obchodní řetězec Kaufland, hvězda nabádá, aby lidi prostřednictvím webu poskytli firmě kromě jména a emailu svůj příběh, který ta pak hodlá šířit dál. Za popsání svého příběhu Huwaei pisatelům slibuje pozvánku na motivační webinář vedený Michalem Worochem, cestovatelem a objevitelem upoutaným na vozík.

Původním autorem regionálního konceptu je agentura Havas Poland. Lokalizace videa i lokální koncept měla na starost tuzemská agentura Kindred, regionální produkci zajistilo Dynamo a o režii českého spotu se postaralo duo Mugshots. Globální kampaň pracuje s regionálním televizním spotem právě s Jágrem. Kromě televizního spotu probíhá kampaň online a v outdooru. Na to má bude na začátku příštího roku 2020 navazovat lokální kampaň na sociálních sítích.

Iva Hadj MoussaKdyby existovala soutěž o největší reklamní klišé - textařské, vizuální, myšlenkové –, tato kampaň pro Huawei by byla určitě jedním z horkých kandidátů. Vizuály jsou vysloveně nehezké.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarTakže popořadě: Jágr kouká z okna. Lidé se trápí, pak se hecnou a dají to. Jágr kouká z okna... lidé... (ozve takové to trhání, jako když si pan Čepek cupuje košili na place v Trháku, reklamní kat vstane od počítače, odhodí cáry trička do koše a odchází do dáli) Konec.
Jakub Hussar (Haze)

LOL, to je klišé!
Alena Burneleit (2Fresh)

Tomáš UrbánekViděl jsem maďarskou verzi a ta je složená jen z těch globálních záběrů a reklamního hlasu. Takže oceňuju, že si dali práci a českou verzi posunuli o kousek dál. A Jaromír Jágr tady působí celkem autenticky. To se u reklam s ním ne vždy podaří.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákNic špatně a zároveň nic, co byste si zapamatovali. Příběhy, Jaromír, emotivní voicover a obrázky – image reklama podle klasického receptu.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Ivan PeterkaHuawei po nás chce naše příběhy. Přitom se šušká, že je už dávno všechny má. Asi proto to celé vypadá jako z donucení. Jágr má pravdu, sami si to opravdu napíšeme líp.
Ivan Peterka (Peppermint)

Michal ŠollerJardu mám rád a říká to hezky, jen jsem nepochopil, proč bych si měl koupit telefon zrovna od Huawei?
Michal Šoller (Cognito)

Pavel Jechort„Huawei, make it possible“ zní dneska trochu jako vtípek. Ale jinak, reklama celkem fajn, dává smysl ve vazbě na produkt, Jarda není zrovna typ na voiceover, ale jinak poctivě odvádí marketingovou rachotu a přetírá značku na růžovo.
Pavel Jechort

5. Outlet u letiště rozesmívá (28 %)

Outletové nákupní centrum Premium Outlet Prague Airport spustilo na podporu předvánočních i povánočních nákupů kampaň, která stojí na spotech v televizi. Těch je celkem pět a od začátku prosince 2019 do poloviny února 2020 postupně podporují nákupně silné období Vánoc a následných povánočních výprodejů. Běží na kanálech skupiny Prima.

Mediamix kampaně doplňuje rádio, online včetně sociálních sítí a instore. Kampaň připravilo karlínské uskupení agentur Kotelna 55, spoty vznikaly v produkci Boogie Films. Aktéry spotu jsou členové mladé rodiny, kteří si užívají nákupy v klidu a pohodě. Hlavním sdělením vánočního spotu bylo, že v POP lze nakoupit dárky pro všechny blízké na jednom místě. Další spoty propagují povánoční slevy a zimní výprodeje.

Iva Hadj Moussa„Užijete si prémiové slevy a díky slevám nakoupíte dvakrát více dárků.“ Středostavovská rodina, kterou návštěva nákupního centra nutí k nekontrolovatelným záchvatům smíchu. Nuda a předvídatelnost. Esence středočešství.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarJe to takové zvláštně pa-americké, mihotavý záblesk neexistujícího světa. Jestli ono už to není trochu z módy.
Jakub Hussar (Haze)

Odhaduju, že na rozpočet vlastně celkem ok.
Alena Burneleit (2Fresh)

Tomáš UrbánekJe to celkem hezky natočený, herecky zvládnutý. Což není samozřejmost u těchhle situací. Jinak tomu chybí nějaký hlubší zamyšlení a nápad. Říká to, co má. Ale chtělo to věnovat tomu ještě pár myšlenek a vymyslet aspoň třeba nějakej pěknej zapamatovatelnej detail.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Štěpán ZálešákKdyž se brief stane scénářem.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Ivan PeterkaKdyž se od vás nic nečeká, nemůžete zklamat, jen překvapit. A když nepřekvapíte, vůbec nic se nestane.
Ivan Peterka (Peppermint)

Michal ŠollerTa holčička bez zubu je asi to jediné, co mě na kampani zaujalo.
Michal Šoller (Cognito)

Pavel JechortJá vím, tohle natočit nějak netradičně skoro nejde, ale kdo vás nutí dělat tak moc generické věci?
Pavel Jechort

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„César & Charles dává knockout reklamním klišé“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 3. týden 2020

  1. Isobar, Bistro Social: Be the Fire (59 %)
    značka, klient: César & Charles
  2. DDB Prague: McSafe Drive (53 %)
    značka: McDonald’s, klient: McDonald’s ČR
  3. McQueen: Splňte si svá největší přání (51 %)
    značka: ING, klient: ING Česká republika
    Jan Mička: Myčka, Vana (51 %)
    značka: Aligator, klient: Adast Computer
  4. Story tlrs: Vybojuj si své místo v koupelně (28 %)
    značka: Syoss, klient: Henkel ČR

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Český streetwear začíná filmem (59 %)

Agentura Isobar ze skupiny Dentsu Aegis Network připravila komunikační strategii a kampaň pro novou módní značku César & Charles, jež na přelomu roku vstoupila na český trh. Původně vyhrané výběrové řízení na správu sociálních sítí přerostlo do strategického partnerství. Isobar se tak bude podílet i na vývoji samotného produktu. Ústředním motivem kampaně je fashion film The Mythos. Jde o fiktivní příběh o vzniku značky plný surrealistických výjevů. Společně s agenturou ho vytvořila produkční společnost Armada Films. „Mythos je naší interpretací mytického původu značky. Bratři César a Charles jsou dva válečníci, průkopníci nového stylu, kteří se nebojí narušit status quo a vyzvat na souboj samotné bohy,“ říká o příběhu spotu jeho režisér Matyáš Fara.

Ivan PeterkaDva válečníci vyzvali zavedená reklamní klišé na souboj. A vyhrávají K.O.
Ivan Peterka (Peppermint)

Iva Hadj MoussaVizuály se nedají přehlédnout: fotky v kombinaci s typografií přímo řvou. U videa moc nestíhám titulky a obraz, trochu víc by se mi líbilo, kdyby tam titulky vůbec nemusely být. Jsem si skoro jistá, že cílovka se o tuhle značku bude na základě kampaně zajímat.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

„Nový kmen ve městě“ - ale jo, statické vizuály jsou hodně fresh. Video docela taky, i když loňské MDCL je úplně jiný level. Pořád ale přemýšlím, proč ty titulky ve spotu? Jednak jsou jak z jinýho světa - asi by mě bavilo, kdyby se podařilo udržet styl z plakátů. Ale hlavně jsou zbytečně doslovný a upocený. Vlastně spíš zbytečný - jako by se tvůrci lekli, že nikdo nepochopí příběh, tak ho polopatě vysvětlili. Za mě: za vizuály palec nahoru.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekPro mě je tohle takový futuristický cliché. Myslim ale, že cílovka bude skákat ve výtahu v proseckém paneláku a přitom si představovat, že má v ruce oštěp místo bagety. Proč ne, já si to představoval taky. Akorát u filmu Šógunovi ninjové.
Ondřej Souček

Vilém RubešJsou chvíle, kdy děkuju Pánu Bohu, že už nejsem cílovka. Nasadíme mytické bohy, ale raději dovysvětlíme scénky titulky.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerVypadá to cool, vizuály jsou cool, jen jsem z toho nechytil, na co je to kampaň.
Michal Šoller (Cognito)

2. McDonald’s jel McSafe Drive (53 %)

McDonald's: McSafe (DDB Prague)

McDonald’s: McSafe (DDB Prague)

McDonald's: McSafe (DDB Prague)

McDonald’s: McSafe (DDB Prague)

McDonald's: McSafe (DDB Prague)

McDonald’s: McSafe (DDB Prague)

Jak spolu souvisí jídlo a bezpečnost na silnicích? Kdo má hlad, není nikdy stoprocentně soustředěný, a to platí i za volantem. Proto fast food McDonald’s, který je se svým konceptem McDrive největším řetězcem občerstvení pro řidiče, společně s agenturou DDB realizoval jednoduchou osvětovou kampaň. Billboardy, které byly na českých silnicích k vidění v listopadu, měly řidičům připomenout, že bezpečnost je vždy na prvním místě.

Ivan PeterkaOdepněte si kšandy a nadlábněte se. Hodně šroubovaný pokus o společenskou odpovědnost McDonaldu.
Ivan Peterka (Peppermint)

Iva Hadj MoussaČistý styl a důležité sdělení.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Napoprvé jsem si říkal: „Super, v DDB udělali bezva adaptaci.“ Ale... je to jinak! Hlavně to ukazuje, že hezký a dobrý věci můžou vzniknout kdekoliv. A že vznikají i tady. Hezkej nápad, čistá exekuce. Za mě spoluvítěz týdne, i když z auta to nestihnete přečííí...
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekTohle mně ukázat v roce 2000, tak jsem z toho úplně odvázanej. Teď mě jen přepadla nostalgická nálada.
Ondřej Souček

Vilém RubešNázorná ukázka nabádavě výchovného stylu, kterému říkávám „mejte si nohy!“ NKP.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerJednoduché a cíl to plní. Cajk.
Michal Šoller (Cognito)

3. Rajmont si plní sny na zahradě (51 %)

Aktuálním televizním spotem ING na podporu spořicího konta provází Filip Rajmont, a i tentokrát se setkává se svým druhým já. To mu díky úsporám plní tajné přání v podobě zasněžené zahrady. „Protože peníze, které začneme spořit právě teď, nám v budoucnu mohou přinést zážitky, které se dnes zdají nesplnitelné,“ staví se ING ideálním partnerem právě pro spoření. Za kreativou stojí divize McQueen agentury McCann Prague. Kromě televize cílí komunikace na online a sociální sítě.

Ivan PeterkaMohli jsme pro vás natočit těžkopádný příběh. A udělali jsme to.
Ivan Peterka (Peppermint)

Iva Hadj MoussaVideo se mi líbí moc, úplně pánovi věřím, jakou má z umělého sněhu radost. Do vizuálu se podle mého názoru tato emoce přenesla už méně.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Celé je to tak nějak mile dada - příběh s druhým já, lehce vyšinutý herec, baletní kreace, malí sněhuláci v předsíni i francouzský song v pozadí… Sami si splníte ta největší přání? Líbí. Za mě jeden z vítězů týdne.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekPříběh schizofrenika, který si od táty půjčil na nákup sněžnýho děla nemá chybu, ale jsem zvědavej, kolika lidí se to zase dotkne. Vysoce to převyšuje můj rádiový spot s epileptikem, který byl stažen po dvou dnech.
Ondřej Souček

Vilém RubešZjevná snaha značky, totiž ukázat, že každý střádal je vyšinutý trumbera, vřele pokračuje i letos. NKP.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerTaková typická bankovní reklama, které by pomohl lepší sen, ale chápu, je zima.
Michal Šoller (Cognito)

3. Aligator přežije v myčce i ve vaně (51 %)

Kreativec Jan Mička, režisér Pavel Nosek a kameraman Jan Baset Střítežský stojí za novou kampaní české značky mobilních telefonů Aligator. Ta dosud přivedla na trh celkem 94 modelů fortelných seniorských, později i odolných outdoorových a chytrých mobilů. Po svém prvním zvolení prezidentem v roce 2013 značku památným způsobem zpropagoval Miloš Zeman, ve vysílání televize Prima. „Poprvé v naší firemní historii jsme se pustili do natočení vlastního hraného spotu. Jiného, než jsou diváci u mobilů zvyklí,“ je přesvědčen Tomáš Černý, spolumajitel značky Aligator. „Nesoutěžíme v technologických novinkách, ale běžným spotřebitelům přinášíme telefony, které stále mají smysl, pracují s ověřenou technologií, jsou praktické a vydrží, a to vše za skvělou cenu.“

Ivan PeterkaZlaté časy reklam na mobilní operátory a telefony jsou asi definitivně pryč, ale Aligator neurazí. Nápady nejsou extra originální, nicméně režie je drží nad vodou. Přímočará jednoduchost příběhu je vlastně nejspíš i na místě vzhledem k jednoduchosti (asi) produktu.
Ivan Peterka (Peppermint)

Iva Hadj MoussaOceňuji hravost, slogan a specifickou poetiku. Spot Myčka je podle mě lepší než Vana, ale myslím si, že oba jsou výrazné a originálně zpracované. Klient se nebojí, a to je dobře.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Asi není podstatný jestli to víc připomíná formanovskou komedii, čtvrtníčkovský vtipy nebo starou dobrou Korunní. Scénky jsou pochopitelné, stylizace výrazná, gag funguje… Navíc jasně ukázaný benefit - blbuvzdorný, respektive voděvzdorný telefon, nejen pro seniory, ale i pro blbky. No nekupte to, když je to tak levný! Vlastně jo, neurazí.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekŽádný high-tech, žádný vifikundace. Reklama jako z doby Samotářů. Neni to pecka, neni tam silnej koncept, ale zahřálo to moji oldschoolovou duši.
Ondřej Souček

Vilém RubešAle jo, jasné a jednoduché, v devadesátkách by to bylo na Louskáčka, potom aspoň na showreel, dneska už je to zase milé retro.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerTakže cílem bylo ukázat, že telefon vydrží trochu vody. Hmm... Navíc je to zbytečně dlouhé a s typoškou na konci, která tomu dodala korunu.
Michal Šoller (Cognito)

5. Henkel boxuje v koupelně (28 %)

Značka Syoss, patřící pod německou společnost Henkel, má za to, že by si muži vybojovali měli zpět své místo v koupelně. Sdělení aktuální kampaně je tak jasné - je na čase zlikvidovat hromady dámských produktů ve sprchách a na umyvadlech, a najít tam prostor i pro ty mužské. Spoty evokují boxerský zápas, ring je však nahrazen koupelnou a soupeř kosmetickými lahvičkami.

„Značka Syoss má ve svém portfoliu několik pánských produktů, ale do teď byla naše komunikace zaměřena spíš na produkty pro ženy. Proto jsme se rozhodli využít potenciálu našeho pánského sortimentu a kreativní a vtipnou formou sdělit, že máme i skvělé produkty pro muže,“ přibližuje brand manažerka Syossu Edita Kubíková.

O marketing vlasových produktů Henkelu se dlouhodobě stará firma Story tlrs, k aktuální kampani tedy Syoss přibral Více než video, dceřinou produkční firmu Story tlrs. Ze spolupráce vzešla kompletní kampaň obsahující videa, microsite i statický a motion obsah na sociální sítě.

Ivan PeterkaNevím, proč bych si měl vybojovávat své místo v koupelně. A vybojovat si místo na trhu, to chce sofistikovanější bitvu.
Ivan Peterka (Peppermint)

Iva Hadj MoussaTedy, tohle mi provést manžel, tak něco uvidí! Celková tonalita mi přijde zbytečně agresivní, ale líbí se mi barevné ladění obrazu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Úplně to slyším: „Představte si to, hodně hustej boxer… jako v ringu… a pak porazí všechny manželčiny šampóny v koupelně…“ Uff, nejsem si moc jistý, že chlápek, jako je hrdina spotu, si dokáže nějaké místo v koupelně vůbec získat, natož vybojovat… Za mě: u insightu ještě možná něco, ale zbytek au.
Jan Šimek (Mustard)

Ondřej SoučekČoveče, tomuhle story chybí začátek i konec. Takže doplňte nějak takhle: Hlavního hrdinu na začátku pokadí pták. To ho tak naštve, že hned co přijde domu, jde do koupelny a sejme celou poličku i s největší sviní, kartáčkem na zuby. Pak si dá Smarty (ten relaxační) a za doprovodu Mozartova Requiem vše uklidí, aby nedostal do huby on od své přítelkyně.
Ondřej Souček

Vilém RubešKdyby ten insight, že je mužský šampón občas vytlačen ženskýma serepatičkama, neukázali tak macho pitomě blbě agresívně, mohlo to i fungovat. Takhle je to důvěryhodné jako teplický wrestling. NKP.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerKdyž jsem si přečetl, že ring je koupelna a kosmetické lahvičky jsou soupeři, tak to pomalu začne dávat smysl. Škoda, že si k tomu musíte přečíst manuál.
Michal Šoller (Cognito)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„I rozhlas umí jít s dobou.“ Vyhrál to s podcasty

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 4. týden 2020

  1. Proximity Prague: Poslouchám, co chci (58 %)
    značka, klient: Český rozhlas
  2. VMLY&R Prague: Něco se přece jen děje (53 %)
    značka, klient: Generali Česká pojišťovna
  3. Action Please: V hlavní roli strojař (50 %)
    značka: Fakulta strojní, VŠB – Technická univerzita Ostrava, klient: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
  4. DDB Prague: Léto s tebou (42 %)
    značka: Invia, klient: Invia.cz
  5. Triad Advertising: Došlo vám to? (38 %)
    značka: Teta, klient: Teta drogerie a lékárny ČR

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. S rozhlasem si pustíte, co chcete (58 %)

Boxerka

Boxerka

Sherlock

Sherlock

Hodinář

Hodinář

Sportovec

Sportovec

Český rozhlas novou kampaní představil posluchačům i neposluchačům nový audioportál Můj rozhlas (graficky přepisováno jako mujRozhlas), uvedený loni 4. prosince, kde najdou všechny pořady i řadu novinek a výběr z archivu. K tomu vznikla ve spolupráci s agenturou Proximity Prague kampaň, která staví do kontrastu posluchače s obsahem, jaký poslouchá. V příslušné mobilní aplikaci mohou uživatelé najít sportovní publicistiku i nové sportovní podcasty, rozhlasové hry a četby, klasickou hudbu a pořady zaměřené na kulturu nebo novou a oblíbenou podcastovou tvorbu. Všechny tyto obsahy jsou propagovány jednotlivými spoty i klíčovými vizuály.

Jakub HussarDocela v pohodě. Jen chci vidět maminku, která při mytí nádobí používá taková sluchátka.
Jakub Hussar (Haze)

Michal ŠollerI rozhlas umí jít s dobou a prodat se s nápadem. Jinak řečeno jsem dostal víc, než jsem očekával.
Michal Šoller (Cognito)

Pavel JechortKreativa je dobrá, jen ty herecké výkony srážejí výsledný dojem. Potěšilo mě, že podobně využívám aplikaci i já, takže tam nějaký insight asi bude.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekKrásný. Stahuju a tak to má být, že?
Ondřej Souček

Ivan PeterkaLíbí se mi koncept, kde pro každý podcast existuje nějaká lidská činnost. A naopak, že ke každé aktivitě má Český rozhlas protějšek v podobě podcastu. Místy mu jen ubližuje zbytečná doslovnost. Tam už nebylo nutné chodit, ta konektivita je zjevná.
Ivan Peterka (Peppermint)

Iva Hadj MoussaVizuály mi připomínají banku, jen nevím jakou. Celé mi to přijde takové nemastné a neslané, slovní hříčky typu „hudba, co vás nabíjí“ atd. jsou takové... říkám tomu „kreativně líné“.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

2. Vlasák a Chmela uvádějí novinku (53 %)

Jan Vlasák a Igor Chmela v kampani Generali Česká pojišťovna

Jan Vlasák a Igor Chmela v kampani Generali Česká pojišťovna

Igor Chmela a Jan Vlasák v kampani Generali Česká pojišťovna

Igor Chmela a Jan Vlasák v kampani Generali Česká pojišťovna

Poté, co se na českém trhu spojily pojišťovny Generali a Česká pojišťovna, startuje vůbec první marketingová kampaň nové značky Generali Česká pojišťovna. Jejími hlavními tvářemi jsou herci Jan Vlasák a Igor Chmela. Ti se kromě televizních spotů (klasické třicítky a desetivteřinové sponzorské vzkazy) objeví na venkovních nosičích (citylighty, zastávky MHD, rámečky v metru, velkoformátové a nestandardní plochy) i online formátech (bannery, videa). Jednotlivé formáty na sebe mají postupně navazovat až do března. Kampaň má informovat o spojení finančních domů, které proběhlo loni v prosinci, a vyzdvihnout výhody, které to klientům pojišťoven přinese. Za kampaní stojí agentura VMLY&R Prague. Spoty režíroval Jan Švejkar. Fotografie jsou prací Gorana Tačevského.

Jakub HussarHerci a řemeslo dobré, ale jinak to na mě působí tak, že se přece musí dít něco víc (respektive NĚCO JINÉHO), než jen pro diváka nezajímavé spojení zmiňovaných subjektů. Jestli ono to není trochu zavádějící.
Jakub Hussar (Haze)

Michal ŠollerTo je teda nuda.
Michal Šoller (Cognito)

Pavel JechortKreativa dobrá, ale ptám se, co mi kromě infa o spojení dvou pojišťoven jako klientovi řekne? A tady je úplně cítit ta křeč, vypotit aspoň tři odrážky výhod/nevýhod, aby se to celé dalo nějak uzavřít.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekAtmosféra báječná, ale atmosférou to nevyhrajete. Co to znamená, že se toho děje mnohem víc? Je to teaser, anebo jenom plácnutí do vody? Každopádně se těším na pokračování konceptu, se kterým se dá dělat spousta vtipnejch věcí.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaTento týden nic. Vůbec nic. Snad jenom, že spoty na Generali Česká pojišťovna se docela povedly. Nápadem i zpracováním.
Ivan Peterka (Peppermint)

Iva Hadj MoussaZrovna včera jsem dokoukala třetí řadu seriálu Temný případ, takže dvojice detektivů, kteří mezi sebou vedou vážné řeči, upíjejí kávu z kelímku a neustále někam jezdí autem, mám stále plnou hlavu. V tomto případě jsou hrdinové někdy i vrátnými, což je trochu matoucí. Hlavní zpráva o spojení Generali a České pojišťovny kampaň, myslím, doručí, však to tam taky opakují do aleluja. Atmosféra je fajn a u vizuálů se mi líbí barvy.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

3. Nábor na školu à la Star Wars a Netflix (50 %)

Fakulta strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava přišla s novou náborovou kampaní, jejíž pomocí chce nalákat středoškoláky ke studiu strojařiny. Za kreativou i produkcí projektu stojí studia Action Please a Idea Please. Kampaň z filmového prostředí odstartovala spotem, který připomíná trailer sci-fi filmu. Divák se v krátkém videu dozvídá, kdože vlastně stojí za podobou slavné vesmírné lodi. Důležitou součástí kampaně je pak vyjma sociálních sítí microsite V hlavní roli, z dílny Idea Please. Web má připomínat prostředí moderní streamovací služby, jež je mladé cílové skupině blízká. Stránka obsahuje informace o nabízených programech, fakultě a přijímacím řízení – to vše na pozadí filmových vizuálů.

Jakub HussarMegatrapná parodie Star Wars číslo 55.497. Tudy ne!
Jakub Hussar (Haze)

Michal ŠollerOu yes. Tohle by snad ocenil i sám George Lucas. Palec hore, pane Vadére.
Michal Šoller (Cognito)

Pavel JechortA ono to jde. Místama z toho sice lezou šroubky, ale na takovou reklamu bych se podíval i víckrát, což se o dalších říct nedá. No a mít nějaké technické nadání, určitě bych jim dal šanci.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekJá už jsem z těhle fórků unavenej. HR komunikace škol potřebuje ňákou pecku, aby to ostatní mohli kopírovat.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaSpoty na vysoké školy jsou už skoro samostatným žánrem. Z této kategorie jde pak asi o lepší ukázku.
Ivan Peterka (Peppermint)

Iva Hadj MoussaJe to jistě v mnoha směrech nedokonalé, ale vždycky si cením pokusu o fóry (třeba ten s astmatem) a originalitu. I když, co si budeme povídat, filmových trailerů na motivy Hvězdných válek už taky pár bylo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

4. Schelinger zpívá pro Invii (42 %)

Z aktuální kampaně značky Invia

Z aktuální kampaně značky Invia

Z aktuální kampaně značky Invia

Z aktuální kampaně značky Invia

Cestovní agentura Invia, největší prodejce online zájezdů v Česku, odstartovala začátek roku novou televizní kampaní s názvem Léto s tebou. Hlavním motivem je stejnojmenná píseň od Jiřího Schelingera a dovolenková videa přímo od zákazníků. Narozdíl od minulých let, kdy spoty komunikovaly zejména benefity nákupu, se tentokrát snaží působit na emoce a odlišit se tím od konkurence. Za kreativou kampaně stojí DDB Prague. Kampaň na podporu first minute zájezdů běží současně i na Slovensku a v Maďarsku. Na Slovensku se na obrazovkách poprvé objevila 12. ledna a doprovázená je toutéž písní, ale ve slovenské cover verzi, kterou zpívá Adam Ďurica. Pro maďarský trh byla vybrána píseň skupiny Lóci Játszik. Kreativní koncept se v různých obměnách této podoby plánuje na následující dva roky. Léto s tebou se bude vysílat od ledna do konce února 2020, následně během letních měsíců a v průběhu roku 2021.

Jakub HussarMlátí se to. Jestli ono to bude tím, že Jiří Schelinger by se za totáče podíval leda na Balaton.
Jakub Hussar (Haze)

Michal ŠollerTa písnička je otravnější než Alzák, a to jsem myslel, že tu zelenou šprcku nic nepřekoná. Gratuluji!
Michal Šoller (Cognito)

Pavel JechortNaplánujte si léto už teď. A proooč? Nedávalo smysl se přece jen trochu zamyslet, abych se jako klient musel zamyslet já? Nevzdávejte to, marketing je přece kreativní a krásná věc.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekSama dovolená je růžová a ještě víc jí barvit na růžovo neni dobrý. Na dovolený se lidi rozcházej a dějou se tam průsery.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaNápad použít obsah od samotných zákazníků mi přijde skvělý. To, co následuje, je ale spíš ukázka, jak jeho potenciál nevyužít. Ale třeba se v digitálních kanálech ještě v kreativnější podobě objeví.
Ivan Peterka (Peppermint)

Iva Hadj MoussaKromě toho, že spot má úžasně letní „feel“, je taky jasným důkazem toho, jak moc dělá u reklam dobře vybraná písnička. Snad si to uvědomí co nejvíce klientů a nebudou na hudbě už nikdy šetřit!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

5. Drogerie se kloní víc k citu (38 %)

Drogerie Teta vstupuje do roku 2020 s novým konceptem marketingové podpory založeným na dvojsmyslu a rozvinutým do všech komunikačních kanálů – včetně nových televizních spotů, online a instoru. Nová kreativní idea Došlo vám to? vzešla ze spolupráce s pražskou kreativní agenturou Triad Advertising, která loni vyhrála tendr na nadlinku. Kreativní idea rozpracovaná do 84 variant televizních spotů ukazuje drogerii jako místo, kde pořídíte praktické věci do domácnosti a zároveň se tam můžete rozmazlit něčím pěkným, voňavým či dokonce zdravým a chutným pro sebe. Proto přichází Teta drogerie také se změnou claimu - dosavadní Nakupování s rozumem a citem nahrazuje Potěšení z nákupu.

Jakub HussarUrčitě lepší než předchozí Rozum a cit. Asi o 7,5 %.
Jakub Hussar (Haze)

Michal ŠollerI když nejsem cílovka, tak mi kampaně od Tety vždycky přišly takové vkusné, a to se nemění. Jen tak dál.
Michal Šoller (Cognito)

Pavel JechortLidi usmívající se proto, že mohou konečně vyrazit na nákup se slevou, snad musí unavovat i psací stroje junior kreativců.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekCo tady došlo? Hulení jedině. Jinak nechápu, co by paní jinýho mělo dojít.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaDvojsmysl dobrý, pokud ovšem zákazníkovi dojde. A nedojde-li, zůstane jen to banální „když vám doma něco dojde, běžte si to koupit“.
Ivan Peterka (Peppermint)

Iva Hadj Moussa„To je ale výběr... hmmm... zdravé svačinky.“ No, voiceover je poněkud vlezlý, ale insight „došlo vám to?“ je výborný, taky mám radost, když mi dojde šampón a můžu si jít koupit nový. Písnička dokresluje atmosféru a hlavní hrdinka sympatická. Padesát pět procent, prostě lepší průměr.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Jak McDonald’s může fungovat špetka rebelství!“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 5. týden 2020

  1. DDB Prague: Ráno naruby? (49 %)
    značka: McDonald’s, klient: McDonald’s ČR
  2. Havas Prague: Chytrá domácnost (48 %)
    značka, klient: Moneta Money Bank
  3. Bookin Agency: Havana Club 7 (44 %)
    značka: Havana Club, klient: Jan Becher - Karlovarská Becherovka
  4. Brain One: Ochránce vašeho mládí (44 %)
    značka: Astrid, klient: Sarantis Czech Republic
  5. Effectivity: Moje první volba (34 %)
    značka: Kaufland, klient: Kaufland Česká republika

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. McMuffin dostal dva plakáty (49 %)

McDonald's: Ráno naruby? (DDB Prague)

McDonald’s: Ráno naruby? (DDB Prague)

McDonald's: Ráno naruby? (DDB Prague)

McDonald’s: Ráno naruby? (DDB Prague)

Rána jsou těžká. Mezi zamáčknutím budíku a příchodem do práce se toho může hodně poplést nebo zkazit. A přesně o tom je kampaň McDonald’s od pražské DDB Ráno naruby. Pomocí jednoduché metafory a hry s prostorovou orientací ukazuje, že není nic, co by pořádná snídaně nespravila: „McMuffin nastartuje nebo aspoň spraví náladu, když ráno vykročíte levou nohou.“

Pavel JechortBěhem mého rána naruby to nejsem schopen ani přečíst. Navíc, moje ráno naruby znamená, že zítřek možná nepřijde, takže si můžu dát opravdovou prasárnu. Tedy i McDonald, nicméně tahle vyfouklá věc na vizuálu mě spíš odpuzuje.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaVizuál, který zaujme a potěší.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tento outdoor ohrožuje vedle silnice bezpečnost provozu a stalo se to mně osobně, když jsem se ráno snažil rozluštit význam a téměř naboural. Láká oči, ale na špatném médiu.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Michal ŠollerJako skica dobrý a finální zpracování? Nebo už bylo pátek odpoledne a spěchalo se na autobus?
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekKdyby prokazatelně nebyl McDonald takovej sh*t, tak je to snad můj lovebrand. Aspoň podle komunikace z pražskýho DDB.
Ondřej Souček

Je až neuvěřitelné, jak velké a zaběhnuté značce může fungovat ta malá špetka „rebelství“. Prosté, a přesto naprosto účinné. Rozhodně zaujme, když ráno potkáte na zastávce MHD.
Jakub Strýček (Zonky)

Ivan PeterkaIzem mítunkčámaz ukídub a medohcířp od ecárp es cebův cin olatsen.
Ivan Peterka (Peppermint)

2. Havas přebírá kocoura Tomia (48 %)

Moneta Money Bank spouští kampaň na podporu půjček, v níž hlavní roli hraje opět tradiční nerudný kocour. Za novým konceptem stojí agentura Havas, která s ním loni zvítězila v tendru šesti agentur. Koncept načatý Kaspenem zůstává, jen kocour Tomio se přizpůsobil digitálním ambicím banky. „Myšlenka nové kreativní platformy je postavená na dramatizaci situací, kdy se náš kocour stává tak trochu obětí moderního digitálního světa,“ uvedl šéf marketingu Monety Jan Müller. Režie spotu se ujal Tomáš Bařina v produkci Boogie Films.

Pavel JechortJelikož si můžu půjčit na všechno, tak proč ne na chytrou domácnost. Asi se chce říct, že klient Monety je sofistikovaný technosexuál. Tenhle příběh by vypadal dobře jen se stonásobnou porcí odvahy, kterou ale zase aby lupou pohledal.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaVkusné, důstojné pokračování sympaticky nerudného kočičáka. Není to otravné, je to vizuálně čisté. Monetu v tom poznám na první pohled.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kocour je oběť nejenom nových technologií, ale i únavy. Je na něm vidět, že už chce do penze.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Michal ŠollerMám slabost pro kočky a kocour Monety mě už dlouho baví. Navíc znám klienty, kteří jim ho závidí. Tak si tu chlupatou nerudnost Monety ještě užijme.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekProč nejsou postupně představováni další protagonisté příběhu, nechápu. Kocour už mele z posledního a zasloužil by si podporu od nějakých parťáků. Tipnul bych si, že snad každý kreativec dělající Monetu má takový nápad. Na co to naráží? Jakápak žába sedí na prameni?
Ondřej Souček

Sdělení, která spot obsahuje, jdou rovnou na komoru, půjčka na domácnost patří mezi tři klientsky nejžádanější, lidé mají rádi praktickou ukázku jednoduchosti, nízký úrok je veliký a výrazný a hezky na konec „můžete být i klientem jiné banky“. Mám jen dvě připomínky. Přestože koncept s kocourem mám osobně hodně rád, zde mohl kocour sehrát klíčovou roli v celkovém zjednodušení doručovaných informací. Nestalo se. Druhým bodem je zasazení spotu až do příliš luxusního prostředí, se kterým se diváci budou jen těžce ztotožňovat i při velké míře aspirace.
Jakub Strýček (Zonky)

Ivan PeterkaMám dojem, jako bych to už viděl. Tak před třemi, čtyřmi lety. Koncept pořád stejný (nic proti němu), posun k digitalizaci nepatrný.
Ivan Peterka (Peppermint)

3. Havana Club opouští tradici (44 %)

Prodejce kubánských rumů Havana Club spustil novou kampaň, kterou chce podpořit globální přeměnu značky z kubánských rytmů do urban/street kultury. Dvouměsíční kampaň, jejíž základním prvkem je nový spot, je součástí kreativy pro značku Havana Club na rok 2020 z dílny agentury Bookin Agency Matěje Kretíka. První vlna kampaně běží od poloviny ledna do konce února 2020. Vidět bude především na Instagramu, Facebooku a YouTube. Podpořena bude i offline, a to citylighty a rolling boardy. Spot rozpracoval režisér Martin Štembera alias Flashfaker. Reklama vypráví příběh párty ve městě od začátku do konce a zároveň tak oslovuje novou cílovou skupinu – mladé lidi, kteří žijí městským životem, nocí a nespoutaným mládím. Protagonisty spotu jsou známé tváře, tedy herec Janek Gregor a modelka Tereza Marie Valtová.

Pavel JechortNevím, na základě jakých čísel a výzkumů je příběh spíchnutý, ale něco tak odpudivého pro příslušníka středního věku a příjmové kategorie, která si může dovolit lepší pití, jsem dlouho neviděl. Už tam chybí jen přepadení, vražda, crack a ranní pomočení se na matraci. Fakt z toho mám depresi.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaChybělo málo a z těch rychlých střihů jsem dostala epileptický záchvat. Není mi jasné, co chtěli tvůrci tímto videoklipem říct, ale asi to bylo něco o tom, že pít Havanu je děsně, ale fakt děsně cool. Ale, jak by řekl můj syn, je to trochu try-hard.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

V dnešním nánosu banalit a beznaděje je toto jediná, byť také trochu vypelichaná vlašťovka, která snad věští blížící se jaro a s ním i větší kreativitu a lásku ke své práci.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Michal ŠollerMálem jsem dostal epileptický záchvat, i když jím netrpím. Poslední dobou začíná být street styl hodně oblíbený, bohužel to má za následek, že z cool stylu se stane ohraná písnička. Přiblížit se mládí není špatná myšlenka, jen bych se snažil si zachovat havajskou identitu.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekPro mou generaci neZet je silně znepokojující kousek. Žádná idea, nic, za čim by si ta značka stála. Havana si myslí, že dokáže stejnou věc jako Jägermeister, jenže to tak lehký nebude.
Ondřej Souček

Rychlý střih, jasný positioning a trochu hodně dost připomíná kampaň Jägermeisteru asi dva roky nazpátek, ale jinak velmi dobrá práce.
Jakub Strýček (Zonky)

Ivan PeterkaHavana se zabydluje v ulicích Prahy, kde už jeden gang vládne. Vytáhla ale trochu stereotypní zbraň, aspoň ve videu.
Ivan Peterka (Peppermint)

4. Hanu Vagnerovou hýčká Astrid (44 %)

Tradiční značka české kosmetiky Astrid, která teď spadá pod řecký koncern Sarantis, uvádí na trh nový krém Q10. Kampaň k tomu zajišťuje marketingová agentura Brain One. Hlavní tváří komunikace se stala herečka Hana Vagnerová. „Ztělesňuje sofistikovanou podobu české krásy,“ uvádí agentura. „Za každou cenu jsme se chtěli vyhnout dermatoložkám v bílých pláštích, garantovanému vyhlazení pleti do tří týdnů, žvatlajícím děckám osahávajícím své dokonale hladké maminky a všem dalším ošoupaným tropám z reklam na krémy proti vráskám. Ochráncův úděl za každou cenu chránit vláčnost Hančiny kůže vnáší do spotu alespoň ždibec humoru,“ popisuje uvažování nad kampaní Marek Linhart, kreativní ředitel Brain One.

Hana Vagnerová na klíčovém vizuálu kampaně Astrid

Hana Vagnerová na klíčovém vizuálu kampaně Astrid

Tvář Vagnerové provází celou kampaň od packagingu, přes klasické dvacetivteřinové televizní spoty i jejich desetivteřinové střihy pro online po citylighty či zastávky MHD. Speciálním umístěním brandingu je kluziště na pražském Žižkově, které tematicky sedí k ději videa.

Obrandované kluziště pod žižkovským vysílačem

Obrandované kluziště pod žižkovským vysílačem

Obrandované kluziště pod žižkovským vysílačem

Obrandované kluziště pod žižkovským vysílačem

Pavel JechortTakže, mám tady archetyp mudrce, jakože mikroperly, říznutý klaunem, jakože vtipný buddy k protagonistce. No a ta je zase tak profláklá se značkou Trivago, že můj mozek nedokáže při sledování myslet na nic jiného, než že někam vycestuju. Celé to nevypadá tak zoufale, ale na funkci to vliv mít rozhodně bude.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaTohle je fajn. Situace s ochráncem pleti mohly být klidně extrémnější, ale možná prostě značka nechtěla být vysloveně crazy. V záplavě reklam na kosmetiku si zrovna této určitě všimnete.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Stokrát viděný princip. Astrid by si zasloužil víc.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Michal ŠollerAž na to přeretušované finále je to fajn.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej Souček„Chci tě chránit, jako mikroperla, má lásko,“ to nezní špatně, to použiju při další schůzce se svou přítelkyní. Celý je to samozřejmě dobře, jenom mi nesedí, jak si Hana přejede prstem po tváři. Podívejte se na to taky, co je za tim?
Ondřej Souček

Řemeslné, české a se známou tváří… Je to takové zvláštně všední. Přiznám se, že jsem zvědavý, jak to bude fungovat v reklamním bloku s ostatními reklamami na kosmetické produkty. Ale jedno se musí nechat - je to první spot, u kterého jsem díky neúnavnému šarmantnímu pánovi vzpomněl na scénu z Pulp Fiction o misce s rýží.
Jakub Strýček (Zonky)

Ivan PeterkaTak moc se chtělo vyhnout reklamním klišé, až se ho tam ždibec najde.
Ivan Peterka (Peppermint)

5. Kaufland osobně jmenuje (34 %)

Kaufland: Moje první volba (Effectivity)

Kaufland: Moje první volba (Effectivity)

Kaufland: Moje první volba (Effectivity)

Kaufland: Moje první volba (Effectivity)

Německý obchodní řetězec Kaufland nasazuje v Česku novou kampaň Moje první volba od slovenské reklamní agentury Effectivity. Kampaň startuje 29. ledna a s nejrůznějšími obměnami bude tvořit základní kostru komunikace značky po celý rok. Hlavní myšlenka celé komunikace zní Kaufland osobně. „Naše zákazníky oslovujeme jejich křestním jménem a ke každému z nich přistupujeme osobně, neoslovujeme anonymní dav,“ naznačuje princip kampaně Renata Maierl, tisková mluvčí místní pobočky Kaufland Česká republika. „Začínáme s Janou. Jana je v Kauflandu opravdu pravidelnou zákaznicí, protože je to jedno z nejoblíbenějších jmen v republice,“ tvrdí mluvčí. Křestní jména budou ve vizuálních výstupech kampaně postupně přibývat. Při použití nejfrekventovanějších 30 jmen Kaufland jmenovitě osloví až 4,5 milionu zákazníků. V komunikaci se také objeví skutečná jména zákazníků. „Unikátní na kampani je i fakt, že všichni, kteří v reklamním spotu představují zaměstnance Kauflandu, jimi skutečně jsou,“ dodává mluvčí.

Pavel JechortKdy se vlastně stalo, že obchodní řetězce utekly do říše idejí? Vážně si myslíte, že někdo z reálného světa uvěří, že rajčata pěstuje v upraveném skleníku čacký zahradník, který k nim voní? Nebo jste viděli někdy někoho ve svých barácích vonět k zelenině s lačně přivřenými kukadly? Mý nervy. Proč nám a sobě tohle pořád děláte. Už jsou lepší plyšáci.
Pavel Jechort

Iva Hadj MoussaJá nevím. Chápu, čeho chtěla značka dosáhnout, ale nějak nemůžu uvěřit tomu, že pekař myslí při pečení croissantů zrovna na mě, nebo na Janu. Možná spíš myslí na to, kdy bude konec směny. Ale třeba se pletu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kvalitní exekuce mnohokrát omletého přístupu.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Michal ŠollerVíce řetězců se snaží hrát na notu sympatického prodejce s poctivým zbožím od vedle. Věřím, že to dokáže nalákat, tak proč ne.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekPodivejte, já jsem docela rád, že se tam neocitlo moje jméno. Když si představim odbarvenou paní ve středních (mejch) letech, jak skřehotá u rozpečenýho croissantu „z toho bude mít Ondřej radost“, tak na mě jde hrůza. No, dobře. Tohle je popíchnutí z necílové skupiny. Z marketingového pohledu je všechno jistě správně.
Ondřej Souček

Chápu snahu být osobní, ale pro mě to zpracování nezafungovalo. Ve spojení se supermarketem v tom pro mě chybí vnitřní uvěřitelnost. Možná je to jen o absenci záběrů setkání zákazníka a zaměstnance, možná je to ruka, která něco podává, možná by pomohla jedna věta navíc, ale ne. Tohle jen pro mě standardní Kaufland s hezkou myšlenkou, pro kterou se nepovedlo najít ten správný nosič.
Jakub Strýček (Zonky)

Ivan PeterkaA co Ingrid? Kam se poděla Ingrid? A Tadeáš, Vlastimil, Zlata? Tento osobní přístup se mi zdá poněkud nedostatečný.
Ivan Peterka (Peppermint)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Končíme s plastovým? To je cink do černého!“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 6. až 8. týden 2020

  1. Triad Advertising: Končíme s plastovým, cinkejte lahvovým! (55 %)
    značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj
  2. Brain One: Lepší bydlení nemusí být drama (41 %)
    značka: Modrá pyramida, klient: Modrá pyramida stavební spořitelna
  3. Isobar: Vybírej královsky (39 %)
    značka: Krušovice, klient: Heineken
  4. Chilli Production: Dbát o sebe není slabost (32 %)
    značky: Seinz, Balea Men, Alverde Men, klient: DM Drogerie Markt
  5. Zonky Muppet (24 %)
    značka: Zonky.cz, klient: Benxy

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Gambrinus končí s plastem (55 %)

Gambrinus: Končíme s plastovým (Triad Advertising)

Gambrinus: Končíme s plastovým (Triad Advertising)

Gambrinus: Končíme s plastovým (Triad Advertising)

Gambrinus: Končíme s plastovým (Triad Advertising)

Pivovar Gambrinus ukončil začátkem roku produkci a distribuci piva v PET obalech. Toto rozhodnutí je součástí dlouhodobé strategie udržitelnosti Plzeňského Prazdroje a také motivem aktuální kampaně od agentury Triad Advertising. „Všichni víme, že jednorázové plasty jsou problém, který stále více zbytečně znečišťuje naše okolí. V Gambrinusu jsme si řekli, že bez plastů to šlo desítky let a je čas přestat produkovat další plast tam, kde to není potřeba. Češi jsou pivní národ, který beztak preferuje lahvové a čepované pivo,“ prohlašuje senior brand manager Gambrinusu Jakub Marek. „Lahvové pivo je charakteristické svým cinkáním, které neoddělitelně patří ke každému přípitku a vyvolává v nás chuť se ho napít. V porovnání s plastem sice lahváč trochu zatíží tašku, ale ulehčí přírodě,“ říká Rado Jankovič, creative team leader z Triadu, na čem agentura postavila kampaň. Produkčně se o ni postarala Goodie Baddie.

Jakub HussarTohle je sympatický. O to smutnější je, že na mobilech si to dnes většina lidí pustí bez zvuku.
Jakub Hussar (Haze)

Cink! do černýho.
Alena Burneleit (2Fresh)

Míla KneprMyslím, že rozumím zadání, hlavnímu sdělení. „Cinkání lahvovým“ je vlastně taky cajk. A dál už mi to hlava nebere. Senioři jako z Troškových filmů, basy, basy, basy, síťovka, basy a automat na lahve. (Málem jsem zapomněl na pohled z kontejneru.) Je to pocitově takové trochu pedestriální.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pavel JechortJakože cože? Fakt jsem právě viděl reklamu, která je postavená na tom, že dělám pivo do skleněných lahví, což už dělám asi 100 let a teď to vydávám za ctnost poté, co jsem do minulého měsíce chrlil další pivo v plastu po milionech kusů? A my máme nadšeně tleskat chlemtat, protože jste zase dostali rozum? Spíš ne, hele.
Pavel Jechort

Tomáš HrivnákDobré rozhodnutí. Osmdesát procent za ty lahve v síťovce a cinkající basy!
Tomáš Hrivnák

Iva Hadj MoussaJsem sice trochu alergická na spojení „zdravý rozum“, ale jinak se mi to moc líbí. Podané srozumitelně, čistě, sympaticky, empaticky. Ta paní se síťovkou vysloveně potěšila.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vilém RubešBody za to, že se nepokusili dramatizovat, jaké vylepšení je to pro spotřebitele, ale že jasně řekli, že sice budete nosit piva jako soumar, ale přírodě to pomůže. Bez ironie.
Vilém Rubeš

Ondřej SoučekTímto přihlašuji slogan Končíme s plastovym, cinkejte lahvovym! do Zlatého pera. Dobrá myšlenka, dobrý copy, dobrý reálie, dobrý herci, ještě aby ten Gambáč byl taky dobrej...
Ondřej Souček

Michal ŠollerTa hudba z cinkání není vůbec špatná, ale kam se poděl král?
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaUž je to tady, lehký svižný nápad. Jen exekuce je zatížena příliš lehkým budgetem klienta.
Ivan Peterka (Peppermint)

2. Nedělat z bydlení přehnané drama (41 %)

Modrá pyramida: Lepší bydlení nemusí být drama (Brain One)

Modrá pyramida: Lepší bydlení nemusí být drama (Brain One)

Modrá pyramida: Lepší bydlení nemusí být drama (Brain One)

Modrá pyramida: Lepší bydlení nemusí být drama (Brain One)

Stavební spořitelna Modrá pyramida spustila brandovou kampaň, která má podpořit nové směřování a positioning značky. V době eskalující bytové krize si bere jako hlavní insight fakt, že pro většinu lidí se z řešení vlastního bydlení stává drama. Schválně přehnaná dramatičnost se tak stala leitmotivem série televizních spotů, digitální i venkovní komunikace a POS materiálů. Letošní kampaň na rozdíl od té minulé nevznikala celá inhouse. Za strategií i kreativním konceptem stojí marketingová agentura Brain One, kterou si stavební spořitelna Komerční banky vybrala loni. Prvním společným projektem bylo v druhé polovině loňského roku 2019 vypracovat novou strategii značky, která má u cílové skupiny velmi dobrou znalost, ale zejména u mladých lidí ztrácí na relevanci. Aktuální kampaň vznikla v produkci Boogie Films.

Jakub HussarBizár roku. Vířivá oscilace mezi fraškou a tklivým reklamním dada.
Jakub Hussar (Haze)

Tenhle spot maká. A kdyby měla Modrá pyramida modernější logo a kampaň odvážnější typografii, za mě úplná pecka.
Alena Burneleit (2Fresh)

Míla KneprHmmmmm. Pak jsem si přečetl agenturní elaborát o insightu a strategii: „Zařizování hypoték či úvěrů je pro lidi obecně většinou náročný proces, kdy si vše musí zařídit a vyběhat sami a ještě s nejistým výsledkem. Při tvorbě naší nové strategie jsme z této silné myšlenky vycházeli...“. A beznadějně jsem se ztratil. A zůstala jen otázka: Proč?
Míla Knepr (Silver Pack)

Pavel JechortMěla to být nejspíš řachanda, ale mě ti lidé a interiéry děsí. Vůbec jsem nechytl sdělení, jestli tam nějaké bylo.
Pavel Jechort

Tomáš HrivnákTen systém „vymyslíme slogan a pak na něj natočíme doslovný instruktážní film“ mě nebaví. Modrá pyramida jde zjevně od jednoho vítězství k druhému - tady opět poráží reklamní řemeslo na celé čáře.
Tomáš Hrivnák

Vilém RubešAle to není drama! To je jen šmíra! NKP.
Vilém Rubeš

Ondřej SoučekNo, čoveče, tohle tedy vůbec neni špatný. Dobrý hlášky, dobrá režie, dobrý herci, no ještě, aby ta Modrá pyramida byla taky tak dobrá.
Ondřej Souček

Michal ŠollerPo delší době jsem něco sledoval se zájmem až do konce. Ten font je ble, ale ostatní má správnou atmošku.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaJe to jako s nepovedeným uměleckým dílem. Nevíte, co chtělo říct, ale tváří se, že vše je záměr, jen vy tomu nerozumíte. Na mě moc rádoby humoru na sílu, který zastírá, co chce Modrá pyramida říct.
Ivan Peterka (Peppermint)

3. Krušovice navádí, jak vybírat královsky (39 %)

Reklamní agentura Isobar připravila online kampaň pro značku Krušovice, navazující na nadlinkovou komunikaci Je to na tobě, tak vybírej královsky od agentury DDB Prague. Ta je založena na myšlence, že rozhodování je jednoduché a žádná volba není těžká, když má člověk nadhled z trůnu a vybírá královsky.

Série čtyř patnáctivteřinových onlinových spotů od Isobaru má demonstrovat jednoduchost a jednoznačnost královské volby, když má člověk své zásady. Na diváka se prostřednictvím řečnických otázek obrací tentýž protagonista jako z předchozího televizního spotu. Ztělesnil ho herec a moderátor Justin Svoboda. Spoty vznikly v produkci Doit.films. Režíroval Prokop Motl, za kamerou byl Gašper Šnuderl.

Jakub HussarŘemeslo dobrý, ale jedné věci nerozumím - když už v komunikaci zazní „král“, proč se nezjeví nějaká nová slibná figura krále? Vím, že jeho původní protagonista zemřel, ale může to být variabilní maskot à la Doctor Who. Tohle je spíš jeho road manager. Hodně se tam máchá, ale sedí to na zadku.
Jakub Hussar (Haze)

Kudos za provázanost s nadlinkou a čistý vizuální styl. Kdyby se líp využil kontext onlinu (jako ten spot s Tindrem), mohlo to být i zajímavé.
Alena Burneleit (2Fresh)

Míla KneprTa doslovnost je odzbrojující, když cizí peří, tak peří, když loutky, tak provazy na pažích. Na filozofování o (životních) hodnotách a charakteru mi to přijde málo.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pavel JechortZačátek vypadá slibně, ale pak se sdělení nějak rozpadá. Dělat všechno královsky znamená jakože co? Se obávám, že se tady z nějakého relativně soudržného příběhu udělala tak prudká zkratka, až se vytratil smysl. Točit patnáctky je těžká disciplína, když mám jen sliby místo důkazů.
Pavel Jechort

Tomáš HrivnákPokud jde o království, mám jednu formativní vzpomínku. Tak dospělí kolem mne říkali záchodu, když mě v raném dětství chtěli inspirovat k jeho používání. Záchodová mísa potom představovala trůn a malý Tomík byl - ovšem po provedení patřičného úkonu - symbolicky korunován na krále pochvalami příbuzenstva. Nemohu si pomoci, ale aktuální reklama Krušovic je ukotvená v podobné úvaze a předpokládá spotřebitele, který se zasekl v nějaké té ranější psychologické vývojové fázi.
Tomáš Hrivnák

Iva Hadj MoussaNadhled Krušovicím rozhodně sluší. A to pivo je nasvětlené tak, že jsem hned dostala chuť na kousek.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vilém Rubeš„Nějak tam dostaňte rebelství, toho našeho nešťastného krále a rozhodné ne!“ Jasně, že každý na světě vám odpoví, že by se nenechal ovládat a svého království by se nevzdal. No a? NKP.
Vilém Rubeš

Ondřej SoučekJá to nechápu. Co mi timhle chcete říct? „Kdyby chtěli, aby ses nechal ovládat...“ Kdo jako? A myslim, že kladně by odpověděl pouze radikální masochista, tím pádem je naprosto irelevantní pouštět takovou otázku z pusy. Pití piva je přece zábava a poučování tam nemá místo.
Ondřej Souček

Michal ŠollerSpojení král a pivo ve mně automaticky evokuje jinou značku. Mám pocit, že podobných spotů už jsem viděl nespočet. Není to špatné, jen to nemá výjimečnou chuť.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaStane se, že je film lepší než knižní předloha. Také jsou případy, že filmové pokračování je lepší než jednička. A jak je vidět, i v reklamě může navazující online kampaň výrazně překonat původní nadlinkový formát. Jasný Terminátor 2.
Ivan Peterka (Peppermint)

4. „Déemko“ se zaměřilo na muže (32 %)

Dbát o sebe není slabost

Dbát o sebe není slabost: hrnek z věrnostní části kampaně

Dbát o sebe není slabost

Dbát o sebe není slabost: roadshow

Dbát o sebe není slabost

Dbát o sebe není slabost: sampling

Dbát o sebe není slabost, tak zněl claim kampaně na pánskou kosmetiku, kterou pro drogerii DM v posledním čtvrtletí loňska vytvořila agentura Chilli Production. Kampaň, jejímž cílem bylo zvýšení prodeje pánské kosmetiky, propagovala značky Seinz, Balea Men a Alverde Men. Snahou bylo vštípit mužům myšlenku, že i když se denně starají o vše kolem sebe – vnoučata, rodinu, vůz, kolo, sport, vzdělávání –, neměli by zapomínat sami na sebe.

Jakub HussarNeštymuje mi volba hudby, která je v reklamě bez mluveného slova dvojnásob důležitá. Podivný úkrok stranou.
Jakub Hussar (Haze)

Klasická ukázka náhodného generátoru kampaní. Hoď do prezentace emoce, vizuál dej do černobíla, přidej seniora jako bonus a je to.
Alena Burneleit (2Fresh)

Míla KneprHipsterský hrnek (citace z popisu kampaně) jako dárek k nákupu v kampani Dbát o sebe není slabost, která se snaží vštípit mužům, že by o sebe měli dbát... Zřejmě nechápu, kdo je hipster. Mea culpa.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pavel JechortNepřijde mi to špatné, nechápu sice to mood linku v černobílé, ale chybí mi tam strašně vazba na produkt. Jako generický koncept na téma „smrad z tebe lepšího chlapa neudělá“ fajn, ale za akcionáře bych chtěl za svý prachy víc.
Pavel Jechort

Tomáš HrivnákHm. Předpokládám tedy, že existují muži, kteří péči o sebe považují za slabost. (Zejména pak ti, kteří jezdí se sekačkou či něco hoblují.) A právě ty chceme dostat do DM a nabídnout jim déemkové kosmetické značky pro muže. Nebo jak? Dvacet procent za to, že je to od DM.
Tomáš Hrivnák

Iva Hadj MoussaInsight je fajn, jenom to černobílé zpracování mi moc nesedí k DM, vnímám tuto drogerii mnohem veseleji, barevněji. Vizuálně bych to tedy ke značce nepřiřadila. Obávám se, že to trochu zapadne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vilém RubešJe to všechno správně, jen nějak blbě. Loví to všechny cílovky, takže dědeček vofoukne svíčku u fichtlu a hnedle vyleze děťátko, ostrej mlaďoch pohazuje kettlebellem, upocenej jezdí na piciglu a brahmán lysohlavý kafuje - ale v éře, kdy jenom sportovní mužské kosmetiky jsou tři plné pytle značek, mi přijde myšlénka, že se můžete občas i umejt, zvláště smrdíte-li po fyzické aktivitě, trochu banální (a ti, co se nemejou, po tomhle nezačnou). Brand building pro tu značku = 0.
Vilém Rubeš

Ondřej SoučekJá nevim, v podstatě říkáte „chlapi, smrdíte, udělejte s tim něco“. A já si myslim, že se to chlapům má říct jinak, i kdyby to byla pravda.
Ondřej Souček

Michal ŠollerNemůžu se rozhodnout, jestli ta dvoubarevná nota na mě působí víc cool, nebo víc pohřebně. Reálná kampaň mezi lidmi určitě měla úspěch, možná to bylo tím, že svět nelze udělat černobíle.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaHornbach déjà vu?
Ivan Peterka (Peppermint)

5. Zonky přichází s žirafou a Čenským (24 %)

Poskytovatel půjček Zonky spustil na českém trhu novou komunikační kampaň, která startuje nový dlouhodobý komunikační koncept. V něm se jako maskot představí žirafák zvaný Muppet. Má ukazovat reálný dopad benefitů půjčky Zonky a v první kampani se soustředí na rychlost vyřízení půjčky a možnost vyřízení online odkudkoliv. Žirafák v komunikaci vystřídal křížence zebry a osla (z anglického zebra a donkey vznikl kříženec zonky) a firma, která spadá pod úvěrovou společnost Home Credit ze skupiny PPF Petra Kellnera, se na sklonku loňska přejmenovala na Benxy, kvůli zahraniční expanzi. „V této kampani cílíme na ženy ve věku 30 až 45 let, které si berou půjčky častěji než muži, ale mají obavu z technologií. Chceme jim ukázat, jak jim výhody vyřízení naší půjčky můžou usnadnit život,“ uvádí ředitel marketingu Zonky Jan Sladovník. „Pro dlouhodobý koncept jsme vytvořili postavu Muppeta - z našeho symbolu, žirafy, která je se značkou spojena. Muppet budeme využívat jako spojovací prvek skrz všechny kanály a různé kreativy v televizních spotech tento rok. Využití Muppeta by mělo podpořit především konzistenci jednotlivých kreativ, a stát se tak zapamatovatelným prvkem naší komunikace.“ Žirafáka v nové kampani doplňuje herec Jan Čenský. „Ten bude ve spotech třešničkou na dortu. Když jsme vybírali ideálního parťáka, hledali jsme někoho důvěryhodného, všeobecně oblíbeného, z koho doslova sálá charisma. Pro tuto roli jsme nemohli vybrat lepšího a většího profesionála, než právě prince z dětských let našich klientů,“ věří Sladovník.

Jakub HussarAgentura Inhouse strikes back! Na Kryštofa zbylo, na smysluplnou exekuci už ne.
Jakub Hussar (Haze)

Formálně všechno v pořádku, ale zábavné to není, jasný pane.
Alena Burneleit (2Fresh)

Míla KneprZase ta agentura Inhouse. Něco mezi infomercialem a teleshoppingem Horsta Fuchse. Jsem tento týden nedovtipný. Nedošlo mi, proč teď za stolem sedí místo zebry (kterou jsem se už naučil) žirafa.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pavel JechortOK, jako jo, chápu. Ale proč chudák princ Čenský? Toho je mi tam fakt líto. A ty stylový interiéry... proč jednou nezkusit uvěřitelný kulisy, což nutně neznamená, že po podlaze budou běhat krysy a v dáli výt psi.
Pavel Jechort

Tomáš HrivnákZonky je další zbytečný úvěrový produkt a toto je další zbytečná reklama na další zbytečný úvěrový produkt.
Tomáš Hrivnák

Iva Hadj MoussaJan Čenský, který pospíchá do banky! Jan Čenský! Plyšová žirafa! Jan Čenský! Proč?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vilém RubešVýborně, takže z komunitního půjčování podle důvěry jednotlivých investorů je další klasická slibotechna à la „rychle si půjč, za chvíli máš prachy na účtě“... Tomu by nepomohl ani Bernbach s Tony Kayem. Natož princ ve výslužbě a ohavnej přerostlej plyšák. Hanba lákačům na bezbolestné půjčky!
Vilém Rubeš

Ondřej SoučekProsim vás, ta reklama je naprosto skvělá, jen tvůrce nenapadlo, že žirafa tim kopytem asi těžko napíše na klávesnici „Zonky“.
Ondřej Souček

Michal ŠollerMáme hmatatelnějšího maskota, který si bude víc tykat s hranými spoty, ale přesto by se značka mohla víc odvázat, přece nejsou banka, tak proč se držet při zdi.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaChudák Čenský. Ale třeba už teď nebude hned tak rychle potřebovat půjčku.
Ivan Peterka (Peppermint)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Plakáty Mekáče od DDB? Zlaté časy reklamy“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 9. týden 2020

  1. DDB Prague: Nádobí neřeš (68 %)
    značka: McDelivery, klient: McDonald’s
  2. Saatchi & Saatchi: Datová svoboda (56 %)
    značka: T-Mobile, klient: T-Mobile Czech Republic
  3. Chci VUT (51 %)
    značka: VUT, klient: Vysoké učení technické v Brně
  4. Fakta (50 %)
    značka: Seznam Zprávy, klient: Seznam.cz
    Isobar: Škoda Auto & IIHF World Junior Championship 2020 (50 %)
    značka: Škoda, klient: Škoda Auto

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Mekáč dováží, mýt netřeba (68 %)

McDonald’s: Nádobí neřeš (DDB Prague)

McDonald’s: Nádobí neřeš (DDB Prague)

McDonald’s: Nádobí neřeš (DDB Prague)

McDonald’s: Nádobí neřeš (DDB Prague)

McDonald’s: Nádobí neřeš (DDB Prague)

McDonald’s: Nádobí neřeš (DDB Prague)

V době, kdy fast food McDonald’s zaváděl na českém trhu novou službu McDelivery, dostala pražská agentura DDB za úkol vytvořit zajímavou kreativu, aby se Česko o nové službě dozvědělo. „Náš nápad vychází ze silného insightu, že lidé neradi myjí nádobí. A právě špinavé nádobí se stalo hlavním prvkem kampaně. Ukázali jsme ikonické produkty McDonald’s v netradiční vizuální podobě,“ říká Gert Laubscher, kreativní ředitel DDB. Kampaň obsahuje tři vizuály se špinavým nádobím, které je složeno do podoby připomínající nejznámější produkty. Talíře naskládané na sebe vypadají jako Big Mac, miska s vidličkami nápadně připomíná hranolky v obalu z tvrdého papíru a sklenička se zmačkaným ubrouskem, lžičkou a odšťavňovačem zpodobňuje zmrzlinu McSundae. Kampaň běžela v únoru v tisku a na venkovních citylightech.

Iva Hadj MoussaSkvělý insight, ještě lepší zpracování. Myslím, že není co dodat.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vilém RubešVizuálně je to pěkný, po chvíli mi docvakne, co tím chtěli říct. Má to háček - lidi nechtějí umývat nádobí po doneseném jídle, které nádobí vyžaduje. Máte pocit, že indické jídlo si máte dát tak jako v restauraci. Ale McDonald’s? Copak oni mi tam u nich dají nějaké nádobí? Papír, krabička, pohár, támhle to vyhoď a tác nám vrať!
Vilém Rubeš

Pavel JechortNápad tam je, hezky nafoceno, nakonec i ze špinavého hrnce dostane člověk chuť.
Pavel Jechort

Ivan PeterkaZlaté časy reklamy. A nejen té české. Natolik povedené, že není třeba slov. Ani zde.
Ivan Peterka (Peppermint)

Michal ŠollerVizuálně zajimavé, dalo by se říci až hluboké... Jen jestli ta hloubka není už moc hluboká, aby se v ní neztratil smysl.
Michal Šoller (Cognito)

2. T-Mobile tančí v rytmu Queen (56 %)

Mobilní operátor T-Mobile spustil marketingovou podporu svých neomezených datových tarifů. Ta navázala na loňské představení nové generace tarifů a na vánoční kampaň. „Spousta lidí ještě pořád o neomezených tarifech neví nebo se domnívá, že jsou nesmyslně drahé,“ uvedl Michal Podlucký, ředitel řízení segmentu rezidentních zákazníků T-Mobile. „V kampani chceme ukázat svobodu, kterou neomezená data přináší, a zároveň ujistit zákazníky, že si tarif v případě potřeby mohou znovu změnit.“ T-Mobile v kampani od Saatchi & Saatchi upozorní i na jednoduchost, s níž se neomezená data dají zapnout v aplikaci Můj T-Mobile a změnit datový objem každý měsíc. Kampaň se objeví v televizi, online i v prodejnách T-Mobile. Už podruhé T-Mobile využije formát rádiových spotů u podcastu Studio N listu Deník N.

Iva Hadj MoussaTohle by byla senzační reklama, kdyby... velmi podobnou reklamu neudělal před pár lety John Lewis (Home Insurance) - a ten byl zase nejspíš inspirován filmem Malá Miss Sunshine. Vidíme tedy téměř stejnou holčičku s culíky a brýlemi, dokonce i podobné prvky choreografie. Tvůrci dobře vybrali písničku, ale... vím, že běžný spotřebitel anglickou reklamu pravděpodobně nezná, ale stejně mi to přijde škoda.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vilém RubešKdyž nevíš jak dál, prdni tam holčičku. Když nemůže šišlat, dej jí brejle. NKP.
Vilém Rubeš

Pavel JechortChtě jsem být skeptik, ale ta holčička je prostě prďácká. Trochu se bojím, jaký produkt je pod tím schovaný, ale to není problém reklamy.
Pavel Jechort

Ivan PeterkaKlient je určitě spokojen, že se konečně obléknul do růžového. Po drsných motorkářích, teplákovém tělocvikáři nebo elegantním Bondovi přichází Little Miss Sunshine. A přitom má v šuplíku určitě lepší příběhy.
Ivan Peterka (Peppermint)

Michal ŠollerChytlavé, navíc je vidět, že se holčička kamery nebojí. Dávám vytancovaný palec nahoru.
Michal Šoller (Cognito)

3. VUT chci, žiju, mám (51 %)

Letošní náborová kampaň Vysokého učení technického v Brně nese motto Studium má smysl, které doplňují slogany Chci VUTŽiju VUT a Mám VUT. Kampaň se zaměřuje nejen na uchazeče o studium, ale také na samotné studenty a následně i absolventy. VUT je bude provázet od vyplnění přihlášky do konce života. Téma cesty a putování za poznáním je vyjádřeno i v letošním hlavním videu kampaně. „Pohádkově pojaté video sleduje mladého Janka, kterého jeho otec vyšle do světa na zkušenou. Janek pilně studuje a na brněnské technice nejen že zkouší moderní technologie jako je 3D skenování obrazu nebo robotický barman, ale dokonce předběhne dobu sestrojením holografického pasteveckého psa. V roce 2025 se vrací zpět do svého rodiště, kde po otci přebírá hospodářství, nově ale významně technologicky vylepšené,“ popisují tvůrci v čele s režisérem Adamem Faikem. Ten natáčel v několika lokacích, včetně skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. V hlavní roli se vedle Jana Valeše představuje Cyril Drozda, který hrál rovněž exkomunikovaného duchovního v seriálu Most!

Iva Hadj MoussaTohle mě baví i po několikátém zhlédnutí. Kdybych byla mladší a talentovanější, nevím, nevím, jestli bych si VUT nezvolila raději než FSS!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vilém RubešBuran sleze z rodného kopce, absolvuje v Brně - a vrátí se do skanzenu. Ne že dobude světa. Ovce pást! Já vám teda nevim, ale aspirativní to moc není.
Vilém Rubeš

Pavel JechortCelkem zábavné, ani to netrpí na špatnou produkci. Na mě ale celkem dlouhé.
Pavel Jechort

Ivan PeterkaJá jen doufám, že digitální virus český venkov nezasáhne tak dramaticky, jako v této pohádce. Ale líbí se mi, že se Janek nakonec vrátil domů. To je hezké. Vážně.
Ivan Peterka (Peppermint)

Michal ŠollerMyšlenka i vtip by se našel, ale je to dlouhé, že bych spíše zalezl do té postele, než z ní vyskočil. Pan Vadéér mě chytl víc.
Michal Šoller (Cognito)

4. Fakta, to jsou Seznam Zprávy (50 %)

Seznam.cz: Fakta

Seznam.cz: Fakta

Seznam.cz: Fakta

Seznam.cz: Fakta

Seznam.cz: Fakta

Seznam.cz: Fakta

Zpravodajský web Seznam Zprávy propaguje nová marketingová kampaň nazvaná Fakta. Ve vizuálech poukazuje nejen na upravený vzhled webu, ale také na jeho objektivitu a důvěryhodnost, kterou podle průzkumu mateřského Seznamu vnímají čtenáři jako klíčovou. S kampaní na venkovních plochách se budou lidi setkávat převážně v Praze. Reklama se dál objeví ve vlastních médiích Seznamu - na internetu ve formě bannerů, na sociálních sítích, v rádiích Expres FM a Classic Praha, na Televizi Seznam nebo v tištěném deníku Právo, a to po celý únor. Na zpravodajském webu bude i speciální rubrika Fakta, která bude pokračovat i po skončení kampaně. Kampaň vznikla inhouse.

Iva Hadj MoussaCelkem sympatický minimalismus. Trochu chladný, ale sympatický.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vilém RubešAle jo. Funguje to. Studené, ale aspoň neukecané. Když to není s nějakým zajímavým údajem, je to horší, protože najednou je to jen tvrzení.
Vilém Rubeš

Pavel JechortHodně líbí. Pár slov, jednoduchý layout a co to udělá.
Pavel Jechort

Ivan PeterkaTo fakt stačí?
Ivan Peterka (Peppermint)

Michal ŠollerMě ta růžová nějak nebere. Sorry.
Michal Šoller (Cognito)

5. Hokej ukázal virtuální škodovky (50 %)

Čeští diváci přímých přenosů z IIHF Mistrovství světa v ledním hokeji juniorů 2020 si mohli v rozích kluziště prohlédnout vozy Škoda Kamiq a Scala. Ty totiž z důvodu kolize licenčních podmínek na stadionu fyzicky stát nemohly. Přesto se za plexisklem, které odděluje diváky od hrací plochy na hokejových stadionech, objevily. Byly totiž do obrazu vloženy virtuálně, jako trojrozměrné modely. Nebylo tak nutné umístit vozy fyzicky na stadionech, čímž se ubírala místa pro diváky. Řešení využívající technologii augmentované reality využila kreativní agentura Isobar ve spolupráci s Českou televizí a dalšími partnery. Použila přitom 3D data automobilů, která vznikají už při vývoji nových modelů. Ta jsou natolik precizní v zobrazení detailů, že datová velikost neumožňuje jejich snadné zpracování v televizním prostředí. Isobar tak společně s 3D studiem Paranormal připravil zjednodušenou verzi virtuálních modelů a zároveň pro věrohodné zobrazení v rámci televizního přenosu nasimuloval chování světelných a pohybových podmínek product placementu na stadionu.

Iva Hadj MoussaPovedené.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vilém RubešKdyž já nevím, co na tom hodnotit. To že dokážeme dát věci tam, kde fyzicky nejsou, to už se obecně ví. O posilování značky tím, že zatímco vepředu se hraje hokej, vzadu je za plexisklem auťák, mám své pochyby...
Vilém Rubeš

Pavel JechortVůbec nepochybuji, že si tahle technologie najde hafo zájemců.
Pavel Jechort

Michal ŠollerHele líbí, matrix je nám zase o chlup blíže, jen doufám, že příště nenahradí i hráče.
Michal Šoller (Cognito)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Kampaň ČSOB a policie proti predátorům na síti? Nechutně dobré“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 10. týden 2020

  1. Loosers: Společně proti internetovým predátorům (66 %)
    značky, klienti: ČSOB, Policie ČR
  2. Scholz & Friends Praha: Drive to Win (52 %)
    značka, klient: Engelmüller
  3. Oliver: Nejsem lovná (45 %)
    značka: O2, klient: O2 Czech Republic
  4. Havas Prague: Vlakem na služebku (41 %)
    značka, klient: České dráhy
  5. McCann Prague: Gambrinus 2020 (39 %)
    značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Proti predátorům dneška (66 %)

ČSOB a Policie ČR společně proti internetovým predátorům

ČSOB a Policie ČR společně proti internetovým predátorům

ČSOB a Policie České republiky společně spustily kampaň, která cílí na rodiče nezletilých dětí a upozorňuje je na stále rostoucí nebezpečí, které hrozí jejich dětem v internetovém prostoru. Sérii spotů a klíčový vizuál realizovala kreativně i produkčně agentura Loosers. „Internet dává všem bez rozdílu masku anonymity, díky které může být kdokoli kýmkoli. A právě to je motivem celé kampaně. Tematicky pokrýváme tři problematické oblasti digitální bezpečnosti – zasílání intimních fotografií, schůzku s neznámým člověkem a sdílení intimních informací o vlastní osobě,“ uvádí Jitka Švejcarová, specialistka společenské odpovědnosti ČSOB. „To, že si při komunikaci na internetu nikdy nemůžeme být jistí tím, s kým se bavíme, dramatizujeme ve spotech, ve kterých vždy zachycujeme rozhovor dvou dětí. Jedno z nich ale není tím, za koho se vydává, což odhalujeme hlasem, který mu zcela zjevně nepatří,“ popisuje ztvárnění Iva Bízová, kreativní šéfka Loosers.

Vilém RubešJedni v síti, všichni v síti. Kdo dál? Bude nám o síťových predátorech příště vyprávět síť drogerií? Kombinace odesílatelů „ČSOB a policie“ navíc připomněla dřevní doby českých internetů a slavnou větu „bloggeři a policie vyzývají veřejnost, aby...“
Vilém Rubeš

Michal ŠollerSložité téma se super nápadem, jak reálněji přiblížit, co se může skrývat za nevinnou tváří. Je to prostě nechutně dobré.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekTo je jednoduchý a hezký (kdyby to nebylo o ošklivé věci). Každej si dokáže představit, jak to funguje.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaTady si tvůrci vedou výrazně lépe než v případě O2. Jednoduchý nápad a neokázalá, ale o to účinnější realizace, která problém prodá v pár vteřinách. Skvělé.
Ivan Peterka (Peppermint)

Pavel JechortViz O2 A plus za jasnou kreativu.
Pavel Jechort

2. Rukavicemi za návrat k závodu (52 %)

Letos uplyne 71 let od vítězství vozu české výroby Aero Minor na legendárním závodě v Le Mans. Na podporu tohoto výročí a současně i návratu vozu Aero Minor na slavný závod byla vytvořena limitovaná kolekce ručně šitých rukavic tradičního českého výrobce Engelmüller. „Z každého prodaného páru jde část výtěžku jako příspěvek spolku Le Mans Redux, který se s automobilem Aero Minor Sport chce pokusit zopakovat jeho historický úspěch i v roce 2020,“ říká Tomáš Kopečný, kreativní ředitel agentury Scholz & Friends, která kampaň připravila. Film režíroval Prokop Motl v produkci Creative Embassy. Kampaň běží na webech a na sociálních sítích.

Vilém RubešVelké ambice a snaha, aby to vypadalo jako velký storytelling. Klišé se střídá s klišé (směrové tabule na silnici, střílející stráže, prostě maglajz). Z cyklu Zapomenutá vítězství, která neznáte už jsme viděli lepší kousky. A navrch, rukavičky závodníka nedělají, sorry.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerAtmoška se tomu nedá upřít, klidně by v tom stylu mohli natočit celý film, jen na kampaň je to dlouhé. Budu držet palce, ať se to podaří.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekPo zhlédnutí filmu Le Mans 66 se tohle špatně hodnotí. Je z toho vykřesaný maximum možnýho. Dokážu si představit, jak malej byl budget.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaJe to nějaký zmatený. Začíná to jako americká drsná detektivní škola, pak odkazy na expresionistický Metropolis, povinný nacista i bolševici, štěkot psů, ale strach o hrdinu nebo dokonce katarze nikde. Nevím, kolik párů rukavic by se muselo ručně ušít, aby tento vůz opět vyrazil na silnice.
Ivan Peterka (Peppermint)

Pavel JechortNaprostá paráda, mačkal jsem slzu. Je to sice jiný formát než klasická reklama, ale ten příběh je síla.
Pavel Jechort

3. Jsem v síti, nejsem lovná (45 %)

Plných 41 % obdrželo pornografickou fotku od cizího člověka. I toto číslo vzešlo z výzkumu telekomunikačního operátora O2 a Univerzity Palackého v Olomouci a bylo impulsem pro natočení hraného dokumentu Víta Klusáka a Báry Chalupové V síti. Ten využil právě téma bezpečí dětí na internetu. Spolu s premiérou snímku O2 spouští kampaň Nejsem lovná, zaměřenou na děti od 13 do 17 let. Koncept bude také součástí osvětové kampaně navazující na film V síti, jejímž partnerem je program O2 Chytrá škola. Ten se dlouhodobě zaměřuje na vzdělávání dětí v internetové bezpečnosti a mediální gramotnosti primárně prostřednictvím učitelů a rodičů. Teď poprvé přichází s kampaní zaměřenou přímo na děti. „V kampani  přistupujeme k dětem jinak, nechceme je poučovat. Dáváme jim do rukou jednoduchý nástroj, díky kterému mohou vyjádřit, že se cítí dostatečně informované a v online světě se umí bránit,“ popisuje Marie Mališková, manažerka CSR aktivit O2.

Součástí kampaně jsou tři spoty, ve kterých k dětem mluví herečky z filmu V síti. Vzhledem k cílové skupině kampaň využívá primárně online kanály, jako jsou Facebook, Instagram a YouTube. Ty doplní offline komunikace prostřednictvím reklamních rámečků na víc než 200 základních školách po celém Česku a na prodejnách O2. Součástí kampaně je web, kde děti najdou mimo jiné Desatero bezpečného chování v síti. Na rodiče pak budou cílit SMS, které je budou vyzývat k zamyšlení, jak tráví jejich děti čas na počítači nebo mobilním telefonu. Operátor využije i speciální merchandising s logem Nejsem lovná - placky, trička, samolepky, krytky na webkameru a leporelo Desatero bezpečného chování v síti. O2 kampaní rovněž osloví interní komunikací 4.000 svých zaměstnanců.

Kreativní koncept je dílem agentury Oliver, kampaň včetně online kreativy a komunikace na sociálních sítích si O2 připravilo inhouse.

Vilém RubešO2 ospravedlňuje aspoň to partnerství, jinak herečky povídají, školometský voiceover povídá - a já nevím ke komu. K dětem? K rodičům? V momentě, kdy operátor prodávající vzdálenou komunikaci ústy jedné z hereček poučuje, že lepší než data je smát se s lidmi naživo, smál jsem se taky.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerTěžko se to hodnotí, téma poslední doby, které hýbe společností a je to jen dobře.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekHele, já už z toho harddisku všechno smazal. Nebo mě sledujete?
Ondřej Souček

Ivan PeterkaBohulibý záměr, realizace bezzubá. Herečky mají svůj part tak okatě naučený, že působí jako záznamy z procesů z padesátých let. Pokud tak hrály i ve filmu, divím se, že jim na to někdo skočil.
Ivan Peterka (Peppermint)

Pavel JechortKdokoliv, kdo se zapojí do této kampaně, zaslouží si zatleskat. Takže i O2.
Pavel Jechort

4. Místo Vetchého je na dráze Trojan (41 %)

Na služební cestu pojeďte v pohodlí první třídy, lákají České dráhy v nové kampani. Televizní spot, který je součástí komunikace cílené na zákazníky cestující za prací nebo na obchodní schůzky, poukazuje na nadstandardní komfort a služby ve vlacích Pendolino, Railjet a dalších moderních soupravách Českých drah. Příběh spotu s jednoduchou zápletkou je založený na herectví Ivana Trojana, který v pozici hlavní tváře Českých drah vystřídal Ondřeje Vetchého. Režie se ujal Trojanův bratr Ondřej. Kampaň vyjíždí v březnu a veze s sebou televizní sponzoring, outdoorové a online formáty i rozhlasový spot. Ivan Trojan byl jako reklamní tvář v minulosti spojen s mobilním operátorem T-Mobile.

Vilém RubešA zase devadesátky s úspěšným obchodníkem - zvlášť dementně to vyšlo s vítězným gestem na outdooru. Národní umělec dnes netelefonuje, dnes dělá byznys ve vlaku. Stejně tak ho mohl dělat i v rikše, v hostelu anebo v horské chatě U smrdutých fuseklí. Závěrečný gag není tak trapný, jak by mohl, protože aspoň národní umělec, že jo.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerOndra mi bude chybět, ale Ivan je důstojná náhrada. Poslední dobou je to vážně švanda, tak se těším na další.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekTen Trojan by vytáhnul jakejkoliv skript do reklamních výšin. Dobře, milý je to.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaGeniální Chaplin se jednou ocitnul v přítomnosti ne tak geniálních kolegů, kteří si lámali hlavu nad stokrát viděným fórem s banánovou slupkou. Prý se už nikdo nesměje, když na ní uklouzne ta tlustá dáma. Chaplin přišel s návrhem, ať v rychlém a dramatickém střihu střídají záběr na banánovou slupku a blížící se nohy tlusté dámy, nohy-slupka, nohy-slupka… Pak dáma slupku překročí a… spadne do otevřeného kanálu, který se v záběru objeví záhy! A smáli se opět všichni. Tahle groteska je spíš smutná.
Ivan Peterka (Peppermint)

Pavel JechortReklamy na České dráhy jsou mnohem lepší než České dráhy, což je jediný problém.
Pavel Jechort

5. Na jedno s Kolečkem a Isteníkem (39 %)

Gambrinus: Někdy je dobré na chvíli vypnout... u jednoho (McCann Prague)

Gambrinus: Někdy je dobré na chvíli vypnout... u jednoho (McCann Prague)

Dnešní muži toho musí zvládat daleko víc než dřív, kdy stačilo, aby přinesli domů výplatu, a o vše ostatní bylo postaráno. Nová kampaň značky Gambrinus od agentury McCann Prague však radí, že když toho máte moc, je lepší se prostě zastavit. Ideálně s kamarády. „Když toho máte moc, je lepší se zastavit. Na jedno,“ zní motto kampaně. Gambrinus tak zůstává u svého claimu, kdy připíjí na zdraví zdravému rozumu. Kreativní koncept nové propagace pivní značky vznikl v agentuře McCann Prague, režie spotu se ujala dvojice Petr Kolečko a Petr Němeček. Kolečko napsal seriál Most!, z něhož si kampaň půjčuje také Edu z hospody Severka, tedy herce Michala Isteníka. Kampaň běží v televizi a online, doplňují ji venkovní nosiče a materiály v místě prodeje (POS).

Vilém RubešVšecko špatně! Zdravý rozum ani nešel okolo. Upocená historka, která má být zajímavá popularitou představitele, neuvěřitelný přeskok z cukrárny do hospody, udělaný tak mizerně, že slabší povahy to nepoberou, a navrch zaprášený symbůlek značky si připíjí z rohu od hajzlů. Jak tohle může vzniknout LP, když i v devadesátkách by to rozpaky vzbudilo?
Vilém Rubeš

Michal ŠollerKolikrát jsme už něco podobného viděli? Řemeslně zvládnuté, jen ten námět je už ohraná deska.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekTohle je nefalšovaná chlapská reklama. Prostředníček všem ženskejm. Pivo je tady totiž až na tom prvnim místě. Když nad tim přemejšlim, tak v dobách, kdy tohle platilo a nediskutovalo se o tom, byl svět pro muže ještě dobrym místem k životu.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaDobrou pivní reklamu v Čechách prostě na a ne natočit. Zvětralý příběh, co nemá říz, hrdina bez jiskry, pěna akorát ta šlehačková na sachrdortu. Snad jen ta hořkost zůstává.
Ivan Peterka (Peppermint)

Pavel JechortTohle by šlo, jen ten konec nemusel sklouznout do tradiční hospodské selanky s cool chlapíky.
Pavel Jechort

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Starobrno? „Chytře vystavěná pivní reklama“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 11. až 13. týden 2020

  1. VCCP: O dobré věci stojí za to se rozdělit (50 %)
    značka: Starobrno, klient: Heineken
  2. WMC Grey: Láska rohy přenáší (46 %)
    značka, klient: Kofola
  3. Made by Vaculik: Spolu jsme sami sebou (45 %)
    značka: Božkov, klient: Stock-Božkov Plzeň
  4. VCCP: Buďme holky častěji (37 %)
    značka: Frisco, klient: Plzeňský Prazdroj
  5. Jandl: Kohoutí koncert (30 %)
    značka: Cola od Birellu, klient: Plzeňský Prazdroj

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Moraváci i Pražáci pijí společně (50 %)

Pivovar Starobrno spustil kampaň na podporu svého ležáku Starobrno Medium. Značka rozšířená zejména v jihomoravském regionu cílí nově celostátně a staví na pozitivně vnímaných hodnotách moravské pohostinnosti a sdílení toho dobrého. Kampaň s názvem O dobré věci stojí za to se rozdělit je nasazená od začátku března do půli května a dominuje jí 45 vteřin dlouhý televizní spot v režii Jana Prušinovského. Příběh spotu ukazuje, že není složité sejít se u jednoho stolu a užít si společně radost ze života. „V poslední době vidíme, že spousta lidí vnímá dnešní život jako náročný a komplikovaný. Je tu touha vrátit se k jednoduššímu, vlídnějšímu způsobu života, kdy spolu lidé komunikují bezprostředně. Starobrno jako pivo z jižní Moravy má skvělé předpoklady nést tyto hodnoty,“ říká Henri de la Barre, planning director agentury VCCP, jež kampaň vytvořila.

Iva Hadj MoussaPocházím z malé vesnice v jižních Čechách a musím říct, že atmosféra venkovské zahrady za letních podvečerů je tu vystižena skoro dokonale. A je fakt, že často se na zahradách náhodou sejdou nejrůznější kolemjdoucí - a co by si měli dát jiného než pivo? Dobrý!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tady se někde cestou něco ztratilo. Myšlenka dobrá, ovšem provedení pokulhává. Drhnou hlášky, drhnou herecké výkony, drhne to nějak celé.
Martin Charvát (Haze)

Michal ŠollerMarie vydrží a stejně tak vydrží moje touha vidět reklamu znovu. No prostě reklama na pivo, která mě baví.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekTohle je tak zvláštně napsanej skript, že z toho buď vzejde skvost, nebo katastrofa. Zatim se klonim k druhý variantě.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaStarobrno v čase Corony! Tak tohle je opravdu pech. Spot ukazuje, jak je snadné sejít se u jednoho stolu, ale doba tvrdí pravý opak. Každopádně, narozdíl od mnoha jiných pivních reklam, je tato vystavěna chytře. Tak snad se zase brzo sejdeme u stolu, přátelé.
Ivan Peterka (Peppermint)

Pavel JechortDalší z řady sice nereálných, ale přesto naprosto tuctových pivních idylek.
Pavel Jechort

2. Kofola s příběhem z hájovny (46 %)

Kofola: Láska rohy přenáší (WMC Grey)

Kofola: Láska rohy přenáší (WMC Grey)

Kofola ve spolupráci s agenturou WMC Grey přišla s kampaní, která je opět o lásce. „Lásku si dlouhodobě hýčkáme. Je neoddělitelnou součástí DNA naší tradiční československé značky. A do srdcí spotřebitelů se zapsala nejen zažitým sloganem Když ji miluješ, není co řešit, ale i silnými příběhy,“ uvádí Pavol Chalupka, ředitel marketingu Kofoly. Nový jarní příběh se odehrává v hájovně a jejím hrdinou je poněkud neobvyklý jelen. „Tímto spotem se vracíme ke kořenům reklam Kofoly. Věříme, že náš vypointovaný příběh lásky chytne diváky za srdce, ale přiměje je se nad překvapivou zápletkou pousmát,“ podotkl David Suda, kreativní ředitel WMC Grey. Režie spotu, který vznikl v produkci Stink, se ujal Jakub Kohák. Ke spolupráci s Kofolou se tak vrací po téměř deseti letech. „Jarní kampaní, která se objeví v outdooru, onlinu i v trhu, startujeme celoroční jednotnou komunikaci s tématem Velká láska. V rámci ní představíme i jednotlivé produkty z kompletně redesignového portfolia,“ doplňuje Pavol Chalupka.

Iva Hadj MoussaPanečku, kam jsme se to dostali z loňské květinové romantiky? Tohle asi měla být taková lidová taškařice, že? U amanta a jeho pokusů maskování jsem se zasmála, ale jinak mi to přijde jako malinko upocené a hospodsky košilaté. Ale to byl nejspíš záměr.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kofola má tu smůlu (nebo vlastně štěstí), že každá její nová reklama bude poměřovaná s těmi minulými. Ne každá reklama Kofoly byla dobrá, ale některé byly skvělé. Tahle to není. Je moc krkolomná.
Martin Charvát (Haze)

Michal ŠollerKofola vždy dokáže probudit mojí zvědavost o novou kampaň a opět mě nezklamala. U Kofoly prostě není co řešit.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekNemohli jste jim aspoň v postprodukci přidělat roušky? Taková nezodpovědnost! Pak se divte, že se ti Pražáci družej s místníma, když jim pustíte takovou lesnickou erotiku.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaTen hajný je nějaký divný. Takhle tisknout k sobě dospělou dceru! A divný je i to, že nám někdo chce namluvit, že parohy jsou rohy. Ne, rohy vypadají jinak, tohle jsou parohy, vážení! Celé do odkazuje k bezradnosti příběhu o… o čem vlastně? O tom, že mladík nasadí parohy tátovi?! Uf, to je ovšem silné kafe. Tak trochu jiný příběh o lásce, než by jeden od Kofoly čekal. No ale, když ji miluje, není co řešit, co?
Ivan Peterka (Peppermint)

Pavel JechortNa Kofolu unavené zklamání. Měla to asi být řachanda, ale zrovna to jako nedopadlo.
Pavel Jechort

3. Snadné je pít na plachetnici (45 %)

Nejsilnější tuzemská značka lihovin si ke 100. výročí od založení nadělila komunikační kampaň Spolu jsme sami sebou, včetně nového televizního spotu. Hrdinou spotu je opět herec, textař a hudebník Jiří Macháček, který se společně s partou přátel vydává do baru – na palubě plachetnice. „Nový spot podtrhuje přátelství, nadsázku a vtip značky, přičemž jsme chtěli zároveň vyzdvihnout ikonickou plachetnici,“ uvádí group brand manager Michal Jakl. Motiv plachetnice odkazuje na tradiční symbol proslulé značky a zároveň se objevuje v textu hitu Snadné je žít skupiny Mig 21, který spot doprovází. Autorem kampaně je agentura Made by Vaculik, která se značkou Božkov spolupracuje dlouhodobě. Mimo jiné pomohla na trh uvést novinky Božkov Republica nebo Božkov Černý, připravila kreativní koncept Božani pro sociální sítě, jež zároveň i spravuje, a realizovala i předchozí kampaň s Jiřím Macháčkem v roce 2015. Exekučně náročný televizní spot, ve kterém dvanáctimetrová plachetnice proplouvá městem, režírovala Alice Nellis, natáčení produkčně zajistila společnost Boogie Films.

Iva Hadj MoussaPříjemná, slunečná a optimistická nálada, kterou přivážejí usměvaví lidé na jachtě, člověka až hladí. Přesto si nemyslím, že by se našel někdo kdo by sebe či své kamarády nazýval „božany“. Ale třeba se pletu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Macháček, jeho asi nejznámější hit, plachetnice, tuzemák, je to tu všechno. Je to taková hra na jistotu. Proč ne.
Martin Charvát (Haze)

Michal ŠollerMacháček drží s božkovem a celé to hezky pluje při sobě.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej Souček„Popoplujem, Božani?“ Takhle to končí, když se moc tlačí na pilu. Copywriter v agentuře dostal jasné zadání „udělej hlášku“ a splnil ho. Po deseti panácích tohle vyslabikuješ sám od sebe.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaJak pojede zpátky? Vezme si SOS drink? Má SOS řidič průkaz na jachtu? Jachta, plachta, Macháček, jak snadné je to. Božkov mačká z Macháčka maximum. Doufám, že už vymačkal vše a příště… I když, příště, kdož pak ví, možná si lehnem… jak zpívá básník František Gellner.
Ivan Peterka (Peppermint)

Pavel JechortAle jo, to je fajn, žádná velká věda sice, aspoň se ale autor nesnažit tvrdit o Božkovu něco, co není.
Pavel Jechort

4. Holčičí já prý nemizí (36 %)

Značka ochucených alkoholických ciderů Frisco od Plzeňského Prazdroje letos přichází s kampaní, v níž ženám připomíná, jak důležitý je čas strávený s kamarádkami. V novém televizním spotu ukazuje, že se v každé ženě bez ohledu na věk a další role ukrývá její holčičí já, které se naplno probouzí ve společnosti kamarádek. Značka Frisco se tématu trávení času s kamarádkami věnuje dlouhodobě. Podle průzkumu, který realizovala v roce 2018, by se chtělo téměř 70 % žen s kamarádkami setkávat častěji. „Chceme ženy povzbudit a podpořit je v tom, aby občas nechaly starosti a povinnosti stranou a vyrazily ven s kamarádkami,“ říká Veronika Hořáková, marketingová manažerka Plzeňského Prazdroje pro nové kategorie.

Iva Hadj MoussaTak píseň sice tak jako originální Shake It Off nezní, ale líbí se mi insight, že v každé z nás je pořád mladá holka, která je spontánní a miluje zábavu s ostatními kámoškami. Zpracování však mohlo být míň konzervativní.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Věta „buďme holky častěji“ je strašlivý marketingový inženýring. Buď textař neměl svůj den, nebo byl nápor marketingového oddělení příliš silný. Zbytek je ok.
Martin Charvát (Haze)

Michal ŠollerDokázal bych si představit, že to holky roztočí ještě víc, aby byla zábava je sledovat i pro kluky.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekUpřímně, tohleto nedokážu posoudit, ale vzpomněl jsem si, jak se mě jeden kreativní ředitel, z Norska byl, smál, když jsem mu řekl, že si večer otevřu Frisco. Teď ho konečně chápu.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaJakože, dejme si Frisco, trochu se uvolníme, budeme za holky, ale pak zase zpátky ke strojům? No nevím. Holky, co být za děvčata už pořád a přirozeněji?
Ivan Peterka (Peppermint)

Pavel JechortInsight možná dobrý, ale tančící holka v kuchyni, to už nedělají ani maloobchodní řetězce. Víc se snažit a třeba by to holky i chytlo za srdce.
Pavel Jechort

5. Kohouti uvádějí colu od Birellu (30 %)

Cola od Birellu

Cola od Birellu

Plzeňský Prazdroj uvedl na trh svůj colový nápoj spojený se značkou Birell. Mixuje nealkoholické pivo, extrakt z kolového oříšku či skořici. „Cola pro nás byla logickým krokem, jak rozšířit portfolio, a nabídnout spotřebitelům další chuť bez konzervantů a umělých přísad. Navíc jdeme vstříc zdravému životnímu stylu – Cola od Birellu obsahuje v porovnání s běžně prodávanými colovými nápoji až o polovinu míň cukru, a to 5,1 gramu na 100 mililitrů nápoje,“ uvádí manažerka značky Kristýna Tereková. Uvedení novinky na trh podpoří komunikační kampaň, jež zahrne televizi, print, PR, billboardy a citylighty, rádio, online a sociální sítě, která bude probíhat od března do května. Televizní spot, který si hraje s tématem zvědavosti a jeho ústřední písní je Funky Town, vytvořila agentura Jandl. O digitální komunikaci se stará Symbio, které na tvorbě videí spolupracovalo s produkcí Silencio. „V hlavní roli zábavných videí se objevuje vždy kohout, který je symbolem naší kampaně. Pro jedno z videí jsme objednávali téměř dvě stovky malých gumových kohoutů, některé z nich až z Miami. Naším cílem bylo lidi především pobavit a vyvolat v nich zvědavost k ochutnání,“ popisuje Tereková. Komunikaci produktu podpoří i ambasadoři a influenceři, spolupráci s nimi zajišťuje agentura WeDigital. Samozřejmostí pak budou i rozsáhlé ochutnávky a účast na vybraných akcích.

Iva Hadj MoussaFóry s drůbeží už tu byly a toto je celkem důstojný následovník, ale... nějak mě nebaví se na spot dívat víc než jednou či dvakrát. Printy mě baví.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Když nevíš co, dej tam zvířátka.
Martin Charvát (Haze)

Michal ŠollerCíl splněn, jelikož i já byl zvědavý a jednoho plecháčka si koupil.
Michal Šoller (Cognito)

Ondřej SoučekMoment. Tohle je ten dětskej klip, kterej pouštěla Dáda Patrasová v Kouzelný školce v devadesátym devátym. Co to dělá tady? Reklama? Ale, nedělejte si ze mě šprťouchlata.
Ondřej Souček

Ivan PeterkaPrý zvědavost. Tak určitě, já zvědavý byl, protože mne ten kohout zaujal, ze začátku byl vtipný, ne že ne. A tak jsem byl zvědav, kam to celé vyústí. A vyústilo to do úletu. Kohout nic nevysvětlil, zakokrhal a uletěl. Tak si říkám, zda to nebyl trochu zbytečný a dlouhý úlet.
Ivan Peterka (Peppermint)

Pavel JechortTo je co?
Pavel Jechort

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Čtvrtníčkovy pověsti vítězí, ale na národní lovebrand je to málo“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 14. až 16. týden 2020

  1. Hullabaloo: Nové pověsti české (38 %)
    značka: Bohemia Chips, klient: Intersnack
  2. Grizzlink: Vítání (34 %)
    značka: Telly, klient: Digi CZ
    Ondřej Roček, Karel Špindler: Jägermeister Scharf (34 %)
    značka: Jägermeister, klient: Mast-Jägermeister CZ
  3. Oliver: Chytrá síť (29 %)
    značka: O2, klient: O2 Czech Republic
  4. Espresoo Communications: Buďte u toho! / Kde jste byli, když... (29 %)
    značka: CNN Prima News, klient: FTV Prima

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Čtvrtníček vypráví Nové pověsti české (38 %)

Bohemia Chips: Nové pověsti české

Bohemia Chips: Nové pověsti české

Bohemia Chips: Nové pověsti české

Bohemia Chips: Nové pověsti české

Bohemia Chips: Nové pověsti české

Bohemia Chips: Nové pověsti české

Omlazení značky Bohemia Chips uchopila agentura Hullabaloo ze strategického i kreativního hlediska a přišlo s konceptem Nové pověsti české. Ten v sobě kombinuje tradiční hodnoty na jedné straně a hesla jako zábava, hravost a chuť na straně druhé. Koncept má přilákat mladší cílovou skupinu a zároveň oslovit i tradiční konzumenty. Nejedná se o jednorázovou kampaň, ale o dlouhodobou komunikační platformu, která má nabízet potenciál pro další exekuci. Součástí 360° komunikační kampaně jsou čtyři televizní spoty, které režíroval Petr Čtvrtníček. Jsou postaveny na reálných situacích ze současné doby, které jsou glosovány hlasem vypravěče ve stylu Starých pověstí českých.

Iva Hadj MoussaPrinty zaujmou. Televize nikoliv. Je to asi miliontý pokus o vtipné situace z reálného života, ve kterých herci přehrávají jako na školní besídce. Jedině dlouhá ruka plazící se pod matrací z gauče to trochu zachraňuje, protože je mile absurdní. Jak v poslední době s oblibou říkám: snaha o pokus byla.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarUmaštěná exekuce. Na národní brambůrkový lovebrand je tohle sakra málo.
Jakub Hussar (Haze)

Tomáš Urbánek „Pověsti české“ a „pověstná štědrost v novém hávu“ podle mě není ze slovníku, který by produkt přibližoval mladé generaci. A to, co jsem ve spotu viděl, se v mém „teritoriu zábavy“ taky moc neprosadilo. Snad na mladý aspoň ten Čtvrtníček funguje. Myslím, že obsah, který má dostat značku k mladé generaci, by měl vypadat jinak.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortČtvrtníček k tradičnímu pohledu od televize na stylový párek s instantním neživotným humorem nepřidal zcela nic. By mě jen zajímalo, jestli mu to zakázali v Bohemce, nebo už prostě rezignoval na řemeslo.
Pavel Jechort

Ondřej Souček„Bancini, co si o tomhle myslíš?“ - „Jsem unavenej a sou to strašný kecy.“
Ondřej Souček

Michal ŠollerNový obal brambůrkám sekne, zbytek vizuálu už funguje méně. Pověstí českých sem si skoro nevšiml, zato jsem si všiml, že ženám nestačí vyhovět doslovně. Ale jo, těším se na další spoty, třeba se dozvíme další moudra.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaKdo má chipsy Bohemia rád, tomu bude tato kampaň chutnat.
Ivan Peterka (Peppermint)

2.-3. Digi se mění na Telly s Grizzlinkem (34 %)

Nová vizuální identita Telly

Nová vizuální identita Telly

Telly

Telly na billboardu

K 1. dubnu se ze satelitní a internetové televize Digi TV stává Telly. Nová značka Telly vznikala ve spolupráci provozovatele služby Lama Energy Group se Studiem Najbrt, které stojí za vizuální podobou značky, a agenturou Grizzlink, která pomáhala s výzkumy trhu, přípravou strategie a samotné realizaci rebrandingové kampaně. Ta rozvíjí sdělení, že Telly je nový člen rodiny, kterého je potřeba náležitě přivítat.„Přípravy na rebranding začaly v polovině roku 2019, kdy jsme si uvědomovali výraznou změnu na trhu placené televize. Podněty od zákazníků nás utvrdili v tom, že na trhu chybí televizní služba, která by byla především jednoduchá, férová a moderní,“ popisuje Jan Schöppel, marketingový manažer Telly.

Iva Hadj MoussaVizuály jsou celkem fajn – výrazné a jednoduché. Zato televizní spoty, to je nuda, přehrávání, karikatura, strojenost. Mé sympatie získává jen ten bílý pes.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarNevytěžený potenciál. U gauče by se přitom dalo sehrát věcí...
Jakub Hussar (Haze)

Tomáš UrbánekTelly to vyhraje díky logu od Najbrta a tomu, že předchozí spoty na Digi TV byly mnohem horší. Mimochodem z tohohle pohledu je zajímavý, že drží stejný koncept - rodina před televizí. Teď je to o kus profesionálnější, ale nic moc zajímavýho - a hlavně ani překvapivýho - na tom není. Situace jsou přesně takový, jaký jsme už mockrát viděli. Ale jak řiká voicover, „přesvědčte se na měsíc zdarma“. Tak tomu dám ještě čas a přesvědčim se na měsíc...
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortLíbí se název Telly, celkem i out-of-home nevypadá špatně. Nelíbí se mi, jak amatérsky je to zahrané. A nelíbí se mi, že tam není žádné call-to-action. To je přece hrubka jak blázen, vzdát se šance na akvizici.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekMy prožíváme nejzásadnější okamžiky 21. století, umíráme, strádáme, vyhazujou nás z práce, krachujou nám firmy, žijeme v odloučení a někdo, někdo přijde s timhle! Je to jen potvrzení, že starej svět odešel a tohle je jeden z posledních pšouků, kterej z něho ucítíme.
Ondřej Souček

Michal ŠollerLíbí se mi vizuální styl v čele s logem. Zato spoty nejsou něco, kvůli čemu bych si sedl na zadek k televizi. Škoda, že se nevsadilo spíš na originalitu než na české burany.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan Peterka„Přivítejte nového člena rodiny“ je teda hodně hrubé klišé. A pokud bude úroveň Telly taková, jako spoty samotné, tak se můžeme těšit na pěkně zatuchlé kousky. Ani výtvarně povedenější outdoorová část kampaně to už nezachrání.
Ivan Peterka (Peppermint)

2.-3. Jäger uvádí likér se zázvorem (29 %)

Jägermeister Scharf

Jägermeister Scharf

Na trh zamířil likér Jägermeister Scharf, s chutí zázvoru a s obsahem alkoholu 33 %, podle receptury Curta Masta, vynálezce Jägermeisteru z Německa. „Od roku 1991, kdy je Jägermeister oficiálně distribuován do Česka, nikdy nepřišel s takto velkou produktovou inovací. Půjde o změnu na mapě produktů lihovin a destilátů v Čechách,“ uvedl Jiří Štětina, ředitel distribuční firmy Mast Jägermeister Česká republika. K uvedení na trh chystá Scharf masivní televizní i digitální kampaň. „Pěkně vostrej, nabroušenej shot, co není pro každýho,“ zní v ní. Komunikaci si vizuálně hraje s netradičními písmeny německé abecedy. Kampaň vytvořili Ondřej Roček a Karel Špindler.

Iva Hadj MoussaPěkně vostrý. Nabroušený. Není to pro každýho. Ty jo, kámo, pro mě rozhodně ne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarNový produkt exponovaný stokrát prověřenou rétorikou „jégru“. Změňte už aspoň toho speakera!
Jakub Hussar (Haze)

Tomáš UrbánekLíbí se mi ty hrátky s němčinou. Jinak na tom krátkym spotu ani vizuálu nic moc neni. Jinak to ale Jäger dělá dobře.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortTak to je spíchnuté hodně horkou jehličkou za tři padesát. Na launch produktu by si jeden dokázal vymyslet i poctivější fachu.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekHm, nabroušenej jsem leda já. Sedim doma sám a koukám na reklamy, který mě nedokážou ani minimálně pobavit. A tahle snaha bejt tvrdej působí docela směšně.
Ondřej Souček

Michal ŠollerJägermeister Scharf není pro každého, pro mě tedy určitě ne. Celé mě to nechalo chladným jako správně podávanej Jägermeister. Sakra, jestli ono to nebylo účelem.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaZdá se, že macerace kreativních nápadů probíhala tak dlouho, až se tyto zcela rozpustily. Tak velká produktová inovace v podobě pořádně nabroušeného shotu by si zasloužila ostřejší kampaň a kreativnější dochuť.
Ivan Peterka (Peppermint)

4. O2 míchá modelku s počítačovým 3D (29 %)

Operátor O2 startuje novou komunikační kampaň, ve které se zaměří především na nabídku neomezených dat. Neomezená data navíc nyní dává zákazníkům zdarma až do konce dubna, aby mohli zůstat ve spojení s blízkými i v náročné době. Kampaň se objeví na internetu, v televizi, outdooru a tisku, doplní ji komunikace na prodejnách. „V této kampani lidi poprvé zavedeme na planetu Chytré sítě, která se ukrývá v každém našem zařízení. Postupně budeme odkrývat celý její svět složený z částí symbolizujících internet, volání i digitální televizi,“ popisuje ředitel marketingové komunikace a brandu David Daneš. Kreativní koncept technologického světa vytvořila interní agentura Oliver společně se slovenským 3D studiem Alien a s režisérem Dano Dekanem. Se studiem Alien na kampaních dlouhodobě spolupracuje také značka O2 na Slovensku. Hudbu dodalo FAT Music Studio, o zvukovou produkci se postarala studia K2, Soudsquare a Mixpoint. Postava Chytré sítě v nových spotech poprvé vznikla kombinací reálné herečky a 3D modelu.

Iva Hadj MoussaCo mám hodnotit? Jak té ženě vystřelují paprsky z prstů? Sterilní, chladné město z budoucnosti, ve kterém bych nikdy nechtěla žít? V takovém světě nechci žít, ale data si od O2 paradoxně kupuju.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarPrůměrný tutorial k 3D Studio Max. Operátor se nadále zmítá v zajetí děsivé křemíkové kněžny.
Jakub Hussar (Haze)

Tomáš UrbánekJe to dobře zpracovaný, ale takový bez emocí, bez něčeho skutečnýho. Víc se mi líbilo, když slečna Chytrá síť dávala internet zapomenutý vesnici.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortO2 dodržuje kontinuitu v rajtování na konceptu, který nikdy pořádně neběžel. Funguje to na top of mind, pokud je tam frekvence, co v té záplavě modré lítá, chodí, snaží se mi sdělit, je úplně jedno. Mozek zaznamená O2 a vypne se po vteřině.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekPři sledování tohoto spotu mě napadá, kdy konečně zažijeme plnohodnotný sex s holografickou milenkou a jak to bude vypadat. Jako v Blade Runner 2? Pokud se toho dožiju, tak se těšim. Pokud mě u toho budou rušit reklamy na O2, tak mě to hodně namíchne.
Ondřej Souček

Michal ŠollerVždycky doufám, že se O2 už zbaví té postavy z filmu Ex Machina a přijde s něčím novým. Na novou planetu mě to neodstřelilo předtím ani teď, tak snad příště.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaJe úplně jedno, zda prodává neomezená data, omezená volání nebo telefony zdarma. Víceméně pořád stejná komunikace O2 se za ta dlouhá léta proměnila v neurčitou modrou skvrnu na obrazovkách, tisku a internetu bez jakékoli ambice cokoli sdělovat. Poslední kampaň na neomezená data s omezením do dubna na tom nic nezměnila a O2 si dál žije na své modré planetě, bez zájmu o okolní vesmír.
Ivan Peterka (Peppermint)

5. CNN Prima připomíná minulost (34 %)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

CNN Prima News: Kde jste byli, když... (Espresoo Communication)

Chystaná zpravodajská televize CNN Prima News v marketingové kampani před spuštěním vysílání přešla z fáze teasingu, jejímž hlavním motivem byl mikrofon, do fáze stavějící na zásadních momentech, které ovlivnily běh světových dějin i českého národa - havárie v Černobylu, pád berlínské zdi, 17. listopad na Národní třídě, hokejové Nagano, útok na newyorská Dvojčata, záplavy v Česku. Jejich připomínkou chce zdůraznit rychlé a přesné zpravodajství CNN. Na reklamní kampaň k uvedení CNN Prima News televize vynaloží řádově desítky milionů korun a bude to dosud největší kampaň Primy, řekli agentuře ČTK zástupci televize. Kreativní koncept kampaně pochází od agentury Espresoo, v jejímž čele stojí Eda Kauba, dlouholetý kreativní ředitel Euro RSCG, Havas nebo Ogilvy, a Vilém Kabzan.

Iva Hadj MoussaAno, vím, kde jsem byla, když padla Dvojčata i režim. Ale co s ním má společného CNN Prima News?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakub HussarZa dropshadow (stín) u fontu bych sekal konečky prstů. Skvělý brand kazí lowcostové provedení a školácká kreativa. Škoda!
Jakub Hussar (Haze)

Tomáš UrbánekMně tohle moc nebere. Ukazujou mi zprávy, který mi už dávno zprostředkovaly jiný média. A ano, možná jsem u toho v tu chvíli nebyl, ale s tím mi Prima CNN nepomůže. Když v tu chvíli nebudu u televize, tak prostě nebudu u televize. A vizuální zpracování se mi taky nelíbí. Není tam nic navíc. Kampaň se mě celkově vůbec netýká a to jsem rozhodně cílová skupina. Chtělo to podle mě přemýšlet nad jiným benefitem a ukázat větší odlišnost této novinky.
Tomáš Urbánek (TripleBang)

Pavel JechortK tomu mám dvě věci. Funguje to ve smyslu, že vzpomínám, kde jsem byl. Absolutně to ale nefunguje s produktem, který startuje teď. A do toho všeho mi tam jednoduše vadí Prima, která ve spojení se CNN vypadá vyloženě nemístně. Celé se to popírá na několika úrovních.
Pavel Jechort

Ondřej SoučekTohle poselství nechápu. Řeknu ti, kde jsem byl 11. září 2001. V TV3 jsme se koukali s celou redakcí publicistiky na CNN a já to druhý letadlo viděl narazit do WTC v přímym přenosu. A co s tim jako mam dělat?
Ondřej Souček

Michal ŠollerPřijde mi, že by si CNN zasloužila hezčí vizuály. Zatím to na mě nepůsobí jako největší kampaň Primy, ale třeba budu ještě překvapen.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaTV Prima nikdy neplatila za leadera televizního zpravodajství. Nebudu predikovat, třeba se jí to se vstupem CNN povede změnit, ale podle kampaně to zatím spíš vypadá na zprávy pro pamětníky. Kde jste byli? V hospodě? V knihovně? V lese? Nebo na houbách? Kteří z reportérů, co byli u dvojčat, Černobylu nebo na Národní třídě, tam ještě dnes jsou? Je to tak trochu oldschool, textařská manýra a „l’ad pour ad“.
Ivan Peterka (Peppermint)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Air Bank v reklamě drží úroveň i za časů korony“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 17. až 18. týden 2020

  1. McCann Prague: Jsme úplně online (56 %)
    značka, klient: Air Bank
  2. C3 Prague: Aby byl svět zase v pořádku (45 %)
    značka: Globus, klient: Globus ČR
  3. Momentum: Nikam nemusíte (44 %)
    značka, klient: Bohemia Energy
  4. Newcast: S hudbou jsme spolu (37 %)
    značka, klient: Coca-Cola
  5. AdHackers: Zachraň bábu, zachraň dědka (36 %)
    klient: Pomoc sousedům

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Air Bank dál jede přes mobily (56 %)

Jako reakci na současnou situaci, která nenahrává tomu, aby klienti chodili své požadavky řešit osobně do pobočky banky, připravila Air Bank dva nové televizní spoty. Prostřednictvím kampaně Jsme úplně online chce připomenout, že její klienti mohou naprostou většinu věcí vyřešit bez nutnosti návštěvy pobočky – přes své internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci My Air. Příprava kampaně, která obvykle zabere až několik měsíců, nyní trvala od první myšlenky do nasazení televizního spotu jen dva a půl týdne. Na přípravě televizní kampaně se tradičně kromě interního komunikačního týmu Air Bank podílela reklamní agentura McCann, produkci zajišťoval Filmservice a režie se opět ujal Martin Přikryl.

Iva Hadj MoussaAir Bank si drží úroveň i za časů korony. Ten „hodný“ bankéř je tu příjemně civilní.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortPořád cestou bílou kolem černých skal, ale proč by ne. Je tam sdělení, to sedí na teď i potom, kreativa dobrá... jen nevím, kolik lidí to už po těch letech vnímá. Ale odpověď by určitě byla, že dost.
Pavel Jechort

Vilém RubešJediná skutečná kampaň v dnešní várce. Ne že by říkali něco objevného, ale jako reminder odlišující myšlenky Air Bank je to hravé - a s dobovými proprietami typu home office, roušky a videohovory to zachází ústrojně a vtipně. To se zatím neomrzelo.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerMóda „FaceTime reklam“ je teď v plném proudu a Air Bank je můj favorit, jako už mnohokrát. Já ty dva prostě žeru.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaV zásadě platí to, co píšu i v případě Bohemia Energy. Ani spot Air Bank není sám o sobě špatný, ale… dobře to také není. Co nový produkt, který by mnohým zjednodušil a zlevnil život? Třeba by to byl reálný důvod, proč mít Air Bank rád.
Ivan Peterka (Peppermint)

2. Řetězec Globus děkuje (45 %)

Původně plánovanou jarní kampaň letos Globus nahrazuje velkým poděkováním. V situaci, kdy je nutné kvůli bezpečnosti dělit pokladní od zákazníků plexisklem, na veřejnosti povinně nosit roušky a vynakládat finanční i materiální prostředky na pomoc zdravotníkům, hasičům, dobrovolníkům či lidem v nouzi, chce obchodní řetězec ocenit ty, kteří dělají všechno, co můžou, „aby byl svět zase v pořádku“. Poděkování provází také hmotná i finanční pomoc. Spot podle agentury C3 Prague nese myšlenka, která nepotřebuje velká slova ani složitou produkci. Celá výroba také trvala jen devět dní. Spot režíroval Luboš Vacke a o produkci se postarala Creative Embassy. K vidění byla od 13. do 30. dubna na všech kanálech skupiny Nova. Aby byl spot maximálně autentický, neobjevily se v něm herečky, ale skutečné ženy – sestřička z oddělení JIP Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a prodavačka hypermarketu Globus na Zličíně.

Iva Hadj MoussaTvůrci to nepřehnali s patosem, což je dobře. Jen si myslím, že to líp rezonovalo před pár týdny, lidé jsou už trochu vůči těm všem děkovačkám mírně otupělí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortSmutná pravda je, že řetězcům prostě jakékoliv jiné téma než nakupování pro komunikaci vyhovuje mnohem líp. Celkem k zamyšlení.
Pavel Jechort

Vilém RubešDíky za poděkování, nedík za klišé na klišé. Ve světě už vznikly parodické návody, jak připravit vzorné koronavirové poděkování. Z doporučených elementů zde chybí jen pohled na liduprázdné ulice.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerZbytečně dramatické, myslím, že v dnešní době máme dramat dost a spíš bych sázel na humornější notu.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan Peterka... aby byl svět zase v pořádku, je chytré využití claimu. A poděkování není teď nikdy dost. Ale víc než videa oceňuji návody na to, jak bezpečněji nakupovat a co vše udělat, aby člověk nepropadal beznaději, které měl Globus na webu.
Ivan Peterka (Peppermint)

3. Liška v roušce zavolal „rejžovi“ (44 %)

Příprava nové reklamy distributora energií Bohemia Energy trvala od prvního nápadu do odvysílání v televizi míň než týden. Podle tvůrců tak jde o jednu z nejrychleji připravených českých reklamních kampaní. Hlavními postavami kampaně Bohemia Energy, která je aktuální reakcí na koronavirovou pandemii, jsou opět Marek Daniel v roli režiséra a Pavel Liška jako herec. Cílem kampaně je upozornit na nově zavedenou službu firmy, kterou je elektronický podpis, umožňující zákazníkům uzavírat smlouvy kompletně ze svých domovů. „Šlo o rychlou akci, reklama se zrodila v rekordním čase. V pondělí přišel nápad a zrodil se scénář, v úterý se natáčelo u Marka Daniela na chatě, ve středu se dotočil zvuk pro voiceover a udělala rychlá postprodukce a ve čtvrtek ráno se už odevzdávalo do televize. A od pátku už to diváci viděli na obrazovkách,“ popsal Robert Chmelař, marketingový ředitel Bohemia Energy.

Iva Hadj MoussaAsi nebudu úplně objektivní, ale mám slabost pro pana Lišku, a vlastně i pro pana Marka Daniela. Za mě dobrý.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortTo je dobrý. Krátký, pěkně zahraný, má to myšlenku, sedí do situace. Proč ne.
Pavel Jechort

Vilém RubešUpocenosti, ty naše reklamní veličino! No tak jste si střihli rychlokampaň. Český jazyk má takový mile skladebný výkon, jak si kdysi zapsal básník Miroslav Holub. Zní: „No a co?“
Vilém Rubeš

Michal ŠollerJedna z těch lepších přechodů na „FaceTime reklamu“.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaTak nevím, není to hyenismus? Opravdu si klient myslí, že jediné, na co měli lidé v době rouškové myšlenky, byla změna dodavatele energie? Online život byl vynucen okolnostmi, pro mnohé to byl čas zoufání si. Proč za vším vidět příležitost vydělat?
Ivan Peterka (Peppermint)

4. Coca-Cola přenesla hudbu online (37 %)

🔴 Coca-Cola online koncerty: #1 Pokáč

🔴 Coca-Cola online koncerty: #1 Pokáč

Zveřejnil(a) Coca-Cola dne Pátek 13. března 2020

🔴 Coca-Cola online koncerty: #2 Ewa Farna

V sobotu v rámci online koncertů vystoupí Ewa Farna. Na její show se těš od 17:00. ♥ #shudboujsmespolu

Zveřejnil(a) Coca-Cola dne Sobota 14. března 2020

🔴 Coca-Cola online koncerty: #3 Mirai

Když nemůžeme za hudbou, může hudba za námi. A tak ti přinášíme koncert kapely Mirai až do tvýho Hometown. ❤ #shudboujsmespolu

Zveřejnil(a) Coca-Cola dne Neděle 15. března 2020

S heslem Když nemůžou lidé za hudbou, musí hudba za lidmi reagovala nápojová značka Coca-Cola na současná omezení společenského života kvůli koronaviru a přišla s nápadem série online koncertů, které se streamovaly prostřednictvím sociálních sítí Facebook, Instagram a YouTube. „Společnost v době krize očekává, že značka zareaguje zodpovědně, rychle, empaticky a s jasnou přidanou hodnotou. A právě to se podařilo,“ říká social media manager Coca-Coly Zuzana Kadlečková. Na kampani se podílely agentury Newcast a Starcom ze skupiny Publicis. Ewa Farna, skupina Mirai a písničkář Pokáč přinesli od pátku 13. do neděle 15. března exkluzivní koncerty přímo do bezpečí domovů. Vysílalo se z prostředí zkušeben Bandzone z pražských Vysočan, v nejvyšší kvalitě zvuku i obrazu. Hvězdou pondělního večera měl být Pavel Callta, jeho vystoupení nakonec proběhlo přes Instagram Livestream přímo jeho domova.

Iva Hadj MoussaTuším, že Coca-Cola nebyla jediná, kdo streamoval živou hudbu, ale v tomto případě je asi dobré ocenit, že se to stalo velmi rychle po vyhlášení nouzového stavu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortNení na tom nic moc inovativního, ale dobrý timing, dobrá produkce, to se cení.
Pavel Jechort

Vilém RubešCo na tom hodnotit? Online koncertujou i hasiči z Horní Dolní. A se zdroji, které značka má, mohli dělat holt víc muziky. Amen.
Vilém Rubeš

Michal ŠollerZa snahu palec, ale jinak jsou online koncerty podobné jako online sex, možná vám vykouzlí potěchu, ale naživo to má jiný volty.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaLive stream není úplně original taste, spíš light chuť bez kalorií, ale jako osvěžení v karanténě asi dobrý.
Ivan Peterka (Peppermint)

5. Mádl zase mluví o bábě a dědkovi (36 %)

Herec a režisér Jiří Mádl ve spolupráci s agenturou AdHackers a studiem MadeByDeus.com spustil web Pomocsousedům.cz a spolu s ním kampaň Zachraň bábu, zachraň dědka. Na webu si lze stáhnout leták a s jeho pomocí pak nabídnout seniorům pomoc, především zajištění nákupů či vyzvednutí léků. „Cílem kampaně je vyzvat všechny k vzájemné pomoci,“ vysvětluje záměr Jiří Mádl. „Chceme, aby lidé aktivně pomáhali těm, kteří jsou v současné situaci tou nejohroženější skupinou, tedy seniorům,“ doplňuje Jan Dufek, který je i režisérem doprovodných spotů ke kampani. Kampaň ideově navazuje na známou, 10 let starou kontroverzní kampaň Přemluv bábu s Mádlem a s Marthou Issovou, ale v aktuálním provedení nemá žádný politický podtext a snaží se co největší měrou šířit osvětu a pomoc pro seniory. Kampaň týchž tvůrců má i slovenskou verzi Pomôž susedovi. V dubnu se pak k prvotní kampani přidala další výzva, kterou se snaží aktivovat širší veřejnost, aby na seniory nezapomínala nejen s pomocí, ale také s mezilidským kontaktem. „Pokud žádného seniora ve svém okolí nemáte, nevadí. Spolupracujeme s neziskovou organizací Seniorem s radostí, díky které mohou seniorům zavolat i ti, kteří žádné seniory ve svém okolí neznají,“ uvedl Mádl. Variantou je přispět na sbírku Život seniorům.

Iva Hadj MoussaTakové normální instruktážní video se sympatickým instruktorem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortA když mně to přijde jako vaření z vody. Už to tady bylo a vlastně kromě slova „bába“ a „dědek“ je to celkem nuda a dost ukecané. Na to by přece měl sloužit web. Video je o důležitých věcech a call-to-action.
Pavel Jechort

Vilém RubešJako vždycky. Bez soucitu, taktu i respektu. Poučíme, navážeme na kontroverzní, leč nezaslouženě populární kampaň - a maličko urazíme objekty dobrého úmyslu. Fakt bychom nemohli někdy v public service dojmout, zamrazit či pobavit?
Vilém Rubeš

Michal ŠollerTěžko hodnotitelné, ale na odříkaný návod dobrý.
Michal Šoller (Cognito)

Ivan PeterkaJsem celkem rád, že se kruh po deseti letech uzavřel a kampaň, která udělala ze seniorů nesvéprávné idioty, zkusil někdo napravit tím, že jim reálně pomůže. Je bohulibější zachraňovat bábu, než přemlouvat dědka. A podle toho bych to hodnotil.
Ivan Peterka (Peppermint)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Viewing all 385 articles
Browse latest View live