Quantcast
Channel: Reklamní katovna - Médiář
Viewing all 383 articles
Browse latest View live

“Na Patronovi dětí nechci kritizovat vůbec nic”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 5. týden 2019

  1. Martin Charvát: Patron dětí (44 %)
    značka, klient: Patron dětí
  2. Loosers: #flyfromPRG (28 %)
    značka, klient: Letiště Praha
  3. Future Bakery: Ochutnej čistokrevnej život (26 %)
    značky: Suchej únor, klient: Liga otevřených mužů
  4. Kvalitu neoklameš (22 %)
    značka, klient: Hollandia
  5. Tři kroky pro dokonalý vzhled (17 %)
  6. značka, klient: Dermacol

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Patron dětí běží v ČT (44 %)

Online charitativní projekt Patron dětí, adresně spojující potřebné děti s dárci, jde na obrazovky veřejnoprávní České televize s dvěma spoty od týmu kolem kreativce Martina Charváta. Spot Jirka a Honza na skutečném příběhu dvou kluků ukazuje, jak to celé funguje. Spot Patron dětí vysvětluje úlohu patrona – tím může být kdokoli, kdo zná dítě z příběhu – učitel, vedoucí kroužku, sociální pracovník nebo třeba rodinný přítel. Může tak potřebné dítě či rodinu přihlásit do projektu. V projektu Patron si každý dárce může přesně vybrat, kterému dítěti, na co a jakou částku daruje. Dary mohou být drobné i větší a dárce vždy ví, komu a v čem pomáhá. Celých 100 % darované částky jde potřebnému dítěti. Spot režíroval Luboš Rezler, produkce je od Stink Films.

Chytne to, je to tak akorát dojemný, člověk pochopí o co jde. Jojo, takhle nějak by to mělo vypadat.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Je to všechno správně, tak správně, až je to snad špatně – mám pocit, že už jsem to jen letos viděl stokrát…
Vilém Rubeš

Autentické a dojemné. Kde mám kapesník?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Skvělý projekt, na kterém nechci kritizovat vůbec nic. A ani není co, protože je hezky napsaný i natočený.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Tohle je dobrá věc. Spot vysvětluje, jak to funguje. Lidi tam budou posílat peníze. Tečka.
Tomáš Hrivnák

Míla KneprDalší chvályhodný počin. Jen se nemůžu dopočítat, kolikrát už jsem totéž v minulosti viděl. Stokrát?
Míla Knepr (Silver Pack)

2. Letiště Praha propaguje eurovíkendy (28 %)

Aktuální kampaň Letiště Praha od Loosers

Aktuální kampaň Letiště Praha od Loosers

Nová marketingová kampaň Letiště Praha podpoří během celého letošního roku výjezdový cestovní ruch a řadu destinací v Evropě – půjde celkem o 15 různých míst ve čtyřech zemích Francii, Chorvatsku, Itálii a Španělsku, na něž se cestující můžou dostat přímým spojením z “Václava Havla”. Různé formáty tak budou lákat do Splitu, Zadaru, Bari, Pisy, Marseille nebo Malagy.

Cituju kolegu: “Ale veď to nie je kreatíva, ty vole.”
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Já vidím jen: “Představte si – sednete na letadlo po třech hodinách ponižujících procedur, pak někam poletíte v hladoletu, na letišti si zaplatíte odvoz do města – a tam si můžete dát pizzu!” To, co sliboval titulek, totiž jak přesvědčí Čecha ve škodovce, aby příště letěl do Chorvatska letadlem, to nám neprozradili.
Vilém Rubeš

Jednoduché nápady bývají ty nejlepší. Palec nahoru.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Takhle vypadá většina cestovatelských reklam, když jste odkázaní na imagebanku. Předpokládam, že kdyby to budget dovolil, tak z náplavky v Benátkách bude romantika přímo prosakovat, na vizuálu s pizzerií se nám budou sbíhat sliny na pizzu, nebo aspoň podle něčeho poznáme, že se díváme na Neapol. Chápu, nebyly peníze na letenky. Co že to bylo za klienta? Jo letiště, tak asi nebyly peníze na fotografa…
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Těžko hodnotit kampaň na základě tří bannerů. “Kolo” a “Náplavka” fungují líp než “Pizza”. Myšlenka vzít známý český volnočasový mem a transplantovat ho do prostředí jednotlivých destinací je slibná. Výsledkem je však spíše nafocený brief než opravdová reklama.
Tomáš Hrivnák

Hezká je vždy hlavní fotka a první sdělení. A stačilo by. Zbytek působí jako nutnost zaplnit plochu dalšími texty, ať nezůstane ani kousek prázdný: “A když Neapol, tak Itálie jako Itálie že jo, dejme tam ještě Bari a Bolognu, to je z Neapole zhruba 3 hodinky autem, Pisu (4 hodiny), Benátky (5 hodin)…”
Lukáš Těžký (Feedyou)

Míla KneprAspoň náznak twistu v headlinu… Jenže mi nějak nesedí strategie. Prodávají frekvenci a síť destinací? Na mne to působí spíš jako cenová nabídka low costů.
Míla Knepr (Silver Pack)

3. Suchej únor už posedmé (26 %)

Suchej únor 2019: print

Suchej únor 2019: print

Už sedmým rokem pořádá spolek Liga otevřených mužů kampaň Suchej únor, aby přiměla lidi dobrovolně celý měsíc nepít. Komunikaci pro letošní ročník pomohli postavit dobrovolní kreativci z panelu Future Bakery. Kampaň bude spojovat claim Ochutnej čistokrevnej život, jehož autorem je Jan Dvořák. Projekt lze sledovat na sociálních sítích pod hashtagem #suchejunor nebo #nadvlivem. Suchej únor letos prolomí status online kampaně. Zahrne plakáty v metru, spot v rádiích i tematické akce jako FuckUp Night v pražském kině Lucerna, kde o svých zkušenostech s alkoholem promluví herec Tomáš Hanák, mistr světa v boxu Lukáš Konečný nebo podnikatel Tomáš Čupr. Kampaň bude vidět též na trenýrkách či na kondomech.

Hodnotím v pátek ráno, v kocovině, takže se mě to evidentně týká. Jenže ta tonalita je nepříjemná v tý frikulínský výzvovitosti a vizuálně to vypadá jak webisek digitálky před čtyřma lety. Palce držím, ale moc šancí nedávám.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Unjverzální bláboly jako “přijmi výzvu” a “nastartuj změnu,” trio uvozhřených dvojsmyslů (“nad vlivem,” “pusť alkohol k vodě” a “s čistou hlavou”) a nad tím neujasněná CTA. Jak to říkal ten brand manager ve filmu Truth in Advertising? “Přišel jsem s tolika nápadama, protože jsem příliš nejistej a blbej, abych se rozhodl pro jeden.” A to platí i tady.
Vilém Rubeš

Souhlasím s tím, že spotřeba alkoholu v Česku je alarmující a zanechává spoustu jedinců a rodin v troskách. Na druhou stranu není kampaň postavená na lidech typu shiny happy people (=svazáci) můj šálek kávy. Než abych do ulic vyrazila v tričku Suchej únor, to bych raději nevycházela vůbec. Ale i tak samozřejmě fandím všem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tahle iniciativa je tak dobrá a potřebná, že nechci kritizovat vůbec nic. Svůj komentář navíc píšu ve chvíli, kdy jsem úspěšně dokončil suchý leden a mohu opravdu jen doporučit.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Takto to dopadá, když se reklama vymýšlí hlasováním. Čistokrevnej život? To je jako název (naštěstí nikdy nenahraného) alba Dalibora Jandy. I když možná právě proto… No nic.
Tomáš Hrivnák

Výzva i celá ta osvěta fajn. Copy na hlavním webu mě bavilo. Jinak působí to dost neslepeným dojmem: Hromada nápadů, pojďme zrealizovat všechny. “Uděláme hodně hashtagů (7), tady odkážeme na test na online poradně (a svěží dojem z celé kampaně naprosto zlikvidujeme), merch uděláme na dalším samostatným webu, kolíček … a to ještě chybí video.”
Lukáš Těžký (Feedyou)

Míla KneprZřejmě chvályhodná snaha. A určitě upřímná, protože určitě nejde o kampaň, který běží kvůli “award winning” kreativitě. Žádný svěží nápad se nekoná. Je to ploché, celé “rádoby”.
Míla Knepr (Silver Pack)

4. Hollandia poprvé v televizi (22 %)

Česká mlékárna Hollandia během února podpoří svou řadu Selských jogurtů kampaní v duchu hesla Kvalitu neoklameš. Cílem je vyzdvihnout benefity jogurtů, které se vyrábějí podle tradiční receptury a obsahují jen čerstvé mléko, jogurtové kultury a ovoce.

Ten poslední výraz pana kontrolora není v pohodě. To jako, že jogurt má dost vocas…?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tak dobrý jogurt a tak blbá reklama! Mohli ji vynechat.
Vilém Rubeš

„Náš reklamní spot je natáčen v bezprostředním okolí naší farmy,” tvrdí marketingový ředitel firmy Hollandia. Nemohu se nezeptat – proč jste nenatáčeli přímo na farmě? Že by se tam takhle pěkně kravky v jeteli neproháněly?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

„Televizní spot je dílem externí agentury, která to je, to Hollandia tají.“ Doporučil bych nechat v utajení i spot.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Nosná myšlenka, ovšem také chápu, proč Hollandia jméno externí agentury odpovědné za natočení spotu tají.
Tomáš Hrivnák

Inspektor, který se díky jogurtu zasní, může být. Jogurt, který mluví, to už je trochu horší. Stejně se ale nemůžu zbavit dojmu, že to celé od začátku vypráví vlastně ten inspektor a říká o sobě všechny ty vlastnosti jogurtu. A pak to začne působit celé dost vtipně. A nasazování bílé rukavice a střih na krávu taky 🙂 … Proč na konci vyskočí ty ilustrace?
Lukáš Těžký (Feedyou)

Míla KneprHodně stará reklamní poučka říká: Když tě vůbec nic nenapadne, tak použij “vědce”, který zkoumá produkt. Zbytek doženeš v exekuci. Tady není ani nápad, ani exekuce. A člověk by řekl, že když Hollandia dělá první TV kampaň, tak bude chtít mít aspoň OK opus.
Míla Knepr (Silver Pack)

5. Tváří Dermacolu je Peláková (17 %)

Český výrobce kosmetických přípravků Dermacol přichází s novým reklamním spotem. Jeho tváří je slovenská zpěvačka Kristína Peláková. Ve spotu hrají prim tři výrobky dekorativní kosmetiky – podkladová báze Satin Base, celodenní makepu 24h Control a fixační pudr. Nová reklama se v Česku a na Slovensku objeví v televizi 1. února (v Česku na stanicích skupiny Prima, na Slovensku na TV Joj), kdy bude kampaň spuštěna i na internetu a sociálních sítích.

Podle mě se měl v tom packshotu objevit její podpis. To mi tam chybělo.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Rodinná značka s rodinným filmíkem. Já jim to přeju, ať si užijou!
Vilém Rubeš

Zpěvačka je hezká, sympatická a dokonale vyretušovaná, ale proč na mě reklamy Dermacolu působí jako z roku 1991? Je to účel?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nemám slov.
Tomáš Hrivnák

Kristína Peláková může značku omladit, ale pojetí spotu je stejné jako během posledních dvaceti let na jakýkoliv podobný produkt. Nic nového.
Lukáš Těžký (Feedyou)

Míla KneprCokoli z dílny Dermacolu je vždycky vážným důvodem k zamyšlení.
Míla Knepr (Silver Pack)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


“U RC Coly je vidět nápad, řemeslo i rozpočet”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 6. týden 2019

  1. WMC Grey: Chodí to tu pomalu (67 %)
    značka: Royal Crown Cola, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  2. Kaspen/Jung von Matt: Zima v Rajecké dolině (50 %)
    značka: Rajec, klient: Kofola Československo
  3. High&: Puma Man (44 %)
    značky, klient: Puma
  4. Fairy Tailors: DNA vítězů (28 %)
    značka: Porsche, klient: Inter Auto CZ
  5. McCann Prague: Eliška a Zbyněk vyrážejí na Maledivy (24 %)
  6. značka, klient: ING Bank

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 12 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Pomalu jako na jihu USA (67 %)

Kofola ČeskoSlovensko a kreativní agentura WMC Grey přicházejí s novou kampaní pro značku Royal Crown Cola. Po loňském rebrandingu je komunikace opět založena na autenticitě a jižanském pomalém životním tempu. Veškeré materiály – včetně šedesátivteřinového televizního spotu a třicetivteřinové variace pro internet nazvané Šlofík – vznikaly přímo v místě zrodu značky, tedy na jihu USA.

Super! To pomalé tempo se skvěle hodí k tonalitě brandu, kterému se – mimo jiné – povedl rebranding desetiletí.
Jakub Hussar (Haze)

Všechny palce hore! Ještě doufám, že tento spot někde uvidím v kině.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprOceňuji především strategii. Podle mého názorů je hodně ‘brave’. Tahle exekuce vytváří pole pro dlouhodobý život RC Coly na jihu. Těším se na další.
Míla Knepr (Silver Pack)

Možná by nám Kamil Fila vysvětlil, že je to v americkém kontextu kulturně a politicky úplně špatně, ale co už. Ve výběru tohoto týdne RC Cola není ani samostatná disciplína, nýbrž úplně jiný sport.
Jan Javornický(Elite Solutions)

Je na tom vidět nápad. Je na tom vidět řemeslo. Je na tom vidět rozpočet.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tohle je perfektní práce. Posouvá to celý repositioning na novou úroveň. Mám obecně rád dramatizaci jihu USA, takže v reklamě mě to baví stejně jako ve filmech nebo seriálech. Brand to drží konzistentně a rozhodně to vybočuje významně z běžné domácí produkce. Jediné, co mi chybí k dokonalosti, snad je, aby voiceover namluvil Matthew McConaughey. Možná tam mohla být ještě nějaká větší pointa, ale funguje to tak jako tak.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Mně se to líbí. Má to svůj styl. Přece nemusíme furt koukat na Santa Clause.
Michal Šoller (Cognito)

Je to kampaň! Drží to pohromadě, má to koncept, atmosféru. A připomíná to náladou – omluvte pošetilost starého člověka – staré krásné reklamy na wine cooler Bartles & Jaymes.
Vilém Rubeš

Vůbec nevím, jestli tudy vede cesta do srdce konzumenta sladké vody, ale jinak je to poctivá reklama, které je tady jako šafránu. Sice colu moc nepiju, ale nové RC bych dal někde v klidu šanci.
Pavel Jechort

Bravo! Poprvé jsem dal 100 %! Tím pádem bych už nemusel nic psát, ale budu. Já jsem tuhle rubriku pojal tak trochu osvětově. Někteří klienti mají tendenci – když už mají budget – peníze utratit za opravdu drahého režiséra, třeba z Ameriky. A protože už jim pak nezbydou peníze na produkci, tak se třeba snaží natočit letní atmosféru v Čechách, i když je zima, nutí režiséra najít úhel, v kterém bude kaštan vypadat jako cedr a na stánek s buřtama na Lipně se podívat tak, aby připomínal liquor store ve stylu koloniální architektury – ten frajer to určitě dokáže, když byl tak drahej! V tomto případě osvícený klient i agentura vzali Milana Baloga radši do té Ameriky odjeli a na výsledku je to prostě vidět – krása střídá nádheru. Škoda, že v exekuci ‘šlofík’ nepraští do korby náklaďáku proto, aby si sklopil jednu z bočnic na šlofíka.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Minuta místo třicítky bodla. Je to díky tomu tak zvláštně uloudané, ale vlastně příjemně.
Lukáš Těžký

Royal Crown Cola pokračuje v pomalém jižanském tempu z loňska, krásné obrázky, konzistence, prostě pohoda v tomto uspěchaném světě, která nás vtáhne do spotu. Chybí tam něco, aby se na to divák chtěl podívat podruhé nebo potřetí, ale jinak poctivě odvedená práce.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

2. Rajec se zahalil do sněhu (50 %)

Z nové kampaně značky Rajec

Z nové kampaně značky Rajec

Producent nealkoholických nápojů Kofola ČeskoSlovensko s agenturou Kaspen/Jung von Matt připravil nový televizní spot na podporu pramenité vody Rajec. Kreativní zpracování navazuje na dlouhodobý koncept “tichých” spotů, ale přináší nový příběh v nezvyklých přírodních kulisách. Liška, hrdinka spotu, odhaluje divákům kouzlo a nedotčenost Rajecké doliny zahalené do sněhové pokrývky.

Špičkové řemeslo, ale koncept možná už trochu přesluhuje. Škoda, že se klient neudržel a na samém konci diváka vytrhne z tichého usebrání typicky pojatým voiceoverem.
Jakub Hussar (Haze)

Kampaně na Rajec jsou podle mě jedny z těch dlouhodobě nejpropracovanějších a nejkonzistentnějších, na něž u nás můžeme narazit. Skvělý je spot i printy – zasněžená usmívající se liška a vůbec celý layout je asi to nejlepší, co jsem na vizuálech viděla za dlouhou dobu. Čistá práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprHezké, čisté, klasické. Jen některé titulky mi příjdou trochu humpolácké, jako kdyby ambicí bylo ‘uděláme to ještě navíc vtipné až zábavné’.
Míla Knepr (Silver Pack)

No a někde proti proudu od toho místa, kam chodí čůrat lišky, bych si tuhle ledovou zimní vodu velmi rád dal – v létě…
Jan Javornický (Elite Solutions)

Bude se tu lamentovat, že liška pije vodu v reklamě na vodu? Asi jo. Ale i tak je to pěkná reklama.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Čistá práce v duchu předešlé komunikace, spotřebitelé už to znají. Určitě příjemný oddech v reklamním breaku.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Ta příroda dokáže být opravdu krásná. Mně se to líbí.
Michal Šoller (Cognito)

Rajec. Voda v zimě tak studená, že si v ní tentokráte chválapánubohu žádné zvíře neráchá prdel.
Vilém Rubeš

Pořád ta samá písnička, ale pokud funguje, není potřeba hrát jinou.
Pavel Jechort

Hezký obrázky i sound design. Akorát titulky v podobě, v které tam teď jsou – a vsadím se, že si jich většina z vás vůbec nevšimla -, nemají moc smysl – chtělo by je buď vizuálně posílit, nebo vypustit.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Jasně rozpoznatelná reklama na Rajec. Chvílemi možná až moc fluffy… Ale rád se na to podívám znovu.
Lukáš Těžký

Zase palec nahoru za konzistenci v budování značky, National Geographic by se neměl za co stydět, co se týče kvality záběrů. Ta zima ve spojení s vodou je překvapivá, ale to je asi vše.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

3. Cristovao hrdinou Pumy (44 %)

Sportovní značka Puma představuje novou kampaň pro rok 2019 nazvanou Puma Man a šitou na míru Benovi Cristovao. Ben se stává novým hrdinou připraveným představit všechny, někdy nečekané, stránky své osobnosti. To je jádrem tří krátkých videí vytvořených pro tuto online kampaň, která potrvá čtyři týdny. V průběhu roku mají přijít další příběhy značky a zpěváka.

Ben se ke značce skvěle hodí. První spot mě moc nezaujal, druhý je o něco šťavnatější. V hlavě mi utkvěla především kvalitně komponovaná hudba.
Jakub Hussar (Haze)

Skvělá kampaň. Líbí se mi lehká ironie v televizních spotech, z hudby a kamery si sedám na zadek. A fotky taky naprosto parádní. Po dlouhé době mám pocit, že je nějaká kampaň ‘pro mladé’ skutečně pro ně. A že by se jim mohla líbit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprDocela dobré, i když nejsem cílová skupina. Pinball mě baví, ale jízda v podzemní garáží, to je na mě nuda.
Míla Knepr (Silver Pack)

Zlato je nejkujnější kov. Dá se vykout i na tloušťku pouhých několika set atomů. Jen potom už není zlaté, ale zelené. A podobně, když si hrajete s klišé v nadsázce a stylizaci, a nadsázku ohladíte tak, abyste se vyhnuli nepochopení a případným negativním reakcím, zůstane zas jen to klišé, s malým klišátkem navrch.
Jan Javornický(Elite Solutions)

‘Hele, já to nechápu,’ otočila se na mě kolegyně u třetího videa. ‘Co znamená ten claim – Ben je unaven?’ Nevím, co jí říct.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Jako jo, ale asi nejsem cílovka, nebo nevím, co mi to má říct. Palec nahoru za hudbu, ta je skvělá a retro synťáky mi Stranger Things nebo Kavinsky připomněly hned. Škoda levnější produkce, možná to byl ale záměr. Jinak za mě Ben už nefunguje, ale opět, nevím, na koho to má být cíleno.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Ben umí udělat bublinu… a kvůli tomu si mám koupit sportovní oblečení? Já to nechápu, asi nejsem cílovka.
Michal Šoller (Cognito)

Ale tak jako cílovka holčička s bublinou? Proč ne.
Vilém Rubeš

Ben není má krevní skupina, ale kdyby byl, přijde mi to fajn. V té bídě kreativy v místě a čase obvyklé je tam nějaký příběh, stopové množství humoru a ucházející hudba. Tak co už.
Pavel Jechort

Tohle je takovej image-millennials-mindfuck. Chápu princip, že nejdříve popíšeme cool atributy značky, skrze celebritu Bena a na konci to lehce shodíme vtipem, který je vztažený k osmdesátkám. A abychom byli totálně koncepční, tak to natočíme na šestnáctimilimetrovou surovinu. Takže všechno je jakoby správně, ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že to prostě nedopadlo. Obraz není cool (Stanger Things jsou na míle daleko), ale vypadá přesně tak, jak si pamatuju, když jsme točili na šestnáctku – nic moc. Kvalitním gradingem z digitalu se dokážu dostat k lepšímu looku. Vtípky mi nepřijdou ani vtipný ani dost bizarní, ale uznávám, že nejsem Puma man – možná že milleniálové po zhlédnutí videí naskočí na elektrické jednokolky a s bublinou u pusy místo airbagu pojedou vybrakovat Puma store…
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Je to reklama na Bena, nebo… na jakou to bylo značku vlastně?
Lukáš Těžký

Hezké a neotřelé spojení s ‘celebritou’. Styl, který vybočuje a zaujme, super hudba, světlo, spojení celebrity, vznešených postojů a pár blbostí z každodenního života funguje poměrně dobře v celku – zvláště kámen nůžky papír a pinball. Ať už nejsem asi cílovka, myslím, že by to mohlo Pumě sednout.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

4. Porsche ukazuje DNA vítězů (28 %)

Porsche: DNA vítězů (Fairy Tailors)

Porsche: DNA vítězů (Fairy Tailors)

Porsche: DNA vítězů (Fairy Tailors)

Porsche: DNA vítězů (Fairy Tailors)

Výhradní dovozce vozů značky Porsche do Česka Porsche Inter Auto CZ spouští s agenturou Fairy Tailors komunikační kampaň s názvem DNA vítězů. Cílem je oslovit potenciální zájemce o luxusní SUV. Koncept kampaně vychází z myšlenky, že v každém automobilu Porsche je ukryto srdce slavných závodních vozů stuttgartské značky. Kampaň poběží během celého února a využije print a online.

‘DNA vítězů’ je generická nuda, fotky jakbysmet. Pokud byl záměr působit neprémiově, povedlo se.
Jakub Hussar (Haze)

Je to fajn, ale není to nic nového pod sluncem. Na rozdíl třeba od Royal Crown Coly nebo Rajce si v tomto případě nepamatuji žádnou specifickou atmosféru nebo myšlenku.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprBrand identity je správně, arogance je zřejmě správně, zrcadlení ikonického modelu je taky správně, ale nic to se mnou nedělá. Tohle je spíš klasická kampaň na ‘potvrzení’ existujících zákazníků. A proto to se mnou vůbec nic nedělá.
Míla Knepr (Silver Pack)

Tenhle koncept už jsem viděl, a nejspíš ne jednou, jenom mám pocit, že viditelnější, čitelnější a celkově tak nějak lepší.
Jan Javornický(Elite Solutions)

Tohle na první místo stačit nebude.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Au. To bolí. Generické až hrůza. Chápu, že vizuál je asi adaptace, ale jak chce toto jakkoli vybočit z řady, tomu nerozumím. Obzvlášť když se jedná o luxusní SUV. Kdyby alespoň headliny stály za něco, ale jeden je cliché par excellence a druhý vypadá jako tisková chyba.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Líbí se mi myšlenka i nápad s odrazem, ale je to všechno moc nenápadné, že si toho málokdo všimne. Nebál bych se u Porsche víc šlápnout na plyn.
Michal Šoller (Cognito)

Takové to, jak ukážete gauč na kolečkách a v odrazu / stínu / očích diváka se objeví sportovní kára, to už tu párkrát bylo.
Vilém Rubeš

Kdybych si nepřečetl, že je v odrazu na silnici slavný závodní vůz, nenašel bych ho tam. Tipnu si, že nebudu sám. Ale je to Porsche, vizuál je i tak hezký a co je tam napsáno, je vlastně jedno. Některé věci se prodávají samy.
Pavel Jechort

Kdybych si v redakčním textu nepřečetl, že v odrazu je historické závodní Porsche, tak si ho nevšimnu. Myslím, že by layoutu pomohla ‘dekompozice’ – tedy umístit SUV třeba víc nahoru, než je obvyklé, a pomoct tak divákovy najít vtip v odrazu. Proč není v druhé exekuci odraz v prosklené budově? Třeba zrovna v momentu, kdy historické Porshe vjíždí do vítězného cíle? Proč DNA není v headlinu, ale jen v claimu? I to by pomohlo k pochopení.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Hezký nápad s odleskem sportovních Porsche a sebevědomým headlinem. Ale kolik lidí to chytne při zběsilém listování printem nebo webem? Milovníky Porsche to určitě zaujme, dodá možná i sebevědomí, ale myslím si, že exekuce trošku pokulhává, a tak mám obavy, že pro potenciální nové zákazníky to bude jen další klasický obrázek Porsche.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

5. S ING až na Maledivy (24 %)

K předsevzetím začátkem roku patřívá snaha o větší spoření, v návaznosti na to ING Bank přichází s novou kampaní na své spořicí konto. Komunikaci připravila divize McQueen z agenturní rodiny McCann Prague. “Vytvořili jsme kampaň postavenou na vztazích, ve kterých se zhlédne každý. Navazuje tak na naši předchozí komunikaci. Ukázali jsme, že ING není pouze banka, ale je i důvěryhodný partner. Nyní pomáhá dosáhnout více ve všech aspektech života a získává pro své zákazníky více peněz, aby se mohli postarat nejen o sebe, ale i o své nejbližší,” přibližují koncept Razvan Capanescu a Jiří Horut z kreativního týmu.

První záběr je docela vtipnej. Ke konci to však celé sklouzává k typické bankovní nalévárně, jež většině lidí okamžitě vyteče druhým uchem ven.
Jakub Hussar (Haze)

Mám pocit, že jsem podobný spot už viděla, nebo dokonce natáčela… Po pravdě řečeno se nemohu zbavit dojmu, že jde o reklamu na cestovní kancelář, ale asi už jsem nějaká zdeformovaná.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprVšemu rozumím, jen se mi zdá, že v hodně podobném konceptu jela Pojišťovna České spořitelny celá léta. A design ‘infografiky’ vypadá, jako bych ho dělal já v PowerPointu.
Míla Knepr (Silver Pack)

Ono sice takový mořský akvárko vyjde často mnohem dráž než rodinná dovolená, ale tím se nebudeme zatěžovat. Našetřit se dá i na větší voloviny.
Jan Javornický(Elite Solutions)

Toto hodnotím jednoznačným ‘hm’. Snad jen… tvrdím, že lidem v reklamách by se neměla dávat jména – pokud na tom nestojí. Cením, že tady konečně nezazní.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Žádná sláva. Ta nabídka sama je docela matoucí: 2 % ročně na půl roku na (až) 300.000 měsíčně. Hmmm… ani ta animace tomu nepřidává. A ta metafora s akváriem taky nesedí.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Hodně nemastné, hodně neslané a hodně ukecané. Nuda.
Michal Šoller (Cognito)

Koukám do akvárka – a voilà! Jsem na Malých Divech. Dřív se k tomu efektu zakusovala čokoládová tyčinka. Dnes si stačí naspořit. A za každý imperativ typu ‘začněte spořit chytřeji ještě dnes!’ umírá bambilión koťátek.
Vilém Rubeš

Njn, pochopil jsem 2 % a 300.000 měsíčně, ale že bych z toho byl nějak na větvi, to nemůžu říct. Kreativa v první části klopotně naroubovaná na nic moc infografiku v části druhé. Příště by to chtělo spojit do jedné dvacítky.
Pavel Jechort

Pamatuju si dobu, kdy byl nepřekonatelným symbolem tehdy ještě oranžového konta ING jezdící schody – prostě člověk na nich stojí, a přitom stoupá! Jediný, co mohlo konkurovat, byl výtah, ale ten stoupá kolmo, eskalátory líp graficky odráží spořicí křivku. Teď když koukám na exekuci Eliška a Zbyněk vyráží na Maledivy, úplně vidím, jak je klient nadšený z té symboliky! Otec dělá zážitek z moře tím, že vzal svou dceru na ramena před mořským akváriem – šetří, proto se v záběru zvedá! Ta symbolika! A teď přijde magický klik, který nám obrazově řekne, že kdyby peníze dal na ING Konto, mohl by jet k opravdovému moři! Wow! Ale ten záběr se už v moři nenatočí, protože ‘šetřit’ se prostě musí. A mě je prostě líto, že Eliška ani Zbyněk točit na Maledivy neodjeli. Ani agentura ani klient a přitom si to mohli tak parádně užít. Pamatujete, co jsem psal u Royal Crown Coly? Lokace, respektive celé production value ‘makes reel different’, ne green screen.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Akvárko, myš, bazén, matematika, peníze. Pardon, já se prostě ztratil v tom, co mi ING chce říct.
Lukáš Těžký

Trošku paskvil mezi rádoby emocemi a naprosto příšernými grafy o dvou procentech. Možná tam byl někde na začátku i slušný kreativní koncept o vztahu dcery s otcem a snech, ale výsledek je k pláči.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Být mladší, tak se do Ostravy přihlásím!”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 7. týden 2019

  1. Action Please: Předběhni svou dobu (44 %)
    značka, klient: VŠB-TU Ostrava
  2. Technika poznání (34 %)
    značka, klient: VUT Brno
  3. Aetna: Díky MUNI (33 %)
    značka, klient: Masarykova univerzita
  4. Láska prochází zážitkem (24 %)
    značka, klient: Slevomat
  5. Ask Us (18 %)
  6. značka, klient: University of New York in Prague

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Předběhni svou dobu v Ostravě (44 %)

“Jsi o pár století napřed? Studuj tam, kde tě pochopí,” láká Fakulta strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava maturanty se zájmem o techniku v nové náborové kampani. Zatímco dřív končili velcí myslitelé před soudem, dnes začínají s granty, tituly a respektem. Strojaři z ostravské univerzity vsadili v nové kampani na jednoduchou myšlenku zasazenou do působivých kulis středověkého hradu či barokního zámku. Na čtyřech videích, náborové microsite a sociálních sítích rozehrává fakulta příběh hlavního hrdiny mistra Jana, který svými vynálezy předběhl dobu a zůstal nepochopen.

Body za zajímavou ideu. Provedení šmíra, ftipe vylez, Nehru Nehru. Hrůza.
Vilém Rubeš

Těm uchazečům bude kolik? Osmnáct? Nevím. Tak nějak. Ti jsou z YouTube zvyklí na podobné úlety. Navíc – Ostrava je jiná. Ale úplně jiná. Neodvažuji se použít žádných mně známých měřítek.
Tomáš Hrivnák

Myšlenka je originální, spoty mají svůj půvab. Jenom, prosím, neopakujme už „fóry” s Janem Husem a zapálením pro věc a podobně. Už toho bylo moc a není to vtipné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Líbí! Má to nápad a je to vtipné. Být mladší, tak se snad i přihlásím.
Michal Šoller (Cognito)

Míla KneprObdivuji záběr VŠB-TU. Před pár týdny jsme tu měli jejich kampaň o dobývání Marsu, teď středověk. Ta jednotící myšlenka tam někde bude, ale proč to komplikovat “nadsázkou” jako z Troškových filmů?
Míla Knepr (Silver Pack)

Toto má nápad, nadsázku, lehký humor a jasný cíl nalákat ty nej inovátorské mozky na VŠB-TU. Nevím, jestli zrovna baroko zaujme maturanty, exekuce mírně pokulhává, předpokládám dost omezený rozpočet, ale jinak určitě palec nahoru. Z těch univerzitních videí tento týden je toto jednoznačně zdaleka nejlepší počín.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Ale tak vtipné to je, mladí rádi vtipné. Já bych si tedy tipnul, že cílovka v devatenácti řeší palčivější věci, než jak se stát inovátorem, ale vím o tom vlastně houby.
Pavel Jechort

2. VUT vyvrací mýty o studiu (34 %) 

V letošní náborové kampani Technika poznání se Vysoké učení technické v Brně rozhodlo apelovat na středoškoláky, aby z jejich přihlášky na vysokou školu byla informovaná volba. Hlavní hrdinové videa tak uchazečům vyvrací některé mýty o studiu na univerzitě.

Některé věci nevyhraješ, jako například vysvětlovat vysokoškolákům, že si budou muset vybrat – a vyprat. A těch pět rádoby Power Rangers by neprodali ani rohlík s máslem.
Vilém Rubeš

Kráčím kol hochů a děvčátek, šveholem, zpěvem až zmámen, binokl na očích, v ruce hůl, s nehybnou tváří co kámen. (Jan Neruda: Prosté motivy/Jarní III)
Tomáš Hrivnák

VUT je oproti MUNI o poznání méně topornější, třebaže některé vtipy mi připadají dost takzvaně na sílu. Ale cítím tam velké zaujetí pro věc!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Problém v neúspěšnosti spočívá někde jinde. Ale přesto kampaň hodnotím kladně. Je to vtipné, odsýpá to a třeba to někomu vážně pomůže, minimálně si zjístí, jak ta pračka vlastně funguje.
Michal Šoller (Cognito)

Míla KneprPokud je to míněno jako absolutní dada, pak je to cajk. Pokud ne, tak by měl v Brně někdo Pavle Ondruškové zakázat dělat námět, koncept, copywriting a scénář.
Míla Knepr (Silver Pack)

Alespoň cílovka je tady jasná. Ale mám pocit, že se tady snaží řešit systémový problém našeho vysokého školství videem, které má odradit od studia na VUT. Třeba to byl záměr.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Za mě tedy reklamy na školy nebyly, ale v podstatě si studium pamatuju hodně podobně, jak jej tady omladina popsala. Tedy tak, že o typ školy a erudici vyučujících vlastně vůbec nešlo, hlavně aby bylo tralala hopsasa.
Pavel Jechort

3. Sto let MUNI ukazuje sto příběhů (33 %)

Vřelé objetí a slova díků. Taková je kampaň Masarykovy univerzity ke 100. výročí založení největší brněnské vysoké školy. V průběhu následujících měsíců se v ní objeví celá řada současných vědců, akademiků či známých lidí, kteří svým symbolickým objetím s postavou prvního československého prezidenta vyjádří svůj osobní vztah ke své alma mater. Kampaň připravuje pro univerzitu strategicko-kreativní agentura Aetna.

Když začne voice over v úvodním videu slovy “Již sto let…”, víme, že pojedeme jeden banál za druhým. A Bohu budiž žalováno, i takové šajby jako Miloš Štědroň mluví – inu jako v propagačním videu. K tomu děsuplná hudba z eůevátoru a na konci objetí se Lžimasarykem? MUNI nemuní.
Vilém Rubeš

Brněnská verze tradičního japonského divadla nó, včetně velmi neživých, vysoce symbolických gest, dřevěných masek a stylizovaných pohybů.
Tomáš Hrivnák

Miluju Masyrykovu univerzitu, ale kampaň s tatíčkem v běloskvoucích rajtkách je, přiznejme si to, trochu bizár.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Líbí se mi nápad i print. Videa jsou trošku slabší, ale jako celek to plní účel.
Michal Šoller (Cognito)

Míla KneprPo zhlédnutí této kampaně mohu bez problému definovat jednotku prkennosti. Je to jeden Aetno-MUNI. Když si vzpomenu, že jsem rostl z headlinu “ponožky s příběhem”. Zlatý ponožky – “MUNI má příběh” je buď arogance nebo zoufalství.
Míla Knepr (Silver Pack)

Oslava 100 let MUNI je hezké téma, vyzdvihnout absolventy je jaksi logická cesta. Jen mi z toho není vůbec jasné, na koho to má cílit a jakou zprávu kromě té oslavy 100 let doručit. Příjde mi to, že ten brief byl ve stylu udělejme něco, když máme to výročí. Exekuci raději nekomentuji.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Je to hrozně unavený, to si chudák Masaryk nezasloužil, i když on už je asi zvyklej na všechno.
Pavel Jechort

4. Slevomat slaví Valentýna (24 %)

Slevový portál Slevomat spustil s únorem reklamní kampaň zaměřenou na “svátek zamilovaných” svatého Valentýna. Kromě firemního youtubera Richarda Jaroslava Müllera jsou jejími tvářemi herci Lucie Šteflová (seriál Vyprávěj, filmy Vendeta, Něžné vlny, Po čem muži touží) a Dominik Benedikt (filmy Čertoviny, Jan Palach), který ztvárnil postavu Valentýna. Mottem videospotu o stopáži 32 vteřin, který běží na YouTube, je Láska prochází zážitkem.

Místo kampaně jeden dvojsmysl. “Láska prochází zážitkem”? Na to už musíte mít silný… zážitek. A ten pošuk, co v úvodním videu vpadne do prosté rodinky mladých neinspirovaných, tak ten taky. Bleee.
Vilém Rubeš

Jak se do lesa zdarma volá, tak se 0800 ozývá. Kdo druhému jámu kopá, má bagr značky Caterpillar. Kdo se směje naposledy, potřebuje životní pojištění od Allianz. A kolik přísloví dokážete do reklamštiny předělat vy?
Tomáš Hrivnák

To je taky bizár, ale docela příjemný.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Celé mi to přijde, že už se spěchalo po práci na autobus. Škoda, dalo by se s tématem pohrát více.
Michal Šoller (Cognito)

Míla KneprKdyž jsem si ještě přečetl, že se Slevomat v poslední době “profiluje po stránce značky”, tak bylo jasno. Opravdu je to tak špatné, jak to vypadá. Firemní influencer jako Valentýn….. Jen se divím, že se autoři a realizátoři nebojí, že za tohle fakt už přijdou do pekla.
Míla Knepr (Silver Pack)

No nevím, přemýšlím jestli vůbec nechápu ty mladé páry a jejich emoce nebo to nepochopili ve Slevomatu. Těžkopádný výkřik “Láska prochází zážítkem” a zlevněné kluziště a bez pointy??? Rád se dozvím, zda to zacloumá emocemi cílovky nebo je to pobídne k okamžitému nákupu na Slevomatu. Já bych si dovolil dost pochybovat o obou.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Třicítka není úplně špatná díky postavě Slevomatu. Bez ní je to uondané promo na lokální wellness s restaurací.
Pavel Jechort

5. Odpovědi studentů lákají ke studiu (18 %)

Soukromá University of New York in Prague (UNYP) spustila tříměsíční kampaň, jejímž cílem je zaujmout zájemců o vysokoškolské studium. Stojí na odpovědích na nejčastější studentské dotazy na webu AskUs.cz, které doplňuje výzkum na téma srovnání veřejných a soukromých vysokých škol. Odpovědi na otázky zaslané prostřednictvím webového rozhraní poskytují nejen zaměstnanci univerzity i současní studenti.

Nechme mluvit studenty? Pokud by to uměli… Dost předpokládaná kampaň.
Vilém Rubeš

Strategie “Pojďte do nás a zeptejte se” funguje snad jen v nějakých didaktických snech. Já jsem na těch bilboardech četl vlastně Ask U. S. – a to znamená, že je to americká univerzita. A ta musí být lepší.
Tomáš Hrivnák

Myslím si, že soukromá škola, kde se platí poměrně vysoké školné, by si mohla dovolit profesionálnější kampaň.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle mě nechytlo, sám jsem několikrát prošel kolem billboardu a nikdy mu nevěnoval větší pozornost. Má to cílit na mladé, ale je to až moc sterilní.
Michal Šoller (Cognito)

Míla KneprDalší studentská testimonial kampaň. Outdoor/print není ani chytrý, ani zábavný, ani hezký.
Míla Knepr (Silver Pack)

Angličtina, americký punc a konec. Ty vizuály jsou jak z 80. let a to ještě pomíjím, že na Pražské magistrále se to určitě hemží samými angličtiny chtivými maturanty.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Kampaň založená na otázkách v zemi, kde se většinou nikdo na nic dobrovolně neptá, mi přijde příliš odvážná. Bohužel.
Pavel Jechort

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Armáda spásy má koule, tahám peněženku”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 8. týden 2019

  1. WMC Grey: Ordinace pro lidi bez domova (61 %)
    značka, klient: Armáda spásy
  2. Triad Advertising: I kdyby (36 %)
    značka, klient: Gambrinus
  3. Revoluční jídlo, které se pije (30 %)
    značka: Mana, klient: Heaven Labs
  4. Umím třídit (10 %)
    značka, klient: ASEKOL
  5. Completely: Užij si to po svém (7 %)
  6. značka, klient: Auto Esa

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Armáda spásy jde na dřeň (61 %)

Nová kampaň Armády spásy upozorňuje, že lidi bez domova jsou často okolnostmi nuceni sáhnout k problematické samoléčbě, a vyzývá k podpoře vzniku a provozu ordinací praktického lékaře právě pro tyto pacienty. Kreativu kampaně na vlastní náklady připravila agentura WMC Grey ve spolupráci s produkcí AZN Kru a režisérem Dužanem Duongem. „Šli jsme po samotné podstatě věci. Chtěli jsme představit problém samoléčby v syrové podobě a úplně se vyhnout jakýmkoliv reklamním klišé. Proto jsme ve spolupráci s terénním pracovníkem Armády spásy zkontaktovali reálné bezdomovce, kteří se stali hlavními tvářemi kampaně,” říká David Suda, kreativní ředitel WMC Grey. Video i klíčové vizuály tedy představují příběhy dvou mužů a jedné ženy bez domova, kteří řeší zdravotní problém tak, jak jim to jejich situace právě umožňuje.

Jsem měkkej, takže jsem spot zvládnul dokoukat jen proto, abych ho mohl ohodnotit. Ale i tak mě přinutil přispět. Grey jede.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

To má koule. Dobře pojaté a nutí svojí reálností k zamyšlení. Podpoříte? Podpořte.
Michal Šoller (Cognito)

Míla KneprTaky věřím, že Češi mají spíš okoralá srdce a pohnout jimi může jen pořádná rána. Tady je. Tahám peněženku.
Míla Knepr (Silver Pack)

Chápu, co udělat chtěli, ale ve snaze se vyhnout reklamním klišé vpochodovali do public service klišé. Škoda.
Vilém Rubeš

Některé reklamy chce člověk vidět jen jednou. A to myslím jako kompliment.
Pavel Jechort

Syrová až temná kampaň o syrovém a temném tématu. Skvělá kamera, mimochodem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kampaň Armády spásy dostane určitě problém do povědomí, je zajímavě natočená a mluví o problému, který ve společnosti není moc populární. Jsem ráda, že agentura udělala tuto kampaň, a doufám, že přinese očekávané výsledky.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

2. I kdyby, tak stále bude Gambrinus (36 %)

Velký Osek

Velký Osek

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Kladno

Kladno

Gambrinus: I kdyby (Triad Advertising)

Gambrinus: I kdyby (Triad Advertising)

“I kdyby se tiskovkám jednou říkalo digitálky, Gambrinus bude pořád pivo.” I tak by podle Triad Advertising mohl znít headline v nové kampani I kdyby, kterou agentura připravila pro značku piva Gambrinus k jejímu 150. výročí. Koncept, navazující na televizní spot od agentury McCann, dynamicky spojuje digitální a venkovní inzerci v jedné vlně vypointovaných komentářů. Ty si berou na paškál fenomény, které se příčí zdravému rozumu.

Jolandu si mohli odpustit, vtipný to nebylo a originální to už taky není. Ale ten zbytek má koncept. Nemám rád tenhle styl humoru, ale ano, je to koncept. Dává smysl a člověk z něj pochopí, co má. A to poslední dobou není málo.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nápad i vizuály jsou fajn, ale Jolanda je trochu bizár.
Michal Šoller (Cognito)

Míla KneprTahle kampaň je násobně lepší než ‘oficiální’ televizní spot ke 150. výročí. Je to relevantní, živé, zábavné. A Jolanda, to je majstrštyk. Takhle by to šlo… Dal bych i víc bodů, ale ty billboardy… Banner v onlinu se prostě – podle mého hlubokého přesvědčení – nemůže jen tak překlopit na billboardy. Pětiřádkový headline se čtrnácti slovy, to je moc. To se fakt nedá učíst. Kdy jste naposledy zastavili u krajnice, abyste si dočetli vtipný a chytrý headline na billboardu?
Míla Knepr (Silver Pack)

Snaha zasebevraždit brand, který byl kdysi proslulý tím, že je nejblíže k ideální chuti českého pivaře, je strašně úporná. Nejdříve ubrali na kvalitě, pak udělali akci Patron (ve stylu ‘ani nevíš, hlupáku, co to piješ!’) a teď dali blbé hlášky a Jolandu. Hrůza.
Vilém Rubeš

Taková light verze Bernarda a jeho ‘svět se zbláznil’.
Pavel Jechort

Tiskové věci se mi moc nelíbí (jsou příliš dlouhé a složité), ale videa s Jolandou jsou zábavná. Mám pocit, že touto kampaní jako by už pro mě značka Gambrinus začínala mít nějaké hmatatelné obrysy a tvář. A to tvář celkem sympatickou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Zajímavý nekonečný koncept, který určitě zafunguje lokálně. Facebookové příspěvky Gambrinusu vypadají dobře a message je vtipná. Nejsem si jistá, že out-of-home zafunguje a propojí obě linky kampaně, z mého pohledu je copy na billboardech moc dlouhé. Ale kampaň mi na Gambrinus sedí. 
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

3. Mana míří do televize (30 %) 

Výrobce jídla v prášku Mana, český potravinářský startup Heaven Labs, spouští první televizní kampaň. Upozorňuje v ní na evoluci jídla i nové ochucené drinky Sunlight, Love a Dream, které uvedl na trh na sklonku minulého roku. Reklamní spot, který pochází z dílny interního 3D týmu Many, se bude vysílat na kanálech televize Prima. Dlouholetý maskot značky, gorilí kosmonaut Cosmo Ape má za cíl hlavně podpořit povědomí o nové, rychle rostoucí kategorii nutričně kompletního jídla a o značce Mana jako takové.

Ten spot měl ambici být dobrej. Dělal ho ale někdo, kdo to neumí. Nebo na to neměl prachy. Nejspíš kombinace obojího.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Míla KneprEvoluce, revoluce, jídlo se pije, dinosauři, podnožka od Eamese, opice a… Já pořád nechápu, co mi chce Mana říct. Je jejich produkt evoluce v jídle, nebo revoluce? Jídlo pro lepší život. Jak, proč? Proč bych to měl jíst, i když se pije?
Míla Knepr (Silver Pack)

Revoluční jídlo, které se pije, mi přináší opičák ve skafandru. A prý ‘pro lepší život’. A co teď s tím? Žádný argument, žádná splněná potřeba, jen oznamují, že pro lepší příští to mám chlastat. Ble.
Vilém Rubeš

Jídlo je jedna z mála radostí 90 % lidí a představa, že ho nahradíme něčím, co se pije a chutná jako mouka rozpuštěná v oleji servírovaná od gorilího samce ve skafandru, mě stresuje.
Pavel Jechort

Kladně hodnotím fakt, že Mana zůstává u opičáka a je tak rozpoznatelná na první pohled. Reklamní spot je celkem svěží, ale videa poskládaná z částí různorodých filmů mi už přijdou trochu jako přes kopírák. Jak by řekl můj kolega, je to takové zbytečně ‘líné’.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Cosmo Ape nás znovu zkouší přemluvit k jídlu, které se pije, obrázky z videostocku, které tentokrát nevytvořily moc silný příběh. Ale aspoň maskot drží konzistenci značky. Těším se na další spoty a kampaně. 
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

4. Správné třídění ukazuje červená (10 %)

ASEKOL: Umím třídit

ASEKOL: Umím třídit

ASEKOL: Umím třídit

ASEKOL: Umím třídit

ASEKOL: Umím třídit

ASEKOL: Umím třídit

ASEKOL: Umím třídit

ASEKOL: Umím třídit

Neziskově hospodařící společnost ASEKOL, která v Česku zajišťuje zpětný odběr elektroodpadu pomocí sítě stacionárních kontejnerů červené barvy, spustila v únoru osvětovou kampaň Umím třídit. Kreativně si ji tým ASEKOL sám zpracoval, média nakupovala agentura Médea.

Pardon, kdo tomuhle dá víc než nulu, se na tom musel podílet.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Vizuály jsou hrozný. A celá ta myšlenka taky kulhá na všechny nohy. Chce to víc kontejnerů, pak nebude potřeba ani kampaní.
Michal Šoller (Cognito)

Míla KneprBody dávám za to, že jde o třídení. Inhouse agentura se zaklíná jednoduchostí. Ale řečeno headlinem slavné applovské kampaně, ‘simplicity is the ultimate sophistication’. Takhle kampaň je jen líně prvoplánová. A červená.
Míla Knepr (Silver Pack)

Ve sbírce banálních blábolů už chybělo jen jedno jediné: ‘mejte si nohy!’
Vilém Rubeš

Tohle přece není žádná kampaň, na které by se dalo cokoliv hodnotit. Takže doufám, že kontejnerů bude hodně hodně.
Pavel Jechort

Bohulibá myšlenka a tak příšerná kampaň, že to člověku až přijde líto.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kampaně ASEKOL bych si nevšimla. Chybí jí lokálnost a vtip, které má například Gambrinus. Headliny zní dost nudně. Ekologická kampaň si zaslouží víc, je to dost důležité téma.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

5. Genzer kupuje auto po svém (7 %)

Užij si to po svém! je claim nové komunikační kampaně Auto Esa, která v online prostředí odstartovala začátkem února. Identifikuje její celkové vyznění, totiž že vůz by neměl být vnímán jako pouhý dopravní prostředek, ale jako rovnocenný parťák. Zábavní vyznění podtrhuje jako aktér spotů herec a bavič Richard Genzer. Ten si s autem užívá od nákupu až třeba po relax, kdy na korbě pickupu opéká buřty. Kreativní zpracování i produkce je dílem agentury Completely.

Když si někdo vybere jako tvář Richarda Genzera, tohle je tak to nejlepší, co od něj můžeme čekat. A beztak to nedokouká nikdo, komu by to nepřišlo fajn.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Máme tu předčasného vítěze o nejhorší kampaň roku 2019. Takovou hrůzu jsem už dlouho neviděl. Na co toho Genzera ukecali?
Michal Šoller (Cognito)

Míla KneprŠkoda všeho. Škoda slov, škoda času na sledování, škoda času na realizaci, škoda peněz. Jestli tohle je ‘užívání si po svém’, tak upřímně lituju všechny v Auto Esa a vlastně i v jejich agentuře, když to tak vidí. Příští kampaň určitě bude lepší, protože horší už to ani být nemůže.
Míla Knepr (Silver Pack)

Genzer a ojeté auťáky – a nic. Ubírám body za osobní zákaznickou zkušenost se značkou, never again.
Vilém Rubeš

Koncept určitě sepsala první verze Deep Blue v rámci servisního rebootu.
Pavel Jechort

Nudné, hloupé, zbytečné. Středočeské až na půdu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nemůžu si pomoct, ale ‘užij si to po svém!’ s panem Richardem mi připomíná pasáže z Breaking Bad, jak hrdinové seriálu vybírají ojetá auto. Taky si to užívali po svém. Asi nejsem cílovka, moc té komunikaci nerozumím.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Stará dobrá Air Bank. Snad se ještě někdo dívá”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 9. týden 2019

  1. McCann Prague: My Air (42 %)
    značka, klient: Air Bank
  2. Scholz & Friends: Díky, Mitsubishi! (32 %)
    značka: Mitsubishi, klient: M Motors CZ
  3. Mark BBDO: Movies 2.0 (29 %)
    značka: Lay’s, klient: PepsiCo
  4. KlanPoctivá výroba Globus (29 %)
    značka, klient: Globus
  5. VentiQuattro: Nenech se ovládnout stereotypy (17 %)
  6. značka, klient: Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 11 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Nová agentura, starý koncept (42 %)

Air Bank a agentura McCann Prague přicházejí s první společnou kampaní. Ta představuje novou možnost založit nový účet prostřednictvím mobilní aplikace My Air a spravovat jej ihned na místě, kde se s danou komunikací zrovna setkají. Kampaň využívá zavedený koncept dvou bankéřů (Tomáš Jeřábek a Tomáš Měcháček). Kampaň odstartovala 1. března a desítky různě přizpůsobených kreativ bude možné vidět v televizních spotech připravených podle denní doby a programu. „Jedná se o jednu z nejkomplexnějších a největších kampaní, kterou jsme od startu banky připravili. Naším cílem je, aby si lidi ve chvíli, kdy uvidí některou z našich reklam, účet v aplikaci hned založili. Zaměřili jsme se proto na situace, kdy lidi mají mobil přirozeně v ruce a zároveň mají také pár minut času, které k založení účtu stačí,“ popisuje Lenka Rosolová, vedoucí marketingové komunikace Air Bank. “V celém konceptu kampaně klademe velký důraz na to, kdy a kde lidi naši reklamu uvidí. A tomu pak přizpůsobujeme jednotlivá reklamní sdělení. Některé spoty tak poběží jen v určitou denní dobu, třeba ráno. Jinou formu sdělení uvidí cestující ve vlaku a jinou zas při čekání na tramvajové zastávce.”

Televizní spoty opět režíroval Martin Přikryl v produkci Filmservice. Kampaň využije i venkovní nosiče od plakátů po výlepy v hromadné dopravě či vlacích a samozřejmě online, včetně sociálních sítí. Air Bank bude v kampani testovat i různé netradiční formáty. Například letáky, které lidem přijdou do schránky už zmačkané a na kterých bude informace, že účet z mobilu si stihne zájemce založit dřív, než stihne leták vyhodit. Leták Air Bank už předmačkala.

Předmačkaný leták Air Bank

Předmačkaný leták Air Bank

Body jsou jen za kontinuitu, které říkáme konzistence. Ale Air Bank se pomaličku blíží k Fernetu. Ten se taky dlouho neodhodlal opustit dny, co je mají muži, a jak blbě to dopadlo.
Vilém Rubeš

Já se omlouvám, ale tohle prostě není vtipný. Bankéři vypadli z rolí a celý se to rozplizlo. Trochu jako když člověk kouká na nový Simpsonovy.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Myslím si, že cíl kampaně, cituji, ‘aby si lidi ve chvíli, kdy uvidí některou z našich reklam, účet v aplikaci hned založili’, je poměrně ambiciózní, ale kampaň je svěží, možná trochu ukecanější než dřív, ale pořád je to stará dobrá Air Bank.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ondřej SoučekBohužel je vidět ta změna agentury. Dřív jsem se hodně smál, teď jsem jen tak pokrčil rameny.
Ondřej Souček

Funguje to od té chvíle, co se začnu dívat. Otázka je, jestli se po těch x letech stejného konceptu ještě někdo opravdu dívá.
Pavel Jechort

Roman TrzaskalikStyl, na který jsme si u Air Banky zvykli, jednoduché, zapamatovatelné a celkem i vtipné. V tomto případě i jasný benefit, který tuším ještě nikdo nepoužil. Jsem zvědavý, kdy a jak Air Bank posune tuto kreativní platformu, výzva je to pěkná.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Míla KneprŽádná evoluce, zpátky na stromy. Sledoval jsem, jak se koncept Air Bank v čase postupně vyvíjel. A teď zpátky do roku jedna. Rozumím potřebě edukace, ale ta doslovnost a klopotné budování vtípku… Bylo líp.
Míla Knepr (Silver Pack)

Petr VáclavíkDuo bankéřů prostě funguje a dokud mají co říct, tak i fungovat bude.
Petr Václavík (2Fresh)

Já je žeru! Staré, ale furt dobré. Taky proč měnit něco, co funguje.
Michal Šoller (Cognito)

Koncept Air Bank vydrží změnu agentury a každý nový benefit a službu. Za mě je už nudný a stejný setup neudrží mou pozornost.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Lukáš TěžkýOk, rozesměje to, ale jinak je to už trochu pořád dokola totéž. Kdyby to nebylo na takovouhle novotu, tak bych si i říkal, jestli oni to tenkrát netočili všechno najednou.
Lukáš Těžký

2. Mitsubishi si nechává děkovat (32 %)

Dovozce vozů Mitsubishi pro Česko a Slovensko uvádí lokální kampaň Díky, Mitsubishi! Jejím hlavním motivem je poděkování za kvalitu, aktuální nabídku a zážitky s vozy. “Naším úkolem bylo přijít s kampaní, v níž dokážeme odkomunikovat jakékoliv přednosti vozů Mitsubishi, ale zároveň podpořit pozitivní vnímání značky jako takové,” říká Miky Karas, kreativní ředitel agentury Scholz & Friends, která lokální koncept pro obě země připravila. Kampaň běží od 23. února v televizi, rádiu i online. Spot vznikl v produkci Doit.films, režíroval ho David Chvátal, za kameru se postavil Gašper Šnuderl, hudbu složil Tomislav Zvardoň a nahrála ji Terezie Kovalová.

Tiskový inzerát z kampaně Díky, Mitsubishi!

Tiskový inzerát z kampaně Díky, Mitsubishi!

Tiskový inzerát z kampaně Díky, Mitsubishi!

Tiskový inzerát z kampaně Díky, Mitsubishi!

Bože! Šťastní zákazníci děkují japonskému výrobci aut za to, že směli vypláznout celoživotní úspory za jejich produkt, který je pak odvezl do přírody, místo aby jim nafackoval. Taky v tom cítíte tu autenticitu, py*o?
Vilém Rubeš

Na základě tý jiskry ve voiceoveru a obraze zároveň to vypadá, že o tom někdo přemejšlel. Ale je to blábolivý, nic to neřekne a ty vizuály jsou fákt hegeš. Takže díky, ne.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Toto video rovná se oživlý Instagram doplněný o patetické děkování. Jsou tu snad všechna vizuální klišé: ruce nad hlavou, žlutá nepromokavá bunda, jiskry létající z ohně, pití z plechových hrníčků. Hudba je velmi povedená, vizuály nepříliš krásné a nesouvisející se spotem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ondřej SoučekCo třeba raději poděkovat řidiči, který to Mitsubishi řídí? Je v tom takovej úchylnej patos. Auto za naše štěstí rozhodně nemůže.
Ondřej Souček

Rozumím, ale nechci. Přeci nebudu děkovat za to hezké, co mě v životě potká, autu.
Pavel Jechort

Roman TrzaskalikSvět je naruby. Dneska zákazníci děkují výrobcům aut, že jim dovolí si koupit Mitsubishi?! Toto je buď odvaha, kterou někdo ocení, nebo totální úlet.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Míla KneprPatřím k lidem, kteří slzí u romantických filmů. Z tohoto pohledu jsou obrázky ve spotu ok. Ale strategie kampaně postavená na děkování za to, že má auto vnitřní prostor a 4×4, to mi hlava nebere. Snad jedině pokud by rozdávali auta zadarmo.
Míla Knepr (Silver Pack)

Petr VáclavíkNejdřív navodím atmosféru, pak přidám emoce a zážitky a nakonec se to na sílu snažím napojit na produkt.
Petr Václavík (2Fresh)

Objekty ve vizuálech jsou nepoměrně veliké, díky tomu vypadají docela komicky. Video má atmosféru, ale celé mi to k sobě nesedí. Ten pár určitě cestuje raději vlakem.
Michal Šoller (Cognito)

Příjemný image spot s reálným produktem a lidmi, pěkná hudba, které je dost emotivní. Printové vizuály to táhnou dolů k hard sell nabídce, v printu není nic z radosti z jízdy autem, která je ve spotu.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Lukáš TěžkýŘemeslně zpracované skvěle: super voiceover, parádní záběry, epická hudba. Díky tomu lehce hororovému dojmu je to navíc odlišitelné a zapamatovatelné.
Lukáš Těžký

3. Lay’s pokračují s filmy (29 %)

Značka chipsů Lay’s výrobce PepsiCo spustila kampaň Movies 2.0 od agentury Mark BBDO, která propojuje jednotlivé filmové žánry s různými řadami chipsů této značky. Lay’s tím pokračují v prezentaci své produktové rozmanitosti, kterou představily v loňské kampani, kdy se začaly spojovat právě s filmy. Aktuálně uvedená kampaň je rozšířená o párovaní jednotlivých řad Lay’s a filmových žánrů. Opět je možné vidět v jedné kampani současně několik řad Lay’s. Společný hero spot zaměřený na akční filmy je doplněn kratšími spoty podporujícími párování s ostatními žánry – komedie s klasickými Lay’s, romance s pečenými Lay’s Oven Baked, sci-fi s vroubkovanými Lay’s Maxx. Televizní spoty s mottem Filmy chutnají lépe s Lay’s poběží do konce května, v únoru a březnu jsou podpořené v online prostředí, instore a PR.

Že to cituje všechna klišé, no to se stane. Vychutnej si, nech se vtáhnout do děje? Smůla, ale holt na blbej brief blbá odpověď. Ale všechny body ubírám za unylou blondýnu, co s výrazem ‘sežrali mi mozek, ale brambůrky ještě zvládnu’ znechutí produkt i značku.
Vilém Rubeš

Zaplať pánbůh za sice neoriginální, ale aspoň dobře udělanou reklamu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nějak tomu nevěřím. Připadá mi to takové umělé a reklamní. Na druhou stranu – je to reklama. Třeba někdo podlehne a uvěří, že z televizi vyskočila napodobenina Jamese Bonda a zažijí společně spoustu dobrodružství.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ondřej SoučekVim, že brambůrky a televize k sobě patřej, ale ještě jsem neviděl spot, kterek by mě v tomhle schématu zaujal. Tenhle taky ne.
Ondřej Souček

Vida, tak v Lay’s objevili, že se u televize dá cpát brambůrkama. Na co dneska nepřijdou. Co bude příště? Že se dá jíst popcorn nebo pít pivo?
Pavel Jechort

Roman TrzaskalikNevím, zda byl záměr posílit návrat ke kořenům kategorie (příležitost = chipsy k televizi), anebo stokrát omílaný scénář platný pro kategorii. Splňuje to oba, ale nevím, jestli to pohne se značkou.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Míla KneprPopravdě mi to už všechno splývá. Veselá parta mladých lidí sedí na gauči a chroupe brambůrky. Už jsem to viděl. A pokus spojit jednotlivý produkt s filmovým žánrem, to je podle mého soudu příliš ambiciozní. Já si musel kvůli tomu ten spot při přehrávání stopnout. Kdo, kromě brand managera a mě, to udělá?
Míla Knepr (Silver Pack)

Značka Lay’s by si mohla dovolit odvážnější nápady. Vyskakování z televize už je trochu nuda. Buďte víc cool.
Michal Šoller (Cognito)

Filmy a chipsy patří k sobě, nápad je dobrý, ale škoda, že vizuální ztvárnění je tak umělé. Chtělo by to reálnější prostředí, vtipnější casting, který by dal nápadu šťávu.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Lukáš TěžkýPropojení filmů a chipsů dává smysl. Nenašel jsem tam ale to zmiňované párovaní jednotlivých řad Lay’s a filmových žánrů. A několikrát jsem přemýšlel, co je to ten [slejs].
Lukáš Těžký

4. Poctivost z Globusu poprvé v televizi (29 %)

Hlavní roli v nové kampani obchodního řetězce Globus dostala loni uvedená značka Poctivá výroba Globus, která zastřešuje přes 700 potravin vyráběných přímo v 15 hypermarketech sítě. Nová kampaň, která má podpořit povědomí o zmíněné značce, potrvá do 23. března. Bude se odehrávat v televizi, na billboardech a CLV, v letácích, v tisku a osloví zákazníky přímo na POS materiálech v hypermarketech. Na kampani pracovala agentura Klan s interním marketingovým týmem Globusu. Základem nové komunikace značky jsou sdělení prezentující v půleném vizuálu kvalitní surovinu a následně poctivý výrobek. Vizuály i televizní kampaň budou provázet členové rodiny Globus, které poprvé představila vánoční kampaň.

Poctivá výroba Globus

Poctivá výroba Globus

Poctivá výroba Globus

Poctivá výroba Globus

Poctivá výroba Globus

Poctivá výroba Globus

Hořím touhou dozvědět se, jak poctivě ‘vyráběli’ to maso. Ale reklamu vyrobili dost nepoctivě.
Vilém Rubeš

‘Miluji vůni čerstvého pečiva. A když si můžu vybrat.’ Další taková hláška ze života.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

‘Mmm… miluji vůni čerstvého pečiva.’ ‘Kvalitní čerstvé masíčko – a krásně voňavé.’ Představuji si, s čím asi kreativci za klientem šli. ‘Dobrý den, neseme vám takový nápad na telku, že by tam bylo vidět maso a pečivo, a lidé by u toho říkali, jaké je to skvělé maso a pečivo.’ A klient řekne: ‘Wow!’ Ani náznak nápadu, super! A přitom vizuály jsou celkem fajn, vypadají dobře a jsou srozumitelné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ondřej SoučekPusťte si ještě jednou, jak říká otec ‘kvalitní české masíčko’. Byl pokyn režiséra ‘řekni to jako Oldřich Nový?’ A tepelně neupravené maso nechci mít na talíři zvláště v době, kdy v každý druhý dodávce z Polska najdou salmonelu.
Ondřej Souček

Dej si kvalitní české masíčko a k němu čerstvé a opravdu upečené pečivo. Pokud jste někdy někoho slyšeli takhle mluvit i v reálu, žijeme v pekle, nejen reklamním.
Pavel Jechort

Roman TrzaskalikVizuály s Poctivou výrobou Globus jsou jednoduché, docela odlišné a doručují jasnou a hlavně jinou zprávu oproti většině ostatních řetězců. Ve spotu se to úplně nepovedlo. Chybí tomu ten odlišný styl a mám tak obavy, že spot zapadne v šedi průměr.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Míla KneprMaso na grilu, krájení chleba. Takové retailové klišé. Ještě že ty dialogy ve spotu jsou živé a relativně zábavné. Ale ten print – upečený a syrový chleba side-by-side, za to by se mělo trestat.
Míla Knepr (Silver Pack)

Vizuály jsou trochu prvoplánové, ale celkově věřím, že to splní svůj úděl. Já z toho hlad dostal.
Michal Šoller (Cognito)

Poctivá výroba Globus je správně odvedená práce, koncept funguje líp v printu, rozdělené klíčové vizuály budou dobře fungovat pro jakýkoli druh produktu. Barvy a typografie působí lokálně a asi takový byl záměr, míň mě oslovil spot, chtělo by to lepší food styling, aby jídlo vypadalo víc prémiově.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Lukáš TěžkýZpátky do devadesátek. Chybí už jen králík v prádlovém koši, hokejista se žvýkačkou a tučňák, co leze z ledničky.
Lukáš Těžký

5. V Ostravě proti stereotypům (17 %)

Agentura VentiQuattro vytvořila jako součást náborové kampaně Nenech se ovládnout stereotypy cílené na uchazeče o studium na vysoké škole pro Fakultu elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava trojici podobně koncipovaných videospotů. “Hlavní myšlenka kampaňových videí spočívá ve třech modelových situacích, kde se budoucí studenti v rámci rodinného kruhu nebo známých rozhodují o své budoucnosti a jak se k ni dopracovat. S nadsázkou a velmi přísně se rodiče často snaží své děti směrovat dle svých představ, stereotypů nebo přežitků z minulosti. Tyto pohledy chceme konfrontovat, protože chceme ukázat, že staré obory byly příliš úzce zaměřeny,” popisuje agentura.

Představa, kterak se nastupující generace budí potem zbrocena z hrůzy, že se nechá ovládnout stereotypy, patří k pacholeti, co prohlásilo ‘bohdá, že žízní nezahyneme!’ Bože můj, milí tvůrci, viděli jste někdy skutečného studenta? Tedy ne ve virtuální realitě?
Vilém Rubeš

No není to dobrý, no…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Herecké výkony, zvláště na domácí pitevně, jsou dost podivuhodné. A celé je to vůbec dost amatérské. A hudba na konci je naprosto pekelná: diskotéka na středně velké vsi v roce 1995.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ondřej SoučekSetkání starýho myšlení s novym je dobrej koncept, ale zůstal nedotaženej. Rodiče jsou moc mladý. Tomuhle nevěřim.
Ondřej Souček

Stereotypy se nechali ovládnout především tvůrci. Zkusit pro dobrou věc přemluvit Kovyho by určitě přineslo mnohem lepší výsledek.
Pavel Jechort

Roman TrzaskalikCelkem pěkný insight, ale to je tak všechno. Pak to spadá to šíleného a nepřirozeného testimonialu. Škoda, že VŠB-TUO nedrží jednotnou komunikační platformu s humorným pojetím vynálezců, kteří předběhli svou dobu.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Míla KneprFakt nechci žít ve světě, kde by tyto tři spoty ‘zobrazovaly modelové situace v životě’. Vzpírání se stereotypům rodičů… Všechny příběhy v kampani jsou nedůvěryhodné, prkenné, šustící papírem.
Míla Knepr (Silver Pack)

Petr VáclavíkCo jsem si z kampaně odnesl? Máme spoustu oborů, ale ten herecký mezi nimi nehledej.
Petr Václavík (2Fresh)

Hlavní myšlenka je fajn. Jen to zpracování je trochu na sílu. Výsledek není zábavný, není motivující ani dobrý.
Michal Šoller (Cognito)

Asi bych si jako student nevybrala školu, která stereotypním způsobem chce, abych nepodlehla stereotypu. Tenhle nápad chtěl dobrý herecký a režisérský výkon. Bohužel na mě spoty nepůsobí moc zajímavě, spíš vizuálně unavují.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Lukáš TěžkýDo první poloviny každého videa jsem se sám sebe ptal, jestli to je parodie na něco, co jenom neznám. Pak mi ale došlo, že je to jen minutové utrpení, kterému mě vystavuje strašný scénář a ještě horší herecké výkony.
Lukáš Těžký

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Zlatí v Reklamní katovně jsou mBank a Auto*mat

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 10. týden 2019

  1. Loosers: Život na prvním místě (41 %)
    značka, klient: mBank
  2. AZN Kru: Homo cykliens (41 %)
    značka: Do práce na kole, klient: Auto*mat
  3. Geometry Prague: Po generace v rodinách (39 %)
    značka: Opavia, klient: Mondelez International
  4. VMLY&R: Óda na dres (38 %)
    značka, klient: SK Slavia Praha
  5. Hullabaloo: Překvapivě Baťa (29 %)
  6. značka, klient: Baťa

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1./2. mBank přichází s novým konceptem (41 %)

Se začátkem března nasazuje banka mBank nový dlouhodobý komunikační koncept. Pochází od agentury Loosers. Nový claim Život na prvním místě podtrhuje misi mBank přinášet svým klientům inovativní a praktická řešení, aby od své banky získali maximum výhod a přitom s ní trávili co nejméně času. Ke změně došlo i ve vizuálním stylu komunikace banky, která zvolila ilustrovanou podobu spotu i statických formátů. „Hledali jsme koncept, který by mBank odlišil od konkurence a pomohl nám podtrhnout naše hlavní hodnoty – jednoduchost a mobilitu. Proto jsme šli cestou moderního, minimalistického, animovaného stylu. Nový koncept spouštíme s mKartou Svět,” uvedla Tereza Froňková, marketingová ředitelka mBank.

Tento konkrétní animovaný styl mě příliš neoslovuje, ale na druhou stranu je sdělení řečeno jednoduše a bez zbytečného filozofování.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kartu, se kterou platím v zahraničí, a “výhodné kurzy” mám jistě i u té své banky. Tak co máte dál?
Pavel Jechort

No tak překvapivě mi to vlastně příjde jako no, jako, nemůžu to ze sebe vytlačit no… Dobrý? Prostě fajn. Tečka.
Ondřej Souček

Ooo hezké! Má to drajv, styl… prostě se to povedlo.
Michal Šoller (Cognito)

Snaha odlišit se ilustracemi, jinak je to samopal na lidi, co se týče obrázků a sdělení. Já si z toho nepamatuji ve finále nic, ani to jméno banky.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Baví mě claim “Život na prvním místě” i směr, kterým jde ilustrace, ale ta TV exekuce chtěla ještě dopéct. Voice over ve stylu “underdog” je taky poněkud na sílu.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Pěkný. Moc se mi líbí, jak se z loga stane demoliční koule. Jen je škoda, že stejný exekuční princip není použitý pro vznik platební karty a zábavy na konci (tím myslím, proč se „duha z loga“ nepřetransformuje také v platební kartu a zábavu, když nás jinak provází celým příběhem).
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

1./2. Auto*mat motivuje k jízdě na kole (41 %)

Devátý ročník výzvy Do práce na kole spolku Auto*mat propaguje na Facebooku video od týmu kolem produkce AZN Kru a kreativce Davida Sudy, známého z pozice kreativního ředitele agentury WMC Grey. Cílem výzvy je motivovat co nejvíc lidí, aby jako dopravní prostředek po městě používali jízdní kolo nebo jakoukoli bezmotorovou formu dopravy včetně běhu a chůze, aby přispěli k čistšímu ovzduší a bezpečnějšímu městu.

Je to super natočené, ale na můj vkus trochu moc užvaněné. Oceňuji scénu, kdy se cyklista vztekne a zuřivě odhodí kolo. To mám taky někdy chuť udělat, i když na kole nejezdím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Že ono to vždycky jde hlavně pro ten neziskový sektor. Že by větší tvůrčí volnost?
Pavel Jechort

Přirovnal bych to k pejskovi z útulku. Ten kožich, co má, je trochu mastnej, spíš sípá než stěká, ale možná proto je tak kouzelnej. Stejně jako tenhle spot. Můj milovaný vítěz.
Ondřej Souček

Nebylo by lepší ukázat ve spotu spíše pozitivní stránky cyklistiky? Teď z toho mám akorát depku a kolo nevytáhnu ani v tom květnu.
Michal Šoller (Cognito)

Irituje mě speaker se špatnými sykavkami, tahá to za uši. Obrázek v pohodě, ale celé je to trochu těžkopádné.
Jakub Hussar (Haze)

Přišlo mi to celkem vtipné, dokud jsem si nepřečetl cíl výzvy. “…aby po městě používali jízdní kolo nebo jakoukoli bezmotorovou formu dopravy včetně běhu a chůze, aby přispěli k čistšímu ovzduší a bezpečnějšímu městu.”
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Zajímavý nápad, použít antihrdinu a špinavou anti-hipsta exekuci. Jenom myslím, že ty obrázky říkají docela jasně, co nám pak znovu vysvětluje voice over. Stačilo nechat celou tu věc běžet a pak zakončit jednou pěknou lajnou.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

V první půlce spotu jsem si myslel, že payoff bude směrem k řidičům: „Jsme sice takový a makový, ale naše úsilí zachraňuje svět a proto na nás buďte opatrní…“ spot se ale v druhé půlce místo výzvy k řidičům obrátí ke všemu živému s oznámením, že cyklisti jsou Homo cykliens, co budou jezdit na kole do práce. Trošku mi chybí pointa a chuť stát se toho součástí. A to jsem velkým zastáncem jedné stopy. BTW – super sound design.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

3. Opavia je v rodinách po generace (39 %)

Výrobce sušenek a oplatek Opavia koncernu Mondelez investoval svůj historicky největší rozpočet do produkce nové reklamy. Kreativní návrh kampaně Opavia po generace v rodinách vznikl v agentuře Geometry Prague pod vedením Julie Dovlatove, produkci spotu zajistila FilmService a natočil ho režisér Tomáš Mašín. Kampaň představuje Opavii jako tradiční rodinnou značku, která spojuje generace, vyvolává pozitivní emoce, vzpomínky na dětství a společné chvíle se svými nejbližšími. Třicetivteřinový spot a jeho tři zkrácené verze vznikly v Praze, se chystaly 10 měsíců. Poběží v televizi v Česku a na Slovensku v několika vlnách, od března až do Vánoc. Kampaň zahrne komunikaci online (i sociální média) a na prodejnách.

Pokud bylo cílem vyvolat příjemné emoce, tak to se nejspíš povedlo – alespoň moje emoce nejsou nepříjemné, ale vysloveně pozitivní také ne. O originálním nápadu nelze mluvit. Průřez generacemi je obvyklým přístupem, když chceme mluvit o značce s nějakou tradicí. Herci jsou však celkem sympatičtí, což nelze u mnoha dalších reklam zas tak říct.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jasně, jíme to od kolébky do hrobu a podobnou reklamu má aktuálně pouze dalších pět značek.
Pavel Jechort

Velice starosvětský mi přijde, že všichni se tam cpou oplatkama. Já bych chtěl radši spot, kterej mě chytne za srdce, i když je to “jenom” Opavia. Ale tohle je na velikou jistotu. Hlavně, aby se všichni spolu smáli. Čemu? Že jenom jsou? Jsou to Vesmírní lidé nebo co?
Ondřej Souček

Je to fajn. Ale od 30 sekundového spotu, co se chystal 10 měsíců, bych čekal trochu víc.
Michal Šoller (Cognito)

Hyperkonformní a schématické. S tím slovem “nejdražší” bych moc nedráždil, žádná velká pecka to není.
Jakub Hussar (Haze)

Opavia je zpět, po době temna je toto jednoznačné se přihlášení k tradici a emocím spojených dlouhodobě se značkou. Kreativně to žádný odvaz není, ale palec nahoru za strategii.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Taky jste si vybavili spot Eta: Tady je doma? Óda na velkou tradiční značku je těžká práce, klient chce produkt v každém záběru, agentura chce svůj příběh. V případě Opavie byl klientův požadavek vítězný. Vidím samé pack shoty. Hezké pack shoty. A příště víc toho příběhu, ano? Protože myšlenka “Díky maličkostem jsme si blíž” je tam teď jenom napsaná.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Tento nápad jsme viděli už mnohokrát, a proto je strašně důležité udělat ho dobře. A tentokrát se to povedlo – krásná kamera, režie, casting, – jen ta hudba je trochu kompromis.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

4. SK Slavia Praha má nové dresy (38 %)

Nejstarší český fotbalový klub SK Slavia Praha a německá značka sportovního oblečení Puma obnovily spolupráci z konce 70. a 80. let a společně představují nové dresy. Uvedení nových dresů doprovodí také společný spot představující myšlenky klubu a značky Puma. Ve videu vystupují slávistické opory Jaromír Zmrhal, Vladimír Coufal a Jan Bořil spolu s brankářkou ženského týmu a youtuberkou Bárou Votíkovou. Pro fotografování je doplnili Ondřej Kolář a legendy klubu Pavel Řehák a Ivo Knoflíček. Kreativa kampaně Óda na dres vznikla v agentuře VMLY&R Prague. Video produkovala Toaster Pictures. Režíroval ho Kilián Vrátník, který mu vtisknul streetstylový look. V podobném duchu se neslo i fotografování dresů a doprovodné kolekce Pavlem Hejným.

Na první pohled nelze klipu a vizuálu vůbec nic vytknout, ale na druhý pohled si uvědomíte, že všechno to už jste v různých kombinacích viděli – záběry, slova, všechno je profi a perfektně sestříhané, ale… Jinými slovy, tahle kampaň je skvělá, ale jen následuje své vzory, ale sama podle mého názoru neprošlapala nové cesty k tomu, aby ji následovali další.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ty drsný pohledy kluků, které zraní i padající list, mě prostě přijdou směšný. No a pak to celý nefunguje.
Pavel Jechort

Chybí příběh. Efekty s kouřem jsem viděl už na koncertě německé speedmetalové kapely Running Wild v roce 1992, ty to nezachrání.
Ondřej Souček

Jaký je cíl kampaně? Opravdu je nutné dělat takový humpuk kvuli novým dresům? Zvlášť, když je nefanoušci nerozeznají od starých.
Michal Šoller (Cognito)

Pokud byl záměrem deset let starý look, pak v pohodě. Ve spotu je pár dobrých záběrů, zbytek nuda.
Jakub Hussar (Haze)

Hezky udělaná vizuální koláž, Slávisty to asi potěší a dokonce jsou tam emoce i pro mne jako ne-Slávistu.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Streetartový look se mi líbí, ale doporučil bych předělat timing titulků tak, aby se dalo přečíst to, co k sobě patří – BÍLÁ (moooooooc dlouhá pauza) JE ČISTOTA SPORTOVNÍ MYŠLENKY, ČERVENÁ (mooooooc dlouhá pauza) JAKO VÁŠEŇ V NAŠICH SRDCÍCH. Nebo udělat pěkný voiceover.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

5. Baťa ukazuje Gregor Brzobohaté (29 %)

Tradiční značka obuvi Baťa představuje nový koncept kampaně Překvapivě Baťa. Jeho cílem je ukázat zákazníkovi, že u Bati najde širokou škálu obuvi za přijatelné ceny. Kampaní se značka snaží bořit zaběhnuté stereotypy a změnit její vnímání v očích zákazníků. Nový claim propojí všechny komunikační kanály, v nichž se postupně objeví všechny jarní a letní kolekce 2019. Ve všech televizních spotech a vizuálech nové kampaně se společně objeví v hlavních rolích Taťána a Ondřej Gregor Brzobohatí, kteří se stali novými tvářemi kolekcí. Kreativně je pod kampaní podepsaná agentura Hullabaloo, která tento příběh adaptovala po vzoru kampaně indické filiálky Bati.

Děcka, to je hrůza, totok. Z ústřední písně mi vyskočila kopřivka, z hereckého výkonu obou představitelů mi slezly nehty a ze sloganu „Překvapivě Baťa” jsem byla tak překvapená, až mi zaskočilo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Já bych to s těmi aspiracemi směrem k supermodelkám a jimi ovlivnitelnou cílovkou nepřeháněl.
Pavel Jechort

Hodně nesebevědomá značka tohle je. Když vás překvapí, že ty boty za něco stojí. Ale i tohle by se dalo rozehrát líp.
Ondřej Souček

Překvapivě to ve mně nic nezbořilo. Ale nevím, jestli je to dobře, nebo ne.
Michal Šoller (Cognito)

FOK má asi 472 lepších reklam. Lowcost z toho přímo stříká.
Jakub Hussar (Haze)

Hudba dobrá, je to i svěží, trošku laciný vtípek s boty pro mamku, na povědomí o značce by to mělo zafungovat. Jestli národ poběží do obchodů po vzoru celebrit je otázka.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Pojďme společně doufat, že to celé oslepí skutečností, že jsou tam tito dva slavní lidé, a nikdo si nebude všímat, co se tam vlastně děje. Na obranu adaptující agentury bych dodala, že indický vzor je úplně stejná trapnost.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Profesionální práce, good-vibe-hítek a za klienta posílám jedničku s hvězdičkou za branding.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Pomůže někdo jiný je pravdivý a silný insight”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 11. týden 2019

  1. Comtech_Can: Někdo jiný (65 %)
    značka, klient: Český červený kříž
  2. Hausgemacht: Skutečný kulinářský zážitek pro psy (50 %)
    značka: Brit, klient: Vafo Praha
  3. Aetna: Nové sekačky. Už brzo  (43 %)
    značka, klient: Stihl
  4. Krutart: Objevíme v tobě, co ani nevíš, že v sobě máš (38 %)
    značka, klient: Univerzita obrany
  5. Amden: Rock for People slaví 25 let (36 %)
  6. značka, klient: Rock for People

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Někdo jiný nepomůže (65 %)

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

100 let Českého červeného kříže

Při příležitosti 100. výročí vzniku Českého, respektive Československého červeného kříže vznikla kampaň, která komunikuje jeho nejdůležitější poslání – pomáhat ostatním. Odstartovala minutovým klipem v kinosálech pražské Lucerny a na Facebooku a pokračovat bude dvacetivteřinovými spoty v České televizi a televizi Prima. Postupně bude doplněna dalšími formáty tiskovou inzercí, plakáty a displejovými formáty na internetu. Zároveň se plní microsite kampaně 100letcck.cz. V průběhu roku se rozběhne také ambasadorský program na sociálních sítích a s ním spojené eventy v místech pomoci Českého červeného kříže. Kampaň vytvořila agentura Comtech_Can.

Míla KneprVzít Hervasovy fotky a překlopit je do inzerátu s opravdovým insightem je fajn. Nepřiznat inspiraci je smutné. A snažit se ukoptit z printu televizní spot, to je destilované zoufalství. (Tomu printu bych dal i 70.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Reakce Comtechu na hodnocení Míly Knepra

Scénář videa ke 100 letům Českého červeného kříže pro kina a televizi vznikal v druhé polovině minulého roku. Tehdy jsme s kolegy vymysleli vizuální pojetí pro postavu Někoho jiného – prázdnou kapucu. Ta byla původně ústředním motivem i pro tiskovou exekuci, ale pak jsme dramatizaci posunuli k prázdným teniskám se stínem na deštivé silnici – viz první z printových variant. Teprve později jsme objevili fotografie PoL Ubeda Hervase a poslali mu náš spot a skicy inzerátů s dotazem ke spolupráci. PoLovi se kampaň líbila a souhlasil s tím, že nám za drobný obnos poskytne své dvě fotky – tuto a tuto. A tak se stalo. PoL Ubedovo jméno je samozřejmě uvedeno i v kreditech naší přihlášky pro Art Director Club Awards / Louskáček.

Petr Vlasák, Roman Číhalík (Comtech_Can)

Ať to zkritizuje někdo jiný. Já bych to jen chválil.
Michal Šoller (Cognito)

‘Pomůže někdo jiný’ nebo variance ‘někdo to přece udělá’ je silný a pravdivý insight. Z toho čiší depka a morální kázání. Mám trochu pocit, že my Češi ty kázání moc rádi nemáme. Ale jinak ukázat Červený kříž a jeho poslání to dodalo, silné emoce to vyvolalo.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Jak jde o dobrou věc, tak se najednou ty insighty dobře přeložené do copy hledají jedna báseň. To prodávat oplatky, nebo pojištění…
Pavel Jechort

Hrozně hezký! Krásný nápad, perfektně napsaný a výborně natočený – bravo! Posílám 100 %, a tím zároveň kolegům katům připomínám, že maximum je 100 %, a ne 50 %, jak je tady zvykem. Pojďme tu procentuální stupnici používat v plném rozsahu, tedy od 0 do 100. Ok?
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Ale jo. Jenže pointa vám dojde po deseti sekundách, ale než se k ní doškobrtáme, už je ze mě někdo jinej…
Vilém Rubeš

2. Brit nabízí kulinářský zážitek (50 %)

Vafo Praha, český výrobce prémiových krmiv Brit, zahajuje kampaň na podporu produktové řady Brit Fresh. Spot běží v České televizi a na Primě 1. do 31. března. K vidění bude také na YouTube (ve formě třicetivteřinového prerollu a šestivteřinového bumperu) a na Facebooku na stránce značky Brit (tam rozšířená verze spotu o stopáži 54 vteřin). Cílem je ukázat zákazníkům, že nová řada krmiv Brit Fresh je skutečný kulinářský zážitek pro psy. Produkce spotu se ujala Boogie Films, která na přípravě strávila čtyři týdny. O kreativní zpracování se postarala agentura Hausgemacht.

Míla KneprIdeji, že psi pro tohle žrádlo zapomenou na dobré vychování, tu beru. Jen si nejsem jist cílovkou. Zodpovědný majitel psa mu přece nedává od stolu. Já do pejskařů nevidím, ale mne nadsázka, jak člověk u jednoho stolu hoduje se psem, popouzí.
Míla Knepr (Silver Pack)

Líbí se mi nápad i zpracování. Mazlíčci jsou vždycky k sežrání.
Michal Šoller (Cognito)

To mě dost baví, je to jiné, překvapivé, osvěžující a pořád o psech, kteří se stanou ve finále zase psy. I ten insight myslím na určitou skupinu pejskařů může fungovat.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Je to fajn, než se to v závěru pokazí. Tu dada linku chtělo udržet až do konce, včetně hudby.
Pavel Jechort

Já vím, že se tahle reklama bude veřejnosti líbit, protože má hezký nápad a opravdu krásnou kameru, ale když to začnete pitvat, tak přijdete na řadu nesrovnalostí. Proč úvodní intrografika není udělaná speciálně pro luxusní segment a vypadá jako jakýkoliv jiný retail? Proč je první akord hudby dramatický, když má navodit atmosféru luxusní restaurace? Ale to jsou maličkosti proti tomu, že tvůrci opustili svůj vlastní dobrý nápad. Brit Fresh je z čerstvých surovin a tento fakt je dramatizován tím, že je to jako kdyby si pes mohl dojít na čerstvé jídlo do restaurace – tečka. Na základě této myšlenky jde vystavět brilatní spot. Mám pocit, že týmu to asi v jeden moment přišlo málo, a tak přidali další benefit? Side effect?, které jejich jídlo má – že pes zapomene na své (aristokratické) vychování. Nevím, jestli jsem to dostatečně vysvětlil, ale jsou to smíchané dva nápady. Jeden se jmenuje Brit Fresh – čerstvé jídlo jako v restauraci, zatímco druhý se jmenuje: Brit Fresh – tak čerstvý, že ve vašem psovi probudí psí instinkty. Další problém je režie. Já vím, že to vypadá dobře, protože pes za stolem v luxusní restauraci je prostě vizuálně pěkný – ale ono to mohlo být epicky krásný, kdyby se našla správná vizuální stylizace a žánr. Chlapi, z toho mohl být Cannes Lion!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Božínku, pejsci u stolu a jeden s bryndáčkem! A prej je v tom i maso.
Vilém Rubeš

3. Stihl komunikuje v novém (43 %) 

Strategicko-kreativní agentura Aetna spouští novou komunikační kampaň pro značku lesní a zahradní techniky Stihl, zaměřenou zejména na prodej nových zahradních sekaček. Stihl, známý především oranžovošedými motorovými pilami, nabízel zahradní techniku až do loňska pod dceřinou značkou Viking, letos je v oranžové prodává už jako Stihl. Aetna proto pro letošek připravila velké změny v celkové komunikaci značky. Přichází s novým komunikačním příběhem, občerstvuje tištěné i online materiály, zásadně proměnila mediální strategii. A v jarní části kampaně se zaměřuje zejména na nové modely akumulátorových sekaček.

Míla KneprZnačku Stihl mám rád. Tahle reklama – klišé v kategorii, no budiž. Ale prohlášení ‘precizovat dlouhodobý příběh značky’, to je nářez.
Míla Knepr (Silver Pack)

Vypadá to zajímavě, ale ukažte víc…
Michal Šoller (Cognito)

Krásně natočené, ještě lépe zahrané, ale kladu si otázku, kolik je v tomto státě fanatiků, kteří se nemohou dočkat sekačky ve stodole.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Na první pohled jo, na druhý vlastně ne. Sekání je radost, radost je sekání? Podle mě to takhle melodramaticky nefunguje a většina sekačů má z jara spíše kopřivku. No a co pak s tím?
Pavel Jechort

Libí. Jen to mohla být patnáctka, řekla by to samé s rychlejším spádem a mediálně by byla levnější.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Těšíme se na jaro, upotřebíme sekačku… Tak to je ta odvaha? Škoda, že si nevzpomínám na předešlé kampaně. Ty neodvážné.
Vilém Rubeš

4. Univerzita obrany láká uchazeče (38 %)

Brněnská Univerzita obrany, jediná vojenská vysoká škola v Česku, spustila kampaň s cílem zvýšit počet uchazečů o studium. Kreativa pochází od agentury Krutart. Ta vytvořila animovaný spot ve verzích 60 vteřin pro YouTube, Facebook a web a 30 vteřin pro Instagram. Hlavní postavou spotu je středoškolský student Tom, který se na konci klipu změní ve vojenského studenta Univerzity obrany v uniformě.

Míla KneprAnimace kreativitu nedělá. Sborový voiceover taky ne. Třeba by Univerzita obrany mohla přeskočit fázi reklamních řemdichů a zkusit to v 21. století.
Míla Knepr (Silver Pack)

No, jiný vizuální styl to má, ale na koho cílí?! Na ty, kteří neví kam po střední? A pak jim nabídne fakultu vojenského leadershipu? Hned se cítím jistěji, že nám s tímto vyroste příští generace armády, a já budu moc klidně spát.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Jako by někdo předstíral, že armáda není armáda. I to ‘sloužit své vlasti’ je jako poslední. Přitom, herdek, to je přece na armádě v tomhle státě cool, nebojte se do toho jít prsama a křičet urááá. Cartoony ať si kreslí Karlovka.
Pavel Jechort

Kreativní ředitel, copywriter, režisér: Vojtěch Dudek. Šikovný kluk, muž, nevím neznám, ale přesně těmhle renesančním bytostem patří budoucnost a na tomhle spotu je to vidět – celá věc má jeden jasný názor.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Je to župy žup animovaný, ale třeskutý slovník náborových inzerátů zůstal beze změny. A – za to tvůrci nemůžou – fakulta vojenského leadershipu nemálo zawotefakovala!
Vilém Rubeš

5. Rock for People slaví 25 let (36 %)

Hudební festival Rock for People si letos, kdy proběhne od 4. do 6. července na letišti v Hradci Králové, připomene 25 let od svého vzniku. Při té příležitosti si nechal udělat novou grafiku, která ho bude provázet dalších pět let. Vytvořila ji pražská kreativní a marketingová agentura Amden. Pořádající firma Ameba Production návrh Amdenu vybrala v tendru, neboť podle ní nejlíp splňoval zadání pracovat s emocemi, energií a atmosférou akce.

Míla KneprViděné, slyšené. A zvlášť claim ‘probuď to v sobě’, ten v sobě nese neobyčejný punc kretivního jiskření. A jeden by řekl, že nemůže být nic krásnějšího a inspirativnějšího, než dělat kampaň pro dobrej rockovej festival.
Míla Knepr (Silver Pack)

Nápad beru, ale zpracování ne. Třeba ten sketch hlav mi nepasuje ke zbylé grafice… Škoda, mohla to být pecka.
Michal Šoller (Cognito)

Jiný a chytlavý vizuální styl, Instagram = můžeš řádit, řvát a výt, taky dobrý. To video už se tolik nepovedlo.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Tak tohle jooo, za tím bych se ohlédnul třeba i v Římě, nebo Londýně. Pak že to nejde.
Pavel Jechort

Moc se mi líbí postery a grafika, bohužel video už tak dobře nefunguje – je to reklama na fesťák a jediná hudba, která tam zazní, je kytarový rif z nějaké audiobanky…
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

‘Probuď v sobě kleslené žvižátko, čo tak šrandovně kšičí!’ Rockový festival bez zubních protéz. Chápu to správně?
Vilém Rubeš

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Kampaň Rohlíku je k sežrání, má super printy”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 14. týden 2019

  1. B&T, McCann Prague: Opravdu čerstvé (56 %)
    značka: Rohlik.cz, klient: Velká pecka
  2. Kaspen/Jung von Matt, Triad Advertising: Dlouho jsme se neviděli (39 %)
    značka, klient: Ikea
  3. VMLY&R, Pria: Jak předcházet katastrofám (38 %)
    značka, klient: Generali
  4. Havas Prague: Dobře já (37 %)
    značka, klient: České dráhy
  5. Birel Advertising: Rady rodičů (24 %)
  6. značka, klient: Pro-doma

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Rohlik.cz to vozí čerstvé (56 %)

Rohlik.cz: Opravdu čerstvé (B&T)

Rohlik.cz: Opravdu čerstvé (B&T)

Rohlik.cz: Opravdu čerstvé (B&T)

Rohlik.cz: Opravdu čerstvé (B&T)

Rohlik.cz: Opravdu čerstvé (B&T)

Rohlik.cz: Opravdu čerstvé (B&T)

Rohlik.cz: Opravdu čerstvé (B&T)

Rohlik.cz: Opravdu čerstvé (B&T)

Rohlik.cz: Opravdu čerstvé (B&T)

Rohlik.cz: Opravdu čerstvé (B&T)

Online supermarket Rohlik.cz komunikuje v nové kampani tři druhy čerstvého zboží, které dováží svým zákazníkům přímo od lokálních dodavatelů, tedy zeleninu, pečivo a maso. Chce zůdraznit, že oproti tradičním supermarketům vynechává zbytečně dlouhé skladování v meziskladech a prodejních regálech i transport do obchodů. Kampaň zahrnuje celkem tři spoty a sérii printů a digitálních formátů. Zároveň definuje nový, osobitý způsob komunikace celé značky do příštích let. “Naturalismus a ‘no bullshit’ přístup je v posledních letech obrovský trend nejen v reklamě, ale obecně v mentálním nastavení lidí. To není náš výmysl, ale informace založená na skutečných datech a strategickém průzkumu trhu,” doplňuje Jan Jelínek, kreativní ředitel a zakladatel kreativní jednotky B&T, která funguje v agentuře McCann Prague.

Pěkné, čisté, jasné. Jen aby to byla pravda, protože důkaz místo slibů tam není. Ale to se snad pozná po nákupu. Solidní řemeslo.
Pavel Jechort

Nebudu pi*ovat, mně to přijde super. Zvlášť printy.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Dává to smysl a ještě je to křupavé. Kampaň k sežrání.
Michal Šoller (Cognito)

Výborně natočené a vyfocené, hezky otextované (ty printy!). A hlas Rockyho se perfektně hodí – obzvlášť k té řezničině. Po všech stránkách poctivá práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Opravdu hezky napsaný, nacastovaný, nasvícený, natočený a namluvený. Jen ten podpis na konci zní opravdu ekauntsky. A přesoleno vykřičníky. Jako by tečka nebyla dost úderná.
Petr Čech (Havas)

Míla KneprVariace na stokrát viděné. Zelenina v bedýnce, přímo od zelináře. Kampaň z toho dělá jen použitý formát, myšlenky u jednotlivých motivů jsou roztěkané. Je poznat, že to je nevysezené. Ostatně agentura se k tomu přiznala.
Míla Knepr (Silver Pack)

“MartinRohlik.cz novou kampaní nabírá na sebevědomí. Na mě osobně funguje mnohem lépe, než kdybychom si říkali, co vše bylo špatně. Atmosféra, vtipné hlášky a zvolená messages je za mě super.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

2. Dlouho jsme se neviděli, hlásí se Ikea (39 %)

Nová kampaň švédského prodejce nábytku značky Ikea nazvaná Dlouho jsme se neviděli. A my máme tolik nových věcí! láká na jarní novinky. Za kreativním konceptem a digitální částí kampaně stojí Triad Advertising, o nadlinkovou komunikaci a displejové formáty se postaral Kaspen/Jung von Matt. Produkce obsahu pro digitál se ujal interní produkční tým Triadu. Veškerý obsah vznikl v obchodním domě Ikea Zličín a na jeho vytvoření měl Triad jedinou noc.

Ikea mě zklamala. Rozumím, že to mají být lidé jako my, ale… jako takhle se tam nikdo přece nechová, leda by měl vážné psychické problémy.
Pavel Jechort

Když ono to strašně šustí papírem. Mimochodem, Skleničky Sommar, sedmá až desátá vteřina – dělá tenhle výraz ‘ty můj blázínku!’ někdo mimo reklamní spoty?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Pravdivé, stručné, vtipné. Za mě dobré.
Michal Šoller (Cognito)

Také si ráda v tomto obchodním domě lehám na postele a čichám ke svíčkám, ale od komunikační kampaně bych čekala ještě malinko víc, než tyto situace prostě ukazovat.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nevím, co mě tahá za uši víc. Jestli to, že se Ikea pořád neskloňuje. Nebo že básník chtěl vyjádřit rozpor, ale zapomněl ho tam napsat. Co třeba: Dlouho jsme se neviděli. A přitom máme v Ikea tolik nových věcí. A nebo: Dlouho jsme se neviděli. A to máme v Ikea tolik nových věcí.
Petr Čech (Havas)

Míla KneprTo nejlepší z tohoto týdne. Jednoduché, jasné. Relevantní insight – znám to zkoušení polštářků v Ikea…
Míla Knepr (Silver Pack)

“MartinMyšlenka super, ale Ikea má podle mě na lepší zpracování, co myslíte?
Martin Frko (Direct pojišťovna)

3. Generali předchází katastrofám (38 %)

Generali: Stačí málo (VMLY&R)

Generali: Stačí málo (VMLY&R)

Letošní jarní sezónu odstartovala pojišťovna Generali novou kampaní, která upozorňuje na nejčastější rizika spojená s majetkovým pojištěním. Vybrané situace vycházejí přímo ze zkušeností likvidátorů pojišťovny, a tedy z reálných situací klientů. Kreativu kampaně dělala VML&R. Návrh, tvorba a obsah microsite i obsah na sociálních sítích a online bannery jsou v režii digitální agentury Pria. Spoty se objeví na televizních kanálech skupiny Prima. Rozhlasové spoty poběží na rádiích Impuls, Kiss, Beat či Radio 1. Bannery včetně mobilních formátů poběží na zpravodajských webech Novinky.cz či iDnes.cz nebo v obsahové síti Seznam a Google. Ty doplní kreativa pro sociální sítě YouTube, Facebook a Instagram.

Pokud se mám soustředit na benefit u naprosto generické reklamy, nesnažím se o humory, tuplem když nejsou k smíchu.
Pavel Jechort

Tohle by bylo vlastně, kdyby v těch situacích nebyl ten voiceover. Takhle je to takový… Upovídaný.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Kampaň uhodila hřebíček na hlavičku. Jen ty vizuály by si zasloužily víc péče.
Michal Šoller (Cognito)

Neurazí, nenadchne, chtělo by se říct, ale to je možná až příliš strohé hodnocení. Jsou to zkrátka zfilmované tipy, jak nenapáchat škody v domácnosti, což se povedlo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Což o to, patu to má, ale hlavu nikde nevidím. Asi nebyly peníze na buyouty.
Petr Čech (Havas)

Míla KneprS pojištěním je to težké… Spot se psem je zdaleka nejlepší – možná kvůli tomu, že připomíná slavnou kampaň Ikea. U dalších spotů už je složitější dobrat se pointy.
Míla Knepr (Silver Pack)

“MartinSdělení je jasné a srozumitelné, nájezd kamery to hezky sjednocuje. Procentuálně nehodnotím, protože se jedná o konkurenci, ale za mě palec nahoru.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

4. Vetchý tváří Českých drah (37 %)

Na začátku nového roku přivítala komunikační agentura Havas Prague nového klienta – České dráhy. Po několika menších taktických kampaních teď přichází s novým kreativním konceptem, ve kterém poprvé figuruje i nová tvář Českých drah, herec Ondřej Vetchý. Vystupuje ve dvou patnáctivteřinových spotech, které mají ilustrovat jednoduchost a výhody nákupu jízdenek přes internet. “Ukazuje, že koupit si jízdenky přes e-shop nebo aplikaci Českých drah Můj vlak zvládne opravdu každý a nemusí být žádný mistr světa amoleta,” cituje agentura ze spotu.

Palec nahoru za patnáctku, do které se vejde celé sdělení i s vtípkem.
Pavel Jechort

Hele… a kde se vzalo, že když vezmu ustálený spojení a doslovně upozorním na jeho dva významy, tak to je kreativita?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Koncept by mi víc seděl na Dámejídlo než České dráhy. Ondra je sympoš a třeba i s omeletou udělá díru do kolejí.
Michal Šoller (Cognito)

Vždycky mi přišlo, že Ondřej Vetchý je prototyp antidementa, ale dobře. Co už vydýchávám hůře, je slovní spojení ‘mistr světa amoleta’ nebo ‘vagón výhod’.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprMistr světa amoleta a omeleta… ještě taky znám ‘mistr sportu skáče z dortu’. A ani ta propozice nesedí: místenku online si dokáže koupit i úplnej blb. Děkuji.
Míla Knepr (Silver Pack)

“MartinAplikace Můj vlak je super a jsem mile překvapen, že ji České dráhy tak dobře dotáhly. Co se týče kreativy, tady tento názor moc nesdílím, chce to trochu lepší nápad.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

5. Pro-doma radí místo rodičů (24 %)

Prodejce stavebnin Pro-doma odstartoval novou marketingovou kampaň, kterou se snaží v sektoru stavebnictví odlišit. „Hlavní roli hrají poněkud popletený stařík a stařenka. Oba se snaží poradit svému synovi nejrůznější věci, které jsou dle nich nejlepší na stavbu nového domu. Někdy jsou to staré hadry, jindy harampádí do základu nebo rákos na střechu. Společnost Pro-doma uvádí vše na pravou míru a jako zkušený partner radí, jaké materiály je nejlepší používat na moderní stavbu,“ popisuje Jan Minář, marketingový ředitel Pro-doma. Kampaň zahrnuje spoty televizní (Česká televize, Nova) a rozhlasové (Impuls, Frekvence 1), online včetně sociálních sítí Facebook a YouTube a materiály v místě prodeje. Režie šestice videospotů se ujal filmový režisér Filip Renč.

Je to trochu lepší, než na co si podobně nemarketingové firmy běžně sáhnou, ale jen trochu. Packshot a i ten receptářový narativ do první ligy nepatří.
Pavel Jechort

Tak pro značku Pro-doma stavebniny bych si troufnul tipnout, že to je obrovskej skok.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Ta kampaň mě bude strašit ještě dlouho. Ale cíle dosáhli, teď už si obchod zapamatuji.
Michal Šoller (Cognito)

Myšlenka kampaně je vlastně fajn – ‘staří’ opravdu často mladým mluví do toho, jak se zařídit, ale provedení je takové devadesátkové – výrazy herců, výpravou, vším.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Když nemáte nápad, dejte tam probuzení ze špatnýho snu.
Petr Čech (Havas)

Míla KneprNa téhle kampani obdivuji dva momenty. Že někdo našel odvahu to jít prodat klientovi. A že to ten klient koupil. Na té kampani (šest spotů) není nic, co by nebylo blbě. Tedy až na branding – ten je masivní.
Míla Knepr (Silver Pack)

“MartinInsight hezký, skýtá velký potenciál pro vtip, ten se ale nedostavil. Comic Sans v závěru je super perlička.
Martin Frko (Direct pojišťovna) 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


“Kofola umí dělat reklamu, na kterou se lidi těší”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 15. týden 2019

  1. WMC Grey: Lásky je dost pro všechny (58 %)
    značka: Kofola, klient: Kofola Československo
  2. McCann Prague: Pravda je jen těžko stravitelná (43 %)
    značka, klient: Foodgrot
  3. Future Bakery: Držíme spolu i dalších 150 let (41 %)
    značka, klient: Staropramen
  4. DDB, Isobar, Bistro Social: Královské studio (36 %)
    značka: Krušovice, klient: Heineken
  5. Scholz & Friends: Na vaše příběhy (35 %)
  6. značka: Fernet, klient: Stock Plzeň-Božkov

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 11 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Lásky je dost pro všechny (58 %)

Ve spolupráci s WMC Grey přichází Kofola ČeskoSlovensko s novou kampaní, která navazuje na dlouhodobou komunikaci postavené na lásce. Tentokrát se inspiruje básní Máj Karla Hynka Máchy a rozvíjí příběh tří hrdinů – Hynka, Viléma a Jarmily. Příběh lásky dvou chlapců k jedné dívce běží od 1. dubna ve spotu se stopáží 45 vteřin na českých a slovenských televizních obrazovkách. V online prostředí se postupně odhalí jeho další části, využije Facebook a Instagram. Podpoří ji jarní etikety největších formátů Kofoly Original 2 l a 1,5 l, rovněž s motivy jarních polibků.

Ale jo, to je dobré téma. Kde je láska, tam musí být souboj o to, láska koho ke komu. To je klasika. Proto tolik bodů. Za zbytek exekuční už spíš body dolů. Dá se to pustit zrychleně?
Vilém Rubeš

Míla KneprTen nový claim je úplně dokonalý. Kdyby ve WMC Grey nevymysleli nic dalšího, tak by už jen to stačilo. “Lásky je dost pro všechny” – destilovaný insight, relevance, unikátnost, inspirace. Pokud je takhle “vyclaimovaný” svět Kofoly, tak kudos. A TVC je ukázka, jak to krásně funguje. Není to vůbec upachtěné. Až by chtělo věřit, že tahle značka se začne za lásku, ať má jakékoli podoby, brát i ve společnosti. Nelze přeci tvrdit, že lásky je dost pro všechny a pak nechat napospas minority, nešťastníky, děti z Linky důvěry… To je velký. Pro jistotu doplním – potenciálně.
Míla Knepr (Silver Pack)

Kofola vykročila trochu jiným směrem, než je nevinnost a rozpustile dětská čistota. Tleskám za odvahu. Za kameru. Za casting. Jenom… myslela jsem, že kluci se o holku, do které jsou zamilovaní, neradi s někým dělí. Ale co já vím!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

O Máchově Máji se vedly hodně vášnivé debaty vždy, osobně mám asi nejradši tu, zda Mácha skutečně psal česky jambem, nebo “pouze” trochejem s předrážkou. Tady ale vášeň těchto diskusí vlekoucích se skrz desetiletí i staletí zcela chladne před verši stojícími za starou bačkoru. Pardon, ale nelze jinak…
Jan Javornický(Elite Solutions)

Básnická kampaň je moc dlouhá a bez dynamiky. Zajímalo by mě, kolik mladých dneska zná báseň Máj. PS: Ale ten konec je zajímavej, to zase jooo… jen se přesouváme od nápoje spíše ke gumičkám.
Michal Šoller (Cognito)

Ale tohle je koťátkooooo, nám se tady normálně zatoulalo umění, že z toho mám pusu od ucha k uchu. Kamera, voice over, ksichtíky…jdu si to pustit znova!
Pavel Jechort

Kofolu miluju proto, že umí udělat reklamu, na kterou se lidi těší, i když to není uhýkaná legranda. Třeba jako tuhle. Paráda.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“MartinAjajaaaj. Napojení na Máchu a 1. máj je hezký nápad, provedení je ale trochu prvoplánové. Atmosféra, kamera a hudba na jedničku.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

V první řadě bych rád řekl, že bych více preferoval, kdyby sebou měla Jarmila kamarádku Marcelu a Hynek s Vilémem, aby zůstali doma a raději se věnovali bezpečným věcem, jako je například střelba z kuše nebo lovení pulců.
Ondřej Souček

Gray pochopil, co znamená „production value“, a proto koukáme na perfektně „dodresovanou“ louku bylinkami a strom květy v JAR – nádhera! Casting hlavní protagonistky je dokonce hned na 110 %! Slabší částí je vyprávění. Když nám VO říká, že „dívka od dvou milenců dopisy má“, tak by to bylo lepší to ilustrovat jiným záběrem, než že dívka v chůzi drží dva papíry na sobě – mohla je číst/přemýšlet nad nimi (na jednom z listů mohla být třeba kresbička, když se jednomu z kluků přisuzuje charakter umělce). A hlavně se chlapci měli potkat až na samém konci. Ale samozřejmě, esence lásky, ze spotu stříká na 200 %!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

2. Foodgrot zahájil úvodní kampaň (43 %)

Z kampaně značky Foodgroot

Z kampaně značky Foodgroot

Český srovnávač jídla Foodgroot, který se nedávno v podobě mobilní aplikace představil ve své beta verzi, spouští svou úvodní kampaň. Vytvořila ji agentura McCann Prague a využila v ní odstrašující vizuály, upozorňující na výše zmíněné špatné nutriční stravování dnešní společnosti. Název kampaně Truth is hard to digest (česky Pravda je jen těžko stravitelná) odkazuje na tvrzení Foodgrootu vycházející z výzkumů potravinářského průmyslu, že například průměrný člověk každoročně přijímá 70.000 částic mikroplastů nebo že sedm z deseti lidí umírá na chronické choroby, které obvykle souvisejí s vysokou konzumací průmyslově zpracovaných potravin.

L’art pour l’art žije! Řemeslo skvěle, ale bez nápovědy tiskové zprávy nevím nic. Možná existuje cílovka, která to pobere, ale až mi ji ukážete…
Vilém Rubeš

Míla KneprJe to šokující, je to vizuálně vypiplané, až by Arcimboldo zaplesal, ale já to nedávám, ve spojení s jídlem a zdravím mě to odpuzuje. Já tenhle styl “varování ministra zdravotnictví + strašidelný obrázek” nemusím.
Míla Knepr (Silver Pack)

Líbí se mi řemeslné zpracování, ale nemám moc ráda kampaně, které mě straší.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle bude nějaká kulišárna. První promo aplikace datuje internet do roku 2017, ale apka pořád nikde. Jen jestli se v další fázi nedozvíme, že všechno je jinak a jedinou správnou stravou je prána a jiné vesmírné energie.
Jan Javornický(Elite Solutions)

Vizuály jsou surově dobré. Mě to zaujalo.
Michal Šoller (Cognito)

Na první pohled mě zamrazilo, ale jelikož jsem se šel podívat na stránku a nechal tam nakonec mail s velkým očekáváním věcí příštích, kampaň maká. A řemeslně je udělaná skvěle.
Pavel Jechort

Průměrný člověk se láduje laciným jidlem s mikroplastama. Uděláme dramatickej obrázek, kterej zasáhne skrz srdce a mozek každého. Každého z desítek porotců v prosluněném Cannes.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“MartinGrafika na první pohled zaujme. Messages jsou krátké, ale hodně silné. Skvěle doplňují celkové sdělení, bohužel mě nepraštily do očí na první dobrou.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Takže ty lidi zemřeli někde v džungli, když předtím spořádali několik kilo lega a dětských hraček? Tomuhle brandu by víc slušelo, kdyby měl chytřejší kampaň.
Ondřej Souček

Pěkné, ale až moc očividné, že hlavním a troufám si říct jediným posláním, jsou reklamní festivaly.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

3. Staropramen slaví 150 let (41 %)

Hynek Čermák jako tvář Staropramenu připomíná 150 let pivovaru

Hynek Čermák jako tvář Staropramenu připomíná 150 let pivovaru

Staropramen letos slaví 150 let. České oslavy v dubnu zahajuje nová reklamní kampaň, kde kromě hlavní tváře značky posledních let Hynka Čermáka účinkuje také 40 zaměstnanců pivovaru. “Nová kampaň navazuje na ty předešlé. V hlavní roli se opět představí Hynek Čermák a samozřejmě Smíchov. Tentokrát bude hodně vidět pivovar a jeho ikonický komín, pod kterým se odehrávají pravidelná sousedská setkání, a v neposlední řadě naši zaměstnanci,“ popisuje Petra Chovancová, manažerka značky Staropramen. 

“Je nám 150 let a bezmála tolikrát jsme změnili majitele, zaměření, strategii, ale teď už to víme. Aspoň do listopadu.”
Vilém Rubeš

Míla KneprKde a kdy jsem tohle už viděl, 150 let, otcové zakladatelé, technologie, zapálení zaměstnanci a zmatení turisté. No, skoro všude. Co se povedlo: smíchovský třesk a Hynek Čermák.
Míla Knepr (Silver Pack)

Ani bych si asi nevšimla, že jde o pokračování spotu, který běžel předtím. Obrazy i slova mi už nějak splývají. Řemeslně je to ale dobré, a má to atmosféru.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Někam to jde, Hynek Čermák má charisma jak bejk, Smíchov taky ještě pořád unese nějaké to mýty opředení, chtělo by to trochu větší říz a chuť stejnou napříč balením do mediatypů, ale asi dobrý… Na Smíchov…
Jan Javornický(Elite Solutions)

Staropramen drží koncept. U nácků jsem se zvědavostí dokoukal, ale zde jsem spíše usínal. Asi bude cílovka mířit na starší.
Michal Šoller (Cognito)

Mně se Čermák líbí, i ta kreativa je celkem fajn,….ale jednak je ho všude moc a druhak, on je přeci otevřeně deklarovaný abstinent. A mně prostě vadí, když se fauluje už v základu. Jak tomu mám pak věřit?
Pavel Jechort

A taky je smíchovskej pivovar přesně 90,2 kilometrů od Plzně. Fyzicky i kreativně. Už 150 let.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“MartinHezky zachycený hospodský svět. Nic futuristického, nabubřelého, zkrátka návrat k poctivému řemeslu a normálnímu pití piva. Spojení Čermáka a Smíchova mě baví.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Mě tohle nechytlo. Chybí mi nadhled. Bere se to strašně vážně. A k tomu mi přijde, že je docela špatně udělanej zvuk.
Ondřej Souček

Hned jsem si říkal, že hlavně ty davové scény jsou na pomezí dokumentu, takže asi zas nebyly peníze a čas (production value, o kterém tu furt mluvím) a pak jsem si v článku přečetl, že tímhle oslavy nekončí, že se můžeme těšit na novou filtrační jednotku za XY milionů, nový kotel na výrobu páry za dalších XY milionů, prostě nám všem v článku nepřímo vysvětlili, že na produkci prostě nezbylo…
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

4. Krušovice fandí hokeji (36 %)

K mistrovství světa v hokeji, které letos proběhne od 10. do 26. května na Slovensku, spustila pivní značka Krušovice nadlinkovou komunikaci od agentury DDB i aktivační kampaň na internetu, jež zahrnuje spotřebitelskou soutěž o vstupenky a kterou vytvořila agentura Isobar ve spolupráci se sesterskou agenturou Bistro Social, obě ze sítě Dentsu Aegis. I aktivace používá vlastní kreativu a také dynamické technologické formáty.

“Buďme odlišní tím, že budeme ještě únavněji stejní v tom, co před námi dělali mnozí, a po nás budou dělat i ti zbylí!” NKP (ještě si pamatujete, co to znamená?)
Vilém Rubeš

Míla KneprHmmm. Kupte lahváče, pošlete kód sms a vyhrajte dva lístky. To je promo jako fík. A ftipní komentátoří v královském studiu, s vyčpělými pivními hláškami…aneb když se nuda pitvoří.
Míla Knepr (Silver Pack)

Kladně hodnotím propracovanost kampaně, tvůrci si pěkně vyhráli s různými formáty. Některé gify jsou vtipné a do rolí moderátorů byli vybráni dobří, výrazní herci. Jen mi přijde, že variace na hokejové hlášky typu „tak určitě” nebo „jít štěstíčku naproti” jsme už v několika různých variacích viděli a slyšeli.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tady by se asi mělo hodnotit až po boji, ale zatím to teda moc vtipu nepobralo, s tímhle bude těžký se dostat ze skupiny. Tak se nechme překvapit, jak se manšaft sehraje v boji s trpaslíky a jestli Krušovicím nezatne tipec nějaká tradiční hokejově-komunikační velmoc…
Jan Javornický(Elite Solutions)

A proč ne? Má to nápad i vtip. Nebál bych se říci, že je to góóóól.
Michal Šoller (Cognito)

Ne a ne a ne, mně ti lidé a věci, co říkají a dělají, děsí.
Pavel Jechort

Tohle je přesně ten typ kampaně, která se nám nemusí líbit, ale bude fungovat náramně.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“MartinPotenciál spojení piva a hokeje tady někdo nevyužil naplno. Messages jsou zajímavé, ale forma nenadchne. Nezdá se vám moderátor trochu vyretušovaný?
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Já s sebou obvykle ostré předměty po kapsách nenosím, ale teď se mi otevřela kudla v kapse. Dobře, je to osobní, prostě ti dva mi hluboce nesedli. A jejich vtipy jsou navíc trapný.
Ondřej Souček

Animované Gify jsou super! „Hoši kralovat“ je taky pěkná hláška.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

5. Fernet mění svůj obal i slogan (35 %)

Fernet Stock po 10 letech mění svůj obal. Výrobce Stock Plzeň-Božkov relaunch doprovodí rozsáhlou komunikační a reklamní kampaní, ve které vyzve spotřebitele, aby se inspirovali příběhem Lionella Stocka, který kdysi vzal život do svých rukou, odstěhoval se z Itálie do Plzně a tam v roce 1927 namíchal první Fernet Stock na základě tajné rodinné receptury. Na trh bude v průběhu dubna také uvedena nová varianta produktu Fernet Stock Honey, který tak doplní stěžejní Fernet Stock Original a Fernet Stock Citrus. Značka též opouští dosavadní slogan Skrytá výjimečnost (v předtím používala Chlapi to rádi hořké a Nevyměknem, v minulosti Výjimečně hořký, výjimečně dobrý či legendární I muži mají své dny) a nasazuje nový, který zní Na vaše příběhy. Kreativu spotů pro Fernet pro český i slovenský trh připravila agentura Scholz & Friends.

“Byli jsme Fernet pro chlapy, teď jsme cokoli lihové čímkoli ovoněné pro kohokoli. Každý si vybere – a nikdo to nechce!” Úžasné hřebelcování koňské kostry.
Vilém Rubeš

Míla KneprNejvíc bodů jde za novou lahví… Na vaše příběhy? Moc je nevidím. Na mne to působí hodně jájínkovsky: máme novou kampaň, máme novou láhev, máme inovované logo – tož se pochlubme. Ale přiznám, že jedna věc mě baví převelice – zlaté digitálky pana Stocka. Ty jsou super cool.
Míla Knepr (Silver Pack)

„Ital” na mě působí jako model z katalogu a ne podnikatel s charismatem. Na spot se hezky dívá, ale není tam žádný moment překvapení. Něco, co jsem ještě neviděla nebo neslyšela, a díky čemuž by mi tahle věc utkvěla v paměti.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Archetyp dávného zakladatele se samozřejmě dá zpracovat lépe i hůře, nicméně ta pachuť, že je mi servírován odvar už mnohokrát převařený, ta na jazyku ale zůstane…
Jan Javornický(Elite Solutions)

To bylo furt samé nevyměknem a stejně vyměkli, škoda. Design láhve je pecka, ale z vizuálu už tak vylitý nejsem.
Michal Šoller (Cognito)

Jako bývalý BM této společnosti bych pořád radši viděl něco na úrovni balkonu a claimu “i chlapi mají své dny”. Také vím, že to s příběhem Lionella a vznikem fernetu nemá společného nic. Jsme tedy zase u fabulace, solidního rozpočtu na natáčení a aspirace nepřekračující polohu “existuju”.
Pavel Jechort

Aneb jak jedna z mála opravdu ukotvenejch značek spadla do generátoru náhodných klišé. A je to vina všech, kteří to nepili, protože daj na produkt víc než na reklamu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“MartinZačátek mě bavil, ale pak už jsem chtěl, aby to skončilo. Copy nemá nápad a opakuje 1000x použité fráze a místy nedává smysl. Nejdříve měl úpěšnou firmu a pak vzal život do svých rukou. Bylo první vejce nebo slepice?
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Ten příběh je slabej Lioneli. Uvěřil bych ti, kdybys mně naservíroval něco zajímavějšího.
Ondřej Souček

Obyčejný nápad, velmi dobře zrežírovaný.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Škoda, že si kampaň pro HBO užili jen Pražáci”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 17. týden 2019

  1. Konektor Social: Vaše vláda končí 15. dubna (64 %)
    značka: HBO, klient: HBO Europe
  2. DDB Prague: Krvácíme stejně (51 %)
    značka: PETA, klient: PETA Germany
  3. Beefbrothers: Dohromady jsme hokej (51 %)
    značka, klient: Tipsport
  4. Aetna: Pojď ven (45 %)
    značka, klient: Stihl
  5. Brain One: U nás si vybere každé vaše já (37 %)
  6. značka: Vivantis, klient: Mall Group

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 11 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Konektor zpropagoval Hru o trůny (64 %)

Pro propagaci premiéry poslední řady populárního seriálu Hra o trůny placené televize HBO připravila agentura Konektor Social netradiční kampaň. V Praze probíhal série aktivit, které na premiéru upozornily – nábor do Noční hlídky, obří videomapping i guerillové akce v ulicích a na stadionu Slavia.

Nábor do Noční hlídky na stadionu Slavie při derby se Spartou

Nábor do Noční hlídky na stadionu Slavie při derby se Spartou

Projekce Nočního krále na Letné u metronomu

Projekce Nočního krále na Letné u metronomu

Pořád mi nejde do hlavy, proč dělat reklamu něčemu, co ovládlo prostor celkem organicky (už před x lety).
Pavel Jechort

Skvělý claim od MediaComu. Zbytek zbytečně překombinovaný. Méně je často více.
David Brada (Cream)

“MartinA to je zábavné. Není lepší způsob, jak vtáhnout fanoušky i nefanoušky Her o trůny do poslední fáze seriálu. Líbí se mi nasazení, to, že je to reálně odžité. Zkrátka guerilla umí hezky nabourat všednost marketingových vod. Škoda, že si to užili jenom Pražáci.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Ale jo. Proč ne?
Vilém Rubeš

Nebojácná to kampaň. Jen na tom fotbale mi to přišlo trochu bizár, když i na baletě jsou tvrdší hoši.
Michal Šoller (Cognito)

Působivé! Práce na téhle kampani musela být pro všechny zúčastněné velká zábava, závidím skvělou příležitost, jak se vyřádit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Toto je 100% vítěz týdne, ne-li měsíce! Já vím, že tady zas bude mít tak 56 % max, ale i tak to vyhraje.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv) 

Tá tá tata tá tá tatatá… Líbí se mi jednoduchý nápad a ještě o trochu víc výběr místa, kde už padouši v historii stáli. Ve frontě.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

2. Všechny bytosti krvácejí stejně (51 %)

PETA Germany: Všechny bytosti krvácejí stejně (DDB Prague)

PETA Germany: Všechny bytosti krvácejí stejně (DDB Prague)

PETA Germany: Všechny bytosti krvácejí stejně (DDB Prague)

PETA Germany: Všechny bytosti krvácejí stejně (DDB Prague)

Německá pobočka organizace People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) představuje novou kampaň, která vznikla ve spolupráci s DDB Prague. Série vizuálů, které kombinují reálné naturalistické fotografie ze zvířecích jatek s ilustrací, si klade za úkol upozornit na nerovné vnímání hospodářských a domácích zvířat. Kampaň bude nasazena v Česku, Německu, Austrálii, Číně, Francii, Indii, Nizozemsku, ve Velká Británii či v USA.

Njn, některé věci stačí prostě ukázat, ani není potřeba cokoliv přikreslovat.
Pavel Jechort

Skvělý fotky, ale co mi chcete říct? Nemám jíst maso? Tak proč ten pes? Vy jíte psy?
David Brada (Cream)

“MartinMessage je k zamyšlení, nikoho to asi nenechá chladným. Pokud je ale cílem, že nebudeme jíst maso, tak se bojím, že to je velká aspirace. Na druhou stranu, když kupujeme maso, asi bychom měli všichni přemýšlet, jak zvíře žilo a jak umíralo.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Přesvědčovat přesvědčené, odrazovat mainstream? Kadlub starý a neúčinný už 100 let…
Vilém Rubeš

Silné vizuály. Někdy k obrázkům není potřeba dalších slov.
Michal Šoller (Cognito)

Vizuálně silná kampaň. A potřebná. Ale možná jsem jako (téměř stoprocentní) vegetarián neobjektivní.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jsem přesvědčený, že průmyslová výroba masa je zločin, takže z principu podporuju jakoukoliv aktivitu, která na to upozorňuje. Nicméně si myslím, že je potřeba jít do tohoto tématu mnohem racionálněji. Je nutné připravit lidi na to, že maso musí být desetkrát dražší, protože tolik bude stát, když skončí průmyslová výroba – a ta prostě skončit musí! Jíst maso každý den není nic, na co by měl člověk nějaké právo, natož aby mu to svědčilo. Tím chci říct, že by se mělo začít méně šokovat a více vzdělávat, a vůbec směřovat komunikaci za cílem nějakých konkrétnějších kroků a cílů.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Líbí se mi nápad a pravdomluvnost sloganu. Ale přijde mi to zbytečně uhlazené. Zasloužíme si vidět to nejhorší a nejkrvavější, jinak to podle mého názoru s nikým moc nehne.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

3. Dohromady jsme hokej, říká Čermák (51 %)

Kampaň sázkové kanceláře Tipsport k nadcházejícímu mistrovství světa v ledním hokeji se točila v Praze a v Bratislavě, vznikly tak obsahově identické spoty s českou a se slovenskou hokejovou reprezentací. Vyzdvihují fanouškovství, k němuž patří sázky na sport. Zdůrazňují komunitní charakter sázení – sázkařská komunita Tipsportu je klíčová konkurenční výhoda, která firmu odlišuje od konkurence. V Česku je hlavní postavou spotů herec Hynek Čermák, na Slovensku herec Tomáš Maštalír.

Hynku, já pořád čekal, kdy do sebe obrátíš ten Staráč. A vono nic. A vono je tohle ten největší problém, když různí inzerenti sahají po stejné osobě.
Pavel Jechort

Když dají Kovář nebo Voráček gól, řvou jako lvi a my s nima. Řev nás spojuje, ale tahle série spíš šeptá, škoda. Přesto vítěz týdne.
David Brada (Cream)

“MartinUž jen Staropramen do ruky a hurá na tribuny. Ať se snažím, jak se snažím, tak Čermáka mám prostě spojeného s jiným brandem, a to Tipsportu moc nepomůže.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Pan Čermák si nasadí bekovku, a ejhle, ze Smíchovskýho je pan Sportovní, k tomu vezmeme směs sportovně fanouškovských banálů – a je to doma, hoši!
Vilém Rubeš

A přesně vo tom to je! Vzbudit emoce a soutěživost.
Michal Šoller (Cognito)

Není to nic nového pod sluncem, ale spoty mají velmi uvěřitelnou „chlapskou” atmosféru, skvělý zvuk a samozřejmě Hynka Čermáka.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Podívejte se na Staropramen z minulého týdne – formálně jsou si obě kampaně velmi podobné, rozdíl ve výsledku je patrný a u mě vítězí Tipsport! Super režie, kamera, střih i sound design. Nevím, jestli i podmínky pro natáčení byly srovnatelné. Asi ne a já teď velmi pravděpodobně tvůrcům Staropramenu křivdím – tak třeba aspoň tenhle komentář pomůže k tomu, že klient příště do natáčení dá více času a peněz. Na výsledku to bude vidět!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Hynek Čermák je fajn. Ale v poslední době všude. Tak aby lidi omylem nefandili Staropramenu.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

4. Pojď ven, vyzývá Stihl (45 %)

Bigboard

Bigboard

„Dřevo volá,“ láká pila. „Nalaď struny na jaro,“ vyzývá vyžínač. „Trávník nepočká,“ vzkazuje sekačka. Výrobce lesní a zahradní techniky Stihl představil nový komunikační příběh s podtitulem Pojď ven, který je od začátku jara vidět na billboardových plochách u výjezdů z měst, v kinech, na internetových televizích, na internetu včetně sociálních sítí a ve dvou stovkách autorizovaných prodejen. O kreativu a strategii kampaně se postarala agentura Aetna. Ta v předchozích týdnech přišla s teaserem nové komunikace.

Pojď ven, já rozumím. Nicméně, když už apeluju na makáče ve mně, asi bych se příště vyhnul fungl novým rukavicím a proprietám obecně. V Hornbachu správně pochopili, že pracant je zasekanej, protože špína k tomu jednak patří a jednak je nepromokavá.
Pavel Jechort

Štýlová produktová videa, ale kde zůstal nápad? Aspoň to není dlouhé.
David Brada (Cream)

“MartinStihl je za mě trochu bez stylu. U Hornbachu se člověk zasměje, zježí se mu chlupy na rukou, když vezme do ruky sekačku, ale tady mám pocit, že něco chybí. Možná to čeká venku před tou kůlnou?
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Dřevo volá: “Pojď ven, Hornbachu!”
Vilém Rubeš

Chce to větší emoce ve videích. I ta typoška na vizuálech by si zasloužila více péče. Čekal jsem víc.
Michal Šoller (Cognito)

Vizuály i videa se mi moc líbí – svou čistotou a jednoduchostí. I jednoduchý claim „Pojď ven” je super, přímo na komoru. I hardsell jde dělat vkusně!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Moc pěkný nápad, kamera, režie i voiceover.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Hezké, šla bych ven a koupila si chlapa, co má motorovku. Ale vidím v tom Hornbach. Nemůžu si pomoct.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

5. Vivantis ukazuje čtyři já žen (37 %)

E-shop Vivantis, součást skupiny Mall Group, v komunikaci navazuje na svou podzimní kampaň Píseň smutných holek. Právě z ní se vrací jedna z protagonistek, herečka Kateřina Sedláková, a v novém spotu představuje hned čtyři role, rozdílná já jedné ženy, která spolu svádí vnitřní dialog nad nákupem malé radosti.

Hm, další reklama na eshop s… čímkoliv.
Pavel Jechort

„V rámci archetypu neviňátko se brand posouvá k většímu důrazu na hravost a pozitivismus.“ Tak nám to zahraj, smutná Kateřino.
David Brada (Cream)

“MartinNení tohle Teta drogerie? Chybí mi trochu jiskry Smutných holek. Škoda, že si to Vivantis nepodržel i v dalším spotu. Je to dlouhé a předvídatelné.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Nuda stokráte viděná. Proč si tvůrci tak usilovně myslí, že jejich cílová skupina jsou blbky?
Vilém Rubeš

Moje já říká, že je to fajn. Někdy není potřeba vymýšlet složitosti.
Michal Šoller (Cognito)

Spot je mi mnohem sympatičtější než předchozí píseň smutných holek. A docela věrně popisuje pocity, které cloumají námi, běžnými ženami.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nemám čas se pouštět do podrobné kritické rozborky sborky, a tak napíšu to nejupřímnější, co vůbec můžu napsat – tohle by mě bývalo moc bavilo točit!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Hezké zpracování nudného stereotypu. Když si chci něco koupit, tak si to koupím a rozhodně mi do toho v hlavě nemluví další lidi. To už se dá v dnešní době tlumit práškama.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Ria není o menstruaci, ale o menstrubcích!”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 18. týden 2019

  1. Symbio: Menstruace: I kluků se to týká (43 %)
    značka: Ria, klient: Hartmann – Rico
  2. McCann Prague: Farma Banda (40 %)
    značka, klient: Billa
  3. Geometry: Spotiwear (39 %)
    značka, klient: Salming
  4. Oliver: Chytrá síť: O2 Spolu (31 %)
    značka: O2, klient: O2 Czech Republic
  5. Scholz & Friends: Všechno vám vyroste, ale splátky ne (25 %)
  6. značka, klient: Wüstenrot

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 13 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Menstruace se týká i kluků (43 %)

Po třech kampaních pro značku dámských hygienických potřeb Ria přichází Symbio s konceptem Menstruace: I kluků se to týká. Poprvé v historii značky se v kampani objevují výhradně muži, kteří otevřeně mluví o menstruaci a tématech s ní spojených. Ria chce novou komunikací pokračovat v detabuizaci menstruace zejména u mladších spotřebitelů a zároveň upozorňuje na redesign produktové řady Ria Ultra. Kampaň běží na YouTube, Facebooku a Instagramu.

Po zhlédnutí tohohle spotu se stydím za to, že jsem chlap. Tohle není o MENstruaci, ale mensTRUBCÍCH!
Jakub Hussar (Haze)

Za mě jednoznačně vítěz týdne. „Úkon, kdy z tebe vytejká červená kapalina” nebo „vajíčko se utrhne” jsou hlášky, které působí velmi autenticky. Je vidět, že tvůrci kampaně přemýšleli a našli velmi zajímavou perspektivu, jak se na téma podívat. Co se týče dlouhodobé komunikace, je pro mě značka Ria jednou z nejzajímavějších na trhu. Palec nahoru!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprBody dávám odvaze klienta udělat něco jinak. Samotná kampaň je, podle mého hlubokého přesvědčení, postavena na neživotné a mimochodné strategii. Na posouzení tonality exekuce jsem už fakt starej..
Míla Knepr (Silver Pack)

Palec nahoru za odvahu podívat se na dámskou hygienu z jiného pohledu. Věřím, že to stojí na dobrém insightu a zaujme. Jen škoda té exekuce, to je kopie Always = Like a girl do posledního detailu.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Video jsem nedokázal dokoukat. Menstruace se nějak dotýká i kluků, ale zůstat u faktu, že jsme neznalí přihlouplí trotlové, není zrovna průzkum jiných úhlů pohledu, natož pomoc jakéhokoliv druhu.
Pavel Jechort

“MartinJe to dlouhé, nudí to a klukům nežeru, že by byli až tak mimo. Škoda, nápad byl totiž dobrý!
Martin Frko (Direct pojišťovna)

OMG & LOL! Díky za autentický insighty i zapojení produktu.
Alena Oswaldová

Na papíře to vypadá brilantně. Problém je, že ženy, které to se mnou sledovaly, to naštvalo a muže urazilo. Asi proto, že ty odpovědi prostě nezněj reálně.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Autentické reakce? Au! Raději si ani nechci představit, jak bylo složité najít takhle autentické kluky. Plus je, že to není klasická reklama. Ale vážně netuším, kdo by to chtěl dokoukat celé.
Jan Šimek (Mustard)

Zajímalo by mě, pro jakou je to cílovou skupinu. Napadají mě dvě… Buď dvanáctiletý holky, a těm víc pomůže probrat to s mámou (fakt, holky, věřte mi), anebo totální gumy blíže neurčeného věku, a těm nepomůže nic. 50 % za slovní hříčku a hezké zpracování.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

A tohle má motivovat holky, aby se svými kluky mluvili o menstruaci? Celkové pojetí včetně castingu je tragické.
Aneta Klímová

I z tak nezábavného tématu se dá vymáčknout úsměv, když se na to jde od lesa. Jen bych do toho více zapojil značku, která se tam trochu ztrácí.
Michal Šoller (Cognito)

Jediná zajímavá věc z výběru tohoto týdne. Spoustu holek určitě potěší a jak patrno z komentářů, i pobaví. Dávám bod!
Jan Javornický (Elite Solutions)

2. Billa oživila hit Rednex (40 %)

Obchodní řetězec Billa spouští novou věrnostní kampaň, postavenou na plyšových postavičkách Farma BandaReklamní spot a další komunikační formáty vytvořila agentura McCann Prague. Farma Banda ožívá pomocí kombinace loutek voděných loutkoherci, ilustrace a 3D. Kromě dvou hlavních televizních spotů patří ke kampani řada dalších forem komunikace – printy, venkovní formáty, rádio i pestrý obsah pro web, kde si lidé mohou zkusit třeba interaktivní školu tance, soutěžit o 40 sad plyšových zvířátek nebo si zazpívat karaoke. Vše doplňuje komunikace na sociálních médiích a silná podpora v prodejnách.

Je to vlezlý až na půdu! Což je asi dobře, cílovka to slupne jak malinu.
Jakub Hussar (Haze)

Billa ve stylu Rednex mě potěšila. Stodola ve videích s poletujícími zrníčky prachu je bonus navíc, stejně jako „Farma tanec” (odpouštím ten název), který chytře využívá obliby tanečků ve Fortnitu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprSe ctí zpracované nejprovařenější promo schéma českého retailu. Plyšáci a Rednex, to je eklekticismus v destilované formě. Jen doufám, že děti jako cílovku osloví hitparádový popěvek z devadesátek. (U nás doma právě frčí Lil Dicky a Earth)
Míla Knepr (Silver Pack)

Hudba pro nostalgické rodiče (Rednex 1995), plyšáci pro děti a k tomu nějaké logo v rohu. Kdy už konečně pochopíme, že loajalita je o příjemném prostředí, zážitku, milé obsluze a slovech Díky za Váš nákup, nashledanou?
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Chápu, děti chtějí další veteš, rodiče musí do Billy. Jednou ti plyšáci dojdou a bude malér.
Pavel Jechort

“MartinBilla konečně není jenom levná (když už jim došlo, že claim z druhé ruky není úplně ideální), ale taky zábavná, minimálně pro děti. Hezky propojili spoty s doprovodnou školou tance, ale teda mohli to nechat namluvit někoho jiného. Trochu mi to připomíná Cvičme v rytme z roku 85.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

(Zne)užití toho, co děti fakt baví – tancování a karaoke – v reklamě na řetězec je geniální. Úplně vidím, jak se sítě plní příspěvkama s Farma bandou.
Alena Oswaldová

Hele, co si budem povídat. Je to jasná Billa, děcka to oblbne, lidi přitáhne. A upřímně, generický kecy o čerstvosti a šíři sortimentu prostě líp fungovat nebudou.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Vymyslet kampaň na plyšáky, které si klient objedná dopředu v Číně, je docela peklo. Bille se ale v poslední době daří z toho slušně vybruslit.
Jan Šimek (Mustard)

Jako plyšová zvířátka jsou asi fajn. A v hlavě mi to hraje, i když nechci. Ale stejně bych v Bille ocenila spíš hezkou zeleninu než hračky pro děti.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

Rozesmála a baví. I když nápad není nový.
Aneta Klímová

Billa jede stále ve stejném duchu. No proč ne, když to nese zlaťáčky. Je umění prodat plyšáka za 7 530 Kč, ale děti je milují a nám nezbývá než jezdit do Billy.
Michal Šoller (Cognito)

Tenhle song si pamatuju, když byl ještě žhavá novinka mezi ušními červy. Bohužel. Ale plyšáci budou nepochybně fungovat. Stejně jako jiní plyšáci předtím. A ti potom.
Jan Javornický (Elite Solutions)

3. Spotiwear nabízí hudbu k běhu (39 %)

Salming: Spotiwear (Geometry Global)

Salming: Spotiwear (Geometry Global)

Více než 60 % běžců v Česku během tréninku poslouchá hudbu. Ta je motivuje, díky ní ze sebe dokáží vydat i poslední zbytky sil. Švédská sportovní značka Salming, která se v posledních letech významně zaměřuje právě na běžecký sektor, se rozhodla tyto dvě věci propojit. A tak ve spolupráci s agenturou Geometry Global vznikl projekt Spotiwear, kolekce běžeckých playlistů pro Spotify, jednu z nejznámějších světových aplikací pro přehrávání hudby. Celou kolekci playlistů je možné zobrazit na Spotify po zadání klíčových slov Salming CZ.

Tak jsme udělali playlisty, mámo. Poslechni si prefabrikovanou tucárnu a dostaneš slevičku! To je vše?
Jakub Hussar (Haze)

Sice nejsem běžec, ale kdybych běhala, asi by mě takový playlist zaujal… i když jsem myslela, že něco podobného už existuje.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprJe to svěží. Relevantní z hlediska potřeb cílovky. A vlastně mi ani nevadí, že něco takového Nike+Running partners a Spotify udělali už v roce 2015.
Míla Knepr (Silver Pack)

Co stojí za zmínku je ta crosspromo (pro mě nová forma), propojení se Spotify. Pro Spotify celkem dobré, pro tu značku sportovního oblečení, kterou už jsem zapomněl, si nejsem jistý. Komunikačně jsou ty vizuály dost o ničem.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Běhám tedy pravidelně, měl bych mít i insight, ale tohle je dle mého něco, čemu jsme kdysi říkali “mrdokleč”.
Pavel Jechort

“MartinNo není to Just do it, co si budem. A proč se to nejmenuje Spotirun? Asi bych to na Spotify nehledal… No nevím.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Propojení běžeckých playlistů Spotify a sportovního oblečení? Dobrá trefa! Ale QR kód se mi naskenovat nepodařilo.
Alena Oswaldová

Hele, je to super. Jenom jsem si celou dobu říkal, že jo, to je konečně kampaň, kterou bych od Nike čekal.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Jednu dobu se objevovaly Spotify playlisty snad v každé digitální prezentaci. Ale tady to vylepšili navíc o slevu.
Jan Šimek (Mustard)

Neběhám. Ale možná to zkusim, protože ty playlisty jsou parádní. Stejně jako celej nápad.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

Nápad a snaha o vytvoření komunity běžců se cení. Nezajímavý vizuál, nesmyslné targetování, (opravdu má tempo běhu určovat, že si chci koupit pánskou bundu?), a uživatelská nepřívětivost/nemožnost objednání produktu už tolik ne.
Aneta Klímová

Líbí se mi, že se kampaň vydává novou cestou. Tak nazujme tenisky a hurá na to.
Michal Šoller (Cognito)

Ne že bych si kvůli téhle kampani běžel hnedka koupit tretry, ale vůbec to není špatný nápad. A rozhodně šel ztvárnit i o něco lépe. Přibližně o parník, maraton, nebo tak něco…
Jan Javornický (Elite Solutions)

4. O2 pokračuje s polskou modelkou (31 %)

Telekomunikační operátor O2 zahajuje kampaň na podporu balíčků O2 Spolu, které zákazníkům přináší úsporu při kombinaci víc služeb – mobilních tarifů s daty, internetu na doma a digitální televize O2 TV. Kromě balíčků pro rodiny a skupiny přátel nabízí O2 zvýhodněnou variantu pro jednočlenné domácnosti. Se startem kampaně operátor vylepšil online kalkulačku, která zákazníkům při výběru balíčku vypočítá výhodnou cenu a také měsíční úsporu.

Zbavte se už té paní s koupací čepicí! Kdykoliv si pustím reklamu na O2, teplota v místnosti poklesne pod bod mrazu. Dehumanizovaná prázdnota, nic víc.
Jakub Hussar (Haze)

Upřímně řečeno – co vlastně hodnotit? Je to modré, je tam žena s koupací čepici na hlavě v roli chytré sítě, sterilní, ale šťastná rodina s psíkem u televize… je to prostě O2 jak vyšité, a to bylo asi i cílem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprJako rozhýbaná infografika ok. Jako reklama – obligátní O2 trýzeň. Když chybí i jen náznak ideje, tak to jinak dopadnout nemůže. Obdivuhodné je jen nasazení techniky a vůbec lidské energie a peněz do tvorby něčeho, co je úplně bezduché.
Míla Knepr (Silver Pack)

Drží si to komunikační styl, nabídka propojit všechno, co běhá po drátu nebo vlnách do domácnosti, je jasná. Jinak se spíše bavili asi v produkci než v kreativním.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Všechny ty “hypervýhodné” balíčky a kombinace služeb dávno nevnímám. Obě strany ví, že jsou to kecy a ani jedna už nepředstírá opravdový zájem.
Pavel Jechort

“MartinNa O2 je dobré to, že drží koncept, takže je člověk vždycky pozná hned. Jinak je to ale nuda. Asi si na to za deset let nevzpomenu jako na Go Ježíšku Go.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Ani v tomhle spotu mě rádoby futuristická Chytrá síť nepřesvědčila.
Alena Oswaldová

Když máte kampaň, u které je nejzajímavější, jak dlouho trvá obléct kostým, je něco blbě.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

U kampaně O2 se hodně věcí sešlo, teda spíš nesešlo; instantní casting, záběry jak z devadesátek a produkty v hlavní roli — život in-house agentury je těžký.
Jan Šimek (Mustard)

Z týhle série “futuristických” reklam jsem si nikdy nic neodnesla. Ani dneska. Jen pocit marnosti, že se herečka oblíká do kostýmu tři hodiny, aby byla v reklamě na dvě vteřiny v záběru.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

Příliš velký důraz na komunikaci samotné technologie. Co třeba příště více prodat zážitek z užívání?
Aneta Klímová

Tolik práce to dá, než se okopíruje postava z filmu Ex Machina, a přitom mě to stále nechává chladným.
Michal Šoller (Cognito)

Vždycky jsem si myslel, že zákazník chce službu, nikoli bazmek, který mu ji zprostředkuje. Že kdyby dostal na výběr mezi např. 1) set-top-boxem a 2) možností sledovat televizi úplně stejně, jen u toho nemít tu krabičku, krabičky by zůstaly neprodané v regálech. Ale třeba jsem jenom ještě nepotkal tu správnou polskou modelku, která by mne přesvědčila, že se pletu…
Jan Javornický(Elite Solutions)

5. Všechno vám vyroste, ale splátky ne (25 %)

Wüstenrot: Všechno vám vyroste, ale splátky ne (Scholz & Friends Praha)

Wüstenrot: Všechno vám vyroste, ale splátky ne (Scholz & Friends Praha)

Finanční skupina Wüstenrot během dubna a května představí v kampani od agentury Scholz & Friends svou vylepšenou Půjčku ProBydlení. Hlavní slogan kampaně Všechno vám vyroste, ale splátky ne, se zaměřuje na hlavní přednost půjčky, a to konstantní splátku po celou dobu trvání úvěru, tedy až 22 let. Komunikační mix tvoří kromě onlinu a citylightů na zastávkách MHD v krajských městech včetně Prahy také rozhlasové spoty na Evropě 2 a Frekvenci 1. Nebudou chybět ani sociální sítě a PR podpora. 

“Děti vám vyrostou, ale splátky ne” je docela dobrá message. Ale z toho vlezlého rozhlasového spotu by si jeden ublinkl.
Jakub Hussar (Haze)

Je to celkem srozumitelné a komunikace má jasnou linku, ale dokážu si představit i nápaditější ztvárnění vizuálů.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprMaminka s metrem a rodina hledící na obzor s namalovaným domečkem. To nejsou klišé, to jsou dezolátní giga klišé. Tak si představuju, co si říká marcomm klienta s agenturou, když to finálně schválí. Něco jako: 1. Máme super kus reklamy s inspirativní ideou, to bude skvěle fungovat a máme tak i něco, co si dáme rádi do portfolia a LinkedIn… 2. Hele, takhle to stačí. Viděla to Helenka z recepce a říkala, že s tím může žít….
Míla Knepr (Silver Pack)

Ohrané, zase nějaké nízké sazby, nízké splátky. Ještěže tam je ten vlezlý jingle Wüstenrotu, a tak to snad pomůže alepoň známosti značky, jinak by to bylo na 0 %.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Zprávu jste do mě dostali, takže budiž.
Pavel Jechort

“MartinPokud přemýšlím nad tím, jak zaplatím bydlení, tak si toho všimnu. Jednoduché sdělení, které chytnu i v rádiu na první dobrou. Ale ze židle mě to nezvedlo.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Návrat do minulosti.
Alena Oswaldová

Tohle bych hodnotil, až budou venku i ty slíbené netradiční formáty. Takhle ze spotu je to tak blbý, jako radioreklama bývá.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Jestli vyroste všechno, tak se nebojím, že i autorům se povede z tohohle vyrůst.
Jan Šimek (Mustard)

Štve mě, když na mě lidi křičí z rádia, a nelíbí se mi vizuály s absurdními fonty. Takže Wüstenrot udělal kombinaci snů. Těch 20 % je za příslib stejné splátky po 22 let. 
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

Vyloženě odbytá kampaň po všech stránkách.
Aneta Klímová

Všechno vyroste až na tuhle kampaň. Hrozně ukecané, hrozně nudné.
Michal Šoller (Cognito)

Bohužel jsem se nejdřív kouknul na kampaň Ria a teď se mi Wüstenrot míchá s některými posměšnými komentáři z YouTube na téma naopak chlapeckých tabu.
Jan Javornický(Elite Solutions)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Vyhubliny od McCannu nabízí silný citový zásah“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 19. týden 2019

  1. McCann Prague: Skinny Toys (56 %)
    značka, klient: CARE Česká republika
  2. Saatchi & Saatchi: Magenta 1 se přizpůsobí každé rodině. I té vaší (43 %)
    značka: T-Mobile, klient: T-Mobile Czech Republic
  3. WMC Grey: Voda pevná ako skala (35 %)
    značka: Kláštorná, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  4. Zaraguza: Hledej originální spojení (32 %)
    značka: Kofila, klient: Nestlé
  5. Acomware: Datuj zdarma, měj to na Koháku (19 %)
  6. značka: Mobil.cz, klient: Mafra

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 12 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. McCann ukázal vyhublé hračky (56 %)

CARE: Skinny Toys / Teddy Bear (McCann Prague)

CARE: Skinny Toys / Teddy Bear (McCann Prague)

CARE: Skinny Toys / Yellow Duck (McCann Prague)

CARE: Skinny Toys / Yellow Duck (McCann Prague)

Agentura McCann Prague připravila kampaň pro českou pobočku mezinárodní humanitární organizaci CARE, která globálně usiluje o nalezení dlouhodobých řešení pro miliony lidí žijících v zemích zatížených chudobou a hladem. Kampaň Skinny Toys (česky Vyhublé hračky) má za cíl zvýšit povědomí o nejohroženější skupině, kterou jsou děti. Kreativní tým agentury v ní vyobrazil na kost vyhublé hračky, které slouží jako metafora pro dětství plné hladu jejich vlastníků. „Použitím plyšového medvídka a gumové kachničky, obecně nejznámějších dětských hraček, kterým jsme změnili tělesnou konstituci tak, jakoby trpěly chronickým hladem, se stal náš nápad více šokující, trefnější a vyhýbá se klasickému klišé – fotografiím zubožených afrických dětí v různých situacích,“ uvádí agentura.

Je to všechno tak nějak správně, ale tak nějak jako vždycky.
Vilém Rubeš

Jo, tohle je dobrý, lidi na eskalátorech odvracejí zraky.
Pavel Jechort

Všimla jsem si už před časem plakátů v metru a pěkně mě z nich zamrazilo, i teď mám na páteři husí kůži. Skvělá práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

No jo, to se bude líbit. Prodej vychrtlých hraček v supermarketech je super, snad je nebudou vyrábět pro změnu čínské děti a budou plně biodegradabilní, že jo...
Jan Javornický (Elite Solutions)

Martin FrkoBída a hladomor se dá ukázat různě. V tomto případě platí, že méně je více.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Tady je nápad, vizuálně silné. Jen mě to zase přivádí k otázce, proč mám furt pocit, že tady máme silné nápady převážně na pro-bono zakázky ? A nechci se spokojit s omílanou výmluvou, že problém je (pouze) na straně klienta. 
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

‘Toho medveďa ešte znesiem, ale tu kačičku nie, aké má smutné oči,’ fňukla mi přes rameno kolegyně copywriterka. Ta slovenština to doklepla, za mě vítěz týdne.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nejen hračka má podivné proporce a nápad tak umírá na velmi nevěrohodné digitální zpracování.
Vratislav Šlapák (Mustard)

McCann nabízí silný citový zásah.
Aneta Klímová

Hezkej print, kterýmu bych před deseti lety zatleskal a ještě bych záviděl autorům. Teď mně to přijde až úsměvné. Co tímhle chcete dokázat? Greta Thunbergová v pátek nechodí do školy, aby protestovala proti klimatickým změnám, a vy jste se vytasili s tímhle vymazleným printem. Jenom chci říct, že kreativní team udělal skvělou práci na naprosto nesmyslným zadání. Chcete něco udělat pro svět? Přestaňte lítat letadlem, choďte k volbám nebo jezte jídlo pouze od malopěstitelů, prostě něco udělejte. Ale prosím ne print, kterej budete posílat do kreativních soutěží.
Ondřej Souček

Líbí se mi nápad i zpracování vizuálů. A ty hračky vytáhnou mnohé šrajtofle.
Michal Šoller (Cognito)

Pěkný, ale já bych ty hračky spíš vyrobil a prodával v hračkářstvích za pětinásobek ceny. Výtěžek bych samozřejmě poslal hladovějícím dětem. Myslím, že matky i otcové si při pohledu na kostnatého medvídka uvědomí, že jejich děti mají hraček dost, a rádi koupí ‘hunger’ edici od Mattela, která pomůže míň šťastným dětem, než jsou ty jejich. P. S. Ty printy by fungovaly vlastně líp bez headlinu, jen s call-to-action. Vlastně ani ty děti by tam nemusely být – nápadem je vyhublá hračka.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

2. Pro T-Mobile civí neznámí herci (45 %)

Mobilní operátor T-Mobile opustil dosavadní marketingový koncept Hotel Růženka a v nové kampani vsadil na neznámé herce. Kampaň ukazuje příběhy obyčejných lidí, i když s netradičním povoláním nebo koníčkem, kteří usilovně přemýšlejí nad ideálním výběrem a kombinací svých služeb u operátora, a to ve chvílích, kde by se měli věnovat něčemu úplně jinému. T-Mobile jim nabízí řešení Magenta 1, které funguje od loňského února a umožňuje spojit až devět služeb - mobilních či pevných - pod jednou smlouvou. V televizi budou postupně nasazeny tři spoty o délce 30 vteřin, kampaň poběží i online včetně sociálních sítí a na prodejnách.

Ano. Je to jiné... A za to chvála. Ale za infantilitu a neschopnost něco nabídnout (poučování o složení služby/služeb není, kolegové z T-Mobile, nabídka) už leda tak sošku Zlatého WTF.
Vilém Rubeš

Studie na rozvláčnost, která tedy cluster zrovna neprorazí. Navíc já už jsem z těch programů typu Magenta 1 úplně zblblej. Volat a psát na čtyři čísla neomezeně mi tedy přijde muzeálně oldschool ve světě, kde frčí neomezená data.
Pavel Jechort

Na této kampani se mi líbí tři věci: že se agentura a klient rozhodli vydat úplně jiným směrem než dosud, že je to výtvarně velmi povedené, a že tam dostali medvěda na mopedu, což je sen každého kreativce. Aspoň myslím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Mám neodbytný pocit, že na podobné civění už jsem párkrát civěl.
Jan Javornický (Elite Solutions)

Martin FrkoI když do dneška moc netuším, o čem ta Magenta je, tak tohle má vtip a pamatuju si přesně, kolik že těch služeb a telefonních čísel si do ní můžu přidat.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Věřím, že spoty vizuálně zaujmou v té přehršli spotů v reklamním breaku. Je to jiné, vzbudí to jistou zvídavost. Která bohužel není naplněna, ani po zhlédnutí tří spotů jsem pořádně nepochopil, co mi to chce nabídnout.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Stejně nevtipné dvojsmysly, ale aspoň komornější. Krok dopředu, vlastně milý.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Ten zamyšlený, nechápající výraz je nakažlivý.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Magenta nemagenta, tahle reklama nenadchla. T-Mobile už předvedl víc.
Aneta Klímová

Hm, takže co se stalo? Něco jo. Něco se muselo stát. Pohnula se litosferická deska pod sídlem T-Mobile, nebo co? Ne ne, tomuhle já neveřím, že tohle by se stalo jen tak. Víc nemám, co bych řekl.
Ondřej Souček

Úvod jak z Hornbachu, ale prostě to na mě nějak nehraje. Raději bych viděl další díl z hotelu.
Michal Šoller (Cognito)

A to jste si všimli, že medvěd rozmlátil úly a utíká s plástvemi na Babetě na pořádný me(j)dan? Nevšimli, že jo, protože vtip je v tom, že si ten vtip teď musíte najít sami, protože aby vám vtipy servírovaly celebrity jako doteď, to je prostě moc drahý.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

3. Kláštorná ukazuje pevnost (35 %)

Český výrobce nápojů Kofola v dubnu završil opětovné spuštění výroby tradiční minerální vody Kláštorná, kterou koupil loni v červnu. Na Slovensku proto nasadil nový televizní spot od kreativní agentury WMC Grey. Kláštorná patří mezi minerálky s vysokým obsahem vápníku. A protože vápník rovná se pevnost, tuto vlastnost komunikační tým spojil i se samotnou minerální vodou.

Zatančila, a tvrdé vody vyrazila! V kategorii Hřebelcování koňské kostry dosaženo vítězství. Škoda práce.
Vilém Rubeš

Hned jak se stanu druidem, půjdu po ní jak po vypínači. Dodává se to v kamenině, nebo jenom v plastu?
Pavel Jechort

Kladně hodnotím působivé vizuální ztvárnění, ale ten vápník tam teda moc nevidím (smajlík).
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tady to působí dojmem, že na rádoby pompézní trikový spot poskytla Kofola menší rozpočet, než dal T-Mobile na civění do kamery s voiceoverem, a je to vidět...
Jan Javornický (Elite Solutions)

Martin FrkoVšechno je vlastně správně - prostředí, pocit chladu, síly, živlu, zpracování, ale dohromady mi to nějak neladí. Možná hudba?
Martin Frko (Direct pojišťovna)

První moje asociace - scéna z Pána prstenů: Společenstva prstenu a elfí čarování s vodou. Vizuálně a hudebně dobré, jen jsem si musel přečíst půlstranu vysvětlení s odkazy na legendu hradu Turiec, benefitech vápníku a proč bych měl vlastně chtít vodu pevnou jako skála. Škoda, protože nějaké emoce to vzbuzuje.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Voda plná vápníku zní zvláštně. Proč bych to měl chtít? Vizuálně je to ale parádní.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Víc klášterů! Víc víry! Méně vírů!
Vratislav Šlapák (Mustard)

Příjemná reklama, během které jsem dostala chuť napít se Kláštorné přímo z té studny. Přesně do chvíle, než se na obrazovce objevila průměrně vypadající voda v plastu.
Aneta Klímová

Moment, krkavec versus halucinacemi trpící slečna, která na Okoři turistům předvádí svůj šílený tanec, než ji odchytnou Karel s Vaškem, dva lapiduchové z Bohnic, a vrátí ji, kam patří? Promiňte, ale takhle to na mě působí. Raději se napiju čehokoliv jiného, než tohohle.
Ondřej Souček

Má to atmošku. Asi té vodě dám šanci, když si ta slečna s tím dala tolik práce.
Michal Šoller (Cognito)

Já mám moc rád teritorium ‘fantasy’, ale pojďme si prolétnout tenhle konkrétní příběh, který k nám promlouvá prostřednictvím symbolů. Spot začíná pohledem na rozetu, která je podkreslená temnou hudbou. Po průletu skrze ni objevíme letícího černého havrana, který míří ke studni. Tohle intro mi říká, že rozeta je asi symbolem temného pána, který se proměňuje v havrana (ve skutečnosti je to znak Kláštorné). Temný pán hrad asi zaklel, a proto na něm není žádný život (voda). Hned v dalším záběru vidíme havrana krákat na studni. To už se blíží vodní víla, a proto havran odlétá. K tomu hraje melodie, která je použitá na packshot – pravděpodobně už teď má předznamenat její vítězství. Hudba se opět změní a víla začne čarovat. Temný pán to vzdal hned na začátku, takže víla nemá s kým bojovat. První náznak praménku také nevidíme – ze studny prostě rovnou vytryskne gejzír vody. Život sice zvítězil, voda tryská, ale nám k tomu hraje opravdu dramatická hudba, kterou bychom klidně mohli dát pod poslední bitvu Johanky z Arku. Víla pak prsty nasměruje pramének do hliněné lahve, která se za doprovodu hudebního motivu ‘vítězství je na dosah’ (to je ten, co jsme slyšeli, když slečna začala čarovat) změní v plastovou…
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

4. Kofila hledá originální spojení (31 %)

Tyčinka z mléčné čokolády s kávovou náplní Kofila čokoládoven Orion potravinářského koncernu Nestlé podpoří letošní kampaní svůj nový positioning. Aktuální kampaň volně naváže na tu podzimní digitální, která představovala Kofilu jako originální spojení kávy a čokolády. Nově se ale značka zaměří na hledání originálních spojení v každodenním životě. Bude kreativně upozorňovat na to, že někdy se stačí podívat na běžné věci jinak, a jejich spojením vytvořit něco nového, nevšedního, originálního. S kampaní, kterou vytvořila agentura Zaraguza, Kofila poprvé vstoupí do televize. Spot v různých formátech využije i v kinech, na YouTube a sociálních sítích. Doplňkem bude vystavení v obchodech, citylighty a online displejová reklama.

To si vezmete z briefu větu Originální spojení kávy a čokolády, a originálně spojíte tisíckráte viděný banál s ukrutnou nudou...
Vilém Rubeš

Nechápu, proč bych se po Kofile měl cítit jak po LSD. Už vůbec nechápu, proč by si ji po takové reklamě měl kdokoliv dát.
Pavel Jechort

Hezké. Hravé. Něžné. Fakt mě to baví.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kofila je super, spojení s uměním, respektive designem, taky. I když to není ‘originální spojení’, dává smysl a funguje. Škoda, že stejně nikdo nepřistoupil k vlastní kampani, v níž originalita i nějaká kreativní myšlenka úplně chybí. A že by si ji Kofila zasloužila!
Jan Javornický (Elite Solutions)

Martin FrkoI když Kofilu miluju, tahle reklama mě ke koupi nepřiměje. Málo čokolády, hodně obalu. Ze spotu necítím její chuť, a sliny se mi taky nesbíhají. Ve snaze o originalitu originálního spojení se trochu vytratil produkt.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Nechci podceňovat představivost národa, který má oči přilepené na televizní obrazovce a hltá patnáctiminutový reklamní break, ale já na to musel kouknout párkrát, abych pochopil květinu jako sukni, lustr v zrcadle jako klobouk a domyslel si k tomu originální kombinaci kávy a čokolády... Asi nejsem cílovka.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

S evidentně malým rozpočtem parádní spotík. Jen ten hlas voiceoveru je podivnej.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tak zajímavá značka s bohatou historií by si zasloužila víc než hodně opatrný posun perspektivy a mdlé bezčasí.
Vratislav Šlapák (Mustard)

K této reklamě by se víc hodil slogan: Kofila - (ne)originální spojení. Nemůžu si pomoct, ale čekala jsem od první televizní reklamy na Kofilu víc. Chybí příběh spojený s tradicí.
Aneta Klímová

No tak jo, chápu. uděláš prasopsa, dlouhánotrpaslíka nebo Babišohavla. Kdybychom se nesoustředili jenom na vizuální hrátky, mohla by to být zajímavá kampaň.
Ondřej Souček

Ale tak asi jo. Čekal jsem větší bombu, ale někdy ke skórování stačí i bombička.
Michal Šoller (Cognito)

Krásná wesandersonovská art direction, pěkná kamera, ale příběh moc nefunguje. Dívka v nějaké retro architektonické kanceláři otevře šuplík, ve kterém najde Kofilu. Kofila je zabalená, ohnutí k šuplíku nezpůsobí nápad/změnu perspektivy, že by slunečnice mohla být sukně. Ne, ona prostě otevře šuplík, podívá se na Kofilu a posune si slunečnici tak, aby tvořila sukni. Pak odejde z kanceláře. Vstoupí do výtahu, kde jí lustr z výtahu vytvoří klobouk, pohled dívky šikmo nahoru naznačuje, že si toho jako máme všimnout, ale žádný pozorovatel, který by toto kreativní spojení mohl vidět, přítomen není. Pak jede autobusem. Ze schodu autobusu objeví okřídlenou paní (Kofila je stále zabalená v kabelce, nicméně zázraky se dějí). Pak potká kluka, u kterého se domýšlím, že mu spadla zmrzlina, a proto mu naše dívka do prázdného kornoutku natočí létající balón. Jestli klukovi zmrzlina upadla, nebo jestli mu optický trik udělal radost, se nedozvíme. A pak jsme doma – zde si dívka dá konečně první kousek Kofily, a hned obohatí svůj prsten o měsíc, který ona sama ze své perspektivy nemůže vidět – a ani nikdo jiný… Mohla tím někomu něco naznačit, ale to ne. Dívka si většinu optických vtípků frčí sama pro sebe a vlastně k tomu ani tu Kofilu nepotřebuje. Pro mě je to opravdu originální spojení.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

5. Mobil.cz zapojil Jakuba Koháka (19 %)

Virtuální operátor Mobil.cz představil novou komunikační kampaň, jejíž hlavní tváří je Jakub Kohák. Ten ve spotu představí výhody jednotlivých služeb, které operátor poskytuje, jako internet zdarma nebo předplacené karty. Cílem nové kampaně je zvýšit povědomí o výhodných cenách služeb, rozptýlit obavy z komplikovanosti převodu čísla k jinému operátorovi nebo motivovat k pořízení SIM karty na datové služby. Kampaň odstartuje v květnu a poběží až do konce roku. Lidé se s ní setkají na internetu, v televizi, tisku, rádiích nebo na venkovních reklamních plochách.

To je celý ale tak úplně na... Koháka!
Vilém Rubeš

Viděl jsem ty billboardy, viděl jsem Koháka, mrknul jsem na balíčky... a tohle je přesně ten typ reklamy, která je zavádějící jak prase. Opřít o data něco, kde je dat stejně poskrovnu jako jinde, je fakt drzost.
Pavel Jechort

Už ne, prosím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Líbí se mi, že je Jakub kohákerentní, bez ohledu na to, co a pro jakou značku propaguje. To je brand building! Tedy osobní...
Jan Javornický (Elite Solutions)

Martin FrkoVtipné to je, protože Kohák. Ale čumět do mobilu na pohřbu? Nebo do něj čumět na grilovačce s kámošema? Forma trochu pokulhává. To by Mobil.cz mít na koháku neměl.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Typický úsměvný humor Jakuba Koháka, jen já už v tom mám zase zmatek. DPD, T-Mobile, Fio, Mobil.cz...
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

Když já se nejvíc bojím, že si ho koupí i církev svatá římská a čeká nás kohákový kříž.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Na koháku to tady mají všichni.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Kohák a Mobil.cz jdou trochu ledabylým směrem.
Aneta Klímová

Kohákizace české reklamní společnosti ještě neskončila. Ale cítíte to taky? Takovou tu únavu až nechutenství? Hm, přijde éra dekohákizace?
Ondřej Souček

Záměrem bylo pobavit diváka, a to se povedlo. Jen tedy ne videem, ale těmi dary. Celé je to laciné.
Michal Šoller (Cognito)

Tak tohle mám na koháku.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Být matkou, nechodím už jinam než na Modrý koník“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 20. týden 2019

  1. Respect APP: Mateřská není dovolená (55 %)
    značka a klient: Modrý koník
  2. Touch Branding: Divadlo v mobilu nezažijete (53 %)
    značka a klient: Národní divadlo
  3. VCCP: Díky ženám bydlíme lépe, díky Raiffeisen stavební spořitelně na to máte (49 %)
    značka a klient: Raiffeisen stavební spořitelna
  4. Triad Advertising: Všichni jsme nároďák (44 %)
    značka: Pilsner Urquell, klient: Plzeňský Prazdroj
  5. Potěšte ty, které máte rádi (24 %)
  6. značka: Svět cukrářů, klient: PNM International

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Modrý koník provádí „dovolenou“ (55 %)

Od maminek pro maminky, tak by se dal nazvat postup při natáčení videa pro kampaň Modrého koníka, webu, který rodičky sdružuje a umožňuje jim sdílet své zkušenosti. Účinkují v něm totiž opravdové matky. „Jako první jsme zveřejnili na našem portálu výzvu, že hledáme odvážné maminky, které se nestydí ukázat realitu své mateřské. Přihlásilo se 17 maminek, ze kterých pak agentura vybrala pět,“ říká Peter Vidovič, majitel Modrého koníka. Web se takto propaguje jako spolehlivý průvodce mateřskou, kde ostatní „dovolenkářky“ povzbudí, poradí a pomůžou. „Nechtěli jsme vytvořit další sterilní reklamu pro maminky. Dokonalé maminky-modelky, dokonalá miminka-modelky a dokonalé byty. Chtěli jsme ukázat realitu, autentické domácnosti, autentický chaos i autentickou lásku. Web Modrý koník je výjimečný tím, že to nejlepší na něm tvoří samy maminky, proto je i naše kampaň tvořená těmito úžasnými ženami,“ vysvětluje Peter Michalka ze slovenské agentury Respect APP, která je pod kampaní podepsaná.

Dlouhé, ale výstižné. Být matka, tak už nechodím jinam.
Michal Šoller (Cognito)

Jo, tohle je dobré. Uvěřitelní lidé, fajn muzika, příběh, produkt. Pak že to nejde. Stačí myslet a nebrat reklamu jako pásovou výrobu.
Pavel Jechort

S lepší produkcí by to mohla být skvělá věc. Ale za mě je na vahách zpracování/nápad pořád významnější to druhé, takže palec nahoru.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Petr VáclavíkMateřská není dovolená, to je ze spotu víc než jasné. Záhadou je, kde jsou tatínci? Asi na hokeji.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýTohle by fungovat mohlo. Je to naštěstí podané bez manžů, mimísků a podobně.
Lukáš Těžký

Reklama hraje na notu náročnosti mateřské. Jsem si celkem jistá, že se to mámám líbí. A o to asi šlo.
Aneta Klímová (Spaceti)

Napsané je to fajn, myšlenka za tím je. Ale celek působí podivně, upatlaně, zoufale - jak reklama na spolek slabomyslných nebo proti dětem.
Jan Šimek (Mustard)

Sice mnohoslovně a s upocenými dvojsmysly, ale aspoň poměrně jasná nabídka spotřebitelce.
Vilém Rubeš

Martin FrkoNo krása. A za tohle jsem rád. Za skutečný pohled na to, jak to na mateřské vypadá. Za skutečné ženy, které v tom spotu jsou, bez příkras. A za to, že si Modrý koník nehraje na nic, co není, ale naprosto jasně pracuje se svoji cílovkou.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

2. Divadlo jako alternativa k mobilu (53 %)

Národní divadlo: Divadlo v mobilu nezažijete (Touch Branding)

Národní divadlo: Divadlo v mobilu nezažijete (Touch Branding)

Národní divadlo: Divadlo v mobilu nezažijete (Touch Branding)

Národní divadlo: Divadlo v mobilu nezažijete (Touch Branding)

Národní divadlo: Divadlo v mobilu nezažijete (Touch Branding)

Národní divadlo: Divadlo v mobilu nezažijete (Touch Branding)

Národní divadlo: Divadlo v mobilu nezažijete (Touch Branding)

Národní divadlo: Divadlo v mobilu nezažijete (Touch Branding)

Národní divadlo: Divadlo v mobilu nezažijete (Touch Branding)

Národní divadlo: Divadlo v mobilu nezažijete (Touch Branding)

Zahájení prodeje předplatného Národního divadla na sezónu 2019/2020 předcházela důkladná příprava ze strany obchodního oddělení a souborů i oddělení marketingu pod vedením Heleny Vonkové. Kampaně na předplatné se v minulosti věnovali tématu „zajištění“ těch nejlepších míst, protože díky předplatnému si diváci opravdu mohou nakoupit lístky jako první a mají tudíž největší výběr. V roce 2019 se Národní divadlo ale rozhodlo dát do popředí „větší“ téma a spouští kampaň Divadlo v mobilu nezažijete. „Problematika nekvalitně tráveného času je morem dnešní doby. Nejenom děti, ale i dospělí často přijdou na to, že proflákali večer zíráním do obrazovky, aniž by si cokoli hodnotného odnesli.“, vysvětluje hlavní myšlenku kampaně Martin Marušinec, kreativní ředitel agentury Touch Branding, která kampaň připravila. Základní myšlenkou kampaně je připomenutí nám všem, kdo procházíme ulicemi, jedeme tramvají či vlakem s očima přilepenýma na displeji mobilu, trávíme odpoledne, večery i noci na sociálních sítích, že čas se dá trávit lépe. Podle tvůrců kampaně je Národní divadlo ideální kulturní instituce pro takové sdělení, protože může na tuto situaci poukázat a nepůsobit mravokárně: „Sezónní předplatné je navíc ideální řešení, jak si dopředu zajistit aspoň několik večerů v roce s ‘kvalitním obsahem’.“

To chce něco odvážnějšího, kvůli tomuhle ani nezvednou lidi hlavu od obrazovek. Vizuály jsou fajn, jen ta typoška chtěla větší péči.
Michal Šoller (Cognito)

Podle mě to jde naprosto mimo jakýkoliv insight. Že existuje svět mimo displej, je sdělení, které má s divadlem společného asi tolik jako s městským zoo.
Pavel Jechort

Emoce místo emotikonů. Moc pěkná a výrazná kampaň se skvělými headliny. Jenom ten Premiéra místo příspěvků je v té sadě trochu slabší.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Petr VáclavíkMobil bych jako konkurenci nebral a spíš bych se zamyslel nad tím jak ho využít k tomu, abych lidi do divadla dostal. Celkově mi není moc sympatické určovat, co je kvalitněji strávený čas.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýKéž by to zafungovalo! Textace skvělá, k zamyšlení rozhodně došlo. Nepřirozené držení mobilů a tabletů trochu ruší. Jak by asi dopadla tahle kampaň v digitalu s cílením do mobilů?
Lukáš Těžký

Národ sobě i v době digitalizaci. Reklama mě baví a cílení na milleniály dává smysl.
Aneta Klímová (Spaceti)

Jo, fajn. I když vymezit se proti zlu je první nasnadě. Zajímavější přístup by byl dostat divadlo právě do těch mobilů. Jinak jak první tři vizuály drží hezky pohromadě, tak zbylé dva umírají za pochodu.
Jan Šimek (Mustard)

Mramoserné peskování veřejnosti by nám holt šlo.
Vilém Rubeš

Martin FrkoPo dlouhé době tleskám. Až jsem začal přemýšlet, kdy jsem byl naposledy v divadle. Super!
Martin Frko (Direct pojišťovna)

3. Spořitelna Raiffky „děkuje“ ženám (49 %)

Raiffeisen stavební spořitelna představuje novou komunikační kampaň Díky ženám bydlíme lépe, díky Raiffeisen stavební spořitelně na to máte. Jejím cílem je zvýšit povědomí o značce a motivace lidí k modernizaci či pořízení lepšího bydlení. Nový komunikační koncept, který se v těchto dnech začne objevovat v několika typech médií, vytvořila reklamní agentura VCCP. S nadsázkou má vyjadřovat, že „za zvelebováním domovů, většinou nenápadným podněcováním svých protějšků, stojí převážně ženy a Raiffeisen stavební spořitelna umožňuje tyto sny a nápady financovat“. „V naší nové kampani je hlavní nosnou myšlenkou situace, kterou určitě mnoho z nás dobře zná. Tou je, že zejména díky ženám a jejich dlouhodobému a nenápadnému přesvědčování měníme své bydlení k lepšímu,“ komentuje Lukáš Kopecký, marketingový ředitel Raiffeisen stavební spořitelny. Spoty mají podpořit image firmy jako partnera pro pořízení vlastního bydlení, rekonstrukce či modernizace. Natáčení probíhalo dva dny v pražských Vršovicích a výsledkem jsou dva třicetisekundové příběhy ze života jedné čtyřčlenné rodiny.

Ajéje, teď si budou ženy ještě víc vyskakovat. Ale aspoň to vzbudí nějaké emoce. Tak proč ne.
Michal Šoller (Cognito)

Ženu ani hokejkou nepohladíš, leda bys měl žlutou kuchyň.
Pavel Jechort

Mám jednu otázku: kde sehnali dvojnici Scarlett Johansson? Jinak celkem příjemná nuda v novostavbě.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Petr VáclavíkPochválil bych casting. Baví mě dialogy a to i přesto, že trochu smrdí stereotypem, naštěstí mají terasu a můžou si vyvětrat.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýProstě půjčka. Zkusíme tam dát trochu toho genderu a taky vtipu, ať jsme jakože pozitivní. A ono to stejně nějak nefunguje a je to pořád dokola to samé.
Lukáš Těžký

Milá rodinná reklama, nicméně jsem pořád nepochopila, co tím autor chtěl říct.
Aneta Klímová (Spaceti)

Další milá rodinka - táta podpantoflák, synáček chytrý jak rádio a supermáma. Nic proti ničemu. Neurazí.
Jan Šimek (Mustard)

Já v životě poznal hodně divný lidi, ale takové, co mi ukazují tvůrci této kampaně, jsem teda zaplaťpámbu nepotkal...
Vilém Rubeš

Martin FrkoRodinných příběhů v reklamě vídáme tolik, že se trochu bojím, aby tahle sympatická maminka nezapadla.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

4. Pilsner obléká virtuální dres (44 %)

Ve speciálním filtru v Messengeru se můžete virtuálně obléct do národního dresu

Ve speciálním filtru v Messengeru se můžete virtuálně obléct do národního dresu

Pilsner Urquell: Stejná chuť vyhrávat (Triad Advertising)

Pilsner Urquell: Stejná chuť vyhrávat (Triad Advertising)

Pilsner Urquell: Stejná chuť vyhrávat (Triad Advertising)

Pilsner Urquell: Stejná chuť vyhrávat (Triad Advertising)

Ať už hokejistům fandíme přímo na stadionu, s přáteli v hospodě nebo doma u televize, všichni jsme součástí nároďáku. To si mají odnést fanoušci z nové hokejové kampaně od Pilsner Urquell a agentury Triad Advertising, jejíž hlavním prvkem je 3D filtr s českým dresem, který navazuje na televizní spoty, venkovní inzerci a digitální komunikaci. Značka je s českým hokejem propojena několik let a partnerství pokračuje i letos. Pivní brand vytvořil ve spolupráci s Triadem virtuální dres, který z každého Čecha v okamžiku udělá člena české reprezentace. Vytvořen je v prostředí Facebooku, respektive jeho komunikačního nástroje Messenger, díky rozšířené realitě (AR) a vedle dresu a helmy, které takto fanouškům nasadí, umožňuje změnit si motiv vlajek na tváři a reaguje na různé výrazy obličeje, díky kterým mohou lidé oslavit výhru či smutnit nad prohrou. Během samotného šampionátu se pak má filtr s dresem aktualizovat podle aktuálních událostí a reflektovat ty nejzajímavější situace.

Originální je to asi jak Kanada ve finále, ale fanoušky si to najde a o tom to je.
Michal Šoller (Cognito)

Hm, to je tak trochu z povinnosti. Už jsem k podobným spotům snad napsal všechno, co mě kdy napadlo a teď mi došla slova.
Pavel Jechort

Líbí se mi filtry na obličej a celkem nenásilné zapojení hráčů a trenéra do kampaně. Přijde mi to celé tak akorát. A vkusné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Petr VáclavíkNávleky s českou vlajkou na zrcátkách to nepřekoná, ale filtr si fanoušky jistě najde. Spoty a plakáty vnímám jako neproměněnou šanci.
Petr Václavík (2Fresh)

Plzeňská oslava nároďáku se koná v trochu rozpačitém stylu. Mimochodem rukavice na vizuálech připomíná víc Thanose z Avengers než hokej.
Aneta Klímová (Spaceti)

Chléb a hry - prověřený koncept.
 Fanoušci stejně nic jiného nechtějí.
 Jen ten print je do kategorie Zlaté dno.
Jan Šimek (Mustard)

Co na to říct? Jediné zajímavé na téhle kampani bylo, že když doběhly videospoty do konce, YouTube nabídl video s názvem Čo vám v čreve robí smoothie? To je mnohem lákavější nabídka. Mnohokrát viděná nuda, obohacená jen prkennými vstupy pana trenéra a pana obchodního sládka (ať už ten titul znamená cokoliv).
Vilém Rubeš

Martin FrkoCo Čechy umí spojit nejlíp? Hokej a pivo. A když jde o orosenou Plzeň z tanku, tak to platí dvojnásob.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

5. Svět cukrářů se propaguje v rádiu (24 %)

Jeden z největších českých cukrářských e-shopů Svět cukrářůodstartoval první offline kampaň, kterou chce oslovit nové zákazníky i mimo online. Dosud jeho marketing cílil pouze na internetové uživatele, u kterých podle majitele Michala Kubíčka naplnil svou strategii a je čas komunikovat i mimo tento segment. E-shop kampaň spustil záměrně před letošními Velikonocemi, cílit bude zpočátku formou rádiové reklamy, ostatní nástroje bude aplikovat postupně. Dva rozhlasové spoty vycházejí z Prodané nevěsty Bedřicha Smetany, třetí ze skladby O Sole Mio od Eduarda Di Capuy. Vysílat se budou na pražských rádiích Frekvence 1 a Blaník a ostravském Rádiu Čas. Kampaň vznikla inhouse, známé melodie přetextoval copywriter Ondřej Vaněk. „Velikonoce a Vánoce jsou pro naši oblast podnikání jedno z nejsilnějších prodejních období, takže start rádiové kampaně byl čistě účelový, abychom na sebe upoutali pozornost zejména v období rostoucí poptávky po našich produktech. Ta v tuto dobu roste oproti nejslabšímu lednu a únoru dvakrát až třikrát. Nejčastěji doručujeme do Prahy a středních Čech, kde jsme se rozhodli prodej ještě víc podpořit právě brandovou rádiovou reklamou. Ve spotech jsme využili známých melodií a motivů, jako je árie z Prodané nevěsty nebo neapolská píseň O sole mio,“ přibližuje Michal Kubíček, majitel portálu Svět cukrářů.

Trošku bych to osladil, je to až moc nemastné a neslané.
Michal Šoller (Cognito)

Ach, můj bože! (vyzpíváno)
Pavel Jechort

Já nevím. Není to špatné, ale na druhou stranu mi úplně stačilo slyšet to jen jednou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Petr VáclavíkCo by na to řekl Karel Sabina? Asi by se zamyslel nad tím, proč měl někdo poootřebu prezentovat éééshop zrovna tímto způsobem.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýDesetivteřinový spot jsem si pustil třikrát a stejně jsem nerozuměl první polovině. U té dvacítky a třicítky bych totéž uvítal.
Lukáš Těžký

Vysoké tóny pěvců vyvolávají spíš bolení hlavy než chuť na sladké. Za mě o jednu oktávu a jednu písničku vedle.
Aneta Klímová (Spaceti)

U podobných kampaní je úplně jedno, co si kdo myslí nebo hodnotí. Asi tak.
Jan Šimek (Mustard)

Devadesátky jak vyšité, jenže to to ještě textoval Fanánek.
Vilém Rubeš

Martin FrkoJá pořád přemýšlím nad tím, co má svět cukrářů společného s Bedřichem Smetanou. A taky na koho přesně cílí? Nicméně v rádiu to bude nepřeslechnutelné.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Řemeslně nej eurokampaň měli podle katů Piráti

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 21. týden 2019

  1. Piráti (51 %)
  2. Hlas Pavla Teličky (43 %)
  3. ANO 2011 (39 %)
  4. Evropa společně (35 %)
  5. Spojenci pro Evropu (34 %)
  6. KDU-ČSL (31 %)
  7. ODS (29 %)
  8. ČSSD (22 %)
  9. KSČM (18 %)
  10. SPD (9 %)

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

Voliči v Česku po pěti letech rozhodli o novém rozložení sil v Evropském parlamentu. Volební účast činila rekordních 28,72 % a na základě výsledků voleb si celkem 21 poslaneckých mandátů rozdělí sedm politických subjektů. Vítězem voleb se stalo hnutí ANO s 21,18 % a šesti poslaneckými mandáty. Následují Občanská demokratická strana (14,54 %, 4 mandáty), Česká pirátská strana (13,95 %, 3 mandáty), Starostové (STAN) s regionálními partnery a TOP 09 (11,65 %, 3 mandáty), Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) (9,14 %, 2 mandáty), Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (7,24 %, 2 mandáty) a Komunistická strana Čech a Moravy (6,94 %, 1 mandát).

Naše reklamní katy jsme tentokrát požádali, aby zhodnotili kampaně politických stran právě k v eurovolbám, přičemž jsme jejich verdiktům předložili kampaně tuzemských parlamentních stran a hnutí a k tomu dvou subjektů, v jejich čele stáli dosavadní europoslanci (Telička, Štětina). Zároveň jsme doporučili posuzovat kampaně z pohledu marketingového řemesla, nikoli politických preferencí hodnotitelů.

1) Piráti (51 %)

Do Evropského parlamentu jde Česká pirátská strana s heslem Evropa potřebuje Piráty. Součástí kampaně jsou spoty, nový volební autobus, rozšířená realita v propagačních Pirátských listech i petice ve věci důstojného zastupování Česka v Evropské unii. Priority shrnuje web Evropapotrebuje.cz. „Agentury téměř nepoužíváme, vše tvořím já, stratég kampaně Tomáš Mrkvička, náš mediální tým a externí grafici,“ přiblížila Médiáři volební manažerka Martina Kavanová. Copy jednotlivých spotů psali zmíněný Mrkvička, dál kreativní ředitel agentury Brain One Marek Linhart a také Jiří Boudal známý jako manažer iniciativy Rekonstrukce státu. Spot Přemluv vnuka, přemluv vnučku je variací na agitační spot Přemluv bábu! z roku 2010. Režie prvních dvou spotů se ujal tým produkční agentury Strop Media, kterou rovným dílem spoluvlastní Tomáš Vyhnánek a Adam Štrojsa, hudební video režíroval Jan Látal. Sociální sítě spravuje Jan Vrobel.

„V kampani se také tradičně opíráme o silnou dobrovolnickou síť, kontaktní kampaň po celé republice a Pirátské listy, ve kterých jsme nově využili rozšířené reality – po namíření chytrého telefonu na titulní stranu novin se objeví moje animovaná figurka s výzvou k volbám,“ představil hlavní nástroje kampaně předseda Pirátů Ivan Bartoš. Pro zobrazení postavičky není třeba stahovat do telefonu žádnou aplikaci, stačí otevřít v prohlížeči stránku Evropapotrebuje.cz/AR, na kterou odkazuje také vytištěný QR kód a zamířit fotoaparát na znak na titulní stránce novin. Animovaný Bartoš, který reaguje na skutečný pohyb novin, čtenáři řekne, proč volit Piráty ve volbách do Evropského parlamentu. „Aby rozšířená realita fungovala přímo z prohlížeče mobilního telefonu, vyvinuli jsme vlastní technické řešení za pomoci existujícího kódu z open source knihovny,“ vysvětluje Miroslav Papež, vývojář a autor systému. Program Pirátů přibližuje hravou formou takzvané peksaso, odkazující na Mikuláše Peksu, jednoho z lídrů kandidátky. Peksaso ilustroval Vojtěch Woody Troják a rozdává se na volebních stáncích.

U pirátů platí, že někdy potlesk, někdy facepalm. U téhle kampaně taky. Ale ona jim neublíží. příliv jde s nimi, a proti přílivu veslo marné jest. Tak to nepotopte!
Vilém Rubeš

Míla KneprKampaň má strukturu, strategii. Je osvěžující vidět, že někdo přemýšlel.
Míla Knepr (Silver Pack)

Jasné sdělení, argumenty, absence zbytečného balastu, i vizuálně to drží pohromadě. Spot Přemluv vnuka/vnučku je z celé série nejlepší. Bartošova písnička mi připadá příšerná, ale když už s tím jednou začali, ať si klidně zpívají každou předvolební kampaň.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Oceňuji, že tam konečně vidím nějaké reálné věci, nejen blábolení a šťouchance do ostatních. Nemá to ten jednotící vzorec, jako používá ANO, taky na to asi padla nepoměrně menší suma. Slovy VK je to ale aspoň autentické.
Pavel Jechort

Je zde vidět aspoň nějaká snaha. Trošku vtipu, trošku zpěvu, trošku toho sdělení. Je to fajn.
Michal Šoller (Cognito)

Lukáš TěžkýJasně vydefinovaná cílovka, jasné sdělení. Akorát ty průvody s vlajkami a bubny po ulicích, to mě trochu děsí...
Lukáš Těžký

Kromě toho vtipu na začátku, to má hlavu i patu. Fajn práce.
Jan Šimek (Mustard)

Líbí se mi různorodost spotů a drzost, která je prostupuje všechny. I stavění na starém „Přemluv bábu“ zkousnu bez problémů. (Mimochodem... Viděli jste tu samou snahu u SPD? To je teprve video řezničina.) Ale písnička je na mě trochu moc. Ale to bude spíš čistě subjektivní problém.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

2) Hlas Pavla Teličky (43 %)

Hlas: Workoholik ve vašich službách (První prezidentská)

Hlas: Workoholik ve vašich službách (První prezidentská)

Hlas, prezentované jako reformní, prozápadní, demokratické a otevřené, je hnutí, za něž jako lídr kandidátky obhajuje v letošních volbách do Evropského parlamentu svůj mandát Pavel Telička. Ten před pěti lety kandidoval jako lídr hnutí ANO Andreje Babiše, s nímž se později rozešel. Na Teličkově aktuální kampani pracují Martin Charvát a Jakub Hussar, respektive jejich agentura První prezidentská. Ta se loni podílela na kampani prezidentského kandidáta Pavla Fischera, Hussar sám o pět let dřív vedl kampaň prezidentského kandidáta Vladimíra Franze. Charvát je mimo jiné autorem úplně první „evropské“ kampaně k referendu ke vstupu České republiky do Evropské unie. „Pavel Telička se po minulých peripetiích rozhodl jít do voleb na vlastní triko, což nám bylo sympatické,“ říká k aktuální zakázce Charvát.

Má psy, a vlastně i manželku. Má spoty, a vlastně i kampaň. No a?
Vilém Rubeš

Míla KneprHezká kampaň. Konzistentní, nakoumaná. Jen mi z toho neleze Pavel Telička jako člověk, chybí mi aspoň trocha emocí. I když možná jsem odrazován „workoholikem“ v titulku. Já jsem přesvědčen, že workoholismus je obsesivně-kompulzivní porucha. Karoši,podle mne, nedělá z lidí hrdiny.
Míla Knepr (Silver Pack)

Přiznám se, že spot je tak dynamický, až mě z něj rozbolely oči. Logo a vizuály se mi líbí. Workoholismus, kterým se Pavel Telička prezentuje, však nepovažuji za nějakou mimořádnou hodnotu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Netuším, jak velká je skupina lidí, obdivujících workoholiky, které si navíc privatizoval Andrej Babiš. Ani stopa programu, takže co já tady vlastně kupuju?
Pavel Jechort

Moc vám toho neřekne, ale aspoň to trochu vypadá. Jenže to u voličů nevyhraje. Musí přece oblbovat, oblbovat a oblbovat.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkPředstavení nového Avengera! Klip má energii a spád. Je tam tolik střihu, že jsem uplně ve stresu, kolik toho Pavel ještě musí stihnout, navíc ta přísnost! Byla by škoda tam Pavla neposlat znovu a zkazit mu jeho 100% docházku.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýJe to celé takové nepatřičně dynamické a nelákavé. Spíš jak trailer k novému Rychle a zběsile. Jestli to je videoživotopis pana Teličky, tak OK. Jinak nevím, co se po mě chce...
Lukáš Těžký

Jasně zaměřený, forma odpovídá obsahu, dostatečně zajímavý do digitálního prostředí — chvilkama sice na hranici čitelnosti, ale jinak dobrá práce.
Jan Šimek (Mustard)

Tohle je prostě dobrý. Ačkoli jsou moje osobní volební preference jinde, tak tohle mě baví moc. Je to rychlý, věcný, precizně provedený a řeší to jen Pavla Teličku. Líbí se mi, že se do nikoho nenaváží a staví jen a jen na svých kvalitách. Padnoucí spot, pro sebevědomého a pracovitého člověka.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

3) ANO 2011 (39 %)

Andrej Babiš v červené čepici. Foto: Jiří Turek

Andrej Babiš v červené čepici à la Donald Trump. Foto: Jiří Turek

Reakce největšího českého e-shopu Alza.cz na kampaň ANO. Repro: Facebook Alzy

Reakce největšího českého e-shopu Alza.cz na kampaň ANO. Repro: Facebook Alzy

Česko ochráníme: Brusel

Česko ochráníme: Brusel

Česko ochráníme: Golf

Česko ochráníme: Golf

Česko ochráníme: Internet

Česko ochráníme: Internet

Česko ochráníme: Kvóty

Česko ochráníme: Kvóty

Česko ochráníme: Podnikání

Česko ochráníme: Podnikání

Česko ochráníme: Potraviny

Česko ochráníme: Potraviny

Česko ochráníme: Voda

Česko ochráníme: Voda

Česko ochráníme: Volání

Česko ochráníme: Volání

Česko ochráníme: Vyměňte europoslance, co nemakaj pro Česko

Česko ochráníme: Vyměňte europoslance, co nemakaj pro Česko

Heslo Česko ochráníme, spoty využívající podobu konverzací na internetovém Messengeru a červená čepice s nápisem Silné Česko, na tom staví hnutí ANO v čele s předsedou vlády Andrejem Babišem svou kampaň do letošních voleb do Evropského parlamentu. Kreativa je dílem Petra Topinky a Marka Prchala, ten zajišťuje i komunikaci online, včetně sociálních sítí. V mediamixu kampaně jsou rovněž venkovní nosiče. Červenou čepici, kterou si Babišův tým „vypůjčil“ od amerického prezidenta Donalda Trumpa (ten na ni před volbami na podzim 2016 použil heslo Make America Great Again), se šéfovi hnutí podařilo dostat třeba do hlavního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na čapku reagovala mimo jiné koláží také Alza.cz, největší tuzemský internetový obchod. ODS přitom poukazuje, že sousloví Silné Česko použila dřív ona, a to před dvěma roky.

Víte, já to tak trochu říkám nerad, protože mé politické preference leží úplně jinde. Ale tohle je, Petře, Máro a ostatní, prostě funkční řemeslo na plnou.
Vilém Rubeš

Míla KneprJe vidět, že tuhle kampaň dělali profesionálové. Je konzistentní, jasná, jednoduchá, přesně cílená, s tématy, která určitě budou rezonovat s cílovkou. Bude fungovat. Nejsem cílovka, takže mne odpuzuje strašení, polopravdy a manipulace. („Proč jdou evropské dotace na takové blbosti jako golfová hřiště?“ To nevím, ale na Čapím hnízdě golfové hřiště je...)
Míla Knepr (Silver Pack)

V jednoduchosti je prostě síla. Kampaně ANO jsou podle mého názoru úspěšné právě proto, že vezmou jeden nebo dva silné motivy a poctivě se jich drží celou dobu. Tentokrát je to červená čepice a zprávy v Messengeru. Může nám to připadat stokrát hloupé a populistické, můžeme se pohoršovat, že je to ukradené odjinud, ale v každém případě drží kampaň pohromadě, je jasná a čitelná. Myslím si, že ostatní strany (kromě Pirátů, ti už to umí) by se měly od hnutí ANO stále učit, jak dělat politickou komunikaci.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Některé zboží se nejlépe prodává do doby, než ho dostanete fyzicky do rukou, jak AB dokazuje v televizních debatách. Kampaň má na jedničku ve stylu kraď od těch nejlepších, byť s fakty zachází tím nejhorším možným způsobem a jasně tak dokazuje, že marketéři na peklo nevěří.
Pavel Jechort

„Co vymyslíme? Už to mám, dáme tam Messenger. To vypadá moderně a nemusíme se s tím už sr**t...“ Taková trochu rychlokvaška, čekal jsem větší babišovinu.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkKampaň má jasné sdělení, my se ptáme a tebe ochráníme, neptej se jak, stačí ti vědět, že to bude tvrdě a nekompromisně!
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýTentokrát to není ani řemeslně zas tak na špici: Z billboardů to vypadá, že je Česko nutné ochránit (tvrdě a nekompromisně) proti těm dvěma kandidátům. Čepice je (chtě nechtě) kopie z jiné kampaně a ještě na těch fotkách vypadá, že ji tam někdo panu předsedovi na hlavu propašoval v malování. Použití tématu dotací nebo ochrany krajiny je v celkovém kontextu poněkud chucpe. Dá si někdo toust?
Lukáš Těžký

Nebát se krást! I v tom je kampaň konzistentní s produktem.
Jan Šimek (Mustard)

Třicet procent za vizuály, které jsou naprosto jasné a zřetelné. Ale tím to končí. Zajímalo by mě, před čím to Česko tvrdě a nekompromisně ochrání. A vadí mi otevřená agresivita kampaně. A vadila by mi, i kdyby ji měl na plakátech kníže a ne Bureš.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

4) Evropa společně (35 %)

Až mě někdo probudí, možná to risknu unudit se k smrti ještě jednou.
Vilém Rubeš

Míla KneprKonečně někdo, kdo se nebije v česká/slovenská/japonská prsa a nevolá toporně, s pohledem do kamery, po obraně českých zájmů v Bruselu a před Bruselem samotným. Forma a obsah sedí.
Míla Knepr (Silver Pack)

Spot, který zapomenu ihned poté, co se na něj podívám. Záběry plné slunce a třesení rukama, a to vše bez silné myšlenky, to na výraznou a zapamatovatelnou kampaň opravdu nestačí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Opět je hlavní devizou něco, co kandidát dělal v minulosti. Chápu, že tady je alespoň nějaký důraz na bezpečnostní hrozby, kterým EU čelí. A co s tím tedy hodlá ESO dělat? Jednat společně? Cože?
Pavel Jechort

Podobně jako KDU-ČSL, věřím, že si to najde svého voliče.
Michal Šoller (Cognito)

Lukáš TěžkýKombinace děsu, zamyšlených pohledů a klišé s pomazánkovým máslem a musíme společně. Je to celé takové poslepované a nelícuje to...
Lukáš Těžký

Jasně formulované myšlenky i prostor pro diváka. Zpracování fajn, zajímavý a koukatelný. Za mě dobrý.
Jan Šimek (Mustard)

Proč to má tak strašnou kvalitu? Takovou si zaslouží jenom SPD.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

5) Spojenci pro Evropu (34 %)

Spojenci pro Evropu: Spolu jsme silnější

Spojenci pro Evropu: Spolu jsme silnější

Spojenci pro Evropu: Spolu jsme silnější

Spojenci pro Evropu: Spolu jsme silnější

Starostové a nezávislí (STAN)TOP 09ZeleníLiberálně-ekologická strany (LES) a regionální hnutí vstupují do květnových voleb do europarlamentu jako Spojenci pro Evropu. „Koalice integruje úspěšná hnutí z celého Česka a jejím cílem jsou úspěšné a silné regiony v úspěšné a silné Evropské unii,“ přiblížila mluvčí koalice Šárka Kuželová. Společnou kandidátku, která prosazuje proevropský přístup, aktivní zapojení Česka v Evropské unii a také odpovědnější přístup k aktuálním ekologickým otázkám, propaguje kampaň, která vznikla interně pod vedením kreativního ředitele Matěje Balcara a art directora Michala Kupilíka. Kromě modře laděných plakátů patří do kampaně také volební spot, který je variací na populární film Pelíšky. Jde o scénu z třídních schůzek, v níž slovíčko prcat teď nahradilo slovo brexit. „Volební spot se snaží odlehčeným způsobem poukázat na nezodpovědný populismus, který vede k oslabování, rozdělování a chaosu,“ uvádí mluvčí koalice.

„Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu! Klip se mi líbí a tuto koalici podporuji,“ prohlásil režisér Pelíšků Jan Hřebejk. „Klip se mi natáčel báječně, všichni zúčastnění byli na stejné vlně, hlavně lidi za kamerou a kolem ní. Byli to úžasní profesionálové, což je na klipu vidět,“ je přesvědčena herečka Eva Holubová. „Těším se k volbám, neboť nejdu volit menší zlo, ale dobro,“ dodala.

„Najít v roce 2019 v Česku nepopulistické, inteligentní a proevropsky smýšlející politiky je téměř zázrak. Domnívám se, že takovým uskupením by mohly být Spojené síly pro Evropu,“ nechal se slyšet Jan Hrušínský, principál Divadla Na Jezerce, který si v klipu střihl roli válečného veterána, podobnou té, kterou měl v Pelíšcích Jiří Kodet. „Přál bych si, aby mě nejen v Evropské unii, ale i u nás zastupovali slušní a prozápadně orientovaní lidé. Podporuji proto všechny demokratické síly, které vzdorují lžím, krádežím, manipulaci a populismu. To je největší nešvar, který se v naší zemi rozmohl. Soudruh, který v závěru spotu ode mě dostal holí, není mluvčím žádného opravdového prezidenta,“ prohlásil Hrušínský.

Přesvědčení pomrkávají na přesvědčené - a kANOvarana táhne dál. Takhle se kriket nehraje.
Vilém Rubeš

Míla KneprTo se stává, když se objeví takovej ftipnej nápad na televizní spot... a pak se k tomu udělají modré billbordy s klišoidními headlines. Koncept, idea kampaně? No to ani náhodou.
Míla Knepr (Silver Pack)

Variace na Pelíšky je povedená. Z plakátů až oči přecházejí, takže jsou celkem nepřehlédnutelné. Jen headliny jako Volte Spojence, volte Evropu jsou dost vágní a nicneříkající.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Klip celkem fajn, ale co si z toho mám vzít? Že jako nechtějí Czexit? A není to přeci jen trochu málo?
Pavel Jechort

Má se to asi tvářit zábavně, ale mně to přijde hloupé. Sorry.
Michal Šoller (Cognito)

Lukáš TěžkýTen klip se tam vzal tak nějak náhodou nebo proč vůbec nesouvisí se zbytkem kampaně? Když už to šlo takhle hezky do vtipu, tak je přece škoda na plakáty zase nalepit obličeje, jedno obecné heslo, číslo kandidátky, loga stran... pořád totéž dokola.
Lukáš Těžký

Ale jo, taková jakože vtipná řachanda, T-Mobilu to dlouho fungovalo, tady taky.
Jan Šimek (Mustard)

Asi chápu, o co se snaží. A ta snaha je vlastně sympatická (za tu těch 30 %). Ale nefunguje. A neuhraje to za ně ani Holubová.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

6) KDU-ČSL (31 %)

Asi bych to neměl hodnotit, s lidovci jsem dělal na mnoha kampaních, ale ono jaksi ani není co. Tohle není kampaň.
Vilém Rubeš

Míla KneprJe tam všechno: telátko, český les, Evropský parlament, stranická radost, trocha toho filozofování. Jenže je to pekelná nuda. I když v té dnešní nabídce je možná trocha pekelné nudy ok, protože aspoň nestraší a nelže.
Míla Knepr (Silver Pack)

Vltava je tak překrásná skladba, že tomuto spotu přidává pár bodů navíc. Jinak je to jenom klasická pohlednice s voice overem, který obsahuje obraty jako „dějiny, které kráčely touto zemí“ nebo „otevírají se před námi nové výzvy“.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Další z řady nicneříkajících záběrů a frází. Já chci sakra nějaký program, nebo aspoň klíčovou tezi, USP, cokoliv, čeho se dá chytnout!
Pavel Jechort

Video seznamuje diváka s myšlenkou i s životem kandidáta. Tohle může fungovat, takže palec hore.
Michal Šoller (Cognito)

Lukáš TěžkýNejdřív to vypadalo jak propagace turistiky v českých lesích, chyběl už jen košík plný hub. Tak trochu to zavanulo jedním starším klipem z Vysočiny. Pak dáme něco tradičnímu elektorátu strany, OK. Nesmíme zapomenout na mladé: palec, high five. Máme tam venkov? Jasně, šéfe. Závěr navíc dokázal, že do lesa se dá v Česku chodit i v saku, svetru a košili. A teď ještě otevřené gesto, pohled do kamery a jsme hotoví. Učebnicové. Uf, tak a máme to.
Lukáš Těžký

Informací je tam moc, balancují na hranici mezi mirkodušínstvím a prázdnýma frázema. Jen natočené je to jak na ČT z roku ’90.
Jan Šimek (Mustard)

Snaží se. Kladou důraz na krásu České republiky ve středu Evropy a na hodného pána. Ale zasloužilo by si to trochu šmrncu z Teličkova spotu.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

7) ODS (29 %)

Jsme srdcem Evropy. Chceme být slyšet. Tak zní hlavní vzkaz ODS voličům před hlasováním do Evropského parlamentu. Strana se prezentuje jako „rozumný hlas mezi dvěma extrémy“. Jako hlavní tvář ODS a zároveň jako spitzenkandidat, tedy lídr celoevropské frakční kandidátky, se staví Jan Zahradil, stávající europoslanec strany. V hlavním volebním spotu s ním vystupuje předseda ODS Petr Fiala. Dalším spotem Občanská demokratická strana brojí proti „Andrejovi“ z hnutí ANO. „Andrej si myslí, že jsou všichni úplně blbí,“ začíná spot, v němž má premiér a šéf ANO Babiš na své předvolební červené čepici nápis Dotace. Úvodní vizuál spotu na YouTube je variací na plakát filmu Blbý a blbější.

„Jsme brzlíkem Evropy.“ „Jsme nadledvinkou Evropy.“ „Jsme konečníkem Evropy.“ (A dále variuj, laskavý čtenáři, sám.)
Vilém Rubeš

Míla KneprDva lídři v neformálním a spontánním rozhovoru. Kvintesence prkennosti. Pokud je cílem kampaně potvrdit skalní voliče ODS, pak ok. Skoro bych se vsadil, že strategii kampaně vymýšleli sami politici podle hesla „budeme moudří a zároveň se navezeme do Babiše a Pirátů“.
Míla Knepr (Silver Pack)

„Hlavní“ video nás zavádí do krásné zahrady, kde pod rozkvetlým stromem důstojně a vznešeně hovoří pan Fiala s panem Zahradilem. Pak tu máme celkem povedený a srozumitelný antibabišovský animovaný spot. Tonalitou a provedením jsou obě videa jak z jiného světa.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

ODS ožije jen tehdy, když se vymezuje proti Babišovi. Zbytek je utahaná naředěná limonáda se špatně hranými party unavených lidí a plná nesmyslných frází o „Česku na špici Evropy“.
Pavel Jechort

Ještěže politici neumí hrát. To bychom jim to žrali ještě víc.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkTotálně bez energie, jak chce být ODS slyšel v Evropě, když není slyšet ani z vlastního klipu?
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýNejobecnější ze všech, uloudané, uspávací. A když tedy nemáme co říct sami, tak uděláme antikampaň. Meh.
Lukáš Těžký

Vědí, proti komu se staví, ok. Vtip se Zahradou je trochu prvoplán, ale zas se můžou odkazovat na Čapka s Masarykem. Největší problém tohohle spotu je název produktu.
Jan Šimek (Mustard)

Ta procenta jsou za snahu a docela hezké zpracování. Ale jinak to působí trochu uměle. Vlastně ne trochu, ale dost. A šustí to papírem.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

8) ČSSD (22 %)

Nevíme, kam jdeme, ani kolik nás je, ale přidáváme do kroku!
Vilém Rubeš

Míla KneprPokus o jednotnou a jednotící myšlenku kampaně. Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Vždyť tomu spotu nemohou věřit ani soc-demáci sami. Je to celé takové plastikové, nahrané a nedůvěryhodné. Politická strana jako česká kopaná - to by fakt měli lidi chtít?
Míla Knepr (Silver Pack)

Vzít si jako berličku fotbalovou hantýrku, proč ne. Závěrečný pohled na team ČSSD v rozmlženém obraze, který nás přesvědčuje, že je silný a jednotný, je však politováníhodný. Spot je tak ponurý a smutný, až z toho trochu mrazí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Na mě to působí, forma, obsah, hudba, že ČSSD spíše volá o pomoc jako strana. Už jsem z kapsy vytahoval pětikorunu. Volit bych je ale nešel, lítost nelítost.
Pavel Jechort

Nemastné neslané, přesto je to jedna z lepších věcí tady.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkPodle stadionu je vidět, že ČSSD dávno nehraje první ligu. Navíc použít fotbal, s pověstí jakou u nás má, jako analogii k férovosti, to chce odvahu.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýTak už jen doufám, že po tomto klipu mají i muži z řad sociální demokracie stejnou šanci skórovat.
Lukáš Těžký

Jsme země čutálistů, tak tam dáme mančaft, to bude dobrý — úplně to slyším. No a skončí to na křečovitě mluvících panácích, poloprázdné tribunce a stejném pocitu, jak z českého fotbalu.
Jan Šimek (Mustard)

Doufají sociální demokraté, že najdou obrození ve voličích z tribun fotbalových stadionů? Jinak ten spot totiž nechápu.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

9) KSČM (18 %)

V galaxii GN-z11 je dost nátřesk.
Vilém Rubeš

Míla KneprJe to vlastně čerstvý vítr - tedy v rámci KSČM. Je to o levici, s mladými lidmi, o blahu pro potřebné. Závěrečná výzva Dejme EU Konečnou, to je copywriterský majstrštyk.
Míla Knepr (Silver Pack)

Mají ti mladí politici, kteří vystupují ve volebním spotu, příšernou trému, nebo se mi to jenom zdá? Za pozornost v každém případě stojí drobné malůvky v pozadí, tam se odehrávají docela zajímavé věci.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tak přece je to strana mladých, minimálně tři se našli. Co na tom, že se jmenují Andrej a Arťom. Dejme EU Konečnou je prkeně zábavné.
Pavel Jechort

Soudruzi, tak takto ne. I děti ve škole recitují lépe. Takhle nesplníte plán ani na 10 %.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkTo je konečná.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýTo je přehlídka hesel! Akorát jdou tak trochu proti sobě. Česká levice společně a hned vzápětí Nenechme to tak. Tak jo, nenecháme!
Lukáš Těžký

Rozhejbaná powerpointová prezenzace. Nejdřív logo a akční název, pak velká spousta textu, kterou raději ještě odvykládají nahlas. A nakonec zas výzva k akci.
Jan Šimek (Mustard)

Jako jo... Komoušům se musí nechat, že přesně vědí, na koho cílí. A ačkoli mě to omlazování týhle strany děsí, zpracovaný to mají pro svojí cílovku velmi obstojně.
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

10) SPD (9 %)

Kdyby demagogie nadnášela, Okamura, Večerníček a Čížek by teď rotovali kdesi u galaxie GN-z11 (z pohledu Země té nejvzdálenější).
Vilém Rubeš

Míla KneprKampaň? Jaká kampaň, je to jen obdivuhodně konzistentní s jakýmikoli výstupy, projevy, výlevy SPD a jejího náčelníka. Já se toho všeho prostě štítím.
Míla Knepr (Silver Pack)

Skoro mi připadá, že SPD docházejí peníze!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Reklamní sedlina pro občanskou sedlinu, co si trh určitě najde. Když není dav, vrazte tam patnáct praporů, když není jásot, smíchejte to se zvukem z Doremi.
Pavel Jechort

Tohle raději ani komentovat nebudu. Byl bych asi vážně zlej.
Michal Šoller (Cognito)

Petr VáclavíkDramatická hudba, druhořadý voice over, rychlé představení hlavních hrdinů. Jako trailer k béčkovému filmu dobré, ale do kina bych na to nešel.
Petr Václavík (2Fresh)

Lukáš TěžkýKdo zůstane doma, volí současnou politiku Evropské unie, Česká politika na prvním místě... Aha, tak to je snad lepší zůstat doma, ne? Ale zase zmínili šmakulády, tak teď nevím.
Lukáš Těžký

Přemýšlím, proč ke všem negativním věcem, o kterých mluví, ukazují tak pozitivně jehovistický obrázky jak z prvomájového průvodu. Mohli být ještě strašidelnější.
Jan Šimek (Mustard)

#bleju (Nad zpracováním. Můj politický názor na tenhle bizár je sice stejnej, ale tohle je opravdu pouze hodnocení zpracování.)
Kateřina Tvrdíková (Friendly)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Hezucký je fajn, ale mohl udělat větší divočinu“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 22. týden 2019

  1. Brain One: Dvojky to umí za míň (45 %)
    značka: CZC.cz, klient: Mall Group
  2. Beefbrothers: Tvoje brána do světa sportu (44 %)
    značka, klient: Livesport
  3. Legendární rok 2004 (44 %)
    značka, klient: Kino Světozor
  4. Up & Up: Razíme tradiční hodnoty (40 %)
    značka, klient: Česká mincovna
  5. McCann: Neznalost pravidel nás může stát život (35 %)
    značka: 1224, klient: Česká kancelář pojistitelů

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

  1. Dvojka CZC.cz zapojila Hezuckého (45 %) 

Dvojka na online trhu s elektronikou CZC.cz se v nové kampani Dvojky to uměj za míň opět vymezuje vůči konkurenci. Tvrdí, že dvojky svým zákazníkům šetří peníze a k tisícům produktů rozdává jako dárek powerbanku. „Pokud má naše hlavní konkurence stejný produkt levněji, jsme připraveni cenu dorovnat. Tato služba se jmenuje Garance skvělé ceny a v šestiměsíčním pilotu jsme peníze vrátili bezmála několika stům zákazníků,“ vysvětluje obchodní ředitel CZC.cz Tomáš Pilský.

Do spotů e-shop angažoval Patrika Hezuckého, dvojku Ranní show na rádiu Evropa 2 za Leošem Marešem. Hezucký si v jednom ze spotů nasazuje kožich, typický právě pro Mareše, v jiném s odkazem na jedničku trhu Alzu žehrá na „mimozemské“ ceny. „Hledali jsme, kdo dál je taky taková dvojka, a našli jsme Patrika Hezuckého. Ten stál navíc méně než jeho o kapánek slavnější parťák z rozhlasové ranní show. A na zkušenosti, že dvojky jsou levnější, jsme tedy postavili i naši novou kampaň,“ uvádí Milan Duda, marketingový ředitel CZC.cz.

„Dvojky to uměj za míň“ je skvělý koncept. Vybrat si jako tvář kampaně Patrika Hezuckého je zase výborný nápad. Takže palec nahoru.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprJablka a hrušky už to byly. Teď Mareš a Hezucký. Oceňuji, že CZC.cz se konceptu dvojky nevzdává. Nevyšly hrušky. Zkusíme pana Hezuckého. Ten taky nevyjde. Pokud „dvojka“, tak to fakt musí být víc nakoumané.
Míla Knepr (Silver Pack)

Stavět kampaně na tom, že jste dvojka (jestli vůbec), mě úplně nebere. Hezucký je fajn, ale až moc se drží při zemi. Nebál bych se z toho udělat větší divočinu.
Michal Šoller (Cognito)

Martin FrkoVtip Hezucký-Mareš, CZC.cz – Alza, to mě baví. Nejdelší ze spotů už mě trochu nudil, ale Hezucký s kožešinkou přes ramena je výborný. Přemýšlím nad tím, co mi tam chybí. Možná hudba? Působí to trochu neukotveně.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Mě to baví, dává mi smysl, produkce minimalistická, ale fajn, jo a jo.
Pavel Jechort

Líbí se mi, že CZC.cz se drží své komunikační strategie. Patrik Hezucký je opravdu skvěle trefená dvojka. Spoty jsou vtipně napsané a když zavřu oko nad tím, jak jsou natočené, tak je to fajn.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Avis to furt není. Ale aspoň už je tam pozice dvojky převrácená do komunikovatelné výhody. Jen to sedí na dvojkové prdeli.
Vilém Rubeš

Škoda, že Patrik nebyl o něco vtipnější, protože jinak se toho ve spotech moc zajímavého neděje.
Vratislav Šlapák (Mustard)

2./3. Livesport propaguje Petr Čech (44 %)

Česká technologická firma Livesport odstartovala globální kampaň s fotbalovým brankářem Petrem Čechem. Koncept kampaně vychází z toho, že Čech po této sezóně ukončí profesionální kariéru, ale sportem bude žít dál - jako fanoušek, který má díky Livesportu vždy po ruce ty nejrychlejší sportovní zprávy z více než 35 sportů. První spot byl nasazen 10. května, se začátkem letošního mistrovství světa v hokeji, na podzim mají následovat dva další. Kampaň poběží rok a je globální - kromě českých stanic ČT Sport, Nova, Nova Sport a O2 TV Sport bude spoty vysílat Eurosport během velkých sportovních událostí jako French Open nebo US Open.

Wow, to je ale rozjetá párty! Sem by chtěl patřit každý. Nebo taky ne... Navzdory Petru Čechovi průměrná kampaň.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprHmmm. Takové normální. Nic překvapivého, nic kreativního, nic inspirativního. I já jako sportovní dezolát vím, že Petr Čech bubnuje...
Míla Knepr (Silver Pack)

Už vídím, jak se Péťa otačí v různých videích jako Travolta. Peťa zapojil nejen svojí tvář, ale i svůj koníček a svojí hučku. Celé to do sebe hezky zapadá.
Michal Šoller (Cognito)

Martin FrkoI Petr Čech je jenom obyčejný fanoušek, který má rád sport, i když ho nebude dělat aktivně. A z téhle reklamy to čiší. Je v tom nadšení, síla, kterou každý sport přináší, a spojení všech, kteří ho mají rádi. Za mě palec nahoru. I za vizuály.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Sportovní hvězdy by měly mít reklamu ze zákona zakázanou. Celou dobu dřeš jak mezek, pak tohle.
Pavel Jechort

Petr je hvězda nehasnoucí - zahodí kopačky, popadne paličky a je z něj Ringo Starr! Z filmařského pohledu profi práce, ale ta nadsázka v příběhu je opravdu veliká.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Krok jedna: vezme se sportovec. Krok dva: a je to. Krok tři: opakuj krok jedna.
Vilém Rubeš

Množství natočených spotů tady chytře uleví jednoduchosti sdělení, které by jinak brzy nudilo.
Vratislav Šlapák (Mustard)

2./3. Světozor slaví 15 let (44 %)

Pražské kino Světozor slavilo od 24. do 30. května narozeniny filmovou přehlídkou Patnáct. Kromě toho si k 15. výročí novodobé historie nadělilo čtyři znělky, které budou celoročně promítány před filmy. Diváky přenesou na fiktivní výstavu Legendární rok 2004. Školní třídu teenagerů, kteří se v roce 2004 narodili, výstavou provádí osobnosti známé z této doby. Role průvodců si zahráli bývalý premiér za ČSSD Vladimír Špidla, sportovkyně Kateřina Neumannová, zpěvák Sámer Issa a herec Matyáš Valenta. To vše zúčastněně sledují i třídní učitelky, herečky Halka Třešňáková a Simona Babčáková. Autory nových znělek jsou režisér Jakub Jirásek, kameraman Filip Rejč a střihač Alan Sýs.

Tohle je neuvěřitelnej bizár a strašně mě to baví. Hrozně si cením věcí, co nikoho nekopírujou a jdou si svou vlastní cestou. I po několikátém zhlédnutí si všímám zábavných detailů. Bravo!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprPochopil jsem myšlenku. A pochopil jsem, že vybrat prkennější speakery už určitě nešlo.
Míla Knepr (Silver Pack)

No je to hezké a zajímavé, ale nějak jsem to celé nepochopil.
Michal Šoller (Cognito)

Martin FrkoMá to svůj vtip. Místy je to trochu dlouhé, ale faktem je, že to dokoukám až do konce. A navíc, klipy mají i vzdělávací funkci. To se počítá taky.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Asi to byl záměr, ale postavit více než minutové spoty na nejnudnějších lidech v Česku prostě nejde.
Pavel Jechort

Dívat se na Vladimíra Špidlu, Kateřinu Neumanovou a Sámera Issu, jak nás provádí rokem 2004 ve Veletržním paláci, ve mně probouzí směsici různých pocitů. Asi můžu říct, že ten zážitek otevřel mou „artovou čakru“, protože ty pocity ani nedokážu popsat. Je v tom trochu překvapení, pobavení, nostalgie a hodně velké proč.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Zajímavý nápad. A ještě zajímavější je úspěšná snaha ho totálně zabít, unudit diváka k smrti, a připomenout mi ty, které - na vás se dívám, Neumannová se Špidlou! - jsem už úspěšně vytěsnil...
Vilém Rubeš

4. Mincovna jde do televize s Hádkem (40 %)

Výrobce a prodejce pamětních mincí a medailí Česká mincovna vzala do své kampaně herce Kryštofa Hádka. Ten je hlasem nových televizních spotů, které v květnu a červnu uvidí diváci v České televizi, na Primě a na internetu. Spoty mají rozšířit povědomí o produktech České mincovny a zaujmout nové sběratele investičních mincí a medailí. „Cílem kampaně je oslovit širokou veřejnost ve dvou úrovních. Zaprvé chceme informovat o tom, že všechny oběžné mince se razí u nás, takže lidé jsou s námi vlastně v každodenním kontaktu. Navíc chceme ukázat, že investování do zlatých a stříbrných pamětních investičních mincí má velký smysl. A tento kov by neměl chybět ve vlastnictví žádného střadatele,“ vysvětluje hlavní cíle kampaně Jaroslav Černý z České mincovny.

Ze spotu s mincí na břiše je mi z nějakého nevysvětlitelného důvodu úzko, kondomat na mě působí pozitivněji. Dobré je, že videa mají svůj rukopis.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprSlýchával jsem v agentuře hlášku „hele, máme takovou vtipnou stórku“. Tak to jsou ony. Nejde o to, jestli jsou vtipné (nejsou), ale o to, že nedokážu pochopit, kdo je cílovka, co se jí nabízí, jaký je benefit. Že by nadsázka?
Míla Knepr (Silver Pack)

Trošku netradiční spojení, ale já tleskám všemu jinému... takže tleskám.
Michal Šoller (Cognito)

Martin FrkoLíbí se mi to. Spojení něčeho tak tradičního, jako je památeční mince z mincovny, a moderního, jako jsou spoty, docela funguje. Up & Up se toho nebála a výsledek je povedený. Fakt jsem se zabavil.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Se nám totálně rozjela kreativa a zapomněla, co prodává a komu prodává.
Pavel Jechort

Tyhle prodavače mincí jsme měl vždycky nějak poblíž prodejců sad hrnců za cenu ojetého vozu. Tato kampaň to jen utvrdila.
Vilém Rubeš

Nevím, na základě jakých průzkumů zacílili zadavatelé svou kampaň, ale tradiční hodnoty mi z toho nevycházejí.
Vratislav Šlapák (Mustard)

5. Pozor na sekundární nehody (35 %)

Česká kancelář pojistitelů představila komunikační kampaň, kterou chce upozornit na problematiku takzvaných sekundárních dopravních nehod a zopakovat ty nejdůležitější kroky při nehodě nebo poruše. Sekundární nehody jsou situace, kdy jedna havárie nastane v důsledku jiné nehody v jejím bezprostředním okolí - typicky jde o srážku s odstaveným nebo poškozeným vozidlem, ale také hromadné bouračky.

Kampaň běží od poloviny května do konce listopadu a má zasáhnout téměř 95 % řidičů ve věku 18 do 65 let. Jednou z jejích nejdůležitějších komponent je takzvaná Karta řidiče, která má podobu instrukcí a je určena pro trvalé umístění do vozidla. Česká kancelář pojistitelů jich plánuje vytisknout a distribuovat asi 250.000 do vybraných autosalonů a autoškol, budou k dispozici i na různých akcích pro veřejnost.

Edukace v oblasti bezpečnosti dopravy není nikdy dost, a video s mafiány je navíc vtipné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprJá se snažil, opravdu snažil. Viděl jsem spot šestkrát. A teprve pak jsem pomalu začal chápat, o čem by to tak asi možná mohlo/mělo být. Marně vzpomínám na kruciální otázku skvělého kreativního ředitele „is it simple enough?“. Tady spíš otázka zněla „co bychom tam ještě mohli vrazit?“. 
Míla Knepr (Silver Pack)

U závažnějších témat na mě působí víc strašení než humor. Já už třeba na mobil za volantem nešahám.
Michal Šoller (Cognito)

Martin FrkoPrvních pár vteřin jsem byl zmatený, co z toho vyleze. A taky zvědavý. Ale to je právě to, co ve spotu funguje. Zvědavost mě dovedla až na konec a sdělení padlo na úrodnou půdu. Kombinace mafie, pravidel silničního provozu, herecké obsazení, to je takový mišmaš, že to nakonec dává smysl.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Úplně vidím, jak krásně spot vypadal na shooting boardu. Ale v reálu je to takové umolousané a bez espritu.
Pavel Jechort

Ukázat, že pravidla musí dodržovat i mafiáni, je hezký nápad s potenciálem udělat vtipnou reklamu. Bohužel to úplně nevyšlo. Making off mi napovídá, že režisér měl možná jinou představu a že tenhle tvar vznikl ve střižně, když někdo jiný převzal opratě – nevím, spekuluju. Ale na place byl low-loader, z kterého je zastřižená jedna vteřina (to se dalo vyřešit rigem na dveře za zlomek ceny low-loaderu). Je tedy možné, že je z low-loaderu natočené něco, co se nepoužilo? Třeba vtipný dialog? Pak tam byl steadycam. Existují z něj záběry, v kterých je využitý? Nevěřím, že si někdo vezme steadycamistu jen kvůli pohybu „jeden metr dozadu“ (to se dá udělat mnohem levnějším způsobem, třeba z easyrigu). Když to shrnu - spotu chybí vtipný dialog a filmařina, které by podpořila vyprávění příběhu. Většinou tu píšu o tom, že „production value“ je podceněná, ale tady příliš mnoho možností způsobilo jen zmatek.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Dnešní vytuněné WTF, navíc i kolosální NKP.
Vilém Rubeš

Dobrý nápad, zajímavá tonalita, rád si počkám na další exekuce.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Dlouho jsem neviděla tak skvělé printy, jako má KRNAP“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 23. týden 2019

  1. Není zvěř jako zvěř (56 %)
    značka, klient: Krkonošský národní park
  2. WeAre Productions: Do Vltavy za dobrou věc (54 %)
    značka, klient: Alsa
  3. Triad Advertising: Gambrinus vs. Copperfield (52 %)
    značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj
  4. Department: Spojuje nás víc, než si myslíme, a to je Prima! (33 %)
    značka: TV Prima, klient: FTV Prima
  5. Symbio: Dej si pauzu na Ruby (31 %)
    značka: KitKat, klient: Nestlé

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotili 4 kati. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Krkonoše bojují proti odpadkům (56 %)

Petlahvoň odhozenec

Petlahvoň odhozenec

Vlhčenec ubrouskový

Vlhčenec ubrouskový

Obalík sušenkovitý

Obalík sušenkovitý

Sáčkovec šustilka

Sáčkovec šustilka

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) se rozhodla vyhlásit boj odpadkům a odstartovala osvětovou informační kampaň. Cílem kampaně, která potrvá dva měsíce, je upozornit návštěvníky parku, aby dbali na to, že po nich v parku nesmí zůstávat odpadky. Příroda si s nimi totiž sama poradit nedokáže. „Na horách nejsou rozmístěny odpadkové koše. Do národního parku nepatří. Odpadkové koše mají své místo v městských parcích, ne v přírodě, kde by jejich obsah byl vystaven nejen povětrnostním vlivům, ale i divokým zvířatům. Prostě, co si do přírody přineseme, musíme si i odnést,“ uvedl ředitel Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. Inspirací pro kampaň, ve které různé druhy odpadků dostávají rodové a druhové jméno, kterými se běžně označují zvířata nebo rostliny, byly pro tvůrce kampaně především pozoruhodné názvy fauny a flory krkonošské přírody. Odpadky v krkonošské přírodě se s určitou mírou nadsázky stávají invazivními druhy, pro které realizátoři kampaně identifikovali novou čeleď – čeleď odpadkoušovitých. Z nejčastěji se vyskytujících druhů v Krkonoších lze jmenovat zejména petlahvoně odhozence, vlhčence ubrouskového, sáčkovce šustilku nebo obalíka sušenkovitého.

Dlouho jsem neviděla tak skvělé printy.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hezké vizuály s nádechem vtipu, i když téma není moc vtipné. Lidé jsou prostě prasata, tady je asi každá kampaň marná.
Michal Šoller (Cognito)

Za mě fajné, teď to ještě pověsit na každý strom.
Pavel Jechort

Chytrá kampaň míří na blbou cílovku. Chytří odpadky neodhazují. To pitomci - a ty to mine. Ale jakožto vykázaná snaha dobrý.
Vilém Rubeš

2. Plav pomáhat, nabádá spolek (54 %)

Spolek Alsa je jedinou organizací, která v Česku bojuje proti amyotrofické laterální skleróze (ALS). Spotem zvala na charitativní akci Prague City Swim, která proběhla 7. června na pražském Střeleckém ostrově. Jejím cílem je jako v Amsterdamu nebo Londýně propojit stovky plavců i paddleboardistů, kteří svou účastí v závodu mohou přispět na vývoj léčby a zároveň pomoci dostat tuto nevyléčitelnou nemoc do povědomí široké veřejnosti. ALS je fatální onemocnění nervových buněk, na které dosud neexistuje účinná léčba. Do širokého povědomí se dostalo díky virální kampani Ice Bucket Challenge v roce 2014, které zúčastnili i Bill Gates, Barack Obama nebo Elon Musk.

Skvělá kamera. Dobře vymyšlený slogan. Čistá práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hezky natočeno, někdy prostě není třeba složitostí. Tak šup pro plavky.
Michal Šoller (Cognito)

Příběhově žádný zázrak, ale hezky natočeno, voiceover taky fajn. Pro dobrou věc vznikne dobrý spot, klasika.
Pavel Jechort

Body za exekuci, jinak žel bohu bez překvapení. Kde je Michael Conrad a jeho osobní Ice Bucket Challenge?
Vilém Rubeš

3. Copperfield kouzlí pro Gambrinus (52 %)

Iluzionista David Copperfield, o kterém nebylo v Česku léta slyšet, opět míří na televizní obrazovky, tentokrát jako reklamní tvář piva Gambrinus. Ve spotu od agentury Triad Advertising si poprvé ve své kariéře před kamerami zkusil, jaké to je, když se kouzlo nepovede. Spot od Triadu je další připomínkou letošních 150 let značky Gambrinus, výstup slavného mága je poslední fází výroční kampaně.

Na tomto pozitivně vnímám tři věci: zaprvé že si kreativci očividně při vymýšlení a realizaci kampaně vyhráli a královsky se pobavili, a na výsledku je to vidět, zadruhé že neopouštějí Jolandu a zatřetí cením si klienta a jeho smyslu pro lehké bizarno.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Líbí se mi nápad, provedení i vizuály. Jen bych vypustil dabing... V mizení piva nás Čechy nemůže ani Copperfield předčit.
Michal Šoller (Cognito)

Bizááár. Včetně té koncovky, která z Las Vegas dobrzdila na úroveň čtyřky bez větráku a jsme zase doma. A že to muselo stát pěkný love.
Pavel Jechort

Před dvaceti lety by to byl trhák, před deseti neprůšvih. Dneska je to jako Stierlitz. Jo, a bez pointy.
Vilém Rubeš

4. Prima s největší image kampaní (33 %)

Skupina Prima odstartovala svou dosud největší image kampaň na podporu svého hlavního televizního kanálu a značky Prima. Kampaň vyzdvihuje základní hodnoty důležité pro klíčové cílové skupiny televize, hodnoty jako přátelství, sounáležitost a rodina. Zachycuje reálné lidi, kteří v běžných životních situacích zažívají společné zážitky, stejně jako je spolu prožívají diváci u televizních obrazovek. „U příležitosti 26. narozenin značky Prima chceme posílit její vnímání u diváků jako značky přátelské, která je součástí jejich každodenního života a s níž mohou společně prožívat všechny své emoce. Logicky tak navazujeme na současnou komunikaci v duchu Je nám spolu Prima a dáváme jí nový, emocionálnější rozměr, což je demonstrováno na běžných životních situacích, ve kterých reální lidé prožívají silné emoce,“ uvádí Marek Singer, generální ředitel Primy.

Výjevy ze života. Dost rozvláčné, ale celkem milé, protože přece nebudu nenávidět malou holku, které rodiče koupí psa, nebo rodiče, kteří se bojí o dceru odjíždějící kamsi vlakem, nebo muže hladící těhotné břicho své ženy. Líbí se mi slogan o spojení. Ale jinak by to mohla být kampaň úplně na cokoliv – čokoládu, banku, pojišťovnu, nealko drink, pleťový krém.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Na mě je to moc uspávací, ale já ani nejsem televizní divák, tak jim věřím, že to cílovku dokáže chytit za srdíčko.
Michal Šoller (Cognito)

Zkusil jsem si minutu a tři čtvrtě zpívat „klišé klisé klišé klišé“ a bavilo mě to neskonale víc. Dlužíte mi dvě, vlastně čtyři minuty života.
Pavel Jechort

Radegast, Bírell, České dráhy, libovolná pojišťovna, kterákoliv spořící banka, hypotéka i životní pojištění? Cokoli z toho! Zcela univerzální sada záběrů, prodatelná komukoli a kdykoli. Dobře natočená nuda k... Však víte. O Primě řekli prd.
Vilém Rubeš

5. KitKat má nově růžovou barvu (31 %)

Po loňském Mistrovství světa v pauzování přichází značka KitKat s kampaní, jež doprovází uvedení nového produktu KitKat Ruby ze speciálních růžových kakaových bobů. Komunikace běží na Instagramu, YouTube a v kinech Cinestar a má za cíl aktivizovat zejména mladé lidi do 25 let. I proto se tváří kampaně stal youtuber a komik Vladimír Kadlec vystupující pod přezdívkou @vladavideos, jehož fanouškovská základna na Instagramu přesahuje půl milionu lidí. Realizace se opět odehrává pod taktovkou agentury Symbio.

To, že tváří kampaně je youtuber s půlmilionovou základnou fanoušků, mě nechává chladnou. Ale jeho pes je fešák, no jo, retrívři jsou prostě nej. A ještě v kombinaci s růžovou čokoládou, co víc si přát?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je zajímavé, že růžovou čokoládu promuje kluk. Nicméně si nemůžu pomoc, ale přijde mi, že by se KitKat mohl víc odvázat. Dal bych tomu pořádnou čočku, teda boby, teda růžové boby...
Michal Šoller (Cognito)

Ruby - naruby? Tohle by Pavel vymyslel v osmi letech a to si jasně přizná, že není bůhví jaký kreativec.
Pavel Jechort

Takový ten momenttm, kdy chcete ukázat pauza naruby, ale ukážete pauzu vzhůru nohama, protože vaše myšlení je mdlé. Že je s tím klient nevyhodil, nechápu. Exekuce stejně nudná jako cokoli mdlého.
Vilém Rubeš

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Rytmus ani GoGo na české Pěnožrouty nestačili

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 24. týden 2019

  1. WMC Grey: Pěnožrouti 2 (52 %)
    značka: Kofola, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  2. Zaraguza: Město je tvoje fitko (50 %)
    značka: Rexona, klient: Unilever
  3. 2Score: Hledáme fotbalové hvězdičky (46 %)
    značka, klient: Fotbalová asociace ČR
  4. McShakespeare: O kousek lepší Česko a Slovensko (44 %)
    značka: Míša, klient: Unilever
  5. Zaraguza: Alkosebevědomí (33 %)
    značka: Axe, klient: Unilever

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kofola opět aktivuje Pěnožrouty (52 %)

Po loňském úspěchu přichází Kofola ČeskoSlovensko ve spolupráci s agenturou WMC Grey s druhou vlnou kampaně Pěnožrouti. Aplikace Pěnožrouti 2 opět umožní načtením loga z půllitru s čepovanou Kofolou zobrazit různé postavičky. Klíčovým nástrojem pro chytání Pěnožroutů je rozšířená realita. Kampaň bude podpořena třemi patnáctivteřinovými televizními spoty, doplňkovými příběhy v online prostředí či i POS materiály. V rámci kampaně bude také probíhat řada soutěží o lístky na hudební festivaly. Dojde i na lapání Pěnožroutů v areálu zoologických zahrad v Liberci, Olomouci a také na Slovensku.

Kofola využívá toho, co skvěle fungovalo už loni. Tak proč to ještě nevylepšit?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Martin FrkoZase apka, chytání Pěnožroutů, zase mobily u dětí. To mi asi vadí víc než to, že si dají Kofolu.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Těžko říct, chtělo by to vidět čísla o využití. Ale tak asi jo, když se jedná o Kofolu a druhé kolo.
Pavel Jechort

Bzzz. Bum. Bzzz. Ne můj šálek. Ale asi to funguje.
Vilém Rubeš

Míla KneprJá už to chválil loni. Takže držím lovcům pěny palce i letos. (Jen tedy ze slova „pěnchůdek“ se mi potí lýtka)
Míla Knepr (Silver Pack)

Pěnožrouti určitě pobaví a díky velkorysé produkci budou všude tam, kde bude jejich cílová skupina.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Proč měnit něco, co funguje. Léto patří Kofole a Pěnožrouti jsou jen taková třešnička na ehm... pěně.
Michal Šoller (Cognito)

Kdo jsou pěnězožrouti a k čemu je ta apka? Pro nezasvěcené jde o absolutně nesrozumitelné sdělení.
Aneta Klímová

Toto má nápad, vtip, propojení na značku, sezónu, prostě povedená letní zábava od Kofoly.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

2. Rexona cvičí s Rytmusem (50 %)

Češi a Slováci patří v rámci Evropy k jedněm z nejnezdravěji žijících národů. Kromě kouření a nadměrné konzumace alkoholu k tomu přispívají i oblíbená kalorická jídla a nedostatek pohybu. Nejčastějším argumentem, proč lidé necvičí, je nedostatek času. Značka Rexona se proto ve spolupráci s agenturou Zaraguza a s rapperem Patrikem Vrbovským alias Rytmusem rozhodla ukázat Čechům a Slovákům, že pohyb není jen čas strávený ve fitku. Jak v kampani Město je tvoje fitko říká Rytmus: „Hýbať sa dá všade.“ Kampaň odstartovala zprávou, kterou vypustil Rytmus na svém Instagramu a Facebooku. V ní oznámil, že se chystá otevřít největší fitness centrum ve střední Evropě. O pár dní později zveřejnil hero video, ve kterém představuje „své fitko“ – město.

Když si odmyslím své osobní antipatie k Rytmusovi, musím uznat, že je to vyvedená kampaň. A poměrně netradičně natočená (střídání monologů, hudby a bizarních scének). Dobrá práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Martin FrkoNa začátku jsem na to koukal nevěřícně, ale ono je to vážně hustý! Rytmus je svůj a vždycky bude, takže přestože to místy vypadá trochu jako nízkonákladový klip začínající kapely, má to šmrnc a snadno zapamatovatelný claim.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Já tedy Rytmuse moc nemusím, ale tohle je skvělý řemeslo. Copy, produkce, nápad, spojení s produktem...
Pavel Jechort

Jakýsi podezřelý arogantní týpek obtěžuje lidi ve městě a dává jim nevyžádané rady. Navíc ve městě, které přímo vizuálně smrdí. Taková antirexona. Nicméně agoška se pochlubí už v prvním záběru, kde podivný hrdina znečišťuje veřejný prostor odhozeným papírem.
Vilém Rubeš

Míla KneprFajn nápad s městem jako fitkem. Jen jsem dlouho přemýšlel, jestli „syntetické“ a hodně vyleštěné printy jsou záměrným dramatickým kontrapunktem k videím, nebo jestli to tak prostě nějak vyšlo...
Míla Knepr (Silver Pack)

Rytmus je prostě Rytmus a ty krátké sestřihy jsou docela svižné. Jenom škoda, že podle závěru hlavního spotu bych si myslel, že Rexona je buď osvěžovač vzduchu, nebo graffiti sprej.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Kampaň má své vtipné momenty, přesto mě to nechalo chladným, ale to je vlastně dobře, Rexona funguje.
Michal Šoller (Cognito)

Rexona si dává do těla nový Rytmus. Mě to baví a fanoušky Rexony očividně taky.
Aneta Klímová

Rytmus, alias influencer, video o ničem, alias o Rytmusovi, a značka má fajfku že dělá purpose o zdravém životním stylu. Jinak mi to hlava nebere.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

3. Hledají se mladí fotbalisté (46 %)

Fotbalová asociace představila v květnu, kdy pořádá nábory, novou kampaň se třemi fotbalovými ikonami - s Antonínem Panenkou, Karlem Poborským a Bořkem Dočkalem. Příběhy jejich slavných gólů v podobě televizních spotů cílí na začínající fotbalisty i jejich rodiče a podporují náborovou činnost fotbalových klubů po celém Česku. Produkci kampaně zajistila sportovně-marketingová agentura 2Score, která má na starosti i komunikaci dlouhodobého náborového projektu Můj první gól.

Takový to, když máte příležitost zapojit do kampaně slavné osobnosti, ale nevytvoříte nic, co by stálo za pozornost. Bohužel promarněná šance.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Martin FrkoMoc se mi líbí nápad kampaně. To propojení významné fotbalové osobnosti a dětí, které by jednou chtěly dokázat totéž. Jediné, co bych dotáhl, je zpracování.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Ale jo, vedeme děti ke sportu a dokázali jsme vybrat i pár fotbalových jmen, u kterých se neotřeseme hrůzou.
Pavel Jechort

Je to stokrát viděná nuda, ale - přiznejme si - aspoň to má jasnou zprávu. To se o jiných kampaních v téhle sbírce říct nedá.
Vilém Rubeš

Míla KneprA vlastně je to milé a fajn. I ten Poborský tam dává smysl, protože náborový spot je i/především pro rodiče...
Míla Knepr (Silver Pack)

Jednoduchá, fungující idea, která hned vyvolává emoce, snad jen by si zasloužila lepší technické zpracování.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Zajímavé propojení, ale na špunty by víc platil aktuální Ronaldo či Messi, pánové Panenka a Poborský už jsou trošku víc z historie. Škoda, že musíme zůstat na zemi, ale třeba se z těch prcků vyklube další Pavlík Nedvědů.
Michal Šoller (Cognito)

Fotbalová asociace hraje na notu národnosti a melancholie. Myslím, že se to rodičům budoucích fotbalistů může líbit. PS: Panenka s Panenkou jsou skvělí.
Aneta Klímová

Hezký insight, celá exekuce dost pokulhává. Ale věřím, že tatínky těchto ratolestí to povzbudí, aby ratolesti dál vozili na tréninky a doufali, že jednou se děti proslaví.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

4. Míša se věnuje přírodě (44 %)

Tradiční značka zmrzliny Míša přizvala agenturu McShakespeare a s její pomocí odstartovala iniciativu O kousek lepší Česko a Slovensko. Značka se rozhodla využít své dlouhé tradice - na trhu je od roku 1962 - a chce udělat něco pro dobro společnosti. Zaměřila se na přírodu, chce motivovat lidi, aby nevyhazovali odpadky v přírodě a třeba i posbírali ty, které tam zanechali jiní. Na microsite kampaně se můžou uživatelé zapojit několika způsoby – od sdílení fotky s hashtagem #okouseklepsi až po organizaci uklízecí akce na vybraném místě, s jejíž organizací Míša pomůže a dodá uklízecí soupravy a zmrzlinu pro účastníky.

Martin FrkoJe to hezké, české, v podstatě i milé. Nevím, jestli mne zrovna z gauče zvedne nanuk Míša, ale určitě je fajn se bavit o tom, že musíme nejprve začít každý sám u sebe. Docela se mi líbí, že v klipu učí děti své rodiče.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Každou snahu zlepšit zemi a neprodávat jen tuny produktů se cení. Nápad dobrý, dokonce si myslím, že na spoustu lidí funguje a bude fungovat. Natočit se to dalo líp, ale tipuju, že rozpočet byl spíš skromný.
Pavel Jechort

„Neděláme žádnou agitku,“ řekli - ale udělali. A všechno je tak tisíckrát ohraně hebké, od voiceoveru po děti, šlechetnější rodičů. Banálium.
Vilém Rubeš

Míla Knepr„O kousek lepší Česko“ je hezká lajna, pro Míšu uvěřitelná. Chvályhodná aktivace, jen to video působí jako agitka, v lepším případě reportáž regionální televize. Tak snad aspoň bude agitovat.
Míla Knepr (Silver Pack)

Marně hledám něco, co bych si ve spotu zapamatoval. Casting, hudební stopu, hereckou akci, pointu...
Vratislav Šlapák (Mustard)

Kampaň mě ze židle nezvedla, ale dobrý skutek s Míšou by mohl. Tak šup, holoto líná, ať je odpad v pytlu a Mišák v břichu.
Michal Šoller (Cognito)

Míša se belhá tak trochu sám proti sobě. Na jednu stranu bojuje proti plastům v přírodě, na tu druhou jsou nanuky v plastovém obalu. Tak k čemu to je?
Aneta Klímová

Unilever má evidentně novou mantru, millenials, purpose a CSR. Spojení s Míšou mi trošku uniká, papírový obal na Míšu by mi dával větší smysl, ale aspoň to je jasné, bohulibé a prospěšné pro všechny.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj)

5. Axe zapojuje GoGa a Ega (33 %)

Agentura Zaraguza se rozhodla netradičně poukázat na to, že sebevědomí vyvolané alkoholem způsobuje klamné vnímání reality, přičemž mladí Češi a Slováci často řeší nedostatek sebevědomí právě alkoholem. Nová kampaň značky Axe od Univeleru opět ve spolupráci s youtuberem Gogem představuje hudební klip Alkosebevědomí, na jehož textu Zaraguza spolupracovala se známým slovenským rapperem Egem. Za hudební produkcí stojí Viktor Hazard.

Upozornit na fakt, že alkosebevědomí je falešné sebevědomí, mi přijde jako skvělý insight. Líbí se mi, že značka s GoGem spolupracovala už dřív a udržuje si tak kontinuitu. Když kampaň srovnám s Rexonou, rozhodně přidávám body za originálnější myšlenku. A přiznám se, že song se mi fakt hodně líbí. V rámci žánru super.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Martin FrkoAsi nesehnali Rytmuse, což? Přijde mi nešťastné spojení alkoholu a deodorantu. Přestože chápu, že oboje dodává lidem sebevědomí, tady to nefunguje – složité téma se propojuje s banálním. Mám z toho takový divný pocit.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Produkce dobrý, chápu i myšlenku, je bohulibá, ale podle mě nefunkční. Tomu nutkání zakončit takřka osvětovou kampaň packshotem bylo nutné odolat.
Pavel Jechort

„Nahraď alkohol antiperspirantem“ - zajímavá nabídka, ale nejsem si jistej, jestli se to ujme.
Vilém Rubeš

Míla KneprTrojjedinost youtubera GoGa v jednom reklamním klipu je na mne opravdu moc. Spolu s premisou, že mladí Češi často řeší nedostatek sebevědomí alkoholem, to vytváří málo uvěřitelný mix.
Míla Knepr (Silver Pack)

Škoda, že spot neudělali na tu Ice Chill Challenge, kterou má propagovat. Umím si na téma pánské sebevědomí a studená sprcha představit docela zábavnou kampaň.
Vratislav Šlapák (Mustard)

Dlouho jsem nezažil, aby mě něco tak moc nebavilo. Celé mě to minulo o parník.
Michal Šoller (Cognito)

To je tak, když máte fajn produkt, hodně peněz, ale myšlenka ne a ne přijít. No a pak vznikne z nedobrého nápadu slátanina bez hlavy a paty. Proč se proboha spojuje Axe jakkoliv s alkoholem? A co bylo cílem celého spotu?
Aneta Klímová

Sebevědomí a Axe je potenciálně super téma, jen do toho přidejme špetku moderní moralizace, influencera, které jenom letos propaguje značku č. už nevím kolikátou a „cool“ Ice Bucket - nebo to byl tentokrát Ice Chill??? - Challenge a je z toho další nepovedený hybrid.
Roman Trzaskalik (Plzeňský Prazdroj) 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

 

 

Reklamní katy oslovila slam poetry, víc ta od Woltu

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 28. týden 2019

  1. Wollein Films: Wolt Slam Poetry (54 %)
    značka: Wolt, klient: Wolt Česko
  2. Havas: Pojď se bavit s apkou Vlakem na výlet (41 %)
    značka, klient: České dráhy
  3. Fyi Prague: Z ceny vaší nemovitosti vám nikdo neukousne (38 %)
    značka: Bezrealitky, klient: Pricetown
  4. Loosers: Pomáháme vám být zážitkům blíž (35 %)
    značka, klient: Letiště Praha
  5. Optimio: Pro každou ženu a pro každý den (20 %)
    značka: Lactacyd, klient: Omega Pharma

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Pro Wolt rýmuje Jiří Charvát (54 %)

Služba na doručování jídla z pražských a brněnských restaurací Wolt přichází po roce působení v Česku se třemi spoty, které celé léto poběží v kinech a online. Ve videích, kde hraje hlavní roli slam poetry, se ukáže slammer a standup komik Jiří Charvát, který dal tři básničky o sushi, burgerech, pizze, hladu a doručení do třiceti minut sám dohromady. Pro zákazníky jsou přes léto přichystány také tematické soutěže o kredity na jídlo přes Wolt, a to na Facebooku a Instagramu. „V image videích, na které narazí hlavně diváci v pražských a brněnských kinech, jsme chtěli vizuálně a textově zajímavou formou připomenout tři nejpopulárnější jídla Woltu, zákazníka před filmem trochu rozesmát a inspirovat k objednávce přes Wolt, která po dvouhodinovém snímku přijde vždycky vhod,“ přibližuje David Krátký, marketingový ředitel Woltu pro Česko.

Jo, líbí. Má to spád, jeden záběr, linka jídlo a jakejsi Wolt, zbytek si najdu, doufám na mobilu. Za mě maká.
Pavel Jechort

No. Určitě to zaujme, je to jiné... a trochu znepokojivé. Po zhlédnutí spotů jsem nějak přestala mít hlad (například detail nahého chodila). Mám poněkud konzervativní názor, že kampaně o jídle by měly vzbuzovat chuť na jídlo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprNápad. Radujme se. Mně tedy propozice ‘kručí vám v břiše, objednejte si jídlo a do 30 minut ho přivezeme’ úplně žíly nerve, ale znám lidi, kterým je jedno, co jedí. Takže pro ně cajk.
Míla Knepr (Silver Pack)

Martin FrkoTak hurá. Se asi pizznu. Jak dlouho je Wolt na českém trhu? Půl roku? A dneska u něj všichni objednáváme obědy i večeře. A i když už ani reklamu nepotřebuje, tak tahle je extrémně povedená. Vtipná, chytrá a originální. Rozhodně víc než pizza s ananasem.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Jo, jo, jo, stranou od velkejch brífů vznikaj dobrý věci a tohle je jedna z nich. Už dlouho jsem neslyšel v reklamě hlášku, ale tahle s prasetem a ananasem je výborná.
Ondřej Souček

Rýmuje rozvoz, rýmuje. Ale jo. Hovězí je slabší, zbytek dobrej.
Vilém Rubeš

Má to svůj styl, který mě úplně neoslovuje, ale oceňuji, že Wolt jde svojí cestou.
Michal Šoller (Cognito)

2. Dráhy propaguje Metoděj Constantin (41 %)

České dráhy se s novou aplikací Vlakem na výlet pustily do letní kampaně pro mladé. Jejím účelem je seznámit studenty do 26 let s možností jezdit vlakem na prázdninové výlety za koupáním, hudebními festivaly, gastronomií a sportem, kterými je aplikace doslova nabitá. Navíc je upozorňují i na stálou 75% slevu na jízdném. Za kampaní, jež vznikla v rekordně krátké době a vyžadovala značnou flexibilitu zúčastněných, stojí agentura Havas. S kampaňovým spotem se mladí setkají převážně v online médiích, na sociálních sítích, v hudební televizi Óčko a v letních kinech po celé republice. Průvodcem spotu je Matěj Masařík alias Metoděj Constantin, moderátor, copywriter, herec a improvizátor v jedné osobě, který mimochodem vyhrál i mistrovství republiky ve slam poetry a stal se i českým šampionem mezinárodní rapové soutěže End of the Weak. Jeho rýmovaný slamový přednes z online spotu se dostal v mírně upravené verzi i do rádií.

Počáteční skepse mě přešla, když jsem si stáhnul apku. Normálně to není vůbec blbé, jak bych očekával. Za reklamou je i produkt, se kterým se dá opravdu zabavit. Jsem z toho trochu vyvedený z míry. A ještě u Českých drah.
Pavel Jechort

Ke všem machrům v oboru slam poetry chovám hluboký respekt. Ale prosím, zůstaňte raději v klubech, barech a hospodách. Podstatou slam poetry je podle mého názoru spontánní reakce publika na spontánní verše. Kampaň Woltu i Českých drah ukazuje, že snaha přenést tento fenomén do marketingových kampaní nebyl dobrý nápad, odcházím na Západ, sorry jako, já jsem pako.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprNějak se nám tady rozmáhá takový ‘nešvar’ - slam poetry do každé reklamy. Tenhle kus reklamy mě nebaví. Přijde mi nahraný, neupřímný, prkenný a podezřele rozjuchaný. Naštěstí nejsem cílovka, takže můžu koukat a nechat se bavit super opusy s panem Vetchým a hádankami, kampak že se to jede na výlet.
Míla Knepr (Silver Pack)

Martin FrkoSlamovat je asi módní dneska, jen aby se z toho nestala obehraná deska. A přestože je Metoděj skvělý slampoetr, tady mu to nějak nevěřím. Chybí tomu šmrnc, který měl Wolt. Na druhou stranu je to skvělá příležitost, jak oslovit mladé lidi, kteří se jinak snaží Českým drahám vyhnout obloukem.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

A tohle je akorát rýmovačka, není to špatný, ale trochu obyčejný.
Ondřej Souček

Když dva rýmujou, není to totéž. Naskočila mi kopřivka. Přesvědčivé jak ty nafocené ručníky na vlakových WC.
Vilém Rubeš

Na mě to nějak nelepí. Doufám, že to není tím, že už nejsem mlád.
Michal Šoller (Cognito)

3. Givi Kross a Jordan Haj tlačí apku (38 %)

Portál Bezrealitky umožňující prodej a pronájem nemovitostí svépomocí, představil letní kampaň. Jejím cílem je upozornit především na rychlost a jednoduchost transakce, kterou web nabízí i díky své mobilní aplikaci pro Android a iOS. Kampaň byla nasazena v červnu a červenci jako online sponzoring a také na billboardech, citylightech a v rozhlase.

Venkovní reklama portálu Bezrealitky

Venkovní reklama portálu Bezrealitky

Kampaň vznikla spoluprací interního marketingového týmu a agentury FYI Prague, režii zajistili Givinar Kříž a Jordan Haj. Bezrealitky garantují úspěšnost propojení majitele se zájemci od poloviny loňského roku. Naprostá většina domů a bytů u nich totiž najde kupce do jednoho měsíce od zveřejnění nabídky, déle než tři měsíce svého kupce hledají jen 2 % nemovitostí. V případě nájemního bydlení se vážní zájemci ozvou zpravidla do pěti dní. Pokud by nedošlo k propojení zájemce a majitele do tří měsíců, prodlouží Bezrealitky zdarma platnost inzerátu.

„Zvolili jsme kombinaci jednoduchého sdělení pro outdoor, kde pokračujeme v přímé komunikaci naší garance, se vtipným rozvedením hlavních benefitů pomocí příběhů v audiovizuální části kampaně. Chceme jasně ukázat, jak rychlý a jednoduchý je díky Bezrealitky prodej i pronájem nemovitostí,“ popisuje Hendrik Meyer, šéf webu Bezrealitky. „Máme to štěstí, že znalost naší značky i služby je konstantně vysoká, proto si můžeme dovolit v některých formátech redukovat sdělení na tu nejelementárnější úroveň. A zbylé pak využít k tomu, abychom naopak předali náladu a tonalitu naší značky.“

Hele jo, vidím tam jednoduchost, úsporu času a fakt, že mě neoškube agent. Nevím, jestli je to tak ve skutečnosti, ale minimálně bych vyzkoušel. Navíc jde o můj oblíbený formát 20 vteřin a pravidlo, že když to nedokážeš říct tak rychle, nemá smysl říkat nic.
Pavel Jechort

Srozumitelná, jednoduchá kampaň, za kterou se nikdo nemusí stydět. Ovšem venkovní billboardy, to je jiná písnička. Grafické provedení claimu je přímo z pekla. A celé je to sterilní a nenápadité.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprPekelné klišé, pekelná nuda. Škoda slov.
Míla Knepr (Silver Pack)

Martin FrkoJá si nemůžu pomoct, ale ten zelený pruh, já tam prostě vidím Air Bank. Ale k věci - sdělení je jednoduché, názorné, nemám se kde ztratit a vím přesně, jak to na Bezrealitky chodí. Skvěle zvládnuté, není tam nic navíc.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Tak tohle je první reklama, v níž hraje hlavní roli sklenice vody. Soustředil jsem se pouze na neklidné vlnění hladiny, sekundárně jsem si užíval další obsah stolu. Je jen mi líto, že nevyzbylo na ananas a sklenici se šumící tabletou celaskonu.
Ondřej Souček

Takový ten pocit, kdy to předříkáváte půl slova před voiceoverem, protože banál. A prodávat byt mezi kávičkou a dortíkem? Věru věrohodné!
Vilém Rubeš

Jednoduché a jasné. Někdy není potřeba vymýšlet bůhvíco, a přesto to bude fungovat.
Michal Šoller (Cognito)

4. Tomáš Třeštík fotil pro pražské letiště (35 %)

Letiště Praha: Pomáháme vám být zážitkům blíž (Loosers)

Letiště Praha: Pomáháme vám být zážitkům blíž (Loosers)

Letiště Praha: Pomáháme vám být zážitkům blíž (Loosers)

Letiště Praha: Pomáháme vám být zážitkům blíž / Benátky (Loosers)

Letiště Praha: Pomáháme vám být zážitkům blíž (Loosers)

Letiště Praha: Pomáháme vám být zážitkům blíž / Moře (Loosers)

Letiště Praha: Pomáháme vám být zážitkům blíž (Loosers)

Letiště Praha: Pomáháme vám být zážitkům blíž / Tibet (Loosers)

Letiště Praha startuje novou letní imagovou kampaň. Běží po dobu hlavní letní sezóny, tedy od 1. července, vytvořila ji agentura Loosers, fotografoval Tomáš Třeštík a stejně jako loni v ní vystupují zaměstnanci skupiny Letiště Praha. „Zaměstnance zapojujeme do našich kapaní pravidelně. Denně pečují o komfort a bezpečnost cestujících, kteří si tak mohou plnit své cestovatelské sny,“ říká Ondřej Svoboda, manažer marketingové komunikace a korporátní identity. 

Základem kampaně jsou čtyři klíčové vizuály. Klasický outdoor obohatí i netradiční plochy, kampaň se objeví i v printu, onlinu, včetně sociálních sítí, a zapojí se do ní významní cestovatelé a influenceři. Završí ji připravovaný cestovatelský festival, který se uskuteční přímo na Letišti Praha letos v září. Motto kampaně Pomáháme vám být zážitkům blíž souvisí se snahou letiště neustále rozšiřovat přímá letecká spojení s cílem uspokojit neustále rostoucí poptávku po cestování. Přímých linek z Prahy je nyní v letovém řádu do víc než 160 míst po celém světě.

„V našich aktivitách a kampaních se dlouhodobě zaměřujeme na to, abychom Letiště Praha posouvali ve vnímání široké veřejnosti jako partnera v cestování, který se stará o bezpečí i komfort cestujících od prvních okamžiků jejich dovolené. V aktuální kampani využíváme silných emocí spojených s cestováním a ukazujeme, jak snadné je díky pohodlnému spojení z Prahy objevovat svět,“ doplňuje Iva Bízová, kreativní ředitelka Loosers.

Vizuály celkem fajn, ale absolutně nechápu strategii, respektive odpověď na otázku proč. Přece si nevybírám dovolenou s ohledem na letiště. A když už ho chci vnímat pozitivně, podle briefu, víc mi k tomu pomůže fakt, že tam vše nestojí pětkrát víc, takže se jdu radši napít na záchod a pivo si dám radši až v cílové destinaci.
Pavel Jechort

Devadesátky jsou zpět, vítejte! Náhodu to byla skvělá doba. Ale přece jen jsme se však trochu posunuli a zvláště ten vizuál s mořem a pláží jako dekou bych ještě malinko potunila.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprJo, aspoň vyfocené to je hezky. Ale jinak - nemohu se dopočítat, kolikrát už jsem tohle viděl, a to i v Česku. Že to schválí marketing státního podniku, budiž. Ale že si v agentuře nikdo nedá tu ‘práci’ podívat se aspoň z okna, to mi hlava nebere.
Míla Knepr (Silver Pack)

Martin FrkoLíbí se mi, když se v reklamě objevují lidi, kteří ve firmě přímo pracují, za to palec nahoru. Vizuály jsou čisté, nápadité, ale některé z nich se mi vůbec nespojí s letištěm. Spíš bych za tím viděl nějakou cestovku.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

A odletěj ty lidi vůbec někam? Když jim to přitáhnou na letiště. Je to ale vlastně hezká idea: S Letištěm Praha cestovat nemusíte, zážitky vám dodáme až pod nos.
Ondřej Souček

Letiště je jako čekárna. Nepomáhá mi být blíž zážitkům. To letecká společnost. Letiště by mě mělo jemně a rychle protáhnout nezbytnými procedurami a zabavit mě po zbytek času, než odletím. Ale to je asi málo sexy. Jinak kampaň je to stejně třeskutě blbá jako ta, kde pán v obleku se šnorchlem a potápěčskou maskou na obličeji a ploutvemi na nohách vyčkával odletu. Tupost některých značek je - zdá se - součástí jejich DNA.
Vilém Rubeš

Víc by mi ten nápad seděl k cestovce, ale tak dobře. S vizuály byla práce, jen škoda, že přesto působí fotobankově.
Michal Šoller (Cognito)

5. Nové spoty o „dámské hygieně“ (20 %)

Farmaceutická firma Omega Pharma si na přípravu letní kampaně produktů na intimní hygienu Lactacyd a také přípravků sloužících k péči o pokožku po opalování Panthenol najala online marketingovou agenturu Optimio. Ta vytvořila dvě na sobě nezávislé kampaně. Obě poběží od června do srpna na několika kanálech a cílí na ženy všech věkových kategorií. Všechny kanály kampaně pro Lactacyd spojuje hashtag #prokazdouzenu. Optimio se v obou případech postará o PPC, obsah pro sociální sítě a také o videokampaně určené pro YouTube.

„V případě Lactacydu bychom chtěli zbourat tabu okolo dámské intimní hygieny a otevřít témata, která v této souvislosti ženy řeší,” upřesňuje Jan Bindr, ředitel agentury Optimio. „V rámci kampaně pro Panthenol proběhne několik soutěži. Využijeme i zapojení influencerky Zorky Hejdové,“ dodává. „V kampani pro Panthenol chceme zdůraznit, jak důležité je v tomto období dbát na péči po opalování a jaké výhody tento produkt nabízí v porovnání s konkurencí. U Lactacydu se zaměříme na komunikaci jeho přínosů pro ženy a dívky všech věkových skupin,” přibližuje Bohumila Tomšíčková z Omega Pharma.

Uf, už jsem se bál, že budu jenom chválit, ale teď si už konečně ani já nepřipadám tak svěže, jak bych chtěl. A jsme doma, svět je ještě v pořádku.
Pavel Jechort

‘Pod dlouhém dni si nepřipadám tak svěže, jak bych chtěla.’ Já ani nevím, co na tom komentovat. Vizuály jsou nudné a video složené ze záběrů smutných a naštvaných žen. Spíše než výčet problémů by to chtělo nějaký... nápad.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprTakhle to dopadne, když výkonnostní onlinová agentura bourá klišé... Celé se to dá navzvat Kompilace nejprovařenějších klišé z reklam na dámskou intimní hygienu. Kdyby aspoň agentura potichu utrácela peníze vydělané za tuto reklamu. A just né, oni ještě ‘otevírají témata’, zapojují influencerku a veřejně se tím chlubí.
Míla Knepr (Silver Pack)

Martin FrkoTak trochu z devadesátek. Dalo by se to použít klidně i na deodorant, tělové mléko, nebo cokoliv podobného. Klidně i na bankovní služby. Nenadchne a ani neurazí.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Já bych se touto cestou rád zeptal výrobce, jestli se chystá uvézt i výrobek pro muže. I já si totiž po dlouhém dni nepřipadám svěže. Takže, když už rušit tabu, tak zrušte tohle.
Ondřej Souček

Po celém dni se dostavil pocit dokonalé mrtvolnosti. Tyhle ‘Procter z třetí ruky’ commercialy!
Vilém Rubeš

Vizuály jak z minulého století a spot taky nepůsobí zrovna svěže. Tohle díru do světa neudělá.
Michal Šoller (Cognito)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Volkswagen podle Kaspenu: retro, a přitom fresh jak grep!“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 29. týden 2019

  1. Kaspen/Jung von Matt: Zas a znovu (54 %)
    značka: Volkswagen, klient: Porsche Česká republika
  2. WMC Grey: Choose Your Energy (51 %)
    značka: Semtex, klient: Kofola
  3. The Element: Port Royal (43 %)
    značka: Captain Morgan, klient: Stock Plzeň-Božkov
  4. Loosers: Zabíjíme chuť na sladké (41 %)
    značka, klient: Madeta
  5. Momentum: Seznamte se při jídle s chutí našich růžových vín (29 %)
    značka: Vína z Moravy, vína z Čech, klient: Vinařský fond

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kaspen využil archiv Volkswagenu (54 %)

Ke globálnímu představení platformy elektromobility Volkswagen ID. spouští české zastoupení značky vlastní kampaň. Ta si dává za cíl vyvolat zájem a představit Volkswagen jako přirozeného lídra přechodu na elektrický pohon v Evropě. „Kdo jiný by totiž měl přinášet revoluční, ale zároveň kvalitní a praktické elektromobily než značka, která založila celé segmenty aut, která už od 70. let 20. století vyrábí symboly automobilismu v Evropě jako Passat či Golf a která je i dnes největší automobilovou značkou kontinentu?“ ptá se agentura Kaspen/Jung von Matt. Ta vytvořila televizní spot, jenž vznikl jako kombinace archivu koncernu Volkswagen a dotočených záběrů pod režijním vedením Jana Zajíčka. Součástí kampaně je taktéž digitální ID. Hub, který představuje koncepty vozů ID. i celou platformu a plánovanou infrastrukturu.

Jakub HussarTohle nezapadne - je to retro, a přitom fresh jak grep. Palec hore!
Jakub Hussar (Haze)

Vilém RubešJe to něco jako když Topinka s Prchalem pracují pro AB. Zručné, ale chucpe z toho leze jak ostny z ježka Jana Tleskače. Dieselgejtí původce napoprvé ukazuje cestu jiným? Aniprt! A tak ani já aniprt!! Za drzost!!!
Vilém Rubeš

Pavel JechortPotřeba obrátit fakt, že jsme zaspali, ve výhodu. Na pomoc přichází reklama, ještě že máme tunu historických materiálů ke stříhání. Zas a znovu.
Pavel Jechort

Míla Knepr„Zas a znovu“ mě baví. I jako tagline. Je to chytré, nápadité, jednoduché.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaVideo má drajv, hra s rozděleným obrazem mě baví. Škoda, že do voiceoveru občas prosákne klišé.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Michal ŠollerMá to spád a hezky to prezentuje flotilu aut, jen to elektro je tam trochu upozaděné, a o tom by to mělo být především. Ale jako majitel GTIčka to musím přesto hodnotit kladně.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákChytrá myšlenka, dobře napsaný voicover, pěkný spot – good job!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

2. Semtex dává vybírat ze tří energií (51 %)

Značka energetických nápojů Semtex přichází s kampaní, ve které představí novou specializovanou řadu tří produktů High, Long a Flow, vytvořených se zřetelem na různé potřeby zákazníků v různých momentech, které potřebují zvládnout. High je pro rychlé a silné nabuzení, Long pro povzbuzení na delší dobu, Flow pro momenty, kdy je potřeba se správně naladit a zachovat chladnou hlavu, jde zároveň o stimulant s nižším obsahem cukru. „Vydali jsme se touto cestou, abychom energy drinky navrátili k jejich původnímu účelu, tedy k dodání správné energie. Dáváme tak spotřebiteli možnost zvolit si energii, kterou právě v daném okamžiku potřebuje,“ říká Aleš Hladil, brand manager Semtexu.

Jakub HussarTy ledkové ksichtíky mají styl, kamera je skvělá, drží to tempo. Dobrý.
Jakub Hussar (Haze)

Vilém RubešReklama s brožurkou. Kdo tu neprostuduje, prd pochopí. Jinak mi usnuly nohy. NKP - ale však vy víte, co to znamená!
Vilém Rubeš

Pavel JechortTak s tímhle si po setmění hrát fakt nebudu.
Pavel Jechort

Míla KneprFluoreskující masky jako hlavní vizuální element jsou OK. Je to předpokládatelně energizující. Škoda polopatických vtípků - zadýchaný jouda na schodech a „prasečí“ nápis na boku kamionu. Bez těch bych se obešel.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaNejhorší, co se podle mě může jakékoliv značce stát, je komunikovat stejně jako ty ostatní. Bohužel mám občas pocit, že někteří klienti se dost drží při zemi a pro sichr by kampaň nejraději udělali podobně, jako měli tihle nebo tamti, to přece fungovalo. Líbí se mi, že agentura a klient se v tomto případě nebáli vykročit novým, odvážným směrem, myšlenkovým i vizuálním. Pecka.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Michal ŠollerLíbí se mi provedení i temnější atmoška, jen tu hlavní myšlenku jsem ve spotu chvíli hledal. Ale stejně je to cool a o to jde především.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákNápad, hudba, atmosférá, masky – skvělý! Nad storytellingem ale už tolik nejásám. Příběh, který jsem se dočetl v článku, ve spotu prostě nevidím. Director’s cut je na tom lépe než oficiální třicítka, ale jen v tom smyslu, že je v něm líp odvyprávěná základní expozice – fanoušci ovládli bar, Semtex parta se rozhodla je vyhnat tím, že jim vypne telku. Jak ale dosáhli toho, že fanoušci vběhli do dobytčáku, mi chybí. Jasně, Flow na chvilku zhasne masku, aby ji fanoušci přeběhli, ale to mi přijde málo. Asi bych chtěl vidět, že Long běží s chlapama kolem bloku domu, tím získá Flow čas, aby přistavila náklaďák na nějaké rafinované místo a High nasadí těžkou rampu mezi náklaďák a vyvýšený chodník. Nicméně, v každém případě je to vítěz týdne. Nápad, hudba a tak dále – skvělý!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

3. Captain Morgan má festivalovou loď (43 %)

Agentura The Element dostala od klienta Stock Plzeň-Božkov zadání posunout prezentaci značky Captain Morgan na festivalech a víc se přiblížit aktuálním trendům. Agenturní tým proto postavil mobilní bar s kapacitou až osmi barmanských postů, tekoucí teplou vodou a výdejem do dvou stran, a to jako nástavby teréního nákladního vozidla Tatra 815-2 8x8. Na něm tak vznikla loď, která má po rozložení 14 metrů na výšku, 17 metrů na délku a sedm na šířku. Plánování a výroba lodě zabralo pět měsíců. „Teleskopické stožáry umožňují jednoduchou instalaci kasatelných projekčních plachet, které díky nočním projekcím dál zvyšují vizibilitu objektu na akcích. Využití horní paluby je variabilní, zahrnuje vyhlídku, vyhlídku s pultem pro DJs nebo přímo stage. Mobiliář promo zóny je doplněn o bistro stolky na míru, vymezovače prostoru a poutač ve tvaru záchraného člunu,“ popisuje agentura.

Jakub HussarMaking of dobrej, hudba má koule. Ta kýčovitá loď s mořskou (matějskou?) pannou už tolik nezaujme. Je smutné, když forma přesáhne obsah.
Jakub Hussar (Haze)

Vilém RubešTo je kampaň! Caprain Morgan má loď. Pivovary mají hasičská, historická, cisternová i jiná auta, nejpodivnější bar, co jsem kdy dělal, byl z ledu, a nejpitomější byl pro výrobce výbušnin. No fajn, a co jako s tím? NKP - ale však vy víte, co to znamená!
Vilém Rubeš

Pavel JechortHehe, já myslel, vzhledem k muzice a výrazům chlapíku s bruskama, že staví multifunkční bojové vozidlo pěchoty a on z toho vypadl strašidelný zámek z Disneylandu. Tak příště prosím aspoň záběry, kde je ta věc obsypaná lidma, a ne, že kolem bude korzovat pět dvojic, jakoby narychlo sehnaných.
Pavel Jechort

Míla KneprOk. Skládací loď na kamionu. Obdivuhodný musel být rozpočet na postavení takového pojízdného stánku.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaLoď je pěkná, ale osobně neshledávám jediný důvod, proč bych si měla pouštět video o tom, jak se loď staví. Možná to bude tím, že nejsem technický typ. Marketingově je to však nejspíš dobrý tah.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Michal ŠollerMuselo to dát hromadu práce, ale vypadá to dobře. Na akcích to musí zaujmout a přilákat mnohé námořníky a mořské panny.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákStudoval jsem scénografii a mám rád Tatry, takže projekt skládací lodí na podvozku 8x8 s projekcí na plachtách se mi vážně líbí. Ještě bych k tomu dodělal crosspromo film. Jsme na open air festivalu. Kapely hrajou, návštěvníci se baví, když v tom se strhne bouře. Déšť, blesky, vítr rozmetá stany i pódium. Festivalová louka se promění v bahenní pole. Všechna auta jsou znehybněná ve vrstvě bahna. Jedna z návštěvnic je zraněná a nutně potřebuje do nemocnice. Co teď? Ale to už vidíme startovat Tatru Captain Morgan. Zraněná dívka je v kabině. Tatra se dává do pohybu, aby všem ukázala, co dokáže osm hnaných kol připevněných na páteřní trubce. Loď Captain Morgan díky Tatře doslova pluje v moři bahna...
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

4. Madeta zabíjí chuť na sladké (41 %)

Madeta: Zabijte chuť na sladké (Loosers)

Madeta: Zabijte chuť na sladké (Loosers)

Madeta: Zabijte chuť na sladké (Loosers)

Madeta: Zabijte chuť na sladké (Loosers)

Kreativní agentura Loosers připravila pro mlékárnu Madeta taktickou outdoorovou kampaň na produkt Tvaroh s jogurtem. Koncept vychází z klasického hřešení s nezdravými sladkostmi a následnými, pro cílovou skupinu žen 20 až 50 let typickými, výčitkami svědomí z obrovského přísunu tuků, cukrů a prázdných kalorií. Tvaroh s jogurtem představuje hrdinu, který chuť na tyto sladkosti zabíjí, z čehož vychází i hlavní claim kampaně Zabijte chuť na sladké. Ten na vizuálu doplňuje produkt, který svou výživností drtí tradiční nezdravé sladkosti – nanuk a koblihu. „Tvaroh s jogurtem totiž skvěle chutná, zároveň ale obsahuje vysoký podíl bílkovin - je plný energie a můžeme si ho dopřát bez větších výčitek,“ zdůrazňuje agentura. Kampaň bude k vidění v červnu na venkovních nosičích a bude doplněna videem v digitálním prostředím.

Jakub Hussar„Zabijte chuť“ dobrý, ale ráchat plastovej kelímek v blivajzech mi nešmakuje. Nechci si kupovat něco, co před minutou znásilňovalo koblihu! Ale snad je to jen můj autismus.
Jakub Hussar (Haze)

Vilém RubešUkázat nějakou patlaninu a napsat k ní Zabijte chuť na sladké? Vot kreativita! NKP - ale však vy víte, co to znamená!
Vilém Rubeš

Pavel JechortÚplně vidím, jak mě před patnácti lety škrtí CEO nejmenované potravinářské firmy hned poté, co jsem mu ukázal vizuál na papáníčko s textem začínajícím „zabij chuť“.
Pavel Jechort

Míla KneprJá si tak nějak pořád myslím, že reklama na jídlo by měla být appetizing. A tahle není. A navíc by to mohlo budit dojem, že pan Teplý má něco proti panu Babišovi.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj Moussa„Můžeme si ho dopřát bez větších výčitek,“ říká o produktu agentura. Takže nějaké výčitky tam přece jsou! Ale ke kampani - podle mého názoru je výrazná a rozhodně zaujme. Mnohem víc se mi líbí exekuce s koblihou, klidně bych nechala jenom tu, a nejsem si jista ani videem, které je zvláštní kombinací case study, flashmobu a klasické reklamy. Ale zpátky k vizuálu s koblihou – jestli míněno antibabišovsky, nebo ne, to už se můžeme jen domýšlet...
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Michal ŠollerSuper myšlenka i provedení. Oceňuji tu sice vraždu, ale fakt musím.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákTohle je insightful! Chuť na sladký bych potřeboval zabít jednou provždy. Printy fungují lépe než televizní spoty. Mrtvá kobliha bude pravděpodobně nejoblíbenější exekuce.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

5. Momentum láká na růžová vína (29 %)

Kampaň Vinařského fondu opět vytvořila Momentum Czech Republic

Kampaň Vinařského fondu opět vytvořila Momentum Czech Republic

Státem zřízený Vinařský fond, který ze zákona podporuje marketing vína, rozvoj vinařské turistiky a informuje veřejnost o vinohradnictví a vinařství, startuje novou kampaň. V ní se zaměřuje na zviditelnění růžového vína na českém trhu a na jeho párování se sezónními potravinami. Kampaň vytvořila tradičně agentura Momentum Czech Republic ze sítě McCann Prague, se kterou fond dlouhodobě spolupracuje. „Moravská a česká růžová vína se svým hravým projevem trochu vymykají tradičním kategoriím vín. Ne všichni v nich ale tuto jejich odvázanější stránku už objevili, a proto jsme se v kampani rozhodli nabídnout je k experimentování a představit je jako nevšední doplněk letní gastronomie, ale i jako skvělého společníka pro trávení volného času,“ říká Alexandr Stojčev, business & communication director Momentum Czech Republic.

Jakub HussarTen styl! Takhle se točily jednoťácké reklamy v osmdesátých letech - probublávání replik a chichotání mimo obraz... uvolněte místo pro vejc... ehm, generický spot na vašem stole!
Jakub Hussar (Haze)

Vilém RubešVíc šišlavý spot už asi letos neuvidíme - a neuslyšíme. Zapomněl jsem to dřív, než to milosrdně přestalo. NKP - ale však vy víte, co to znamená!
Vilém Rubeš

Pavel JechortAu. Tenhle kreativec je buď státní úředník zodpovědný za reklamu, nebo žije s matkou.
Pavel Jechort

Míla Knepr Řemeslo, v tom dobrém slova smyslu. Voiceover dam s předvídatelně dvojsmyslným vyzněním není žádná třeskutá kreativa, ale zaplaťpánbůh za to řemeslo.
Míla Knepr (Silver Pack)

Iva Hadj MoussaPřiznejte se - že jste neměli peníze na to, abyste mohli ukazovat celé herečky, tak jste použili jenom ruce? Na druhou stranu, i s nízkým budgetem se dá zahrát velké divadlo. Tvůrcum se podařilo vytvořit lehkou, bezstarostnou, růžovou, sladce melounovou atmosféru. A o to, myslím, šlo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Michal ŠollerTrošku nemastné a nemokré, ale v letních parnech by to mohlo přilákat pozornost i tak. Nebál bych se tomu příště dat větší osobitost, teď už si nepamatuji, jaký nápoj se propagoval.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákExekuce by si zasloužila víc péče.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Papírková animace Directu je prostě boží!“

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 30. týden 2019

  1. Ové Pictures, Brain One: Konečně normální pojišťovna (64 %)
    značka: Direct, klient: Direct pojišťovna
  2. B&T: Pauza na pořádné kafe (58 %)
    značka: Jihlavanka, klient: Tchibo
  3. Triad Advertising: Skutečná otázka, neskutečná odpověď (50 %)
    značka: Kingswood, klient: Plzeňský Prazdroj
  4. VCCP: Záleží nám na tom, abyste jedli lépe (43 %)
    značka: Albert, klient: Albert Česká republika
  5. Ogilvy: Osvěž si den (35 %)
    značka: Staropramen, klient: Pivovary Staropramen

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Direct má další „vystříhaný“ spot (64 %)

Direct pojišťovna po necelém roce přichází s další reklamní kampaní, tentokrát zaměřenou na konkrétní produkty, kterými chce podpořit a komunikovat své poslání – měnit svět pojišťovnictví k lepšímu, aby lidem v průšvihu pomáhal. Během června spotřebitelé viděli tři dvacetivteřinové spoty, jež popisovaly výhody majetkového, cestovního a autopojištění. I tentokrát jsou spoty stříhané z papíru. Opět na nich pracovalo kreativní duo Ové Pictures ze Slovenska. „Jde o velmi pracnou techniku, při které každý záběr musíte mít vystřižený z papíru. Následně jej vyfotíte a animujete. I díky tomu je ale kreativa kampaně nepřehlédnutelná a jasně odlišitelná od ostatních,“ popsala mluvčí pojišťovny Nela Maťašeje. Na kreativě Direct pracuje s agenturou Brain One.

Iva Hadj MoussaVizuální styl Directu už jsem chválila posledně, a připadá mi, že nové spoty jsou dokonce ještě lepší. Oceňuju taky schopnost vměsnat do krátkých spotů celkem dost (srozumitelných) informací. Povedené, výrazné, a přitom nenásilné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortJe to trochu ospalé. Promovat produktové featury u pojištění dává smysl. Ještě by to chtělo přijít s nějakými odvážnými. Chytáky v pojistných podmínkách řeší jen ti, co už se napálili. Zbytku jsou po právu šumák.
Pavel Jechort

Míla KneprHezké. Jednoduché, čistá exekuce a v kategorii odlišné. Navíc zajímavá a relevantní produktová propozice. Jen ten voiceover mě tahá za uši - Hospodin a hospodyně, trochu moc na sílu.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerVždycky ocením vlastní styl, navíc je i myšlenka hezky podaná. Kurňa, já bych jim to skoro i věřil, že jsou jiní.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákMiluju všechny věci, které jsou jiné, a tahle papírková animace je boží. A ještě je to moc hezky napsané – podtrženo, vystřiženo!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

I pojišťovnu můžete mít rádi. Palec nahoru — hezké je to.
Jan Šimek (Mustard)

2. Jihlavanka jede Hornbach style (58 %)

Výrobce kávy Jihlavanka přichází s novou komunikační platformou Pauza na pořádné kafe. Navazuje s ní na své tradiční téma odměny a poctivé práce, přičemž tentokrát se soustředí na „nepracovní“ část. Chce tak zaujmout mladší cílovou skupinu, mimo tradiční pijáky turka, kteří jinak tvoří významnou část zákazníků Jihlavanky. „Kromě oslovení mladší cílové skupiny chce Jihlavanka také posílit českou kávovou kulturu, kde jsou pravidelné pauzy na kafe – ve srovnání s jinými zeměmi – stále spíš neznámým fenoménem. Po řadě let, kdy své zákazníky tradičně odměňovala za dobře odvedenou práci, tak plánuje Jihlavanka naučit zlaté české ručičky novou dovednost. Chvíli nepracovat,“ uvádí brand managerka Anna Hořáková. „Naším cílem je vtisknout Jihlavance sebevědomí a charisma, a tím ji dostat do pozice, do které patří, do pozice silného lídra trhu relevantního pro kafepijce napříč věkovými skupinami. Způsob, jakým to děláme, je pro nás klíčový. Koncept Pauza na pořádné kafe vystupuje z kategorie svojí realističností, lidskou tonalitou bez příkras a českostí. Proto nikde v komunikaci neuvidíte perfektní vyumělkované záběry plné 3D nebo dokonalé food shoty. Naši kafaři nejsou happy smiley shutterstock people a když si dělají kafe, tak prostě udělají bordel,“ popisuje kreativní styl a strategii komunikace Jan Jelínek, kreativní šéf a zakladatel B&T.

Iva Hadj MoussaJe sympatické, že Jihlavanka našla své teritorium mezi takzvanými normálními lidmi, u kterých ještě nevymizela záliba v turkovi. Rozhodně bych tímto směrem pokračovala i dál, všichni nejsme George Clooney! A přestože bych klidně oželela ten poslední vtípek s montérkami, normálně jsem během spotu dostala chuť na kafe. A to už jsem dneska vypila dvě.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortNež si sedl na ten gauč, celkem to ušlo. Ale uniklo mi, proč si Jihlavanka myslí, že je „pořádné“ kafe.
Pavel Jechort

Míla KneprJá nevím. Mám takový ambivaletní pocity. Je to jiné než obvyklé reklamy v kategorii, a vlastně mě to baví. Asi proto, že to je takové hornbachovité. Ale Jihlavanka jako espresso, to mi zatím hlava nebere. I když SUV od Dacie, to bylo před lety taky sci-fi.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerJihlavanka má koule, když o sobě tvrdí, že je pořádné kafe. Mladí milovníci přesto budou sahat po jiném brandu, který je víc in. Video trochu Hornbach style, ale líbí se mi. Budu Jihlavance držet palce.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákMoc pěkná režie! Teda (bohužel) až na ten závěrečný dialog, ale budu to brát jen jako jeden nepovedený dvojitý rittberger v jinak superčisté jízdě.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Kávu? Ne, raději kafe! Trochu křeč na konci, ale jinak neurazí.
Jan Šimek (Mustard)

3. Kingswood zve na šťavnatý pokec (51 %)

Kingswood: Skutečná otázka, neskutečná odpověď (Triad Advertising)

Kingswood: Skutečná otázka, neskutečná odpověď (Triad Advertising)

Po letech komunikace „pohodičky“ přichází cider Kingswood od Plzeňského Prazdroje s novou linkou, která motivuje k vedení smysluplnějších rozhovorů s přáteli. Tvářemi letní kampaně jsou Žofie Dařbujánová, zpěvačka skupiny Mydy Rabycad, herec Milan Peroutka a designérka Alex Monhart, jichž se můžou lidi ptát v interaktivní hře. Cílem nového komunikačního konceptu, který vznikl ve spolupráci s agenturou Triad Advertising, je podpořit především prodej čepovaného cideru v letních měsících.  „Chceme lidem říci, že čepovaný Kingswood je drink, při kterém se dobře povídá, a proto přicházíme s komunikační linkou Pro šťavnatější pokec,“ vysvětluje Dominika Drvoštěpová, brand manažerka Kingswoodu. „Štavnatost je funkční benefit značky. Právě šťavnatostí se totiž cider odlišuje od piva nebo kávy, u kterých jsou lidé zvyklí si povídat.“ Kampaň povzbuzuje lidi, aby se svých přátel neptali jen na strohé „jak se máš?“ a nespokojili se s odpovědí „dobře“, ale pokládali jim skutečné otázky. „Realitou dnešní doby totiž je, že své kamarády sledujeme na sociálních sítích a nabýváme pocitu, že o nich víme téměř všechno,“ říká Rado Jankovič, creative team leader z Triadu. „Když se pak ale sejdeme naživo, někdy pořádně ani nevíme, jak hovor navázat. Pro šťavnatější pokec přitom stačí jen položit dobrou otázku a kvalitní konverzace je na světě.“

Iva Hadj MoussaVizuálně velmi povedená kampaň (printy mají krásné světlo) a smysluplná myšlenka. Líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortJá to nechápu. Nechápu souvis, proč bych měl něco dělat, proč na to koukat, proč pít. Nechápu.
Pavel Jechort

Míla KneprInsight a kreativní myšlenka mě baví. (Když mluvím se synem, tak se mě vždycky zeptá, na co se v týdnu těším...) Jen asi nejsem dost bystrý, abych pochopil proč „skutečná otázka a neskutečná odpověď“.
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerHezký vizuály, hezký nápad. Ono je to vlastně celé takové hezké a milé, jen se mi trochu stýská po opičácích.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákOtázku pro šťavnatou odpověd si představuju šťavnatější, ale chápu, že klient nechce reklamu, která by se mohla vysílat až po desáté nebo s hvězdičkou.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Skutečná otázka? Fajn. Neskutečná odpověď? Neslyšel jsem.
 Jinak takový mile letně nablblý. Ale asi jo, palec nahoru.
Jan Šimek (Mustard)

4. Albert nabádá Čechy, aby jedli líp (43 %)

Nová marketingová komunikace maloobchodního řetězce Albert formou dialogu se zákazníkem přináší rady, jak mohou Češi jíst líp a zdravěji. Albert chce být partnerem a pomocníkem při výběru kvalitních potravin, víc než polovina jeho obchodů prošla celkovou rekonstrukcí a také změnou sortimentu, ve všech obchodech se pak představilo oddělení Zdravě s Albertem. Kampaň od VCCP Prague nazvaná Záleží nám na tom, abyste jedli lépe rozvíjí motto Stojí za to jíst lépe, jež Albert představil na začátku loňska, s důrazem na inspiraci, zdraví a čerstvost. „Víme, že lidé stále víc přemýšlejí o tom, co jedí a hledají kvalitní a čerstvé potraviny,“ říká Kateřina Harris, marketingová ředitelka obchodů Albert. „Chceme být pomocníkem a inspirátorem, aby Češi jedli lépe. Zároveň si uvědomujeme, že každý z nás má jiné potřeby, pro každého z nás znamená jídlo něco jiného, a proto se ptáme přímo našich zákazníků, co pro ně znamená jíst lépe.“

Iva Hadj MoussaJedna věc je na tom dobrá a druhá ne. Vydařené jsou záběry jídla, chleba křupá až sem a když jsem viděla rajče, málem jsem snědla monitor. Ale upřímně, to provedení, jakým lidé říkají názory na jídlo je... trochu bizarní.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortTady někdo nakupuje na Rohlíku, co?
Pavel Jechort

Míla KneprJasné, appetizing, jako reklama fajn. Bohužel, i v retailu platí, že bizoní stádo běží tak rychle, jako nejpomalejší kus. A zkuste si pustit tuhle reklamu na mobilu v Albertu v Sušici, kde o prázdninách v sobotu dopoledne nemají rajčata...
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerNa kvalitu a čerstvost hrají poslední dobou všechny obchody, škoda jen, že skutečnost je jiná píseň. Ale i tyto tóny přilákají své posluchače.
Michal Šoller (Cognito)

Nemít nejblíž nejhorší Albert v celé republice, tak bych se tím asi nechal nalákat a šel se přesvědčit.
Jan Šimek (Mustard)

5. Pivní mixy Staropramenu osvěží den (35 %)

Pivovary Staropramen rozšiřují svou nabídku pivních mixů značky Cool. Novým přírůstkem nealkoholické řady je příchuť Jablko a hruška. Varianty bez alkoholu v posledních letech táhnou prodeje celé kategorie, jejíž objem díky nim v minulém roce vzrostl o třetinu. Pivní mixy Cool mají od letošního května nový design s akvarelovými kresbami ovoce od studia Stojkov, který má líp odlišit alkoholickou a nealkoholickou verzi. Uvedení produktu na trh a změnu designu doprovází marketingová kampaň, zaměřená na nealko portfolio. Kampaň probíhá pod taktovkou kreativní agentury Ogilvy a mediální agentury Universal McCann.

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Staropramen Cool: Osvěž si den (Ogilvy)

Iva Hadj MoussaNová vizuální identita je super. Ale ten spot... ten spot! Tři rozesmátí a přehnaně nadšení mladíci nesou gauč, na kterém sedí dívka. Dívka kamsi se smíchem ukazuje. Muži pokládají gauč k rybníku. Jiná dívka na kole zastaví a usmívá se; možná by také chtěla patřit do party těchto šprýmařů. Dívka, která předím seděla na gauči, něco řekne labuti a poté znovu naskočí na gauč. Zrzavý vousatý mladík, tento must-have hrdina všech televizních spotů pro postarší mladé, jí rozpustile bere klobouk. Od této taškaříce se rychle přesunujeme k další partičce, kde nechybí černoch, a kde se hraje ping pong pomocí dřevěných kuchyňských prkýnek. Míček nakonec chytí do huby pes, všichni se tomu smějí a muž v pruhovaném triku rozhodí ruce. Další záběr nám ukazuje, jak si jiná parta sympaťáků promítá film na zeď protějšího domu. Asi je to komedie, protože se všichni smějí a jakoby u toho i tancují. To vše doprovázeno prapodivným funky mixem, který podle fokusek nikoho neurazí a nikoho nenadchne. A pije se u toho produkt. Sečteno a podtrženo – každý máme jiné přestavy o tom, co je cool.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pavel JechortMě fakt baví, jak si pivovarníci myslí, že lidé pijící nealko musejí být fakt divní a tedy dělat mnohem ujetejší věci, než když mají dvojku v žíle. A vono je to právě naopak. Se s tím smiřte už.
Pavel Jechort

Míla KneprTakové to české, „spontánní“ klišé, kterému dneska snad už nikdo nevěří. A navíc gauč u vody si v pivní kategorii pamatuju i já (s pamětí akvarijní rybky).
Míla Knepr (Silver Pack)

Michal ŠollerNic nového pod sluncem, ale vizuály se mi líbí, jsou přímo sluníčkové.
Michal Šoller (Cognito)

Štěpán ZálešákZačnu pozitivně, mám rád produkt, líbí se mi design plechovek a hudba, ale tahle kampaň není postavená na správném insightu. Funkce tohoto drinku je, že kamarádi kalí a já nemůžu, nebo nechci. Naštěstí mám cool nealko a díky němu mám co pít a nikdo to a mě neřeší – na tomhle je v naší neuvěřitelně rozchlastané společnosti nutné postavit insight. Speciálně mezi mladistvými a ženami. Současná kampaň se snaží ukázat rádoby cool zábavu, ale ve výsledku to jsou jakoby vykalené nápady, akorát bez obsahu. Budu konkrétní. Parta nese pohovku k řece. Tohle je přesně vykalený nápad – popadnout hotelovou pohovku, odnést ji k řece a uděláme z ní loď za účelem zjistit, kolik se do ní vejde lidí, než se potopí. Ve spotu se slečna nechá donést na pohovce k řece. Když tam konečně je, tak z pohovky vstane a dřepne si na kámen u vody, pohovka zůstane prázdná! Vzápětí se vrátí a jeden z kluků si přisedne na pohovku – ostatní stojí. Na tomhle je vidět celá bezradnost. Jinak, jak už jsem říkal, hudba a atmo má docela hezký vibe.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Jmenuje se to Cool, tváří se to cool a je to plné frikulínů, co to je? Ale palec nahoru za vizuály a packaging.
Jan Šimek (Mustard)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Viewing all 383 articles
Browse latest View live