Quantcast
Channel: Reklamní katovna - Médiář
Viewing all 383 articles
Browse latest View live

“Kampaň Generali vzbuzuje zvědavost, což je fajn”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 32. týden 2018

  1. Young & Rubicam, Pria: Stačí málo (42 %)
    značka, klient: Generali
  2. VCCP Prague: Stojí za to jíst lépe (36 %)
    značka: Albert, klient: Ahold ČR
  3. Loosers: Cash na co chceš (29 %)
    značka, klient: ČSOB
  4. Sholz & Friends Praha: SUV evoluce (29 %)
    značka, klient: Mitsubishi Motors ČR
  5. I vaše bydlení postavíme rychle na nohy (26 %)
    značka: Modrá pyramida, klient: Komerční banka

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Stačí málo, říká Generali (42 %)

Kampaň Generali Stačí málo

Kampaň Generali Stačí málo

První zářijový týden spustila pojišťovna Generali podzimní kampaň, která se tématem, provedením i umístěním do médií liší od předchozích sezón. Aktivity míří na zvýšení preference značky. Základem v marketingové komunikaci je prevence. “Nepředstavujte si ji ale příliš formálně. Zaměřujeme se totiž na rizika, která na lidi číhají v běžném životě doma či při používání auta. Z praxe totiž víme, že drobné maličkosti mohou způsobit skutečné pohromy. Stejně snadno se jim ale dá předejít,” vysvětlil light motiv kampaně Zdeněk Mrkva, marketingový manažer pojišťovny Generali.

Kampaň pracuje s microsite www.stacimalo.cz, pro kterou se vytvářel originální obsah postavený na více než šesti desítkách krátkých návodných videí. Ta ukazují, jak předcházet malérům a jak minimalizovat jejich následky. Microsite byla spuštěna na konci loňského roku s prvními návodnými videi a letos v červnu vyhrála cenu Internet Effectiveness AwardsZa konceptem kampaně stojí agentura Pria, která stojí i za microsite a videem, kreativu pro nadlinková média připravili Young & Rubicam. O nákup médií se stará OMD, výkonovou část online kampaně řídí Can Media.

Od svíčky chytá vánoční stromeček, kanape, záclony, posléze celý obývák v plamenech. K tomu swingující pozouny. Jako z Chvilky pro tebe. Na jiném videu majkrosajty vyjíždějí hasiči. Vybavuji si při tom známý dokumentární hit Bojové vozidlo pěchoty a znovu cítím tu specifickou směs vůní leštidla, cigaret a ranních tělesných útrob. Má to pro mne sentimentální hodnotu.
Tomáš Hrivnák

Míla Knepr Jednoduché, jasné. Tak samozřejmé, že si člověk říká, jako to, že to tu není už dávno. Kdyby všechna videa na website byla stejně svižná, jednoduchá, jako je kampaň, bylo by to úžasné.
Míla Knepr (Silver Pack)

Dobrá cesta pro značku, ale extrémně těžký téma, protože lidi se o prevenci sami od sebe nezajímají. Chybí mi tam ještě nějaký koncepční nebo exekuční úkrok stranou, který by tomu dal přidanou hodnotu. Ale držím palce, ať se najde!
Martin Svetlík (McCann Prague)

Stačí málo a máte kampaň, která má myšlenku a drží pohromadě. Což však neznamená, že mé srdce zaplesalo. Ale to ani u jedné z aktuálního výběru kampaní, a něco mi říká, že nebudu sama.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vzbuzuje to zvědavost, což je fajn. Microsite by ještě potřebovala dotáhnout, ale celkově to není tak zlé.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Generali kampaní “Stačí málo” dělá tak trochu práci za někoho jiného. Upozorňovat na rizika je jistě záslužná činnost, ale více se mi to hodí pro hasiče. U pojišťovny bych čekal i nějakou produktovou odpověď. Rada dobrá, ale proč bych se měl pojistit u Generali, nezjistím. Pokud to bylo myšleno jako výuková kampaň na hodiny občanské nauky, tak dobře odvedená práce.
Petr Václavík (2Fresh)

Edukovat lidi o tom, aby předešli nějaký nepěkný události, to je záslužná činnost. Tím spíš, když to dělá pojišťovna. Nicméně, že někdy stačí třeba ubrat plyn, to asi vím. Videa s hasiči mají zajímavá sdělení, ale už ne tak zajímavý zpracování.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Dbej na prevenci a budeš odměněn. Respekt. Jenom kdyby se ve videích méně mluvilo a rady na webu neobsahovaly tolik textu – doporučovala bych to zjednodušit.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

2. Babčáková hraje ve spotech Albertu (36 %)

V nových televizních reklamách obchodů Albert se představí herečka Simona Babčáková spolu se svým synem Albertem. Poprvé se na obrazovkách objeví v pondělí 10. září. Reklamy se nesou v duchu motta Stojí za to jíst lépe, které Albert představil na začátku roku, a mají za cíl zákazníkům přiblížit širokou a rozmanitou nabídku, kvalitu a čerstvost.

“Reklamy podtrhují naši dlouhodobou misi ukázat zákazníkům obchody Albert jako místo, kde mohou načerpat inspiraci a nápady pro přípravu snídaně, oběda, svačiny i večeře z kvalitních čerstvých surovin,” uvedla Kateřina Harris, marketingová ředitelka obchodů Albert.

Dva reklamní spoty a tři sponzorské vzkazy připravil Albert ve spolupráci s agenturou VCCP Prague. Natáčelo se v hypermarketu Albert v obchodním centru na pražském Chodově. Roli pekařky v reklamě ztvárnila skutečná pekařka Marie, která připravuje pečivo pro zákazníky v Albertu na pražské Harfě. 

Nejstaršímu synovi jsem kdysi dávno chtěl dát jméno Albert. Jsem rád, že jsem to neudělal.
Tomáš Hrivnák

Míla KneprAni paní Babčáková nepomůže. Edukativní dialogy jako z dob pana Vajíčka.. Čerstvost jako unikátní benefit, když v čerstvosti máme jedniček plný trh. A velká, hooodně velká nadsázka. Zkuste koupit v Albertech v Sušici piniová semínka. Já to zkoušel…..
Míla Knepr (Silver Pack)

Vypadá to, jako by skripty psal SEO specialista na klíčová slova “čerstvé” a “druhy ořechů”. Je to celý takový… znejišťující. Takovým tím dojezdovým způsobem.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Simona Babčáková je natolik sympatická osoba, takže v jejím podání zní přirozeně i věta „Vem ještě ty čerstvý celozrnný bagety!” nebo „Hm, čerstvě upečený žitný chleba!” Jinak mi ty ódy na čerstvost splývají. Všechny supermarkety jsou tak čerstvé, že nevím, který je který.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ani skvělá herečka nezachrání šustivé vyznění scénáře. Přijde mi fajn, že kluk se jmenuje Albert, ovšem do cílové rovinky tomuto konceptu ještě pár stovek metrů chybí.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Čerstvý, čerstvý, čerstvý, to by v tom byl čert, aby si to lidi nezapamatovali. Ještě ukázat, že máme vlastní pekárnu, představit koncept tržiště, přidat trochu toho zdravého a hlavně širokého sortimentu a zmínit, že je to za skvělou cenu. Brief zněl jasně a byl splněn do puntíku, navíc docela vtipně, teda až na “vtípek” s oříškem.
Petr Václavík (2Fresh)

Docela milý a civilně pojatý spotíky. Což v tomhle segmentu nebejvá zvykem. Oproti konkurenční komunikaci vlastně celkem fresh.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Vzhledem k tomu, že jde jen o produkt, zanechává příjemné emoce a vtipné slovní obraty sedí k situaci.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

3. ČSOB rozdává cash (29 %)

V nové kampani Cash, na co chceš cílí ČSOB na mladou klientelu a podporuje otevření účtu Plus Konto. V aktuální akci banka láká na výhry 100 tisíc korun. Jedinou podmínkou k účasti je založení Plus Konta. Ke kampani, za níž stojí agentura Loosers, vznikly i stejnojmenné stránky. Kampaň využívá online videí, microsite, instastories, online bannery a reklamy na bankomatech.

Dávám pětapadesát za slogan Cash na co chceš. Pohyblivé obrázky už levněji pořídit nešlo.
Tomáš Hrivnák

Míla KneprObehraná písnička. Nuda. Co mě ale pokaždé překvapí, když banky organizují loterie. To pak jsou účty jako losy rozdávané zadarmo.
Míla Knepr (Silver Pack)

Koncepčně je to sell-out značky, která nemá studentům co nabídnout, tak je aspoň uplácí. Exekučně to mohlo být zajímavý – ovšem muselo by na to být tak 14x víc peněz. Takhle je to odpad, do kterého se agentura vůbec neměla pouštět.
Martin Svetlík (McCann Prague)

„Užívej si, co chceš, studuj podle svého.” Snůška klišé, ale celkem zajímavá art direction.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Bylo by super, kdyby těch 100 000 Kč vyhrála samotná produkce. Alespoň by bylo na lepší kameru i figuranty…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Forma zpracování na míru cílovce, cením jednoduchost. Jediné, co bych vytknul, je, že nevím, kam s očima, jestli sledovat projekce nebo číst text. Vyhrály projekce, ta promítačka mě totiž fakt baví! Jen to sdělení je trochu slabší – objevuj, dělej věci podle sebe, bav se, ještě bych přidal, buď sám sebou.
Petr Václavík (2Fresh)

Určitě se to dalo odkomunikovat suchou infografikou, takže oceňuju snahu tvůrců pojmout to trochu jinak.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Spot mi tedy říká, že bez účtu v bance a čekání na výhru budu žít strašně nudný život? To děkuji. Low-budget produkce je hrozná, ale možná pro mládí to je to správné řešení.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

4. Mitsubishi přichází s evolucí (29 %)

Značka Mitsubishi Motors CZ a SK od září představuje nový taktický koncept s názvem SUV evoluce. Kampaň ukazuje jednotlivé výhody vozů ASX a Outlander pomocí evolučních zákonů. “Koncept jsme připravili tak, aby ukázal, jak díky automobilové tradici a bohatým zkušenostem s pohonem 4×4 dokázalo Mitsubishi dojít až na nejvyšší stupeň evoluce v segmentu SUV vozů. Proto zavádíme pojem SUV evoluce a vysvětlujeme její zákony. K dramatizaci myšlenky používáme toho nejpovolanějšího zastánce evoluce – Charlese Darwina. Tedy jeho novodobé alter ego,” uvedl Miky Karas, kreativní ředitel Scholz & Friends Praha. 

Lokální kreativu připravila agentura Scholz & Friends Praha pro oba trhy. O výrobu kampaně se postarala produkční společnost Doit films, spoty režíroval David Chvátal. Kampaň v srpnu běžela na Slovensku a od půlky září bude nasazena v Česku. Media mix zahrnuje televizní spoty, print, rádio, materiály pro dealerské showroomy, venkovní reklamu a sociální média.

Tato kampaň je slepá vývojová ulička.
Tomáš Hrivnák

Míla KneprMyšlenku evoluce a Darwina kupuju. U kampaňové tag-line mi naskakujou v hlavě kočky, ale taková slippage může být ku prospěchu. Proč mi ale auto prodává žižkovský hipster, co jezdí na furtošpalce, to nevím.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pěkná myšlenka, i když exekuce “herec ukazuje pokaždé na jiný headline” to úplně neprodává. Počítám, že na víc než jeden záběr navíc k product shotům nebyl budget, ale stejně. Poznámka pod čarou: Ten pán je děsivej.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Ten blazeovaný vousáč, to je myšleno vážně, nebo je to ironie? Nedokážu to rozpoznat. Kampaň mě neuráží, má hlavu a patu, Darwina už si vzalo do huby vícero kreativců. Evoluce je takový vděčný koncept.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to málo. P.S. – Darwin nebydlel na Letné.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Darwin by řídil Mitsubishi a kočky by kupovaly Whiskas. Jestli je to pravda netuším, ale v tomto případě se jedná jen o trochu jiný způsob, jak říct, že auto má velký kufr a nízkou spotřebu. Navíc Darwin z reklamy by spíš jezdil na Rekole než v Mitsubishi.
Petr Václavík (2Fresh)

OK, někdo může pojmout vylepšené funkce jako evoluci – není to nic originálního, ale budiž. Ale nechce chudáka Darwina v klidu spát a netahejte ho do nějakých představ.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

5. Modrá pyramida s Matonohou (26 %)

Modrá pyramida zahájila podzimní kampaň a poprvé připravovala kreativu i produkci interně. Tvoří ji dva televizní spoty, tištěné, rozhlasové, digitální a online formáty. Tváří kampaně je Tomáš Matonoha. Děj se odehrává v prostředí Rychlolinky pro pohodové bydlení, která byla vytvořena za účelem posílení image Rychloúvěru. Na koncept Rychlolinky navazuje i nový styl grafiky. 

Cílem kampaně je zvýšit povědomí a podpora prodeje Rychloúvěru. “Koncept Rychlolinky jsem vymýšlela jako variaci na lékařské prostředí rychlé pomoci, což se k Rychloúvěru skvěle hodí. Do konceptu jsem zahrnula spoustu detailů, jako jsou “modrá transfuze”, “Encyklopedie pohodového bydlení” nebo “RTG snímky zničeného nábytku”, které dodávají spotům jedinečnou atmosféru a zároveň vytvářejí prostor pro branding. K Rychlolince a Rychloúvěru jsem přizpůsobila také headline kampaně “I Vaše bydlení postavíme rychle na nohy,” vysvětlila Natalie A. Rollko, která je kreativním lídrem Modré pyramidy.

Je to tak pitomé… až je to pitomé.
Tomáš Hrivnák

Míla KneprV českých a moravských luzích je označení “vlastní tvorba” téměř vždy signálem, že to tedy bude opravdu zvláštní. A signál nezklamal. Upatlaná kombinace provařených formátů, vskutku kreativní dialogy a totální modrá pro podrtžení brandingu… Reklamní DYI.
Míla Knepr (Silver Pack)

Je to dobře zahláškovaný, jsou tam dvojsmysly a Matonoha… Klidně by to mohlo být vedle T-Mobile v přehledový publikaci Česká lokální kreativa 1990-2018. V tom dobrým slova smyslu – v rámci žánru je to pěkně zvládnutý.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Ne, tuto sterilní taškařici nenapraví ani Tomáš Matonoha.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

“Náš dům má silné větry”. Ach jo. Řemeslně cajk, Matonoha se příjemně poslouchá, ale napříště bych se o kreativě poradil s někým mimo barák.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chápu, bylo to natočeno s nadsázkou, proto to přehrávání a absurdní situace, aby divák pochopil, že rekonstrukce je potřeba a že v bytě je opravdu zima. Ale bylo to nutné? Jsou lidi opravdu tak hloupí? Navíc to propojení úvěru a lékařského prostředí je hodně na sílu. Já bych si od Tomáše Matonohy úvěr nevzal!
Petr Václavík (2Fresh)

Co na tom oceňuju? Že je to jasnej formát, kterej Modrou pyramidu odliší od ostatních. Otázkou je, jak moc dlouhodobá záležitost to je… Já bych si ještě víc pohrál s art direction a stylem humoru, ale to je věc čistě subjektivního vkusu.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Tento kreativní přístup byl použitý už tolikrát, že na něm není už co hodnotit.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


Pro tvůj flex je milionkrát sympatičtější než Kazma

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 33. týden 2018

  1. Hlavně bezpečně – Pro tvůj flex (43 %)
    značka, klient: Česká kancelář pojistitelů
  2. Když chceš být jinde (41 %)
    značka, klient: Liftago
  3. McCann Prague: Chlubtubeři (40 %)
    značka, klient: Billa
  4. McCann Erickson: Naše vína promění jídlo v hostinu (38 %)
    značka, klient: Vinařský fond
  5. Galerie hlavního města Prahy (36 %)
    značka: klient: Galerie hlavního města Prahy

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Johnny Machette a Jordan Haj rapují pro bezpečnost na silnicích (43 %)

Součástí dopravně bezpečnostní kampaně České kanceláře pojistitelů Hlavně bezpečně je nově klip rappera Jonáše Čumrika alias Johnyho Machette. Hlavní fáze projektu běží od května, celkově kampaň potrvá do ledna 2019. S Čumrikem na klipu spolupracoval i hudebník jménem ProGram, což je hudební alter ego muzikanta Jordana Haje. Režie klipu stylizovaného do 80. let 20. století se ujal Haj společně s Givinarem Křížem

Výborně, té melodie se do večera nezbavím. Tohle bylo upečeno s láskou.
Pavel Jechort

Hele nevim. Asi slevim. Ale i tak nevim. Hele.
Tomáš Hrivnák

Hrozně rád bych k tomu napsal něco ohromě chytrýho, ale tohle je prostě po všech stránkách naprosto skvělý. Zbytek kampaně nehodnotím, nebudem si kazit radost z povedenýho videa, ne?
Martin Svetlík (McCann Prague)

Za mě jednoznačný vítěz! Kluci si umí dělat legraci ze žánru i sami ze sebe. Text i kamera jsou super a klip jsem si s chutí pustila znovu. Celá tahle věc je mi asi milionkrát sympatičtější než to, co pro bezpečnost dopravy udělal Kazma. Tohle není Need for Speed!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprNejsem vůbec schopen odhadnout, jestli to oslovuje teenagery. Mne to úplně míjí. Edukace se záběrem: používejte blinkry, nesouložte za jízdy v autě, nefetujte, nesedejte opilí za volant atd… mi přijde hodně rozkročená. (Auu)
Míla Knepr (Silver Pack)

To je úplně jako když Seymour Skinner uvedl v tělocvičně MC Mrkváka, aby propagoval zdravou stravu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Dávej blinkr, neber drogy a žádnej sex, teda za volantem. Jonáš jako “Kung Fury” káže ze svého BMW. Já spíše než sdělení řeším, jestli je Johny opravdu tak špatnej rapper. Teprve ve chvíli, kdy si za volant sedne ProGram začnu opravdu poslouchat.
Petr Václavík (2Fresh)

Není to přesně kampaň “Dumb ways to die”, ale pro český trh asi použitelná…
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Kampaň a především klip s podobnou message by dle mého názoru měla být zpracovaná vážnějším tónem, klipy podobného typu jsou vnímány spíše sarkasticky. Nemyslím si, že by to mělo u mládeže splnit daný cíl. Ani zpracování klipu nehodnotím jako povedené.
Petr Kašpar (Cognito)

2. Liftago pomůže s nepovedeným rande (41 %)

Platforma pro zprostředkování taxislužby Liftago se rozšířila do dalších českých měst a uvedla novou kampaň. Ta běží v televizi, online, na sociálních sítích, na venkovních formátech, v tisku i rádiu. Hlavní fáze kampaně bude probíhat od září do listopadu. Kreativa vznikla v interním marketingovém týmu. O produkci televizního spotu se postarala Flux Films, o režii Adam Vopička a scénář Ondřej Peša. 

Prospěl by větší spád, když už použiju takové klišé, netočím o tom celovečerní film.
Pavel Jechort

Vždy jsem chtěl být hodně někde. Nejlépe jinde. Dobrý. Pobavilo. Hlasitě!
Tomáš Hrivnák

I když to mohlo být celý trochu elegantnější, je to pořád dost lidsky milý na to, aby to fungovalo. Zvláštní cena poroty za to, že Miška se jmenuje Kristýna.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Nápad je to moc hezký, ale herectví takové ochotnické. Méně je někdy (většinou) více.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprTak to dopadá, když se klient zamiluje nekriticky do svého vlastního nápadu a ještě ho chce “rozehrát”. Nápad je nepůvodní, celé se to pitvoří. Je to tak rádobyvtipné a dlouhé, až to bolí.
Míla Knepr (Silver Pack)

Nejvíc jinde by měl být ten, kdo vybíral ty herce. Třeba na pracáku.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Potenciálně vtipné situace, které neměl kdo zahrát. Casting se vážně nepovedl.
Petr Václavík (2Fresh)

Je to otázka, jestli takový koncept posune brand správným směrem. Z pohledu exekuce je to střílení slepými náboji.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Vtipné! Pěkná a zábavná kreativa, jasná myšlenka, video si snadno zamapatujete.
Petr Kašpar (Cognito)

3. Vyměňte samolepky za Chluptubery (40 %)

V Bille je od 12. září možné sbírat samolepky, které zákazník pak promění za plyšáky stylizované do youtuberů, respektive Chluptuberů. Kreativa pochází opět z dílny agentury McCann Prague. Kromě televize běží kampaň i online a v tisku. Vznikla také microsite, kde lze o plyšáky soutěžit nebo si stáhnout omalovánkové bludiště pro děti. Hlavní spot doplňují další bumper ads. 

Lidé chodí do Billy sbírat plyšáky, já bych ale přeci jen radši nakupoval. Akorát nevím, proč si vybrat zrovna tenhle barák.
Pavel Jechort

Mladej (10) říká, že “chluptubeři” jsou YOLO. Tady dám na trendsettery.
Tomáš Hrivnák

Plyšáci si drží svou (poměrně vysokou) úroveň ztvárnění i humoru.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprTěch 20 je za hrdinné úsilí aspoň něco udělat s plyškáky z Billy.
Míla Knepr (Silver Pack)

Na plyšový YouTubery je to důstojný. V tom nejlepším i nejhorším slova smyslu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Kombinace plyšáků a youtuberů je sázka na jistotu. Je to přesně ten druh reklamy, po které vás dítě bude otravovat tak dlouho, dokud mu Chluptůbera neseženete. Nedejbože vás donutí “pochytat” je všechny, záleží na rotaci reklamy.
Petr Václavík (2Fresh)

Vždy je zábavné vytvářet roztomilé symboly a tento „gang“ celkem funguje.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

U kampaně s Chluptubery mi uniká sdělení. Nechápu, proč někdo propaguje informaci, aby lidé sbírali nálepky, za které dostanou plyšáky. Samotné nálepky za odměny mají podnítit nákupy, tak pojďme ještě promovat nálepky, meta nad meta. Provedení je ale povedené.
Petr Kašpar (Cognito)

4. Vinařský fond doporučuje vína k jídlu (38 %)

Vinařský fond spustil 13. září tematickou kampaň, která si klade za cíl prohloubit u široké veřejnosti vnímání vína a jídla jako přirozené kombinace. Kampaň se bude v průběhu září a října objevovat v televizích, na internetu, v tisku a v obchodních řetězcích. Připravila ji kreativní agentura McCann-Erickson. “Tématu podpory kvalitního lokálního jídla a vína se v blízkém i vzdálenějším zahraničí věnují již delší dobu a podpora tohoto tématu je všemi brána jako projev hrdosti na kvalitu a domácí původ výrobků. Kampaní proto provází naše nejoblíbenější a nejtypičtější odrůdy bílých, růžových i červených vín, které jsou tím nejpřirozenějším k párování s jídlem,” dodal Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Nuda nuda nuda. K tomu řízek s pažitkou a česká vlajka. Ono to tak nějak sedí.
Pavel Jechort

Srsly? Víno k jídlu? Bílé, červené i růžové? A k tomu výtahová muzika jako od Žlutýho psa? To bych s dovolením žádal vrátit vstupné.
Tomáš Hrivnák

Hezké obrázky jídla a pití. Nic víc k tomu nemám.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprPři loňské kampani na Svatomartinské jsem si říkal, že to už je opravdu dno. A bylo, zaplaťpánbůh. Takhle kampaň se mi líbí. Produkt čistě, jasně a hrdinně. Smysluplné zpomalené záběry, hezké jídlo. Jednoduché, přesvědčivé. A dobrá kampaňová tag-line i claim. Tak dobré, jako kdyby to ani nebyla státní instituce.
Míla Knepr (Silver Pack)

Takhle by to vypadalo, kdyby pan Vajíčko dostal pořádnou kameru.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“Food porno” to uplně není, spíše bych to přirovnal k filmu pro pamětníky. Prezentace jídla už je prostě dál, než u zpomalených záběru na nalévání vína a krájení roastbeefu.
Petr Václavík (2Fresh)

Dobrý příklad toho, jak čistě a minimalisticky natočit reklamu. S víc než zřejmým sdělením.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Kampaň je milá, ale nijak nevyčnívá a spíše zapadne mezi ostatními reklamami řetězců. Vytkl bych volbu pokrmů k vínům, mohla by být zajímavější.
Petr Kašpar (Cognito)

5. Kampaň GHMP běží i v kině (36 %)

Galerie hlavního města Prahy připravila nový videospot, který je součástí nové vizuální komunikace a kampaně. Nový spot se objeví v několika stopážích určených pro sociální sítě i pro kino distribuci. Na podzim videospot poběží v kinech Aero, Bio Oko i Světozor. Kampaň byla vytvořená interně, autorem námětu a vizuálního i zvukového zpracování je art director Luboš Rezler.  

Asi jsem prázdný jako váza, ale reklamu jako experimentální video nevidím. Možná se ke klipu ale fasují 3D brýle.
Pavel Jechort

Mladej (10) teď jede ty Just Cause a Watch Dogs a Assasíny a tam je teda “video-art” lepší.
Tomáš Hrivnák

Umím si to představit v artovém kině, ale ani tam mi nebude jasný, proč mi GHMP ukazuje prázdný místnosti? Má to ve mně vzbudit zvědavost? Existenciální úzkost? Mám přispět na nákup obrazů? Otázky, samé otázky!
Martin Svetlík (McCann Prague)

Horor si představuji jinak.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla Knepr Vítězství formy nad obsahem. Forma, byť nikterak originální, je zajímavá, ale aspoň to, i když u galerie je to vlastně povinnost. Jen ten obsah… myšlenka “prostory které čekají na obsah” je pro mě taky “čekající na obsah”.
Míla Knepr (Silver Pack)

Takhle nějak bych si reklamu na galerii představoval asi no… Ne jako, vážně to je v rámci žánru konečně jiný. A fajn.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Sluchátka na uši, video do “fullscreenu” a názorná ukázka jak pracovat s vizuálním stylem může začít. Na tohle bych si klidně zašel do kina.
Petr Václavík (2Fresh)

Psychedelická prezentace galerijních prostor asi může potěšit příznivce klubových kin, ale nejsem si jistá, že to správně reflektuje podstatu celé instituce. Nebo ano?
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Tleskám a jdu si BrnoCopa pustit znovu!”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 34. týden 2018

  1. Krutart: Buď BrnoCop (41 %)
    značka, klient: Městská policie Brno
  2. Brain One: Konečně normální pojišťovna (39 %)
    značka, klient: Direct pojišťovna
  3. WeAre Productions: Freshlabels Rodeo (38 %)
    značka, klient: Freshlabels
  4. Saatchi & Saatchi: Staňte se řidičem autobusu (37 %)
    značka, klient: Sdružení dopravních prostředků
  5. Leo Burnett: Denně vytáhnu krabku (28 %)
    značka: klient: Axa

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kampaň hledá brněnské hrdiny (41 %)

Brněnští strážníci mají novou náborovou kampaň. Tu tvoří dvouminutový animovaný spot stylizovaný do počítačové hry, který připravilo pražské animační studio Krutart. Klip BrnoCop je rozdělený do tří částí a v každé z nich je hlavním hrdinou strážnice nebo strážník, který musí čelit výzvám brněnských ulic. Poté, co úspěšně projde všemi herními úrovněmi, dostane možnost vyzkoušet si povolání na vlastní kůži. “Staň se hrdinou všedního dne,” zní výzva na závěr spotu.

Náborový klip bude městská policie prezentovat jako celek, ale i jako jednotlivé herní levely především na sociálních sítích FacebookInstagram. Současně s náborovým spotem byla pro uchazeče o zaměstnání spuštěna microsite Chytsvojisanci.cz, laděnou v tomtéž duchu, s dalšími podrobnostmi.

O mně se ví, že mám slabost pro všechno z Brna, a kreativa brněnských strážníků není výjimkou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Sledování spotu by mělo být zábavnější než jeho příprava. Tady není.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Milovníci retra nepůjdou dělat městského strážníka a mládež zas neví, která bije. Navrhuji tam pověsit těch 60 tisíc a zmínit, že kritéria jsou nízká.
Pavel Jechort

Jako náborové video nevím, ale jako PR driver – a konečně ne macho action štýle – to je vtipné.
Vilém Rubeš

Náborové video ve stylu videoherní “rubačky”? Jo! Navíc možnost stát se hrdinou všedního dne a šedesát tisíc k tomu. To by mohlo fungovat, jen aby střet s realitou nebolel o to víc. Za mě velký “overpromise” a trochu mimo cílovku, ale zábava to je.
Petr Václavík (2Fresh)

Skvělá kampaň, o to větší radost, že pro brněnskou městskou policii. Nápad, provedení, promyšlené detaily, vtip. Skvělá práce, tleskám a jdu si videa pustit znovu.
Petr Kašpar (Cognito)

Animace digi hry z Brna vznikla v Praze? Tak tomu říkám game changer. Že by pražský agentury začaly vyhrávat brněnský tendry?
Petr Čech (Havas)

Oproti DPP jde o trošku chytřejší investice do reklamy. Mohlo by to být zábavnější, ale svůj účel to splní.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

2. Direct ukazuje, co je normální (39 %) 

Nový spot Direct pojišťovny ukazuje, že stejně normálně jako v našem životě fungují jiné věci, měly by fungovat i pojišťovny. “Chceme, aby lidé věděli, že je normální chtít normální věci,” uvedla brand manažerka Direct pojišťovny Nela Maťašeje. Televizní kampaň ve formě dvou třicetivteřinových a jednoho patnáctivteřinového spotu běží od 21. září. Spot je stříhaný z papíru a následně animovaný, pracovalo na něm kreativní autorské duo Ové Pictures z Bratislavy. Pro online média je pak připravená speciální verze s kratší stopáží. Spoty vznikly ve spolupráci s produkční společností Eallin. Kreativu připravila agentura Brain One. 

Výtvarný styl je půvabný, i celé poselství spotu působí srozumitelně a sympaticky. Plus patří i klientovi za odvahu nejít cestou všeobecného moodového videa.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kdyby bylo ve dvacátý vteřině “Volte normální život. Volte stranu zelených,” nikoho by to nezarazilo a dávalo by to větší smysl.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Když něco prohlásím, neměl bych ještě přidat nějaké to RTB? Hodí se to u baru stejně dobře jako v reklamě.
Pavel Jechort

Asi tak dlouho papírkově animovali, že jim ušlo, že to mezitím stihnul říct každej konkurent taky.
Vilém Rubeš

Srovnávat jídlo, sexuální orientaci a pojištění mi nepřijde normální, ale co je normální?
Petr Václavík (2Fresh)

Myslím, že investovaná práce a čas se ve finále vyplatila. Reklama má jedinečný rukopis, působí mile, taková velmi nadstandardně dobrá normální kampaň pojišťovny. V tomhle segmentu se takových kousků moc nevidí. Jestli i produkt bude tak dobrý, uvidíme.
Petr Kašpar (Cognito)

Normální znamená: obvyklý, běžný, průměrný, standardní. Takže do claimu bych to nedával. A přitom by bývalo stačilo napsat: Pojišťovna, jak má být.
Petr Čech (Havas)

Když vše, co deklarují, promění ve skutečnost, tak je to v pořádku a správné rozhodnutí toto vše komunikovat přes jednoduchý low budget.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

3. Novou kolekci propaguje živý sen (38 %)

Český internetový prodejce s módou a doplňky Freshlabels podporuje aktuální kolekce filmovou kampaní. Minutové video má představovat živý sen, kde se střetávají motivy boje a útěku. O produkci se postarala WeAre Productions, natáčení řídil Jaroslav Moravec. Spot se objeví online, konkrétně na YouTube, pro Instagram vznikly kratší spoty.

Teď promluvím jako zapšklá stařena, ale: To, že snímáte věci z divných úhlů, hrajete si se světly a stínem, kamera se vám třese, máte rádi rychlý střih a točíte v zajímavém prostředí, ještě neznamená, že jste vytvořili dobrý kreativní spot. Tak.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jako rozhejbanej katalog pěkný. Možná tam mohlo bejt víc toho bejka, no.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Živý sen, ze kterého se chci probrat, nikoliv v něm nakupovat.
Pavel Jechort

Bože, stačilo říct fashion – a já mohl ušetřit minutu života!
Vilém Rubeš

Jízda ano, ale rodeo? Možná kdybych neviděl předchozí kampaň Surreal.
Petr Václavík (2Fresh)

Mně zkrátka takový rukopis videí připomíná klipy skupiny Kryštof. Náhodně a nesouvisejícně poskládané obrázky za sebou a vedle sebe, prostřihy, kdy si připadám jako pes před televizí a vůbec nestíhám, co se tam děje. Můžu si za to sám?
Petr Kašpar (Cognito)

Loňská kampaň Surreal mě fakt bavila. Byla nápaditá, hravá, fresh. Ale před tímhle videem jsem na YouTube až doteď utíkal. Dohnalo mě až v katovně. Au. To je maso.
Petr Čech (Havas)

Reklamě na adidas originals nebo podzimní kolekci rag & bone s Baryshnikovem a Lil Buck se to nevyrovná, ale jinak je to hezký spot.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

4. MHD má novou náborovou kampaň (37 %)

Od 17. září v osmi městech běží reklamní spot, který s nadsázkou představuje povolání řidiče MHD. Dopravní podniky touto společnou aktivitou lákají nové uchazeče na pozici řidiče v situaci, kdy na trhu práce chybí až deset a půl tisíce kvalifikovaných řidičů. Jedná se o další společný projekt pod křídly Sdružení dopravních podniků České republiky. Do kampaně se zapojily dopravní podniky v Brně, Hradci Králové, Karlových Varech, Mariánských Lázních, Opavě, Pardubicích, Plzni a Praze. Cílem je zvýšit zájem o povolání řidiče ve veřejné dopravě i popularizace tohoto zaměstnání. 

Řidiče hrdinu v kampani představuje Tomáš Matonoha. “Věříme, že nadsázka, s níž je klip zpracován, zaujme a fakta o řidičské profesi uvedená v závěru přilákají nové uchazeče,” prohlásil Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva Dopravního podniku hlavního města Prahy. Kreativně spot zaštítila agentura Saatchi & Saatchi a produkčně Yo’ Mama.

Velká škoda, že velmi podobný epický spot v duchu filmového traileru o řidiči autobusu vznikl před lety v Dánsku. A byl lepší. Takže, řečeno slovy klasika, musím ubrat body!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Dva dobrý vtipy ve spotu, to se dlouho nestalo! (Zbytečnej nevtipnej vtípek s holkou na konci vezmi čert).
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tolik práce – a k ničemu. Tzv. vtipná nadsázka. Od lidí, co nejezdí autobusem ani jako cestující… Za Matonohu body dolů, za řemeslo nahoru.
Vilém Rubeš

Romantická představa o povolání řidiče autobusu má slibný začátek, ale na konečnou dorazí se zpožděním.
Petr Václavík (2Fresh)

Video má své silné i slabé momenty. Silnými jsou drive, odkaz na devadesátkový akčňák a produkce. Slabými aspekty jsou Matonoha a vtípky místy trochu na sílu. Ale otvírák je super.
Petr Kašpar (Cognito)

Tak buď jedna story, anebo viněty. Jenže tohle začíná skvělým úvodem do příběhu a pak se to zředí nudnejma vinětama. Škoda. Teda Karosa. A to i toho obstarožního vykání.
Petr Čech (Havas)

Masivní investice do reklamy s nulovou strategií. Široká veřejnost zřejmě zpozorní, ale jestli tento reklamní „blockbuster“ přinese nějaké nové řidiče, na to jsem zvědavá. Divoká náhodná kreativita nemá nic společného s reklamou. Jsou to vyhozené peníze…
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

5. Axa vyzdvihuje prevenci (28 %)

Axa: Krabka (Leo Burnett)

Axa: Krabka (Leo Burnett)

Pojišťovna Axa spustila v Česku a na Slovensku kampaň, jejímž cílem je přiblížit veřejnosti výhody rizikové životní pojištění. Hlavním konceptem kampaně je myšlenka, že prevence je nejlepší ochrana. Kampaň poběží od konce září do konce listopadu a  využije venkovních formátů, včetně billboardů a citylightů ve velkých městech a v sítích čerpacích stanic Mol v Česku a Shell a Slovnaft na Slovensku. Poběží také online ve formě bannerů a aktivní komunikace na sociálních sítích. O kreativu se postarala Leo Burnett PRaha, PR a Twitter řeší Havas PR v Česku a Dynamic Relations 2000 na Slovensku. O komunikaci na Facebooku se postará Axa interně.

No tedy, na to, že je to vizuál o zdraví, je to slušná deprese. A graficky taky nic moc.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jsem homofob. Nemám rád copy postavený na homonymii. Řachanda, ne?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Byl bych mnohem více odvážnější. Pojištění je nuda, ale i komodita, nabízí dost prostoru pro kreativu.
Pavel Jechort

Vtipný dvojsmysl vede k banální pointě. Body za snahu, ale další vyhozené peníze za kampaň “Žijte zdravěji, ať musíme míň zacálovat!”
Vilém Rubeš

Na podobná témata se dělají často lehce kontroverzní koncepty a často jsou to skvěle vykreslené i vyřčené reklamy, které obletí celý svět… Leč tady je to… takové děravé, obrázky nejsou pěkné a copy musí často ujít až moc dlouhou cestu, než to člověku celé dojde.
Petr Kašpar (Cognito)

Kontrast mezi vizuálem a textem přitahuje zvláštní pozornost, ale celkové sdělení a zpracování je slabé a příšerně nezajímavé.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Letgo to říká jednoduše a trochu i vtipně”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 35. týden 2018

  1. VCCP: Auta (45 %)
    značka, klient: Letgo
  2. Kristian: 100. výročí založení republiky (39 %)
    značka, klient: Mora
  3. JWT: Kdo pohlídá ty, kteří hlídají vás (36 %)
    značka, klient: ČSOB Pojišťovna
  4. Fragile: Chytrá rodina (32 %)
    značka, klient: Zdravotní pojišťovna vnitra ČR
  5. DDB: Živlíci (27 %)
    značka: klient: Rossmann

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Na Letgo najdete i auta (45 %)

Nová kampaň inzertní služby Letgo se zaměřuje na možnost prostřednictvím mobilní aplikace snadno prodávat nebo kupovat kromě jiného i auta. Upozorňuje na snadné využití chatu, který celou komunikaci usnadňuje a zrychluje. V době spuštění kampaně je aut v databázi 40.000. Kampaň běží od 29. září v Česku a v Chorvatsku. Pilířem je televize, doplněna onlinem, včetně kratších formátů, a rádiem. Připravila ji VCCP, která komunikaci Letgo připravuje od samého startu aplikace v Česku. V podzimní kampani se představí dva spoty. Byly režírovány Janem Švejkarem, produkci zajistil Stink. Voiceover namluvil Zbyšek Horák, který propůjčil svůj hlas i jednomu z protagonistů v česky dabovaných dílech pořadu Top Gear.

Je to taaak obyčejný. Chápu tu potřebu polopaticky prodat funkcionalitu služby, středněproudý hardsell však v tomto případě rozhodně není samospásný…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Proč ten otec musí říct větu ‘nejvyšší čas koupit něco většího’, když je to naprosto zřejmé? Tady to někdo chtěl udělat takzvaně blbuvzdorně, a přitom udělal blbce ze všech. Oceňuji fórek se žokejem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprJasné, edukativní, vysvětlující. Bohužel bez jakéhokoli překvapení. Velký pes, co rozvalí boudu. Kikina s malým psíkem. Basketbalisti vs. jockey. Stará písnička. Nevěřím, že se kreativci při vymýšlení bavili.
Míla Knepr (Silver Pack)

Ale jo, tohle – i se všemi klišátky – je aspoň kampaň, co ukáže problém a nabídne řešení.
Vilém Rubeš

Jak byl Arnoštek prostřední kouzelník, tohle je taková prostřední reklama, ale v té dnešní bídě asi jo.
Pavel Jechort

Jo, já si chci koupit auto a jdu na Letgo. Řekli mně to jednoduše, tak trochu vtipně a vim přesně, co mě čeká.
Ondřej Souček

Jasně, stručně a vtipně. Letgo se drží zajetého mustru, jen nově prodává auta.
Petr Václavík (2Fresh)

Kvalitní televizní spoty, které pobaví.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Má to lehkost i vtip, sdělení jasné. Líbí se mi oba spoty, ten se psem samozřejmě víc. Myslím, že kampaň může Letgo pomoci prorazit mezi zajeté prodejce ojetých vozů.
Petr Kašpar (Cognito)

2. Mora připomíná vznik státu (39 %)

Značka elektrospotřebičů Mora na oslavu 100. výročí založení republiky připravila soutěž nejen pro zákazníky. Probíhá na webu značky, kde bude v každém kole zveřejněn historické video, které edukuje o milnících v rámci historie i značky Mora. Vyhrává pak každá pátá správná odpověď, přičemž na jedno kolo je připraveno 15 výher. Edukační videa připravila agentura Kristian.

Součástí kampaně jsou i patnáctivteřinové televizní spoty, které běží na Nově a propagují prodej vestavných spotřebičů s mikrovlnkou zdarma, a online komunikace. Připravila je agentura WMC Grey. Offline běží kampaň na LCD obrazovkách v Praze a také v tisku. Ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze značka Mora navíc připravuje výstavu, kde si návštěvník bude moci mimo jiné prohlédnout starou a novou expozici značky Mora.

Tyhle retro-koláže jsme už všichni dělali pětkrát, myslím, že je to trochu z módy.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Sympatická věc. Líbí se mi hravé zpracování a nenásilný VO. Ať žije Československo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprNechápu proč. Proč Mora a 100 let, proč mikrovlná trouba, proč kvíz, kde jsou témata namíchána stylem “biče, rakve, olejovky” a kde varianty odpovědí jsou “vtipné až zábavné”. Aspoň, že art direction neuráží.
Míla Knepr (Silver Pack)

Té práce, soutěžní videa s otázkami levelu “Teče to v řece. Na 4 písmena”. A hodnota značky vyjádřena tím, že k většímu bazmeku dají ještě jeden zadarmo. Jen pro mou zvídavost: proč značka, která je v mé hlavě nebezpečně blízko technickému mutzeu investuje do toho, aby tento pocit prohloubila?
Vilém Rubeš

Zaujalo mne, že Mora patří slovinské Gorenje, tak čínské Hisense, tolik k těm tradicím. Příští rok má 100 leté výročí Irsko, tak bych to prosil v zelené.
Pavel Jechort

Co kdyby se ty události víc vztahovaly k Moře? Trochu to brát s nadhledem. No, jenom taková malá rada.
Ondřej Souček

100 let republiky je pro tradiční českou značku marketingový trhák, ale nemůžu se ubránit dojmu, že Mora svou šanci neproměnila.
Petr Václavík (2Fresh)

Exekučně pěkně zvládnutá kampaň. Výstava v Technickém muzeu je příjemná nadstavba. Dobře vy!
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Soutěžní videa jsou dlouhá. Zkrátka dlouhá. Mora jako tradiční českou značku mám rád, oceňuju i nápad svézt se na vlně 100 let republiky. Ale ta videa jsou fakt dlouhá. Televizní spot už je vstřebatelnější.
Petr Kašpar (Cognito)

3. Doležalová s Taclíkem a fenkou (36 %)

ČSOB Pojišťovna spustila 1. října reklamní kampaň na podporu prodeje pojištění domků a domácností Náš domov s podtitulem Kdo pohlídá ty, kteří hlídají vás. Tím pokračuje nejen v konceptu Čekáme nečekané, který klientům prezentuje zejména benefity, jež by u pojištění ani nečekali. Svým vizuálním ztvárněním zároveň podporuje komunikační linku skupiny ČSOB Jindra a Jindra. Hlavními tvářemi konceptu jsou herci Marie Doležalová a Marek Taclík. V komunikaci pojišťovny tento manželský pár doplňuje maskot ČSOB Pojišťovny fenka Bára.

Kampaň je postavena na televizním spotu, kde si hlavní roli zahrála Doležalová s fenkou Bárou. Klienti, kteří si sjednají pojištění Náš domov v době kampaně, obdrží jako dárek cedulku Tady hlídám já! pro umístění na dveře, plot nebo branku.

Je to konzervativní až za roh, ale takové byly reklamy ČSOB odjakživa. Pejsek zatahá paničku a ta běží ke spálené pečínce… kam se vytratila pointa? Aha, už vím – Zredukovala se společně s výpekem.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Když je v kampani pes, nebývám objektivní. Takže dobrý. Trochu sterilní, ale dobrý.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla Knepr Vlastně je tam všechno správně. Zajímavá propozice. Exekuce nestraší a je hezky pojišťovácky milá, když největším problémem je spálený pekáč. Jen mám pocit, že už jsem to všechno někde někdy viděl.
Míla Knepr (Silver Pack)

Jako ze života! Úvodní část s nakukujícím manuálem, co asi unikla z jiného motivu, nemálo udivila. Nuda.
Vilém Rubeš

Pojistné produkty zrovna nedávají moc prostoru ke kreativnímu odvazu a když už, tak zadavatel šanci propásne.
Pavel Jechort

Pes hlídajícící paničku je fajn nápad. Proč ne. Asi by nás všechny napadly jiný, naprosto zvrácený nápady, ale takhle to je tak akorát.
Ondřej Souček

Sama doma, těhotná a navíc s rozklepaným pejskem. Kdo je ochrání, ČSOB? Hra na city, která úplně nevyšla.
Petr Václavík (2Fresh)

Jako pojišťovací produkt je to zajímavé a pomůže se odlišit od komunikace konkurence.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Pes v reklamě je vždycky dobře, ale když neproskakuje tisícem hořících obručí, aby nakonec vynesl 100 nebohých koťátek z padajícího mrakrodrapu, je to slabý. Spot i printy jsou vcelku podle příručky, ale to je prostě málo. Zapadne to.
Petr Kašpar (Cognito)

4. Fragile přichází s Chytrou rodinou (32 %)

Agentura Fragile ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou ministerstva vnitra ČR připravila celkový koncept kampaně Chytrá rodina. Cílem je stabilizace stávajících ale i získání nových pojištěnců, pomocí komunikace benefitů pojišťovny zaměřených na rodiny s dětmi. Fragile vytvořila kreativní koncept kampaně a ilustrace, ze kterých vznikla landing page, kreativa pro bannerové formáty a animovaný videospot nasazený na YouTube.

Generický vektorový vizuál, generická hudba, generická message. Výsledek je nijaký.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Kdy a kde vznila potřeba všem produktům dávat označení „smart?” Těším se na reklamu, kde bude hrát ústřední roli blbá rodina, debilní auto a dementní telefon. Jinak mě to jako produktovka nijak neuráží – dokud mluvila dcera. Chytrá matka to na konci trochu pokazila.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprHmmm. Nuda a cliché. Pokud jsem si správně všiml, tak ten zlý vysavač, který tatínkovi bere peníze z kapes, nakonec drží v ruce maminka. To má něco říct, nebo to prostě tak nějak vyšlo?
Míla Knepr (Silver Pack)

Na sportovní aktivity jim přispěje Dvěstějedenáctka. Taky mohla přispět na video, tohle drobně rozhýbané rádio je NKP.
Vilém Rubeš

Vlastně je tam všechno, co by reklama měl mít, a to je dnes vzácnost, tak toho si cením.
Pavel Jechort

Chytrá rodina? Asi pod tím každý vidí něco jiného. Třeba taková, která nelítá na dovolenou letadlem a nezanechává za sebou ekologickou stopu a která k tomu inspiruje ostatní. Kdo je tady chytřejší? Anebo naivnější?
Ondřej Souček

Dcera sportuje, táta cáluje a máma uklízí. Pak se všichni seberou a jdou si do pojišťovny pro čtyři tisíce. Chytrá rodina? Spíše takzvaně tradiční.
Petr Václavík (2Fresh)

Děkuji za jasné sdělení, kreativu nelze hodnotit, ale svůj účel to splní.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

5. Živlíci učí ekologii (27 %)

Síť drogerií Rossmann připravila pro věrnostní program Živlíci. Běží od 19. září do 24. prosince. Děti zákazníků dostanou plyšáky, navíc by se měly učit správným návykům souvisejícím s užíváním přírodních zdrojů. K programu Živlíci vznikla microsite, kde je kromě popisu pravidel sbírání bodů i dětský kvíz o ceny. Kampaň je podporována televizním spotem od agentury DDB, dále na sociálních sítích a materiály v místě prodeje.

“Živlíci” dobrý, ale proč ten “made in China” look? Proč mám toužit po odřezcích z asijské tržnice? Design, design, design! To je, oč tu běží.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Všechno, co je plyšové a co se pitvoří, děti očividně milují. Tak proč objevovat Ameriku?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprPlyšáci. Kdo v českém retailu nemá plyšáky, ten jako kdyby nebyl. Až se chce zvolat: Dost bylo plyšáků!
Míla Knepr (Silver Pack)

Další figurky na sbírání, další infantilní he he he! Co zákazník, to prosťáček, zasažitelný metodou “Stuyvesant obchoduje s indiány za pomoci korálků!”
Vilém Rubeš

Rozdávat plyšáky je nějaká moderní obsese, mělo by se to léčit. S ekologií na mě nechoďte, dětem jí mají vysvětlit rodiče a uhlíková stopa těch příšer ať vás straší ve snu.
Pavel Jechort

No vidíte. Živlík to zná. Je to politicky korektní plyšák. Chybí mi tam jen antagonist, zlej živlík, kterej na všechno kašle a dělá ostatním naschvály.
Ondřej Souček

Kdo bude mít plyšáky příště? Co třeba zdravotní pojišťovna a může rovnou použít ty z Rossmana. Kája Kořínek nebo Gabča Kapča by uplatnění jistě našli.
Petr Václavík (2Fresh)

Body za snahu edukovat děti o životním prostředí. Proč jsou ale ti plyšáci tak hnusní? Přece i děti mají vkus.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Zase řetězec, zaše plyšáci, zase sbírání. Ale Živlíci na mě působí, nevím proč, mile a ekologický přesah taky oceňuji. To by asi tak bylo.
Petr Kašpar (Cognito)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

 

Wustík je zpět. “Je to levné, ale přímo na komoru”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 36. týden 2018

  1. Scholz & Friend: Konec bydlení na divoko (44 %)
    značka, klient: Wüstenrot
  2. Addict: Každý den něco snového (42 %)
    značka, klient: Bonami
  3. Bistro Agency: Najdi svou ranní rovnováhu (41 %)
    značka: Bebe Dobré ráno, klient: Mondelez
  4. Triad: Láska na první doušek (39 %)
    značka: Vinea, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  5. Comtech Can: Mužská záležitost již 500 let (25 %)
    značka: Stará žitná myslivecká Reserve, klient: Palírna u Zeleného stromu

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Wustík opět na scéně (44 %)

Finanční skupina Wüstenrot zahájila podzimní marketingovou kampaň. Během října a listopadu prostřednictvím televize, onlinu a vybraných printových titulů osloví stávající i nové klienty svou nabídkou na financování bydlení. V hlavní roli se objeví Wustík, expert na bydlení. „Jde o naši největší letošní reklamní kampaň. Po několika letech se opět vracíme i s televizní reklamou,“ uvedla Pavlína Musilová, manažerka marketingu a PR finanční skupiny Wüstenrot. Kampaní skupina připomíná zákazníkům značku a zároveň představuje nabídku úvěrových produktů k pořízení nebo rekonstrukci bydlení. Kampaň běží v televizi, kde se objeví dva patnáctivteřinové spoty a sponzoring. Mediamix dále zahrnuje print, online, sociální média a také BTL materiály, především na pobočky. Kreativu připravila agentura Scholz & Friends.

Je to levné, ale přímo na komoru, takže se prokazatelně jedná o reklamu, což je třeba ocenit.
Pavel Jechort

Váhám, jaký komentář zvolit. Neurazí, nenadchne? Nic proti ničemu? Celkem příjemný průměr?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Rozjuchané Účko, tak jo. Mně se kampaň líbí. Typografie na printech mi sice způsobuje tik, ale spot mě nijak netýrá. Teď ten skutečně známý claim nemůžu dostat z hlavy, ale super je, že těch pár čísel i lehkost v animaci zvládli do 15 vteřin a funguje to pěkně.
Petr Kašpar (Cognito)

Wustík má podobný tón jako alzák, jen ho asi nebudeme vídat tak často. Spot nenutí lidi přemýšlet a servíruje jasně výhody nabízeného produktu. Tradiční znělka s claimem, která se už léta nezměnila, se vám teď odehraje v hlavě při každém pomyšlení na hypotéku.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Wustík vypadá jako by utekl z filmu Monsters, Inc. Navíc jasný “pixarovský” odkaz v packshotu. Krátké skeče i zpracování, které baví.
Petr Václavík (2Fresh)

W: “Ahoj ,jsem Wustík.” A: “Alzák, těší mě!” W: “Mohl by to být začátek krásného přátelství…”
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jasné a zábavné.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Rozhýbané přehlasované u dramatizuje banální dvojsmysle. Zájemci o hypotéku mají vnímání pětiletých dětí – aspoň podle názoru marketérů hypotečních ústavů….
Vilém Rubeš

2. Bonami se objeví poprvé v televizi (42 %)

Internetový obchod s nábytkem a doplňky Bonami připravil na podzim první reklamní kampaň. Videospot s názvem Každý den něco snového se objevuje v televizi i v digitálu. “Ptali jsme se našich zákazníků, co mají na Bonami rádi. Řekli, že už jen výběr, snění nad tím, jaký krásný kousek se jim zrovna teď hodí do dotvoření jejich domova, je zážitek sám o sobě. A právě tohle jsme chtěli sdělit lidem, kteří o Bonami zatím nevědí,” uvedl Jakub Štěpán, brand marketing manažer Bonami. Spot cílí na ženy mezi třiceti a čtyřiceti lety. Připravila jej agentura Addict. Žádný z výrobků nebyl doplněn v postprodukci, kulisy tvořilo 19 tun zboží.

Tohle je docela milé, hezky natočené, klidně by se dalo pustit i mimo Čechy, takže za mě palec nahoru.
Pavel Jechort

Vytvořit snový svět z produktů Bonami vůbec není špatný nápad. Škoda, že tvůrci fantazii nenechali ještě chvíli pracovat. Toto podání je takové krotké.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Třináctileté holky sní o látce na závěsy nebo novém sofa? Dospělé ženy si při výběru nábytku a doplňků představují samy sebe ve třinácti, a jak se pak v kopách semiše budou cítit? Vrcholem všeho snění je béžová židle? Já vám nevím. Jsem z toho v rozpacích. Moje manželka by pro to měla jistě větší pochopení. Ale ten zvuk vody mě příjemně uklidňuje.
Petr Kašpar (Cognito)

Bonami, e-shop s designovými produkty, se snaží skrze TV cílit na masovku, která Bonami ještě nezná. A právě proto, mělo být sdělení především o tom, proč mám jít nakoupit právě k nim než třeba do Ikea, protože i tam mohu snít a za méně peněz.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Co potřebujete k natočení pěkné a v dobrém slova smyslu milé reklamy, přesně 19 tun nábytku z Bonami.
Petr Václavík (2Fresh)

Trochu mi to připomíná našeho Jelena, co jsme točili vloni. Roztomilé a papundeklové zároveň.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chytrý způsob, jak ukázat produkty. Není to nijak překvapivě nové a řemeslně dokonalé, ale pořád je to dost dobré jako intro k návštěvě obchodu.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Snově to začínalo, spadlo to banální reklamy a la 2005. Porovnejte to s jakoukoli reklamou John Lewis. I s tou letošní.
Vilém Rubeš

3. BeBe sušenka cvičí jógu (41 %)

Značka BeBe Dobré ráno při příležitosti uvedení nového produktu ze své řady NaMěkko připravila novou reklamní kampaň. V animovaných spotech představí produkt s borůvkovou příchutí personifikovaná sušenka cvičící jógu. Kampaň zaměřená primárně na cílovou skupinu žen ve věku 20 až 35 let plynule naváže na lednovou propagaci značky BeBe, která využívala obdobné typy kreslených vizuálů. Poprvé se objeví v říjnu a poběží v televizi, na sociálních sítích Instagram, Facebook a YouTube a videoserverech televizí Nova a Prima. Ke konkrétní podpoře prodejů chystá výrobce sušenek, společnost Mondelez, v Česku i na Slovensku také in-store aktivaci, součástí které budou i ochutnávky nového produktu ve vybraných obchodech, sekundární vystavení a POS materiály.

„Práce s personifikovaným produktem v reklamě podle našich zjištění vede k její vyšší účinnosti. Ve vizuálech proto sušenka-jogínka balancuje s borůvkami na rukou, ve videu pro změnu balancují borůvky na sušence stojící na snídaňové misce či sušenka BeBe v jógové meditační pozici vede lekci jógy odehrávající se na pozadí snídaňového stola s podzimní tematikou,“ uvedla Veronika Demčíková, manažerka značky BeBe Dobré ráno. Kampaň připravila pražská Bistro Agency patřící pod mezinárodní mediální síť Dentsu Aegis Network. Spot v češtině namluvila Jana Stryková, slovenskou verzi pak Danica Jurčová.

Jedou si pořád tu svoji, kdybych chtěl snídat sušenky, tak jsou pro mě už deset let jednička.
Pavel Jechort

„Spojení jógy jako fyzicko-spirituální disciplíny usilující o rovnováhu duše a těla představené pomocí sušenky, která v kreslené podobě nabízí svůj podíl na vyvážené snídani.” Ale jo, proč ne?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to takový kind reminder, že Bebe pořád existuje, a když nebudu stíhat ráno normální snídani, jednou za čas si pár balení Bebe do auta nakoupím. Na sítě mi video produkčně sedí spíš než do telky, ale zas tu rychlost spotu dožene třeba frekvence.
Petr Kašpar (Cognito)

Je to vtipné, hravé, roztomilé, možná až trošku moc dětské vzhledem k cílovce. Ale dovedu si představit, že tento spot vám po ránu vykouzlí milý úsměv na tváři a minimálně tím přispěje k vašemu dobrému ránu.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Nevyvážené množství textu v packshotu narušilo rovnováhu jinak vydařeného spotu.
Petr Václavík (2Fresh)

Zase to generické hvízdání! Za to by se měly ukládat fyzické tresty… vizuál však rozhodně patří k tomu lepšímu, co je zde v rámci vektorového žánru k vidění.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Mám jinou představu o vyvážených snídaních, ale samotný výrobek je pěkný a přechod z osobností na kreslené postavičky je docela zábavný.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Tyhle videa se někde fasujou a pak už se jen dolepí logo?
Vilém Rubeš

4. Kofola má další limitované edice (39 %)

Kofola ČeskoSlovensko připravila dvě nové limitované edice – mandarinkovou Kofolu a limonádu Vinea z letošních hroznů Tramínu červeného z jižního Slovenska. Nové příchutě společnost propaguje zejména na sociálních sítích a v obchodech formou dekorací, stojanů, lama brán, woblerů, plakátů atd. Vinea se objeví také v online spotu, který připravila agentura Triad.

Celkem dobrá reklama pro parfém, nebo džíny diesel, ale co tam proboha dělá Vinea?
Pavel Jechort

Vlhké rty drtící orosené hrozny jsou podle mého názoru trochu doslovné, ale jinak se mi spot líbí, má hezkou atmosféru. Folklorní motivy brandingu vysloveně sluší.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Já teda z katolické školy nejsem, ale tady bych se skoro až zapýřil. Trochu víc o vášni než o Vinee, ne?
Petr Kašpar (Cognito)

Vizuální styl je super a k limitované edici sedí. Etiketa skvěle podtrhuje moravskou vinařskou tradici, kterou zákazníci v regálech nepřehlédnou. Jediné, co u této kampaně úplně nesedí, je napojení na „vášeň”. To už je překombinované a ani z vizuálu vášeň nikterak nesálá, spíše pěkné české mi(a)lování a cimbálovka.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Odkaz na řemeslo a doslova hmatatelný výsledek to je to co mě baví, jen škoda, že u toho nezůstalo a trochu na sílu se do reklamy dostala žena co neumí jíst hroznové víno.
Petr Václavík (2Fresh)

Vkusný vizuál rozhodně neurazí, ale proč zase to ‘spořitelnovské’ cinkání a hvízdání? Napříště bych strávil více času nad výběrem hudby.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nevím, co na to říct…je to úplně irelevantní k jinak dobrému produktu. Print je pěkný, ale reklamní spot to celé sráží na nulu.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Řemeslo pěkný, kecy o vášni strašně banální. Škoda hroznů, co se nestaly vínem, ale pouhou Vineou.
Vilém Rubeš

5. Palírna slaví 500 let (25 %)

V souvislosti s 500. výročím Palírny u Zeleného stromu připravila tuzemská likérka kampaň, která uvádí na trh Starou žitnou mysliveckou Reserve. Kampaň se objeví primárně v televizi, dále pak v onlinu, využije i PR, venkovních formátů, a aktivit v místě prodeje. Kampaň vytvořila agentura Comtech Can, o produkci spotu se postaralo Darq Studio CZ pod režií Jakuba Machala.

Zaujal mne moment pohlazení láhve následovaný pohlazením břicha těhotné ženy. Zapíjet dítě mysliveckou bych viděl spíše někde mimo metropolitní centrum a bez saka.
Pavel Jechort

Kam zamíří muž, kterému se narodí dítě? Přece do hospody! Insight je tedy podle všeho zvolen dobře, ale hereckými výkony si po pravdě řečeno nejsem úplně jistá, jakožto ani větou ‘byli jsme a budem’. To je opravdu první věta, kterou řeknete čerstvému otci?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Parta chlápků v saku, nejdřív poker face, pak uvolněná radost, pseudoritchieovská hudba i střih a tón… Proč se všechny ty reklamy na drsný pití, co nám tak zlepšuje život, točí jak přes kopírák?
Petr Kašpar (Cognito)

Ačkoli je Stará Myslivecká zcela unikátní ryze český produkt s historií sahající do roku 1847, televizní spot je bez špetky nápadu. Když vyměníme láhev a claim, může to být reklama na jakýkoli alkoholický nápoj cílený na chlapy.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Xtá varianta na téma “chlapi sobě”, hezky natočeno, jen ta cesta z porodnice mi tam neladí.
Petr Václavík (2Fresh)

Pokusím se převyprávět kreativu: muž pohladí břicho ženě, vejde do dveří a připije si s kamarády. Bravo.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Packshot je OK.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Setkání mafiánů s fotbalovými rozhodčími? Láká to asi jako žlutočerný Hummer.
Vilém Rubeš

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

 

“Kampaň V pitchi je ještě lepší než Jágrův kotel!”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 37. týden 2018

  1. WMC Grey, Yo’ Mama: V pitchi fest (55 %)
    značka, klient: V pitchi fest
  2. Kindred, Brain One, Dynamo Design: The Allbank App (39 %)
    značka: Richee, klient: Creditas
  3. Loosers: Sponzoringové spoty StarDance (33 %)
    značka, klient: Raiffeisenbank
  4. BeefBrothers: Jen dohromady jsme sport (27 %)
    značka, klient: Tipsport
  5. Hofo: Jedinečný kotel / Jaromír Jágr (25 %)
    značka, klient: Viadrus

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. V pitchi fest je letos přímočařejší (55%)

V pitchi fest: Žena (WMC Grey)

V pitchi fest: Žena (WMC Grey)

V pitchi fest: Muž (WMC Grey)

V pitchi fest: Muž (WMC Grey)

V pitchi fest: Plakáty, placky, samolepky (WMC Grey)

V pitchi fest: Plakáty, placky, samolepky (WMC Grey)

V pitchi fest, výroční dostaveníčko kapel členů reklamních agentur, se dožívá třetího ročníku. Za samotným festivalem i kampaní stojí skupinka nadšenců z agentury WMC Grey. V pitchi fest, který letos proběhne 24. října v pražské Radosti, se prezentuje jako hudebně-mírový reklamní festival. V kampani pracuje opět s podobností frekventovaného marketingového pojmu pitch a časté fráze mimo jiné z tuzemské popkultury.

„Letošní kampaň je trochu přímočařejší. Dámský motiv jsme vyvážili i pánskou verzí, abychom byli dostatečně genderově vyvážení,“ podotýká k vizuálům letošního konceptu David Suda, šéf tvůrčího týmu akce i kampaně. Ta má i spot šířený online. Postarala se o něj produkce Yo’ Mama, která video vytvořila od návrhu po finální zpracování.

Tak dobře, je tu ještě něco lepšího než Jarda Jágr! Case study jako vystřižená, včetně namistrovaných zvolání typu „we became a part of popculture.” Na fesťák se těším.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jako jo, ale nějak výrazně mě to neteší, asi že jde o tak prvoplánovou věc.
Pavel Jechort

Účel to plní, ale užitné umění pro art directory se hodnotí stejně těžko jako humor pro ajťáky.
Vilém Rubeš

Je hrozně těžký odpoutat se od toho uširvoucího voiceoveru, to mě fakt bolí. Jinak je to ale moc pěkný, vtipný, povedený video, printy k tomu taky sedí výborně. Bude to dobrá party.
Petr Kašpar (Cognito)

Ten klíčový vizuál je takový pěkně artový. Nápad na parodii “case” videa není zrovna nejnovější, ale je to vtipné. Za mě palec mírně nahoru.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

2. Apku Richee propagují tři agentury (39 %)

Banka Creditas spustila kampaň na multibankovní aplikaci Richee. Cílí na méně konzervativní a mladší publikum. Kampaň poběží na internetu, v televizi i na venkovních plochách. “Cílem naší kampaně je veřejnost seznámit s možnostmi, jež přináší a vzbudit zájem o její stažení,” uvedl Jiří Salajka, ředitel odboru marketingu Banky Creditas. Na startovací kampaň značky Richee pak naváže kontinuální komunikace značky.

Na kampani se podílelo několik agentur. Kindred zajistí kompletní integrovanou komunikaci zahrnující digitální kanály a televizní spoty. Slogan The Allbank App definující kategorii aplikace navrhla Brain One. Logo a vizuální styl vytvořilo Dynamo Design, jež pro Creditas pracuje dlouhodobě. Mediální plánování a nákup prostoru zajišťují agentury MediaBlock (internet) a Médea (venkovní plochy, televize).

První moje reakce byla – hnus fialovej! Ba ne, má to celkem šmrnc i jistou osobitost, ale v kampani žádnou revoluci nevidím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jako teaser podařené. Zprávu jsem obdržel.
Pavel Jechort

Ve vteřině víš, jak jsi na tom, ale my ti to tam budeme ještě tlačit dalších 29, respektive 19. Naleštěná nuda.
Vilém Rubeš

Ach, velký špatný. Něco je tu hrozně špatně – nevím, jestli ta fialová, ten futuristický (přesto laciňoučkatý) nádech, ten scénář… Já fakt nevím, ale něco je tu špatně. Nemyslím, že to lidi nakopne jít apku vyzkoušet.
Petr Kašpar (Cognito)

Zajímavý koktejl autorů! Každopádně vizuální styl je špička, od Dynama bych ani nic jiného nečekal. Dynamika hlavního spotu podpořena elektronickou hudbou, včetně celé art direkce je perfektní a funguje to jako moc pěkné produktové demo. A to by taky úplně stačilo, herec je tam navíc a spíš ruší. Klidně bych se v tomhle případě soustředil víc na funkce aplikace, protože je to nová věc a běžná populace netuší nic o PSD2, takže je třeba jít víc do detailu toho hlavního benefitu (správa víc účtů z jedné aplikace). Subjektivně mám problém s tykáním ve spotech – uvažování bylo asi “cílíme na mileniály, tak budeme tykat”. Každopádně celkem osvěžující záležitost, především díky vizuálnímu stylu a dynamice spotu. Herce (a následně i kočičku) bych osobně vynechal.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

3. Banka využila porotce StarDance (33 %)

Taneční show StarDance se vrátila podeváté na obrazovky České televize. Novým partnerem pořadu se stala banka Raiffeisenbank. Ta k tomu natočila s dlouholetým porotcem soutěže Zdeňkem Chlopčíkem osm sponzoringových spotů, které ČT vysílá před a po každém živém přenosu. Kreativní koncept – včetně kompletní produkce – dodala agentura Loosers

Dá se trapno krájet? Toto určitě!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Se sponzorákem se divy dělat nedají. Pokud bych si myslel, že má Raiffka ve financích styl, asi bych to vzal.
Pavel Jechort

Na hraně sebeparodie. Diváky lineárního vysílání lituju.
Vilém Rubeš

Rychlovky se švihem i trochu vtipem. Dobrý.
Petr Kašpar (Cognito)

Je to v barvách komunikace banky a jsou tam vtipné bankovní i taneční obraty. Fajn. Pro banku to myslím nic neudělá, ale úkol splněn.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

4. Tipsport přidal Ledeckou (27 %)

Sázková kancelář Tipsport nasadila televizní spot k zimním sportům, jehož tváří se stala olympijská vítězka Ester Ledecká. O kreativu se opět postarala agentura BeefBrothers. Produkci měla na starosti agentura Frame100r, postprodukci v podobě vizuálních efektů vytvářela Spoon. Spot se natáčel v létě, zimní kulisy byly dotvořeny počítačově. Postupně se spot objeví na stanicích ČT Sport, Nova Sport a O2 TV Sport, zároveň také na sociálních sítích a webu Tipsportu.

Já nevím. Líbí se mi nápad, ale ze spotu jsem dostala depresi. Já asi nemám ráda profesionální sport. Berte proto prosím mé hodnocení s rezervou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ten koncept je divnější a divnější a pořád z něj víc leze ta postapokalyptická linka, kterou ale vůbec nechápu.
Pavel Jechort

Nežer drogy, když píšeš scénáře, pak se ti propletou dohromady. Ve spojení s ubreptaně nudným voice overem podivno dosahuje vrcholu.
Vilém Rubeš

Já to nechápu. Steam punk, olympijská hvězda, lední medvěd, řež to pořádně… Ale nerozumím ani sázení, tak by to vlastně mohlo být v pořádku.
Petr Kašpar (Cognito)

Myslím, že Tipsport své komunitní sdělení v minulosti doručil několikrát už mnohem lépe. Tohle mě nějak nebaví. Respektive asi nechápu, proč je tam na začátku ta stylizace do nějakého postapokalyptického prostředí à la Mad Max na horách.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

5. Jágr propaguje kotel (25 %)

V nové kampani českého výrobce kotlů Viadrus se objevil Jaromír Jágr. Kampaň propaguje kotel s označením U68. Připravila ji agentura Hofo a běží od října v televizi, tisku i na venkovních plochách.

„To nejlepčí, co se dá sehnat!” Děcka, to je tak blbé, až je to skvělé. Podle mě letos už nic lepšího neuvidíme.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Proti zneužívání hvězd v reklamách by měl být nějaký zákon.
Pavel Jechort

Celej kotel chce kotel, trenér chce kotel, tak dostanou kotel. Socialistická nereklama žije! Zbývá jediná otázka, vyrobil to Rapid, nebo Merkur?
Vilém Rubeš

Vlastně jsem se přistihl, jak se tomu rozněžněle usmívám… Je to takové pitomoučké, ale kdybych řešil kotel, ten od Jardy omrknu jako první.
Petr Kašpar (Cognito)

Co dodat? Je to smutné. Když pominu amatérsky levné zpracování (většina rozpočtu asi padla na Jardu), tak je to opravdu velmi ploché. Navíc, myslím, že při nájezdech by nikdo neřekl “dej mu kotel”, ale spíš “vykoupej ho”.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Po dlouhé době mají České dráhy svůj rukopis”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 38. týden 2018

  1. Pojeďte s námi, jsme tu pro vás (51 %)
    značka, klient: České dráhy
  2. Nejsi guma! (37 %)
    značka, klient: Česká asociace paraplegiků
  3. Media:list: Hlavně bezpečně (30 %)
    značka, klient: Česká kancelář pojistitelů
  4. Skupina ČEZ – Jsme s vámi (28 %)
    značka, klient: ČEZ
  5. Creative Whatever: Žiju zdravě, platím míň (24 %)
    značka, klient: Mutumutu

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. “Dávám automobilismu rok, maximálně dva” (51 %)

České dráhy využily partnerství s filmovou trilogií Zahradnictví a ve stylu této filmové série spustily novou kampaň. V ní využívají vybrané filmové postavy a poukazují na výhody cestování vlakem. Zároveň slaví 100 let železnice. Kampaň cílí na řidiče a ukazuje, že cestování vlakem je pohodlnější. Nestojí za ní agentura, na přípravě scénáře spolupracovaly České dráhy s Petrem Jarchovským a režisérem Janem Hřebejkem, na tvorbě se podílel i producent filmů Viktor Tauš. Hudba, kterou složil Petr Ostrouchov, je vypůjčena z filmové předlohy.

Kampaň tvoří tři spoty: Pojeďte s námi, Vozíme vaše příběhy a Jsme tu pro vás. Kromě rysů postav Zahradnictví jsou využity také dějové prvky z filmu Pelíšky. Kampaň běží na televizích Nova, Prima, Barrandov, Óčko a v České televizi. Kromě televize využívá i venkovní plochy, rádiovou reklamu a online komunikaci.

Po dlouhé době kampaň na České dráhy, která má svůj rukopis a celkem půvabnou poetiku s vůní starých časů. Hezká práce. Auta, jděte se bodnout.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pochopil, kdo filmy viděl. Bože, vlaky včas doručit neumějí – a na marketing taky zapomněli!
Vilém Rubeš

Devadesátky jsou zpět! Ale tak nějak nevím, jestli je to dobře…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Smart partnerství, roztomilé příběhy a profesionální produkce – děkuji, České dráhy.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Reklama je hezká, jen o produktu tak nějak všichni víme, že se zasekl v době páry.
Pavel Jechort

Je to boží! Protože je tam Sabina! Ale i jinak je to povedené. Příjemné barva, stopáž stačí, vtípky dobrý.. Mně se to líbí.
Petr Kašpar (Cognito)

2. Nebuď guma, vyzývají paraplegici (37 %)

Nezisková organizace Česká asociace paraplegiků (CZEPA) připravila další z preventivních spotů svého projektu Banal Fatal! Spot Nejsi guma vznikl s podporou partnerů Flexi životní pojištění a Nadace Jedličkova ústavu. Varuje cyklisty před rizikovým chováním. Kampaň konkrétně upozorňuje, že banální situace, nepozornost, ztráta koncentrace, přílišná suverenita a únava bývají příčinami fatálních úrazů páteře i míchy.

Součástí kampaně jsou protiúrazové televizní spoty, které varují před rizikovým chováním. V roce 2015 vysílala Česká televize první ze série spotů upozorňující na nebezpečí skoků do vody. Tématem spotu v roce 2016 byly pády z malých výšek, v lednu 2018 pak úrazy při zimních sportech. Program zahrnuje i interaktivní semináře pro děti, mládež a pedagogické pracovníky. Ty vedou herec a bývalý kaskadér Hynek Čermák a profesionální hasiči či kaskadéři spolu s vozíčkáři, kteří úraz s poraněním míchy utrpěli.

Jasné a srozumitelné. Fakt, že následkem úrazu páteře přibývají v ČR tři vozíčkáři týdně, mě upřímně řečeno šokoval.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

“Popište, kde jste, a v jakém jste stavu…” V hajzlu, a bez významu. Proboha, co si z toho mám vzít? Že se nemám odpojit od hlavní skupiny?
Vilém Rubeš

Ten konec je tedy slušně upatlaný… za srdíčko to rozhodně nechytne. Výkony speakerů jsou nepřesvědčivé, nemá to drive.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Z tohoto spotu jsem trochu zmatená. Není mi jasné, jaká myšlenka mi má proběhnout hlavou – co bych musela přestat nebo začít dělat.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Šlo by přitlačit, jsou jistě úrazy, které se stanou díky zjevným hloupostem, a to tady nevidím.
Pavel Jechort

Tohle funguje. Člověk vidí, jak snadné to je a snadno se vcítí do momentu, jak nechce skončit. Dobrý.
Petr Kašpar (Cognito)

3. Další dopravní výzva (30 %)

Loni v Česku za volantem kvůli nehodám z nepozornosti zemřelo 65 lidí. Na novodobý negativní fenomén upozorňuje další video preventivně-bezpečnostní kampaně Hlavně bezpečně. Jednu z hlavních rolí si v něm zahrála Andrea Kalousová, přítelkyně Kamila Bartoška alias Kazmy, který nedávno poukazoval na problematiku zastavení u dopravních nehod. Projekt je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a pracuje na něm agentura Medialist Ondřeje Křivky, Michala Paciny, Josefa Koukolíčka a Tomáše Kačeny.

Nový spot filmového režiséra Dana Pánka, poukazuje zejména na důsledky používání mobilního telefonu za volantem. V klipu kromě Kalousové hraje i mladý Patrik Černoch. Oba jsou zástupci generace do 30 let, která je nejrizikovější skupinou v používání mobilu za volantem. „Je důležité oslovit především mladé řidiče a řidičky, kteří s mobilem vyrůstali a je pro ně už přirozenou součástí života. Je důležité připomínat, jak je zásadní při řízení mobilní telefon odkládat,“ míní Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů..

Hlavní fáze projektu Hlavně bezpečně odstartovala letos v květnu se spuštěním webu a potrvá do ledna 2019. V rámci kampaně už vyšel klip Nebe, který též režíroval Pánek, proběhla spolupráce s hudebníky Kapitánem Demo (klip Machoparking) či Jonášem Čumrikem alias Johny Machettem (klip Pro tvůj flex) a vyšel speciální tematický díl ze satirických videí ženského tria 3v1.

Asi před dvěma týdny umřela devatenáctiletá kamarádka mé neteře, když při řízení psala esemesku a vjela do protisměru. Nejen, že ji kamion na místě usmrtil, ale zemřela i žena z auta, které u nehody zastavilo. I kdyby měly podobné kampaně zachránit jediného člověka za x let, mají smysl. Jo a btw nevím, proč se v tiskové zprávě o Andree Kalousové píše jako o Kazmově přítelkyni (?).
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

NKP. Proti tomu je transparent mariánské družiny, co za Rakouska vítala nově přijíždějící služky do vídeňských rodin transparentem “Pro Boha Živého, nesmilněte!” hoden zlatého lva z Cannes!
Vilém Rubeš

Nepřesvědčiví herci, škrobený temporytmus… působí to na mě spíš jako studentský film.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Je to docela doslovný, ale dobré vidět aspoň trochu příběhu …
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Nic, co bychom neviděli už tolikrát dříve.
Pavel Jechort

Osvěty o bezpečné jízdě není nikdy dost, ale tohle provedení mi moc nesedlo.
Petr Kašpar (Cognito)

4. Energii potřebujeme každý den (28 %)

Energetická společnost ČEZ spustila kampaň s cílem posílit vnímání energetiky jako oboru spravovaného odborníky a zajišťujícího bezpečné dodávky energií zákazníkům. Claim Skupina ČEZ – Jsme s vámi ukazuje, že energii potřebujeme každý den, zároveň kampaň upozorňuje i na příležitosti v kariéře.

Kampaň běží z televizi, tisku, využívá venkovní reklamy a online. Pro kina vznikl čtyřicetipětivteřinový spot, pro televizi dva půlminutové a tři dvacetivteřinové pro televizi i online. Delší spoty prezentují energii od ČEZ a zároveň podtrhují značku jako první volbu zaměstnání, kratší spoty se zaměřují buď na image značky, inovace a produkty, nebo prozákaznický přístup či příležitosti v zaměstnání.

Dialog otce a dcery v autě už před mnoha lety zachytil Jan Svěrák ve slavném spotu na Volvo. I tohle je fajn práce, i když přece jen trochu šustí papírem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Holčička, co říká “Bohdá, že žízní nezahyneme…”, pardon, “chtěla bych dělat práci, co pomáhá lidem,” by se měla vystavovat v Národním muzeu. V lihu.
Vilém Rubeš

Mám tomu rozumět tak, že holčička nechce být herečkou nebo princeznou, ale sekretářkou v ČEZu? Holy crap!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Voiceover je docela roztomilý, ale hlavní komunikační myšlenka není odlišná od jiných poskytovatelů elektřiny, takže žádný výrazný image značky tento spot nevybuduje.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Hezky natočená reklama plná klišé, včetně nereálného proslovu malé holčičky. Jasný důkaz, že ČEZ nemá moc věcí, kterými se chlubit.
Pavel Jechort

Když nevíš coby, dej tam dítě, které sní …
Petr Kašpar (Cognito)

5. Mutumutu odměňuje za zdraví (24 %)

Od začátku října si Češi mohou sjednat životní pojištění u nové firmy Mutumutu, která se profiluje jednoduchými smluvními podmínkami, krytí ryzik, které jiná pojištění na trhu nekryjí, a motivačním systémem odměn za zdravý životní styl. Firmu Mutumutu prostřednictvím společnosti CD Insurance Holding vlastní a provozuje tvůrčí studio Creative Dock Martina Pejši. Jde o zatím největší investici studia, které produkovalo třeba startupy Zonky, HoppyGo či Kupnajisto.cz.

Kampaň na nový produkt začala ve čtvrtek 4. října, její součástí je spot určený pro online, který režíroval Benjamin Tuček, a venkovní nosiče, jako jsou billboardy či rámečky v MHD. Venkovní kampaň se soustředí na Prahu, Brno a Liberec. Kampaň vede Jiří Caudr, který se v Creative Docku stará právě o marketing, a připravil ji kreativní tým Creative Dogs, spadající rovněž pod Creative Dock. Na značce samotné i na kampani spolupracovalo studio Yinachi, supervizi držel Robert Peňažka.

Pěkný spot i vizuály, už jsem skoro přesvědčena, že bych mohla změnit pojišťovnu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jo jo, mantra všech pojišťováků odhalena a na plnej céres: Pojistíme jen toho, co to nikdy nebude potřebovat. Díky za upřímnost, vychcánkové!
Vilém Rubeš

Tu latentně afektovanou paní jsem musel dvakrát pauznout, abych to vůbec ukoukal do konce. Je to neeesmírně dlouhá a bolestná křeč.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Vizuály jsou jednoduché a transparentní, což je ok. Co se týče spotu – chtělo by to lepší casting, pokud se chtějí stát důvěryhodnými …
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Třeba je ten produkt tak skvělý a někomu se povede z push věci udělat pull a z Čechů zodpovědné lidi, ale z toho přehraného nadšení Petry z Mutumutu mi naskakovala husí kůže.
Pavel Jechort

Ty printy jsou super, ale reklama na tři minuty nejde ukoukat, nejde to uposlouchat, nejde to uvstřebat, nejde neusnout. Asi to mysleli dobře, ale chtěli toho moc.
Petr Kašpar (Cognito)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Kampaň na Brno je skvělá jako to město!”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 39. týden 2018

  1. Aetna, Street Dog: #Brnotruestory (52 %)
    značka, klient: Brno
  2. Hullabaloo: Vánoční příběh (43 %)
    značka, klient: Penny Market
  3. Mugshots: Tohle na Mall.tv neuvidíte (40 %)
    značka: Mall.tv, klient: Mall Group
  4. Triad Advertising: Test výčepního (39 %)
    značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj
  5. Klan: Pohodové Vánoce (24 %)
    značka, klient: Globus

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Brno ukazuje skutečné příběhy (52 %)

Brno v nové kampani přichází s destinačním příběhem a ukazuje autentické úhly pohledu na město. Kampaň tvoří reklamní klip, kde zpívá zpěvačka Mucha, zároveň jsou na webu Gotobrno.cz k vidění fotografie, tři minutová videa a 15 krátkých tematických spotů a gifů. Ukazuje, co vše lze v Brně zažít, momenty běžného života i příběhy cizinců, kteří žijí v Brně. Do budoucna se kampaň rozšíří i o série s expaty a osobnostmi. Ke komunikaci město vzhledem k cílové skupiny využívá zejména online včetně sociálních sítí a #brnotruestory, objeví se však i offline. Strategii a kreativu zajistila agentura Aetna, videoobsah Street Dog.

“Od začátku jsme věděli, že chceme komunikovat zcela odlišně od ostatních měst. Žádné dronové záběry, modré nebe a vyumělkované fotky památek. Brno žije, je hlavně o lidech, kteří ho v posledních letech neskutečně nakopli. Proto jsme upozadili památky a příběh stočili k samotným lidem. Pokud jsme spolupracovali s osobnostmi, dali jsme jim dost volné ruce k jejich výpovědi o městě, žádný striktní scénář. Autentičnost ostatně Brno razí dlouhodobě,” popsala vedoucí Kanceláře marketingu a zahraničních vztahů Magistrátu města Brna Barbora Podhrázská.

Ta Mucha… jsou skvrny, které nelze vyčistit bez porušení podstaty látky. Bravo. Zbytek bohužel sklouzne do tradičního mlýnku na pozitivno.
Pavel Jechort

Exekuce s Muchou mi přijde na hraně – na takový tý divný hraně, kdy si nejsem jistej, jestli je to ještě brilantní, nebo už se tím střílíte do nohy. Ale tenhle rozpor svým způsobem vystihuje celý Brno.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Člověk by si do toho baru i zajel. Pokud jde o Muchu, chápu záměr. Nevim, nevim, jestli je tahle rezignovaná sebeironizující póza vlastní většině Brňáků.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Fajn pokus ukázat se odlišný a lidštější. Kdo ale byl v Brně, ví své.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Míla KneprProč jen mi vytanula na mysli Nebraska… Stát, do kterého jezdilo a jezdí nejmíň turistů, teď přišel s novým claimem a novou kampaní Narovinu, Nebraska není pro každého. Tak nějak to mám teď i s Brnem. Vlastně jsem rád, že nejsem cílová skupina.
Míla Knepr (Silver Pack)

Odvaha klienta, otevřená mysl agentury, radost z práce, nadhled, tohle je true story a za mě jednoznačný vítěz týdne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ironické pozvání pro ironicky vybranou cílovou skupinu na ironické Brno. Jako fór skvělé, jako pozvánka do Brna taky – jenže jen pro tři stovky příslušníků cílové skupiny.
Vilém Rubeš

Na Brno mi to sedí a navíc je to bez mindráku. Body navic za virální potenciál.
Petr Václavík (2Fresh)

Koňská dávka odzbrojující upřímnosti! Spot s Muchou má až balkánský temperament a svým pojetím i stylem dalece přesahuje zbylá dvě videa. Ať žije Šalingrad!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ta kampaň je skvělá jako to město!
Petr Kašpar (Cognito)

2. Děd z Penny oplácí dobrý skutek (43 %)

Obchodní řetězec Penny Market se vrací k loňské předvánoční reklamě a sděluje, že by v tento čas neměl být nikdo sám. Letos si osamělý děda vzpomněl, že loni dostal plyšového medvěda a oplácí dobrý skutek. Za kampaní stojí opět agentura Hullabaloo. Kromě televize a on-linu se objeví také její tisková verze.

Heh? Proč, jak, nač? Penny?
Pavel Jechort

Tohle má větší potenciál, než se povedlo vykřesat. Jsou tam momenty, kdy člověk maličko zjihne, ale chybí překvapení v příběhu, který by tu slzu vytlačilo ven. Plus brand recognition Penny podle mě nebude zrovna vysoký číslo. Ale milý to je, to jako jo.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Tohle je dobrý, dojemný, milý, vánoční. Pokud tedy umožňuje Penny vzít si seniora na Vánoce domů, což není úplně jasný.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nikdo asi nechce být o Vánocích sám, to nebude nikdo rozporovat, a je dobře, že aspoň občas přes rok pomáhají přes akce seniorům. Ale celkově to bohužel působí neupřímně.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Míla KneprAno, to jsou destilované Vánoce. Hezké, hezky natočené, dojemné, láskyplné. A vlastně mi ani nevadí, že něco podobného už někde natočili. V Penny pochopili, že lidé se dojmou a potěší nejen u zlevněné tlačenky. Hurá, budou Vánoce.
Míla Knepr (Silver Pack)

Podle některých názorů bych měla být v Katovně přísnější, ale když jsem se rozhodla, že si to vezmu k srdci, jako první jsem uviděla jsem tento spot a z oka mi skanula slza! Takže sorry jako. Dojalo mě to.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to správně a tisíckrát lepší než ušišlané spoty, jen… Je to tak zoufale nepůvodní, až hanba.
Vilém Rubeš

Silný příběh, v kterém přes emoce není vidět na Penny Market. Pro upřesnění, nebrečel jsem, jen mi něco spadlo do oka.
Petr Václavík (2Fresh)

Je to milé, vkusné a intimní. Jen mi není jasné, proč napoprvé skončil děda za plotem. Provedl něco?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jako bych to už někde viděl… První půlka je povedená, hezky zpracovaná, ten konec to trochu stahuje dolu. A vlastně ani moc nevím, čí je to reklama, kam běžet nakoupit. Ale dojemné to je, ne že ne.
Petr Kašpar (Cognito)

3. Mall.tv ukazuje, co nedá (40 %)

Kampaň ke startu internetové videotéky Mall.tv budou tvořit primárně tři spoty, zatím jsou venku dva. Ty jako hlavní výhodu zdůrazňují původní videoobsah, který vzniká v profesionální produkci a je k dispozici zdarma. Positioning nové internetové televize na tuzemském audiovizuálním trhu doprovází claim Nová epizoda zábavy.

Minutové spoty natočilo režisérské duo Mugshots, které tvoří Jindra Malík a Tomáš Brožek, produkci zajistil Vernes. Odehrávají se v reprezentativních prostorách Jižního salonku 1 pražského Kongresového centra, kde u oválného stolu zasedají tváře Mall.tv jako Roman Vaněk, Adam Gebrian, Veronika Koko Šmehlíková nebo Luděk Staněk, aby společně zhodnotily, co divákům nová online televize nepustí. „Chtěli jsme vytvořit zábavné reklamní skeče, které pomohou Mall.tv profilovat jako internetovou televizi vedenou zkušeným týmem. Zároveň bylo třeba ukázat, že se nebojí být kontroverzní. Lidi, kteří za Mall.tv stojí, dobře známe a víme, že u nich pro dobrou zábavu jde politická korektnost stranou, a tento jejich postoj jsme ve spotech chtěli ukázat,“ přiblížil režisér Malík.

Jako zasmál jsem se, když dostal Pavel nakládačku. Ale bude to stačit?
Pavel Jechort

Je to ohromně trapný, což je správně – protože o to víc si pak užijete skvělou sekvenci Novotnýho v pytli. Akorát na konci tomu dost spadne řemen.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Jediný prerolly, co mě na YouTube v poslední době potěšily. Co mi přijde opravdu smutný, že televize, co nechce ukazovat odpad, má potřebu lákat na scénku s vysavačem v rozkroku a detail na zapínání zipu přes bujné poprsí.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Sorry, pánové, ale nevidím žádný rozdíl mezi odpadem, který označujete jako odpad, a alternativou, kterou označujete za kvalitu.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Míla KneprAsi takhle: starosta z Řeporyjí v tygřích tangách, to není ani vtipné, ani kontrovezní, ani provokující. To je prostě blbé. A aby nebyla mýlka, tak claim nové televize Mall.tv je Nová epizoda zábavy. Celé je to poněkud epizodní..
Míla Knepr (Silver Pack)

Proč je ‘porota’ složená z lidí, kteří mají v Mall.tv své pořady? Proč mi tygří slipy nepřijdou vtipné? No dobře, trochu vtipné jsou. Ale ne moc.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ale jo, aspoň pobavilo odstraňování nezničitelného Novotného.
Vilém Rubeš

Člověk věnuje negativní informaci více pozornosti než té pozitivní a já si zadek Pavla Novotného budu pamatovat hodně dlouho. Na co že to byla reklama?
Petr Václavík (2Fresh)

Jo, je to dobrý! Nechybí tomu nadhled ani tolik potřebná sebeironie. Čistotka.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Vidět to desetkrát za sebou, ta sranda se trochu vytrácí, ale jinak je to super nápad i provedení. Je to vtipný, dobře napsaný i všema odehraný.
Petr Kašpar (Cognito)

4. Gambrinus odhaluje hříchy (39 %)

Plzeňský Prazdroj přichází s novou digitální kampaní na podporu vnímání kvality svého piva Gambrinus. Vznikla v režii i produkci agentury Triad Advertising. Zaměřuje se na nešvary spojené s čepováním piva a podtrhuje důležitost povolání výčepního. Osvětu necílí na ty, co pivo čepují, ale na samotné spotřebitele. “Když lidem někde nechutná pivo, mívají tendenci pomluvit značku. Nenapadne je, že chyba může být v hospodském. A že mají sami možnost to změnit k lepšímu, třeba tím, že se ozvou,” uvedl Jakub Marek, manažer značky Gambrinus.

“Klasické edukativní kampaně nejsou zajímavé. Musíme jít na hranu a lidi opravdu bavit. Tak se jim do paměti vyryje i těžší poselství a sami se naučí rozpoznat chyby při čepování,” doplnil Rado Jankovič, creative teamleader Triadu. Microsite Test výčepního odhaluje nejčastější pivní hříchy, například nahánění pěny, čepování do suché, nevymyté sklenice, a přiřazuje jim satirické kategorie jako Honimír, Roztoč nebo Šmudla.

Výsledné postavy pivních hříšníků je možné z microsite sdílet na Facebooku. Celá kampaň je čistě digitální. Uvádí ji animované online video, doprovází ji bannerová kampaň a komunikace na Facebooku. Spouští se tak první vlna dlouhodobé kampaně, jež hodlá zvednout povědomí o vlivu správného zacházení a umění čepovat na kvalitu nejen Gambrinusu, ale českého piva vůbec.

Vím, že nešlo o účel, ale na Gambáč s pěnou teď asi nebudu mít nějaký čas chuť.
Pavel Jechort

Je to výrazný, zapamatovatelný a má to v sobě aspoň základní nadsázku. I když microsite není zrovna dvakrát zábavná, řekl bych celkově slušně odvedená práce.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Tohle se mi líbí. Za – asi relativně – málo peněz hodně muziky. Příště bych ten test otočil – jak poznat podle piva, co s ním dělá výčepní blbě. Prohlídnout si pivo je totiž tak nějak přirozenější, než sledovat honimíra v akci.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Dobrá kampaň, která se zabývá velmi specifickým problémem – a se skvěle vytvořenými postavami a art direction.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Míla KneprGambrinus s bipolární poruchou. V médiích – klasických – jako honest beer, a pak v těch – stejně klasických – internetech jako Honimír, co honí pěnu… Pitvoření a vtípky úplně za každou cenu, viď, Honimíre, Naháku, Roztoči… O inovativní strategii nemluvě: ‘Nechutná ti naše pivo? Blbě ti naše pivo v ‘naší’ hospodě čepují? Tak si to vyřeš sám, tady je napsáno jak…’
Míla Knepr (Silver Pack)

No tedy, Honimír! Hezký nápad, svěží provedení. Líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jak z národního piva udělat zoufalce v několika letech, díl asi tak dvacátý. My nic, to trubky!
Vilém Rubeš

Ukazovat odvrácenou stranu výčepu je dobrý způsob, jak se odlišit. Protože správně vám pivo natočí v každé reklamě.
Petr Václavík (2Fresh)

Baví mě názvosloví i kreativa těch figurek, slušné panoptikum. Ve statické podobě to funguje o chlup líp než v té rozhýbané.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Srandu si dělaj? Hrozně moc doufám, že se nikdy nedostanu k jednomu stolu s cílovkou tohodletoho.
Petr Kašpar (Cognito)

5. Globus nově s Prušinovským (24 %)

Německý obchodní řetězec Globus startuje v Česku počínaje vánoční kampaní nový koncept komunikace. Ten se projeví ve všech marketingových kanálech a produktových kampaních. Představí Globus jako nejlepší místo pro rodinné nákupy. V nové komunikaci obchodní řetězec zdůrazňuje kvalitu, kterou garantují vlastní výroby v řeznictví, pekařství, cukrářství a vlastní restaurace, dále pak akcentuje i čerstvost a bohatost sortimentu a rychlé způsoby nakupování.

Globus začíná svůj nový rodinný koncept v předvánočním čase novými vizuály, POS a televizním spotem. Pod taktovkou režiséra komediálních filmů a seriálů Jana Prušinovského ožije rodina Globusu v zábavných scénách“V komunikaci Globusu neprezentujeme celebrity, ale naopak typickou rodinu, kde má každý své preference a potřeby. Odpovídáme na ně šíři nabídky a její kvalitou jak v sortimentu, tak ve službách. Naši zákazníci si tak u nás mohou dopřát, co chtějí, a to nejen o Vánocích,” říká Petr Ptáček, vedoucí marketingu Globus. Autorem nového konceptu je agentura Klan.

Globus jako nákupní eintopf na odbavení Vánoc i všeho ostatního, včetně teplé sekané za patnáct. Brrr.
Pavel Jechort

Humorný pohled do světa průměrné české rodiny aneb přehlídka scenáristických schematismů. Tenhle typ spotů mohla dávno po stovkách sypat nějaká velmi levná umělá inteligence.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Nemám na to čísla, ale už několikrát mě zarazilo, že čím věhlasnější jméno režiséra, tím míň je to reklama a víc parodie na reklamu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Ok, Globus má v nabídce spoustu věcí – a navíc jsou všechny na prodej. Stejně to mají všechny ostatní řetězce. Co dál?
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Míla KneprVypadá to, že se nám to rozmohl takový nešvar – chlubíme se režisérskými jmény. U tohoto opusu se domnívám, že je úplně jedno, kdo to režíroval. Klišé, kam se podíváš. Zaplaťpánbůh za Penny.
Míla Knepr (Silver Pack)

Dobře, teď budu přísná – kde je originalita, humor, nebo aspoň vánoční atmosféra? A vizuály jsou příšerné. Tak.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Mizérie ve slevě.
Vilém Rubeš

Přijde mi to málo. Ve vizuálu to ještě jakž takž drží, ale spot je obsahově velmi chudý.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ta rodina působí hrozně nerodinně. Copy místy neohrabaně tlačí na pilu. Nemám z toho radost. Jestli bude kampaň hodně intenzivní, budu se před ní aktivně schovávat.
Petr Kašpar (Cognito)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


“CS Cargo přináší konečně čerstvý nápad”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 45. týden 2018

  1. Werk Camp, AMI Communications: Každý národ má své hrdiny (46 %)
    značka, klient: CS Cargo
  2. Ogilvy: Filmy vašeho života (44 %)
    značka, klient: KVIFF Distribution
  3. Isobar: Škoda NejMix (39 %)
    značka, klient: Škoda Auto
  4. Jídlo, které šetří čas (29 %)
    značka: Mana, klient: Heaven Labs
  5. Hammer Agency: Pod našimi křídly (27 %)
    značka, klient: Benu

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Dopravce ke 100 letům státu (46 %)

Dopravce CS Cargo připravil ve spolupráci s pamětnickou organizací Paměť národa speciální projekt k výročí 100 let republiky. V kampani využívá odkaz na písmena C a S v názvu společnosti symbolizujícími Československo. Deset kamionů nazvala jmény deseti hrdinů, kteří žili v uplynulém století. Firma se tak snažila rozšířit každodenní povědomí o činech známých i neznámých lidí. Na návěsu každého kamionu je jméno hrdiny či hrdinky umístěno spolu s krátkým popisem a s textem Každý národ má své hrdiny. Nezapomínáme. Jejich příběhy jsou dostupné i na microsite CS Cargo a na webu Paměti národa. Projekt vznikl ve spolupráci s agenturami Werk Camp a AMI Communications.

 „Právě paralela životů obyčejných lidí, kteří se stali hrdiny, s jejich připomínkou v běžném životě na návěsu kamionu se nám líbila a nápad jsme uvítali. Lidé si snadno všimnou jinak vypadajícího kamionu a třeba si vzpomenou aspoň na chvíli na dějiny naší země i z pohledu těch, kteří riskovali své životy pro lepší budoucnost národa,“ míní Jan Polouček, provozní ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum, která projekt Paměť národa provozuje.

I když ‘case study’ mohla být trochu vymazlenější, nápad mi přijde hezký. Cítím i cosi jako hrdost.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nápad super, exekuce… vždyť i na videu vidím, že nic nevidím. Když nepracuji s obrázky, dám aspoň velká písmena, i na úkor vlastního loga.
Pavel Jechort

Jako podpora Paměti národa super, jako promo pro CS Cargo na mě ten spot působí divně. Je to takový kočkopes mezi pěkným nápadem na CSR kampaň a interní HR video prezentací.
Petr Kašpar (Cognito)

Krásná myšlenka, pěkné motivy – ale na grafika nezbylo. A PR film je… NKP.
Vilém Rubeš

Míla KneprTo je úplně super. Medium, sdělení, forma. Skvělý nápad. A navíc úctyhodný ‘noble purpose’. Smekám a děkuji CS Cargo.
Míla Knepr (Silver Pack)

Wow – konečně čerstvý nápad! Proč jen deset hrdinů?
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Dobrý nápad jak ocenit hrdiny naší historie a důstojně tak napojit brand na oslavu výročí 100 let. Naprostý souhlas, na hrdiny by se zapomínat nemělo, ale na kampaňové video bych zapomněl rád.
Petr Václavík (2Fresh)

2. Distribuce má novou znělku (44 %)

“Nemusíte umírat, abyste viděli film vašeho života,” říká nová znělka, s níž filmový distribuční label KVIFF Distribution vstupuje do čtvrtého roku svého fungování. Znělka měla premiéru 31. října na online kanálech všech tří partnerů, kteří KVIFF Distribution tvoří, jsou to Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Česká televize a Aerofilms. Od 15. listopadu bude zkrácená verze nové znělky k vidění i před všemi projekcemi nového filmu Paola Sorrentina Oni a Silvio, který KVIFF Distribution čerstvě uvádí do tuzemských kin.

Znělku vytvořil kreativní tým Edy Kauby z reklamní agentury Ogilvy. Zdůrazňuje především kvalitu a originalitu, kterou filmy labelu do českých kin přinášejí. Produkce se ujalo studio Dawson a tým režiséra Roberta Hloze. V postprodukci pak na znělce spolupracovala studia MagicLab, Soundsquare a PolySound. Natáčení probíhalo v létě v Sanatoriu 110 pro léčbu tuberkulózy s herci Markem Pospíchalem a Elizavetou Maximovou. Hlas ve znělce patří Jiřímu Bartoškovi, prezidentovi karlovarského filmového festivalu.

Fajn nápad. Na konci jsem čekala ještě nějaké překvapení. Ale od KVIFF má člověk holt asi příliš vysoká očekávání.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Super, já byl napnutej jak kšandy celých těch 50 vteřin. Kdo, když ne oni?
Pavel Jechort

Musel jsem se podívat víckrát, aby mi to začalo připadat fakt dobrý, jak jsem u kviffu zvyklý. Ale začalo. Takže dobrý.
Petr Kašpar (Cognito)

V kategorii “Vzpomněli jsme si na skvělej reklamní fór, ale aby to tak nečouhalo, tak jsme to zesložiťatěli, až to přestalo dávat smysl” krásné první místo!
Vilém Rubeš

Míla KneprTak produkčně to je určité pěkná festivalová leštěnka. A to je asi tak všechno. Je to dlouhé, tak dlouhé, že nápad je ve stopáži utopen, až ztracen.
Míla Knepr (Silver Pack)

Nejdříve trochu neaktuální kopnutí do telenovel, pak Bartoška a jeden z nejlepších claimů tohoto roku!
Petr Václavík (2Fresh)

3. Škoda připravila variace písně Já na to mám (39 %)

Automobilka Škoda v říjnu uvedla akční nabídku výhod k novým vozům pod názvem Škoda NejMix, která zahrnuje mimo jiné prodlouženou záruku na pět let s předplaceným servisem nebo s výkupním bonusem za stávající vůz. Nabídku doprovází kampaň, v níž už poněkolikáté Škodovka využila rockovou skladbu z 80. let Já na to mám skupiny Natural, tentokrát však v nových, originálních zpracováních – konkrétně to jsou pop, dechovka, heavy metal, rap, punk, elektronická taneční hudba, country, osmdesátkový funk a opera. Tímto chce kampaň demonstrovat, že nabídka Škoda NejMix přináší variabilní balíčky výhod k novému vozu opravdu každému.

V kampani tančí lidé různých věkových kategorií (a několik zvířat) originální taneček. Vše se děje za doprovodu zmíněných devíti různých verzí skladby, v tematicky stylizovaných prostředích. Výsledné tři spoty byly nasazeny do online prostředí. Kreativu připravila agentura Isobar Czech Republic (dřív Bistro Agency). Za produkcí stojí Toaster Pictures, spoty režíroval Prokop Motl. Všech devět variant songu Já na to mám nahrál ve svém studiu hudební producent Karel Havlíček.

Kampaň NejMix byla spuštěna v druhé polovině října a je určena pouze pro český trh. Škoda Auto plánuje její variace nasadit do médií i v následujících letech. Produkční řešení umožňuje měnit modely aut ve spotech, reklama tak bude stále pružně reagovat na aktuální nabídku nových vozů. Mediamix zahrnuje televizní spoty, online včetně sociálních sítí, print, rádio, materiály pro dealerské showroomy a venkovní reklamu.

Kampaň plná radosti a hravosti. Pěkná práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Další přírustek do řady reklam pod archetypem “jeden z nás”. Vysoce oceňuji hlavně tu vytrvalost u nás nevídanou.
Pavel Jechort

Je to dobře vymyšlený i udělaný. Rozumně si připravili šablony na spoty do budoucna, má to drive, pěknou barvu i dynamiku. A hlavně tím za těch pár sekund stihli říct všechno. Především ale dobrý produkt. Ta kampaň bude českým trhem pozitivně rezonovat.
Petr Kašpar (Cognito)

Perfektní tance mrtvého koně. Proboha, proč?
Vilém Rubeš

Míla KneprMilé a svěží. Jen ta doslovnost a “stylová segmentace” je ku škodě.
Míla Knepr (Silver Pack)

Není to můj šálek kávy, ale spoty jsou udělány kvalitně a budete si pamatovat jak značku, tak nabídku.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

4. Mana do kampaně zapojila maskota (29 %)

Výrobce Heaven Labs, který stojí za nutričně vyváženým jídlem Mana, představil svou podzimní reklamní kampaň. Originální 3D video, v hlavní roli s maskotem značky, gorilím kosmonautem Cosmo Apem, pochází kompletně z dílny interního digitálního týmu Many. Hlavním mottem spotu je Jídlo, které šetří čas. Mana tím cílí zejména na lidi v zaměstnání, kteří se kvůli svému pracovnímu vytížení velmi často potřebují rychle najíst. Nová kampaň funkční stravy má především akviziční charakter. 

Na tvorbě videa se podílel devítičlenný tým v čele s jedním ze spoluzakladatelů startupu Grigoryem Vyatkinem. Ten má ve firmě na starosti vše, co reprezentuje značku na vizuální úrovni. „Chtěli jsme vytvořit koncept animace s důrazem na originalitu a poutavost. Vycházeli jsme z úspěchu minulé kampaně, kde jsme měli skvělou „dokoukatelnost“ a velmi pozitivní ohlasy. Náklady na tvorbu nového videa jsme díky vlastnímu designovému týmu in house snížili na třetinu, než kdybychom využili externí dodavatele,“ uvedl Vyatkin.

Kampaň je určena především pro online prostor. Běží na sociálních sítích Facebook a YouTube, podporu má také zajištěnou ve vyhledávačích Google a Seznam. V prvních čtyřech týdnech kampaně video vidělo na Youtube a Facebooku přes 350 tisíc fanoušků. Firma nyní zvažuje i nasazení do televize. S maskotem – gorilou se lidé mohou setkat i v podlinkové komunikaci na vizuálech i v místě prodeje, konkrétně v hypermarketech Globus.

Pojďme si upřímně říct jednu věc – děj spotu je přinejmenším dost zvláštní. Opice jde k ledničce, tam ji vystraší jakési psychedelické budíky, vystoupá po grafu nahoru, pak ji honí sešívačky, projde tiskárnou a nakonec skočí do hrnce. Nedává to moc smysl, ale vlastně mě celkem baví se na to dívat, je to výrazné a gorila se mi se značkou už dost těsně propojila.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to tedy kosmické, možná trochu překombinované, ale budiž. Dával bych si pozor s analogiemi jídla pro kosmonauty. Život je krátký na jídlo z tuby.
Pavel Jechort

Proč ta opice tak divně chodí? Co je to tam za nepoznatelný futuristický haluzy? Proč je tam opice? Co ty sešívačky tam? A proč ten hrnec? Plný utahaných opic? Samé otázky… Ale ten stoupající graf jako schody mě ohromně baví! Ne.
Petr Kašpar (Cognito)

Šetřete čas, staňte se opičákem ve skafandru! Tak jestli tohle je nabídka spotřebiteli, pak raději zůstanu u bifteku.
Vilém Rubeš

Míla KneprJá tomu nerozumím. Jídlo pro lepší život? Jídlo, které šetří čas? Je to totéž? Kosmická opice, kancelářské animace se sešívačkou a kousek Matrixu… Proboha proč?
Míla Knepr (Silver Pack)

Postava gorily je pořád OK, ale metaforický food quest dělá spot horší, spíše dekorativní, ale ne komunikačně chytrý.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Mana šetří čas a dál…?
Petr Václavík (2Fresh)

5. Benu využívá mytologického ptáka (27 %)

Lékárenská síť v Česku spouští reklamní kampaň s mytologickým ptákem Benu, který je už od počátku součástí loga společnosti. Hlavní headline Pod našimi křídly vystihuje ideu i klíčové cíle sítě lékáren, tedy poskytovat nadstandardní služby, jako například kontrolu lékových interakcí či preventivní programy. „Mytologický pták Benu a symbolika jeho ochranných křídel představují v nové kampani péči, s jakou se naši odborníci starají o zákazníky. Naším cílem je stát se jejich celoživotním partnerem v péči o zdraví, především v oblasti prevence,“ uvedla marketingová manažerka Benu Ivana Stará.

Kampaň navrhla kreativní agentura Hammer Agency, s níž lékárenský řetězec spolupracuje od července letošního roku. Jde tak o první společný projekt. O ztvárnění mytologického ptáka v televizních spotech se postarala agentura UPP, která spolupracovala na velkofilmech jako Blade Runner 2049, Wonderwoman, Wolverine nebo Iluzionista. Nejprve bylo třeba vyrobit 3D model, který se postupně rozpohyboval a dobarvoval. Režie reklamních videí se ujal Juraj Janiš, hlas ve spotech patří Andree Elsnerové.  

Současně s hlavním televizním spotem lékárna spouští i kratší produktové spoty. Aktuální televizní kampaň běží na všech stanicích skupin Nova a kanálech Media Clubu, součástí jsou i reklamy na YouTube, Facebooku, Google či na Seznam.cz. Další fází pak budou tematické spoty, které budou zařazeny do vysílání v dalším roce.

Mytologický pták bdí nad zdravím občanů v lékárensky sterilním spotu, proč ne. Ale jestli někdy přijdu s klukem do lékárny Benu, a magistra nevyskočí zpoza pultu a nepřiklekne před nás na bobek, vznáším stížnost!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Na první pohled vidím, že to dítě není vůbec nemocné, potřebovalo by spíše na zadek, stejně jako režisér.
Pavel Jechort

Asi by to klidně mohl být jen dvacítka spot. A zrychlit začátek. Ale je to dobrý, správný. Rozumím sdělení a slyším na něj.
Petr Kašpar (Cognito)

Zelený Fénix vysvětluje, že neprodávají léky. Mají pravdu, prodávají potravinové doplňky, homeopatika a pořádnou porci nudy.
Vilém Rubeš

Míla KneprKlišé. Klišé. Klišé. Zelený Fénix z toho odlišující kus reklamy neudělá.
Míla Knepr (Silver Pack)

Chlapeček má horečku a na obloze vidí mýtického ptáka Benu, maminka pochopitelně znervozní a odvede ho do nejbližší lékárny, kde mu odborně změří teplotu, to dává smysl?
Petr Václavík (2Fresh)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Vivantis není za dvě minuty ani jednou trapný”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 46. týden 2018

  1. Brain One: Píseň smutných holek (41 %)
    značka: Vivantis, klient: Mall Group
  2. WMC Grey: Buďte spolu (41 %)
    značka, klient: Bohemia Sekt
  3. VCCP: Překvapte dárky od srdce (41 %)
    značka: Albert, klient: Ahold ČR
  4. Yinachi: Udělejte si radost (36 %)
    značka, klient: Zoot
  5. Solootions: Pro věčnou krásu (25 %)
    značka: Matuzalem, klient: Matuzalem.com-cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Smutné holky pějí pro Vivantis (41,4 %)

E-shop Vivantis, který je součástí Mall Group, zamířil svou vánoční kampaň na ty, kteří vybírají dárky srdcem a pro radost, a má inspirovat. Přesvědčuje, že koupit ženě dárek může být jednoduché. “Spousta žen najde pod stromečkem dárky, které úplně neočekávají. A zároveň se jejich partneři každý rok trápí s tím, co by jim dali, aby je potěšili. Pánům chceme ukázat, že trefit se ženě do vkusu je daleko jednodušší, než si myslí, a ať rozhodně nepočítají s tím, že jejich vyvolená se spokojí se sadou propisek a kapesním nožíkem,” uvedla Hana Hutlová, marketingová ředitelka Vivantisu.

Kampaň stojí na dvouminutovém videoklipu Píseň smutných holek, v němž se tři ženy vyzpívávají ze svého trápení z nechtěných vánočních dárků. Třicetivteřinová verze klipu je určená pro reklamní nasazení na YouTube, Instagramu, Facebooku a jeho zvuková stopa taky v rádiích. Instagramové formáty budou také na výšku pro mobily. První fáze kampaně běží od 22. října a hlavní fáze postavená na dvouminutovém klipu nastupuje 1. listopadu. Lidé si jej budou moci poslechnout i v rádiích a ve službách Spotify a Apple Music.

Koncept kampaně obstarala agentura Brain One, produkci obstaral Bumerang Film. Smutné holky ztvárnily Kateřina Sedláková, Katarína Mikulová a Adéla Blažková.

Za dvě a půl minuty to není ani jednou trapný, klobouk dolů. A přitom tam stihnete spoustu produktů a úplně cítíte narůstající potřebu, aby písnička nebyla o vás. Odhaduju, že ve Vivantisu budou v lednu dost spoko.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Opravdu někdo dá své holce pod stromeček vrtačku? Vážně je někdo ochoten tuhle písničku doposlouchat až do konce? Fakt si někdo myslí, že se z podivného zpěvu otravně ukňouraných mladých žen stane „virál”? Proč si ten parfém nekoupí samy? Samé otázky.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Za dlouhé dvě minuty říci, co každý ví, poradit, že se má poptat kamarádek, na to nepotřebuje Vivantis ani podprůměrný chlap.
Pavel Jechort

Píseňka sice trochu Poláková z druhý ruky, ale idea, ta funguje bezvadně. Jen – co je to Vivantis?
Vilém Rubeš

Moc pěkně udělaný příběh třech smutných holek a tu melodii je těžké dostat z hlavy. Myslím, že holkám se to bude líbit. I těm nesmutným.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprHezké. A to je bohužel všechno. Relevantní insight se ztratil v prapodivně ohnuté strategii: na koho fakticky míří? Na praktické muže, nebo na ty, kteří už “vybírají dárky srdcem a chtějí inspiraci”? Formát videoklipu je neúnosně dlouhý. (Ale možná je to tím, že jsem kdysi ženě pod stromeček dal sadu pěkných zimních gum na její auto.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Zpívání v reklamě… je to vážně nutný? Dovedu si představit, že mojí ženě se to bude líbit, takže z hlediska cílovky snad OK. Ale já to nedokoukal.
Jakub Hussar (Haze)

2-3. Buďte spolu s Bohemia Sektem (41 %)

Česká značka šumivých vín Bohemia Sekt opustila svou dosavadní tvář Terezu Maxovou a představila první výsledek spolupráce s vítěznou agenturou tendru WMC Grey. “Natočili jsme spot, který oslavuje to největší, co může každý pár udělat – být spolu. Chceme značku Bohemia Sekt spojit s momenty, které jsou zdánlivě všední, ovšem pro každý pár velmi důležité. A kampaň by měla všechny navést k tomu, aby našli víc společných příležitostí, kdy si dopřát skleničku sektu,“ říká Adéla Krausová, managing director WMC Grey. První vlna kampaně, která probíhá v období klíčovém pro značku a završeném oslavami Nového roku, obsahuje nasazení spotu v televizi (spot i sponzoring), v kinech, online, v tisku i v místě prodeje.

Režie spotu se ujal Milan Balog, který mu dodal výraznou vizuální poetiku. Jeho atmosféru dokresluje původní skladba I’m Starlight od Stellarsound feat. Beck Goldsmith, která se stala samostatnou součástí kampaně na Spotify i Apple Music. Produkci projektu zajistila Boogie Films. Sérii klíčových vizuálů, se kterou se konzumenti médií budou setkávat v průběhu celého roku, nafotil s dvojicí ústředních postav módní fotograf Matúš Tóth.

Hezký obrázky, skvělá hudba. Ale headline Bohemce nevěřím.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Vizuálně originální. Zvláště ten poslední záběr je až pohádkově půvabný. Jen prosím všechny režiséry světa o jednu věc – šlo by, abyste přinejmenším omezili záběry na ruce, které hladí klasy obilí? Viděla jsem to v jednom hipsterském videoklipu asi deset let zpátky, a od té doby to vidím všude. Prosím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Proč opravovat, co není rozbité, řekli si v Bohemce.
Pavel Jechort

Jako vždycky, on, ona, unylost, spousta efektů, bublinky a blábol. Vyleštěná NKP.
Vilém Rubeš

Bohemka se už léta snaží vytvářet dojem takové nějaké divné posh atmosféry kolem toho pití, přitom já to piju o nedělích vcelku běžně spotřebně. Je to pěkně natočené, ale nepůsobí to na mě příjemně.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprKonečně. (Nemám nic proti Tereze Maxové). Je to takové lidsky sektové.
Míla Knepr (Silver Pack)

Místy zajímavý vizuál, ale u reklamy na alkohol bych se jakéhokoliv bluru vyvaroval. Evokuje to opilost.
Jakub Hussar (Haze)

2-3. Albert nabízí dárky od srdce (41 %)

Vánoční kampaň obchodního řetězce Albert letos chce zákazníky přivést do atmosféry vánočních svátků a zároveň prostřednictvím tipů, rad i videoreceptů dodat nápady na vlastnoručně vyrobené jedlé vánoční dárky. Kampaň připravil Albert s agenturou VCCP Prague. „Rádi bychom inspirovali všechny, kteří chtějí obdarovat své blízké smysluplně a prožít Vánoce tak trochu jinak, než bývá u většiny rodin trendem poslední dobou,” říká marketingová ředitelka Albertu Kateřina Harris.

“Vánoce v agenturách začínají brzy, a nám začaly už na jaře, když jsme se spolu s klientem zamýšleli nad tématem ‘jak vrátit Vánocům opravdovost’. Nejlepší odpovědí na kterou jsme přišli, bylo pokusit se povzbudit lidi, aby tento rok darovali upřímné, opravdové,  vlastnoručně a od srdce  vyrobené dárky. Víme, že vyrobit dárek není pro každého tak snadné, ale jsme si jistí, že to stojí za to,” uvádí agentura. Kampaň běží od 7. listopadu. Spot od režisérky Jasmíny Blaževič v produkci Bistro Films doprovází proslulá skladba What a Wonderful World.

Slušnej standard. Líbí se mi myšlenka vyrábění dárků, Albert tím dostává smysl nejen v kuchyni, ale i pod vánočním stromkem.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Hezky se na to kouká a písnička celkovému dojmu hodně pomáhá. Moment, který by se vám zaryl do paměti, tu však nenajdete.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pokud je absence tatínka záměrná, je to svého druhu počin. Jinak bohužel tuctovka s tradiční otázkou, proč zrovna Albert.
Pavel Jechort

Na použití takové hudby by měly být povolenky, protože vyrobit k tomu takovou nudu, včetně návodu pro malé děti, aby za tmy chodily samy do obchodů, to je trestné!
Vilém Rubeš

Ta písnička trochu krade slávu těm hýbacím obrázkům. Je fajn ji slyšet, ale vůbec nemám potřebu se na reklamu dívat. Vizuály působí jako jednorázový post na Facebook.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprMiluju dojemné vánoční reklamy, zvlášť když jsou “jiné”. Oceňuji odvahu opustit klišé úplné rodiny. Ale hlavně se mi líbí (ale to už je možná můj konstrukt) spojení myšlenky vlastnoručně vyráběných dárků právě s neúplnou, v dnešní době běžnou, rodinou.
Míla Knepr (Silver Pack)

Mé děti jsou ve stejném věku, takže jsem se rozněžnil (jakkoliv bylo po první třetině spotu jasné, jak to dopadne). Hezký casting, vkusné řemeslo, myslím, že tohle nikoho neurazí.
Jakub Hussar (Haze)

4. Zoot zdůrazňuje výhody (36 %)

Podzimní 360° kampaň online prodejce módy Zoot odstartovala 22. října a potrvá čtyři týdny. Akcentuje tři hlavní benefity, které Zoot zákazníkům nabízí – pohodlný nákup, rychlost doručení a široký výběr z víc než 300 značek. Kromě Česka poběží také na Slovensku. “Klademe důraz na to, aby kampaň běžela na všech kanálech, které jsou relevantní pro naší cílovou skupinu – od televizních spotů, přes online včetně sociálních sítí, mailing, až po komunikaci na našich výdejnách,“ říká Martin Komora, marketingový ředitel Zootu. Televizní spoty budou nasazeny konkrétně na televizních i internetových stanicích Nova Group.

Ve třech spotech z reálného života jsou znázorněné situace, které zákazníci Zootu každodenně řeší při nákupu. Scénky se odehrávají v prostředí domova, v uvolněné atmosféře. S podobným konceptem poté Zoot naváže svou vánoční kampaní.

Koncept kampaně byl vytvořen ve spolupráci s agenturou Yinachi a výzkumnou agenturou Perfect Crowd. Finální scénář a režie vznikly po vedením Adama Sedláka ve spolupráci s interním teamem Zootu. Za kameru se postavil Aleš Svoboda.

Když nevíš, vytáhni z rukávu nějakej ten menstruační fórek. A když nevíš ani potom, tak místo pointy dej do scénáře poznámku, že “děvčata přirozeně propuknou v smích”.
Martin Svetlík (McCann Prague)

To je divné. Možná jsem moc stará, ale nedokážu se s žádnou z hrdinek spotů ztotožnit ani na vteřinu. A jak se protivně chichotají, no hrůza, radši bych šla do té místnosti, kde borci mastí playtation a neprosí nebesa, aby měli na Zootu tričko ve velikosti M.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vážně ženy nakupují s tabletem ve skupinách, nebo je to stejně reálné jako tři chlapíci na malém gauči koukající na fotbal?
Pavel Jechort

Vlastně výborné insighty. Zajímavý koncept. Snižuje ho “dostaneš to už zítra” (proboha, proč tyhle puberťácké dvojsmysle) a obscénní “holkyyy!” Přesto bych od Zootu nikdy nečekal nic tak v dobrém smyslu jímavého.
Vilém Rubeš

Jein, jak by řekli kolegové germáni.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprChápu, že život není jednoduchý, ale prodávat Zoot tak, že hlavní drama je čekání na to, jestli to mají v mé velikosti, tak to chce kus odvahy. Nevím, jestli je to odvaha na správném místě.
Míla Knepr (Silver Pack)

“Emko, emko, emko, emko!” Proč mám jen pocit, že výběr velikosti byl záměrný? Každopádně to vypadá, že nákup na Darknetu byl úspěšný.
Jakub Hussar (Haze)

5. Kostkovi o věčném mládí (25 %)

Výrobce doplňků stravy a kosmetických přípravků Matuzalem představuje v kampani řadu produktů založené na komplexu flavonoidů. Tváří kampaně pro český trh je herečka Tereza Kostková, která se v kampani objevuje se svým synem a rodiči Carmen Mayerovou a Petrem Kostkou. Na Slovensku značku představí herečka Monika Hilmerová s rodinou.

Kampaň byla v obou zemích spuštěna v neděli 4. listopadu a poběží v televizi, rádiu, tisku i online. Za kreativním konceptem kampaně stojí agentura Solootions z mediální skupiny Prima. Koncept rozvinula a exekuovala agentura Scholz & Friends. Produkce je od Bistro Films. Mediální plánování a nákup, včetně PR servisu, zajišťuje rovněž Solootions. 

Taky z toho cítíte kámen mudrců? Hlavně na klíčáku vypadá Tereza Kostková jako sedmnáctá inkarnace vezíra Imhotepa.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Já nevím, co hodnotit. Nápad? Žádný tu není. Je to Tereza Kostková v milionté reklamě na krásu, pokaždé kožená a bez života. Je vůbec skutečná?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Uvařeno přesně dle návodu.
Pavel Jechort

Tam je všechno klišoidní, co se dalo posbírat! Celebrity, “unikátní komplex bláboloidů s vitamíny” i “stačí jedna kapsle denně”. Stačí jedna kapsle kyanidu, milí tvůrci! 
Vilém Rubeš

Je mi to líto, ale mně to slovo matuzalem nějak hrozně vadí. Kostkovi za to nemůžou, zahráli to pěkně a dostanou to do povědomí. Ale to slovo. Na druhou stranu za frázi “to už je hodně pár let” pěkně děkuji a přidávám do života.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprVěčné mládí a krása pro celou rodinu. A mladý hošík obdivuje maminku, že vypadá pořád tak mladě. Obsahově upocené a šustící papírem.
Míla Knepr (Silver Pack)

Název brandu je nešťastný, evokuje mi to výměšky přestárlého kmeta. Tím si má žena patlat tvář? Samotný spot nenadchne ani neurazí, je to takový konzervativní hardsell. 3D rendery pěkné, jako z videoklipu Maxe Coopera, to se v české reklamě vidí málokdy.
Jakub Hussar (Haze)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Na téhle kampani Vodafonu mě baví všechno”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 47. týden 2018

  1. McCann Prague: Kouzelné chvíle po celý rok (49 %)
    značka: Vodafone, klient: Vodafone Czech Republic
  2. Saatchi & Saatchi: Nejbohatší Vánoce (44 %)
    značka, klient: T-Mobile
  3. Get Boost: White Friday (33 %)
    značka, klient: Heureka
  4. Oliver: Pro dárky se letos chodí k nám (29 %)
    značka, klient: O2
  5. Publishers: Neeejvětší Black Friday (26 %)
    značka: Mall.cz, klient: Mall Group

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Vodafone rodinu doplnila Dočkalová (49 %)

Tradičně v polovině listopadu představil mobilní operátor Vodafone svou vánoční kampaň. Ta v médiích startuje v pondělí 19. listopadu a k dosavadním tvářím reklamní rodiny Vodafonu (otec Jiří Vyorálek, matka Lucie Žáčková, syn Štěpán Mikoláš, dcera Agáta Zimová, strýc Karel Ondřej Sokol) přibyla herečka Tereza Dočkalová. Tu divadelníci znají jako držitelku Thálie, návštěvníci webu Blesku pak jako tvář i hlas feministické série Branky body kokoti. Vánoční kampaň stojí na její lovestory se Sokolem alias strýcem Karlem, do níž se zapojí celá rodina. Pod kampaní je opět podepsaná agentura McCann Prague a režisér Vojtěch Kotek, natáčelo se na náměstí v Kadani a ve vile v Klánovicích. Rapová skladba Toto je môj hood, který v části spotů zazní, je původní, vznikl přímo pro účely kampaně.

Vodafone ve vánoční kampani drží koncept obdarovávání svých zákazníků. Letos jim slibuje, že z celkem sedmi Vodafone Passů si budou po celý následující rok – až do 18. listopadu 2019 – vybrat každý měsíc sedm dní jejich používání zdarma. K tomu je nutné mít aplikaci Můj Vodafone a přihlásit se do ní do 20. ledna 2019. „Loni jsme dělali radost Social a Video Passem do konce ledna zdarma. Ale zákazníci nás přivedli k myšlence, že by si rádi sami určili, který Pass a kdy ho chtějí využít. A nejlépe po celý rok,“ uvedl Petr Dvořák, generální ředitel Vodafonu.

Představuji si, jak zněl asi klientský brief: „Zachovejte naši veselou a poťouchlou rodinku, ale udělejte ji takovou víc vánoční a dojemnější.” Skoro si přeji, aby Vánoce už byly za námi a členové vodafonní rodiny byli víc sami sebou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jako jediný z operátorů se Vodafone vánočních kampaní zhostil velmi obstojně. Má to příběh, celkový koncept hraje i s propojením na produkty, hezky natočené, místy vtipné i dojemné. Za mě ano.
Petr Kašpar (Cognito)

Škoda, že se u úvodních spotů vůbec nevyužilo přirozeně vtipného Sokola a celé se to postavilo jen na zamilovaném příběhu.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Tereza Dočkalová frčí, a je to dobře! Vodafone do toho taky šlape a i když tomu pořád něco malinko chybí, tak je to určitě správná cesta.
Jan Javornický

Míla KneprTak na téhle kampani mě baví všechno. Především ale děj kolem produktu/služby. Super.
Míla Knepr (Silver Pack)

Zajímavý pokus o vytvoření dalšího seriálu, ale bohužel je to trošku i nuda.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Unese reklama příběh na tolik pokračování a dokáže ještě něco prodat?
Pavel Jechort

Nejhřejivější z celé trojice mobilních operátorů. Formát detektivky tomu sluší, Ondřej Sokol nepřehrává a člověk mu fandí. Kam se však poděly Vánoce?
Jakub Hussar (HAZE)

Narovnat všechny formáty do příběhu je fajn. Karel si partnerku zaslouží, zvlášť když jsou ty svátky.
David Suda (WMC Grey)

2. T-Mobile přináší nejbohatší Vánoce (44 %)

Mobilní operátor T-Mobile už 1. listopadu spustil vánoční kampaň, nazval ji Nejbohatší Vánoce a kreativní koncept přinesla tradičně agentura Saatchi & Saatchi. Kampaň propaguje služby i přístroje v rámci obchodní nabídky Magenta 1 se slevami, kromě telefonů či notebooků to jsou výjimečně i televizory či hrací konzole PlayStation 4.

Ve vánoční kampani zůstává T-Mobile svému celoročnímu konceptu osazenstva horského hotýlku Růženka. Ke štědrovečerní tabuli k Emmě (Veronika Kubařová), Richardovi (Kryštof Hádek) a SkiBobovi (Jiří Langmajer) tentokrát přibude i pocestný, podomní prodejce.

Kampaň poběží do konce roku v televizi, tisku, outdooru, na internetu a doplní ji komunikace na pobočkách. V televizi budou postupně nasazeny dva spoty o délce 30 vteřin, jejich delší verze budou k vidění online. Kromě nich nasadí T-Mobile každý měsíc dva taktické spoty o 15 vteřinách.

Přiznám se, že jsem se na spot musela podívat nejméně čtyřikrát, abych pochopila sdělení. A i tak mi z toho jde hlava trochu kolem. Vánoční stromeček, dealer neboli šmejd, pocestný… Ale zase jsem zvedla počet zhlédnutí!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Trapné vtipy, drahé obsazení bez výsledku, krkolomné propojení s produkty. Na Vánoce bych chtěl víc.
Petr Kašpar (Cognito)

T-Mobile úspěšně pokračuje ve svých vyprávěních z horské chaty Růženka. Je to vtipné. Jediný slabší článek je role pocestného.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Je to takové nějaké pořád stejné. Což je dobře, a taky špatně. Ale aspoň tak.
Jan Javornický

Míla KneprLíbí. Žádná věda, ale splňuje to ten nejzákladnější požadavek na reklamu, v první řadě mě to musí bavit. A baví, i když s televizí za korunu to bude složitější.
Míla Knepr (Silver Pack)

Mám pocit, že se tyto spotu budou líbit a jsem ráda, že nejsou tak ošklivé, jak bývaly v rámci toho samého konceptu. Oceňuji produkci a snahu zabavit.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Já bych zamíchal karty, tohle už je unavené.
Pavel Jechort

Řemeslo je bez výtek, ale ta kreativa? Toporné monology, podivné kvazi-vtipy… atmosféra v chalupě je promrzlá jak nohy jehovistů. Chtěl bych se smát, ale nejde to.
Jakub Hussar (HAZE)

Rodinka z Růženky se snaží. Zvláštní ale je, že hlavní pár není tahounem. Možná by se vyplatilo si dát i jednu sérii čistě o SkiBobovi s kuchařem.
David Suda (WMC Grey)

3. Heureka upozorňuje na nereálné slevy (33 %)

Kampaň Heureky - White Friday

Videa z kampaně White Friday Heureka nakonec stáhla a používá jen bannery

Nová marketingová aktivita s hashtagem #WTFriday je součástí aktuální kampaně cenového srovnávače Heureka s názvem White Friday. V kampani Heureka ukazuje, jak jsou zákazníci na slovo “sleva” citliví bez ohledu na to, zda je sleva reálná, a upozorňuje, že ani bombastická sleva nemusí být výhodná. Cílem je během listopadového výprodeje Black Friday přivést kupující na Heureku, kde si mohou ceny porovnat a podívat se do jejich historie. „Jedná se o osvětovou kampaň, ve které chceme zákazníkům připomenout, že není sleva jako sleva, učíme je kontrolovat si ceny s ostatními e-shopy, aby se na falešných slevách nespálili,“ uvedl Marek Dobrý, brand manager Heureky.

Aktivity měly původně probíhat především na YouTube a na sociálních sítích za pomoci dvou desítek českých influencerů, mezi nimi třeba Vidrail nebo EvilBender47. Videím propůjčil hlas dabér dokumentárních pořadů BBC Luboš Ondráček. Na kampani s Heurekou spolupracovala agentura Get Boost. Nakonec Heureka video stáhla a zůstalo jen u bannerů. Display kampaň se objevuje na různých tuzemských webech a jako selfpromo na Heurece.

Je fakt, že White Friday na mě bliká snad z každé stránky, kterou navštívím. Chápu i smysl celé akce, ale jestli ve skutečnosti porovnám ceny na Heurece a nepropadnu lákavým akcím Black Friday, to vím jen já…
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Škoda, že z kampaně stáhli video a influencery. Kromě pár postů na Instagramu s tričky White Friday se tedy v podstatě nedá mluvit o kampani. Původní myšlenka je dobrá, bohužel samotný banner ji nekomunikuje zrovna šťastně a myslím, že zákazník nepochopí, co se tím chtělo říct. Dávám nakonec jen 30 %, kdyby byla celá kampaň dotažená, mohlo to být klidně 90 %.
Petr Kašpar (Cognito)

Odlišit se od všech ostatních s White Friday, navíc ve spojitosti s tématem není sleva jako sleva, je pro srovnávač cen chytrý krok. Tuto osvětu potřebujeme a pro koho jiného je to relevantnější komunikace než pro Heureku. Škoda, že ta myšlenka zůstala jen u displaye.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Původně jsem sepsal parádní komentář a proložil jej spoustou barvitých metafor, ale nakonec jsem se rozhodl ho stáhnout a ponechat jenom hodnocení.
Jan Javornický

Míla KneprBody za osvětovou činnost. Jen je otázkou, zda to v černopátečním rauši lidi postřehnou.
Míla Knepr (Silver Pack)

Chytré, jednoduché a cílí to na komoru.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Heuréka je Black Friday celoročně a dělá to produktově dobře, takže proč ne.
Pavel Jechort

Poprvé dávám 0%. Není co hodnotit. Banner je prázdnota sama a z oběhu stažená videa? WTF?
Jakub Hussar (HAZE)

White Friday výstižně vystihuje poslání Heureky během pátečního svátku slev. Co to bylo asi za videa, když je Heureka stáhla? A proč tak udělala?
David Suda (WMC Grey)

4. O2 nabízí slevu až 20 tisíc (29 %)

Operátor O2 v rámci předvánoční nabídky vsadil na slevy mobilů, tabletů a notebooků a akční nabídky balíčků služeb. V souhrnu operátor komunikuje slevu až dvacet tisíc na nová zařízení. Vánoční nabídku podporuje rozsáhlá mediální kampaň, opět s postavou Chytré sítě. Poběží v tisku, online, v prodejnách, na venkovních plochách i v televizi. 

Kreativní koncept má na svědomí interní kreativní agentura Oliver. Reklamu režíroval Roman Valent a Matěj Šámal. Produkci zařídila Armada Films, postprodukci R.U.R. Online části kampaně měl na starosti interní tým O2.

Upřímně, moc nevím, co hodnotit. Korporátní limity jsou neúprosné a asi vám toho moc nedovolí. Takže vidíme lidi, jak si lítají pro dárky. Ale má to jistý vánoční „feel”, to zase jo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

O2 sází čistě na produktovku bez emocí. Neurazí, ale také nepotěší. Snad jen nabízenými cenami?
Petr Kašpar (Cognito)

To, co bychom od O2 asi čekali. Nezklamali, nepřekvapili.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

O2 se dlouhodobě od svých konkurentů odlišuje tím, že systematicky hovoří pouze o sobě a v superlativech. Je fajn, že to dělá aspoň někdo, ale celkem mi v tom chybí ten zákazník, který by měl být nejdůležitější.
Jan Javornický

Míla KneprNuda. Tohle všechno už jsem viděl. Stokrát. Padající dárky, vzhlížení k obloze. Ve srovnání s Vodafonem i T-Mobilem. Když tři dělají totéž – vánoční kampaň – není to totéž.
Míla Knepr (Silver Pack)

Na to, co vím o trhu, tak to bude oproti T-Mobilu propadák. A já sama to podporuju. Vánoční světla a příjemná hudba nezachrání skutečnost, že tu chybí koncept.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Asi jsem trochu křivdil T-Mobile, protože tady není, už tradičně, kreativně co hodnotit.
Pavel Jechort

Osobně bych paní s pozitronovým mozkem poslal do výslužby. Jestli jsem mluvil o studeném T-Mobile, tohle je rovná nula Kelvinů (−273,149806372 °C).
Jakub Hussar (HAZE)

Z kreativního hlediska zde není co hodnotit. Je to jako si otevřít nabídkový katalog s příjemnou hudbou a hezkými obrázky.
David Suda (WMC Grey)

5. Největší Black Friday má údajně Mall.cz (26 %)

Jeden z největších českých e-shopů Mall.cz v kampani Neeejvětší Black Friday spojil listopadový výprodej Black Friday s vánoční atmosférou. Během celého listopadu představuje obchod každých šest hodin desítky nových produktů za nižší ceny a jimi tlačí na potenciální zákazníky, aby nakoupili rovnou na Vánoce. Lidé navíc mohou posílat dopis Ježíškovi o dárky pro své blízké, z nichž se bude vybírat 99 výherců, který Mall.cz přání splní.

„Z pořízení vánočních dárků se pomalu stává adrenalinový sport, zejména je-li řeč o jediném výprodejovém víkendu Black Friday. To jsme se letos rozhodli na Mall.cz změnit. Aby si u nás zákazníci mohli vybírat výhodně a zároveň beze stresu s dostačeným předstihem, připravili jsme na celý listopad tisíce zvýhodněných produktů, které postupně uvádíme do nabídky. Že o tento koncept mají lidé zájem, svědčí nejlépe fakt, že za první dva týdny od spuštění akce nakoupili zboží v hodnotě přesahující půl miliardy korun,“ uvedl Tomáš Punar, commercial marketing director Mall Group, pod níž Mall.cz spadá.

Na Neeejvětší Black Friday plynule naváže prosincová vánoční kampaň. V obou případech jde o dosud nejširší komunikaci Mall.cz napříč všemi komunikačními kanály. Silnou televizní kampaň na kanálech Prima doplní celoplošná reklama na rádiích Evropě 2, Frekvenci 1 a dalších regionálních stanicích. Od 26. října jsou třicetivteřinové spoty k vidění online na Facebooku a YouTube, kde je podpoří i bumpery. Online display komunikaci letos doplnily nové formáty jako YouTube Masthead. Inzerce se objeví i v tisku a na venkovních formátech. Součástí kampaně je i Mall.tv, kde mohou fanoušci každý týden změřit svou rychlost a znalosti s Leošem Marešem v živém soutěžním livestreamu Vyhraj to! Black Friday. 

Hlasy pěvců jsou tak vysoké, že mi málem na stole popraskala sklenička. Víc k tomu nemám.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Co napsat, děti, zpěv, tanec, tak šťastné a veselé nakupování. Žádná pecka to není, ale pořád lepší než ten otravný Alzák.
Petr Kašpar (Cognito)

Cirkus, zpívající sbor dětiček, neeeejvětší Black Friday, Vánoce – najdi nějaké propojení?
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Inu dobrá, ale když už jsem letos viděl spot s Bohemian Rhapsody pro John Lewis a Waitrose, tak u mne zpívající děti zkrátka mají laťku dost vysoko…
Jan Javornický

Míla KneprHodně lidí na scéně a atmosféra “Možná přijde i kouzelník” fakt dobrou reklamu neudělá. Opus magnum na ten nejhorší způsob.
Míla Knepr (Silver Pack)

Líbí se mi myšlenka vytvořit sborovou písničku, ale z mého pohledu by bylo daleko zajímavější, kdyby to nebylo postavené na dětech.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Takové prázdné mrzení bez důkazu místo slibů.
Pavel Jechort

Estrády TV Nova jsou zpět!
Jakub Hussar (HAZE)

Mallu chybí tvář. Samozřejmě neříkám, že to musí být otravný tvor z jiné galaxie.
David Suda (WMC Grey)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Reklamní katovna jede na Médiáři dál beze změny

$
0
0

Časopis MarketingSalesMedia v současné podobě končí (“I když je to poslední MSM, show nekončí, jen pokračuje jinde,” tvrdí se v aktuálním vydání), ovšem Reklamní katovna na Médiáři pokračuje beze změny. Hodnocení pětice reklam týdne od expertů můžete dál číst každé pondělí u nás na webu, v téže formě jako po uplynulé čtyři roky.

“Pilsner předvádí povedený český vánoční doják”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 48. týden 2018

  1. VMLY&R Praha: Ty pravé Vánoce (50 %)
    značka: Pilsner Urquell, klient: Plzeňský Prazdroj
  2. Saatchi & Saatchi: Vánoce v klidu a bez poštovného (39 %)
    značka, klient: Heureka
  3. VMLY&R Praha: Cinzano Vánoce (35 %)
    značka, klient: Cinzano
  4. Příběh vánoční dílny Mixit (31 %)
    značka, klient: Mixit
  5. Česká produkční: Vánoční Hera (28 %)
    značka, klient: Hera

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Pilsner staví kampaň na emocích (50 %)

Půlnoční je název nového spotu, který česká pivní značka Pilsner Urquell spouští v pondělí 26. listopadu. „V novém vánočním spotu chceme ukázat, že ty pravé Vánoce nespočívají v dárcích, jídle a blahobytu, ale v tom, co je skutečně důležité. Ve společném setkávání, prožitcích, v tom, že o Vánocích nám záleží na našich blízkých a že u vánočního stolu odložíme každodenní starosti stranou,“ říká marketingový manažer značky Martin Troup.

Spot vytvořil kreativní tým agentury VMLY&R Praha pod vedením Terezy Svěrákové a Dory Pružincové. Režie se ujala Jasmina Blaževič z Nomad Production, hudbu podle známé písně Sama Smitha Stay With Me zkomponoval Karel Havlíček ze Soundsquare. Kampaň se kromě televize a online kanálů objeví i na billboardech. Kromě spotu značka tradičně připravila řadu dárkových vánočních balení.

To zpívání… ten patos… brrr. Řemeslo je v pohodě, ale tonalitou je to spíš Coca-Cola.
Jakub Hussar (Haze)

Tohle je první povedený český vánoční doják. Myslím, že skvěle sedne na pilsner pijáka. Jednoduchá, emotivní a hezky natočená story. Škoda jen, že to není alespoň šedesátka. Chtělo to ještě pár vteřin navíc k chlapské slze. No a vizuál… chápu. Siluety plzeňské lahve ve vánočním kontextu už byly snad všude.
David Suda (WMC Grey)

Já vůbec nevím, kde začít. Přitom první půlka je celkem fajn, nezbedná dcera nakonec přece jen dorazí na štědrovečerní večeři, všechno dobře dopadlo. Jenže pak to vypukne. Nekonformní dívka, která se zčistajasna polepšila, na důkaz své dobroty s tklivým výrazem zapěje otci v kostele píseň hlasem muzikálové zpěvačky. Tohle je všechno, jen ne autentické.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Působí to dojmem, že z původně zamýšlené palety rodinných příběhů nakonec došlo jen na jediný, a zbytek si můžeme domýšlet. A značku taky.
Jan Javornický

Skvělej insight a na něm založená postava dcery. Ale ta pointa do toho nesedí – minimálně to chtělo víc času na odvyprávění, minuta a půl by tomu slušela víc.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Skvělý nápad a spot na mě působí velmi emotivně, písnička může být vánočním hitem, což dává kampani skvělý přesah. Jediné, co mi trošku vadí, je málo moderní zpracování spotu, velmi “reklamní” styl zobrazování. Možná by se víc hodil mírně dokumentární? Přirozený casting, méně stylizace?
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Ta reklama je smutná a nenapraví ji ani dost neuvěřitený závěr.
Pavel Jechort

Nemůžu si pomoct, ale štědrovečerní večere s láhvema Plzně na stole a následnej pivní přípitek je pro mě něco stejně neuvěřitelnýho jako třeba Santa Claus. Jinak práce z Youngů mají svůj rukopis.
Miky Karas (Scholz & Friends)

2. Heureka propaguje klidné Vánoce (39 %)

Internetový srovnávač cen Heureka připravil sedmý ročník akce Dny dopravy zdarma, které podpoří kampaní. Tu pro Heureku připravila agentura Saatchi & Saatchi. Kampaň poběží v televizi, rozhlase i na sociálních sítích. „Ukazujeme, jaký může být rozdíl nakupovat v předvánočním běsnění v kamenných obchodech oproti klidu, jaký máme na nákup v e-shopech, a samozřejmě s dopravou zdarma,“ uvedl ke kampani Marek Dobrý, brand manager Heureky. Cílem je zákazníky motivovat, aby nakoupili vánoční dárky včas.

Televizní spoty poběží na kanálech skupin Prima a Atmedia, rozhlasové na stanicích sítí Radiohouse a Radio United Services. Zkrácená a upravená videa se objeví na sociálních sítích a bannery poběží na velkých zpravodajských webech. Režie se ujal Ladislav Plecitý, produkci zajistila agentura Sunny Jim & Friends. Nákup mediálního prostoru zajistila agentura PHD. Kampaň podpoří i aktivity v PR.

Nápad dobrý, exekuce trochu pokulhává. Ta pěsťovka od paní mohla být o dost uvěřitelnější. Proč se na to na konci koukáme v televizi? Stačilo přes to hodit třeba zprávařský banner ála ČT24, takhle to nedává smysl.
Jakub Hussar (Haze)

Dá se říct, jednoduché a zábavné demo. Jen mám pocit, že jsem ho už viděl loni.
David Suda (WMC Grey)

Jak ta paní dostane tou pěstí… to mě pobavilo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ještě tam chybí “z pohodlí domova” a bude to asi všechno.
Jan Javornický

Místo bitky o opici tam měly spíš bejt nekonečný fronty a mraky lidí. Takhle je to jenom vtipný, ale mohlo to bejt vtipný a navíc ještě relevantní.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Dobrý insight – jen dlouhý voiceover. A možná by si nabídka telefonu zasloužila víc kreativní tag on?
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Ženu s vyraženým zubem jsme tu ještě neměli. Gratuluju a jsem nedočkavý, co bude příště.
Pavel Jechort

Proti vánočnímu nákupnímu šílenství v kamenných obchodech se Heureka vymezuje naprosto oprávněně. Jednoduchý a jasný sdělení, který sedí na brand.
Miky Karas (Scholz & Friends)

3. Pro vánoční přípitek se hodí Cinzano (35 %)

Značka aperitivů Cinzano přichází s novým televizním spotem, který je poprvé vyroben exkluzivně pro český a slovenský trh a cílí specificky na domácí spotřebitele. „Český trh a zejména čeští spotřebitelé jsou pro Cinzano velmi důležití. Naším novým spotem chceme lidem připomenout, že Cinzano je skvělá volba nejen pro tradiční vánoční nebo svatební přípitek, ale i pro všechny ostatní chvíle, které trávíme s blízkým a přáteli a na které stojí za to připíjet,“ říká Thomas Hergge, zodpovědný za značku Cinzano v zemích střední Evropy.

Nový spot se představil na slavnostním večeru 22. listopadu na italské ambasádě v Praze, bude vysílán v období od 26. listopadu do 22. prosince. Spot vytvořila pod vedením Terezy Svěrákové kreativní agentura VMLY&R Praha, režie se ujal Ronald Wranik a produkce Bistro Films s hlavním producentem Johnem Daczickým. Spot představuje Cinzano jako značku vhodnou ke všem druhům přípitků, ukazuje její moderní tvář i 260 let starou historii.

Plzeň 2018 Reloaded… ájó, vlastně Coca-Co… promiňte, Cinzano. Generičnost vánočních spotů u rodinného stolu dostoupila vrcholu.
Jakub Hussar (Haze)

Přípitky, ta nejhezčí slova, cincin, Cinzano. To jsou skvělá spojení. Je zbytečné z téhle značky dělat cool drink pro mladé. Je to přípitková záležitost, tak je správné to posílit. Jediné, s čím jsem bojoval, je pochytat běžící voice over a lajny ve spotu.
David Suda (WMC Grey)

Kolik jsem už v životě viděla podobných spotů? Kolik stejně voice overů? Kolik takových situací takzvaně ze života? Hudby jak přes kopírák? Toto video by mohlo sloužit jako festival reklamních klišé. Čin čin.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

“Nejhezčí věci si říkáme, když si připíjíme.” Tohle vůbec není špatná myšlenka, jen se v tom provedení zařadila autenticitou někam mezi umakart a vixlajvant, což je veliká škoda. Nejemotivnější tak pro mne i nadále zůstane přípitek, který mne naučil jakýsi letitý vypitec ve venkovské nálevně: “Ať nám smrt políbí prdel!”
Jan Javornický

Tohle je hezký, ale voiceover je zbytečně popisnej. Podle mě by to šlo napsat s jednou taglinou na konci a fungovalo by to líp, protože by bylo víc prostoru vyprávět obrazem. Každopádně dobrá práce.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Vypadá to dost obdobně jak spot na Pilsner Urquell mínus písnička.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Víte, proč byste neměli dělat speciální kampaň pro tuzemsko? Protože dopadne přesně takhle.
Pavel Jechort

Práce z Youngů mají svůj rukopis.
Miky Karas (Scholz & Friends)

4. Mixit ukazuje vánoční dílnu (31 %)

Příběh vánoční dílny Mixit

Jak to vypadá ve vánoční dílně Mixit? A zvládne to kuře i letos? Udělejte si pohodlí, příběh začíná! 🐥🌲-Podívejte, s čím se kuře pronese 👉 http://mix.it/odhal-nadilku

Zveřejnil(a) MIXIT.cz – NAMÍCHEJ SI SVOJE MÜSLI dne Pátek 16. listopadu 2018

Vánoční kampaň výrobce a prodejce müsli Mixit má přenést diváky přímo do výrobny, kde každý rok před Vánoci nastává shon. Video má stálým i potenciálním zákazníkům v humorné nadsázce představit vánoční kolekci s novými produkty pro rok 2018, včetně nového motivu tubusů a velkých adventních kalendářů. V hlavních rolích jsou zaměstnanci Mixit a v roli kuřete se představil youtuber Petr Brunner. Video má kromě budování brandu také diváky přivést na speciální vánoční landing page

V první chvíli jsem doufal, že nám tu konečně přistálo něco s koulema a v tempu… pak se podívám na čas a zjistím, že zbývá přes dvě (!!!) minuty do konce! Proč mám u Mixitu koukat na youtuberské ochotnické divadlo? Mohl to být čistý průstřel na ploše 30 až 40 vteřin. Žel bohu, nestalo se.
Jakub Hussar (Haze)

Je milé, když si zaměstnanci ke svým povinnostem ještě vymyslí, zahrají i natočí svůj vlastní spot. Pro mě zcela zásadní objev: v logu Mixit je kuře!
David Suda (WMC Grey)

Nic nového pod sluncem, ale vzhledem ke konkurenci oceňuji určitou lehkost a hravost. Líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

In-house videa, která s oblibou vytvářejí nejen e-shopy, jsou zhruba stejnou měrou sympatická svým naivním nadšením, jako jsou bolavá produkční kvalitou. Kuře nekuře.
Jan Javornický

Předpokládám, že kampaň vznikla nějak takhle: “Hele, my jsme tady s Tondou, že jo, Tondo, pocem, napsali takový vtipný video. Je tam spousta hlášek, to se zasmějete, šéfe.” “Dobře, ale zaplatím jen kostýmy, jinak to nesmí stát ani korunu. A udělejte to aspoň na dvě minuty, když už platím kuře.”
Martin Svetlík (McCann Prague)

Na interní video je to dobré, ale asi bych s tím nešla ven…
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Bavili mě, i když herci by mohli být trochu víc profi.
Pavel Jechort

Vánoční kuře? Ale proč? Evil Benderovi odpouštím a doufám, že si za vydělaný penízky koupí nějakej fajn objektiv třeba.
Miky Karas (Scholz & Friends)

5. Hera uvádí novinku bez laktózy (28 %) 

Česká produkční se stala první tuzemskou agenturou, která natočila televizní spot Hery pro Česko a Slovensko. Dosud byly všechny připravovány v cizině se zahraniční produkcí. Důvěru získala díky dlouhodobé spolupráci na tvorbě digitálního obsahu Hery. V nové televizní reklamě představuje příběh skutečné rodiny, které pomohl Nadační fond Kapka naděje. Třicetivteřinový spot, který představuje nový produkt Hera bez laktózy, vznikl pod kreativní supervizí Viléma Rubeše. Reklama sděluje také to, že nákupem Hery lidé přispějí právě Nadačnímu fondu Kapka naděje.

Přípravy televizní reklamy se ujala Viktorie Lörinczová, která pod taktovkou České produkční režírovala poslední videorecepty pro Heru. Při tvorbě spotu tak navázala na předešlou spolupráci. Hudbu pro spot připravil David Solař, který stojí za skladbami pro seriály Vyprávěj a První republika nebo pro filmy Fair Play a Slnko v sieti, za které byl nominován na Českého lva. Fotografie a backstage video zajišťoval tým pod vedením Jakuba Novotného z České produkční.

V reklamě vystupují neherci, a to rodina nemocného Vilíkavčetně maminky, tatínka a Vašíka, který nemocnému bratrovi daroval kostní dřeň, díky níž se vyléčil. S léčbou pomohl Nadační fond Kapka naděje Venduly Pizingerové, která v reklamě také účinkuje. Součástí spotu je i sdělení, že zakoupením jakéhokoliv výrobku Hera od 1. listopadu do 31. prosince 2018 přispějí lidé Nadačnímu fondu Kapka naděje.

Rozehraje se klavír a… jsem v roce 1992. Jen nevím, jestli je to dobře.
Jakub Hussar (Haze)

Je hezké vidět, že tu někdo dokáže udělat pořádný televizní spot z roku 1993. Skript, casting, úsměvy, svícení, kvalita ozvučení a vložená grafika. Dokonale autentické.
David Suda (WMC Grey)

Sterilnější rodinu abys pohledal. To už snad naše rodina je sympatičtější. Na vánoční cukroví jsem na druhou stranu chuť dostala.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tak trochu si představuju ten vzkaz do centrály: “Hele, my si to letos natočíme úplně sami. Ale nebojte, bude to úplně stejný jako vždycky! Nepoznáte rozdíl!” A jak řekli, tak i učinili.
Jan Javornický

Je to přesně to, co byste čekali. Nic víc, nic míň.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Zajímavé na spotu je, ze vidíme opravdovou rodinu, které pomohla nadace. Zpracování je za mě příliš standardní, z pohledu art direction tady chybí emoce a autenticita.
Nicole Lypinská (Cheil Czech & Slovak)

Hrozně oldschool, ale je fakt, že když pečení, tak Hera.
Pavel Jechort

Ten skutečnej příběh, kterej za tím je, ze spotu nepoberu. Není to škoda? Vůbec bych se nebál tu exekuci pojmout víc autenticky. Jinak reálnejch kampaní pro dobrou věc není nikdy dost, takže to kvituju.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Je jasné, že ve fondu UNICEF nejsou žádní balíci”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 49. týden 2018

  1. VCCP: Černý kůň Vánoc (47 %)
    značka: Dárky pro život, klient: UNICEF
  2. Ogilvy: Nadace Leontinka (43 %)
    značka, klient: Nadace Leontinka
  3. Gate 78: Pro ženu, jakou jsi (22 %)
    značka, klient: Astratex
  4. Zaraguza: Neopakujte stále stejné chyby (22 %)
    značka: Mall Pay, klient: Mall Group
  5. Concept One: #vjednomdresu (20 %)
    značka: Bohemia, klient: Intersnack

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Unicef propaguje Dárky pro život (47 %)

Nezisková organizace Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF) má novou vánoční kampaň, která podporuje projekt Dárky pro život. Ve vánoční kampani fondu nazvané Černý kůň Vánoc agentura VCCP dramatizuje skutečnost, že nejcennějším dárkem pod stromečkem uvědomělých lidí může být papírový certifikát, který pomáhá zachraňovat životy dětí. Spot si hraje se čtyřmi zabalenými animovanými vánočními dárky, které se pod stromečkem pohoršují nad obyčejnou papírovou kartičkou. Dárkům s hlasem pomohli známí čeští herci – luxusní krabičku namluvila Jitka Čvančarová, francouzské víno a největší dárek oživil Jan Přeučil, krabičku s mobilem roboticky rozvibrovala Eva Hrušková. O celou produkci a postprodukci spotu, a to včetně designu charakterů, se postaralo animační studio Eallin. Spot režíroval Štěpán Zálešák.

Docela roztomilé. Vystupují zde hezké charaktery, ale mohla by s nimi být o fous větší švanda.
Jakub Hussar (Haze)

Tohle je fajn. Milé, vánoční, laskavé, a navíc srozumitelné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Toto mne poněkud mrzí. Tyhle papíry, co prý podle tvůrců spotu “nevypadají tak dobře”, si i v rodině dáváme, a osobně je považuju za naopak hodně luxusní a skvělé. Podle mého by si tedy zasloužily lepší zacházení.
Jan Javornický

Vtipná kreativa i rozhovory balíků. K tomu profesionální provedení, reklama se povedla. Je jasné, že v UNICEF nejsou žádní balíci.
Petr Kašpar (Cognito)

Pěkné vánoční překvapení.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

2. Pětibojař Svoboda běží pro Leontinku (43 %)

Nadace Leontinka, která pomáhá zrakově postiženým, především dětem a mladým lidem, uvádí nový televizní spot. Ten apeluje na všechny, kterým nejsou zrakově postižení lhostejní a chtějí jim pomáhat plnit jejich sny pravidelnou finanční podporou. Spot pochází od agentury Ogilvy, která nadaci dlouhodobě podporuje, a v roli traséra se v něm objeví olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda, s ním běží prakticky nevidomý sportovec Marek Moflar, kterého Nadace Leontinka podporuje přes 10 let. Podkresová hudba vznikla výhradně pro tento spot, skladbu Seed vytvořil americký skladatel Randal Collier-Ford.

Sarkasmus není na místě, je to pěkný.
Jakub Hussar (Haze)

Kde jsem jenom tohle viděla? Aha, asi všude. Ale to je na druhou stranu jediná výtka, kterou mám.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Určitě to mohlo být lepší, ale i tak je to tento týden o parník nejlepší.
Jan Javornický

Asi dobrý. Má to v sobě trošku amerického patosu, ale v únosné míře. Hlavní myšlenka není nijak převratná, ale ani to mi vlastně nevadí. Jen prvních 10 vteřin je možná zbytečně natahovaných. Hlavou mi ale vrtá jedna věc, jak je to vlastně s tím Markovým okem?
Petr Kašpar (Cognito)

Známá osobnost nám říká, že “když to děláš dlouho a pořádně, tak to dokážeš”. Toto je dlouho opakující se formát, kterému už je nejvyšší čas zamávat.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

3./4. Tváří Astratexu opět Kubelková (22 %)

Na konci října se na televizních stanicích objevil nový reklamní spot online prodejce spodního prádla Astratex. Průvodkyní světem spodního prádla je tradiční tvář značky Iva Kubelková. Ta vystupuje už ve třetím spotu. Stejně jako u předchozích tří spotů pochází i tento z dílny agentury Gate 78, výrobu zajišťovala zlínská IS Produkce.

Závan vykachlíkované Družby z osmdesátek. Spot má totálně usedlý vizuál (ty rámy?), zbytek je běloskvoucí nuda.
Jakub Hussar (Haze)

Prý jsme každá jiná, originální, bez ohledu na věk a postavu. Proč jsou tedy ve spotu samé modelky? Kromě toho je zpracování sterilní a nesexy. A to říkám i navzdory tomu, že Iva Kubelková je má oblíbená vegetariánka.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

I kampaň plná žen jen ve spodním prádle může být nudná a zatraceně málo sexy. Ale je to poněkud škoda, ne?
Jan Javornický

„Každá z nás jsme jiná“, ale holky jsou přitom dost stejné – což teda mému mužskému oku nevadí, z pohledu ženy bych si ale dokázal představit, že bude i Astratex odvážnější a vybere holky/ženy opravdu rozdílných postav a věku, aby ukázal, že má produkty „pro ženy, jaké jsou“. Takhle je to trošku nuda.
Petr Kašpar (Cognito)

Zlatý rám v hlavní roli a umělost žen od úsměvu až po vlny ve vlasech se absolutně nepotkává s claimem “pro ženu, jakou jsi”. Méně přirozenou krásu už jsme snad ani vidět nemohli.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

3./4. Mall přichází s odloženými platbami (22 %)

Provozovatel e-shopů Mall Group spustil kampaň na nástroj odložených plateb Mall Pay. Ten startuje finanční služby pod hlavičkou celé skupiny. Kampaň běží hlavně online a za její kreativou stojí agentura Zaraguza. Objevovat se bude do konce prosince. Během následujícího roku plánuje Mall Pay představit portfolio finančních služeb cílené především na lidi vyhledávající benefity při nakupování a na starostlivé, kteří za nákup neplatí předem a objednávají na dobírku.

Nápad dobrý, provedení trochu pokulhává. I ta “loopovitost” motivů mi přijde taková na půli cesty.
Jakub Hussar (Haze)

Přijde mi to takové znepokojivé, až strašidelné. Dívat se znovu a znovu na chlupatou paži chlapa, kterému se odpáře rukáv, rozhodně není věc, kterou bych si chtěla zopakovat. Takže stejnou chybu dvakrát neudělám…
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Statické vizuály o dost lepší než videa. A ani v tom srovnání nejsou zas o tolik statičtější.
Jan Javornický

Tohle se moc nepovedlo, musel jsem zkouknout víckrát, abych pochopil, co se mi snaží říct. Spoty na mě působí dost šupácky, hudební podkres je otravný, v delší verzi spotu jsem si říkal, že se jim to asi zaseklo.
Petr Kašpar (Cognito)

Proč zní ten voiceover jako offline verze?
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

5. Chipsy chtějí spojit fanoušky hokeje (20 %)

Značka pochutin Bohemia se před začátkem sezóny stala partnerem Českého hokeje. Kreativní koncept, který celou spolupráci zastřešuje, připravila agentura Concept One. Ta přišla s tím, co mají hokej a chipsy společného – a to schopnost lidi spojovat a prožívat společně zajímavé a emočně nabité chvíle. Z této myšlenky se zrodil koncept #vjednomdresu, který je ztělesněn trojdresem pro tři lidi, který funguje jen v případě, kdy jsou v něm oblečení všichni tři nositelé. Dres fanoušky spojí a tím šíří celou hlavní myšlenku, že v jednom dresu, si vše vychutnáme líp. Fanoušci už měli možnost se s trojdresem setkat při reprezentačním utkání Česko-Švédsko na začátku listopadu, do konce aktuální hokejové sezóny se bude objevovat především na zimních stadionech. Koncept #vjednomdresu bude podpořen i v televize, online a instore.

Doufal jsem v něco jiného než zírání a gól. Nestalo se. Totálně zabitý potenciál.
Jakub Hussar (Haze)

Kde jsem to jenom viděla? Aha, všude.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nejvíc mne zaujalo, že ač nové hokejové dresy u fanoušků moc neuspěly, logo celkem rozcupovali i grafici a “logovědci”, ale hnedle má obojí hlavní roli v kampani. Možná mám taky ještě šanci, třeba v Holyvůdu…
Jan Javornický

Tak nějak ničím nepřekvapí, ani neurazí. Vyměňte produkty a může to být reklama na cokoliv. Čekal bych líp prodané partnerství hokejové reprezentace, na první dobrou bych to nechytl. Škoda, že agentura nezkusila procpat myšlenku #vjednomdresu i do spotu. Aspoň nějaký nápad by tam byl.
Petr Kašpar (Cognito)

Ta podobnost s největší konkurencí na trhu, která komunikuje “fotbal chutná lépe s Lay’s”? Trojdres? WTF? Ne, tohle se opravdu nepovedlo.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Adoptuj Marii něžně poukazuje na přehlížené”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 50. týden 2018

  1. Cinq: Adoptuj Marii (47 %)
    značka: Adoptuj Marii, klient: Women for women
  2. VMLY&R: George Vánoce (42 %)
    značka: George, klient: Česká spořitelna
  3. Kaspen/Jung von Matt: From 00′ to Heroes (39 %)
    značka: Jägermeister, klient: Rémy Cointreau
  4. Scope Productions: Vánoce po svém (22 %)
    značka: BigBrands, klient: Mall Group
  5. Vánoční osvětlení Retlux (21 %)
    značka: Retlux, klient: Fast ČR

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Adoptuj Marii a další samoživitele (47 %)

Projekt i stejnojmenná kampaň Adoptuj Marii pomáhá samoživitelům, kteří se ocitli v nouzi a nemohou si dovolit zaplatit sobě a svým dětem důstojné a bezpečné bydlení. Stejnojmenná kampaň stojí na příběhu zubní laborantky Marie. Televizní spot pro obecně prospěšnou společnost Women for Women připravila agentura Cinq. S původní idejí přišli Kateřina Říhová a Gašper Šnuderl, spot režírovali Šnuderl a Štěpán Zálešák.

Všechno správně, a za to jsou body. Tím “všechno” míněno zadání. Provedení je sice řemeslně v pořádku (já bych tam ale dal hrabáky), nicméně myšlenkově blbě. Zlobit se na lidi, že více dají na zviřátko než na nejasně formulovanou osobu v nesnázích, aniž bych ji v dramatizaci já sám lépe formuloval, je jako divit se, že lidí mají radši štěňátko, než symbol regionální rady regionu soudružnosti Jihozápad, pokud něco tak strašného vůbec existuje… 
Vilém Rubeš

Zvířata jsou realisticky zobrazena a dostalo se jim drahně prostoru. Kdybych přeslechl slovo “samoživitel”, nemám nejmenší tušení, co se děje. Snad budou diváci vnímaví.
Jakub Hussar (Haze)

Jeden z nejoriginálnějších spotů, jaké jsem v poslední době viděla. Skvělý insight, povedená exekuce, silné emoce. Pustila jsem si ho hned několikrát za sebou, a čím dál lepší.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Určitě fajn počin, akorát trochu klopotně vysvětlený.
Pavel Jechort

Nejsem si úplně jistej, že samoživitelé ocení přirovnání k ondatře nebo hejnu hus. Osobně mi to bohužel přijde celý maličko ponižující.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Má to příběh, hezké zpracování, něžně poukazuje na přehlížený problém. Za mě dobrý!
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprJe to chvályhodné. Je to hezky natočené. Bohužel je to taky samolibé. Takové podívejte, co všechno vymyslíme, co všechno zprodukujeme. A message zapadne pod pochodujícího slona s houfem hus. Dřív se tomu říkalo borrowed interest. Voiceover je další sešup. Zní, jako by tam neměl být a pak někdo dostal za úkol něco nějak rychle napsat, aby to kaštani jako já pochopili.
Míla Knepr (Silver Pack)

Překvapivě příjemná produkce se skvěle jednoduchou myšlenkou – tenhle spot je z vybraných nejlepší.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Zvířátka jsou super a sloni samozřejmě nejlepší, protože sloni jsou zkrátka boží a rozhodně chci od Ježíška slůňátko. A přesně jak nám říká spot, že kvůli nim nevidíme Marii, tak já kvůli nim tak trochu nevidím ani to, že Marii nevidím. A možná nevidím dokonce ani to, že nevidím, že Marii nevidím, protože vidím pořád hlavně ty slony. Jo, sloni…
Jan Javornický

2. Budoucnost cukroví. A bank (42 %)

Česká spořitelna uvádí vánoční spoty ke svému mobilnímu bankovnictví George. V prvním jde o cukroví, v druhém o sledování Mrazíka v 5D a koncem roku přijdou trable se stromečkem-hologramem. Na kampaní tradičně pracovala kreativní agentura Young & Rubicam, respektive VMLY&R, režie se ujal Marek Partyš. Spoty běží v televizi a v kině, doplňuje je out-of-home a online.

Po dnešku znám minulost bankovnictví. Jmenuje se Česká spořitelna.
Vilém Rubeš

George mě baví. Na Spořku je to fresh až na půdu. Klobouček!
Jakub Hussar (Haze)

Nápady hezké, i když exekuce tentokrát trochu slabší.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Snaží se něco prodat, nebo jen majitelům svých účtů říkají, že je tady nějaký George?
Pavel Jechort

Cukroví z 3D tiskárny je ta zajímavější ze dvou exekucí, protože je to blíž reálnýmu světu – díky tomu to taky funguje pro digital. Dlouhodobě vnímám slabší vazbu na produkt, ale těžko soudit bez kontextu.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Česká spořitelna mě mezi tou ostatní vánoční smrští pobavila. Jasná message, dobře natočené, proč ne!
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprVosí hnízda a linecké. To je ta novost a českost. Jinak futuristické bankování a budoucnost bankovnictví v tisíckrát omleté formě: 3D namodralé objekty, futuristické gadgets a trocha toho humoru.
Míla Knepr (Silver Pack)

Jednoduché a zábavné – to je něco, co nikdy nezklame. A i produkce se zbytkem ladí v čistotě.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Největší a nejstarší ctihodná finanční instituce nás učí budoucnost. To je asi ta nejlepší cesta, po které kráčet, aby tou největší a nejstarší mohla dlouho zůstat.
Jan Javornický

3. Jägemeister přibližuje nultá léta (39 %)

Značka bylinného likéru Jägermeister uvedla kampaň, v níž hrají hlavní roli roky 2000 až 2009. Představí se v ní příběhy devíti českých osobností, jimž nultá léta dala zásadní směr. Průvodcem kampaně je legenda české a slovenské graffiti scény 2Mad. Ten se typicky se zahalenou tváří vypravil za osmi lidmi se skicákem v ruce, aby do něj zaznamenával důležité fragmenty příběhů Affra, Martina MG Gilliana, Kateřiny Salavcové, Seniora, Alžběty Jungrové, Tomáše Rejmana, Jakuba Peška a Jakuba Veselského. Kampaň běžela od 5. listopadu, kdy se na YouTube představila první trojice videí z prvních rozhovorů. Dalších šest snímků mělo premiéru 19. listopadu a 3. prosince. Na přípravě kampaně se podílela agentura Kaspen/Jung von Matt se společností Lip Production.

Nejhorší z historie brandu je Štětináč. Není zač.
Vilém Rubeš

Ale jo, cajk. Jen se bojím, že cílovka je demograficky velmi, velmi úzká. Jakmile tě tyhle subkultury alespoň okrajově nelíznuly, odzíváš to.
Jakub Hussar (Haze)

Od této značky jsme u videoobsahu zvyklí na vysoký standard, a nultí hrdinové nejsou výjimkou. Přesto mě tyto husté subkultury navzdory jednoznačné coolness už trochu nudí. Ale asi nejsem cílovka.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tradičně dobré a co vím dle čísel, i funkční. Víc od reklamy nemůžete chtít.
Pavel Jechort

Jägermeister dlouhodobě posouvá českou reklamu dopředu – výběrem témat, formátem, exekucí, kulturní relevancí, odvahou… A tahle kampaň to potvrzuje. Vítěz týdne, měsíce a nejspíš i roku.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Na tohle už jsem asi starej.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprChápu formu. Nechápu proč, a to ani po tomto vysvětlení: “Líbí se nám jejich filozofie i jejich životní příběhy, které mohou inspirovat dnešní právě dospělou generaci”.
Míla Knepr (Silver Pack)

Koncept je spravný, ale provedení moc tlačí na pilu být cool, až vše selhává.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Je fascinující sledovat, jak se reflektuje historie toho, co někteří z nás považují za předvčerejšek. Třeba pro ty, pro které jako pro mne zásadní dějinné milníky začaly sametovou revolucí a základy Weltanschauung jsme si prožili a položili v devadesátkách. Čímž to nechci nijak shazovat. Naopak. Je to zajímavé a důležité a může to skutečně přispět k tomu, jak bude společnost vypadat a vnímat sebe sama v dvacátých a dalších letech. Jestli a jak tomu může přispět Jägermeister, to těžko říct, ale že se toho tématu vůbec chopil, je dobře.
Jan Javornický

4. BigBrands razí klidný nákup (22 %)

Internetový obchod BigBrands ze skupiny Mall Group ve vánoční kampani akcentuje původní význam svátků – klid, mír a pohodu. V době předvánočního šílenství razí, že nejlépe si Vánoce stejně užijete podle svého. Cílem je posílit image značky v segmentu módy a nabídnout řešení pro klidný nákup vánočních dárků domova. Kampaň běží online a je doplněna venkovními nosiči, vizuály v metru. Režie se ujal Ladislav Plecitý, kreativu a produkci zajistila Scope Productions.

Nudou mi nohy neusnuly. Umrzly. Strašné klišátko.
Vilém Rubeš

Ideální Vánoce dobře situované ženy – samota, mrazivý les, bota pod kantnou, přátelsky naladěný srneček (vzteklina?) a chlast. To jako vážně?
Jakub Hussar (Haze)

Myšlenku “užijte si Vánoce v klidu” jsem letos, loni i předloni viděla i slyšela mnohokrát. Toto zpracování má aspoň styl. Ta srnečka!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Dokonalá reklamní prázdnota, včetně voiceoveru.
Pavel Jechort

Jsou tam špatně využitý motivy jako třeba rozbalování dárků – takže to spíš říká “nakupte si na BigBrands, stejně zase budete na Vánoce sami”. Což je teda odvážně depresivní přístup!
Martin Svetlík (McCann Prague)

Nějak mi to nehraje. Jaká je message? O Vánocích sám rozbalovat boty s laní v lese?
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprAle jo, je to takové hezky bukolické a pitoreskní. Jen nevím, jaká je vazba na značku a produkt. Zůstalo to na půl cesty – máme hezký vizuál, jenž se značkou moc nekoreluje, ale nám líbí, tak pojďme z toho udělat i telku. A voiceover je konečným nezvratným důkazem bezradnosti.
Míla Knepr (Silver Pack)

Baví mě snaha vytvořit pocit pohodlí, komfortu a relaxu, ale naneštěstí je to velmi nepovedený pokus.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Takový práce to bylo a tak málo z toho zbylo… Ani móda, ani Vánoce…
Jan Javornický

5. Retlux je poprvé v televizi (21 %)

Značka svítidel, žárovek a elektroinstalačního materiálu Retlux vstupuje na televizní obrazovky a poprvé tak poutá na svůj brand vánoční kampaní. V průběhu prosince se v České televizi a na Primě vysílá vůbec první spot Retlux, vlastní značky distributora Fast ČR. Námět a scénář spotu navrhl Rostislav Křivánek a výroby se ujali Michal a Pavel Krumpárovi.

Co šňupali tvůrci, nevím, ale za tu větu ve voiceoveru by David, Leo i další dali trest smrti. A režíroval to sám Pan Přestávka? Kdokoliv by prokázal, že za spoluúčast na tomto spotu mu bylo vyhrožováno rozbuřtováním dětiček, mohl by doufat v milosrdenství a převedení trestu na doživotí.
Vilém Rubeš

Holčička dostala motýla a ten jí ulétl. Gratuluji! P. S. I kdyby šlo o sestřih do reelu, dvě minuty jsou fakt moc.
Jakub Hussar (Haze)

Spot má svou poetiku a tleskám odvaze klienta natočit něco „většího”. Přesto se přiznám, že příběhu moc nerozumím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Aboslutně ničím mi to nepřipomíná reklamu, což je jediná zajímavá věc.
Pavel Jechort

Idea, že Vánoce poctivě celý rok čekají v krabici, až je zase rozbalíme, je kouzelná. Exekučně se ji nepovedlo úplně prodat.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Vánoční sentiment bez sentimentu. Trochu jsem u toho usínal, až rodiče v šortkách mě probudili. Tak aspoň tohle oživení trošku zvedlo hodnocení.
Petr Kašpar (Cognito)

Míla KneprUnikátní spot – poprvé v životě jsem slyšel třepotání motýlích křídel. Jinak to vůbec nechápu. Jsou to letní Vánoce, když je tatínek v kraťasech? Je to posun v čase? A ten motýl pod stromečkem? A produkt co? A proč? A prkenní herci? A zoufalý voiceover? Nějak moc otázek na první spot a první vánoční kampaň. Vítězství ambice nad schopnostmi.
Míla Knepr (Silver Pack)

Dobrý výběr dětské herečky, o to víc je ale nepovedený výběr rodičů, ale celkově je to – zvlášť pro někoho, kdo je v televizi nový – poměrně povedené.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Tohle by mohlo a mělo být o hodně kratší. Dost mne ale zaujal ten podivný motýl a vážně bych si přál, aby byl animatronický, protože to by bylo kůl.
Jan Javornický  

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


“Škoda ukazuje nápad vytěžený na maximum”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 51. týden 2018

  1. Mustard: Superfan (53 %)
    značka: Škoda Motorsport, klient: Škoda Auto
  2. Havas Worldwide Prague: Je peklo být jiný, hlavně o Vánocích (39 %)
    značka: Sbarvouven.cz, klient: Prague Pride
  3. Pohádkové Vánoce (26 %)
    značka, klient: UrbanStore
  4. Vzácné maličkosti (20 %)
    značky: Go a Regiontour, klient: Veletrhy Brno
  5. SodaStream Jet Premium (18 %)
    značka, klient: SodaStream

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Škoda ukazuje oddaného fanouška (53 %)

Vítězství české posádky ve světovém poháru rallye oslavuje ve spotu agentury Mustard oddaný fanoušek, který se všech závodů účastnil a teď je vypráví v hospodě. Agentura se chtěla vyhnout prosté sérii sice dramatických, ale poněkud obehraných záběrů na uhánějící závodní vozy, a tak natočila, jak vypadá vítězný rok v rallye očima někoho, kdo závody prožívá naplno. Produkci zajistila Boogie Films, kreativním ředitelem byl Ivan Soukup. Spot v průběhu prosince běží na Facebooku, v kinech a v televizi.

Dobrý to je! Akorát bych rád viděl kratší cutdown, toho týpka je ke konci už moc.
Jakub Hussar (Haze)

Spot musel stát dost peněz a myšlenka je ok, ale proč, proboha proč, museli vybrat do role superfandy tak extrémně nesympatického chlápka? Je to asi jen mnou, ale příšerně mě irituje.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprNápad vytěžený do maxima. Pohříchu pouze stopáží. Po chvíli mi to přišlo dlouhé a předvídatelné.
Míla Knepr (Silver Pack)

Máš produkt, máš prachy, máš příběh, máš reklamu.
Pavel Jechort

Díky za tenhle malej vánoční dárek. Jediná kampaň, na kterou se dalo koukat.
Alena Oswaldová

Chystejte šampaňské, tahle kreativa se dostane na bednu! Je to moc pěkný spot, jen je škoda, že vedlejší postavy nejsou víc rozehrané.
Štěpán Zálešák

Tohle mi přijde vážně skoro dobré. Tento týden určitě nejlepší. Fanoušek se podařil, snad až moc. Převálcoval všechny a všechno kolem.
Jan Javornický

2. Když je být jiný ještě těžší (39 %)

Je peklo být jiný, hlavně o Vánocích

Je peklo být jiný, hlavně o Vánocích

Poradna pro lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby Sbarvouven.cz přichází s vánoční kampaní, která oslovuje potenciální klienty i ty, kdo mají coming out úspěšně za sebou. Kampaň s headlinem Je peklo být jiný, hlavně o Vánocích připravila agentura Havas Worldwide Prague, která stála i za kampaní letního festivalu Prague Pride 2018. “Vánoce jsou emocionálně vypjaté období. Člověk musí vydržet několik dní s rodinou, přežít návštěvy příbuzenstva, bilancuje uplynulý rok. A když ještě k tomu musí před blízkými nebo třeba bývalými spolužáky držet v tajnosti svou odlišnou sexuální orientaci, je to úplné peklo,” přibližuje tým Havasu své uvažování nad kampaní. Sdělení cílené na teenagery dané skupiny zve k využití služeb poradny i v období vánočních svátků. Ty, kdo podporu poradny už nepotřebují, kampaň vyzývá, aby před Vánocemi přispěli na její provoz prostřednictvím Darujme.cz.

Vizuál je fajn, ale slogan ‘je peklo být jiný’ mi přijde přepálený. V homofobním Rusku bych to ještě pochopil… ale tady?
Jakub Hussar (Haze)

Snad k ničemu na světě nejsem tak tolerantní jako k sexuálním orientacím, ale přiznám se, že této kampani moc nerozumím. Proč je peklo být odlišný hlavně o Vánocích? Nějak tomu nevěřím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprExekučně čisté. Smysluplné. Jen ve mně pořád hlodají pochybnosti, jestli ten insight je opravdový.
Míla Knepr (Silver Pack)

Asi jo, Vánoce musí být celkem těžké. Graficky tomu není co vytknout, kdyby to tak měli i ostatní.
Pavel Jechort

Skvělý insight, poněkud slabší kreativa. Proč se nepokračovalo v komunikační lince s ‘nálepkama’, která provázela Prague Pride?
Alena Oswaldová

Čert v těle anděla jako symbol coming outu funguje, ale copywriting je trošku krkolomný. Bude k tomu merch? Myslím, že charitativní prodej této čokoládové figurky by mohl být úspěšný. Pokud budou prodávat ti, kteří mají coming out už za sebou, bude zároveň šířit i osvětu.
Štěpán Zálešák

Je peklo být jiný? Peklo jsou přece ti druzí. Být jiný je možná těžké, ale skvělé. A andělský knírač by to měl mít na salámu. Tak proč ta depka? Kvůli tomu fontu, co bolí do očí?
Jan Javornický

3. Pohádkové Vánoce UrbanStoru (26 %)

E-shop s volnočasovým oblečením, obuví a doplňky UrbanStore představil letošní vánoční kampaň. Pod heslem Pohádkové Vánoce propaguje slevy až 50 %, dopravu zdarma a možnost prodlouženého vrácení do 15. ledna. Dvojice videoklipů, určených pro sponzoring na YouTube, vznikla v rámci interní produkce, herci se stali přímo zaměstnanci firmy a hlas vypravěče propůjčil Arnošt Goldflam. Zvuková verze spotu běží v rádiích sítě MMS a na Evropě 2.

Agentura Inhouse zase jednou zazářila. Nápad s pohádkovým vypravěčem ujde, avšak řemeslně průměrná exekuce v posmutnělém ateliéru sídlícím na adrese Nenabarvená 1 sráží koncept o několik latěk níž.
Jakub Hussar (Haze)

Je to celkem milé, i když exekuce by měla být podle mě zajímavější, barvitější, pohádkovější. Za Goldflama a za hravost nějaké ty body nahoru.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprNuda v UrbanStore. Blbě vymyšlené, blbě zahrané. A ten vizuál: král na trůně s headlinem Pohádkové slevy, tomu se říkavalo sklep reklamy. Jsem přesvědčen, že lidi nejsou tak hloupí.
Míla Knepr (Silver Pack)

Překvapivě tam jsou i nějaké benefity, proč zrovna UrbanStore. Ale zpracování je tak hrozné… Zas se ukazuje, že reklama je řemeslo a pouhé nadšení pro věc nestačí.
Pavel Jechort

K tomu mám jen dvě slova: interní produkce. No dobře, možná ještě třetí: achjo.
Alena Oswaldová

Koncept UrbanStory je pěkná zastřešující myšlenka a není lepší pohádkář než Arnošt Goldflam. Bohužel, production budget měl zřejmě k pohádce daleko a tak zas jednou zvítězil nadšený kutil nad profesionálem. A pohádky byl konec.
Štěpán Zálešák

Už jsem to sem minimálně jednou psal, jen u nějaké jiné kampaně úplně jiné značky. Arnošt Goldflam je srdcovka, od něj bych si nechal vyprávět jako pohádku i manuál na sestavení sprchového koutu, a i to by bylo krásné. Je mi líto, ale jen pan Goldflam nestačí.
Jan Javornický

4. Veletrhy ukazují každodenní zážitky (20 %)

Veletrhy Brno: Vzácné maličkosti

Veletrhy Brno: Vzácné maličkosti

K veletrhům cestovního ruchu Go a Regiontour odstartovala komunikační kampaň Vzácné maličkosti, která zobrazuje všední momenty z cest. Koncept celé kampaně vznikl inhouse ve společnosti Veletrhy Brno, na realizaci se nicméně podílela brněnská agentura Kreatura.

Veletrhy? Ahá, já myslel, že jsou to nové bannery na iStock… jo a ten hashtag je ultra-ultra-generická nuda. Sorry.
Jakub Hussar (Haze)

Pokud bylo záměrem udělat ‘trochu jinou’ kampaň, která podle slov tvůrců ukazuje všední momenty, měly by tomu odpovídat i fotky. Pořád je to víc Shutterstock.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprCo to je henta agentura ‘inhouse’? Ať udělá cokoli, žene mi to hořké slzy do očí. Nuda, řemeslně zpracovaná. Ani myšlenka o ‘vzácných vzpomínkách v běžných momentech’ na tom nic nezmění, i kdyby tam byla.
Míla Knepr (Silver Pack)

Tady se šilo hodně horkou jehličkou.
Pavel Jechort

A jdeme na dřeň. Protože tady mi k hodnocení stačí už jenom jedno slovo: dtto.
Alena Oswaldová

#Vzácnémaličkosti je fajn hashtag. Jestli do online části kampaně lidé pošlou pár dobrých momentek, tak by to mohlo vytvořit opravdu emotivní content. Bohužel, na oficiálních materiálech jsou pravděpodobně fotky z imagebanky, které vzácnost okamžiků nepostihly, s headliny, které vizuály nikam neposouvají.
Štěpán Zálešák

5. Slováčková mluví o SodaStreamu (18 %)

Výrobník perlivé vody SodaStream spustil na tuzemském trhu vánoční rozhlasovou kampaň, jejímž ústředním bodem je limitovaná edice SodaStream Jet Premium v metalických barvách. Od konce listopadu budou na rozhlasových stanicích Evropa 2, Frekvence 1 a Blaník po dobu čtyř týdnů vysílány tři spoty v rovnoměrné rotaci. Hlas všem třem spotům už tradičně propůjčila René Slováčková.

Dárek XL

Kapr

Muflon

‘Zlatý výrobník domácí perlivé vody’? Slyšel jsem dobře? Četl to po sobě někdo?
Jakub Hussar (Haze)

Je to rozhlasový spot, na který narazíte na každém rohu. Víc k tomu nemám.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprZase ta agentura Inhouse a zase klišé. To je tak, když klient sice uzná, že televizi sám nezmákne, ale rádio, to ‘dává’ levou zadní. No a pak to bere takhle smutné konce.
Míla Knepr (Silver Pack)

Moc na sílu, ještě s tím ausgerechnet ‘zlatým výrobníkem’ taháte člověka za ucho a už si skoro říkal, že jde o vtipnou reklamu.
Pavel Jechort

Ježiši, můžu už jít domů?
Alena Oswaldová

Proč je tam muflon místo zlatého prasátka? Proč ten muflon není aspoň zlatý muflon, když je to reklama na SodaStream Jet Gold Edition? Proč ty tři exekuce nedramatizují ta tři různá sdělení, které hadám byly v briefu (dárek, který nezklame, netahejte se s vodou a SodaStream Jet Gold Edition)? Proč?
Štěpán Zálešák

Marně přemýšlím, kdy jsem naposledy slyšel nějakou rádiovou reklamu, která by mě bavila. Je to smutný příběh. Existují snad jenom dva druhy: 1) špatný a 2) ještě horší. Máte někdo tip na výjimky, které by mi vrátily naději?
Jan Javornický

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Top 10 českých reklamních kampaní roku 2018

$
0
0

Věnováno všem kolegům z MarketingSalesMedia, kteří na Reklamní katovně po uplynulá čtyři léta spolupracovali. Děkujeme, přátelé!

Deset nejlíp hodnocených kampaní roku podle popravčích Reklamní katovny

  1. Follow Bubble: Big Mac v ČSSR (55 %)
    značka, klient: McDonald’s
  2. WMC Grey, Yo’ Mama: V pitchi fest (55 %)
    značka, klient: V pitchi fest
  3. Fallon Prague: Nejlepší věci přicházejí ve třech (55 %)
    značka, klient: Škoda
  4. VCCP: Dobré věci potřebují čas (54 %)
    značka: Březňák, klient: Heineken
  5. Mustard: Superfan (53 %)
    značka: Škoda Motorsport, klient: Škoda Auto
  6. WMC Grey: Pěnožrouti (53 %)
    značka: Kofola, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  7. Kaspen/Jung von Matt: Art of Hunt (53 %) 
    značka: Jägermeister, klient: Rémy Cointreau
  8. Zaraguza: Měníme minusy ojetých vozů na plusy (52 %) 
    značka, klient: Škoda
  9. Aetna, Street Dog: #Brnotruestory (52 %)
    značka, klient: Brno
  10. Triad Advertising: Vrať v máji lásku přírodě (51 %)
    značka: Lučina, klient: Savencia Fromage & Dairy Czech Republic

1. – 3. Big Mac v ČSSR (Follow Bubble pro McDonald’s)

Řetězec rychlého občerstvení McDonald’s letos slavil 50. narozeniny hamburgeru Big Mac. Speciálně pro český trh vznikl retro spot, který ukazuje uvedení hamburgeru v socialistickém Československu. Kampaň vznikla pouze pro Facebook a jejím tvůrcem je tým agentury Follow Bubble. “Retro koncept ‘opožděné premiéry’ je čistě lokálním nápadem. Vycházeli jsme z předpokladu, že pokud chceme v letošním roce slavit 50 let Big Macu, musíme ho napřed slavnostně uvést na trh, což se z pochopitelných důvodů v roce 1968 neudálo,” popsala pro MarketingSalesMedia pozadí vzniku spotu Zuzana Svobodová, ředitelka komunikace McDonald’s ČR. Zároveň podle Svobodové tento spot navazuje na původní český televizní spot, který běžel v červnu a připravila jej agentura DDB. Ten ukazoval, co vše bylo v posledních padesáti letech in, přičemž Big Mac byl stále stejný.

Hezký nápad i zpracování. Úplně si dokážu představit, jak to kreativce bavilo, jak k tomu vymýšleli ty plakátky, dekoraci, jak si hrají se zvukem a barvami. A mě jako diváka to baví taky.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprSuper. Takhle reklama mě fakt baví. Svěží nápad, uchvatná dikce socialistických výzkumníků, trefená tonalita bez ‘zakaždoucenukrativního’ pitvoření. Nevím, jestli to není i proto, že pamatuju ‘socialistický Mekáč’ – jmenoval se Arbat…. Prostě da-da.
Míla Knepr (Silver Pack)

Ale jo. Konečně jednou retro úmyslné, a ne, že se tak prostě podařilo.
Vilém Rubeš

Chytrá myšlenka, jak přistupovat k výročí. Zábavná forma, perfektní stylizace. Co víc si přát?
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Video se hodí do celého toho vzpomínkového maratonu na ’68, je ale dlouhé a místy zbytečně na sílu tlačí humor, cením obraty jako ‘křupavé bramborové nudličky’.
Petr Kašpar (Cognito)

1. – 3. V pitchi fest (WMC Grey, Yo’ Mama)

V pitchi fest: Žena (WMC Grey)

V pitchi fest: Žena (WMC Grey)

V pitchi fest: Muž (WMC Grey)

V pitchi fest: Muž (WMC Grey)

V pitchi fest: Plakáty, placky, samolepky (WMC Grey)

V pitchi fest: Plakáty, placky, samolepky (WMC Grey)

V pitchi fest, výroční dostaveníčko kapel členů reklamních agentur, se dožilo třetího ročníku. Za samotným festivalem i kampaní stojí skupinka nadšenců z agentury WMC Grey. V pitchi fest, který letos proběhl 24. října v pražské Radosti, se prezentuje jako hudebně-mírový reklamní festival. V kampani pracoval opět s podobností frekventovaného marketingového pojmu pitch a časté fráze mimo jiné z tuzemské popkultury. „Letošní kampaň je trochu přímočařejší. Dámský motiv jsme vyvážili i pánskou verzí, abychom byli dostatečně genderově vyvážení,“ podotkl k vizuálům letošního konceptu David Suda, šéf tvůrčího týmu akce i kampaně. Ta měla i spot šířený online. Postarala se o něj produkce Yo’ Mama, která video vytvořila od návrhu po finální zpracování.

Case study jako vystřižená, včetně namistrovaných zvolání typu ‘we became a part of popculture’. 
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Účel to plní, ale užitné umění pro art directory se hodnotí stejně těžko jako humor pro ajťáky.
Vilém Rubeš

Je hrozně těžký odpoutat se od toho uširvoucího voiceoveru, to mě fakt bolí. Jinak je to ale moc pěkný, vtipný, povedený video, printy k tomu taky sedí výborně. Bude to dobrá party.
Petr Kašpar (Cognito)

Ten klíčový vizuál je takový pěkně artový. Nápad na parodii ‘case’ videa není zrovna nejnovější, ale je to vtipné. Za mě palec mírně nahoru.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

1. – 3. Trojnásobní mistři WRC 2 (Fallon Prague pro Škoda Auto)

Agentura Fallon Prague, která je součástí skupiny Publicis One, vytvořila globální kampaň, jejímž cílem bylo představit úspěch týmu Škoda Motorsport. Ten třikrát po sobě vyhrál v automobilových soutěžích v kategorii WRC2. Reklamní sdělení bylo komunikováno v prosinci v televizi, onlinu, printu i na venkovních plochách. Hlavní myšlenka kampaně Nejlepší věci přicházejí ve třech byla podpořena písní od Lionela Richieho Three Times a Lady

Kampaň je rozdělena do dvou částí. První, komunikovaná v Česku, se věnovala úspěchům závodního týmu. Druhá stavěla na úspěších motoristického týmu a jejím cílem bylo podpořit prodeje speciální edice modelu Škoda Fabia, který byl inspirován rallyovými vozy. Kampaň cílí na fanoušky motoristického sportu a mladé lidi a jejím cílem je ukázat, že Škoda je úspěšná na rallyových tratích a to dokáže přenést i do civilních modelů.

Hezky natočené. Doufám, že drůbež nebyla při natáčení zraněna či nijak týrána.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vzbudilo to můj zájem. Což je u reklamy na auto v mém případě skoro zázrak!
Alena Oswaldová (Nestlé)

Ta Škodovka to jede poslední dobou přes písničky. Tohe sice není tak chytlavý jako ten tchajwanskej spot o Kikim, který rád tancoval, ale je to taky fajn.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

4. Dobré věci potřebují čas (VCCP pro Heineken)

Pivo Březňák představilo televizní spot, ve kterém stejně jako před dvěma lety upozornilo na vztah otce a syna. Agentura VCCP se inspirovala citátem Tomáše Bati, který ukazuje, jak se vztah otce se synem postupem času mění. Nová kampaň běžela od ledna a v různých podobách se prolínala celým rokem – v televizi i online. Natáčelo se v exteriérech v Litoměřicích a dalších lokalitách v severních a středních Čechách. S výjimkou herce Petra Buchty ve spotech nehrají známé tváře. Autorem hudby ke spotům je skupina Lucie. Kreativní návrh zpracovala VCCP a produkci měla na starosti agentura Bistro Films. Režisérem byl James Pilkington, který natáčel i předcházející reklamy o tátech-hrdinech před dvěma lety.

Skvělý. Dojalo mě to. Hlavní hrdinové jsou perfektně vybraní, situace jsou ze života a ta Lucie tam snad ani nebyla třeba. Březňáku jsem to spolkla i s navijákem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle by byla super druhá varianta takový tý reklamy na Kofolu, kde se ty stejné věci stávají dceři… Ale proč ne, aspoň v tom nezpívá Jelen jako minule…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Naprosto dokoukatelná reklama. A pitelné pivo. U mě v pořádku.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Ten koncept je vynikající, bohužel ho trochu zabíjí exekuce. Proč takový přehrávání? Jako v Cimrmanovi. Když brečíte, hodně krčte rameny.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. – 7. Superfan (Mustard pro Škoda Auto)

Vítězství české posádky ve světovém poháru rallye oslavuje ve spotu agentury Mustard oddaný fanoušek, který se všech závodů účastnil a teď je vypráví v hospodě. Agentura se chtěla vyhnout prosté sérii sice dramatických, ale poněkud obehraných záběrů na uhánějící závodní vozy, a tak natočila, jak vypadá vítězný rok v rallye očima někoho, kdo závody prožívá naplno. Produkci zajistila Boogie Films, kreativním ředitelem byl Ivan Soukup. Spot v prosinci běžel na Facebooku, v kinech a v televizi.

Dobrý to je! Akorát bych rád viděl kratší cutdown, toho týpka je ke konci už moc.
Jakub Hussar (Haze)

Spot musel stát dost peněz a myšlenka je ok, ale proč, proboha proč, museli vybrat do role superfandy tak extrémně nesympatického chlápka? Je to asi jen mnou, ale příšerně mě irituje.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprNápad vytěžený do maxima. Pohříchu pouze stopáží. Po chvíli mi to přišlo dlouhé a předvídatelné.
Míla Knepr (Silver Pack)

Máš produkt, máš prachy, máš příběh, máš reklamu.
Pavel Jechort

Díky za tenhle malej vánoční dárek.
Alena Oswaldová

Chystejte šampaňské, tahle kreativa se dostane na bednu! Je to moc pěkný spot, jen je škoda, že vedlejší postavy nejsou víc rozehrané.
Štěpán Zálešák

Tohle mi přijde vážně skoro dobré. Fanoušek se podařil, snad až moc. Převálcoval všechny a všechno kolem.
Jan Javornický

5. – 7. Pěnožrouti (WMC Grey pro Kofolu) 

Československý nealkoholický nápoj Kofola dostal kampaň s mobilní aplikací na bázi augmentované reality. Ta nabídla spotřebitelský zážitek přímo v prostředí provozoven. Stačí si stáhnout aplikaci, vyrazit do některé z provozoven a naskenovat logo na plné sklenici Kofoly. Z ní pak “vylítne” jedna ze 150 unikátních postav Pěnožroutů, kterou s trochou šikovnosti každý hravě polapí. Kampaň běžela od června do srpna. Kreativu měla na starost agentura WMC Grey, pod jejíž taktovkou vznikly propagační materiály do provozoven, online spoty i samotná aplikace. Pěnožrouty budou moci uživatelé potkávat ve více než 13 000 provozovnách v Česku a na Slovensku. Ti jsou rozděleni do několika úrovní a někteří jsou vázáni i na určitou oblast. V okolí řeky Vltavy tak lidé polapí Pěndřicha Smetanu, zato u zámku Konopiště třeba Pěndinanda d’Este. Samotná kampaň obsahuje i další aktivity včetně soutěže o lístky na letní festivaly. Pokud uživatelé polapí Pěnera of Ostrava, mohou získat vstup na hudební festival Colours of Ostrava, Piešťanské Pěnisko zase přináší lístky na slovenský Grape.

Je to hravé a milé, na můj vkus ale až moc dětinské a pitvořivé.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tenhle brief zná podle mě půlka kreativců v Praze, takže můžeme zodpovědně říct, že v Grey se do něj trefili 100% a udělali to suprově.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Míla KneprKoncept postavený na faktickém produktovém atributu, který je unikátní. (Mně osobně kofolí pěna krásně voní po bylinkách.) Skvělá myšlenka. Jednoduché, relevantní. S vědomím toho, že to je velice subjektivní, mám drobný přípodotek ke jménům těch pěnožroutů – snaživě jakoby-vtipné. Prostě Pikaču je Pikaču.
Míla Knepr (Silver Pack)

Co se mi na tom nejvíc líbí? Jak je to vyňuňaný. Od názvů postaviček přes ilustrace a hudbu až po samotný spoty. Prostě je na tom vidět, že to tvůrce bavilo dělat. A vůbec… Kofola poslední dobou pěkně!
Miky Karas (Scholz & Friends)

5. – 7. Art of Hunt (Kaspen/Jung von Matt pro Jägermeister)

Jägermeister navázal i letos na komunikační koncept Nepřestávejte lovit a v průběhu léta představí v Česku i na Slovensku projekt Art Of Hunt, který má podpořit mladé umělce. Zároveň se zaměřuje na fanoušky značky z mladé cílové skupiny, kteří se rekrutují z městského a klubového prostředí. Na tvorbě kampaně se podílí agentura Kaspen/Jung von Matt, o produkci videí se postarala Armada Films s mladým režisérem Matyášem Fárou. Další zainteresovanou produkcí je Lip Production, která se do projektu zapojí v druhé fázi.

Kampaň začne v květnu v online prostředí, na YouTube a sociálních sítích a potrvá do konce září, kdy vyvrcholí závěrečným mejdanem. Jägermeister ke spolupráci přizval ambasadory, jež dlouhodobě podporuje a jejichž tvorba výrazně ovlivňuje českou klubovou a streetwear scénu. Jedná se o DJe a producenta Jakuba Stracha, který je známý jako Nobody Listen, a o Zbyňka Štanderu, jenž navrhuje streetwear pod vlastní značkou My Dear Clothing. V první fázi projektu se oba ambasadoři představí v online videích.

Slovy hokejisty “tak budem si hrát to svoje”. Já dodávám, že když to funguje, proč by ne. Produkčně fajn.
Pavel Jechort

Atmosféra naprosto elektrizující. Trochu mi ji přizabíjej ty titulky. Nebo spíš jejich obsah. Tam bych se trochu víc odvázal. Ale suma sumárum moc pěkná práce.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Je to tak strašně dynamický a stylový, až mi z toho jde hlava kolem. Nechci působit jako zapšklá stařena, ale takhle cool já nikdy nebudu (vzlyk).
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Osobně mám pro artově laděné spoty slabost. Nakřáplá digi-hudba skvěle podkresluje napjatou atmosféru, má to svébytnou a jasně definovanou poetiku. Jen nevím, jak se tahle divočina projeví na prodejích.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Na tom se dají najít dvě pozitiva – je to dlouhodobé a neuráží to řemeslem.
Vilém Rubeš

Poctivě odvedenej craft, drží to Jägermeister linku, co víc k tomu říct… Zatím asi nic, protože v onlinu jsem nezaregistroval, že by běžela nějaká kampaň.
Miky Karas (Scholz & Friends)

8. – 9. Měníme minusy na plusy (Zaraguza pro Škoda Auto)

Automobilka Škoda v dubnu zahájila kampaň s cílem vybudovat povědomí o programu Škoda Plus, který nabízí prověřené ojeté vozy. Tvůrcem kreativního konceptu je Zaraguza, produkci zajistila AtSwim. Kampaň poběží ve dvou vlnách, od dubna do června a od srpna do září. Objeví se v televizi (třicetivteřinový spot), rádiu (Evropa 2, Frekvence 1), online (video, sociální sítě) i printu (inzerce, PR články). Spot vznikl na konci března během dvou natáčecích dnů. Natáčelo se v okolí Ralska, Kokořínska, v Mělníku, Lysé nad Labem a v Praze.

Jednoduchý a fajn nápad na print, i když koláž s fotkou na mě působí trochu uměle. Video je takový škodovácký zlatý standard. Ovšem za formulaci ‘auta s příběhem’ bych nejradši nějaké to minus dala.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Až na packshot, který není k přečtení, je to naprosto v pořádku. Jednoduchý nápad, hezký voice over a kvalitní zpracování.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Plus minus by to asi šlo.
Vilém Rubeš

Nezmiňoval bych, že každé ojeté auto má příběh, toho se trochu bojím, ale i tak to bohatě stačí na zlatý metál.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohle je smrtonosná reklama. Už když jsem jí viděl poprvý, říkal jsem si, proč jsou sakra za autem všude ty křížky. Pomníčky přejetejm cyklistům? Kdyby to bylo na Besip, nic neřeknu, ale takhle to je docela velký minus.
Adam Roučka

Hezký a jednoduchý nápad + dobrý voiceover + poetické záběry = poctivá reklama.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tenhle typ marketingu mi přijde dobrý. Koukám na svět z té lepší stránky a vyloženě nelžu.
Pavel Jechort

8. – 9. #Brnotruestory (Aetna a Street Dog pro město Brno)

Brno v letošní nové kampani přišlo s destinačním příběhem a ukazuje autentické úhly pohledu na město. Kampaň tvoří reklamní klip, kde zpívá zpěvačka Mucha, zároveň jsou na webu Gotobrno.cz k vidění fotografie, tři minutová videa a 15 krátkých tematických spotů a gifů. Ukazuje, co vše lze v Brně zažít, momenty běžného života i příběhy cizinců, kteří žijí v Brně. Do budoucna se kampaň rozšíří i o série s expaty a osobnostmi. Ke komunikaci město vzhledem k cílové skupiny využívá zejména online včetně sociálních sítí a #brnotruestory, objeví se však i offline. Strategii a kreativu zajistila agentura Aetna, videoobsah Street Dog. “Od začátku jsme věděli, že chceme komunikovat zcela odlišně od ostatních měst. Žádné dronové záběry, modré nebe a vyumělkované fotky památek. Brno žije, je hlavně o lidech, kteří ho v posledních letech neskutečně nakopli. Proto jsme upozadili památky a příběh stočili k samotným lidem. Pokud jsme spolupracovali s osobnostmi, dali jsme jim dost volné ruce k jejich výpovědi o městě, žádný striktní scénář. Autentičnost ostatně Brno razí dlouhodobě,” popsala vedoucí Kanceláře marketingu a zahraničních vztahů Magistrátu města Brna Barbora Podhrázská.

Ta Mucha… jsou skvrny, které nelze vyčistit bez porušení podstaty látky. Bravo. Zbytek bohužel sklouzne do tradičního mlýnku na pozitivno.
Pavel Jechort

Exekuce s Muchou mi přijde na hraně – na takový tý divný hraně, kdy si nejsem jistej, jestli je to ještě brilantní, nebo už se tím střílíte do nohy. Ale tenhle rozpor svým způsobem vystihuje celý Brno.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Člověk by si do toho baru i zajel. Pokud jde o Muchu, chápu záměr. Nevim, nevim, jestli je tahle rezignovaná sebeironizující póza vlastní většině Brňáků.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Fajn pokus ukázat se odlišný a lidštější. Kdo ale byl v Brně, ví své.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Míla KneprProč jen mi vytanula na mysli Nebraska… Stát, do kterého jezdilo a jezdí nejmíň turistů, teď přišel s novým claimem a novou kampaní Narovinu, Nebraska není pro každého. Tak nějak to mám teď i s Brnem. Vlastně jsem rád, že nejsem cílová skupina.
Míla Knepr (Silver Pack)

Odvaha klienta, otevřená mysl agentury, radost z práce, nadhled, tohle je true story a za mě jednoznačný vítěz týdne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ironické pozvání pro ironicky vybranou cílovou skupinu na ironické Brno. Jako fór skvělé, jako pozvánka do Brna taky – jenže jen pro tři stovky příslušníků cílové skupiny.
Vilém Rubeš

Na Brno mi to sedí a navíc je to bez mindráku. Body navic za virální potenciál.
Petr Václavík (2Fresh)

Koňská dávka odzbrojující upřímnosti! Spot s Muchou má až balkánský temperament a svým pojetím i stylem dalece přesahuje zbylá dvě videa. Ať žije Šalingrad!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ta kampaň je skvělá jako to město!
Petr Kašpar (Cognito)

10. Vrať v máji lásku přírodě (Triad Advertising pro Savencia Fromage & Dairy)

Značka Lučina zahájila květnovou kampaň v souladu s novým claimem Ve vztahu s přírodou. Kampaň z dílny agentury Triad Advertising vychází z reálného problému ubývání luk, a s tím i motýlů a dalšího hmyzu. Lučina proto spojila síly s Bohumilem Bradnou, který provozuje farmu Planta Naturalis a dlouhodobě se o revitalizaci luk stará, a vysela nedaleko Cvikova novou květnatou louku. Kampaň odstartoval upravený televizní spot společně s tag-onem, který zároveň předznamenal novou vizuální identitu Lučiny. Těžiště kampaně leží v digitálu, obsah z výsevu louky a doprovodný content je možné vidět na Facebooku a Instagramu. Celou kampaň doprovodila i PR podpora. Veškerá produkce vznikla interně v Triadu, o PR se postaralo Accedo Czech Republic a mediální zastřešení zajistila agentura Wavemakers. Aby se myšlenka dostala mezi co nejširší publikum, zapojila Lučina do kampaně i Báru Karpíškovou (Bjukitchen), Julianu Fischerovou (Maškrtnica), Terezu Váchalovou (terezen) a další influencerky. Jejich úkolem bylo vlastnoručně vysít luční semínka, vše zdokumentovat pod #vevztahusprirodoua následně v rámci Májové výzvy veřejně pověřit jednoho ze svých přátel, aby vrátil přírodě lásku po svém.

Jsem pro všechno, co pomáhá přírodě. Jen tedy zase nechápu, co má Lučina společného s motýly. Já myslel, že se dělá z mléka.
Pavel Jechort

Pán dělá hezkou věc, ale teď ho přepadl marketing jedné nadnárodní firmy a on přemýšlí, jestli do toho měl za těch pár šušní jít nebo ne. Lučina udělala první věc založenou na CSR. Je to upřímný nebo ne? Dělá to Lučina konzistentně? Pokud dělá firma CSR jako marketingový kalkul, je to přežitý. Tady je nutný opravdový a autentický postoj té firmy. Zatím ti Lučino tohle nevěřím.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Video i vizuál jsou výborně udělané, celá kampaň má nápad, a kromě toho naprosto přirozeně ladí s charakterem a tonalitou značky. A ambasadoři tam prostě asi být musí, bez nich by nejspíš nefungovalo vůbec nic (nebo si to alespoň myslíme).
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ve vztahu s přírodou? Vraťte v máji lásku přírodě? Není to trošku přehnaný, vždyť je to koneckonců porád jen vobyč tvaroh, ne? Ale pro mě za mě, co si zasejou, to ať si skliděj. Není jen divný, že se v celým spotu neobjeví ani jeden motýl?
Adam Roučka

To je nový pořad České televize? Chvílemi to na mě tak působí. Zbývá už jen dodat záběry devastace řepkového lánu ve prospěch chrabrých motýlů a úspěch je zaručen.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jediná kampaň za delší dobu, která se na to snaží jít jinak. Chytit se něčeho reálnýho, co lidi řešej nebo by řešit měli, a vykašlat se na to, že se Lučina dobře roztírá. Tohle se mi líbí a u mě vyhrává. Jenom teda ten voice over a hudba, to už je přehnaný… Ale hodnotím hlavně nápad.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Kdo by řekl, že Lučina to všem natře. Aktuální téma, přesah a snaha něco změnit k lepšímu. Kdybych měla něco vytknout, tak jen, že té lásky už na mě bylo trochu moc. Ale čert to vem, je máj a ten to snese.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

Nové verdikty najdete na Médiáři i v roce 2019, tradičně každé pondělí

“Co nahnat otravné turisty místo Prahy do Brna?”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 2. týden 2019

  1. Loosers: No spoilers. See it live (48 %)
    značka, klient: Czech Tourism
  2. VMLY&R: Bankovnictví budoucnosti (47 %)
    značka: George, klient: Česká spořitelna
  3. McCann Praha: Billa je levná (36 %)
    značka, klient: Billa
  4. Mark BBDO: Dobré zvyky (30 %)
    značky, klient: Fio Banka
  5. Replechuj (17 %)
    značka: Replechuj, klient: Wine in a can association (WIACA)

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. CzechTourism láká z NYC do Prahy (48 %)

No spoilers. See it live.

No spoilers. See it live.

No spoilers. See it live.

No spoilers. See it live.

No spoilers. See it live.

No spoilers. See it live.

CzechTourism: No spoilers. See it live. (Loosers)

CzechTourism: No spoilers. See it live. (Loosers)

CzechTourism: No spoilers. See it live. (Loosers)

CzechTourism: No spoilers. See it live. (Loosers)

CzechTourism: No spoilers. See it live. (Loosers)

CzechTourism: No spoilers. See it live. (Loosers)

CzechTourism: No spoilers. See it live. (Loosers)

CzechTourism: No spoilers. See it live. (Loosers)

Jako výsledek projektu TouchPoint, tedy spolupráce na marketingových aktivitách v oblasti příjezdového cestovního ruchu, spustilo Letiště Praha, státní agentura CzechTourism, Prague City Tourism a Středočeská centrála cestovního ruchu reklamní kampaň v New Yorku. Ta má za cíl představit na americkém trhu Prahu a střední Čechy jako atraktivní a bezpečnou destinaci a podpořit příjezdovou turistiku z USA. Zahrnuje přibližně 1.000 reklamních pozic ve vlacích newyorského metra a celkem 80 reklamních ploch ve vestibulu zastávky metra na 53. ulici a 5. avenue přímo v centru Manhattanu. Kampaň z dílny kreativní agentury Loosers využívá slogan No Spoilers. See It Live, který odkazuje na jedinečnost autentického a osobního zážitku z poznávání krás Prahy a okolí. Součástí kampaně je web Seeitlive.travel.

Konečně pořádný sci-fi! Prázdnej Karlův most, vymetenej Staromák a liduprázdnej Hrad bych taky jednou chtěl vidět. Ale vážně: nestojí za to konečně udělat kampaň, že Česká republika není jen Praha, a nahnat ty miliony otravných turistů třeba do Brna? Ale to je asi kampaň pro příštího pražského primátora.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Kdo jsem já, abych zpochybňoval zásadní objev, tedy že jsou u nás památky. Ale přece jen, nešlo by se dostat trochu hlouběji, nedej bože k nějakému příběhu?
Pavel Jechort

Míla KneprIdea spoileru je celkem fajn. A to je všechno. Jinak je blbě všechno. Třířádkové bodycopy na billboardu, který je umístěn v koridoru metra, to je zvěrstvo. Navíc typografie ani nepočítá s tím, že by to někdo četl. Kapitolou samo o sobě je souhvězdí log. Někdo by měl manažerům zúčastněných organizací vysvětlit, že neplatí čím víc log, tím lepší reklama.
Míla Knepr (Silver Pack)

V pohodě. Řadě lidí při pohledu na vizuál podvědomě naskočí japonské porno, ovšem svůj účel to splní.
Jakub Hussar (Haze)

Super nápad!
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Až dosud jsem si myslela, že když je něco rozpixelované, je to proto, že je tam nějaký sprostý či jinak nevhodný obrázek, a ne Karlštejn, orloj nebo Hrad. I když u toho Hradu to možná sedí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Trochu mě drásá řádkování, ale jinak palec hore. Je to jednoduché, vtipné, a to stačí k mé spokojenosti.
Michal Šoller (Cognito)

Jestli to je původní nápad, tak well done!
Štěpán Zálešák

Nějak nevím… Každopádně bych asi nedoporučoval tenhle koncept rozčtverečkovávání použít i v Japonsku.
Jan Javornický (Elite Solutions)

2. George se chlubí funkcemi (47 %)

Mobilní bankovnictví České spořitelny George pokračuje s další kampaní, tentokrát zaměřenou na své funkcionality. Spot běží v televizi a v kině a propaguje možnost uložit si v aplikaci George k platbě účtenku. V online prostředí a na venkovních nosičích se kromě možnosti ukládání účtenek zobrazuje i téma bezpečnosti. Na kampani Česká spořitelna tradičně spolupracovala s kreativní agenturou VMLY&R. Režie spotu se opět ujal Marek Partyš.

Koncept ‘co bude za 100 let, nevíme’ je v pohodě. Proč ale vypadá, že ho někdo natočil v roce 1993? Z toho se přece dá vytřískat mnohem víc. Autorům i režisérovi bych doporučil k četbě třeba Phillipa K. Dicka.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Pořád nechápu, jestli cílem je informovat stávající klienty o fíčurách, nebo lákat nové. A jestli účtenky jsou zrovna ten největší extrabuřt. A pokud ano, pak by bylo fajn říct, že tu papírovou mrchu vážně mít nemusím, protože to půlka lidí neví. Takže bych se vykašlal na sci-fi začátek a šel rovnou na věc.
Pavel Jechort

Míla KneprMusím uznat, že Spořka má super produkty a fíčury. Kolektování účtenek je přesně taková super fíčura. Je dramatizována způsobem, který ji zabíjí a navíc ve formátu ‘bude to děsně vtipné – pes bude lítat a babička po něm bude šmátrat smetákem’. Zajímalo by mne, kdo se při prezentaci scriptu plácal smíchy do stehen.
Míla Knepr (Silver Pack)

Je to suchý. George má na víc!
Jakub Hussar (Haze)

Celá komunikace George napříč kanály a cílovkama je vydařená. Je vidět, že jsou zatím velké mediální i produkční investice. A jako zaujatý klient mohu jen potvrdit, že George je tak jednoduchý a uživatelsky přívětivý, že to zvládne i vaše babička.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Když jsou tam psi, nemůže to být špatná reklama! Ale vážně, fór se zimní vestou je fajn; nenásilný a srozumitelný. Jen jsem poněkud zmatená z dekorace, která na mě působí víc retrospektivně než futuristicky. Ale ono to tak nejspíš jednou i bude.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Chvíli mi trvalo, než jsem si spojil létajícího psa odolávajícího koštěti s vrácením zboží díky uloženým účtenkám, ale to bude tím, že jsem ještě neměl kafe a jsem pomalejší na všech frontách.
Michal Šoller (Cognito)

S psíkem letí i můj palec vzhůru. Princip ‘co bude za XY let, nevíme, ale u nás už teď můžete’ není opravdu nic nového, ale v tomto případě jde o moc hezky napsaný script s perfektní realizací.
Štěpán Zálešák

Prostě pokračování a furt cajk. Takže aspoň pozdravíme pana režiséra: Máro, pěkný!
Jan Javornický (Elite Solutions)

3. Tomicová tančí v kampani Billy (36 %)

Od ledna běží nová kampaň obchodního řetězce Billa, která pravidelně přináší výběr produktů za extra výhodné ceny. Akce je pokračováním kampaně Billa je levná, která odstartovala už v roce 2016. Zboží se slevami zákazníci naleznou v letáku, online, v tisku a také v televizní reklamě. „Dobrá hospodyňka pro slevu i přes plot skočí,“ zní jeden ze sloganů nové kampaně. Ta si obecně hraje s různými tradičními českými příslovími, které jsou vždy vztaženy k nakupování za akční ceny. „V rámci nové kampaně chceme zákazníkům ukázat, že nakupovat ve slevách není žádná ostuda. Ambasadorkou výhodného nakupování v Bille se letos stala Pavla Tomicová, finalistka poslední řady StarDance,“ uvedla Simona Breen, marketingová ředitelka Billy. O kreativu se postaral McCann.

Při dnešních byrokratických procesech oceňuji především rychlost, s jakou lze využít popularitu herečky Tomicové.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Tak to je porno. Konečně jsme ale přes všechny ty plyšáky přiznali barvu a víme, kdo je cílovka. Přesně podle mého gusta.
Pavel Jechort

Míla Knepr‘Ambasadorkou výhodného nakupování je…’ Jestli nakonec v tomto případě není klišoidní rodinka tlačící vozík a žvatlající dítě lepší… Ale možná je problém ve mně. Nemůžu se srovnat s claimem Billa je levná. (Přesně podle poučky, když nemáte žádný pořádný benefit, tak buďte levní.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Vyfreakovaná esence diskontofilního češství. Děsivé!
Jakub Hussar (Haze)

Billa říká celkem jednoduše, že má věci v akci. Je fajn, že zvolila krátkou délku spotů, protože na tohle opravdu nepotřebujeme celovečerák, i výběr Pavly Tomicové, kterou mají lidé rádi. Jen je škoda toho claimu na závěr. ‘Levný’ je velmi levné slovo. S tím už přišel Lidl před 15 lety, když vstupoval na náš trh. A tak si říkám: má to Billa zapotřebí? Neshazuje zbytečně sama sebe?
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Byl StarDance, rychle skočme po nějaké tanečnici nebo tanečníkovi, dokud má hype! Víc za tím nehledejme.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Věřím, že cílovka bude spokojená a účel kampaň splní. Já ale s dovolením přepnu na jiný kanál, kde se toho tolik nevlní.
Michal Šoller (Cognito)

Komu se nelení, tomu se zelení! Moc hezká práce, na které je vidět, že se vyplatí investovat nejen do dobrého herce a režiséra, ale i třeba do postavení dekorace ve studiu, která umožní víc režijních možností. Samozřejmě musím pochválit i scénáře.
Štěpán Zálešák

Kromě toho, že jak to bylo se zrodem téhle kampaně, už na sítích zveřejnili Ilumináti, mi přijde opravdu škoda najmout báječnou Tomicovou a pak jí vložit do úst tenhle originální a vskutku vycizelovaný slogan. To je totiž skutečně levné.
Jan Javornický (Elite Solutions)

4. Fio Banka ukazuje dobré zvyky (30 %)

Fio banka před koncem roku 2018 spustila novou reklamní kampaň, první ve spolupráci s nově vybranou kreativní agenturou Mark BBDO. Banka tak opouští dosavadní koncept Nad e-maily diváků s Jakubem Kohákem, který spoty režíroval a také v nich vystupoval, a s kozou Vlastou. Nový koncept Dobré zvyky nestaví na žádné známé tváři, vyzdvihuje rituály rozličných kultur a národů a srovnává je s výhodami svých bankovních služeb a produktů. Ty ve spotech připomínajících přírodopisné dokumenty dává do kontrastu s benefity vlastních produktů. Dokumentární záběry doplňují hrané části spotů. Jejich režie se ujal Tomáš Bařina. Záběry komentuje Zbyšek Horák.

Jakkoli Kohák někoho iritoval, rozhodně nezapadl. Tohle mi pro svou nevýraznost připomíná reklamy na O2, ale ty jsou aspoň modrý. Tak snad příště to vyjde – známe v Saatchi lepší koncepty.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Tolik práce, abych řekl, že si účet bez poplatků otevřu online? Herdek. Což takhle udělat dvě patnáctky a radši zapracovat na frekvenci, jako když se dělá dítě.
Pavel Jechort

Míla KneprJe pozitivní, že už neuvidím Jakuba Koháka a jeho kozy. Bůh plodnosti, hypotéka a postel plná dětí je odvážná kombinace, jen mi to příjde takové trochu přes závit.
Míla Knepr (Silver Pack)

3N – nemastné / neslané / nedotažené.
Jakub Hussar (Haze)

Pokud bylo cílem vytvořit spoty odlišitelné od konkurence, tak se to, myslím, podařilo, i když ty dokumety z přírody jsou tam trochu našroubované. Pozornost však podle mě připoutat může. A otec ve spotu Trpělivost hraje bezvadně!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nápad a zpracování mě příliš za bulvy nechytlo, spot mi přijde nekonečný, i když je krátký. Na vizuálech se rozmnožil text natolik, že si budete muset vzít dovolenou, abyste je přelouskali. Možná ze mě mluví fanoušek kozy Vlasty, ale za pár týdnů si už na zvyky nevzpomenu a už vůbec si je nespojím s Fio.
Michal Šoller (Cognito)

Koncept chápu, absurdní zvyk z imagebanky nás má pobavit, ten druhý ‘natočený’ nás má taky pobavit a zároveň doručit reklamní sdělení. Obě exekuce se snaží precizně dodržet nastavená pravidla, které nejsou špatně vymyšlená, ale bohužel, výsledek není moc vtipný a voice over je docela konstrukt. Vezmu si na špalek exekuci s bohem plodnosti – proč není scéna s dětmi natočená v porodnici třeba s paterčaty? Nemyslím, že matka s otcem mohou hrát překvapené, že se jim v posteli prohání pět pětiletých dětí.
Štěpán Zálešák

Kohákové ve Fio reklamách mi asi úplně chybět nebudou, leč zvyky mne zatím teda nebaví vůbec. Čím to může být? Že by tím, že pokud bychom je z toho konceptu odstranili, furt by tam bylo všechno podstatné? Tak proč tam jsou?
Jan Javornický (Elite Solutions)

5. Začal boj za recyklaci plechovek (17 %)

V Česku odstartovala osvětová kampaň Replechuj zaměřená na ekologickou recyklaci plechovek. Do příprav projektu se zatím nezapojila žádná kreativní ani mediální agentura, kampaň probíhá s nulovým mediálním rozpočtem. “Veškerý prostor, který kampaň dosud získala, vzniká z vlastního přesvědčení zapojených partnerů, influencerů a médií. Bezplatně,” uvádí Přemysl Adamec, který se stará o medializaci kampaně. Kromě PR komunikace v médiích kampaň využívá ve spojení s influencery sociální sítě Facebook a Instagram a multiplexy Cinema City.

Nezlob a nevykrádej slavnou kampaň na The Independent, ještě žijí lidé, kteří si to pamatují.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Boží, z plechovek taky nepiju, bo jsou zlo. Ale, když už mám sakra ‘replechovat’, musím mít kde! V Praze jednadvacet míst, v Brně tři, v Plzni jedno. Tohle je snad třeba, mládeži, pořešit dřív, než spustím kampaň. Nebo to vysvětlit ve videu ve stylu ‘když máš na vybranou mezi plechem a plastem…’
Pavel Jechort

Míla KneprVšechny body jsou za bohulibý účel a slovo replechuj. Agentura inhouse zase předvedla, jak se dělá nekampaň: vynechá se i sebemenší nápad.
Míla Knepr (Silver Pack)

Hrůza! Umaštěný kompilát záběrů z fotobank, wordovská typografie, to vše překryté tíživou dekou v podobě voiceoveru komunistického zpravodajství z konce 80. let. Amatérismus nejhrubšího zrna.
Jakub Hussar (Haze)

Když není rozpočet, nemůžeme čekat zázraky. Navíc každá dobrá iniciativa se počítá. Ale. To, že je to ‘nejekologičtější obal na nápoje’, neznamená že není škodlivý. Jeho výroba znečišťuje ovzduší víc než plast nebo sklo. Neměli bychom tedy primárně říkat neplechuj (což by asi pro Smartyho nebyla dobrá zpráva) a když už musíš plechovat, tak teda replechuj?
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Jde samozřejmě o chvályhodnou aktivitu, ale přiznám se, že videu moc nerozumím. Nejprve se vymezuje proti různým zákazům, aby poté poměrně razantně nabádala lidi třídit plech.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Zápal o recyklaci a předání ostatním spoluobčanům chválím. Po vizuální stránce je to ale fuj stejně jako plechovka na skládce. Škoda, že nebyly osloveny agentury, věřím, že nějaká by se toho pro bono chopila a mohlo to vypálit pořádnou díru do hlav spoluobčanů.
Michal Šoller (Cognito)

Testimoniály milují marketéři, protože je to taková sázka na jistotu, ale pokud testimoniál není postavený na větším nápadu a skvělé exekuci, vznikne jen průměrná věc.
Štěpán Zálešák

Jedenácté přikázání ‘neplastuj’ jistě vyvede z míry mnohé. Dokážu si snadno představit, že kdyby ho na mne zpoza rohu někdo vybafnul na cestě setmělým Žižkovem, taky by mne to nenechalo chladným. Takže replechuj, naše krásná češtino!
Jan Javornický (Elite Solutions)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Gambrinus i horníci bodují vizemi budoucnosti

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 3. týden 2019

  1. McCann: Na dalších 150 let (49 %)
    značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj
    Action Please: Budoucnost má hloubku (49 %)
    značka: Hornicko-geologická fakulta, klient: Vysoké učení báňské – Technická univerzita Ostrava
  2. Symbio: Všechny slevy na jednom místě (38 %)
    značka, klient: Glami
  3. Aetna: Muniverse (34 %)
    značky, klient: Masarykova univerzita
  4. PR Klinika: Na jeden nádech (25 %)
    značka, klient: Knauf Insulation

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Gambrinus slaví 150 let (49 %)

Pivovar Gambrinus z portfolia Plzeňského Prazdroje si tento rok připomíná 150 let existence. Ve futuristických spotech se proto dívá, jak bude Plzeň vypadat za dalších 150 let. Nehledě na to, co zítřky přinesou, se Gambrinus zavazuje “být pivem zdravého rozumu, na které se jeho pijáci mohou spolehnout”. Kampaň odstartovala v pondělí 7. ledna televizním spotem v délce 45 vteřin a objeví se ve všech médiích v průběhu celého roku. Kreativní koncept – nadlinkové formáty, POS a celkovou vizuální identitu značky Gambrinus pro tento rok – je prací agentury McCann Prague ve spolupráci s týmem McCann Manchester. Jde o první případ spolupráce mezi McCann Prague a některou ze sesterských kanceláří ze sítě McCann Worldgroup. “Zmiňovaný projekt odstartoval tento typ spolupráce i pro další projekty,” uvedla agentura.

Těch 20 % leda za záběry mé rodné Plzně. Jinak jste vzali George, v půli ho střihli klasickým zakončením v podobě usměvavého chlapíka, co tam klopí jedno za druhým a znuděným komentářem, že jako to pivo bude tak nějak stejný. Tomu říkám práce bez nadšení.
Pavel Jechort

Jestli takhle vypadá budoucnost, tak se jdu zabít už dnes.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Super! Konečně něco, co vybočí ze stylu historických, craftových kampaní ostatních pivovarů, které už za ta léta z toho udělali standard. Chtělo to koule vybočit ze standardu a toho si cením. Pivo má přece i budoucnost.
Michal Šoller (Cognito)

“K-noze-Punťo!” RUR rocks! Dobrý sound mix, slušné třidéčko, vtipné technologické nápady a design. Jen ta “zlatá dobrá hospůdka” na závěr trochu skřípe, je až moc poplatná současnosti. V poněkud usedlejší říši Gambrinusu však jde o milý žánrový twist, který rozhodně zaujme.
Jakub Hussar (Haze)

Míla KneprTakovej pivní George. I ta modrá je stejná….
Míla Knepr (Silver Pack)

Dobrý nápad, jak se neutopit v slzách dojetí ze 150 let historie. I provedení super.
Lukáš Těžký (Feedyou)

1. Hornicko-geologická fakulta láká studenty (49 %)

Hornicko-geologická fakulta Vysokého učení báňského – Technické univerzity Ostrava už dávno neučí své studenty, jak těžit uhlí, zabývá se aktuálnějšími obory, environmentálními nebo třeba geoinformatikou a ekonomií. O tom veřejnost vesměs neví a fakulta tak ročně přichází o stovky potenciálních studentů. Úkolem agentury Action Please bylo zlepšit vnímání hornicko-geologické fakulty i bez větších zásahů do klientova brandu. Připravili spot Mars – kdo bude první?, v němž se divákům představí geoinformatika, geodezie a geologie jako obory s mimořádnou budoucností. Cílem videa je zaujmout a dostat potenciálního uchazeče na redesignovanou microsite budoucnostmahloubku.cz, kde se dozvědí víc o fakultě, oborech i klientově proměně z hornického učiliště v moderní vysokou školu s technicko-přírodovědnými a environmentálními obory.

První třetina mě navnadila, že bude prča, což bych od horníků čekal. Pak ale nepřišlo nic. Vážně jste mi chtěli slíbit, že poletím na Mars?
Pavel Jechort

Skvělá myšlenka a zábavné zpracování plné super nápadů. Mars vítězí!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Těžký úkol, jak zaujmout budoucí krtky. Mars se snažil, ale uspěje? Vsadit na vtip a sci-fi je cesta, po které by pár budoucích krtků přijít mohlo, ale díru do Marsu tím neudělá.
Michal Šoller (Cognito)

O dost lepší než hezké maturitní video! Víc smooth, lepší art direction a především pak ultimátní Pavel Rímský. Od fakultního drobečka rozhodně milé překvapení.
Jakub Hussar (Haze)

Míla KneprPořád jsem čekal, kdy přijde nějaký twist. A nic…. Takže kdo si myslel, že to je persifláž, tak se spletl. Já ani nepoznal, na koho to míří. Jsou to rodiče? Spíš bych sázel na rodiče, ale to u veřejných škol nedává úplně smysl. Maturanti? Pokud ano, tak klobou dolů, pokud si tvůrci myslí, že našli sweet spot.
Míla Knepr (Silver Pack)

Skvělá nadsázka. A má to hloubku.
Lukáš Těžký (Feedyou)

3. Glami podporuje povánoční slevy (38 %)

Vyhledávač módy v e-shopech Glami spustil nový televizní spot na podporu povánočních slev. Má čtyři rozdílné konce – s teniskami, kabáty a bundami, kabelkami a taškami nebo šaty – a běží na kanálech skupiny Nova do poloviny února, na YouTube a na dalších sociálních sítích. Na kampani se podílela kreativní agentura Symbio a kromě Česka běží reklamní kampaň bez televizních spotů i na Slovensku a v Rumunsku.

Tady není nic k posuzování. Klasika na top of mind, která má alespoň nějaké USP, i když fakt, že je tam těch hadrů fůra bych předpokládal. Slevy v desítkách procent jsou standard, zkusil bych příště radši rovnou stovky a tisíce.
Pavel Jechort

Tato reklama na slevy sice není agresivní, ale zase je nudná.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jednoduché, vkusné, elegantní. Svůj cíl kampaň splňuje bez zde zbytečného povyku.
Michal Šoller (Cognito)

Docela dobrý. V tom celku bych dal paní při voiceoveru mnohem dál od mikrofonu, ať fakt křičí. Ďábel je skryt v detailech…
Jakub Hussar (Haze)

Míla KneprTo není kampaň, to je tutorial. Budiž. Proč ale používá úplně všechna ohraná klišé?
Míla Knepr (Silver Pack)

Působí to jak videoleták diskontního řetězce. Navíc, opravdu se chce někdo probírat více než 58 000 krásných šatů? Ta představa mě nejprve děsila, ale naštěstí je jich tam ve skutečnosti jen lehce přes 57 000, což sice nesedí, ale riziko vzniku rozhodovací paralýzy je o poznání nižší.
Lukáš Těžký (Feedyou)

4. Masarykova univerzita má vlastní svět (34 %)

Masarykova univerzita představila letošní kampaň, která cílí na uchazeče o studium. Jejím středobodem je interaktivní mapa Muniverse – obsahující “celý vesmír” výhod, setkání a zážitků, které čekají na každého, kdo se stane součástí největší brněnské univerzity (MUNI je zkratka Masarykovy univerzity, universe je anglicky vesmír). Na webu FollowMasaryk.cz je momentálně sedmdesátka bodů spjatých se studentským životem, další budou přibývat v průběhu roku. Kampaň pro univerzitu, která v letošním roce slaví 100. výročí svého vzniku, připravuje strategicko-kreativní agentura Aetna. Těžiště leží v cílené online komunikaci na sociálních sítích. 

No špatné. Jako kolovrátek pořád opakuji, že do reklamy patří nějaké USP. A tady se dá horko těžko přiznat tak leda propagace univerzit obecně, i když vlastně spíše vyššího školství po maturitě.
Pavel Jechort

Na Masarykově univerzitě jsem prožila krásné časy a to, co se kampaň snaží sdělit, se rozhodně zakládá na pravdě – vytvoříte si tu svůj vlastní jedinečný vesmír. Škoda té exekuce. Printy se spoustou smajlíků ve zprávách mi připadají laciné, a video se toho snaží říct až příliš mnoho – sice rádoby dynamicky a se spoustou titulků, ale originalitu tam bohužel nevidím. Zbývá jen provinčnost a snaha být cool.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Fajn nápad s „messengerem“ jako takovým ambasadorem či průvodcem, bez kterého ti mladí dnes už nežijí (škoda, že ve videu na něj zapomněli). Ale celkově mi to přijde lehce prvoplánové, a to hlavně po vizuální stránce. Prostě to celé není dost „cool“, abych byl budoucím hrdým studentem.
Michal Šoller (Cognito)

Hezké maturitní video.
Jakub Hussar (Haze)

Míla KneprMuniverse s Masarykem mě baví jako kampaň. Intro video ale zůstalo na půl cesty do Muniversa. Je, vzhledem k zajímavé ambici, takové na zadku sedící, příliš prvoplánové – odvaz možná pro žáka 8. B, ale nikoli maturanta. Ale třeba se pletu. Já maturoval roce 1980 a už mě v tramvaji pouštějí sednout.
Míla Knepr (Silver Pack)

Trochu chaos. Followmasaryk nebo Muniverse nebo Studujnamuni? Je to pro zájemce o studium nebo studenty? Škoda, že “rádce” v messengeru neodpovídá ani na předpřipravené otázky. Video (bez loga, jednoho záběru s budovou a mapy Brna) by šlo použít pro jakoukoliv vysokou školu.
Lukáš Těžký (Feedyou)

5. Knauf Insulation za dýchání (25 %)

Producent izolačních materiálů Knauf Insulation zahájil spolu s agenturou PR Klinika osvětovou internetovou kampaň Na jeden nádech. Hlavním cílem je zapojit veřejnost, které se bezprostředně dotýká problematika kvality ovzduší v interiérech. Kampaň využívá sociální sítě Facebook, Instagram a YouTube, má podobu videí se známými lidmi. Seznam.cz zajistil floating videa a advertorialy k tématu kvality ovzduší v interiérech.

Insight, že jsou prostory nevětrané a dá se s tím něco dělat, je fajn. Jen si nemyslím, že sázka na aktivaci lidí přes socky bude fungovat. Proč bych se měl někam koukat a už vůbec cokoliv natáčet? Mnohem lepší by byla klasická reklama.
Pavel Jechort

Sorry, ale nebaví mě sledovat lidi, jak dýchají, a tím upozorňují na kvalitu vzduchu v interiérech.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nějak jsem to celé nepochopil. Vizuálně ošklivé s prapodivnou variací fontů. Tohle se nepovedlo.
Michal Šoller (Cognito)

Nádech-výdech je dobrý princip, ale exekuce trochu drhne. Lidi bych nechal dýchat v interiérech (když už se jich to týká), působí to zmatečně.
Jakub Hussar (Haze)

Míla KneprNa jeden nádech: JetosupernápadAurčitěvítěztýdneJentaexekucejenenápaditáSkvelejnápadsizasloužíiskvěléprovedeni.
Míla Knepr (Silver Pack)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Bank je sympaťák, ale “vědí všichni, co je skyr?”

$
0
0

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 4. týden 2019

  1. AZN Kru: Žij zdravě, žij Skyr (49 %)
    značka: Skyr, klient: Bohušovická mlékárna
  2. Toyota partnerem českých olympioniků (32 %)
    značka, klient: Toyota
  3. Addict: Buďte tváří televizní reklamy (30 %)
    značky, klient: Invia
  4. Isobar: Nastartujte den s chutí (25 %)
    značka: BeBe Dobré ráno, klient: Mondelez
  5. #OrbitChallenge (25 %)
  6. značka: Orbit, Airwaves

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Bank opět tváří Skyru (49 %)

Bohušovická mlékárna zahajuje kampaň na podporu tradičního islandského mléčného výrobku Skyr. Nový televizní spot připravila produkční agentura AZN Kru, vedení projektu se ujal Robert Janča. Hlavní tváří reklamy je Ondřej Bank. Spojení známého alpského lyžaře a bohušovického Skyru má divákům ukázat, že zdravý životní styl, sport a kvalitní strava plná bílkovin k sobě neodmyslitelně patří. To podporuje i claim kampaně Žij zdravě, žij Skyr. Reklama má celkem několik verzí – tři běží v televizi ve formě sponzorských vzkazů, tři slouží jako bumper ads na YouTube a další jsou určeny pro použití na dalších online platformách. 

Vkusný medailonek Ondřeje Banka. Ale co tam probůh na konci dělá ten jogurt?
Jakub Hussar (Haze)

Míla KneprNebýt na můj vkus “utahané hudby”, dal bych ještě víc bodů. A heretický dotaz: opravdu už všichni vědí, co to je skyr?
Míla Knepr (Silver Pack)

Na tomhle se dá vypíchnout snad jenom ten packshot. To trefili přesně, tu tonalitu roku 87.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Při prvním poslechu jsem místo „podle tradiční islandské receptury” slyšela „podle tradiční islámské receptury”, haha! Kreativně to není žádná hitparáda, ale uznávám, že spoty mají fajn atmosféru a Bank je sympaťák. Spojení „Žij Skyr” mě ale tahá za uši.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Za mě jednoznačně palec nahoru! Jasně, když jsem to viděl poprvé, tak jsem měl pocit, že se ten člověk každou chvíli rozpláče, a pak přijde packshot na úrazové pojištění. Ale je to tím, že žiju dogmaty „z food businessu“ – ve spotu musí být aspoň 10 sekund produktové demo, v kterém se lije mléko, míchá tvaroh a padají kusy ovoce. A ono nemusí! Navíc, obraz má jasný výtvarný názor. Střídaní aspect ratio během jediného spotu funguje krásně. Produkt je přítomen, ale tak nějak se netlačí na pilu, aby byl v popředí. Místo toho nechá vyniknout emocím. Bral bych tohle jako ukázku velmi zdařilého udělaného testimoniálu – posílam speciální plaketu odvahy klientovi!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Dobré je, že jsou i kratší verze, které vám sdělí benefity produktu. Jen bych je určitě komunikovala nejen ve voiceoveru, ale i grafikou v obraze, aby lidem opravdu neuniklo, že to není jen další jogurt. A neškodila by jedna 20″ zaměřená na vysvětlení toho, co to vlastně skyr je. Myslím, že většina lidí to stále neví.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Pochopil jsem to správně, že je to dokument o Ondrovi, do kterého se omylem přimíchal nějaký Skyr. Mám rád nabourávání standardu, ale zde to není to pravé ořechové, tedy mléčné.
Michal Šoller (Cognito)

Ondra žije v přírodě, Skyr je taky z přírody, Ondra býval čato zraněný, Skyr je zdravý. Takový sdružený rým. Příště by to chtělo alespoň střídavý. Zajímavý produkt není třeba uměle montovat na bývalého lyžaře.
Pavel Jechort

2. Toyota podporuje olympioniky (32 %)

Čeští olympionici mají nového partnera, japonskou automobilku Toyota. Novou reklamní tváří Toyoty se stává plavkyně Barbora Seemanová. Dlouhodobě už s automobilkou spolupracuje Eva Samková i celý snowboardcrossový tým. Jako nové tváře značky se v říjnu představili také beachvolejbalistky Markéta Sluková a Bára Hermannová, rychlostní kanoista Martin Fuksa a skateboardista Maxim Habanec. S Toyotou se nyní spojuje rovněž olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda.

Mě už ty medailonky sportovců fakt nebaví. Je to dlouhý a ukecaný. Chci víc Toyoty!
Jakub Hussar (Haze)

Míla KneprProfesionálně udělané. Příběhy, slowmotion, podmanivá hudba. Korporátní sponzoring. Neuráží.
Míla Knepr (Silver Pack)

No jako reklama to není, nikdo to asi nedokouká, ale na interní prezentaci to ostudu neudělá. A o to šlo asi především.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nic nového pod sluncem – záběry na sportovce kombinované s jejich myšlenkami. Na druhou stranu se na video dobře dívá, má příjemný (nebo příjemnou?) flow.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tak tady máš tu footage, poslepuj to nějakou grafikou a hudbou z imagebanky – zkus třeba hesla #wearethechampions a #nevergiveup.” Takhle nějak si představuju, že vypadal briefing. Myslím, že by si Toyota s olympijským teamem zasloužila něco unikátnějšího.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Není to špatný, ale od spotu s olympijskou tématikou bych čekala mnohem víc.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

To je reklama na Olympiádu? Nebo co je cílem? Nic jsem si z toho neodnesl. Jestli to bylo cílem, tak se to povedlo.
Michal Šoller (Cognito)

Takové standardní, ničím nevybočující tam ani zpátky.
Pavel Jechort

3. Invia láká do reklamy (30 %)

Cestovní agentura Invia připravila ve spolupráci s kreativní agenturou Addict televizní kampaň na podporu prodeje letních zájezdů. Kdokoliv může zaslat fotografii z vlastní dovolené a spatřit se pak po celý jeden den v televizi. Dopředu také ví, kdy to bude. A ještě získá odměnu. “Jako základ jsme použili kreativní koncept z léta Dovolená na Výbornou, který vtipnou formou ukazuje příběhy rodiny Výborných. Hlavní myšlenkou je komunikace benefitů pro zákazníky při nákupu dovolené v režimu First Minute a zároveň originální aktivace diváků k interakci pomocí dynamické obměny televizních spotů,“ uvedl Michal Bošela, brand manager cestovní agentury Invia.

Dal bych na začátek titulek ve stylu: UPOZORNĚNÍ: Spot může obsahovat stopové množství korýšů. S jistotou však neobsahuje žádný humor.
Jakub Hussar (Haze)

Míla KneprLoňská kampaň, vylepšená personalizací. Milý, drobný nápad (ta personalizace), skutečně realizovaný. Za to poklona.
Míla Knepr (Silver Pack)

Copak tohle, ale představte si, až vás v létě nějací známí pozvou na návštěvu a budete nad mísou čipsů čekat, až se v reklamě objeví fotka capartů u bazoše… A uvědomte si, že pak vám budou chtít ukázat zbylých 435 fotek.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Videa mají veselou, rozpustilou náladu, ale situace (otec nesoucí vanu, kopání bazénu) jsou tak nepravděpodobné a přitažené za uši, že k nim nedokážu více přilnout.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Koncept chápu, ale nepodařila se najít ta správná vtipná exekuce. Nemůžu se zbavit myšlenky, že o 100 metrů dál je moře, takže problém ve skutečnosti neexistuje. Vím, že díra v zemi je postprodukční, že to, co nese na zádech, je vana a ne vířivka… No, prostě to nefunguje.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Na to, že ta microsita mojedovolena.cz je dost tragická, tak tam mají celkem hodně příspěvků (jestli to tedy nejsou namotivovaní zaměstnanci Invia).
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Je to vtipné a líbí se mi nápad s fotkou, jen je škoda, že si té fotky pak skoro nevšimnete. Nejvtipnější na tom celém je voucher na nákup dovolené v hodnotě 2k, s tím se výherci podívají daaaaleko.
Michal Šoller (Cognito)

Je dobře, že se někde ukazuje třeba aplikace, jen bych jí dal mnohem více času, jako třeba u Trivago. Řekl bych, že výběr je ta kritická část. Zasílat někam fotky a za odměnu se vidět v telce mně přijde mimo mísu a cílovku.
Pavel Jechort

4./5. BeBe rozlišuj tři skupiny žen (25 %)

Výrobce cukrovinek Mondelez v první své letošní kampani značky snídaňových sušenek BeBe Dobré ráno, určené pro digitální prostor, pracuje se třemi skupinami žen. Oslovit tak chce milující matky, aktivní ženy a úspěšné ženy, které jedou na vlně nejnovějších trendů. Pro každou z nich má vlastní příběh. Pracuje s konceptem přizpůsobeného obsahu a cílí na individuální potřeby a specifické ranní rituály vybraných cílových skupin. Reklamní spoty a návrh i exekuci jejich personalizace vytvořila agentura Isobar. Z dalších marketingových nástrojů bude výrazná podpora instore v podobě POS materiálů, ochutnávek a drobných dárků podporujících zdravý životní styl, jako jsou švihadla, snídaňové misky nebo svačinové boxy. V televizích bude v prvním čtvrtletí nasazen televizní spot s Lukášem Hejlíkem.

Generická nuda volume MAX.
Jakub Hussar (Haze)

Míla KneprJako kdybych slyšel brief: ranní rituál. Přání bylo otcem myšlenky. Jenže s rituály je to jinak, než jak to vidí BeBe. Celé je to proto takové umělohmotné a těžko uvěřitelné.
Míla Knepr (Silver Pack)

Když ti spadne obraz, dej si sušenku! Poněkud sterilní spot, kterých už jsme všichni viděli více, než je třeba. Ale pokud to prodává…
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hezká art direction, hezká kamera. A tím pozitiva končí. Zahrát úlek, bylo mimo schopnosti herečky, náhlý déšť byl asi mimo schopnost budgetu. Režie problémům nepomohla.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Hezký, že využívají segmentace a různých sdělení, nicméně celé to působí strašně uměle. Trocha autenticity by rozhodně prospěla i sluníčkovému brandu, jako je BeBe.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Krátké s jemným vtipem. Mně se to líbí. Počkat, to je jen pro ženy? Kruci a co teď mám jíst já? V práci se mi nyní budou smát, že jsem aktivní žena.
Michal Šoller (Cognito)

Rituál a Bebe klidně. Ale prosím příště trochu reálnější exekuce. Prosluněná rána mi přijdou dobrá už sama o sobě, tam sušenky nic nevylepší.
Pavel Jechort

4./5. Orbit ukazuje lekce jógy (25 %)

Značky žvýkaček bez cukru Orbit a Airwaves se v novoroční kampani představují jako jednoduchý prostředek, díky kterému lze snadno a rychle získat dobrý pocit. Jednadvacetidenní výzva #OrbitChallenge zaměřená na jógu postupně odkryje na microsite značky 10 videí s lekcemi jógy vedené profesionální instruktorkou a vyznavačkou zdravého životního stylu Karin Dimitrovovou.

Nic proti józe, ale relevanci se žvýkací gumou v ní nevidím. Že by sebevražda zadušením?
Jakub Hussar (Haze)

Míla KneprRozumím snaze Orbitu. Ale i po téhle kampani pro mne Orbit zůstává žvýkačkou a nikoli prostředkem “díky kterému lze snadno získat dobrý pocit”.
Míla Knepr (Silver Pack)

Mám tři dotazy. Proč mě žvejky motivují cvičit jógu? (A ne, “Značky žvýkaček bez cukru Orbit a Airwaves se v novoroční kampani představují jako jednoduchý prostředek, díky kterému lze snadno a rychle získat dobrý pocit,” není odpověď a vy to víte). Otázka druhá: Která hlava vymyslela, že speče dohromady Orbit a Airwaves, který dává smysl diferencovat? A konečně – viděli jste někdo ten nenásilný branding v posledních 30 vteřinách? Ten by vám neměl uniknout.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Mezi žvýkačkami a jógou je mohutný oslí můstek, ale kampaň je celkem masivní, a tak předpokládám, že nějaký efekt mít bude. Jak hodnotit nápad, to nevím. „Uděláme to o józe” nápadem není.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Zaměřím se na exekuční stránku. Taková hezká holka s kudrnatýma vlasama, ale z hlavy ji v pozadí rostou hned tři kytky. A ty celky, kdy vidíme celý (hezký) studio, ale ona – ta, co nás má naučit jógovou pózu, je schovaná mezi pohovkou a dalšíma květináčema. A co ty fotografie, půl záběru v pozadí zabírá okno, za kterým nic není a cihly v pozadí jsou ostrý… Tenhle tender asi vyhrála cena, ale výsledek žádnou cenu nevyhraje.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

U jógy a meditace se žvýká? Kvituji nabádání k aktivnějšímu životu, ale určitě by se dalo vymyslet vhodnější spojení.
Michal Šoller (Cognito)

Trochu mě mrzí, že i značky jako Orbit totálně rezignovaly na produkt a jeho relevanci pro dnešní svět. Na top of mind s tím ale vystačí.
Pavel Jechort

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Viewing all 383 articles
Browse latest View live