Quantcast
Channel: Reklamní katovna - Médiář
Viewing all 384 articles
Browse latest View live

„Absolutní nádhera!“ vítězí plakát pro Star Wars

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 47. týden 2015

  1. WMC/Grey: Koncert filmové hudby ze Star Wars (71 %)
    klient: Film Music Prague
  2. Konektor Social, PR.Konektor, TL5 Digital: Díky za Vánoce (35 %)
    klient: Milka
  3. Make it possible / Jaromír Jágr (19 %)
    klient: Huawei
  4. Ogilvy & MatherŽivotní pojištění bez absurdních poplatků (14 %)
    klient: Allianz
  5. Symbio Digital: Interaktivní fotoalbum (13 %)
    klient: Saeco

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Filmová hudba ze Star Wars (71 %)

Agentura WMC/Grey vytvořila pro Film Music Prague minimalistický plakát k hudebnímu představení Star Wars.

Filmová hudba ze Star Wars na reklamním plakátu

Filmová hudba ze Star Wars na reklamním plakátu

Absolutní nádhera. Možná nejlepší letošní plakát z Česka. A mezi hafo současných reklam okolo Hvězdných válek je to pecka i na mezinárodní úrovni.
Will Rust

Je mi úplně jedno, že to je jeden plakát pro jeden koncert. Je to výborný plakát. Kdyby všechny plakáty kolem nás byly takhle dobré, bylo by to tu celé hezčí.
Martin Charvát (Konektor)

Ani se mi nechce věřit, že takové briefy v reklamě ještě skutečně existují. Taky by mě zajímalo, co to je za muziku, protože Imperial March to podle mě není. Jinak naprosto čistá řemeslná práce, to bezesporu.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Print je snad nejtěžší médium pro kreativce a tohle je bezchybná práce. Teoreticky je tam prostě všechno správně. Chybí tomu jediná věc. Není to wow.
Ondřej Souček (Luftballon)

Ať tě síla v jednoduchosti provází!
Jarek Komárek

I když nejsem nadšenec do Star Wars, tak to nepotřebuju dlouze luštit. Jeden z nejlepších printů, co jsem u nás za poslední dobu viděla. Jen doufám, že to není takový ten projekt na jedno CLV kdesi na konečné.
Klára Palmer

Naprosto čistá práce!
Tomáš Mrkvička

Ta ta ta taaaa… taaa… ta ta ta taaaa… taaaaa… ta ta ta taaaa… taaa… ta ta ta taaaaaa!
Alena Oswaldová

2.  Milka uznává pracanty (35 %)

Výrobce čokolád a cukrovinek Mondelez Czech Republic odstartoval vánoční komunikační kampaň čokolády Milka Díky za Vánoce. Podle zástupců značky Milka děkuje lidem, kteří se starají o hladký průběh svátků tím, že obětují svůj čas práci. Vyzývá tak Čechy, aby jejich práci ocenili. Na microsite Troufni si na jemnost představuje příběh kurýra, doktorky, hasiče, číšnice a hlasatelky rozhlasu. Veřejnost se zde pomocí aplikace může následně zapojit do hlasování o to, které zaměstnání si zaslouží největší projev vděčnosti. Využití ambasadorů a jejich autentických příběhů se podle Michaely Králové z PR.Konektoru prověřilo už na předešlých projektech pro Milku. PR.Konektor vánoční kampaň lokalizoval pouze pro Česko.

Vánoční kampaň čokolády Milka.

Vánoční kampaň čokolády Milka

Moc pěkný nápad, a super insight. Škoda ze netočili dokumentární film s těmi lidmi. Chtěl bych to zkouknout. Ale celkem moc fajn vánoční kampaň pro Milku.
Will Rust

Insight je za 100. Ale na webu mu hrozně docházejí emoce. Místo umělohmotných fotek a dlouhého rozhovoru to chtělo jedno krátké autentické video z noční směny. Pak bych hasičovi Honzovi sám odnesl na stanici ručně napečené cukroví. Pro social bez nejmenších výhrad.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Udělat medailonky lidí, kteří se starají, aby se nám to tu o Vánocích nezhroutilo, je pěkný nápad. S očekáváním jsem se tedy začetl do jednotlivých rozhovorů a rychle mě to přestalo bavit. Jsou to totiž nudné rozhovory, které můžeme najít v běžném firemním časopisu. A to je hrozná škoda. Chtěl bych zjistit něco speciálního, co se vztahuje k tomu samotnému večeru. Něco, co ve mně vzbudí emoce. Něco, co mě donutí si na tyto lidi vzpomenout, když sedím u stromečku a poslouchám koledy. Ale to něco tam není.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nehodnotím, není jasné, co se má hodnotit. Jsou tam tři kampaně (příběhy, přáníčko, hrneček). Příště se polepšete, pánové zadavatelé!
Tomáš Mrkvička

Já vám rozumim – chtěli jste všechno. Ale teď nemáte nic, protože ten krásnej děkovací koncept jste soutěží o hrníček ubili téměř k smrti.
Alena Oswaldová

3.  Jágr propaguje Huawei (19 %)

Výrobce mobilních telefonů představil nový televizní spot, ve kterém si zahrála česká hokejová legenda Jaromír Jágr.

Chytrý telefon se žádnými vynikajícími vlastnostmi dostane reklamu, kterou si zaslouží.
Will Rust

Když máte celebritu, je nejlepší ukazovat ji takovou, jaká skutečně je. Jarda Jágr maká. Tak maká i v reklamě. A reklama maká.
Martin Charvát (Konektor)

Hokejová rodina potvrdí, že i Jarda by určitě napsal lepší copy. Tohle je takové sportovní klišé, že z něj úplně cítíte zpocený suspenzor.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Takovýhle text může převyprávět každý. Co být trochu konkrétnější? Najít historku, kterou vlastní jenom Jarda. Takhle na to okamžitě zapomenu.
Ondřej Souček (Luftballon)

Vážně jsou ty mobily Huawei tak strašně laciné? Podle kvality natočení se zdá, že jsou hitem tržnic. Porovnejte se současně běžícím Beckhamem – a to by tihle dva, co se týče prestiže, měli být pro Čechy na stejné úrovni.
Jarek Komárek

Ptám se na to všech okolo, tak zeptám se i tady: co má Jágr společnýho s mobilama? Chce mi Huawei říct, že když budu dřít od rána do noci, bude ze mě stejně jen levná kopie?
Klára Palmer

Mrzí mě, že tentokrát už Jarda nehraje ve filharmonii (nebo co to bylo v té předešlé kampani), takhle je to málo bizár. Ale vážně. Spojení laciné čínské značky s lokální celebritou první velikosti je naprosto správně. Škoda, že to Huawei vůbec nedokáže využít.
Tomáš Mrkvička

Huawei je v onlinu dost cool. Tentokrát si ale lámu hlavu otázkou, jak zafunguje soutěž, která je na prodej navázaná až tak úzce? Zvládnou těch sto smartphonů vůbec rozdat? Proč se nemůžou účastnit všichni, co si letos stroj Huawei koupili? Je to trik? Odpoví mi někdo? Jardo?
Alena Oswaldová

4.  Allianz nabízí nové pojištění (14 %)

Pojišťovna Allianz spouští první vlnu kampaně na životní pojištění Rytmus risk. Kampaň, kterou připravila agentura Ogilvy & Mather, zahrnuje kromě televizních spotů také out-of-home média a online bannery. Na jaře bude následovat druhá vlna kampaně. V Ogilvy & Mather mají kreativní zpracování kampaně na starosti Juanma Bonastre a Marek Linhart, tým accountů se skládá z Františka Mareše a Terezy Sabové a režie spotů se ujala Urša Žgank.

Blbý vtip, blbě natočený.
Will Rust

Nějaká školní práce studentů FAMU?
Martin Charvát (Konektor)

Pointa je hlášená dopředu. A to hodně. Celé to video je vlastně složené výhradně ze spoilerů pointy. Ale úplně nejhorší je, že ta pointa pak skutečně přijde.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Zajímá mě, jestli takovéhle historky ještě někoho zajímají. Na YouTube je vystřelování špuntu asi stokrát. Kdyby chlápek alespoň přišel s nápadem, že tyhle Vánoce otevře šampaňské šavlí. Víc by nebylo potřeba.
Ondřej Souček (Luftbaloon)

To je jako když chceš bavit celou společnost, a neumíš ani říct vtip.
Jarek Komárek

Vymýšlet reklamy na pojištění může být fakt zábava. Škoda, že to pak neplatí i pro jejich sledování.
Klára Palmer

Mně je z toho tak nějak smutno. Rodina bez maminky a bez vkusu, chlapci bez zájmu o cokoli kromě zbraní, slabomyslný tatínek bez oka. K tomu laciná exekuce ve stylu ‚chtěli jsme Hanáka, ale neměli jsme na něj‘. Allianz je super značka, která by měla dělat super věci. Ne tohle.
Tomáš Mrkvička

Pod tohle bych se podepsat nechtěla.
Alena Oswaldová

5.  Saeco uvádí nový kávovar (13 %)

Značka automatických kávovarů Saeco patřící do koncernu Philips vytvořila s agenturou Symbio Digital online kampaň na podporu svého modelu Incanto. Její součástí je speciální microsite nebo interaktivní fotoalbum na Facebooku.

Každá katovna má svůj ‚ty vole‘ moment. Celý příběh mně běžel pozpátku (takže chytrý použití médií ani nefunguje — J jako Jednoduchost) a celý to vypadá hrůzostrašně!
Will Rust

Jednoduše? Tak proč je to tak složité!
Martin Charvát (Konektor)

Začátek příběhu mi připadá, jakoby se to odehrávalo na pověstné pohovce Roberta Rosenberga. S tím rozdílem, že klikáte jak šílení, a nic. Naposledy jsem tolikrát klikl na klávesu J, když jsem hrál hada. Kdyby v tom byla alespoň nějaká soutěž typu ‚kdo to prokliká nejrychleji, dostane kávovar Saeco‘ nebo něco takového.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tahle microsite není pro blbečky s iPadama, takže jsem nic neviděl.
Jarek Komárek

Stiskla jsem J jako jednoduše, ale stalo se N jako nic. Za mě tedy F jako fail.
Klára Palmer

Ok, zajímavá technika. Ale jednoduchost z toho přes veškerou snahu neleze ani omylem. (A pro příště bych se možná zamyslel i nad výběrem postav. Kdo si koupí kávovar od snaživého podpantofláka a kariéristické krávy?)
Tomáš Mrkvička

Váhám, jestli mi mačkání klávesy J přijde super zábavný nebo super otravný.
Alena Oswaldová

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


25 nejlepších českých reklam roku 2015

$
0
0

Jak jsme žebříček sestavili? Týden co týden jsme obesílali pěticí vybraných kampaní víc než třicítku vybraných osobností tuzemské komunikační branže. Každý z nich mohl udělit každé kampani od 0 do 100 %. Celkové číslo vyjadřuje průměr jejich hodnocení. Každý týden hodnotilo minimálně osm osobností z branže.

V následujícím celoročním žebříčku uvádíme 25 těch, které v naší Reklamní katovně obstály, tedy dostaly v průměru víc než 50 %. (Hned na 26. místě přitom skončila asi nejvýraznější kampaň loňska, totiž Fofola, pro venkovní nosiče a ve videu.)

1. Uvidíme se na hřišti (74 %)

Konektor pro Českou ragbyovou unii

Inzerát Skok. Agentura Konektor pro Českou ragbyovou unii

Inzerát Skok. Agentura Konektor pro Českou ragbyovou unii

Ragbistka Kateřina Wackermannová letos doskočila Konektoru pro cenné vítězství. Náborová kampaň, kde vystupuje, dostala od osobností v našem kritickém klubu vůbec nejvíc bodů. A nebylo to snadné. Fotograf Miro Minarových přiměl Kateřinu, aby skočila dvacetkrát, než byl se snímkem spokojen. Z kampaně byli nadšeni nejen odborníci, ale také ragbyové kluby, kterých je dnes v Česku celkem 30 a další přibývají. Sami kampaň vyvěšovali na více než 600 středních a vysokých školách. Jinak se kampaň na jaře objevila v časopisech pro dívky, celostranu redakčního prostoru jí věnoval také Blesk! „Celkově sledujeme letos velký posun ve vnímání ženského ragby, ještě loni spousta lidí nevěděla, že se vůbec hraje,“ říká Martin Charvát, kreativní ředitel Konektoru. Na kampani se kromě něho podílel také art director Ian Adams a copywriter Ondřej Souček.

Inzerát Svatba. Agentura Konektor pro Českou ragbyovou unii

Inzerát Svatba. Agentura Konektor pro Českou ragbyovou unii

 

Inzerát Sleva. Agentura Konektor pro Českou ragbyovou unii

Inzerát Sleva. Agentura Konektor pro Českou ragbyovou unii

2. Star Wars: A Musical Show (71 %)

WMC/Grey pro Film Music Prague

Filmová hudba ze Star Wars na reklamním plakátu

Filmová hudba ze Star Wars na reklamním plakátu

Už jste viděli nové Star Wars? V prosinci jste si mohli zajít i na koncert hudby Johna Williamse. Jeho partitura pro Imperial March je hlavním motivem minimalistických plakátů, které na něj lákají. „Jsme moc rádi, že se podařilo trefit motiv, který dá lidem ten příjemný prostor pro secvaknutí. Ta hranice je ale strašně tenká. Dlouho jsme laborovali s mnoha variantami v inverzním provedení a stále to nebylo ono,“ říká David Suda, kreativní ředitel WMC/Grey, kterému s kampaní pomáhala Kateřina Hlávková a Martin Skalický. Na počátku byl brief od Nikoly Bojčeva, ředitele festivalu Film Music Prague. „Rád bych rozptýlil obavy z Katovny o mediálním nasazení. Kampaň využívá média přiměřená propagaci koncertu v Rudolfinu. Tedy CLV po Praze, velkoformátové plakáty, letáky a online podporu,“ reagoval Suda na pochyby, že tak dobrá kampaň určitě nebyla velká.

3. Ve vašich službách – Bezdrát (69 %)

Saatchi & Saatchi pro T-Mobile

Byla to reklama, co připomínala spíš krátký špionážní film. „S Ivanem jsme každou story konzultovali a ladili. V jeho šatně jsme spolu vykouřili pár krabiček cigaret, ale stálo to za to. Zrovna když jsme takhle ladili spot Bezdrát, měl těsně před premiérou svého režijního debutu – hry Výtah. Všechno bylo velice hektické, Ivan byl v jiném světě,“ vzpomíná Ondřej Hübl, kreativní šéf Saatchi & Saatchi, se kterým na kampaních T-Mobilu spolupracují group head Yaro Pružinec, textaři Ádek Rovný a Ádek Roučka spolu s art directory Viktorem Říhou a Matúšem Nemčíkem. „Nosí další a další fóry, z nichž se natočí jen malý zlomek,“ dodává Hübl.

4. Kanibal Lejstr – Přestupní karta (66 %)

Ogilvy & Mather pro Air Bank

Tlusťoch z tradiční a fešák z nové banky, není to už ohrané? „Reklama Air Bank má sílu právě v tom, že koncept drží dlouho. I z testů vychází, že obnošenost je prakticky nulová. Zkušený marketér rozlišuje mezi vlastním vnímáním a vnímáním cílové skupiny,“ říká Tomáš Belko, autor scénářů a kreativní šéf Ogilvy. Spolu s ním se tu realizují Samir Hauser, Petr Radotínský, stratégové Tomáš Mrkvička, Jakub Hodboď a klient Jakub Petřina. „Když se točí, je to nacvičené a natočí se až sedm kousků za den. Sníží to náklady,“ dodává Belko s tím, že všechny od herců až po klienta tu považuje za kamarády. I proto to prý funguje.

5. Vyhněte se tomu, co mají včely rády (62 %)

McCann pro Náš grunt

Nechali včely otestovat „zdravé“ masově vyráběné produkty. Ukázalo se, že obsahují tolik cukru, že z nich včely vyprodukovaly med! „Kampaň vzbudila poměrně velký zájem nejen u nás, ale i v zahraničí, kde už je osvěta proti přidanému cukru pokročilejší. Zaznamenali jsme také diskuze o tom, jestli je vůbec možné, aby včely tento med opravdu vyrobily. Odpověď je ano,“ říká Klára Palmer, kreativní ředitelka McCann. Pomáhali jí kolegové Lars Killi, Richard Axell, Gerrit John Gerischer, včelař Paul Eckstein a režisér Rudolf Havlík. Natáčení videa bylo zajímavé. „Ne vždy kolem vás chodí štáb zahalený od hlavy až k patě. Připadala jsem si jako v NASA,“ říká Klára Palmer.

6. Vietnamcům se netyká (61 %)

Družina pro Centrum pro integraci cizinců

7. Fashion film s Leošem Marešem (60 %)

Jakub Jahn a Jiří Turek pro značku Blažek

8. Dodáváme energii českému filmu již 10 let (59 %)

Young & Rubicam pro RWE

Video už není na webu dostupné.

9. Pardál podává ruku pražské kavárně (59 %)

Kaspen/Jung von Matt pro Budějovický Budvar

Inzerát značky Pardál

Inzerát značky Pardál

 

Inzerát značky Pardál

Inzerát značky Pardál

 

Inzerát značky Pardál

Inzerát značky Pardál

 

Inzerát značky Pardál

Inzerát značky Pardál

10. Slavíme 190 let (59 %)

Young & Rubicam pro Českou spořitelnu

11. Nová vizuální identita (57 %)

Studio Najbrt pro Botanickou zahradu Praha

Nová značka Botanické zahrady Praha od Studia Najbrt

Nová značka Botanické zahrady Praha od Studia Najbrt

 

Nový vizuál pražské botanické zahrady

Nový vizuál pražské botanické zahrady

12. Bikiny / Moustache / Jaws (57 %)

Jandl pro Bread Gap

Práce agentury Jandl pro malostranskou sendvičárnu Bread Gap

Práce agentury Jandl pro malostranskou sendvičárnu Bread Gap

13. Staré umění VUT FU (57 %)

Adam Hrubý pro VUT Brno

Prohlédněte si web

14. Starring you, this summer (56 %)

Studio Najbrt pro KVIFF

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

 

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

Plakát pro 50. festival v Karlových Varech

15. Probudí ve vás zájem o umění (56 %)

Pavel Abrahám pro Národní galerii v Praze

16. Žádná hvězda nechce chybět! (54 %)

Jakub Kohák pro Českou fotbalovou reprezentaci

17. Daruj knihu a čas na čtení (54 %)

Karolína Dostálová a Prodigis pro Martinus.cz

18. Král a hokej (53 %)

VCCP pro Krušovice

19. Česká raketa (52 %)

Mustard pro Škodu Auto

20. Společně pro české zlato! (52 %)

Ogilvy & Mather a MUW Saatchi & Saatchi pro Plzeňský Prazdroj

21. Tvoje dobrodružství – bazén Sušice (52 %)

Ladislav Plecitý pro Sportoviště města Sušice

22. Na každého jednou dojde (51 %)

Havas Worldwide Prague pro Národní muzeum ČR

23. Moudrá rada nad zlato (51 %)

Yinachi pro Kooperativu

24. Vše, co potřebujete, je VW (51 %)

DDB pro Volkswagen užitkové vozy

Inzerát na užitkové vozy Volkswagen

Inzerát na užitkové vozy Volkswagen

 

Inzerát na užitkové vozy Volkswagen

Inzerát na užitkové vozy Volkswagen

25.  Ve vašich službách – Ještěr (51 %)

Saatchi & Saatchi pro T-Mobile

Text: Jan Patera

Spot na Relax vyhrál. „Ale co má společného s džusem?“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 2. týden 2016

  1. Relax vánoční spot (39 %)
    klient: Relax
  2. Crosscafe: Pro lepší den (26 %)
    vlastní tvorba ve spolupráci s Conquest Design
  3. Vaculik: Nad e-maily diváků / Jakub Kohák (25 %)
    klient: Fio banka
  4. Geometry Global: Dopis Ježískovi (22 %)
    klient: Tesco
  5. Partners Financial Services: Nekecáme.cz!/Leoš Mareš (11 %)
    vlastní tvorba

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 11 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.   Relax vyzývá k soudržnosti (39 %)

Džusy Relax letos představily vánoční kampaň v sentimentálním duchu. Televizní spot ukazuje předvánoční atmosféru a přípravy na svátky očima malého chlapce. Celé video je doplněno zdařilým hudebním podkresem od umělce Richarda Walterse. Malý kluk koupí své rodině, jež čeká příchod dalšího člena, kopačky, po kterých sám touží. Spot vyzývá spotřebitele, aby v atmosféře vánoční rodinné soudržnosti konzumovali jejich produkt. 

Story! Filmařina! Emoce! Jenom… ehm… jak to prosím pěkně souvisí s džusy?
Tomáš Mrkvička

Jak banální, jak krásné, jak srdcervoucí! Přesně ten typ reklamy, jaký chci o vánocích vidět. Chtělo by to výrazně posílit spojení na značku, ale co bychom jim neodpustili takovou ‚maličkost‘, když jsou (byly) ty Vánoce?
Jana Kubištová (Budvar)

Hezký příběh. Co má ale společného s džusem? Proč se pod to Relax vůbec nepodepsal? Coca-Cola je o radosti. Ta už své spoty podepisovat nemusí. O čem je ale Relax, když se nepodepíše? O relaxu? Jestli ano, tak zase nesedí s příběhem. Škoda.
David Suda (WMC Grey)

Otevřeně říkám, že tohle je moc hezky natočená reklama. Chtěl bych vidět director’s cut, který bude ještě lepší. Pak by vynikl i příběh. Bohužel to vypadá tak nečesky, že to v Čechách asi nevzbudí žádnou pozornost. Pro mě ovšem vítěz.
Ondřej Souček (Luftballon)

Dobrý pokus o klasickou ‚dojímavou‘ vánoční reklamu v britském stylu. Příběh pěkný, celé to bohužel vázne na formátu. Ty slavné britské vánoční reklamy mívají klidně i přes tři minuty. Ale body za odvahu, že se o něco takového i u nás někdo pokouší.
Martin Charvát (Konektor)

Když si s vánoční kampaní nevíme úplně rady, dycinky se dá udělat kampaň na Vánoce a produkt či značku pak prostě jenom plácnout do packshotu, že jo…
Jan Javornický

Kluk roztomilej, ten John Lewis z toho neleze zas až tak moc, ale co to má společného s džusem, to vážně nechápu.
Klára Palmer

Na co to byla reklama? Na boty? Těhotenskou módu? Výrobce schodišť? Vystřihovánky?
Martin Světlík (Symbio Digital)

Moc pěkná reklama na obuv.
Dora Pružincová

Dobrá reklama v štýle John Lewis, ale nie na džúsy.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Moc pěkně natočeno. Ten kluk odvedl skvělý výkon, ale kazí to příliš popisný scénář. Co uděláte, když chcete mít vánoční reklamu, ale váš produkt nemá se svátky vůbec nic společného? Je to snadné. Udělejte z něj ‚zimní edici‘. Hotovo. Už se těšíme na velikonoční edici pomerančového džusu.
Troy Palmer

2.  Crosscafe mele své nové pikolo (26 %)

Český kavárenský řetězec Crosscafe spustil před Vánoci novou kampaň s názvem Pro lepší den. Tváří kampaně se stal zakladatel a majitel značky Crosscafe Jan Janák spolu se svými zaměstnanci a jejich dětmi. Spolu s kampaní zavedl řetězec ve všech svých 22 kavárnách nový nápoj s označením pikolo. Nápad na kampaň Pro lepší den, která je nadstavbou kampaně Já si melu svou, vznikl v Crosscafe. Samotná realizace nové kampaně probíhala ve spolupráci s agenturou Conquest Design. 

crosscafe

Reklamní kampaň společnosti Crosscafe

Pikolo dobrý (tedy jako nápad, pít se tam nedá). Ač kávový snob, tak práci s tématem oceňuji. Škoda, že zbytek kampaně je koncentrovaná nuda. Strategicky, textově i (foto)graficky.
Tomáš Mrkvička

Sympatické, poutavé, jasné, krásné, vtipné, milé… hurá do kavárny!
Jana Kubištová (Budvar)

Kdo je fotce a co nám chce říct, jsem bohužel z jednoho plakátu nechytl. Zřejmě ale půjde o ucelenější kampaň, kde dojde na všechny argumenty…
David Suda (WMC Grey)

Konečně vzal někdo na milost pikolo! Všichni nám tady cpou, že se tomu říká espresso, jenže my máme přece turka a pikolo. ‚My si melem svou‘ je mimochodem hezký headline.
Ondřej Souček (Luftballon)

Vynikající nápad s přivlastněním si ‚neexistujícího‘ názvu pikolo. Ztvárněním je kampaň takové grafické cvičení bez myšlenky a nápadu. A ta fotka zrzky je hodně zvláštně retušovaná.
Martin Charvát (Konektor)

Řekněme si upřímně, nebýt ‚pikola‘, je to naprostá nuda, takže vlastně pikolo dobrý!
Jan Javornický

Pikolo je docela fajn políček kafenáckům. A u toho mělo zůstat. Je zábavnější si dál mlít svou, než se snažit někomu udělat lepší den.
Klára Palmer

Celej spor okolo piccola je pro mě akademická debata pár coffee nácků z Krymský. Je fajn, že Crosscafe má vlastní názor a nebojí se ho říct. Otázka je, jestli to někoho relevantního bude zajímat. Já myslím, že se nic moc nestane.
Martin Světlík (Symbio Digital)

‚Malý prso‘ by možná vydalo na zábavnější kampaň.
Dora Pružincová

Prečo zase pikolo?
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Káva a dorty z Crosscafe mi možná zpříjemní den, jejich reklamy ale moc ne.
Troy Palmer

3.  Kohák nad dotazy klientů banky (25 %)

Banka Fio startuje novou reklamní kampaň, která přesvědčuje, že bankovní svět nemusí být složitý. V hlavní roli se opět představí tvář značky Jakub Kohák, který svými režijními nápady doplnil kreativní koncept agentury Made by Vaculík. V kampani se kromě Koháka představí i jeho asistentka a odbornice na čajovou kulturu, koza Vlasta. Čtyři televizní spoty se zaměřily na osobní účet, hypotéku, podnikatelský účet a kontokorent. Zimní část kampaně poběží celý leden a únor na televizích Prima a Óčko. 

To se ze zlýho stane hodnej jen tak?!? Nebo je to nějaká Gigiho finta? Fio koupili Italové? Otázky, otázky.
Tomáš Mrkvička

Vtip ani myšlenku tomuhle kousku rozhodně neupřete, ale je to dost? Možná to trochu moc kohákujeme? A nebo je laťka už příliš vysoko?
Jana Kubištová (Budvar)

Sice si z toho budete pamatovat všechno kromě produktové nabídky, ale je to legrace, a docela povedená.
David Suda (WMC Grey)

Myslel jsem si, že Jacobo Cohacco zůstane ve své roli, ale teď se cítím podveden. Chamtivý Ital se naučil česky a káže mi o nějakých bankovních produktech. Kouzlo je pryč.
Ondřej Souček (Luftballon)

Od podivného italského bankéře k podivnému českému poradci. Takovouhle otočku může ustát snad jen Kohák. Jinak humor je to poněkud lidový, doufejme, že Fio banka ví, ke komu mluví. Web je jednoduchý, přehledný a jasně ukazuje produktové výhody.
Martin Charvát (Konektor)

Kohákovskému Fio jsem nikdy moc nerozuměl, a teď mám pocit, že už úplně přestávám rozumět i Kohákovi.
Jan Javornický

Asi blbej dotaz, ale neměla by kampaň s poselstvím o jednoduchosti být taky jednoduchá?
Klára Palmer

Dáme tam Koháka, to bude vtipný. Stejně vtipný jako minule. A předminule. Jo a jako tehdy pro T-Mobile. Možná se to prodává na objem, kdo ví? Ale oceňuju vybrané slovní humory, to jo.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Kohák není koncept. Kohák není koncept. Kohák není koncept.
Dora Pružincová

Naozaj dá niekto peniaze banke, ktorá komunikuje ako Bohuš z Kurvahošigutentag?
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Natočit celou reklamu jen proto, abyste tak mohli použít jednu dost slabou slovní hříčku? To je strašně moc práce a nic moc z toho.
Troy Palmer

4. Tesco odměňuje pisatele Ježíškovi (22 %)

Za věrnost ke značce a využívání programu Club Card odměňoval minulý rok řetězec Tesco. Hostesky, oděné v červených šatech ve stylu Santa Clause, obcházely prodejny Tesco a obdarovávaly klienty. Dárek obdrželi ti, co vlastní věrnosti kartu Club Card a u stánků v prodejnách Tesco napsali dopisy Ježíškovi. Natáčelo se v prodejnách Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Celou produkci i distribuci reklamní kampaně zajistila česká firma Geometry Global. 

Díky Outbreaku víme, že brát nápady v zahraničí a prodávat je doma je úspěšná strategie. Jenže ony i ty autentické emoce se musejí umět dobře nafalšovat. A tady to jaksi vůbec nedopadlo.
Tomáš Mrkvička

Výstup (video) zdaleka nevyužil potenciál, který tento typ reklamy má. (Možná je to i tím, že se lidi až na výjimky neumí od srdce radovat?) Myšlenka samotná je geniálně jednoduchá a z principu bude vždycky fungovat, takže sázka na jistotu.
Jana Kubištová (Budvar)

Nevím, co pochválit, nevím, co vytknout.
David Suda (WMC Grey)

Tohle je jenom obrazově ztvárněný popis myšlenky. Řekl bych, že i tady měl být vystavěn příběh. Ten tam není a proto to nevzbuzuje žádné emoce. A navíc: tahle kampaň by měla dostat anticenu českého klubu copywriterů Zarach za to, že Ježíšek je tu ztvárněný jako nějaký trouba v santaclausovské čepici.
Ondřej Souček (Luftballon)

Moc pěkná předvánoční akce. Jistě zákazníky potěšila. Vůbec mi nevadí, že něco podobného udělal někdo někde jinde (a lépe). Sráží to exekuční nedostatky: co má společného český Ježíšek se santovskými kulichy a oblečky? Jak to, že většina obdarovaných dostala tablet a online nákup zdarma? To si skutečně přáli? A ten pán, co to tak procítěným hlasem komentuje, neumí normálně česky skloňovat?
Martin Charvát (Konektor)

To je doják jako z Hollywoodu! Nebo ne? Tak jak? Slzička ukápla? ‚Pro správný prožitek doporučujeme při sledování krájet kilo cibule z Tesco.‘
Jan Javornický

Obšhlehnout nápad založený na spontánní reakci lidí chce v zemi studených čumáků alespoň trochu schopný kompars. Tak třeba příště.
Klára Palmer

Staré rčení praví ‚lepší dobře ukrást, než blbě vymyslet‘. Tady je sice nápad nepůvodní, to ano, ale zato exekuce postrádá napětí i emoce originálu. Takže efekt se – narozdíl od Ježíška – nedostavil. Ale Veselé Vánoce!
Martin Světlík (Symbio Digital)

Dojemný ‚lajfstajl‘ omlouvá jen to, když je dobře natočený. Tenhle není.
Dora Pružincová

Pekna kópia. Slabá exekúcia.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

Když byl tento koncept použit poprvé, bylo to opravdu skvělé a podařilo se zachytit pravý duch Vánoc. Bohužel podruhé už to jen laciné vykrádání cizích nápadů.
Troy Palmer

5.  Partners a Mareš proti předsudkům (11 %)

Ředitelka marketingu finančních poradců Partners Lada Kičmerová vystupuje jako bulvární reportérka Linda Krátká v nové kampani zmíněné poradenské firmy. Ta staví na fiktivním bulvárním webu Nekecáme.cz a také na spolupráci s moderátorem Leošem Marešem. Toho obrazem i videem využívají Partners k tomu, aby se – jak prohlašuje Kičmerová – vymezili „vůči negativním předsudkům, které Češi obecně vůči finančnímu poradenství mají, tím, že se prostě nebudeme bát je pojmenovat a postavíme proti nim hodnoty a zásady Partners“.

„To by samo o sobě ovšem byla dost nuda. Takže jsme to schválně přehnali a tyto hodnoty jsme nafoukli do senzačních titulků tak, aby nad tím lidé kroutili hlavou a přemýšleli, jak je to doopravdy,“ uvedla Kičmerová, ředitelka marketingu a PR Partners.

Takže poradce u Partners musí mít maturitu a práci se věnovat naplno. No to jsem si oddychl. Jestli jsem do teď neměl pochybnosti, tak teď je mám. Money well spent.
Tomáš Mrkvička

Nemá chybu, pokud víte, kdo jsou Partners, v opačném případě je to sice vtipné a chytré, ale pouhé plácnutí do vody, které díky grafickému stylu dost možná poslouží víc Blesku než Partners.
Jana Kubištová (Budvar)

Informaci mi to rozhodně předalo. Vše ostatní mě minulo (například humor).
David Suda (WMC Grey)

V Partners asi rozumějí finančnímu poradenství a je velká škoda, že se sami pustili do vývoje reklamní kampaně. Poničili si tím vlastní značku. Mareš s kocovinou (neumím si jinak ten ‚výkon‘ vysvětlit) tomu nasadil korunu.
Ondřej Souček (Luftballon)

Videoscénka s Marešem je zcela bez pointy, ‚jakoby‘ bulvární web je zoufale prázdný a nezábavný. Podívejte se proboha, jak vypadají skutečné české bulváry, když už si na ně hrajete! Korunu tomu nasazuje diskuze, ve které nejde diskutovat! To má být reklama na finanční služby v jednadvacátém století?
Martin Charvát (Konektor)

Dokážu si představit, že na vánočním večírku Partners to mělo veliký úspěch! Akorát to tam asi taky mělo zůstat.
Jan Javornický

Tak nikdo nemůže umět všechno, že jo. Jen doufám, že to Partners uměj aspoň s těma penězma.
Klára Palmer

Smrtící kombo manažerky-neherečky a totálně otráveného Leoše, kteří se baví o něčem, co se nestalo. Pokud bylo cílem šokovat, pak to funguje, jsem v šoku.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Nejdřív jsem si myslela, že snad nemůže bejt nic míň vtipnýho než to video. Jenže pak jsem se podívala na ten jejich web.
Dora Pružincová

Celebrita slabý nápad nezachránila.
Jaro Zacko (Triad Advertising)

To je ta nejsložitější cesta jak sdělit něco jednoduchého. Použití celebrity to nezachrání. Spot končí tím, jak Leoš odchází, zřejmě si jde do banky uložit balík peněz, co dostal za tuhle reklamu.
Troy Palmer

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Péefko Bistra „lepší než pohled se sněhulákem“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 3. týden 2016

  1. Bistro: PF 2016: Bistronian Awards (41 %)
    vlastní tvorba
  2. Symbio Digital: PF 2016: Pohřběte debilní nápady (39 %)
    vlastní tvorba
  3. Kaspen/Jung von Matt: Vítejte doma. Ve vaší oáze klidu (33 %)
    klient: Ikea
  4. Comtech: Jemně hustý, hustě jemný (25 %)
    klient: Polabské mlékárny
  5. Inspiro Solutions/Pilotmedia: Zapomeň na pochyby / Eva Samková (23 %)
    klient: Honor

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Bistro ocenilo klienty – hrdiny (41 %)

Agentura Bistro navázala při tvorbě novoročenek na svůj komunikační koncept The Amazing Bistronians inspirovaný ve komiksem. Pro své klienty připravilo Bistro obdobu sošek Oscarů, ovšem pod názvem Bistronian Awards. Samotné udílení se skládalo ze dvou fází – předání plakátu všem klientům a výběr největších klientských „hrdinů“ . Plakát je vytvořený na míru přebírajícím a s vyobrazením hrdinských momentů spolupráce. Další fází pak bylo zasedání poroty složené z šéfů kreativního oddělení a klientského servisu, kteří hodnotili „hrdinské“ atributy klientů. Pro šedesát vítězných klientů vznikly sádrové sošky, dotvořit je pomáhal sochař Tomáš Hencl, skicy pocházejí od Jiřího Jaroše.

Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že jsem to už někde viděl. Několikrát. Ale proč ne, lepší než pohlednice se sněhulákem.
Tomáš Mrkvička

Péefka jsou nevděčná disciplína. Své o tom věděl už Jaroslav Hašek, který psal o něčem podobném v povídce Vyhubení praktikantů speditérské firmy Kobkán. Body za to, že v Bistru to nevzdali.
Martin Charvát (Konektor)

Takže předpokládám, že tuto cenu dostane každý klient, kterého Bistro má. Protože ten, co by to nedostal, by se strašlivě naštval. Jinak pěkná art direction a hezky natočené video. Můj vítěz.
Ondřej Souček (Luftballon)

Ano, málo říkáme našim klientům, jak moc je máme rádi! A tohle je rozhodně dobrá cesta, jak to udělat. Palec nahoru za nápad i poctivost při zpracování.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Soška je to hezká. Předpokládám, že prvních cen agentura vyhlásí minimálně tolik, kolik má klientů.
Jarek Komárek

Na case study jsem v kuse nekoukal, ale to nevadí, protože smekám před výborným nápadem (odvážné klienty si musíme všichni hýčkat, je to vzácný druh) a množstvím práce, která za tím nepochybně je, obzvlášť jestli v Bistru udělali taky desítky personalizovaných komiksů.
Jakub Plášek (Cocoon)

2.  Symbio pohřbilo debilní nápady (39 %)

Agentura Symbio Digital natočila do nového roku PF s předsevzetím „pohřbít všechny své debilní nápady z roku 2015″. Pod heslem Špatný nápady musej udělat místo těm lepším tak uvedla „napínavý příběh ze života dvou kreativců, kteří se zdánlivě skvělým nápadem tvrdě narazili u klienta“. „Každý kreativec má svůj oblíbený nápad, kterého se nedokáže vzdát ani po třetí neúspěšné prezentaci. Třeba nápad z videa vznikl v jednom tendru na Metaxu a od té doby se pravidelně objevoval na každém brainstormingu, tak se ho teď snad konečně zbavíme,“ říká Martin Svetlík, kreativní ředitel Symbia. 

Řekl bych, že Symbio má na víc.
Tomáš Mrkvička

Totéž jako u předešlé práce. Body za snahu.
Martin Charvát (Konektor)

Tohle PF by mělo dostat Symbio od svých klientů, protože špatné nápady by se měly zahazovat hlavně tam. Jednou jsem viděl ročníkovou práci z filmové školy v Písku a vypadalo to podobně. Symbio je lepší než Písek a má na víc.
Ondřej Souček (Luftbaloon)

Myslím, že to byl fakt debilní nápad.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Tak tohle by každopádně bylo nejlepší péefko v mé předvánoční poště.
Jarek Komárek

Ježiši, to mi připomíná mě! To bych takhle udělal já! Moc hezké.
Marek Prchal

Nějaký mouchy by se našly, ale nejsem Mirka Spáčilová, tak to nechám být. Chlapci a děvčata ze Symbia umí pobavit sebe i ostatní.
Jakub Plášek (Cocoon)

3.  Oáza klidu s Ikeou (33 %)

První letošní česká kampaň nábytkářského řetězce Ikea se zaměřuje na ložnice a koupelny, které jsou nejprivátnějšími částmi domovů. „Jsou to místa, kde si můžeme konečně vydechnout a kde nás nikdo neruší. Jsou vlastně takovým útočištěm, kam se vracíme načerpat svou vnitřní energii,“ uvádí firma. Silně zastoupený bude spot i online. Kromě toho je připravená i speciální microsite, která přinese zábavné tipy, jak doma relaxovat. Za kreativním konceptem kampaně Create Your Better Days stojí agentura Kaspen/Jung von Matt, kampaň běží od 7. ledna v Česku, v Maďarsku a na Slovensku.

Hypnotický voiceover přinášející relaxaci je fajn. Ale ten byt! Co to je? Copak Ikea dělá vybavení hotelů? Vždyť je to úplně mimo značku!
Tomáš Mrkvička

Domov jako oáza klidu je dobrá myšlenka. Ale exekuce zůstala na půli cesty. Spojitost slov komentáře s děním v obraze je tak subtilní, že ji pravděpodobně téměř nikdo nepostřehne. A zenový nádech je příliš lehoučký, aby dodal reklamě šmrnc. Jak říkali už staří mistři: když zen, tak pořádně.
Martin Charvát (Konektor)

Tantrická reklama ustřižená před tím, než to začne být zajímavé. Chybí gong, buddha, vonné masti a vana s horkou vodou. À propos, nemáte někdo číslo na tu herečku? Chci říct, že jediné, co se podařilo, je casting.
Ondřej Souček (Luftballon)

Velké body za odvahu udělat klidnou, odpočinkovou reklamu, protože to jde proti většině principů reklamy jako takové. Ale já chci o to víc ten klid vidět v exekuci. Nálože klidu. Exploze odpočinku. Armageddon relaxace!
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Všude po světě má Ikea spoustu super reklam, jen u nás nikdy nic. Třeba Playing with my friends jsem si pustil desetkrát.
Jarek Komárek

Moc hezký. V bytě chybí náznak čehokoliv specifického, stejně jako v životech hrdinů. Mladá žena měla být sama a hledat toho pravého – a nechat muže snít. Ale to jsem trapný, připadá mi to samozřejmě skvělé. Geniální by mi připadalo, pokud bych si teď mohl vlézt na eshop, kde si přesně tyhle věci z pokojíčku, ložničky, koupelničky budu moci koupit.
Marek Prchal

Věrohodný insight trapně rozehraný v kulisách katalogu. Na můj vkus trochu kašírované, ale proč ne.
Jakub Plášek (Cocoon)

4.  Milko je fakt „hustý“ (25 %)

Polabské mlékárny přišly s obdobným konceptem reklamy jako v roce 2014. Spot je založen na třech aspektech řeckého jogurtu Milko: je lehký, hustý a plný bílkovin. V celém videu se prolíná rozhovor matky s dcerou při jídle a otce se synem v posilovně, přičemž se všichni baví o tom, jak je jogurt Milko fakt „hustý“ a o jeho dalších vlastnostech. Tvůrcem reklamy je agentura Comtech, která se podílela i na předchozí kampani pro Polabské mlékárny. 

Počítám, že tahle kampaň dostane od katů za uši, ale mě baví. Benefit tam máme, produktovou demonstraci taky, míra nadsázky je tak akorát, zahrané a obsazené je to slušně a od malých spotřebitelů dostane Milko body navíc za obsazení dětské celebritky. Není to žádné veledílo, ale není to blbé a fungovat to bude.
Tomáš Mrkvička

Oblíbený formát demo neboli demonstrace produktu. Tady vyšperkovaný tatínkem kulturistou a maminkou… no prostě maminkou. Na mě je to nějaký řídký (míněna reklama, pochopitelně).
Martin Charvát (Konektor)

Tomuhle se říká reklamní porno. Hraje v něm instruktor kulturistiky z poděbradského fitka lačně sledující vazkou hmotu, která je vyklopená na talířek druhou vicemiss Východočeského kraje. Chybí ovšem instalatér. To je jediná chyba, kterou bych tomuto dílu vytkl.
Ondřej Souček (Luftballon)

Oceňuju konzistenci. Reklamy, u jogurtu nevím. I když to není bůhvíjak chytré, je to výrazné. A trik s vyklopením bych si fakt chtěl zkusit. Kamenujte mě, ale jo.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Že to není vtipné, mi nevadí. Ale proč jsou všichni tak prkenní?
Jarek Komárek

Viděl jsem to třikrát, je to boží. Pokud přehráváme, přehráváme všichni. Snahy o devadesátkový spot si cením. Škoda, že to chtělo skutečné herce.
Marek Prchal

Po vánočním televizním výplachu mozků může hustě dramatizovaný produktový atribut na někoho působit i vtipně. Pro mě je to sice otravně doslovné a iritující, ale to je taky emoce, takže mise splněna – Milko řecký jogurt je hustý a těch, kdo si ho koupí, se určitě taky pár najde.
Jakub Plášek (Cocoon)

5.  Samková se překonává (23 %)

Značka mobilních telefonů Honor spouští svou první televizní kampaň v Česku. Její protagonistkou je olympijská vítězka ve snowboardcrossuEva Samková, která je od září 2015 ambasadorkou a hlavní marketingovou tváří značky. Kampaň vytvořila agentura Inspiro Solutions ze skupiny Kindred Group ve spolupráci s produkční společností Pilotmedia. Cílem nové kampaně je posílit povědomí o značce Honor a vyprofilovat ji jako značku pro mladou generaci takzvaných digital natives. Spot se natáčel v nadmořské výšce 3.500 metrů ve švýcarském Saas-Fee. Vychází z hlavního claimu značky Honor For the Brave

Taky jsem měl pochyby, jestli Eva zvládne ten voiceover namluvit celý, ale nakonec to dala. Gratulujeme. Zajímalo by mě, jestli ty generické sportovní překonávačky sebe sama Huawei fungují, nebo je to jen důsledek toho, že agenturu ani klienta nic méně klišovitého nenapadá.
Tomáš Mrkvička

Další nápad zamaskovaný tak dobře, že ho musíme hledat. Eva Samková vítězí sama nad sebou, ale kdyby nám to neřekla, ze spotu to prakticky nepoznáme. A úplně tu chybí drama a napětí snowboardcrossu, které je kořením téhle disciplíny. Snowboardcross je maso, kontakt, souboj tělo na tělo! Tady máme unylé pohledy na Alpy a na to, jak si Eva zapíná bundu.
Martin Charvát (Konektor)

Nejstrašnější mi připadá vizuál. Toho se bojím, kdykoliv ho spatřím. A takovému voiceoveru snad nemůže uvěřit ani prodavač banánů.
Ondřej Souček (Luftballon)

Můžeme se toho ve světě tolik naučit! Třeba jak se správně dělá koncept ‚překonej sám sebe‘ – viz Asics. A ještě si ušetříte starosti s (ne)hereckým projevem celebrity.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Moc odvážné to tedy není. Čekal bych větší drama, protože předjet sám sebe, to je zajímavý nápad – no jen to zkuste!
Jarek Komárek

Prosím vás pěkně, nečtěte ty texty z papíru. Nikdo neříká ‚jsem‘, říkáme ‚sem‘. Je to divné? Ano, strašně. Ale jinak je jasné, že to čte z papíru, což zrovna u Evy zamrzí.
Marek Prchal

Hodně vachrlaté spojení produktu s positioningem, totálně mi uniká, proč by měl být zrovna tenhle mobil pro odvážné a troufalé. Navíc mě vždycky rozesměje ten vizuál, když ho čtu jako šampon pro šampiony; to jen taková perlička na okraj. Každopádně Samková to svojí popularitou mezi cílovou skupinou nějak utáhne a rozhodně vyvolává zájem dozvědět se víc.
Jakub Plášek (Cocoon)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Opravdu dobrý lokální pivní spot,“ vyhrál Březňák

$
0
0
Spot na Březňák

Spot na Březňák

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 4. týden 2016

  1. VCCP: Váš táta je hrdina (58 %)
    klient: Heineken
  2. Havas Worldwide Prague: Změna k lepšímu (33 %)
    klient: mBank
  3. Jdeš na ples? (27 %)
    klient: Bandi
  4. Loosers: Svátek den co den (25 %)
    klient: Rémy Cointreau
  5. Ogilvy&Mather: Rytmus risk (24 %)
    klient: Allianz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Na jednoho Březňáka se svým tátou (58 %)

Po roce se vrací reklama na pivo Březňák z portfolia společnosti Heineken. Je zaměřená na vztah otce a syna, což doplňuje hashtag #tatahrdina. Vyzývá muže, aby do hospody na pivo vzali svého tátu, který by pro ně měl být hrdinou. Kampaň odpovídá tomu, jak se Březňák profiluje do tradičních hodnot ve společnosti. Spot bude nasazen na televizích Nova a Prima v minutové, třiceti- a patnáctivteřinové verzi. Koncept kampaně připravila agentura VCCP, distribuci zajistila agentura Bistro Films. 

Viděl jsem teaser, takže ze spotu jsem měl oprávněně obavy. O to větší bylo překvápko. Tohle je po dlouhé době opravdu dobrý lokální pivní spot. Solidní nápad se synovsko-otcovským poutem, na místní poměry výborná produkce, epická hudba a dokonce i herci, kteří hrají! Mínus body jen za ten klopýtavý voiceover.
Tomáš Mrkvička

Paráda. Teaser trochu kostrbatý a místy příliš chtěný, ve vlastní reklamě některé situace pasují více, jiné méně, ale celkově skvělé! Takhle to totiž v životě chodí. Pozvěte svého tátu na pivo, dokud můžete! Tleskám.
Martin Charvát (Konektor)

Výborné! Na pivo není lehké vymyslet nový, neokoukaný, dlouhodobý koncept. Březňáku se to povedlo. Značka, která se v komunikaci (podle mého názoru) v minulosti tak trochu plácala, nyní uhodila hřebíček na hlavičku. Škoda, že exekuce teaseru není uvěřitelnější a emotivnější. Jsem zvědavá na další dílky tohoto konceptu.
Iva Bízová (Loosers)

Pozitivní náhled na vztah otce a syna. Je to neotřelá, ale na hraně jsoucí strategie, protože pravda může být úplně někde jinde a na tu spousta synů ani nechce vzpomínat. Je to vážné téma a přestože je televizní spot hezky natočený a vtipný, nevím, jestli se tohle téma hodí do světa piva.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tohle je dobrý. Teaser je zvládnutý, byť to není vůbec jednoduchý formát. V televizi šla značka víc po efektu než po emocích, což mě osobně mrzí… Ale OK, udělaný je to dobře. A packshot to pomáhá udržet před hranicí parodie. Pro mě jasný vítěz.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Insight jako kráva. Březňáka ochutnám při první příležitosti! A gratuluju k nepromáchnuté realizaci.
Jarek Komárek

Nice idea, well shot. The exaggeration makes it great fun to watch. Then the online gets really heavy and overly sentimental with the hashtag. Serious or fun? Trying to do both in the same campaign doesn’t work.
Troy Palmer

2.  mBank se mění k lepšímu (33 %)

Banka mBank spouští svou první letošní kampaň. Zaměřuje se na podporu bezplatného mKonta a speciální nabídky mPůjčky na zkoušku s „nulovým úrokem“, která vychází z dlouhodobého konceptu. Koncept kampaně vytvořila reklamní agentura Havas Worldwide Prague. Reklama se podle marketingové ředitelky mBank Kristýny Lelkové vymezuje vůči zaběhnutému pohledu na bankovní sektor. Součástí kampaně bude dále intenzivní online reklama, komunikace na sociálních sítích, mobilní marketing a spotřebitelská soutěž. 

Air Bank děkuje.
Tomáš Mrkvička

Univerzální odpověď kreativního ředitele na koncepty, které mu předkládají kreativní týmy: ‚I’ve seen it!‘
Martin Charvát (Konektor)

O trošku lepší, než minule.
Iva Bízová (Loosers)

‚Nechcete bonbón?‘ Chybí tam jenom hláška ‚Strčte si ten bonbón někam, Karpoffe.‘ Miluju Muže z Acapulca a tohle mě zasáhlo. V tomhle filmu je přesně vystihnutý insight, jak se může člověk cítit, když jde do banky (nakladatelství v případě filmu). Sakra, tohle jsem měl pro změnu napsat já (vzkaz pro Marka Prchala). Můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Děkujeme, koncept absolutního zla ztělesněného bankéři všech ‚čních bank‘ jsme už pochopili. Škoda, že mBank víc nestojí na originálních motivech – třeba zajímavá přeměna klienta na dítě je vyloženě zahozená slabou pointou.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Slušně provedené, a kdyby to v různých odstínech nebylo zpracováno už xkrát, tak by to bylo i zábavné.
Jarek Komárek

Anyone who’s needed the services of a bank have experienced the power they have over you. Great insight.
Troy Palmer

3.  Bandi cílí na plesovou sezónu (27 %)

Oděvní firma Bandi spustila v plesovém období televizní spot, v němž prostřednictvím motta Jdeš na ples? láká k nákupu obleků ze své kolekce. Ve jejich spotu se objevuje krasobruslař Tomáš Verner, herec Martin Kraus a Petr Štěpánek. Hlasem této reklamy je herec Martin Stránský. Spot je možné zahlédnout v České televizi, na Nově nebo na televizi Barrandov. Režie se ujala Eva Toulová

Komunikace téhle značky stojí celá na tom, že ji nosí celebrity a polobrity. Jednak to na lidi funguje a kromě toho, když prodáváte pánskou módu pod brandem ‚Bandi Vamos‘, vám ani nic jiného nezbývá. Jen mi přijde, že se ti první dva trochu víc lesknou? Chtělo to naolejovat i Štěpánka.
Tomáš Mrkvička

Elegantní. Jednoduché. Dodržena základní poučka – pokud lze z reklamy něco vyškrtnout bez ztráty smyslu, vyškrtněte to. Jen bych si odpustil to tykání.
Martin Charvát (Konektor)

Když nejdete na ples, kupte si radši oblek od Blažka. Ten má asi širší sortiment a tak si může dovolit smysluplnější positioning a lepší komunikační koncepci.
Iva Bízová (Loosers)

‚Jdeš na ples? Máš co na sebe?‘, tak řekni tátovi. Koupí ti ohoz (a sobě třeba taky). Takhle to mělo asi fungovat. V téhle rovnici ale chybí, jestli tahle reklama někoho zaujme. Kdyby mi bylo šestnáct, tak bych si jenom dlouze zívnul a dál šel mastit Minecraft.
Ondřej Souček (Luftballon)

Ano, jsou tam celebrity. Ano, mají na sobě obleky. Ano, na plesy se nosí obleky. Logika toho spotu je prostě neprůstřelná.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Dobře využitý jak rozpočet, tak i pravidlo, že méně je více.
Jarek Komárek

Need a suit? They have suits. Why we should buy their suits nobody knows.
Troy Palmer

4. Cinzano se dá pít za každé situace (25 %)

Nový spot Svátek den co den na alkoholický nápoj Cinzano z portfolia společnosti Rémy Cointreau vytvořila agentura Loosers, která byla vybrána jako tvůrce komunikační strategie značky na podzim minulého roku. Reklama vyzývá spotřebitele k pití Cinzana jak v hektické době, tak v odpočinkových chvílích. 

A tuhle znáte? ‚Cinzano piju jen ve dvou případech: když mám náladu a když ji nemám.‘ Aneb když nejsou peníze a nápad, tak se to musí dohnat vhledem do cílové skupiny.
Tomáš Mrkvička

Nízkorozpočtovka s produktem jako hrdinou, kde se pečlivou textařskou prací dá z nouze udělat ctnost. Nebo taky úplná otrava. Loosers to zvádli se štítem.
Martin Charvát (Konektor)

V popisu videa na YouTube je, že jsou to zábavná a trefná videa. Problém je, že jsem si to přečetl dřív, než jsem si to pustil. Já na tomhle neshledávám vtipného nic. Ovšem připouštím, že cílovka to může vidět jinak.
Ondřej Souček (Luftballon)

Je tam produkt, je tam pokus o nějaký aspoň maličký nápad… Není třeba se stydět, není co slavit.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Tohle je důkaz, že dobře provedená reklama ustojí i fakt, že nemá nápad. Něco jako ženská, která sice neumí psát blog, ale umí se obléct.
Jarek Komárek

Don’t forget to drink Cinzano and drink it often. We can’t argue with that it just doesn’t make for very interesting advertising.
Troy Palmer

5.  Allianz pojistí nová předsevzetí (24 %)

Pojišťovna Allianz představila novoroční spot s názvem Rytmus risk. Reklama propaguje nutnost pořízení životního pojištění (hlavně v období povánočních předsevzetí) bez zbytečných a absurdních poplatků. Spot vytvořila agentura Ogilvy & Mather, režírovala ho Urša Žgank. 

No vida. Stejná série, ale zdaleka to není taková ostuda jako vánoční scénka s vystřeleným okem. Mimo pobavení to sice nepřináší nic a absurdní poplatky tam taky nejsou, ale aspoň se koutky mírně pohnuly směrem vzhůru.
Tomáš Mrkvička

Allianz má další spot do série. Hurá, ten vánoční tedy nebyl výkřik do tmy, ale počátek konceptu! Je to ve světě jeden z běžných ‚pojišťováckých‘ konceptů – humorné a absurdní pojistné události. Do dokonalosti ho dovedla nizozemská pojišťovna Centraal Beheer. Tady do dokonalosti ještě dost chybí. Chtělo by to trošku pečlivější práci na všech úrovních.
Martin Charvát (Konektor)

Komunikace Allianz pojišťovny mi dlouhodobě přijde nekonzistentní a nezapamatovatelná. A když člověk z branže už během sledování spotu zapomene, kdo k němu mluví a co se mu snaží prodat, tak to těžko pochopí koncoví, potenciální klienti. Navíc v tomto spotu je dost zpracováním podobná Wüstenrotu, ale to už je jen taková třešínka na dortu.
Iva Bízová (Loosers)

‚Bacha, něco se ti může stát, tak se pojisti‘ podle mě není žádná strategie. To je fakt, který každý ví a který mě nepřesvědčí. Navíc se u storky nesměju.
Ondřej Souček (Luftballon)

Pojištění, které zvládne i vaše novoroční předsevzetí, to je přece skvělý insight! Všechno ostatní vylejt, zakopat hluboko pod zem a zapálit.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Stejně jako u toho pána s vystřeleným okem – když nemáš cit pro pointu, nemůžeš vyprávět vtipy.
Jarek Komárek

A life insurance commercial thats only idea is showing someone about to have an accident is almost as boring as a suit shop that tells you they sell suits.
Troy Palmer

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Musí univerzity točit výhradně hudební promo?“

$
0
0
Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy alias docent Vlákno v kampani Technické univerzity v Ostravě

Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy alias docent Vlákno v kampani Technické univerzity v Ostravě

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 4. týden 2016

  1. Technická univerzita Ostrava: Hodíme ti vlákno k úspěchu (26 %)
    vlastní tvorba
  2. Margot: Komu rozzáříš zimu karibskou náladou? (16 %)
    klient: Nestlé
  3. JWT: Nalaďte se na svou notu (11 %)
    klient: Nestlé
  4. O krok dál pro zdraví / Taťána Kuchařová (11 %)
    klient: Hartmann-Rico
  5. Ad-Sound: Pojištění pro cizince (9 %)
    klient: Pojišťovna VZP

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1.  Univerzita rozhazuje vlákna (26 %)

Technická univerzita Ostrava spustila kampaň, která má posunout image školy a zvýšit povědomí o ní mimo Moravskoslezský kraj. Kampaň odstartovala křtem hudebního videoklipu Doc. Vlákno – Hey lamo!, který se chce s nadsázkou vymezit proti negativním stereotypům spojeným s Ostravou a se studiem techniky. Tváří kampaně je herec Michal Kavalčík, který pro univerzitu vytvořil novou postavu „docenta Vlákna“, který je opakem jeho známější postavy Rudy z Ostravy. Autory kampaně jsou režisér klipu Vladimír SkórkaDimitros Vlasakudis. „Pracovali jsme s myšlenkou, že každý, i Ruda z Ostravy, by chtěl být jako Vlákno, který umí sestavit elektromobil, hraje hry na superpočítači, tleská mu americký prezident Obama a odmítá nabídky nejlepších zaměstnavatelů. Je úspěšný, protože mu Technická univerzity Ostrava poskytla vzdělání,“ říká Skórka. 

Technická univerzita Ostrava poměrně pečlivě napodobila úspěšné kampaně VUT Brno a přidala známou osobnost. Téma, web, video, všechno funguje. Jen ten animovaný úvod a závěr videa tam tedy být nemusel. Ovšem VUT už má v této oblasti značný náskok. Ten se bude těžko dohánět.
Martin Charvát (Konektor)

Záměr pochlubit se výsledky univerzity je dobrý, ale výsledek drhne. Největší problém je v tom, že si ostravská univerzita musela najmout známého herce, aby byl mluvčím univerzity, což nefunguje. Ve srovnání s ostatními univerzitami pak ostravská technika působí impotentně.
Tomáš Mrkvička

V té bídě tohoto kola můj vítěz. Sice příliš nerozhodné, zda chce být velko- nebo malorozpočtovou reklamou, ale pár vtípků jakžtakž vyšlo.
Jarek Komárek

Začalo to úspěchem videa Miluji tě, VUT a teď to chce každá univerzita zopakovat. Jde jen o to, aby nepoškozovalo brand. Univerzita by měla být taky váženou institucí a ne jen spolkem, kterému vládne pošuk Vlákno. Ve slabé konkurenci je to ale můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nepochybně už jde o svébytný žánr, na který je potřeba nahlížet zcela jinak. Až se propagační videa českých univerzit zbaví všech předsudků, předpokladů a očekávání, co a jak by se v takové reklamě mělo objevit, vynoří se žánr v celé nahotě a k praotcům zakladatelům, ať už z Ostravy nebo třeba z Brna, bude vzhlížet s úctou a nostalgickou slzou v oku.
Jan Javornický

Existuje nějaké tajné pravidlo, že vysoké školy musejí jako promo materiál natáčet výhradně hudební videa? Lobby syndikátu výkonných umělců? Nebo proč se to děje?
Martin Světlík (Symbio Digital)

2.  S Margot do Karibiku (16 %)

Tyčinka Margot, kterou vyrábí Orion a dnes patří pod skupinu Nestlé, přichází na sociální sítě se spotem laděným na slunečný a letní Karibik. Tento komunikační koncept využívá Nestlé úšpěšně poměrně dlouhou dobu. Reklama má dát najevo spojení, že pouhé kousnutí do nových exotických příchutí Margot navodí exotickou atmosféru.  

Margot to vychytala – vedle tak slabých spotů, jako jsme viděli dneska, působí naprosto geniálně. Na herečku měl být větší záběr, s detailem obličeje, protože tohle video je, přátelé, do newsfeedu Facebooku a tam je potřeba, aby bylo poznat hned od počátku, že je krásné. Na Česko vysoký nadstandard.
Marek Prchal

Další reklama z nekonečné řady ‚kousl/a jsem si a svět kolem se rozzářil‘. Tentokrát obzvláště špatně provedená.
Martin Charvát (Konektor)

Byl bych opatrný s těmi palmami, když zrovna vrcholí palmoolejová krize.
Tomáš Mrkvička

No vidíte – uděláte lidem ze zimy léto, a stejně budou furt mluvit o tom, že tam je ten ten palmový olej.
Jarek Komárek

Není nic lepšího než Push the button for the drama a tím bych tento věk jakoby autentických videí ukončil. Tohle video se ani nesnaží přinést něco nového a snad i počítá s tím, že to žádná pecka nebude. Jestli mě to mělo přenést do tropů, tak je mi pořád šeredná zima.
Ondřej Souček (Luftballon)

Oceňuji zejména tu realističnost a implicitní přihlášení se k odkazu Dogma 95. Navíc se mi zrovna nedávno stalo úplně to samé! Jen místo tyčinky jsem si cestou žižkovskými ulicemi otevřel lahváče a… no prostě Žižkov…
Jan Javornický

Já bych se nebál takové překvapení udělat skutečným lidem – ne hercům. Autentické reakce by byly mnohem silnější, otázka však je, zda by pak nemuselo být mnohem zajímavější i to ‚překvapení‘.
Martin Světlík (Symbio Digital)

3. Hašlerky se vrací na obrazovky (11 %)

Legendární bonbóny Hašlerky se vrací s reklamou na televizní obrazovky poprvé od roku 1998. Jejich spot má diváky informovat především o nových formátech, které Hašlerky nabízejí. Příkladem jsou bonbóny se sníženým obsahem cukru nebo balení v krabičkách. Reklama má navázat na dlouholetou tradici Hašlerek, zároveň ale přinést omlazení a inovaci. Je cílená na muže i ženy ve věku 30 až 50 let. Kampaň pro Nestlé připravila agentura JWT. 

‚Buďte sami sebou, kdykoliv máte chuť.‘ Tak teď už bez vtipnejch průpovídek. Nula. Anebo, tedy, můžu něco připsat, aby řeč nestála. Lidi, co nejsou sami sebou, ocení bonbón. Tedy, to je insight, přátelé. Navrhuju celou kategorii insightů zrušit, slovo nepoužívat a tvářit se, že nikdy neexistovalo.
Marek Prchal

Značku omladíme, když si zatancujeme. Značka s takovým jménem a tradicí si zasloužila, aby se nad ní někdo zamysel. Nestalo se.
Martin Charvát (Konektor)

Generické roztančené reklamní štěstí zaměnitelné naprosto s čímkoli. Je vždycky smutné, když je packshot z celé reklamy to nejzajímavější.
Tomáš Mrkvička

Je to strašné. Ještě, že aspoň ta holka je hezká.
Jarek Komárek

Tohle by měla být zakázaná reklama. Zjevně jde o propagaci jakési halucinogenně-povzbuzující drogy, kterou je hašlerka napuštěna. Jdu si koupit hašlerku, ale jestli to nebude takhle fungovat, chci peníze zpátky.
Ondřej Souček (Luftballon)

Mám takový pocit, že heslo ‚buďte sami sebou‘ jsem jen za poslední měsíce slyšel a viděl v tolika rozličných reklamách na cokoli jako stejnou či neodlišitelně jinou verzi ústředního hudebního motivu.
Jan Javornický

S takhle silnou značkou bych čekal víc ‚brand unique‘ řešení. Kromě lokace spotu do bylinkové zahrady je to generická reklama na cokoliv.
Martin Světlík (Symbio Digital)

4. Kuchařová proti inkontinenci (11 %)

Miss World 2006 Taťána Kuchařová se stala tváří kampaně na užívání vložek MoliMed společnosti Hartmann-Rico proti inkontinenci. Tímto spotem modelka zahájila plánovanou dlouhodobou spolupráci, jejímž účelem je upozorňování na zdravotnická témata. Tato reklama je zaměřená na seniory. „Je skvělé, když se mladá a mediálně známá žena, která by se podobnými problémy nemusela zabývat vůbec, rozhodne pomoci,“ vysvětluje angažmá modelky Andrea Pisingerová, brand manažerka Inkontinence CZ ze společnosti Hartmann-Rico. 

Táňa promluvila o inkontinenci – a že nám toho řekla! Předpokládám, že neví, jaký to je, takže četla napsaný text. Je to samozřejmě fenomenální. Při představě, že by se takto dal udělat jakýkoliv spot – Táňa, anebo kdokoliv, sedí a hovoří – mi vyvstal na čele ledový pot. Ne, to kecám. Nevyvstalo mi nic. A proto dostává nulu.
Marek Prchal

Dobře vybraná osobnost pro testimonial, o které se ví, že se problémům starých lidí věnuje dlouhodobě. Ovšem provedení je zoufale nudné, bez jakékoliv invence a myšlenkového či filmařského vkladu. I testimonialy se dají dělat dobře.
Martin Charvát (Konektor)

Protože kráčet znamená žít? Táňa na štafličkách? Proboha, proč? Inkontinence je téma, které si říká alespoň o pořádnou strategii, když už ne o zajímavou kreativitu. Nechat to odvyprávět stárnoucí missku s blbým lipsyncem? Slabší nápad už nebyl?
Tomáš Mrkvička

Kráčet znamená žít? To se mi nespojuje s ‚lehkým únikem moči‘, na což je produkt určen. Šlo by pracovat s insighty, kterých je určitě hodně. Klidně by v reklamě mohla hrát i Kuchařová. V téhle verzi jí ovšem vůbec nevěřím, že zrovna ona by mi v tomhle mohla poradit.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tady chybí už jen ta skvrna na džínách a je to komplet. Protože kráčet znamená žít!
Jan Javornický

Je tam řada exekučních problémů vycházejících z potřeby na dvaceti vteřinách odkomunikovat ambasadorku, brand image i produkt. A v takhle těžké kategorii pracovat vlastně bez insightu, to se ty postoje budou měnit těžko.
Martin Světlík (Symbio Digital)

5. Pojišťovna láká cizince (9 %)

Dceřiná společnost Všeobecné zdravotní pojišťovny, Pojišťovna VZP, spustila na sociálních sítích kampaň propagující pojištění pro cizince žijící v Česku. Kampaň poběží do března. Celou kampaň včetně produkce spotu připravila agentura Ad-Sound z Hradce Králové. „Na Facebooku jsme vytipovali zhruba až 500.000 lidí, kteří mluví jiným než českým jazykem, ale žijí v Česku. Kromě toho chceme posílit nasazení spotu i na YouTube a připravujeme se k jeho spuštění na sociální síti Vkontakte.com, která je velmi progresivní v Rusku, abychom podchytili i lidi, co přišli do Česka například z Ruska nebo z Ukrajiny,“ řekl Tomáš Tuček, specialista online marketingu Ad-Sound. 

Pokračujeme v přehlídce souborů ochotnického divadla, které k nám dorazily ze všech koutů naší krásné vlasti. Publikum se nedostavilo, jak už tomu bývá.
Marek Prchal

Cizinci pracující v naší zemi se v zásadě dělí na dvě skupiny. Velice dobře placené špičkové odborníky a velice špatně placené gastarbeitry. Tahle reklama nepřesvědčí nikoho z nich. Vyhozené peníze.
Martin Charvát (Konektor)

Nemám přesnou představu o cílovce, ale upřímně doufám, že se k nám nechystá větší množství lidí, kterým by tohle připadalo vtipné.
Tomáš Mrkvička

Dobře, kdybychom byli v Afghánistánu, beru, že si mě někdo splete se psem a odveze mě na veterinární ambulanci. Tam je to to vtip. V našich podmínkách tomu nevěřím, ani když to má být komedie. Jiný script prosím.
Ondřej Souček (Luftballon)

Dvě stě zhlédnutí na YouTube je rozhodně dobrý základ pro virál! Posíláme gratulace do Hradce Králové i do pojišťovny.
Jan Javornický

Dobrej a relevantní produkt. Ale problém přece není v tom, že vás někdo poveze do nemocnice na dvoukoláku. Problém je v tom, že budete dlužit půl milionu za operaci. Takže těsně vedle.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Renesance české komedie!“ Trojan s T-Mobile zas triumfují

$
0
0
trojan

Ivan Trojan jako primář kliniky T-Mobile.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 5. týden 2016

  1. Saatchi & Saatchi: Klinika inovativní péče / Ivan Trojan (56 %)
    klient: T-Mobile
  2. Konektor: Já jsem tady novej (34 %)
    klient: Díky, trenére
  3. VCCP: Legenda o zemi brambůrkům zaslíbené (29 %)
    klient: Intersnack
  4. VCCP: Amica – ladí se životem (29 %)
    klient: Amica
  5. Sazka: Nastartujme zdravý pohyb dětí (18 %)
    vlastní tvorba

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. T-Mobile vtrhl na kliniku (56 %)

Telekomunikační operátor T-Mobile představil na internetu první spoty z nové kampaně, v níž bude od 1. února propagovat internet na doma. Děj nových televizních spotů se přesune na kliniku. K Ivanu Trojanovi v roli primáře se přidal Václav Neužil. Kampaň poběží do konce března v televizi, na internetu, v outdooru, v retailu a budou ji provázet i BTL aktivity. Kreativní koncept připravila tradičně Saatchi & Saatchi, BTL a retail má na starost Havas Worldwide Prague. Nové spoty režíroval Tomáš Bařina v produkci Boogie Films, kameramanem byl Jan Velický. Coby klinika posloužila tvůrcům knihovna v Hradci Králové.

Po té, co nabrala s Tomášem Bařinou dech v druhé půli agentské série, je kampaň T-Mobile pořád lepší a lepší. Devadesát vteřin jednoho vtipu musí nakonec rozesmát každého. Trojan je samozřejmě skvělý, ale ostatní herci mu zdatně sekundují. Lidi to budou mít rádi, značce to pomůže a i nějaké to produktové sdělení (‚něco o internetu a rodině?‘) to nakonec doručí.
Tomáš Mrkvička

‚If it ain’t broke, don’t fix it.‘ Pokud to lidi ještě opravdu baví (což nedokážu říct), tak proč ne?
Will Rust

Tomu říkám renesance české komedie! Je to krásně absurdní a přitom poetické, tak jako Adéla, Saxana nebo Mráček. Myslím, že tahle sága by si zasloužila převést na filmové plátno. Samozřejmě můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Svěží závan cynismu se prohnal přes Roztyly a hned to jde! ‚Teď to nesu na dětský‘ je nejlepší hláška od dob ‚Pojď mi hop‘. Rodina je pak čistá kreativní onanie neukojeného kopíka. Pro což mám pochopení.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Je pozoruhodný, že Saatchi, který pojedou spoty pro český T-Mobile brzy už deset let, mě dokážou shodit ze židle – a jsou jediný. Furt. Jasně, měli slabší období, měli období velkejch nápadů, chvílemi naprostou hlušinu, nicméně teď jsou zjevně zase v laufu. Fascinující. Respekt.
Marek Prchal

Když se konečně smířím s faktem, že tohle bude vždycky o dvojsmyslech, tak mi malování přijde dokonce i fajn. Rodina už méně, až moc mi připomíná Cimrmana, a na toho se nesahá.
Klára Palmer

2.  Díky, trenére hledá vítěze (34 %)

Druhý ročník sociálně-sportovního projektu Díky, trenére vyzývá k nominování obětavých trenérů, kteří pracují s mladými lidmi. Činí tak prostřednictvím online videa, mimo jiné s hlasem Martina Dejdara. Kampaň běží na Stream.cz a na sociálních sítích. Video bylo natočeno během skutečných tréninků a účinkují v něm noví malí svěřenci trenérů nejrůznějších sportů. Přes jednoduchou webovou aplikaci může kdokoli – dítě, rodič, fanoušek, jiný trenér – poděkovat trenérovi dětí a mládeže za jeho práci. Zároveň ho tím nominuje do odborného hodnocení, ze kterého na konci roku vyjde nejlepší trenér dětí a mládeže u nás napříč všemi sporty. Kampaň připravila agentura Konektor. 

Tohle je spot, který do konce vydrží jen rodiče těch dětí, co v tom hrály. I když možná ani v to bych nedoufala.
Dora Pružincová

Jednoduché, hezké, opravdové, milé. Jestli jsou to opravdu malí sportovci z ulice, tak někteří z nich by se měli rozhodně měli nechat zapsat v castingové agentuře. Moc nechápu tu aktivitu, ale reklama na ni je dobrá. (Opravte si na webu ty zdeformované fotky, vždyť je to ostuda!)
Tomáš Mrkvička

A takhle by reklama Sazky mohla vypadat, kdyby využili reklamní agenturu.
Will Rust

Dobrý den, já jsem z toho nějakej zmatenej. Díky obětavé práci trenérů začínají se sportem desetitisíce dětí? Nezačínají se sportem děti spíš kvůli obětavé práci rodičů, babiček, dědečků a všech, kdo se dětem věnují, než přijdou do sportovního klubu? Jsem rodič a zásluhu si nechci nechat vzít.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tady není vůbec nic navíc! To je taková úleva!
Martin Světlík (Symbio Digital)

Dobrý den, já jsem tady nová, co že s tím mám dělat?
Klára Palmer

3. Brambory glosují historii (29 %)

Intersnack, výrobce chipsů Bohemia Chips, spustil v Česku a na Slovensku novou kampaň na značky Bohemia a Slovakia, kterou připravila VCCP Praha. Novou kampaň povedou dvě postavičky.“Vracíme se tam, kde to všechno začalo (tedy na pole), a to zábavnou formou, která ke kategorii slaného snackingu patří,“ prohlašuje Ondřej Široký, marketingový leader Intersnacku. Kampaň režíroval Michal Žabka v produkci Punk Film, loutkoví hrdinové vznikli podle výtvarných návrhů VCCP a oživilo je studio Animation People.

Je to takové… neslané nemastné.
Dora Pružincová

Nápad nic moc, ale alespoň to vypadá dobře.
Will Rust

Tentokrát mě VCCP nezklamalo. Je to vtipně a trefně napsaný dialog. Jdu si to pustit ještě jednou, protože mě to baví. Tohle není můj vítěz týdne jenom kvůli T-Mobilu.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tváří se to jako velký humor, a přitom ho tam vlastně moc není. Takže chápu, ale nebaví.
Martin Světlík (Symbio Digital)

4. Amica ladí do spektra barev (29 %)

Výrobce domácích elektrospotřebičů Amica spustil 1. února novou kampaň, kterou připravila agentura VCCP Praha.“Kuchyň už dávno není jen místo, kde se vaří, jí a myje nádobí. Dnes v tomto otevřeném prostoru pracujeme, probíráme nejdůležitější rodinná rozhodnutí, hrajeme si dětmi nebo sledujeme filmy. Spotřebiče musí umět všem těmto situacím vyhovět,“ tvrdí Henri de la Barre, planning director VCCP Praha. „Pestrobarevností života v kuchyni“ se podle něj inspiruje také vizuální styl kampaně. První fáze kampaně bude nasazena na internetu a v televizi.

Koncept v pohodě, škoda, že se z některých exekucí ke konci už trochu vytrácí.
Dora Pružincová

Kreativní nápad fajn, originální a zajímavý. Strategicky taky fajn. Akorát z toho nějak málo lezou ty spotřebiče. Když jsem to sjel poprvé, měl jsem pocit, že Amica dělá kuchyně. Pokud mám v kategorii méně známou značku, soustředil bych víc pozornosti na její výrobek. Voiceover je zbytečně patetický, ale to už je skoro rukopis VCCP.
Tomáš Mrkvička

Říka se, že hovno se leštit nedá, ale tady se to docela povedlo.
Will Rust

Z těchto reklam jsem se nedozvěděl nic nového. Jenom, že trouba je velká, myčka tichá a lednice chladí. Na VCCP mi to připadá trochu moc konzervativní.
Ondřej Souček (Luftballon)

Naprosto správný insight. Skvělý vizuální nápad. Akorát to podle mě měl někdo včas zahodit s tím, že aby to vypadalo fakt dobře, bylo by na to potřeba asi tak třikrát víc peněz.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Spoty jsou celkem osvěžující, tedy co se komunikace kuchyní týče. Printy už tolik ne. Respektive vůbec.
Klára Palmer

5. Sazka podpoří sport dětí (18 %)

Sazka spouští novou komunikační kampaň z oblasti firemní společenské odpovědnosti, která se zaměřuje na podporu dětského sportování. Kampaň poběží po celý rok 2016, odstartovala koncem ledna úvodním minutovým image spotem, který zastřešuje celé téma. Během roku pak plánuje vypustit ještě další taktické dvacetivteřinové spoty, které se zaměří na konkrétní projekty. Spot režíroval Tomáš Řehořek, v reklamě si zahrálo celkem 95 dětí převážně ze sportovních klubů. Kreativa vznikla inhouse bez využití reklamních agentur.

Chápu ustarané výrazy rodičů. Kdyby se moje dítě pokoušelo hrát archivní sportovní přenosy ovladačem od konzole, asi bych ho taky co nejrychleji vzala ven.
Dora Pružincová

Který z WTF momentů vyzvednout dřív? ‚Chtěli jsme tam mít gameplay, ale EA nám nedali licenci’? Nebo hereckou etudu proměny emocí z ‚to mám ale šikovného synka‘ na ‚to jsem ale kráva’? Nebo textařskou perlu ‚nastartujme zdravý pohyb dětí’? Udělat takhle zajímavé téma tak placatě a neumětelsky, to už chce talent.
Tomáš Mrkvička

‚Kreativa vznikla inhouse bez využití reklamních agentur.‘ Další argument pro nás.
Will Rust

Líbí se mi insight. Virtuální versus opravdová vítězství. Každý rodič chápe, o co jde. Osobně bych se snažil vyhýbat těm prvoplánovým emocím a spíš trochu rozvinul příběh.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nechápu ten tklivý tón. Má mi být líto kluka, co hraje doma hokej na Playstation, že neběhá venku? No tak to samozřejmě není a nebude.
Klára Palmer

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Univerzita nemá být primárně lifestylová volba“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 6. týden 2016

  1. VUT v Brně: Nejsem idol (55 %)
    vlastní tvorba
  2. TL5 Digital: Řekni to po svém (30 %)
    klient: Milka
  3. Comtech: To dá rozum, děti (20 %)
    klient: Hero Czech
  4. Zaraguza: 6 triků, jak do dětí dostat polévku (17 %)
    klient: Nestlé
  5. RMP: Vitalitou k rodinné pohodě (17 %)
    klient: Nestlé

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. VUT chce opravdové nerdy (55 %)

Petra Brodilová a Adam Hrubý

Petra Brodilová a Adam Hrubý v kampani VUT

Hlavní myšlenka nově spuštěné kampaně VUT v Brně je, že není důležité co máte v šatníku, ale v hlavě, a právě tím chce univerzita ke studiu nalákat letošní maturanty. VUT opět sáhlo po netradiční formě oslovení této cílové skupiny. “Momentálně zaznamenáváme roky s výraznějším demografickým propadem počtu maturantů. I proto považujeme za důležité oslovovat tuto skupinu co nejefektivnější formou. A to už dávno podle nás nejsou letáčky,” vysvětluje prorektorka pro marketing a vnější vztahy Irena Armutidisová.

Ve speciální videích v kampani vystupují Jan Balabán, Lukáš Štěpánek, Petra Brodilová, David Grudl, Marek Prchal, Jakub Macek, Jiří Fiala či Vanda Klestilová. Nová kampaň s názvem Nejsem idol vychází z pozorování současných společenských a módních trendů, hlavním kreativcem je Adam Hrubý. Hlavními hrdiny letošní kampaně jsou studenti VUT. “Součástí myšlenky odpoutání se od falešných idolů bylo i zapojení idolů skutečných. Studentů, kteří mají nápady, jdou si za svým, můžou být vzory pro středoškoláky,” doplňuje Pavla Ondrušková z odboru marketingu a vnějších vztahů VUT.

VUT budovalo mýtus nerdů, teď bourá mýtus nerdů. Zase o krok napřed. Děláš to dobře, VUT. Jenom tomu tentokrát chybí větší švih a lepší zpracování. A web je vcelku o ničem.
Martin Charvát (Konektor)

Jo. Tohle je kampaň, jak má být. Nejvíc se mi líbí, že je to postavené na poctivém reklamním základu a jako reklama se to přitom vůbec netváří. Kdyby mně bylo osmnáct, tak jdu na VUT. Mimochodem můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Laťka je vysoko. Ale tohle je zase dobrý. Byť ‚jen‘ dobrý.
Tomáš Mrkvička

Jasně, že je lehký oslovit konkrétně definovanou cílovou skupinu. Jasně, že je lehký ji oslovit, když je mladá a nonkonformní a chytrá. Ale tohle je nejen svižný, ale vlastně i hluboký a líbí se mi to.
Tomáš Belko

Adam Hrubý je napřed, a to je velká zbraň kampaní VUT.
Jan Javornický

Nezlobte se, ale podle mě by univerzita neměla být primárně lifestylová volba. Jak říká přímo v kampani Jakub Macek: ‚Podbízení se nerdům na akademickou půdu prostě nepatří.‘ A můžete stokrát říkat, že to neděláte, ale vy to děláte, přátelé.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Ááá, to je tak osvěžující tohle sledovat! Zábavný, chytrý, sebeshazující tak akorát. Jenom mrtvý ryby plujou po proudu a VUT je sakra živá štika. A jestli budu někde předstírat chytrýho a mluvit o Neumeierově Zig Zag, tak tohle je super domácí příklad.
Jakub Plášek (Cocoon)

2.  Milka ukázala na slavné páry (30 %)

Necelé dva týdny před Valentýnem spustila Milka svojí kampaň pro zamilované. Tento americký svátek se značce podařilo v Čechách úspěšně domestikovat. V letošním roce dostala kampaň název Řekni to po svém. Cílí hlavně na mladé ve věku 19 do 25 let. Poprvé je kampaň realizovaná pro celý region střední Evropy. Hlavním motivem kampaně jsou tentokrát zámky lásky v různých zpracováních -Romeo a Julie, Adam a Eva, Sissi a Franz a další. Kreativní koncept pro nás, všechny naše sousedy, Maďarsko a Pobaltí vytvořila pražská agentura TL5 Digital ve spolupráci s agenturami PR.Konektor, Konektor Social a mediální agenturou Carat. Výsledky průzkumu o lásce, který ke kampani patří, bude probírat Leoš Mareš ve své Ranní show na Evropě 2. Oproti loňsku bude kampaň mnohem více vidět i na menších sociálních sítích. Milka plánuje ve větší míře využít Instagram a nově také připraví valentýnskou story na Snapchatu.

Jeden z valentýnských plakátů Milky

Jeden z valentýnských plakátů Milky

 

Jeden z valentýnských plakátů Milky

Jeden z valentýnských plakátů Milky

 

Jeden z valentýnských plakátů Milky

Jeden z valentýnských plakátů Milky

 

milka2

Valentýnská kampaň Milky navazuje na minulý rok

Asi je těžké přijít na toto téma s něčím novým. Ale personifikované zámky? Letenští superheroes TL5 mají, myslím, na víc.
Ondřej Souček (Luftballon)

Zámečky lásky prosím ne. Fakt ne.
Tomáš Mrkvička

Líbí se mi ta hravost, interaktivita, to, že Milka to trpělivě drží delší dobu. Líbí se mi ta exekuce. Jen ty slogany mě připadají moc násilný, vytažený z paty trošku, sorry.
Tomáš Belko

Obraz Sissi šeptající Franzovi ‚Ty jsi ten největší řízek v celé Vídni‘ je moje nová fantazie odsouvající vyvrcholení.
Pavel Fuksa

Tohle je ryze subjektivní, ale Valentýn mě nebaví, Milka podle mě není čokoláda a malování srdíček ani jedno z toho určitě nezachrání.
Jan Javornický

Skvěle odvedená, poctivá práce. Jednoduché, hravé, silná symbolika, dobrá exekuce. Co chceš víc?
Martin Světlík (Symbio Digital)

‚Zámek jsme zvolili proto, že se jedná o symbol, který lidé používají pro vyjádření lásky přirozeně a sami od sebe.‘ Podle všeho dělám něco celou dobu špatně a měla bych teda letos vyrazit do železářství. Jen aby už ty zámky nebyly vyprodaný.
Klára Palmer

Přes svoji totální antipatii k tomuhle marketingem importovanému svátku musím uznat, že Milka to dělá moc šikovně. Je to na značku, Valentýna to nijak extra netlačí, vizuály mají vtipné sdělení… cílovka se nepochybně chytí. Slušná práce.
Jakub Plášek (Cocoon)

3.  Sunárek dává rozum (20 %)

Výrobce dětské výživy Hero Czech spustil nový televizní spot značky pevné stravy pro batolata Sunárek s názvem To dá rozum, děti. Spot běží v Česku a na Slovensku a představuje s nadsázkou šikovné děti ve školce. Kampaň připravila agentura Comtech, podle níž jde o první krok v nové komunikaci značky.

Co dá rozum? Komu, kde? Jak to souvisí s produktem a s vtipem, na kterém je reklama postavena? To mi tedy rozum nebere.
Martin Charvát (Konektor)

Holčička zařve jak lev, kloučkovi se zavlní vlasy ve větru. To je ten pověstný ‚creative magnifier’? V tom případě si z toho beru, že Sunárek obsahuje minimálně jeden anabolický steroid a tážu se proč holčička neukázala kloučkovi i bicák.
Ondřej Souček (Luftballon)

Já nevím. O produktu jsme se nedozvěděli nic. Scénka s dětmi ok, ale chtělo to mnohem líp natočit.
Tomáš Mrkvička

Solidní nápad, na tuhle komoditu vcelku odvážnej, ale na můj vkus moc nažehlená a přebarvená exekuce. Klient chce všechno barevné a pozitivní a lev nesmí zařvat zase moc, aby se matkám nesrazilo mlíko… úplně to slyším.
Tomáš Belko

Špatné postsynchrony, chlapeček-debžot a drobnost na konec, neexistující propojení s produktem. To rozum vážně nedává.
Pavel Fuksa

Zajímavé ztvárnění kulturní tradice přírodních národů po dobrém jídle si pořádně říhnout. A s malými dětmi, takže je to roztomilé!
Jan Javornický

Líbí se mi komiksově dotažený vtip s lvím řevem. Sdělení je ale hodně podprahové. Spíš intuitivní. Nebo žádné – jak myslíte.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Cože? Co? Jestli nemají aspoň 30s spot, kde by mně, natvrdlému, ukázali, o co jde, tak mi to rozum nedává. Oproti Maggi je to aspoň mírně vtipné, takže 10 % za Terezčino uáááá.

Jakub Plášek (Cocoon)

4. Maggi ukazuje polévkové triky (17 %)

Značka Maggi z portfolia společnosti Nestlé odstartovala rok 2016 novou kampaní na své polévky. Děti v ní hodnotí triky rodičů, kteří se je snaží přemluvit k jedení polévky. Značka se tím snaží komunikovat kvalitu svých ingrediencí, toto sdělení je určeno primárně matkám. „Od roku 2016 jsou produkty Maggi očištěny od všech nepřírodních surovin. Jsou skutečně vyrobeny jen z kvalitních ingrediencí. A proto jsme je chtěli konfrontovat přímo s dětmi a vyvolat tak diskusi s maminkami,“ uvedl kreativní ředitel Zaraguzy Jan Jelínek. Kampaň běží na YouTube, Facebooku a na webu Maggi, kde si matky mohou zažádat o produkty.

Děti hodnotí triky rodičů. Celé to mlčky sleduje jakási vyjevená paní ve vloženém okně. A my sledujeme tu paní. To je dada.
Martin Charvát (Konektor)

Triky, jak dostat žvanec do svých dětí, jsem dávno vyčerpal a uvítal bych nějaké. Já, rodič, chci ale obecné rady, ne ty, které jsou spojené pouze s nějakou písmenkovou polívkou pro hasiče. (I) proto jí dětem nekoupím.
Ondřej Souček (Luftballon)

Děti hrajou fajn, ta myšlenka mi nepřipadá úplně nosná. Děti komentují triky, jak do nich rodiče chtěli dostat polévku, aby se ukázalo, že kvalita produktu nejsou žádné triky? Hlavní trik podle mě je, že polívku z pytlíku jedí děti. O to asi šlo.
Tomáš Belko

Vypočítávat triky, jak do dětí dostat polévku za dozoru toporné a hyperpopisné nevlastní Big Mother v rohu, abychom nakonec prozradili, že vařit z tradičních ingrediencí není trik? Panebože. Možná je maminka hluchoněmá…
Pavel Fuksa

Je to složitá věc, v době přející všemožným kulinářům, farmářským trhům a kultu kvalitních čerstvých surovin propagovat pytlíkové polévky. A tak se musí nasadit nejtěžší kalibr – děti a vzorky zdarma! To by v tom byl čert, aby to nezabralo!
Jan Javornický

Dobře zvolený formát, ale i tady jsou vidět některé jeho typické exekuční neduhy – za všechny jmenujme fakt přehranou maminku. Druhá věc je, že reakce děti jsou takové nijaké, což vyvolání diskuze taky moc nepomůže.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Nezlobte se na mě, ale tenhle trik vůbec nechápu. A soudě podle výrazu, paní v rohu taky ne.
Klára Palmer

No panečku, to bude úplná diskuzní smršť mezi maminkami a Maggi. Pravda, je sympatické, že se Nestlé nesnaží přesvědčit, že polévka z pytlíku je to nejlepší, co se dá dětem uvařit, ale proboha jak tahle umělá scénka rádoby ze života pomůže ‚zlepšit vnímání produktového portfolia Maggi’?
Jakub Plášek (Cocoon)

5. Benu dala prostor lékárníkům (17 %)

Poslední lednový týden odstartovala nová kampaň lékáren Benu. Hlavním motivem je pohled do zákulisí života lékárníků. Tvůrci kampaně se rozhodli vyměnit herce za opravdové pracovníky lékáren. Na nich a na jejich rodinách je kampaň založená. Sdělením spotu je, že stejně dobře, jako se lékárníci Benu starají o své blízké, postarají se i o jejich zákazníky. Značka představila nový claim: Vaše zdraví si bereme na starost. „Za svou více než dvacetiletou kariéru v reklamě byl tenhle projekt naprosto výjimečný. Měli jsme možnost nahlédnout nejen do zákulisí lékáren, interních procesů nebo motivačních schémat, ale dostali jsme se až k rodinám samotných lékárníků. Díky tomuto natáčení profese lékárníků v mých očích neuvěřitelně stoupla,“ uvedl k vývoji kampaně Ondřej Křišťan, kreativní partner agentury RMP, která kampaň vytvořila. 

Tak co tu máme všecno špatně: strašlivě umělohmotné prostředí a akci v lékárně. Opravdové lidi mluví herci. Jen dva. Ženský hlas zvládne mluvit hned za tři různé reálné paní. A jaký oslí můstek vede od blízkého příbuzného k zákazníkovi v lékárně? Pro jistotu žádný.
Martin Charvát (Konektor)

Dokumentární záběry ze života lékárníků? Já tomu říkám těžce vykonstruovaná idylka. Chybí mi insight, a že těch insightů spojených se zdravím je.
Ondřej Souček (Luftballon)

To je nějaký remake reklamy Coopu z před cca deseti lety? Příšerný. Po všech stránkách.
Tomáš Mrkvička

Připadá mi to celý trochu naivní. Ta síť se snaží komunikovat v televizi, protože to udělala konkurence. Chce být emocionálnější, což je šlechtí, ale já pochybuju, že lidi chodí do lékárny kvůli tomu, že patří k síti, která tvrdí, že mají prima lidi. Lidi chodí za roh k sympatickýmu lékárníkovi a k jaký síti patří, je nezajímá, pokud nenabízí něco konkrétního. Myslím, že to nebude moc fungovat.
Tomáš Belko

Chytí rybu – nechytí rýmu. Tohle je ‚nejsilnější‘ propojení mezi příběhem lékárníka a zákazníka v celé kampani. Tvůrcům doporučuji jednorázově 10 g Nembutalu rozpuštěných ve sklenici vody, ráno nalačno.
Pavel Fuksa

Asi nikoho nepřekvapí, že lékárníci jsou rádi, když nás sklátí choroba či jiné zdravotní obtíže, a navštívíme je v jejich lékárnách, místech setkávání ztrápených, posmrkávajících lidí. Ale když už snaha o autentičnost, určitě by se to mohlo obejít bez té kašírky.
Jan Javornický

Ta reklama je hodně slávistická. Rozuměj sešívaná. Rozuměj – ty dvě půlky, které by měly fungovat jako paralela a jeden celek, fungují lépe každá sama o sobě. Možná bych to rozstříhal. Ale záběry jsou to hezké.
Martin Světlík (Symbio Digital)

Takže když někomu ukážu pár záběrů ze svého soukromí, bude ze mě důvěryhodnější dodavatel. Bezva, zkusím to na nejbližším tenderu.
Klára Palmer

Je to pravda – není to pravda? Představit zaměstnance jako skutečné lidi, kteří žijí ve světě spolu s námi a ukázat tak značku jako autentickou součást reálného světa sice není žádná převratná novinka, ale pořád je to hezký koncept; asi bych jen ubral na reklamní exekuci záběrů, hlavně těch z lékárny.
Jakub Plášek (Cocoon)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Equě se pohádkami s Vojtkem povedlo odlišit se“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 7. týden 2016

  1. Proboston Creative: Pohádky/Roman Vojtek (30 %)
    klient: Equa bank
  2. WMC Grey: Teď se můžete přírodě podívat do očí (26 %)
    klient: PRE
  3. Young & Rubicam Praha: Dodáváme energii českému filmu (25 %)
    klient: RWE
  4. Zaraguza: Čokoláda hraje / Monkey Business (22 %)
    klient: Nestlé
  5. Nydrle: #jsmekrasne (16 %)
    klient: Unilever

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Equa bank se inspirovala pohádkou (30 %)

Ježibaba, kouzelník, princezna, dvanáct měsíčků a další pohádkové postavy se zhmotnily v novém dlouhodobém reklamním konceptu banky Equa. První kampaň s motivy známých pohádek spustila banka ve středu 10. února. Protagonistou kampaně je herec Roman Vojtek. Kampaň běží na televizních stanicích skupin Nova, Prima a Barrandov a ve stanicích zastupovaných mediálním zastupitelstvím Atmedia. Připravila ji agentura Proboston Creative, která střídá dosavadního partnera banky Dream Studios. Online reklama poběží v několika formátech především na iDnes.cz a Seznam.cz, banka počítá i s využitím RTB. Tisková média kampaň pomíjí, banka je hodlá využít jen okrajově. „Lidé mají pohádky spojeny s pozitivními emocemi, proto věříme, že tímto propojením budeme banku prezentovat jako přátelskou, otevřenou a důvěryhodnou,“ dodala Henrieta Arslanová, marketingová ředitelka Equa bank. Spoty byly natočeny v produkci Savage v režii dua Wolfberg, tedy Přemka Ponáhlého a Jana Kalvody.

Já prostě zbožňuji všechno, co točí Wolfbergové. Do takové hloubky, že je mi původní nápad a scénář úplně jedno, což v tomhle případě sedí.
Will Rust

Equa bank se tímto asi celkem povedlo odlišit se. Našli si svůj chlíveček, svou perníkovou chaloupku. Ale to je jenom první krok. Jsem zvědav, kolik jim perník dodá energie do další práce.
Jan Javornický

Tohle je ale únavná strategie. Hodná malá banka versus zlá velká. Nebylo by možno přijít s něčím objevnějším? Ale natočené je to hezky.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tvrdit, že tohle je koncept, je taky docela slušná pohádka. Koncept tam totiž žádný není, je to jen využití formátu pro poměrně komplikované vysvětlení nabídky. Na druhou stranu, je to aspoň dobře natočený.
Klára Palmer

Pohádka o dvanácti měsíčkách je nejvíc! Absolutní insight ve třech slovech! Za to bych snad odpustil, i kdyby v tom hrál Roman Vojtek.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Přirovnávání svých produktů k záporným pohádkovým postavám nikoho nepřesvědčí o tom, jak dobrý váš produkt doopravdy je.
Troy Palmer

2. PRE využívá vztahu k přírodě (26 %)

Společnost Pražská energetika nově nabízí proud výhradně z obnovitelných zdrojů energie, jehož výroba přírodu šetří. V nové kampani od WMC Grey proto využila zvířat (vlk, rys, sýček, vydra), což má evokovat spojení s přírodou. Kampaň využívá především podsvícených vitrín, direct mailu, webů a míst prodeje. 

Kampaň PRE propagující ekoproud

Kampaň PRE propagující zelený proud

 

Rys ostrovid

Rys ostrovid

 

Sýček obecný

Sýček obecný

Škoda, že ten arťák z Greye, který dělal plakát pro Star Wars, se nepodílel na tomto. Zajímavý nápad, mizerná exekuce.
Will Rust

Kdyby k tomu aspoň byl slogan, který se mnou o milimetr hne. Teď se můžete přírodě podívat do očí. Nevím proč. Nevím, zdali chci. Měl bych chtít? Dívat se do očí vlkovi ve mě nevzbouzí žádnou emoci.
Marek Prchal

Krásný příklad toho, že dobré fotky zvířat a přírody vůbec se dají použít v podstatě pro libovolné sdělení a furt na nás budou fungovat.
Jan Javornický

Výrazné, jednoduché vizuály, které berou vítr z plachet reklamám na neziskovky. Dlouho jsem hledal chybičky a nenašel ani jednu. Můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Já teda nevím, školy nemám, ale jak přesně se v elektrické síti odděluje ten krásný zelený ekoproud od obyčejného, špinavého, uhelného proudu? Jinak exekuce dobrá, to ne že ne.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Ne spotřebitel, ale dodavatel energie by se měl hlavně starat o tom, jestli se může podívat přírodě do očí. Pravděpodobně existuje lepší způsob, jak spotřebitelům komunikovat ekologické výhody vašeho byznysu.
Troy Palmer

3. Herci pro RWE šroubují žárovku (25 %)

Bolek Polívka, Marie Doležalová, Barbora Seidlová, Lukáš Pavlásek, Hynek Čermák, Josef Polášek, Miroslav Donutil a další herci se představují v nové kampani RWE na podporu české kinematografie. Její základ tvoří spot připomínající blížící se předávání výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev. Ve spotu nechybí ani tváře RWE Jarmil Škvrna a Lukáš Příkazký. Spot běží se sponzorským vzkazem od 22. února v České televizi a v televizích Nova, Prima, Barrandov a Óčko. Na kanálu RWE na YouTube bude ke zhlédnutí prodloužená verze spotu s bonusovými komickými výstupy. Podpora této kampaně proběhne i na Facebooku. „LED žárovka jako produkt sehrála roli v naší předchozí kampani, a i nyní odkazuje na službu pronájmu LED žárovek,“ tvrdí Václav Podzimek, customer communication manažer RWE. Televizní spot totiž tentokrát vysvětluje, kolik herců je potřeba k jejímu zašroubování. 

Milý. Akorát nevím, co jsem z toho měl vzít!
Will Rust

Nějak mě to strašně sere. Možná proto, že to mlaská. Ale to bych překousnul, kdyby se bylo na co dívat. Samoúčelná etuda, která nesděluje nic. Herci hrají na takovou lepší trojku. RWE, přejmenujte se, nevím, co znamenáte (a nemáte to ani ne webu), a jste divní, cizí, i když jste si tady koupili elitu.
Marek Prchal

Kdyby to celý skončilo před tím pádem z koně, bylo by to vážně dobrý. Proč mají všichni pocit, že je potřeba dorazit pointu nějakou řachandou, která by nepřekvapila ani Bustera Keatona?
Jan Javornický

Nejen že se občas opije prezident, teď je to i v reklamě. Žijeme v zemi, kde je pořádná ožíračka normou. Let’s face it. O hodně raději bych viděl, kdyby se výkvět českých herců zkouřil šumavskou ganjou. V tom by byl aspoň názor.
Ondřej Souček (Luftballon)

Když chcete dělat vtip se žárovkou, nechte to aspoň udělat Saatchi. To je taková ta vtipná agentura, co umí tenhle žánr jako nikdo jinej.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Špatný vtip se slabou pointou. Největší škoda je, že takto skvělí herci nepředvedli svůj talent.
Troy Palmer

4. Monkey Business hrají pro Studentskou pečeť (22 %)

V nové kampani značky Orion společnosti Nestlé slouží čokoláda Studentská pečeť jako hudební partitura. „Zjistili jsme, že díky mixu arašídů, želé a rozinek má každá Studentská pečeť na zadní straně jinou podobu, a když si přes ni dáte pomyslnou partituru, tak vám každá čokoláda přehraje originální skladbu,“ popisuje Jan Jelínek, kreativní ředitel agentury Zaraguzy, která kampaň vytvořila. „Přehrát si čokoládu“ je možné na mobilním webu Čokoláda hraje. Každá příchuť „hraje“ jiný žánr, například mléčná přehraje funk a hořká romantický pop (hudební podklady skládali Roman Holý Mašout Hekela). Kampaň podpořila hudební skupina Monkey Business – představí píseň, jejíž hudbu „skládala čokoláda“. Kromě podpory v online prostředí se kampaň objeví i v televizi, rádiu a uvedením limitované edice do obchodů. 

Studentská práce.
Will Rust

Mám takovou podivnou slabost k řemeslu a nevirtuálnímu světu, takže jsem vážně doufal, že si budu moci zastrčit dráty do čokolády a měřit výskyt oříšků a dalších ingrediencí třeba ohmy, čímž vznikne ta notová osnova. Na to bych doma klidně vyhradil zásuvku!
Jan Javornický

Mám radši insighty konzumentů než produktů, ale tady dělám výjimku. Dokonce uvažuju, že bych si Studentskou pečeť koupil a vyzkoušel, jak to funguje.
Ondřej Souček (Luftballon)

Když máte nápad, který kulhá na obě nohy, dejte tam známou kapelu, třeba si toho nikdo nevšimne.
Klára Palmer

Čokoláda, která hraje? To jsem musel vyzkoušet! No. Hodně to svítí a blejská, ale jsem si na 99 % jistej, že ta hudba nemá s reálnou tabulkou čokolády nic moc společnýho. Ale rád se nechám od kolegů ze Zaraguzy nad jejich algoritmem přesvědčit.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Spojení mezi hudbou a čokoládou je slabé a uměle vykonstruované.
Troy Palmer

5. Dove chce změnit české ženy (16 %)

Značka Dove z portfolia mezinárodní společnosti Unilever spustila v Česku a na Slovensku kampaň, nazvanou #jsmekrasne. Hlavním bodem kampaně je stejnojmenný web, jehož prostřednictvím chce Dove přimět ženy ke snížení kritického hodnocení vůči sobě a vybídnout je k vnímání vlastní krásy. Dove chce podle své proklamace inspirovat novým lokálním projektem Češky ke změně. Kromě webu a online komunikace běží kampaň také v tisku, využívá PR aktivity a sociální média, konkrétně Facebook a Instagram, kde si ženy mohou ozdobit své profilové fotografie zlatou holubicí Dove a dát tak vědět, že jsou si už vědomy své krásy. Projekt vyvrcholí v září 2016, kdy Dove vyhlásí, kolik českých žen si je už vědomo své krásy. Kampaň zahrnuje i některá netradiční média, například outdoor plochu s počítadlem. Digitální komunikaci zastřešuje agentura Nydrle. Kampaň běží od 1. února do 30. září.

Kampaň Dove #jsmekrasne

Kampaň Dove #jsmekrasne

Řekni, jak jsi krásná, a vyhraj sprchový gel. Přes tisíc respondentů. Real beauty po česku.
Will Rust

Já nevím jak vy, ale já jsem se pochopitelně ihned hrdě přihlásil, že jsem krásná. A co bude dál?
Jan Javornický

Powerpoint advertising v syrové podobě. Tento reklamní směr se vyznačuje nízkými produkčními náklady, odfláklou grafikou a těžkopádnými texty.
Ondřej Souček (Luftballon)

Na první pohled jednoduchá kampaň navazující na dlouhodobou komunikaci značky. Na druhý pohled už se ale vtírá klasická otázka: ‚A komu tím prospějete?‘
Klára Palmer

Vždycky jsem si říkal, že reklamy na Dove se musí dělat úplně samy. Evidentně ne. Btw, jedna z těch momentálně 2044 krásných českých žen jsem já.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Právě jsem si musel zkontrolovat v kalendáři, jestli je opravdu rok 2016. Dove přišel poprvé s tímto nápadem v roce 2004. Možná už je to tak dlouho, že zapomněli, které kampaně dělali předtím?
Troy Palmer

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Živým mouchám od Ogilvy tleskám vestoje“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 8. týden 2016

  1. Ogilvy & Mather: Moucha (63 %)
    klient: Art Movement, Galerie hlavního města Prahy, TIFF
  2. Young & Rubicam: Sami jsme byli uprchlíci (33 %)
    klient: UNHCR Central Europe
  3. Arnolds Milano: Tajemství / Lenka Krobotová, Jaroslav Plesl (25 %)
    klient: Karlovarské minerální vody
  4. Wunderman: Ford Army (25 %)
    klient: Ford Motor Company
  5. Blažek: Pro muže s příběhem / Leoš Mareš (21 %)
    vlastní tvorba

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 12 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Ogilvy dala do vitríny živé mouchy (63 %)

Výstavu s názvem David Cronenberg: Evolution podpořila kampaň, jejíž klíčový vizuál tvořil nápis ze živých much na krvavě červeném pozadí. Vitrína se živými mouchami v pasáži Lucerna vydržela jen čtyři dny a na nátlak veřejnosti musela být odstraněna. Součástí kampaně je televizní spot, jehož protagonistkami jsou opět mouchy. Vizuál nafotil Tomáš Třeštík, spot vznikl v režii Zoom Films Production, za rádiovým spotem stálo Studio Beep. Oběma propůjčil svůj hlas herec Hynek Čermák. Kampaň připravila agentura Ogilvy & Mather. Televizní spot vysílá České televize, rozhlasovou kampaň uslyší posluchači Evropy 2 i dalších rádií. Výstavu dále podpoří citylighty a rolling boardy umístěné po Praze. Výstava začala 19. února a poběží do 17. července v domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze. Jejími pořadateli jsou organizace Art Movement společně s Galerií hlavního města Prahy a TIFF (Toronto International Film Festival).

Kontroverzní reklama na výstavu Davida Cronenberga musela být odstraněna

Kontroverzní reklama na výstavu Davida Cronenberga musela být odstraněna

Vše bylo už řečeno. Osobně se přikláním spíše k moucholáskařům. A mít radost z toho, jakou to vyvolalo debatu? To snad ne.
David Suda (WMC Grey)

Tahle kampaň má všechno. Za mě jasný vítěz týdne a adept na nějaké menší mezinárodní kreativní ceny. (A to i přesto, že já bych byl z morálních důvodů proti.)
Tomáš Mrkvička

Tvůrci téhle reklamy dobře věděli, že se v příštím životě narodí s křídly a složeným okem… Za tu legraci to ale určitě stálo.
Lukáš Hvozdecký

Když něco podobného udělal Damien Hirst, bylo to považováno za umění. Pokud to samé – a sakra hodně dobře! – udělá reklamní agentura, stejní lidé, kteří tleskali Hirstovi, ji budou kritizovat z pozic… Koho vlastně? Ochránců těch odporných much? Je to naprostá pecka a já Ogilvy tleskám vestoje. Za tohle si zaslouží obdiv a ode mě 95 %. Proč ne rovnou 100? Protože jsem to nedělal já a závist je smrtelnej hřích.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Já mám pro mouchy velké pochopení. Kdysi jsem se pokoušel jednu letecky přepravit z Indie v krabičce od zápalek. Ale i když jsem jí vybavil občerstvením a pravidelně ji zásoboval vodou, někde v devíti tisících skonala. Smrt mouchy se mě tedy bytostně dotýká a to je právě dobře, protože Cronenberg chce, aby na nás jeho filmy takto působily. Můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Když děláte reklamu na výstavu kontroverzního umělce, je načase zapojit kontroverzi a konceptuální umění. Dokonce reklama stažena na žádost veřejnosti! Co víc si přát. Ale chtělo by to kolem toho trochu větší mediální rozruch.
Martin Charvát (Konektor)

Ogilvy se to povedlo, kromě reklamy na výstavu, o které by jinak nikdo nevěděl, vlastně docela neškodným způsobem nastřelit skutečně závažné téma – kde je hranice morální zodpovědnosti reklamy? Za mě čistá 100.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Buď tu budeme mít reklamy, o kterých se budeme bavit, a nebo třeba i hádat, nebo se budeme moci bavit akorát o tom, že tu žádné takové reklamy nejsou a k diskusi zvou snad jen leda ty vyloženě blbé.
Jan Javornický

Super nápad i provedení. Fotograf zbytečný, ale co už.
Pavel Fuksa

Mě osobně to nepohoršuje, ani nevzrušuje, protože ten nápad není nic novýho. Ale pozornost to přitáhlo, tak proč ne.
Dora Pružincová

Mnoho povyku pro nic aneb můžeme být rádi, že nedošlo na Nahý oběd. Pokud by byl zpracován ve stejně doslovném duchu, mohlo to v tom CLV vypadat mnohem hůř.
Klára Palmer

Velmi přesné vyjádření k nechutné povaze jednoho z jeho nejslavnějších filmů. Ta děsivost, když si uvědomíte, jakou dokonalou pozornost to přitahuje. Podobné provedení už v umění bylo, ale komerčně na veřejném prostranství to dělá kampaň o tolik efektivnější. Skvělá práce!
Troy Palmer

2. OSN agituje kvůli migrační krizi (33 %)

Kampaň Sami jsme byli uprchlíci dramatizuje příběhy třech nejodvážnějších útěků z ČSSR v období komunismu a reaguje na současnou debatu kolem migrace. Pro Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ji připravila komunikační agentura Young & Rubicam. Online a kinospot je minutovou rekonstrukcí útěku Josefa Hlavatého, který v osmdesátých letech přeletěl hranice na vlastnoručně postaveném rogalu se svým tříletým synem na zádech. V režii Martina Krejčího se v hlavních rolích objevili Adam KrausJana Krausová. Spot produkovala společnost Stink Daniela Bergmanna. Reklama běží například v pražských artových kinech Aero, Bio Oko a Světozor. Na spot navážou od začátku března tiskové inzeráty, které vyprávějí příběhy dalších dvou útěků. Rudolfa Krejčího, propašovaného za hranice v rakvi zahrabané ve vagonu plném uhlí, kam ho ukryl jeho otec, a Roberta Ospalda, který se dostal ven po drátech vysokého napětí. Fotografického zpracování kampaně se ujal Miro Minarových. Kampaň zahrnuje i rádiový spot.

Perfektně odvyprávěná odzbrojující myšlenka. Bravo.
David Suda (WMC Grey)

Hezké obrázky. Ale dost těžko by se hledala horší strategie. Ostatně komentáře na sociálních sítích to demonstrují jasně. Kromě obohacení agenturních portfolií tahle věc nepřinese nikomu nic dobrého.
Tomáš Mrkvička

Docela pěkně natočená… lež jako věž. Je mi líto tvůrců, že svůj (nepochybný) talent propůjčili této neomarxistické, barvotiskové propagandě. Srovnávat hordy statisíců barbarů valících se Evropou zcela nelegálně (hlavně) do Německa a Švédska jen za sociálními dávkami, navíc v převážné většině z kultur, kde je žena považována za věc a majetek a nezahalená za kurvu, s tím, že kdysi tady přes železnou oponu (nebo Berlínskou zeď) utíkali lidi ze stejného civilizačního okruhu s touhou pracovat a uplatnit se, je trapné, naivní, dětinské a strašně to smrdí.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Uprchlík je tady, uprchlík je tam, uprchlík je všude, kam se podívám. Akorát, že ho u nás nikdo neviděl. Insight, že všichni jsme byli jednou uprchlíci, není objevný. V televizi už nám to řekl Schwarzenberg i další emigranti. Tohle naší bázlivou antiuprchlickou většinu národa nepřesvědčí. Ale natočené je to parádně, to klobouk dolů.
Ondřej Souček (Luftballon)

Dobře vybraný příběh, pěkně natočeno. Je dobře, že se někdo o něco takového pokouší. Ale současnou veřejnou diskusi to nezmění ani o píď. Tu vstřícnou stranu to utvrdí v tom, že oni jsou ti dobří. Tu odmítavou stranu to ještě více naštve a zatvrdí. Takže ke skutečnému řešení problému to nakonec nepřispívá. Pokud tedy hodnotím tři základní komponenty reklamy: strategii, myšlenku a provedení, strategie je zde mimo.
Martin Charvát (Konektor)

Je to samozřejmě hrozně krásný. Jen si myslím, že lidé, kteří dnes nechápou uprchlíky, ani předtím nechápali emigranty – protože to přece byli „ti, kteří utekli a nás tu nechali“. A tím pádem se možná hrůzostrašně míjíme účinkem.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Pěkný, na ceny akorát. Storytelling, mantra posledních ročníků Cannes – ano, bolavé téma – ano. Porotci už žhaví čtečky čárových kódů a accounti doklady o nasazení spotu.
Pavel Fuksa

Krásně natočený, ale naprosto bez pointy. Respektive chápu, co tím chtěli autoři říct, ale způsob, kterým to říkají, je srozumitelný jen pro lidi, kteří takovéto vysvětlování většinou vůbec nepotřebují.
Klára Palmer

Jestli bylo záměrem spotu vytvořit pocit empatie lokálních obyvatel s imigranty, vytvořilo to opačný účinek.
Troy Palmer

3. Magnesia s Krobotovou a Pleslem (25 %)

S předáváním výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev se už desátý rok tradičně pojí televizní spoty značky Magnesia z produkce Karlovarských minerálních vod. V letošní kampani účinkují loňští držitelé Českého lva a zároveň kolegové z Dejvického divadla Lenka Krobotová a Jaroslav Plesl. Otázky, na které herci museli odpovídat bez jejich předchozí znalosti, spolupřipravoval herec a režisér Jiří Havelka. Spoty režíroval opět Karel Janák. Série spotů se rozběhla 22. února na hlavních televizních stanicích, zároveň budou spoty promovány i na YouTube. Jejich hlavním motivem je letos tajemství. V uplynulých ročnících se ve spotech objevili například Tatiana Vilhelmová, Ivana Chýlková, Anna Geislerová, Ivan Trojan,Jan Budař, Kryštof Hádek či Karel Roden.

Z konceptu se stává koncept zajetý. Žádná pecka, stačí vydržet a opakovat. Plesl hezky hraje.
David Suda (WMC Grey)

Přestože herci jsou tentokrát menší hvězdy, má to zase příjemně nenucenou atmosféru. Formát je osvědčený, oceňuji provázání videí na YouTube. Jen ten první spot je trochu moc na sílu o produktu (a úplně zbytečně).
Tomáš Mrkvička

Ještěže skvělí herci dokážou udělat koukatelnou zábavu i z průměrného scénáře.
Lukáš Hvozdecký

Lenka Krobotová a Jaroslav Plesl jsou skvělí herci a zasloužili by si lepší scénáře. Tohle mě nějak… nudí. Příště nám zavolejte do Saatchi, my se na to mrknem.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

‚Viď, mámo, ty herci z Prahy sou ale vtipný.‘ Včera jsem viděl Domácí péči a s pár výhradami musím uznat, že je to dobrý film s dobrými hereckými výkony. Tohle proti tomu vypadá jako z jiného světa. Je to totiž určené spíš pro diváky filmů typu Babovřesky či Kameňák a o nich, chvála Bohu, Český lev není.
Ondřej Souček (Luftballon)

Magnesia se vrátila k rychlým hereckým ‚soubojům‘. Prima. Jen jsou letos nějak méně rychlé a místy je to až příliš popisné a chtěné.
Martin Charvát (Konektor)

Provázání videí na YouTube má velkou výhodu, že se snadno a za pár vteřin proklikáte i na mnohem zábavnější kousky, které Magnesia připravila v letech minulých.
Jan Javornický

Pět minut přemýšlení na gauči Klippan a půl hodiny vyhrazených na natáčení. Voni jsou voba herci, ty udělaj nějakou prdel a pak se to nějak sestřihá. Výsledek je více než trapný, od první vteřiny se mi kroutí oči dovnitř hlavy.
Pavel Fuksa

Pořád ten stejný formát, který funguje.
Dora Pružincová

Říká se, že není třeba měnit to, co funguje. Mám ale pocit, že tenhle koncept se měl vyměnit už tak tři ročníky zpátky.
Klára Palmer

Koncept nutně potřebuje změnu. To, co mělo být spontánními komentáři, je velmi zřejmě předepsaný scénář.
Troy Palmer

4. Americký Ford s českou armádou (25 %)

Kampaní Ford Army startuje partnerství automobilky Ford a Armády České republiky, respektive tuzemského ministerstva obrany. Pilotní komunikaci projektu, kterým chce Ford podpořit členy i veterány české armády, vytvořila agentura Wunderman. Založila ji na vojenské stručnosti a typickém vzoru maskování. Inspirovala se přitom v USA, kde se Ford dlouhodobě snaží být partnerem ozbrojených složek i dalších veřejných institucí. V Česku se Ford novou kampaní obrací na veterány s nabídkou vozů zlevněných až o 23 %. Wunderman kromě webu připravil bannery a propagační materiály pro dealerství.

Z kampaně Ford Army agentury Wunderman

Kampaň Ford Army agentury Wunderman

 

Kampaň vznikla ve spolupráci s ministerstvem obrany

Kampaň vznikla ve spolupráci s Ministerstvem obrany

 

Z kampaně Ford Army

Z kampaně Ford Army

Jeden vizuál jsem nepochopil, musel jsem prohlédnout celou sérii (a přečíst explikaci).
David Suda (WMC Grey)

Jako marketingová strategie to může být zajímavé, ale kreativně je to placka.
Tomáš Mrkvička

Já teď začal po třinácti letech zase trochu řídit, a tak poznám automatickou převodovku v parkovací poloze. Takže trochu tápu, k čemu vlastně vyzývá ten rozkaz v headlinu, ke stání?
Lukáš Hvozdecký

Standard.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Konečně se v reklamě objevila Škoda Henlein se zabudovanou plynovou komorou a kulometem na střeše. Myslím, že alespoň Čtvrtníček musí mít z tohoto vizuálu radost.
Ondřej Souček (Luftballon)

Pěkný standard tiskové inzerce. Pochvala před nastoupenou jednotkou.
Martin Charvát (Konektor)

Tenhle model určitě skvěle funguje v USA, protože tam jsou vojáci národní hrdinové. Ale u nás, kde nejběžnější synonymum pro vojáka je zelenej mozek? Jsem hodně zvědavej, podle mě to skončí velkou irelevancí.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Zajímavá cílová skupina, skutečný insight možná bude pestřejší, než naznačuje exekuce. Ale dobrý. Snad na těch fordkách nebude taky otočná věž s kanónem.
Jan Javornický

První nápad polokreativních mozků pro zelené mozky: pojďme tam někam prsknout maskáč. Nevadí, že je jiný, než používá česká armáda, osleplí veteráni si stěžovat nebudou.
Pavel Fuksa

Kdo je tady cílová skupina? Pokrytí auta maskáčovou barvou, protože je tu spojení s armádou, není moc nápadité.
Troy Palmer

5. Blažek naposled s Leošem Marešem (21 %)

„Není důležité rozhodnout se správně, ale nepochybovat o svých rozhodnutích“ nebo „V záhybech tvojí košile jsem objevila svoje vlastní sebevědomí“ zní v nové reklamě oděvní firmy Blažek na kolekci jaro/léto 2016, v posledním spotu, v němž hlavní roli má moderátorLeoš Mareš. Ten hraje mlčky, v průběhu spotu je slyšet jen ženský hlas, a to herečky Hany Igondy Ševčíkové. Spot je možné vidět na televizních stanicích skupiny Nova a objevil se také na Blažkově webu, na Facebooku a na Instagramu. Kampaň natočil a scénář k němu napsal Jakub Jahn a v divácích má „probudit sebedůvěru, odhodlanost a odvahu nebát se vrhat do věcí po hlavě“. „Inspiroval jsem se vztahem muže a ženy, chtěl jsem do jedné minuty dostat příběh celovečerního romantického dramatu. Je to vlastně trailer na film, který prožívá každý, kdo je upřímně zamilovaný. A také jsem chtěl udělat video, které bude vyprávět žena, abychom mužům připomněli, proč dává smysl oblékat se jako pravý muž,“ popisuje režisér Jahn. Ten s Marešem pro Blažka natočil reklamní filmy pro tři předchozí kolekce. 

Nový fashion film už postrádá nadsázku předchozího. Škoda. I tak ale stále platí, že to byl pro Blažka dobrý tah Marešem.
David Suda (WMC Grey)

Co… to… je? Vizuály na novou kolekci se mi fakt líbily, těšil jsem se, jak jim pochválím i to video a… To jako fakt? Rád bych to okomentoval v detailu, ale nemám sílu si to pustit ještě jednou. Naprostý bizár.
Tomáš Mrkvička

‚V záhybech tvojí košile jsem objevila svoje vlastní sebevědomí.‘ To jste nemuseli.
Lukáš Hvozdecký

Zívačka. Chtělo by to lepší text. Poetičtější. Víc sexy. Víc tragickej. Tohle je strašně banální. A přitom stačilo zavolat Petra Stančíka (loňský držitel Magnesia Litera za prózu) a on by vám to napsal.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Tohle je parodie, jak má být. ‚Vyprávěl jsi mi o vzniku vesmíru‘. To přece nemůže být myšleno doopravdy. Pokud to tedy neříká dcera o svém otci. Já zrovna včera před spaním vyprávěl své pětileté dceři o sluneční soustavě a bylo to moc milé. Akorát pochybuji, že by dceruška ráno objevila v záhybech mé košile víc než drobečky od večeře.
Ondřej Souček (Luftballon)

Někdo (nevím kdo) nám vypráví něco o svém partnerovi. Asi o Leošovi, když ten je pořád v záběru? Je to fajn, ale zbytečně složité. Minulé kolo bylo lepší.
Martin Charvát (Konektor)

Videobanka, Leoš Mareš v obleku a copy, které je podle mě kulturně trochu mimo. Pokud to má být poslední kampaň s Leošem, pak se můžeme s klidem těšit na další koncept.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Po výtečném loňském kousku se ukázalo, že v záhybech košile zbyl ještě jeden scénář…
Jan Javornický

Tyvole. Propadáme se hlouběji a hlouběji do Jeskyně debility a Močálu chybějícího nápadu.
Pavel Fuksa

Pokus o světový styl fashion reklam, kterému bohužel ještě trochu šmrncu chybí.
Dora Pružincová

Roden, Dobrý, Hádek, dokonce i Kraus by v tomhle patetickém vyznání byli uvěřitelnější. Mareš zkrátka ne.
Klára Palmer

Další reklama užívající Leoše Mareše v tom stejném stylu. Už je v reklamách tak převyužívaný, že by mohl sloužit jako reklamní kulisa.
Troy Palmer

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Když spot s hipstery, ať je pořádně zahipstříno“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 9. týden 2016

  1. Triad Advertising: Chceš kafe (34 %)
    klient: Tchibo Praha
  2. Comtech: Obědy pro děti… Firmy pomáhejte s námi (32 %)
    klient: Women for women
  3. Zonky: Zonkyho premiéra (28 %)
    vlastní tvorba
  4. Scholz & Friends Praha: Zkrátka filmy (23 %)
    klient: iShorts
  5. Triad Advertising: Vraťte se do dětství (18 %)
    klient: Nestlé

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Tchibo ironizuje kávovou kulturu (34 %)

Nápojová společnost Tchibo Praha spustila v pátek 26. února v Česku novou online kampaň na kávovary Cafissimo Tuttocaffé. Podobně jako před nedávnem kavárenský řetězec Crosscafe si i Tchibo utahuje z „kávové kultury“ a zdůrazňuje údajnou jednoduchost přípravy kávy. „Je to prostě kafe. Nechceš ho složitě připravovat. Nechceš být otrokem kávovaru. Nechceš si na nic hrát,“ tvrdí kampaň, která zatím zahrnuje čtyři různé exekuce reklamních spotů. Ty ironizují složitou přípravu kávy. Kampaň připravila agentura Triad Advertising, spoty režíroval Adam Vopička v produkci Andflux Creative. Směřována je zejména na Facebook a YouTube, podporují ji i bannery. Její hlavní část poběží do 20. března.

Jako hrdý majitel vacuum potu a několika dalších kávových udělátek bych se mohl cítit být dotčen, ale nejsem, jako reklamní počin se mi to líbí. Je to vtipné, velmi dobře natočené a protože si mainstream ještě nestačil všimnout, že střílet do hipsterů už není cool, bude to i fungovat. Takže palec nahoru. (Promiň, Petře.)
Tomáš Mrkvička

Vydařená reklama postavená na dobrém vhledu, baví mě a dobře funguje.
Jana Kubištová (Budvar)

Chtělo by to větší nadsázku. Běžnému hipsterovi ani nestihne dojít, jestli ho ta reklama adoruje, nebo jestli si z něj dělá legraci.
Martin Charvát (Konektor)

Kluci hipsterský si natočili videjka. Akorát já bych očekával, že správný hipster odmítne komerční kapsle a udělá si kafe podle sebe. Tudíž tomu vůbec nevěřím. Vlastně nevím, co se mi mělo říct. Prostě nic, možná. Ale vždycky někdo musí vyhrát, takže tohle je můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Příliš popisné, předvídatelné. Na webu ta sdělení fungují skvěle, ve spotu klopýtají za tím, co už divák vidí. Hipsteři – no dobrý, ale je jich tam málo. Když už spot s hipstery, tak ať je pořádně zahipstříno. S tímhle by vás v Bistru 8 nepochválili.
Marek Prchal

Proč né. Trochu mi akorát nesedí, jak je to cool natočený a přitom si to z něčeho utahuje.
David Suda (WMC Grey)

Líbí se mi práce Adama Vopičky. Mají švih, ať už je koncept jakýkoli. Na konci jsem se dost těšil na drsoně, který si nasype kafe přímo do pusy a zaleje horkou vodou. A ony kapsle.
Pavel Sobek

Postavit se proti davu ‚kafenácků‘ už sice není objevná cesta, ale pořád může být zajímavá, zábavná i provokativní. Tedy přesně taková, jako tyhle spoty nejsou.
Jan Javornický

Skuteční milovníci kávy její přípravě čas věnují rádi, takže tohle srovnání nestaví kávovar do nejlepšího světla. A hlavně, koho dneska ještě zajímají hipsteři?
Troy Palmer

2. Obědy pro děti oslovují firmy (32 %)

Jaroslava Obermaierová, Václav Neužil, Ondřej Malý a Filip Kaňkovský jsou protagonisty nového spotu projektu Obědy pro děti obecně prospěšné společnosti Women for women. Spot režíroval Jiří Mádl v produkci Funny Bunny Films. Celá kampaň je tentokrát pojata jako B2B a cílí na firmy, ale i na jejich zaměstnance. Poběží na internetu, konkrétně na YouTube, facebookové stránce projektu a formou direct e-mailu. Cílem celého projektu je pomoci ženám, popřípadě mužům s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci, v důsledku čehož nemohou například hradit dětem školní obědy. Potřebným dětem, které vytipovávají ředitelé škol za spolupráce pedagogů, mohou být z příspěvků projektu uhrazeny obědy do konce školního roku. Pomoc je podle Women for women poskytována výhradně prostřednictvím základních škol, popřípadě školních jídelen, které jsou samostatné příspěvkové organizace, na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem a pomoc nemohla být zneužita. Přímo rodinám dětí příspěvky nejdou. Projekt je celorepublikový a může se do něj přihlásit jakákoli základní škola z Česka. Novou kampaň připravila agentura Comtech. 

Skvělé téma, skvělá, potřebná kampaň. A k tomu dobře natočený, dobře vymyšlený spot. Co víc si přát? Je to významný posun oproti loňsku, kdy se nás snažili přesvědčit, že na školním obědě potká člověk hlavně přátelství a lásku.
Tomáš Mrkvička

Začátek je zbytečně dlouhý a funkčně zbytečná je i neotesanost kuchaře, jinak ale úderný spot. Fakta šokují, spot funguje. Ještě tak vymyslet pokračovací kampaň pro rodiče, kteří nedovolí dětem tuto pomoc přijmout.
Jana Kubištová (Budvar)

Bohulibá činnost, ale… Youtube a facebook jako B2B kanál? No, nevím, nevím.
Martin Charvát (Konektor)

To je scéna jako z Ženy za pultem. Úplně se v tom ztrácí naléhavost problému a navíc je to kolektivně příšerně zahrané.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tohle muselo mít minutu? Utrpení, ale ani ne pořádné.
Marek Prchal

Seriálová komedie se vzkazem, že každé desáté dítě se nenají mi trochu nejde dohromady.
David Suda (WMC Grey)

Na začátku jsem si fakt hrozně přál, ať je to super. Ať mě rozsekají. Protože děcka by bez oběda být neměla. Reklamě možná lajk nedáte, ale třeba přispějete, až tohle dočtete. A vo to tu de.
Pavel Sobek

Ne, že by úmysl nebyl chvályhodný. Dožvýkal jsem jelení klobásu, pustil si to znovu a furt nějak nevím…
Jan Javornický

Hodně komplikovaný způsob, jak doručit jednoduché sdělení. Pokud se někomu takovéhle přirovnání zdá jako dobré řešení, má diváky pravděpodobně za hlupáky.
Troy Palmer

3. Zonky startuje na obrazovkách (28 %)

Půjčkový crowfunding Zonky uvádí svou první televizní reklamu. Spot, ve kterém si paní Magda chce půjčit na karavan od lidí, režíroval Ben Tuček v produkci Zdeňka JanáčkaZonky byl na trh uveden loni v červnu, jeho klíčovou osobností je bývalá šéfredaktorka iHned.cz Lucie Tvarůžková

Tyhle ‚startupové‘ reklamy jsou specifické tím, že v nich prostě musíte strávit většinu času vysvětlováním produktu a vytvářením důvěry. Tady se to daří a není to nudné ani blbé. Magda sice trochu vypadá jakože patří k Vesmírným lidem a obešel bych se i bez těch koz, zadků a kotníků, ale v principu ok. Nenadchne, ale ok.
Tomáš Mrkvička

Skvělý nápad, bezvadný slogan. Spot sám v začátku trochu fádní, pak už to jde. Zebra na konci je naprosto mimo, i když chápu záměr, v exekuci to skřípe. Víc než spot zaujme samotná myšlenka.
Jana Kubištová (Budvar)

Další demo neboli demonstrace produktu. Nic proti demu, když je udělané dobře. Ale toto?
Martin Charvát (Konektor)

Ukažte mi příběh. Opravdový příběh o ženě, která toužila po karavanu a pořád ho nemohla získat. Tu jí do toho vlezlo těhotenství, tady pohřeb, pořád něco. V bance na ní kašlali, až jednou potkala… Ne prosím, tu opilou zebru vyřadit z příběhu. Potkala chlapa, který ten karavan už měl. A když nikoho z karavanem nepotkáte, jděte si půjčit do Zonky atd atd atd. Prostě příběh.
Ondřej Souček (Luftballon)

Zonky podle mě ve spotu skvěle vybralo karavan jako produkt, který nutně nepotřebujete, je to trochu luxus, ale užitečný. S výběrem produktu tahle půjčka stojí a padá. Ale dal bych tam víc těch dětí, je to totiž hlavně pro ně. Tu chodící zebru bych dal definitivně do CENZUROVÁNO, protože to není charakter, ke kterému by si člověk byl schopen vytvořit vztah – nemá totiž žádné vlastnosti.
Marek Prchal

Produktové demo u nového produktu je celkem logické. Co říkáte na top shot herečky ve vaně?
David Suda (WMC Grey)

Zonky štěstí slyším zpívat v každém z nás… Lidi udělali reklamu pro lidi. Je jaká je. Jít do agentury by jim asi přišlo jako jít do banky.
Pavel Sobek

Paní Magdě se podařilo vybrat na karavan, gratulujeme! A držíme palce Zonky, ať se podaří vysvětlit potenciálním dlužníkům i věřitelům, že je to bezva věc a že by obě strany měly umožnit té třetí na nich něco vydělat. Třeba už příště.
Jan Javornický

Existuje nespočet způsobů, jak tuhle službu zajímavě představit. Tohle není ani jeden z nich.
Troy Palmer

4. Zkrátka krátké filmy s iShorts (23 %)

Agentura Scholz & Friends i letos připravila kampaně pro večery krátkých filmů iShorts. Každá projekce měla svůj venkovní plakát, tiskovou inzerci, animovanou upoutávku pro kina a silnou podporu na sociálních médiích. Hlavní aktivitou iShorts jsou pravidelné projekce nejzajímavějších zahraničních a českých krátkých filmů, které probíhají v několika městech v Česku a na Slovensku. Program každé projekce je sestaven na určité téma. V podzimní a zimní sezóně se představily nejlepší české, evropské a mexické „kraťasy“, filmy zamilované, hororové i sci-fi. Většina projekcí byla vyprodána.

Plakát ke kampani pro krátké filmy iShorts

Plakát ke kampani pro krátké filmy iShorts

To ale už bylo, ne? Ale pěkné to je.
Tomáš Mrkvička

Vizuálně sympatické, čistá práce, ale kopírování nápadů nepodporovat. Co na to řekne režisér posledního budvarského spotu Honza Bubeníček?
Jana Kubištová (Budvar)

Výtvarná hříčka ve stylu československých filmových plakátů šedesátých a sedmdesátých let. Myšlenka nula.
Martin Charvát (Konektor)

Když máte festival krátkých filmů, očekával bych vyloženě ulítlou kreativu. Krátké kalhoty, srdce, hlava, na který se promítá nějaká mapa… To je ono? Že, ne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Krása, ale v té angličtině je to proč? Kvůli Zlínu, Olomouci, anebo Jablonci? Ach ano, jistě to bude Jablonec! Tam si na to potrpí.
Marek Prchal

Na filmový festival krátkých filmů bych očekával větší odvaz.
David Suda (WMC Grey)

Nezaměřit se na komunikaci toho, že jsou filmy krátké, mi přijde fajn. Arťáka v agentuře to určitě bavilo. Silnou inspirací byl nejspíš obchod se starými filmovými plakáty Terryho ponožky.
Pavel Sobek

Plakáty vcelku fajné, ač lovím v dávných vzpomínkách, že snad bývávalo lépe. Ale tak trochu je rozhýbat mi přijde málo a u filmařů i škoda.
Jan Javornický

5. Granko připomíná retro časy (18 %)

Česká značka instantního kakaa Granko a reklamní agentura Triad Advertising spustily digitální kampaň s názvem Vraťte se do dětství. Agentura propaguje retro obaly Granka, které budou k dostání v obchodní síti Ahold, krátkými stop motion videi, ve kterých se objevují hračky ze 70. a 80. let. Triad Advertising celou digitální kampaň vytvořil ve své inhouse produkci s původní kreativou. Kampaň v průběhu následujících týdnů poběží na Facebooku a Instagramu v Česku i na Slovensku. „Naše interní produkce zapracovala původní kreativu a technika stop motion nám připomíná časy, kdy reklamě kraloval pan Vajíčko,“ tvrdí Petra Jankovičová, managing director Triad Advertising.

Když s retro výrobky přišel Lidl, tak to bylo zajímavé. Podruhé už to zas tak zajímavé není. Reklama samotná je fór pro lidi z branže. Já to ocením, ale pochybuji, že by ten metahumor nějak významně fungoval na normální spotřebitele.
Tomáš Mrkvička

Sentiment, to je, oč tu běží. Nic o produktu a po sté čirá retro mánie. Netvrdím, že mě jako pamětníka nebere pohled na baculaté miminko z mého dětství. Ale kakao určené výhradně pro dospělé pamětníky? Ale dětem pamětníků je dvacet a víc, kupují ještě kakao? Body navíc za rozpočtovou úspornost spotu.
Jana Kubištová (Budvar)

To fakt nebyly peníze na něco lepšího? Nebo aspoň nápad?
Martin Charvát (Konektor)

To Granko vypadá jako zemina a zeminu já jíst nebudu. Navíc mi přijde podezřelá strategie. Já bych chtěl vidět Granko v nové roli, jak se vypořádalo s dnešním světem. V týhle reklamě se jenom srabácky vrací tam, kde se nic nedalo zkazit. Mimochodem jsem cílovka.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tohle se líbí i mojí ženě, nevím, co dodat. Asi řeknou ostatní kolegové spousty svých pravd, tak ani nemusím. Snad jen, že se mi povedlo koupit v Supraphonu DVDčko s 80 minutami starých reklam. Běžte si tam pro to.
Marek Prchal

‚Vraťte se do dětství‘ ke Granku sedí. Ale jestli to není málo, jenom to postaru exekuovat.
David Suda (WMC Grey)

Vzpomněl jsem si, jak jsme jezdili s tatrovkou po pískovišti a pak měli plnou pusu písku. Nostalgie po dětství by mohla mít větší grankogrády.
Pavel Sobek

Pan Vajíčko by možná byl spokojen… Někdo další?
Jan Javornický

Retro je to dokonalé, ale ti, kdo ho ocení, si už Granko pravděpodobně nějaký ten pátek kupují. Je nostalgie vážně to jediné, co stojí za zmínku?
Troy Palmer

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Že by na účtech nezbylo na pořádnou kampaň?“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 10. týden 2016

  1. Agrofert: Spočítáno (26 %)
    vlastní tvorba
  2. Gambrinus: Plzeňským hrdinům (24 %)
    vlastní tvorba
  3. DDB: Díky, že jste s námi (21 %)
    klient: McDonald´s
  4. Dva roky ve vládě (18 %)
    klient: ČSSD
  5. Publicis Praha: Plyn z první ruky (17 %)
    klient: Moravské naftové doly

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 11 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Agrofert to má spočítané (26 %)

Kampaň Agrofertu je prý reakci na politické útoky na firmu

Kampaň Agrofertu má být reakci na politické útoky na firmu

 

Billboard Agrofertu

Billboard Agrofertu

Koncern Agrofert současného ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše spustil 1. března po celém Česku marketingovou kampaň s názvem Spočítáno. „Kampaň je reakcí na neustálé politické útoky na naši firmu. Často se objevují nepravdivé informace o tom, jak Agrofert vydělává na státních dotacích. Opak je přitom pravdou. Agrofert dává v České republice práci 28 tisícům lidí. Na dani z příjmu a na zdravotním a sociálním pojištění odvedeném za zaměstnance platíme mnohem víc, než od státu dostáváme na dotacích. Agrofert za posledních 10 let takto odvedl státu více než 22 miliard korun, což je přibližně desetkrát víc, než obdržel od státu na dotacích. Navíc je nutné zdůraznit, že dotace neznamenají zisk, ale jen částečné uhrazení investičních nákladů. V kampani jsme také chtěli upozornit, že prostřednictvím naší Nadace Agrofert věnujeme nezanedbatelné finanční prostředky i na dobročinné účely,“ prohlásil mluvčí koncernu Karel Hanzelka.

Agrofert si to spočítal

Agrofert si to spočítal

Billboard jde, ale ten u podobných kampaní konverzaci jen otvírá. A dál je to katastrofa. Na reklamách není ani přímý link na microsite, web vypadá jako laciná wordpressová šablona, nekoresponduje s barvami ani grafikou billboardů (a není na něm dokonce ani logo kampaně). Argumentace je neuspořádaná a nepřesvědčivá. I člověk, který o tom nic neví, musí nabýt dojmu, že jsou to narychlo splácané polopravdy. Že by ve všech těch účtech nezbylo na pořádnou kampaň?
Tomáš Mrkvička

Sto procent za odvahu, nula za exekuci, a těším se na diskusi na sítích, jistě bude výživná a inspirativní, se slušným potenciálem samošíření.
Jana Kubištová (Budvar)

Alespoň zaplatit grafického designéra by mohli, když vydělávaj takový peníze. Že zrovna Babiš nepustí na vlastní propagaci chlup, mi hlava nebere.
Ondřej Souček (Luftballon)

Chápu motivaci zadavatele kampaně. Touží po uznání a respektu a zlojedi z řad jeho kritiků mu to kazí. Jenže: na daních a odvodech zaplatila jeho firma mnohem míň, než jím tolik kritizovaný Bakala z OKD. Jeho nadace rozdala mnohem míň, než jím tolik kritizovaný Bakala z Nadaci OKD. A dotace, za které ho kritici nejvíc kritizují, nejsou ty, které Agrofert získal oficiálně, ale ty schované za nastrčené advokáty. Nula bodů za naprostou nedůvěryhodnost. ANO, nejsem vůči němu nestranný.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

V jednoduchosti je krása. Ať si říká kdo chce co chce, mě to číslo docela příjemně překvapilo.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Aha, tak to je Agrofert – já jsem si myslel, že to je nějaký jackpot od stíracích losů.
Jarek Komárek

Přímo na komoru, přímo na cílovku, přímo k věci. Tohle je podle mě silnější sdělení, než si kdo z pražské intelektuální kavárny dokážeme představit. Takže karmu stranou: v této bohaté konkurenci můj vítěz týdne.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Správná krizová komunikace, vizuálně to mohlo být nápaditější.
Martin Charvát (Konektor)

2. Fotbalisté hrají za hrdiny Plzně (24 %)

„Vážím si věrnosti, proto budu hrát za pana Kalinu, kterému bije srdce pro Viktorku již přes šedesát let,“ říká hráč fotbalového klubu Viktoria Plzeň Daniel Kolář ve videu, které je součástí neobvyklé online a eventové kampaně pivovaru Gambrinus z portfolia Plzeňského Prazdroje. Fotbalisté Plzně ponesou v rámci tohoto projektu při nejbližším utkání s Bohemians Praha 1905 na svých dresech jména lidí z plzeňského kraje, kteří v pracovním či osobním životě píší výjimečné příběhy. Utkání se odehraje na plzeňském stadionu 12. března 2016. Místo Jana Kovaříka tak vyběhne ‚hasič Petr Svoboda‘, který při zásahu zachránil život svého kolegy, záložník Tomáš Hořava se na trávníku pro změnu ‚promění‘ v policistku Helenu Hájkovou. Nebudou chybět ani jména fanoušků, vybraných klubem. Například nevidomého fanouška Václava Šindeláře, jenž přes svůj zdravotní handicap nechybí na žádném zápase Viktorie Plzeň. A konečně sestavu doplní i lidé z pivovaru, které „do zápasu“ vyslal Gambrinus coby iniciátor akce. Na dresech hráčů se tak objeví i jméno sládka Zdeňka Poláka, který vaří pivo přes čtyřicet let. Výtěžek ze zakoupeného piva Gambrinus na stadionu v den utkání pak půjde na charitativní účely, konkrétně na konto oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Plzeň pro nákup monitoru vitálních funkcí.

Tohle muselo vzniknout na brainstormingu. Představuju si to takhle: ‚Oslavíme hrdiny, třeba hasiče!‘ ‚A co fanoušky?‘ ‚Fanoušci jsou taky hrdinové, ty taky.‘ ‚A role produktu?‘ ‚Oslavíme krále Gambrina!‘ ‚To nebyl plzeňák!‘ ‚Tak oslavíme našeho sládka!‘ ‚Zdenda, jasně!‘ ‚A není to málo, jen tak říct, že je oslavíme?‘ ‚No, můžem přispět na něco… třeba na nákup monitoru vitálních funkcí.‘ Ten poslední nápad mi přijde dobrý. Myslím, že v Gambrinusu by jeden užili.
Tomáš Mrkvička

Tak dobrá myšlenka a tak dokonale zabitá mizernou exekucí!? K uzoufání!
Jana Kubištová (Budvar)

Tohle byla v začátku pěkná myšlenka, ale exekuce jí zazdila. Myslím, že plzeňští hrdinové by ve spotu měli také zahrát. Tohle má potenciál silného příběhu plného emocí, ale bohužel, ta idea zůstala viset ve startovních blocích. Škoda.
Ondřej Souček (Luftballon)

Vlastně by to byla skvělá komunitní kampaň. Do dokonalosti chybí jen jediný: netočit kolem toho tenhle patetickej spot.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Toto asi nelze hodnotit. Respektive nechci hodnotit to video, protože to je vyloženě nedobré, ale jak probíhá ta ‚hra za někoho’? Budou mít hrdiny na dresech? Nebo budou křičet jejich jména?
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Nevím, jestli je strašidelnější myšlenka, nebo zpracování. Musím každopádně ocenit bizarnost výsledku.
Jarek Komárek

Spojení sportovců a hrdinů všedního dne funguje. Fineska se jmény na dresech je příjemná, jen škoda, že není promovaná ve videu – na tom to šlo možná postavit úplně celé. A samozřejmě platí: nenuťte sportovce číst napsané skripty. Nikdy.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Skvělý nápad! Gratuluji Viktorce i Gambáči. Takhle se má dělat sportovní marketing. Odpouštím i tu topornost fotbalistů před kamerou – jsou to fotbalisti, ne herci. Možná to šlo udělat jinou formou, aby to bylo ještě lepší – nenechat je mluvit vůbec. Ale celková myšlenka vynikající! Předpokládám, že v PR a na Facebooku z toho vydolují co nejvíc.
Martin Charvát (Konektor)

3.  McDonald’s děkuje zaměstnancům (21 %)

Fastfoodový řetězec McDonald’s se ve svém novém spotu rozhodl poděkovat svým zaměstnancům. Ve videu děkuje všem lidem, na kterých stojí spokojenost zákazníků, vyzdvihuje jejich zodpovědnost, příjemné vystupování a týmového ducha. Skladba Teenage Heart je od skupiny Teen Spirits.

Ještě jednou začne někdo něco vykládat o lidech, co se umějí otáčet, na obrázky lidí, co se otáčejí kolem vlastní osy, a někomu ublížím.
Tomáš Mrkvička

Krásný svět krásných lidí, láska, radost a úcta všude kolem – reklamní klišé od začátku do konce, a přesto – funguje, baví, raduje, těší. Ještě tak zvednout zaměstnancům Meka platy o 30 %, jistě budou reklamou o poznání nadšenější.
Jana Kubištová (Budvar)

Položil jsem otázku na Facebooku McDonald’s, jestli je tohle opravdu to jediné, jak McDonald’s děkuje svým zaměstnancům, a přišla mi odpověď, že je to část komplexní kampaně, do níž patří dovednostní soutěž pro zaměstnance (nejlepší získají cenu). Ti špatně placení dříči si zaslouží o hodně víc než jen tohle. Pro mě je to MacPrůšvih.
Ondřej Souček (Luftballon)

Mno, ani ten prostřih do pražské tramvaje nezachrání dojem z příšerně globálního spotu, který to, co by se dalo říct jednoduše a přirozeně, musí za každou cenu zabalit do frází a klišé, jaká znějí dobře v rodné angličtině, ale v rajónu Cyrila a Metoděje skřípou.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Taky díky. Ale v čem je to pro mě relevantní? To opravdu běží v televizi?
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

A co že to má říct? Děkuji? Hm, tak… prosím, no.
Jarek Komárek

O tom nejde nic hezkýho říct. Tak pro pobavení radši historku. Včera jsem byl v Mekáči na Andělu a prodavač byl docela nepříjemnej. Ale byl už večer, asi dlouhá směna. No. A vidíte, pořád je to zajímavější příběh než ve spotu.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Samí krásní mladí lidé. Prefabrikát bez chuti a zápachu. Ach, kdeže ty krásné britské ‚mekdonaldí‘ reklamy jsou.
Martin Charvát (Konektor)

4. ČSSD dokazuje, že plnila své sliby (18 %)

Sociální demokraté v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou jsou dva roky ve vládě a v novém spotu tvrdí, že plnili své sliby. Celé video provází heslo Stát není firma, které se stalo mottem celé kampaně ČSSD. Lze to považovat za reakci na vlastnictví Agrofertu ministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a jeho předvolební heslo o řízení státu jako firmy. Spot doprovází mužský hlas, jenž prohlašuje, že stát je společenství lidí a jeho správa není projektem na jedno volební období. Kampaň doplňují webové stránky Srdcebijevlevo.cz. Součástí kampaně je kromě internetových bannerů a inzerátů v regionálních Denících, v Právu, v Blesku či Aha! také velkoplošná reklama.

Omlouvám se, ale usnul jsem u zeměkoule, co se točí v trávě. Ale protože věřím, že tam byla samá pozitiva a sociální jistoty, dám deset procent.
Tomáš Mrkvička

Vidím zde velký potenciál k šetření nákladů – k vytvoření dojmu dokonalé idyly bohatě postačí záběr na chlapečka plachtícího lánem obilí. Ostatní klišé jsou nadbytečná. Jinak myšlenkově i výrazově průhledné a laciné. Obraz naprosto neladí na voiceover, obojí si vede svou a zbytečně snižuje účinek na ty, kdo na podobné dojemné pohádky reagují.
Jana Kubištová (Budvar)

Dřív se člověk styděl říct, že podporuje socany. Ale jak je k nim Miloš v opozici a Bohouš se emancipoval, dostali se i do mého radaru. Tenhle klip má pomoci odloudit voliče Babišovi. Nevím, jestli k tomu přispěje, ale strategicky je to správně. Ten svět prostě není jenom o prachách.
Ondřej Souček (Luftballon)

Úvodní claim sedí. Se zbytkem bych ještě popracoval – trochu jiný obrázky, jinej voiceover, míň patosu a bude to oukej.
Vladimír Bystrov (Bison & Rose)

Takže tady to nandává premiér ministrovi financí a argumentuje tím, že je dva roky ve vládě, což ten druhý ovšem taky. Vyjadřuje se pomocí sentimentálních stock záběrů, zatímco protivník vylepuje na billboardy účetnictví. Dneska je to fakt hodně absurdní divadlo.
Jarek Komárek

Tady je svět ještě v pořádku.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Ve videu se ČSSD přihlásila ke všem velkým a obecným pravdám a zásadám, na kterých je vystavěna otevřená demokratická společnost. A k tomu přilepila své úspěchy. To je jednoduchá forma a je dobré si ty zásady připomínat znovu a znovu. Protože když se tak koukáme kolem, tak mnoha lidem už se nějak vykouřily z hlavy. Ale chtělo by to zajímavější zpracování, než tohle střihačské cvičení studenta prvního ročníku FAMU z materiálu z fotobanky. Každá ta velká pravda by si zasloužila vlastní klip, pořádně vymyšlený, zprodukovaný, natočený a sestříhaný. Pak by to mělo nějaký význam. Účinek tohoto videa je nulový.
Martin Charvát (Konektor)

5. MND zase dává plyn z první ruky (17 %)

Moravské naftové doly startují po dvou letech novou kampaň Plyn z první ruky. Vystupuje v ní přímo jejich zaměstnanec těžař. „Původní televizní spot před dvěma lety zafungoval k vytvoření povědomí a základního image firmy. Nyní jsme chtěli novou kampaní ještě víc vysvětlit výhody dodávek plynu a elektřiny od nás. Možnost popsat naše výhody přímo naším zaměstnancem nás napadla téměř okamžitě. Konkrétně tento náš kolega pracuje na těžbě Moravských naftových dolů jako operátor vrtné plošiny. Už nyní je ho možné vidět nejen v novém televizním spotu, ale také na webových stránkách společnosti, v tiskové i online inzerci, v cenících a v dalších promo materiálech,“ tvrdí vedoucí marketingu dolů Jan Sýkora. Výhodnost dodávky plynu od Moravských naftových dolů podle něj spočívá v tom, že firma umí dodat plyn bez prostředníků a současně hlídat jeho cenu. Aktuální kampaň je dílem agentury Publicis Praha, spot vznikl v produkci Armada Films.

Celou dobu jsem se bál, že si pan těžař nakonec sáhne do pravé půlky obrazu pro stehýnko. Nakonec to vyřešilo potřesení rukou. Claim ‚plyn z první ruky‘ je geniální, ale tyhle nové spoty jsou nepřesvědčivé klišé na klišé.
Tomáš Mrkvička

Kdo že to dělal? Publicis Slušovice? Ne, omlouvám se, není to tak strašné. Jenom to klíčování by chtělo trochu promakat. Generace odkojená Hrou o trůny tohle neodpouští. Co mě vyloženě zaujalo, je ale to měkké ‚i‘ hlavního představitele. Plyn z první ruky. Krásné. A kvůli tomu se tato reklama stává mým vítězem měsíce.
Ondřej Souček (Luftballon)

Taková super propozice. Dala by se zobrazit tolikrát jinak (a asi i lépe) než klasickým splitscreenem.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

A opět neherec. Asi to začínám chápat – když nemám nápad, jak to říct zajímavě, tak se aspoň lidi budou dívat se na prkenné zaměstnance, nešťastné z toho, že jsou před kamerou. A je to. Škoda, že taky ještě ta paní není manželka ředitele.
Jarek Komárek

Máte argument ‚plyn přímo od těžaře‘, ale vy se rozhodnete vysvětlovat výhodnost tím, že ‚cenu kontrolujeme za vás‘. Ano, je to dál, ale zato horší cesta.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Minule nám to fungovalo jako image kampaň, tak tam přidáme produkt a zaměstnance. A ono už to nefunguje.
Martin Charvát (Konektor)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Zoo z možného průšvihu pohotově vybruslila“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 11. týden 2016

  1. Zoo Praha: #ibisdozoo (62 %)
    vlastní tvorba
  2. Cream Prague: Jestli opravdu chceš, můžeš (28 %)
    klient: ChciPráci.cz
  3. Hullabaloo: Vždycky je fajn mít v kuchyni nadšené pomocníky (26 %)
    klient: Vitana
  4. Feel Concepts: Naši řezníci (22 %)
    klient: Kaufland
  5. Made by Vaculik: Velikonoční výzva (13 %)
    klient: Tesco

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Ibisy ze zoo chytala celá Praha (62 %)

Chytání uniklých ibisů přineslo enormní zájem veřejnosti

Chytání uniklých ibisů přineslo enormní zájem veřejnosti

Prvního března letošního roku poškodila masivní vrstva sněhu voliéru ibisů skalních v Zoo Praha, osmnáct ptáků se rozletělo po celém hlavním městě a okolí. Celá honička na uprchlé ptáky se stala téměř reality show. Odstartoval jí ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek tweetováním a šířením zpráv o chytání ibisů po sociálních sítích. Zpráva o útěku ibisů se šířila médii a po síti, reagovali na ní třeba redaktoři Blesku nebo HBO. Miroslav Bobek celou situaci vtipně komentoval tweetem: „Ibisové už byli v Blesku i HBO, vypadá to, že postupně obrazí všechna média…“. V odchytu se angažovali v ohromné míře pražští obyvatelé, proto se Zoo Praha rozhodla využít reklamní potenciál celé akce. Ve městě formou billboardů a CLV vitrín umístila vizuály s hashtagem #ibisdozoo, který se stal hitem internetu. Stejné vizuály se objevily v rámci online kampaně. Vrácení ibisové jsou k vidění v poblíž jižního vchodu do Zoo. 

Ředitel Zoo Praha Bobek poslal na Twitter fotku billboardu z místa, kde byl jeden z ibisů odychycen

Ředitel Zoo Praha Bobek poslal na Twitter fotku billboardu z místa, kde byl jeden z ibisů odchycen

Malá věc, ale výborná. Zoo z potenciálního průšvihu vybruslila a ještě získala spoustu pozitivní publicity. A pochvalu si zaslouží i zapojení billboardů a přizpůsobení expozice. Můj vítěz týdne.
Tomáš Mrkvička

Krásně pohotová reakce. Navíc na poměrně neflexibilním offline médiu jako je billboard.
David Suda (WMC Grey)

Bobek dokazuje, že je pro pražskou zoo správným ředitelem. Na nic nečekat. Rychle reagovat a využít pozornosti médií. Takhle má vypadat dobrá reklamní kampaň v 21. století. Můj jednoznačný vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Hezky pohotová reakce, která vytěžila z nepříjemné události to nejlepší.
Dora Pružincová

Na ptáky jsme krátký. Byli to poslední dobou jediní uprchlíci, o kterých se psalo pozitivně. A nakonec jsou z nich celebrity. Tenhle úlet vytěžilo zoo, jak jen to šlo.
Pavel Sobek

Skvělé otočení problému v příležitost a současné získání pozornosti pro Zoo.
Troy Palmer

Tohle je sice supr kampaň, ovšem – je to vůbec kampaň? Spíš bravurně zvládnutej držkopád. Kdyby s tím nápadem nepřišel život, ale PR agentura, určitě by nebylo co hodnotit…
Jarek Komárek

Skvělé otočení původně krizové komunikace v pozitivní reklamní a PR kampaň.
Martin Charvát (Konektor)

Mě to vlastně baví. A příště třeba lední medvědy!
Jan Javornický

2. Těžištěm ChciPráci.cz je stále online (28 %)

Kampaň cílí nejen na uchazeče, ale i na personalisty a zaměstnavatele

Kampaň cílí nejen na uchazeče, ale i na personalisty a zaměstnavatele

Pět měsíců po svém spuštění přichází pracovní portál ChciPráci.cz americké firmy Business Web Solutions s druhou fází kampaně. Jejím těžištěm zůstává online, stejně jako při loňském vstupu značky na trh. Kampaň začala 10. března, poběží do 31. dubna, a to na stránkách Seznam.cz, Centrum.cz, Atlas.cz, Volný.cz, Deník.cz, Aktuálně.cz, iHNed.cz, Žena.cz a Extra.cz. Kromě uchazečů o práci kampaň cílí na komunitu personalistů a zaměstnavatele, kteří aktivně hledají nové zaměstnance. Na vizuální stránce kampaně spolupracovala agentura Cream Prague Davida Brady s fotografy Jiřím Turkem (fotí mimo jiné titulní strany pro český Forbes, v reklamě ho využívala třeba oděvní značka Blažek) a Janou Jabůrkovou. „Zatímco naše úvodní kampaňse při vstupu na trh maximálně soustředila na branding a rychlé vybudování známosti značky, druhý krok se soustředí víc na rozsah naší nabídky,“ uvedla marketingová manažerka Petra Mikesková. ChciPráci.cz vstoupila na český trh v říjnu 2015. Momentálně nabízí 95.000 pozic a tvrdí, že je to 99 % všech pracovních nabídek z celého českého internetu.

Další podoba kampaně ChciPráci.cz

Další podoba kampaně ChciPráci.cz

 

Hlavním heslem kampaně je: "Jestli opravdu chceš, můžeš"

Hlavním heslem kampaně je: „Jestli opravdu chceš, můžeš“

Nechápal jsem launch kampaň a nechápu ani druhou vlnu. Když jsem stopadesátý pracovní server na trhu a mojí odlišností je, že mám nejvíc nabídek, proč se o tom zmiňuju jen v rozhovoru pro Médiář? ’99 % nabídek práce z celého českého internetu na jednom místě.‘ Hotovo, děkuji.
Tomáš Mrkvička

Fajn věc. Akorát jsem asi v Katovně zvyklý na větší kontroverze.
David Suda (WMC Grey)

Rozhodně bych téhle paní nepovolil, aby zrovna ona něco trhala. Kromě toho je tohle obrovský overpromise, který je ale u klienta pravděpodobně brán jako vtipná nadsázka. V tom případě pak ale tento inzerát nemá žádný význam a je absolutně zbytečný.
Ondřej Souček (Luftballon)

Vadí mi, jak je do toho headlinu na sílu namontované to slovo ‚chceš‘, které se pak znova objevuje i na tom tlačítku pod tím, jen protože je to v názvu firmy. Navíc nahoře tykáme, dole zase ne, do toho vykřičníky… nevím, je to nešťastně napsaný.
Dora Pružincová

Exekuce ‚trhat‘ a ‚rýsovat‘ jsou hravější než zbytek. Jaké byly asi původní kreativní varianty jobů u ‚stavět’? Fotky ke kampani se podle mě bohužel nepovedly.
Pavel Sobek

Vyhledávač práce, který funguje jako ostatní vyhledávače práce, to zní jako dobrá práce… asi.
Troy Palmer

Jednoduchá, funkční. Už jsem myslel, že se taková reklama ani nedělá.
Jarek Komárek

Na první dobrou hodně kostrbaté.
Martin Charvát (Konektor)

Poznámka na okraj, s reminiscencí na první kampaň: chcípáci.cz v mezidobí mezi kampaněmi doposud nikdo neregistroval.
Jan Javornický

3. Vitana chce být pomocníkem (26 %)

Producent dochucovadel a instantních potravin Vitana spustil kampaň na podporu produktové řady nových příchuťových bujónů, které zároveň uvedl do obchodů s novými obaly. Kampaň zahajuje třicetivteřinový spot v televizi Nova, její součástí jsou i POS materiály a podpora na internetu (Facebook, YouTube). Televizní spot režíroval Dominik Miškovský v produkci Boogie Films, po kreativní stránce jej vytvořila agentura Hullabaloo.

Srandovní debilové v kuchyni. Univerzální reklamní koncept pro českou kuchtu, když není o čem mluvit.
Tomáš Mrkvička

Pár archetypů českých rodin, špetka kuchyňského humoru, zamícháme v reklamním bloku před Růžovkou a můžeme podávat.
David Suda (WMC Grey)

Vtip o paní, která radí synovi, aby si opepřil svoje maso a nepepřil jí pekáč mi přijde vhodný do časopisu Sorry. Vtip se záměnou hrací kostky s kostkou bujónu by se zase vyjímal ve Sluníčku. I bizarní idea jako je ‚Vždycky je fajn mít v kuchyni nadšené pomocníky nebo vám můžeme pomoci my,‘ se podle mě dá zpracovat stokrát lépe.
Ondřej Souček (Luftballon)

Pěkný insight, škoda, že je to tak popisně natočené (‚maso, ne pekáč!‘), mohlo to být mnohem vtipnější.
Dora Pružincová

Vitana je jednou z nejstarších značek na trhu, která pravidelně komunikuje. Na jejích stránkách vitana.cz/nase-reklamy najdete spoustu povedených starých kousků. Tuhle novou klidně přeskočte.
Pavel Sobek

Vyhledávač práce, který funguje jako ostatní vyhledávače práce, to zní jako dobrá práce… asi.
Troy Palmer

Ne že by to dosahovalo úrovně kdysi výborných vitaňáckých reklam od LB, ale i tak je to dobře odvedená práce.
Jarek Komárek

Žádný zázrak, ale aspoň slušně natočené. Druhý vtip nemusel být dovysvětlený. Fajn (a dnes by mělo být něco takového samozřejmostí) je na YouTube proklik na recept přímo z videa.
Martin Charvát (Konektor)

To je výzva! Chcete mít v kuchyni ‚nadšené pomocníky‘ z rodiny, nebo Vitanu? Opravdu to sdělení někdo promýšlel trošku víc?
Jan Javornický

4. Kaufland nasadil opravdové řezníky (22 %)

Kaufland představuje novou značku Naši řezníci

Kaufland představuje novou značku Naši řezníci

Masozávod obchodního řetězce Kaufland Česká republika začal od 3. března prezentovat své výrobky pod novou značkou Naši řezníci. Značka navazuje na kampaň Z lásky k Česku a posouvá ji ke konkrétní práci a produktům. Představiteli nové značky jsou podle zástupců Kauflandu opravdoví řezníci z jeho masozávodu. Ti se objevují na obalech výrobků i na vizuálech doprovodné kampaně, která běží především v médiích samotného Kauflandu (v reklamních tiskovinách, prostřednictvím vlastních Zákaznických novin, na webu Kauflandu, přímo v prodejnách a na nákladních autech firmy). Kampaň připravila agentura Feel Concepts. Poběží předem neurčenou dobu. Nový vzhled má i balení masa (hovězí maso a produkty bude nově baleno do černých misek a vepřové maso do světlých, mění se i vzhled vrchní fólie). 

Novou podobu dostaly i obaly na maso

Novou podobu dostaly i obaly na maso

Zbavit se brandu Purland je krok správným směrem. Kdykoli jsem dřív jedl maso z Kauflandu, cítil jsem v ústech mýdlové bubliny. Ale Naši řezníci? Ne, nefunguje to. Ani chtěně, ani nechtěně. Maso nemá být vtipné, maso je vážná věc.
Tomáš Mrkvička

V téhle kategorii se každý snaží být spíš ‚appetising‘. Oceňuji snahu, jít na to jinak.
David Suda (WMC Grey)

Tady asi někdo hodně špekuloval, co by mohlo mít virální potenciál. Jenže tohle je slabota. Nevypadá to totiž jako práce tiskařského šotka, ale spíš jako výplod německého copywritera, který nemá smysl pro český jazyk.
Ondřej Souček (Luftballon)

Mně tady asi uniká dvojsmysl. Možná kdyby se ten produkt jmenoval ‚Náš řezník‘. Ale ani to by nebylo vtipný.
Dora Pružincová

Na jednom z těch vizuálů je pomalu víc našich, než bude našich na hokejovém MS, až budou hrát naši.
Pavel Sobek

Výborně praštěnej slogan. Jestli bude v podobném duchu, jako to předchozí, tak se to skoro bojím domyslet.
Jarek Komárek

Strategicky správně, po kreativní stránce ilustrační obrázek a slovní hříčka.
Martin Charvát (Konektor)

‚Ochutnej našeho řezníka‘ baví prací s jazykem? Nemělo by být u jazykového fóru zřejmé, že to není jen pouhý výsledek práce negramota?
Jan Javornický

5. Tesco boří tradiční zvyky Velikonoc (13 %)

Obchodní řetězec Tesco vyrazil do útoku proti slovanským velikonočním zvykům a odstartoval takzvanou kyblíkovou velikonoční výzvu. Jde o soutěž, vyzývající muže k tomu, aby vodu určenou původně na velikonoční polévání využili jinak (například umyli nádobí nebo vytřeli podlahu). Kampaň běží ve všech zemích střední Evropy, kde Tesco působí, tedy v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Připravila ji bratislavská agentura Made by Vaculik. Řetězec spustil micosite nazvanou Velikonoční výzva, na které představuje tipy, co se dá s vodou dělat, a to i formou tří propagačních videí. (V jednom se hrdina rozhodne umýt nádobí, ve druhém psa a ve třetím podlahu. Ani v jednom spotu ale není ztvárněn původní velikonoční zvyk v souladu se skutečnou tradicí.) Součástí velikonoční výzvy je i doprovodná soutěž o poukazy na nákup v obchodech Tesco v hodnotě 10.000 Kč nebo 35 x 600 Kč. Soutěž bude probíhat až velikonočního pondělí, tedy do 28. března. 

Nápad je skvělý. Vezmete zvyk, který zná KAŽDÝ, a jako značka se postavíte za to, aby se VTIPNĚ změnil v něco docela jiného. Malinko hůř to funguje, když vezmete zvyk, který nepraktikuje nikdo, vaše změna není ani trochu vtipná a k tomu ještě celou akci uvedete spotem, který je otřesně nadabovaný a nazvučený a který je natažený na nesnesitelných 53 vteřin.
Tomáš Mrkvička

Zvyk je typičtější pro Slovensko a je to strašidelně natočený, což jsou drobnosti. Spíš si říkám, co to má společného s Tescem.
David Suda (WMC Grey)

To je zmatek. Parazituje tohle na Ice Bucket Challenge? Anebo si to bere příklad z polévání vodou o Velikonocích? Jenže v Ice Bucket Challenge se polévají lidi sami a o Velikonocích ženy polévají muže, takže nic z toho to nebude. Asi nějaký nový zvyk, anebo chce Tesco poslat peníze na boj proti ALS. Jinak nevim. Ať je dvojka správně.
Ondřej Souček (Luftballon)

Chvályhodnou iniciativu bohužel zabíjí nenápaditá exekuce, která dělá blbce z ženských i chlapů. Než se identifikovat s příšernými semetrikami všech věků (ta zpruzelá šestiletá holčička u plastový plotny?) nebo jejich dementně infantilními protějšky, to se radši fakt snad nechám polejt a sešlehat.
Dora Pružincová

Ne, ne a ne. A proč se Tesco najednou zajímá o téma plýtvání vodou?
Troy Palmer

Problematický pokus o mezinárodní využití tradice, která se liší nejen zemi od země, ale i region od regionu. Ztvárnění toporné, herci pitvorní. Jediné kladné body by se snad daly přidělit za vysprchovanou blondýnu v tílku. Ale to jde zase úplně mimo cílovou skupinu.
Martin Charvát (Konektor)

Dosud jsem se domníval, že polévání vodou funguje naopak, že dívky polévají chlapce, ale asi to bylo genderově nekorektní nebo co…
Jan Javornický

 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Vizuálně pěkné, škoda to rušit sdělením“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 12. týden 2016

  1. Mustard: Driven by Passion (34 %)
    klient: Škoda Auto
  2. Bistro: Za kterou inovací budete vidět vy? (28 %)
    klient: Škoda Auto
  3. TL5 Digital: Radost být spolu (15 %)
    klient: Májka
  4. Beko: Zkroť kuchyň / Roman Vaněk (9 %)
    vlastní tvorba
  5. Mixle Pixle: Objevte své hravé já (8 %)
    klient: Nestlé

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Škoda buduje pozitivní emoce (34 %)

Škoda Auto je aktivní ve třech oblastech – cyklistika, hokej a rychlá auta. Agentura Mustard spojila tyto tři okruhy do jednoho a tím vznikl nový spot Driven by Passion, který byl představen na autosalonu v Ženevě, teď má obletět celý svět. Není to poprvé, co Škoda s agenturou Mustard spolupracuje, z jejich dílny vzešly virální spoty Česká raketa. Kaleidoskopickými záběry všech sportů v jednom videu chce zvýšit firma povědomí o svých aktivitách. „Každý, koho zajímá například lední hokej, nemusí nutně vědět, že Škoda je aktivní i v oblasti cyklistiky, nebo motorsportu,“ říká Tomáš Kubík z oddělení komunikace automobilky. Autorkou konceptu je Zuzana Kubisová, na videu pracovali art director Jan Houdek, fotograf Jiří Málek, producenti Ondřej Votoček a Jan Horáček a designér zvuku Karel Havlíček. Video má být součástí dlouhodobé strategie značky na podporu budování pozitivních emocí kolem značky. Spoty by měly běžet na sociálních sítích a při velkých sportovních událostech jako například Tour de France.

Hezké obrázky. Asi jako když se díváte do kaleidoskopu. Přínos pro značku stejný, jako když se koukáte do kaleidoskopu.
Martin Charvát (Konektor)

Čisté, hravé, vizuálně atraktivní. Relevantní k cílovce. Neokouká se po prvním zhlédnutí. Určitě lepší řešení, než vymýšlet ideji přes koleno, kterou ve finále nikdo nepochopí.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Pozor, krása útočí. S příjezdem cyklistů se mi z těch kraso-pohybů udělalo šoufl. Ale to nevadí. Je to špičkově odvedená práce. Myslím, že ve světě tahle česká reklama ostudu rozhodně neudělá. Můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Hlušina. Není tam bohužel nic. Přenos emocí nula.
Marek Prchal

Na tohle se také hezky dívá, sdělení je jednoduché a sedne na to, co se ve spotu děje.
David Suda (WMC Grey)

Vizuálně je to tak pěkné, že je až škoda (sic) to narušovat snahou o sdělení.
Jan Javornický

Pěkné, ale bez vývoje nebo překvapení – po desíti vteřinách přepínám.
Pavel Fuksa

2. Škoda láká zaměstnance na mimy (28 %)

Agentura Bistro vytvořila pro Škoda Auto globální náborovou kampaň, kterou postupně představí v několika komunikačních kanálech, první z nich je video Za kterou inovací budete vidět vy? Kampaň je podpořena webem www.skoda-kariera.cz. První video nabízí metaforu, že za každým technologickým pokrokem značky stojí tým zaměstnanců-individualit jako hnací síla.

Vizuálně zajímavé video, které rozhodně u nikoho zájem o práci ve Škodovce nevzbudí. Pokud chcete tancem předvést vášeň pro práci, doporučuji například toto: https://www.youtube.com/watch?v=IYedzpRsiXo.
Martin Charvát (Konektor)

Vyšší budget by tenhle spot vystřelil o level výš. Točit se špičkovým choreografem, režisérem a mít exkluzivní postprodukci by se určitě vyplatilo.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Hezky natočený spot, po jehož zhlédnutí bych ale nešel do Škodovky na pracovní pohovor. Mimové, kteří v tichu vytančí masku auta, mi říkají: ‚Tady se drží huba. Hlavně nemít názory a dělat, co ti šéf řekne.‘
Ondřej Souček (Luftballon)

Vydržel jsem deset sekund. Jestli mi to chtělo něco sdělit, tak to asi napsali někam bokem – jo aha, napsali to na Facebook. Rozeberme si to. ‚Naše globální náborová kampaň pro ŠKODA AUTO je tady! Postupně ji představíme v několika kanálech.‘ První věta je špatně napsaná (to vidíme, že je tady), druhá je zbytečná (irelevantní). Za to by u mě padaly hlavy. Fádní trendy hudba, přiměřeně generická, očekávaná.
Marek Prchal

Hezky se na to dívá. Motivaci pracovat pro Škodovku to ve mně ale bohužel neprobouzí.
David Suda (WMC Grey)

Noví Chemical Brothers mají to tancování trošičku promakanější, ale i tak je to pěkné.
Jan Javornický

Deset procent za produkční hodnotu, jinak je to esence české nudy – když má někdo být za něčím vidět, tak za tím prostě bude vidět.
Pavel Fuksa

3. Májka už není zlaté dědictví (15 %)

Potravinářská společnost Hamé spoustila v březnu novou komunikaci značky paštik Májka. Kampaň, kterou charakterizuje nový slogan Radost být spolu, začíná online spotem. Hamé už také spustila speciální microsite, kde lze soutěžit v selfie o 150 mixérů na smoothie. Klíčová část kampaně proběhne v květnu a červnu,  kdy chce firma nasadit nový spot s Májkou v celoplošných televizích. Spoty a bannerová kampaň poběží také online a komunikaci podpoří dále outdoor, product placement a instore aktivity. Na září je pak připravena třetí část kampaně se sponzorskými televizními spoty, online podporou a spotřebitelskou soutěží. „Radost být spolu je naší největší letošní kampaní, protože značka Májka zůstává vlajkovou lodí mezi produkty Hamé. Zaměřili jsme se na pospolitost rodiny i přátel a naším cílem je připomenout, že Májka není jen paštika, ale i fenomén, který si v sobě neseme od dětství. Chceme tedy komunikaci posunout směrem k mladším zákazníkům,“ říká ředitelka pro marketing a vývoj Hamé Marcela Mitáčková. Spoty režíroval Petr Babinec a vytvořila ho produkční společnost Kouzelná animace. Online komunikaci zajišťují agentury TL5 Digital (exekuce a kreativa, soutěže a microsite) a MarketUp (nákup a nasazení online komunikace), sponzorský vzkaz je dílem IS Produkce.

Skupinka krásných šťastných lidí, navíc zřejmě blízkých příbuzných. Je to celé sladké jako marmeláda. Pro paštiku by to chtělo trochu připepřit. V upoutávce na soutěž se tvůrcům naštěstí podařilo v mluveném slovu vyhnout strašlivému spojení ‚selfie o 150 smoothie‘.
Martin Charvát (Konektor)

Režisér nám udělal hezké obrázky rodinného štěstí. Ale: příběh nula, benefity nula, souznění s cílovkou nula, uvěřitelnost nula, přiřazení k produktu nula. Když chcete reklamu, opravdu nestačí najmout režiséra.
Tomáš Mrkvička

Vzít slogan (a vlastně celou strategii) ‚zlaté dědictví‘, hodit ho do koše jako prázdnou plechovku od paštiky a vyměnit za ‚radost být spolu‘, je pro mě osobně velmi překvapivý krok.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Tady chtěl někdo udělat pozitivní a emotivní spot, který ale zůstal naprosto prázdný. Večer ho uvidíte a ráno si na něj ani nevzpomenete. A slogan ‚Radost být spolu‘ by se možná hodil třeba k mobilnímu operátorovi. Ale k paštice? To asi ne, že.
Ondřej Souček (Luftballon)

Obrázky jsou moc fajn, jen bych se tedy rozhodnul – rodinný piknik, anebo rande? – a tenhle příběh bych použil. Krásné natočené jídlo – proto pomíjím wording, který zjevně generoval robot.
Marek Prchal

Na můj vkus je to až příliš radostné. Ale věřím, že to ženy v mnoha kolech fokusek takhle prostě chtěly. Příště bych Katovnu k hodnocení poslal i jim.
David Suda (WMC Grey)

Neutuchající záplava akcí ‚vyfoť se s naším produktem a vyhraj‘ je něco na způsob vysedávání holou řití v mraveništi tak dlouho, dokud úplně nepřestanete cítit buď mravence, a nebo všechno ostatní. A tak jsem se raději šel podívat přímo na facebookovou stránku Hamé, jak to baví skutečné spotřebitele. Místo toho jsem objevil úplně jinou přehlídku fotografií, spotřebitelů zdaleka ne nadšených, na něž Hamé reaguje téměř instantně ‚pošlete nám soukromou zprávou číslo šarže’… To mi připomnělo, když tuším Paul Klee s Alfredem Kubinem pořádali výstavu propocených vložek do bot schizofrenních pacientů psychiatrické léčebny. A to bylo dobré!
Jan Javornický

4. Beko vsadilo na Vaňka jako rádce (9 %)

Roman Vaněk je hlavní tváří kampaně Beko.

Roman Vaněk je hlavní tváří kampaně Beko

Výrobce domácích spotřebičů Beko spoustil digitální kampaň, jejímž protagonistou je zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk v roli kuchyňského rádce. Pilotní videa se věnují troubě a chladničce. Na webové stránce Zkroť kuchyň budou postupně přibývat další videa a dokumenty. Videa jsou šířena hlavně na sociálních sítích a video portálech. Beko chce navíc podle své proklamace podpořit lokální kulturu a sportovní aktivity dětí. Kampaň vznikla inhouse, její kreativní ztvárnění a design vytvořil Tomáš Bělohlav. Ten také režíroval všechny spoty, které vznikly v produkci Separation Films, technickou produkci měla na starost společnost Brand New.

To první video není ani gymnaziální humor, to je humor prvního stupně základní školy. To druhé video není ani to.
Martin Charvát (Konektor)

Bravo! Reklama, kdy benefit přichází už v 1:52. Škoda, že v tu chvíli už jsou lidé dávno někde jinde. Vaněk jako herec je opravdu špatný a jako komik ještě horší. Přitom produktové benefity jsou skvělé a nápad edukovat také vůbec není špatný. Ale muselo by se to udělat úplně jinak. Když chcete reklamu, nestačí najmout režiséra.
Tomáš Mrkvička

Vaněk není Čtvrtníček. Pokud bych neznal jeho pořad na Radiožurnálu, myslel bych si, že neumí artikulovat. Je to způsobeno režijním vedením a snahou situovat ho do role, která mu není vlastní. Přitom nápad pracovat s ním je určitě správně.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Tady vládne mylné přesvědčení, že internetové video zvládne natočit takřka kdokoliv, a za strašně málo peněz. Investice pak jdou do nákupu celebrity. Vznikne amatérsky natočená reklama, v němž se celebrita (v tomto případě Vaněk aka Sova) akorát ztrapňuje. Firmy, investujte prosím i do výroby internetových videí.
Ondřej Souček (Luftballon)

Obsah není zlý, ale forma nesmírně bolestivá.
David Suda (WMC Grey)

Zkouším dnes novou metodu, je to new age, new world order nebo tak něco, každopádně to spočívá v tom, že po 24 hodin vnímám vše pozitivně. A tak jsem zhlédl opravdu všechna videa kampaně a stáhnul si i všechna přiložená pédéefka. Dokázal jsem to! A to je asi tak všechno, co bych k tomu rád řekl.
Jan Javornický

Informativní video s ukrutně špatným hercem.
Pavel Fuksa

5. S JoJo se dějí neuvěřitelné věci (8 %)

Bonbóny JoJo z portfolia společnosti Nestlé navazují na dva roky staré reklamní kampaně, které mají podpořit prodej želé bonbónů s názvem Mixle Pixle. V nových spotech figuruje heslo Objevte své hravé já. Videa mají prostřednictvím protagonistů divákům ukázat, že po pozření bonbónu Mixle Pixle se dějí neuvěřitelné věci.

‚Bože, proč mi ukazujete takovou hrůzu?‘ (Třicet případů majora Zemana, díl 15, Kvadratura ženy.)
Martin Charvát (Konektor)

Takový ten pocit, kdy je vám stydno, že děláte v reklamě.
Tomáš Mrkvička

Jojo se možná chtělo inspirovat Skittles. Reklama na bonbony totiž klidně může být bláznivá. Pak to ale chce udělat něco opravdu správně praštěného.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Konečně! Máme tu pokračování slavného filmu Pi ti pi ti pa. Tentokrát s halucinogeními houbičkami, kterým se říká JoJo. Funesovi by se to líbilo a mně? Říkám: ‚Proč do tohoto díla kopat, když dokáže přinést tolik zábavy.‘
Ondřej Souček (Luftballon)

Tohle je tak trošku dada. Jel bych to bez hudby i bez packshotu.
Marek Prchal

Tohle je geniální! Dávám deset procent.
David Suda (WMC Grey)

Hravé já je rozhodně fajn, želatinové bonbony jakbysmet a pohledné ženy v legínách… že o tom může někdo pochybovat! Takže za legíny body navíc!
Jan Javornický

Myslím, že existuje ještě jeden kreativní koncept pro bonbony nebo tyčinky, než ‚kousni si a něco divnýho se stane‘.
Pavel Fuksa

 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Černobílé fotky od Turka krásně zahrály“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 13. týden 2016

  1. Luftballon: Místa, na která pomáháme zapomenout (44 %)
    klient: Bílý kruh bezpečí
  2. Studenta MediaIT Lov / Hynek Čermák (32 %)
    klient: Tipsport
  3. McCann: Peníze zadarmo / Láďa Hruška (25 %)
    klient: Zaplo
  4. Dark Side: Muži činu (24 %)
    klient: centra asistované reprodukce
  5. ImperialMedia: Ženy (15 %)
    klient: Clavin

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kruh bílého bezpečí léčí trauma (44%)

Místa jsou zobrazována tak, jak je vnímají oběti trestných činů

Místa jsou zobrazována tak, jak je vnímají oběti trestných činů

Agentura Luftballon vytvořila pro Bílý kruh bezpečí u příležitosti 25. výročí existence této organizace koncept kampaně pro rok 2016. V kampani se komunikují postupně čtyři témata: bagatelní kriminalita, domácí násilí, stalking a znásilnění. Vizuály budou k vidění během celého roku 2016 v Praze a Brně a dalších městech České republiky na citylightech, na outdoorových nosičích ve vlacích a na nádražích i v printu. Kampaň upozorňuje na problematiku obětí trestných činů a informuje o službách a pomoci Bílého kruhu bezpečí. Fotograf Jiří Turek vdechl místům trestných činů zadumanou a smutnou atmosféru k vyjádření toho, jak taková místa vidí samy oběti trestných činů. „Chtěli jsme, aby kampaň propojila tři témata – 25 let existence Bílého kruhu bezpečí, aktuální problematiku trestných činů, se kterými lidé nejčastěji přicházejí do našich poraden, a kontakt na naši Linku pomoci obětem. Usilovali jsme o zachycení traumat, která mají oběti trestných činů spojena s místem, kde jim jiný člověk ublížil. Každá oběť trestného činu by měla vědět, že se na nás může kdykoliv obrátit,“ říká prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

Další z fotek kampaně Bílého kruhu bezpečí

Další z fotek kampaně Bílého kruhu bezpečí

Jednoduchá a jasná myšlenka. Fotky skvěle vystihují atmosféru, situaci a emoce lidí.
David Suda (WMC Grey)

Dávám 50 % za fotky Jiřího Turka, které nemají chybu. Tady, narozdíl od kampaně pro ČSSD, černobílé fotky krásně zahrály.
Marek Prchal

Hurá, našla se myšlenka! Zase jedna kampaň, která má všechny tři hlavní stavební kameny v pořádku. Tedy strategickou myšlenku, kreativní nápad a konečné provedení.
Martin Charvát (Konektor)

Turek fotit umí, ale koncepčně je to divné. Headline bez vysvětlení je nepochopitelný. Lidé na vizuálech vypadají, jako že jsou bílým kruhem na místě symbolicky uvězněni, místo toho že by jim ten kruh dával zapomenout. U mých studentů by z toho prošel jen subheadline, copy a logo.
Tomáš Mrkvička

Za mě čistá práce. Jen by se to obešlo i bez toho bílého kruhu označujícího ‚to místo‘. Chápu jeho význam, ale podle mě to samotná fotka s headlinem vysvětluje naprosto jasně.
Klára Palmer

Fandím všem, kdo dělají sociální kampaně. Zvlášť v době, kdy čínští turisté mydlí na ulici lidi z Amnesty International červenýma vlajkama. Tahle kampaň je čistá, s jasným a pochopitelným sdělením.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Pomáháme zapomenout. I na sdělení, které jste právě viděli. ‚Plop‘ a je pryč..
Jan Javornický

2. Gangster Čermák loví ajťáky (32 %)

Česká sázková firma Tipsport spustila náborovou kampaň s názvem IT Lov, která má oslovit především studenty a absolventy vysokých škol se zaměřením na informační technologie. Cílem kampaně je vybudovat povědomí o Tipsportu coby přední technologické společnosti, a získat v této oblasti nové kvalifikované zaměstnance. V soutěži, která probíhá od března do května 2016 na internetovém portálu IT Lov, mohou studenti vysokých škol vyhrát například počítač, cestu do palírny whiskey Jameson v irském Dublinu nebo zápůjčku elektromobilu Tesla. Jednou z hlavních výher je také možnost získat práci u Tipsportu. Na podporu soutěže a dalších aktivit spojených s IT Lovem vznikl promo spot s hercem Hynkem Čermákem (představitelem titulní postavy v české gangsterce Gangster Ka) v hlavní roli. „Chtěli jsme známou tvář s pověstí drsňáka, která do školy prostě vtrhne a začne lovit absolventy. Casting tedy neprobíhal, oslovili jsme rovnou Hynka Čermáka,“ přibližuje natáčení spotu mluvčí holdingu Tipsport Lubomír Ježek. Spot běží na facebookové stránce projektu. Na výrobě spotu spolupracoval Tipsport s agenturou Studenta Media, která se zabývá takzvaým employer brandingem. Scénář a režii měl na starost Kamil Bartošek alias Kazma. Natáčení probíhalo v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze. Komunikace celého projektu probíhá výhradně online. 

Hahaha, to je blbost. Ale správná blbost. Video se zřejmě dostane k těm správným lidem. Stránka by mohla být jednodušší a přehlednější. Moc nechápu princip se soutěží.
David Suda (WMC Grey)

Hynek Čermák v roli schizofrenika v novém reklamním dramatu, který nedává smysl ani na papíře, natožpak ve formátu avi. A má smysl lovit IT talenty tím, že řeknu: ‚Jdu vás lovit’? Aby ti talenti neutekli.
Ondřej Souček (Luftballon)

Příšerné! Donutit mě sledovat reklamní spot DVĚ MINUTY, to není jen tak. Ačkoliv bych to udělal minutové, s jinou hudbou, no a možná bych to celé přepsal, tak to, že se točilo na VŠE je skvělý trik a maká to jako celek.
Marek Prchal

Video dlouhé. Druhá scéna ve sklepě je zbytečná. Vysvětlování pracovních výhod ve videu je zbytečné. Od toho je tu web. Web je ok. Tečka.
Martin Charvát (Konektor)

Objeví se tady určitě komentáře na téma, že by se zaměstnavatel neměl ani v reklamě chovat k potenciálním zaměstnancům tak hrubě. V tomto případě to ale vzhledem k cílovce neplatí. Právě naopak. V šedém průměru náborových kampaní na tolik žádanou cílovku ajtíků má tahle reálnou šanci zaujmout. Jediné, co nechápu, je koncept microsite, který je naprosto nesmyslný.
Tomáš Mrkvička

Mám pro pana Čermáka dost slabost, ale pokusím se být aspoň trochu objektivní. Nápad chápu, exekuce je trochu schizofrenní, příště by bylo fajn si vybrat mezi ‚stuntem‘ a hraným spotem.
Klára Palmer

Nesnáším násilí. Jakékoliv. Hrané i nehrané. Navíc první a druhá půlka spotu působí naprosto rozdílně. Reality show vs. film. Chápu využití Hynka Čermáka, pro roli se hodí. Pro mladou cílovku by byl ale humor podle mě mnohem lepší.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Jo, v poslední době jsme si taky ozkoušeli, že nábor do IT není jednoduchá věc. Ale takhle to vzdát hned na začátku?
Jan Javornický

3. Láďa Hruška nevaří, ale půjčuje (25%)

Potravinový „inspektor ve výslužbě“ Láďa Hruška se nechal najmout do reklamy na rychlé půjčky Zaplo. I v ní došlo na jeho legendární kůžičky. Spot běží na stanicích Primy a Barrandova. Hrušku proslavila zmíněná role potravinového inspektora v Televizních novinách televize Nova, respektive vaření v této zpravodajské relaci. Pak přešel na konkurenční Primu, kde momentálně uvádí hobby týdeník Vychytávky Ládi Hrušky.

Láďu bohužel nemám tak nastudovaného, abych se zasmál jeho hláškám. Chápu ale, že si ze sebe asi trochu dělá legraci. A pak taky povídá o nějaké půjčce, a to už legrace být nemá. Prostě: potřebujeme oslovit k půjčování obyčejnější lidi, dáme tam Hrušku.
David Suda (WMC Grey)

Šálí mě zrak? Je tenhle spot natočený tím skvělým kameramanem F. A. Brabcem, nebo je to jen shoda jmen? Víte ale, co je smutné? Že to asi shoda jmen není. To jsou ale konce.
Ondřej Souček (Luftballon)

Kult! Oceňuju, že si to na nic nehraje. Láďovi jeho úspěch upřímně přeju.
Marek Prchal

Láďovi Hruškovi někdo půjčuje peníze, když vaří. Proč? Nač? Jak to spolu souvisí?
Martin Charvát (Konektor)

Trochu jsem se bál, že to tady bude. Tohle je jedna z těch věcí, které jsou sice kreativně ostudné, ale fungovat budou. Láďa Hruška přitáhne pozornost kanonádou trapných doslovných fórků a ‚peníze zadarmo‘ si z toho divák odnese. A o to tu jde. Půjčky do výplaty nejsou produkt, který by vyžadoval víc. Jako stratég musím hodnotit relativně vysoko.
Tomáš Mrkvička

Bylo otázkou času, kdy Láďu Hrušku v reklamě někdo využije. Z hlediska relevance k cílové skupině je ve spotu všechno správně. Z kreativního hlediska není co hodnotit.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Lahůdková záležitost. Naprosto dokonalé by to bylo jako reklama na kurzy herectví pro herečky v reklamách Clavin.
Jan Javornický

4. Rugbisté podporují test plodnosti (24%)

Přimět muže, aby nezanedbávali testy plodnosti, je cílem nové osvětové kampaně Muži činu. Kampaň připravila agentura Dark Side, která pro ni připravila web Mužičinu.cz, jehož součástí je i „e-shop s testováním spermatu“.  Jde o to, že se muži mohou objednat k otestování svého spermatu online dotazníkem, balíček s odběrnou nádobou jim přijde na uvedenou adresu a vzorek pak mohou do 60 minut doručit do nejbližšího odborného pracoviště neboli IVF centra asistované reprodukce (IVF je zkratka pro latinské označení in vitro fertilizace neboli umělé oplodnění). Záštitu nad projektem převzal Rugby Club Praha, jehož hráči také vystupují v doprovodném videospotu k celému projektu. Hlavním protagonistou kampaně je Honza Páv, blogger a spolumajitel agentury Lovebrand, který pomáhá pražskému rugbyovému klubu se zviditelněním. Sponzorem projektu je producent farmaceutických a chemických výrobků Merck. Důvodem ke vzniku celého projektu je podle jeho organizátorů to, že v Česku stoupá počet párů, které jsou neplodné, v roce 2016 by měl dosáhnout 20 %. Klesá také průměrný počet mužských spermií, který se za posledních 25 let snížil až o 60 %. Včasné vyšetření spermatu na odborném pracovišti by přitom mělo pomoci s úspěšným oplodněním. V online dotazníku si mohou zájemci vybrat z pracovišť v Praze, Brně, Olomouci, Karlových Varech a v Plzni, která spolu s Rugby Clubem zaštítila kampaň.

Líbí se mi superjednoduchá stránka, která mě motivuje v tom, abych se zvedl a šel vyplodit vzorek. Video a dovolil bych si říct, že i koncept je promarněná příležitost. Je to zajímavý brief.
David Suda (WMC Grey)

Já to asi vidím příliš složitě. Představuje ta rugbyová šiška sperma? Nebo je tu jenom dvojsmysl ve slově skóruj? Jinak mi to přijde hodně ambiciozně natočený spot bez insightu. Škoda, zrovna v této oblasti by se jich zaručeně dalo pár najít.
Ondřej Souček (Luftballon)

Vrcholný kus. 50 sekund nechápu vůbec nic – a ani pak. pokud náhodou nepřehlédnu jediné sdělení: razítko ‚Nech si vyšetřit sperma‘, které není vůbec dominantní, ani výrazné. Důvod, proč bych to měl udělat?
Marek Prchal

Pěkný projekt, smysluplné využití ‚tvrdých sportovců‘. Jen je to celé tak nějak do vytracena. Přihazuji deset bodů za ragby.
Martin Charvát (Konektor)

Hezky natočené ragby. Ale jaká je souvislost s asistovanou reprodukcí? V celém spotu hraje ‚produkt‘ asi dvě vteřiny na konci ve formě razítka. Jinak služba, webovky a dokonce i kreativní idea ‚muž činu‘ – to všechno je ok. Ale video je bohužel mimo.
Tomáš Mrkvička

Zabití takhle zajímavého tématu tak nezajímavým nápadem by se mělo trestat minimálně žlutou kartou.
Klára Palmer

Celkem hezky natočený spot. Dost prodává ragby, takže třeba Martin Charvát bude mít radost. Finální sdělení mi přijde trochu kostrbaté, ale líbí se mi jednoduchý a přehledný web.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Mužnost = plodnost? A skórovat = oplodnit? Mám tři děti, ale tohle mi nějak nedochází…
Jan Javornický

5. Jak ženy vnímají Clavin? (15%)

Nových jedenáct spotů propagujících přípravek na podporu erekce Clavin uvedl jeho výrobce a distributor, společnost Simply You Pharmaceuticals. Výběrové řízení na realizaci této kampaně vyhrála agentura ImperialMedia Michala Pavlici s konceptem nazvaným Ženy. Kampaň má s nadsázkou naznačit, jak Clavin vnímají ženy, jejichž partneři přípravek užívají. „Naší snahou od začátku bylo otočit koncept a nepředvádět hlavní vlastnosti produktu na mužích, ale z opačného úhlu, a to z toho, jak užívání Clavinu vnímají ženy. V rámci výběrového řízení jsme klientovi prezentovali celkem pět kreativních konceptů, ale Ženy byly pro mě osobně návrh, který nejblíže vystihoval zadání,“ uvádí account manažer ImperialMedia Jiří Prášek. Spoty se začaly v únoru a v březnu objevovat mezi vybranými pořady televizí Nova, Prima, Česká televize a Barrandov. „Celkem plánujeme nasadit ve třech etapách tři patnáctivteřinové spoty a osm desetivteřinových sponzorských vzkazů,“ říká Pjatkan. Kampaň by měla běžet celý letošní rok.

 

„Sympatická reklama. Sunar už natočil i horší“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 14. týden 2016

  1. Comtech: Po kom to má? Po Sunaru! (31 %)
    klient: Sunar
  2. Filip Racek, Beefbrothers, CinemaniaVaše oči ve světě sportu (23 %)
    klient: Livesport.cz
  3. Friendly: Magnetická fidorka (20 %)
    klient: Fidorka
  4. Kaspen/Jung Von Matt, Triad Advertising: Get green (19 %)
    klient: Ikea
  5. Olma: Každý řez má svůj smysl / Václav Postránecký (18 %)
    značka: Olmín

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Sunar v televizi i na sítích (31 %)

„Po kom to má?“ je od března mottem nové kampaně značky Sunar, náhradní kojenecké výživy pro děti. Kampaň se zaměřuje na hlavní benefity Sunaru – rozvoj mozku, imunitního systému a poznávacích funkcí, a to díky přítomnosti mléčného tuku, železa, vitamínů A, C a D a kyseliny alfa-linolenové. Kampaň běží hlavně v televizi a na internetu. Televizní spoty dělala agentura Comtech a nasazeny jsou od 15. března. Sunar komunikuje i prostřednictvím sociálních sítí Facebook, Instagram (pro aktuální kampaň vzniknul hashtag #posunaru) či YouTube. Spuštěn byl také blog Práce po mateřské, s informacemi pro rodiče, jak se jednodušeji a rychleji vrátit do pracovního procesu po rodičovské dovolené.

Líbí. Stejný nápad jsme sice už párkrát viděli, ale to nevadí. Drží to pohromadě i jako kampaň. Jedinou jedinou věc bych vytknul: záběr ve 37. vteřině. Jak se děťátko chytí volného ubrusu na skříňce, vím přesně, co se stane v další vteřině. A jako rodič dostávám srdeční zástavu.
Tomáš Mrkvička

Vlastně je to docela sympatická reklama. Na Sunar byly natočeny v minulosti rozhodně horší věci. Jediné, co se mi nelíbí, je claim. Nebo se v kampani nachází postava Mr. Sunara?
Ondřej Souček (Luftballon)

Hezky natočeno s jednoduchým nápadem.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

‚Po kom to má? Po Sunaru‘ je ten vůbec nejsmutnější a nejdepresivnější headline přímo z kojeneckého ústavu. Kromě toho dobře odvedená práce.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Škoda! Vážně dobrý nápad. S rozpočtem a kvalitou Livesportu by to mohlo být fakt dobrý!
Jan Javornický

Dítě–agent, nezodpovědná matka a ‚tak nám tu hudbu někdo složí a bude to skoro stejný jako Mission Impossible‘ nijak nevede k hollywoodskému konci.
Pavel Fuksa

2. Livesport točil na jihu Afriky (23 %)

Český web se sportovními výsledky Livesport spustil novou reklamní kampaň. Ta stojí na velkoryse pojatých televizních spotech, které v minulých týdnech vznikaly v Jihoafrické republice. Propagují možnost sledovat výsledky v reálném čase kdekoliv, prostřednictvím aplikací Livesportu pro mobilní telefony. Hlavním cílem kampaně je promo značek jednotlivých webů Livesportu a podpora návštěvnosti. Weby Livesportu mají třicítku jazykových verzí (vévodí jim globální FlashScore.com, celkově mají 60 milionů návštěvníků měsíčně a jejich mobilní aplikace 15 milionů stažení). Nejvýznamnějšími komunikačními kanály kampaně jsou televize a internet. V Česku spoty půjdou na ČT Sport u mistrovství světa v hokeji či u přenosů z fotbalového Eura. V Evropě pak na Eurosportu 2 u Bundesligy či na Eurosportu 1 u tenisového Roland Garros. Komunikaci na internetu dominuje YouTube. Spot má víc než padesát mutací, pro lokalizovanou podporu jednotlivých webů v různých jazycích. Za produkcí kampaně stála firma Cinemania a producent Martin Kořínek. Režisérem a autorem základního konceptu byl Filip Racek, kameramanem Klaus Fuxjager. Postprodukci řídil v Magiclabu Michal Křeček. Spolupracovala také agentura Beefbrothers, kteří bodovali s předchozí kampaní Livesportu. Hlavním partnerem v Jihoafrické republice byla produkční společnost Stillking Films, ta pomohla i s hereckým obsazením.

Nádherně natočené, ale nepochopil jsem hlavní myšlenku. Já bych děj spotu interpretoval takhle: ‚I na ulici někde v Jihoafrické republice jsou lidi, co na vás dokážou hodit to, co mají zrovna po ruce.‘
Marek Prchal

Kdybych chtěl být ‚vašima očima ve světě spotu‘, natočil bych něco úplně jiného. Konstrukce s úhly pohledu je složitá a musí se kvůli ní v tom spotu moc mluvit. Ale jako spot na aplikaci se sportovními výsledky je to fajn. Jen nechápu toho taxikáře na začátku, co se jediný nepromění (neb už proměněný je). Proč? To mi vrtá hlavou.
Tomáš Mrkvička

Tady mě nejvíc zaujalo jméno kameramana. Klaus Fuxjager. V příštím životě bych se rád jmenoval takto. Jo, a spot? To je ale šíleně nezáživný (ne)příběh bez pointy, který je nutné od sedmé vteřiny popisovat voiceoverem. Snaha zachránit to efekty a castingem na mě nefunguje.
Ondřej Souček (Luftballon)

‚Ve světě sportu jsme vaše oči my.‘ Když si to dáte takhle samostatně, tak vidíte, že je to moc složité a abstraktní. Zvlášť když promujete apku s výsledky fotbalu. A jak je to blbý, tak to muselo bejt drahý.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Řemeslně pěkná produkce, ale trochu víc toho sportu by to sneslo, ne?
Jan Javornický

Přehlídka vyhozeného (velkorysého) produkčního budgetu. Svět pozorovaný optikou buranství, prvních nápadů a myšlení rozkrokem.
Pavel Fuksa

3. Aprílová Fidorka s youtubery (20 %)

Youtubeři Denis, Twixx, Nakashi nebo David Mrázek se zapojili do letošní aprílové kampaně čokoládové oplatky Fidorka z portfolia společnosti Mondelez. Kampaň, kterou připravila agentura Friendly, začala týden před aprílem, kdy Fidorka oznámila na Facebooku, že vyvinula magnetický obal. „Zkušební sérii“ Fidorek s magnetickým obalem dostali k otestování zmíněné youtubeři, kteří pak ve svých videích předváděli, co se dá s magnetickou Fidorkou dělat. Kromě pozitiv upozornili youtubeři i na „riziko zmagnetizování“ hardisku nebo jiné elektroniky. V pátek 1. dubna pak vyšly na českých i slovenských zpravodajských portálech (Extra.cz, TN.cz) PR články o novém obalu, v nichž se psalo mimo jiné o tom, že magnetickému obalu předcházel „zhruba roční utajovaný vývoj“ nebo že „požadovaných vlastností původně aluminiového obalu bylo dosaženo použitím feritového prachu a technologie vstřikovacího lisování“. Odkazy z článků vedly ke speciální microsite  s produktovým videem a seznamem obchodů, kde je Fidorka s magnetickým obalem k dostání. Na microsite směřovala také facebooková a instagramová reklama. Součástí projektu byla také street promotion, při níž týmy promotérů ve velkých českých i slovenských městech přichytávaly na kovové plochy magnetické Fidorky i s vysvětlujícím letáčkem. Letáček po otočení odhalil, že magnetický obal je ve skutečnosti apríl. Na Fidorkách byla nalepená kulatá magnetka s motivem Vykutálená rošťárna.

Čtyři šestiminutová videa? Vážení, jak si asi myslíte, že to dělám, když tyhle kampaně hodnotím? Mám na to zhruba tak pět minut. Musel jsem se jít uklidnit na příslušný web. Nápad dobrý, lépe kresli.
Marek Prchal

Apríl se teď dělá tak, že prohlásím, že mám produktovou inovaci, a pak řeknu, že ji nemám? Hmm…
Tomáš Mrkvička

Magnetická Fidorka je super nápad oproti tomu, jakou komunikaci měla Fidorka dřív. Ještě bych změnil ten žaludeční nevolnost způsobující slogan Vykutálená rošťárna. A propos: těším se, že móda youtuberů jednou skončí a lidi začnou oslavovat ty, co umí víc, než se jenom chlubit na kameru se svou novou audinou.
Ondřej Souček (Luftballon)

K čemu to je dobrý? Navíc to vypadá, že ti youtubeři jsou z toho stejně zmatení jako my.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Jednoduchý a relativně zábavný nápad. Určitě by šly vymyslet i přínosnější kanály než youtubeři, ale chápu – je to teď povinnost mít je v každý kampani.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

To by jeden neřekl, jaký neskutečná nuda se může skrývat pod fidorkovým aprílem.
Jan Javornický

Slzné kanálky prázdné, bránice natržená, kolena fialová od plácání… tak si asi marketingový tým představoval reakci milleniálů na to, že se Fidorka dá přichytit na železo a to celý budou točit youtubeři, takže fanoušci už jsou téměř nakoupený. Někde se to ale zaseklo a je z toho jen prachsprostá trapárna.
Pavel Fuksa

4. Ikea zezelenala (19 %)

Nábytkářský řetězec Ikea spustil v Česku a na Slovensku novou kampaň nazvanou Get Green, do níž se zapojilo dvacet českých a slovenských rodin. Kampaň propaguje produkty Ikey (chytré kuchyně, venkovní nábytek a další), které by měly lidem umožňovat chovat se šetrněji ke svému okolí i životnímu prostředí. Připravila ji agentura Kaspen/Jung Von Matt, mediální agenturou je MEC Global. Speciální microsite vytvořila agentura Triad Advertising. Celá reklamní akce je rozdělena do tří částí. Dvacet českých a slovenských rodin vystupuje v té stěžejní z nich, jíž se stal dvouměsíční projekt Šetrnější domov. Do projektu byli vybráni členové klubu Ikea Family, kteří doma něčím plýtvali a měli chuť to změnit. Pracovníci Ikey jim proto vybrali produkty, které mají šetřit vodu i energie a snížit množství produkovaného odpadu, a připravili pro ně speciální workshop. Osobní zkušenosti, rady a výsledky účastníků projektu se pak objevily na speciálně vytvořené microsite Šetrnější domov. S šesti českými a slovenskými domácnostmi byla také natočena krátká videa dokumentující, s čím se rodiny během projektu potýkaly a co jim přinesl. Na to v pondělí 11. dubna navázal třicetivteřinový televizní spot Venku chutná nejlíp, který bude propagovat venkovní nábytek pomocí spojení dvou aktivit: společného jídla a trávení času na čerstvém vzduchu. Spot režíroval dánský režisér Niels Gråbøl v produkci Sirena Film. Třetí část kampaně propaguje takzvané Chytré kuchyně Metod, umožňující snížit množství odpadu i spotřebu vody a energií. Pro tuto část kampaně Ikea zvolila podporu v tištěné inzerci, v síti CLV a v rámečcích v metru. Ve vybraných městech doplňuje out-of-home komunikaci také branding zastávek MHD. Na webu Ikea je pak připraven modul s řešeními těchto kuchyní.

Fascinuje mě, že někdo pouští myčku dvakrát týdně místo třikrát – u nás jede vždycky přes noc. Jinak jsem to opět nezvládnul nakoukat celé, ale typický postup: výzkum, zapojení ambasadorů. Od Kaspenu a Triadu je to fajn přístup, protože ho umí hezky udělat. Od Ikey bych čekal áčkovou kampaň. I když nevím, zdali od doby, kdy změnila písmo z Futury na Verdanu, je to očekávání oprávněné.
Marek Prchal

Tak tady máme vlastně tři kampaně. Vezmu to od konce. Printy na kuchyně s ‚hravými‘ headliny jsou řemeslný standard. Spot ‚umně‘ propojující kuchyně a balkónový nábytek je na Ikeu umělý a slabý. Reality show Udržitelný domov je jediná trochu zajímavá. Na to, jak je ten žánr těžký, to není natočené špatně, ale chybí tomu nápad.
Tomáš Mrkvička

Je to hezký počin. Člověk může být šetrnější ve všem, co dělá. Ale nešlo by to udělat trochu méně zaprděně? Chápu, pro jakou je to cílovku, ale stejně. Mohlo se třeba víc hrát s grafikou i střihem.
Ondřej Souček (Luftballon)

Jsou lepší způsoby, jak udělat produktové demo. Ikea je známá pro jednoduchoust a dostupnost, tohle z ní dělá ‚čípárnu‘.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

V podstatě takové ekologické Prostřeno, kterému ale chybí zábavné prvky ve formě zákulisních intrik a špatně vyslovených názvů jídel. A k tomu dvě další kampaně, které s tím nemají žádnou souvislost. Otázka je, jak by kampaň fungovala, kdyby ji netáhla značka.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Skandinávští režiséři jsou jistotou už pár let, ale tohle se vážně nepovedlo. Scénář nula, herecké výkony strašné, nevěřím rodině ani slovo z jejich špatně nasazených deklamací… u hlavního spotu jistě probíhaly diskuse o tom, jak neartikulované zvuky a hekot dětí dostatečně ‚supportují feeling rodinnosti‘.
Pavel Fuksa

5. Postránecký propaguje sýr (18 %)

Olomoucká mlékárna Olma uvedla na trh nový sýr s plísní na povrchu s názvem Olmín, který se od stávající tuzemské konkurence odlišuje netradičním hranatým tvarem i chutí. Pro sýr, na jehož vývoji firma spolupracovala s francouzskými odborníky, by měla být typická měnící se konzistence a chuť v závislosti na délce doby skladování. Novou značku zviditelňuje marketingová kampaň, jejíž tváří se stal herec Václav Postránecký. Sýr mlékárna propaguje i jinými způsoby, například spotřebitelskou soutěží. Kreativita a mediální nákup je v rukou mlékárny Olma, reklamní spot vznikl ve společnosti Zdeněk Nováček.

Na Moravu dobrý.
Marek Prchal

‚Každý řez má svůj smysl‘ je samozřejmě nesmysl. Odpustil bych si i konstrukci sýr-víno-kozy, ale základní myšlenka – totiž spojení moravského sýra s vínem – je super. Postránecký nevadí, ale mohlo se za něj i ušetřit.
Tomáš Mrkvička

Sázka na klišé. Postránecký, víno, krása moravských žen… Ať to vypadá sebelíbivěji, všechno to shodí jézéďáckej název produktu Olmín. Fuj.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nulový nápad. Jen další reklama, kde nějaký týpek v ultra krásným prostředí mluví o tom, jak je jeho sýr dobrý.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Sýry, víno, řez. Jako trochu to dře, ale nakonec to z toho člověk chytí.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Reklama vyzrálá a pěkně uleželá jako víno z Hané!
Jan Javornický

Řezy, které mají smysl, jsou: zlatý, císařský, Dedekindův, rovinný a řez dřevin, ale claim, že každý řez sýra má svůj smysl, mi vážně smysl nedává. Nezachrání to ani jihomoravsky bodré herectví Pražáka Postráneckého. Reklamní agenturo Zdeněk Nováček, styďte se.
Pavel Fuksa

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Vodafone se chce posunout, je to ale na půl cesty“

$
0
0
Vodafone opět obsadil Jiřího Vyorálka

Vodafone opět obsadil Jiřího Vyorálka

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 15. týden 2016

  1. McCann: Probuďte se (41 %)
    klient: Vodafone
  2. Young & Rubicam: Bohatá chuť domova (23 %)
    klient: Nestlé
  3. O2: Co kdyby váš tarif uměl víc (20 %)
    vlastní tvorba
  4. Ogilvy & Mather: Výhodný úrok (18 %)
    klient: Home Credit
  5. Creative Brand: Poštovní půjčka (18 %)
    klient: Poštovní spořitelna

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 11 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. I Vodafone má 360° video (41 %)

Vodafone spustil novou kampaň se svou rodinkou. Kampaň tentokrát podporuje rodinný tarif Red+ s Wi-Fi sítí na doma i na chatu zdarma. Děj nového spotu se odehrává v hudebním klubu, kde tatínek překvapí rodinu svým vystoupením s kapelou, čímž si získá respekt a obdiv dětí. Točilo se v pražském klubu Futurum, spot režíroval Vojta Kotek v produkci Savage. Hlavním claimem kampaně je Probuďte, co je ve vás. Naše síť vás jistí. Kampaň běží od pátku 8. dubna a postupně se objeví v televizi, v tisku, na internetu, venkovních nosičích a v retailu. Na internetu ji podpoří mimo jiné speciální videoobsah. Takzvané 360° video má zprostředkovat autentický zážitek z koncertu. Video vzniklo při natáčení aktuální kampaně. Vodafone je tak už druhým zadavatelem během jednoho týdne, který tuto technologii využil. Začátkem tohoto týdne totiž odstartoval podobně koncipovanou kampaň (nasazení klasického spotu v kombinaci s 360° videem „ze zákulisí“) také pivovar Heineken pro svou značku Krušovice. Vodafone navíc navázal v rámci nové kampaně spolupráci s českým youtuberem vystupujícím pod přezdívkou NejFake. Spolupráce s ním bude pokračovat během celého trvání kampaně. Kreativu kampaně připravila agentura McCann Red, o umístění v médiích se stará mediální agentura MEC Czech.

Hle, náznak skutečného člověka v reklamě! To už jsme jako obor dlouho nezkusili. O to větší škoda, že hned druhá exekuce už je zase Trojan ve stadiu pokusu. Upřímně držím palce, ať lidská cesta funguje!
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Všímám si, že se chce Vodafone někam posunout. Pro mě je to ale na půl cesty. Asi bych si představoval radikálnější posun. Tohle je faceliftovaná Dacia. Já bych chtěl ovšem Teslu nebo alespoň Toyotu Prius. Ale je to můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

V životopise George Harrisona je scéna, kdy na něj syn po příchodu ze školy křičí: ‚Proč jsi mi nikdy neřekl, že jsi hrál v Beatles?‘ Takže insight s rodičovskou frustrací je správný. Propojení na produkt ale moc nerozumím.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Už jsem se radovala, že tam tentokrát nebudou žádné dvojsmysly, ale pak mi to pokazil kotel přátel. Nevadí, stejně mě to baví víc než předchozí reklamy s rodinkou. Akorát jsem si to teda musela pustit třikrát, než jsem vůbec pochopila, na jaký je to produkt.
Dora Pružincová

Škoda, že táta nezůstal trapnej. To mu docela hezky šlo a občas jsme se i usmáli.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Tohle mě baví, vhled, příběh, trocha vtipu k tomu, snad jen zbytečně moc řečí, rozpravu ideálního otce bych zkrátila, aby se neoctl za hranou nadsázky.
Jana Kubištová (Budvar)

Vodafonu to konečně začíná trochu šlapat. Inu, když nevíš coby, šoupni tam starý dobrý bigbít. Trochu sice ještě drhnou některé promluvy a herecké výkony, ale to jsou exekuční drobnosti, které lze vychytat.
Martin Charvát (Konektor)

Bylo by to super. Stačilo by mít hrdinu, který to uhraje – jenže těch je málo.
Jarek Komárek

2. Orion sází na rodičovské pouto (23 %)

Stejně jako před mistrovstvím světa v hokeji v roce 2015 sází i tentokrát Orion na spot, v němž figuruje otec se synem. Nestlé natočilo video v ještě o něco víc nostalgickém nádechu, poukazuje na pouto mezi rodičem a dítětem, čokoláda ho má balancovat, jako kdyby do jejich života zcela běžně patřila.

On už je zase rok 1997?
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Po zhlédnutí této reklamy jsem si musel pustit Gorillu od Cadbury, abych si připomněl, jak se dá taky dělat reklama na čokoládu. Konceptů, kdy chuť něco připomene, tu bylo mraky a já už moc dalších nevydržím.
Ondřej Souček (Luftballon)

Hezky natočený script s dobrou lajnou ‚Necháme si to pro sebe‘. Produktové demo a maminka jsou tam z pohledu vyprávění příběhu a doručení sdělení za mě navíc.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Stokrát ohraná rodinná idyla, patos, nuda, vizuální výrazivo německých bank a životních pojišťoven… Tak krásná komodita jako čokoláda si zaslouží víc.
Jana Kubištová (Budvar)

Kárky, otec a syn, rodinné zážitky, produkt, který je umocní. Po tisící první. Proč je to tentokrát zrovna čokoláda, bůh suď. Provedení by pomohlo, kdyby pracovalo s paralelním příběhem z tátova dětství, který je nesměle naznačen jedním záběrem… a pak už nic.
Martin Charvát (Konektor)

Taky jste si všimli té retro pasáže? To jsem snad ještě v žádný reklamě neviděla.
Klára Palmer

Solidní režie.
Jarek Komárek

3. O2 ukazuje tarify v Chytré síti (20 %)

Operátor O2 spustila v polovině února novou kampaň, ve které ukázala, co umí jeho tarify na takzvané Chytré síti. „Čím vyšší tarif u nás zákazníci čerpají, tím víc benefitů získají,“ říká marketingový ředitel O2 Jiří Caudr. Operátor přechází na nový koncept televizních spotů, což si vyžádalo i změnu herce – v kampani už proto nevystupuje Jiří Havelka, který byl spojen s loňskou kampaní, nyní se ve spotu objeví Lukáš Král. „Nový koncept už není založený na jedné konkrétní osobnosti – nemáme tedy ambice budovat dlouhodoběji jednu tvář O2,“ řekla Médiáři Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení O2. Komunikační kampaň vytvořil interní tým O2. Produkce se zhostila společnost Filmservice, režie se ujalo duo Mods ve složení Martin Přikryl a Michal Nohejl. V televizi budou během kampaně odvysílány celkem čtyři reklamní spoty. Nákup a plánování médií zajistila agentura Médea.

S každou další kampaní se O2 vrací o několik let zpět. Je to škoda. Růžovočervený souboj konkurentů o komedii roku přitom dává prostor pro vlastní přístup.
David Suda (WMC Grey)

Vrátit se zpátky k Chytré síti je chytré. Ale investovat do produkce televizních spotů desetinu toho, co konkurence, chytré není. Laciné třidéčko není způsob, jak v roce 2016 budovat prémiovou značku. A 25% sleva na krmení pro křečka na tom nezmění nic.
Tomáš Mrkvička

Hezky trefená míra nedbalé arogance. Jen by to chtělo o to silnější benefity. A možná exekuci. A nápad.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

O2 se podařila až orwelovsky amorfní reklama bez jakéhokoliv zápachu či vůně. Určité emoce u mě probudila pouze věta ‚To ví tady Elon Musk‘. To má potenciál hlášky.
Ondřej Souček (Luftballon)

O2 se nesnaží být třetím vtipným operátorem na trhu, což je dobře. Problémem zvoleného formátu je samozřejmě nižší míra překvapivosti na úkor jednoduchosti a konzistentnosti.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Tady je, narozdíl od Vodafonu, produkt na prvním místě. Bohužel tak nudné, že si ho stejně nezapamatuju. Ačkoli insight funguje, herec nemá dostatečné charisma na to, aby spoty utáhl sám.
Dora Pružincová

Ok, nápad se nežádal. Ale mrzí mě, že art direction se pohybuje na úrovni regionální televize. To bejvávalo u O2 jinak.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Vizuálně pěkně zpracovaná nuda.
Jana Kubištová (Budvar)

Rozhýbaný informační leták. Tomu odpovídá i počet zhlédnutí na Youtube.
Martin Charvát (Konektor)

Vydávat mechaniku věrnostního programu za myšlenku kampaně mi přijde docela odvážný. To je ale asi tak všechno.
Klára Palmer

Důkaz, že dobrá exekuce i přes klišé přenáší.
Jarek Komárek

4. Home Credit láká na výhodný úrok (18 %)

Poskytovatel spotřebitelských úvěrů Home Credit z portfolia společnosti PPF spustil novou kampaň, propagující výhodný úrok coby odměnu za řádné splácení. Kampaň zahrnuje v první fázi televizní spot a online komunikaci, v další pak na ně naváže i tištěná inzerce. Kampaň připravila agentura Ogilvy & Mather. Kreativně na ní pracovali Tomáš Belko, Ondřej KroupaSamir Hauser.

Myslím, že dostat stejný úrok nebo stejný plat jako paní ředitelka nejsou úplně souměřitelné kategorie. Takže to nefunguje.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Tahle reklama je značně politicky nekorektní. Hlavní postava ředitelky, místo aby pomohla lehce retardované uklízečce, poťouchle jí tvrdí, že bude mít stejný plat jako ona. Buď má ředitelka malý plat, anebo je to velká vy víte kdo. Pardon. Nelíbí se mi to.
Ondřej Souček (Luftballon)

Drobnost k packshotu, protože pořádek musí být: v češtině se použití znaku procenta řídí stejnými pravidly jako další symboly, tedy například 10% (bez mezery mezi číslem a symbolem) znamená desetiprocentní (přídavné jméno), 10 % (s mezerou) znamená deset procent (podstatné jméno).
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Takže Home Credit zvedá platy uklizečkám? Nechápu.
Dora Pružincová

Pustila jsem si to čtyřikrát, abych se ujistila, že příběh s nabídkou spojuje oslí můstek ‚Pořádek musí být!‘ Hmmm. Hmmm. Ach jo.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Paní ředitelka si musí půjčovat, a ještě navíc s úrokem 9,9 %?! To je ale svět!
Jana Kubištová (Budvar)

Úplně jsem nepochopil souvislost zvýšení platu uklízečky s výší úroku u Home Creditu.
Martin Charvát (Konektor)

Uf, tohle sociální drama mě sice krmí velkým overpromisem, ale stejně si myslím, že to pro tu paní uklízečku neskončí dobře.
Jarek Komárek

5. Poštovní skřítci jako noví maskoti (18 %)

Skupina ČSOB spustila v dubna nový komunikační koncept své značky Poštovní spořitelna, jejímiž maskoty se nově stali poštovní skřítci. „Každý poštovní skřítek reprezentuje některý z bankovních produktů. Například Radostín pomůže s výhodnou půjčkou, Kalkulín s investicemi a Jistín s pojištěním. Zpracování kombinuje reálný svět s 3D animací,“ prohlašuje ředitelka marketingové komunikace ČSOB Renata Němcová Pixová. Nová komunikace má zdůrazňovat hodnoty jako dostupnost, jednoduchost, přátelskost, důvěryhodnost a férovost. „S dnešní pozicí spořitelny jsme spokojeni, ale chtěli jsme zvýšit její atraktivitu a posílit povědomí o jejích přednostech. Proto jsme se rozhodli vytvořit nový nezaměnitelný svět,“ zdůvodňuje uvedení nového konceptu Tomáš Jaroš, výkonný ředitel ČSOB pro design a marketing. Všechny půjčky Poštovní spořitelny mají od nynějška přívlastek Poštovní. První kampaň v novém konceptu je zaměřena právě na půjčky a vévodí jí už zmíněný skřítek Radostín. Její moto zní Poštovní půjčka – nejdostupnější půjčka, která tu kdy byla. Kampaň vznikla ve spolupráci s agenturou Creative Brand. Od 11. dubna do 8. května běží třicetivteřinový televizní spot, na který naváže ve dnech 9. až 29. května sponzorský vzkaz. Kampaň dále běží na internetu a na venkovních plochách včetně CLV. Počítá i s podporou v místě prodeje jak na pobočkách České pošty, tak na finančních centrech a rovněž s využitím většiny vlastních komunikačních kanálů – od webu po bankomaty. Pro komunikaci nové Poštovní půjčky vznikla i microsite, kde si lze sjednat půjčku online.

Poznáme je na první pohled, to ano. Ale budeme je milovat? Budeme k nim vůbec něco cítit? Možná když budou pořád zpívat. I nenávist je emoce.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Ti skřítcí, to jsou takoví malí jehovisti. Smějou se na vás, ale tušíte, že v tom moc upřímnosti nebude. Postrádám u nich jakoukoliv důvěryhodnost. Finance, alespoň pro mě, jsou vážná věc.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nápadu použit maskoty pro značku Poštovní spořitelna se nedá nic vytknout. Kombinaci s reálným prostředím a křepčícími lidmi bych se osobně vyhnul. Nejspíš bylo důvodem pro ni aspoň trochu se odlišit od České spořitelny, která pracuje s 3D rodinkou.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Doufala jsem, že se v tom aspoň nebude zpívat.
Dora Pružincová

Všichni si minimálně dvakrát do roka pustíme film Ať žijí duchové, kde to skřítkům a lidem krásně jde dohromady. Lidé v onom filmu ovšem nejsou vybaveni křečí sanice. Prosím vás, dejte ty figuríny pryč a všem se nám uleví. P. S. Nebylo by od věci zaměstnat textaře.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Brzy budeme potřeboval manuál, abychom se zorientovali v množství barevných, vysmátých 3D postaviček. Slabý branding, plusem je srozumitelné sdělení a zapamatovatelnost. Rozhodně nesnese srovnání s předchozí dlouhodobou ‚dortíkovou‘ kampaní Ery, která byla skvělá, inteligentní, vizuálně odlišitelná a v rámci oboru jedinečná.
Jana Kubištová (Budvar)

Když už si v popisku člověk tolikrát přečte slovo moderní, bylo by fajn něco takového pak najít i v exekuci.
Klára Palmer

Když už dělám něco tak vykalkulovaného a bez nápadu, aspoň provedení by mělo být bravurní – jenže to by se ty postavičky musely hejbat jinak…
Jarek Komárek

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Budvar taví složitou pozici v nový kreativní směr“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 16. týden 2016

  1. Kaspen/Jungen von Matt: Dobrý hospodský musí umět říct ne (58 %)
    značka: Budvar, klient: Budějovický Budvar
  2. Outbreak: Najděte si práci, do které se budete těšit (46 %)
    značka: Jobs.cz, klient: LMC
  3. VCCP: Král jde na mistrovství / Jitka Čvančarová (43 %)
    značka: Krušovice, klient: Heineken
  4. Ogilvy & Mather: Všichni jsme jeden tým (41 %)
    značka: Czech Team, klient: Český olympijský výbor 
  5. Kaspen/Jungen von Matt: Ukaž, zač je toho vocas (30 %)
    značka: Pardál, klient: Budějovický Budvar

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Budvar i dál říká ne úpadku (58 %)

Budějovický Budvar navazuje na svojí kampaň z minulých let, ve které se snaží „říkat ne“ úpadku hospodské kultury. V předchozích spotech narážel na to, že lidé raději pijí pivo doma a tradiční hospody nemají dostatek klientely. Nejnovější tvorba se zaměřuje na časté pofidérní chování hospodských jako je třeba točení „podmíráků“ nebo šizení jídel v kuchyni. Spot jde v televizích od poloviny dubna, opět se ho ujala agentura Kaspen/Jungen von Matt, produkci obstaralo Bistro.

Budvar se letos chystá vyzvat pivaře, aby se za svou hospodu postavili a v průzkumu odpověděli, proč se do ní vrací. Pokud si v ní dají tři a víc budvarů, mohou vyhrát některé z cen. Průzkum provede společnost ve 200 hospodských zařízení, další exekuce se budou odvíjet podle výsledků.

Klobouk dolů. Nepamatuju, že by mě něco z domácí produkce takhle potěšilo.
Tomáš Belko

Ač je teprve duben, máme vítěze letošní katovny. Gratuluji klientovi i agentuře.
David Suda (WMC Grey)

Vnitřní hlas. Fajn. Navrhoval jsem už v roce 2001 vnitřní hlas jogurtu, když čeká v regálu, a pak když ho někdo otevře (tunel ke světlu) a pak když je jeden. Jinak mě hospodský nezajímá, ani zloun, je mi to volný. Možná proto, že je tam málo vidět pivo. Je tam jen jedno. Asi bych chtěl, aby ve spotu Budvaru teklo pivo proudem.
Marek Prchal

Já teď hubnu a tahle reklama mi vlastně vyhovuje. Mám po ní chuť dát si dvojku bílýho. A klidně ať tam je jen 0,18 centilitrů. Myslím, že Budvar jede moc na sílu, tlačí na pilu, nutí mě dívat se na něco, z čeho je mi špatně. To když Stella Artois používala před pár lety ďábla ve své slavné reklamě, uměli to líp. Možná by to chtělo nechat se příště inspirovat důkladněji.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Paráda. Kaspenu a Budvaru se podařilo poměrně dost složitou strategickou konstrukci, vycházející z postavení Budvaru jako firmy, přetavit v nový kreativní směr. A je to o pivu. A o hospodě. Asi si skáknu na jedno.
Martin Charvát (Konektor)

Aha. Takže tak. Divadelní nadsázka asi, že jo. Pivo je tam hezky vidět ale, takže disaster to není.
Will Rust

Krásně natočeno! Naprosto jasná message. Reklama, na kterou se chcete podívat víckrát než jednou. Dobrá práce.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Viděl jsem v televizi a hned jsem si to šel dát ještě jednou na YouTube. Za mě by slušela větší stylizace prostředí, ale ten ďábel to klidně utáhne sám. Jasný vítěz.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

2. Jobs.cz cílí podle času a místa, ju (46 %)

Pracovní portál Jobs.cz provozovatele LMC spustil rozsáhlou jarní kampaň z dílny agentury Outbreak. Kampaně běží v televizi, na venkovních nosičích a online. Reklama by měla být nasazována ve všech médiích tak, aby odpovídala času a konkrétní situaci daného okamžiku, v níž se právě nachází příjemce reklamy. „Kde to jen trochu šlo, navrhli jsme kampaň kontextově. V neděli večer tak můžete v televizi zaznamenat připomínku nedělní deprese před začínajícím pracovním týdnem, ve všední večer zase připomínku, že vyzvedáváte dítě ze školky jako poslední,“ tvrdí spolumajitel Outbreaku Ivo Laurin. Všechny reklamy vybízejí příjemce k tomu, zda nechce zvážit místo své současné pracovní pozice nové zaměstnání. Spoty režíroval Jan Látal v produkci MasterFilm. Celkem kampaň tvoří 21 různých textových verzí outdooru na 734 plochách v Praze, Brně a Ostravě, 28 časově, zájmově i obecně cílených variant online bannerů a 11 základních online videí doplněných o dalších osm remarkentigových kreativ a čtyři televizní spoty. Novinkami v mediaplánu je i videoreklama na Instagramu a nestandardní formáty v RTB.

Kampaň Jobs.cz má ladit s časem a místem, kde ji konzumenti vidí

Kampaň Jobs.cz má ladit s časem a místem, kde ji konzumenti vidí

Za málo peněz hodně muziky. Casting je dobrej, moje oblíbené umění trapnosti zvládá bravurně, někdy až nad očekávání.
Tomáš Belko

Správně to promlouvá k nalomeným lidem.
David Suda (WMC Grey)

Tak tohle mohlo být skoro geniální. Desetisekundový spot je senzační extrakt, ale jak koukám na deset dalších videí, série je malinko nevyrovnaná. A to mě šíleně irituje. Podle krátkého spotu jsem usuzoval, že je kolega ve videu jen idiot, ale on je, jak se ukazuje, zlý. Fajn, proč ne. Jestli je to rozvoj zla v jeho nitru, pak ano, ale přece jen ta série je dlouhá. To nic nemění na tom, že je to zase skvěle vyrobené.
Marek Prchal

Asi lepší než to bylo, ale chtělo by to nějaký zábavnější nápad, než jen natočit insighty s chlapem, kterej vás s*re.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Ujde. Mínusem je přílišná monotónnost. Chtělo by to oživit, občas vybočit z formátu, udělat to pestřejší, překvapivější. Takhle když člověk vidí jeden, jako by je viděl všechny.
Martin Charvát (Konektor)

Strašně jsem se smál. Po dlouhé době konečně něco vtipného. Nebo jsem blbej.
Will Rust

Tajně doufám, že většina lidí není ze svojí práce tak frustrovaná, aby se v tom viděli. Ale možná se taky pletu.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

3. Král Krušovic má k sobě Čvančarovou (43 %)

Jitka Čvančarová v kampani značky Krušovice

Jitka Čvančarová v kampani značky Krušovice

Pivovarnická skupina Heineken uvedla novou kampaň značky Krušovice k letošnímu mistrovství světa v ledním hokeji. Ke krušovickému Králi se v ní přidala Královna v podání herečky Jitky Čvančarové. Kampaň zahrnuje televizní spot spolu s jeho online verzí. Televizní spoty produkovala Armada Films a režíroval je Tomáš Řehořek. Kreativní vývoj a přípravu zbylé části komunikace zajišťovala agentura VCCP Prague.

Natáčení televizního spotu dokumentovala speciální 360° kamera, která má nabídnout divákům pohled do zákulisí. Pro Česko bude tento formát použit jako promovaný online spot formou pre-roll videí. Herec představující Krále měl tedy při natáčení na hlavě otočnou kameru snímající okolní dění z jeho pohledu. Při natáčení spotu tak vznikla i další videa, v nichž se mohou internetoví uživatelé „stát na chvíli Králem“, tedy vnímat okolí z jeho pohledu a při využití podpory 3D videa i ovládat směr, kam se Král právě podívá – kromě herečky Čvančarové tak mohou zblízka poznat i další herce, kompars, ale také celý štáb, a to i se zvukem. Uslyší i režisérské pokyny Tomáše Řehořka. Tvůrci videí dovnitř ukryli i další postavy, které se v televizní reklamě nevyskytují – například českého panovníka Rudolfa II., který povýšil pivovar Krušovice na Královský pivovar, dvojníka hlavního hrdiny, zamilovanou fanynku či finského fanouška.

Ten koncept se mi líbí, ten casting pořád obdivuju, ale tenhle spot mě nějak nebere. Možná v tom mám hokej…
Tomáš Belko

‚Královské‘ pravdy Krušovic v minulosti psal sám život chlapa. Zde mám pocit, že se nám snaží značka něco podsunout.
David Suda (WMC Grey)

Tady tedy taky není moc piva. Musím říct. Jestli správně počítám, jsou tam tři. No nic.
Marek Prchal

Král mě baví. A je vidět (narozdíl od Budvaru), že když se přimíchá humor, výsledný mix emocí může být i ten, že mám nakonec chuť si dát jedno v Šalandě. A vůbec mi nevadí kámoš tlustoprd nebo sliny v ovaru. Ale protože Pardál byl dnes malinko víc osvěžující, dávám na druhé místo.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Tenhle týden jsem příjemně překvapen! Nemusel jsem nic ‚setnout’! Krušovice se (zcela správně) drží dobrého konceptu a navrch do něj přidali Jitku Čvančarovou (která viditelně pivo pít umí)! To nemá chybu.
Martin Charvát (Konektor)

Prvních 25 vteřin spotu vynikajících, ale velmi slabý (a sexistický) vtip na konci.
Will Rust

Dobré protažení brand message. Baví mě to sledovat.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Super věc až do momentu, než se tam objeví Jitka Čvančarová. Kde se tam vzala? Kde je chlapský insight s Chrobáčikom? Vraťte nám krále!
Martin Svetlík (Symbio Digital)

4. Pardál rozdává ocasy (41 %)

Značka Pardál, která patří stejně jako vítězná reklama pod Budějovický Budvar, spustila nové reklamní spoty také v polovině dubna. Na rozdíl od Budvaru jsou ale těžištěm prodejů Pardálu obchody, proto značka nezaměřuje spoty městským „hospodským“ směrem, ale naopak se nestydí za to, že cílí na vesnice. Pardál spustil sérii spotů, každý má 15 sekund a jeho hlavním sloganem je Ukaž, zač je toho vocas.  I za jejich tvorbou stojí agentura Kaspen/Jungen von Matt, spoty natáčela produkce Savage po českých vesničkách. Televizní kampaň doplní intenzivní promoaktivity, v rámci nichž se rozdají tisíce skutečných mechanických ocasů objevující se v reklamě, které by měly umět pivo otevřít. 

Opět: respekt! Marketing musí mít kuráž a za ušima. A vocas, asi.
Tomáš Belko

Ne pokaždé musí dávat všechno absolutně perfektní smysl. Pro Pardál tenhle přístup funguje.
David Suda (WMC Grey)

Tak tohle je jednoduché, nepochopil jsem to, je to zřejmě určitá meta rovina, ale musím ocenit casting i styling toho pána ve střelnici, na tom bych to postavil.
Marek Prchal

Ano, připomíná mi to slavné kousky na Skittles. A ne, narozdíl od Budvaru a jeho inspirací od Stella Artois mi to nevadí. Připadá mi to prostě strašně legrační. A víte, jak jsem to poznal? Protože jsem se od srdce zasmál. Takže dík, Pardála bych si koupil.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Je to vtipné, ale to, že pardál (šelma) má ocas, tak si vyrobí chlapík – piják Pardála – taky ocas, je trošku přes ruku. A ocas ve spojení s chutí je nebezpečná asociace. Když má něco chuťový ocas, obvykle to nebývá pochvala.
Martin Charvát (Konektor)

V tom třetím spotu jsou potraviny z Lipenců, kam jsem dřív občas chodil. Jinak je tam asi nějaký vtipný dvojsmysl, který nechápu a nemám sílu vyhledat.
Will Rust

Falická symbolika. Chápavý penis. Leopardí vzory. Takhle vypadá peklo.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

5. Sportovci fandí podle Ondříčka (30 %)

Český olympijský výbor startuje novou dlouhodobou kampaň Českého olympijského týmu, která bude pokračovat i po letních olympijských hrách. Kampaň má ve sportovních fanoušcích i v ostatních lidech probudit odhodlání, fair play, týmový duch, odvahu a hrdost. „Míříme nejen na sportovce, ale na celou společnost, protože věříme, že sport dokáže v lidech probudit to nejlepší,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. Součástí kampaně je minutový televizní spot režírovaný Davidem Ondříčkem, v němž se kromě herečky Jany Pidrmanové objeví jak současné, tak bývalé české sportovní hvězdy a legendy: například slavná gymnastka Věra Čáslavská, olympijští medailisté Martin Doktor, Šárka Kašpárková, Kateřina Emmons, Květa Pecková-Jeriová a Imrich Bugár, krasobruslař Tomáš Verner nebo stále aktivní atletka Denisa Rosolová a vodní slalomář Jiří Prskavec. Kromě toho si v reklamě zahrály i desítky jejich fanoušků. Komunikační strategii celé kampaně připravila agentura Ogilvy & Mather.

Každý z ambasadorů kampaně symbolizuje nějakou vlastnost typickou pro sport a současně důležitou v životě: Trojnásobná olympijská medailistka ve střelbě Kateřina Emmons symbolizuje odhodlání, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda smysl pro fair play, olympijská šampionka ve veslování Mirka Topinková Knapková hrdost, stříbrný olympijský medailista ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek odvahu a dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor týmového ducha. Vedle webové prezentace a televizního klipu je součástí kampaně i rozhlasový spot. Ten je vystavěn na příběhu o tom, jak legendární český běžec Emil Zátopek věnoval svou zlatou olympijskou medaili australskému soupeři Ronu Clarkovi. Právě osobnost Emila Zátopka totiž tvoří středobod komunikačních aktivit spojených s českým olympijským týmem. Spoty i webová prezentace jsou teprve začátkem kampaně, která bude ve druhé fázi během léta pokračovat aktivací směrem k olympijským hrám a olympijským parkům, kde si budou lidé moct vyzkoušet řadu sportů a zároveň fandit českým sportovcům v Riu.

‚Nemusíte vyhrávat závody, abyste měli být na co hrdí. Všichni jsme jeden tým.‘ Na můj vkus našroubovaná, kostrbatá a těžko pochopitelná myšlenka.
David Suda (WMC Grey)

Senzační! Až vám někdo bude říkat, až budete číst článek v oborovém médiu, že kamenné agentury končí, tak si vzpomeňte na tenhle spot. Krásně vystižené rozpaky, když jdu běhat – a pak prostě běžím. Musím říct, že tenhle insight mě dojal, stejně jako dojme všechny ty, kdo chodí běhat a ještě víc ty, kdo by chtěli chodit častěji a vídají v parku nebo na ulicích jiné běžce. Já se na konci rozbulel. A koukám na Making of, aha, to režíroval David Ondříček, to jsem netušil. Kdybych to věděl, tak se zdržím hlasování, bo s ním točí moje žena, ale už to mám napsané.
Marek Prchal

Těžko se dělá reklama na národní hrdost, když je dnes slovo národ v podstatě už sprostý slovo. Je to nijaký, jako kdyby to přivezli z Bruselu.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Jako úvod dobré. Jednoduchá myšlenka, pěkně natočená. Uvidíme, co s tím tvůrci podniknou dál.
Martin Charvát (Konektor)

Tapeta, vyhozené peníze. Škoda, protože si myslím, že to neinspiruje nic nikomu.
Will Rust

Á, už je zase čas na olympijský sponzoring. Tak tenhle hoďme na hromadu k těm ostatním a jedeme dál.
Troy Palmer (Scholz & Friends Praha)

Když vidíte, jak skvělý pointy a silný emoce dokáže do sportovních reklam dostat Under Armour, tak už jsou i relativně dobrý věci vlastně trochu slabý.
Martin Svetlík 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„To je dobrý, až si to Cetelem snad ani nezaslouží“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 17. týden 2016

  1. Outbreak: S některými „až“ vám můžeme pomoci (33 %)
    značka: Cetelem, klient: BNP Paribas Personal Finance
  2. Airbnb, O2: Airbnb v O2 areně (30 %)
    značka: Airbnb, O2 TV, klient: Airbnb, O2
  3. DDB: Vidíme, co je za tím (29 %)
    značka: ČSOB, klient: ČSOB
  4. Young & Rubicam: Když brouček stůně (24 %)
    značka: Česká pojišťovna, klient: Česká pojišťovna
  5. Luftballon: Cevrouš (18 %)
    značka: Cevro Institut, klient: Cevro Institut

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Cetelem proti prokrastinaci (33 %)

„Neodkládejme na ‚až‘, co je pro nás důležité,“ říká v jarní kampani poskytovatel půjček Cetelem, značku v Česku provozuje francouzská banka BNP Paribas. Hlavním tématem nového komunikačního konceptu je prokrastinace, tedy odkládání některých činností a rozhodnutí na později. Cílem nadlinkové a podlinkové kampaně je ukázat, že v některých případech lze odkládané činnosti a rozhodnutí zodpovědně uskutečnit. Kampaň opět připravila a produkovala agentura Outbreak, která s tímto klientem začala spolupracovat už loni po vyhraném tendru. Vznikla dvě videa, banka pro ně zvolila poměrně netradiční komunikační mix na zvyklosti finančního trhu. Promovat je bude zejména na YouTube a Facebooku. Postprodukci zajistilo studio PFX. Kampaň zahrnuje také nabídku na osobní půjčku na 100.000 Kč s měsíčními splátkami 1.490 Kč. Zatímco videa mají především vybudovat povědomí o kampani, obchodní nabídku budou propagovat programaticky zakoupené bannery a optimalizovaný search, který spravuje agentura H1.cz.

Myšlenka hezká, strategie solidní. Ale dramatizaci by si to asi zasloužilo lepší. Funguje to trochu jako mood video.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Správný insight. Spot v klasickém duchu. Minuta už je dlouhá a pár drzejších situací by ji osvěžilo. Dvoupísmenkové až mi evokuje slavnou kampaň Whatever it is pro eBay.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Samostatné video by se dalo udělat z každé té jednotlivé scénky. Takhle to je jak televizní spot z devadesátek. Přitom to má být video na YouTube!?
Martin Charvát (Konektor)

Hezký insight. Začátek fajn, ale potom se to začne opakovat a nudit. Pointa žádná, nebo jsem si jí nevšiml. Ten příběh se dal udělat barvitější a absurdnější.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tohle je dobrý, až… Až si to Cetelem snad ani nezaslouží.
Jan Javornický

Teda, to je hrůza – dneska jsem chtěl něco pořádně popravit, jsem zrovna teď ráno při chuti – a ono ne. Po dlouhé době skvělý wording. Trošku mi připomněl i Bonaquu s jejím ‚… a možná, že prodáš ropu šejkovi‘, což je moje zamilovaná. Ze spotu sice nechápu, co se mi snaží prodat, mám si zřejmě vzít půjčku dřív, abych mohl žít, ale to je mi už pod lavinou emocí jedno.
Marek Prchal

Líbí se mi insight s ‚až‘ momenty. Asi to mohlo být dotažené lépe, ale v rámci (předpokládám) low budgetu je exekuce úctyhodná. Tady se není za co stydět.
Iva Bízová (Loosers)

2. Airbnb a O2 vybaví luxusní skybox (30 %)

Airbnb ve spolupráci s O2 připravila designový skybox

Airbnb ve spolupráci s O2 připravila designový skybox

Mezinárodní komunitní platforma Airbnb, která zprostředkovává sdílené ubytování, připravila ve spolupráci s O2 Czech Republic soutěž pro hokejové fanoušky, která na českém trhu propaguje její služby. Jeden výherce a jeho host budou moci sledovat zápas mezi Českem a Kanadou ze speciálně upraveného designového skyboxu přímo v O2 Areně, a to dokonce z gauče nebo z postele. Výhra zahrnuje kromě možnosti přespání ve speciálně upraveném skyboxu také vstupenky na hokejový zápas, týmové dresy, speciální puk, prohlídku arény, možnost vidět předzápasové rozbruslení a večeři v luxusním soukromém apartmá O2 Areny. Hostitelem bude sportovní komentátor Petr Svěcený. Zápas se odehraje v úterý 3. května 2016. Zájemci o soutěž se mohli hlásit přes web.

Super nápad a fajn doprovodné video, které jsem chtěl dokoukat do konce, i když to nemá zápletku. Dobrý!
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Nevím, jestli existuje někdo, kdo touží po hokeji přespat v O2 Areně. Ale nejsem až takový fanoušek. Pokud bude na tom pokoji probíhat po koncertě mejdan s Rihannou, tak jdu klidně soutěžit.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Ha. Brzy budu též hostitel na Airbnb, takže jsem cílovka. Kouzlo téhle služby je, že majitel bytu není anonymní. Tenhle byt-skybox je uměle vytvořený a z filozofií Airbnb nemá nic společného. Atmosféra nula. Krausova pronajatá pohovka je o hodně lepší.
Ondřej Souček (Luftballon)

Věřme tomu, že se případní zájemci nenechají odradit tím videem. V útrobách O2 Areny se skrývá neskutečný luxus a určitě pro mnohé velký zážitek. Naštěstí jsou i jiné zdroje, kde se o tom lze dozvědět.
Jan Javornický

Tohle byl bezesporu brainstorming, který vyšel. Zažil jsem jich spoustu, často vám vyleze něco, čemu říkám ‚geniální nesmysl‘, v tu chvíli vypadá bombasticky, ale když se zrealizuje, tak nikdo nechápe – třeba retro kampaň Zuna. Tohle vyšlo.
Marek Prchal

Airbnb o sobě dává v Čechách vědět zajímavou formou PR. Nedělají své kampaně klasicky a přesto jsou schopní oslovit masu zákazníků. Navíc je za tím vidět ta hromada práce. Z hlediska zvyšování brand awareness paráda. I když na prodeje to asi úplně zásadní vliv mít nebude.
Iva Bízová (Loosers)

3. ČSOB cílí na podnikatele (29 %)

V rámci komunikace cílené na podnikatele představila ČSOB  novou komunikační strategií Rozumíme potřebám vašeho podnikání. Z ní vychází kreativní koncept nové kampaně Vidíme, co je za tím. Podle ČSOB jde o to, že ukáže práci, která se skrývá za produkty a službami českých podnikatelů. Kampaň odstartovala 18. dubna a je možné ji vidět v televizi, na venkovních reklamních plochách, v rádiu, v online a na YouTube. Spojená je s ní také speciální nabídka mimořádné splátky zdarma u ČSOB Rychlého úvěru na podnikání sjednaného do 30. června. Komunikační strategii připravila reklamní agentura DDB, mediální plánování a nákup mají na starost Razor a Red Media.

 

Nová kampaň ČSOB cílená na podnikatele

Nová kampaň ČSOB cílená na podnikatele

Možná je to trochu dlouhé, ale chápu, že ČSOB má toho k tématu hodně co říct. Ale to by byla jediná výtka, baví mě to, vydržel jsem to dokoukat. A navíc, v té exekuci je něco hrozně devadesátkového (nedokážu říct co, ale připomíná mi to staré reklamy na Disco nebo Hašlerky), takže je to takové příjemné retro.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Solidně natočená podnikatelská klasika. Kratší verze bez šťastné rodiny na začátku a na konci bude fungovat ještě líp.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Já vím, že je to ČSOB, já vím, že je to na úvěry pro podnikatele, ale nešlo by to přece jenom udělat trochu zajímavěji?
Martin Charvát (Konektor)

Podle mě je důležitější podívat se na věc očima svých zákazníků, ne z pozice banky. Já prostě nevěřím, že banka, a ještě k tomu ČSOB, mě vidí takhle. Je to plácnutí do vody. Od stolu vymyšlený koncept a není v tom ani špetka upřímnosti.
Ondřej Souček (Luftballon)

Co dalšího se skrývá za židlí? Třeba fenomenologové se dost vážně zabývají otázkou, jak vlastně můžeme poznat, je-li dotyčná židle židlí, i přes jejich roztodivné tvary, barvy, velikosti, počty nohou či použité materiály. Říkají tomu eidetický invariant. To by byl slogan! ‚Známe eidetický invariant vaší židle!‘
Jan Javornický

Na té židli bych nechtěl sedět, nepochopil jsem, k čemu tam jsou ty područky, pokud to područky jsou. Připadají mi samoúčelné. Tak na tohle jsem myslel celý spot.
Marek Prchal

Proč ne?! Tahle kampaň a myšlenka prodává banku docela příjemně. Není to sice nový nápad, ale vymyšleno už údajně bylo úplně vše. A exekuce je také velice slušná.
Iva Bízová (Loosers)

4. Česká pojišťovna rozdává pohádky (24 %)

Česká pojišťovna představila v rámci rozšíření pojištění Můj život produktovou novinku dětského životního pojištění, kterou od dubna podporuje kampaň s mottem Když brouček stůně, zůstaňte s ním doma. Kampaň připravila agentura Young & Rubicam. „Naším cílem je poukázat na to, že nejlépe se v době nemoci o své dítě dokáže postarat jeho rodič. A že přitom nemusí přicházet o peníze,“ tvrdí marketingový ředitel České pojišťovny Jan Chvojka. Kampaň zahrnuje televizní sponzoring, venkovní reklamu, rádia, online média včetně prerollů a tisk. Poběží do konce května. V rámci komunikace nabízí pojišťovna také odměnu těm, kteří zanechají svůj kontakt pro další oslovení na webu Zodpovědný rodič. Jde o knížku dvanácti originálních Pohádek pro nemocné broučky, kterou napsal reklamní kreativec a vítěz ceny Magnesia Litera 2015 Petr Stančík.

Produkt jsem ale pochopil.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Slyšel jsem v autě rádia a ty mě baví ze všeho nejvíc. Protože Petr píše skvěle. Což se do patnáctivteřinového kompilátu ani na print vtěstnat bohužel nedá.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Jako několikanásobný otec, kterého by produkt měl zajímat, říkám, že tohle by mohlo fungovat snad jen na Mimibazaru. Jediné, co mě zaujalo, je ta knížka pohádek od Petra Stančíka. Tu bych chtěl.
Martin Charvát (Konektor)

Poněkud popisné, ne? Jenom škoda, že se ten chlapec na konci nepromění v rybu, když se ve voiceoveru cítí jako rybička. Ale chápu. Ve skriptu to určitě bylo, ale peníze na to zase nezbyly. Nicméně si myslím, že na tento produkt čekají tisíce matek a ty si ho zaslouží. Ze spotu ho snadno pochopí a žádná z nich se nebude zaobírat tím, že je to nějak moc popisné. S přihlédnutím ke zkušenostem mé manželky je toto můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Dávám body za knížku. Knížky jsou skvělý a knížky pohádek tuplem.
Jan Javornický

Skript z devadesátek? Klidně. Beru. Schopnost dostat ho do patnácti sekund? Skvělé.
Marek Prchal

Vydat knížku vlastních – originálních – pohádek pro nemocné děti je výborný nápad. Škoda, že se ho vůbec nepovedlo přenést do televizní kampaně a billboardů.
Iva Bízová (Loosers)

5. Cevro nechalo hrát známé tváře (18 %)

Agentura Luftballon uspěla v únorovém tendru soukromé vysoké školy Cevro Institut a v březnu pro ni vytvořila animované propagační video. Jeho hlavní postavou je školníkův kocour, který se také rozhodne studovat Cevro a nakonec to dotáhne až na tajemníka OSN. V klipu se objevují známí lidé vyučující na škole, konkrétně Magda Vašáryová, Cyril Svoboda, Saša Vondra, Tomáš Sokol či Ivan Langer. Autorem i interpretem skladby je Jiří Burian známý také jako Kapitán Demo, který podobnou práci dodal loni pro Outbreak, respektive pracovní portál Jobs.cz. Výroby díla se ujala Fox Production. Kampaň se naplno rozjela v pondělí 18. dubna, k vidění je na YouTube a na sociálních sítích. „Využili jsme volnosti, kterou jsme dostali a navrhli dost odvážnou exekuci. Lidé z Cevro Institutu projevili pro nás až překvapivý smysl pro humor, což nás motivovalo k tomu, vymýšlet vtipnější a vtipnější momenty v ději,“ pochvaluje si Ondřej Souček z Luftballonu. „Chtěli jsme ukázat, že naše vysoká škola je jiná. Máme rádi, když se vážná a složitá témata umí podat jednoduše a s nadsázkou, navíc jsme si přáli trochu kontroverze, díky velikosti našich osobností, jsme si to mohli dovolit,“ prohlašuje marketingová ředitelka Cevra Lenka Pavlíková.

Tak kdypak tento trend ‚uděláme něco jako VUT‘ skončí? Snad brzy!
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Komunikace vysokých škol se proměnila v soutěž Vtipnější vyhrává. Takhle kampaň alespoň říká, že se do školy chodí proto, aby se člověk něco naučil.
Pavel Sobek (Made by Vaculik)

Na papíře to muselo vypadat jako legrační nápad. Ale není.
Martin Charvát (Konektor)

‚Chtěli jsme ukázat, že naše vysoká škola je jiná.‘ No a jak jinak než písničkou a klipem, v němž lítají vzduchem peníze, tancují polonahé premiantky a zní pubertální fóry. Tak to totiž nedělá žádná jiná škola!
Jan Javornický

Neporozuměl jsem. Dvě a půl minuty koukat na spot, který mě na začátku nechytnul a neporozuměl jsem ani jeho vizuální řeči, ani obsahu. Značku Cevro bych já osobně prezentoval jako vyšší třídu, luxusní, ne pro každého. Z hlediska řízení značky je to úkrok nesmyslným směrem.
Marek Prchal

Nedokoukala jsem. Možná nejsem cílovka, ale jsem člověk z branže, který si myslí, že selfpromo projekty (selfpromo pro klienta i agenturu) by měly být výrazně zábavnější, atraktivnější a odvážnější.
Iva Bízová (Loosers)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Tvítující konvice RWE je tu kvůli lvu z Cannes“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 18. týden 2016

  1. Young & Rubicam: Tvítující konvice (31 %)
    značka: RWE, klient: RWE
  2. Arnold Milano: Aquababes (21 %)
    značka: Aquila, klient: Karlovarské minerální vody
  3. Zaraguza: Půlhodinu pro rodinu (17 %)
    značka: Orion, klient: Nestlé
  4. Vlastní tvorba: Televize, co vám zamotá hlavu (12 %)
    značka: O2, klient: O2 Czech Republic
  5. WMC/Grey: Načerpejte dobrou náladu (11 %)
    značka: Mol, klient: Mol Česká republika

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. RWE tvítovací konvicí šetří zdroje (31 %)

Tvítující konvice

Tvítující konvice

 

Konvice, která tvítuje, aby upozornila na nespotřebovanou vodu

Konvice, která tvítuje, aby upozornila na nespotřebovanou vodu

Úsporná rychlovarná konvice, která při každém použití tvítuje, aby přilákala zaměstnance na nespotřebovanou vodu. Tak vypadá nový projekt energetická společnosti RWE, spuštěný v několika pražských firmách v rámci firemní marketingové koncepce zaměřené na úspory energie i v korporátním segmentu. Konvici vytvořila agentura Young & Rubicam Praha. V kampani bude kombinována direct marketingová a digitální komunikace s využitím sociálních médií. Šetření elektřinou se věnovala už předchozí kampaň RWE zaměřená na pronájem úsporných žárovek. „Hledali jsme způsob, jak podobně ušetřit i firmám. Ze statistik vyplynulo, že rychlovarné konvice spotřebují jako jednotlivý spotřebič nejvíc energie,“ tvrdí customer communication manažer RWE Václav Podzimek. Rychlovarné konvice jsou podle zástupců RWE kvůli příkonu okolo 2.200 W na špici s velkým náskokem, a to i před kancelářskými stroji jako jsou tiskárny a kopírky. Lidé si v nich přitom většinou vaří několikanásobně víc vody, než potřebují. A právě to má tvítující konvice změnit. Zaměstnanci si musí přidat účet své konvice do sledovaných. Když v ní pak někdo uvaří vodu a všechnu ji nespotřebuje, konvice tweetem oznámí, kolik má horké vody nazbyt. Lidé ji tak mohou bezezbytku využít. Technicky jde o to, že v základně konvice se schovávají dva čipy. Zbytek je otázkou naprogramování. Každá vyrobená konvice má svůj vlastní twitterový účet, aby si je firmy nepletly. Konstruktérem konvice je Carlos Baer.

Princip, na kterém tvítovací konvice funguje

Princip, na kterém tvítovací konvice funguje

Škoda, že v tom shonu a zmatku, kdy se horečnatě vyplňují desítky přihlášek do Cannes, nenapadlo tvůrce z Y&R propojit tweetující konvici s jejich kampaní na podporu nelegálním migrantům. Chytré telefony, jak víme, mají stále nabity, takže by pro ně neměl být problém se z tweetu dozvědět, kde si mohou umýt ruce horkou vodou, po nějakém tom nočním dovádění v Kolíně nad Rýnem.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

A konvice má anglické popisky, aby… aby… se to dala přihlásit do soutěží. Protože to je taky jediný důvod, proč ta věc vznikla. Akorát bych se dost divil, kdyby nějakou cenu získali, ledaže by byl rok 2009 nebo nikdo z porotců neměl Google.
Tomáš Mrkvička

Hezký. Oceňuju copy na Twitteru, jen si chlapci mohli dát práci s různým skloňováním slova ‚hrnky‘ v různých pádech a počtech. Není to těžký.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Jules Verne by zíral. Někdo řekne, že tu nejde o reklamu, ale není to jedno? Mimochodem podle mě je to připraveno na zisk canneského lva. Technologie, udržitelný rozvoj, vize, future. Jednoznačný vítěz týdne a pro mě zatím i roku.
Ondřej Souček (Luftballon)

Poprosil bych firmu RWE, aby, pokud chce něco sdělit lidem v Česku, si změnila název na něco českého. Jinak se může snažit jak chce.
Marek Prchal

Hodně zajímavý nápad, jen kdyby z toho nebylo tolik cítit blížící se Cannes.
Klára Palmer

Stanislaw Lem už v roce 1971 v knize Futurologický kongres přivedl na svět inteligentní pračky. Jak to skončilo, si můžete dohledat a přečíst. Spoiler alert: žádný happyend to nebyl. Tady ty konvice zatím jen tweetují. Ještě je tedy poměrně snadné je umlátit železou tyčí. P. S. Přiděluji nějaké body za snahu inovovat. I když se to v tomto případě jeví spíše jako klasická cimrmanovská slepá ulička. Ale jak Mistr sám věděl, někdo musí říci:’Tudy ne, přátelé!‘
Martin Charvát (Konektor)

Vyrábění věcí je fajn. Dělat obyčejných předmětů ‚chytré‘ je rozhodně taky fajn. A kdyby to bylo skutečně použitelné, užitečné, a nebo dokonce třeba i zachraňovalo životy, bude to stát za to.
Jan Javornický

’tis that time of the year před uzavřením přihlášek do Cannes, kdy kreativní ředitelé tahají z klobouku papírky se slovy jako ‚snapchat / twitter‘, ‚velká korporace‘, ‚social responsibility‘, ‚ekologie‘ a ‚internet věcí‘ a kombinují je do překvapivě tupých nápadů, o kterých ve vymazlené case study tvrdí, že fungují.
Pavel Fuksa

2. Aquila Aquababes nejsou další (21 %)

Letošní v pořadí třetí Aquababes jedou opět na vlně popu

Letošní v pořadí třetí Aquababes jedou opět na vlně popu

Po třetí v řade přišla minerální voda Aquila s konceptem Aquababes, tradičně opět . Principem celé kampaně je talentová platforma s několika koly, na jehož konci je vybráno šest dívek, které pod taktovkou Aquily a pravidelně agentury Arnold Milano natočí hudební video klip – vždy samozřejmě s motivy vody. První dvě videa „Neříkej mi baby“ a „Čistá jako láska“ se na YouTube staly hity a mají několik milionů shlédnutí. Druhý zmíněný spot byl dokonce nejoblíbenější českou reklamou na Youtube za rok 2015. Letos přichází Aquababes v nové sestavě – Eliška, Sára, Melinda, Sabina, Marie a Nikola a s písní „Nejsem další“. Už tradičně je v klipu použito hodně vodních efektů, Aqubabes také v klipu mnohokrát vystřídají outfity. Klip byl natočen, stejně jako ty předchozí, izraelským režisérem Yarivem Gaberou, za vznikem skupiny stojí vydavatelství Universal Music. Cílem kampaně je ukázat kvalitu kojenecké vody Aquila. 

Naštěstí jsem včera v hospodě zavraždil asi miliardu mozkových buněk. Tím pádem mi zbyly jen dvě, pro které je zřejmě tahle hudba určena. Takže dávám palec nahoru a výtečných 15% za odvahu.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Kampaň Aquababes je moje srdcovka, takže palec nahoru. A letos za Melindu ve školní uniformě +5. (Ale příští rok už by to chtělo ten koncept vážně osvěžit.)
Tomáš Mrkvička

Dlouhodobý koncept, který podle všeho bude znovu fungovat. Nemusí se nám to líbit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Petr Nárožný jednou řekl o naší době: ‚Tenhle svět už není můj‘. Poprvé jsem se k této větě přiblížil, když jsem na YouTube uzřel klip Aquababes s několika miliony shlédnutími. Nemůžu si pomoci, ale na mě to působí jako nějaký záznam vystoupení z Eurovize.
Ondřej Souček (Luftballon)

Z Mattonky nebyli dlouho na Instáči, co? To nevíte, kolegové, že trend je mít polonahé až skoro úplně nahé modelky? Když kouknete na moji favoritku Niykee Heaton, ta má na sobě kolikrát jen kus hadru! No, jinak, proč nemají skutečnou kapelu? Tohle je vítěz soutěže Česká generika 2016.
Marek Prchal

Jenom třicet vteřin Aquababes? Já chci víc! Doufám, že bude i celý videoklip!
Martin Charvát (Konektor)

Je určitě dobré udržovat jednotnou komunikaci, ale písňové texty by pro značku přeci jen mohl psát někdo jiný než ten, kdo tvoří na produktové obaly, seznamy ingrediencí, éček a podílu obsahu těžkých kovů.
Jan Javornický

K tomu nemám co říct.
Pavel Fuksa

3. Orion ve spotu obsadil své pracovníky (17 %)

V "hero videu" Orionu se objevili Youtubeři i zaměstnanci Nestlé

V „hero videu“ Orionu se objevili Youtubeři i zaměstnanci Nestlé

Výrobce cukrovinek Nestlé spustil 2. května novou online kampaň značky čokolád Orion, nesoucí název Půlhodinu pro rodinu. Kampaň se skládá z „hero videa“, dále z obsahu tvořeného českými YouTubery a spotřebitelské soutěže s netradičními výhrami. Vytvořila ji reklamní agentura Zaraguza ve spolupráci s produkční společností Punk Film, režisérem Janem Zajíčkem a kameramanem Jiřím Málkem. „Hero video“ se natáčelo přímo v továrně Zora v Olomouci a zahrála si v něm řada zaměstnanců Nestlé. Před kamerou se objevil i ředitel závodu Andrew Ethell. Kromě hlavního produktového benefitu, jímž má být vysoký obsah kakaa v čokoládě, propaguje video také spotřebitelskou soutěž o přesýpací hodiny, naplněné kakaovým práškem, jimiž si výherci mohou odměřit svou „půlhodinu pro rodinu“. A to bude úkol i pro české YouTubery, kteří mají ve svých videích, jak svou půl hodinu pro rodinu odměřenou přesýpacími kakaovými hodinami využijí oni sami. Kampaň bude podpořena v rámci YouTube, Facebooku a Google, Nákup a plánování médií obstarala agentura ZenithOptimedia.

 

Tahle komunikace musí těch pár desítek zaměstnanců čokoládovny Zora prostě bavit! No jo, Jardo, ale co ten zbytek? No vidíš, Fanouši, to mě nenapadlo.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Vysoký podíl kakaa nebo půlhodina pro rodinu? Video mělo říkat jedno nebo druhé. A chceme-li spotřebitelskou soutěž, mohli bychom o ní mít nějakou informaci třeba na webu, když už tam vede tlačítko ‚klikni sem‘ ve videu. Jinak půlhodina pro rodinu… není to trochu smutné?
Tomáš Mrkvička

Já si z reklamy odnáším, že v Orionu se nedodržují základní hygienické předpisy pro práci s potravinami. A to je fakt nechutný. Brand killer měsíce.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Tohle je taková pohádka o pejskovi a kočičce, jak dělali čokošku. Tady dám tunu kakaa, tady něco přihodim a přestože to dělám podle receptury, tak mi ještě hodně kakaa zbude. WTF? Navíc absolutně nechápu, proč se to jmenuje půlhodinu pro rodinu, když to o půlhodině, natož o rodině není. Ale škoda, jinak je to zahrané hezky.
Ondřej Souček (Luftballon)

Není co řešit. Zaraguza se pokusila o druhou Kofolu, a podle mě ji žánrově překonala. Nikoliv výsledkem, tohle je dvouminutový spot tam, kde Kofola za minutu odvypráví příběh, nad nímž srdce usedá, ale k udělení vnitřního souhlasu s nákupem výrobků Orion to bohatě stačí.
Marek Prchal

Právě jsem svou půl hodinu pro rodinu vyplácala sledováním tohohle videa. A to jsem ani nemusela nikam sypat kakao. Shrnuto a podtrženo, zase jedna kampaň o ničem.
Klára Palmer

Celkem pěkné promo, celkem příšerné video, odkaz vede na web, kde se o promu nic nepíše?
Martin Charvát (Konektor)

Už se těším, až se posadíme s rodinou před monitor a strávíme společnou půlhodinu sledováním Youtuberů. Určitě takhle nějak to myslí ty babičky s tím svým ‚To za našich mladejch let…‘
Jan Javornický

Nevím – je to instruktážní video? Parodie na instruktážní video? Nechybí obligátní Youtubeři a budovatelské herecké výkony – ‚ale tak tam ještě trocha toho kakaa přihoď, Venco‘, následované poplácáním po ramenou.
Pavel Fuksa

4. O2 láká na televizi skrze módní show (12 %)

Módní show a figuríny s televizí místo hlavy - to jsou prvky nové kampaně O2 TV

Módní show a figuríny s televizí místo hlavy – to jsou prvky nové kampaně O2 TV

Mobilní operátor O2 spustil novou kampaň, koncipovanou jako „módní show“. Kampaň propaguje jeho digitální televizi O2 TV. Jejím úkolem je představit nové funkce této televize, umožňující měnit stávající způsob diváckého chování. Jde například o funkce přepínání mezi různými kamerami, sledování paralelně hraných utkání nebo „cestování v čase“ v podobě opožděného sledování a podobně. Interní kreativní tým O2 za tím účelem vytvořil reklamní koncept s televizními hlavami. Základ kampaně tvoří šedesáti a dvacetivteřinové spoty odehrávající se v prostředí módní přehlídky. Spoty podkresluje píseň Robbieho Williamse Let me entertain you. V produkci Armada Films je režíroval opět Tomáš Řehořek, který už pro O2 pracoval dřív. Na vizuální stránce spolupracovalo O2 s módním fotografemStanislavem Merhoutem. Spoty poběží na kanálech Prima Group a Barrandov Group. Kromě televize se kampaň objeví také na internetu, v outdooru a v tisku, a doplní ji i komunikace ve značkových prodejnách O2. Na billboardových plochách se objeví dlouhonohé modelky s televizními hlavami. Figuríny s „televizí místo hlavy“ se objevily také v pražských nákupních centrech. Online kampaň stojí na viditelných plochách v kombinaci s cílenou výkonnostní reklamou. O2 využije i nestandartní interaktivní formáty, kde vsadí na influencery, konkrétně youtubera Jonáše Čumrika a duo tvořené snowboardistkou Ester Ledeckou a českou bloggerkou Dominikou Myslivcovou.

Tady si musím vypůjčit slova tvůrce: ‚Celá kampaň je postavena jako jedna velkolepá módní show. Divákům prezentuje tu nejatraktivnější televizi, která zamotá hlavu úplně každému,‘ popsal nápad Milan Šemelák, šéf interní kreativní agentury v O2, která kampaň připravila. A říkám jen: No nevim. Ale jsem rád za další důkaz, že interní kreativní agentury u nás nefungují.
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

Já mám taky rád úchylný japonský futuristický filmy z 80. let, ale opravdu si někdo v O2 myslí, že tenhle spot může vyvolat v Pepovi Novákovi nepřekonatelnou touhu pořídit si O2 TV?
Tomáš Mrkvička

CRTčko odhadem z roku 1988 jako symbol nejmodernější digitální televize mi nefunguje. A ani nevím, proč by mi měla zamotávat hlavu. Body jsou za Robbieho.
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Vizuál se mi líbí. Má to švih. Baví mě to. Ovšem jen do chvíle, než se ozve: ‚Televize, která vám zamotá hlavu.‘ A najednou je to strašně a zbytečně zaprděný.
Ondřej Souček (Luftballon)

Připomíná mi to Cimrmanovy hadičky v botách. Na papíře to vypadalo geniálně, ale pokud se to natočí, tak to nefunguje. Lidi s televizemi na hlavě? A nikoliv s plochými, ale s CRTčky? To generuje robot? Přitom samotný produkt vypadá úplně jinak. Natočené ovšem božsky, ty třpytky a tak! Paradoxní na tom je, že O2 TV mám a zbožňuju ji, ale ne proto, že by mi zamotala hlavu. Koukám se na pořady, kdy chci já. Je to tak neskutečná úleva, svoboda, že naopak zamotanou hlavu nemám.
Marek Prchal

Televize i print jsou docela o ničem, ale baví mě ty figuríny, to je na O2 dobrej bizarre.
Klára Palmer

Slovní hříčka, demonstrovaná záběry na módní přehlídku. (Proč, proboha? Jak to souvisí?). Modelky a modelové mají místo hlav televize z roku raz dva (ty dnešní placaté by asi vypadaly ještě divněji). Co je komunikační strategie? Co je kreativní myšlenka? Co bych si měl z reklamy odnést? Otázky, samé otázky.
Martin Charvát (Konektor)

Spot se tváří jako komunikace Twistu z konce 90.let, s obrazovkami ze stejné doby. Televize nás má bavit a proto v obraze vidíme bavící se lidi u televize. Slepé spoluobčany a cílovou skupinu v kuchyni nenecháme na pochybách a vybíráme hudební stopu ‚Let me entertain you‘. Chybí mi už jen motající hlava s voiceoverem ‚Nechte si zamotat hlavu‘. Dokonalá nuda za smutně moc peněz.
Pavel Fuksa

5. Mol sází na „zpívající“ pohodu (11 %)

Síť čerpacích stanic Mol Česká republika spustila od 1. května kampaň s konceptem Načerpejte dobrou náladu. Stěžejní částí kampaně je televizní spot, ve kterém hraje hlavní roli rodina, ale objeví se v něm i skupina mladých žen, businessmani, otec s dcerou či dělníci. Všichni si po návštěvě čerpací stanice zpívají ústřední píseň kampaně Toulavá od Sebastiana Navrátila. „Mol vstoupil na český trh v loňském roce a realizoval akvizici několika sítí čerpacích stanic. V souvislosti s tím chceme pracovat na zvyšování povědomí o značce a na vytváření pozitivní image. Rebranding získaných čerpacích stanic probíhá velmi rychle. V tuto chvíli je u českých silnic již více než 125 čerpacích stanic v našich typicky zelených barvách. Proto je nyní vhodná příležitost značku podpořit i marketingově,“ tvrdí retail director Mol Česká republika Radim Špůrek. Kampaň se objeví napříč všemi komunikačními kanály. Kromě televize tedy poběží také v rádiu, tištěných a online médiích a na out-of-home nosičích i na sociálních sítích. Pro ně jsou klíčové vizuály s rodinou, podpořené produktovými vizuály s kávou, sendvičem, věrnostním programem a nabídkou aditivovaných paliv. Na kreativním konceptu kampaně se podílel tým společnosti Mol a agentura WMC/Grey, nákup médií měl na starosti Mindshare. Reklamní spot režírovalo duo Mods v produkci Filmservice.

MOL sice zpívá, ale naštěstí není rozumět ten debilní text. Takže díky zvukaři, který to tím celé zachránil, já mohu dát krásných 15% .
Ondřej Hübl (Saatchi & Saatchi)

To bude mrzení, až si v MOLu změří znalost značky před a po kampani…
Tomáš Mrkvička

Krásní mladí lidé se baví na čerpacích stanicích. Co chcete víc?
Martin Svetlík (Symbio Digital)

Všichni říkají ‚Jeďte dál‘. jenom tady se říká ‚Zastavte se‘. U poskytovatele paliva pro můj stroj mi to přijde jako velice odvážný a až anarchistický slogan.
Ondřej Souček (Luftballon)

Další veselá zpívaná reklama, tentokrát pro řetězec benzinových stanic(!?). Myšlenka: ‚vezmeme populární písničku a necháme ji zpívat rozjásanými lidmi‘ není úplně dobrá komunikační myšlenka. Ani pro produkt, ani pro brand. Není to totiž žádná myšlenka.
Martin Charvát (Konektor)

Ještě toho trochu!
Jan Javornický

Lokálně ‚slavná‘ skladba, zařazení všech požadovaných cílovek (yuppíci, rozvedený rodič i zodpovědný zarostlý tatínek) do muzikálového čísla doplněného hravou animací, nechybí ani selfíčka (cílovko, sharuj!) a Mini cabrio… aneb jak pejsek Grey a kočička Mods vařili ropný dort.
Pavel Fuksa

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Viewing all 384 articles
Browse latest View live