Quantcast
Channel: Reklamní katovna - Médiář
Viewing all 383 articles
Browse latest View live

„Pochopit sportovní projekt Magnesie je dřina“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 45. týden 2016

  1. Symbio Digital: Magnesia Go (46 %)
    značka: Magnesia, klient: Karlovarské minerální vody
  2. Na život! / Karel Gott (39 %)
    značka: Vánoční edice Bernard, klient: Pivovar Bernard
  3. Leo Burnett: Birell osvěží tvoje zážitky (37 %)
    značka: Birell, klient: Plzeňský Prazdroj
  4. Mark BBDO: Pickwick zahřeje nejen vaše tělo, ale i duši (31 %)
    značka: Pickwick, klient: Douve Egberts
  5. Vlastní tvorba: Moravská vína v Lidlu / Marek Vašut (28 %)
    značka, klient: Lidl

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Magnesia rozdělí sportovcům milion (46 %)

Jeden z účastníků letošního ročníku Magnesia Go - vodní slalomář Matyáš Lhota

Jeden z účastníků letošního ročníku Magnesia Go – vodní slalomář Matyáš Lhota

Do vrcholné fáze vstoupil česko-slovenský projekt Fond Magnesia Go, propagující značku Magnesia Karlovarských minerálních vod. Projekt vybírá mladé sportovce, mezi něž rozdělí milion korun. Z 376 přihlášených vybral ambasador projektu Ondřej Vetchý šest finalistů, kteří se na českém a slovenském webu Magnesia Go mohou do 20. listopadu ucházet o hlasy veřejnosti. Jsou jimi triatlonistka Simona Šimůnková, překážkářka Michaela Pešková, fotbalistka Ľudmila Maťavková, pětibojař Marek Grycz, dálkový cyklista Jiří Janošek a vodní slalomář Matyáš Lhota. Výsledky hlasování rozhodnou o tom, jak budou peníze rozděleny. Hlasovací část kampaně odstartovala spotem umístěným na Facebook a YouTube. Spot natočila videoprodukce agentury Symbio Digital, nazvaná Symbiograf. Natáčelo se během čtyř dnů v celkem 13 lokacích. Úprav se dočkal také samotný web Magnesia Go, kde přibyla například možnost online sledování sportovních výkonů finálové šestice. „Každému ze sportovců jsme dali speciální sportovní tracker, který monitoruje jejich aktivity v běhu, plavání i na kole. Hlasující se tak mohou kdykoliv podívat na průběžné denní množství spálených kalorií. Další naměřené zajímavosti budeme zveřejňovat i na Facebooku značky Magnesia,“ uvádí account manažer Symbia Petr Šupolík.

Loni se soutěže zúčastnil letošní kajakář Jiří Prskavec, medailista z letošní Olympiády v Riu

Loni se soutěže zúčastnil letošní kajakář Jiří Prskavec, medailista z letošní Olympiády v Riu

Fond Magnesia Go dosud podpořil 11 sportovců, mezi nimi například olympijského medailistu Jiřího Prskavce. Výsledky hlasování třetího ročníku budou zveřejněny během samostatné tiskové konference, která proběhne za účasti Ondřeje Vetchého a finálové šestice.

Nemůžu hodnotit koncept, protože jsem u toho byl, takže jen exekučně: fungovalo by to mnohem líp bez voiceoveru, kterej jen zbytečně popisuje to, co všichni vidíme v obraze. Ale ten obraz funguje skvěle ve všech střizích, je to celý dynamický, živý – radost na to koukat!
Martin Svetlík (Mustard)

Je někdo, kdo dokoukal?
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Ne vždycky platí delší = lepší. Bezpočet tu více tu méně povedených prostřihů začne brzy nudit, takže jsem se skoro neprokousal k závěrečnému sdělení.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Story o tom, že si známí sportovci vybrali místo pohody pořádnou dřinu, je dost otřepaný. Je to celý podivně bojácný. Jakoby panoval strach ponořit se trochu do hloubky a riskovat. Možná by se to copy nepovedlo, ale bylo by lepší to zkusit než psát na jistotu. Takhle to chutná jako starej rohlík. Nezasytí ani nepotěší na jazyku.
Ondřej Souček (Luftballon)

Sedím v hlučné kavárně a protože nemám ještě Air Pods (a neměli je ani v Apple Storu v Paříži), tak neslyším, co říká Mistr Vetchý v promakané exekuci od Symbia. Sedm spotů po minutě a půl? Přátelé, točte to kratší, nemám na to celý den.
Marek Prchal

Tohle mě baví. Ondřej mě baví. Aneb je jedno jestli má reklamní spot 3, 30 nebo 93 vteřin, když to má příběh, tak to člověk zkoukne celé. Držím palce všem. Dobrá práce.
Milan Černík (Nestlé)

Po zhlédnutí všech medajlonků, intro spotu a pročtení celého webu hodnotím kladně zpracování i myšlenku. Sportovcům držím palce, chci je podpořit a sledovat jejich úspěchy…ale byla to fakt dřina, pochybuju, že někdo věnuje tolik energie pochopení reklamního projektu.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

2. Gott ozdobí etikety piva Bernard (39 %)

Český zpěvák a amatérský malíř Karel Gott propůjčil své výtvarné dílo pro předvánoční kampaň Rodinného pivovaru Bernard. Ten tak v prosinci uvede na trh limitovanou edici „luxusních sektových lahví Bohemian Ale“, ozdobených originálním obrazem od Gotta. Bernard tímto startuje začátek dlouhodobé spolupráce s Karlem Gottem, který bude každý rok malovat na etiketu nové obrázky. Pivo bude možné pořídit ve značkových prodejnách, v e-shopu a v některých řetězcích supermarketů. 

Karel Gott vytvoří etiketu vánoční edice piva Bernard

Karel Gott vytvoří etiketu vánoční edice piva Bernard

Normálně bych napsal, že Karel Gott není koncept. Ale přátelé, ono to funguje. Karel Gott je koncept!
Martin Svetlík (Mustard)

Tohle brnká na spoustu aktuálních not. Tohle se bude líbit.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

To fakt kreslil Gott? Pekné, pekné. Ale viac ako fľaša sa mi páči tá komunikácia okolo. Gott po svojej chorobe pôsobí dokonca možno až charizmaticky a v kombinácii s prípitkom to celkom funguje. Ja dávam lajk.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Kýčovitej portrét + kýčovitá etiketa = kýčovitý Vánoce.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Na světě chodí jenom jeden bůh a jmenuje se Karel. Tahle reklama sice není božská, ale rozhodně nedělá mistrovi ostudu. A bůh to tenhle týden vyhrává.
Ondřej Souček (Luftballon)

Luxusní fotka mi nesedí k etiketě, ta mi nesedí ke Gottovi, ten mi nesedí k Bernardu, ten mi nesedí k lahvi a ta mi nesedí k produktu – prostě Bernard an sich.
Marek Prchal

Ja mám Bernarda rád, ale tohle je podle mě mimo. Nejsem si jistý či se Bernard tímto potká se svojí cílovkou.
Milan Černík (Nestlé)

Bernard doposud stavěl na svojí autentičnosti a originalitě. Zlatý slavík je z jiného vesmíru. Body hlavně za fotku.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

3. Birell ve spotech ukázal další sport (37 %)

Nealkoholické pivo Birell z portfolia Plzeňského Prazdroje se ve své nové kampani Birell svěží tvoje zážitky opět vrací ke sportu. Dřívější videa Birellu se týkala parašutismu, cyklistiky nebo horolezectví, tentokrát se jedná o běh. Spot, trvající zhruba půl minuty, spustila značka během října, dostupný je v češtině i ve slovenštině. Jako hudební podklad byla ve spotu použita skladba Jacka Wooda – Born to Wander. Reklamní kampaň vytvořila dvorní agentura Birellu Leo Burnett. 

Běhání je nádhernej sport, kterej má v sobě nevyčerpatelnou studnici silnejch insightů. Škoda, že se ani jeden neobjevil v tomhle spotu. Jakože fakt nevěřím tomu, že ty lidi běhaj. Nebo že běhá člověk, kterej ten skript vymyslel / schválil. A produkt taky nic. Takže nerelevance, kam se podíváš!
Martin Svetlík (Mustard)

Občas se seknu na nějaký blbosti – jako třeba tady: ten pán ve žlutym je několikrát první, ale pokaždý se před nim nějakym zázrakem někdo objeví. A z tý zaparkovaný Škodovky v poslední scéně na mě až moc okatě mává klient s briefem: když je to nealko, nějak tam dostaňte auto.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

N N U U DD A N N N U U D D AA N NN U U D D AAA N N UUUU DD A A
Ondřej Souček (Luftballon)

Loni to ještě byly kola, teď už běhání, který je asi už více trendy. Vtipny, akční, za mě dobrá práce.
Milan Černík (Nestlé)

Natočené je to moc pěkně, ale pořád nechápu jak se pivo hodí k běhání. Tedy jinak, než jako marketingový konstrukt. Nebo už Birell není pivo?
Eduard Piňos (Ogilvy One)

4. Pickwick chce posílit vnímání značky (31 %)

Nový spot Pickwicku má posílit vnímání značky

Nový spot Pickwicku má posílit vnímání značky

Značka čajů Pickwick společnosti Douwe Egberts spustila v říjnu nový televizní spot od agentury Mark BBDO, která na produkci pracovala společně s Nomad Films a studiem Eallin Motion Art. Cílem zadání bylo vytvořit dlouhodobou komunikaci pro tři trhy, konkrétně pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Spot režíroval španělský režisér Juan Delcan. Na televizní kampaň by měla ještě navázat online a in-store komunikace. Cílem kampaně je posílit vnímání značky Pickwick a vymezit ji vůči konkurenci v kategorii čajů. 

Správnej produktovej insight, odvyprávěnej tou vůbec nejdoslovnější možnou exekucí. Ale věřím, že focus groupy to vyhrálo s historickym náskokem! #testovanizabijinapady
Martin Svetlík (Mustard)

Ano, že čaj zahřeje, to jsme věděli.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Je to jednoduché, pekné a v zime to na mňa bude fungovať aj napriek prkenným hercom. Krásnym bonusom je, že by to mohla byť aj reklama na herpes.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Taková profi udělána nuda v bleděmodrym. Můj šálek čaje to neni.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Škoda, že už nefunguje Česká soda. Na tomhle kousku by se Čtvrtníček vyřádil. Vím, že zastydlej puberťák jako jsem já, není cílovka, ale přesto bych se snažil případnýmu vtipkování vyvarovat rozumnější prací s copywritingem.
Ondřej Souček (Luftballon)

Fajn nápad, hezká paní hřeje, na závěr dokonce kus dobré copy. Jako by se Mark BBDO, ať už je to dneska kdokoliv, dokázali zase vykřesat něco z éry Petra Topinky. Jinak po stránce vyprávění a obrazu dost v minulém desetiletí.
Marek Prchal

Pomalý a barevný obrázky. Doslova zenová nálada. Claim ‚Čím více tepla máte, tím víc ho můžete dát‘ je podle mě dost odvážný.
Milan Černík (Nestlé)

Insight a sdělení je fajn, ale zahřátí na duši bohužel brání neuvěřitelně doslovné a kašírované ztvárnění.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

5. Vašut promuje v Lidlu moravská vína (28 %)

Marek Vašut opět ve vinařské kampani pro Lidl

Marek Vašut opět ve vinařské kampani pro Lidl

Lidl začal od konce října prodávat ve svých prodejnách 57 nových moravských vín. Na promo kampaně si opět vybral herce Marka Vašuta, který pro Lidl v minulosti natočil spot k francouzským vínům. Kampaň aktuálně běží v televizi, v rádiu, v tisku a také online. Doplnily jí i POS materiály v jednotlivých prodejnách, včetně katalogu s komentářem sommeliéra Jakuba Krále. V televizi a onlinu je možné vidět 45 vteřin trvající spot s Vašutem z moravských vinic. Nejintenzivněji kampaň podle slov Michala Farníka, jednatele společnosti Lidl, podpořila společnost v prvních dvou týdnech před uvedením vín do prodeje. Kampaň vytvořil lidl již tradičně inhouse.

Lidl oslovil 21 vinařů ze znojemské, velkopavlovické, slovácké a mikulovské oblasti. V prodejnách tak bude na výběr z nejznámějších odrůd vín jako Chardonnay, Pálava, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Tramín červený nebo Cabernet Sauvignon. Cenově se vína pohybují od 99,90 Kč do 199 Kč.

Marek Vašut a vína z Lidlu jsou jedním z opěrných bodů české reklamy. A jakkoliv ten spot můžete předvídat slovo od slova, jste nakonec vlastně rádi, že na některý věci je v tomhle světě ještě pořád spolehnutí.
Martin Svetlík (Mustard)

Pekné moviečko plné neuveriteľných hercov (v zmysle, že im prácu v sade neuverím). Spojenie Vašuta s vínom mi už príde trochu ohrané, kór keď je bez ďalšieho nápadu. Beztak ho mám v hlave zafixovaného ako prostatika.
Tomáš Hrábek (Symbio)

S tou reklamou je to jak s českym vínem. Na první pohled to vypadá jako doopravdy, ale já zatim cejtim trochu moc kyselinky.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Nejzajímavější na celé reklamě mi připadá fakt, že pes stopuje a zrovna ho nabere Vašut! Pak to bohužel ztratí grády. Já sám jsem milovník vína a čekám, že mi někdo naservíruje lepší prožitek než tisíckrát viděné záběry, generický voiceover a herce, jehož obsazení do role milovníka je strašlivě nepřekvapivé.
Ondřej Souček (Luftballon)

Mám pocit, že Marek Vašut je vždycky lehce sebeironický, je to něco v jeho výrazu, něco v jeho očích, jeho vráskách. A to můžu. Je otázkou, jestli vaše rodina a blízcí chtějí právě tohoto průvodce životem a dobrými víny.
Marek Prchal

Nezaslouží si něco tak dobrého, jako moravské vína lepší zpracování než použít Vašuta, který si přijede červenou Feldou na víno? Co třeba Libora Boučka? Na druhou stranu, ten produkt je tak dobrej, že se prodává sám.
Milan Černík (Nestlé)

To jak Lidl ozvláštňuje krátkodobě nabídku tematickými akcemi nabízí mnohem větší potenciál pro komunikaci i budování značky. Možná by se to pak nemuselo tlačit směrem k zákazníkům takovou silou.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Kostelecké uzeniny přepsaly klišé, ale funguje to“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 46. týden 2016

  1. Yinachi: Cti jazyk svůj (40 %)
    značka, klient: Karlovarské uzeniny
  2. Zaraguza: Čokorebelové / Peter Altof, Nina Řeháčková (39 %)
    značka: Studentská pečeť, klient: Nestlé
  3. 2Fresh: Něco k Vánocům (39 %)
    značka, klient: Zoot
  4. Digital Brain, vlastní tvorba: Skutečná vánoční přání (38 %)
    značka: Mall.cz, klient: Mall Group
  5. Oliver: Svobodné splácení / Pavel Nečas (17 %)
    značka, klient: Home Credit

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kostelecké uzeniny použily Máchu (40 %)

Kostelecké uzeniny se v novém spotu vracejí k Máchovi

Kostelecké uzeniny se v novém spotu vracejí k Máchovi

Kostelecké uzeniny spustily další kampaň svých produktů, která má být začátkem její nové dlouhodobé komunikace a kromě zájmu o uzeniny chce u lidí vyvolat i zájem o český jazyk a o české literární klasiky. Koncept kampaně navrhla agentura Yinachi, s níž Kostelecké uzeniny spolupracovaly už při předchozích kampaních Dobráci od kosti a Bude dobře napořád.

Teaserovou upoutávku i první spot, propagující výrobek Poctivý párek, tak provází četba úvodních veršů básně Máj Karla Hynka Máchy, ilustrovaná záběry na chataře. Spot, který režíroval Robert Hloz v produkci Dawson, běží na stanicích televizních skupin Nova, Prima a Barrandov. Kampaň dále zahrnuje komunikaci na internetu, v tisku a v místech prodeje. Současně probíhá spotřebitelská soutěž, která vychází z daného reklamního konceptu. Soutěžící mají za úkol napsat báseň obsahující slova poctivý, párek a Kostelec.

No, musím říct, že skvělé. Párky miluju, chatičku si moc přeju. Žena mi zrovna dělá kaši, musel jsem jí ukázat, jak by také mohla vypadat snídaně.
Marek Prchal

Proč mám chuť na párek, když je normálně nejím (a nemám ani chatu)? Neoriginální klišé přepisu klasiky zřejmě stále funguje.
Jana Kubištová (Budvar)

Zpívaný Dobráky od kosti to sice nepřekoná, ale nějak mě to neuráží a na ten párek mám chuť – tu mi ale zas hned zkazí Babiš.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Závěrečná věta ‚co na srdci, to na jazyku‘ dává podstatně větší význam než psaný titulek ‚cti jazyk svůj‘. Dělat reklamu na takový obecný produkt, jako je párek, není nic lehkého. Tady se toho všichni zhostili se ctí.
Martin Charvát (Remembership)

Pěkný příspěvek k diskusi o existenci jambu v češtině, byť kosteleckému básníku se tam ty daktyly nějak vetřely. Já každopádně trvám jednoznačně na trocheji s předrážkou, byť jsem si vědom, že je to značně kontroverzní, ale snad mi Mácha odpustí, když zvládne i párek.
Jan Javornický

Já si to pustil pětkrát za sebou, abych v tý veršovance něco neprošvih. Co je Máchovo, je super. O tom není pochyb. Ten zbytek má sice fajn rytmus, ale člověk neví, jestli je to parodie na báseň nebo pokus o opravdovou báseň. Pokud je to druhá možnost, dal bych pryč sousloví vonný vzdech.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tak opět jedna na národní notečku. Evidentně ke správnému češství patří párek. Cokoliv si o tom můžeme myslet, určitě to osloví velkou skupinu lidí. Ani proti zpracování nelze nic moc namítat. Ale vlastně mě to moc nebaví.
Ivana Šedivá (McDonald’s)

Mám silnou potřebu explicitně poděkovat za to, že to není hloupý. Když si uvědomím, že tam citujou Máj… chápete, že je to úplně opravdová poezie? V reklamě na párek? Vlévá mi to do žil novou naději a víru v lidstvo.
Martin Svetlík (Mustard)

Najskôr som sa na ten spot pozrel hladný, lenže viete, ako to funguje. Tak som si dal po večeri druhé kolo, aby som nebol tak nezaujatý. To si ten chalupár nezvládne uvariť párky sám?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Uf… zvláštní. Já nějak nevím, jestli už vší tý český poctivosti není až moc. Už mi to prostě nic neřiká. Natočené je to celkem pěkně. To zmermocnění Máchy asi nechám stranou, ale voiceoveru už jsem se ke konci trochu bál, zněl až hororově a já si kdoví proč vzpomněl na Trierova Antikrista.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

2. Studentská pečeť promuje rebelství (39 %)

Studentská pečeť se v nové kampani zaměřila na (čoko)rebelství

Studentská pečeť se v nové kampani zaměřila na (čoko)rebelství

Kreativní myšlenka je postavena na „rebélii mixu ingrediencí“ Studentské pečeti. Hlavním hrdinou videí je puntičkářský šéfkuchař Žán Piérre (herec Daniel Svoboda), který reprezentuje rigidní a nudný přístup k výrobě čokolády. Dvojici studentů, kteří ho svým rebelstvím v hodinách přípravy čokolády pokaždé přivedou k zoufalému výkřiku „Noooo!“, si zahráli influenceři Peter Altof alias Exploited a Nina Řeháčková. Ti se stávají netradičním propojovacím prvkem mezi offline a online částí kampaně. Zatímco v televizní variantě spotu hrají vedlejší roli, v navazujících videích na YouTube už přebírají iniciativu a je jim věnován větší prostor. „Spoty bude následovat výzva pro youtubery, která má za cíl aktivovat mladé uživatele a značce se už dřív osvědčila,“ dodává mediální specialista Nestlé Milan Černík. Výzva tentokrát zahrne jména jako SmusaGames, TenDavidMrazek a AnittaBall.Výrobce čokolád a cukrovinek Nestlé spustil novou podzimní kampaň značky Orion Studentská pečeť. Kampaň s názvem Čokorebelové vytvořila agentura Zaraguza. Jejím hlavním cílem je zvýšit povědomí o značce a o nové limitované edici Studentské pečeti v mladší cílové skupině od 18 do 35 let. Kampaň běží v Česku i na Slovensku a zahrnuje televizní spot, online videa, facebookovou prezentaci, výzvu pro influencery, spotřebitelskou soutěž a limitovanou edici pro „čokorebely“.

Zákazník, který si koupí limitovanou čokorebelskou edici Studentské pečeti, se navíc bude moci zapojit na webové stránce Čokorebel do soutěže o sadu mikin, které navrhli mladí designéři Antimultivitamin, Jakub Bachorík a Michal Hazior.

Vzpomněl jsem si na jednu z nejlepších porevolučních reklam: čokoláda Forte, to je maso! Ano, my nechceme jen uždibovat. My chceme žrát a mlaskat. Přiznám se vám, přátelé, já také. Ale v těch devadesátkách to bylo přece jen maso. Tohle je desítkové. Všechny hrany ohlazené. Pro mladé.
Marek Prchal

Sympatická rebélie, neříká nic zbytečného, plní, co slibuje, i když to zpracování je trochu dětinské pro tuhle cílovku.
Jana Kubištová (Budvar)

Legrační francouzskej přízvuk neni legrační. Nikdy nebyl.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Klasický případ marketingového ‚inženýringu‘. Celkem slušná kampaň je postavená na umělém základu. Dost bych se divil, jestli chce fakt někdo chce být čokorebel.
Martin Charvát (Remembership)

No tak není to úplně rebelie ve stylu Jamese Deana, ten pocit bourání hranic, easy ride, transgrese, to tam trošku chybí. Thelma s Luisou by si ale asi daly, mikina nemikina.
Jan Javornický

Když jsem viděl slovo čokorebel, tak jsem si řikal ‚a jéžiš‘, ale je to dobrý. Kdyby mi bylo čtrnáct, tak se mi to líbí a před spolužákama ve škole paroduju toho francouzkýho kuchaře. Můj týdenní šampión.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tohle je prima přístup. K čertu s autoritami, my si to děláme po svém. To by se mohlo potkat. A profi zpracování jako bonus.
Ivana Šedivá (McDonald’s)

Dáme na obal nálepku a budeme tvrdit, že teď je to jako najednou hrozně ‚rebelský‘, dávat do čokolády to samý, co do ní dáváme posledních dvacet let. Tohle, přátelé, je na roztrhání agenturní průkazky. Postavte si strategii brandu, než si ho zničíte úplně. Body za mikinu.
Martin Svetlík (Mustard)

Ale hej, to vymedzenie sa voči high-end top-class gourmet čokoládovým značkám je mi sympatické, exekúcia je akurátne prehnaná a asi je mi celkom jedno, že z normality sa tu robí rebelantstvo, však je to reklama. Tých pár videí vcelku pobavilo, len si moc neviem predstaviť, kam ďalej sa to dá posunúť.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Spoty jsou celkem fajn. Francouzský šéfkuchař mi připominá projevem hrozně moc minulou stylizaci Koháka pro Fio. Líbí se mi myšlenka propojení televizních spotů s youtubery a následný follow up skrze výzvy na YouTube. Ty jsem však bohužel ještě nikde nenašel, takže nemohu hodnotit výsledek.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

3. Zoot poprvé vypsal tendr na kampaň (39 %)

Zoot vytvořil vánoční kampaň poprvé pod taktovou reklamní agentury

Zoot vytvořil vánoční kampaň poprvé pod taktovou reklamní agentury

V pondělí 7. listopadu odstartovala druhá fáze e-shopu s oblečením Zoot, která nabízí v Česku a na Slovensku něco k Vánocům. Poprvé v historii vypsal Zoot tendr na kreativní agenturu. „Dosud vznikaly všechny kampaně Zootu interně, ale kvůli růstu jsme hledali nový pohled zvenku a dlouhodobého partnera k definici značky. Digitální agentura 2Fresh přinesla vítězný nápad i přístup skrze human-centered design, který je nám velmi blízký,“ vysvětluje marketingová ředitelka Zootu Pavlína Louženská. Human-centered design je založený na výzkumu mezi koncovými zákazníky, zkoumajícím, jak by měla komunikace vypadat.

Z uživatelského výzkumu tak vyšla i idea kampaně Zoot. Něco k Vánocům, kterou agentura 2Fresh vytvořila ve spolupráci s interním týmem Zootu. „Výzkum se dotazoval lidí, co chtějí k vánocům, přičemž nejčastější odpověď začínala slůvkem něco. Něco na sebe, něco praktického, něco na zahřátí,“ tvrdí kreativní ředitel 2Fresh Tomáš Urbánek.   Výzkum dále rozhodl mezi dvěma různými verzemi televizních spotů a byl stěžejní pro kreativu i účast agentury v tendru: „Do tendru chodíme, jen když klient souhlasí s tím, že uděláme výzkum, a je ochotný s námi úzce spolupracovat,“ prohlašuje account directorka 2Fresh Markéta Freiwilligová.

Výzkum je tam cítit, ženy chtějí něco sexy a muži něco na sebe. Aha. Doslovnost v reklamě vždycky škodí. Nahý muž v prodejně by potřeboval vyústit lépe, než jen košilí.
Marek Prchal

Konečně reklama, které rozumím! Trochu se mi stýská po navoněné kráse světa módy, ale jasné – je to Zoot, ten může všechno.
Jana Kubištová (Budvar)

‚Cílem není přijít na něco převratného, ale získat cenné podněty. Ty je nutné opravdu zohlednit a nenechat nad nimi převládnout kreativní ego.‘ To se myslim podařilo dokonale, protože kreativita je tam opravdu nulová.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

‚Něco od Zootu‘ je geniální claim, se kterým se bude dát pracovat léta. Printy jsou čisté, televizní reklama chtěla ještě trochu ‚přitvrdit‘, je moc uhlazená. Chlapík v trenkách je celkem jasný, ale u slečny, co si kupuje něco sexy, jsem musel chvíli přemýšlet, v čem je vlastně ten fór.
Martin Charvát (Remembership)

Nemůžu si pomoct, tak se omlouvám. Ale strašně se mi líbí, že se před kampaní udělal průzkum a z něj vyšlo něco. Něco. To je přece super, ne? Prostě něco.
Jan Javornický

Atmosféra spotu se sexy holkou je skvělá. Jakoby se to odehrávalo někde v Bristolu. Příběhu by pomohlo, kdyby měla hrdinka ošoupanější hadry. A ten druhej spot? To mi přijde až studentsky naivní. Celkově se mi minulá kampaň od Zootu líbila víc.
Ondřej Souček (Luftballon)

Trochu se ztrácím v tom, co je hlavním záměrem. Z komerčního hlediska jsou asi nejlepší vizuály, tam alespoň zaznívají benefity. U televizních spotů opravdu tápu.
Ivana Šedivá (McDonald’s)

Geniální nápad do printu a na merch. Ale ten rollout do videa je vlastně docela slabej – podle mě ani nebylo žádný video potřeba. Nebo rozhodně ne v takhle staromódním formátu.
Martin Svetlík (Mustard)

Mám rád jednoduché a variabilné veci, takže lajk.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Hm, tak to je trochu zklamání. Zoot mám rád, nakupuju tam, ale čekal bych něco víc. Druhý spot Něco na sebe by mohl mít i zajímavou záplatku, ale v těch patnácti vteřinách se to fakt nestíhá. Taky nevím, proč se to nutně odehrává v těch prodejnách, které tam stejně nehrají žádnou velkou roli. A nakonec – když už je tam ta produktová složka v packshotu, měla by být tedy skutečně výrazná, zmíněna ve voiceoveru i s cenou. Snad se to alespoň při použití na YoutTube vyřeší nějakým call-to-action a linkem.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

4. Mall.cz zjišťuje tajná přání zákazníků (38 %)

Mall.cz v nové vánoční kampani

Mall.cz v nové vánoční kampani

Internetový obchod Mall.cz zahájil svou předvánoční kampaň. V úterý 1. listopadu byla spuštěna microsite vanoce.mall.cz, umožňující lidem „zjišťovat tajná vánoční přání jejich blízkých“. Na microsite lze vyplnit jméno a příjmení rodinného příslušníka nebo kamaráda a přes email ho vyzvat ke svěření jeho „nejtajnějšího vánočního přání“. Odesílatel výzvy, kterému je přání svěřeno, může zůstat až do Štědrého večera v utajení. Kampaň vychází z hlavního motivu pro B2C komunikaci 1000 přání, jeden obchod, jež má představit produktové portfolio Mall.cz a doprovodné služby e-shopu. Koncept kampaně, na níž pracoval interní marketingový tým spolu s agenturou Digital Brain, bude lokalizován také v dalších evropských zemích, kde má Mall.cz zastoupení.

Investice do vánoční kampaně budou o 30 % vyšší než loni.  V průběhu listopadu poběží kromě Česka i v Polsku, Slovinsku, Maďarsku a na Slovensku. Vánoční kampaň spolu s microsite bude podpořena televizními spoty, kampaněmi v tisku, online aktivitami a out-of-home reklamou.

Pozoruhodně sympatický lidi. Po všech typech, co jsem viděl ve spotech za poslední měsíce, mi to dost stačí.
Marek Prchal

Chytrý nápad, který bude fungovat. Jen ta reklama je nudná až k zalknutí.
Jana Kubištová (Budvar)

Mohlo to bejt vtipný, pokud by se dobře poskládaly jednotlivý scény. Koženej spacák do minus třiceti a rukavice s GPS jsou dobrý, zbytek nepasuje. A udělat z toho rovnou osum spotů nebylo nutný.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

‚1 000 přání, jeden obchod‘ je skvělá ‚lajna‘ pro vánoční kampaň obřího e-shopu, kde se dá koupit tak nějak všechno. Taky myšlenka vyzvídání vánočních přání je fajn, jenom ten web je trochu nepřehledný. Televize jsou takový standard, určitě se z toho dalo dostat více. Vždyť Vánoce jsou jen jednou za rok.
Martin Charvát (Remembership)

Je to dobrá kampaň, ale mám problém s tím, že v ní je zastoupena pouze materiální vrstva Vánoc, zatímco duchovní chybí. Myslim, že potom by likeability index Mallu ještě vzrostl.
Ondřej Souček (Luftballon)

Jaký báječný nápad! A spoty mne moc baví. Až do 26. vteřiny, tam mne Mall ztratil. Kdybych si nepřečetla vysvětlení kampaně, považovala bych to jen za další nabídku seznamu oblíbených dárků, kterými nudí před vánoci každý katalog a časopis. Jaká škoda, že není řečeno více polopatisticky, o co vlastně jde. Jaká báječná služba, jaká škoda! Hej, Malle, neuděláte s tím něco?
Ivana Šedivá (McDonald’s)

Co funguje, je šířka sortimentu – když jste Mall, vždycky je dobrej nápad ji ukázat. Co nefunguje, je autenticita herců. Nejlepší je ten malej klučina. Tomu jedinýmu ten vrtulník aspoň trochu věřím.
Martin Svetlík (Mustard)

Konceptu, ktorý stojí za spotmi, sa občas hovorí ‚varianta 0′. Proste ten prvý nápad, ktorý vás napadne. Občas je to dobre, ísť za svojím inštinktom, ale v tomto prípade to nebola dobrá voľba – ten zber dvoch leadov na jeden šup som z videí nepobral. Bude ma zaujímať, ako tento systém wishlistov naruby bude fungovať. Mne to príde také… ako škriabať sa za uchom dookola cez celú hlavu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

To jsem od Mallu nečekal. Pěkné. Konečně se odpoutali od čisté produktové komunikace a vsázejí na emoce a je to třeba. V out-of-home to tak sice nevypadá, ale spoty jsou povedené. Palec hore.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

5. Home Credit dělá late night show (17 %)

Nebankovní úvěrová společnost Home Credit spustil 1. listopadu novou reklamní kampaň. Jednotlivé spoty vycházejí z nového komunikačního konceptu, který je součástí repositioningu společnosti, prezentovaného veřejnosti minulý týden. Celá kampaň tak používá formát late night show, jejímž moderátorem je divadelní a filmový herec Pavel Nečas. Kampaň startuje spotem zaměřeným na hotovostní půjčku a službu Svobodné splácení. „Prvním spotem chceme lidem ukázat, že s naší půjčkou jsou svobodní, protože si ji řídí sami. Výši splátky si mohou snížit, aniž by museli někoho dopředu upozorňovat nebo žádat. Navíc za prodloužení neplatí víc, než si dohodli u původní délky splácení,“ tvrdí marketingová ředitelka společnosti Home Credit Jana Studničková.

V navazujících spotech se mají představit další produktové inovace Home Creditu, kromě nich se ale reklama zaměří i na samostatné image sdělení o přístupu společnosti ke klientům. Momentálně je natočeno šest spotů, přičemž do konce letošního roku se v televizi objeví tři z nich. Se spoty se diváci setkají na kanálech stanic skupiny Prima, Barrandov a Óčko. Kampaň dále počítá podle Studničkové s kompletním komunikačním mixem včetně tisku a neadresné distribuce. Za produkcí spotů stojí agentura Oliver, režisérem je Petr Němeček. Televizní prostor nakoupila mediální agentura OMD.

Dobrý produkt utopený ve zbytečném vtipu, jaká škoda!
Jana Kubištová (Budvar)

Když půjčka, tak od Home Creditu. Příšernost. Krvácej mi uši. Jak může ještě dneska někdo napsat takovou hrůzu. A to lišácký mrknutí nakonec. Už mi krvácej i oči.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Pro lepší příběhy? A kam se ty příběhy poděly? Reklama je normální demo, kde nám herec trošku zajímavější formou převypráví výhody produktu. Ale příběhy tam tedy nejsou ani náhodou.
Martin Charvát (Remembership)

Příběh už nestačí, musí být lepší. Více než příběh!
Jan Javornický

Pokud je tohle late night show, tak já jsem příští inkarnace dalajlámy. Kde jsou hosti? Kde jsou diváci? Kde je atmosféra? Kde jsou neotřelá témata? Asi bych tenhle koncept bral, kdyby ta televizní reklama byla jenom teaser toho, co se děje na webu. Jenže já hledal, ale nenašel.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nápad přímo z pekla: udělat parodii na formát, kterej tady nikdo neumí udělat ani doopravdy, a ještě z něj pro jistotu vyndat vtipy, protože ty jsou tam evidentně navíc. Proč?
Martin Svetlík (Mustard)

Ou maj gád! Už je to tu zase – reklama, čo sa snaží tváriť ako úplne iný formát, do ktorého ale strčíme product placement, ktorý je ale úplne zlý? Ani tú talk show, ktorá chabo imituje iné talk show, to neimituje dobre! Zatmieva sa mi z toho pred očami! Stop! Prosím, už nie!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Čekal jsem něco trochu jiného. Myslím, že to srovnání s Krausem není úplně na místě, Pavel Nečas má hodně jiný projev. Každopádně je tam srozumitelně řečeno vše, co chtěl Home Credit sdělit, a to je to hlavní.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Písni Air Bank chybí typická lehkost a drzost“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 47. týden 2016

  1. Ogilvy & Mather: Air Bank má půl milionu klientů. A Ční bankéř to špatně nese (55 %)
    značka, klient: Air Bank 
  2. DDB: Odhalili jsme pravdu o zákulisí McDonald’s (39 %)
    značka, klient: McDonald’s
  3. WMC/Grey: Proč nakupovat umění online (31 %)
    značka, klient: Artpit
  4. Oliver: Nadělujeme to nejlepší z chytré sítě (31 %)
    značka, klient: O2
  5. Ogilvy & Mather: Tesco děkuje maminkám (26 %)
    značka, klient: Tesco

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Air Bank zní jako Hapka s Horáčkem, respektive jako Ricky Gervais (55 %)

Air Bank odstartoval listopadovou kampaň spotem, který sděluje, že má banka půl milionu klientů. Ve videu z dílny dvorní agentury banky Ogilvy & Mather opět hraje herce známý z předchozích spotů Tomáš Jeřábek. Tentokrát ale ve stylu zpěváka Petra Hapky a textaře Michala Horáčka recituje a zpívá jako „ční bankéř“ o svém rozhořčení, že ho opouští klienti. Režie se ujalo duo Michal Nohejl a Martin Přikryl alias Mods. Video se natáčelo na zámku Slapy, autorem textu je kreativní ředitel agentury Ogilvy & Mather Tomáš Belko. Ten si v klipu i zahrál saxofonistu. Hudbu napsal Darek Král. Spot s písní je dlouhý přes tři minuty a zatím byl distribuován jen na sociálních sítích. 

Variace na vánočního Rickyho Gervaise. Bez Rickyho Gervaise. Ale paleček za hapkohoráčkovskej doják a odvahu, která bankám schází.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Air Bank funguje na velmi přesně narýsovaným konceptu, kterej má svý jasný zákonitosti a pravidla. Proto je vtipnej. A proto je tak těžký udělat od něj krok stranou. Tohle považuju za hezkou kreativní malou domů. Pojďme dál.
Martin Svetlík (Mustard)

Banka, která pochopila, o čem je marketing! Kreativní a správně zacílené. Zásah!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Taková sranda pro fanoušky na Fejsbůčku. Zásah mimo základnu moc optimisticky nevidím.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Tu sa niekto silno inšpiroval Gervaisovým Brentom! Ale lepšie dobre ukradnúť, ako zle vymyslieť. Ku ‚čnému‘ bankárovi to sedí a strašne ma to baví. Som rád, že sú i v Česku značky, ktoré chcú občas proste len pobaviť a nekončia video hardsellovým call-to-action s preklikom na objednávkový formulár.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tak z tohohle se dalo vytřískat o hodně víc. Jeřábek je pro mě novej Libíček českýho filmu. Jeho výkony v Raplovi anebo v reklamách na Air Banku jsou úžasný. I tohle video se mohlo zařadit k jeho zlatým hitům, ale zůstane zapomenuto, neb tomu chybí lehkost a drzost, kterou se vyznačujou jiná díla, v nichž účinkuje. Ale Jeřábek to tenhle tejden stejně vyhrává.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tak tady se potkává všechno a nejvíc se mi na tom líbí to sebevědomí, které v kontextu vyznívá skvěle a není vůbec na škodu. Snad jen ten text, ten by zasloužil výbrus, leč Michal Horáček má teď asi jiné starosti.
Jan Javornický 

2. McDonald’s ukazuje své zákulisí (39 %)

McDonald's nechá nahlédnout do zákulisí svých restaurací

McDonald’s nechává nahlédnout do zákulisí svých restaurací

Síť rychlého občerstvení McDonald’s v Česku představila novou 360° komunikační platformu, web mcdonalds360.cz, která umožňuje virtuální prohlídku její kuchyně, lobby a skladu. Řetězec se tak chce ještě víc vymezit proti „mýtům“ ohledně kvality surovin a jídel ve fast foodu. Fotografie na webu doprovodí interaktivní prvky jako soutěže, videa, informace o produktech a o výrobě jídel. Česko a Slovensko jsou prvními zeměmi, kde se tento projekt objevuje. Kampaň vznikla ve strategické spolupráci s DDB, dvorní reklamní agenturou McDonald’s. Vývoj platformy trval rok, vývojáři v DDB pracovali také s pomocí fotografií ze systému autorizovaných fotografií z Google. Jako vzorová prodejna posloužila pardubická pobočka McDonald’s.

Novou platformu představila čtyřtýdenní televizní kampaň, která běží od středy 8. listopadu večer do 4. prosince. „Všechny ostatní kampaně budou s novou 360° platformou nějakým způsobem provázány,“ předeslala marketingová ředitelka McDonald’s pro Česko a Slovensko Ivana Šedivá. Kampaň poběží v televizi Prima, částečně také v tisku, na internetu a v out-of-home (bannery, citylighty). Nová kampaň navazuje na dřívější snahu McDonald’s vymezit se proti pomluvám ohledně kvality jídla, která se jmenuje Na rovinu. V létě v Česku a na Slovensku vyjel na podporu této kampaně truck McDonald’s

Kdykoli někde čtu ‚šokující odhalení‘ nebo ‚pravda ze zákulisí‘, dál se o to nezajímám. Protože šokující na tom je maximálně to, že to ještě někdo po stopadesátý napíše.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Třistašedesátka je fajn, ale ta restaurace je bez lidí hodně sterilní, takže se trochu ztrácí autenticita. Kdybych chtěl bejt fakt odvážnej, udělám 24/7 live streaming, kde si můžete na webu přepínat mezi jednotlivejma restauracema. Snad příští rok, za nápad nic nechci. Super printy.
Martin Svetlík (Mustard)

Myslím, že chápu záměr, ale provedení se evidentně nepovedlo.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Doklikat se až k fritéze bylo poměrně náročné. Doteď vlastně nevím, jak se mi to podařilo.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Aj táto reklama na Mekáč na mňa sprvu zafungovala. Cenzúra na printoch ma odchytila, na tri sekundy som si fakt myslel, že by to mohla byť antikampaň. Na web som sa pozrel na základe plagátu v metre, čo sa mi už dosť dlhú dobu nestalo. Po pobočke som sa poprechádzal, ale nejak som nevedel, čo ďalej s tým. Je to tam pekné a čisté, ale to som v reklame očakával – ako napísal niekto pod videom, ‚uklidit a nafotit umí každý‘. Chýbal tomu ten sľúbený šok, akýkoľvek. High expectations, low results.
Tomáš Hrábek (Symbio)

No, to je velice šokující twist! Hranolky ve friťáku, hambáč na grilu. McDonald’s v McDonaldu. Chybí mně vysvětlení. Možná, že žádný neni, a možná, že je to tak plochý, jak se zdá. Printy mi s tímhle tvarem headlinu navíc nefungujou. Jinak přeju McDonaldu, aby opět nasednul na vlnu předchozích reklam. Ty byly báječný.
Ondřej Souček (Luftballon)

U McDonaldu dlouhodobě pozoruju snahu o změnu tonality komunikace a myslím, že se mu to daří. Obecně mám rád ‚transparency‘ projekty a tenhle se fakt povedl. Spot má dynamiku, rychlost a je jasně pochopitelný bez jakéhokoli voiceoveru. Samotný web je zvládnutý, dobře se v něm naviguje a má skutečnou přidanou informační hodnotu. Snad bych jen dodal, že se mohlo jít i ještě do většího detailu.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

Vyloženě škandál… Jestli si dobře vzpomínám, tenhle koncept se zrodil před mnoha lety snad v Kanadě a v principu mi přijde super. Jenom mne jímá smutek, když vidím, kolik práce je za tím vším, hlavně teda za webem, a jak strašně moc mne to nebaví proklikávat, abych objevil nějaké triviální informace nebo nezáživná videa.
Jan Javornický 

3. Galerie láká na umění online (31 %)

Online galerie Artpit se prezentuje na internetu novým spotem, který pro ni vytvořila agentura WMC/Grey. „Kupovat umění online nemá ještě takovou tradici jako internetové nákupy jiného druhu zboží. Ve spotu jsme chtěli demonstrovat pohodlí online nákupu umění s klasickými praktikami kamenných galerií. Místo vyprávění napsaných příběhů jsme se rozhodli zrealizovat porovnání v praxi. Najali jsme dva herce, obešli mnoho pražských galerií a nechali jsme je, ať při nákupu umění mají stejné nároky jako v online galerii,“ popisuje pozadí vzniku spotu kreativní ředitel WMC/Grey David Suda.

Stejnym způsobem se dá rozložit cokoli – stačí někam poslat nepříjemnýho provokatéra, ten tam někoho naštve a vy to podepíšete Nakupujte online. Zrovna u umění bych to ale nedělal.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Ten člověk měl štěstí, že ho paní jenom vyhodila. Já jsem měl po první větě intenzivní nutkání mu nějakým obrazem o délce 30×60 cm (akvarel) rozbít hlavu.
Martin Svetlík (Mustard)

Líbí se mi, že dokáže upozornit na něco, o čem mne doteď nenapadlo ani uvažovat. Je provokativní, výrazná a jiná, zaujala mne i přesto, že se o umění vlastně nezajímám. Teď už ale vím, že kdybych si chtěl něco koupit, určitě to udělám online, takže funguje!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Tahle iniciativa ve mně vyvolává spoustu otázek a ještě o něco víc frustrace. Opravdu je při nákupu krásného umění filtrování ten největší benefit? Proč jsou galerie reprezentovány nějakým pochybným krámkem u Karlova mostu? Kdo je cílovka? Proč to vůbec celé vzniklo? Když si budu chtít koupit půlmetrový modro-zelený obraz s krajinkou, zajdu si filtrovat radši na Fler.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Nie som žiaden milovník umenia, vystačím si s obrázkami z Ikey vo výpredaji a olejmi po dedovi. Problémy s nákupom umenia sú mi teda vzdialené. Aj napriek tomu som ale z videa dobre pobral, s čím sa taký nakupujúci môže stretnúť v galérii, a čo zas ľahšie vyrieši online, takže to asi funguje tak, ako má. Jediné, čo ma rušilo, bola tá cenzúra – buď by som ju tam strčil úplne klasickú (rozpixelovanie), alebo by som ju fakt štylizoval (do picassovských ksichtíkov?). Takto mi prišla niekde medzi a nesedela mi tam.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Na tomhle se mi nejvíc líbí to zrnění přes obličeje. Video ukazuje provokatéra a provokatér nachytá kohokoliv. Já bych chtěl ovšem vidět, proč zrovna já mám nakupovat online. Je tam určitě víc důvodů, které ale zahučely ve vymezování se vůči kamenejm galeriím.
Ondřej Souček (Luftballon)

Celkem standardní reklamní technika s použitím skryté reklamy. Rozumím, co se to snaží říct, ale nejsem si úplně jist, že mě tohle zrovna přinutí kupovat umění na internetu. Navíc je to chvílemi trochu tendenční.
Eduard Piňos (Ogilvy One)

Vlastně jsem cílovka, už jsem nějakou tu grafiku nakoupil a vím, co bych chtěl koupit příště. Ale rozhodně mne neláká nakupovat zde. Až mi trochu odlehne, možná ještě na ten web mrknu a dám mu šanci. Ale nejdřív chci zapomenout.
Jan Javornický 

4. O2 k Vánocům prodává Chytrou síť (31 %)

Operátor O2 odstartoval 1. listopadu svou vánoční nabídku 30 GB mobilních dat, neomezeného volání, rychlého internetu a televizních kanálů navíc. Nabídku podpořil komunikační kampaň v tisku, na internetu, v out-of-home médiích, v prodejnách a v televizi, která reklamní spoty odvysílal poprvé ve středu 9. listopadu. „Může to vypadat, že jsme se úplně zbláznili, když jsme nechali babičku mrznout na hlavním nádraží. Tímto kreativním konceptem však chceme ukázat na atraktivitu naší letošní vánoční nabídky, protože 30 GB dat může byt opravdu důvod, proč na chvíli zapomenete na okolní svět,“ tvrdí ředitel marketingové komunikace v O2 Jiří Caudr.

Hlavní třicetivteřinový spot doplnily ještě jeden patnáctivteřinový a dva desetivteřinové zaměřené na nabídku telefonů Samsung a Huawei. Kreativní koncept připravila tradičně interní kreativní agentura Oliver. Scénáře spotů se ujal Ondřej Klíma, režie Matěj Chlupáček, kamery Alexandr Šurkala, o produkci se postarala Barletta. Na online části kampaně spolupracoval interní tým s agenturou Brandz Friendz. Ve vánoční kampani se také poprvé objevuje nová vizuální identita Chytré sítě, kterou bude O2 rozvíjet i v budoucnu.

Vánoční tmavomodrý nic.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Exteriéry mají přesně tu správnou romanticky vánoční atmosféru. Do toho sledujeme příběh rodiny, která kvůli posedlosti moderními technologiemi nechala babičku na Štědrý den umrznout na Hlavním nádraží. Jako kruté sociální drama ostře tepající do postavení seniorů v naší společnosti je to skvělý!
Martin Svetlík (Mustard)

Běžná prodejní podpora, která ale nemá moc společného s marketingem.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Babička je roztomilá a mně je jí líto. Předpokládám, že s koncem reklamy by se měla dostavit úleva a pousmání. Ale kde nic tu nic. Zůstaly jen smíšené pocity.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Je to fakt nádherne natočené! Možno to dokonca funguje viac ako reklama na ČD. Nefungovali by ale viac benefity, ktoré nás držia skôr vonku, než doma prilepených k routru? Nijako zásadne mi (na rozdiel od ľudí) nevadí ani mrznúca babička, ale zase raz to zbytočne vyrába dojem, že technológia je výsadou mladých a pre staršiu cieľovku nemá O2 čo ponúknuť. To si, myslím, nie je pravda.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tohle je absolutní sonda do života současného člověka. Kvůli debilnímu telefonu peče na vlastní příbuzenstvo i o Vánocích. Od O2 bych spíše očekával, že nám řekne, abychom odložili telefony alespoň o Vánocích, protože po zbytek roku na ně budeme mít času dost.
Ondřej Souček (Luftballon)

Vizuál s použitím klasického O2 neonu je designové povedený a doručuje message (mimochodem konečně pořádný vánoční dárek). Možná mělo v případě spotu také spíše zůstat raději jen u toho neonu. Nemám z toho žádný pocit a rozhodně jsem se ani nezasmál. Ale líbil se mi casting babičky…
Eduard Piňos (Ogilvy One)

5. Tesco před Vánoci děkuje maminkám (26 %)

Obchodní řetězec Tesco spustil integrovanou vánoční kampaň Tesco děkuje maminkám. Kampaň vznikla ve spolupráci s agenturou Ogilvy & Mather, poběží v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Tesco se v ní prezentuje sérií produktových a imagových spotů, které se budou na televizních obrazovkách postupně objevovat během listopadu a prosince a podpoří je tištěná inzerce. Tím prvním je vánoční spot Hračky. Podlinková část kampaně zahrnuje POS materiály, letáky nebo speciální katalogy. Režie spotů se ujal Mikko Lehtinen, produkčně natáčení zastřešila společnost Filmservice. Fotografie pro podlinkovou komunikaci nafotil Stanislav Merhout. Kreativní zpracování kampaně měli v agentuře Ogilvy & Mather na starosti kreativní ředitelé Jakub Mráz a Robin Weeks a tým accountů vedl account director Tomáš Fanta.

Vánoční šedobílý nic.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Ta paní je jedna z emočně nejchladnějších matek, které jsem kdy v reklamě viděl. Mám pocit, že svoji dceru hluboce nenávidí, protože právě její narození nejspíš zapříčinilo odchod otce rodiny – on tedy téměř neznatelně stojí za matkou, ale podle mě je to jen autorská licence pro vyjádření matčiny němé výčitky – a to jí matka nikdy neodpustila. Kolik se toho dá odvyprávět v jednom špatně natočeném záběru! Jo a ten zbytek taky nestojí za moc.
Martin Svetlík (Mustard)

Všechno, co je spojené se Star Wars, je lepší než průměr! A retailová reklama, která neobsahuje zmínku o slevě? Super! Tleskám!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Star Wars? Narnie? Co? Proč? Prosím, ještě jednou a úplně jinak.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Bodík za to, že sa netvárime, že Vianoce sú o niečom inom než o darčekoch. Ale inak je to tak klišoidné a umelé, že si neviem predstaviť, že to u niekoho vyvolá emóciu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tohle není kouzelnej sen. To je horor. Pokud by na mě dejchnul v lese Darth Vader, tak asi skončim na psychiatrii. Taky se mi trochu nezdá ta máma. Je moc upjatá a přísná a tenhle pocit z ní nezmizí, ani když se usměje.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tak jasný, koho by napadlo něco šťavnatějšího, když má za úkol prodat metr dvacet vysokýho Darth Vadera. Vůně purpury se line z Hvězdy smrti…
Jan Javornický 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Vodafone vypráví Vánoce, ale zmáhá ho to“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 48. týden 2016

  1. McCann: Rozdáváme radost (40 %)
    značka, klient: Vodafone
  2. Konektor: Today is yours! (40 %)
    značka, klient: Notino
  3. Saatchi & Saatchi: Uděláš cokoliv (36 %)
    značka: Chio Chips, klient: Intersnack
  4. vlastní tvorba: Je to jen na tobě (33 %)
    značka, klient: Kytary.cz
  5. Proboston Creative: Vánoční Kofola (30 %)
    značka, klient: Kofola

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Vodafone zdůraznil radost z darování (40 %)

Vánoční kampaň Vodafone

Vánoční kampaň Vodafone

Mobilní operátor Vodafone se v kampani na konci roku 2016 snaží nabourat klasiku Vánoc u operátorů. Letos chce totiž vyzdvihnout podstatu pravých Vánoc – radost z darování. Svým zákazníků „nadělil“ do aplikace Můj Vodafone 10 GB mobilních dat a oni sami se mohou rozhodnout, zda si data užijí, nebo je darují vozíčkářům. Darovat data mohou dokonce i zákazníci konkurence také prostřednictvím aplikace Můj Vodafone, kterou si mohou zdarma stáhnout.

Tváří kampaně, která nese poselství Rozdávejte s námi radost, zůstává známá rodina Jiří Vyorálek, Lucie Žáčková, Štěpán Mikoláš a Agáta Zimová, do příběhu přibyl pes Žofík. Kreativa kampaně vznikla v agentuře McCann Prague, mediální prostor nakupovala MEC Czech, spoty točil Vojtěch Kotek. Kampaň odstartovala v úterý 15. listopadu a kromě televize se objevila online, v tisku, v rádiu a na venkovních nosičích. Data zdarma jsou v aplikaci k nalezení od 15. listopadu do 31. prosince.

Jaký je princip darování dat? Firma uvádí: „Darovaná data se budou hromadit v takzvané ‚datové peněžence‘, odkud je poté Vodafone rozdělí mezi vozíčkáře, kteří se od 1. do 31. prosince zaregistrují na webu. Tam bude také k nahlédnutí aktuální objem darovaných dat. Každému zaregistrovanému vozíčkáři Vodafone plánuje předat 10 GB dat měsíčně na celý rok. Pokud se zákazníci Vodafonu rozhodnou si data ponechat, získají je na aktuální část zúčtovacího období a celé následující do jejich vyčerpání.“

Na tohle potřeboval Vodafone skoro dvě a půl minuty? Snažili se, možná poprvé po dlouhé době, něco vyprávět a myslím, že je to zmohlo. Aha, je i minutová verze a dokonce 45 sekund. No, to jste mohli říct hned. Nevidím vazbu příběhu na produkt. Zároveň, když už vydíráme, což tomto případě samozřejmě, že vydíráme, tak vydírejme pořádně. Tohle je slabé jak čaj.
Marek Prchal

Tohle je strašně těžkej žánr. Můžete udělat všechno správně (včetně zatoulanýho psa holčičky na vozíku) a stejně to nemusí tak úplně vyjít. Ale celkově je mi Vodafone strašně sympatickej tím, jak se snaží rodinku posouvat. Za tohle a za skvělej product placement body nahoru.
Martin Svetlík (Mustard)

U Vodáče zřejmě po letech zjistili, že nemaj smysl pro humor, tak to zkoušej přes city. A výsledek je paradoxně k smíchu.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Zmena v tonalite u priblblej rodinky a lacná hra na city strateným psíkom a malou vozíčkarkou sú kŕčovité. Chýba už len hladomor v Keni a topiaci sa ľadový medveď. A zatiaľ čo v dvojminútovej verzii sa príbeh aspoň dá pochopiť, u kratších zostrihov som dosť mimo.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Bohulibý nápad. Podporující značku. Ale to provedení. Škoda, že není autentičtější a tím uvěřitelnější. Reklamní vánoční klišé? Doslovný výklad, komu se data mohou věnovat – vozíčkářům – a u toho ukazovat dívku na vozíčku? Další klišé? Asi nejpovedenější je minutová verze, kde mohu data darovat potřebným.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Až do okamžiku,kdy se ukázalo, že pes patří holčičce na vozíku to bylo dobré, ale proč ukazovat postižené jako oběti, to se vracíme zpátky do reklam ze sedmdesátých let. Handicapovaní nechtějí, abychom se k nim chovali jako k obětem, to přímo nesnáší, vím to, protože s nimi pracujeme na Birellu.Bylo by lepší, kdyby ta holčička našla toho psa.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Já ronil slzy u É TÉho i u Foresta Gumpa. Mě rozbrečet je snadný. Jenže tady nic. Čím to? Možná, že by se Jiří Vyorálek nemusel tvářit jako Ester Janečková při moderování Pošty pro tebe. Možná, že dívka na vozíku je prostě přílišný tlačení na pilu. Snad. Ale alespoň z toho sálá vánoční atmosféra a je to o pozitivních emocích. A o tom by Vánoce měly být (že, O2?).
Ondřej Souček (Luftballon)

Hezká vánoční kampaň. Oceňuji provedení pro YouTube prostředi s využitím infokaret a dalších odkazů, Lajk a odběratel!
Milan Černík (Nestlé)

Jirku Vyorálka mám moc rád, ale tohle mi prostě hlava nebere. Reklamy Vodafonu jdou poslední roky ode zdi ke zdi, ústřední týpek je chvíli šašek, chvíli rocková hvězda, teď zase pro změnu vážený otec od rodiny… a já mu nic z toho nevěřím. Cítím za tím vším velké řemeslo, ovšem chybí tomu nádoba a tou je pořádná kreativa. Etuda na téma ‚zatoulaný pes‘ v tomto případě rozhodně nestačí.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Milá story v rámci konzistentní komunikace Vodafonu z posledních let.
Pavel Sobek

2. Notino, dříve Parfums, má první spot (40 %) 

Online parfumerie Notino změnila svůj název oficiálně letos v říjnu, dříve byla známá jako Parfums.cz. V rámci přejmenování vytvořila ve spolupráci s agenturou Konektor svou první reklamní kampaň a pojmenovala jí Today is yours!. Kampaň běží od listopadu jako spot v televizi, v kinech, v printu a online. Vytvořená byla Konektorem v odlišných jazycích i pro Slovensko, Maďarsko, Rakousko, Německo, Polsko a Rumunsko. O produkci se postarala společnost Boogie Films, spot režíroval Milan Balog.

„Je to primárně zjednodušení pro naše zákazníky a zároveň i pro nás. Je jednodušší budovat při globální působnosti jednu značku, než desítky různých. Navíc v dnešní době lidé hodně cestují a budou tak vidět svou oblíbenou značku po celém světě,“ vysvětlil hlavní důvody změny názvu Radek Ondrášík, marketingový ředitel Notino.

Spot jsem opakovaně viděl v televizi a fakt by mě nenapadlo, že je to prodejce vůní. Myslel jsem, že to je nová značka vůně nižší střední cenové hladiny. Samozřejmě, se jménem pro vůni naprosto nevhodným. Pustil jsem to vždycky okamžitě z hlavy.
Marek Prchal

Jsou to takové obrazy ze života ženy, no. Jako není to špatný, jen je to takový… zbytečně hladký. Zvlášť když jste jednou viděli KENZO World.
Martin Svetlík (Mustard)

Mám pocit, že se tý pani na konci udělala z toho pudru vyrážka, ale můžu se plést. Jinak to je klasickej instantní spot, na kterej si zítra nikdo nevzpomene.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Odjakživa mám slabosť na reklamy na voňavky a beriem ich skoro za samostatný žáner. Vôňa sa totiž predáva dosť ťažko, a tak reklama o to viac stojí na emóciách, obrazoch, imidži a filmárskej kompetencii. Notino si ma odchytilo v kine a musím povedať, že ma svojou drámou v každodennosti i dobre naladilo na film. Páči sa mi to, ale pôsobí to ako reklama na voňavku a nie na e-shop – nepomáha tomu ani premenovanie samovysvetľujúceho parfums.cz na neuchopiteľné Notino. Možno by som sa pri takomto rebrandingu viac sústredil na vysvetlenie toho, čo vlastne reklama propaguje. Ako imidžovka je to ale dobré.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Načasování je všechno. Tenhle spot zafunguje, jakmile budu vědět, že Notino je Parfums.cz. Ja to kupodivu z pre-rollů už vím, takže za mne fajn. Samotný spot ani neurazí, ale ani nepotěší.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Líbí se mi, že ten příběh ukazuje silné ženy a bourá stereotypy, je to to jiná reklama, než jakou běžně v Česku vidím o ženě, matce, která se pachtí po nákupech, ale chybí tam jasný vzkaz o značce Notino.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Jak chápu skript, tak se to všechno odehrává úplně na počátku dne. Ta holka teda musí vstávat nejpozději ve dvě ráno, aby to všechno stihla. Nakonec ovšem stejně přijde pozdě. Když se na to dívám jako na sled obrázků, je to pěkný. Jakmile se nad tím člověk zamyslí, je to plochý jak vy víte kdo.
Ondřej Souček (Luftballon)

Hezká hudba, hezké obrázky, příjemně se na to kouká, ale vlastně vůbec netuším, co ten spot má říct.
Milan Černík (Nestlé)

Asi nejsem cílovka, ale nenadchlo mě to. Je to studené, odtažité, hlavní protagonistka defiluje změtí lokací bez výraznější pointy. Také hudba se zde trochu minula žánrem, když zavřu oči, slyším reklamu na pojišťovnu či banku. Obrázek je nicméně pěkný.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Dobře řemeslně udělaný image spot. Líbila by se mi k němu jiná hudba, ale to je otázka vkusu. Osobně bych taky odstřihl poslední scénu se vstupem do meetingovky.
Pavel Sobek

3. Chio Chips se chce představit mladším spotřebitelům (36 %)

Značka Chio společnosti Intersnack přišla s podzimní vlnou komunikace. Claim Chio Chips přitáhnou každého byl tentokrát nahrazen claimem Chio Chips. Uděláš cokoliv. Protagonisty spotu, který lze vidět v televizi a na internetu, jsou stejně jako v letním klipu od bazénu Vojtěch Machuta a Filip Macenauer alias Mauglí, sekuriťáka na letišti ztvárnil Viktor Dyk. Kreativní koncept opět vychází od Saatchi & Saatchi.

„Značka Chio byla v České a Slovenské republice spotřebiteli vyhledávaná především v 90. letech. Nová kampaň má za úkol nejen značku starším spotřebitelům připomenout, ale navíc ji kompletně představit mladší cílové skupině, která se v 90. letech narodila a doposud se s ní nesetkala. Nový komunikační koncept má hlavně pobavit a komunikovat primární atributy výrobků Chio,“ doplňuje Pavla Císařová, senior brand manager pro mezinárodní značky Intersnack Česká a Slovenská republika.

‚Hele, mýho fotra z toho vynech, jo?‘ z minulýho spotu je za mě reklamní hláška roku. Tohle je hodně slabej odvar, hlavně ve skriptu. A co se týče parodie na Miloše, jsem si stoprocentně jistej, že konzumenti Chio Chips nejsou pražská kavárna. Střelba do nohy jak vyšitá.
Martin Svetlík (Mustard)

‚Uděláš cokoliv‘ funguje omnoho lepšie než ‚Přitáhnou každého‘, a i keď je to ohraný princíp, v tejto exekúcii ma baví. Možno chýba už len dovysvetliť, prečo presne ‚uděláš cokoliv‘.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Trochu nevím, co se mi chce říci. Že Chio Chips jsou brambůrky? Co mne ovšem hodně zarazilo, je naprosto nereálně namodelovaný otevřený sáček. Kdo tohle ještě dnes v reklamě dělá?
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Pokus o Doritos, ale nepodařený!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Hezkej old-schoolovej nápad. Je to poctivě napsaný, ale já nevim, jestli to ocení ještě někdo jinej než já. Ale pro mě kampaň týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Víc se mi líbila letní kampaň, kdy jsem se možná jsem i zasmál. U tohoto spotu si myslím, že si všichni ze štábu užili dost srandy, ale výsledný efekt je tak trochu nudný. Pardon.
Milan Černík (Nestlé)

Zatím asi nejlepší Chio spot. Ty předchozí mě spíš iritovaly (castingem počínaje, kreativou konče), ovšem na tomhle je cosi až neodolatelně blbého. Ale jo, proč ne.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ve třicítce na brambůrky se mi hrozně líbí, jak hraje Viktor Dyk. Klidně by mohl hrát ve dvojce Trainspottingu. Nejzajímavější casting za poslední dobu.
Pavel Sobek

4. Kytary.cz si natočily vlastní spot (33 %)

Internetový prodejce kytar Kytary.cz nasadil v listopadu na YouTube nový reklamní spot vlastní výroby. Reklama, v níž hrají z větší části lidé z firmy a jejich rodiny či známí, se zaměřuje na zdůraznění hodnot vlastního stylu. Ty prezentuje uťápnutě vyhlížející chlapík, který se v kadeřnictví promění v rockera imponujícího i vlastní dceři. Hlavní roli vytvořil bývalý amatérský herec Tomáš Grůz. Kampaň vznikla v marketingovém oddělení obchodu, režisérem spotu byl Filip Černý.

Chápu myšlenku, ale ta exekuce je dlouhá, zmatená, těžkopádná, moc doslovná a nedotažená.
Martin Svetlík (Mustard)

Vypadá to jako ročníkový cvičení reklamní školy Michael. Za mě je to bajle.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Spot pôsobí presne tak, ako vznikol, a síce, že ho vyrobila partička amatérskych nadšencov. Nájdi svoj osobitý štýl a lacno okopíruj niekoho iného. To je presne to, čo na malé školáčky funguje.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tenhle spot mne pobavil! Je praštěnej, a co? Palec nahoru! Povedené, kytary.cz musí být prima banda lidí.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Pro mne je to bohužel tak nezajímavá reklama, že nemá chuť k ní napsat vůbec nic.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Je to strašlivě ukecaný a plný různých klišé. Kdyby tak raději kytary nechali znít…
Ondřej Souček (Luftballon)

Trochu lowcost, ale o to více sympatický. Zajímalo by mě mediální cílení. Kdo je cílovkou?
Milan Černík (Nestlé)

Reklamní adaptace němé etudy z prvního ročníku filmové akademie. Chce to být děsně cool, ale celé je to tak nějak ochotnicky upatlané. Škoda.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Kytary si dělají všechno samy s interním týmem. Často mi to přijde škoda, na volné noze i v agenturách je spousta muzikantů, kteří by to určitě dělali rádi a s nadšením. A výsledek by mohl být lepší.
Pavel Sobek

5. Kofola je na letošní Vánoce kokosová (30 %)

Kofola na Vánoce obnovila starý známý spot s prasetem

Kofola na Vánoce obnovila starý známý spot s prasetem

Letošní vánoční kampaň Kofoly připravuje po vítězství ve výběrovém řízení digitální agentura Proboston Creative. Jejím hlavním motivem se vedle tradičního prasátka stává autorská ilustrace veverky a zajíce od kreativního ředitele Probostonu Jakuba Matoušů. Obě lesní zvířátka se objevila ve všech komunikačních kanálech kampaně. Ožily v televizním tag-onu, kde doplňily známý spot s divočákem. Objevily se na POS materiálech v prodejnách i na etiketách samotného produktu. Kofola také opět uvedla na předvánoční trh speciální limitovanou edici, tentokrát v příchuti kokosu a vlašského ořechu. Vánoční etikety dostala také Kofola Original.

Prosím, tohle je co? K nejoblíbenějšímu vánočnímu spotu přilepíme naprosto nesouvisející animovaný film a hodíme na Facebook? Aha, to je ‚autorský tagon‘. Já myslel, že to je naprostá blbost. Aha, ono je to tam proto, že to je na vizuálech. No, tak to je ještě horší, než jsem myslel.
Marek Prchal

Těžký. Cokoliv uděláte, bude vedle Prasátka vypadat blbě. A taky že jo.
Martin Svetlík (Mustard)

Tenhle spot je takový reklamní Nagano. Každej rok si připomínáme, že jsme kdysi udělali něco dobře, ale už to nikdy neuděláme líp. Tak to budeme aspoň donekonečna omílat. A tag–on je na kokos.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Už od rána sneží a Kofola pridáva k zástupom svojich postavičiek ďalšie tri. To mi príde ako dosť veľa na to, že okrem produktovej message vlastne nemajú čo povedať a ostávajú tak ploché a prázdne, i keď pekne nakreslené. Poučka: Nie je to charakter, pokiaľ sa to nedá popísať inak, než vizuálne.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tohle se určitě bude líbit. Původní spot patří už k vánoční klasice.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Je čas najít novou story! Marketing Kofoly musí najít odvahu!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Je to překlep nebo ne? Kofola na koksu? Plný očekávání z další zákonem zakázané reklamy jsem otevřel odkaz a našel to starý známý prase. Už by to chtělo poslat pašíka do udírny a místo něj vymyslet nový hit. Co říkáte?
Ondřej Souček (Luftballon)

Kofola patří k vánocům tak asi jako pohádky v televizi. Nicméně ten animovaný tag on mi prostě nepasuje k té reklamní klasice.
Milan Černík (Nestlé)

Recyklát kultovní reklamy s příchutí kokosu. Opravdu je ten dvojsmysl s rostlinným tropanovým alkaloidem extrahovaným z jihoamerického keře zapotřebí? Animovaná část je roztomilá, ovšem až příliš okatě přilepená k nestárnoucí klasice, která by sama o sobě i dnes zasloužila plný počet bodů. Ten zbytek tomu spíš škodí.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Při vánočním spotu na Kofolu mě vždycky napadne, kolik peněz by za těch let přišlo autorce, pokud by u nás fungoval pro kreativce v reklamě stejný autorský zákon, jako mají v Polsku. Škoda, že ho nemáme. Pokud by s tím chtěl někdo něco dělat, hlásím se do týmu. Animovaný tag-on mě osobně pokaždé ruší.
Pavel Sobek

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Jägermeister udělal z pití dědečků cool značku“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 49. týden 2016

  1. Kaspen/Jung von Matt: Nepřestávejte lovit – Back to Sk80’s, Let the Tattoo Flow (46 %)
    značka: Jägermeister, klient: Rémy Cointreau
  2. Nydrle: Pomoc je umění (23 %)
    značka: Konto Bariéry, klient: Nadace Charty 77
  3. A-News: Bráníme svět, jaký znáte (18 %)
    značka: Armáda ČR, klient: Ministerstvo obrany ČR
  4. Comtech: Pro ty, co umí řídit tým (17 %)
    značka: Hanácká vodka, klient: Granette & Starorežná Distilleries
  5. Peppermint/TL5: Jacobs Whole Beans vás roztančí  (10 %)
    značka: Jacobs, klient: Mondelez Czech Republic

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Jäger v kampani stále nepřestává lovit (46 %)

V nové verzi kampaně Nepřestávejte lovit se objeví tatér a skateboardista

V nové verzi kampaně Nepřestávejte lovit se objeví tatér a skateboardista

Distributor Rémy Cointreau spustil pro svou značku Jägermeister další vlnu aktuální kampaně Nepřestávejte lovit. Tentokrát v nových videospotech určených výhradně pro online distribuci představuje myšlenku nepřestávajícího lovu prostřednictvím stylového tatéra Michaela Bočka a jednoho z nejlepších světových skateboardistů Maxima Habance. Oba dlouhodobě patří k ambasadorům značky.

Videa Let The Tattoo Flow a Back to Sk80’s navazují na jarní vlnu ambasadorských videí o hudbě, adrenalinu a umění. Kampaň připravila agentura Kaspen/Jung von Matt ve spolupráci s produkcí Creative Embassy. Režisérsky se Back to Sk80’s ujal Maxmilián Turek a spot Let The Tattoo Flow vznikl pod taktovkou dua Wolfberg, které tvoří Jan Kalvoda a Přemek Ponáhlý. Barové scény s jelenem vznikly ve spolupráci s Lip Production, která připravila také intro spot, bumper a hlasovací video, které kampaň doprovází na YouTube.

Nejprodávanější bylinný likér na světě Jägermeister představil novou kampaň Nepřestávejte lovit koncem loňska. Využil k tomu sociální síť Instagram, na které na městskou komunity zacílil sérií videí a fotografií, které byly navzájem propojené prostřednictvím účtů vybraných influencerů. V první polovině letoška značka ukázala na brandovém eventu Noc lovců v pražské Kolbence nové ambasadory z oblasti umění, hudba a adrenalinových aktivit.

Nechápu, proč jsou obě jinak velmi nadstandardní videa olepený takovým vizuálním i koncepčním odpadem. Ale jinak body pro ‚Back to Sk80’s‘ za atmosféru skoro jako v This ain’t California a pro ‚Let the Tattoo Flow‘ za hezký provázání voiceoveru s konceptem Nepřestávej lovit.
Martin Svetlík (Mustard)

Jäger jsem do teď poznal podle nejhůř namluvenýho voiceoverů v celym reklamním bloku ‚Kámoši nehledaj důvod, proč se bavit‘. A od teď taky podle toho, že do jednoho spotu narval tolik nesourodýho vizuálního kýče, kolik stopáž unese. Nebo spíš neunese.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Bystrozrakej jelen, jo? Já jsem sice alergickej na jakýkoliv zmínky o tetování nebo o skejtu (jinak oslovit cílovku neuměj?), ale ty videa jsou pěkně udělaný. Mým favoritem je skejťák z osmdesátek, to je super. A vůbec. Ty videa jsem dokoukal do konce, a to se mi nestává často. Můj Jager winner týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Natočené je to pekne, hlavne tetovačky, ale neviem, čo iné by som k tomu napísal. Myslím, že po dopísaní tejto vety na tú reklamu zabudnem.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Dobře zachycené trendy a skvěle postavený YouTube kanál.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Jako celkově klobouk dolů, že se Jägermeisteru podařilo udělat z pití našich dědečků cool brand pro adolescenty. Becherovka může tiše závidět.
Jan Javornický

2. Konto Bariéry maluje obrazy online (23 %)

Z aukce Konta bariéry Pomoc je umění

Z aukce Konta bariéry Pomoc je umění

Kontinuální sbírka Nadace Charty 77 na pomoc postiženým Konto Bariéry spustila hlavní část kampaně k letošnímu třináctému ročníku charitativního projektu Aukční salon výtvarníků. Cílem kampaně je změnit prostřednictvím nových médií tradiční vnímání uměleckých aukcí a oslovit mladší publikum. Komunikační koncept, jehož součástí jsou například interaktivní online přenosy malování obrazů, fotokoutky ve veřejném prostoru nebo internetová aukce děl, připravila agentura Nydrle ze skupiny Kindred Group.

Jednou z nejvýraznějších součástí kampaně je projekt Živé umění, online přenos, během něhož maluje trojice umělců Věra Tataro, Jakub Špaňhel a Petr Kožíšek malovat obrazy před zraky diváků na internetu. Ti přitom mohou malíře v reálném čase inspirovat a prostřednictvím chatu ovlivnit výslednou podobu díla. První livestream proběhl 23. listopadu, druhý se uskutečnil 29. listopadu na Facebooku Konta Bariéry. Moderovala ho Kateřina Herčíková (dříve Hrachovcová) coby „Kaira“ a Petr Carha coby „Nasty“. Tři takto vzniklé obrazy budou následně vydraženy na aukčním portálu Aukro.cz. Na stejném místě bude k aukci nabídnut také klíčový vizuál kampaně, původní obraz se symbolickým záchranným kruhem v kubistickém stylu. Ten pro Konto Bariéry vytvořila přes kreativní platformu Mindtravellers výtvarnice Danda Horáčková. Na aukci i celý projekt upozorňuje také instalace zlatých rámů přímo v místě výstavy, kde se mohou lidé vyfotit a snímky pak sdílet na sociálních sítích s kampaňovým hashtagem #Pomocjeumeni. Do této aktivity jsou zapojeny různé známé tváře, které tato selfie sdílejí na svých profilech.

Komunikační aktivity pak doplňuje i klasická reklamní kampaň v tisku, rádiu, out-of-home a online médiích a komunikace na sociálních sítích. Celou kampaň včetně microsite Aukční salon a grafiky interních materiálů vytvořila agentura Nydrle.

Předsevzetí do dalšího roku: Nebudu nutit lidi dívat se na to, jak Věra Tataro maluje obraz, pokud na tom procesu není něco fakt zajímavýho. Zvlášť, když pak ten obraz v brutálním antiklimaxu ani neukážu hotovej. A taky by se tam možná hodilo CTA, ale to už je detail.
Martin Svetlík (Mustard)

Napadlo vás někdy, jaké by to bylo mít moc ovlivnit umělce během tvorby obrazu? Nenapadlo. Ale protože je to charita, dám o 5% víc.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Mne sa ten nápad strašne páči, a myslím, že by si zaslúžil, aby ho videlo omnoho viac ľudí. To, že sa ich nakoniec do živej tvorby zapojilo tak málo, je podľa mňa chybou toho, ako bola celá kampaň poskladaná. I mne nejakú dobu trvalo, kým som sa v nej zorientoval.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Cílem kampaně prý má být změnit prostřednictvím nových médií tradiční vnímání uměleckých aukcí a oslovit mladší publikum. Tak já se radši zeptám, jak moc mladší? Pokud 50 plus, tak pohoda. To Kateřina Hrachovcová určitě dá.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Print pěkný, video jsem nedal. Přitom videí s nehmlich stejným obsahem, leč o mnoho atraktivnější formou je YouTube plný.
Jan Javornický

3. Armáda láká i na Univerzitu obrany (18 %)

Armáda České republiky nasadila od listopadu do médií postupně trojici nových reklamních minutových spotů, které představují jednotlivé aspekty její činnosti. Jeden ze spotů je zaměřen na propagaci profesionální české armády a má klást důraz na historickou kontinuitu a mezinárodní přesah české armády, a dále na její stěžejní úlohu v podobě obrany demokratických hodnot. Druhý videoklip propaguje Univerzitu obrany a cílí zejména na středoškolské studenty, které chce získat pro studium na této jediné české vojenské vysoké škole. Ta jím zahajuje přijímací řízení do akademického roku 2017-2018. Třetí spot propaguje aktivní zálohy. 

„Cílem kampaně je oslovit zájemce o službu v Armádě ČR, aktivních zálohách a přilákat ke studiu na Univerzitě obrany. Kromě toho budou spoty k dispozici vojenským útvarům, aby se jimi prezentovali na akcích pro veřejnost. Třetím využitím bude promítání na školách v rámci programu Pokos (Příprava občanů k obraně státu), při kterém probíhají besedy s vojáky a výuka první pomoci, chemické ochrany a topografie,“ uvedla pro Médiář Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. První listopadový týden proběhla krátká týdenní kampaň v TV Óčko. Od 10. listopadu následuje třítýdenní promítání před pěti vybranými filmy v 15 multikinech sítě Cinema City. Paralelně spoty běží v online prostředí (iDnes, YouTube, Novinky.cz a další). Videa, která vznikla v srpnu a září, pro ministerstvo vyrobila společnost A-News, již spoluvlastní bývalý televizní reportér Marek Vítek (32,5 %), Tašo Andjelkovski (32,5 %) a Jakub Liška (35 %). Firma zvítězila ve výběrovém řízení. Spoty produkoval Václav Kutil.

Chápu, čím a na koho Armáda ČR míří. O to víc jsem znepokojen, protože podle mě by měly ozbrojené složky státu proti strachu bojovat a ne ho šířit. Jinak profesně je to vlastně docela slabý – na to, že máte na place tanky a stíhačky.
Martin Svetlík (Mustard)

Strhující jako nabouranej pandur.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Já jsem si vždycky myslel, že armáda brání stát, v němž žijeme. ‚Bráníme svět, který znáte.‘ očividně souvisí se strachem z migrantské vlny. Ať si myslíme o tomhle problému cokoliv, armáda by si neměla vybírat, jestli bude bránit ten starý svět, co známe anebo ten nový, který přichází. Tady se vymění politická reprezentace a armáda natočí nový spot? Asi jo…
Ondřej Souček (Luftballon)

Krúžkom ‚domobrany‘, ktoré posielajú ‚vlastencov‘ obsluhovať mínomety proti ‚fašistom‘, ide náborový marketing o niečo lepšie. Inšpiroval by som sa u nich, alebo u ľubovoľnej počítačovej hry.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Solidní práce s cílovkama a přiměřená dávka patosu. Jen to logo Aktivní zálohy mou citlivou designérskou duši rozplakalo.
Alena Oswaldová (Nestlé)

S tímhle mám poněkud problém, protože mi to přijde vážně důležité. V podstatě stejný jako u kampaní policie. Obou, armády i policie, bychom si měli vážit a respektovat, ale jde mi to těžko, když se tyto instituce prezentují kvéry a kanóny. Myslím, že ani v jejich zájmu by to být nemělo, a věřím, že uchazeči motivovaní touhou si zastřílet neprojdou přijímacím řízením. V tomhle by si česká armáda měla vzít ponaučení z toho, jak, už léta, komunikuje třeba ta švédská. A nepotřebuje k tomu ani samopal, ani tank, ani grippen na obloze. A dělá to skvěle a funguje to přesně tak, jak to fungovat má.
Jan Javornický

4. Hanácká vodka má #purespirit (17 %)

Hanácká vodka z portfolia Granette & Starorežná destilleries se snaží oslovit mladší ročníky a vrhla se na rebranding značky. Pro komunikaci s mladými lidmi zvolila Hanácká vodka hashtag #purespirit. Novou reklamní kampaň, jíž dominují dva typy spotů „z pohovoru“, vytvořila agentura Comtech. Spoty jsou dostupné v krátké a dlouhé verzi, jejich režírování se ujal Max Turek společně s Boogie Films. Součástí rebrandové kampaně je také reklama v online prostředí. Hanácká vodka v rámci rebrandingu kompletně změnila svůj design lahve, je zářivě modrá a moderně pomalovaná. 

Pojďme přehlédnout ty no-go situace s etickým kodexem a zaměřme se prosím na slogan ‚Pure spirit of Hanácká vodka‘, protože ten si možná nechám vytetovat. Ale jinak je to takový roztomile blbý.
Martin Svetlík (Mustard)

#PURESPIRIT of #STUPIDITY.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Tohle je pokus o to napsat poctivej skript, ale je na tom vidět, že ho vykoumal již protřelej a zkušenej copywriter (nemůžu přece napsat, že starej). Já mám dojem, že kdyby to psal mlaďoch, tak by se dostal blíž cílovce. Jestli se v tomhle pletu, má u mě autor panáka Hanácký vodky.
Ondřej Souček (Luftballon)

Prosím vás za všetkých ľudí, čo majú uši – nenechávajte Slovenky hovoriť po česky, keď im to vôbec nejde! Prosím vás za všetkých ľudí, čo majú aspoň podpriemerný vkus – už nie sú deväťdesiatky a číry šovinizmus nie je základom komiky!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Super. Konečně někdo pochopil, že podporovat alkohol je špatně a vytvořil reklamu tak nehorázně odpudivou, že díky ní miliony lidí přestanou pít. Aspoň Hanáckou vodku určitě.
Alena Oswaldová (Nestlé)

5. Jacobs umístil spot pouze na YouTube (10 %)

Kampaň pro praženou kávu Jacobs Whole Beans s názvem Jacobs Whole Beans vás roztančí vytvořila loňský rok jako spot pouze pro YouTube agentura TL5. Letos běží spot pod hlavičkou agentury Peppermint digital, jejíž značná část seskládá z bývalých kreativců agentury TL5. Spot byl na YouTube umístěn na začátku listopadu a poběží do poloviny prosince. „Strategie, kdy uživatele nabádáme, aby reklamu přeskočili, se vloni ukázala jako funkční, když video do konce dokoukalo 40 % publika,“ uvedla ke kampani Dina Kášová, brand manažerka Jacobs. O herecké výkony se ve spotu postaral Zbyšek Kalina

Tohle je sedmej kruh pekla. Od začátku do konce.
Martin Svetlík (Mustard)

Kandidát na nejhorší casting letošního roku. Hereckej výkon je tak mizernej, že zastínil i ten nulovej scénář. Takže čačačau.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Bohužel jsem nepřišel na správný výraz, kterým by šel popsat hlavní hrdina. Kdyby to byla holka, řekli byste, že je přepí**ná. Myslím, že chlapec je tak výrazný, že strhl veškerou pozornost na sebe. Já třeba zkoumal, jestli si barví řasy. Káva se krčí někde vzadu a to je podle mě špatně.
Ondřej Souček (Luftballon)

Ja sa na toho chlapíka nemôžem pozerať, ale to je až druhoradé. Ani to, že pokus o ‚platform-and-self-aware‘ reklamu je strašne kŕčovitý, mi až tak nevadí. Ja proste nechápem, prečo by ma káva mala roztancovať. Tak isto, ako nechápem kávy, ktoré mi chcú plniť sny, či kávy, ktoré ma vraj pobavia. Vo všeobecnosti nemám rád, keď o produkte vravíme veci, ktoré evidentne nie sú pravda. To by musela byť fakt úchvatná exekúcia, aby som takú myšlienku nakúpil. Od tejto som to nenakúpil.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Úplně mimo.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Ria skvěle startuje diskusi o produktu a pozici“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 50. týden 2016

  1. Symbio Digital: Nemusíš (53 %)
    značka: Ria, klient: Hartmann-Rico
  2. Ogilvy: Dopis mamince (50 %)
    značka, klient: Tesco
  3. MUW Saatchi & Saatchi: Ty pravé Vánoce (34 %)
    značka: Pilsner Urquell, klient: Plzeňský Prazdroj
  4. Havas Prague, Saatchi & Saatchi, Proboston Creative, Peppermint Digital: Chytré auto (33 %)
    značka, klient: T-Mobile
  5. Storytlrs: Refinancování půjček – personalizované video (24 %)
    značka, klient: ČSOB

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 13 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Ria vyvrací klišé o menstruaci (53 %)

Značka dámských hygienických potřeb Ria firmy Hartmann-Rico spustila novou kampaň, v níž se na základě svého repositioningu vymezuje vůči reklamním a společenským klišé a snaží se o menstruaci mluvit otevřeně. „Nechtěli jsme udělat další reklamu s modrou tekutinou a tančícími holkami v bílých kalhotách. Dlouho jsme hledali správný insight a cestu, jak být upřímní,“ říká Tomáš Hrábek, kreativní stratég agentury Symbio Digital, která kampaň připravila.

Během podzimní kampaně Ria zveřejnila na Facebooku takzvané hero video, na které bude navazovat další komunikace na sociálních sítích. „Cílovkou jsou mladé holky, a tak jsme se hlavně snažili nebýt trapní – o to víc nás těší, že už po prvním dni jsou ohlasy super. Slečny se pod videem navzájem tagují a už se začíná sdílet. I kdyby ale přišly hejty, budeme vlastně rádi. Jakákoliv reakce je zdravá. O tom to celé je – nemusíš nic, nemusí se ti líbit ani tohle video. Každá holka je přece jiná,“ tvrdí account manažerka Symbia Anna Řeháková.

Jak zmínila moje gender kolegyně, je skvělý, že tohle téma někdo otevřel. Není to úplně reklamní spot, ale za to téma dávám like.
Milan Černík (Nestlé)

Girl Power! Už zase! Ale fajn: pěkné manifesto, silné sdělení, hezká exekuce, hezká hudba (musel jsem si zkontrolovat jestli mi to náhodou nehraje přes Spotify). Chybí tomu pointa, ale to se dá odpustit. Pro mě vítěz týdne.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Nenechte si namluvit, že je vaše krev modrá. No, Alžběta II. by s tim asi nesouhlasila, ale pro ostatní Alžběty je to asi v cajku.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Insight je v pořádku, reklama vystihuje mnohem lépe, s čím se ženy v realitě musí vyrovnat než kterákoliv jiná reklama na produkty v této kategorii, ale soustředí se hodně na problém, bohužel ne na řešení.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Že se to hrozně líbí mně, asi není podstatný. Ale už teď je vidět, jak se v komentářích dělej holky na dva tábory, který spolu docela konstruktivně diskutujou nad vaším produktem a jeho pozicí – což je asi tak to nejlepší, co si jako značka můžete v digitálu přát. Držím palce!
Martin Svetlík (Mustard)

Velmi slušný insight. To jsem zvědavá, co bude dál.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Tady někdo přecenil sázku na odvahu – ta nemusí být vždycky k užitku. Pochybuji, že Ria ženy přesvědčí, aby jásaly nad svou přirozeností a dělily se svými blahými pocity z menstruace. Stěží někoho zajímají a stěží jim samy ženy chtějí věnovat více pozornosti než je nezbytně potřeba. Je opravdu nutné takto znásilňovat intimitu ? Jde o reklamu a nebo psychoanalýzu ? A na konci veškerá odvaha pryč a všechna snaha vniveč a staré ošuntělé ‚buď sama sebou‘ … proč ?!
Jana Kubištová (Budvar)

Asi spousta holek si řekne: ‚Konečně!‘ A já k tomu řikám to samý. Kromě světa vložek mě vždycky štval i svět pracích prášků. Oba je spojovalo, že bylo všechno umělý, načančaný a svázaný nesmyslnejma pravidlama. Běda když chtěl kreativec přijít jenom s malým posunem od strategie vzniklé odhadem tak v roce 1980. Přiletěla přísná paní z headquarters a plácla vás přes prsty. Vypadá to, že tyhle časy pomalu odcházej pryč. To je hrozně dobře pro všechny. Vítězovi hurá!
Ondřej Souček (Luftballon)

Tohle je takový reklamní folklór. Vždycky po několika letech standardních kampaní na vložky přijde někdo s tím, že krev není modrá, že takhle komunikovat přece není potřeba a že ten jejich upřímný přístup je úplně jiný. A ten jediný správný. Pak to zase běží několik let v tom běžném módu. Já nevím, je to nějaká generační záležitost, nebo co? Každá generace reklamních tvůrců si musí prožít svou revoltu proti ‚vložkovým‘ reklamám? Kdo bude další?
Martin Charvát (Remembership)

Se scénkami na začátku s vámi bude každá souhlasit. Uspořádal jsem promítání v accountu a rezonovalo to. Ale všem cílovým holkám chyběl nějaký konec. Ria si jen rýpne do konkurence a nedá své řešení. ‚Tak aspoň měli ukázat krvavej tamón!!‘ zaznělo. ‚Nebo měla mít triko MÁM KRÁMY, 4 DNY NA MĚ NEMLUV.‘ Ale v jiných kancelářích nepostižených komunikací značek bude stačit ta první část. A ta se povedla.
David Suda (WMC Grey)

Wow! Nikdy bych nevěřil, že mě zaujme reklama na vložky. Konečně se do toho někdo opřel a pečlivě seškrábal všechen ten zázračně sající běloskvoucí patos. Tady všechno funguje – skvěle napsaná a hlavně uvěřitelná zpověď mladé ženy, decentní kamera, letenské reálie, dobrý casting, voice i hudba. Takhle vypadá skutečný svět!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Pokud bylo záměrem změnit vnímání zákazníků, tak se to povedlo. Je to jiné. Moc toho sice o menstruaci nevím, ale vím určitě, že to není ani o dokonalé čistotě nebo duhách, ani o holčičkách hopsajících s jednorožci.
Mario Carpe (Scholz & Friends Praha)

2. Tesco před Vánoci děkuje maminkám (50 %)

Obchodní řetězec Tesco spustil integrovanou vánoční kampaň Tesco děkuje maminkám. Kampaň vznikla ve spolupráci s agenturou Ogilvy & Mather, poběží v Česku, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Tesco se v ní prezentuje sérií produktových a imagových spotů, které se budou na televizních obrazovkách postupně objevovat během listopadu a prosince a podpoří je tištěná inzerce. Tím prvnímbyl vánoční spot Hračky.  Druhý je teď Dopis mamince. Podlinková část kampaně zahrnuje POS materiály, letáky nebo speciální katalogy. Režie spotů se ujal Mikko Lehtinen, produkčně natáčení zastřešila společnost Filmservice. Fotografie pro podlinkovou komunikaci nafotil Stanislav Merhout.

Kreativní zpracování kampaně měli v agentuře Ogilvy & Mather na starosti kreativní ředitelé Jakub Mráz a Robin Weeks a tým accountů vedl account director Tomáš Fanta.

Až moc sladký, až moc milý..nepasuje mi to s návštěvou Tesco Express v Hnuslích.
Milan Černík (Nestlé)

Mother power! Už zase! Tahle maminka co dětem určitě dává musli od Emca je multitasker jak víno (a doufám, že to víno i pije, protože mít tak neskutečně otravné dítě přirozeně vede k lehkému alkoholismu). Já ale nevím jestli základem reklamy by neměla být nezaměnitelnost…
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Nejvíc mi v hlavě utkvělo, že u štědrovečerního stolu sedí ten nevěrník, co v jiný reklamě říká jiný ženský, že je fantastická milenka. A tady dělá, jako by se nechumelilo. To se dělá, na Vánoce? Hambáři!
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Necítím, žádné emoce, chybí totiž příběh.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Ano, poděkovat mamince za Vánoce je důležitý i po stoosmdesátý. Ale jedinej důvod, proč z toho copy není fyzicky slyšet šustění papíru je ten, že ho překrejvá, jak nedobře je to namluvený.
Martin Svetlík (Mustard)

Možná i slzička ukápne.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Dojemné vánoční klišé, při němž slabší povahy i slzu uroní – milé, lidské, vánoční, takové, jaké si člověk přeje pod stromeček. Pořád to funguje, jen značka tím kouzlem kdesi zaniká.
Jana Kubištová (Budvar)

Toto je pro mě politicky nekorektní reklama. Hlavním problémem je pro mě fakt, že všechnu slávu spolkne matka. A kde je otec? Jaksi se zapomnělo na to, že role partnerů se stírají. Pokud tedy nejde o matku samoživitelku. Ale v tom případě bych to zmínil v titulku.
Ondřej Souček (Luftballon)

Děti jsou nažehlené, maminka kouzelnice, tatínek skromně neviditelný, Tesco dodává materiál. Předvánoční emoce v plném běhu. Jenom by to chtělo trošku odstup, nadhled a větší režijní invenci.
Martin Charvát (Remembership)

Za kouzlo Vánoc může maminka (a Tesco) a ne Ježíšek. Odvyprávěno dopisem mamince (ala Ježíškovi). Hezká myšlenka s hezkou exekucí. Mohlo to být silnější, kdyby se tam nevkládala ještě jedna vrstva kreativy, tedy intro s kouzelnickou knihou a scénu s čarodějnickým kostýmem.
David Suda (WMC Grey)

Skvělé řemeslo, sugestivní detaily tenhle rok prostě frčí. Trochu mě irituje ta generická hollywoodská hudba a sdělením je to takové naivisticky devadesátkové (ve stylu ‚dík za to, že jsi‘), ovšem vánoční atmosféra tam bezpochyby je a o to myslím tvůrcům šlo.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Česko tohtoročné Vianoce asi preplače. Uznávam, že oproti produktovým spotom je to o niečom inom, matka získala aspoň nejaký charakter (slúžka), holčička dostala rozum o 15 rokov skôr ako ja, ženy sa v reakciách v komentároch idú rozpustiť od dojatia… takže to asi funguje. Ale ja sa nemôžem zbaviť toho pocitu lacnoty, zameniteľnosti a absolútnej zabudnuteľnosti.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Téma Harryho Pottera jako vánoční poděkování všem maminkám. To vše očima dítěte. Proč ne?
Mario Carpe (Scholz & Friends Praha)

3. Pilsner Urquell použil Hapkovu píseň (34 %)

Plzeňský Prazdroj spustil k 1. prosinci 2016 novou televizní kampaň značky Pilsner Urquell. Apeluje v ní na uchovávání rodinných tradic a rituálů. „Chceme lidem připomenout, o čem ve skutečnosti ty pravé Vánoce jsou. Vánoce jsou hlavně o tom, že lidé stráví čas se svými nejbližšími a investují svůj čas a energii do toho, aby jim udělali radost. My chceme všechny vybídnout k tomu, aby si tohle hýčkali, uchovávali v rodině a předávali i dalším generacím,“ tvrdí marketingový manažer značky Pilsner Urquell Luděk Baumruk.

Vánoční spot z dílny agentury MUW Saatchi & Saatchi z Bratislavy režíroval Juraj Janiš v produkci Boogie films, o jeho postprodukci se postarala společnost R. U. R. Postproduction. Reklamu natáčel štáb v průběhu dvou dní v centru Prahy, část se odehrála na vánočních trzích na Náměstí Republiky. Hudební doprovod tvoří píseň Petra HapkyDívám se, dívám.

Ikona. Nicméně už jsem viděl i lepší spoty. Tohle ve mě nevyvolává vůbec nic.
Milan Černík (Nestlé)

Já dávám 50 %, ale vlastně nevím jestli nemám dát víc. Plzeň (myšleno Urquell) dělá dlouhodobě super věci byť je to občas jak na houpačce (ale u které značky není). Tento spot jde ve stopách loňské Edeky, všech těch Johnů Lewisů nebo letošního Vodafonu, ale proti běžným plzeňským Vánocům je to fakt změna. Myslím, že na Edeku a na Johna Lewise to nemá, je to ale výrazně lepší než Vodafone. Vadí mi, že tam není jasná role značky, že je to trochu křeč a trochu moc útok na city: kdyby se ten dědeček na konci tak strašně nerozbrečel, bylo by to 15 bodů k dobru. Ale na druhé straně: je to jediná česká reklama za poslední 2 měsíce o které jsem se s někým aktivně bavil, už proto, že jsem vlastně nevěděl jestli se mi to líbí nebo ne.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Tohle je hezkej nápad, ale exekučně nedotaženej. Podle mě to chtělo mnohem větší build up, abychom pochopili, proč má vlastně táta slzy na krajíčku, a mohli se rozbrečet s ním. A ten klíčovej záběr s fotkou před stolem se dá sotva stihnout – přitom that’s where you make the money, bro! Na takovouhle příběhovou věc je to prostě krátký. Ale zase, je to fakt neskutečně těžkej žánr. Takže palec spíš hore.
Martin Svetlík (Mustard)

Asi zatím nejlíp zpracovaný vánoční sentiment na českou notu. I když podezřele moc připomíná hodně sdílené vánoční reklamy posledních let. Ta inspirace je zřejmá.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Není fér hodnotit konkurenci, ale když oni ty krásné lidské příběhy tak umí! Komu nekápne slza, nemá srdce. A značka je tam jako vždycky tak nějak samo sebou. Krásné vánoce, lidi!
Jana Kubištová (Budvar)

Vánoce jsou svátky radosti. Narodil se Ježíš Kristus. Slavte lidi! Bohužel z tohoto kusu na mě dýchá atmosféra srovnatelná se Jménem Růže od Umberta Eca. Je to i díky herci ve vedlejší roli, který jako by vypadl z oka Vilémovi z Baskervillu a to včetně svetru, který vypadá spíš jako mnišská kutna. Chuť Plzně miluju, ještě kdyby ty reklamy byly stejně skvělý.
Ondřej Souček (Luftballon)

Jo, Vánoce jsou založené na tradicích. Jo, Prazdroj taky. Jo, rodina patří na Vánoce k sobě. Jediná drobná výtka k vítací scénce, snacha s rozpřaženou náručí spíše děsí, než aby rozněžnila. Prosím střihnout jinak, jistě máte v zásobě dost natočeného materiálu! Jinak výborné!
Martin Charvát (Remembership)

Dosavadní hry na originál mě nebraly za srdce. Tohle je po dlouhé době silný spot. Velice pěkně rozehrává malý, ale silný příběh. Plzeň do toho zapadá velice přirozeně. Je to i na slzičku.
David Suda (WMC Grey)

Hledání ztraceného, ztrácení hledaného… co s tím všichni letos mají? I když se téma liší, mám pocit, že koukám na další vánoční reklamu od Vodafone. Tklivá etuda beze slov, opět s brilantním vizuálem, citlivě zvolený hapkovský motiv… ale nějak jsem u toho nedostal chuť na pivo. Rodina je konečně pohromadě, já se však coby divák necítím být uspokojen, motivace postav mi přijdou slabé a tak si s pánem holt nepoplakám.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Stávka na istotu. Spájanie rôznych tradícií dáva u plzne zmysel, verím aj tomu, že to nejakú tú slzičku vydojí. Ale ja som už na to asi moc otrlý a tých dojáčikov je tohto roku viac než dosť.
Tomáš Hrábek (Symbio)

#Classic #Overused #Christmas #Ad
Mario Carpe (Scholz & Friends Praha)

4. T-Mobile komunikuje chytré auto (33 %)

T-Mobile od prvního prosince komunikuje bezpečnou jízdu pomocí Chytrého auta

T-Mobile od prvního prosince komunikuje bezpečnou jízdu pomocí Chytrého auta

Mobilní operátor T-Mobile spustil 1. prosince kampaň a prodej svého nového řešení pro bezpečnou automobilovou jízdu pod názvem Chytré auto. Krabička vybavená SIM kartou se nainstaluje do takzvaného OBD portu, který mají všechny vozy vyrobené od roku 2001, a přes mobilní síť se propojí s aplikací Motion. Gadget nazvaný jednoduše Zařízení čte z vozu data a posílá informace o stylu jízdy, pohybu, poruchách  a bezpečnosti přímo do aplikace v mobilním telefonu. Řešení stojí standardně 2.599 Kč s tarifem za 75 Kč měsíčně. V rámci předvánoční promo nabídky získají všichni zájemci se smlouvou na dva roky na Zařízení slevu 1.150 Kč, zaplatí tedy jen 1.449 Kč (plus tarif 75 Kč měsíčně). Nabídku mohou využít zákazníci všech operátorů – stačí stáhnout aplikaci a propojit se Zařízením v autě. Umístění OBD konektoru v konkrétním vozidle lze vyhledat na webové stránce Chytré auto.

Kampaň běží od 1. do 31. prosince na YouTube, na Facebooku, na Twitteru a bude mít i televizní podporu v pořadech Applikace, Autosalon Extra, Snídaně s Novou a ve dvou dílech cyklu Rady ptáka Loskutáka. Dále zahrnuje tiskovou inzerci a online bannery. Kreativní řešení nadlinkové kampaně měla na starost tradičně Saatchi & Saatchi, podlinku Havas Prague a Proboston Creative a komunikaci v sociálních médiích Peppermint Digital. Hraný spot režíroval Max Turek v produkci Boogie Films, o animovaný spot se postarala zmíněná agentura  Havas, o voiceover pak Zbyšek Horák.

https://www.youtube.com/watch?v=1I7UbPaPwwk https://www.youtube.com/watch?v=R5qIAOFZ6m4

K tomu spotu: T-Mobile standard, levou rukou za pravým uchem ale zasmál jsem se docela od srdce, proč ne. K tomu nápadu na aplikaci: část funkcí umí Google Maps (zapamatování parkovacího místa), výrazně větší část mám už ve svém autě/telefonu skrze aplikaci od Volkswagenu. Pospojovat to takhle dohromady zní v teorii dobře, nejsem si ale jist jestli je operátor přirozený poskytovatel takové služby a jestli nová auta (v době kdy všechny velké značky letí v konektivitě) neudělají tu aplikaci irelevantní dřív než se pořádně dostane ven. Já osobně nemám důvod si jí instalovat a to jsem docela aktivní řidič.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Sexistické, nudné, nic neříkající… Proč bych si to měl koupit? po té reklamě bych si to nekoupil už vůbec.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Chytrý auto, jednu z největších inovací příštích deseti let, prodáváme vyprávěním vtipu ‚pane doktore, moje žena mi nerozumí‘. Ok, akorát se pak nedivte, že to chytrý auto působí víc jako Wartburg, než jako Tesla. Hero video za mě fakt ne, zbytek už je dobrej.
Martin Svetlík (Mustard)

Prima služba. Z prvního spotu chápu, že mi nabízejí nějakou appku. Z druhého spotu chápu, že i moje auto může být chytré. Jen nevím jak – o appce ani zmínka. Ale to se určitě dozvím na webu. Komunikačně by to mohlo být dotaženější.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Kéž bych mohla také říct ‚Aspoň že tobě rozumím‘, ale bohužel. První část slibovala starou dobrou všemi očekávanou legraci, ale nevyšlo to, škoda.
Jana Kubištová (Budvar)

Já vám nevim, ale já bych asi ocenil víc přiblblej spot o mluvícím autu. Chápal bych aspoň od začátku, o co jde. Tady jsem ztracenej mezi chia semínkama.
Ondřej Souček (Luftballon)

Skvělý produkt, špatná komunikace. Proč je to tak upachtěně popisné? Copak jsou řidiči tupci? Kam se ztratil vtip a nadhled z ostatní ‚tý-mobajlí‘ komunikace? Jasně, ne vždy se zadaří, ale tady chybí především strategická myšlenka.
Martin Charvát (Remembership)

Scénka to je vtipná. Muži se v tom najdou. Autu teď rozumí lépe než čemukoliv jinému.
David Suda (WMC Grey)

Tý ženský to nevěřím – chce bejt chytrá, ale šustí to papírem. Chlap má dobrej kukuč, ale u samomluvy s telefonem se mi útroby přímo zakroutily trapností. Od mobilního operátora bych čekal víc.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Produkt som z toho nakoniec pobral, ale prečo to pridlhé intro? Prečo je niekto so ženou, ktorej nerozumie? Prečo je žena zase tá upindaná blbka a chlap jej obeť? Ja viem, že v reklame pracujeme so stereotypmi, inak by to nešlo, ale nemôžeme s nimi začať pracovať inak než udržiavaním tých primitívnych z predminulého storočia? Nemohol tam byť namiesto ženy napr. Maďar?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tahle nová appka pro řidiče je asi užitečná. Ale použít pro komunikaci klasickou ‚válku pohlaví‘ a pak k tomu přilepit ‚aspoň někdo mi tu rozumí‘ je už trochu provařené. Snad jim online bude fungovat.
Mario Carpe (Scholz & Friends Praha)

5. ČSOB sází na personalizaci reklamy (24 %)

ČSOB má nový web s personalizovanou reklamou

ČSOB má nový web s personalizovanou reklamou

Československá obchodní banka má nový web, na němž prodává refinancování půjček netradičním způsobem. Tím je video, které se zobrazuje v závislosti na denní době, tedy ráno, v poledne a večer jsou připravené odlišné klipy. V nich banka připodobňuje půjčky k různým pokrmům. V závěru dojde na konkrétní nabídku, případně možnost sjednání půjčky na pobočce. Video připravila digitální agentura Storytlrs. „Kulinářské pořady a soutěže začínají být oblíbenější, lidé je s velkým nadšením sledují, a tak nás napadlo naši myšlenku zobrazit právě v tomto oboru,“ vysvětluje použití personalizovaného videa Radovan Kuštek, ředitel divize Digitálního marketingu ČSOB. 

Agentura Storytlrs vychází z faktu, že vizuální obsah, navíc pohyblivý, je na sociálních sítích sdílen násobně častěji než ostatní informace, obrázky přitom poutají víc než text. „Graficky atraktivní videa však nejsou jediným cílem naší práce. Zaměřili jsme se na videa, která budou přizpůsobena konkrétním potřebám zákazníka, a to pokud možno hravou formou. Interaktivnost naší nabídky spočívá ve vytvoření video obsahu, který nemá jasně daný scénář, ale je závislý na volbě zákazníka,“ přibližuje Piero Šesták ze Storytlrs.

„Personalizovaná interaktivní reklama otevírá možnost nabídnout zákazníkovi finální produkt ještě dříve, než po něm sám zatouží. Detailně cílená videa pracují s informacemi z online prostředí – pohlaví, poloha, zájmy, osobní preference, denní doba – nebo přímo konkrétními daty od klienta, které vedou k maximálnímu zacílení nabízeného produktu. Samotná personalizace prokazatelně cílí na zákazníka více než reklama ‚tradiční‘. Z těchto důvodů jsme se rozhodli posunout klasické videokampaně na další úroveň,“ pokračuje Šesták. „Inspirovali jsme se například personalizovanou kampaní od Barclays,“ přiznává, „která zaznamenala velký úspěch právě s oslovením uživatelů jejich skutečnými jmény.“ Samotná aplikace využívá vedle standardních technologií podporovaných prohlížeči zejména nejnovější technologie z HTML5. „Projekt z technologického hlediska stavíme tak, abychom jednotlivé komponenty mohli v budoucnu využít znovu jako jednotlivé funkce interaktivity a personalizace. Za největší problém můžeme považovat zajištění stejné funkcionality na mnoha rozdílných zařízeních, prohlížečích a platformách, které standard HTML5 splňují,“ dodává kreativec ze Storytlrs.

Přesně tak by to mělo být, personalizace jakéhokoliv obsahu.
Milan Černík (Nestlé)

Co má společného svíčková a refinancování půjček?
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Jídlo, za který by se nemusel stydět ani Babica. Když nemáte housku na hambáč, šoupněte tam vobyčejnskou. A natočený to je, že jen sebevrah by se proklikal až na konec. Takže nemám chuť ani na jídlo, ani na půjčku.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Oceňuji použitou technologii, ale je to neuvěřitelně nudné, ani nápad, ani provedení, to není marketing, to nechápu vůbec co je, to je za trest.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Proč něco vysvětlovat jednoduše, když můžete použít naprosto nesouvisející a nefunkční analogii? Jo tak, já si můžu vybrat, jestli mi refinancování půjčky vysvětlíte na svíčkový, nebo na salátu, tak to pak jo, to na mě pojď zboku, táto! Asi by mi to tak moc nevadilo, kdybych si k tomu nepřečetl tu průvodku od Storytlrs – protože jestli si takhle představujete personalizaci v roce 2016…
Martin Svetlík (Mustard)

Přeslazené, až mne z toho brní zuby. Měla jsem problém to dokoukat.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Není nad to okopírovat to, co funguje – ERA byla nezapomenutelná. Nápad je to výborný, ale jako bych prošvihla repositioning ČSOB. Slušelo by jiné zpracování, videa jsou nesnesitelně dlouhá, než se doberete k pointě, už jste stokrát z webu pryč. A slabší povahy by si mohly myslet, že z nich někdo dělá blbce.
Jana Kubištová (Budvar)

Už začátek by mě odradil, já jdu na stránku ne kvůli dobrému stravování ale kvůli refinancování. Pořád se mele o jídle a twist je, že svíčková je nejlepší, když se servírují všechny ingredience dohromady. Hm. Produkt by měl bejt v hlavní roli, ale tady máme pouze triviální analogii, což je zbytečný mrhání časem.
Ondřej Souček (Luftballon)

Po politicích už vaří i banka. Proč?
Martin Charvát (Remembership)

Jednoduchá, kreativně ohraná analogie, která vysvětluje slučování půjček. Každá banka má snahu tento produkt stále dokola vysvětlovat. Opravdu ho cílovka stále nezná?
David Suda (WMC Grey)

Ježiš, tohle je divný. POV video ne vždycky funguje, interaktivita za každou cenu nešlape a tento web je toho živoucím důkazem. Navíc všechny větve jsou víceméně na jedno brdo. Jakýsi hybrid kuchaře Svatopluka a křečovitého briefingu nepřesvědčivého cesťáka… ne děkuji, již jsem obědval!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

28 dní. Toľko pocitovo trvalo, kým som sa dostal cez objednávanie jedla až k tomu, o čom to skutočne má byť. Prešiel som popieraním, hnevom, obviňovaním, depresiou i hnevom. Bolo to potrebné? Musíme na ľudí stále pozerať ako na totálnych idiotov, ktorým i zlučovanie pôžičiek musíme vysvetľovať na sviečkovej? Bolo nutné, aby som sa pri sledovaní cítil ako úplný debil? Inak, rozumiem tomu, že pár ľudí v republike ešte nevidelo tak zaujímavý a inovatívny formát, akým je interaktívne video, ale v tomto prípade je použitý len a len na škodu. Neverím tomu, že sa cez to niekto dostane až k úplnému koncu. Zaujímali by ma čísla po ukončení kampane. Prehra týždňa.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Dobře využitá šance. Slušný mix módní kulinářské show a personalizované reklamy s využitím dostupné technologie. Vypadá to přirozeně a má to blízko k zákazníkům. Líbí!
Mario Carpe (Scholz & Friends Praha)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Nejlepší kampaně 2016: u katů vyhrál Ekotopfilm od Mark BBDO

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia jsme celý rok přinášeli pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní Reklamní katovna, hodnocení třicítky nejpovolanějších – kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu. Následující kampaně za celý rok nasbíraly od katů nejvíc procent v hodnocení od 0 do 100.

Deset nejlepších českých kampaní 2016

  1. Mark BBDO: Dochází nám herci (69 %)
    značka, klient: Ekotopfilm
  2. vlastní tvorba: Znělky (66 %)
    značka: Kino Světozor, klient: Aerofilms
  3. Ogilvy & Mather: Moucha (63 %)
    značka, klient: Art Movement, Galerie hlavního města Prahy, TIFF
  4. vlastní tvorba: #ibisdozoo (62 %)
    značka, klient: ZOO Praha
  5. Made by Vaculik: Dcera (60 %)
    značka: Kofola, klient: Kofola Československo
  6. Ogilvy & Mather: My vás nelákáme na od (59 %)
    značka, klient: Air Bank
  7. VCCP: Váš táta je hrdina (58 %)
    značka: Březňák, klient: Heineken
    Kaspen/Jung von Matt: Dobrý hospodský musí umět říct ne (58 %)
    značka: Budvar, klient: Budějovický Budvar
  8. Saatchi & Saatchi: Klinika inovativní péče/ Ivan Trojan (56 %)
    značka, klient: T-Mobile
  9. vlastní tvorba: Nejsem idol (55 %)
    značka, klient: Vysoké učení technické v Brně
  10. Kaspen/Jungen von Matt: Rugbyová událost století (54 %)
    značka: Rugby Union, klient: Česká rugbyová unie

O nejlépe ceněných kampaních níže podrobněji.

1. Ekotopfilm vyzdvihl ochranu zvířat (69 %)

Vítězem týdne je kampaň festovalu Ekotop s názvem docházejí nám herci

Vítězem týdne je kampaň festovalu Ekotop s názvem Docházejí nám herci

Nejlépe hodnocenou kampaní letošního roku byly spoty mezinárodního festivalu dokumentárních filmů s ekologickou tematikou Ekotopfilm, které doprovodila kampaň agentury Mark BBDO. Jejím smyslem bylo pozvat diváky na dokumenty, které už „možná nikdy nebudou jako dřív“. Vizuály i spoty ukazují ohrožené živočišné druhy (bílého nosorožce, lva a  papouška kakadu) v podobě, kdy „došli původní herci“. Místo nosorožce se „nacastovalo“ prase, lva nahradil pes a papouška „hraje“ obyčejný holub. A záběry africké divočiny vznikly kousek od Loun. 

2. Světozor tematizoval filmová klišé (66 %)

Pražské kino Světozor, které provozuje distribuční společnost Aerofilms, letos přišlo se čtyřmi novými znělkami ve vlastní režii. Kati je ohodnotili jako druhou nejlepší kampaň letošního roku. Znělky se odehrávají ve Spojených státech, ve Švédsku, ve Francii a ve Skotsku. Každá z nich tematizovala jednu ze světových kinematografií. Pro Světozor je realizoval Jakub Jirásek, kameramanem byl Filip Rejč. Spoty vyrobilo Black Pear Studio, produkovali je Jakub Vacík a Marek Dusil. „Vytvořili jsme čtyři minutové spoty, které parodují klišé různých světových kinematografií a zároveň si tak trochu dělají legraci i ze samotného kina Světozor. Na prvním místě pro nás ovšem zůstala řemeslná poctivost,“ tvrdí autor námětu Jirásek.

3. Mouchy lákaly na Cronenberga (63 %)

Výstavu s názvem David Cronenberg: Evolution podpořila kampaň, jejíž klíčový vizuál tvořil nápis ze živých much na krvavě červeném pozadí. Kati jí ohodnotili třetím nejvyšším procentuálním počtem. Vitrína se živými mouchami v pasáži Lucerna vydržela jen čtyři dny a na nátlak veřejnosti musela být odstraněna. Součástí kampaně je televizní spot, jehož protagonistkami jsou opět mouchy. Vizuál nafotil Tomáš Třeštík, spot vznikl v režii Zoom Films Production, za rádiovým spotem stálo Studio Beep. Oběma propůjčil svůj hlas herec Hynek Čermák. Kampaň připravila agentura Ogilvy & Mather. Pořadateli výstavy byly organizace Art Movement společně s Galerií hlavního města Prahy a Toronto International Film Festival.

4. Uprchlé ibisy chytala celá Praha (62 %)

Prvního března letošního roku poškodila masivní vrstva sněhu voliéru ibisů skalních v Zoo Praha, osmnáct ptáků se rozletělo po celém hlavním městě a okolí. Honička na uprchlé ptáky se stala téměř reality show. Odstartoval jí ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek tweetováním a šířením zpráv o chytání ibisů po sociálních sítích. Zpráva o útěku ibisů se šířila médii a po síti, reagovali na ní třeba redaktoři Blesku nebo HBO. V odchytu se angažovali ve velké míře pražští obyvatelé, proto se Zoo Praha rozhodla využít reklamní potenciál celé akce. Ve městě formou billboardů a CLV umístila vizuály s hashtagem #ibisdozoo, který se stal hitem internetu. Stejné vizuály se objevily v rámci online kampaně.

Šéf zoo Bobek dal na Twitter fotku billboardu z místa, kde byl jeden z ibisů odchycen

Šéf zoo Bobek dal na Twitter fotku billboardu z místa, kde byl jeden z ibisů odchycen

5. Kofola použila vztah otce a dcery (60 %)

Kofola letos v červnu spustila v Česku i na Slovensku novou image kampaň, ve které se po produktových aktivitách se psem Ftefanem vrací zpět ke svému základnímu positioningu, vyjádřenému sloganem Když ji miluješ, není co řešit. Nová kampaň už ale nestavila na příběhu první lásky, ale na vztahu mezi otcem a dcerou. Její základ tvořil televizní spot, který Kofola zveřejnila také na YouTube a na svých facebookových stránkách. Kreativní zpracování zajistila agentura Made by Vaculik, konkrétně Pavel Sobek, Miloslav Černý a Kateřina Kubová. Režisérem spotu je Juraj Janiš

6. Air Bank nechtěla lákat na půjčky od (59 %)

Televizní kampaň Air Bank z konce letošního června nesla název My vás nelákáme na od. Banka jí podle svých zástupců varuje před lákavými nabídkami půjček s nízkým úrokem „od“. Kampaň kreativně připravil Green Team agentury Ogilvy & Mather, plánování a nákup médií měla na starost mediální agentura OMD. „Na inzerované nízké sazby totiž obvykle dosáhne jen zlomek klientů. Ostatní klienti dostanou při žádosti o půjčku sazbu často i mnohem vyšší. Tyto vyšší sazby ale ve svých reklamách téměř žádná banka neuvádí,“ prohlašuje mluvčí Air Bank Vladimír Komjati. Maximální sazba „do“ platí u Air Bank podle jejích zástupců i při refinancování nebo konsolidaci existujících půjček. 

7. Březňák oceňoval táty hrdiny (58 %)

Po roce se vrátila reklama na pivo Březňák, zaměřila na vztah otce a syna, což doplnil hashtag #tatahrdina. V celkovém hodnocení se umístila na sedmém místě, spolu s reklamou Budějovického Budvaru. Březňák vyzýval muže, aby do hospody na pivo vzali svého tátu, který by pro ně měl být hrdinou. Kampaň odpovídala tomu, jak se Březňák profiluje do tradičních hodnot ve společnosti. Koncept kampaně připravila agentura VCCP, produkci zajistila společnost Bistro Films.

7. Budvar dál proti úpadku hospod (58 %)

Na sedmém místě se také umístil spot Budvaru, který bojoval proti úpadku hospodské kultury. V předchozích spotech narážel na to, že lidé raději pijí pivo doma a tradiční hospody nemají dostatek klientely. Tato kampaň se zaměřila na časté pofidérní chování hospodských jako je třeba točení „podmíráků“ nebo šizení jídel v kuchyni. Spot jde v televizích od poloviny dubna, opět se ho ujala agentura Kaspen/Jungen von Matt, produkci obstaralo Bistro.

8. T-Mobile se přesunul na kliniku (56 %)

Telekomunikační operátor T-Mobile letos v únoru představil první spoty z nové kampaně, v níž propagoval internet na doma. Děj spotů se přesunul na „kliniku inovativní péče“. K Ivanu Trojanovi v roli primáře se přidal Václav Neužil. Kreativní koncept připravila tradičně Saatchi & Saatchi, BTL a retail měla na starost Havas Worldwide Prague. Nové spoty režíroval Tomáš Bařina v produkci Boogie Films. Coby klinika posloužila tvůrcům knihovna v Hradci Králové.

9. Brněnské VUT lákalo maturanty (55 %)

Hlavní myšlenka únorové kampaně Vysokého učení technického v Brně byla, že není důležité co máte v šatníku, ale v hlavě. Právě tím chtěla univerzita ke studiu nalákat letošní maturanty. VUT opět sáhlo po netradiční formě oslovení cílové skupiny. “Momentálně zaznamenáváme roky s výraznějším demografickým propadem počtu maturantů. I proto považujeme za důležité oslovovat tuto skupinu co nejefektivnější formou. A to už dávno podle nás nejsou letáčky,” vysvětlila prorektorka pro marketing a vnější vztahy Irena Armutidisová. Ve speciální videích v kampani vystupují Jan Balabán, Lukáš Štěpánek, Petra Brodilová, David Grudl, Marek Prchal, Jakub Macek, Jiří Fiala či Vanda Klestilová. Hlavním kreativcem kampaně je Adam Hrubý. Ve spotech vystoupili skuteční studenti-idolové. “Součástí myšlenky odpoutání se od falešných idolů bylo i zapojení idolů skutečných. Studentů, kteří mají nápady, jdou si za svým, můžou být vzory pro středoškoláky,” doplnila Pavla Ondrušková z odboru marketingu a vnějších vztahů VUT.

10. Ragbisti zvali na prohraný zápas (54 %)

V úterý 8. listopadu 2016 se na stadionu Markéta v Praze střetl český národní ragbyový tým s výběrovým týmem The Barbarians, který tvoří profesionální hráči z různých zemí světa. Tento celek nemá stálý kádr ani vlastní stadion, hráči jsou do něj zváni na základě svých kvalit a gentlemanského vystupování mimo hřiště. Exhibiční přátelské utkání mezi českou ragbyovou reprezentací a Barbarian FC se odehrálo v rámci 90. výročí českého ragby. „Pro české ragby to znamená obrovský úspěch a jsme rádi, že se o tomto sportu i u nás víc mluví, a získává si tak stále víc fanoušků,“ uvádí Martin Charvát, zástupce České rugbyové unie a kreativní ředitel agentury The Remembership. Jejich „předem prohraná“ kampaň jim zajistila místo v TOP 10 kampaních letošního roku podle našich katů. Kampaň pochází z dílny agentury Kaspen/Jung von Matt a vznikla pod kreativním vedením od vedením Lestera Tulleta. Její vizuály nafotil Goran Tačevski na ragbyovém hřišti RK Petrovice v Praze.

Rugby Union zve na zápas s týmem The Barbarians

Rugby Union zve na zápas s týmem The Barbarians

A co nám tentokrát řekli kati? Zeptali jsme se, čeho si všímají v české reklamě a co očekávají. Čtěte už v pátek tady

„Ať už se vrátí markeťáci s koulema“

$
0
0

Lidé v českém marketingu i v reklamě by se měli zbavit obav i pocitu, že musí ve svém marketingovém mixu bezpodmínečně mít něco módního, ať už to má logiku, nebo ne. A měli by začít tvořit něco, co je autentické a upřímné, ne nutně vlastními silami. V letošním roce to sice mnohokrát nevyšlo, ale několik projektů naznačilo, že naděje ještě zbývá. Zhruba tak vyznívá hodnocení, jaké vystavili odborníci z naší Reklamní katovny roku 2016 – a současně přání do roku příštího.

Sleduju, že firmy pojednávají reklamní kampaně interně. Bez nadhledu. Není to objevné, není to zábavné, není to nic.
Marek Prchal

Ještě stále pokračuje technologicky podmíněný úprk k aktivacím, promotions a prodejním akcím. To jsou všechno fajn věci, jen se to s nimi nesmí přehánět. Přinášejí krátkodobý úspěch a okamžité zvyšování prodeje. Poněkud se ale zapomíná na budování značky, což přináší úspěch dlouhodobý. Zadavatelé už by se mohli přestat opájet všemi možnostmi aktivací, které jim současné technologie přinášejí, a začít pořádně pečovat o značky, které jim byly svěřeny. Aktivací totiž silnou značku nevybudujete.
Martin Charvát (Remembership)

Opět se blýská na časy. Buďme sami sebou, bavme se u toho, pak budou i výsledky parádní. Takže ten výhled – jaký si to uděláme, takový to budeme mít.
Ivana Šedivá (McDonald’s)

Nejvíc mě baví věci, který maj nějakou vnitřní konzistenci – Budvar, Česká rugbyová unie, ale třeba i Ria, pokud tu pozici dlouhodobě ustojí. Když vidíš, odkud značka přišla a kam jde, máš kontext, a najednou se ti otevírá úplně novej svět prostředků pro stavbu příběhu. Toho prosím příští rok víc.
Martin Svetlík (Mustard)

Proč si to nepřiznat – většina letošních kampaní byla až na pár výjimek bolestivě blbá. Klienti mají čím dál menší odvahu udělat něco, co tu ještě nebylo, vymlouvají se na nedostatek peněz, a tak jsme se celej rok brodili po kolena v reklamní průměrnosti. Povedenou kampaň pro velkýho klienta bych hledal hodně dlouho. Aspoň že se tu a tam objeví nějakej menší projekt, kterej ukáže, že dobrá reklama ještě neumřela.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Z hlediska kreativy byl rok 2016 docela nic moc. Žádná pecka, která by zvedla lidi ze židlí nevznikla. Přitom si myslim, že tohle by u velkejch značek mělo bejt jedno z kritérií – zvednout lidi ze židle a udělat něco nečekanýho. Doufám, že v roce 2017 se o to konečně někdo pokusí.
Ondřej Souček (Luftballon)

Díky snadno dostupným a typově pestrým audiovizuálním technologiím dneška máme jedinečnou příležitost se v tvorbě i kreativě skutečně odvázat. Přesto se tak téměř neděje – málokterá reklama je ve své podstatě autentická, přitom toto slovo je v marketingu snad největším zaklínadlem současnosti. Lidé už nechtějí navoněnou kašírku, požadují skutečné emoce, touží pocítit závan opravdového světa, věří upřímným referencím od živých osob. Dnešní konzument je emancipovaný, sečtělý a nenechá se jen tak opít rohlíkem. V příštím roce očekávám pokračující ústup vlivu televizní reklamy, méně papundeklových a upocených realizací (toto je spíše zbožné přání), syrovější vyznění vysokorozpočtových spotů a méně explicitních lží o produktech. Po krůčkách si v branži začneme ohmatávat potenciál augmentované a VR reklamy, jež bude ještě přesněji zacílená, než je tomu dnes. Splaskne-li podruhé internetová bublina, neočekávám, že se tak stane právě v roce 2017.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Skôr než predpoveď vyslovím radšej svoje prianie. Budem rád, ak sa v budúcom roku budeme menej držať ‚must-have položiek‘ a nebudeme robiť snapchaty, youtuberov a Leoša Mareša aj vtedy, keď to vôbec nedáva zmysel. Budem rád, ak značkám pomôžeme robiť reálne veci, zmeny v skutočnom, žitom svete, ak budeme ľuďom viac užitoční a bližší. Budem rád, ak proste ten reklamný svet bude tomu skutočnému vzdialený čo najmenej. My pre to budeme robiť maximum!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Vidím strach. Strach na straně agentur navrhnout něco, co klient nevezme na první dobrou, strach na straně zadavatelů věřit agenturám a jejich doporučením. Pro rok 2017 doufám ve víc selského rozumu a spontánnosti na obou stranách.
Milan Černík (Nestlé)

Ráda bych řekla, že se vrací trend markeťáků s koulema. Taková ta upřímnost, kdy se zadavatelé a tvůrci veřejně přiznávají ‚je to reklama, no a co, my dokážeme říct to, co chceme a přesvědčit lidi, že to chtěj taky‘. Ale spíš než trend je to moje přání pro rok 2017. Naivně se těším na další reklamy s koulema. Ať v tom Světozor, Ekotopfilm, Březňák, Pardál a VUT nezůstanou sami.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Česká reklama sa stáva zabavnějšia, filmovejšia a odvažnějšia. Uz to nie su len vtipy typu kamenak. Ludia chcu dobry obsah a reklama sa to postupne uci. Dokazom su napriklad aj naše brandovane serialy na Stream.cz ako Strážci výčepu pre Gambrinus alebo vyžitie people placementu Dívka ve žlutém na Prime pre Jihlavanku. Trendom podľa mna nie je reklama, ktorú ľudia prepínajú, ale obsah, ktorý ich baví.
Jaro Zacko (Triad Advertising)


„Kaufland se Čtvrtníčkem ,zesodovatěl‘, ale dá se“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 1. týden 2017

  1. Feel Concepts: Weihnachten Tour (41 %)
    značka: Kaufland, klient: Kaufland
  2. Geometry Global: Armáda spásy balí (39 %)
    značka: ReShare Store klient: Armáda spásy
  3. Zaraguza: Vidiötesträ (36 %)
    značka: Zaraguza, klient: Zaraguza
  4. Closer: Život je cesta (33 %)
    značka: České dráhy klient: České dráhy
  5. Intuitive Production: Czechia Has Marvellous People (19 %)
    značka: Česká republika klient: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kaufland měl vánoce od Čtvrtníčka (41 %)

Obchodní řetězec Kaufland uvedl v neděli 11. prosince na českých televizních obrazovkách svůj speciální vánoční spot, který byl v televizi k vidění pouze v tuto neděli, od 19.00 do 21 hodin před nebo po vysílání především hlavních zpravodajských relací. Scénář spotu i jeho režie byly opět dílem Petra Čtvrtníčka, který se podepsal i pod loňskou velikonoční reklamu Kauflandu s názvem Schöne Velikonoce. Na scénu se tak vrátila parta německých mladíků, kteří zkoumají české tradiční zvyky: o Velikonocích se zaměřili na zdejší velikonoční tradice, v novém spotu pro změnu studovali naše zvyky vánoční. Velikonoční i vánoční reklamu vytvořil týž tvůrčí tým, který tvoří agentura Feel Concepts a produkce Switchboardfilms.

Petr Čtvrtníček se nezapře a v mnohém tak připomíná pověstného krále Midase – na co sáhne, to mu doslova „zesodovatí“ pod rukama. Sledujeme sodí spřežení, jíme u toho buchtičky se sodó, Santa se zbořil jako Sodoma Gomora… Je toho prostě trochu moc. Ale světlé momenty se v téhle post-devadesátkové taškařici rozhodně najdou, o tom žádná.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Podívejte, Cimrman to není, ale ve třetí cenový se tomu všichni smějeme. Když se pak ráno probudíme, tak se tedy trochu stydíme, ale to přece zas tolik nevadí. Zaujalo mě sto procent pozitivních komentářů pod videem. To se nenajde nikdo, kdo řekne, že je to puberťácký nebo trapný nebo hrubý? Jedině, že by ty negativní komentáře někdo mazal…
Ondřej Souček (Luftballon)

Lidi by při práci prostě neměli brát drogy.
Klára Palmer (McCann)

„Netradiční spot byl k vidění pouze jediný den, a to v neděli 11. prosince 2016 od 19.00 do 21. hodin.“ To, myslím, bylo rozumné rozhodnutí.
Martin Svetlík (Mustard)

Promarněná příležitost. Za podobnej paskvil by se nemusel stydět ani pejsek s kočičkou. A to vůbec neřešim, že to naprosto nesedí ke Kauflandu.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Tohle je až škoda okecávat. Kdo jsem já, abych k tomu připojoval byť jedinou větu? Doufám, že to bude celoroční kampaň. Když už se tedy Kaufland nepřejmenuje, jako by měl.
Marek Prchal

2. Armáda spásy balila dárky do oděvů (39 %)

Lidé si mohli během eventu zabalit dárky do použitého oblečení zakoupeného od Armády spásy

Lidé si mohli během eventu zabalit dárky do použitého oblečení zakoupeného od Armády spásy

Aktivační agentura Geometry Global realizovala v prosinci event na podporu nově otevřených butikových obchodů s použitým oblečením ReShare Store, které provozuje nezisková orgnizace Armáda Spásy. Tržby z těchto obchodů tvoří příjem organizace. Agentura proto navrhla balit vánoční dárky do oblečení Armády Spásy a instalovala v sobotu 17. prosince 2016 v pražském Obchodním centru Nový Smíchov pop-up stánek s vánočním „balicím servisem“, při němž mohli lidé zabalit své dárky do oblečení z ReShare Store. Inspirací přitom byla japonská balicí technika furoshiki, která umí cokoliv zabalit do kusu látky ve čtvercovém formátu. Projekt měl upozornit na to, že pro začlenění bezdomovců zpět do běžného života nestačí Armádě Spásy darované oblečení, ale důležitý je také jeho prodej. Na stánek v přízemí Obchodního centra Nový Smíchov přišlo během sobotní akce podle Richarda Valouška z Geometry Global zabalit vánoční dárek do použitého oblečení sedmkrát víc nakupujících než v běžný den do ReShare Store, i výtěžek byl údajně sedmkrát vyšší.

Tohle je křeč. V Indii prý nemají desítky milionů lidí elektrifikovanou domácnost – budeme tedy napříště na pop-up stánku do náhodných kolemjdoucích pouštět elektrický proud?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

A to je hezký a sympatický. Asi nejlepší mi na tom přijde samotný proces zabalování, kdy se prodavač může bavit se zákazníkem o furikoshiki nebo o Armádě spásy anebo třeba o počasí. Tohle je pro mě velkej vítěz tohohle týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

I když je explikace ve videu dost krkolomná a vlastně nijak neformuluje myšlenku, nápad se mi moc líbí.
Klára Palmer (McCann)

„Bohužel nevíme, kolik přesně je těch „6x tolik prodaných kusů“, ale při nějakým očekávatelným zásahu jednodenního pop-up eventu to nejspíš nebude moc. Pevně věřím, že kolem toho byla udělaná dobrá aktivace. Pak to mohlo mít smysl jako awareness kampaň.
Martin Svetlík (Mustard)

Vůbec tomu nerozumim. Myšlenka je zabalená asi hodně hluboko v řídkejch teplákách.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

3. Zaraguza simulovala obrazovku mobilu (36 %)

Vidiötesträ

Vidiötesträ

Agentura Zaraguza zparodovala chyby internetových videí rozdáváním krytu na počítačový monitor, který působí jako produkt z nábytkářského řetězce Ikea. Příslušenství, které pojmenovala Vidiötesträ, má coby simulátor uživatelského pohledu kontrolovat online videa a připomínat marketérům, že více než 50 % všech videí si lidé přehrávají na mobilních zařízeních, přičemž tento podíl se bude zvyšovat. „Klienti a agentury pracují s videi na velkých monitorech. Uživatelé si je ale prohlížejí na mobilech a tabletech. Proto obsahují mnoho chyb – nečitelné texty, příliš malé grafické prvky  a podobně. Často také zapomínají na to, že například uživatelé Snapchatu se na vertikální reklamu dodívají do konce devětkrát častěji, než na tu horizontální. A konečně, víc než 85 % videí na Facebooku si uživatelé přehrají bez zvuku,“ uvádí Zaraguza. Vidiötesträ coby „real screen size cover“ zobrazuje podle agentury video tak, jak ho uvidí uživatel ve svém mobilním feedu. Po nasazení na monitor počítače se obrazovka promění v simulátor uživatelského pohledu. S daným krytem si tedy marketéři mohou údajně otestovat funkčnost videí dřív, než je zveřejní. Součástí balení je také velký plakát připomínající, co všechno je třeba na internetovém videu zkontrolovat.

Parodie, neparodie – bojím se, že tohle do konce týdne skončí v koši. Potisknutý kartón s dírou… chudák strom.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jako vánoční dárek je to OK, i když bych se o Vánocích chtěl smát o něco víc.
Ondřej Souček (Luftballon)

Konečně zase něco, co má nápad i vtip. Díky.
Klára Palmer (McCann)

Vtipné.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Extrémně aktuální, relativně nápaditý a správně na brand, takže fungovat to bude. V nevděčný kategorii „PF & Self-promo“ vcelku elegantní řešení.
Martin Svetlík (Mustard)

Ještě, že mně to nepřišlo. Protože mně to nedošlo.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Ačkoliv je to sdělení přímo pro mě, tak efekt nula.
Marek Prchal

4. Dráhy představily své nejstarší cestující (33 %)

České dráhy spojily pro svůj vánoční spot síly s agenturou Closer, která je současným projektem někdejšího zakladatele pražské pobočky Young & Rubicam Jiřího Kratěny. Přímo na Štědrý den, 24. prosince 2016, pak nasadily na své facebookové stránky spot, který Kratěna režíroval ve spolupráci s kameramanem F. A. Brabcem. Ve spotu vystupují někteří z nejstarších zákazníků Českých drah, kteří upozorňují na to, že každý den v životě stojí za to a život je cesta.  

Mně se hrozně líbí ten brýlatý pán – takhle nějak bych chtěl za 68 let vypadat. Nápad dobrý, ale proč zase ta výtahová hudba? Napříště bych zapracoval na střihu, lapá to po dechu a jsou tam hluchá místa.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jestli chtěly ČD docílit toho, že si budou mladý zase dělat ze seniorů srandu, tak se jim to povedlo. Působí to na mě, že to všichni chtěli mít rychle z krku. Zadavatel i tvůrce. Splníme povinnost a jdem od toho.
Ondřej Souček (Luftballon)

Ti, kdo vlakem nejezdí, s tím zcela jistě po této reklamě nezačnou. Ti, kdo vlakem jezdí, s tím zcela jistě nepřestanou, takže vlastně jako by se nic nestalo.
Klára Palmer (McCann)

Jednoduchej nápad, slušně natočenej, emoce tam taky maličko proskočej. Milý.
Martin Svetlík (Mustard)

Hezké a dojemné. Jen se nemůžu zbavit pocitu, že ty lidi tam zestárli, když čekali na vlak. Kterej jim nakonec ujede.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Opět, naprosto nezajímavě, standardně natočené, ani jeden nápad navíc.
Marek Prchal

5. Česko propaguje nový vládní klip (19 %)

Český premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek představili před vánoci nový videospot Czechia Has Marvellous People. Videospot má sloužit k propagaci Česka v zahraničí. Celkové náklady na jeho výrobu byly zhruba jeden milion Kč, zaplatilo je ministerstvo zahraničních věcí. Spot vytvořila společnost Intuitive Production Petra Štulíře, jeho vznik podpořili i zástupci Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy. V klipu se objevují jednak současné české osobnosti z řady oblastí, jako například Jaromír JágrPetra Kvitová, Jan Saudek a další, jednak české kulturní a přírodní památky, dále místní folklórní zvyky a slavnosti a také záběry z různých průmyslových a dalších profesních odvětví, v nichž je Česko úspěšné. Videospot se má promítat například na podnikatelských seminářích, které jsou součástí cest ministrů i dalších představitelů českého státu do zahraničí. Bude možné ho využít i v rámci recepcí a kulturních akcí, na kterých se podílejí české zastupitelské úřady v zahraničí. 

Těžkopádná reklama na „Hobitín“. Těch pár hezkých výjevů to nezachrání – sedí to na zadku, hudba je k uzoufání monotónní a nereaguje na obraz. Tohle má být nejvyšší liga, proto bych čekal mnohem, mnohem víc. Na české Koyaanisqatsi si holt budeme muset ještě chvíli počkat.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Mně to smrdí. Já nevěřim, že může někdo bez skrytých úmyslů akceptovat nápad „Třicet vinět podbarvených klavírní etudou.“ Pokud se pletu a je to všechno čistý, musím panu ministrovi Zaorálkovi s politováním oznámit, že hraje na úplně jiným hřišti než současní byznysmani. Co by na tohle asi řekli pánové Musk a Zuckerberg?
Ondřej Souček (Luftballon)

Alespoň dáme světu najevo, že jsme národ boháčů, když jen tak vyhodíme mega oknem.
Klára Palmer (McCann)

Pejsek a kočička vařili dort? Nuda, nemoderno, nuda, pro koho vlastně, co tím chtěli říct? Škoda peněz, přátelé.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Koncept je plochej jako lipenská hladina, a tím pádem logicky nebylo moc co vyprávět. Výsledek je dlouhá stock footage o Česku. A za jedny peníze si všechno, co v ní vidíte, můžete rovnou i přečíst.
Martin Svetlík (Mustard)

Jestli se chcete unudit k smrti, přijeďte k nám.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Je to udělané zaměnitelným, ničím nezajímavým způsobem. Předpokládal bych, že každá taková věc musí být revolucí už vzhledem k tomu, jak významná je. Tohle je klasický marketing, odšktávací. Máme video? Ano, máme. Super, jedeme dál.
Marek Prchal

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Věštkyně Jolanda zaujala, ale i rozesmutnila“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 2. týden 2017

  1. Symbio Digital: PF 2017 (50 %)
    značka: Symbio Digital, klient: Symbio Digital
  2. DDB Praha: Mezi svými (38 %)
    značka: IC Praha, klient: Integrační centrum Praha
  3. Nova: Rebranding tematických stanic (26 %)
    značka: Nova, klient: CET 21
  4. Dynamo Design: Pracují vaše úspory stejně tvrdě jako vy? (18 %)
    značka: Banka Creditas, klient: Banka Creditas
  5. Potravinářská komora ČR: Velká sýrová loupež (18 %)
    značka: Foodnet.cz, klient: Potravinářská komora ČR

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Pro Symbio věštila Jolanda (50 %)

Coby novoroční přání všem svým příznivcům spustila agentura Symbio Digital internetové stránky Jolandiny věštby na rok 2017. Televizní věštkyně Jolanda se stala na internetu známou díky desítkám virálních videí a díky online aplikaci Kecomat. Na webu věští například zavedení podzemní dráhy v Brně a vyjadřuje se i k volbě příštího prezidenta, živelným katastrofám nebo tématům spjatým se světem marketingu a reklamy. „Každý rok se snažíme potěšit naše klienty a fanoušky netradičně pojatým ‚péefkem‘ a ani letos jsme neudělali výjimku. Jolandy si vážíme jako respektované odbornice v oboru jasnovidectví a jsme zvědaví, jak se její věštby naplní,“ prohlásil spoluzakladatel agentury Robert Haas.

Tady vidim velký dobrý!
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Mělo mě to určitě rozveselit, ale je mi z toho nějak smutno.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Jolanda jako příklad postfaktický doby. Je jedno, co plká, hlavně, že se řehtáme. Bohužel, na mě ta paní fungovala pouze v originále. Tohle bych přirovnal k Rocky 4. Prostě jedničku nic nepřekoná.
Ondřej Souček (Luftballon)

Je to trochu vtipné, trochu… Ale proč Symbio? I když jinak fajn agentura, tohle nechápu…
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

No, podívejte se, tady se mi ukazuje, že bych tady řekla, že co se týká, na rok 2017, je to všechno tady, všechno!
Alena Oswaldová (Nestlé)

Jako self promo to je fajn. Lidi o tom mluvili, pár předpovědí určitě pobavilo, ale pak mi jí nějak začalo bejt trochu líto.
Richard Axell (Outbreak)

2. Cizinci: Češi nejsou nepřátelští (38 %)

Informační kampaň Mezi svými Integračního centra Praha má odhalovat vztah mezi cizinci a Čechy a je primárně zaměřená na českou veřejnost. Představuje několik cizinců a cizinek, jimž se stala novým domovem Praha. Seznamuje diváky s jejich příběhy a s tím, jak probíhalo jejich začlenění do společnosti a jakou roli v něm sehráli Češi. Hlavním prvkem kampaně je dokumentární film o životě cizinců a cizinek, jehož prostřednictvím se Pražané dozvědí, kdo jsou hlavní protagonisté, proč si za domov vybrali právě Prahu a co si o nás myslí. Kampaň probíhá online a přímo v ulicích hlavního města Prahy, kde centrum umisťuje na reklamní plochy portréty cizinců a cizinek dlouhodobě žijících v Praze. Ti mají seznámit veřejnost se svými zkušenostmi s Čechy a vyvrátit o nich stereotypní představy jako o nevlídném, věčně negativním a nepřátelském národu. „Hrdinové kampaně se shodují na tom, že ze strany Čechů převažuje pochopení, vstřícnost a přátelskost,“ uvádí Integrační centrum. Všechny části kampaně propojuje hashtag #mezisvymi, přes nějž se může ke kampani připojit i veřejnost. Stačí přes Instagram pořídit fotku, na které jsou Češi spolu s cizinci, a dát jej k ní. Fotka se pak stane součástí galerie na webu Mezi svými. Kampaň vytvořila agentura DDB Praha, její online nasazení měla na starost agentura Adexpres. Spot režíroval Marek Partyš v produkci Bistro Films.

Proč by ne. Ale stačila by poloviční stopáž nebo míň postav, takhle se to vyznění rozmělní a vyprchá.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Video s výraznými momentami vyšumí do prázdna v momente, keď sa zamyslíte nad tým, čo je vlastne cieľom. Ja to totiž neviem. Vyzýva Čechov, aby nás, imigrantov, privítali medzi sebou? Vyzýva expatov, aby sa prihlásili k češstvu? Chce riešiť strach a malomeštiactvo domácich tým, že naivne nahovára, akí sú milí a srdeční? Neberte ma zle – chápem, že to má byť kampaň, čo zbližuje, a je mi to sympatické. Tým, ako je to nedotiahnuté, to ale prichádza o momentum v dobe, keď snáď u nás nie je aktuálnejšia téma. Otázka na zamyslenie: koľko fotiek na Instagrame pod týmto hashtagom skutočne súvisí s kampaňou?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Mně připadá, že je to kampaň určená té bublině, v nichž žiju já, vy a ostatní z letenský party, pražský kavárny a podobnejch facebookovejch spolků. Ale ten zbytek společnosti to vůbec nezasáhne. Ani to asi nemá tu ambici. Dneska nevyhrává nikdo, ale tahle kampaň je na pěkném druhém místě.
Ondřej Souček (Luftballon)

Optimisticky vysokou známku dávám za samotnou existenci kampaně s takovou myšlenkou. Líbí se mi hashtag #mezisvymi. Problém ale je, že sebe nepotřebuju o ničem přesvědčovat. V rubrice O projektu vidím studený text formulovaný snad pro interní účely ministerstva. Integrační centrum mi taky kampaň nijak nevysvětlí a už vůbec mne pro ni nenadchne. V kontextu causy ‚leták z Lidlu‘ je jasné, že to bude chtít mnohem větší invenci a razanci, aby se postoje lidí někam pohnuly. Tohle je trochu bezradné.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Přitažlivé následování až do konce, dobře obsazené, skvělé příběhy, důležité téma a velmi pěkně zpracované.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

K tématu integrace jsem fakt afinitní, ale zpracování v podobě #mezisvými mě vůbec neoslovilo. A když ho navíc porovnám s iniciativou Hate Free, vidím diametrální rozdíly v kvalitě kreativy i využívání online kanálů.
Alena Oswaldová (Nestlé)

První, co vidím na webu: ‚Vyprávějte svůj příběh a sdílejte fotky #mezisvymi přes aplikaci Instagram!‘ To nemyslíte vážně. Generičtější text už ani nejde napsat. Call-to-action nula. Emoce nula. Nápad nula. Pod tím jsou fotky. Hodně hustý. Fajn, v roce asi 2010 by to byla bomba. Mohl bych, prosím, dát záporné hodnocení? Aha, systém to neumožňuje. Cenzura!!!
Marek Prchal

Rozhodně cením zpracování a jednoduchost sdělení. Vizuály i video jsou hezký, jenom je trochu škoda, že kolem toho není další zajímavej obsah. Snad se to ještě rozjede. Na Instagramu pár fotek už je.
Richard Axell (Outbreak)

2. Nova rebranduje tematické kanály (26 %)

Televize Nova plánuje přejmenovat své stanice Fanda, Telka a Smíchov. Z Fandy má být Nova Action, z Telky Nova Gold, ze Smíchova Nova 2. Stane se tak ke 4. únoru, 23. výročí startu Novy. Přejmenováním tří stanic Nova sjednodocuje názvosloví svých kanálů, v němž posiluje ústřední značka Nova. Kromě zmíněných stanic skupina provozuje vysílání hlavního kanálu Nova, filmového Nova Cinema a placených sportovních stanic Nova Sport 1 a Nova Sport 2.

Nová loga stanic televizní skupiny Nova

Nová loga stanic televizní skupiny Nova

Novinky doprovodí kampaň se sloganem Skupina Nova – jedno jméno, plno zábavy, která vznikla inhouse, pod vedením kreativního ředitele Alana Záruby a ve spolupráci s režisérem Tomášem Medkem, kameramanem Richardem Řeřichou a designérem Tomášem Polívkou, který připravil koncept nových grafických značek. Koncept série spotů je založen na šesti rozdílných tanečních choreografiích, které přeneseně reprezentují jednotlivé televizní stanice a jejich žánry. Každá z nich je přitom jen součástí jediné, hlavní taneční show.

Roztančilo mě to tak, že nemůžu ani dopsat větu. Kecám.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

‚Poďme nahradiť tie logá z 90. rokov niečím modernejším.‘ ‚Ok, ako to odkomunikujeme?‘ ‚Natočme niečo v štýle 90. rokov!‘
Tomáš Hrábek (Symbio)

Ale ano, Taylor Swift byla v Shake It Off rozkošně neohrabaná. A ti fanoušci tam trsali každý jinak a celé to skvěle šlapalo. Já vám nevím. Tady to tak nějak úplně nevyšlo, viďte?
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Ano, Nova dělá se svou značkou logickou věc. Styl kampaně je poplatnej divákovi této televize, což je též logické. A televizi má doma čím dál míň lidí, a to je logické vůbec nejvíc.
Ondřej Souček (Luftballon)

Záměr dobrý, rebranding je jasné zadání, ale ta exekuce zaostává, už bych to nikdy nechtěl znovu vidět.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Kvituju sladění do jednoho jména, ale celkové řešení je nuda, nuda, šeď, šeď.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Nový loga na barevným obdelníčku se mnou nedělají vůbec nic. Podobně jako to video, kvůli kterýmu jsem se musel podívat, jestli mi to někde nehraje dvakrát, protože každej jeden střih je nějak o kousek mimo rytmus hudby v podkresu.
Richard Axell (Outbreak)

4. Creditas začala produktovým spotem (18 %)

Počátkem ledna odstartovala první reklamní kampaň nového finančního ústavu na českém trhu, Banky Creditas. Ta namísto imageové reklamy nasadila rovnou produktovou kampaň a propaguje svůj spořicí účet, který je jejím stěžejním produktem. V současnosti nasadila televizní spot a PPC formáty, od února pak mají přijít ještě display formáty na internetu a venkovní reklama, konkrétně billboardy a CLV. Kreativní zpracování kampaně měla na starost agentura Dynamo Design, spot režíroval Tomáš Mašín. Mediální prostor nakoupila Médea. Kampaň se sloganem Pracují vaše úspory stejně tvrdě jako vy? ilustruje dva dny v životě projektanta. „Místo imageové kampaně jsme se rozhodli podporovat konkrétní spořicí produkt. Důvod je jednoduchý: zhodnocování úspor je jedním z pilířů naší retailové nabídky, sdělení tak podporuje i povědomí o značce a spojení s atributem spoření,“ vysvětlil ředitel odboru marketingu a rozvoje produktů Banky Creditas Jiří Salajka

Jako spot na fotobanku možná, jako spot na banku ne. Poskládat to ze Shutterstocku, vyšlo by to levněji a nastejno.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Je celkom odvaha skočiť rovno do produktovej komunikácie, hlavne, keď je úplne unylá, nekonkrétna, z 90. rokov a stále v nej hľadám zabudnutý vodoznak fotobanky.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Unylá hudba a obrázky z imagebanky. Už si nevzpomínám, že jsem to viděla.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Nevím, jak vy, ale já bych chtěl, aby moje úspory pěkně ležely na lehátku a v klidu tloustly. Jestli se budou vysilovat prací, tak jenom zhubnou. A to nikdo nechce, že?
Ondřej Souček (Luftballon)

Ahoj, marketingové oddělení, je někdo doma?!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Jednoduché a jasné. Ale taky nijak nevyčnívající. Být marketérem, strašila by mě ve snech zapamatovatelnost.
Alena Oswaldová (Nestlé)

To vypadá, jako by někdo sestříhal ty nejgeneričtější záběry z fotobanky a potom podle toho natočil áčkový spot. Originální koncept. Wording, pokud tam je, je tak slabý, že jsem ho zapomněl, než jsem překlikl z tabu do tabu. Omlouvám se, víc si nepamatuju a podruhé překlikávat opravdu nebudu.
Marek Prchal

Tohle je spot úplně o ničem. Fousatej koncept, podivný zpracování a celou tuhle smutnou podívanou ještě podtrhuje, že si na to agentura Dynamo Design najala Tomáše Mašína, jehož talentem to mrhá asi stejně jako penězi klienta. Kdyby byl rok 2000, byl by to takovej průměrnej spot. Jenže ono už od tý doby uplynulo 17 let, kamarádi.
Richard Axell (Outbreak)

5. Není sýr jako sýr, hlásí stát (18 %)

Potravinářská komora ČR představila v prosinci několik nových spotů, které jsou součástí jejích tří aktuálních edukativních kampaní. Potravinářská komora je připravila vlastními silami za pomoci externistů, na realizaci finančně přispělo ministerstvo zemědělství. Hodnocenou reklamu, v níž si hlavní roli podvodníka falšujícího původ sýrů zahrál herec Karel Zima, režíroval Jan Chramosta. „Jsem přesvědčen, že komora se musí zaměřit na podporu a propagaci českých lokálních kvalitních potravin,“ uvedl prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman. „Původně jsme chtěli výrazně intenzivnější propagaci toho, co jsou skutečně české výrobky, proto jsme v reklamě chtěli propagovat i dvě naše loga Česká potravina a Česká cechovní norma. Ministerstvo zemědělství, které projekt spolufinancuje, si to ale nepřálo s odkazem na pravidla Evropské unie. Spotřebitel ale na druhé straně musí z označení poznat, co je skutečně český původ,“ uvedl ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna.

Myslím, že lidi, který potřebujou návod na to, jak se neotrávit sejrem, si nic lepšího nezasloužej. Akorát to nemuselo bejt z mejch daní.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Detský herec by si teda zaslúžil poriadne nakŕmiť tým ich domácim syríkom! Celé je to taká klasika, ktorá funguje, najviac ale, kým sa drží v špinavej garáži s neoznačenými petkami. V momente, keď dôjde na exkurziu v syrárni, je to úplne mimo
Tomáš Hrábek (Symbio)

Řekněte mi, že jsem to neviděla. Projekt je realizován s podporou ministerstva zemědělství. Panečku. Tak příště snad za ty peníze radši nasypejte ptáčkům do krmítek.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Pan otec utvořil spolu se svým synem roztomilou, až rošťáckou dvojici. Vzpomněl jsem si na Heřmánka v Krakonoši a lyžnících a těším se, až potkám v obchodě špatně zabalený sýr. Pro mě to bude důkaz, že tenhle svět je ještě v pořádku.
Ondřej Souček (Luftballon)

Velmi negativní, zanechává to opravdu depresivní dojem, ale asi nic, co bylo skutečně cílem.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Případ, kdy nadsázka vůbec nefunguje a výsledek není vtipný, ale nechutný.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Super, konečně se to dokodrcalo k pointě. Musím vám říct, přátelé a sousedi, že jsem tak nějak v průběhu cítil, jak stárnu. A jsem zase tady, o něco starší a zkušenější, ale jsem tady. No, tohle bych střihnul na půlku a dobrý.
Marek Prchal

A proč sakra?
Richard Axell (Outbreak)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Člověk v tísni je novátorský, byť mu chybí tečka“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 3. týden 2017

  1. Bistro, Bistro Social: Světová práce (52 %)
    značka: Člověk v tísni, klient: Člověk v tísni
  2. Outbreak: A co se trochu rozvíjet? (43 %)
    značka: Seduo.cz, klient: Seduo.cz
  3. Zaraguza: Energy drink hrdinů (37 %)
    značka: Semtex, klient: Kofola
  4. Forum 24: Nenechte se krmit (24 %)
    značka: Forum 24, klient: Forum 24
  5. Smarty: #onchrání (19 %)
    značka: Smarty, klient: Smarty

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Člověk v tísni měl fiktivní pracovní inzeráty

Nezisková organizace Člověk v tísni spustila koncem loňského roku osvětovou online kampaň Světová práce, která prostřednictvím inzerátů na exotické pracovní pozice informovala veřejnost o rozvojových projektech Člověka v tísni ve světě. Kampaň připravila agentura Bistro Agency. Komunikační koncept a následná online kampaň s názvem Světová práce spočívaly ve vytvoření nabídky pracovních pozic v exotických lokalitách, předkládaných reálně se tvářící náborovou agenturou. V nabídce tak zájemci našli například marketingového manažera na Srí Lance, animátora v kempu v Nepálu, specialistu na gastromarketing na Filipínách a další. Inzeráty však byly fiktivní a všechny vypsané „pozice“ už byly dočasně vytvořenou „náborovou agenturou“ obsazeny. Veškerou nabízenou práci v lokalitách, kde Člověk v tísni působí, totiž vykonávají místní lidé. Inzeráty, které se kromě samotné microsite Světová práce objevily také na webu Jobs.cz, promovala na Facebooku sesterská agentura Bistro Social (Bistro Agency i Bistro Social patří do téže skupiny Adexpres).  

Kampaň organizace Člověk v tísni

Kampaň organizace Člověk v tísni

Dobrý nápad. Nic víc, nic míň.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Vizuálně hezký, tak snad jim to fungovalo. Většinou bývaj tahle maskovaný sdělení výkřikem do nikam, protože si to lidi nespojej se značkou.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Dobré použití médií, zacílení…
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Pravdou je, že srdceryvné fotky nikoho nezajímají a tohle je docela (v Česku aspoň určitě) novátorský projekt. Ale taky si myslím, že by se mi mělo dostat odpovědi, proč jsem zrovna já špatný kandidát. Jinak konstatuji, že tu máme vítěze týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Formátovo zaujímavé. Až ma trochu prekvapuje, že sa na to nikto, kto zháňal skutočnú prácu, nesťažoval.
Tomáš Hrábek (Symbio)

 Hezká práce se šlechetným záměrem, zapojení Jobs.cz je moc dobrej nápad, je vidět, že je za tím kreativní myšlenka. Jen je smutný, že úspěch kampaně tkví v tom, že i k vážným věcem musíme přistupovat s „humorem“, aby byly vnímány širší veřejností.
Aneta Benešová (Nestlé)

Nápad je samozřejmě dobrej – taky není původní. Ale to by nevadilo. Co je původní, je ten twist na konci, a ten je bohužel výrazně slabší než u originálu. Takže spíš takový, jako že to se mnou nic nedělá.
Martin Svetlík (Mustard)

2. LMC vrací na scénu pana „Ju?“

Provozovatel osmi webových služeb vztahujících se k práci, firma LMC, spustil zaváděcí kampaň nového vzdělávacího portálu Seduo.cz, jehož úkolem je pomáhat lidem s osobním rozvojem. Výběrové řízení na realizaci kampaně vyhrála agentura Outbreak. Její koncept navázal na předchozí sérii kampaní pro další značky LMC  Jobs.cz a Práce za rohem, které táž agentura zrealizovala v roce 2016. „Televizní spoty pro Seduo.cz doplněné o početný balík krátkých šestivteřinových videí pro online využívají opět rejpavého pana ,Ju?‘,“ uvedl Aleš Křivánek z Outbreaku, který s tímto protagonistou vedl už čtvrtou sérii. Reklamy Seduo.cz využívají kontext divácké pohodlnosti a například radí, aby se divák nerozvíjel a pustil si raději další séroš. Outbreak s klientem záměrně zvolil období Vánoc a Nového roku, kde bylo možné využít různé kontexty. Hrdina reklam se tak radoval z ponožek, které dostal pod stromeček a bude v nich „gaučovat“ jedna báseň a podobně. Scénáře a texty jsou opět dílem Jakuba Smoljaka a Jana Macháčka. Spoty režíroval Jan Látal v produkci MasterFilm a packshot animaci připravila společnost Playou. Online část kampaně naplánovala a realizuje agentura Fragile Media.

Tenhle minimalistický koncept mě od začátku baví. Jen aby toho za chvíli nebylo už trochu moc.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jestli už si mám navždycky spojit značku s tímhle umaštěným divnopánem, tak to funguje. Ale tím to taky končí.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Získá pozornost a je to dobrá komedie, ale je tam příliš mnoho negativity, která zabíjí produkt. Hlavní, co ve mně zůstalo, je, že všude kolem nás je spousta divných lidí, ale fakt mne to neláká jít na web a kliknout si na nějaký kurs, to je špatně.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Ten chlapík je dobrej a celý je to vtipný. Akorát bych do packshotu přidal headline „Co se trochu vzdělávat“, aby to bylo jasnější i méně chápavým jedincům.
Ondřej Souček (Luftballon)

Neznášam, keď mi niekto ukazuje moje slabosti. A nenávidím autorov týchto spotov za to, že to vedia robiť aj vtipne.
Tomáš Hrábek (Symbio)

 Jako jo, je to rychlý, je to úderný a má to koule. Dovedu si představit, že mě to retargetuje na YouTube jako bumper. Pokud by na mě ale taková reklama vyskočila bez předchozího kontextu, nebyla bych si jistá, jestli místo osobního rozvoje nepropagují gauče.
Aneta Benešová (Nestlé)

Proč bysme vymejšleli novou kampaň, když můžem použít tu starou z Jobs.cz? Ju?
Martin Svetlík (Mustard)

3. Semtex ukázal hokejové rituály

Značka energetických nápojů Semtex z portfolia Kofoly uvedla novou kampaň od agentury Zaraguza, upozorňující na partnerství značky s českou hokejovou reprezentací. Kampaň, která běží na internetu a v kinech, ukazuje rituály českých hokejistů před zápasem. Kofola plánuje uvést s tématem hokejového partnerství ještě limitovanou edici plechovek Semtexu, novou příchuť a spotřebitelské soutěže.

Solidní řemeslo, graduje to. Samotný konec ale tak nějak podivně vyšumí do prázdna, těsně před vyvrcholením to ochabne. A to by si energy drink rozhodně neměl dovolit.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Hokej, hokej, hokej, Semtex. A co.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Dobrá hudba, je tam energie, pěkně natočené, ale postrádám tam jasnou identifikaci s produktem klidně by mohlo jít o mobilního operátora, nebo jakýkoliv jiný produkt…
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Ty rituály tam naprosto nejsou prodaný. Místo toho člověk vnímá pouze sled obrázků s dynamickou hudbou. Snaha o epos prostě s velice subtilními a osobními rituály nejde dohromady.
Ondřej Souček (Luftballon)

Prepojenie s hokejom strašne slabé. Podobný klišoidný nástup si viem predstaviť obrandovaný aj autoservisom či nábytkom. Ale plusový bodík za to, že plechovka energeťáku nevsietila gól.
Tomáš Hrábek (Symbio)

 Češi, hokej a pivo, jasně, tohle svaté trio bude fungovat vždycky, ale Češi, hokej a Semtex? Je z toho patrná snaha o vyvolání emocí – zpomalené záběry, dramatické odplivnutí do rukavice, talisman a skandující davy. Gradace ke konci a pak voilá – produkt. Záměr byl asi ok, ale nějak tomu nevěřím. K tomu, abych kanál odebírala, musím počkat minutu a deset vteřin…
Aneta Benešová (Nestlé)

Docela slušná reklama na Pilsner Urquell. Jen tam dali nějaký špatný logo, nebo nevím.
Martin Svetlík (Mustard)

4. Forum 24 uvedlo antibabišovskou reklamu

Nový web Forum 24 Pavla Šafra se uvedl antibabišovskou reklamou v televizi. Na venkovních plochách zase hlásá Nebojíme se Babiše!

Andrej mě taky nebaví, nicméně tohle je až příliš okatá šafrovina. Člověk tu snadno nabude dojmu, že je mu namísto solidního média servírován jakýsi jednostranně štvavý plátek, skrze který někdo ventiluje své osobní antipatie. Tahle zoufalá rétorika ničemu nepomůže.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Proč je to celý ve tmě? Aby to bylo strašidelný? Protože je to spíš strašlivý. Na druhé straně každá protibabišovka dobrá.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Osobní pomsta Babišovi? Ale proč bych to měl číst? Brrr!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Cítím, že „Nenechte se krmit“ je hodně blízko „Nikdo nám nediktuje, o čem máme psát“. Forum24 je ale přitom na jiný straně řeky než Parlamentní listy. Myslím, že v naší mediální kotlině je chaos.
Ondřej Souček (Luftballon)

Pri hodnotení tohto spotu je ťažké byť politicky nezaťažený. Alebo nemyslieť na to, čo za plátok to asi pod Šafrom môže byť. Alebo ignorovať to, že ide o agitku postavenú na jednej jedinej téme. Nemám rád agitky a nemám rád lacné shity, čo idú primitívne po prvej signálnej.
Tomáš Hrábek (Symbio)

 Vtipný a nápaditý, nakousne to problém, ale pořád neuráží! Onen místní pekař a uzenář zřejmě radost mít nebude, ale cílovka budiž touto reklamou oslovena. Škoda té poslední věty.
Aneta Benešová (Nestlé)

Jestli tohle je to nejlepší, na co se zmůže názorová opozice Andreje Babiše, tak nám vládne naprosto zaslouženě.
Martin Svetlík (Mustard)

5. Smarty? On nebaví, on chrání

Značka nápojů Smarty, kterou vlastní a také osobně propaguje bývalý hokejový brankář Dominik Hašek, uvádí novou edici Smarty myslivecký a rybářský. Ta je rozlišená barevně a chutí – modrá etiketa značí citrónovou příchuť, zelená jablečnou. Prodává se v půllitrových pet lahvích, předchozí nápoje Smarty se distribuují ve čtvrtlitrových plechovkách. „Stáčíme ho na Moravě, z pramenité vody na úpatí Nízkého Jeseníku. Obsahuje chmelové aroma, je bez konzervantů,“ přiblížil novinku Hašek. Nápoje v nové edici také mění ústřední hashtag kampaně. Z původního #onbaví se přeměnil na #onchrání. Symbolizovat to má Haškův nový projekt, ve kterém z každého prodaného nápoje půjde 1 Kč na akce spojené s ochranou přírody. Podporovaných projektů má časem přibývat. Cílová skupina tyto ambice odráží. „Nápoj není určen pouze pro rybáře, myslivce a jim blízké včelaře, avšak pro všechny, kdo milují přírodu,“ vysvětluje v promo videu Hašek.

Nikdy nepouštějte vrcholové sportovce do byznysu! Tuhle zlatou bránu neodemkne ani Dominátor.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Kdybych já chytal v Naganu, jen těžko by to dopadlo hůř, než když Hašek píše reklamu.
Adam Roučka (Saatchi&Saatchi)

Hranice mezi šílenstvím a genialitou je velmi tenká, je zábavné sledovat materiál, který je přesně na té hraně. Ať už je váš názor na to jakýkkoli, jsem si jistý, že to lidi bude bavit sledovat a sdílet, takže to funguje. A když si představím, s jak malým rozpočtem to vzniklo! Super.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Co kdybychom už do Smartyho přestali kopat? Mně je to vlastně sympatický. Navrhuju založit Smartyho církev, jejíž členové budou vyznávat smartysmus. Hašek bude jejím apoštolem a bude nám kázat Smartyho evangelium. Já si nedělám srandu.
Ondřej Souček (Luftballon)

Cením Haška za to, že sa po konci kariéry rozhodol odvážne prekročiť svoj tieň. Cením ho aj za to, že si nenechal poradiť od skúsenejších a celý produkt nezaložil na sebe a svojej minulosti, ale na niečom úplne novom. To chce fakt odvahu. Ale u odvahy to plus-mínus končí. Ako veľmi je to už humor na úkor hendikepovaných? Koľko hypoték je v tom utopených? A kto, preboha, drží v ruke ten mobil? #stopdominatorshaming
Tomáš Hrábek (Symbio)

 Tohle dokoukají jen ti největší fajnšmekři, ale vyplatí se! Na konci naprosto skvělý desetivteřinový záběr na liščí rodinu a pořadače Ikea. #onbavi Jen by mě fakt zajímalo, jestli je to záměr, nebo fakt těžká recese.
Aneta Benešová (Nestlé)

Podle mě je to celý hrozně sofistikovanej způsob, jak nastavit krutě satirický zrcadlo celýmu domácímu trhu.
Martin Svetlík (Mustard)

Holky z VUT u katů vyhrály, Masaryčka propadla

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 4. týden 2017

  1. Cinebonbon: Sem patřím / technicky vzato (74 %)
    značka: Vysoké učení technické v Brně, klient: Vysoké učení technické v Brně
  2. Eko-kom: Na svém místě (42 %)
    značka: Samosebou.cz, klient: Eko-kom
  3. Lavmi: Korporátní identita Strany zelených (37 %)
    značka: Strana zelených, klient: Strana zelených
  4. AMI Communications: Z labyrintu násilí (36 %)
    značka: Persefona, klient: Persefona
  5. Aetna: Follow Masaryk (28 %)
    značka: Masarykova univerzita, klient: Masarykova univerzita

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Sem patřím / technicky vzato

Vysoké učení technické v Brně spustilo novou náborovou kampaň na uchazeče, přesněji řečeno uchazečky. Kampaň zaměřilo na nedostatek žen v technických oborech. Chce odradit od stereotypů, že na technické obory dívky nepatří. Pod heslem Sem patřím chce ukázat, že ženy na techniku patří. V hlavním videu šířeném prostřednictvím YouTube hrají hlavně Alena Doláková a Johanka Muchová. Hlavní spot doprovázejí rozhovory, například s šéfkou české pobočky Googlu Taťánou Le Moigne. Všechna videa zahrnuje web Technickyvzato.cz. „Letošní kampaní Sem patřím chceme oslovit uchazečky o studium, ale zároveň bychom rádi otevřeli celospolečenskou diskusi na téma nedostatku žen v technických oborech. Podle odhadů Evropské komise bude v budoucích letech chybět v oblasti informačních a komunikačních technologií až 900.000 pracovníků. Pokud by se nám podařilo získat dostatek žen pro studium technických oborů, výrazně by to pomohlo trhu práce. Samozřejmě ale máme i nadále zájem o kvalitní středoškoláky,“ vysvětlil rektor VUT Petr Štěpánek. Podle evropského výzkumu, na kterém se podílelo i Centrum SIX VUT, je důvodem malého počtu dívek a žen v technických oborech to, že se studia těchto oborů obávají. VUT přichází se sérií videí, které problematiku zpracovává z nejrůznějších úhlů. „Hledali jsme způsob, jakým téma zobrazit, aby od něj náctiletí z generace Z neutekli po pár vteřinách a aby bylo srozumitelné i pro všechny ostatní,“ uvedl kreativec Jiří Fiala. Stejně jako on se na letošní kampani VUT opět podíleli i Karolina Zalabáková a Lukáš Gargulák ze studia Cinebonbon. „Každý se někdy setkal se stereotypizací toho, co ženy mohou dělat. A je na čase, abychom se tím začali seriózně zabývat a připustili si, co všechno znamená žít v 21. století,“ doplnila režisérka Zalabáková. Odvahu by technicky nadaným studentkám měla dodat nejen kampaň, ale i ambasadorky z jednotlivých fakult VUT.

Musím se přiznat, že mě to skoro dojalo. Až tedy na psaní jmen slavných žen s tečkou – ta dřív nazývaná „křestní“ jména jsou taky důležitá – s tečkou se psala v 80. letech. Typo mi připadá neholčičí, neženské. Jinak za mě silně emotivní záležitost.
Marek Prchal

Vy kujóni brněnský, to je špica! Tohle je hlavně o perfektní, ale přitom jednoduchý strategii. Pak se to dělá samo, že jo? Takže dú dy dá da dá, je tu šampión týdne!
Ondřej Souček (Luftballon)

To je tak super! Jupí! Konečne! Sranda, zábava, jasná message, netlačí to na pílu a koho má, toho to osloví! Sex tam je tiež, ale bez urážlivého sexizmu! Bez zbytočných klišé! A nie je to len o jednom silnom videu, ale obsah je roznorodý, a zároveň jednotný! Pozrela som si to všetko a nikto ma nenútil! Nádhera! Asi sa na to VÚT prihlásim! Som nadšená, je to cítiť? (A oslovuje to aj mužov, dnes mi to nezávisle od seba poslali dvaja kolegovia.)
Petra Jankovičová

Bál jsem se toho, přitom je to vlastně docela pestrý a svěží. Svůj účel tahle taškařice splní.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

I když si myslím, že to téma mohlo přijít i o pár let dřív, je po všech stránkách bezchybně odvedený – co se týče kvality výstupu, tonality, vhodnosti pro formát, architektury kampaně. Dlouhodobě špičková komunikace.
Martin Svetlík (Mustard)

Fandím, strašne moc. Mám rád, keď idú kampane opačným smerom, aj keď sa trebárs len „vezú na módnej vlne feminizmu“. A aj keď je to len opačný extrém toho, čo vidíme bežne, nevadí mi to. Práve preto, že to nie je vidieť často!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Vlastně mi přijde sympatický, jak moc je vidět, že na VUT se učí, jak postavit mrakodrap a ještě kolem něj třeba vybetonovat parkoviště, ale herectví se tam rozhodně nestuduje. Občas to bolí, ale je to takový upřímný.
Jan Javornický

2. Samosebou

Autorizovaná obalová společnost Eko‑kom, provozující celorepublikový systém třídění a recyklace průmyslového odpadu, spustila novou kampaň na třídění odpadu, v jejímž centru stojí webové stránky Samosebou. Na nich běží aktuálně spoty, které ilustrují potřebu správného třídění na příslušnících různých profesí, kteří si „prohodí místa“ – například chirurg se ocitne v masně a řezník na operačním sále. Kampaň provází slogan Život dává smysl, když je vše na svém místě.

Já bych se tedy vyhnul těm analogiím a spíš se soustředil na tu samotnou recyklaci. Tam se těch fórů taky najde spousta. Takhle mi ty bláznivý scénky úplně přebíjej sdělení.
Ondřej Souček (Luftballon)

Videá úsmevné a neposobia lacno, cajk. Webík pekný a moderný, cajk. Pokus o content marketing, cajk. No a potom tu máme dva problémiky: 1. som na milión percent cieľovka. Som nonstop online. Nebyť tejto Katovne, tak sa na ten web nedostanem, pretože som kampaň jednoducho nikde nevidela. 2. Poďme si sľúbiť všetci spolu, že súťaže s mechanikou: vyfoť niečo, čo síce sedí s naším headlinom, ale nemá vůbec nič spoločné s naším produktom, službou, či poslaním a daj to na instáč, jednoducho v roku 2017 robiť nebudeme. Dobre?
Petra Jankovičová

Tohle mě pobavilo. Ocenil bych kratší sestřihy, pointa je místy zbytečně roztahaná. Jinak super, dobrá práce!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jak by vypadal svět, kdyby (vlož libovolnou absurdní premisu, která nedává vůbec smysl) je obvykle jeden z největších faulů na kreativu. Ale zrovna tady to sedí na hlavní message. A skvěle funguje i to, že chceš vidět tu druhou stranu záměny. Takže nakonec vlastně dobrý!
Martin Svetlík (Mustard)

Vtipné zámeny sú možno až zbytočne dlhým buildupom k pointe. Ale baví ma to strašne!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Samosebou pokračuje v nastoupené cestě a ne že bych tuhle cestu chtěl vysloveně vybetonovat, ale tak nějak ve mně hlodá myšlenka, jestli by to na světě nebylo přeci jen o kousek krásnější, kdyby úplně všechno dělaly letušky a spoře oděné tanečnice.
Jan Javornický

3. Z labyrintu násilí

Organizace Persefona, která pomáhá obětem sexuálního násilí, spustila novou kampaň od agentury AMI Communications. Její základ tvoří tři videa, která režíroval Jan Chramosta v produkci Soft Pillow. Videa natočili jejich tvůrci bez honoráře, včetně režiséra. Hlavním záměrem kampaně je zvýšit povědomí o Persefoně, jež se zabývá dlouhodobou pomocí dospělým obětem domácího násilí, sexuálního zneužívání a znásilnění, pomáhá jim řešit jejich životní situaci a poskytuje jim sociální, psychologickou a právní pomoc v rámci poradenských služeb. Chramosta navrhl koncept tří spotů, které se týkají tématu sexuálního násilí, ale liší se délkou, formou, konkrétním sdělením i cílovou skupinou. Spoty mají délku 30, 60 a 120 vteřin. První je zaměřen na ženy mezi 20 a 30 lety, trpícími domácím násilím, druhý na muže mezi 25 a50 lety, trpící psychickým násilím, a třetí na ženy do 25 let, které byly vystaveny sexuálnímu násilí. První spot poběží v televizi, druhé dva v kinech na různých místech v průběhu roku 2017. Všechny tři se objevily na YouTube a na Facebooku. Sdílení videí by měly postupně podpořit i známé osobnosti.

Klasik reklamy by zde viděl jedinej silnej insight „Děti se učí od nás“. Zbytek by poručil hodit do koše.
Ondřej Souček (Luftballon)

Téma je ťažká a je doležité o nej hovoriť. Ak má byť ale cieľom zvýšiť povedomie o organizácií, ktorá može obetiam násilia pomocť, bolo by podľa mňa predsa len efektívnejšie, keby videá, ktoré tvoria jednu kampaň, aj vyzerala ako jedna kampaň. Takto sú to síce (takmer pro bono), relatívne silné, ale stále len režisérske experimenty a nie zmysluplný nástroj marketingu. Zároveň by som očakávala masívnu PR podporu vo forme príbehov, rád, rozhovorov, jasnejšiu komunikáciu kontaktov. Zdieľanie videí známymi osobnosťami je pekné plus, ale je škoda obmedzovať silu ich podpory len na to.
Petra Jankovičová

Z prvního a třetího spotu mám trochu smíšené pocity, nicméně elektrizující scénka s dětmi šlape na jedničku, skvělý casting.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tři naprosto odlišný spoty, který nemají originální insight, jasnou myšlenku ani dobrý zpracování – a ve výsledku nebudou mít ani efekt. Zvlášť jestli cílem bylo vybudovat awareness pro značku Persefona.
Martin Svetlík (Mustard)

Funguje to tak pol na pol, exekúciu od exekúcie. Ako u všetkých „awarenessových“ kampaní moc neviem, čo s tým ďalej, a práve u tejto kampane mi to príde celkom škoda.
Tomáš Hrábek (Symbio)

4. Nová korporátní identita Strany zelených

Strana zelených představila své nové logo a vizuální identitu. Nové logo představuje velké zelené písmeno Zet. Vytvořila je grafická designérka Babeta Ondrová, která spolu s Janem Slovákem vlastní značku designových tapet a interiérových doplňků Lavmi. Slovák také nové logo prezentoval ve videu, které Strana Zelených k novému logu připravila. „Svět je tak plný informací, že když chceš na něco upozornit, musíš to udělat jednoduše až ikonicky,“ uvedl ve videu Slovák. Podle stranického předsedy Matěje Stropnického odkazuje jedno písmeno ve spojení se zelenou barvou k tomu, že „je tu síla, která chce změnu“. „Potřebujeme více rozkročenou identitu, která není jen environmentální a umí vypadat nepoliticky,“ uvedl k novému logu volební manažer Strany zelených Lukáš Otevřel. „Minimalistická proporce nové značky dává ve skutečnosti maximalistické možnosti využití, reinterpretaci, vytváření hry tvarů, asociací s písmenem Z. Změna, začátek, země, zodpovědnost. To všechno může být naše nové Z,“ tvrdí Otevřel. Nová značka podle něj „vysvětluje na konkrétních srozumitelných tématech zelené myšlenky stávajícím voličům i těm, kdo o Straně zelených zatím uvažovali jen okrajově“.

Divná hudba, nejsou tam žádný ženský, přestože Zelení mají asi nejhezčí. Dvě a půl minuty o jednom logu. Logo není špatný, chybí mi tam ale tagline, protože jestli je jí hashtag, tak je to nesmysl.
Marek Prchal

Mě vlastně moc nezajímá nová vizuální identita ani claim. To je pro mě za mě ok. Jako správnýmu voličovi mi jde o obsah. A když Stropnický říká, že Zelení chtějí velkou změnu, tak konstatuji, že nic takovýho nevidim. Zelený se důsledně vyhejbaj velkejm tématům a tady se to potvrdilo. Vydávaj se svou vyzkoušenou cestičkou, na který si jenom trochu zametli.
Ondřej Souček (Luftballon)

Vizuálne veľký krok vpred. Jednoduché, rozpoznateľné, privlastniteľné. Len sa trochu bojím, aby si to niekto nepoplietol s Triadom. To by som nerada.
Petra Jankovičová

Zelení teď mají vlastní televizi? Ne, vážně, ten zpravodajský odér bych upozadil. Jinak klasický simplifikační přeleštič, proč ne. V pohodě.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Když zapomenu všechno, co vím o Zelených a jejich politice, tak jejich nová vizuální identita je brilantní. Jednoduchá a kompaktní, ale přitom výrazná a pestrá. V politickým marketingu o to záslužnější počin. Jeden ze dvou vítězů týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Vizuál tak „čistý“ a „jednoduchý“, až je absolútne indiferentný. Viac toho nestihnem napísať, musím do telky.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Zelení poslední dobou berou na svá bedra další a další těžká břemena. nejenže za nás bojují proti všem, kteří by nám to tu chtěli vybetonovat, ale zvládají i bavit ty internety a obohacovat české slovník neologismů. Tohle snad nová identita nepřeřve.
Jan Javornický 

5. Follow Masaryk

Podobizna prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se stala symbolem letošní kampaně brněnské Masarykovy univerzity, zaměřené na uchazeče. Ta zve mladé lidi ke studiu prostřednictvím facebookových statusů, hashtagů, pohyblivých gifů nebo krátkých animovaných videí. Kampaň poběží šest týdnů, jejím hlavním sloganem se stalo motto Následuj Masaryka, tedy v řeči sociálních sítí #followmasaryk. Kampaň připravila brněnská strategicko-kreativní agentura Aetna, která vyhrála podzimní výběrové řízení na kreativní koncept. Agentura navrhla konfrontovat dnešní generaci s hodnotami, které prosazovala historická osobnost, jež se zasadila o vznik brněnské univerzity a jejíž jméno proto univerzita nese v názvu. Kreativní styl kampaně navrhl Adam Puchar, videa animoval Martin Kusák a voice over namluvil moderátor Evropy 2 Ondřej Urban. „Lákala nás představa, že uděláme z Masaryka někoho současného a hravou formou ho konfrontovat s dnešní generací,“ uvedl new business developer agentury Michal Rožek. Kampaň má podle něj stavět především na word-of-mouth a sociální interakci samotných uživatelů. Jednotlivé prvky kampaně, určené ke sdílení na sociálních sítích, jako je Facebook, Instagram nebo YouTube (gify, memy, emotikony, citáty, krátká videa), budou k dispozici na microsite nazvané Follow Masaryk. Odtud je budou moci studenti a uchazeči volně stahovat a využívat na svých vlastních kanálech na internetu. Využita bude i displejová reklama na Google.

Tak jo. Samozřejmě, že hrozně láká toho Masaryka využít naplno, ale gify s nim teda přeposílat nebudu. Jinak bych si přál, aby u nás existoval spolehlivý a oficiální žebříček univerzit, podle kterého poznám, jakou má škola skuečnou reputaci. Reklama může bejt sebelepší (sebeblbější) a nepoznám nic.
Ondřej Souček (Luftballon)

Cítim sa strašne stará, keď si spomeniem na to, ako jediné informácie o vysokých školách, keď som si ja vyberala boli v akejsi divnej brožúre a na internete boli neprehľadné hrozné weby s informáciami z roku 1995. Dosť ale bolo nostalgie. Video je síce lowcost, celá kampaň sa snaží byť trošku až gýčovito cool a mladá, ale cením snahu o zrozumiteľnosť, prehľadnosť informácií a pokus o dialóg. Samozrejme za predpokladu, že na to skutočne nebol rozumný budget. Ak by bol, tak by to bolo fakt málo.
Petra Jankovičová

Přijde mi, že se to tu všechno nějak tluče – Masaryk, hudba, barvy, speaker… Tu krkolomnou hlášku s vousem jsem si nezapamatoval ani po pátém přehrání.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

#followmasaryk je fajn nápad, ale… Když už chci jít cestou gifů a memes, tak to musí bejt daleko, daleko odvážnější a vtipnější. Tohle je sice aspoň chytrý, ale to je na ten formát bohužel málo.
Martin Svetlík (Mustard)

Keďže ide o moju alma mater, nemôžem nehodnotiť i z pozície srdiečka. Vhodnejší emblém, než samotného Masaryka, by Masaryčka zvolila len ťažko. Páči sa mi snaha posunúť ho do súčasných kontextov, ale mám pocit, že to drhne. Vizuálna hra s tatíčkom je prvoplánová, občas, hlavne vizuálne, celkom mimo. Koncept na sociali moc nefunguje, alebo funguje, len tú aktivitu nevidím, lebo na mňa nie je cielená. Z hashtagov sa mi už automaticky robia vyrážky. #zmiesanepocity
Tomáš Hrábek (Symbio)

„Lukana předvádí vtipnou variaci maminkování“

$
0
0
Reklama na olej Lukana, kde figurují různé generace jedné rodiny, vyhrála

Reklama na olej Lukana, kde figurují různé generace jedné rodiny, vyhrála

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 5. týden 2017

  1. Saatchi & Saatchi: Olej pro vás a vaše maminky (48 %)
    značka: Lukana, klient: Glencore Agriculture Czech
  2. Kaspen/Jung von Matt: Lepší řešení pro lepší budoucnost (36 %)
    značka, klient: Ikea
  3. Aetna: Až pod čumák (24 %)
    značka, klient: Profizoo
  4. Peppermint Digital: Chirurg (22 %)
    značka, klient: Geis
  5. Scholz & Friends: Natřete to vysokým splátkám (18 %)
    značka, klient: Wüstenrot – stavební spořitelna

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Lukana předvádí, že chutná všem generacím

Rostlinné oleje Lukana, které vyrábí společnost Glencore Agriculture Czech, mají od konce ledna do konce února první reklamní kampaň. Vytvořila ji agentura Saatchi & Saatchi. Spot produkovala společnost Boogie films, režírovala ho Alice Nellis. Ve spotu figuruje pět generací žen v jedné rodině, které chválí kvality oleje Lukana. Spot běží na stanicích Nova Group, Prima Group a TV Barrandov. Skupina Publicis One, do které agentura Saatchi & Saatchi patří, se postará Lukaně i o komunikaci na sociálních médiícha nový web. Jeho obsah dostane na starost agentura Newcast.

Co si budem povídat, žádná hitparáda to není. Insight je fajn (taky je z briefu), ale provedení je nuda.
Richard Axell (Outbreak)

Není to srdcervoucí kreativa, kterou vylepíte všechny soutěže od Portorože na východ. Ale od insightu po claim je to naprosto neprůstřelný. Takhle vypadá neodfláknutej daily job. Skromný vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Vtipná variace na současnou vlnu ‚maminkování‘ v reklamě. Možná to chtělo trochu údernější pointu. Ale režírované je to jistou rukou.
Martin Charvát (Remembership)

To má ta Lukana tak výrazný šmak, že přebije i chuť řízku v trojobalu? Ale claim je dobrej, výraznej, zapamatovatelnej. Celkově dobrá práce. A Lukana získává zlato za tento týden.
Ondřej Souček (Luftballon)

To je reálnych 5 generácií? Každá mala decko na začiatku puberty? Najmladšia už mohla mať buben! Inak super, olej na vyprážanie patrí k základom českej kuchyne, takže v tom necítim žiaden kŕč, iba čistú pravdu. A tak to mám rád!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Ale jo, je to docela milý. Má to trochu devadesátkový feel – prostě taková smaživá reklama ze staré školy.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

2. Ikea zaměřila kampaň na udržitelný rozvoj

Ikea komunikuje trvale udržitelný rozvoj

Ikea komunikuje trvale udržitelný rozvoj

Švédská Ikea spustila v Česku lokální kampaň Lepší řešení pro lepší budoucnost, prostřednictvím které komunikuje podporu trvale udržitelného rozvoje a ochrany přírodních zdrojů. Kampaň pochází z dílny dvorní reklamní agentury Ikey Kaspen/Jung von Matt. O digitální část se stará agentura Triad Advertising, PR zajišťuje Ogilvy  PR. Důvodem vzniku kampaně byla podle Ikey poptávka zákazníků. „Ikea se této problematice věnuje dlouhodobě, ale zákazníci to příliš neregistrovali,“ říká Michal Kroupa, manažer externí komunikace Ikea ČR, Maďarsko, Slovensko. První z rozdílných kampaní, které v Česku Ikea nasadila, běží od poloviny ledna do poloviny února. 

Ikea komunikuje trvale udržitelný rozvoj

Ikea komunikuje trvale udržitelný rozvoj

 

Ikea komunikuje trvale udržitelný rozvoj

Ikea komunikuje trvale udržitelný rozvoj

Hezkej projekt od Ikea. Škoda, že to z kampaně vůbec neni jasný.
Richard Axell (Outbreak)

Tohle je hrozně nevděčná práce, protože prodáváte velmi chytrý nápady. A na to potřebujete velmi chytrou a nápaditou exekuci – což se bohužel nepovedlo. Ale informace byla v rámci možností předána, to asi jo.
Martin Svetlík (Mustard)

Téma je dobrý, ale samotná realizace je prachbídná– aspoň co jsem zahlídl po Praze – láhev, co vypadá jako zlomená noha v sádře nebo polštář, kterej ve tmě prosvítá tak, že nejde poznat, o co jde.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Ikea dělá květináče z kytek, povlečení z petek a koberce z povlečení. Je fajn to vědět, ale v tom případě ta reklama měla být taky z něčeho recyklovaná! To by se kruh uzavřel. Takhle je to trochu mrhání.
Martin Charvát (Remembership)

Lepší řešení vidíme všude je dle mě docela malá vize pro tak důležitý téma. A ty headliny mi připadají rozdílně postavené. Zatímco jeden je konkrétní, další dva v sobě mají kreativní přístup a pochopíte je až poté, co si přečtete bodycopy.
Ondřej Souček (Luftballon)

Taký pekný štandard.
Tomáš Hrábek (Symbio)

V této kategorii bohužel kraluje Bageterie Boulevard a toto vnímám jako jeho slabší náhražku. Nápad dobrý, ovšem titulky ani fotky mne nezaujaly natolik, abych to četl dál.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

3. Kampaň Profizoo provází divoká zvířata

Chovatelský e-shop Profizoo spouští novou komunikační kampaň, jejímiž průvodci jsou žirafy, gorily, surikaty nebo tučňáci – divoká zvířata, která těm domácím „závidí nabídku laskomin a zvířecích doplňků, jež jsou neustále k mání“. Kreativní koncept připravila brněnská agentura Aetna.

Ta v uplynulém roce nejprve navrhla novou podobu packagingu vlastních produktových řad Profidog či Proficat. „Snažili jsme se je odlišit od konkurence, která sází zejména na strakaté barvy, jež baví děti. My jsme použili kombinaci tmavěmodré a světlemodré barvy, vycházející z logotypu Profizoo a úhlopříčné pruhy, jež navzájem propojí produktové řady,“ říká account manažer Aetny Filip Šťastný.

Letos by se měla odlišit komunikace celé značky. Proměnila se vizuální podoba bannerové reklamy, stejně jako produktové reklamy v kamenných prodejnách. Od ledna navíc startuje také televizní kampaň, jejímiž průvodci budou cizokrajná zvířata. „V pet byznysu je přepejskováno a překočičkováno. Proto jsme chtěli naopak kontrast se světem, v němž si zvířata musejí svoji potravu ulovit sami. Inspirovali jsme se také samotným názvem firmy, který slibuje zákazníkům kus zoologické zahrady,“ doplňuje Michal Rožek z kreativního týmu Aetny.

Mojí mámě se to bude líbit.
Richard Axell (Outbreak)

Když to dělá třeba BBC, tak ty zvířata jsou nesmírně vtipný. Protože ten fór stojí a padá na práci s charakterem. A jelikož tady nikdo s charakterem nepracoval, tak to nefunguje. Jednoduchý.
Martin Svetlík (Mustard)

Fotky z fotobanky, videa z videobanky, nápad ze školky.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Dokumentární záběry zvířat a k tomu namluvené jejich ‚jako by‘ vtipné hlasy po sto třicáté první! No jo, aspoň se ušetřilo za produkci.
Martin Charvát (Remembership)

Chápu, že rozpočet na výrobu byl skoro zero, ale přecejen. Ty zvířátka maj o hodně větší potenciál. Já se třeba včera dobře zasmál masturbujícímu klokanovi, který pokazil natáčení dokumentárního filmu.
Ondřej Souček (Luftballon)

Na začiatku bol dobrý nápad – odlíšiť sa od „prekočičkovaných“ obchodov divokým zverstvom, ktoré závidí domácemu. Ale zahučalo to v lacno pôsobiacich exekúciách bez vtipu, ktoré sa ani nevedia rozhodnúť či hovoria so psami, alebo ich majiteľmi. Keď sme s bratom v detstve dabovali seriály u telky s vypnutým zvukom, bolo to omnoho chytľavejšie. Toto je nerozpracovaná varianta 0 natočená medzi obedňajšou pauzou a popoludňajším cigárkom.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Ta gorila ovládá telepatii? Nebo to někdo říká jí? Ota Jirák je většinou sázka na jistotu, ovšem v tomto případě to prostě nestačí.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

4. Přepravci Geis ukazuji v kampani chirurgy

Přepravní a logistická firma Geis spustila novou kampaň na své služby, jejíž základ tvoří spot, odehrávající se zdánlivě na operačním sálu. Kampaň připravila agentura Peppermint Digital z uskupení Kotelna 55. Poběží ve třech zemích – v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Spot režíroval Luboš Rezler v produkci Toaster Pictures. Navazovat na něj budou bumpery a tiskové inzeráty. Kampaň má zvýšit povědomí o značce Geis směrem k zákazníkům (B2C).

„Hledali jsme cestu, jak dramatizovat ten nepříjemnější moment, který může mít zákazník s Geisem spojený – tu chvíli, kdy má už balík v ruce a nastává jeho rituál. Myšlenku budeme rozpracovávat napříč kanály, zatím jsme komunikaci zahájili sérií krátkých videí, kde různé postavy rozbalují balíky různým způsobem – po svém,“ sdělila agentura.

Neurazí, nenadchne. Přijde mi, že tyhle fóry už nějak nefungujou.
Richard Axell (Outbreak)

Postavit komunikaci kurýrní služby na momentu rozbalování je asi nejlepší možná cesta. Tam bych udělal tlustou čáru a poslal do agentury odkaz na pár unpacking videí, abychom se dostali aspoň poblíž roku 2017.
Martin Svetlík (Mustard)

Já myslim, že s takovym nápadem by to spíš měli zabalíkovat.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)


Taková ta reklama, co k ní potřebujete návod. K rozbalení balíku od Geisu je potřeba sterilní prostředí? Odborně školený personál? Zvukové efekty jak z doktora House? A proč je v ní právě sekáček na maso a řeznická zástěra? Souvisí to nějak s předešlým dějem? Bude pokračování? Budou to dávat na Prima Cool?
Martin Charvát (Remembership)

Was ist das? Já upřímně nevim, co na to mám napsat. Nemáte někdo jointa? Nebo alespoň Lexaurin? Asi jsem ztratil smysl pro humor. Vzdávám to. Možná si přečtu od kolegů, že je tohle pecka a já půjdu řídit tramvaj.
Ondřej Souček (Luftballon)

Sorry jako, ale ja som si ten punchline s vymysleným slovesom musel prehrať päť krát, aby som mu rozumel. Geis využívam, ale z tohto som vôbec nepochopil, čo robia. A ak reklama skôr zmätie než informuje, niečo je zle. Lepšie by fungoval obligátny messenger v šiltovke, ktorý s balíkom v rukách zvoní pri dverách.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Čisté, jednoduché. Dobře by to fungovalo v sérii, dalších motivů by se jistě našla celá řada.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

5. Wüstenrot má nového maskota Wustíka

První letošní kampaň Wüstenrot s maskotem Wustíkem

První letošní kampaň Wüstenrot s maskotem Wustíkem

Wüstenrot – stavební spořitelna spouští svou první letošní kampaň. Ta propaguje produkt Půjčka Probydlení, určený pro refinancování. Marketingová komunikace se objeví v online a v tiskových titulech, ale i ve vybraných rádiích a v outdooru. Kampaň představuje nového reklamního maskota Wustíka, který je expert na financování bydlení. Wustík se stává jednotícím prvkem pro novou komunikační strategii. Autorem kampaně je agentura Scholz & Friends, která obhájila vítězství v tendru na kreativní agenturu. Hlavní slogan kampaně zní Natřete to vysokým splátkám!

„V mediální komunikaci se v první řadě zaměříme na novou cílovou skupinu, která vzešla z rozboru našich stávajících klientů a rozboru potenciálu obchodních příležitostí na trhu,“ tvrdí manažerka marketingu a PR finanční skupiny Wüstenrot Pavlína Musilová.

Scholz jsou kamarádi a mám je rád, ale Leo byl holt Leo.
Richard Axell (Outbreak)

Maskot nejspíš bude fungovat – je docela výraznej a určitě si ho nespletu. Ale potřeboval bych k němu exekuci, která má aspoň náznak nápadu, příběhu nebo elementární snahy zaujmout.
Martin Svetlík (Mustard)

Takže to W s očima je Wustík. Ne, dík.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)


Někdo něco natírá. Nevím kdo, nevím proč a netuším, jak to souvisí se splátkami. A se splátkami čeho? Možná je to celé instalace moderního umění. Nebo to tu možná jen zapomněla uklízečka. Ví bůh.

Martin Charvát (Remembership)

No jasně. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše. Když natíráme v headlinu, tak budeme natírat i v obrázku, že jo? Vyřešeno. Dál.
Ondřej Souček (Luftballon)

Vyrobiť maskota pridaním očičiek a založiť kampaň na jednej slovnej hračke, to už je také klišé, že sa z toho ani nedá robiť sranda. Je to len strašne, strašne unavujúce. Asi to stále funguje, ale nie je na tom nič, čo by sa dalo z kreatívneho hľadiska doceniť. Ani tá snaha.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jasné. Vezmeme štětec a natřeme to vysokým splátkám! Skutečně originální, tleskám. Písmenkový troglodyt je pěkně vyrenderovaný, nicméně to je tak vše, co bych v souvztažnosti s ním hodnotil jako pozitivní.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Psi v kopírce: print ze staré školy, vtipný, k věci“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 6. týden 2017

  1. Publicis Praha: Stop množírnám psů (41 %)
    značka, klient: Animal Eye
  2. Triad Advertising: Malované Granko (34 %)
    značka: Granko, klient: Nestlé
  3. Kaspen/Jung von Matt: Můj dobrý zvyk (29 %)
    značka: Rajec, klient: Kofola
  4. WMC Grey: Buďte (29 %)
    značka, klient: Metropolitní univerzita Praha
  5. Outbreak, PR.Konektor: Řekni to Milkou (22 %)
    značka: Milka, klient: Mondelez – Czech Republic

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Animal Eye proti množírnám

Publicis Praha vytvořila kampaň pro bono pro organizaci Animal Eye

Publicis Praha vytvořila kampaň pro bono pro organizaci Animal Eye

Publicis Prague a mediálka Zenith z komunikační skupiny Publicis One připravily pro neziskovou organizaci Animal Eye bez nároku na honorář její první printovou kampaň. Odstartovala v lednu ve vybraných magazínech a pomocí snímků, které pro ni nafotil známý fotograf Goran Tačevski, upozorňuje na množírenský byznys s domácími zvířaty. Doprovází je PR. Publicis Prague a Zenith pomohly Animal Eye už loni, a to vánoční selfie kampaní na Facebooku.

Print zo starej školy. Poctivý, s vtipom, k veci.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jasně doručená MSČ – mezinárodně srozumitelná čistotka.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Strašně laciný. První nápad, profláklá exekuce.
Will Rust

Pes v kopírce. A druhej pes v kopírce. Nic víc, nic míň.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Přijde mi to jako slabší varianta toho, když si podobné heslo napíšou na ňadra slečny ze skupiny ‚Femen‘. Mimochodem se před lety křičelo Stop globalizaci!!! a globalizaci to jaksi nezastavilo. Tak doufám, že za pár let nebudou všude množírny.
Ondřej Souček (Luftballon)

Téma by si zasloužilo více vytrhující zpracování. Tohle snadno přehlédnete. Grafická čistota je však nádherná.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Krásný zásah, vyniká z davu.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

2. Granko udělalo ze svého obalu omalovánky

Nestlé přišlo s kampaní na své kakao Granko, které rozvíjí kreativitu dětí a nechává je pomalovat obaly. Kampaň nese název Malované Granko. Děti mají na obalech vyjádřit malováním zážitky, tvůrci dvou nejlepších obalů se budou moci podílet na limitované edici. Soutěž započala 1. února a poběží do konce března, do té doby se mohou zájemci účastnit soutěže na granko.cz/mojenej. Kampaň připravila agentura Triad Advertising, která se o Granko dlouhodobě kreativně stará. Spot ke kampani režíroval David Chvátal, produkci zajistilo Triad Branded Content Studio, hudbu Lukáš Janota, kameru Vasyl Rusyn a animaci Martin Rýz.

Je to spomenuté i v tlačovke, najviac sa dá na tom oceniť odvaha klienta zmeniť packaging, a z času na čas sa nájde klient, ktorý to urobí. Škoda, že je len málo brandov, ktoré by niečo také mohli urobiť bez uplácania súťažou. Takto z tých výtvorov na mňa nedýcha domáca pohoda, ale súťažná mafia. Obligátny bezpohlavný #hashtag nesmie chýbať.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Ve spotu se potkává příjemný dětský voiceover s relativně vkusnou animací a jasným sdělením. Za mě v pohodě.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Zajimavy. To není nic nového, ale aspoň je to zajímavý!
Will Rust

Malovalo se už skoro na všechno, ale ke Granku to celkem sedí.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jo, tohle je výzva. Udělat reklamu s dětma, která nebude plná rodinných klišé. Sám nevim, jak na to, takže tentokrát zůstávám ticho jako myška.
Ondřej Souček (Luftballon)

Kampaně, kde se propojuje komunikace s něčím uchopitelným a navíc přítomným na pultě, mají velkou sílu. Dovedu si však představit zajímavější kreativu, více odpovídající době.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Tipuji, že tohle dobře vypadalo na marketingové poradě a dopadlo bezva i ve fokuskách. Je to nudné, stereotypní, děcka by vyrobila nápaditější reklamu…jen je nechte!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

3. Rajec ukazuje dobré zvyky zvířat

V nové kampani ukazuje Rajec dobré zvyky zvířat

V nové kampani ukazuje Rajec dobré zvyky zvířat

Rajec ukazuje v nové kampani „dobré zvyky“ zvířat, která pijí sami od sebe pramenitou vodu každý den. „Mnozí lidé dodnes nedodržují správné zásady pitného režimu, nevědí, kolik tekutin mají denně přijmout a také neznají rozdíl mezi minerální a pramenitou vodou. Je to právě pramenitá voda, která má natolik vyvážené složení potřebných minerálů, že je dokonalou volbou pro každodenní pití,“ uvádí Kofola, které značka Rajec patří. Kampaň Můj dobrý zvyk, která běží v televizi od 1. února, vytvořila pro Rajec agentura Kaspen/Jung von Matt. Dodržování pitného režimu ke kampani připomínají i POS materiály, web a také etikety lahví.

Aj s fotobankou sa dá hrať veľké divadlo, ale nie donekonečna. Už by to chcelo nový nápad.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Hezká kamera, ale toho copy je tam moc. Titulky bych celé vyhodil a nechal naplno promluvit matku přírodu. Reklamy na Rajec jsou dlouhodobě konzistentní a snad i díky tomu mám neodbytný pocit, že jsem již v minulosti viděl hned několik lepších kousků.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Rajec a zvířata už mám nějak zafixovaný. Neurazí, nepřekvapí. Aspoň to vypadá líp, než ty namluvený tučňáci z minulýho tejdne.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Minule to tady schytala mluvící zvířátka a teď tu máme zvířátka komentovaná. Je to sice lépe udělané, ale v podstatě stejná liga.
Ondřej Souček (Luftballon)

Návaznost na minulé kampaně, jednoznačná identifikace značky. Super. Ale co ty detaily? Titulky ve spotu berou pozornost vizuálu – nebo naopak. A je jich moc. A pak ta montáž plastové lahve do plakátů/ bannerů? To bych čekala od Rajce lépe.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Sladká, roztomilá a snadno zapomenutelná reklama. Jde spíš o promo na celou kategorii než konkrétní značku.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

4. Metropolitní láká mileniály

Nová kampaň Metropolitní univerzity v Praze

Nová kampaň Metropolitní univerzity v Praze

Metropolitní univerzita Praha cílí novou kampaní od agentury WMC Grey na mladé lidi, takzvané milleniály. Celkem deset klíčových vizuálů propaguje jednotlivé studijní obory univerzity. Přesvědčují, že univerzita studenty podpoří v jejich talentu a udělá z něj benefit, který uplatní v praxi. Kampaň cílí na studenty středních škol i další zájemce o studium. Poběží ve třech fázích – v únoru, v červenci a v září. Využije venkovní formáty včetně citylightů, rámečky v metru, na středních školách a dopravních inspektorátech, objeví se i v tisku, v rádiu a online.

Takto si predstavujem reklamu na školu od ľudí, ktorí Gaudeamus Igitur zaspievali naposledy za Husáka. Je to tak nevýrazné a suché, že vykanie je už len podčiarknutím celej tej nudy. Nepochopiteľná a nepodarená snaha previesť instagramové prvky na print je posledným zúfalým výkrikom plagátov o to, aby ich aspoň niekto zaregistroval.
Tomáš Hrábek (Symbio)

To vykání je vyloženě iritující. Smuteční modrá vkládaná do relativně tmavých ploch fotografií také není dvakrát ideální, stejně tak krkolomné texty (‚Naučte se pracovat s názory v praxi‘ – wut?).
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Buďte patriot, vysaďte strom u dálnice. Buďte leader, choďte po asfaltu. Buďte diplomat, vzpomeňte si na 17. listopad. Buďte filosof, posprejujte zeď. Tak škola by mně mohla tolik dát, škoda, že už sem starej.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Byl bych raději, kdyby mi kampaň sdělovala např., že sprejováním na zeď se filozofem nestaneš. To bych asi chápal víc a bral bych i roli univerzity. A měl bych ještě jednu otázku stran některých použitých motivů. Hádám, že mileniálové znaj policejní kordón ledatak z vyprávění pamětníků. Ale zaujalo mě to nejvíc, takže první místo tento týden.
Ondřej Souček (Luftballon)

Proč to ale studovat na MUP? Chybí mi diferenciace školy a pohledem na zkostnatělé logo nějak nevěřím, že je škola tak moderní, jak se některé vizuály snaží naznačit. Doporučila bych zapracovat na identitě značky, dříve než se nalijí peníze do médií.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

V pohodě…ale vlastně proč? Asi je to míň formální a naopak mileniálům bližší v komunikaci než VŠE nebo UK, ale taky dost divný – asi jako tvůj táta tančící na diskotéce. No, úplně se to netrefilo.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

5. Milka s Esterkou a Leošem 

Valentýnská kampaň značky Milka

Valentýnská kampaň značky Milka

Milka, klíčová značka z portfolia výrobce cukrovinek Mondelez, připravila produkt určený pro milostná vyznání ke svátku svatého Valentýna – na speciální obal pralinek I Love Milka ve tvaru srdce bude možné napsat zamilovaný vzkaz své lásce. „Ve valentýnské kampani chceme tentokrát poměrně široké cílové skupině připomenout kouzlo milostných dopisů psaných vlastní rukou, což je tradice v dnešní době téměř zapomenutá,“ uvádí Dominika Bardiovská, manažerka značky Milka pro Česko a Slovensko. Tradici chce značka využít a podpořit prostřednictvím české a slovenské microsite a osobních příběhů svých ambasadorů. Přípravu a realizaci celé kampaně mají na starosti agentury Outbreak a PR.Konektor.

Outbreak nafotil fotografie pro venkovní část kampaně, která se objeví v metru a na citylightech, a stojí i za realizací microsite určené především mužům, kteří hledají inspiraci, jak si s napsáním milostného dopisu poradit.

PR.Konektor zajišťuje kompletní PR a strategické plánování, včetně zapojení ambasadorů a celebrit. „V letošní kampani chceme opět spolupracovat s Evropou 2 a Leošem Marešem, který se bude tématu věnovat ve své ranní show. Do české části kampaně se zapojila také moderátorka pořadu Pošta pro tebe Ester Janečková. Dalšími ambasadory jsou neslyšící pár manželů Wiesnerových, pro něž se psaní dopisů stalo každodenní záležitostí, či youtubeři jako Pedro a Expl0ited, díky kterým oslovíme i mladší generaci,“ plánuje Michaela Chrpová, account director PR.Konektoru.

Na pravidelnú dávku emócií s Esterkou čakám v napätí každú stredu a nedám na ňu dopustiť. Lenže… tieto emócie sú ukážkový reklamný fabrikát. Mňa už zle napísaná a hrôzostrašne zahraná herecká akcia nedojme. Hero video s prkennou Ester je takýchto akcií plné a plochosťou pripomenie tie najhoršie domáce televízne produkcie. Škola písania milostného listu na webe je výsmech romantike, nehovoriac o tom, že web je celý určený len mužom. Ženy sa majú nechať prekvapiť – to vážne? My si milostný list nezaslúžime? Za bezdôvodný sexizmus ďalšie bodíky dole. Gratulujem k evidentne vysokému budgetu na ‚influencerov a ambasadorov‘, ale prial by som viac zručnosti pri tom, ako ich využiť.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Kdyby měl můj mozek centrum patosu, docela jistě by ke konci zkratovalo. Nejsem však cílovka a proto předpokládám, že se nezanedbatelná skupina děvčat při sledování tohoto spotu autenticky rozněžní.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

To je tak laskavý, až mně z toho vypadaly zuby. A táhne se to jako ztuženej tuk.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Kromě toho, že mě to nechává naprosto chladným, mě dokázal dojmout pouze tento básnický obrat: ‚Hlavu mám prázdnou, úplně naditou tebou.‘
Ondřej Souček (Luftballon)

Video jde za emocemi, profi zpracované. Holky budou mít slzy. Dobře prointegrované aktivity. Trochu jsem zmatena cílením – čeká se, že budou kupovat muži nebo ženy? A navíc – proč mne to mírně nudí?
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Hodně cukru, ale mdlé ….ta čokoláda není tak špatná. Neoriginální, ale ok.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Tomu řikám kabaňovina!“ Spot na Kodiaq boduje

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 7. týden 2017

  1. Fallon, Zaraguza: Reconnect (49 %)
    značka: Škoda Kodiaq, klient: Škoda Auto
  2. Nejlepší ovoce si najde cestu na Moravu (44 %)
    značka: Hello, klient: Linea Nivnice
  3. DDB: Uhlídat majetek je voříšek (40 %)
    značka, klient: ČSOB Pojišťovna
  4. Jaro/léto 2017 (29 %)
    značka, klient: Blažek
  5. Oliver: Kamali (19 %)
    značka, klient: Home Credit  

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Škoda vyjela s Kodiaqem

Mladoboleslavská automobilka spustila mediální ofenzívu svého nového modelu SUV Kodiaq. Podle Škody lidé tráví stále více času doma, na počítači, tabletu, či mobilu a izolují se od druhých a reálného světa. Motivem kampaně je proto zvednout lidi z gaučů, vypnout obrazovky a vylákat je ven z města do přírody, samozřejmě v novém voze Škoda Kodiaq. Centrální komunikace s televizním spotem (agentura Fallon) poběží ve dvou vlnách do konce března. Doprovodí ji digitální projekt Víkend odložených výletů 25. a 26. února (agentura Zaraguza) a centrální kampaň v rádiích (mediální agentura PHD). 

Auto pěkné, obrázek pěkný. Jen chvílemi trochu přezatmívačkováno.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tomu řikám kabaňovina! Vytvořit perfektní dílo a pak se zdejchnout. Ještě jsem neviděl vyjádření nikoho odpovědnýho, kdo by to vysvětlil. Že by se za to ve Škodovce styděli?
Ondřej Souček (Luftballon)

Kdo by nechtěl mít chlupatý auto. Třeba já.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Nepočítám to, že Jozef Kabaň den před launchem kampaně odešel k BMW – s tím už dneska nikdo nic neudělá. Spot sám o sobě velmi dobrej, čistej, decentní. Stačí jemnej náznak s medvědí houní a vím naprosto přesně, o co jde. Vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Ta reklama sama o sobě není inspirující, ale díky tomu, jak dobrý je ten produkt, bude sakra efektivní, tomu věřím. Skvělá reklama pro Audi, kdo že má na starosti management portfolia Volkswagen Group?
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Nesourodá směska. Nevím, co mám vlastně hodnotit. Video s Kabaněm je jen představením designu. Další televize se teprve chystá. Nápad Zaraguzy s Víkendem odložených výletů je fajn. Takže dohromady taková lepší čtyřka.
Martin Charvát (Remembership)

Mít tak marketingové rozpočty jako Škoda! Líbí se mi kreativa, vzbuzuje emoce, což by tahle nová škodovka měla. Partnerství s Prima Cool je pak skvělá ukázka toho, že i v televizi lze být inovativní jak z pohledu kreativy, tak i z pohledu využití médií. Super práce.
Milan Černík (Nestlé)

Video ako podľa návodu z Reklamy na autá for dummies – pekná štúdia dizajnu, ale generická. Instagramová aktivácia tiež ako podľa návodu, indiferentná a bez nápadu, ale asi bude fungovať. Printy vyzerajú najlepšie, ale copy je ťažko rozkódovateľné. Celkovo štandardná a pekne odvedená práca, ale o dva mesiace si už nespomeniem.
Tomáš Hrábek (Symbio)

2. Pomeranč vždycky skončí na Moravě

S novou reklamou na pomerančový džus Hello přišel jejich výrobce Linea Nivnice. V půlminutovém reklamním spotu cestuje zbloudilý pomeranč světem až na Moravu, kde se připojuje ke zbylému ovoci a putuje do džusu. 

Je to kulatý jako ten pomeranč. Mám rád filmové reklamy, navíc to má docela nostalgický šmrnc. V pohodě. Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Hezkej film. Ale prosim vás, můžete ustřihnout konec a nemást lidi tím absurdnim claimem? Ale za filmařskou zručnost si to zaslouží zlatou medaili v tomto týdnu.
Ondřej Souček (Luftballon)

Už se mi sbíhaj sliny, až si pošmáknu na tom pomeranči, kterýho cestou na parkáči vojel tenisák. Natočený hezky, jinak jakože hellou?
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Teda na tenhle konkrétní pomeranč, kterej se válel všude možně po zemi a pravděpodobně ho při vylodění v Normandii pokadil ten racek, už fakt nemám chuť. Některý věci by se prostě v reklamě na jídlo neměly dělat. Ale jinak krásný!
Martin Svetlík (Mustard)

Hezký koncept, ale pasivní exekuce.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Roztomilá stará škola. Žádné #hashtagy, žádné buzzy, žádné aktivace. Příjemná televizní historka o urputném pomeranči, který to dotáhne až do džusu. Mimochodem víte, že podle studie vycházející z posledního ročníku americké Effie je klasická telvizní reklama stále nejefektivnějším způsobem, jak zasáhnout širokou cílovku?
Martin Charvát (Remembership)

Trochu jako Hledá se Nemo. Hezký a milý spot. Claim, který se mi vlastně celkem líbí. Nejsem si však jistý, jak funguje spot v rámci digitálního prostředí. Navíc branding slabý, je to prostě reklama na pomeranč.
Milan Černík (Nestlé)

Keď som videl cestou z práce CLV, považoval som ho za kontextovú reklamu určenú pre moravský región, ktorá sa omylom ocitla na pražskej Flore. Pekne natočené video o odhodlanom pomaranči ma ale zmiatlo. Prečo na Moravu, čo tam? Hello je moravským nápojom? No počkať, ale z brazílskych pomarančov? Som zmätený.
Tomáš Hrábek (Symbio)

3. ČSOB po mývalovi ukazuje voříška

Novým spotem, jehož hrdinou je malý pejsek, potvrdila ČSOB svou zálibu ve zvířatech a navázala tak na předchozí video s mývalem. S pomocí voříška se snaží představit nové pojištění domácnosti Náš domov, jehož cílem je podchytit nepředvídatelné a nepravděpodobné události. Hlavní snahou kampaně, která poběží až do března, je vyzdvihovat  situace a výhody produktů ČSOB, které klienty překvapí a které nabízí pouze tato firma. 

První spot mi zadrnčel v uších, je doslovný až na půdu. Ten druhý mě baví dotaženým řemeslem (hezké rekvizity, triky), je to takový vzdálený a trochu usedlejší bratránek kultovních reklam na Hornbach.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Mýval mi přišel vtipnej. Ale v tomhle žádnou psinu nevidim. V mývalovi byly insighty ze života a tady jenom jedno slovo o dvou významech. Docela slabý.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nedovedu si představit, co se stane, až v reklamě dojdou ochočený zvířata a dvojsmysly. To bude teprv vořech.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jako měl jsem svoje výhrady k mývalovi, ale aspoň to bylo sympaticky přehnaný. Tady už zbyl jenom dvojsmysl s voříškem, kterej vlastně ani nemá takovej vtip jako mýval. Trend tedy spíše negativní.
Martin Svetlík (Mustard)

Brief agentuře zněl asi takto: nevíme, co dělat, přijděte s nějakým zvířátkem!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Mýval byl lepší. Počkám si na další kolo.
Martin Charvát (Remembership)

Docela vtipné, zvířátka prostě fungují. Za mě lajk.
Milan Černík (Nestlé)

Aj keď je to len o slovnej hračke, a aj keď to stojí na psích očiach, baví ma to. A tento týždeň ma to baví najviac.
Tomáš Hrábek (Symbio)

4. Blažek s osamělým mužem

Pro novou kolekci jaro/léto 2017 připravil módní dům Blažek nový reklamní film. Video s „receptem na úspěch“ doplňuje celou kampaň a má za cíl představit nové trendy v pánské módě pro nadcházející sezónu. Stejně jako v předcházející sezóně vznikl film v dílně režiséra Jakuba Jahna, který se při tvorbě nechal inspirovat americkým obchodníkem a koučem Tonym Robbinsem. Jde o Jahnovo šesté video pro Blažka. Značka, která byla v minulosti spojována s moderátorem Leošem Marešem, obsadila do aktuální kampaně modela jménem Jorge Gelati.

Vizuální leštič. Napodruhé jsem si to pustil bez voiceoveru jen s hudbou a bylo to ještě lepší. Ke konci už je to trochu natahované, ale klipová třicítka by fungovala dobře. I samotný obraz někdy stačí – příště tedy méně frázovitých mouder, prosím.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Já myslim, že na papíře vypadal ten koncept skvěle. Mluvim tohle, ale ukazuju tamto. Proč mi to teda nesedí? Špatnej herec? Špatný vedení herce? Málo absurdní scénky? Možná všechno dohromady.
Ondřej Souček (Luftballon)

Jestli chcete bydlet v prázdnym domě, přijít o všechny kamarády, hrát sami se sebou šachy nebo kulečník a chodit kolem bazénu v obleku, vohákněte se u Blažka.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Už druhá kampaň od Blažka s krásnejma obrázkama, ale hrozně plonkovým příběhem. Zadejte si do Google obrázků ‚successful businessman quote‘ a najdete tam padesát lepších insightů než tenhle klišé model.
Martin Svetlík (Mustard)

Tak tohle je pro mne prostě fake! Značka musí respektovat sama sebe, takhle si hraje na něco, co není. Je to jako kopie reklam na luxusní značky oblečení.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Fashion video. Myšlenka utopená v hezkých obrázcích. U módy to někdy může stačit, ale dá se to dělat i lépe.
Martin Charvát (Remembership)

Přijdu si jako totální loser. Možná mi Blažek pomůže v tom, abych si to nemyslel. Taková ta zápaďácka reklama, ale hrozně málo uvěřitelná.
Milan Černík (Nestlé)

Pre čitateľov First Class a fanúšikov sebarozvoja asi dobré. Ak by sa vystrihol balast vo voiceoveri, vyňuňané zábery na krásne padnúce obleky by som si užil viac.
Tomáš Hrábek (Symbio)

5. Kamali se mění s kočičkou 

Poskytovatel nebankovních úvěrů Home Credit rebranduje svou Japonskou půjčku, nově je z ní Kamali. Hlavní roli v animovaných spotech ztvární kočka, které „nevoní“ nevýhodné nabídky krátkodobých půjček. Každý z celkem tří spotů o stopáži 20 sekund tvrdí, že Kamali je nejlepší produkt na trhu krátkodobých půjček. Ve spotech jsou zmíněny tři hlavní výhody půjčky od Kamali, což je nízká cena, rychlost vyřízení a bezpečnost. Kreativní návrh reklamních spotů dodala agentura Oliver.

Kočička je milá a decentní postavička, ta mě zaujala! Zasloužila by však dotaženější surround, styly tu blikají jak stroboskop na výroční diskotéce fotobanky.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Proč se to jmenuje Kamali? Jakože Kamel? Camel? Vidim kočku, ale dromedára žádnýho. Mimochodem si zkuste zascrollovat webem. Z tý záplavy čísel se mi zatočila hlava. Nelze to udělat trošku víc user friendly?
Ondřej Souček (Luftballon)

Další reklama na půjčku/banku s kočkou. To už tady dlouho nebylo. Asi 12 minut.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Všichni ostatní vás chtějí oje.at, ale my ne! My jsme poslední spravedlivý, nám přece můžete věřit! (Zvuk pomalého vrážení kudly do zad)
Martin Svetlík (Mustard)

O můj Bože, o můj Bože! Kdy tahle hrůza skončí?!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Demo s kreslenou kočičkou. Kde je reklama?
Martin Charvát (Remembership)

Kamali, co to je? Proč? Prostě další půjčka.
Milan Černík (Nestlé)

Neviem si predstaviť reklamu, ktorá by predala nejakú ‚rýchlu pôžičku‘ ako produkt, ktorému sa dá dôverovať. Vymýšľať spot, ktorý sa o to snaží, musí byť zlo. Súcitím.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Humoru tak akorát.“ Vodafone před T-Mobilem

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 8. týden 2017

  1. McCann: Buďte si blíž – překvapte rodinu (47 %)
    značka, klient: Vodafone
  2. Saatchi & Saatchi: Nedržte se při zemi (46 %)
    značka, klient: T-Mobile
  3. Arnold Milano: Život Českých lvů (46 %)
    značka: Magnesia, klient: Karlovarské minerální vody 
  4. Young & Rubicam, Adwood: Pomáháme filmu na světlo boží (41 %)
    značka, klient: Innogy
  5. Leo Burnett: Jednoduše. Po svém (26 %)
    značka, klient: Nordic Telecom

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Vodafone dal své rodince rychlejší internet 

Mobilní operátor Vodafone představil svou jarní kampaň, která se točí okolo nejrychlejší LTE sítě a nabídky velkého objemu dat (40 GB ve sdíleném rodinném tarifu Red+40 GB pro 4 SIM karty). V hlavních rolích se opět ukáží Jiří Vyorálek, Lucie Žáčková, Štěpán Mikoláš a Agáta Zimová. Spoty se natáčely v Chateau Herálec, režie se stejně jako v případě vánočních kampaní ujal Vojtěch Kotek. Kampaň se objeví v televizi, na venkovních nosičích, online, v tisku a rádiu. Hudbu složil Wiliam Béreši. 

Vodafone už definitivně předělal tatínka z ňoumy na sekáče. A docela mu to sekne. Jediná drobná výtka: pokud nechytíte začátek celé série, nemusí vám být úplně jasné, kde se rodina vyskytuje a proč.
Martin Charvát (Remembership)

Manželská intimita na rodinné dovolené je skvělý téma a exekuce do něj dostávaj produkt úplně přirozeně. Humoru tak akorát, navíc skvělá hudba od Wiliama Béreše. Tady je všechno správně.
Martin Svetlík (Mustard)

Neurazí, nepotěší. Ale zase vím, co Vodafone nabízí.
Ivana Šedivá (McDonald’s)

Ne, ne, ne. Snaha tu je, ale tenhle na kvadrát překroucený koncept prostě nefunguje. Vzpomíná si ještě někdo, že byl Jirka Vyorálek původně vinař na traktoru? Pak vtipálek, rocková hvězda, zahránce psů. A teď nudnej nadrženej fotr. Proč? Myslím, že nastal čas přijít s něčím úplně novým.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Odvážné ukázat své služby tak dráždivým způsobem. Možná že až moc. Solidní storytelling – podařená práce. Na trhu neobyčejně dobré!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Rodiče potkala druhá míza. Dokážu si představit víc funny a absurdních situací, který jsou s tím spojený, ale ta idea je dobrá. Okey, Vodafone, začínáš mě zase bavit!
Ondřej Souček (Luftballon)

Ja tej rodinke proste dlhodobo nerozumiem. Neviem, čo sú to za charaktery, čím sú výnimoční, čo chcú, a prídu mi vlastne trochu creepy.
Tomáš Hrábek (Symbio)

2. Trojan vyměnil lékařský plášť za letadlo 

Mobilní operátor T-Mobile nasazuje nový reklamní koncept – letiště. Hlavním hrdinou zůstává Ivan Trojan, přidává se k němu letuška, kterou hraje Kateřina Klausová. Spoty režírovala Alice Nellis, natáčelo se v druhé polovině ledna na Letišti Václava Havla Praha. Hlavním tématem kampaně je nabídka výhodné výměny telefonů. Kampaň běží od 1. února do 31. března, zahrnuje televizi, print, online a out-of-home. Podlinku dělá Havas Worldwide Prague, online Proboston Creative, sociální sítě Peppermint Digital.

Ivan Trojan se převtělil v kapitána letadla a opět perlí. Tato série zase nabírá dech! Spot ‚pa, pa, pa… Pavlínko!‘ mi ve svém minimalismu přijde ještě lepší.
Martin Charvát (Remembership)

Jako vždycky je tam hned několik vtipnejch gagů. Ale ta pointa. Ta je tentokrát spíš slabší. Zvlášť po Klinice, která byla fakt skvělá.
Martin Svetlík (Mustard)

Reklamní sdělení je u tohoto spotu asi nejméně čitelné. Ale Trojan pobaví vždy.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Ok, bravo. Když se potká dobrý režisér s kvalitním protagonistou a adekvátním budgetem, výsledek většinou vypadá k světu. Pravda, není to úplně moje letová hladina humoru, ale věřím, že cílovku tahle taškařice zaujme.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Už nebydlím u rodičů, takže mne to neoslovuje. Ale čekám, že to bude zásah.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Já se za to až stydim, jak moc mě reklamy od T-Mobile bavěj. Nechcete konečně udělat nějakej přešlap, ať můžu napsat sžíravou kritiku? Fanfáry týdne zníííííí.
Ondřej Souček (Luftballon)

Je tam Trojan, sú tam slovné hračky a nedrží sa to pri zemi. Tak to asi bude fungovať.
Tomáš Hrábek (Symbio) 

3. Magnesia dělá z Hádků lvy 

Jedenáctý ročník spotů minerální vody Magnesia k předávání výročních filmových cen Český lev si pohrává s myšlenkou, jak cena dokáže svého držitele měnit ve zvíře, které jí dalo jméno. Ukazuje to scénkami bratrů Matěje a Kryštofa Hádkových, kteří Lvy získali loni za film Kobry a užovky. Karlovarské minerální vody, jejichž Magnesia Lvy podporuje, svěřily letos režii Janu Prušinovskému, tvůrci zmíněného snímku. Série spotů, kterou připravila agentura Arnold Milano, se vysílá od 20. února v televizi, k vidění je také na YouTube, kde se o ně stará agentura Symbio Digital.

Další série, která nabrala dech! Formát dvou soupeřících herců se posunul do formátu dvou spolupracujících bratrů. Ten mladší už se v tom vyzná, ten starší teprve začíná. Ale jde jim to oběma! Jo, život českých lvů není žádný med. Ivan Trojan by mohl vyprávět.
Martin Charvát (Remembership)

Nápad, že získání Českého lva herce změní, je dobrej. Nápad, že ho změní na člověka s plyšovým ocasem, je špatnej. A vtipný je to tak jako že občas. Trochu.
Martin Svetlík (Mustard)

Není divu, že je Český lev v krizi. Spoty nabízejí toporný konverzační humor ojíněný neatraktivním devadesátkovým odérem. Složenky nesloženky, tohle si kluci nezaslouží.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jednoduše blbý a vtipný! Boží!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Ukazuju to svý maďarský kamarádce a ona říká, že je to ‚tupid bohózat‘ , což je maďarský slangový výraz pro stupid slapstick (zbytečná řachanda). Já si z toho beru, že dokud se budem smát fórům se lvíma ocasama, tak naše filmy nebudou vyhrávat na mezinárodních festivalech jako ty maďarský.
Ondřej Souček (Luftballon)

4. Na České lvy zve Innogy a Anděl Páně

Nová reklama distributora energií Innogy (dřív RWE), hlavního partnera cen Český lev, je letos ve stylu filmu Anděl Páně. Vystupují tu Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Jiří Bartoška, Vica Kerekes, Jiří Strach a Boleslav Polívka. Herecké hvězdy nejúspěšnějšího loňského snímku Anděl Páně 2 se sešly při natáčení upoutávky na vyhlášení, které proběhne v sobotu 4. března. Spot Innogy, která prostřednictvím projektu Energie českého filmu dlouhodobě podporuje tuzemskou kinematografii, vznikl v jednom z barrandovských ateliérů. Bude se vysílat na všech celoplošných televizích, režíroval ho Daniel Růžička

Populární pohádka, populární herci, vtipná historka, vtipné slovní hříčky. Innogy (proboha, jak se to čte?) a jejich reklamní agentura taky boduje!
Martin Charvát (Remembership)

‚Milý chytrý humor‘ je vůbec to nejhorší zadání, jaký může kreativec dostat. Navíc když se u toho musí trefovat do konkrétního filmu. Ale tady se to povedlo a navíc to funguje, i když jsem Anděla Páně 2 neviděl. Palec hore.
Martin Svetlík (Mustard)

Vezmeme elitní herce, strčíme je do atraktivního prostředí filmové backstage a pak to celé zalijeme kilowatty děsivě doslovného humoru. Existuje vůbec šance, že se u nás v Hobitíně vymaníme z okovů opisných dvojsmyslů a přirovnání?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tak na tuhle bych asi musel být Čech.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Moje maďarská kamarádka řiká, že je to dobrý, dokud se nerozsvítí zářivka a neobjeví se Bartoška. Pak je z toho prý ‚hulyeseg‘ . Takže v Maďarsku asi smíšený pocity.
Ondřej Souček (Luftballon)

Stávka na divácku bombu, akou bol Anděl Páně 2, je proste super ťah. S toľkými hercami na pľaci sa ale dalo zahrať zábavnejšie divadlo. Nehovoriac o making of videu, ktoré je tak sterilné, že by mohlo operovať. Väčšine ľudí bude asi stačiť, že uvidia na obazovke svojich miláčikov, to ale nemusí znamenať, že sa budeme spoliehať len na ich prítomnosť, nie?
Tomáš Hrábek (Symbio)

5. Jansson Novaksson uvádí Nordic Telecom

Telekomunikační operátor Air Telecom se po loňském vstupu Nordic Investors mění na Nordic Telecom. Na rebranding upozorňují televizní spoty od agentury Leo Burnett, která vyhrála v prosinci 2016 tendr na komunikaci značky. Agentura připravila dva třicetivteřinové televizní imagové spoty, komunikující primárně image značky, sekundárně její benefity. Paralelně poběží inzerce v tisku. Cílem kampaně je představení telekomunikačního operátora, jeho hodnot a získání hlubšího povědomí o značce.

Nordic Telecom se má v reklamě ke svým větším kolegům, T-Mobilu a Vodafonu, asi tak stejně jako v telekomunikacích. Ale když vyzýváte telekomunikační trh, měli byste vyzvat i ten reklamní! Jinak vás nebude vidět ani slyšet. Vyzyvatelé musí být asertivní, agresivní, progresivní, inovativní, výrazní, nápadití, hluční, zábavní, nekorektní, vystupující z davu! Podívejte se na Donalda (Trumpa, ne kačera), jak se to dělá.
Martin Charvát (Remembership)

Zastavme se u toho nejpalčivějšího problému, a tím je přezdívka našeho hrdiny ‚Jansson Novaksson‘ . Přípona -son nebo -sen tvoří severská příjmení, ne křestní jména. Přátelé, když už se snažíte o vtip, aspoň si ověřte základní fakta, protože vtip je zábavnej jen tehdy, když je opřenej o realitu. Kromě toho je to zle úplně celé, samozřejmě.
Martin Svetlík (Mustard)

To mne pobavilo! Nevím sice, co mi Nordic Telecom chce nabídnout, ale kreativcům palec nahoru!
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Svýt džízs! Tak tohle je děs. Je to leklý, trapný, hlavní protagonista iritující až na půdu. Takhle prosím ne.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Už jste někdy seděli, poslouchali vtip, čekali na pointu a čekali a čekali?
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Styk Pohlavson už tu byl a nic ho nepřekoná. A nepomůže ani vousatej příměr houpací síť-mobilní síť.
Ondřej Souček (Luftballon)

Najlepšie je, keď sa veci robia jednoducho. Dvojzmyslami, ktoré vysmrkol copík s pištoľou pri hlave v piatok desať minút pred záverečnou.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Mistrovství printu.“ Havel se Havasu povedl

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 9. týden 2017

  1. Havas Prague: The Future President (54 %)
    značka, klient: Amnesty International
  2. Glanzer + PartnerMáme rádi ranní kávu (36 %)
    značka, klient: Kaufland Česká republika
  3. Zaraguza: Nová Orion hořká 68 % (35 %)
    značka: Orion, klient: Nestlé 
  4. VCCP: Tajemství 14 bylin (29 %)
    značka: Fernet Stock, klient: Stock Plzeň-Božkov
  5. DDB: Billa vždy levná (29 %)
    značka: Billa, klient: Billa ČR

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Budoucí prezident teď možná sedí

Nelson Mandela v kampani Amnesty International

Nelson Mandela v kampani Amnesty International


Václav Havel v kampani Amnesty International

Václav Havel v kampani Amnesty International

Lidskoprávní organizace Amnesty International rozvíjí svůj projekt Prisonexit.org, jenž upozorňuje na nejzávažnější případy Rusů nespravedlivě vězněných za své názory a vyzývá k podpisu petice za jejich osvobození. Nová kampaň nazvaná The Future President rekonstruuje autentické situace věznění Václava Havla a Nelsona Mandely. Novou kampaň podpoří během února a března vizuály ve vybraných médiích. Připojit svůj podpis k petici mohou lidé i nadále na stránkách projektu prisonexit.org.

Osobně mi nepřijde fér vůči agenturám hodnotit v jednom ranku kampaně pro Amnesty a třeba Kaufland. Ale tohle je samozřejmě mistrovství printu. Kdyby to mělo nápaditější art direkci toho textu, dám klidně sto.
Martin Světlík (Mustard)

Velmi dobře doručená hlavní myšlenka. Autentické fotografie fungují a říkají přesně to, co je cílem.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Myšlenka je to vpravdě ušlechtilá (hned mi v hlavě bolestně zadrnčelo jméno Borise Němcova), ale vzhledem k závažnosti tématu bych čekal trochu víc než dvě lehce nadprůměrně vyvedené černobílé fotomontáže.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Sice tam možná sedí, ale já si z toho na zadek nesednu.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jsou to pěkný vizuály s hezkym insightem. Fakt se mi to líbí. Jenom, pokud je to dělaný na ceny (což je), tak nevim, jestli to nejde s křížkem po funuse. Takovýhle printy letěly před pár lety. Ale svou první cenu to vyhrává u mě.
Ondřej Souček (Luftballon)

Zamiloval som sa do printov, a to vďaka kampaniam ako je táto. Krásna práca a jasný favorit. Len výzva k akcii a presmerovanie na super web mohli byť o niečo výraznejšie.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Ačkoli kampaně neziskovek přijímám jak lakmusový papírek, v případě Amnesty jsem se musela hodně snažit nasát, co že je to za sdělení. Poněkud lámané přes koleno.
Alena Oswaldová (Nestlé)

 2. Kaufland z lásky ke snídaním, sushi i svíčkové

Německý obchodní řetězec nasadil v Česku další spot od režiséra Michaela Baumbrucka. V novém spotu, který je k vidění od 8. února do prvního jarního dne 21. března na televizních obrazovkách napříč stanicemi, se zaměřil na příjemné chvíle v podobě ranní kávy od milujícího partnera, sushi s přáteli či rodinný oběd s tradiční českou svíčkovou. Kampaň má zdůraznit, že ingredience na všechna jídla lze zakoupit pod jednou střechou v Kauflandu.

Kvůli timingu voiceoveru mám pocit, že ti prima mladí lidé snídají sushi, což teda možná po velký kocovině, ale jinak spíš jako že ne. Celkově je to nekonzistentní směs náhodných sdělení.
Martin Svetlík (Mustard)

Při srovnání reklamy na různé řetězce je zajímavé, že ti, co prodávají vysokou kvalitu, mluví o ceně a ti, co jsou levní, mluví o kvalitě. A funguje to a neuvěřitelně dobře!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Z lásky k Česku nebo ke kávě? Nebo snad k sushi? Nebo prostě jen tak z lásky? Myslím, že se v těch citech Kaufland trochu ztratil.
Klára Palmer (McCann)

Pejsek a kočička vyrazili nakupovat. Přilejte tekutou pospolitost ála Coca-Cola, zasypejte to vizuálem Lidlu a výsledek okořeňte echtovním českým folkem. Výsledek neurazí, ale trochu mě z té svíce v řase rozbolelo břicho.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jakmile slyšim tu úděsnou hudbu, vypínám. Mozek i televizi.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Když mluvíte o ‚naší zemi‘, tak máte na mysli Německo? Podivejte, v Polsku jste to projeli. Je čas, abyste si vymysleli upřímnější přístup ke svým zákazníkům, než tyhle hrátky na národoveckou notu. A mimo jiné, již dlouho jsem neviděl pohromadě tolik klišé jako tady.
Ondřej Souček (Luftballon)

Najjednoduchší a najpriamočiarejší spôsob, ako odkomunikovať rôznorodý sortiment. Akurát sa na tom nedá nič moc doceniť, reklamy ako táto sú rýchloobrátkový tovar, podobne ako produkty, ktoré predávajú.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Kauflandí reklamy mám vlastně ráda. Dobrá stylizace, jasná zpráva a solidní pochopení cílovky.
Alena Oswaldová (Nestlé)

 3. Nestlé umožňuje dotvořit si čokoládu

Netradiční způsob uvedení nové řady svých prémiových čokolád zvolilo Nestlé. V kavárně Parlor v Karlíně otevřela pop-up čokoládovna, kde si návštěvníci mohli dotvořit svojí tabulku. Součástí kampaně je televizní spot, kompletní polep tramvajové zastávky Anděl a citylighty, které budou k vidění ve velkých městech po celém Česku. 

Funkční způsob komunikace prémiové čokolády, ale ta rytina měla být malý umělecký dílo, aby to fakt doklaplo. Takhle jsme na půli cesty.
Martin Světlík (Mustard)

Hezká reklama ale myslím, že není uvěřitelná, přeci jen nejde o Lindt, nebo jinou švýcarskou čokoládu.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Spot tedy mistrovský není, ale pop-up čokoládovna mě baví. Kdybych o ní bývala byla věděla, určitě bych tam bývala byla zašla.
Klára Palmer (McCann)

Období ‚šprckózní‘ umělosti reklam na Orion (zdá se) pominulo. Díky bohu! Solidní filmařina je prostě víc než krkolomné třidéčkové kejkle.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Pán hledá podstatu čokolády. Sice vypadá jako švec a tu umolousanou čokošku bych si od něj nedal, ale jinak to vypadá celkem hezky. Víc bych do toho neryl.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Já úplně vidim toho kopíka, jak se chudák trápí při psaní voiceoveru a snaží se do něj vměstnat všechno z briefu. Ale je to marný, je to marný, je to marný. Ten pan rytec přece nevlastní hlas zkušeného voiceoveristy. Stejně tak nemluví spisovně jak kniha a v neposlední řadě se nebude lišácky přetahovat o tabulku čokolády s mlsným podavačem.
Ondřej Souček (Luftballon)

K prémiovej čokoláde mi nesedí prostredie dielne. Pôsobí to ako reklama na Kozla. Čakám, kedy sa majster napije z neoznačenej petky a hodí po kolegovi francuzák.
Tomáš Hrábek (Symbio)

 4. Fernet slaví narozeniny s tajemstvím

Nová kampaň Fernetu Stock oslavuje 90. narozeniny hořkého likéru příběhem poctivé tradiční výroby. V hlavních rolích je proto 14 bylin z celého světa, z nichž se Božkov skládá. V televizích spot běží od 1. března.

Na jednu stranu jsme chlapi a nevyměknem, na druhou stranu děláme aranže z bylinek. Fernet musí změnit buď positioning, nebo tone of voice. Dohromady to nefunguje.
Martin Světlík (Mustard)

Jako reklama dobré, ale je to kopie reklamy na pivo a to naše, a to se mi nemůže líbit. Sklenice z ikea na konci jen dokazují, že to není důvěryhodné.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Pozitivní je, že do 100. výročí zbývá ještě 10 let. Za tu dobu by se dalo vymyslet i něco zajímavého.
Klára Palmer (McCann)

Byliny promluvily! Žádné kreativní orgie se zde nekonají, je to vlastně takový klasický postup práce, ale hezky se na to kouká a po vizuální stránce tomu není co vytknout.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Přeci nevyměknem a nevymyslíme něco lepšího, než jen produktový demo. Ty kytky jsou fajn, ale claim k tomu naprosto nesedí.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Když ‚nevyměknem‘ , tak by podle toho měla vypadat i produktovka. Tohle je čajíček, kterym si kloktaj babičky. Nezachrání to ani ten drsnej hlas ve voiceoveru.
Ondřej Souček (Luftballon)

Neviem, čo bude tvrdých, pravých, nevymäknutých chlapov zaujímať menej. Či to, že ďalšia značka oslavuje ďalšie výročie, alebo herbár farebných byliniek, ktoré boli spracované s láskou a nehou.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tohle není žádné tajemství, ale 10 sekund klasické produktové nudy a 84 sekund tradičního korpotárního ‚dramatu‘.
Alena Oswaldová (Nestlé)

5. Levný býval Lidl, teď je to Billa 

Supermarkety Billa začnou od poloviny března zlevňovat celkem až tisíc položek v celém sortimentu. Výrobky budou označeny speciálním logem a akci doprovodí samostatná kampaň. Ta se postupně objeví ve všech reklamních formátech. Kromě podpory v médiích s důrazem na televizi a tisk se jednotlivé položky v týdenních vlnách představí ve zvláštním akčním letáku. Položky, kterých se kampaň týká, budou také označeny logem. Aktuální přehled nových cen zákazníci naleznou i na micro site www.billajelevna.cz, která byla tento týden spuštěna.

Ok, pochopil jsem, že Billa místo obchodu otevřela sanatorium. Pojďme se k tomu nevracet.
Martin Světlík (Mustard)

Agentura udělala to nejlepší se zadaním, co mohla. A to bylo řekněte nějak všem, že jsme zlevnili?
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Střih je lehce mimo rytmus a po chvíli se mi z té rapidmontáže začaly trochu rozjíždět oči, ale snaha o vybočení ze stereotypu i nasazení herců se cení. Proč ne.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Billa vždy levná, ta jejich reklama.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Ani bych to u sebe nečekal, ale já se u toho bavim. Dokonce (stydim se teda) si to v duchu zpívám. A šilhající holčička na konci je ten pověstný creative magnifier.
Ondřej Souček (Luftballon)

Mohol by som urobiť toľko stupídnych školáckych vtipov.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Bankovní spoty s duší!“ Česká spořitelna vítězí

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 10. týden 2017

  1. Young & Rubicam: Když ve vás někdo věří, dokážete víc (59 %)
    značka, klient: Česká spořitelna
  2. Fallon: Třída sama pro sebe (58 %)
    značka: Škoda Octavia, klient: Škoda Auto
  3. United Colours of Awards (56 %)
    značka: ADC Creative Awards, klient: Art Directors Club Czech Republic
  4. Ogilvy & Mather: Život (40 %)
    značka, klient: Allianz
  5. Made by Vaculik Vodka Amundsen: Etter Destillere! (29 %)
    značka: Amundsen Vodka, klient: Stock-Božkov Plzeň

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Místo Palečkových reálné příběhy

Českou spořitelnu po dvou letech opouštějí animovaní Palečkovi. Vystřídá je nový, vážnější koncept Když ve vás někdo věří, dokážete víc, který je postaven na příbězích klientů. Nová kampaň, pod kterou je podepsaná kreativní agentura Young & Rubicam, má emotivní formou představit Českou spořitelnu jako spolehlivou banku, která provází své klienty po celou dobu života. První spot je v televizi a v kinech od 6. března. Vypráví příběh dětského neurologa a terapeuta profesora Václava Vojty. Hlas vpravěče ve spotu o Vojtovi patří Jiřímu Dvořákovi, samotného profesora hraje Daniel Rous.

Osvěžující změna po době temna v zajetí skřítků. Krok správným směrem, krásný příběh, jasné sdělení, které se ale v příběhu trochu ztrácí. Headline funguje. Vadou na kráse je exekuce spotu (krátit, krátit, krátit!) a ušmudlaně patetický voiceover.
Jana Kubištová (Budvar)

Uf. Mám pocit, že kočka Půjčka cestou z bytu skočila na ovladač a zapnula omylem trailer na Schindlerův seznam 2.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Klaním se, tohle je pecka! Má to atmosféru i dotažené řemeslo, v rámci žánru až překvapivá trefa do černého. Dobrá práce.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jsem z toho trochu rozpačitej. Hrozně fandím autentickýmu přístupu, ale nemyslím si, že to bude fungovat nějak významně líp než Palečkovi. Zatím to vypadá spíš jako pěkná CSR kampaň s fakt přestřeleným rozpočtem.
Martin Svetlík (Mustard)

Dobře vy!!! Velká banka má nabízet velké příběhy. Posun od maňásků, kteří nic neznamenají, k reálným lidem, kteří mají co říct, mi přijde super. Zlatá šibenice za tento týden.
Ondřej Souček (Luftballon)

Páčili sa mi Palečkovi, páči sa mi aj návrat do seriózna. Hlavná message je ale tak abstraktná, že musí stáť na silných príbehoch, ktoré ju predajú. Ten výkopový za mňa funguje, teším sa na ďalšie.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Když ve vás někdo věří, dokážete víc je hezké motto, kéž by tak korespondovalo s realitou poskytováním služeb Spořky. Samotný příběh profesora Václava Vojty je hodně catchy a řadím do kategorie ‚žasnu nad tím, jak jsou někteří lidí superhustý‘, nicméně dokoukat 1:57 dlouhý video se mi stejně úplně nechtělo, takže je dobře, že je kreativa určena pro kino a televize. Celkově má kampaň potenciál, jsem zvědavá, jestli se chytne, já asi cílovka nejsem.
Aneta Benešová (Nestlé)

Bankovní spoty s duší! Dobrá práce a úžasné pro banku.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

2. Čím láká nová Škoda Octavia

Škoda Auto představuje poslední modernizaci svého nejprodávanějšího modelu Octavia ve třech patnáctisekundových spotech nazvaných Třída sama pro sebe. Tématy spotů jsou prostornost, výkon a bezpečnost.

Skvělý insight, žádné zbytečné řeči – simply clever!
Jana Kubištová (Budvar)

Je to krátký, takže to ani nezačne nudit. Tak proč by ne.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Zvedl bych stopáž a prohloubil příběh, místy to působí trochu zkratkovitě.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Exekuce se psem: minimální formát, maximální pointa – patnáctka jako z partesu. Zbylé dvě trochu volnější, ale ok. Koncept spíš podpůrnej než nosnej, ale taky se dá. Palec nahoru.
Martin Svetlík (Mustard)

Hmm, moc hezky vystavenej voiceover. Netlačí to na pilu a přitom prodává. Pěkný. Bronzová šibenice za tento týden.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tri dobré skratky s jasným napojením na produkt. Tu nie je moc čo vytknúť.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Já mám obecně dost ráda auta a reklamy na ně, líbí se mi délka, líbí se mi hudba, nápad mi nepřijde špatný, ale pobavila mě jen kreativa na ‚výkon‘. Čím to je? Od Škodovky bych čekala trošku víc.
Aneta Benešová (Nestlé)

Reklama není nejsilnější částí marketingového mixu Škody. Není to špatné – ale produkt a cena jsou vynikající, tohle jim ale neodpovídá.

Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

3. Kdo je kdo? Pomalovaní kreativci v kampani ADC

David Suda, Kateřina Kurťáková a Pavel Flégl pro ADC Creative Awards

David Suda, Kateřina Kurťáková a Pavel Flégl pro ADC Creative Awards

Pozvánku do elitního klubu a status „hlavy pomazané“, to slibuje těm, kdo přihlásí svoji práci a zvítězí, „náborová“ kampaň klubu ADC. Na vizuálech se střídají známí, v minulosti ocenění kreativci. Protagonisty kampaně líčil Make Up Institut Prague. Art direction a grafický design vymysleli Zuzana Kubisová, Martina Vojtěchová a Slávek Šváb, fotila Zuzana Böhnisch. Kameru a režii mají na svědomí Josef Jelínek a Giulio De Blasio.

V kampani účinkují kreativní ředitelé Radouane Hadj Moussa (DDB), Eda Kauba (Havas), Klára Palmer (McCann), David Suda (WMC Grey), Alan Záruba (TV Nova), Pavel Flégl (Bistro), Roman Čihalík (Nydrle), dále producent Tomáš Otradovec (Toaster Pictures), art directorky Hana Gemrotová (Y&R) a Kateřina Kurťáková, fotograf Pavel Hejný, Tomáš Veselý (Senior Art Director agentury Kaspen Jung von Matt) a Giulio De Blasio, režisér a majitel agentury Mustard.

Sympatické, bavím se!
Jana Kubištová (Budvar)

Napsat sem něco špatnýho, automaticky si to poděláte asi u stoosumdesátipětipadesáti kreativců v zemi. Tak jen napíšu, že je to zlatý. A nemusim ani lhát.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Noc, kdy vám nabídli DMT z pozlacené dýmky před Blue Lightem. Ten font by už měl každopádně někdo zakázat.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nevidím tam příběh ani názor. Jen natřený lidi a tři vtipný hlášky. Ale neberte mě špatně, dělat reklamu na ceny za reklamu je nejhorší džob na světě a rozhodně bych to neuměl líp.
Martin Svetlík (Mustard)

Kdybych byl Edou Kaubou, tak bych se ptal: ‚Proč zrovna já mam mít tu hubu bronzovou, když mám doma takovej zlatejch sošek, že by se s nima dal vydláždit Václavák?‘ Ale mimo to je tohle nejlepší kampaň na Louskáčky, kterou pamatuju. Dostáváte Stříbrnou šibenici za tento týden.
Ondřej Souček (Luftballon)

Ani jeden full frontal? Tak snáď o rok. Môj. Zo zlata. Pardon.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Nápaditý, vtipný a přitom tak jednoduchý. Mě by nahecovali.
Aneta Benešová (Nestlé)

Trochu legrace? Působivé a jedinečné vizuálně? Zneklidňující náhled do podstaty narcisismu? Opravdu se mi to nelíbí, což znamená, že je to ideální pro zamýšlené publikum. Dobrá práce!

Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

4. Hlídat si váhu se u Allianz vyplatí

Nová kampaň a také nové životní pojištění od Allianz nese název Život. Zatímco loni vypočítávala Allianz cenu povinného ručení podle najetých kilometrů, letos u životního pojištění zohledňuje zdravotní profil klienta, do něhož se promítají i věci jako kouření či nadváha. Připravena je nejen varianta krátkých i delších spotů, které poběží v ČT a Prima Group během března a dubna, ale například také vizuály s podlahovou grafikou ve vybraných prodejnách Albert. Kreativu kampaně v Ogilvy & Mather zajistili Tomáš Belko, Daniel Kupr a Martina Maňasová, režii mají má na svědomí Martin Přikryl a Michal Nohejl (MODS) a produkce se ujal Filmservice.

Myšlenka dobrá, exekuce matoucí. Spoty strhnou pozornost od sdělení k zamyšlení – cože?! Šanci má ten, kdo zhlédne outdoor (ovšem kdo zhlédne jen outdoor, patrně zůstane zmaten navždy).
Jana Kubištová (Budvar)

Pro nás natvrdlý by to chtělo by vysvětlit, co tím chtěl klient říci. A ideálně ještě v tom spotu, ne až na nějaký rohožce před sámoškou. A to se tomu chlupáčovi s huňáčem pořád nějak nedaří.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jakmile někdo začne evangelizovat značku skrze přímou řeč (svého času v tom přímo excelovalo RWE), je konec. Tedy děkuji, vystačím si se sponzorákem s cukřenkou.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Zakázal bych v reklamě rozhovor ‚Ty ještě nemáš produkt XY?‘, kterej se podle mě ve skutečným světě ještě nikdy nikde nestal. Proto ty sponzoráky taky fungujou mnohem líp – nemluví se v nich.
Martin Svetlík (Mustard)

V těhle spotech se vcelku věrně podařilo zachytit práci finančních poradců tzv. šmejdů. Je jim jedno, jestli přesvědčej důchodce nebo mentálně zaostalého člověka. Hlavně prodat. V šatně, v cukrárně. Kdekoliv. Kromě toho to jde, dle mého názoru, mimo cílovku.
Ondřej Souček (Luftballon)

V tomto prípade mám asi problém skôr s produktom, než s reklamou. Ako dokážem, že nefajčím? A ako to vysvetlím môjmu pupku?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tohle mě pobavilo, akorát si říkám – začnou teď tučíci hromadně hubnout, aby mohli mít výhodnější životko?
Aneta Benešová (Nestlé)

Tohle bude fungovat, přináší jednoduchý humor a povědomí o značce, i když je to cynické a kopíruje to mobilní operátory.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

5. Opět destilujeme, sází Amundsen na jistotu?

Aktuální spot propagující Amundsen vodku opět zastřešuje známé heslo Etter destillere! Tentokrát destilujeme s partou přátel na horské chatě. Kampaň dostala na starost agentura Made by Vaculik Praha. Vše se točí kolem stále křišťálově čisté vodky, reklama zase staví na destilování. Nebo ne tak zcela?

Zkuste udělat něco podobnýho, jako byla ta minulá reklama na etter destillere, to měli lidi rádi. Tak to zkusili. A je to bohužel jenom podobný.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Roztomilé, decentní, skandinávsky přívětivé. Ploché, ale neurazí.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

A pak to natočíme znovu. Dobře, a pak? No, pak to natočíme znovu. A pak? Pak to natočíme znovu. A pak? Pak? Pak… to natočíme znovu. Jen teda hůř.
Martin Svetlík (Mustard)

Nejvíc mě zaujaly ty naklíčovaný Himaláje v pozadí. A propos. Úplně vidim, co s těma severskejma teenagerama to pití panáků v horký vířivce udělá. Za dvacet minut úplný ‚kantáre‘ čili ‚mayhem‘ jako kráva.
Ondřej Souček (Luftballon)

Je to trošku prerušovaná súlož s neuspokojivým vyvrcholením, ale cením spôsob, akým sa autori vysporiadali s tým, že destilovať sa nedá donekonečna.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Etter destillere! Jo, na budování awareness je potřeba udržovat kontinuální komunikaci, ale není to už trošku nuda?
Aneta Benešová (Nestlé)

Konzistentní. Jednoduché. Funkční. Nudné. #consumerisstupid
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Nic moc burgery, ale memy McDonald’s topka“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 11. týden 2017

  1. DDB: 2forU (48 %)
    značka, klient: McDonald’s
  2. Oliver: Neomezený internet na doma na 99 % adres (39 %)
    značka: O2, klient: O2 Czech Republic
  3. Elite Solutions: Pojištění nejen pro hokejisty (30 %)
    značka, klient: Generali
  4. Friendly: Fidorky, rivalky! (25 %)
    značka: Fidorka klient: Mondelez Czech Republic
  5. Loosers: Marco (22 %)
    značka: Margot, klient: Nestlé

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

 1. Trendy meme od McDonald’s

McDonald's v nové kampani reaguje na virálně šířené memy

McDonald’s v nové kampani reaguje na virálně šířené memy

McDonald’s chce s příchodem jara udělat svým zákazníkům radost. Změnil výhodnou nabídku Snack It 2 Easy na 2forU, na její propagaci vznikla stejnojmenná kampaň ve stylu virálních memů. Kreativa pochází od agentury DDB, kampaň vedla Dominika Nechvílová. Printy byly během března umístěné například v prostředcích městské hromadné dopravy a kampaň včetně soutěže probíhá také na Facebooku. Na Youtube jsou pak k vidění čtyři krátké spoty.

Můžete se pohoršovat, že vám nadnárodní korporace krade možnost intelektuální afirmace v podobě používání anti-establishment memů, ale dělá to skvěle. Učebnice nejen printu, ale celýho liberálního post-kapitalismu.
Martin Svetlík (Mustard)

Na tohle bacha – mlaďoši a geekové obecně nemají příliš v lásce, když někdo znásilňuje jejich spontánní a nenucené memes. Vizuál nicméně příjemnej.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nooo… co to vlastně …? Moc nechápu.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Takhle meme nene.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jdu se na to zeptat synovce. ‚Je to cool, vole?‘ ‚Tos dělal ty, že jo!?‘ odpoví. ‚Proč myslíš?‘ ptám se. ‚Jakože to dělal někdo, kdo neví, která bije.‘ ‚Jakože někdo starej?‘ ‚Tak,‘ ukončí to. Pohled cílovky, sorry. Ale přesto: Zlatá gilotina za tento týden.
Ondřej Souček (Luftballon)

Blbé je, že v tomhle pokusu o memíčko není na konci překvapivá pointa, jak je tomu v Ortel Memes, které se to snaží kopírovat. Autoři viděli málo Ortel Memes. Mekáč za pět, sednout!
Marek Prchal

Pražská kaviareň (resp. hospůdka) sa môže za túto krádež intelektuálneho vlastníctva ošívať a urážať, koľko chce, ale takto sa to predsa robí! Na každej konferencii počujeme hlášky o tom, aké dôležité je rýchlo reagovať na trendy, ale keď to niekto urobí, hejtujeme ho. Za mňa dobrá práca, i keď videá, čo z toho vznikli pre digitál, pôsobia odpudivo.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Sice nic moc hamburgery, ale ty reklamy na ně jsou čím dál lepší. Za mě topka.
Milan Černík (Nestlé)

I like it, pretože to je cool a simple a trefné pre mainstream, na ktorý to cieli. Môžem kombinovať i colu s hranolkami, please?
Zuzana Kubisová

2. Chytrá síť je superhrdinkou

Telekomunikační operátor O2 přichází s novým reklamním konceptem k aktuální nabídce Neomezený Internet na doma na 99 % adres. V kampani poprvé představuje Chytrou síť jako konkrétní bytost. Odstartuje tak dlouhodobý koncept, který bude postupně rozvíjet. Kampaň byla spuštěna 11. března, objeví se v tisku, onlinu, outdooru, na prodejnách i v televizi. Hlavní čtyřicetivteřinový spot doplní jeden desetivteřinový zaměřený na online ověření dostupnosti internetu bez ohledu na použitou technologii.

„V aktuální kampani chceme Chytrou síť a její technologické možnosti ještě více přiblížit k lidem a proto ji představujeme jako bytost se zvláštními schopnostmi, které budeme postupně odhalovat,“ popisuje Richard Siebenstich, ředitel marketingové komunikace O2. Kreativní koncept opět připravila interní agentura Oliver.

Temná sci-fi vize Prahy – Horních Měcholup. Exekučně je to o čtyři třídy nejlepší věc, ale když máte takhle přestřelenou premisu, tak to podle mě nejde v exekuci zachránit. Nicméně, za dva týdny bude v kině Ghost in the shell, tak možná se to ještě zlomí nějakým cross-promem.
Martin Svetlík (Mustard)

Mě se to líbí. A rozhodně to není jenom tím, že si nevybavím snad jedinou dobrou reklamu na 02… jde o ten syrový filmový nádech. Takhle nějak by vypadala Válka světů s dobrým tarifem!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Dali si fakt záležet a výsledkem je velmi pěkný film. Možná trošku sci-fi? Mně se to líbí.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Proč bych sakra měl kvůli internetu opouštět co mám rád? Ale jakou radu byste chtěli od paní v neoprenu, která si myslí, že je chytrá síť…
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

O2 si jede svou lajnu. O Vánocích to kvůli Chytré síti odnesla babička a teď rovnou celý domov. Musím přiznat, že dojem katastrofy je ve spotu ztvárněn velice dobře. Připomíná mi to záběry z Fukušimy, odkud ale lidé prchali kvůli radioaktivnímu spadu. Trochu podezřívám autory kampaní pro O2, že nás na konci bude čekat dokument o stavu současného světa, jinou motivaci si totiž nedokážu představit.
Ondřej Souček (Luftballon)

O2 v hraných spotech zatím nenašlo svou polohu, jediné, co jí jde, jsou produktové. Značka a její nastavení zřejmě znemožňuje hrát cokoliv emotivního.
Marek Prchal

S internetom od O2 som si užil pár záchvatov, ten sexy imidž nutne potrebuje. Osloví ale leukemická androidka aj niekoho iného ako nerdov, ktorí trávia víkendy opakovaným sledovaním Battlestar Galactica?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Co když reklama může být lepší než samotný produkt? Hezké obrázky, skvělá produkce, ale nejsem si jistý koho to předsvědčí alespoň k tomu uvažovat nad Chytrou sítí.
Milan Černík (Nestlé)

Dobre odvedená produkcia. Je to O2. Srdce mi to síce netrhá, ale ani nevadí.
Zuzana Kubisová

3. Play-off bez rizika

Jakožto hlavní partner Extraligy ledního hokeje natočila pojišťovna Generali několik krátkých spotů s hokejovou tematikou, které poběží před přenosy play-off. Kampaň propaguje různé druhy pojištění a na svědomí ji má agentura Elite Solutions.

Asi nebyl budget na dobrou exekuci, ale ty paralely tam jsou a aspoň chápu message. Což taky není samozřejmost.
Martin Svetlík (Mustard)

Snaha byla, avšak oni nám pánové hokejisti neumí hrát! A ten ochotnický rozhodčí… to si toho nikdo nevšiml už při castingu? Střih se nám tu nějak zapomněl na střídačce. Škoda.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

I na standard reklam na finanční služby je tato exekuce velmi slabá.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Pustil jsem si to snad pětkrát a pokaždý to bylo stejně mimo. Tou zvěří myslej toho rozhodčího s tím jalovým výrazem?
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jó, v roce 2001 by to byly pěkný kousky, který by si kreativec mohl dát bez obav do porfólka. Ale teď? Uprostřed digitální bouře, z níž na reklamní planetu tryskaj rozžhavené gejzíry neotřelých nápadů? Nevim, nevim.
Ondřej Souček (Luftballon)

U skupinového úrazového poistenia som si poprskal monitor. Pobavilo ma to tak veľmi, až sa o seba bojím. Fakt to u mňa tento týždeň vyhrala reklama na poistenie?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Takže zase hokej. Za mě laciný, prostě další z řady snadno zapomenutelných reklam. Už teď nevím, na co to bylo.
Milan Černík (Nestlé)

Neurazí, verím že cieľovku i pobaví. Fajn copywriting. Trochu škoda tej 90kovej exekúcie.
Zuzana Kubisová

4. Souboj příchutí

V březnu spustil Mondelez novou celoroční komunikační podporu pro svou klíčovou lokální značku Fidorka. Letošní kampaň bude o rivalitě mezi jednotlivými příchutěmi, které si budou navzájem provádět různé rošťárny. Fidorky ožívají formou animovaných postaviček. Kampaň poběží v televizi a na sociálních sítích, především na Facebooku, Youtube a Instagramu. „Každé Fidorce jsme dali vlastní hlas, některé ženský, jiné mužský, zároveň má každá z nich svůj specifický charakter, jedna je velmi sebevědomá, druhá příliš důvěřivá, třetí trochu ironická a další je rozená šprýmařka,“ říká Alena Kratochvílová, manažerka značky Fidorka.

„V prvním animovaném videu se představuje všech pět základních příchutí, které se snaží upoutat zákazníky a přesvědčit je, že právě ta jejich příchuť je nejlepší. Na speciální microsite  www.vykutalenarostarna.cz probíhá hlasování o nejlepší z nich,“ říká Petr Bína, creative partner Friendly, jež kampaň vytvořila.

Udělat kampaň proti zrušení jedný z příchutí je docela odvážný a zajímalo by mě, jak to dopadne. To by ale exekuce musela udržet pozornost dýl než půl vteřiny. Což skutečně nehrozí.
Martin Svetlík (Mustard)

Clipart s příchutí fotobanky. S takovýmhle prachbídným výtvarnem díru do světa neuděláte.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tak tady se klient neobtěžoval vytvořit reklamu, ve které by odvinul nějaký příběh nebo předal nějakou kreativní myšlenku. Ale o to by mu tedy jít mělo!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Rád bych sem něco napsal, ale tak mně to nalákalo, že zrovna hlasuju pro svojí nejoblíbenější Fidorku. Kecám. Spíš než vykutálená rošťárna je to zakutálená trapárna.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Já myslím, že čekanky a snažilky z webu modrykonik.cz se nad tím možná potutelně pochichtávají (nic proti vám holky), ale já mám asi jiný smysl pro humor. Pamatujete na tu reklamu, v níž holčička hodila svého plyšáka na auto, aby se spustily airbagy a ona mohla ukrást překvapené spolujezdkyni Fidorku? Přimlouval bych se k návratu k takovým reklamám.
Ondřej Souček (Luftballon)

Postaviť kampaň na tom, že značka zruší jeden z produktov, si môžu dovoliť len brandy, na ktorých niekomu skutočne záleží. Mne je úplne ukradnuté, ktorá príchuť to neprežije! Fidorka by potrebovala trochu učesať a nastaviť dlhodobú komunikáciu, mám pocit, že každá kampaň je úplne iná a strieľa skoro naslepo.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Je to sice konkurence, ale Fidorka je můj lovebrand. Mě to sedí a vyvolavá ty správné asociace k trial.
Milan Černík (Nestlé)

Nerozumiem, prečo by som ako spotrebiteľ a fanúšik produktu mala hlasovať o jeho vyradení z provozu. Tým mi chce Fidorka naznačiť, že tu je nejaký byznys problém? Zvláštna stratégia. Samotná exekúcia tiež nie je úplne „vykutálená“ a ani chutná.
Zuzana Kubisová

5. Pohoda v Karibiku

V lednu vyhráli u Nestlé tendr, nyní přichází agentura Loosers s první kampaní pro značku Margot, zaměřenou na Česko a Slovensko. Agentura připravila širokou obsahovou strategii, kreativní řešení a ve vlastní produkci natočila sérii online videí a vytvořila velký počet příspěvků pro online a sociální sítě. Kampaň bude na YouTube, na Facebooku a na největších videoserverech v Česku a na Slovensku.

Hrdinou kampaně bude pro tento rok exoticky vyhlížející Marco. „Marco je v nadsázce takový náš ‘happiness manažer’. Ovšem s tím rozdílem, že funguje nejen pro firmy, ale pro všechny Čechy a Slováky. Jeho cílem je ukázat jim, že i když žijí v hektické evropské civilizaci, měli by si uchovávat optimistický bezstarostný náhled na život,“ popisuje brand manažerka Zuzana Charvátová.

My v Nestlé se rozhodnout postavit kampaň na rasová stereotyp. Příště my udělat humorná aktivace na malá prodejna s Vietnamec Vojta. Fail týden.
Martin Svetlík (Mustard)

Nápad tu je, tedy že si hrají pečlivě a obezřetně s hlavním charakterem.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Legračně mluvící černoch není legrační. A ty ohraný dvojsmysly už tuplem ne.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Vskutku nebezpečnej materiál. Tyto spoty dokážou vyvolat velice politicky nekorektní reakce i v těch nejintelektuálnějších členech Pražské kavárny. Už chybí jenom Eva Vejmělková a byla by z toho Fontána pro Zuzanu 4.
Ondřej Souček (Luftballon)

Poměrně zdařilé, dal bych větší saturaci (sytost barev), tak minimálně o 20 %. Trošku mě irituje, že v packshotu jsou tři druhy Margotek, připadá mi to, že ten minipříběh by měl být pointovaný jen jednou z nich.
Marek Prchal

Lidl odvaha, Margot taky! Barevná tvář, neumět mluvit. Chodící stereotyp, zábava! Nápad ne, proč. Raději vtip o síti, vidět tisíckrát, smát pokaždé!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Nemôžem si pomocť, ale nejak to tomu Marcovi nežeriem, že je všetko vpohode. Pôsobí na mňa dojmom animátora od bazénu, plateného za to, aby ma nalákal na nejakú hotelovú atrakciu. Žiadna atrakcia, aby som dostala chuť na Margotku, sa ale nekoná.
Zuzana Kubisová

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Průřez historií po 175.“ Přesto je Pilsner první

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 12. týden 2017

  1. Triad Advertising: Ten pravý originál už 175 let (43 %)
    značka: Pilsner Urquell, klient: Plzeňský prazdroj
  2. Triad Advertising: Vydej se s Excelentem po vlastní ose (32 %)
    značka: Excelent, klient: Plzeňský prazdroj
  3. Kaspen/Jung von Matt: Seznamte se s panem Hansem Peterem Spakem (32 %)
    značka, klient: Spak
  4. AdHackers: To si zamiluješ! (31 %)
    značka: Bohemia Chips, klient: Intersnack
  5. McCann: Zamiřte dál, zamiřte výš (22 %)
    značka: Baťa Insolia, klient: Baťa

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Výlet do minulosti s plzní v ruce

Značka piva Pilsner Urquell spustila 15. března v televizi novou kampaň. Jedná se o minutový reklamní spot, jehož tématem je 175. výročí od okamžiku, kdy Josef Groll uvařil první várku plzeňského ležáku. Diváci se ocitají v hospodě, která se stává dějištěm zásadních okamžiků Česka. Průvodcem je nejen výčepní ale také plzeňský ležák. „Chceme připomenout, že originál Pilsner Urquell v nezměněné podobě provázel Čechy ve chvílích beznaděje i během euforických vítězství,“ říká Luděk Baumruk, marketingový manažer značky Pilsner Urquell. Tvůrci kampaně zároveň připomínají, že na pivo u nás odjakživa chodili obyčejní lidé, prezidenti i světoví šampióni.

Spot natočil režisér Eric Hillenbrand. Kreativu zajistila agentura Triad Advertising v produkci Savage, postprodukci si vzala na starost R.U.R. Postproduction. Hudební doprovod obstaral skladatel Vladimír Martinka. Reklama bude na obrazovkách až do letošního října , kdy oslavy výročí Pilsner Urquell vyvrcholí. Kampaň bude probíhat i na webu, sociálních sítích značky a v hospodách.

Standardizované kreativní řešení ‚tradiční produkt vás provází historií‘, naposledy to dělala Česká spořitelna tuším loni. Exekuce mě neuráží – až na ten zbytečně doslovnej a navíc špatně zahranej voiceover. Bez něj by to fungovalo asi líp, viz dodneška nepřekonaná Becherovka – odkaz na video.
Martin Svetlík (Mustard)

Plzeňské déjà vu aneb průřez historií po sto sedmdesáté páté. Co se jednou vybodnout na tradici a zkusit být trochu originálnější?
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Těžká nostalgie v tradičních historizujících mantinelech přední české pivní značky. Hezké, ale ukecané – z generického voiceoveru jsem si odnesl nesourodou slovní kaši patetických frází.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tradícia a udieranie na vlasteneckú notu sú úplne na brand a určite to bude celé skvele fungovať. Lenže… možno chcem od reklamy veľa, ale bolo by fajn, ak by tu Česi nepôsobili tak pasívne. Dejiny sa im dejú za oknami, zatiaľ čo popíjajú pivko. Človek má skoro dojem, že by dejiny plynuli rýchlejšie, ak by stále nad tým pivkom nevysedávali! Možno by bolo fajn, ak by dlhoveká značka, čo dejiny prežila, len nepopisovala, ale celú svoju skúsenosť pretavila v niečo aktuálne. Neviem si totiž predstaviť silnejší brand, ktorý by v Česku varoval pred opakovaním dejín! Ale chápem, že by to nepredávalo. To sú len moje malé, kaviarenské sny.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Musí bejt opravdu únavný pořád vymejšlet další a další variace na stejný téma. Mně už ta glorifikace český historie začíná nudit. Nemohl by se Pilsner začít dívat do budoucnosti? Anebo alespoň do přítomnosti. A propós. Ten výčepák zase mluví jak kniha. Taky ty synchrony a asynchrony by mohly bejt líp pořešený.
Ondřej Souček (Luftballon)

Je to hezky nabarvený, jsou tam fajn kostýmy a vlastně i casting. Ale nějak tomu chybí jakýkoliv emoce. Nevím.
Richard Axell (Outbreak)

2. Excelent poprvé v televizi

S reklamou do televize přichází také značka Excelent a to vůbec poprvé. Je pod ní rovněž podepsaná agentura Triad Advertising. Spot rozvíjí myšlenku webu excelentmag.cz, kterou Triad už dva roky spravuje. Chce mladým lidem dodávat kuráž dělat věci po svém. Provokovat je a vyzývat je, aby vyrazili „po svý ose“. Televizní reklamu doplňuje zároveň dlouhodobá digitální kampaň.

„Cílem spotu je mladé lidi motivovat, aby se realizovali, v čemkoli a jakkoli. Snažili jsme se o nedirektivní podání, abychom nemluvili jen k úzké skupině,“ uvedl Martin Mareš, kreativní ředitel Triadu. „Spot nestaví na známých osobnostech. Je dílem reálných lidí, kteří svůj směr už našli. Tomáš Vintr je profi skater. Potkáte ho jezdit na Plechárně nebo Stalinu stejně jako režiséra Davida Chvátala. Třeba text psal Šimon Ondruš, který píše na ulici nebo festivalech básně na počkání,“ doplnil Mareš.

Excelentmag.cz je super on-brand čtení o skutečně aspirativních lidech. Potud klobouk dolů. A pak to překlopíte do třicítky a zbyde vám tam… kluk co jezdí na skejtu na Stalinovi? Come on. Do toho úplně plochá hudba, střih i copy. Excelent mám rád, ale tohle mě fakt mrzí.
Martin Svetlík (Mustard)

Vstaneš a půjdeš po svý ose – to jako až mně nalitýho nechaj jít cajti na dálnici po čáře? Spot má za cíl provokovat mladé – já už mladej nejsem, ale provokuje mě to taky – svým rádoby cool pojetím.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Tohle jsou takové oživlé obrazy. Proč je to, včetně hudby, tak strašně hodný a pozitivní? Mohly to být Kmeny, ale je to Starobrno. Jo, to s tím spotem z Brna.
Marek Prchal

Hezký obrázek, má to švih. Komunikace Excelentu je dlouhodobě konzistentní, což oceňuji. Možná je to trochu modelingově přechlazené, ale takové už ‚bezstrýcové‘ pivo bývá:)
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Je to krásne natočené a vypiplané, chápem náväznosť na predošlé aktivity, ale aj keď vidím pivo v každom zábere, vôbec to nepôsobí ako reklama na pivo. Viem, že je to zámer, ale nie je to už pre brand trochu nebezpečné?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jaggemeister je o dva chlupy lepší. A kdo z vás říká ‚jít po vlastní ose’? Myslim, že tohle musí být exekučně nějak podpořeno. Jinak to vypadá, že ‚Jít vlastní cestou‘ bylo obsazený a tohle je jediná náhradní varianta, která byla volná.
Ondřej Souček (Luftballon)

Nevěřim. Ani. Slovo. Zlatej McCann. Hlavní hrdina – junák k neudolání mi vyloženě vadí.
Richard Axell (Outbreak)

3. Návrat legendy 90. let

Čtvrt století uběhlo od chvíle, kdy Spak přišel s dnes již zlidovělým sloganem „Spak má šmak“. Nyní přichází firma novým spotem, v němž chce zdůraznit skutečnost, že za ní stojí konkrétní majitel. Zakladatel firmy Hans Peter Spak hraje v reklamě sám sebe. Kampaň vymyslela agentura Kaspen/Jung von Matt a má za cíl oslovit mladší skupinu spotřebitelů. Hans Peter Spak byl prvním porevolučním zahraničním investorem v Československu a zároveň jeden z prvních inzerentů, jeho reklamy si lidé pamatují dodnes.  

„Ne každý ví, co Spak vlastně znamená. Nejsme korporace, za naší firmou stojí člověk z masa a kostí, což nás odlišuje od konkurence,“ říká Tomáš Froyda stojící v čele české filiálky Spaku. Produkci nového spotu zajistila Bistro Films, režii se ujal James Pilkington. Nákup mediálního prostoru zajišťuje PHD, na PR má Spak agenturu Doblogoo.

Nosnej příběh otce zakladatele, nevěděl jsem a zaujalo mě to. Akorát když z něj uděláte takovouhle parodii, tak se trošku střílíte do vlastní nohy. Když už něčemu věříte, chce to postavit se za to vážně. Jinak to nepla.
Martin Svetlík (Mustard)

Některý ty prostřihy mohly bejt líp načasovaný a srozumitelnější, jinak je to celkem normál. Neurazí, nenadchne. Ze starýho Špaka šlo vymáčknout víc.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Super, smyčce z levného synťáku, to miluju. Uklidňuje mě to. Je super, že se vrací ‚Spak má šmak‘, to taky miluju. Jinak tam není nic. Nula.
Marek Prchal

Obskurní. Strnulé. Potrhlé. Pokus o figurální avantgardu, který se zadrhl kdesi na půli cesty.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nadsázkou tu je dobre nakročené k vytvoreniu malého českého plukovníka Sandersa. Ešte by to chcelo omladiť aj vzhľad produktu, aby nevyzeral ako úplná shitka.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Guru České reklamy Jiří Mikeš vymyslel svého času ‚Spak má šmak‘ a dostal za to ‚příspěvek na polívku‘ 1500 Kč. Po dvaceti letech se tento claim stále objevuje v komunikaci a firma z něho těží. Myslim, že by bylo fér, aby Spak odměnil Jířího Mikeše něčím hodnotným, samozřejmě ne několika lahvičkami kečupu či vlaječkami. Poznámka k televiznímu spotu: ‚WTF?‘
Ondřej Souček (Luftballon)

Na český poměry fajn spot. Určitě by mu slušela ještě o kousek větší stylizace, kvůli které si nejspíš vybrali právě Jamese Pilkingtona. Print co byl u článku na msm je žalostně nudnej, ale třeba se to ještě rozjede. Kvůli němu to je prostě průměr.
Richard Axell (Outbreak)

4. Československá láska

Po vyhraném tendru výrobce Intersnack vytvořila agentura AdHackers Jana Řeháka kampaň pro brambůrky Bohemia (Slovakia) Chips a to jak v Česku, tak na Slovensku. Vznikly dva komplementární půlminutové spoty, jejichž ústředním motivem je láska. Hlavní role ztvárnili Jiří Mádl a Kristína Svarinská. V televizi je reklama k vidění od 20. března.

Hned jsem si vzpomněl na velmi podobnou Kofolu z roku 2008. Gratulace do Intersnacku, jste jen 9 let pozadu za trhem.
Martin Svetlík (Mustard)

Při prvním zhlídnutí jsem se soustředil na to, že Mádl má buď příušnice nebo ho poštípaly vosy, takže mně unikl smysl spotu. Při druhym zhlídnutí jsem zjistil, že žádnej smysl nemá.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Skvělé, zase se někdo pokusil o tzv. ‚české léto‘. Příroda, přebarvený obraz, pohoda, seno, láska. Za mě je to málo bramborové. Co umí Kofola – Střelnice v každém záběru, to se tady stěží nasbírá. Spíš to zůstalo ve skriptu. Nic, nula.
Marek Prchal

Bohemia Chips mám rád. Jirku Mádla mám rád. Ale dohromady to moc nezafungovalo – je to prostě jen další vypitvořená ‚řempo‘ verze jihočeské idyly.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Slovné popichovanie medzi Slovenou a českou hviezdou vo výpredaji by fungovalo lepšie, ak by fungovalo na základnej, sémantickej úrovni. Keďže ale nefunguje a celé je to umelé a nesympatické, neostáva mi nič iné, len si ďalej po kvapkách liať savo do uší.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Červený traktůrek se posunuje správným směrem. Příjemnej spot a Mádl hraje dobře. Kromě závěrečného záběru na chips překrývající slunce je to docela ‚klišé free‘. A můj vítěz týdenního hodnocení.
Ondřej Souček (Luftballon)

Baví mě jak si to na nic nehraje. Je to sázka na jistotu – klasická masovka. Takže to starší lidi určitě osloví a to nemyslím nijak zle, určitě je to záměr. Jako člověk z oboru si samzřejmě říkám, že je škoda jak, konzervativní reklama to je.
Richard Axell (Outbreak)

5. Jarní procházka

Obuvnická firma Baťa aktuálně přichází do televize s krátkým, 20 sekundovým spotem. Představuje vlastní značku Baťa Insolia, kterou Baťa uvádí na trh novou technologi pohodlné obuvi. Jedná se o globální kampaň, jež byla lokalizována pro ČR. Kreativa pochází od agentury McCann a reklama byla natočena v Praze.

Dvacetivteřinové produktové demo na červené lodičky. Emoce slabý, branding slabej, sdělení slabý. A navrch opět nezvládnutá režie voiceoveru. Meh.
Martin Svetlík (Mustard)

‚Dopřejte si pohodlnější chůzi po delší dobu a získejte pocit větší výšky.‘ No, já nevim, spíš bych řek, že níž už klesnout nešlo.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Je to kožené, což na rozdíl od bot nevidím jako přednost. Záběr na prodavače mi kdovíproč evokoval Úsvit mrtvých.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Vysvetlí mi niekto prosím, čo je to tá Insolia? A prečo tá pani celú dobu tak divne heká? A prečo by sa logo Bati dalo vymeniť za akékoľvek iné logo a stále by to fungovalo rovnako?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Typická kleptomanka. Ta by štípla i jarmilky. A výmluvu si najde každej. Ale jasně, mezinárodní koncept Tak dobrá bota, že za ní zapomeneš zaplatit“ je celosvětově pochopitelný a vlastně velice odvážný. Pro diváka znalého pražských reálií je nejzajímavější cesta hlavní hrdinky. Z Příkopů se přes Nekázanku dostává až do levého pruhu rozestavěného Pražského okruhu, kde je konečně dostižena skupinou prodavačů. Nějakých 15 kilometrů od prodejny. Z tohoto pohledu to nemá chybu.
Ondřej Souček (Luftballon)

Viewing all 383 articles
Browse latest View live