Quantcast
Channel: Reklamní katovna - Médiář
Viewing all 383 articles
Browse latest View live

„Čistý, až spartánský print.“ Cointreau může slavit

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 13. týden 2017

  1. McCann: Nevýslovně luxusní (53 %)
    značka: Cointreau, klient: Rémy Cointreau
  2. McCann: Od roku 1816 (44 %)
    značka: Bornier, klient: Al-Namura
  3. OgilvyOne: Proaktivní projekt Automat (35 %)
    značka, klient: Drop In
  4. Loosers: Pro Plan Optidigest: Stačí změna! (29 %)
    značka: Purina Pro Plan, klient: Nestlé
  5. OgilvyOne: České ženy jsou krásné, ví Tereza Maxová (23 %)
    značka: Astrid, klient: Sarantis Česká Republika

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Luxus, který nejde vyslovit (53 %)

Kampaň na pomerančový likér Cointreau

Kampaň na pomerančový likér Cointreau

 

Kampaň na pomerančový likér Cointreau

Kampaň na pomerančový likér Cointreau

 

Kampaň na pomerančový likér Cointreau

Kampaň na pomerančový likér Cointreau

Agentura McCann Prague se nově stará o komunikaci značek z portfolia Rémy Cointreau, výrobce a distributora alkoholu. Jako první spatřila světlo světa kampaň pro pomerančový likér Cointreau. Kampaň začala plakáty, jejichž sdělení staví na skutečnosti, že Češi neumí název likéru správně vyslovit, postupně se bude rozšiřovat i na další komunikační kanály.

Textovej inzerát, kterej není vycucanej z paty, to se jen tak nevidí. Jen ten font mně k tomu úplně nesedí, jinak cajkonoš.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Úplně si představuju Dona Drapera, jak tyhle printy prezentuje užaslým klientům. Jinými slovy. Klasika, která neomrzí. Pro mě vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Asi nie som dosť dobrý na to, aby som docenil takto vysokú vec. Cítim sa u toho ako negramot! Skúste ma zasiahnuť o desať rokov a dvesto článkov na Firstclass.cz neskôr.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Zajímavá reklama vybočující z řady, jednoduché čisté provedení, líbí se mi.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Čisté, až spartánské.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jasný zadání, zajímavá idea, čistý zpracování, dobrej tagline. Naprosto funkční print a jasnej vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

2. Hořčice zapsaná v dějinách (44 %)

Napoleon Bonaparte se skvrnou od Bornier

Napoleon Bonaparte se skvrnou od Bornier

 

Ludwig van Beethoven se skvrnou od Bornier

Ludwig van Beethoven se skvrnou od Bornier

Výrobce dijonských hořčic Bornier spustil svou první imageovou kampaň v Česku. Kromě svého francouzského původu v ní komunikuje také dvousetletou historii, která se píše od roku 1816. Kampaň společně připravil výhradní distributor značky pro Česko, firma Al-Namura, s agenturou McCann Prague. Hlavním motivem minimalistických vizuálů je stopa, kterou zanechala hořčice Bornier v dějinách i na konkrétních historických osobnostech (vojevůdce Napoleon Bonaparte, skladatele Ludwig van Beethoven). Komunikace běží postupně indoor i outdoor a v tisku.

Já snad budu dneska i chválit, to se nepoznávám. Sice je to spíš soutěžní kousek, ale třeba si ho nakonec někdo přilípne i na zeď ve večerce.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Chvála bohu, že print ještě nezemřel. I když na rozdíl od Cointreau je tohle pouze odvárek. Nemá v sobě žádný insight, a proto zůstává na úrovní školního cvičení. Shortlist Golden Drum 2005.
Ondřej Souček (Luftballon)

‘Kreatívny koncept: alternujeme históriu za použitia nášho produktu, pokus č. 21 347.‘ Čo sa ušetrilo na grafikovi, strčilo sa do licencií. Lepšie by ale pôsobili nýmandi s výraznejšou škvrnou a produktom, ktorý by nebol strčený do rohu bez ladu a skladu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Vtipná, má jasné vyznění přinutila mě se znovu podívat na obrázky a pobavila, odvážný klient, že do toho šel.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Téma mi přijde stejně subtilní jako ten cákanec. Možná trochu přitlačit?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Důkaz, jak velkej je rozdíl mezi minimalistickou art direkcí a absencí art direkce. To první skvělej nápad prodá, to druhý ho zabije. Tady bohužel platí za 2.
Martin Svetlík (Mustard)

3. „Hacknutý“ automat od Drop In (35 %)

Agentura OgilvyOne připravila pro středisko prevence a léčby drogových závislostí Drop In netradiční kampaň, upozorňující na možné důsledky patologického hráčství, gamblingu (v Česku je víc než 80.000 gamblerů, ale pouze zlomek z nich vyhledá pomoc). Tvůrci kampaně umístili do jednoho žižkovského podniku „hacknutý“ automat. Ten nejen že postupně obral hráče o celý vklad, ale byl obrazově a zvukově upravený, aby během hry neustále připomínal možné dopady závislosti. Automat hráče ožebračil a v momentě, kdy jeho frustrace vyvrcholila, mu všechny peníze vrátil spolu s informací o nově otevřeném centru Drop In na Praze 12, kde může vyhledat odbornou pomoc. Záběry roztrpčených hráčů se staly podkladem pro vznik videa, které bude využito v rámci komunikace na sociálních sítích a webu Drop In. Kampaň podpoří také tištěná inzerce v časopisech Instinkt, Reflex, Respekt, Týden a Nový prostor či internetové bannery. 

Nápad dobrej. Print ošklivej. Video nudný. Sečteno podtrženo: žádnej jackpot to není.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Hele, tohle je úplně na nic. Pouze na efekt a cenu to podle mě nedostane žádnou. O ambici pomáhat gamblerům ani nemluvě.
Ondřej Souček (Luftballon)

Akože pekná kejska a bohumilá myšlienka, ale verí ešte niekto tomu, že tí ľudia u matov nie sú herci? Tiež mi príde zvláštny mix médií, do ktorých sa dostane printový výstup. Najväčších klávesákov, ktorí v bedniach pravidelne množia výplaty, by som hľadal asi niekde inde než v Respekte.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Působivé a zřejmě to může fungovat, protože opravdu nahání strach.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Za mě vítěz tohoto týdne. Estetizující detaily střídají výjevy jako ze šesákového studentského filmu, výsledek ale šlape až překvapivě dobře.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nebejt každoročních Louskáčků, o palčivých problémech české společnosti by snad nikdo vůbec nevěděl! Ale ok, pobavili jsme se, a teď pojďme zase chvíli dělat opravdový reklamy.
Martin Svetlík (Mustard)

4. Na citlivé téma psů a pejskařů (29 %)

Agentura Loosers připravila ucelený komunikační koncept pro značku Purina Pro Plan, zaměřený na to, že špatné zažívání často ovlivňuje kvalitu života psů i jejich majitelů a že na to pomáhá produkt od Puriny. Pro březnovou kampaň se pracuje s třemi spoty šířenými přes YouTube, Stream.cz a Prima Play, doplněnými o obsah na Facebooku a o bannery. Na březnovou fázi kampaně naváže v průběhu roku další mediální komunikace. Spoty natáčeli Loosers v únoru v Praze, snažili se o lehký vtip a nadhled při zachování odbornosti a kredibility brandu. “Psí zažívání je poměrně citlivé téma, které ale jednou za čas řeší téměř každý psí chovatel. My jsme tuto skupinu chtěli oslovit ne úplně konzervativní formou,“ podotkla v k výběru agentury brand manažerka Purina Pro Plan Jarmila Vařeková.

Od začátku mám pocit, že to mluví ten pes o svym páníčkovi, a pak je mi ho líto, protože když zrovna nemá páníček zácpu, tak aspoň prdí Badymu pod nos v autě. Prostě to celý nějak smrdí.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Televizi nechávám ostatním. Ale facebookové posty mě zaujaly. V silně korporátních a aseptických textech se najednou objevuje pes, který dokáže naprdnout lidi v MHD. Tak takhle vypadá reklamní šrapnel.
Ondřej Souček (Luftballon)

Keď máte k dispozícii psy, prdy a výkaly, ale natočíte fotobankovú vatu bez pointy a vtipu. Ach bože, koľko jemného humoru v náznakoch sa do tých mikropríbehov dalo dostať! To je najpremrhanejšia príležitosť od čias Sněženky a machři po 25 letech. ‚Nie úplne konzervatívna forma‘? Ja asi prestanem veriť tlačovým správam!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jasné sdělení, milé provedení, byť nejsem pejskař, tak mne oslovilo.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Vyprazdňování psů je jen o fous širší segment trhu než výroba baterií do naslouchátek pro neslyšící kočky – v rámci tohoto sub-subžánru to myslím splňuje všechny potřebné náležitosti.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jestli tohle je nejlepší nápad na téma ‚prdící pes‘, tak to musí být v kancelářích Loosers hodně velká nuda.
Martin Svetlík (Mustard)

5. Astrid poprvé v televizi (23 %)

Od února běží v televizi vůbec první kampaň kosmetické značky Astrid. Ambassadorka pleťové kosmetiky Astrid Tereza Maxová se ve spotu ptá cizinců žijících v Čechách, jaké jsou české ženy. Krom dvou televizních spotů kampaň doplňuje inzerce v tisku a speciální komunikace přímo na výrobcích. Kreativní koncept pochází od OgilvyOne.

Ten laskavej chlapík s prstýnkem mě natolik odzbrojil, že se mi zbytek spotu rozpustil v micelární mlze. Nezachránila to ani Terezka Maxová a to už je co říct.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Mně by se tedy víc líbilo, kdybych se o českých ženách dozvěděl něco originálnějšího. To si pořád musíme před světem dokazovat, jak jsme skvělý? Máme nejkrásnější ženy, nejlepší pivo a pozor! Slovo ‚robot‘ vymyslel Karel Čapek. A ještě to pražský panorama v prvním záběru. Au.
Ondřej Souček (Luftballon)

Skrz idiotské herecké výkony menšín som celý v napätí čakal, aké teda sú tie české ženy, čo robia, čím sú výnimočné… a potom to zabije Maxová tým, že by si ‚holky‘ pre svojich chlapov mali poradne čistiť držky? Priatelia, aj reklama na ‚micelárnu vodu‘, nech je to čokoľvek, sa dá urobiť vkusne. Toto ale vyzerá ako reklama, ktorú vymýšľajú hlupáci pre ľudí, o ktorých si myslia, že sú hlúpi. Faktický odpad za nulu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Dobrá otázka, ale očekávatelná odpověď, generická reklama na celou kategorii, velmi stereotypní ptát se mužů.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Kladně hodnotím úvod, otázka je milá, respondenti uvěřitelní, někam to pluje… a pak mi někdo kdovíproč přepnul televizní kanál na jinou stanici, kde ve stejný čas běží docela jiná televizní reklama na stejnou značku. To je panečku náhoda!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nejdřív, co je na tom správně: insight, že Češky jsou nejkrásnější ženy na světě, což je pro Astrid skvělý téma. Teď co je na tom špatně: všechno ostatní.
Martin Svetlík (Mustard) 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


Reklamní rap umí Mareš líp než Lavi, soudí kati

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 14. týden 2017

  1. Národní galerie v Praze. Otevřená všem (46 %)
    značka, klient: Národní galerie v Praze
  2. Leoš Mareš: Fotbalista roku (46 %)
    značka: Fotbalista roku, klient: Fotbalová asociace České republiky
  3. VCCP: Král ví, jak je důležité mít charakter (41 %)
    značka: Krušovice, klient: Heineken
  4. Outbreak: Vojtaano feat. Lavi – Derby Song (36 %)
    značka, klient: Chance
  5. Young & Rubicam: Friends 24 (21 %)
    značka, klient: Česká spořitelna

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Umění, které odzbrojuje (46 %)

Národní galerie v Praze zve na své jarní výstavy. Aktuální expozice propojují současná společensko-politická témata a netradiční umělecké formy. Návštěvníci si mohou prohlédnout práce Františka Skály, Aj Wej-wej, Magdaleny Jetelové nebo Gerharda Richtera. Námět kampaně pochází od Žofie Látalové, režie a střihu spotů se ujal Jan Látal, produkci zajistila Magdaléna Sochorová.

Ve dvou variantách spotů vystupuje děvčátko, hipster, tramp, motorkář, jeptiška i uprchlík. Cílem je ukázat veřejnosti, že Galerie je místem pro všechny. Kampaň poběží během jara v online a také v České televizi.

Nejspíš to funguje jen na lidi, co chodí do galerie s čínskýma hůlkama, záchrannou vestou, v helmě nebo holinkách. Na závěr jim tam šoupnem dynamit, ať na to sedí VO a je to špetku kontroverzní. Mně to ale moc neodzbrojilo.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Ten vtip skvěle funguje se skinheadem nebo vojákem. Trochu míň v momentě, kdy jde o jeptišku nebo plavčíka. Možná to šlo celý odehrát jako ‚uměním proti násilí‘? Ale víte co, maličkost. Pořád je to lepší než většina reklam, který se u nás přes rok udělaj.
Martin Svetlík (Mustard)

Těžký minimál. Ale jo, stačí to.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Provedení výborné, ale ta základní myšlenka se mi nelíbí, snaha o kontroverzní vyznění končí nudou.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Tahle myšlenka není příliš silná, ale dá se s ní žít. Možná by tomu pomohla trochu nadupanější exekuce. Teď mě to nedonutí, abych projevil jakoukoliv emoci.
Ondřej Souček (Luftballon)

Jako jo, je to tuze pěkný. Otázka je, jestli to nefunguje jenom na ty lidi, co do Veletržáku chodili i vloni, protože to by byla škoda, když je teď NG otevřená všem…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Najlepšie ma odzbrojí jednoduchosť. Jednoduchosť, super exekúcia a primerané množstvo vtipu. Moja valaška padá k podlahe.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Zábavná vizuální stylizace. Škoda jen křečovitého ‚odzbrojovacího‘ copy. Měli si nechat poradit od Zootu a nabídnout ‚NĚCO všem‘.
Alena Oswaldová (Nestlé)

2. Leoš Mareš rapuje, tentokrát ve smokingu (46 %)

Videoklip, který zahájil letošní předávání cen Fotbalové asociace Fotbalista roku 2016. Moderátor večera Leoš Mareš se opět vrátil ke svému původnímu řemeslu a speciálně pro tuto událost předělal svou píseň Svalnatec. Klip byl k vidění 20. března v České televizi v rámci přímého přenosu, následně se začal virálně šířit online.

Původně jsem chtěl napsat rýmovanej komentář, jenže pak mně to přišlo blbý.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Takhle budou videa s Lavim vypadat za 20 let. Ale taky to sedí, protože jiná cílovka a jinej produkt. Dokonce si odpustím i tradiční poznámku, že Leoš Mareš není koncept, protože v tomhle konkrétním případě Leoš Mareš tak trochu koncept je.
Martin Svetlík (Mustard)

Text je dobrej, avšak Leošův amuzický rap nevydržím poslouchat déle než několik vteřin. To se prostě nedá.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chytré a šikovné využití celebrity! Super!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Tak tohle je branded a ještě k tomu content. Mareš je nezmar, jsem zvědavej, až mu bude šedesát. Podle mě bude hrát pořád první ligu. Hezký.
Ondřej Souček (Luftballon)

Tohle je ten případ, kdy dělaj odbornou práci (rap) odborníci (Not The Greatest Rapper). Řeklo to, co mělo, že Mareš moderuje fotbalistu roku a že to bude veliká řachanda. Víc bych se v tom nepatlal.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Aj keď je Leoša všade plno, tu proste skvele funguje. Možno preto, že ho nikto netlačí do reklamných kecov, je sám sebou a robí si zo seba srandu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jako opening video skvělý. Ale co s tím dál?
Alena Oswaldová (Nestlé)

3. Královské pivo jako odměna (41 %)

https://www.youtube.com/watch?v=zMi6CmtTPzM
https://www.youtube.com/watch?v=qTVhAJfl7yM

Značka Krušovice zahajuje novou strategii. Chce se dostat do segmentu takzvaného uznání. „Jde v něm o moment, kdy si člověk výrobek dopřeje, protože den zvládl, a odmění se. Není to segment pro každodenní pivo, spotřebitelé, kteří mají aktivní a pozitivní přístup k životu, v něm vyhledávají především ležáky, dvanáctky,“ přibližuje brand manažerka skupiny Heineken Lenka Kroupová. Novou tváří značky je Václav Rašilov.

V rámci kampaně byly v režii Laurence Dunmora natočeny dva spoty, které poběží v dubnu a květnu v televizi na stanicích Primy. Během hokejového mistrovství světa je pak doplní sponzorské vzkazy na ČT Sport. Kreativu kampaně vytvořila VCCP, produkci zajistilo Bistro Films. Kampaň bude k vidění také outdoor ve velkých městech, sponzoring poběží na pražském rádiu Expres, kromě televize nicméně bude hlavní částí online, ten zajišťuje agentura Bistro, respektive Bistro Social.

Král je mrtev, ať nežije král. Ty situace jsou vykonstruovaný, že jsem z toho málem vyrostl a celý je to takový bezhlavý.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Královská laťka byla nastavená hodně vysoko, ale tohle funguje – správnej insight, neprvoplánový ztvárnění myšlenky a nadprůměrný řemeslo. Poctivá práce – jen teda to mávnutí na hospodskýho na začátku, to je na ránu židlí.
Martin Svetlík (Mustard)

Hezky se to poslouchá a hezky se na to kouká, ale na starého Krále to nemá (čest jeho památce).
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chvíli jsem byl na rozpacích z toho, co tam dělá ten mr. Big Foot, ale nakonec se mi to přijde povedený. Zvlášť koncept kampaně. I když si myslim, že by se možná dalo přijít na ještě výstižnější exekuci, je to pro mě vítěz týdne.
Ondřej Souček (Luftballon)

Lajna – Pivo s charakterem pro muže s charakterem – dosahuje geniality verše Bena Cristovaa. Dělej, co tě baví, s lidma, co tě baví. Jinak je to příjemný kompromis mezi ‚stromy kácím sekyrou, takže jsem chlap s gulama‘ a ‚ten stejný půlitr, jako máš ty, pil už Masaryk, Tyrš a Karel Havlíček Borovský, takže svou zítřejší kocovinou pokračuješ v jejich odkazu.‘ Kdyby to nebylo tak nepietní, tak bych řekl, že oproti někdejšímu královi je to hodně vzestup.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Kráľ je len jeden a naviazať na neho musí byť oriešok. Mne teda estetika ako z Big Fish ku pivu úplne nesedí.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Úplně nová strategie značky a toho piva si na začátku spotu ani nevšimnete. Obávám se, že tady budou mít markeťáci z Krušovic s budouváním povědomí víc práce, než si představovali.
Alena Oswaldová (Nestlé)

4. Rappeři z Vyšehradu (36 %)

Pozvánka na 287. derby pražských fotbalových rivalů Sparty a Slavie v rytmu rapu. V klipu vystupují postavy z fotbalového seriálu Vyšehrad Julius „Lavi“ Lavický, kterého hraje Jakub Štáfek, a Vojtěch Záveský coby Vojtaano.

Kdyby tady nebyl Leoš, byl by to větší průser. Ale on tady je.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Můj jemnocit salonního intelektuála samozřejmě při některejch okamžicích trochu trpí, ale objektivně je to skvělý. Organický využití Laviho jako kulturního fenoménu, occasion marketing, contentovej přístup, zabijácký vtipy… Naprosto state-of-the-art věc a v kontextu cílovky trochu překvapivě vlastně jasnej vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Fotbal vyloženě nesnáším, nicméně Lavi mě baví. Rap je uvěřitelný a reklamní sdělení nenásilné. Proč ne.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

A je to reklama? A na co? Divné.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Ano, určitě fajn videoklip, ale nemá to nic společného s reklamním spotem ani s branded contentem. Prostě, nestačí to všechno smáznout jedním odkazem na stránku, která vůbec na video nereaguje. Málo.
Ondřej Souček (Luftballon)

Marty říkal, že dobrý. A on fotbalu rozumí.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

K futbalu mám najbližšie keď parkujem u Edenu, hudobne som zaseknutý v sedemdesiatych rokoch a keď som naposledy stavil na šport, Šatan Čechom napálil dva góly za sebou a môj tiket znehodnotil. Ale! Je to super. Dobre natočené a vtipné. So správne použitým produktom. A navyše sa to do hlavy navždy vypáli vyrysovanými penismi protagonistov.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Trendy se mají využívat. Ale smysluplně, ne jen tak pro pobavení.
Alena Oswaldová (Nestlé)

5. Česká spořitelna natočila horor pro mládež (21 %)

Po hlubokých osobních příbězích příchází zvrat. Česká spořitelna spouští kampaň pro aplikaci Friends 24, jež je zacílena především na mládež a umožňuje rychle převádět částky do tisíce korun bez nutnosti zadání čísla účtu. Minutový spot s hororovou tématikou natočený v Praze režíroval Pavel Sadílek. Produkci obstarala Frame Producion a postprodukci Tricks VFX.

Spořka má poslední dobou slušnej žánrovej rozptyl. Například tohle je horor.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Pokud mě video mělo vyděsit, pak nutno podotknout, že mise splněna. Protože tohle je skutečně hrůzostrašný. Navíc je to úplně mimo brandovou kampaň, která je jak stará, měsíc? Celé zle toto, celé zle.
Martin Svetlík (Mustard)

‘Zrovna mi od tebe přišly peníze. Takže zase kámoši, jo?‘ Přemýšlím, jak s tímhle sdělením naložit. Pokus o žánrovku se cení, ale vousatý průvodčí a liliputka mávající hodinami opravdu moc lidí nevystraší. Být to studentský film, dám o pár bodíků víc. Takhle je to prostě jen haluz mimo mísu.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Reklama na bankovnictví je sama o sobě hrozivá, pokusili se ale vyprávět příběh a to u nich oceňuji.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Reklama, která vám řekne, že používat aplikaci České Spořitelny je horor. A ten záběr na prsa byl moc krátkej.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tak tu sme úplne vedľa. Od rozhodnutia predávať produkt hororovou formou až po ‚tak zase kámoši‘. Veľkým ambíciám na papieri rozhodne nepomohol nízky produkčný budget a absencia citu pre réžiu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Exekuce tak strašidelná, že mě vlastně baví. Co mě děsí, je komunikace postavená na spotřebitelském insightu ‚Dlužíš? Nejsi kámoš!‘. Ale možná jsem jen už moc dospělá.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„O čem sní auta.“ Efecta od Scholz & Friends vítězí

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 15. týden 2017

  1. Scholz & Friends: Efecta – Čistí motor efektivně (46 %)
    značka: Efecta klient: Benzina, Unipetrol
  2. Dynamo Design: Příběh florbalového míčku – MS 2018 (39 %)
    značka: Mistrovství světa ve florbale 2018, klient: Český florbal
  3. Symbio: U Sazkamobilu si zvyknete vybírat (32 %)
    značka, klient: Sazka Mobil
  4. Děláme věci, které mají význam (30 %)
    značka, klient: Delloite ČR
  5. Vít Kahle: ZOO Praha (29 %)
    značka, klient: ZOO Praha

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Sen každého motoristy (46 %)

Benzina uvedla na trh nová paliva Efecta 95 a Efecta Diesel a k nim spustila také kampaň, která běží od začátku dubna. Kampaň probíhá v televizi, rádiu, v outdooru i online a doplňuje ji rovněž komunikace přímo na čerpacích stanicích. Kreativu pro Benzinu vytvořili Scholz & Friends, do výběru názvu nových paliv pak byli zapojeni i samotní spotřebitelé.

Skvělá textařina, dobrý výsledek, ale minus body za omyvatelné záběry. Ale consumer’s insight – aspoň ten můj – objeven a tetelí se.
Vilém Rubeš

No, je to leštič. Hezká hudba, citlivý voiceover Alexeje Pyška, vhodně zvolená kadence záběrů a vkusné sdělení. Trkly mě akorát slabší rendery útrob motoru, ale to v Čechách umí cca půl člověka, takže celkově zdařilý, respekt.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Asi je to všechno správně, ale já už jsem prostě na zpomalený záběry s piánovým podkresem alergickej.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Oceňuju relativně vysoko nasazenou formu, ale obsah je proti ní hrozně plytkej. Takže ve výsledku jsou to hezký obrázky s blbým voiceoverem.
Martin Svetlík (Mustard)

Glorifikace automobilismu, futurismus v reklamě. Aby byl zážitek ještě dokonalejší, rozbil bych obraz a vytvořil z něj protipól poetickému voiceoveru. Ale to by už nebyla reklama. Takhle konstatuji, že je to můj vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Strašne sa mi páči ten nápad, od ktorého sa to celé odvíja: o čom snívajú autá? Video je natočené krásne a funguje i napriek nenápaditému voiceoveru. Vôbec mi nevadilo, že sa nakoniec image preklopí v tvrdú produktovku.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Dlouhý spot, který připomíná spoustu jiných – proč, snaha hudbou šponovat emoce – ale proč, na konci efektivní čistění motoru, proboha proč? Celé to nedrží pohromadě, za mne palec dolů.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

53 vteřin, než se dostaneme k věci. To je delší, než byl můj první sex. Kdyby mi radši řekli něco o tom, jak to ten motor čistí.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

2. V hlavní roli florbalový míček (39 %)

Vizuál k MS ve florbale 2018

Vizuál k MS ve florbale 2018

V prosinci příštího roku proběhne v ČR Mistrovství světa ve florbale a hostit ho bude Český florbal. Identita celé akce je vystavěna na příbězích, které „napsal“ florbalový míček. Na kampani se studiem Dynamo design spolupracoval i Alan Záruba, někdější kreativní ředitel tv Nova. Hlavní tváří vizuálů se stal Matěj Jendrišák, autor gólu, který vynesl Česku prozatím poslední medailu z mistrovství světa.

„Mistrovství světa bude asi největší sportovní akcí příštího roku. Význam florbalového šampionátu jsme chtěli podpořit hlavně výrazným a jednoznačně rozpoznatelným vizuálním stylem. Cílem bylo vytvořit živou a vizuálně atraktivní identitu obsahující významné historické momenty. Ty jsou schematicky zaznamenané formou trajektorie míčku v barvách odkazujících na národní barevnost,“říká o kampani tým Dynamo design.

‘Vřava místo hudby.‘ (A.A.Ždanov)
Vilém Rubeš

Ten míček je snad až příliš podbízivej a ukecanej. Vizuál s trajektorií má nápad, ale chtělo by to dotáhnout formu.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Vizuály jsou docela hezký, ale ten spot neni žádnej gól.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Budeme dělat, že to video k tomu nepatří, jo? Jinak vizuální identita samotná je naprosto brilantní. Má to nápad, emoce, příběh – všechno v pár výraznejch linkách. Já jsem teda jako fakt nadšenej!
Martin Svetlík (Mustard)

Elektronická tužka vzor 2017. Z designového hlediska je to fajn, ale ještě bych si trochu pohrál s tím mluvícím míčkem. Z toho by se dalo dostat víc.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Princíp‚ urobme z objektu nášho záujmu art directora‘ už tu párkrát bol. Je to chytré, ale vyžaduje to dostatočné vysvetlenie, ktoré spleti čiar dodá význam. V tomto prípade je vysvetľujúce video ťažkopádne, úvod by si zaslúžil úplne odstrihnúť. Celý vizuálny štýl je ale pekný a moderný, dávam lajk.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jaké asi bylo zadání? Exekuce jasně počítá s poučenou cílovkou, jinak to úplně fungovat nebude. Ale na poučenou a ve florbalu aktivní cílovku je to možná jako s kanonem na vrabce.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

‘V našem prvním konkrétním zobrazení pak vypráví míček příběh gólu, který přinesl doposud poslední českou medaili na mistrovství světa.‘ Doufám, že vedle CLV bude autor stát a vysvětlovat tuhle ideu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

3. Sazkamobil má odměnu pro každého (32 %)

Virtuální operátot Sazkamobil zahajuje na českém trh kampaň na podporu nových, vylepšených odměn za dobití. Třemi televizními spoty cílí jak na mladou, tak i starší cílovou skupinu. „Celý koncept je postaven především na zákazníkově volné ruce při výběru odměny za dobití kreditu. Snažili jsme se naše bonusy zasadit do konkrétních situací v běžném životě, které navíc prezentujeme neotřelým a humorným způsobem,“ říká Petra Farkašová, marketingová manažerka SAZKAmobilu.

Kreativa i produkce kampaně pochází od agentury Symbio. Kromě televizních obrazovek bude komunikace probíhat také v onlinu a na sociálních sítích.

Staří hrají mladým.
Vilém Rubeš

Je to funky, ale taky trapný. Co si vybrat? A za odměnu… už radši neřeknu nic!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Degen jde na nákup k druhýmu degenovi. Co z toho může vzniknout, než degenskej spot.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

To copy možná mělo bejt‚ ‚U SAZKAmobilu si zvyknete na odměny‘, ale jinak jo. I když mě to osobně moc nebaví, tak aspoň vím, co se chtělo říct. A to není málo!
Martin Svetlík (Mustard)

Je to příjemně nablblá reklama. Asi jako vysokoškolačka po pěti fernetech. Prostě, i když by mohla, nezahlcuje vás žádnejma intelektuálníma vtipama, ale místo toho je jenom zábavná.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Já říkal, že to bude jenom horší.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

4. Delloite vypráví (30 %)

Řádová sestra Angelika v kampani Delloite

Řádová sestra Angelika v kampani Delloite

Auditorská společnost Delloite zahájila novou kampaň s názvem „Děláme věci, které mají význam“. Vzniklo celkem 8 videí, v nichž se představuje 8 osobností, jež svou činností přispívají k rozvoji společnosti. V kampani se objevují chirurg Tomáš Šebek, IT expertka Barbora Bühnová, řádová sestra Angelika, zakladatelka Designbloku Jana Zielenski, monsignore Josef Suchár, mecenáš a šlechtic Constantine Kinský, umělec Tomáš Töpfer či podnikatel Zdeněk Frolík. V rámci projektu vznikla také samostatná microsite

Součástí projektu je i soutěž „Příběhy o věcech, které mají význam“. Ve dvaceti větách tak může kdokoliv napsat příběh o tom, na čem podle něj záleží, ať už se jedná o něco, co dělá on sám, nebo chce upozornit na aktivitu někoho ze svého okolí.

Asi je to i hezký, ale osm a půl minuty? Jaká je video varianta známého ‚tl;dr‘?
Vilém Rubeš

Je to straaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaašně ukecaný. Pan doktor je samozřejmě pašák a má můj respekt, ale do konce jsem to dokoukal jen s krajním vypětím sil. Slušela by tomu jedna minuta, maximálně dvě. Ale více než osm minut placatého monologu ojíněného uspávající výtahovou hudbou? Proč?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Třeba to mysleli i dobře, ale dokoukat se to prostě nedá. Navíc osobně úplně nemusím, když si velký firmy žehlej karmu takovýmhle veřejným dobráctvím.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jako možná to není blbý… Ale to se nikdo nedozví, protože to prostě nejde ukoukat.
Martin Svetlík (Mustard)

Z prvních záběrů jsem byl nadšen. Černobílý minimalismus. Světla pomálu. Fajn. Jenže ta křivka nadšení mi šla dolů docela rychle. Ten vyzdvihovaný příběh není tak silný, aby ho dokázal odehrát jeden člověk. Alespoň sparingpartnera by to chtělo. Občas odlehčit, třeba se zeptat, jak se dneska kráčí Prahou.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohto roku sa nám roztrhne vrece s hlbokými kampaňami o dôležitých ľuďoch. Je ťažké ich kritizovať, pretože to môže vyzerať ako kritika tých INŠPIRATÍVNYCH ľudských osudov, ktoré ukazujú. Ale raz darmo, táto variácia na 13. komnatu ma nebavila ani dosť na to, aby som dopozeral video o človeku, ktorého poznám a viem, že z neho energia, príhody a nápady sršia.
Tomáš Hrábek (Symbio)

‘Mám rád příběhy, mám hrozně rád příběhy, mám rád tým, se kterým můžu ten příběh žít, mám rád náhody, ty příběhy provázejí.‘ Dál jsem to nedokoukal. Ten člověk je rozhodně ctihodný. Opravdu si ho vážím a je skvělé, že takové osobnosti mezi sebou máme. Ale je evidentní, že Česku zoufale chybí střihači. A kreativci, kteří jsou schopní vymyslet nějaký ten… příběh. Třeba takový, který bude mít vztah k Deloitte.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

5. Zvířata zvou do ZOO (29 %)

ZOO Prahaua

Vydry v nové kampani ZOO Praha

Vydry v nové kampani ZOO Praha

Do nového stylu komunikace se pouští také pražská ZOO, stojí na aktraktivních, neupravených fotkách chovaných zvířat a plánuje jej využívat dlouhodobě. Kreativu a námět kampaně vytvořil ředitel marketingu Zoo Praha Vít Kahle, fotografie pochází od Petra Hamerníka, případně z archivu Zoo Praha.

V dubnu uvedla ZOO Praha v rámci kampaně osm nových motivů. Díky mediálnímu partnerství s euroAWK se objevují na 80 billboardech a 80 citylightech. Na billboardy se mohou dostat rovněž snímky návštěvníků. Jejich fotografie plánuje ZOO vystavovat na speciálním webovém portálu, kde bude moci veřejnost vybírat ty nejlepší. Nejúspěšnější pak budou odbornou komisí posouzeny a použity v kampani.

‘Vyfoťte se se zviřátkem, nejlépe se lefem!‘(to snad měl v nabídce i Louis Daguerre)
Vilém Rubeš

Neupravené fotky? Zvláštní, ty výjevy ve mě vzbuzují úplně opačný pocit (hlavně tedy ta žirafa). ZOO Praha už zažila lepší kampaně, na tuhle se dlouho vzpomínat nebude. Možná by napříště stálo za to, přizvat si na pomoc někoho zvenčí.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Pražská ZOO představila nový styl komunikace: fotky zvířat. Koho by to napadlo.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Tohle je skoro na facku – ne snad ta kampaň, ta je úplně v pohodě, ale ta absolutní rezignace na jakýkoliv budování značky. Myslím, že čtvrtá nejlepší ZOO na světě by si zasloužila víc.
Martin Svetlík (Mustard)

Zvířátka jsou roztomilá, chlupatá, barevná i rozverná, ale chybí jim jenom jediná věc. Koncept.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Chvíľu mi trvalo pochopiť, že ZOO dá na billboardy fotky návštevníkov, a nie fotky návštevníkov! Toto je povestná varianta 0 bez väčšej pridanej hodnoty, kde autorstvo fotky docení asi len samotný autor. V kontexte minulých kampaní šeď.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Líbí se mi možnost, že by návštěvníci mohli v OOH vidět svou fotku. To by mohlo být hodně zajímavé. Cením si relativní čistoty použitých vizuálů. Dovedla bych si představit zábavnější fonty a hlavně zábavnější momenty se zvířátky – tohle úplně moc emocí neprobouzí. Chtěla bych se rozplývat nad nějakou roztomilou či nečekanou akcí nebo interakcí.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Můj nepříliš odvážný typ na vítěze týdne. Rada čtenáři katovny: Nescrollujte na další reklamy. Nestojí to za to.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„U toho jsem brečela.“ Družina zpovídá umírající

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 16. týden 2017

  1. Družina„To štěstí nám nikdo nedaruje, to štěstí si nosíme sami v sobě.“ (49 %)
    značka, klient: Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče
  2. Young & Rubicam: Na překážky nejsme samy (36 %)
    značka: Moje zdravé finance, klient: Česká spořitelna
  3. Young & Rubicam: Papoušek pojišťovák (35 %)
    značka, klient: Česká pojišťovna
  4. Den (spolu) práce odkudkoli (26 %)
    značka, klient: Microsoft
  5. Aqua Digital: Tradiční Velikonoce (12 %)
    značka: Orion, klient: Nestlé

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Znovu prožít velkou lásku (49 %)

Kreativní studio Družina, v jehož čele stojí Jan Látal, Michaela Klakurková a Jan Žaloudek, vytvořilo pro Asociaci poskytovatelů hospicové paliativní péče celkem 8 spotů, z nichž každý trvá přibližně dvě minuty. Jedná se o zpovědi nevyléčitelně nemocných lidí, kteří se smířili se svým osudem a s tím, že jejich život končí. Cílem projektu je mluvit o umírání, ačkoliv je to někdy těžké a velmi bolestné. Sestřih příběhů je k vidění na Facebooku asociace, celá poselství jsou pak na webu dobratecka.cz.

Nesmírně důležitý téma, který svým zásahem přebíjí i výhrady, který bych asi jinak měl k řemeslný exekuci. Lajna na konci je skvělá.
Martin Svetlík (Mustard)

‚Ježiš, u tohohle jsem se rozbrečela,‘ řekla mi kolegyně, která mi koukala přes rameno. ‚A proč?‘ ‚No protože je to smutný. Vidíš lidi, který opravdu umřeli.‘ ‚No ale dyť jsou s tím smířený.‘ ‚No ale umřeli a mluvěj o smrti, a začneš to řešit…‘ Takže to funguje.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Dobré zpracování, jímavé, jen – je to předvídatelné. Kdyby aspoň jeden ze seniorů vybočil z jistě pravdivých mouder, kdyby se tam náhle stalo něco lidského…
Vilém Rubeš

Ľutujúci ľudia pred smrťou, ktorí dojímajú na prvú dobrú, budú určite fungovať znovu. Natočené je to pekne, tak štandardne. Ale príde mi to ako nevyužitá príležitosť skúsiť to trochu inak, ako svojho času trebárs detský hospic Plamienok.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Všichni se bráníme jenom pomyslet na smrt. A tahle kampaň zvoní na zvoneček: ‚I na tebe to čeká. Uvidíme se.‘ Takže nashledanou (za dlouho, doufám). První místo.
Ondřej Souček (Česká Spořitelna)

Ta babička v župánku, její slova tesat! Dovedu si představit ještě i kratší střihy. Většina výpovědí má hloubku, lidsky se mi to moc libí.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Poselství umírajících těžko hodnotit. To ani porotkyni v Reklamní katovně asi úplně nepřísluší. Kde bych však utrousila výtku, jsou samotné web stránky projektu. Namísto znovu videí, možná klient spíše uvítá praktické informace, dostupnost volných míst, finanční stránku, atd.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Téma, které je touchy, ale přesto jej většina lidí neřeší. Kreativa, která dokazuje, že když je co říct, nemusí se to říct ve třiceti sekundách a stejně to bude fungovat, obvzláště je-li to emotivní. A dost se mi líbí, že emotivní to bude se zvukem i bez, jo a rozklikla jsem dobrou tečku.
Aneta Benešová (Nestlé)

2. Další ze silných příběhů (36 %)

Česká spořitelna představuje další ze série příběhů, za které vyměnila kreslenou rodinku Palečkových. Tentokrát se díváme na příběh mladé talentované pětibojařky Kateřiny Krejčí, jež se díky svým rodičům ale také službě České spořitelny Moje zdravé finance může věnovat splnění svého snu. Více než dvouminutový spot je součástí kampaně Když ve vás někdo věří, dokážete víc. Kreativu vytvořila agentura Young & Rubicam.

Trochu se bojím, že se začíná ukazovat slabina konceptu – a tou je jeho navázání na produkt. Protože v relativně osobním a silným příběhu působí scéna, kde maminka jde vyřešit sportovní kariéru dcery do Spořky, jako výraznej antiklimax. V momentě, kdy potřebujete prodávat půjčky, jsou ‚Když ve vás někdo věří, dokážete víc‘ zkrátka moc velký slova.
Martin Svetlík (Mustard)

Další díl Třinácté komnaty české reklamy.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nejprve hokejová máma a la P&G, ale pak se nad přetrženým páskem od jezdecké přilby poradila s fešákem z banky. Na konci malebný kůň ve výskoku. Nohy mi usnuly už u dětských scén.
Vilém Rubeš

Áno, koncept ‚keď vo vás niekto verí‘ proste musí stáť na silných príbehoch. A tento mi prišiel slabší. Aj napriek vysokej úrovni exekúcie to veľmi rýchlo začala byť zívačka.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Rozhodně dobře, že po zlaté Koukalové rostou další střelecké naděje a že v ně věří nejen maminka, ale i Spořitelna. Finance se ve sportu jak známo vždy hodí.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Human Interest Stories, to je podle mě vždycky dobrá cesta. Hlavně, když jste banka a potřebujete s klientem vybudovat vztah plnej důvěry, aby ten nešel jinam, že jo. I když myslím, že to u Spořky bude trvat delší dobu, rozhodně na to nejdou špatně, a ta vizibilita – vidím je všude!
Aneta Benešová (Nestlé)

3. Šikovný papoušek (35 %)

Agentura Young & Rubicam Praha pojala nízkorozpočtovou kampaň na podporu Pojištění mazlíčků pro Českou pojišťovnu netradičně. Pojištění totiž ve zverimexu nabízel cvičený mluvící papoušek žako jménem Karel. Trénoval ho Ota Bareš, zkušený cvičitel zvěře, který předtím pracoval se zvířaty v hollywoodských filmech jako Bournův mýtus (2004), Iluzionista (2006) či Wanted (2008). Žako Karel byl po třech měsících každodenního tréninku připraven předvést světu své schopnosti.

„Umístili jsme ho do zverimexů, kde v době akce zákazníkům doporučoval pojištění mazlíčků. Pracovali jsme s myšlenkou, že nejlepší doporučení pojištění je od těch, kterých se týká – tedy přímo od mazlíčků,“ říká ředitel Young & Rubicam Tomáš Dvořák. Karlovu „kancelář“ tvořila klec s vestavěným tabletem, na kterém byla připravena landing page vyzývající zákazníky ke koupi pojištění.

Nebudeme se tvářit, jakože věříme, že ten pták skutečně říká ‚pojištění mazlíčků‘, že ne? Protože tohle není jen nepovedený – tohle je ostuda, kterou měl někdo v agentuře zastavit v momentě, kdy zjistili, že to nejde. A přitom správná myšlenka udělat digitální POS v pet centru…
Martin Svetlík (Mustard)

Ale tak tohle je taková ptákovina. Milá ptákovina.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Ideál pojistného prodejce, 20/20, byl překonán formátem Žako/5 buráků. Ale mohlo bejt hůř. Pojištění mohl nabízet cvičenej tukan, oh wait…
Vilém Rubeš

Ten nápad je fakt super. Ani sa nečudujem, že papagáj fungoval lepšie ako ľudia na pobočkách. Gratulujem! Lenže – to odporné video, ktoré pôsobí ako véháesky o prechode do puberty, ktoré nám učiteľky púšťali na základke, strháva dojem z kampane prudko dole. Kvôli nemu totiž myšlienka totálne zapadne. Škoda, že dobrú prácu nevieme aj dobre predať.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jasně. Opičák, který kupuje akcie v bledě modrém vydání. Na rozdíl od opice ale každý ví, že papouch je jenom nastrčená figurka, která pouze působí efektně.
Ondřej Souček (Česká Spořitelna)

Tohle je nápadité a vtipné – a báječně zacílené.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Zajímavý nápad s mluvícím papouškem. V našem dejvickém zverimexu by asi přes všechno štěbetání ptáků, bublání akvárií a hrabání myší, nebyl slyšet. Dobře, že to kolegům vyšlo jinde.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

První, co mě napadlo – ano, zvířata a děti fungujou, ale přijde mi, že je toho nějak moc. Moneta a kocour, ČSOB a mýval, teď papoušek pojišťovák – to je nějakej trend? Druhý, co mě napadlo – celkově mi kampaň přijde docela ok, ale digi výstup? Neurazí, ani neohromí, vždyť to byl papoušek, co vybízel k pojištění, mohlo to být vážně vtipný video.
Aneta Benešová (Nestlé)

4. Místo telefonní budky kancelář (26 %)

Pracovní budka v obchodním centru Fénix

Pracovní budka v obchodním centru Fénix

Po obchodních centrech aktuálně putuje telefonní budka přetvořená na flexibilní minikancelář. Cílem projektu, za kterým stojí Microsoft, je ukázat, jak snadné je pracovat z domova. Pracovní budka je součástí aktivit Dne (spolu)práce odkudkoli. V nákupním centru Fénix v Praze byla budka během března, nyní se nachází v Jihlavě, kde zůstane do konce dubna, v květnu bude v Kolíně a v červnu v Mladé Boleslavi. Nakonec se zase vrátí do Prahy.

„Pracovní budka je jako plnohodnotná mobilní kancelář, která poslouží komukoli, kdo chce při nákupech něco vyřídit,“ říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace Microsoft Česká a Slovenská republika. Mini kancelář je vybavená WiFi modemem od O2, barevnou tiskárnou Xerox, taburetem dodaným společností CBRE, a dokonce i klasickým stojacím svítidlem značky HALLA.

Microsoft si vybral zajímavý, aktuální a relevantní téma. Ale zrovna tahle budka ve mě touhu pracovat mimo kancelář nevyvolává, protože bych po prvních třech mailech dostal klaustrofobní záchvat.
Martin Svetlík (Mustard)

Když už jsem v obchoďáku a chci tam pracovat, zajdu si do kavárny, ne? A proč mi někdo ukazuje, jak super je pracovat z domova na nejmenší možné a už z fotky nepříjemně stísněné škatuli?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Kampaň velmi dobře dramatizuje, že bydlíme v telefonních budkách. Nebo že ji máte mít doma. Anebo že… Za poučení, že se dá notebook zapnout i jinde než na stole dík. Čuju sukces.
Vilém Rubeš

V tlačovke je síce posledný odstavec plný čísel a percent, ale aj tak som nepochopil, prečo tá búdka existuje. Prečo chodiť do obchoďáku, aby som si vyskúšal prácu doma? Prečo to spojenie s telefónnymi búdkami? Prečo tam chýba otvor do latríny? Čo za problém to rieši, čo sa nám niekto snaží povedať?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tahle kampaň mi ale nic nového nepřináší. Chtěl bych se dozvědět o hodně víc. Tohle by mohlo být fajn před několika lety.
Ondřej Souček (Česká Spořitelna)

Nevím, zda home office v této podobě spíše od práce z domova neodradí.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Home officy, home officy pro všechny! Microsoft ví, koho potřebuje, a to jsou mladí a výkonní lidé a zároveň ví, co tito lidé chtějí, a to je možnost práce z domova/ kavárny/ klidně i z obchodního centra. Líbí se mi, jak jsou tam nenuceně zapojené další značky – O2, Xerox, Halla…super nápad.
Aneta Benešová (Nestlé)

5. Velikonoční DIY (12 %)

Agentura Aqua Digital v digitální kampani pro značky Orion a Lentilky k letošním Velikonocům šíří videonávody na domácí realizaci tradičních velikonočních zvyků a inscenuje krátké stop-motion animace pro mladší cílové publikum. Pro online komunikaci zvolila sociální sítě Facebook, Instagram a YouTube. Videa jsou dílem produkce Publishers. Kampaň probíhá v Česku a na Slovensku.

Protože na internetu je málo generických DIY videí?
Martin Svetlík (Mustard)

Kdyby tam nebyly ty návody, ale jen rozhejbaný čokokraslice, irituje mě to míň.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Oslaďte agentuře jaro budgetem na nic s logem.
Vilém Rubeš

Takáto kampaň vyžaduje skutočnú odvahu. Natočiť obsah, ktorého sa na youtube povaľuje milióny variant, nalepiť na to brand bez rozmyslu, absenciu nápadu podčiarknuť suchopárnou exekúciou, ktorú by rozstrelil ľubovoľný štrnásťročný youtuber… a i napriek tomu dúfať v úspech, to chce odvahu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Já jsem nepochopil, proč by se zrovna tohle mělo líbit mladšímu publiku. Je to normální běžný návod a stop motion to nikam neposunuje.
Ondřej Souček (Česká Spořitelna)

V meeting roomu to asi znělo dobře, ale podobného obsahu je plný internet – a zajímavěji zpracovaného.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Asi by šlo zpracovat i nápaditěji. Třeba to vyjde o Vánocích.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Youtubeři pořád ještě frčí.“ GoGo točil pro Axe

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 17. týden 2017

  1. Zaraguza: Něco na těch nerdech je (42 %)
    značka: Axe, klient: Axe Česká Republika
  2. Bistro: Here to Create (41 %)
    značka, klient: Adidas
  3. Soffa poprvé v češtině (34 %)
    značka: Soffa, klient: Mladá fronta
  4. McCann: Na zdraví zdravému rozumu (26 %)
    značka, klient: Microsoft
  5. Czech Promotion: Týden s Tescomou (20 %)
    značka, klient: Tescoma

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. GoGo poprvé v reklamě (42 %)

Kosmetická značka Axe spolu s agenturou Zaraguza a slovenským youtuberem GoGem ukazuje mladým mužům, že na každém z nich něco je. Pilířem komunikace je video na YouTube, které ukazuje, že každý, včetně nerdů, v sobě má něco, co jej činí přitažlivým. Tomuto videu předcházel teaser přímo na videokanálu GoGa (který během pár dní dosáhnul 180.000 zhlédnutí), doplňuje jej making of. Kampaň běží od 10. dubna v Česku, od 17. dubna na Slovensku, končí 28. května. Kromě YouTube využije Facebook, Instagram a afinitní portály. Kampaň bude vidět i v outdooru, značka Axe byla přítomná i koncem dubna na festivalu Utubering. Kampaň je lokální adaptací globální komunikace You Got Something k nové řadě produktů Axe You. Dává si za cíl podpořit sebevědomí mladých mužů. Cílí na teenagery, tedy cílovku trávící hodiny a hodiny na YouTube sledováním videí svých oblíbenců. Proto agentura Zaraguza oslovila youtubera GoGa.

Cílem je podpořit sebevědomí teenagerů. No, já myslím, že když si tohle někdo pustí, spíš se mu přitíží. GoGo by se měl spíš vrátit do svýho kanálu.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Aspoň to je k Axe, kde WTF effect je součástí brandu…
Vilém Rubeš

Líbí se mi ten blogger a místní tým udělal dobrou práci, ale z celého toho jsem vlastně smutný. Jedna z největších kreativních platforem na světě (Axe Effect) ničena fokusovými skupinami a slabými markeťáky, kteří se nedokázali přizpůsobit.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Uch. Mohlo to bejt dobrý, děsně dobrý. Bohužel není. Na vině je leklé tempo, toporné herecké výkony i generická zvuková složka. Škoda veliká.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Natočený je to hezky, ale ta doslovnost je skoro nesnesitelná. A vlastně nevím, jestli má bejt nerdovství cool, nebo necool. Závěrečné „jůů“ pobavilo.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Video má asi všechno, co reklamní video má mít. Je tam vtip, nadsázka, youtuber, určitě afinitní cílení a 90 vteřin. Takže to bude mít asi deset tisíc sdílení, milion přehraných views a až bude Google sestavovat žebříček nejsledovanějších reklamních videí, tak to tipuji na top 5. Za mě dobrá práce, pokud Axe bojuje s nízkou awareness u mladších ročníků.
Milan Černík (Nestlé)

Pokračování mé oblíbené kampaně Get a Girlfriend od Axe. Zvolil bych jí jako vítěze, ale pořád je to adaptace, i když takhle by se adaptace měly dělat.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Důkaz toho, že jůtůbeři pořád ještě frčí. Může to být popisné a zdlouhavé, ale když tam dáte správného jůtůbera, máte hned milion shlédnutí. Co až jůtůbeři dofrčí? Snad se najde zase něco jiného.
Martin Charvát (Remembership)

Pohľadný mladý muž, ale taaaaak ukeeeeecaaaaaanýýýý. Snáď to Axe aspoň dobre vonia, inak ho už nič nezachráni.
Zuzana Kubisová

Gogo je super a aj tu je to sympaťák, ktorý to s prehľadom utiahne. Vtípky by sa dali určite dotianuť a trošku ma irituje to pojatie „nerdovstva“, ale tento týždeň je to pre mňa jasný víťaz.
Tomáš Hrábek (Symbio)

2. Kreativně překonávat limity (41 %)

Kampaň Here To Create od Adidas

Kampaň Here To Create od Adidas

V rámci kampaně Here To Create pro výrobce obuvi Adidas se agentura Bistro postarala o koncept, realizaci a rozmístění po Praze série interaktivních instalací, jejichž cílem je oslovit a zapojit především ženské publikum. Bistro spolupracuje se značkou Adidas od loňského roku 2016 a vedle správy oficiálního instagramového účtu a nově také profilů na Facebooku se podílí především na vytváření kreativních konceptů na podporu lokálních kampaní značky. Zmíněná série interaktivních instalací v rámci současné globální kampaně spočívá ve snaze dostat do sportu víc kreativity a oživit vnímání tréninků coby rutinní dřiny – v duchu této idey Bistro vytvořilo dva koncepty interaktivních instalací, které jsou s ohledem na cílovou skupinu rozmístěny po frekventovaných místech v Praze.

Zapojit vlastní kreativitu při vytváření netradičních tréninkových póz a výsledek nasdílet na sociální sítě mohou ženy do čtvrtka 27. dubna třeba v obchodním centru Palladium, fitness centrech Euforie, Kotva, Jóga Letná nebo Bitevní pole. Instalace byla umístěna také v rámci Prague Design Weeku. Do kampaně agentura ve spolupráci s Aki Votrubovou na začátku zapojila influencerky spojené se značkou Adidas, jsou jimi Michaela Štoudková, Anna Šulcová, Dominika Lukášová, Tereza Červenková a Tereza Menclová.

Aktivace uživatele probíhala pomocí dvou konceptů. Koncept Power to Create je rozmístěn na třech místech v Praze, jimiž jsou obchodní centrum Palladium, sportoviště Bitevní pole a Prague Design Week. Koncept spočívá v myšlence, že pomocí Adidas a kreativy lze překonat vlastní limity. Instalace je založená na optickém klamu, kdy se všechny rekvizity umístily do instalace o 90 stupňů doprava na boční straně boxu. Uživatel se zavěsí na tyči a poté se fotografie v telefonu otočí o 90 stupňů a vytvoří efekt „lidské vlajky“. Pomocí instalace se promuje nový model dámské boty Ultra Boost X. Koncept Your Way je umístěn po sportovištích v Praze a je založen na myšlence, že trénink není pouze těžká dřina, ale lze využít vlastní kreativitu pro to, aby byl zároveň i zábavou. Polepy na zeď vyzývají návštěvníky sportovišť, aby zapojili svou kreativitu a vytvořili originální lidské obrazy, nafotili se a dali na sociální sítě s hashtagy #heretocreate a #adidascz.

Mně teda ty influencerky moc neinfluencovaly. I když promovat nový model dámské boty zavěšením na tyč a vytvořením efektu „lidské vlajky“ zní hodně lákavě.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Více kreativní botky! Svět je zachráněn!
Vilém Rubeš

Exekuce je v pořádku, ale co to má znamenat pro Adidas – tvořivost? Každý rok nový slogan a zdá se, že vždy chtějí být někým jiným a přitom zachytit nejnovější trend. V konečném důsledku to dopadá tak, že vypadají zoufale. Škoda! Výrobky jsou skvělé.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Mně se to líbí, je to čistotka. Obecně fandím fyzické propagaci skrze fyzickou atrakci, interakci či zážitek, avšak podobných věcí v patřičné kvalitě je u nás jako šafránu.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Je to zábavný, hezký a podle fotek to lidi i fakt dělaj. Ale že se pomocí instalace promuje nový model dámské boty Ultra Boost X, to jsem fakt nechytil.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Oba dva koncepty super. Afinitní umístění se silnou kreativou. Za mě lajk.
Milan Černík (Nestlé)

Je to fajn, má to přesah, vypadá to dobře. K Adidasu se to výborně hodí. Winner takes it all…
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hezká vychytávka.
Martin Charvát (Remembership)

Určite príjemné oživenie retailu. Avšak okrem oficiálnych fotografií nevidím nikde reálnu interakciu so zákazníkom alebo športovcom, čo je na škodu celého konceptu. Možno to chcelo viac naboostovať.
Zuzana Kubisová

Kreativita je preceňovaná a najviac je to vidieť vtedy, keď dávame úplne každému možnosť byť „kreatívny“ v prefabrikovaných kulisách. I keď vyzerajú pekne, je to stelesnené klišé.
Tomáš Hrábek (Symbio)

3. Magazín Soffa taky česky (34 %)

Český lifestylový dvouměsíčník Soffa, který vychází online a v tištěné verzi v anglickém jazyce, je od dubnového čísla 20/2017 také v češtině. Upozorňuje na to video na Facebooku. Každé číslo Soffa je tematicky zaměřeno – první dvě letošní témata byla Generace a Tajemství, nadcházející letos budou Čas, Hudba, Krása a Československo. Dalšími aktivitami redakce jsou kreativní workshopy a e-shop se souvisejícími produkty, v minulosti i podcast.

Pohodlně jsem se usadil a… usnul. Já asi prostě nemám na slow living čas.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

‘Naučíme vás zpomalit a užívat si života.‘ Fajn, vraťte mi dvě minuty života. Těch pět procent je za koťátko. Škoda, že takové jedno Pámbu zabije za každé zhlédnutí tohohle banálu.
Vilém Rubeš

Vypadá to krásně… nejsem si jistý, co dalšího říct.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Chcete mě naučit zpomalit a užívat si života? Pak u toho prosím neblikejte v kulometné kadenci titulky a střihy, děkuji. Spot by si zasloužil třikrát delší ‚best of‘ záběry na poloviční stopáži. Atmoška jinak dobrá.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Připusťme, že existuje potřeba časopisu, který má lidi naučit zpomalit, aby si užívali života. Předpokládáme tedy, že než si ho přečtou jsou stále ještě zrychlení. Co budou zrychlení lidé cítit u tohoto videa? Abych ocitoval paní šéfredaktorku: ‚stejně silný zážitek ale možná budete mít i při pohledu na skalní reliéfy z Vysočiny.‘ Na ten mě ale nikdo nenutí koukat 100 vteřin.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Já tady asi spíše budu hodnotit produkt a ten já si co nejdříve objednám. Super!
Milan Černík (Nestlé)

Chci být taky slow, ale moje okolí pro to nemá pochopení. Spíš než reklamu bych proto řešil filozofii hnutí. Ale když mně poradíte jak být slowmanem a přitom si nechat výdobytky fastlifu, začnu si ten časák snad i kupovat. Exekučně je to pro mě trochu moc ‚instagramový‘, ale to je můj osobní problém.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Máte časopis, který propaguje životní styl slow living. A vy dáte do reklamy Otavu, Rabí a koťátko. Škoda nevyužité šance.
Martin Charvát (Remembership)

Ďakujem za tento časopis. Je presne to, čo o sebe hovorí. Keď chcem ľahko a príjemne rozjímať, rada po ňom siahnem. Oku lahodiace fotografie, elegantná typografia, papier, ktorý je hebký na dotyk a nedbala by som zabaliť sa do neho. To všetko dohromady so zaujímavou tematikou. Video pôsobí ešte kúzelnejšie. Gratulujem celej redakcii k úžasnému výkonu. Kiež by mnohé exekúcie v podaní reklamných agentúr mali tento šarm. To je moja óda na Soffu.
Zuzana Kubisová

V tomto prípade video skvele funguje ako filter. Tak napríklad ja si už voči Soffe nastavujem selektívnu slepotu, pretože som pri sledovaní toho proma doslova cítil, ako starnem. Budem si ten pokoj a nudu musieť vykompenzovať nejakým instantným infarktom z FirstClass.cz.
Tomáš Hrábek (Symbio)

4. Jak je důležité chodit na pivo (26 %)

Odstartovala nová kampaň značky piva Gambrinus. Obsahuje trojici spotů, outdoor materiály včetně velkoformátů, inzerci v tisku i digitální komunikaci. Sdělení kampaně je, že Gambrinus podporuje pivaře, aby se nezabývali zbytečnostmi, řídili se zdravým rozumem a soustředili se na to, co je v životě důležité. To vše je podpořeno heslem Na zdraví zdravému rozumu. Kampaň tak dál rozvíjí komunikaci z předešlých let Na ty, kdo mají jasno. Hlavním hrdinou kampaně je samotný král Gambrinus, kterého má pivo ve znaku.

V český pivní reklamě je poslední dobou nějak překrálováno. Přitom jí ale nikdo nekraluje.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Zdravý rozum a přerostlý Gambrinus. Komentář se vejde do slabiky: ‚Au.‘ Nedozvěděli jsem se nic o pivu, ani o světě.
Vilém Rubeš

Celý je to divný – kamera, střih, hudba-nehudba… Proč je ten maskot takovej neprůbojnej tydýt? Co třeba zapracovat na zvuku? Přechod do packshotu je smooth a má nápad, to je asi tak vše.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Lézt do cizího teritoria, kam nepatříme a kde o nás nikdo nestojí? Všichni občas děláme hlouposti…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Já mám to pivo docela rád, nejsem žádný hejtr, kampaň na Patrona a následný follow up považuji za to nejlepší v posledních letech, co se tu na poli rekamy vytvořilo, ale tohle je takovy nemastný neslaný, snadno zaměnitelný. Za týden si nevzpomenu, na jaké pivo to bylo.
Milan Černík (Nestlé)

Moment, skoro se mi zdá, že někdo prodal dvěma pivovarům totožný koncept. Tahle verze mě ale přesvědčila o dost míň než Krušovice. Například nechápu výběr hlavního hrdiny. Má to být Krakonoš? Nebo Vlado Štancel? Navíc mě nepřesvědčil ani jeho ‚šedivý‘ vlas.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Claim Na zdraví zdravému rozumu je další umělý konstrukt, který je tak zašifrovaný, že by potřeboval přiložit návod s vysvětlením. Stejně tak i tiskové inzeráty. Televizní reklama je celkem standardní pivní reklama o tom, že lepší, než zabývat se pitominami, je jít na pivo. To je sice hluboká pravda, ale nějak mě to ze židle nezdvihlo. A personifikovaný Gambrinus taky ne.
Martin Charvát (Remembership)

Zámer konceptu mi príde fajn, ale televizní exekuce pokulhává. Printy sú na tom lepšie. Ale po pravde? Krušovický král mi prišiel rozhodne viac sexy. Ten by ma na pivo zviedol.
Zuzana Kubisová

Keď sa človek pozerá na printy, vraví si, že je to fakt dobré a výrazné. Ale potom vidí video a ublinkne si do pusy. V čípáckej exekúcii je strašne vidieť, ako sa pri písaní scenáru postupne odškrtávali položky z briefu. Vôbec to nelepí a kolotočiarska hudba to definitívne posiela z pivnej extraligy do kategórie regionálneho piva.
Tomáš Hrábek (Symbio)

5. Tescoma poprvé v televizi (20 %)

Český výrobce kuchyňských potřeb Tescoma přichází poprvé s vlastní televizní kampaní. „Nechtěli jsme dělat pouze klasický hardsellový spot, ale vytvořit image spot, ve kterém představujeme svět kuchyně pomocí emocí, zážitků, chutí a vůní. Svět, který milují naše zákaznice a zákazníci. Poté navazujeme na hardsellovou část, která má za cíl maximální výkon,“ popisuje šéf marketingu Tescomy Jan Podhorný.

Spot je k vidění na kanálech Nova, Nova Cinema, skupiny Prima a Barrandov od 21. dubna až do 1. května. Současně bude na videokanálech iPrima.cz, iVysílání České televize, na videowebech Seznam.cz, Mafry, Czech News Center a také na Facebooku a na YouTube. Komunikační mix zároveň zahrnuje 2 miliony letáků, rozhlasový spot na rádiu Impuls a v instoru, POS a direct mail.

Tescoma. Více než jen kuchyňské náčiní. Méně než reklama. Generičtější a víc nicneříkající spot už by se z toho asi vyvařit nedal.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jsou lidé, kteří vidí v Tescomě více než jen nudu.
Vilém Rubeš

Vnímám spíše jako generickou reklamu na celou kategorii… než prodejní promo sdělení. Pro marketingový tým to musí být srdcová záležitost.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Obrázek neurazí, ale napříště prosím intenzivně zapracovat na odprázdnění copy. Za reklamní obrat ‚více než‘ bych navrhoval ukládat tresty v podobě veřejně prospěšných prací.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Žena vstoupí do kuchyně a usměje se. Asi je člověkem, který vidí víc než jen kuchyňské náčiní. Já jím nejsem. Přiznejme si, že ani vy jím nejste. A že tahle reklama na tom nikdy nemohla vůbec nic změnit.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Emoce, zážitky, svět který naši zákazníci milují. Může být, ale ja to v tom spotu nevidím. A přitom moje kuchyně je plná Tescomy.
Milan Černík (Nestlé)

Lidé, kteří vidí v noži něco víc a nechají se jím inspirovat, mě pořádně děsí. Ještě se ta paní tak ďábelsky směje… Pro jistotu zakázaná reklama pro moje děti.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tisková zpráva ke kampani obsahuje jednu vše vysvětlující větu: ‚Komunikační mix zároveň zahrnuje 2 miliony letáků.‘ Takže dva miliony jedna. I ta televizní reklama je rozpohybovaný leták. Jak říkal už Rimmer v Červeném trpaslíkovi: ‚Říkejte si tomu extrém, ale navrhuji, abychom tvrdě a bez prodlení zaútočili skutečně masovou letákovou kampaní.‘ Třeba nasadí i dobročinné koncerty!
Martin Charvát (Remembership)

Více než jen kuchynské náčiní… milujem variť a nepotrebujem, aby moje kuchynské náčiní bolo více než jen náčiní. Úplne postačí, keď bude kvalitné náčiní. Verím, že samotné produkty značky Tescoma sú kvalitnejšie a rafinovanejšie, ako táto nemastná a neslaná reklama. Určite si zaslúžia ‚víc než jen tuhle reklamu‘.
Zuzana Kubisová

Zážitky, chute a vône? Skôr rozhýbaný leták.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Tohle mě baví!“ Najbrt Karlovy Vary nezklamal

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 18. týden 2017

  1. Studio Najbrt: 52nd Karlovy Vary International Film Festival (59 %)
    značka, klient: Karlovy Vary International Film Festival
  2. Běhání sluší všem (43 %)
    značka: RunCzech, klient: Prague International Marathon
  3. Symbio: Příroda ve městě (42 %)
    značka: Kneipp, klient: Hartmann – Rico
  4. Fallon Prague: Kočky mají pré (28 %)
    značka: Frisco, klient: Plzeňský Prazdroj
  5. Saatchi & Saatchi: Na vás záleží (20 %)
    značka, klient: Nationale-Nederlanden

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. KVIFF se chlubí novým kabátem (59 %)

Plakát s Belmondem

Plakát s Belmondem

 

Plakát k 52. ročníku

Plakát k 52. ročníku

Na první tiskové konferenci tradičně koncem dubna v pražském hotelu Augustine ukázali organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary před letošním 52. ročníkem jeho logo i koncept vizuálu. Stejně jako v předchozích letech je dílem Studia Najbrt. Design je prací Zuzany Lednické, Aleše Najbrta a Michala Nanoru, fotografoval Václav Jirásek. Plakáty sestávají z fotografií „obyčejných lidí“, kteří před svým obličejem drží fotku tváře známého herce či herečky.

„Jak herci hrají naše životy ve filmech, my si teď hrajeme na ně,“ popsala Médiáři Zuzana Lednická. Plakáty využijí obličeje herců, jako jsou Jean-Paul Belmondo, John Malkovich, Harvey Keitel, Danny DeVito, z českých pak Rudolf Hrušínský, Petr Čepek, Olga Schoberová, Jana Brejchová či Aňa Geislerová. Festival letos proběhne od pátku 30. června do soboty 8. července.

Ale jo, funguje to!
Vilém Rubeš

Tohle mi přijde jako jedna z nejlepších kampaní na Karlovy Vary, co jsem viděl. Už teď se těším na festivalovou znělku. A mám pocit, že jsem blízko umění. Karlovarský vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hřebejk má svýho Jarchovskýho, Bartoška Najbrta. Co na tom, že ty jejich věci už léta za nic nestojej, v Becher báru se poplácaj po zádech a vidíme se napřesrok.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Mám ráda černobílý fotky, Bartošku i festival ve Varech a jeho tradici. S Najbrtem je to jak kdy. A teď nevím, nemůžu si pomoct, ale za tou hezkou myšlenkou vidím koncept ‚Tvoje tvář má známý hlas‘, a to asi nikdo nechtěl.
Aneta Benešová (Nestlé)

Už jsem se bála, že budu tenhle týden zase jen za hatera. Tohle mě baví! Myšlenka sedí a exekuce je tradičně na úrovni.
Klára Palmer (McCann)

Po dlhej dobe kampaň na KVIFF s nápadom a spracovaním, ktoré majú potenciál osloviť širšie publikum..
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jednoduchý. Čistý. Relevantní. Od lidí, co milujou film, pro lidi, co milujou film. Spolu s RunCzech vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Líbí se mi, co chtějí sdělit i celkový pocit, který to ve mně zanechává. Komunikuje to základní umělecký ideál festivalu. Myslím, že je to i lepší než v minulosti. (Plzeňský Prazdroj)

Karlovy Vary mají v poslední dekádě konstantně vysokou úroveň vizuálu a já jsem rád, že Najbrt & spol. pokaždé překvapí nečím novým. Za mě cajk!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

2. Běhání pro krásu (43 %)

Outdoor kampaň pro RunCzech

Outdoor kampaň pro RunCzech

Celoroční kampaň Prague International Marathon, která podpoří sérii závodů RunCzech, staví na autentických fotkách lidí oddaných sportu. Slogan „All runners are beautiful“ plánuje využívat po další tři roky. Kampaň běží online, v tisku i outdoor.

„Cílem bylo vytvořit kampaň, která ukáže nejenom, kdo jsme a co děláme, ale také jak běhání i samotné běžce vnímáme. Běh je nádherný sport, který běžci prožívají s vášní. Tu vášeň s nimi sdílíme a vždy mají náš obdiv. A to jsme chtěli ukázat i ostatním,“ říká Nicola Welnerová, která se v Prague International Marathon stará o marketing a komunikaci.

‚All Runners Are Beautiful‘ je mnohem lepší head line než ‚Běh sluší všem‘ – a ne, není to totéž.
Vilém Rubeš

Jestli mě zrak neklame, tak ten vousatý hoch byl i v reklamě na Gambrinus. Těch chlapů do reklamy je k mání prostě málo, že jo? A myslim, že by se v situacích mělo trochu přitvrdit, aby ten headline skutečně vynikl. Ne nadarmo se řiká, že ‚plival krev‘ ‚sáhnul si na dno‘ a podobně.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Aby dávalo smysl, že jsou všichni běžci krásní, museli by bejt víc hnusný. A proč jsou ty printy tak divně dvojjazyčný?
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Zaprvé – běhání nesluší všem, což potvrzuju z vlastní zkušenosti. Zadruhé – tato kampaň dle mého názoru ukazuje, že chytlavý claim není všechno.
Aneta Benešová (Nestlé)

Takže kdyby ti lidé neběhali, tak zas tak krásní nejsou? Opět zajímavá myšlenka, ale zásadně pokulhávající exekuce.
Klára Palmer (McCann)

Jednoduchý nápad a jednoduchá exekúcia. Nevyrazí to dych, ale som veľký fanúšik zobrazovania života takého, aký je. Drina, pot a vyčerpanie sú omnoho fotogenickejšie ako uhladení reklamní manekýni!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jednoduchý. Čistý. Relevantní. Od lidí, co běhaj, pro lidi, co běhaj. Spolu s KVIFF vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Dobré sdělení, jednoduché, působivý layout. Jen si nejsem jistý, že se podařily a fungují všechna provedení stejně dobře.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Myšlenka dobrá, avšak exekuce jest géniem průměrnosti.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

3. Příroda se stěhuje do města (42 %)

Myšlenka kampaně, jejíž kreativu má na svědomí agentura Symbio, staví na trendu využívání přírodních produktů, který však může občas končit i frustrací. Na spot s Lindou Rybovou v hlavní roli naváže produktový obsah i příspěvky na téma příroda ve městě na Facebooku i Youtube.

„Konkurenční značky přírodní kosmetiky staví na surreálních obrazech. My jsme se rozhodli zůstat ve městě, kde většina žen z cílovky žije a dostáváme do něj přírodu prostřednictvím produktu,“ vysvětlují koncept kampaně její tvůrci Václav Krbůšek, Anna Řeháková a Tomáš Hrábek ze Symbio.

Taková vegetariánská reklama, ale aspoň to není nesmysl.
Vilém Rubeš

Problém je v tom, že tomu nevěřím. I když se Linda Rybová snaží, aby to vypadalo, že nic nepředstírá, tak předstírá. A nepomáhá tomu ani voiceover, který šustí papírem.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ať Linda předstírá nebo ne, já nevim, na co to je reklama. Ale nejsem cílovka- pár divoženek na tenhle laskavej plevel určitě skočí.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Ten insight, že běhání po louce naboso je děsně příjemný, nicméně většina z nás spíš uklouzne na šlupce na kočíčích hlavách, je moc dobrej! Ano, je to tak. Musím říct, že kreativy od Symbia mě většinou upoutají, což platí i u tohoto hero videa. However – vyvolá to ve mně purchase intend? Nene, pořád poběžím k Havlíkovi. Snad mě přesvědčí v rámci produktové komunikace, držím palce.
Aneta Benešová (Nestlé)

A přitom ta myšlenka měla docela potenciál, co? No nic, dostala jsem chuť na Lučinu a další kousky přírody ve městě.
Klára Palmer (McCann)

Když jsem si přečet copy postu ‚Taky nestíháš každý den vybíhat bosa na louku pro čerstvé bylinky?‘, byl jsem nadšenej, že máme v kategorii challengera. Bohužel video jde celý úplně proti tomu a končí hrůzostrašně doslovným klišé o tom, jak vám doma rozkvete kuchyň od IKEA. Škoda.
Martin Svetlík (Mustard)

Aaah, nechci, aby se mi to líbilo, ale nemůžu si pomoci! pěkná práce, dobře natočené, pěkně se mi to sleduje… jo, tak značkou si moc jistý nejsem, ale jinak se mi to líbí
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Je to obyčejný a upřímnost z toho přímo čiší. Atmoška super, ale… co je to ten ‚Kneipp’? Závěsné bylinky v květináči? Syrová kombucha? Antidepresiva?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

4. Velká holčičí párty (28 %)

Hlavní cílovkou alkoholického drinku Frisco z portfolia Plzeňského prazdroje jsou mladé ženy. Nová jarní kampaň je tak dalším pokračováním série holčičích mejdanů okořeněná novou příchutí Frisca lesní ovoce. Kreativu tohoto spotu vytvořila agentura Fallon Prague, na kterou v prodloužení navazují Triad, post-produkci zajistili Flux Films a režii měl pod palcem Adam Vopička.

Instruktážní video, kterak se dostati od baru do klubovky. Staří hrají mladým.
Vilém Rubeš

Tohle mi vlastně přijde fajn. Headline si zapamatuju velice snadno. Ale situace mohli být o něco zajímavější.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Frisco: Kočky mají prejt. Nic jinýho pro mě tenhle ‚nápad‘ není.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jasně, odráží se od cílovky, a to asi budou spíše holky, ale doprčic ‚kočky mají pré’? Já nevím, mně to přijde už xx let od Frisca pořád to stejný. Noční klub, vystajlovaný holky a produkt. Plus vylaunchovaná novinka na konci. Chce to změnu.
Aneta Benešová (Nestlé)

‚Kočky mají pré‘ a naväzujúci humor na úkor gambrinusákov mi príde ako super nápad. Problém mám s exekúciou, a síce s absurdne nažehleným reklamným svetom. Kde končí neschopnosť natočiť spot, ktorý nie je mimo realitu, a kde začína umelecká štylizácia?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Sledujte s námi osudy čtyř děvčat, která by chtěla být jako ze Sexu ve městě a odmítat drinky od pohledných mužů, ale ve skutečnosti jsou neuvěřitelně nudný a vrcholem jejich večera je udělat si společný selfíčko, který pak ráno můžou zapřít partnerovi. Navíc nikdo z těch lidí neumí hrát. To to nikdo v agentuře nevidíte?
Martin Svetlík (Mustard)

Ježiš, to je unylý, němá diskogroteska bez humoru. Doufám, že se u toho otevírání zátky rukou holky řízly do prstu stejně jako já.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

 5. Na čem záleží? (20 %)

Marketingová kampaň pojišťovny, která odstartovala 1. května je zaměřena na zvýšení povědomí o značce a na propagaci nových asistenčních služeb k životnímu pojištění. Po loňské rebrandingové kampani s Ewanem McGregorem se jedná o nový koncept. NN v celé kampani cílí především na rodiny s dětmi a ve spotu samozřejmě nechybí ani tradiční claim „Na vás záleží“. Záběry natočila reklamní agentura Khanna\Reidinga  v Nizozemí, poté je agentura Saatchi&Saatchi upravila na míru českému trhu. Během celého května poběží 20 sekundová reklama na kanálech skupiny Prima, 10 sekundovou variantu pak budeme vídat před pořady na Nově a Primě.

Reklama se dá shrnout písmeny brandu: NN Naprosto na…
Vilém Rubeš

To jsou snad obrázky z nějaké video banky a hudba zase ze sound banky. Předpokládám, že penžení ústav by mohl mít něco honosnějšího.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nic mě nenapadlo. Stejně jako autory.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Pustila jsem si to 3x a nemám z toho žádnej zásadní dojem. Pro TV průměr, pro digitál podprůměr.
Aneta Benešová (Nestlé)

Jen doufám, že to je adaptace. I když ani tím by se to nedalo moc omluvit.
Klára Palmer (McCann)

To už snáď ani nie je poskladané z rôznych fotobankových klipov. Celý ten strih je dostupný na fotobanke ako generický spot pre korporáty! Stačí vymeniť logo vľavo dole a o rok to môže spustiť Spořka.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Co na tom chcete hodnotit? Jak dobře se povedlo najít záběry na Getty? Nebo nápaditost claimu ‚Na vás záleží’?
Martin Svetlík (Mustard)

Tady si někdo pohrál s obrázky z fotobanky a je to. V této firmě (doufám) žádné marketingové oddělení ani nemají!
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Poetické, konzervativní a tématicky vyprázdněné. Jednoduše nic, co by mě zvedlo od stolu – neodnesl jsem si z toho jediný ‚memorable moment‘.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Twl, KFL!“ Kofola okouzlila reklamní katy, vítězí

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 19. týden 2017

  1. WMC Grey: KFL / Leoprd a VVrk (63 %)
    značka: Kofola, klient: Kofola Československo
  2. We Are Ginger: Majetkové pojištění 2017 (44 %)
    značka, klient: Kooperativa pojišťovna
  3. Zaraguza: Chlapské nákupy s Filipem Blažkem (43 %)
    značka, klient: Tchibo Česká republika
  4. Saatchi & Saatchi: Nevzdávejte se věcí, které máte rádi (27 %)
    značka, klient: Nationale-Nederlanden
  5. Bums in Business: Některé věci jsou tak krásné… (24 %)
    značka: Whoop.de.doo, klient: Anna Marešová

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Když ji miluješ… (63 %)

Se začátkem května spustila Kofola novou kampaň na takzvané impulzivní formáty, tedy plechovky a půllitrové lahve. Jejími hrdiny jsou odložené hračky, které dostaly druhou šanci žít a vypořádávají se s ní po svém – nedokonale. Jmenují se Leoprd a Vvrk, mluví ve zkratkách a kampaň s nimi vytvořila agentura WMC Grey. Nahradila tak koncept Fofoly a šišlavého psa Ftefana od agentury Zaraguza.

WMC Grey v sérii deseti vtipných spotů zaměřených především na teenagery představuje příchutě Černý rybíz („črn rbz v plch“) a Malina (mlna ve flšk“). Dva spoty upozorňují i na projekt Replyšovna, ve kterém lze svého odloženého plyšáka poslat znovu dělat radost a potěšit tak děti v nemocnicích.

Kampaň poběží v televizi i online. Její součástí je redesign obalů, venkovní reklama, POS materiály a nebude chybět ani zábavný obsah na sociální sítě včetně Stories na Instagramu. Vznikla k ní i selfie aplikace KFLgram pro Android i iOS, pracující s rozšířenou realitou.

CG, je to úlet a docela mě to i baví, kadence zkratek mohla být i větší (třeba na úkor násilně vysouhláskovaného scénáře). Za mě je TOP ‚plch‘ [-krrrk!-] a ‚J-J‘. Každopádně tento styl komunikace cílí pouze na ještěří mozek, zatímco další vrstvy vědomí zůstávají nedotčené, což se IMHO v součtu nemusí vyplatit.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Zábavný jako Fofola a přitom mnohem míň stupidní. Za mě vítěz týdne. Nebo spíš měsíce.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Když pominu, že to celý nedává smysl, tak je to celkem ok. Ale nikdy bych nečekal, že mně může tak iritovat zbytečná samohláska.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Komunikácia postavená na skratkách z messengrov je nápad za milióny. Taký ten nápad, u ktorého vás štve, že ste s ním neprišli vy. Debilná exekúcia je krásna čerešnička na torte a prepojenie s Replyšovnou jasné. Ale čo je najhlavnejšie, zapamätal som si nové príchute! Grtlk.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Moje první reakce byla wtf, druhá dpč. A pak mi došlo, že přesně tohle to mělo udělat. Takže i když bych si radši vypíchal oči, než na to koukat, tak za mě vítěz týdne. Jo, a klidně to mohlo bejt i víc. Když už.
Martin Svetlík (Mustard)

Tvl KFL je pro mě třeba o hodně hodnotnější koncept než Fofola. Počkám si na čísla, ale dost dobrý. První místo č.2.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

2. Pojištění budoucnosti (44 %)

Začátkem května spouští pojišťovna Kooperativa kampaň, v níž propaguje své inovované produkty z řady domácích pojištění a pojištění nemovitostí. Hlavní novinkou je možnost pojištění i proti útokům hackerů, kterou se pojišťovna rozhodla odpovědět na stále aktuálnější hrozny kybernetických útoků. Na Youtube jsou k vidění celkem tři spoty, jeden delší půl minutový a dva krátké, deseti sekundové.

Začátek je i docela výpravnej, ale ten konec s paní vcuclou do sedačky tak nějak podivně uvadne… Kreativa je nicméně slušná, jsou tam dobré momenty.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Oproti jiným pojišťovnám na dnešním menu, tady se aspoň něco stane. Něco, co mě donutí obávat se budoucnosti. A pojistit se proti ní.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Lída mě docela baví. A ten krátkej spot s vysavačem taky. Rozhodně posun dobrým směrem oproti tomu jeblýmu šplhajícímu manšestrákovýmu fotrovi.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Svet sa zblázni a ani my mu nebudeme rozumieť. Určite jedna z lepších ciest, ako sa na konci dostať k poisteniu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Produktově je to nesmírně zajímavý. Exekuce kampaně to sice nijak nekazí, ale bohužel ani nepřidává nic navíc. Za dovětek ke claimu ‚Pro život jaký je… i bude‘ ale spíš dobrý.
Martin Svetlík (Mustard)

Na reklamách od Kooperativy byly vždycky nejcennější ty insighty ze života. Tady jsme se dostali do fiktivní domácnosti (není jasné, jestli je to přítomnost nebo budoucnost), v níž se má divák smát fórkům, které jsou vymyšlené od stolu. Pořád to není špatný, ale dřív se mi to líbilo víc.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

3. Pánské záležitosti  (43%)

Obchod nejen s kávou Tchibo chce mezi svými zákazníky vidět více mužů a to hlavně na internetu. Kreativu nové kampaně vytvořila agentura Zaraguza a hlavní role se ujal herec Filip Blažek, který láká chlapy na rychlé a pohodlné nakupování. Vzniklo celkem pět spotů, které budou k vidění na Facebooku, Youtube a dalších portálech. Produkci zajistila atSwim, režie se ujal Jan Pavlacký a hudební podkres vytvořili Jiří Burian a Mikoláš Růžička z dua  Republic of Two.

Ty příběhy jsou vesměs banální, zaujaly mě snad jen momentky s gramofonem a časovou smyčkou. Chlapský akcent na mě však bohužel nezafungoval.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Zkusit naučit chlapy nakupovat online dává smysl. Udělat to tím, že je budeme edukovat taky dává smysl. Volba ambasadora dává smysl. A jestli to funguje: Někdo v komentáři píše: ‚Reklama, která mě donutila pustit si další díly. Bravo! Ještě zkusit ty nákupy. Asi tedy někdy …
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Takže ten pán si zjednodušil život tím, že strávil celej den vytvářením vyfikundace, která pomůže najít manželce naběračku? A na co je to vlastně spot?
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Pekne natočené nič. O chlapských nákupoch som sa nedozvedel nič okrem toho, že vďaka nim budem mať viac času na (doplňte čokoľvek). To je už tak ohraný a prázdny benefit, že sa prednedávnom dostal i do reklám na e-shopy s podprdami. Okrem toho sa žena objaví len preto, aby ukázala vyrysovaný zadok či si vzala späť svoju naberačku. Zalez do kuchyne, tu sa bavia chlapi!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Mezi produktem a exekucí je tak strašně umělá vazba, že to nemůže nikdy fungovat. I když videa jsou vtipný a dokoukal jsem je všechny, je to jen zábava pro zábavu.
Martin Svetlík (Mustard)

Kdyby neexistovala klasická reklama Honda ‚Cog‘, tak jsem z tohohle nadšenej na 100 procent. Takhle jenom na 90. Ale je to hezky zahraný i natočený. První místo č. 1.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

4. Užijte si života (27 %)

NN pojišťovna pokračuje v jarní reklamní krasojízdě. Ústředním claimem čtyř krátkých spotů je poselství „Život se má žít. Nevzdávejte se věcí, které máte rádi.“ Tím se NN staví do opozice k pojišťovnické komunikaci založené na strachu z všudypřítomných rizik. Kampaň bude k vidění na televizních obrazovkách, v tisku i na internetu a doplní ji také PR aktivity. Reklamy opět natočila nizozemská agentura Khanna \ Reidinga a pro český trh je upravila Saatchi & Saatchi, digitální část si vzala na starosti agentura Nydrle.

Nepracuje náhodou s doslovnými ilustrativními opisy konkurence? Raději bych napříště přišel s něčím vlastním…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chtěl se vůbec někdo v těch reklamách vzdát něčeho, co má rád? Řeklo mi to něco o produktu? A je slovní hříčka postavená na dvojsmyslu pořád trendy? Odpověďel bych 3x stejně po kofolovsku: NN.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Vypadá to lacině a nemá to žádnej nápad, což ale nevadí, protože doufám, že už to víckrát neuvidím.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Rada zadarmo do NN: videá na youtube nemusia byť nutne pomenované markeťácjou hatmatilkou „kampaň-rok-dĺžka-formát“. A keďže robím v reklame, je toto jediná vec, ktorej na tom rozumiem. Inak je to šeď bez nápadu, vtipu či čohokoľvek zapamätateľného. Presne, ako výplňové zábery z fotobánk. Verte mi, už som z opakovaného používania tej paralely unavený, ale inak to u NN nejde.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Takový to, když z nápadu na průměrnej print uděláte podprůměrný video.
Martin Svetlík (Mustard)

Hmmmmmmm, docela příjemná záležitost. Připomělo mi to dokonce staré reklamy na Oskara. Jediné, co mě irituje, je hudba, která to shazuje dolů.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. Krásné pokušení (24 %)

Zuzana Stavná ve spotu pro Whoop.de.doo

Zuzana Stavná ve spotu pro Whoop.de.doo

Úspěšná česká designérka Anna Marešová má pro svou značku erotických pomůcek nový reklamní spot, který běží online. Hlavní roli v reklamě hrají venušiny kuličky a herečka Zuzana Stavná. Značka Whoop.de.doo začínala jako nízkorozpočtový projekt zcela bez online marketingu. „Teprve nedávno jsme začali pracovat s PPC kampaněmi. Jsem moc ráda, že ve spolupráci s Bums in Business vznikl tenhle spot, který do naší koncepce naprosto zapadá. Věřím, že se bude šířit i organicky,“ uvádí Marešová. Scénář spotu napsal Ondřej Formánek a režie se ujal divadelní a filmový režisér Tomáš Svoboda.

Nelíbí se mi všudypřítomné glow a celkově grading, citlivější kinematografický přístup to mohl exponenciálně povýšit. Škoda.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Moc brzo to prozradí pointu. A vůbec, ten orgasmus taky jen předstírá.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Corradino D’Ascanio zemřel v roce 1981. Vespa ET4 byla poprvé představena v roce 1996. Takže hned první záběr reklamy lže a dál se na to nebudu dívat. Kecám. Dodíval jsem se. Ten poslední záběr je celkem ekl.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Aj s malými guličkami by sa dalo zahrať veľké divadlo. Toto je ale cvičenie prvákov z FAMU – prvoplánové, málo vkusné a natiahnuté tak, že vtip je prítomný len v homeopatickej koncentrácii.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Prodáváte ženskej orgasmus – to mají být čistý emoce, ne levnej vtípek o nenasytný kurátorce. A není to ani dobře natočený. Za mě spíš brand damage, než co jinýho.
Martin Svetlík (Mustard)

Já nechci vidět, co udělá kustodka Jarka s tou motorkou, až ji osedlá. Bohužel jediné, co tu není krásné, je ta reklama. Nemluvím o konceptu, ten je fajn, ale vypadá to celé až moc ‚studentsky‘.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Juri baví nejvíc.“ Tvrďák ze Semtexu má zlatou

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 20. týden 2017

  1. Zaraguza: Juriho hokejová škola (44 %)
    značka: Semtex, klient: Kofola Československo
  2. Fallon: Jedeme v tom spolu: Noční trénink (36 %)
    značka, klient: Škoda Auto
  3. Raul: Generali Puk (29 %)
    značka, klient: Generali
  4. MUW Saatchi & Saatchi, Triad Advertising: Čas spojit síly (23 %)
    značka: Pilsner Urquell, klient: Plzeňský Prazdroj
  5. Outbreak: Jak to vidí Jolanda (21 %)
    značka, klient: Chance

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Tvrdý trénink (44 %)

Značka energetických nápojů Semtex patřící do portfolia Kofoly uvedla letos na trh novou příchuť krvavý pomeranč. Kampaň na podporu novinky běží od dubna online i v outdooru. Kreativa pochází od agentury Zaraguza. Celá série pěti spotů je k vidění na Youtube a kromě trenéra Juriho v ní září i hokejisté Jakub Matai z Olomouce, David Tomášek z Pardubic a Dominic Uher z pražské Sparty.

Z trenéra Juriho jde respekt. Slušelo by mu ale trošku se ušpinit, působil by ještě o dost tvdrději.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Koukat na to jako na seriál je vzhledem ke zvolené struktuře utrpení, ale každý díl sám o sobě docela funguje. Jen pro realizátory: Guy Ritchie už je klasik, zkuste novější inspiraci.
Vilém Rubeš

Ten první spot je v pohodě, ty další, delší už nuděj. Mohlo to dopadnout líp, kdyby to celý nevypadalo tak lacině. A proč se českej trenér jmenuje Juri?
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Dobrý nápad, pasuje to k produktu, ale celé to nějak drhne. Přemítal jsem, proč se nepodařilo z toho udělat skutečnou pecku, a řekl bych, že chyba je v provedení. Jednak když člověk vidí jeden, jako by je viděl všechny, druhak režie k tomu nic nepřidala, jen ‚ilustruje‘ scénář. Takže příště se více soustředit na provedení, prosím.
Martin Charvát (Remembership)

Není to nějak extra chytrý, ale je to zábavný – ten paintball je dokonce velmi zábavnej! Jen bych si možná odpustil mít téměř stejný třicetivteřinový intro u každýho videa, skoro to znemožňuje odkoukat to jako sérii. Jinak vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Z toho defilé hokejových kampaní ma Juri baví najviac. Neberie sa moc vážne a ešte je, minimálne exekučne, skvele dotiahnutý. Lajk týždňa.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Juri mi příjde naprosto prvoplánovej charakter. Jasně, chtěli tvrďáka a tak vytvořili toho nejočekávanějšího. Rus s tvrdým pohledem, se smečkou psů a v teplákovce. Je to cliché a navíc se domnívám, že by to mohlo bejt natočený trochu líp.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Neni to špatný. Líbí se mi koncept i temporytmus spotů. Námětů s hokejisty není nekonečně mnoho, ale tohle mě potěšilo. Pro tento týden jasný vítěz.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

2. Na hokej v Kodiaqu (36 %)

Mistrovství světa v ledním hokeji podporuje již tradičně i Škoda Auto. Letošní kampaň má podtitul Jedeme v tom spolu a hlavní roli v ní hraje nový model Kodiaq. Krátký dvaceti sekundový spot běží v televizních přenosech z utkání.

Otec a šikovný potomek ztělesňující budoucí zlatou generaci, k tomu příjezdová cesta k útulnému domovu – vše je správně. Jen není úplně jasné, proč se to celé odehrává na lokaci nějakého seriálu z amerického předměstí.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Škoda. Slov i baterky v autě. Snaha najít pojidlo mezi produktem a sponzoringem zrovna nezafungovala.
Vilém Rubeš

Oceňuju, že tam není moc tlačenej produkt, ale asi je to tím, že jsou to sponzoráky. Žádný velký emoce to ve mně ale nevzbudilo.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

To satelitní městečko, kde se to celé odehrává, je strašlivé. Základní slogan ‚Je to naše hra‘ má sílu, ze které by se toho dalo dostat mnohem víc. Tohle je krotké a při zdi. Při hokeji létají jiskry a někdy i zuby. Kde jsou?
Martin Charvát (Remembership)

Natočit dvacítku o tom, že holčička jde přidělat vlaječku na auto… a dopadne to tak, že holčička přidělá vlaječku na auto… Ehm. Aspoň že je to hezky natočený, když už tam vůbec nic není.
Martin Svetlík (Mustard)

Štandardná škodovka so štandardnou exekúciou a štandardným zapojením produktu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Subtilní vtípek s kafem docela zaniká. Není to nic, na co bych si měl vstoupenout, až se probudim po zápase. Ale přesto získává Škodovka zlatou medaili.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Na mě je to příliš konzervativní a přímočaré. Poetismus, kterému nevěřím.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

3. Kdo hodí líp (29 %)

Agentura Raul specializující se na fanouškovský engagement vymyslela u příležitosti hokejového šampionátu pro Generali sponzorskou aktivaci Generali Puk. Její součástí je on-line hra a také soutěž, která probíhala přímo na zimních stadionech během druhé přestávky extraligových zápasů play-off. Cílem soutěže bylo dohodit puk co nejblíže středovému kruhu. Do soutěže se podle agentury zapojilo 15 600 fanoušků a online hru si stáhlo bezmála 30 tisíc hráčů.

Pro vizibilitu značky asi správně, snad se nikdo nezranil.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Zabavili diváky. Nikoho nezabili. Fajn.
Vilém Rubeš

Tohle neni potřeba ani komentovat, ani vidět.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Dobrá fanouškovská aktivace. Příjemná změna proti standardnímu střílení na branku z půlky a podobným okoukaným věcem. Také zapojí mnohem více diváků. Palec nahoru!
Martin Charvát (Remembership)

Velmi chytrej event – hlavně v tom, jak hrozně jednoduchý to je. Co mi trochu uniká je vazba brandu na hokej (což je ale otázka spíš na sponzoringový oddělení Generali než sem) a hodnota zásahu, kterej mi nepřijde úplně velkej. Ale nevím, že jo.
Martin Svetlík (Mustard)

V pohode spôsob, ako zapojiť ľudí na štadióne. Možno trochu nebezpečný?
Tomáš Hrábek (Symbio)

I v dnešním světě je třeba mít něco, na co se můžeme spolehnout. A to je hod předmětem na cíl. To pochopí každej. Žádný digitální vylomeniny, ale poctivá hra, kterou jsme si osvojili již na pionýrských táborech. Děkuji za milou vzpomínku na dětská léta.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nápad je to věru dobrý… ale co ten nezáživný a filmařsky nedotažený klip, jenž se kvalitou potácí kdesi na úrovni reportáže pro tn.cz?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

4. Zase spolu! (23 %)

Pilsner Urquell se i letos drží konceptu Společně pro zlato. Kampaň klade důraz na sílu národa, který fandí společně. Poběží v televizi, digitálu, printu i outdooru až do konce šampionátu. „Spojujícím vizuálním prvkem integrované kampaně jsou Češi v národních barvách držící se kolem ramen podle ikonické fotografie z Nagana 1998. Fanoušci jsou během šampionátu pro tým důležití, a proto jsme jim dali hlavní prostor nejen na vizuálech,“ říká Luděk Baumruk, marketingový manažer značky Pilsner Urquell.

Součástí kampaně jsou i omluvné listy pro fanoušky, které podepsal i starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka. Fanoušci si je stáhnou na webu spolecneprozlato.cz, kde hokejistům můžou zanechat i motivační vzkazy. Ty nejlepší z nich pivovar vytiskne na trička a předá je hokejistům přímo v dějišti světového šampionátu.

Václav Berka v předstihu s hokejovými fandy a hokejisty uvařil várku piva, která se bude čepovat v hospodách v průběhu šampionátu. Pro fanoušky je připravena i soutěž. Fandové ze tří hospod, ze kterých bude v období šampionátu posláno na Instagram nejvíce fandících fotek s hashtagem #spolecneprozlato, čeká po turnaji návštěva hráčů národního týmu.

Televizní reklamu agentura MUW Saatchi & Saatchi ve spolupráci s produkcí Armada Films upravila pro letošek podle aktuálních míst dění šampionátu – francouzské Paříže a německého Kolína nad Rýnem. Agentura Triad Advertising ve spolupráci s produkcí Nomad Films připravila digitální video. Součástí digitální kampaně jsou i bannery a reakce na výsledky jednotlivých zápasů na sociálních sítích. Kromě toho probíhá kampaň i v tisku.

Nejlepší z celého spotu je ten kravaťák s hokejovou šálou kolem ramen. Asi šel fandit cestou z práce. Sympaťák, co si určitě i rád zaskáče a svým hochům poděkuje.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Učebnicová ukázka banálu a stokrát viděného nic. Takovou impotenci rovnou katalogizovat v Zapomenutém muzeu. Slovenské agentury hrají Čechům o národní hrdosti.
Vilém Rubeš

Celkem standardní aktivace fanoušků s předělanou loňskou televizí. Od Prazdroje bych čekal větší nářez.
Martin Charvát (Remembership)

Prazdroj má zjevně nějaký temný motivace, který ho nutěj ve voiceoveru doslovně popisovat to, co se děje v obraze. Základní pravidlo scénáře: co vidím, o tom nemusím mluvit. Pokud o tom musím mluvit, je to málo vidět.
Martin Svetlík (Mustard)

Aj vám príde, že je to rok čo rok to isté? Od dramatických videí o národe, čo sa v pätici spojí v krčme, až po vtipné reakcie na zápasy s pukmi na stole. Ono to samozrejme funguje, ale z kreatívneho hľadiska na tom nie je moc čo doceniť.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Hokej je náš národní sport, ale hokejovou reklamu, jak se zdá, udělat neumíme. Příjde mi, že je MS v marketingovém kalendáři jenom povinnost, kterou je třeba si odfajfkovat. Vůbec mě to nerozehřálo ani nenavnadilo, prostě nic. Akorát se mně z toho začalo chtít spát.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

PROČ? Proč musí pán otrocky říkat to, co vidím na obrázku? Ty plky ve voiceoveru jsou uplně zbytečné, kdyby se daly pryč, celé se to zkrátilo o deset, dvacet vteřin, může to být skvělý a atmosférický spot, který odkomunikuje to samé a nebudu se u toho cítit trapně. Takhle je to generická nuda – tlačenka do hlavy. Přitom řemeslo funguje na jedničku…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

5. V titulní roli Jolanda (21 %)

Sázková kancelář Chance společně se známou televizní věštkyní a kartářkou Jolandou předpovídá výsledky českých hokejistů na mistrovství světa. Sérii spotů připravila agentura Outbreak ke každému zápasu. Zároveň tipy Jolandy představuje i na Facebooku.

Jolanda dle svého webu údajně již jako malá vnímala věci, kterým nikdo nerozumněl a neuměl si je vyložit. Sami jsme o ni v minulosti v agentuře usilovali, ale kampaň se tehdy prosadit bohužel nepodařilo. Kolegům tedy gratulujeme a národnímu týmu přejeme hodně štěstí v předpovědích.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Kam nemůže čert, tam nastrčí humor.
Vilém Rubeš

Jolanda funguje jako Jolanda. Když z ní uděláte Joly a napíšete jí, co má řikat, je to nuda. A ten mizernej zvuk tomu nedodá. Paleček dolu.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jako jeden exekuční nápad dobré, stavět na tom celou kampaň je slabota. A Jolana je nějaká zakřiknutá.
Martin Charvát (Remembership)

Jolanda není koncept. Dá se na ní koukat tak pět vteřin, pak křivka zábavy letí prudce dolů a křivka trapnosti prudce nahoru, protože to nemá řízenou exekuci a dramatickou stavbu. Je to prostě jen paní, která něco povídá.
Martin Svetlík (Mustard)

No neviem, to už som niekde videl. Nie som fanúšik kópií jedna k jednej pol roka po originále. Popravde, ja by som sa za takú prácu hanbil. Ale budiž, snáď to bude fungovať!
Tomáš Hrábek (Symbio)

To už je druhá Jolanda, co tu hodnotíme. Zatímco tu první bych ještě bral, tady mně to už připadá absolutně out. Ještě víc než Pokémoni.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jolandy je mi líto – mám pocit, že se dívám na zvířátko v ZOO. Exekuce je otřesná, hotový Kočkoland. Tudy ne!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

 Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Zagorka. Grázl. Mazagrande.“ Tchibu se zadařilo

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 21. týden 2017

  1. Kaspen/Jung von Matt, Cocoon: Ochutnej #zvědavost (48 %)
    značka: Mazagrande, klient: Tchibo Praha
  2. Konektor: Perte s láskou, perte s jelenem (44 %)
    značka: Jelen, klient: Schicht
  3. Hullabaloo: Naše sklenice (32 %)
    značka, klient: Penny Market
  4. Oliver: Když jste spolu, dám vám ještě víc (28 %)
    značka, klient: O2 Czech Republic
  5. Ať se každý den počítá (19 %)
    značka, klient: Slevomat.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Světová premiéra od Tchiba (48 %)

České Tchibo přichází na trh s přírodním nealkoholickým nápojem s povzbuzujícími účinky kofeinu Mazagrande, který má v tuzemsku světovou premiéru, pokud zde uspěje, bude se prodávat i v zahraničí. Vizuální identitu značky, její positioning, strategii i komunikační koncept vytvořila agentura Kaspen/Jung von Matt. Pod její supervizí vzniklo i logo a design plechovky, jež pochází z dílny agentury Cocoon.

Reklamní kampaň spojuje klíčová dírka jako symbol zvědavosti. „Spojení kávy a citrusů je natolik nové, že v lidech vyvolává přirozenou zvědavost. Rozhodli jsme se proto značku s touto lidskou vlastností, kterou si zatím nepřivlastnila žádná větší značka, natrvalo spojit. Téma zvědavosti podněcuje nejen k zajímavému ztvárnění a dobře vysvětluje podstatu produktu, ale je i dostatečně široké pro nekonečné množství dramatizací,“ říká Slavo Marušinec z agentury Kaspen/Jung von Matt.

Součástí kampaně jsou také 30 a 60vteřinové spoty, které natáčel režisér Milan Balog v Jihoafrické republice a v Praze. Poběží ve vysokých frekvencích v televizi, na YouTube a v kinech. Na kampani se podílely i další agentury. Digitální sekci zajistila Etnetera Motion. Frontend se postará o sampling v ulicích větších měst, tour po letních festivalech má pod palcem Airstream a PR řídí Doblogoo.

Přátelé, hashtagy? Prosím? Jakej je rok? 2015? Jinak asi 158. pokus o Bonaquu – Bon Voyage. A není špatný, to zase ne. Seriózní pokus.
Marek Prchal

Pár let zpátky jsem zkusil ze zvědavosti pít espresso s tonicem. Ale piju ho dál proto, že je to super kombinace. Takže ano, #zvědavost mě nutí se zeptat proč nesmíchat kafe s limonádou. A do tohohle momentu je to super reklama. Ale odpověď ‚proč ne‘ je chabá. Ona totiž tahle banalita tak trochu zabíjí onu #zvědavost.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tohle má svůj kaspení rukopis. Precizní art direction i copy. Ale myslím, že reklamou bychom měli zvědavost vzbudit a ne o tom mluvit v headlinu. To je moc jednoduchý a nemusí to vést k úspěchu. Ale nezpochybnitelný vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ono to není nijak zázračně dobrý, zvlášť ty printy ne. Ale exemplárně dávám vítěze týdne, aby se ostatní mainstream brandy podívaly, kde by se měla pohybovat úroveň videa pro cílovku 18-25. Hudba, střih, art direkce, dokonce i ten voiceover má nějakou linku. Všechno je to tak nějak… zvládnutý. Ne, není to skvělý. Ale není to ani trapný – a to je víc, než co jsme letos v týhle věkový kategorii viděli.
Martin Svetlík (Mustard)

Klasický príklad toho, že keď chceme byť epickí a gradujeme drámu až do vesmíru, limonáda na konci to proste zabije. Nebolo by lepšie produktom začať a urobiť z neho spúšťač celej gradácie? Určite by to lepšie fungovalo i z hľadiska zapamätania brandu. Ak to ale nejde, vždy máme druhú možnosť – zachrániť to generickým hashtagom!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Pěkný! Vtipné a neotřelé footage, skvělá tonalita komunikace. Jen toho vypravěče by bylo fajn vypustit, v kontrastu s odvážným vizuálem působí jako šumař.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nový produkt, strategie postavená na zvědavosti, až dosud všechno dobře. Ale provedení spotu se nebezpečně blíží všem těm mladým a cool značkám, které to do nás buší ze všech stran. Možná by to chtělo něco jiného, než jen sled více či méně vtipných situací. Malé plus za dodávání dalšího obsahu.
Martin Charvát (Remembership)

Mix lifestylových záběrů „jakoby jakože z Tumbleru vlastně“ vypadá skvěle, Kaspen ho použil už u Budvaru B:Dark. Kazí ho jen odfláklá grafická stránka – otazníky, symboly nebo výherní automat by si zasloužily podobně ne-český ksicht.
Pavel Fuksa

Ach ty slogany. Ochutnej zvědavost. A kam se poděla ostatní slova, s nimiž výkřik snad původně dával smysl?
Jan Javornický

V češtině není moc slov, která obsahují hlásky ‚g‘, ‚r‘ a zároveň ‚z‘. Snad jen zagorka a grázl. Mezi ně teď přibyde Mazagrande. A takhle expresivní název značky si zaslouží odpovídající komunikaci. Což o to, tohle z řady vystoupí. Jenže jediná odpověď, kterou na konci dostanu, je: Proč vlastně ne. A to není moc pádný argument.
Petr Čech (Havas)

2. Čistý lovebrand (44 %)

Agentura Konektor připravila nový spot pro tradiční značku mýdla Jelen. Poběží online i v televizi. Na Facebooku je navíc umístěn komunikační koncept Jak se pere s Jelenem. Samotná značka prošla redesignem, zachovává však čistotu a jednoduchost původního loga. Režie spotu se ujal Jakub Hussar.

Tohle bylo první, na co jsem se kouknul dneska poté, co jsem se probral, slepil dohromady a udělal si kafe. Udělejte to jako já, budete mít pocit, že jste se probudili v novém světě, kde ještě lidi umí dělat reklamy. Takové ty dobré. Kde nic neskřípe, kde všechno podporuje pocit a myšlenku, kde všechno funguje. Neskutečný.
Marek Prchal

Potěšilo mě to a mám chuť si koupit Jelena. Co víc má člověk od reklamy na prací prášek chtít?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Přijde mi, že mýdlo s Jelenem je super brand a zasloužil by si víc. Mohl by to být takový Jaggermeister mezi čistícími prostředky, jenže takováhle komunikace tomu nepomáhá. A to je škoda.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Milej nápad, kterej neukazuje praní jako lobotomizační proceduru. Sice to není dotažený úplně do všech detailů, který tam mohly zahrát, ale taky to určitě nebyla hollywoodská produkce. Za mě super.
Martin Svetlík (Mustard)

Roztomilo jednoduché a akurátne nedoslovné. V takomto spracovaní mi dáva aj tisíckrát prepálené ‚hľadanie príbehov‘ zmysel.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jan Švankmajer feat. Wes Anderson feat. Justice feat. deset let starý vizuál z Lürzer’s Archive. V treatmentu mladého semi-progresivního režiséra to možná mohlo vypadat dobře, ale výsledek je k zahození.
Pavel Fuksa

Mýdlo s jelenem! Legenda! Produkt z roku 1891. V postranních uličkách českých měst, na zdech zašlých domů, lze ještě semtam narazit na reklamy prvorepublikové a snad i starší, v nichž se tentýž jelen skví. Tahle se mi zdá ale ale ještě o něco ošoupanější a taková sepraná.
Jan Javornický

Úplně čistá práce to není, ale konec se povedl. Naperte tam jelena a hora špíny zmizí. Vždyť na zažranou špínu je láska nejlepší! Vypere, vyžehlí a srovná prádlo do komínků.
Petr Čech (Havas)

3. Penny: centrum maloměsta (32 %)

https://www.youtube.com/watch?v=Dozk2CeiSJg https://www.youtube.com/watch?v=YxHHNtQCLl0

Řetězec s potravinami Penny Market začal spolupracovat s novou agenturou Hullabaloo. Spolu s ní mění také komunikační strategii, chce se více zaměřit na mladé. Součástí nové komunikační platformy je i přepracovaný web a vzhled letáků, o které se stará agentura Onyx.

Aktuální kampaň s TV spotem propaguje nový věrnostní program, v jehož rámci mohou zákazníci získat kolekci sklenic na zavařování, servírování a skladování potravin od italské značky Bormioli. Spot režíroval David Ondříček. První spot natočený v rámci nového konceptu, který natočil režisér Jiří Vejdělek, běžel o Velikonocích.

Krásné obrázky, ne žádná fotobanka, dobře zahrané, nekompromisní.
Marek Prchal

Svět se mění a Penny s ním. Dobíhá ho, nepředchází, a to je asi dobře. K té reklamě – nápad s opravdovou rodinou je fajn. Dát jí do pusy text, co takhle šustí papírem, je dost nevyužití potenciálu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Šmoula Mrzout by řekl: Nemám rád rodinné reklamy, nemám rád rodinné reklamy, nemám rád rodinné reklamy. A já říkám to samé. Jako by se zapomínalo, že rodina je složená z různých individualit. A jako by se zapomínalo, že existuje i jiný vypravěč než jen osmiletá holčička.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Rodina z regionu, patentovaný reklamní vzor PNMRKT04. Myslím, že jen letos to uvidíme ještě tak čtyřicetkrát.
Martin Svetlík (Mustard)

Keď omladzujúcim faceliftom prechádzal LIDL, urobil to dobre. Penny chce osloviť mladších ľudí… deťmi? To je dosť mimo. Deti nie sú zaujímavé ani pre iné deti a tipoval by som, že najviac oslovia tú najstaršiu časť obyvateľstva.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Okurky = strejda se naložil. Festival otrocky popisných reklam pokračuje!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Když nevíte, co s tím, udělejte testimonial. S tím nikdy nic nepokazíte. Tady máme testimonial s celkem zajímavou formou. Reálné rodiny, reálné holčičky, různá města. Všechno je správně a snad to stačí. Nadšení to nevzbuzuje, ale to ani nemá. Jen příště už prosím chlapečka! Nebo koťátko.
Martin Charvát (Remembership)

Penny se posouvá v retailové kategorii dál a lépe. Přiznaná pravdivost a reálnost rodin dává (dle statistik z roku 2011) cca 4.75 miiónu hypotetických kampaní. Tradiční doslovnost má pro cílovou skupinu význam a bude dobře rezonovat.
Pavel Fuksa

Osvědčený princip opět v akci: když nevíš coby, šoupni tam holčičku a bude to!
Jan Javornický

Když jedna ruka netleská, ovace se nekonají. Je to až moc ‚správňácký‘. Ale možná se dočkáme autentičtějších dětí. Třeba těch, co neodtrhnou oči od tabletu, ani když recitují repliky.
Petr Čech (Havas)

4. Společně k O2 (28 %)

Nová komunikační kampaň telekomunikačního operátora O2 podporuje nabídku tarifů O2 Spolu v tisku, online, outdooru, na prodejnách, v kinech i v televizi. Televize bude vysílat čtyřicetivteřinové a desetivteřinové spoty s hlavní hrdinkou, personifikovanou Chytrou sítí. Tarify O2 Spolu zákazníkům umožňují spojovat služby a díky tomu ušetřit.

„Ve spotu jsme sáhli po nadsázce – Chytrá síť stáhla pro rodinu Měsíc z oblohy a přetvořila ho v zajímavý obsah pro telefony a televize. Tato magie symbolizuje spoustu společné zábavy, kterou přináší nový výhodný tarif O2 Spolu obsahující neomezené volání pro tři, velkou porci dat a O2 TV za nejvýhodnější cenu na trhu,“ popisuje Richard Siebenstich, ředitel marketingové komunikace O2. 

Kreativní koncept má už tradičně na svědomí interní kreativní agentura Oliver. Scénáře spotů se ujali Ďuro Bartoš a Ondřej Klíma, režie Roman Valent, kamery Wim Vanswijgenhoven, hudby Jan Čechtický, o produkci se postarala Armada Films. Na online části kampaně spolupracoval interní tým s interní agenturou Oliver.

Ten headline generoval robot? Anebo vznikal slovo po slovu v pracovně generálního ředitele na flipchartu za přikyvování top managementu? Spot ještě relativně OK, ale ty billboardy, kde headline nedává smysl, bych zakázal.
Marek Prchal

Díky datům od O2 namísto obdivování noční oblohy bude vaše rodina sedět na gauči a koukat na měsíc v televizi. Temná vize, kterou si naštěstí nikdo nemá šanci zapamatovat.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Připadá mi, že brand O2 trpí bipolární poruchou. Po dvou depresivních reklamách se dostáváme do manické fáze. Bude následovat zase depka nebo už jsou nasazená antidepresiva nebo jak?
Navíc jsem nevěřil tomu, že někdo ještě vytáhne analogii sítě z dřevních dob mobilních operátorů.

Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hele, tohle už je i na mě trochu creepy. Ta paní má půlku hlavy pryč, po nocích obchází sousedství a ‚líbí se jí, když jsme spolu’? Myslím, že by to uneslo trochu člověčiny.
Martin Svetlík (Mustard)

Vyzerá to pekne, ale je to až zbytočne temný thriller o blížiacej sa totálnej nadvláde super AI. Mám zimomriavky, ale zo strachu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Být rodinkou, tak se té paní s pozitronovým mozkem sledující mě zpoza stromu docela leknu. Navíc mají všichni nějak divně zavirovanou elektroniku… jestli mě tohle má přinutit ke koupi čehokoliv, nezafungovalo to.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Personifikovaná chytrá síť. Nic proti tomu. Alespoň jsem teď pochopil ty vizuály. Bez nápovědy nefungují. Spot má dobrou náladu a atmosféru, historka sama trochu drhne. Chytrá síť se prochází večer v lese a všechno vidí? Chtělo by to scénáristicky dotáhnout.
Martin Charvát (Remembership)

Cvičení od O2 na téma ‚Jak být v komunikaci sterilní a za spoustu peněz neříct vůbec nic‘ po osmdesátéosmé. Zářící latexová robotka s půlkou hlavy, pobíhající v naší zahradě, osvícená světlem gigantického úplňku, ve mě klid a touhu trávit čas s rodinou vážně nevzbuzuje.
Pavel Fuksa

Cože, nové Volvo V90 má podběrák v základní výbavě? Nebo tam musela být vidět síť, protože je to celé o síti? Chytla mě skandinávská atmosféra a létající chlapeček à la Röyksopp. What else is there? Celkem neobvyklá, ale krásná melancholie. Jako by všem bylo jasné, že s nabídkami pro tříčlenné rodiny jednou vymřeme.
Petr Čech (Havas)

5. Inspirace a zážitky (19 %)

Slevový portál Slevomat při příležitosti sedmého výročí své existence spustil 15. května dosud největší brandovou kampaň ve své historii s mottem Ať se každý den počítá!. Bude využívat všech médií – televizi (na stanicích skupiny Prima), out-of-home (ve velkých městech formou citylightů), indoor, online (zde dominuje YouTube) i tištěná média.

Hlavním vizuálním prvkem je obří písmeno S vytvářející cestu složenou z nejrůznějších zážitků, které zákazníci mohou najít na stránkách portálu – od sportovních, kulturních, cestovních či gurmánských. Slevomat mění i svůj claim, který nově zní Cesta k zážitkům. „Jedním z cílů kampaně je podpořit fakt, že většina zákazníků chodí na naše stránky pro inspiraci a ne jen nutně kvůli slevám,“ upozorňuje brand manažerka Slevomatu Iva Janoušková.

Dosud firma využívala kombinaci kreslených reklam společně s vizuály firemního youtubera. „Tyto formy končí, Slevomat svůj vizuální styl sjednotil, aby byl dobře identifikovatelný a využitelný jak pro B2C, tak pro B2B komunikaci,“ dodala Janoušková. Vizuál kampaně vytvořil interní tým Slevomatu.

 

Ta hudba a voiceover? Opět se zeptám, jakej je rok? Ze zvuku mám pocit, že 2010 a že jedu poprvé v autobuse Student Agency do Brna, dávám si čokoládu a ještě mi není čtyřicet. No, fajn, ale ta muzika je příšerná. Gigant na trhu by si snad mohl nechat nějakou vytvořit. Anebo nad tou zvukovou bankou sedět ne pět minut, ale aspoň půl hodiny.
Marek Prchal

Co nového mi to o Slevomatu říká?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Co ten Slevomat přejmenovat na Zážitkomat? Alespoň na jednu kampaň. Když už se mění positioning, tak z gruntu. Exekučně je to ale zívačka.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Pseudolurzerovskej vizuál, akorát mizerně vyrobenej. A to copy to taky nevytrhne. Hrubej podprůměr.
Martin Svetlík (Mustard)

Akože, je to proste esko poskladané z fotobanky, no. Akože, moc som nepochopil prečo.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Nuda. Vtiravý kompilát, nic než odřezky z fotobanky.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Slevomat mění svou pozici a k tomu si přiravil desetivteřinové video, skládající se z rozhýbaného tiskového vizuálu. Když o sobě říkáte, že už nebudete zaměřeni jen na slevy, mělo by to být trochu vidět.
Martin Charvát (Remembership)

Parta bezrukých, demencí a různobarevnými zákaly postižených kreativců a videotvůrců dala ve Windowsovském Malování dohromady tenhle příšerný spot. ‚Ať se každý den počítá‘ sedí výborně i ke slevě na daních, kterou si na jejich ZTP interní kreativní tým může Slevomat uplatnit.
Pavel Fuksa

Na tohle jsem zvědav, a asi nejsem sám. Jak se povede Slevomatu vysvětlit, že vlastně není slevomat? Tady jsme od cíle ještě hodně daleko.
Jan Javornický

Jako klíčák fajn, ale postavit na tom televizi? Zážitek to pro mě nebyl. A to je škoda, když claim kampaně je Cesta k zážitku.
Petr Čech (Havas)

 Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Stačilo málo a byla to fraška.“ Zlato pro Sušici

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 22. týden 2017

  1. Sušický skatepark (48 %)
    značka: Sušický skatepark, klient: Sušice
  2. Symbio: Když nemusíš, ale chceš (42 %)
    značka: Ria, klient: Hartmann – Rico
  3. Voda jako víno (32 %)
    značka: Korunní, klient: Karlovarská Korunní s.r.o.
  4. Šálek kávy netradičně (24 %)
    značka, klient: Mall.cz
  5. Istropolitana Ogilvy, Wellen: Naprav si karmu (20 %)
    značka: Ugo, klient: Kofola Československo

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Dobrodružství se skejťáky (48 %)

Nový video spot Sušice Geographic propaguje čerstvě otevřený sušický skatepark a navázanou rekreačně sportovní oblast. Za videem stojí režisér Ladislav Plecitý, který s městem Sušice spolupracuje dlouhodobě. V minulosti vytvořil například kampaň pro sušický aquapark a také krátký film Tvoje Dobrodružství, který byl Médiářem vybrán do žebříčku 25 nejlepších reklam roku 2015.

Video je krátkou parodií na přírodopisné dokumenty. „Chtěl jsem jít hlavně proti tomu, jak skejtová videa běžně vypadají. Většinou je to náhodný sled skejtových triků ve zpomalených záběrech, rychle sestříhaný do nějakého hip hopového beatu. Navíc jsem si říkal, že skejťáci v Sušici se o tom, že mají nový park dozví i bez našeho videa. Cílem bylo zaujmout hlavně lidi, kteří se o skateboarding nezajímají. Ukázat jim, že skejťáci jsou normální kluci a holky, co mají rádi sport, pohyb a umí si ze sebe udělat legraci,“ uvedl režisér Ladislav Plecitý.

Ve spotu si zahráli obyvatelé města Sušice a členové místní skejťácké komunity. Namluvení komentáře se ujal známý herec a dabér Pavel Rímský.

Skvělá idea, výborný zvuk, mizerné obrázky, ale aspoň to má nápad a koncept. Zkraťte to o 2,5 minuty, a je to dobrý!
Vilém Rubeš

Slovy účastníků soutěže vaření – body strhávám za nízkou originalitu, protože variací na přírodopisné dokumenty už bylo v televizních i rozhlasových spotech opravdu moc. Je to ale moc pěkně natočené a napsané, herci dobře vybraní. Hudba na motivy Americké krásy se tam skvěle hodí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jako jasně, oceňuju, že sušickej skatepark má reklamu. A není úplně blbá. Ale ten vtip jsem viděl asi stokrát. Takže do kategorie ‚buďme rádi, že veřejný sektor komunikuje‘ je to super, ale do první ligy tomu ještě dost chybí.
Martin Svetlík (Mustard)

Nevím, co se stane, až známý herec a dabér Pavel Rímský nedejbože jednou zemře. Jo, vlastně vím. Konečně se přestanou točit další a další verze tohodle před x lety možná zábavnýho konceptu.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Nebejt tý pizzy, vody z kaluže (oboje bylo zbytečně nechutný a nesedělo se zbytkem) a přepálenýho konce voiceoveru, neměl bych co vyčítat.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Stačilo málo a mohla to být fraška. Pan Rímský naštěstí celé dílo posouvá do intencí uvěřitelnosti a dopadlo to dobře. Svůj účel tak tento ‚paradokument‘ splňuje na jedničku.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ten formát sme tu už párkrát videli, tentokrát je to jedno z lepších prevedení. Som rád, že aj mestá vychádzajú zo suchopárnych šuplíkov a skúšajú komunikovať sviežo a vtipne. A keďže ide o srandu zo skejťákov, dávam lajk!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Pouštění spotu o skejťácích přivábilo k mýmu počítači i zvídavýho kolegu druhu homo sapiens hetero. Twist ve voiceoveru místama s twistem v obraze zamakal a občas i pobavil. Je to sice dlouhý, ale to už pořady o přírodě bejvaj.
Petr Čech (Havas)

Bohužel se nesměju. Možná bych alespoň uznale pokýval hlavou, kdyby to mělo silnější ideu než ‚Objevuj s námi.‘ Takhle se mě akorát nudou třese prst. Ten u tlačítka escape.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

2. Trauma ze základky (40 %)

Dámské hygienické potřeby Ria uvádí na trh novinku, tampony pro ženy věnující se sportu. Kampaň se natáčela v základní škole v Říčanech. Agentura Symbio v komunikaci navazuje na úspěšný kreativní koncept Nemusíš. Do pokračování obsadili stejnou protagonistku a spot se namísto zdůrazňování předností produktu soustředí na ženské pocity a zvýšení sebevědomí.

Adéla (hlavní herečka) v minulém videu skvěle fungovala, tak jsme se rozhodli nakouknout ještě víc do jejího života, vzpomínek a pocitů. Kromě hlavního videa jsme natočili i doplňková videa jako třeba Debilní kecy tělocvikářek,“ říká režisér Symbiografu Václav Krbůšek, který stojí za produkcí kampaně.

Skončil jsem u ‚Mám krámy… ale to dám.‘ Nedám. Jděte do hajzlu.
Vilém Rubeš

Tady jsem na vážkách. Oceňuji, že klient má odvahu vyzkoušet něco nového. Jen si troufám tvrdit, že současné hodiny tělocviku už vypadají úplně jinak, protože dnešní děti jsou malí bohové a učitelé se svých studentů spíše obávají. A možná se mi to jen zdá, ale ta paní učitelka dost špatně hraje.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Škoda, že se tam vyprávěj dva příběhy zároveň – fitko a tělocvična. Úplně stačil jeden, protože insight je to suprovej a všechny holky to podle mě znaj. Takhle je to sice trochu zmatenej, ale vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Cení se, že se značka drží konceptu. Tělocvikářka možná není ten nejsilnější insight, ale už teď se těším na pokračování.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Ten nejkratší spot je nejlepší. Ten dlouhej je moc dlouhej, tý úče nevěřím ani ň a debilní kecy byly vždycky debilní. Jinak není nad to zamakat si až na krev.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Nezažil jsem menstruaci a v mém malém teplém světě není tématem. Takže jenom chválím muziku a ten bumper.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Vkusné, decentní, upřímné. Předešlá reklama na Ria byla lepší ve své obšírnosti, do které tuto ožehavou tématiku zabalila. Tady se nám myšlenka smrskla do snad až příliš konkrétních situace – bonusové body však uděluji za to, že krev je červená, ne modrá.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Krev na ruce se může eklovat, ale v duchu předchozí kampaně je autentická a mně neva. Kde je ale umění reklamní zkratky? Stačila by jedna minuta. Holky se v tom nejen uvidí, ale ještě to dokoukají do konce.
Petr Čech (Havas)

Vychází to z dobrejch insightů, ale vypadá to, jako by tu kreativu vymýšleli chlapi. Jestli se mejlim, tak pardón. No já jsem taky chlap, že? Tak tomu dávám prvního fleka.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

3. Kapka k dokonalosti (32 %)

Značka minerálních vod Korunní přichází se třemi novými spoty, které mají podpořit projekt vodajakovino. Všechny spoty mají stopáž lehce přes půl minuty a ukazují minerálku jako svěží doplněk k popíjení vína. O digitální komunikaci se Korunní od letošního roku stará agentura Dark Side. Korunní je aktuálně jednou ze tří certifikovaných a k vínu oficiálně doporučovaných vod ze strany Vinařského institutu a Asociace sommelierů ČR.

Tohle bude osobní – když slyším výraz ‚chuťové pohárky‘, krvácejí mi uši, jakožto z unylého jazzu v podkresu videí. Je to miliontá hra na francouzskou nenucenou žoviálnost a moc mě to nebaví. Jinak se mi ale nápad Voda jako víno líbí, web je fajn.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Strategicky velmi zajímavý téma kombinace vína a vody, ale úplně zabitý exekucí. Místo toho, aby mi vysvětlili, jak se dělá ten nejlepší stříček, tak se dívám na to, jak se rádobyvtipnej hrdina polejvá vodou. Tak nic, no.
Martin Svetlík (Mustard)

Profesionálně zpracované, některé momenty mne i baví. Ale koupit si Korunní kvůli těmto reklamám nepůjdu.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Tohle je krásnej příklad naprosto odstrašujícího příkladu. Nápad = samá voda.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Tu nalejvačku bych mohl sledovat pořád a pořád a pořád! Je to doslovná dramatizace rčení ‚káže vodu, pije víno‘. A radši se neptám proč zničili tu origami labuť, proč tam jsou pokaždý jiný herci nebo co si z toho mám vlastně odnést.
Neřešme, co je na tom špatně, ptejme se, co dělat, aby se to neopakovalo.

Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Ten týpek je děsnej slizák, ale možná budou holky tvrdit opak. Ano, vím, že je těžké prodávat vodu, protože je to prostě… voda. Řemeslo toliko v pořádku.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Positioning ako víno. Zakaždým ma uchváti, aké unikátne funkcie dokážeme v reklame prisúdiť obyčajnej vode. Ale tu aj napriek silenej snahe chýba potrebný nadhľad. Žížalo, päste na bradavky a utekaj pre ten stratený vtip, aby to škrtanie položiek z briefu nebolo tak počuť.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Koncept svěží, exekuce trochu stojatá. Labuť složená z ubrousku – úplná balada pro oči? No moje tedy ne.
Petr Čech (Havas)

Dobře, trochu mě naštvalo, jak se opírají do kohoutkové vody. Stejná kampaň by se určitě dala udělat i pro ní a bylo by snazší dehonestovat minerálku z plastové láhve. Na druhou stranu musím přiznat, že pan kouzelník má talent. Úplně jako Oldřich Vízner.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

4. Překvapení v kávovaru (24%)

Ve spolupráci s výrobcem spotřebičů Philips připravil Mall.cz na pražském Jungmannově náměstí guerillovou kampaň. Centrem dění se stal kávovar Saeco Incanto v nadživotní velikosti v měřítku 1:20. Uvnitř 2,51 metrů vysokého kávovaru byli ukrytí tři asistenti, kteří připravovali kávu kolemjdoucím.

Video z kampaně (v prvním týdnu od zveřejnění přes 1,1 milionu zhlédnutí, 1,7 tisíce sdílení a skoro 10.000 lajků) se blíží úspěchu vánočního videa s Leošem Marešem. „Úspěch videa i celé kampaně jasně dokazuje sílu i virální potenciál takovýchto projektů. Snažíme se pracovat s autentickými emocemi, a i proto je podobný obsah pro uživatele atraktivní,“ je si jistý Jan Kufel ze social media teamu Mall.cz.

Kategorie ‚inscenovaná videa, co mají ukázat, jak to na tom náměstí fakt nevypadalo,‘ mají svá pravidla. Tohle je nezná. A milióny lajků nejsou argument.
Vilém Rubeš

Prosím, zakažte někdo podobná videa. Zakažte tu hudbu, radující se najatý plebs a bezhlavé kopírování.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Já jsem si z toho odnesl, že kávovar Saeco je asi tak kvalitní, jako když v něm tři idioti dělaj mléčnou pěnu brčkama. Docela velkej positioning shift od doby, kdy to byl technologicky nejpokročilejší kávovar na trhu.
Martin Svetlík (Mustard)

Tak to je na mě moc silný kafe. A ty autentický emoce, po kterejch social media team tolik baží- zejména ten nehranej spontánní potlesk- má drobet hořkej vocas.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Na těhlech videích jsou vždy nejlepší tváře překvapených náhodných kolemjdoucích, kteří jsou chtiví zjistit, co že to pro ně připravila ta daná značka, aby jim obohatila jejich šedou každodenní rutinu. A ty tváře se tu mimořádně povedly.
(Jestli jdeme na vážno, tak tomu videu chybí jakýkoli překvapení, nápad, cokoli… ale to jste si asi všimli.)

Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Pouliční guerillové happeningy mám rád, ale tohle je nějaký leklý. Možná je to tím, že nepiju kafe…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nechápem, ako môže niekto prísť s exekučnou exkurziou do roku 2006 a niečo si od toho sľubovať. Nechápem, že to vlastne funguje. Žijem v bubline.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Je jasný, že s velkým kašpárkem se velký divadlo zahraje snadno. Ale není to trochu unappetitlich, nechat si ‚udělat‘ kafe pomocí mopu, kladiva a hadru na podlahu?
Petr Čech (Havas)>

Podobnou akci jsme již viděli mnohokrát a už před mnoha lety. A těma číslama mě nikdo neočaruje. Však víme, jak to je, ne?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. Pro lepší pocit (20 %)

Síť ovocných barů a salaterií Ugo mění v polovině května své stále menu a k tomu spouští multikanálovou kampaň. Ta startuje 20. května, poběží dva měsíce. Využije především televizi (stanice skupiny Nova a Prima), dále reklamu na plátnech a v prostorách kin, online a komunikaci v místě prodeje. Cílem kampaně je především posílit znalost značky. Současně s ní mění od 16. května na všech pobočkách instore komunikaci, na které spolupracovalo s agenturou Wellen. Cílem změny je zjednodušit zákazníkům orientaci v nabídce.

Motto Naprav si karmu má být vidět vidět ve všech pobočkách i na produktech. „Zkrátka budeme karmu napravovat online i offline. Slogan je myšlený nadneseně, v kampani komunikujeme především to, že nikdo není svatý a všichni čas od času zhřešíme jídlem. Návštěvou Ugo si ale můžete vou karmu napravit, a třeba tím nastartujete i cestu ke zdravějšímu životnímu stylu,” vysvětluje Alena Hegnerová, head of marketing značky Ugo.

Karma se obvykle napravuje sebemrskačstvím. Takže vlastně cajk.
Vilém Rubeš

Nechápu to. Proč by si ti lidé měli napravit karmu? Něco špatného provedli? A proč by jim mělo karmu napravit pojídání krevet? Nevadí mi ani, že je to celé očividně zpracované za minimum prostředků (to zelené pozadí je peklo), ale že to nedává smysl.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jako zjevně si potřebuju napravit karmu, protože muset se dívat na něco jako je tahle kampaň na Ugo, to je fakt za trest. Vlastně mě nenapadá, jak by to šlo udělat ještě hůř.
Martin Svetlík (Mustard)

Ugo se snaží rozšířit cílení. Karma není špatný nápad.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Bojim se, že autorům týhle lahůdky už karmu nic nenapraví. Navíc vůbec nechápu, co se mi snaží sdělit.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Už ta hudba mě měla varovat. P.S. krevety jsou karmicky fakt špatná věc, většinu jich loví novodobí otroci, bla bla bla…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Napravte si karmu především tím, že přestanete nadužívat greenscreen tam, kde ho vůbec není zapotřebí! Je to nevkusné, sterilní a ve spojení s poživatinami odpudivé. UGO mám rád, ale tohle mu spíš ubližuje.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Karma. Slovo, ktoré hipstri systematicky znásilňujú tak brutálne, že po spotoch od Uga leží na lopatkách a búcha do podlahy. Čo presne myslíte tou karmou, moje stravovacie návyky? To je dosť voľný výklad! Nefunkčný pokus o vyvolanie pocitu viny. K tomu cítim pocit hanby za hercov, ktorí svoje trápne stereotypné úlohy vôbec nezvládajú, aj keď sa od nich nič nečaká.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Paleček nahoru za motto kampaně, paže dolů za exekuci. Jako slide show v televizi? To je ale juicy přístup! Cílovka by si kampaň vychutnala líp v rádiu a ještě by se ušetřilo za média.
Petr Čech (Havas)

To napravování karmy v podání UGA vypadá dost lacině. Samotné téma karmy je fajn, ale to provedení je trochu mimo.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

 Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Strongbow dostává zlatý popelník“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 23. týden 2017

  1. VCCP: Kouření out, příroda in (50 %)
    značka: Strongbow, klient: Heineken
  2. Kaspen/Jung von Matt: Koktejl sirupy (45 %)
    značka: Jupí, klient: Kofola Československo
  3. Scholz & Friends: Tradičně nebo nově, vždy poctivě (39 %)
    značka: Jihlavanka, klient: Tchibo Praha
  4. Yinachi: Ixodes (32 %)
    značka: Kofola, klient: Kofola Československo
  5. Saatchi & Saatchi: Vítejte v Hybánkově (17 %)
    značka, klient: Hypoteční banka

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Co teď s popelníky?

Až milion popelníků zůstane po zákazu kouření v restauracích bez využití. Značka ciderů Strongbow jim v rámci své nové kampaně Kouření out, příroda in od agentury VCCP dává druhou šanci. Popelníky pošle spolu se speciálními zahradnickými sety svým ambasadorům, známým osobnostem a youtuberům (Kovy, Sandra Kisić a další) a nechá je osázet. „Věříme, že je tato myšlenka nadchne, a že spolu s námi budou osazovat a zalévat popelníky, z nichž se správným křížením s květinou stanou poupětníky,“ uvedla manažerka značky Michala Ebertová.

Celou kampaň budou doprovázet provokativní videa, která upozorní nejen na důležitost přírody, ale především na kreativní myšlenku – jak dát popelníkům druhou šanci. Značka zároveň představí blog www.prirodudomesta.cz, kde se budou objevovat tipy na zajímavou zeleň ve městech, návody, jak si vypěstovat vlastní kousek přírody za okny bytu, i novinky ze světa poupětníků.

V několika vybraných provozovnách budou mít zákazníci možnost osázet si svůj vlastní popelník. Za nákup produktů získají zahradnický set i s návodem. Až se popelníky zazelenají a stanou se z nich takzvané poupětníky, zkrášlí vybraný veřejný prostor.

Nová kampaň Kouření out, příroda in rozvíjí dlouhodobý koncept Přírodu do města, který značka Strongbow zahájila loni. Značce se za dobu působení na českém trhu podařilo zvelebit několik zanedbaných vnitrobloků. Nově je v plánu proměna střechy Paláce Lucerna. Tu známý kavárník, aktivista a nyní i zahradník Ondřej Kobza ve spolupráci se spolkem Kokoza a za přispění značky Strongbow přemění v zelenou oázu, kde časem vyroste i komunitní zahrada.

To je moc hezký nápad i provedení. Tleskám a házím květiny.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kouření aut. Neotřelá myšlenka. Naposled myslím použita v Nahotě na prodej. Už se nemůžu dočkat, až to důkladněji proberu s mostitelem Kobzou v komunitní zahrádce nad sklenkou přátelsky vychlazeného kozího mléka. Jen úplně nechápu, jak to celý souvisí se ciderem.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Nápad super, lajna děsná.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Oproti fejkovým pokusom o premenu Palmovky z mestskej ‚šlehárny‘ na ovocný sad je to menšie, tým pádom realizovateľné tak, že to nepôsobí ako päsť na oko. Dobrá ‚receptárová‘ reakcia na aktuálnu udalosť, ale nič viac to nie je, aj keď sa budeme tváriť, že je. Claim príšerný, voiceover vo videu je na vyhadzov človeka, ktorý je za neho zodpovedný.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Už jen to, že je to naprosto aktuální, by úplně stačilo. Ale tohle je navíc skvěle napojený na brand, má to vymyšlenou krásnou symboliku, je to řemeslně dobře natočený a hlavně – není to prvoplánový. Nic víc od reklamy nepotřebuju! Vítěz o tři délky.
Martin Svetlík (Mustard)

Přemkem Podlahou políbení dobře vědí, že v placatém květináči bez odtoku budou kytky jenom trpět. Takže follow up kampaně se bude jmenovat: Kytky v nouzi.
Petr Čech (Havas)

Kytky v popelníku mi podvědomě evokujou eklhaft – je to něco jako chlemtat vodu z kýblu nebo jíst šroubovákem – jde to, ale je to divný. Výsledkem je atmosférické cosi.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tohle je ten pravej upcycling! Vivat. Krásnej nápad. Tohle mi příjde po dlouhý době smysluplný. Stronbow dostává zlatej popelník.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

2. Opravdové ovoce pro Jupí

Značka ovocných sirupů Jupí od Kofoly má nové příchutě inspirované slavnými koktejly. Kampaň na jejich propagaci se rozhodla postavit na technice klasické animace. Kreativu kampaně vymyslela agentura Kaspen/Jung von Matt, o digitální sekci a komunikaci na sociálních sítích se stará Česká produkční.

V rámci kampaně vznikly celkem tři 25 sekundové spoty, které jsou provázané příběhem o spojování ovocných chutí. Natáčení se obešlo bez digitálních triků a loutky byly vyrobeny ze skutečného ovoce, což reklamu odlišuje od dnes standardně používáné 3D počítačové produkce. Spoty režíroval Michal Žabka ve spolupráci s produkční společností Eallin.

Vůči slovním hříčkám typu ‚na fotkách mám pecku‘ nebo ‚natrhu ti šlupky‘ jsem stoprocentně imunní, ale jinak mi to přijde celkem roztomilé, letní, hravé.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nápad dobrej, je to vizuálně rozpoznatelný a většina slovních hříček netahá za uši. Jen to vložený demo působí jako pěst na oko. Jinak pecička.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Není to nic superobjevnýho, ale potěší to. Vidět poctivý řemeslo je vždycky příjemný. Takže za mně jednooký král tohoto týdne.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Určite to sirupy odkomunikuje lepšie ako fúzaté leto. Brrr.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Použít klasickou animaci se skutečným ovocem je myšlenkově chvályhodné… akorát to teda nevypadá ani moc dobře, ani moc chutně. Možná abstraktnější art direkci?
Martin Svetlík (Mustard)

Takhle by se to mělo dělat. Jen to demíčko kazí celkovej dojem. Navíc děti přestanou dávat pozor a nebudou vědět, co chtít po mamince.
Petr Čech (Havas)

Paráda! Konečně něco s patinkou, použít opravdové ovoce je v případě reklamy na poživatiny jednoznačný bonus. Je tam trochu přehláškováno, ale s tím se dá žít. Líbí se mi to.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Klasická animace ano, ale tento způsob vyprávění je už destilován potolikáté, že už tu máme místo pálenky čirou tekutinu bez chuti či zápachu.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

3. Děda by měl radost

Jihlavanka uvádí na trh novou variantu kávy crema, která v jejím portfoliu zatím chyběla. Kampaň na její podporu běží od poloviny května. Krémová Jihlavanka navazuje na dlouhodobý komunikační koncept značky „odměna za poctivou práci“.

„V kampani jsme se rozhodli navázat na tradici klasického českého designu, zejména ikonického nábytku a interiérových doplňků. V příběhu se ocitáme v rodinné truhlářské dílně, kde se nejen dbá na tradice poctivé rukodělné práce, ale kde je prostor i pro nové nápady a inovace. Přesně tak totiž chceme, aby zákazník značku Jihlavanka vnímal,“ popisuje kampaň manažerka značky Jihlavanka Anna Hořáková.

Základem marketingové komunikace je dlouhý 160 sekunový spot, který vypráví příběh rodinné dílny, v níž se věnují renovacím starého nábytku. Kampaň bude až do srpna k vidění v televizi na Nova a Prima Group. S novou Jihlavankou se budeme potkávat také přímo v místech prodeje, online i na sociálních sítích. Kreativu kampaně vytvořila Scholz & Friends, produkčně ji zajistila Armada Films a spoty režíroval Tomáš Řehořka.

Jihlavanka je mi sympatická takovou svou zvláštní nenuceností – myslím, že lidi, kteří se o tuhle značku starají, to dělají dobře. Z videa mám příjemný pocit, i když krkolomné sdělení ‚Tradičně nebo nově, vždy poctivě‘ zní jako věta z briefu, kterou by měl copywriter ještě trochu přelouskat. A vůbec, ta poctivost je strašně devadesátková!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Poctivý řemeslo, fortel, zlatý český ručičky. Poslední dobou mám pocit, že si o každou druhou reklamu zadřu třísku- a může to být natočený sebelíp.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Nevydržel jsem ani tu kratší verzi. Ale focuska z toho sentimentu musela řičet nadšením!
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

So slzou v oku spomínam na geniálnu reklamu Hornbachu s Emilom na schodisku. Trvá tridsať sekúnd a v jemných náznakoch vyvolá zimomriavky a chuť zavolať rodičom. Nalepiť na ňu komunikáciu o harmónii tradície a moderny by bola hračka. Jihlavanka sa tiež pokúša o emócie, ale je u toho zbytočne ukecaná a málo uveriteľná. Proste reklamne naleštená mordovačka, pocitovo dlhá ako Titanic, s neuspokojivým vyvrcholením v podobe komody zo Sconta.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jihlavanka našla obrovsky silnej symbol kroužku od kafe – každej má svoji historii, každej je neopakovatelnej a spojenej s nějakou nostalgickou vzpomínkou. Tak proč je odstraňovat a kreslit tam nový barvou? Jak je snadný minout poklad!
Martin Svetlík (Mustard)

Zatímco doba se zrychluje, spoty se stále prodlužují. 2:40? To je dlouhý i pro biják, o netu ani nemluvě. Ale líbí se mi, že pánská jízda nepotřebuje alkohol a Jihlavanka Crema zase cukr. Protože život se dá osladit i romantickou hudbou.
Petr Čech (Havas)

Tradičně nebo nově? Tradičně. Jen pozor na stopáž, delší verzi jsem téměř nedokoukal. Kamera nicméně super.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Takovýhle příběh jsem už viděl v bledě modrém několikrát. Chybí tomu podle mě autenticita. Je to sice docela hezky natočené, ale já tomu prostě nevěřím.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

4. Klíště lásce nezabrání

Točená Kofola je letní tradicí stejně jako reklamy, které ji propagují. Kofola Československo tak i letos přichází s příběhem o lásce, již tentokrát málem zhatil nepatrný problém, ale nakonec si cestu stejně našla. Kreativu kampaně má tentokrát na svědomí kreativní studio Yinachi a její součástí je jak televizní spot, tak i in-store a off-trade komunikace.

Autorem kreativního konceptu je Karel Šindler, na myšlenku přišel s Robertem Peňažkou. Spot režíroval Robert Hloz v produkci Dawson. Celý projekt má za Yinachi na starosti Lucie Medunová. Manažerka značky Kofola Marcela Vuong slibuje „neotřelý a humorný příběh letní lásky“.

Otázky, samé otázky! Měla být scéna z ordinace reminiscencí na film Vesničko má středisková? Proč mi klíště na mužském přirození nepřijde vtipné? Proč odporné a infekční klíště spojovat s oblíbeným nápojem? Proč se všichni tváří tak perverzně? Proč jsou všichni úchyláci v reklamách zrzaví? Ok, zkusím najít něco pozitivního: je tam letní atmosféra. Make Kofola great again!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Geniální spot. Pardon, překlep. Genitální spot. Při představě klíštěte přisátýho ke koulím se mi opravdu chutě na Kofolu nesbíhaj.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Fajn, takže víme, jak se řekne klíště latinsky. Když už chci bejt edgy, tak ten pyj ukážu, mimochodem. A hlavně – kam se ztratila láska?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Ako scéna z ďalšieho Troškovho Kameňáku dobré. Spĺňa všetky požiadavky – nie je ani trochu romantická a každý slušný Čech si v nej nájde reálie, ktoré dôverne pozná. Product placement je konečne menej otravný, produkt skoro nie je vidieť a nie je jasná ani jeho úloha v celom príbehu. Človek sa tak môže sústrediť na humornú zápletku, ktorá zároveň funguje ako potrebná letná prevencia pred napadnutím parazitom.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Zajímalo by mě, komu v Kofole přišlo jako skvělej nápad použít v kategorii nápojů jako hlavní lákadlo motiv klíštěte zakousnutého v pubickém ochlupení. A to už vůbec nemluvím o lásce na první oholení genitálií. Za mě docela robustní brand damage, gratulki!
Martin Svetlík (Mustard)

Erotika s happy endem Kofole sluší už od dob Nudapláže. Je fajn, že se klient nezaleknul plánování sexu na prvním rande, mydlení přirození na plný koule, ani hand jobu s klíštětem. Vykastrovali to snad jen logem v obraze. Každopádně erekce palce za casting kluka.
Petr Čech (Havas)

Starej dobrej ‚kofolí‘ esprit. Tentokrát tu máme méně usedlý a vlastně i docela vtipný příběh. Pro cílovku rozhodně cajk.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Kouzlo klasické Kofoly z nuda pláže bylo taktéž v jednoduchosti příběhu, který se odehrával v jednom prostředí. Ale abych nebyl puntičkář. Reklama je to milá a příběh funguje.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. Stěhování do většího

Hypoteční banka v kampani Vítejte v Hybánkově propaguje nejnovější nabídku produktů a služeb. Kampaň probíhá od května do srpna a pokrývá TV, OOH, sociální média, on-line bannery a YouTube. Speciální „site specific“ komunikace byla navržena i pro akvapark Aquapalace Čestlice. Kreativní koncept kampaně připravila agentura Saatchi & Saatchi Praha.

Kampaň představuje idylickou animovanou alegorii České republiky Hybánkov, ve kterém díky Hypoteční bance bydlí každý čtvrtý ve svém. Setkáváme se s rodinami Mladých a Chytrých a v budoucnu i s dalšími, kteří představují jednotlivé cílové skupiny a jejich potřeby na hypotečním trhu. „Po částečné vizuální evoluci jsme se s klientem rozhodli navázat na kreslený styl komunikace, kterým se Hypoteční banka odlišuje od své konkurence již mnoho let,“ říká Lucie Garbienová, account director z agentury Saatchi & Saatchi Praha.

Laskavá a všeobjímající – taková je nuda v Hybánkově.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hybánkov? Jakože Hy-potéční Bankov? Jedinej nápad v tom celým a ještě úplně blbej.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Rodina Chytrých a rodina Mladých z Hybánkova? To určitě vymyslel kreativní ředitel Petr Tvořivý z agentury Nápadisímo. Kriste.
Martin Svetlík (Mustard)

Proč se to nejmenuje Kýčánkov? Nevkusné barvy typických českých obýváků, hrášková a meruňková, mluví za vše.
Petr Čech (Havas)

Hybánkov. Rodina Chytrých. Kdo tohle vymýšlí? Animace mi evokuje italské pornoanimáky s trpaslíky z počátku 90.let. Já vám nevím, tohle mě nenadchlo.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tak já doufám, že se v Hybánkově v budoucnu objeví také rodiny Starých a Hloupých, aby byla pokryta celá škála obyvatel ČR. A nezdá se vám, že s námi reklama mluví, jako bychom měli iq kolem sedmdesáti?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

 Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Svíjím se trapností.“ Přesto Spak zaujal nejvíc

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 24. týden 2017

  1. Kaspen/Jung von Matt: Na párek si dám (33 %)
    značka, klient: Spak
  2. Triad: Nejepičtější ovocný fight (29 %)
    značka: Mirinda, klient: Pepsi
  3. Mark BBDO: Budoucnost podle vašich přání (26 %)
    značka, klient: E.on
  4. Zaraguza: Brzo roztáhneme křídla (24 %)
    značka, klient: Mall.cz
  5. Outbreak: Vyzkoušejte, co se tak dobře poslouchá (22 %)
    značka, klient: Letiště Praha

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kečup nebo hořčice (33 %)

Značce grilovacích omáček Spak právě začíná sezona, proto podpořila už rozjetou jarní kampaň postavenou na příbězích svého zakladetele Hanse Petera Spaka letní vlnou a to hlavně v onlinu. „V létě řešíme dlouhodobý životní problém co vlastně patří na párek. Kečup? Horčice?“ říká s nadsázkou Luboš Jahoda z agentury Kaspen/Jung von Matt, jež kampaň pro Spak vymyslela.

Součástí kampaně je i retro klip „Na párek si dám“, který vzniknul s režii Marka Partyše a v produkci Bistro Films. Klip budeme potkávat  na YouTube a na bannerech po českém internetu celé léto. 

Ve snaze zodpovědět zásadní otázku, zda kečup nebo hořcice, nám Spak v rámci kampaně představuje recepty na čtyři originální Spak hot-dogy, které lze ochutnat i na různých eventech (lokálních food festech, autoshows), kde bude přítomný partnerský Tommys Food Truck.

Tohle je takový halucinogenní mix všeho. Je tu retro, divnohudba (za mě trochu protivná, připomíná mi Nightwork), vizuální a jazykové fórky, nafukovací bazén, stříkací pistole. Celé je to trochu úchylné a nevkusné, což byl ale jistě záměr. Věřím, že pár lidí to osloví.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pěkná produkce a provedení ale bohužel velmi průměrné myšlenky.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Ten krátkej recept je v pohodě. Nikterak originální, ale dostatečně mausvotring. Ale ten rozjuchanej videoklip mi trochu kazí chuť a dezorientovanýho pana Špaka je mi až líto.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Prý se to ‚pohybuje na hraně naprosté šílenosti, nebo geniální blbosti, kterou si lidé budou mezi sebou posílat pro pobavení.‘ Škoda, že se v produkci neduplo malinko víc na plyn a nepřepadlo to z té hrany do druhé kategorie. Dal jsem si to sice pětkrát a pořád dobrý, ale ne každý je asi takový gurmán…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

No, tak písnička pěkná a osmdesátkové provedení taky, ale mně tam chybí silnější koncept.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

‚Urobme čo najdebilnejšie video a dúfajme, že si ho ľudia budú sami zdieľať medzi sebou, len tak, pre pobavenie.‘ Stelesnenie klasickej snahy kreatívcov o ‚WTF‘ a ‚DADA‘ efekt, ale prestáva to byť zábavné asi tak v dvadsiatej sekunde. Aj keď je to pekne štylizované a natočené.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Znáte ten pocit, kdy se čas tak strašně moc vleče, že jedna minuta je jak nekonečno? Tak ho ještě znásobte třema a získáte velmi přesnou představu o tom, jak působí tříminutový spot od Spaku. Špatný rytmus, kostrbatá logika a navrch slabá stylizace. Třikrát achjo .
Alena Oswaldová (Nestlé)

Co na párek si dám, abych zas neskončil sám… To mě pobavilo. A to jsem párek v rohlíku v životě neměl. Ale tři minuty jsou prostě moc. I nová hymna pro Cheerios je třikrát kratší.
Petr Čech (Havas)

Od kampaně Got milk?, kde zářil úchvatný White Gold, jsou v tomhle absurdním žánru jenom šumaři. Ale co už. Bavte nás!
Jan Javornický

Svíjím se trapností. Ta písnička je příšerná, exekuce pajdá na obě nohy… tohle nezachrání ani toporně arytmický pan Spak.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

2. Youtubeři pro Mirindu (29 %)

Komička Evelyn a gamer Smusa jsou nově ambasadoři limonád Mirinda z portfolia Pepsi, každý zastupuje jednu z nových příchutí. Evelyn si vzala pod křídla ananas a Smusa meloun. V kampani s názvem Nejepičtější ovocný fight jde o to, která příchuť se udrží na trhu a bude se dále prodávat, rozhodovací hlas dostanou spotřebitelé. Oba youtubeři se v desetidílném seriálu stylizují do role superhrdinů Smelouna a Ananaselyn a jejich úkolem je bojovat za svou příchuť. Celá kampaň vyvrcholí v polovině července finálním soubojem Smuse a Evelyn, při němž se rozhodne, která příchuť zůstane. 

Kreativu kampaně zacílené na mladé ve věku 14 – 34 let vytvořila agentura Triad. Pro její šíření využila brandované kanály Mirindy na sociální sítě Facebook a Instagram, ale také Google search, síť AdForm a vlastní kanály youtuberů.

Creativním leaderem kampaně byl v Triadu Michal Pivarči, art directorem Tomáš Paichl, stratégem Rado Jankovič, account managerkou Tereza Stará a social media managerem Jakub Šustek.

Evelyn působí, že má všechno na háku – a já osobně ji žeru! Snaživého a přehnaného Smusu už moc ne, a koncept superhrdinů by měl být být zakázán napříč všemi kreativními agenturami. Ale mladým lidem se to asi bude líbit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

To by mohlo být super na způsob mohl bych být světový šampión Formule 1… prostě jeden nikdy neví a vám všem okolo je to ukradený. No, asi jen pro dospívající…
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Asi nejsem cílovka, ale jediný, co jsem si odnesl z těchle celovečeráků je, že když budu pít Mirindu, budu mít 200kg a cukr mi vyleptá mozek z hlavy. A to asi neni to, co mi tím chtěli říct.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jo, takže to první, co vidim je holka, co pije Mirindu a učí mě zakrýt druhou bradu. (A to není bodyshaming)
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tohle by mohla být stejně dobře antireklama na softdrinks. I když by to mohlo bejt vtipnější, je to jinak dobře trefený. Vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Dve limitky, ktoré môžu byť každému ukradnuté. Jednu z nich môžete zachrániť, aj keď vám to môže byť jedno. Ako na toto niekoho namotať? Toto bude jedno z tých lepších riešení, aj keď mne osobne sa pri takom obsahu robí nevoľno a v ústach sa pohrávam s kyanidovou kapsličkou.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Dobrovolně jsem strávila 10 minut s YouTuberama. Wow, kampaň na Mirindu mě očividně baví! A vlastně mě i zajímá, jak to s tou ananasovou příchutí dopadne…
Alena Oswaldová (Nestlé)

Jůheláky nahradili jůtubeři. Dětem se to asi líbí, já bych tomu ale páčika nedal.
Petr Čech (Havas)

To je taková superhrdinská nuda, že pokud vás tohle baví, komiksové příběhy Harveyho Pekara o tom, co se stane, když si s nákupem stoupnete ve frontě na pokladnu za starou židovku, vám způsobí epileptický záchvat a na několik let noční pomočování.
Jan Javornický

Když jde tlusté do tenkých (doslova), zjistíme, že youtubeři mají před kamerou značné limity. Kamera evokuje studentský film, herecké výkony též. Že by poddimenzovaný rozpočet? Superhrdinský crossover příchutí je vynikající nápad, ale chtělo by to napříště dotáhnout. Na všech frontách.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

3. Energie pro všechny (26 %)

Začátkem června spustil E.on novou kampaň za účelem posílit známost značky v ČR. Cílem kampaně je dát lidem vědět, že není jen dodavatelem komodit, ale že zároveň poskytuje další energetická řešení například pro elektromobilitu, fotovoltaiku a další.

Jedná se o lokální kampaň, která bude k vidění až do listopadu. Nyní začala v televizi a postupně se rozšíří i do outdooru, tisku a na internet. V další fázi bude kampaň z image rozšířena i o propagaci kontrétních produktů. Kreativu kampaně vytvořila agentura Mark BBDO. Spot režíroval Ken Karpel v produkci Target Pictures.

Když podobné spoty projdou Škodovce, proč by nemohly projít Eonu? Nic nového pod sluncem, hezké záběry, docela příjemný voice over. Teda až na ten fádní claim – Budoucnost podle vašich přání. Ne asi!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Proč?
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Nuda bez energie na energetickou společnost. A strašně složitej VO navrch. Zív.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Máme energii být jiní, takže natočíme něco úplně normálního. Ale je to něco pěkně normálního. Berme tenhle spot jako důkaz, že klasickým reklamním spotem člověk ostudu neutrhne. A neutrhnout si ostudu (minimálně tento týden) není málo.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Říkal jsem si, co je na tom technicky špatně a on tam ve dvou záběrech nsmyslně zrychlí obraz. Je to mým přehrávačem anebo se za tím skrývá myšlenka ze střižny?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Generická generickosť, fotobanka, nuda.
Tomáš Hrábek (Symbio)

V Eonu mají prý energii být jiní. Ale očividně nemají agenturu, která by dokázala napsat alespoň trochu jiný scénář reklamního spotu. Takže se zhruba po bambilionté setkáváme s holčičkou, která nechce usínat po tmě, maminkou, milující hodně tepla a tatínkem, který si chce hrát. A mě už ta nicneříkající stereotypizace vážně unavuje…
Alena Oswaldová (Nestlé)

Typickej spot, co vyhraje u klienta, ale u lidí ne. Vždyť co si z toho pamatujete? Maximálně že novýho golfa můžete strčit do zásuvky.
Petr Čech (Havas)

Lepší být devadesátý sedmý v řadě, ale udělat to dobře, než převléknout libovolného youtubera za Mr. Elektrona.
Jan Javornický

Hezká reklama na nový elektromobil od Volkswagenu. Oh, wait…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

4. Holubi vs. Mall.cz (24 %)

Mall.cz spustil novou, dlouhodobou kampaň, kterou připravila Zaraguza. V prvním týdnu ji zahájil nebrandovaný teaser. Ústřední roli mají v klipu i celé komunikaci tři animovaní holubí hrdinové, kteří propagují svůj nefunkční e-shop vrkuuu.cz, jež se snaží Mall.cz konkurovat. Hlavním cílem kampaně je posílit image e-shopu a zábavnou formou komunikovat výhody, jež svým zákazníkům nabízí.

V další fázi kampaně nyní Mall.cz v sérii spotů prezentuje své hlavní benefity. Reklamy běží jak v televizi tak online, doplňuje je komunikace na sociálních sítích a display reklama, holubí partu pak můžeme potkat i v outdooru. Kampaň vznikla v Zaraguze pod kreativním vedením Petra Michalky, produkci zajistilo slovenské Alien.

Holubičko skákavá, tak tady vůbec nevím. Se svou holubičí povahou se nechci pouštět do nějaké sáhodlouhé kritiky, nevím, co je tu špatně, ani dobře, ale další video si dobrovolně nepustím. Trochu mě z toho bolí hlava, ovšem vysloveně trapně mi není. Žádnému kreativci pečeni holubi do huby sami nelítají, že.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

No, nemám moc, co říct … tak pojďme zkusit nějaké roztomilé zvíře? Stalo se. Holubi? Proč holubi? Hrůzu nahánějící špinaví bastardi? Cože? Spojení s Mall nemůžu najít už vůbec.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Mall má širokou nabídku produktů, ale my ho porazíme díky širokému rozpětí. Hm, na takovýhle sdělení jsou i sebevtipnější ptáci krátký. Tohle je promarněná příležitost a až dojdou dvojsmysly z ptačí říše, budou mít po ptákách. Škoda.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Tady někdo zapomněl, že jsou v reklamě jsou i jiné hodnoty než kreativita. Třeba úcta k inteligenci publika. Nebo přínos, který přinese práce klientovi…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tohle mi nechalo v hlavě pěknej klovanec. Oni rozjeli kampaň na něco, co ještě nefunguje? Chápu to správně? No, to by se mohlo objevit na Fuckup nights. To bude hezkej příspěvek.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Postaviť si konkurenciu a až skrz ňu komunikovať samého seba mi príde ako dosť veľký oblúk. Holuby ako stá variácia na generické ‚comic relief‘ postavičky z animákov oslovia asi hlavne deti.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Netřeba komentovat – skóre 44 like vs 43 unlike na Mall.cz YouTube kanálu mluví za vše.
Alena Oswaldová (Nestlé)

V Mallu si asi řekli, že když Alza má hrdinu, my budem mít antihrdiny. Což o to, teaser vypadal slibně. Jenže takový Český sen končí vždycky stejně. Velkou deziluzí těch, co na to nalítli.
Petr Čech (Havas)

Tolik práce za tím je, a přitom taková blbost, co?
Jan Javornický

Hle – chudý příbuzný křečovitých amerických animáků. Jestli to mělo bejt vtipný, tak jsem se nezasmál. Ani jednou. Omlouvám se.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

5. Zaměstnanci Letiště Praha rapují (22 %)

Letiště Praha oživuje dva roky starý komunikační koncept Měníme letiště pro vás, v níž se zaměřuje hlavně na rostoucí počet českých cestujících. Aktuální kampaň má podtitul Vyzkoušejte, co se tak dobře poslouchá. V rámci obnovené kampaně vznikla série tří spotů zaměřených na hlavní služby letiště, samotní zaměstnanci v nich zpívají a rapují o parkování, možnostech stravování i letištních informacích.

Kampaň poběží v online do srpna a naváže na ni také verze pro rozhlas. „Klíčovými atributy změny, kterou chceme také aktivně komunikovat, jsou přátelskost, vstřícnost a dostupnost našich služeb a celkového prostředí Letiště Praha,“ říká Jakub Puchalský, ředitel korporátní a marketingové komunikace Českého Aeroholdingu. Kreativu kampaně vymyslela agentura Outbreak, spoty byly natočeny v režii Jana Látala a produkci obstarala MasterFilm.

 

Už titulek ‚Zaměstnanci zpívají a rapují za lepší Letiště Praha‘ předvídal, že půjde o hudební a vizuální masakr. Nakonec jsem byla překvapena – myslela jsem si, že to bude ještě o něco horší. Ti rapující mužové na parkovišti mě až skoro dojali. Obecně si myslím, že si zaměstnanci letiště užili při natáčení hodně legrace. A to taky není málo!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Zaměstnanci jsou rozhodně tou nejlepší součástí – podařilo se jim to skvělě. Není to špatné … ale opravdu je tou velkou marketingovou myšlenkou za tím vším lepší jídlo, lepší služby?
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Po zhlédnutí tohodle paskvilu mi moc do zpěvu neni. A tuplem už tam nezaparkuju ani nepoobědvám, protože tuhle príma partu zpěváčků už nechci nikdy vidět.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Ne, ne, ne… Tohle prostě nejde dokoukat. Dokud se v reklamě jenom rapuje, okej. Dokud necháváme mluvit zaměstnance (páč autenticita, žejo), není to sice zajímavý, ale je to důstojná nuda. Když ale nutím nebohý zaměstnance rapovat ještě takhle špatný věci… pro to nemá čeština výraz.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Při sledování těchto klipů mě začal bolet zub. A já tu osmičku chápu. Zvláště ten konec, když si zaměstnanci dávají high five, je trýznivý.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tá úľava, ktorú musí človek z agentúry zažiť po meetingu, kde klient kúpil rapujúce video… tak tá úľava sa dá porovnať len s tou hranou, ktorú predvádzajú zamestnanci na konci videí, akoby práve dotočili Potomkov ľudí na jeden záber.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Taková jednoduchá a milá klasika, která úspěšně balancuje na hraně trapnosti.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Skvělá reklama na Letiště Miloše Zemana.
Petr Čech (Havas)

Pamatuju už pěknou řádku kampaní o tom, jak teď to bude na letišti úplně jinačí a děsně super a budeme se vznášet a za pár kaček zaparkujeme v prázdných garážích a jako bonus zdlábneme humra za lidovku. A myslím, že pár takových kampaní se ještě dočkáme. A třeba v nich nikdo nebude zpívat!
Jan Javornický

Zpívánky zaměstnanců tu už párkrát byly, ale vlastně mě to zásadně nepohoršuje. Nasadit do spotu naturščiky je vždycky risk, takže to mohlo dopadnout i hůř. Solidní průměr.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Na sekačku v Podkrkonoší dobrý!“ Spider vítězí

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 25. týden 2017

  1. Cream Prague / Mustard: The Mow-na Lisa (49 %)
    značka: Spider, klient: Dvořák – svahové sekačky
  2. Jelen – Domů (30 %)
    značka: Březňák, klient: Heineken
  3. Havas Prague: Z čerstvého tvarohu a smetany (23 %)
    značka: Pribináček, klient: Savencia
  4. Symbio: Nezastavitelní 2017 (23 %)
    značka: Birell, klient: SABMiller
  5. Havas Prague: Originál od roku 1973 (18 %)
    značka: Apetito, klient: Savencia

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Sekačky s citem pro umění (49 %)

Na stráni u Dolní Kalné na Trutnovsku se objevila známá tvář Mona Lisy vysekaná do trávy na ploše 50 tisíc metrů. K dílu nazvanému The Mow-na Lisa se 19. června oficiálně přihlásila česká firma Dvořák – svahové sekačky. Jedná se o její první globální digitální kampaň a autorství si na ni připsali hned dvě agentury Cream a Mustard. Cílem kampaně je především posílení brandu na významných trzích v Evropě, Jižní Americe a v Asii – firma totiž tvrdí, že se svoji značkou dálkově ovládaných svahových sekaček Spider je celosvětovým lídrem ve své kategorii.

„Naše sekačky jsou chráněné řadou patentů a úspěšně je vyvážíme do víc než 30 zemí světa. Proto jsme hledali celosvětově známou ikonu, kterou bychom v kampani mohli využít. Navíc autor Mona Lisy, Leonardo da Vinci, byl výjimečný konstruktér – tak by snad náš výtvor ocenil,” glosuje Lubomír Dvořák, majitel firmy a vynálezce technologického řešení. Mimochodem, Dvořák byl zároveň jedním z operátorů, kteří dílo vytvořili.

Celá práce na obraze o velikosti 250 x 200 metrů na svahu se sklonem až 45° trvala téměř tři dny. Nejvíce času paradoxně nezabralo samotné sekání, nýbrž zaměření obrazu do stráně – tým geodetů na něm pracoval dva dny. Operátoři se sekačkami Spider pak celý obraz vysekali během necelých deseti hodin.

Samotný obraz na stráni v Dolní Kalné byl však jen začátkem celé kampaně. Její hlavní těžiště tkví v šíření obsahu vytvořeného při sekání svahu. “Z obsahu, který vytvořili uživatelé a lokální média v prvních dnech, je už teď jasné, že Mow-na Lisa má velký potenciál organického šíření. Ten chceme podpořit mediálními investicemi a seedingem obsahu na vybraná média, jejich outlety na sociálních sítích a klíčové influencery po celém světě,” vysvětluje strategii aktivace Bernard Šimon z agentury Mustard.

Šampón, žvýkačky, zubní pasta, letecká společnost nebo fén – Mona Lisa a její tajuplný úsměv už posloužily reklamním tvůrcům v mnoha kampaních. Teď se přidávají sekačky. Ale mně se to líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to fakt dobrý. Super nápad, skvěle udělané video a přitom to pracuje se sekačkou a jejími (asi) vlastnostmi. A je to všechno tak jednoduché. Zvedám všechny palce, i ty na nohou (sekačka mi je zatím nepřejela)!
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Tak tohle jsme viděli jen asi tisíckrát. Dvoukolový pseudogorila marketing. Nejlépe to funguje ve shrnující videoprezentaci na reklamních festivalech.
Vilém Rubeš

Při vší úctě k (předpokládám) vítězi týdne, tohle se dělá už roky minimálně kolem trasy Tour De France. Každopádně na sekačku v Podkrkonoší dobrý a na českou tvorbu ještě lepší.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nejdřív mě iritoval nejprofláklejší ze všech obrazů. Pak mě uklidnilo spojení Mow-na se sekáním trávy a logika s da Vincim jako vynálezcem geniálních strojů. Jenže dělat reklamu na sekačku tím, že s ní něco vysekám v trávě, je na můj vkus až moc nasnadě.
Petr Čech (Havas)

Já vám nevim, Mona Lisa na Venuši, humbuk okolo toho, neví se jak to bylo udělaný, mystérium atd. Tak to bych třeba bral. Ale vysekáno sekačkou v trávě za stodolou? To už asi nikoho moc nenadchne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tak jsme zase jednou objevili Ameriku… něco podobného prováděl Samsung s ovcemi ovázanými LED diodami v roce 2009. Mona Lisa pěkná, ale na zadek si z toho nesednu.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

2. Tátové slaví (30 %)

Skupina Jelen složila ve spolupráci se značkou piva Březňák speciální píseň s názvem Domů ke dni otců, který se slavil 18. června. Při této příležitosti se rovněž konal koncert Jelena na Střeleckém ostrově v Praze. Pivovar ve Velkém Březně navíc na oslavu tátů uvařil Březňák 11, světlý ležák zlatavé barvy s obsahem alkoholu 4,6% obj. a plnější chutí.

Značka Březňák v kampani staví na hodnotách „staré školy“, jako jsou tradice, poctivost, zkušenost nebo vztah k domovu. Sází na mezigenerační úctu a poukazuje na to, že zrychlující se tempo a rozmach moderních technologií jsou příčinou rozdílu mezi dnešní generací synů a otců. Snaží se apelovat na to, aby potomci vzali své táty na pivo, strávili s nimi nějaký čas a dali jim tak najevo, že jsou pro ně důležití.

S kapelou Jelen, která se s hodnotami staré školy ztotožňuje, Březňák navázal spolupráci už loni, letos bude Březňák Jelena doprovázet na všech jeho koncertech a vystoupeních.

Březňák udělal geniální tah, když si před časem „osvojil“ tatínky – byla by škoda toto téma opustit. I když momentálně poslouchám heavy metal, tento klip ke Dni otců je důstojným pokračováním kampaně.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ta píseň je chytlavá. Ten výběr interpreta asi prošel nějakým sítem, ale ke značce se mi nehodí ani okrajově. Dtto hipsterská ‚slunce-zapadající‘ exekuce.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Taková řekněme velmi bezpečná cesta, jak dělat content. Přiměřeně slavná kapela, nekonfliktní text, occasion-based použití, organický product placement. Na cílovku by to mělo fungovat.
Martin Svetlík (Mustard)

Čtyři minuty utrpení. Jelen si sáhl na dno, zúčastněné značky (nejen Březňák, i M&S) si na ně poklepaly zezdola. NKP, však vy víte.
Vilém Rubeš

Je smutný, že v celým textu tohohle šlágru je jen jediný moment, kde se ten táta o děti „stará“ – když je mlátí. Hudebně peklo. Piva ohavně málo. Extrémně zvětralá varianta toho, co na začátku bylo jedním z opravdu dobrých konceptů.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Je tohle spot na Březňák? Ne. Tohle je product placement v hudebním klipu. A docela citlivej. Jenom škoda, že Jelena nesponzoruje Jelen. Den otců by pak kapela oslavila genderově vyváženějším praním prádla na zahradě.
Petr Čech (Havas)

Je móda dělat klipy, kterými se značka přihlásí k hodnotám značky. Ok. Neni to reklama, ale neni to ani nápad.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Na reklamu dlouhý, na klip příliš utahaný. Tohle nezarezonovalo.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

3. Jak se vaří pramen zdraví (23 %)

Tradiční smetánek Pribináček uvádí nový televizní spot, který připravila agentura Havas Prague. Jedná se o krátkou 30 sekundovou reklamu, v níž hrají hlavní roli děti, které Pribináčka samy vaří. Jak jinak než z poctivého tvarohu a smetany a za asistence animovaného koucoura, jenž je maskotem smetanového krému.

Proč měnit něco, co funguje? Na děti hrající si u potoka by mohl Pribináček vlastnit copyright. Co mě ale osobně rozptyluje, je hlas ve voice overu. Jan Maxián je samozřejmě skvělý (i proto, že propůjčil hlas Sponge Bobovi!), ale zaráží mě, že v reklamách slyším asi tak deset stejných herců pořád dokola. Je škoda, že se značky nesnaží najít si originální hlas, který je odlišuje.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Může se zdát, že je tam úplně všechno – děti, příroda, složení produktu, maskot i jemně chytlavý neologismus na závěr. Ale ve skutečnosti tam není vůbec nic.
Martin Svetlík (Mustard)

Šutry, voda a šišlání. Usnuly by mi nohy, kdyby my byl býval ještě rychleji nevyschnul mozek. Hrůzné je to, že i tak to značku nepoškodí, protože momentum je momentum. Ale všem tvůrcům bych ty šutry a vodu narval do pribinácka (chybějící háček není omyl). NKP = nuda k posrání.
Vilém Rubeš

Kdo neblbne děcka třidéčkovým zvířecím maskotem, jakoby nežil. Kdyby aspoň ty děti nebyly tak nuceně rozkocaný….
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Jsem otec stejně starých dětí ale zůstávám velice vlažný. Pribináček koupím leda z nostalgie.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Pečlivě frázující děti + Pribiňáček = nic nového pod sluncem
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

4. Vnitřní síla (23 %)

Kampaň zaměřená na korporátní společenskou odpovědnost pod taktovkou značky nealkoholického piva Birell se opět vrací do veřejného prostoru. Prostřednictvím kampaně Nezastavitelní Birell seznamuje veřejnost s projektem, kterým pomáhá podporovat aktivní život handicapovaných a umožňuje široké veřejnosti doslova přispět vlastním pohybem. Za novou vizuální podobou kampaně stojí agentura Symbio.

Nový vizuální styl Nezastavitelných se projeví jak v nové koncepci webu, tak v bannerech, videích i v rámci facebookové kampaně. Podoba digitální kampaně má přesahy i do offline prostředí, například v podobě adaptací do formátu CLV. Za výrobou všech spotů stojí interní audiovizuální produkce Symbiograf. Ambasadory projektu se stali známý slovenský rapper Bekim Aziri a paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek.

Nezastavitelným fandím, ale přála bych jim lepší kampaň. Takovou, co nebude šustit papírem (‚pustit se do něčeho naplno‘, ‚najít vnitřní sílu‘), jejíž pozadí nebude tolik neonové – a bude obsahovat myšlenku, kterou si zapamatujete.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Existuje podle mě dobré, české citoslovce, které popisuje tuto exekuci. To citoslovce je ‚zííív‘, přitom za tím videem stojí nápad, který (asi funguje už několikátou sezónu ale) je super. Dalo by se to přeci dramatizovat tolika jinými způsoby.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Jestli kouzlo sportu je v tom, že umí vyvolat emoce, tak hendikepovaní sportovci vám jako divákovi musí urvat srdce. Tohle se mnou nejenže ani nepohnulo, ale ještě se to vizuálně zaseklo někdy v roce 2000.
Martin Svetlík (Mustard)

Dej znevýhodněné sportovce, nech je blábolit věty, kterým kromě marketingu značky nikdo nemůže rozumět (‚Chybí nám potřebné vybavení. Projít bránou je to nejmenší, co můžete udělat, abyste nám k němu pomohli.‘). Cože? NKP k uspokojení CSR.
Vilém Rubeš

A vás tyhle zpovědi jako baví? Nebo si je aspoň zapamatujete?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Je to strašně navážno. A přitom promo mechanika přímo vybízí k humornějšímu pojetí. Chtěl bych vidět třeba Mr. Beana, jak objeví tuhle bránu. Tam a zpátky. Tam a zpátky. To by bylo vydělanejch liber!
Petr Čech (Havas)

Nezastavitelní si zaslouží o dost víc. Hlavně lepší zpracování a originálnější script. Ale kvůli tomu slovu ‚Nezastavitelní‘ je to zlato.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ty křiklavě barevné gradienty mi evokují chemku, což ve spojení s (jinak vcelku pitelným) nápojem není příliš šťastné. Co na to říct? Handicapovaní se navzájem vytlačují ve split screenech. Jejich podpora je věru bohulibou činností, avšak z hlediska řemesla zde postrádám jakýkoliv výraznější moment.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

5. Vzpomínky na Haničku (18 %)

Apetito kampaň 2017

Apetito kampaň 2017

Na začátku června spustila novou kampaň rovněž značka taveného sýru Apetito, kterou vlastní stejně jako Pribináčka společnost Savencia. Kreativu kampaně pro tradiční taveňák vytvořili také v Havas Prague, režie se spotu se ujal Roman Valent.

Cílovou skupinou reklamy jsou aktivní moderní matky. Maminka vystupující v reklamě díky písni Studánko stříbrná od Hany Zagorové vzpomíná na 70. léta, kdy se sýr začal vyrábět. Cílem kampaně je budování loajality vůči značce. Spot je k vidění na internetu a v televizi na stanicích skupiny Nova a Prima. Komunikaci doplňuje soutěž o ceny pro věrné zákazníky.

‘Chceme sýry Apetito nabídnout dnešním maminkám, které je jedly už jako malé, a teď je na chleba mažou svým dětem.‘ Takhle nějak možná zněla věta z briefu. Klient může být spokojen, reklama brief naplnila. Možná až moc. Tyhle spokojené rodinné chvilky s náznakem nostalgie mi začínají dost splývat. Mimochodem, dost pochybuju, že dnešní pětatřicátnice se tetelí při poslechu Hanky Zagorové, ale třeba se pletu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Když nemáte co říct tak je i 30sekund moc.
Luboš Jahoda (Kaspen/Jung von Matt)

Asi před půl rokem to samý dělala tuším Lukana. Akorát teda dobře. Jo, a ten claim ‚Skutečný originál se připravuje z čerstvé smetany‘, ten tam patří proč přesně?
Martin Svetlík (Mustard)

Bože, dvoumiliontá vrianta na ‚i mě to jako dítěti chutnalo, bude to chutnait i mým dětem.‘ NKP, však vy víte.
Vilém Rubeš

‚To je Apetito? Strašně se mi to líbí! Strašně!‘ Okomentovala neironicky tohle dílko jedna naše accountka s mlíkem na mozku. A to, myslím, to docela vystihuje.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tohle je pouze jedna z mnoha neautentických reklam.Tenhle systém třicetivteřinových reklam je přežitý a dle mého názoru musí zaniknout. Není jiná možnost.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nostalgické zasnění… kolikrát jsme tohle už viděli? Zagorkoidní hudba mi chuťové kanálky rozhodně neexcituje.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Člověk v tísni si zaslouží výhru za čtvrtstoletí“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 26. týden 2017

  1. Comtech_Can: Pomáháme už 25 let (52 %)
    značka, klient: Člověk v tísni
  2. DDB: Přímo pro tebe (30 %)
    značka, klient: McDonald’s
  3. Zavaž se k pohybu (28 %)
    značka: Rajec, klient: Kofola Československo
  4. McCann: Není o čem (23 %)
    značka, klient: Moneta Money Bank
  5. Rotující pípa (16 %)
    značka: Bernard, klient: Rodinný pivovar Bernard

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Pomoc už po generaci

 

Nezisková organizace Člověk v tísni si připomíná 25. výročí své existence. K této příležitosti vznikla kampaň, kterou tvoří televizní spot, výroční web, kniha i speciální produkty s výročním designem.

Televizní spot poběží v třicetivteřinové variantě na ČT1, v padesátivteřinové pak na Facebooku a v kinech. Reflektuje počátky Člověka v tísni a rozšíření jeho působnosti na příběhu jedné rodiny, jejímž členům není osud lidí lhostejný. Ve spotu se objevuje Lucie Zedníčková, hudba je dílem Ondřeje Anděry z WWW. Na Facebooku na spot navazuje osobní vzkaz ředitele Šimona Pánka, který nabádá ke vstupu do Klubu přátel Člověka v tísni.

Vznikla také kniha 25 rozhovorů s lidmi, kteří jsou spjatí s historií i současností Člověka v tísni. Neziskovka byla k vidění na Rohanském ostrově 24. června v rámci doprovodného programu na festivalu United Islands. Na Ostrově štědrosti našli návštěvníci například kávu a jídlo z míst, kde Člověk v tísni pomáhá, nebo speciální pivo. Doprovodný program pak přiblížil práci celé organizace. Ve spolupráci s Toi Toi vznikly speciálně polepené záchody, které přibližují záchody v zemích, kde organizace pomáhá.

Myslím, že by líp fungovalo, kdyby tam místo herců byli opravdoví lidi – tomu nosálovi z reklamy na Branik to prostě nevěřím. A ten postpackshot je tam taky divně naroubovanej. A ty vizuály jsou takový moc etno. Ale ve finále je to celý pro dobrou věc, takže by se dalo říct ‚tady neni vo čem‘, ale neřeknu to.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Tohle by mělo být v encyklopedii vedle hesla první dobrá. Je škoda, že organizace, která je jistě úctyhodná, upozorňuje na své výročí něčím takhle plytkým, stokrát viděným a nudným.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Velmi civilní, ale silnej příběh. Exekučně to mohlo být trochu koncentrovanější, ale pořád velmi nadstandardní práce, včetně webu. Palec nahoru!
Martin Svetlík (Mustard)

Ľahko pochopiteľné, pekne natočené. Najviac ma zaujímajú špeciálne Toi Toiky pripravené na United Islands, ktoré majú pripomínať záchody v krajinách, kde neziskovka pomáha. Predpokladám, že to budú štandardné Toi Toiky.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Vyprávění je sice trochu popisné a podle mě by lépe ‚zabraly‘ medailonky skutečných pracovníků organizace, ale jinak nemám nic proti. Chvíli jsem zkoumala, proč je tam ta duhová kulička – aha, protože nyní pomáhá dcerka a ta kulička je putovní. To je ale hodná rodina!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Chyba tohoto spotu není v nápadu nebo provedení. To je všechno fajn. Bohužel to podporuje zažitý stereotyp, že Člověk v tísni pomáhá pouze na misích v zahraničí, což není pravda. Z tohoto spotu na mě taky leze, že se za těch 25 let Člověk v tísni vůbec nezměnil. Je to škoda, protože, právě tady byla příležitost ukázat, jak nadace vyrostla z lokální iniciativy do organizace světového významu. Za 25 let existence si ale Člověk v tísni zaslouží nejenom výhru v tomto týdnu, ale výhru za celé čtvrtstoletí.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Citlivé zpracování, decentní hudba, uvěřitelná atmosféra. Tohle se mi líbí. Jen ten Šimon Pánek je tam trochu navíc, vyloženě jsem sebou trhnul, když tam na mě najednou tak zhurta vyskočil. Jinak paráda.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Proč tam není vidět stará Lucie Zedníčková, aby bylo jasný, že je to stejná rodina? Taky tomu chybí stylizace. Tenhle dokumentární přístup je už dneska nekoukatelnej. To by to musel natočit Wes Anderson. Nebo aspoň Pamela.
Petr Čech (Havas)

Těžko se hodnotí, kdy třeba právě k Člověku v tísni můžete mít jen hluboký respekt. Ale prostě to není takový doják, jak se asi čekalo…
Jan Javornický

2. Individuální fast food

Síť restaurací rychlého občerstvení McDonald’s zahajuje provoz nové generace. Jídlo chce chystat až po objednání, přímo pro konkrétního zákazníka. Kampaň s názvem Přímo pro tebe běží od konce května v outdooru, televizi, na internetu a sociálních médiích i v restauracích a bude trvat do poloviny července. Kreativu kampaně opět přichystala agentura DDB.

Nudnej klientskej brief překlopenej do o nic víc zábavnýho spotu. A rébus na závěr: co když se u pokladny potkaj dva Honzové?
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Mekáče nové generace v mojí generaci nikdo něchtěl a nikdo je nemá rád. Trvá to tam dlouho, s automatem si nepokecáte a jestli teď budou chtít moje jméno jak ve Starbucksu, asi se nad ránem začnu potácet ke konkurenci. Pokud jde o spot, dávám 5 % navíc za toho dadaistickýho datla a 5 % dolů za to nechutný mytí brambory ve slow-mo.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Chtěl jsem udělat vtip na to, že proto jim tak dlouho trvá vyřídit objednávku, ale je to docela rychlý, takže nic. Jinak to je naprosto v pořádku, oceňuju zvlášť odjezd zlatých oblouků na traktoru.
Martin Svetlík (Mustard)

Trošku ustrelené, nie? Do mekáču nechodím pre čerstvý kus zeleniny, ktorý pre mňa vypestoval český malostatkár, používam ho ako hot fix s výčitkami svedomia. Keď mi poviete, že hambáč vyrobíte špeciálne pre mňa, predstavím si skôr pobeďarovaného brigádnika, ktorý papierovú žemľu vytiahne z igelitového vreca na mŕtvoly tesne po tom, čo mu zapípa moja objednávka. Toto je tak zavádzajúce, neúprimné a prestrelené, že to vlastne pôsobí nesympaticky.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Nejvíc se mi líbí, jak traktor na konci odváží logo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Takže dřív to za čerstva nebylo? Dostával jsem rozmraženou podrážku nebo co tedy? A zajímalo by mě, jak teď zvládnou ten frmol. Asi se půjdu do Meka podívat. Škoda, že nejím maso a budu se tedy jen dívat. A propos. Co myslíte, kdy příjde Mek se svým prvním vegan burgerem?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Je to jako stříkat dieselové výpary ze spreje a tvářit se, že jde o parfém. Je hezké, že defilujete s farmářskými bedýnkami sem a tam, ale pořád jste a budete MEKÁČ. Čerstvě pokrájené zelí mindset lidí nezmění…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Mekáče nový generace by si zasloužily novátorskou reklamu. Tohle mi přijde dost starý. I když fórek s logem na konci je pěknej detail.
Petr Čech (Havas)

Takže mekáč už není fast food? Co přijde dál? Budou mít na stolech ubrusy? Nová doba!
Jan Javornický

3. Zavázat tkaničky!

Značka přírodních pramenitých vod Rajec se rozhodla v nové kampani podpořit všechny ty, kteří už nějaký čas přešlapují na startovní čáře a pro pohybem neposkvrněné připravila výzvu Zavaž se k pohybu. Značka bude kampaň komunikovat nejen prostřednictvím sociálních sítí (Facebook, Instagram) a vlastního webu, ale také POS materiálů nebo brandingu v závodech. Součástí komunikace budou i speciální kampaňové etikety. 

Myšlenka kampaně je prostá. Není třeba si během prvních měsíců zhuntovat tělo koňskými dávkami kilometrů, ale hlavně začít. Účastníci výzvy dostanou v rámci kampaně tkaničky, které každý den připomenou, že je potřeba udělat další malý krok. Na Facebooku či Instagramu pak může každý svůj závazek sdílet s hashtagem #zavazse. Pro pokročilejší sportovce značka Rajec nabídne seriál závodů. Zúčastnit se mohou běžci i cyklisté. Seriál navštíví od dubna do listopadu největší česká a slovenská města. Termínovku zájemci najdou na rajec.com.

Kdyby to byl Nike, tak ty tkaničky pochopim, ale k vodě mně úplně nepasujou. Ale aspoň je to krátký a vizuál poměrně čistej, tak proč ne.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Tomuhle se jako ideji vlastně nedá nic vytknout. Dá se to ale použít jako příklad toho, že o tyhle aktivity lidi u značek nestojej. Něco nad dvě stovky nasdílených fotek s hashtagem je tristní.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Dobrej claim. Ale jen na claimu kampaň nepostavíš.
Martin Svetlík (Mustard)

Pekný vizuál so šnúrkami, ale neviem, či to v záplave kampaní o pohybe a behaní bude až tak vytŕčať. Zvlášť, keď to všetko stojí len na jednej slovnej hračke.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Pokud u Člověka v tísni mluvím o popisnosti, tady už jdeme na její dřeň. Ostatně v popisu této iniciativy je věta ‚Myšlenka kampaně je prostá.‘ A přestože je mi jednoduchost bližší než komplikované konstrukce, klidně bych se zavázala i k odvážnějšímu nápadu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

To je hezká věc a myslím, že bude úspěšná. Je to další smysluplnej kousek od Kaspenu.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nic, co by člověk nezvládl natočit svépomocí za jedno odpoledne. Slovy neznámého komparsisty z pátečního Béčka – ‚Ale já se ještě nechci vázat!‘
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Fúha, tak tomuhle chybí endorfin. Rozpočet sešněroval kampaň natolik, že u položky emoce zbyla nula.
Petr Čech (Havas)

Po dlouhé době kampaň s hashtagem, kde se pod hashtagem toho najde víc než ve spotu. To je sice příjemná změna, ale na výsledku se toho moc nemění.
Jan Javornický

4.  Kocour se vrací

Jistou kontroverzi a rozjitřené emoce rozpoutala svou novou kampaní na běžný účet Tom banka Moneta Money Bank. Ve dvou spotech se v hlavní roli vrací kocour Tomio, kterého v předchozích kampaních zastínil Jiří Bartoška. Zatímco v prvním spotu si kocour pochutná na kanárkovi, ve druhém kopuluje s plyšovou hračkou. Někteří se nad vkusem banky a její agentury McCann pohoršují, jiní naopak chválí.

„Měli jsme v ruce cool produkt, a tak jsme pro něj chtěli udělat cool reklamu,“ vysvětlil Jan Müller, ředitel marketingové komunikace Moneta Money Bank. Cílem podle něj bylo účet představit jako jasnou volbu, proto je téma celé kampaně Není o čem. On-line kampaň bude pokračovat rovněž v kinech a na vybraných stanicích Prima Group. Spoty režíroval Štěpán FOK Vodrážka.

Novej účet od Monety je stejně jasná volba jako vojet hadrovou panenku. Opravdu velký lákadlo. Z celkem syptatickýho kocoura se stalo prase. A ta ‚hláška‘ s ambicí zlidovět má taky trochu chlupy.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Když chce být nějaká značka spojovaná s kočkou nakládající plyšákovi za gaučem a zákazníky, kteří nemyslí, kdo jsem, abych jí to vyčítal. Tohle je totiž asi jedna z mála situací, kdy vše vyřeší neviditelná ruka trhu. I kdyby jen proto, že z toho slušnej člověk nemá šanci chytit sdělení.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Když vás banka navádí, abyste nad jejími produkty radši ani nepřemýšleli, beru to jako upřímné varování a děkuju za něj.
Martin Svetlík (Mustard)

Načo je dobré zachytiť pozornosť, keď si z reklamy nikto nič neodnesie? Vkus bokom, toto je totálna rezignácia na prepojenie s produktom, totálne zameranie na šok, ktorý je nefunkčný.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Autor této kampaně je králem oslích můstků. Kocour řekne pár nesmyslů, ale pak naváže: ‚A stejně jasná volba je ten účet od Monety.‘ A vůbec – celý je to divný, wtf.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tak přátelé, tohle je naposledy, co jste kocoura viděli. Pokud kopuluje s plyšáky a žere papoušky, už není kam jít dál. Cokoliv dalšího postrádá smysl. Sbohem.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Chce to bejt děsně cool a odvážný, mě to ale přijde jako křeč. Koitus s plyšákem ve spojitosti s bankou působí asi stejně věrohodně jako twerkující praděda.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Veterinář Bartoška udělal ze skvělýho konceptu překombinovanýho kočkopsa. Takže jsem rád, že kocour je opět bez lidí. Jenže zatímco dřív na produkty nadával, teď je vychvaluje. A to mi je proti srsti.
Petr Čech (Havas)

Moneta zřejmě zná svou cílovku, soudě aspoň podle facebookových reakcí zákazníků. Nejdřív jim totiž emočně ublíží, když nechá sežrat kanára, což je roztomilé zviřátko, a nejen dámy to špatně snášejí. A pak jim duši pohladí humorem a romantikou v jednom. Napadá mne hned několik podobně sofistikovaných vtípků, kterým se můžeme zasmát příště, tak se nechám překvapit.
Jan Javornický

5. Bernard vs. feministky

Rotující pípa od Bernada feministická edice

Rotující pípa od Bernada feministická edice

 

Rotující pípa od Bernarda

Rotující pípa od Bernarda

Mnoho pobouřených reakcí vyvolalo rovněž pokračování kampaně Rotující pípa rodinného pivovaru Bernard. S komunikačním konceptem přišel pivovar už před třemi lety a to v místě prodeje, v on-line a na Facebooku a už tehdy se něj snesla vlna nepříznivé kritiky. Letos v květnu se kampani dostalo pokračování v podobě billboardů zaměřených na zatraktivnění konceptu. V červnu pak pivovar přišel se speciální edicí tří vizuálů ve stylu pin-up se samotným Stanislavem Bernardem, který je již tradiční tváří reklamní komunikace pivovaru.

Cílem kampaně bylo prý téma pin-up humorně odlehčit a ukázat lidem, že by se na svět měli dívat s větším nadhledem. Nutno dodat, že na feministickou edici reagovala otevřeným dopisem Stínová rada pro reklamu, která vystupuje proti sexistické a genderově nekorektní reklamě. Nesouhlasné vyjádření napsala také Michaela Thomas, majitelka a ředitelka studia Butterflies&Hurricanes, které se na grafické podobě kampaně podílelo.

 

Billboardy na každejch 10 metrech dálnice jsou samy o sobě k zblití. A když se z nich na vás culí zubatej obličej kozla Standy s prachovkou a vyšpulenym zadkem, máte chuť to rovnou poslat do svodidel a ukončit to utrpení.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Kopat do lidí zastávajících feministický postoje je asi stejně vtipný odvážný a originální jako ukázat černošku vedle černýho piva a napsat k tomu ‚Černá‘. A na tom nic nemění ani nadšení, které to v našich wannabe-nekorektních Babovřeskách sklidilo.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tohle je mi úplně jedno. A to je asi to nejlepší, co proti tomu můžeme udělat.
Martin Svetlík (Mustard)

‚Kauzu‘ nesledujem a je mi ukradnutá. Čo je dôležitejšie, ja tej ‚feminist edition‘ nerozumiem, a to je dosť veľká prekážka k tomu, aby mi prišla vtipná alebo zaujímavá.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Nechápu ten povyk kolem Bernardových pin-up žen. Že uráží černochy, že je rasistická? V čem? Neříkám, že kampaň je vrcholem dobrého vkusu, ale mě osobně rozčilují úplně jiné věci. Třeba když značka auta radí řidiči, aby se stal králem silnic. Co jsou proti tomu prsa nějaký černošky?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kdyby nestrkali toho pivního narcise do každého vizuálu, mohla by to být hezká kampaň. Škoda.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Pastelový kýč. Pan Bernard je vpravdě schopný podnikatel, avšak vystrkovat se s jeho grendelovskou vizáží do záře reflektorů, to prostě nepochopím. Zbytečný exhibicionismus, který sráží validitu sympatické značky.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jsem rád, že v pivovaru Bernard žijí v duchu hesla Karla Poláčka: Člověk musí tvrdě pracovat a být při tom vesel. Pánové se při vymejšlení poslední kampaně jistojistě nasmáli. Ale nezapomněli náhodou, že Bernard je prémiová značka?
Petr Čech (Havas)

Tohle přeci není kampaň, ale vyřizování účtů. A jako rukojmí jsou tu pin-up girls, které jsou jinak samozřejmě úžasné a žádná garáž bez nich není úplná!
Jan Javornický

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Lobkowicz nastavuje zrcadlo filmovému diskursu

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 28. týden 2017

  1. WMC Grey: Točíme pivo (53 %)
    značka: Lobkowicz, klient: Pivovary Lobkowicz
  2. Symbio: Čistě podle sebe (42 %)
    značka: Garnier, klient: L’oréal
  3. Moneyball: Dej druhou šanci svému notebooku (41 %)
    značka, klient: Electro World
  4. Luděk Kříž: Myslete na sebe (36 %)
    značka, klient: Ravak
  5. Intuitive Production: My jsme Zelení (9 %)
    značka, klient: Strana Zelených

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kamera, klapka, jedem (53 %)

Lobkowitz točil pivo na 52. ročníku KVIFF

Lobkowitz točil pivo na 52. ročníku KVIFF

Na filmovém festivalu v Karlových Varech letos opět nechyběl ani šlechtický pivovar Lobkowicz. Krom zajištění pivního občerstvení se Lobkowicz pustil také do filmové tvorby a během festivalu tak vzniklo sedm krátkých filmů jak jinak než s tematikou oblíbeného moku. Celou akci s názvem Točíme pivo má na svědomí kreativní agentura WMC Grey, štáb v čele s režisérem Janem Chramostou měl na natočení jednotlivých snímků vždy 24 hodin, v průběhu sedmi dní pak vzniklo šest krátkých příběhů Věčný kritik, Křik ticha, Pozor na jazyk, Až do dna!, Na první pohled, a Svět podle ležáka a nakonec jeden delší, který ty předcházející propojil v jeden celek.

Filmy se promítaly již během festivalu vždy v půl desáté večer v Lobkowicz stanu před hotelem Thermal. Projekci předcházela degustace piva, jež bylo inspirací pro ten který snímek a uvedení samotným režisérem.  Filmy se hned druhý den objevily také na Facebooku, kde mohli fanoušci rovněž sledovat živé vstupy z natáčení.

Krátké filmy s nadhledem a bezprostředností reflektují lesk a bídu světa filmových festivalů. Karel Ondrka (falešný nositel Tourettova syndromu z Prostřena) je v roli režiséra přesný a zábavný. A vůbec, talentů za kamerou i před ní je tu hromada!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Filmy nejsou holky, nejde o to, kolik jich za Vary uděláš. A ty, co už tam jednou uděláš, tam nech. I když to s nimi mohlo být na místě fajn.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tak jsem si myslel, že půjdu včas spát. Je tři čtvrtě na jednu a já zírám na další ‚krátký‘ film. Davide (Suda), máš mě zejtra na svědomí. Ale tohle mluví za vše. Já totiž jen tak něco nedokoukám. Nebudu hledat mouchy v jednotlivých filmech. Tady je karlovarský vítěz.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Do Varů nejezdím právě proto, abych se nemusel koukat na amatérský studentský filmy se špatnejma hercema. Tady to mám naservírovaný až pod nos, ale dokoukat jsem to stejně nezvládl.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Teaser i samotné diela sú komplexným systémom, vhodne napojeným na produkt i fikčný svet karlovarského eventu. Tvorcovia vo svojom magnum opus nemilosrdne nastavujú zrkadlo postnaratívnemu filmovému diskurzu, výsledkom čoho je sofistikovaná apoteóza nadšeneckej kinematografie. Tá v zacyklenom monológu komentuje klišé, na ktorých filmová reč stojí, a zároveň v navrátivšom oblúku kritizuje i samú seba. Divák i auteur splývajú v jedno, percepcia syntézy dvoch pohľadov na film je dôstoným naviazaním na Mukařovského estetické normy, zároveň však dielom prístupným publiku, ktorého dekódovacie systémy môžu byť pod vplyvom moku, ktorý universum kampane spája. Bavím sa, 8/10
Tomáš Hrábek (Symbio)

Když ostatní odpočívají, Honza točí, respekt! Mám-li však být upřímný, tentokrát mne vůbec nezaujal scénář.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

2. Ben proti akné (42 %)

Kosmetická značka Garnier do své digitální komunikace opět obsazuje Bena Cristovao. Digitální kampaň tvoří hero video a série kratších videí v hlavní roli s Benem, který se značkou Garnier spolupracuje už druhým rokem. Letošní komunikace propaguje čisticí produkt Pure 3v1, prostřednictvím kterého Garnier vyzývá mladší cílovou skupinu, aby se nesvazovala konvencemi a dělala věci jinak než ostatní.

„Celá kampaň je postavena kolem odhalení našeho pravého já – toho čistého, co máme uvnitř sebe a co nás dělá krásné navenek. A to jde jen tehdy, když se odhodláme nenapodobovat ostatní a jít proti absurditě některých trendů, které před nás staví společnost a sociální sítě,“ tak shrnuje hlavní myšlenku kampaně kreativní ředitel Symbia Miky Karas. „Je to poprvé, kdy kampaň Garnier není primárně o kráse, ale mluví o nějakém celospolečenském tématu. Komunikace je otevřená, originální a nic nezastírá,“ vysvětluje account manažerka Symbia Veronika Švecová.

Spoty pro Garnier vznikly v rámci první spolupráce agentury Symbio s L’Oréal. Kreativní koncept vzešel ze společného workshopu za účasti Bena Cristovao a jeho týmu. Právě Benovi kampaň vděčí za ústřední hashtag #cistepodlesebe. Tvorbu videí zajistila in-house A/V produkce Symbiograf.

Bena tajně miluju a líbí se mi i tento jeho vzkaz o ‚pravém já.‘ Ach!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Překvapí opravdu někoho, že Ben Cristovao používá pleťovou masku? Nikdy není dost značek, které přesvědčují pubescenty, aby ukázali sebe sama tím, že nepůjdou s davem, ale koupí si jejich produkt.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

‚Jo, jsem to já, s čistící maskou na obličeji‘ je skvělá hláška, která vzbudila velká očekávání, která se ovšem nenaplnila. Vůbec jsem nepochopil, co to ten Ben brmlá. A tu melancholickou hudbu jsem tedy taky nedal. Ale co. Ben je Ben a to bude fungovat.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

To poselství je hlubší než moje ucpaný póry. Ale mladý to z toho určitě vymáčknou.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Ben se snaží o dojáček a obraz mu v tom snad i pomáhá, ale příště prosím srazit stopáž na čtyřicítku. Prospěje to.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Oceňujem lokálny prístup v komunikácii. Hlavne, asi prvýkrát registrujem hrdinu a nie hrdinku v rámci tejto kozemtiky. To brand posúva konečne trochu ďalej. Aj napriek tomu, že žijeme v maskulínnej spoločnosti a všetci chlapáci by si nechali radšej ruky uťať, aby priznali, že o seba pečují, toto je realita. Takže, díky za úprimnosť, Garnier!
Zuzana Kubisová

3.  Pro babi i dědu (41 %)

Agentura Moneyball připravila pro Electro World a Microsoft kampaň s názvem Dej druhou šanci svému notebooku, která poběží během letních prázdnin a v září. „V rámci projektu chceme upozornit na obrovské množství nepoužívaných notebooků v českých domácnostech, které už svým výkonem zákazníkům nestačí a přitom by mohly udělat dobrou službu někomu jinému,“ komentuje projekt managerka Veronika Trčková z agentury Moneyball. Kampaň je komunikována na Facebooku a webu Electro World.

Během kampaně bude možné ve vybraných prodejnách nebo při nákupu nového notebooku přes e-shop Electro Worldu odevzdat starší notebook, který přes neziskový spolek Moudrá Sovička poputuje k jednomu z vybraných seniorů. Neziskovka navíc zajistí servis a pomůže s radami, jak zařízení co nejlépe využívat. Spolek navíc na podzim otevírá v Praze speciální Centrum digitálního vzdělávání pro seniory.

Komunikační kampaň je postavena na reálných seniorech – budoucích uživatelích notebooků, kteří vyprávějí své příběhy. Proč počítač potřebují a k čemu by jej využili. „Myšlenka darovat starší funkční notebook někomu, kdo jej dále využije, je vynikající,“ říká paní Štosková, jedna ze zájemkyň o použitý notebook.

Tohle je moc milé. Hezká myšlenka a civilní, minimalistické zpracování.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

To jim opravdu půjčili notebook pro potřeby natáčení toho videa, pak jim ho sebrali a teď mi ukazujou, jak se jim bude hodit ten můj? To je ryzí vyděračství!
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

A jaká je ta nabídka? Když dáš starý notebook, dostaneš slevu na nový? To by bylo asi ok, ale to tam nikde nevidím. Jinak je ta myšlenka hezká, ale dotáhnul bych to. I design. Vypadá to trochu, že to cílí na důchodce a to asi ne, že?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Dobrá myšlenka, která by si zasloužila lepší exekuci.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Super nápad, ktorý by si zaslúžil sviežejšie prevedenie. Kampaň predsa necieli na ďalších dôchodcov!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Babičky jsou roztomilé a myšlenka je to bohulibá, o tom žádná. Ta hudba mi tam vůbec nesedí, je to samohrajka, jinak příjemný průměr.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Verím, respektíve poznám z môjho okolia, že i seniori aktívne žijú v online svete a to je skvelé. Uľahčuje im to socializáciu, ktorá je v ich životnej fáze častokrát veľmi náročná. Zmysluplný projekt. Avšak, môže mi niekto prosím vysvetliť, prečo to je natočené ako ďalšia sága ‚Teleshopping útočí‘?
Zuzana Kubisová

4. Ravak zanevřel na maskota (36 %)

https://www.youtube.com/watch?v=rKG-E3hba-k https://www.youtube.com/watch?v=Ata9Wcnby9w

Koupelny Ravak přichází s první imageovou kampaní, v níž dávají sbohem animovanému žabákovi. Místo maskota zastupuje modelka Nikol Petruželová. Kampaň poběží do konce srpna a to na kanálech TV Nova, k vidění budou 10 a 20 sekundové spoty. Reklamy mají dvě verze. Jedna je zaměřená na koupání zatímco druhá chce oslovit ty, co preferují sprchu.

Součástí kampaně jsou také printy, které budou otištěné v lifestylových a designových magazínech. Do konce roku pak budeme kampaň od  Ravaku vídat na on-line bannerech. Na zeleného žabáka však v Ravaku zcela nezanevřeli, dále se bude objevovat v produktových reklamách a na prodejnách.

Kreativu kampaně vymyslel Petr Sobek, vítěz tendru ze začátku letošního roku. Spoty vznikly v produkci Luďka Kříže, na režii se kromě Sobka podílel také Jakub Vlachynský, kameru měl na starost Filip Marek, hudbu Michal Šupák a střih Petr Staněk. Kampaň poběží nejen v ČR, ale také v ostatních evropských zemích, kde Ravak působí.

Nevím, jak vypadám při koupání či sprchování, ale určitě ne tak oduševněle. Filmaři by se také měli zamyslet nad výměnou obrazového klišé, které se jmenuje ‚hlazení stébel trávy.‘ Čekala jsem, kdy vykoukne žabák a něco zakváká, docela mi ten štramák chybí!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

K silnějšímu propojení s dosavadní komunikací značky by pomohlo, kdyby z hrany vany do vody skočila macatá oslizlá zelená žába. Tak by si člověk aspoň něco zapamatoval.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Já chápu, že žabák byl už těžce za zenitem, ale byl to výraznej symbol. A spojení s modelkami? Give me a break.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Piánko, líbivý zpomalený záběry, naleštěný makro detaily, nulovej děj… Je tam zkrátka všechno, co musí správná nudná reklama mít. Včetně stupidního claimu. Ale ksichtík má ta paní líbivej.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Generická imidžovka s veľakrát videným nápadom, ktorý musel prísť na brainstormingu ako prvý a všetci ho s kľudom schválili. Exekučne prevedené so cťou, ale nikomu to dekel neodpáli.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Žabáka je škoda, marně jsem doufal, že už to někdy konečně pořádně rozjede. Řemeslo cajk, set up pěkný. Tohle rozhodně neurazí.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Príjemná zmena pre image značky, hlavne v TV. Určite prospeje predajom. Printy však ešte zaostávajú. Produkty Ravak získali niekoľké prestížne ocenenia za design, i medzinárodné. Ich komunikácia by mala držať krok… svetový.
Zuzana Kubisová

5. Volební klání začíná (9 %)

Zelení vyrazili do boje o křesla v Poslanecké sněmovně. Jejich letošní kampaň podpírají tři hlavní pilíře, moderní stát, příroda a jistota s bezpečím. Cílem strany je získat 6 – 8 % voličů a to i z řad lidí, kteří Zelené tradičně nevolí. Volební kampaň přišla Zelené na 12 milionů korun a bude k vidění v MHD a v nádražních prostorech, v tisku především v titulech Respekt či Epocha i na internetu v prostředí sociálních sítí. Za kreativou kampaně stojí Intuitive Production.

‚Milá Zuzanko, přeji ti, abys měla život, jak má být.‘ Strategicky je to od zelených vlastně správně – prezentovat se jako strana pro současné rodiny, které tíhnou k udržitelnému životnímu stylu. Proč ale pro toto sdělení zvolili formu slideshow? Proč nepožádali o pomoc nějakého profíka?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

U hodnocení volebních spotů je vždycky těžký oddělit formu (kvalita spotu) od obsahu (mám/nemám stranu rád). Zelení v minulosti formou překonávali obsah. Obsah zmizel, když slíbili nemluvit o tématech, kvůli kterým je jejich voliči (třeba já – takže jsem neobjektivní) volili. Forma zmizela, když vsadili na miminko a fotobanku.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

To si ze mě děláte srandu, že jo? Já vás volim dvacet let v kuse a vy mi začnete servírovat tohle? S tímhle se do parlamentu nedostanete ani náhodou.Byli jste pro mě tak trochu rebelové, kteří ‚chalengují‘ establishment a teď se stáváte stranou hesel. Bezpečí, jistoty, moderní stát? Promiňte, to jsou ale kecy.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Já z toho taky zezelenal. Naštěstí pomohl Kinedryl. Xtá varianta rozhejbanejch fotek ze shutterstocku funguje líp než prst do krku.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Lepšie videá strihá dokonca i Pavel Novotný, na mobile počas kadenia.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Kdo seje fotobanky, sklízí glaciál! Lidičky, neblázněte… Takovému návalu zkoprnělého štěstí už dneska neuvěří ani stará Blažková.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

A jeje! Zelení, alebo Zelenáči? I recyklácia obrázkov z image banky by sa dala asi zmysluplnejšie a efektívnejšie využiť.
Zuzana Kubisová

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Zbytečná“ Prague Pride „teplým vítězem týdne“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 30. týden 2017

  1. Made by Vaculik: Zbytečný festival (57 %)
    značka, klient: Prague Pride
  2. Obsah rozhoduje (50 %)
    značka, klient: Economia
  3. WMC Grey: BarokoPlay (39 %)
    značka, klient: CzechTourism
  4. Labstore: Moneta pro tenis (28 %)
    značka, klient: Ravak
  5. CRS: #hydrofeminzenam (25 %)
    značka: Egis klient: Hydrofemin

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Prague Pride (57 %)

Tématem sedmého ročníku LGBT festivalu Prague Pride je tolerance a respekt. Komunikační tým Prague Pride letos vycházel z insightu, že řada politiků i část veřejnosti považuje festival za zbytečný, neboť podle jejich mínění jsou u nás gayové a lesby vesměs tolerováni. Kampaň poukazuje na to, že tolerance není totéž co respekt. Bude podpořena v printu, OOH a digitálu, zejména na sociálních sítích.

Na vizuálech vystupují animované postavičky, které mají hlášky podobné těm, které často zní často zní českou veřejností. „Do kampaně jsme vybrali klasické věty, které LGBT lidé běžně slýchají ve svém okolí. Zejména postoj, že gayové a lesby nevadí, dokud se neukazují na veřejnosti, zaznívá velmi často. O takovou toleranci nestojíme. Máme stejné právo hlásit se veřejně ke svému partnerovi, vzít se na ulici za ruku nebo mluvit o společné dovolené,“ uvedla výkonná ředitelka festivalu Kateřina Saparová.

Komunikační kampaň pro letošní ročník festivalu navrhl kreativní tým Vít Bártek a Václav Matoušek z agentury Made by Vaculik. Prague Pride se rozhodli v rámci kampaně v nadsázce přejmenovat na Zbytečný festival. „Chtěli jsme tak upozornit na absurdní a bohužel velmi rozšířený názor, že Prague Pride je zbytečná akce, protože gaye a lesby už přece nikdo nemlátí, ani je nezavírá, tak co by ještě chtěli,“ uvedl kreativní tým Made by Vaculik. S agenturou Made by Vaculik spolek Prague Pride spolupracoval už na pátém ročníku festivalu, ze kterého vyšla kampaň 36,5° – Všichni jsme stejně teplí.

Komunikaci festivalu podpoří i vlastní magazín o rozsahu 52 stran. „Magazín nám pomáhá komunikovat jednotlivé akce festivalu zábavnější formou než standardní programový katalog, který jsme používali v předešlých letech. Magazín zaujal i naše korporátní partnery, pro které je cílová skupina festivalu zajímavá z pohledu image jejich značek,“ dodává Marian Kramařík, korporátní fundraiser festivalu.

Zbytečný festival je dobrej začátek. Ale chtělo to z toho vytěžit víc, tohle mě nechává chladným.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Líbí se mi koncept ‚Zbytečný festival‘ i minimalistické zpracování. Jenom nevím, jestli právě tato kampaň a její tonalita přiměje lidi, kteří zatím pouze tolerují, aby také respektovali.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nejlepší reklamy jsou ty, u nichž závidím tvůrcům, že na to přišli oni a ne já. A tohle je jedna z nich. Perfektní insight, exekuce jednoduchá. Super, špica. Tohle se mi ze všech Pragueprideovských kampaní líbí nejvíc. Teplý vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Označit svůj festival za ‚zbytečný‘ chce skutečně koule. Výtvarné provedení animovaného spotu mne však vůbec neoslovilo.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ha, to je fikaný. Tenhle koncept naráží na známý postoj Vašíka Klausů. Byl to přeci on, kdo v podání Oldřicha Kaisera fenomenálně okřídlil slovo ‚zbytečný‘. Možná je to kouzlo nechtěnýho, ale já to chci!
Petr Čech (Havas)

Super nápad a vydarené, jednoduché exekúcie. Už chýba len krôčik k tomu, aby festival prestal primárne apelovať na presvedčených, a začal komunikovať i s ľuďmi ‚zvonku‘. A bude to paráda!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Vždyť já ty agentury v zásadě toleruju. Tohle je úplně dobrá kampaň.
Alena Oswaldová (Nestlé)

2. Economia (50 %)

Economia a její #obsahrozhoduje

Economia a její #obsahrozhoduje

Mediální dům Economia spustil letní marketingovou kampaň Obsah rozhoduje, jejím prostřednictvím chce oslovit současné i potenciální čtenáře svých titulů z řad široké veřejnosti. Kampaň zdůrazňuje především kvalitu a nezávislost poskytovaných informací. Kontroverzní headliny psané velkým a tučným písmem jako Svoboda se nedá jíst nebo Já tomu prostě věřím mají vzbudit pozornost a motivovat k přečtení celé reklamy včetně textu mezi řádky, který koncept vysvětluje a vyznívá pozitivně.

Kampaň probíhá na outdoorových plochách v Praze, v on-linu i tištěných titulech. Výkonnostní marketing je zaměřen na displej reklamu přes Google a Sklik včetně remarketingu. Současně probíhá zacílení přes segmentaci na Facebooku. Dalším krokem je zapojení novinářů a komunikace kampaně přes Twitter s hashtagem #obsahrozhoduje a jejich aktivnější působení na sociálních sítích se snahou ukázat čtenářům, kolik úsilí stojí přinést ověřené informace.

„Chceme čtenářům pomoci zorientovat se v tom, co se děje okolo nás. Naším posláním je zprostředkovat informace v nezkreslené podobě a přispět ke kritickému myšlení. Také chceme naše čtenáře inspirovat, pobavit a nabídnout jim obsah pro volný čas. Tato kampaň má přispět k tomu, abychom víc ukázali DNA našich titulů a otevřeli se více veřejnosti,“ vysvětluje Vladimír Piskáček, ředitel redakcí Economia.

Součástí kampaně je možnost vyzkoušet si na 14 dní on-line obsah Hospodářských novin, IHNED.cz, Ekonomu a Respektu nezávazně zdarma. Po zadání e-mailové adresy na microsite a vyplnění formuláře se obsah hned zpřístupní na desktopu, v mobilu i tabletu.

Svoboda se nedá jíst. To mě opravdu nenalákalo si to přečíst celý. Když už někdo dělá čistě textovej inzerát, chtělo by to mít lepší text.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Důležitá a chytře vymyšlená kampaň.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tahle kampaň je vytvořená těmi, kteří žijí ve své mediální bublině. Tvůrci si představu jí, že v těchto vzkazech je nějaká kontroverze. Není. Udělejte skutečnou akcii, kterou vyjádříte svůj postoj. Dokažte, že to myslíte vážně. Takovéhle reklamě stejně nikdo nevěří.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jo, tohle je čistotka. Má to myšlenku a to se cení.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Typo pôsobí ako varovné nápisy na cigaretách, čo nie je vhodný efekt u kampane, ktorá by mala primárne ukazovať pracovnú etiku médií. V oslovení už presvedčených ľudí to ako hardsellový nástroj asi bude stačiť, ale v súboji s alternatívnymi a dezinformačnými konkurentami bude nutné vytasiť drastickejše zbrane.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tohle nejde vyignorovat a nepřečíst. Potvrzeno vlastní zkušeností!
Alena Oswaldová (Nestlé)

3. CzechTourism (39 %)

Techno a baroko, současnost a historie, poznávání pamětihodností a generace Y, to všechno lze najít v aktuální kampani CzechTourism s názvem BarokoPlay. Na videoklipu se kromě agentury WMC Grey a odborného garanta projektu a režiséra Štěpána Foka Vodrážky podíleli rovněž studenti filmových škol a široká veřejnost. O možnost natočit klip se totiž mezi studenty soutěžilo. Hlasování veřejnosti nakonec vyhrál Dužan Duong.

„CzechTourism chtěl oslovit mladší publikum a ukázat mu baroko ve svěžím světle. Proto jsme přistoupili k vytvoření videoklipu. Tvůrce jsme hledali veřejně a už jen jeho výběr na sebe přitáhl velkou pozornost,“ říká David Suda, kreativní ředitel WMC Grey. Natáčení se odehrávalo hned na několila barokních památkách ČR. Například na zámku ve Vranově nad Dyjí nebo v pražském dominikánském klášteře.

Videoklip bude součástí online kampaně CzechTourism, ta bude probíhat od září do prosince 2017 v Německu, Rusku, Španělsku, Itálii, Skandinávii a Latinské Americe. Hlavním komunikačním kanálem kampaně bude Youtube a Facebook. V klipu si zahrála finalistka Miss ČR 2014 Veronika Kašáková a podpořili jej mladí influenceři, např. youtubeři Weef, Restless Child a Creep na svých sociálních sítích.

Na to sofistikovaný umčo s pážetem se žaludem místo hlavy by mně stačilo výrazně míň než 2 minuty.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Tohle je super, až sexy. Vůbec bych se nedivila, kdyby mladí začali na techno-party nosit barokní paruky!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Já tu vidím jediný vzkaz: DĚTI, NEBERTE DROGY!!! Nebo přitom alespoň pijte hodně vody, ať váš organismus není dehytratovaný. Nic jinýho mi to neříká.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hezky natočené, ale opět moc nevím, co tím chtěl básník říci. Že techno vzbuzuje agresivitu? Že lze skrze sluchátka značky Marshall cestovat v čase? Každopádně kloubouk dolů za exekuci, která vypadá několikanásobně dražší než v článku avizovaný rozpočet.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nevidím v tom ‚techno meets baroque‘, len ‚techno and baroque‘. Nechápem, ako to má hrať dokopy a čo mi to má povedať.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Videoklip se pěkně poslouchá, ale dost těžko interpretuje. Co si z něj mám odnést? Google mapu s itinerářem zdarma? Ta je slabá i pro mě, natož pak nějakýho toho mileniála.
Alena Oswaldová (Nestlé)

4. Moneta Labstore (29 %)

Moneta Money Bank se nyní stala generálním partnerem Českého tenisového svazu a krom toho představila také svou první tenisovou reklamu. Její kreativu svěřila agentuře Labstore, která připravila 55 sekundový klip, v němž emotivně ilustruje výchovu tenisových talentů. Režie spotu se ujal Daniel Růžička ve spolupráci s AdWood Production.

Kampaň poběží v televizi, printu a v online prostoru. Vizuály připravila rovněž agentura Labstore s fotografem Mirem Minarovych. Tvůrci s bankou spolupracovali již na předcházejících kampaních.

Motto spolupráce banky a tenisového svazu zní „Chceme pro Česko další šampiony“ a jedním z cílů projektu je i plán najít pro Česko další šampiony, kteří půjdou ve stopách Petry Kvitové či Tomáše Berdycha. Partnerství potrvá minimálně jeden rok s výhledem na dlouhodobé spojenectví. Součástí marketingové kampaně je zároveň také branding poboček v tenisovém stylu a setkání dětských hráčů s Petrou v Prostějově a s Tomášem v Praze.

Ohranej nápad poslanej hodně daleko do outu.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Je to hezké, ale bohužel jsem podobných videí viděla asi tak sto. A možná ještě víc. Není tam bohužel vůbec nic, co by spot odlišovalo od ostatních. A navíc – třeba je to jen můj pocit – je tam taková zvláště posmutnělá atmosféra, jako kdyby byl tenis mnohem víc dřina, než radost. Ale možná to tak je?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nějak se zapomíná na to, že z těch dětí, který od mala makaj na svý kariéře, opravdu uspěje asi 0,1 procenta z nich. Zbytek se věnuje obskurnostem typu tenisový trenér, trenér fitness apod. Já nechci, aby z mejch dětí byly tenisový trenéři, a tak je raději dám do skauta, na výtvarku nebo na divokou vodu. Možná z nich nebudou Berdychové, ale ve třiceti se neprobuděj frustrovaný z toho, že nic kromě tenisu neuměj, ale ten je přitom neuživí. Ale natočené je to zase hezky. To jo.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Poetické a prázdné zároveň. Mám ocenit mladé tenisty za jejich úsilí, či je politovat kvůli ambicím jejich rodičů a trenérů, kteří je bez ustání drezůrují jako zvířata? Samotný spot mi pro toto rozhodování nedává jasné indicie.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chybí tomu silný příběh a pořádný statement na konci. To, co mají nové spoty České spořitelny. Anebo stačilo posadit kocoura na empire a nechat ho sledovat míčky. Místo slabého image by byl silný sponzorák a značně by se ušetřilo.
Petr Čech (Havas)

Športovo-patetický štandard, v ktorom chýba to najdôležitejšie – pot, drina, pády a detské slzy. A šukajúci kocúr.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Zapomenuto. Během 5 sekund.
Alena Oswaldová (Nestlé)

5. Hydrofemin CRS (25 %)

Outdoorová kampaň na Hydrofemin

Outdoorová kampaň na Hydrofemin

Agentura CRS připravila novou kampaň pro Hydrofemin, zdravotní prostředek určený pro intimní prostředí ženy. Cílem kampaně #hydrofeminzenam je prolomit tabu v oblasti intimní péče. Kampaň odstartovala 1. července a pokrývá outdoor, on-line i YouTube.

Outdoor je v kampani stěžejní – na billboardech jsou neretušované originální fotografie žen všech věkových kategorií a také onkologicky nemocných žen. Celá kampaň vyvrcholí v polovině září společenskou akcí, kde se vydraží velkoformáty fotografií Terezy z Davle. Výtěžek poputuje nadaci Onkologie pro 21. století.

„Pro spolupráci jsme si vybrali fotografku Terezu z Davle, která nafotila sérii naturalistických aktů čtyř žen, zastupující určité životní období, kdy je třeba více se starat o svou intimitu,“ uvedl Pavel Košulič z reklamní agentury CRS. „Jdeme trochu jinou cestou a ukazujeme krásu skutečných žen používajících Hydrofemin. Žádné vyretušované modelky. Doufáme, že se odlišíme a ženy si produkt a jeho výhody zapamatují,“ doplňuje Košulič.

„Kampaní chceme upozornit na to, že je důležité pečovat nejen o svou tvář, ale také o intimní partie. Ženy by se neměly bát o svých intimních problémech mluvit, nejlepší je se v případě potíží poradit se svým gynekologem,“ doplnila Silvie Nagyová z farmaceutické firmy Egis, která zdravotní prostředek na český trh dodává a kampaň zaštiťuje.

Slibná variace na mýho favorita o pani, která zjistila, že nerozumý vlastní vagíně.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Fotky jsou údajně neretušované, což je, dejme tomu, fajn, ale ve mně celá kampaň vyvolává úzkost. Jde přece o péči pro intimní oblasti ženy, co takhle nějaké pozitivnější emoce?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

‚Je třeba pečovat nejen o tvář, ale i o intimní partie.‘ To jsme tady všichni takoví špindírové (špindíry)? Cílem kampaně je prolomit tabu. To tabu znamená, že se ženy nestarají o své intimní partie? Ty ženy, co jsem ve svém životě potkal, pečovaly nejen o tvář ale i intimní partie, to vím jistě. Jedině, že by to cílilo na ženy ze sociálně vyloučených lokalit…
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Uf, napoprvé jsem to přečetl jako ‚#hydrofeminzeman‘. Jednoduché, vkusné, možná trochu nevýrazné. Ale proč ne…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Kampaň #ImNoAngel boubelkovský značky spodního prádla Lane Bryant byla taky černobílá a taky prsatá. Jenže na rozdíl od Hydrofeminu nebyla depkózní. Tohle je jak teaser na českou Janu Eyrovou z roku 1972.
Petr Čech (Havas)

Škoda fotiek, ktoré sú logami preplácané ako plagáty k festivalovým filmom. Škoda hashtagu, ktorý nikto nepoužije. Škoda prirodzenosti, ktorá je nakoniec tak prirodzená a obyčajná, až v hlavách nemusí uviaznuť.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Prolamuje se tady tabu v onkologii nebo v intimní péči? Jsem zmatená…
Alena Oswaldová (Nestlé)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Bobulka zní dobře!“ Rajec předčil pivo i Vineu

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 32. týden 2017

  1. Kaspen/Jung von Matt: Letní bobulka (53 %)
    značka: Rajec, klient: Kofola Československo
  2. VCCP: Příroda na střeše Lucerny (37 %)
    značka: Strongbow, klient: Heineken
  3. Istropolitana Ogilvy: Vinice jsou naše vášeň (30 %)
    značka: Vinea, klient: Kofola Československo
  4. McCann-Erickson: Na zdraví zdravému rozumu a fotbalu (29 %)
    značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj
  5. Triad Advertising: Po svý ose feat. Leoš Mareš (24 %)
    značka: Excelent, klient: Plzeňský Prazdroj

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Rajec (53 %)

Agentura Kaspen/Jung von Matt připravila pro vody Rajec nový televizní spot. Namísto světlušek z předchozího spotu se v něm objeví berušky. V televizi je k vidění od 31. července. Kampaň doplní POS materiály na prodejnách.

„Stáli jsme před obrovskou výzvou – jak navázat na tak podmanivý televizní spot, jako byly Světlušky? Kouzlo patentované přírodou se stalo nejúspěšnějším televizním spotem značky Rajec, a tak jsme si pomyslnou laťku nasadili dost vysoko,“ uvedla Katarína Pereszlényiová, manažerka značky Rajec. Režii měla na starosti Jasmina Blažević, která se značkou spolupracuje opakovaně. Produkci zajistilo Bistro films a kameru měl pod taktovkou Klaus Fuxjager.

Hezký, čistý, minimalistický. Ale ty vizuály a packshot vypadaj, jako by je tam někdo nalepil z Mateřídoušky.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Bobulky, jahůdky, lístky – na můj vkus je tu až moc zdrobnělin, ale jako vždy je to precizní, krásná práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vlastně se mi líbí název Rajec Bobulka. Netroufal bych přesně odhadnout chuť, ale zní to dobře. Spot by se mně líbil víc bez titulků. Jenom zvuky. Pomlaskávání, bzučení, to stačí. Huňáč v titulku mi tam nepasuje. Ale Beruška je vítěz.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Příroda a berušky a medvěd a potok a les. Moc milé na pohled. Provedení packshotu to bohužel celé trošku kazí.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Reklamy na Rajec mám rád, protože se v nich nemluví a jsou hezky natočený. A taky vždycky vím, co tím chtěl autor říci. Dík.
Miky Karas (Symbio)

2. Strongbow (37 %)

Značka ciderů Strongbow pokračuje už třetím dílem kampaně Kouření Out Příroda In. Tentokrát sledujeme bývalé popelníky, nyní poupětníky, na střeše paláce Lucerna. Právě zde vznikla ve spolupráci s kavárníkem známým svou vášní pro piana v ulicích či automaty na poezii, Ondřejem Kobzou, střešní zahrada. Tvůrci kampaně se inspirovali komunitními zahradami, které se zakládají v centrech metropolí po celém světě.

Projekt samotné střešní zahrady chystal Kobza přes dva roky. Stejně dlouho Strongbow komunikuje koncept Přírodu do města. Aktuální kampaň Kouření Out Příroda In značka odstartovala v průběhu letošního května u příležitosti začátku účinnosti protikuřáckého zákona.

Hlavním poselstvím posledního dílu kampaně má být pozvání na Týden otevřených dvěří, který bude probíhat od  17. do 23. srpna. Spot o cestě poupětníků městem vytvořila agentura VCCP v produkci Kreus.

Takže kytky v květináčích a popelnících jdou na výlet na střechu a já z toho mám dostat chuť na cider? Animovaný je to hezky, ale ta návaznost na produkt je schovaná hluboko pod drnem.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Aha, někdo si tu nechal vyzdobit terasu!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kobza je podle mě neexistující postava. Marketingový výtvor pražské kavárny, která z prodeje této značky, kryje své nekalé aktivity směrem k Hradu.
Střecha Lucerny ve spojení s komerční firmou, je tedy jeden z jeho slabších počinů, ale fakt je ten, že Kobza si vybudoval nesmírně silnou pozici, díky níž si pár slabších počinů může dovolit. A propos má už Kobza logo?

Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Pozvánka od Strongbow do Lucerny zní velmi lákavě. Když tam přes semafor směřuje i popelník, můžeme se těšit na kouření povoleno? Pěkné pokračovaní původní reklamy s květináčem. Minule zde, tuším, vyhráli.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Celý je to jakoby ok. Poupětníky vznikly jako reakce na společenskou situaci, střešní zahrada je určitě městský společnosti prospěšnej projekt a Ondřej Kobza tomu dává ten správnej pražsko kavárenskej punc. Ale celý mě to nějak nebaví. Asi proto, že svévolně bydlím za Prahou a z balkónu mám výhled do lesa.
Miky Karas (Symbio)

3. Vinea (30 %)

V polovině letních prázdnin spustila svou kampaň i kofolácká Vinea. Stále se nese v duchu oživování vinic, k němuž značka vybízela již v loňském roce. Zatímco loni reklama vybízela k záchraně schátralého vinohradu, letos chce vinice probudit hudbou a tancem.

Kampaň se bude vysílat v televizi na stanicích skupiny Nova, Prima a Barrandov a rovněž na slovenské JOJ až do 17. září, zastihnout ji můžete také online v prostředí sociálních sítí Facebook a Instagram a na YouTube a rovněž v POS.

Kreativu letního spotu vytvořila pro Vineu Istropolitana Ogilvy v produkci Hitchhiker Films, režíroval Juraj Janiš.

Vinice jsou jejich vášeň. Ještě to chtělo nechat si trochu vášně pro dobrej scénář, protože tohle nedává moc smysl.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Sdělení ‚vinice jsou naše vášeň‘ je tu vyjádřeno divokým tancem. Nemůžu si pomoct, ale navzdory rychlému střihu, ohňům, šátkům a peří ve vlasech je to vášeň trochu sterilní.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vypadá to, že Morava je víc na východ, než jsme si mysleli. Alespoň podle tohoto spotu. Aspoň, kdyby si holka na vinici odzátkovala pivo. To by byl hezkej koncept. Tohle je umělý jako Vinea.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Boho fashion, boho chic, Coachella festival style… teď to frčí, mladým dívkám a létu rozhodně sluší. A vlastně i reklamě na Vineu. Pochvala za zpracování.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Moc otázek. Kdo je ta domorodkyně, která se toulá se svým psem po vinici? A proč se ta slovensko srbská tribal party rozjede, když si ta slečna uváže šátek kolem pasu? A proč pije Vineu až když party skončila? Je to dobrý na kocovinu? Vinice asi nejsou moje vášeň.
Miky Karas (Symbio)

4. Gambrinus (29 %)

Další díl zavedené kampaně Na zdraví zdravému rozumu vypustilo do světa také pivo Gambrinus. Jelikož pivovar po 19 letech ukončil sponzorství nejvyšší fotbalové soutěže i reprezentace, soustředí se nyní na podporu amatérského fotbalu. Rekreační nadšenci fotbalu hrají tudíž hlavní roli i v aktuální sportovně laděné kampani.

Gambrinus nyní v rámci projektu Kopeme za fotbal podporuje na 250 amatérských klubů a jejich řadu plánuje nadále rozšiřovat. Reklama bude v televizi a online prostoru k viděni do 3. září, avšak v restauracích a na prodejnách bude pokračovat až do jara příštího roku.

Kreativu spotu vytvořila agentura McCann-Erickson, o digitální část se postaral Triad, na režisérké stoličce seděl Jakub Kohák a produkovala společnost Savage.

Ten trenér hraje dobře, ale bohužel nemá moc co hrát. A toho správňáckýho nazrzlýho Krakonoše bych nejradši vyžlutil.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Líbí se mi herci – neokoukané, zábavné typy. Okresní fotbalový humor ke značce sedí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Od dob Boba a Davea na Budvar tu stejně žádná pořádná pivní reklama nevznikla. Já chci srandu. Chci vidět reklamu, která zastaví pokles konzumace piva v Čechách, což se, při vší úctě ke kouzelnému Krakonošovi (kdyby aspoň stoupal z mlhy), nestane.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Fotbal bez zbytečného divadla a přitom všichni tak přehrávají. Bohužel tomu celému chybí autenticita a věrohodnost. Škoda.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Tak jasně, že okresní fotbal je úplně stejnej rybníček jako ten prvoligovej. Naštěstí ale na okrese mají svýho mravokárce, a tak se po fair play zápase všichni rádi obejmou u piva. Hm. Přijde mi to škoda. Myšlenka radosti ze hry společně se silným vizuálním symbolem se určitě dala ukázat zajímavěji.
Miky Karas (Symbio)

5. Excelent (24 %)

Pivo Excelent ve spolupráci s pražským Triadem připravilo překvapení pro návštěvníky festivalu Beats for Love. Zatímco se páteční den festivalu pomalu rozjížděl, ve vzduchu už v té chvíli bylo soukromé letadlo, které z Karlových Varů neslo do Ostravy do poslední chvíle utajovaného interpreta, Leoše Mareše

Přesně ve 23:30 nacouval do naplněné zóny Excelentu kamion. Díky Leošovým insta stories a zákulisním informacím už část publika věděla, kdo bude vystupovat. Ale netušili, jak dorazí.  „Když máte domluveného Leoše Mareše, nemůžete ho na stage přivézt jenom tak. Musíte udělat něco víc. Něco, co nikdo nečeká. Na tom jsme se s klientem shodli od začátku a prostě jsme si všichni řekli: go big or go home,“ popsal kreativní ředitel Triadu, Martin Mareš.

Korba kamionu se zvedla a před obecenstvo se vysypalo 6 tun ledu a 1000 piv Excelent. Ve stejné chvíli vystoupil z kabiny na stage Leoš Mareš a začal hodinu a půl dlouhý koncert a DJ set. „Ve chvíli, kdy přicházeli na řadu hlavní headlineři B4L, stovky lidí tančily v naší zóně na Dalibora JanduQueen, nebo hity Leoše Mareše.To, co jsme tu dnes spáchali, je přesně to, jak by měli lidé Excelent chápat,“ doplnila brand specialist Excelentu Anna Kvaššayová.

Klíčové momenty celé akce se v reálném čase objevovaly na Instagram profilu a ve stories Leoše Mareše a Excelentu. Na Instagramu Leoše Mareše nebo Facebooku a Youtube Excelentu se navíc chystá video, které odhalí zákulisí večera. 

Excelent zónu a koncert zajišťovaly produkce Hypnosis a Grey Dot, natáčení akce s Leoše Marešem pak crew Sorrywecan. Kreativní dohled nad celým večerem měli na starosti autoři konceptu z Triad Advertising. 

Nevýhoda těchto videí je, že se většinou nedaj dokoukat. A když v nich hraje Leoš, kolikrát se na ně ani koukat nezačnu. Ale cílovka to třeba sežere.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Video jsem byla schopna dokoukat do konce jen díky pevné vůli. Ani nevím, jestli je to Leošem Marešem, provinční snahou o cool diskotéku nebo tím otravným, afektovaným voice overem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Já vám nevim, připadá mně to šíleně neautentický. Prostě to tomu Leošovi nepapám. Excelent mi nedává návod, jak jít po svý vlastní ose. To by se třeba vykašlali na Leoše Mareš a pozvali by jeho tátu anebo jeho jmenovce. Prostě jinak. Vždyť to tam sami říkáte, že jo?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Na terasu Lucerny se chystáme, festival Beats of Love jsme prošvihli a asi to tak mělo být. Letos v létě je pivní kategorie, zdá se nejslabší…
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Když k tomu máte něco napsat, tak třeba nemusíte psát vůbec nic.
Miky Karas (Symbio)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

K bezpečnosti bank na netu: „míň slov, víc sekáče“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 34. týden 2017

  1. Bezpečné banky, Petr Vacek a Tereza Dočkalová (41 %)
    značka, klient: Česká bankovní asociace
  2. DDB: Kývněte na nejlepší autopůjčku (28 %)
    značka, klient: ČSOB
  3. Oliver: Půjčka bez poplatků (25 %)
    značka, klient: Home Credit
  4. Made by Vaculik: Puccini (23 %)
    značka, klient: Raiffeisenbank
  5. Oliver: Férová půjčka na několik dní (14 %)
    značka: Kamali, klient: Home Credit

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Finanční pohádky pro dospělé  (41 %)

Česká bankovní asociace spouští novou televizní kampaň zaměřenou na kyberbezpečnost. Herci Petr Vacek a Tereza Dočkalová v krátkých příbězích představují nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí v online prostředí a díky nimž mohou přijít o peníze na bankovních účtech. Spoty budou k vidění na kanálech ČT2 a skupiny Nova od poloviny srpna do poloviny září. Byly vytvořeny ve spolupráci s produkční agenturou Yekot Film.

Po loňské kampani s youtubery, která cílila především na nejmladší generaci, se letošní kampaň obrací i na generaci 30+. Náměty scénářů tvoří čtyři nejčastější chyby uživatelů internetu – podceňované zabezpečení mobilních telefonů, nedostatečná ochrana citlivých údajů, špatná identifikace podvodných webových stránek/e-shopů a otevírání nevyžádaných emailů (phishing).

Rozhodli jsme tato témata zpracovat do komických scének probíhajících v šatně herců mezi filmovým natáčením. Věříme, že témata spotů budou lépe zapamatovatelná i díky bláznivým kostýmům z říše fauny a flóry, se kterými nenásilně pracuje i dějová linka,“ vysvětlil Tomáš Hládek, odborník na kyberbezpečnost ČBA.

Diváci videa takémohou zhlédnout i na webu, kde jsou uvedeny i základní informace o tom, co uživatelům v online prostředí reálně hrozí, jak si zabezpečit svůj počítač a mobilní telefon, nebo si mohou vyzkoušet své znalosti o kyberbezpečnosti ve speciálním kvízu.

Jako cílovku 30+ mě to pobavilo, jen si nejsem jistý reálným dopadem takových kampaní.
Milan Černík (Nestlé)

Kostýmy jsou vtipné, obzvlášť sekáč a šiška. Dialogy ale malinko váznou. Míň slov, víc sekáče!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ja viem, že je ťažké komunikovať bezpečnosť na internete, keď musíte hovoriť na starších a pred vami to už skúšalo ďalších 100 kampaní. Ale zo zvieratiek a ‚nenásilných‘ fórkov ako ‚niečo pije komárovi krv‘ je mi fakt trápne za všetkých zúčastnených.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Hezký nápad, chytrý scénář a dobří herci – kyberbezpečnost a její osvěta, která baví. Heslo si zatím nechávám to jednoduché, všeobecné obchodní podmínky asi číst nezačnu, ale snahu bankovní asociace oceňuji.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Nechci být osobní, ale člověk má dělat marketing věcem, které mu přijdou zajímavé. Protože když on sám považuje téma za nudné, tak se stane tohle. A přitom to mohla být tak užitečná kampaň.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Má to roztomilý obrázek (kamera, kostýmy), ale ty iracionální a papírem šustící repliky aktérům prostě nevěřím. Absence hudby navíc tuto pomyslnou ‚nahotu‘ ještě umocňuje. Škoda, základ je super!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Spíš se mi to asi líbí – surrealismus v seriózních věcech.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Jediné, co nechápu, jsou ty kostýmy. Proč zrovna zahradní havěť? Jinak je to docela sympaticky zahraný a vlastně mě baví se na to koukat.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohle je rozhodně chvályhodná činnost. Věřím, že kampaň zabere a předškoláčci si zásady kybernetické bezpečnosti vštípí hluboko do paměti a vydrží jim tam až do doby, kdy je budou skutečně potřebovat.
Jan Javornický

2. Kývá celá rodina (28 %)

Přesně v půli letních prázdnin spustila ČSOB kampaň na svůj produkt Autopůjčka, prostřednictvím kterého svým klientům nabízí financování vozu. Hlavní postavou reklamy je hračka kývajícího pejska.

Kampaň poběží až do konce září a bude k vidění jak v televizi, tak na internetu, doplňuje ji rovněž spot upravený pro rozhlas, outdoorová reklama na čerpacích stanicích, billboardy i citylighty. Na pražské magistrále pak banka instalovala v duchu kampaně obrandovaný vůz.

Kreativu vymyslela pro ČSOB agentura DDB a režie spotu se ujali Tomáš Brožek a Jindřich Malík z Mug Shot.

Nemám co vytknout. Klasická televizní produktovka, která ma všechno, co má mít. To je asi vše.
Milan Černík (Nestlé)

Příjemná, nevtíravá reklama s jasným sdělením. Cajk!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

A teraz si predstavte, že ten voiceover je o niečom úplne inom. Kývnite na banánovú kofolu. Kývnite na životné poistenie. Kývnite na resekciu hrubého čreva. Video by fungovalo na akýkoľvek produkt od kohokoľvek, nie je ničím výrazné či rozoznateľné a bude zabudnuté okamžite po zhliadnutí.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Na to, že je čtyřčlená rodina sbalena na léto v autě, které se evidentně každou chvíli rozsype, jsou všichni docela v klidu. To asi že vědí, že je čeká papírování v bance.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Jsou týdny, kdy bych se vášnivě rozepsal o tom, jak hrozné je prodávat půjčku přes věc, která vše odkýve. A pak jsou týdny, kdy je to vítěz. Smutný vítěz.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Omlouvám se, ale na tohle nekývnu – chce to být od všeho něco, ale nějak se nám ten spletenec zašmodrchal. Pokus o humor? Doufejme, že ne.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

100% kopie britské reklamy na pojištění aut od společnosti Churchill…ale tam kývající pes dával smysl, mluvil a je v logu. Tohle je pouze náhodná podpora prodeje za pomoci plyšáka.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Tohle je velice lynchovská reklama. Podivná směs magie a reality. Pejsánek tady tančí při rychlosti dvacet kilometrů v hodině, na rovné vozovce bez děr, jako o život. Zvláštně vychechtaný chlapík za volantem, který představuje vážné nebezpečí pro bezpečnost silničního provozu a navrch tajemný hlas v pozadí, jenž posměšně komentuje celou akci. Figurka Elvise, který odmítal tančit v reklamě na Audi, je jaksi jiná liga, že?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

3. Home Credit půjčuje spokojený život (25 %)

Poskytovatel nebankovních úvěrů Home Credit zahájil novou reklamní kampaň. Celkem tři spoty vznikly pod taktovkou režisérského dua Kasal & Navratil v produkci Soft Pillow. Vysílat se budou na stanicích skupin Prima, Barrandov a Óčko. Nová reklamní kampaň se propíše do celého komunikačního mixu, od televize přes neadresnou distribuci až do online. Za kreativou kampaně stojí agentura Oliver.

Jednotlivé spoty představují mikropříběhy lidí, kteří si díky svým správným rozhodnutím a činům zlepšují život. Spoty se nesou v kauzálním konceptu „když…, tak…“, který navazuje na předchozí kampaň late night show a podporuje pokračující repositioning společnosti.

„Po úspěšném formátu late night show, jejímž moderátorem byl herec Pavel Nečas, jsme chtěli, aby do popředí vystoupily samotné příběhy lidí. To jsou naši hrdinové. Kampaň startuje novým spotem zaměřeným na to, jak příjemně může život lidí ovlivnit, když je neobtěžují zbytečné poplatky za vyřízení, vedení či předčasné splacení půjčky,“ vysvětluje brand manažerka Home Creditu Kateřina Cmerková.

Vana plná zmrzliny je jediné co si z toho pamatuji. A to je asi málo.
Milan Černík (Nestlé)

Je to celé takové cukrkandlové a vlezlé, ale nevěřím tomu ani slovo. Toho pána na konci, jak se tak otočí do kamery, toho se bojím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Po ‚úspešnom koncepte s talk show‘ prichádzajú vymyslené historky o ľuďoch, ktorí sa zadĺžili, ale boli šťastní, že im ostalo aspoň na zmrzku? Otec rodiny mal v skutočnosti zošedivieť pri pohľade na výpis z účtu, otvoriť si gambáča, skúsiť rozmnožiť poslednú výplatu na matoch, rozbiť deťom prasiatko, aby si mohol kúpiť poriadny povraz a zavesiť sa rovno za tou maringotkou u lesa. To by bol aspoň use case.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Vanu zmrzliny? A proč? A zmrzlina se má jíst každý den? A co jsou to vlastně ty zbytečné poplatky? Jak se pozná zbytečný bankovní poplatek od nezbytečného? Celé to působí trošku zbytečně.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Hele, když Home Credit říkal ‚splácejte včas a povýší vás‘, byla to prasárna. Teď říká ‚půjčte si a děti vás budou mít rádi‘. A to už je fakt na pranýřování i mimo tento ctihodný tribunál.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Bankovní ‚classics‘ se vším všudy. Ale nepohoršilo mě to, svůj účel to splní.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Asi hezký koncept, ale strašlivě nudný – viděl jsem už mnohem  emotivnější reklamy na baterie do elektrovozů.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

S půjčkou bez poplatků se budu mít dobře? Já prostě odmítám přijmout takovouhle konstrukci. Jinak je ta reklama napsaná i natočená moc hezky. Za dobré řemeslo dávám HC zlatou medaili v tomto reklamním klání.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

‚S půjčkou se budete mít dobře‘ je… prostě všeříkající.
Jan Javornický

4. Raiffeisenbank uvádí další díl noir série  (23 %)

Nová reklamní kampaň Raiffeisenbank propaguje bonusovou sazbu za řádné splácení úvěru a její kreativa je založena na slovní hříčce. V televizi poběží od 21. srpna, dále bude podpořena plakáty na pobočkách, rámečky v metru a dalšími aktivitami v průběhu celého podzimu. 

Divákům se ve spotu opět ukáže detektiv Artur a jeho kolegyně Viktorie. O výhodnosti půjčky informuje Viktorie, která poslouchá árii Nessun dorma z Pucciniho opery Turandot. Vlivem hlasité hudby však přeslechne význam Arturových slov, čímž dá vzniknout slovní hříčce pracující s podobností slov „Puccini“ a „půjčí mi“.

Pro potřeby online prostředí vznikla jiná verze videa. „Klasické převzetí televizního spotu jsme nahradili selfie videem s oběma herci natočeným na mobilní telefon. Působí tak víc autenticky a svým zpracováním odpovídá potřebám této cílové skupiny,“ uvedla Michaela Kuželová, manažerka marketingové komunikace Raiffeisenbank.

Vlivem hlasité hudby však přeslechne význam Arturových slov, čímž dá vzniknout slovní hříčce pracující s podobností slov ‚Puccini‘ a ‚půjčí mi‘. Já tomu nerozumím…proč, jak, co?
Milan Černík (Nestlé)

Ne z každé slovní hříčky, která vypadne z kreativců po třetím pivu, by měla vzniknout reklama. Z některých jo, ale z této ne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Začínam vážne pochybovať o tom, že asistentka má v záujme len detektívovo dobro. Nastražiť na neho pascu v podobe slovnej hračky a rovno ho namotať na lichvu, to mi nepríde voči zamestnávateľovi úplne fér. Čo sa týka úrovne toho desaťsekundového roztraseného digitálneho spotu, nechajme proste prehovoriť tlačovú správu a kochajme sa u toho výsledkom: ‚Klasické převzetí televizního spotu jsme nahradili selfie videem s oběma herci natočeným na mobilní telefon. Působí tak víc autenticky a svým zpracováním odpovídá potřebám této cílové skupiny.‘
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tak snad bude banka ke svým klientům v žádostech o půjčku vstřícnější než chladná princezna Turandot, která si se svými nápadníky dost hrála a většinou jim připravovala smrt.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Slovní hříčka není nápad. O prodejním argumentu nemluvě.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tyto noir figury mne od samého začátku (a že je to už snad i pár let?) iritují svou simplicitou a chladností a ani s touto další z jejich eskapád se na tom nic nezměnilo. Možná nastal čas přijít s něčím novým?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Skoro. Skoro je to tam. Líbí se mi ten nápad… ale exekuce tedy na 100 % není.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Mě by vážně zajímalo, jak se dá odprezentovat a prodat klientovi takový koncept. Třeba jako nějaký neziskový projekt vytvořený Domem dětí a mládeže v Broumově? Jedině tak můžu tento koncept akceptovat. Dle mě tohle nevzniklo v reklamní agentuře.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. Kamali verze Despacita  (14 %)

Společnost Home Credit propaguje své krátkodobé půjčky Kamali novou reklamní kampaní. Ta startuje 14. srpna v televizi a online, 21. srpna pak v rádiích. „Snažili jsme se vytvořit chytlavý letní hit, který všem řekne, že máme nejlepší a nejférovější produkt na trhu krátkodobých půjček. Písnička, kterou si parta přátel zpívá v autě, je originální, snadno zapamatovatelný a maximálně srozumitelný způsob, jak informace lidem předat,“ věří Kateřina Cmerková, vedoucí oddělení brand managementu Home Creditu. Popěvek společně složili Ondřej Gregor Brzobohatý a Tomáš Roreček.

Vznikly tři verze spotů, všechny pod taktovkou režisérského dua Kasal & Navrátil v produkci Soft Pillow. Za kreativou kampaně stojí agentura Oliver. Ve dvou spotech si zahráli zaměstnanci Home Creditu, včetně ředitelky marketingu Jany Studničkové (v blond paruce). Spoty poběží na všech stanicích skupin Prima, Barrandov a Óčko. Rádiová část kampaně proběhne ve všech rádiích zastoupených společností Radiohouse.

 

I don´t want to live on this planet anymore. Rád bych řekl něco jiného, ale v hlavě už mám jen Kamali, Kamali…
Milan Černík (Nestlé)

Někdo se tu patrně inspiroval formátem ‚Carpool Karaoke‘. Chápu, že cílem bylo vytvořit zapamatovatelný letní hit. Skladatelé (Brzobohatý a Roreček) ale spolu se snaživými herci vytvořil něco naprosto příšerného. Dávám pět procent, protože jsem hodný člověk.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tú rakovinu som rozklikol len preto, aby som jej mohol dať palec dole.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Letní hity, chlapci a děvčata, voda a koktejly, rychlé lásky, které nekončí moc dobře. A taky asi jediný důvod proč se těšit na konec léta. Totiž že už nebudou ve veřejném prostoru letní hity.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

A přesně proto nás lidi z reklamy nikdo nemá rád. Ale na budování awareness vlastně dobrý.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Prosil bych okamžitou trepanaci lebky. Kdeže to mám podepsat? Díky… BŘINK!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Všichni doufají, že to nebude fungovat… jenže ono asi bude.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Zní to jako Chinaski. Jako že úplně jako Chinaski. Text taky jako Chinaski. Zaručený recept na hit. Je to naprostá vymejvárna mozků, která bude fungovat. Neni mně to sympatický, ale reklama holt není intelektuální cvičení.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Za tenhle letní hit by se nestyděli ani Standa Hložek s Petrem Kotvaldem. A co vy?
Jan Javornický

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„U všech celulóz!“ Ikea s novou kampaní vítězí

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 35. týden 2017

  1. Saatchi & Saatchi: Obývák naplno (46 %)
    značka, klient: IKEA
  2. McCann Prague: Rozšiřte si obzory (45 %)
    značka, klient: Vodafone
  3. DDB: Salát jsme dotáhli k dokonalosti (36 %)
    značka, klient: Home Credit
  4. Leo Burnett: Změňte bydlení, změňte život (28 %)
    značka, klient: Raiffeisen stavební spořitelna
  5. Saatchi & Saatchi: Korupční víceboj (26 %)
    značka, klient: Transparency International ČR

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Ikea uvádí každoroční bestseller (46 %)

Nábytkářský řetězec Ikea představil již tradičně před koncem prázdnin svůj katalog na následující rok. Na kampani, která se letos točí okolo obýváků se podílelo celkem pět agentur. Saatchi & Saatchi natočili půlminutový spot o tom, jak se mohou rozličné záliby celé rodiny zkloubit v jednom malém obývacím pokoji. Režii má na svědomí kreativní dvojice Wolfberg, Jan Kalvoda a Přemek Ponáhlý. Produkci zařídila agentura Sirena. Reklama bude k vidění v televizi až do 18. října.

Den před oficiálním uvedením katalogu se k jeho stránkám exklusivně dostatala skupinka českých influecerek, například Lucie a Nicol z A Cup of Style, Anna Stránská, Sandra Kisić, Thea z Minty Finty, Adéla Mazánková nebo Zuzka Gašparovičová. V obchodním domě na Černém Mostě pro ně byla po zavíračce připravena noční bojovka, při níž mimo jiné našly také personalizované katalogy se svými fotkami na titulce.

Jeden ze speciálních přebalů katalogu, jež byly k dostání na Náměstí Republiky.

Jeden ze speciálních přebalů katalogu, jež byly k dostání na Náměstí Republiky

Pro novináře pak IKEA připravila speciální taneční představení Studia Alta doplněné hrou na hudební nástroje vyrobé z produktů řetězce. Katalog se švédským nábytkem vychází každoročně v nákladu 203 milionů výtisků, pokud bychom jej považovali na knihu, byl by nejčtenější publikací světa. „V Česku vychází katalog v nákladu dvou milionů výtisků, a protože víme, že Češi jsou vášniví čtenáři, zahájili jsme kampaň ke katalogu akcí, která jim přinese speciální čtenářský zážitek,“ uvádí Magdalena Mrázková, kampaňový lídr IKEA Česká republika. Proto byly 24. srpna na Náměstí Republiky k dostání speciální verze katalogů s přebaly inspirovanými knihami různých žánrů, tento nápad pochází od agentury Kaspen/Jung von Matt.

Produktový print od fotografa Bohouše Pospíšila.

Produktový print od fotografa Bohouše Pospíšila.

Digitální verze kampaně od Any Group nese titul Udělej si víc místa na nový katalog a běžela v posledním srpnovém týdnu. Outdoorovou část kampaně, které vévodí printy s produkty sloužící k jednoduché proměně obývacích pokojů, nafotil Bohouš Pospíšil.

Vizuály pěkné, jako vždy. Spot trochu pajdá – nápad dobrý, obrázek dobrý, ale je to mizerně zahrané, resp. namluvené. Ale počkat – 2.000.000 katalogů jen pro Českou republiku? Ty bichle v křídovém papíru? U všech celulóz! Strejdo Internete, kde jsi, když tě lesy potřebují?!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Severskou designovou hitovku Puud Orissen nutně potřebuju i do svojí knihovny! Ale ten zbytek (kampaně), ten mě nechává chladnou. Blogerská bojovka a Hudební tiskovka jsou jen průměrné tituly. A ty já do knihovny nedávám.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Myšlenka, že obývák nemusí být jen místo, kde čumíte na televizi, je fajn. Líbí se mi i televizní spot a tiskové materiály. Jedinou výhradu mám k poněkud násilnému zapojení youtuberů. Bez nich bych se krásně obešla – a možná nejsem sama.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Print ‚Odpočívej v pokoji‘ mi přijde geniální. Jednoduchý a nehraje si to na nejchytřejší kreativu na světě. To samé ‚Velká kniha tetrisu‘. Bomba hoši.(I holky samozřejmě). Kaspen to tenhle týden vyhrává.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Celá kampaň působí sympaticky. Oceňujeme co Ikea dělá pro kulturu bydlení obecně.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Cool výrazivo jako blogeři, vlogeři, koncept sousedství, nechybí nepoužitelný hashtag, hudební nástroj vyrobený z nábytku a organicky vzniklý nápad, který byl komerční nálepkou totálně zbavený duše….
Pavel Fuksa

Hezký nápad, ikea je hravá, ale v exekuci to jaksi drhne, je to chvílemi násilné jak školní besídka, jenže Ikea za to asi dala víc než pár sušenek.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

2. Škola volá Vodafone (45 %)

Vodafone spustil 15. srpna novou kampaň k nabídce velkého objemu dat ve sdíleném rodinném tarifu Red+ 40 GB. S koncem prázdnin a začátkem školního roku se v kampani znovu objevuje oblíbená rodina, tentokrát se děj odehrává ve školních lavicích a na třídních schůzkách. Kampaň z dílny kreativní agentury McCann Prague se objeví prostřednictvím mediální agentury MEC Czech v televizi, v tisku, online i na venkovních nosičích.

V hlavních rolích se opět ukáží Jiří Vyorálek, Lucie Žáčková, Štěpán Mikoláš a Agáta Zimová. Tentokrát se v kampani objevuje i nová postava učitele, kterého ztvárnil Jan Zadražil. Režii vzal do rukou po několika předchozích kampaních opět Vojta Kotek. Hudbu vytvořil speciálně pro kampaň Viliam Béreš.

Pointa je trošku na pinzetku (vskutku minimalistický žertík), nicméně oproti minulým eskapádám (jinak skvělého) Jirky Vyorálka určitě zlepšení. Plakát s nalejváním vědomostí do kostry mě baví.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Snapchat je ještě furt cool?
Alena Oswaldová (Nestlé)

Tuhle rodinku jsem po reklamě, ve které si děti posvítily na rockerského otce displeji svých mobilních telefonů, skoro odepsala, ale teď se vrací v plné parádě. Všechno sedí – herci, příběh, sdělení. Už jsem to viděla asi desetkrát a pořád mě to baví.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vlastně hezkej příběh. Podporuje to sice stereotyp, kterej možná neuslyšej ve škole rádi – tedy že netřeba expertů, google vše vyřeší – ale co, učitelé se prostě musej víc snažit, aby google porazili.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

U nás doma se během třídních schůzek taky gruntovalo, Tehdy mobily nebyly a zakazovala se televize, konkrétně seriál Robin Hood. Nevím, co by mámu přesvědčilo změnit názor. Jak jí znám, tak asi ani 40 GB vědomostí.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Není to špatné a vypadá to pěkně.
Pavel Fuksa

To by šlo, no prostě mobily.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

3. Salát po mekáčovsku (36 %)

McDonald’s se v novém dvacetisekundovém spotu opět chlubí novinkou a své zákazníky láká na dokonalý salát. Ve skutečnosti však uvedl na trh nový burger s názvem Clubhouse, který dle propagce obsahuje pouze české hovězí maso, čedar a spoustu čerstvé zeleniny, jež by měla být zárukou nejen výborné chuti, ale také skvělé salátové nálady.

Slogan ‚Salát jsme dotáhli k dokonalosti‘ mi v součinnosti s tonalitou brandu přijde až pobuřující. Když se podívám na průměrný BMI index návštěvníků mekáče, myslím, že o salátu to tady skutečně nebude.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nežeru maso, ale vtip poznám! Clubhouse Beef burger AKA čerstvý a křupavý salát je super nápad. Fakt cenim.
Alena Oswaldová (Nestlé)

I když nesouhlasím s tím, že zelenina chutná nejlépe s hovězím, slaninou a omáčkou Big Mac, hájím vaše právo to říkat.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Skoro jsem si myslel, že McDonaldu začalo opravdu jít o zdravější stravu pro své zákazníky. Ale néééé, je to pořád maso, maso, maso a trochu toho salátku, aby se neřeklo. Opravdový vzkaz za touto kampaní je tedy: Nejíš maso? Běž se pást na louku, ale sem ani nepáchneš.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Produktový spot, kterému zpracováním těžko něco vytknout. Věčnou otázkou samozřejmě zůstává, zda dokonalý salát hledá zákazník právě v McDonalds.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Print je docela v pořádku obrazově i textově. Televize je taky natočená pěkně, ale spíkr, který má podle hlasu minimálně 47 cm přirození, chlupy i na chodidlech a víčkách a doma při sekání stromů holýma rukama boxuje se lvem na Harley Davidsonu to celé zabíjí. Parodie na voiceover, vyšla z toho klasická McTrapnost.
Pavel Fuksa

Vtipné, to mě baví, pěkně udělané, mám na to vlastně chuť.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

4. Budujme k lepšímu (28 %)

Raiffeisen stavební spořitelna zahájila 21. srpna kampaň Změňte bydlení, změňte život. Na podzim bude hlavním komunikačním kanálem televize (Nova a Prima), dále pak internet a tištěná média. Cílem kampaně je zvýšení povědomí o značce a motivace lidí ke změně jejich stávajícího bydlení, ať už k pořízení vlastního bydlení či rekonstrukci.

Na tvorbě kampaně spolupracovala agentura Leo Burnett, režie se ujal Bernhard Landen. Natáčení probíhalo dva dny, na pražském Žižkově, v Klánovicích a jejich okolí. Vznikly tři třicetisekundové příběhy, které jsou vždy rozdělené na dvě části – před a po. Do médií budou nasazovány postupně.

„Nechceme, aby se lidé spokojili s mnohdy nevyhovujícími podmínkami pro bydlení. Způsobů, jak si domov upravit, a díky tomu žít pohodlněji a spokojeněji, je spousta. Někdy stačí i menší změna a rozdíl ihned pozná celá rodina. Novou kampaní cílíme na všechny generace, protože věříme, že téma ‚změny k lepšímu‘ je aktuální pro všechny,“ uvedl Lukáš Kopecký, marketingový ředitel Raiffeisen stavební spořitelny.

Hezká reklama na Ikeu. Promiňte, na nábytek Kika… na výprodeje v Jamallu? Promiňte…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Typický ‚humorný‘ TV spot.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Civilní herci, muzika i claim dohromady fungují.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nejvíc mě baví titulek pod slečnou: ‚Naposledy roztahujeme.‘ Já vím, jsem puberťák… Zamýšlím se nad lajnou ‚Změňte bydlení, změňte život‘ Chci to? Nebylo by lepší ‚Změňte bydlení, neměňte život?‘.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jsou mladí a neklidní a jěště se potřebují roztahovat. Škoda, že jim nebylo dopřáno zajímavějších prostor, působili by možná uvěřitelněji.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Pat a Mat se chystají ke koitu. Nechápu titulek ‚Naposledy roztahujeme‘ přes obraz sexuchtivé natěšené bydlenky, zrychlené záběry, hudbu jako z večerníčku ani nápad spotu. Málo místa v bytě se dalo natočit s vtipem a bez přehrávané grotesky.
Pavel Fuksa

Exekuce fajn, ale dá se na tohle téma natočit i něco jiného? Nebo to pořád musí být o tísnícím se mladém páru a pak šťastném páru ve větším bytě? Nápad? Aspoň nějaký?
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

5. Sport s Lábusem a bez korupce (26 %)

Kampaň Korupční víceboj od organizace Transparency International Česká republika, která běží od poloviny srpna, má za úkol formou nadsázky upozornit na problém korupce ve sportu. Spot režíroval Jakub Štáfek v produkci Boogiefilms. Reklama se snaží ukázat absurdní situaci, kdy se korupce stane součástí sportu a vznikla ve spolupráci se studiem PFX.

Do kampaně se zapojily také známé osobnosti nejen ze sportu např. Petr Koukal, Kristýna Hoidarová Kolocová, Petr Čtvrtníček, Jiří Lábus, Jakub Štáfek, David Pastrňák nebo Martin Hanzal, slavní si v rámci komunikace na Facebooku předávají štafetový kolík od designéra Romana Kvity. Štafeta s podpisy se na konci kampaně bude dražit a výtěžek z aukce půjde na další aktivity Transparency International ČR. „Nedopusťme, aby se korupce stala sportovní disciplínou! Bojujme proti ní se vtipem a nadhledem, avšak se vší urputností a vervou,“ vzkazuje v duchu kampaně Tomáš Löbel, ředitel Saatchi & Saatchi Praha.

Typická sodovkárna, navíc bravurně napsaná. Za mě vítěz tohoto týdne.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Připadám si trochu jak na orienťáku, kde chybí jasný značení, trasa a cíl. Jak v obsahu, tak designu.
Alena Oswaldová (Nestlé)

JIří Lábus je jako vždy skvělý, ale spot ve mně bohužel nevyvolal ani letmé pousmání. Sama nevím, čím to je.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vážně si někdo myslí, že ti opravdoví korupčníci vypadají takhle? Neeeee. Pravý korupčník může být kdokoliv. Tvůj kámoš, tvoje máma, prezident… Kdyby to bylo jednoduchý, jako v tomhle desetiboji, má tenhle stát o problém míň.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohle kulhá na obě Lábusovy nohy. Headline typu ‚Nedopusťme, aby _____‘, kde ve vizuálu ukážeme tu strašnou realitu, kterou nemyslící lidstvo dopustilo, už je několik desítek let za zenitem. Nápadu by pomohla větší autenticita, v hereckých výkonech i obrazovém zpracování. Zatím je to jen film, co si kamarádi natočili spolu pro legraci.
Pavel Fuksa

Vtipné, české, pobavilo, na jeden klip hodně nápadů, ale drží to hezky po hromadě jak pražské galérka.
Grant McKenzie (Plzeňský Prazdroj)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Tajil se mi dech,“ zaujali Mercedes a rybář Vágner

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 35. týden 2017

  1. Mark BBDO: Grow up, Jakub Vágner (49 %)
    značka, klient: Mercedez Benz
  2. Miloš Kočí: #Kam to bude (46 %)
    značka, klient: Uber
  3. Striker: Wildhub by Kopparberg (39 %)
    značka: Kopparberg, klient: Plzeňský Prazdroj
  4. VCCP: Letgo (27 %)
    značka, klient: Letgo
  5. Pria: Máte hromadu důvodů (16 %)
    značka: MHD, klient: Sdružení dopravních podniků ČR

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Vyspělý Mercedes (49 %)

Lokální část celosvětové image kampaně Mercedes-Benz Grow Up představuje životní cestu rybáře Jakuba Vágnera, kterou se rozhodl vydat navzdory nesouhlasu rodiny. Jeho příběh byl představen 23. srpna na Facebooku a YouTube Mercedes-Benz Česká republika.

„Celá kampaň je o tom, že význam toho, co znamená „dospět“, se mění. Klasické poučky –založ rodinu, postav dům, slušně se obleč, najdi si pořádnou práci – zná každý z nás. Kampaň Grow up je ale o tom, že význam těch vět se v dnešním světě a vnímání mladých dospělých mění. Definici pořádné práce naplňuje i kariéra rappera, rodinou může být i nejlepší kamarád, nikdy není pozdě začít znovu. Zkrátka, že každý může dospět po svém. A právě to ukazujeme v kampani – kontrast výchovných pouček, které všichni dobře známe, s realitou toho, jak je dnešní generace naplňuje,“ vysvětlila Sandra Plachá, marketingová manažerka pro osobní vozy Mercedes-Benz Česká republika.

Celosvětová kampaň Grow Up značky Mercedes-Benz byla spuštěna letos na jaře. Nejvýraznější postavou zahraniční části kampaně s osobitým přístupem k životu a dospívání se stal americký rapper A$AP Rocky a model CLA kupé. Návrh kampaně připravila berlínská agentura Antoni GmbH, za realizací stojí společnosti Iconoclast Germany GmbH a Pixelpark AG. Lokální část kampaně realizovala agentura Mark BBDO.

Tahle věc převyšuje všechny ostatní práce o několik tříd. U některých záběrů se mi tajil dech. Jedinou drobnou výtku mám k VO- nějak nevím, jestli tedy ten Jakub dospěl, nebo ne… Ale tento typ spotu se má asi spíš vnímat srdcem, nikoliv racionálně. Jasný vítěz!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Moc povedená kampaň ‚Grow Up‘ si nás získala už na jaře. Lokální verze ji nedělá vůbec ostudu a my tleskáme. S univerzálními poučkami pro život s námi taky nikdo daleko nedojde.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Studený kompilát miliónkrát spatřeného, je to smutné a utahané. Kuba může být dobrý rybář, ale není to kdovíjaký speaker, takže ani jeho vklad celkově rozpačitému dojmu nikterak nepřispívá.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Uveriteľný príbeh, uveriteľná atmosféra, veľmi elegantná produkcia, vyzretá, dospelá tonalita… presne ako to auto!
Zuzana Kubisová

Zajímavé téma. Kvalitní zpracování. Pomůže Mercedesu v prodeji a vnímání značky? Jak?
Hana Kovářová (Raiffeisenbank)

Máme tady dalšího filosofa. Mám dojem, že hodně celebrit z reklamy má v poslední době touhu nám trochu zastřeným hlasem sdělit, o čem ten život vlastně je. Tenhle formát mi připadá docela vyčpělý. Chybí mi trochu nadsázky a ironie.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Je to moc dobře natočený, baví mě to vizuální zpracování. Akorát když má video končit claimem ‚Grow up‘, což je v kontextu s Mercedesem úplně skvělý sdělení, tak bych ještě trošku zamakal na tom voice overu. Přijde mi pořád příliš generickej.
Miky Karas (Symbio)

První integrovaná kampaň Uberu ve Střední a Východní Evropě s názvem #KamToBude

První integrovaná kampaň Uberu ve Střední a Východní Evropě s názvem #KamToBude

Společnost Uber spustila 28. srpna svou první integrovanou kampaň v regionu střední a východní Evropy. Skládá se ze 14 vizuálů (12 je cílených na cestující, 2 na řidiče), které ukazují, v jakých situacích je možné Uber využít. K vidění budou v Praze i Bratislavě během celého září. Uber využije venkovních ploch (CLV, DOOH, bigboardy, metro, busboards) i on-line kanálů (YouTube, Facebook, Instagram). Kampaň má rozšířit povědomí o značce a zvýšit používání služby i těmi, kteří už aplikaci ve svém telefonu mají.

Kreativa je postavena na hře se slovy Uber a na situacích, které vystihují, kdy jej člověk může využít. „Inspirovali jsme se francouzským konceptem od agentury Marcel. Zároveň jsme však od začátku věděli, že musíme jít zákazníkům naproti vlastní cestou, zobrazit reálné lidi v reálném prostředí, aby kampaň fungovala. Český koncept je proto kompletně adaptovaný na české a slovenské prostředí. Na lokalizované verzi se podílel kreativec Miloš Kočí a vznikla tak – jak věříme – svižná a vtipná kampaň,“ uvedl Václav Petr, marketingový manažer ze společnosti Uber.

Uber na rozdíl od obvyklých praktik nenajímal herce ani komparsisty. Postavy, které v kampani hrály, jsou reálné – skutečně těhotná žena v 8. měsíci těhotenství, bernardýn Joker, který je evropským šampionem, více než dvoumetrový ragbista Robert, který je kapitánem české národní reprezentace. A v neposlední řadě oblíbená 89letá babička Dagmar, která už je prakticky „Uber maskotem“.

Vůči této kampani zůstávám podivně indiferentní a mám silný pocit již viděného. Bernardýn Joker i babička s nákupem jsou nicméně sympaťáci. Zato rodící žena, ta mne trochu znepokojuje.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Lepší dobře krást, než blbě vymejšlet. A jako kopírka dobrý. Aktivace (nahraj fotku z hashtagem a nech se vylosovat) sice není světoborná, ale fungovat bude.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Dobrá kampaň a lze jen doufat, že bude co na sítích sledovat. Zadní sedadlo v taxíku (pardon Uberu) může být všemožných příběhů – denních i nočních – doslova přecpané.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Fotky vcelku dobrý, ale těhuli s prasklou plodovou vodou bych Uberem asi nevezl.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ubergeniálne to síce nie je, ale fajn áno. Komunikácia drží pohromade, má jasnú identifikáciu v každom jednom sdělení. Pôsobí to dôveryhodne, asi by som sa zviezla.
Zuzana Kubisová

Vizuál, který upoutá. Zajimavý nápad. ‚Přesmyčky‘ jen nějaký pokulhávají. Snad se i důchodce sveze s Uberem z nákupu potravin.
Hana Kovářová (Raiffeisenbank)

Oháníte se autenticitou, jak jsou to všechno opravdoví zákazníci, ale mě to nechává klidným neb je to vyphotošopovaný ‚do vosku‘ a až hrozivě neautentický. Ale asi odpouštim. Kvůli těm headlinům. Ty jsou moc prima. Jo, jo. Uberwinner.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohle je fajn. Hezky nafocený, dobře otextovaný, na komoru. Lajk.
Miky Karas (Symbio)

3. Hipsta módní párty (39 %)

Agentura Striker připravila pro švédský cider Kopparberg letní kampaň, kterou propojila se světem módy. Výsledkem je módní kolekce Wildhub by Kopparberg z „upcycled“ materiálů, na jejímž vzniku se podíleli mladí tvůrci, umělci a thought leadeři z československého módního průmyslu – například průkopnice udržitelné módy Ľubica Skalská, dále Zuzana Gasparovičová a Nicole Kudělková. Všechny tři se sžily s Kopparbergem a vytvořily kolekci 7 kousků z obnošených košil, která nese všechny přívlastky udržitelné módy.

Vytvoření kolekce bylo doprovázeno podporou na sociálních sítích (Instagram a Facebook), vlastní microsite i eventy. Součástí kampaně bylo odhalení kolekce v prostorách Karásny Karlín, která se na jeden večer proměnila v les v Kopparbergu. Kolekce byla představena formou performace a během události se rozdávaly nanuky vyrobené z Kopparbergu.

Do projektu se zapojili v digitálním světě instagrameři, například fotograf Honza Řeháček, známý jako Kopernikk, Jakub Mařík, či knižní vlogerka Dorota Nováková neboli Dorota Noon. Zapojily se i redakce Fashion Map, Fashion Book, Joy a VICE. Offline byli součástí kampaně i čeští designéři – batohy Playbag, šperky Fakticky, konopné boty Bohempia, motýlky Bubibubi ties a pražský vintage store Recycle with Love.

Celou kolekci nafotila pod vedením agentury Striker Veronika Nagyová, MUA artist a stylistkou byla Michaela Warenitsová. Dále se do kampaně zapojila Olga Burešová z agentury Artspeak, která se stará o PR pro Laformelu, nebo Tereza Bílá, která stojí za vizuální identitou kampaně Bibloo x Jakub Polanka. Produkce se ujala agentura Striker, spot režíroval Luboš Buračinský.

Vzhledem k zaměření módní kolekce bych kladla větší důraz na přirozenost. Ten člověk sedící na kládě a upírající svůj zrak neurčitým směrem mne svou toporností zneklidňuje. Celkově si tak nějak říkám, co dělá tolik mladých lidí v lese s lahváčem. Já bych se bála, že chytnu klíště a šla bych si sednout aspoň někam na lavičku.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Náramně sympatický projekt, o tom žádná… Gurmánům doporučuji ponořit se do semiotické analýzy textů na webu. Jen odstaveček na téma ‚Soudružnost‘ vás zabaví na pár desítek minut…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Dnes tolik oblíbené využití infuencerů se pro mladou cílovou skupinu určitě hodí. Celé zpracování působí příjemně na oko. Statická kampaň víc než video. Bude zajímavé sledovat, kam se kampaň vyvine dál.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Hipsterská nirvána. Na vlka se dobře kouká, zbytek je prostě kompilát vousáčů ze sedmičky, co se nějakou blíže nespecifikovanou shodou okolností zjevili v lese.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Príjemná hipsterská atmosféra… Avšak, postrádam trochu ideu. Bez prečítania si popisu projektu by som zámer neodhalila. Nie som síce čistokrvný hipster, ale tematika udržateľnej módy ma zaujíma. Táto značka ma však svojou komunikáciou neupútala, nie to ešte udržala.
Zuzana Kubisová

Kvalitní exekuce i nápad.
Hana Kovářová (Raiffeisenbank)

Nestává se mi to často, že by na mě něco zapůsobilo takovým znekliďňujícím dojmem. Natož reklama. Takový byl záměr? Tohle jsou scény jako z Kytice. Působí to na mě, jako by ti lidi měli bejt pár okamžiků před smrtí. Všechno to podtrhujou naprosto iracionální titulky: nezávislost, soudržnost, jedinečnost. Proč?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Mně se to … líbí. Je fajn vidět snahu komunikovat atributy značky alespoň trochu netradičním způsobem a tímto posílám palec nahoru i klientovi. Jsem zvědavej na case video ke kampani, mně zasáhlo jen video a microsite.
Miky Karas (Symbio)

4. Nech to plavat (27 %)

Mobilní aplikace letgo, která v reálném čase a na základě geolokace propojuje prodávající a nakupující, přichází s třetí kampaní. Ve dvou nových spotech od VCCP letgo pomůže páru při stěhování a klukům po mejdanu. Spoty poběží v televizi, rádiích a online od září 2017.

„Potvrdili jsme si, že TV je stále nejdůležitějším kanálem pro uvádění nového produktu na nový trh. Díky VCCP jsme v ní dokázali nejen odkomunikovat naši unikátní propozici, ale udělat to emoční a zábavnou cestou. To nás odlišilo od tradičních reklam a pomohlo nám stát se opakovaně nejstahovanější aplikací,“ uvedl country manager letgo Jakub Kováč.

Oba spoty byly opět v režii Daniela Růžičky a produkce Adwood. Kampaň bude adaptována i pro zahraniční trhy, konkrétně Chorvatsko a Slovinsko.

Služba je popsána celkem srozumitelně, ale marně hledám něco, co by se mi na kampani výrazně zalíbilo. Hudba to není, herci taky ne. Tak asi vlastně nic.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Chtěl jsem napsat, že tohle je takový ten normální spot, co doručí, co má a neurazí. Jenomže podle explikace Letgo ‚dokázali nejen odkomunikovat naši unikátní propozici, ale udělat to emoční a zábavnou cestou.‘ A to je ‚odlišilo od tradičních reklam.‘ Takže nevím, co říct.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Není to nic, před čím bych musel v posvátné bázni klopit oči, ale sdělení je jasné a zřetelné. A o to tu jde především.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tie predošlé spoty mi prišli zrozumiteľnejšie a svižnejšie. Bez návaznosti na ne by som asi túto sériu na prvú dobrú nepochopila, zvlášť príbeh Afterparty. Exekúcia je výrazne slabá. Vnímam to ako nevyužitú šancu pre brand.
Zuzana Kubisová

Dobře zacílené, stručné, jasné..
Hana Kovářová (Raiffeisenbank)

Hodně neatraktivní formou mi to sdělilo, o čem ta služba je. Protože už to vim od minulý kampaně a nic novýho jsem se nedozvěděl, přepínám bednu na Kriminálku Anděl.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ty ‚originální‘ spoty na Letgo US doručují sdělení skrze super situační humor. České varianty spotů jen doručují sdělení.
Miky Karas (Symbio)

5. Je hromadka in nebo out? (16 %)

Dopravní podniky napříč Českem se začátkem září představily kampaň na podporu městské veřejné dopravy. Jedná se o první podobnou akci, kterou se podařilo realizovat pod křídly Sdružení dopravních podniků České republiky, zahrnujícího celkem 19 dopravních podniků z Česka. Kampaň staví na zkratce MHD, za níž se skrývá motto Máte hromadu důvodů. Kampaň dělala pražská agentura Pria, zástupci sdružení si ji vybrali nikoli v tendru, ale na základě kontaktů na odborných konferencích.

Kampaň bude mít online a offline část, online staví na videospotu a využije sociální sítě (především Facebook) a reklamu v obsahových sítích jako Google, offline bude čistě využívat plochy na zastávkách (citylighty) a vozech hromadné dopravy podniků ze zmíněného sdružení. Celková kampaň poběží od září do listopadu, její facebooková část pak až do jara 2018, online část kampaně stála 600.000 Kč. Kampaň jako celek pak 1.800.000 Kč, včetně průzkumů, tvorby spotu a dalších prací agentury.

Primárním cílem společné kampaně je dosáhnout změny ve vnímání MHD veřejností, vybudit u nich pozitivní emoce. Jde také o zvýšení počtu cestujících hromadnou dopravou.

Spoty i vizuály jsou z pekla. A to jezdím hromadnou dopravou často a ráda, a moc nechápu lidi, co dobrovolně tráví každý den čas v kolonách a hledáním místa na parkování. Ovšem na bezkrevné lidi neboli armádu neživých z kampaně bych natrefit nechtěla. Asi bych šla radši pěšky. No a ta hudba, pane jo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Soudě dle mých pozorování jsou v Německu většinou reklamy nudné a unyle nenápadité. Na základě hovorů s místními si troufám tvrdit, že dlouhodobě jedinou výjimkou z tohoto trendu představují kampaně berlínské MHD. Autoři zde jeli evidentně pro inspiraci do Německa. Ale do Berlína nedojeli.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Naší MHD je člověku skoro líto. Provedení nových stanic metra, samotná kultura a umístění reklamy v dopravních prostředcích a nyní propagace Sdružení dopravních podniků ČR. Sociální média jsou plná sexy fotek z cest nejrůznějších kolegů po evropských a světových metropolí. Dívali se tvůrci třeba, jak se hromadné dopravní prostředky prezentují jinde ve světě? Takže závěr: ano, naše MHD je čistá, bezpečná, spolehlivá, rychlá a navíc není drahá. I proto by si zasloužila mnohem lepší komunikaci.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Děs běs! Doufám, že to byl pouhý testovací spot od studentů prvního ročníku vyšší odborné školy, řemeslně by to odpovídalo. Proč je tam proboha tolik prolínaček na to hnusné pestrobarevné logo? Tady je prostě všechno špatně.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Zámer dať MHD iný rozmer formou nového preformulovania skratky MHD asi nedopadol úplne najšťastnejšie. Důvody sú síce mnohé, ale slabo podložené, nevyargumentované. Názorná ukážka v podobe neatratktívnej exekúcie ma nepresvedčila. Vnímam to ako nedotiahnutý koncept po všetkých stránkach.
Zuzana Kubisová

Testimonial je dobře zvolený typ reklamy s ohledem na cílovou skupinu, avšak provedení i argumentace nepůsobí příliš důvěryhodně. Jsou to skuteční praví cestující?
Hana Kovářová (Raiffeisenbank)

Takže tohle má propagovat hromadnou dopravu moderního, pulsujícího velkoměsta? Při sledování těchto spotů jsem si vzpoměl na starý dobrý osmdesátky. Ostuda, sorry.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ani jeden z důvod mě nepřesvědčí. Že je MHD pohodlná? Ale no tak… Když už se někomu tak moc zalíbila slovní hříčka ‚Máte Hromadu Důvodů‘, měl zkusit alespoň najít zajímavý důvody, kterým člověk uvěří.
Miky Karas (Symbio)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

 

Viewing all 383 articles
Browse latest View live