Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 35. týden 2017
- Saatchi & Saatchi: Upřímné recenze (44 %)
značka, klient: Heureka.cz - Hullaballo: Peníze, co nikdo nechce (29 %)
značka, klient: Bohemia Energy - Bubble: Zažít Lexus / Zdeněk Pohlreich a další (26 %)
značka, klient: Lexus - EmperKingVision: Koupíš v každé dobré večerce (21 %)
značka, klient: Fakeer
- Zonky je levnější / Saša Rašilov (15 %)
značka, klient: Zonky
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Hlavně upřímně (44 %)
Nákupní portál Heureka.cz spustil minulý týden novou kampaň, jejímž cílem je posílit image Heureky jako nákupního rádce. Televizní kampaň na podporu značky si portál dopřál po třech letech. Kreativu kampaně zpracovala nově vybraná agentura Saatchi & Saatchi. „Kampaň zábavnou formou zdůrazňuje, proč by měli lidé své nákupy začínat přímo na Heurece, a zapojit ji tak do celého nákupního procesu, nejen do fáze porovnání cen. Najdou u nás totiž největší počet recenzí přímo od zákazníků. Každý den jich na Heurece přibude 2 a půl tisíce a jsou vždy nezávislé a upřímné,“ okomentoval kampaň Marek Dobrý, brand manažer Heureka.cz.
Spoty režíroval Daniel Růžička, mediální plánování zajistila PHD. Reklama poběží na kanálech skupiny Prima a Barrandov a také na Óčku, videa se objeví rovněž v onlinu.
Ale jo, Saatchi má už vlastní styl. Nevím, jestli uměj něco jinýho, ale tohle uměj nejlíp. Jste vítězové týdne, hoši.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Humor na úkor detskej očnej zbiehavosti a posteľné vtípky na úrovni Románu pre ženy? Úplne vidím kreatívcov v tričkách s jednorožcami, ako vysvetľujú klientovi, že musí byť odvážny. S úprimnými recenziami sa určite dalo zahrať zábavnejšie divadlo, ale v záplave tohto týždňového zúfalstva Heureka s prehľadom víťazí.
Tomáš Hrábek (Symbio)
‚Očička by to chtělo trochu poštelovat.‘ To je krutej, ale dobrej fór. Celý ten nápad s upřímnými recenzemi se mi moc líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Svěží a vtipný přístup k recenzím v reálném životě trochu kazí konec s laciným vtipem s číslem 69 ve stylu Lukáše Váchy. Jinak slušné.
Pavel Fuksa
Bez diskuze je to dobrá a zábavná věc. Protože jsem rejpal, poznamenám, že postelová scéna by vyzněla, kdyby byl hodnocen nadsamec a ne takovýhle, byť dobře vybavený, moula.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
1. Buďte zodpovědní, třiďte peníze! (29 %)

Nebrandovaná část kampaně Bohemia Energy představila fialové kontejnery v ulicích.
Nová kampaň alternativního dodavate energií v Česku Bohemia Energy nese název Peníze, co nikdo nechce. Společnost totiž došla ke zjištění, že české domácnosti ročně přichází o 6,5 miliardy Kč díky tomu, že své dodavatele energií nemění. Cílem kampaně je ukázat veřejnosti, že může díky výměně dodavatele značně ušetřit.
Pod kreativou kampaně je podepsaná agentura Hullaballo, produkci měla na starost Boogie Films a nákup mediálního prostoru zajistila Médea. První část kampaně probíhala bez uvedení brandu, společně s umístěním kontejnerů na peníze v ulicích byla spuštěna microsite a také facebookový profil. Povědomí o kampani se šířilo organicky díky pozornosti, které kontejnerům věnovaly známé osobnosti. Komunikace probíhala rovněž v onlinu a to formou PR článků i videí.
Druhá část kampaně pod značkou Bohemi Energy začala přesně před týdnem 11. září. Do komunikace se nyní zapojuje i televize a rozhlas. Spot o délce 30 sekund je k vidění na Nova Group a Barrandov. Na FTV Prima pak probíhá doplňková reklama v HBBTV prostředí, to obsahuje button menu a aplikaci s možností zanechání kontaktu. Také druhá fáze kampaně zahrnuje online komunikaci a kromě ní i tištěnou inzerci v rámci skupiny Empresa Media a PR podporu zaměřenou na edukaci veřejnosti. Závěrečná fáze kampaně bude stavět na příbězích, jak by mohli lidé s uspořenými penězmi naložit.
Tento spot nastoluje zajímavou filosofickou otázku: ‚Můžou být peníze nešťastné?‘ Podobně poutavou otázku naposledy formuloval feldkurát Katz, když vyřkl: ‚Může jít kůň do nebe?‘ Zatímco kůň v nebi je ale jasnej fór, tak nešťastný peníze jsou odporně vážný a to je dle mě špatně.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Nebrandované teasre a spoliehanie sa na ‚world of mouth‘ fungovali naposledy v 90. rokoch, keď boli ľudia ešte schopní udržať pozornosť dlhšie než na sedem sekúnd. O to viac by mal byť web jasnejší a viac vysvetľujúci. Je to mediálne bohatý chaos náročný na pozornosť.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Je tam všechno. Pes z útulku, paní Fialová se zákuskem z cukrárny, děda, plyšák, listí ve větru, louže, pavučina, tklivý klavír… prostě všechno, co nás má dojmout. Asi jsem už nějaká otrlá, ale moc to se mnou nehnulo. I když kontejner na peníze, co nikdo nechce, není špatný nápad.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Pěkně natočené nic. Pokus o charitativní tón shazuje necitlivě vybraný spíkr, trendy diktovaní influenceři odříkají svůj part a jdou domů.
Pavel Fuksa
Ty konťáky jsem viděl. To nebyla žádná politika?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
3. Lexusní jízda (26 %)

Vizuál k nové kampani luxusních vozů Lexus focený na zámku Kačina.
Japonská automobilka Lexus odstartovala nový projekt s názvem Zažít Lexus. Ten představuje modely a hodnoty značky potenciálním zákazníkům prostřednictvím unikátních zápůjček, ve kterých nejde jen o auta, ale i o připravený zážitek. Za ideou a exekucí projektu stojí obsahová agentura Bubble.
Nosnou myšlenkou kampaně je, že kdo jednou zkusí Lexus, už nikdy nebude chtít nic jiného. Namísto klasických zápůjček vozů jsou v rámci programu Zažít Lexus připraveny čtyři testovací dny spojené s výletem a se servisem ze strany Lexusu, včetně rezervace ubytování, restaurací a dalších aktivit. „Pro vybranou skupinu lidí jsme vytvořili tento unikátní koncept, ve kterém si mohou vůz otestovat na čtyři dny na těch nejkrásnějších místech Česka a Slovenska. To vše s exkluzivní péčí vytvořenou na míru,“ představil projekt Martin Peleška, šéf českého zastoupení značky Lexus.
Kampaň běží pro veřejnost i vybrané potenciální zákazníky od poloviny srpna do konce roku v offlinu, v digitálu pak na sociálních sítích značky (Facebook a Instagram) a microsite. Do exekuce i do šíření kampaně byli zapojeni influenceři, stávající zákazníci a ambasadoři značky – šéfkuchař a podnikatel Zdeněk Pohlreich, akrobatický letec Petr Kopfstein a herec Maroš Kramár.
To, co ten Zdeněk řiká, je slovní vata. Blá, blá, blá. Přítomnost kuchaře nedává ve spojitosti s Lexusem žádnej smysl. Na rozdíl od akrobatickýho pilota, kterej potřebuje, aby to auto fungovalo na 110 procent. Takže Zdeňku, hybaj do Ano šéfe, tam tě žeru.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Myslel som, že názvy v trpnom rode prestali byť cool s nástupom Žít Brno. Žeby retro? Z celebrít sú len hovoriace hlavy zastihnuté na ceste do Billy, ktoré prenášajú generické vety ako ‚lexus je víc než auto, je to filosofie‘ a ‚jako pilot od svého stroje vyžaduji…‘ Moodovky s autami sú pekne natočený štandard, ale voči Lexusu ma nechávajú absolútne chladným.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Fotky jsou hezké, influenceři a ambasadoři jsou zapojeni, tak snad to bude stačit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Pár celebrit se zadarmo sveze Lexusem, dostane ubytování, jídlo a výsledkem pro 200 fanoušků Lexusu na Instagramu je…. stylizovaná fotka, focená profi fotografem a vyhozené peníze.
Pavel Fuksa
‚Skvěle to brzdí, skvěle to zrychluje, ale já mám pocit, že Lexus je životní filosofie, že to není jenom auto.‘ V tom se zračí má chuť do života!
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
4. Kde sehnat sprosté pitíčko? (21 %)
Firma Fakeer vyrábějící energerické nápoje v lahvi ve tvaru pěsti se zdviženým prostředníčkem se spojila s vietnamskými youtubery v čele s EmperKingVision. Společně vytvořili reklamní klip, který má zodpovědět otázky koupěchtivých zákazníků, kde se nápoj prodává. „Video je odpovědí na neustále se opakující otázky našich fanoušků, kde se Fakeer dá sehnat. Večerky jsou prakticky všude, tak nám přišlo logické připravit klip právě z tohoto prostředí,“ říká Milan Hrdlička, koproducent klipu ze společnosti Fakeer.
Video navazuje na uvedení borůvkové příchutě nápoje, která byla také představena ve spolupráci s youtuber a při příležitosti roadshow Cinetube po celém Česku. Produkty Fakeer jsou k dostání ve velkoobchodech Alimpex nebo Taamda Foods.
‚To je ale pěknej kousek, moje šestiletá dcerka má taky kameru a líp by to nenatočila.‘ Tuhle hlášku uplatňoval jeden můj bývalý parťák z teamu a já jí dneska poprvé použil, protože mluví za vše. Snad bych jen doplnil, že větší blbce jste už z našich vietnamských spoluobčanů udělat nemohli.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Kruh sa uzavrel, Vietnamci napodobňujú bielych, ktorí napodobňujú Vietnamcov. Vlastne mi to nevadí, nie je to rasizmus, keď to robí menšina. Skôr ma štve humor určený mentálne zaostalým a deťom, pre ktoré je energeťák asi tak posledná vec, ktorú potrebujú.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Tohle je naprosto skvělá věc. Je to vtipné, ale tvůrci netlačí na pilu. Nikoho a nic to nekopíruje. A natočené je to (předpokládám) za minimum peněz. Nápad je totiž vždycky vítěz. Jdu pro Fakeera!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Panebože. Obraz tmavý, natočený na Hi8 kameru, je to celé příšerně dlouhé a nudné, vtípky s pingpongem a vzájemným si ukazováním fakáčů mě nutí si vypíchnout oči.
Pavel Fuksa
Asi jsem starej.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
5. Zonky je nový Alf (15 %)
Online platforma na půjčování peněz mezi lidmi Zonky (jejím investorem je Home Credit ze skupiny PPF) spustila 4. září novou produktovou kampaň, která doplní současnou, převážně brandovou komunikaci značky. Samotná produktová kampaň poběží v televizi, dále pak na internetu, v tisku a využije i venkovní reklamy. Každá z uvedených vrstev komunikace je určena pro jinou cílovou skupinu. Televizní komunikace má pomoci veřejnosti pochopit, v čem spočívá praktická výhoda služby. Online a offair část komunikace mají ukázat, že není důvod obávat se službu vyzkoušet.
Spot je natočen v duchu seriálu Alf (inspirací byli i Jů a Hele, žabák Kermit nebo králíček Azurit), postavu mluví Kryštof Hádek, který je hlasem značky od začátku. Jeho spolubydlícího Petra hraje Saša Rašilov. „Díky nové postavě Zonkyho může naše značka vstupovat do přirozené osobní interakce s okolním světem,” říká nový marketingový ředitel Zonky Jakub Strýček. Televizní spot vznikl inhouse, v externí produkci Biofilms. Spot režíroval Tomáš Medek. Vizuály pro tisk, outdoor a online vytvořila Casey Clarkson.
Já možná nepochopil vtip, ale ty kruhy pod očima znamenaj, že si Saša musí dát kafe, aby mu zmizely a on vypadal dobře? No, čoveče, to se mi líbí! Prosim vás, kdo dělá Nespresso? Zapište si to, jo? Myslim, že je to dobrá scénka pro Clooneyho. Je to tedy trochu bizarní spot, ale z dema na konci jsem naštěstí porozuměl, o co u Zonky jde.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Ak Saša potreboval prachy, mal si radšej požičať cez Zonkyho, ja by som ho kľudne založil. Aspoň by nemusel predávať zvyšky svojej sebaúcty v niečom, čo vyzerá ako pokus Václava Vorlíčka sfilmovať Bojacka Horsemana.
Tomáš Hrábek (Symbio)
Tady se tvůrci údajně nechali inspirovali postavou Alfa. Well… není to Alf. Je to hrozně infantilní a proklamace typu ‚žádat o půjčku není jen tak‘, který pronáší ustaraný Rašilov, to celé jen zhoršují. Sorry, vím, že jste chtěli působit sympaticky.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Dno roku. Snaha zdůvěryhodnit značku začala a skončila u nízkého budgetu, který se táhne celým spotem jako nit od použitého tampónu. Nesedící postsynchrony dělají z reklamy parodii na východoněmecké porno, marketingovým rychlokvaškům zjevně chyběl branding v úvodních záběrech, tak Zonkyho nacpali všude – do rámečku, na skříň i na ledničku ve sterilním bytě, nepravděpodobně obývaném slaboduchým Petrem. Pět fontů v printové reklamě kombinující fotku, ilustraci, rozostření a legrační nečitelné logo 20NKY je pro vytvoření důvěryhodné značky naprosto smrtící.
Pavel Fuksa
Nesnášel jsem Zonkyho testimoniály (hlavně kvůli všudypřítomnému sexismu), ale musím uznat, že tohle je horší. Už proto, že to plně ukazuje absurditu situace, kdy reklamu na skutečnost, že lidé půjčují lidem, propaguje zebra.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.