Quantcast
Channel: Reklamní katovna - Médiář
Viewing all 383 articles
Browse latest View live

„Očička poštelovat.“ Heureka je krutá, ale vítězí

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 35. týden 2017

  1. Saatchi & Saatchi: Upřímné recenze (44 %)
    značka, klient: Heureka.cz
  2. Hullaballo: Peníze, co nikdo nechce (29 %)
    značka, klient: Bohemia Energy
  3. Bubble: Zažít Lexus / Zdeněk Pohlreich a další (26 %)
    značka, klient: Lexus
  4. EmperKingVision: Koupíš v každé dobré večerce (21 %)
    značka, klient: Fakeer
  5. Zonky je levnější / Saša Rašilov (15 %)
    značka, klient: Zonky

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Hlavně upřímně (44 %)

Nákupní portál Heureka.cz spustil minulý týden novou kampaň, jejímž cílem je posílit image Heureky jako nákupního rádce. Televizní kampaň na podporu značky si portál dopřál po třech letech. Kreativu kampaně zpracovala nově vybraná agentura Saatchi & Saatchi. „Kampaň zábavnou formou zdůrazňuje, proč by měli lidé své nákupy začínat přímo na Heurece, a zapojit ji tak do celého nákupního procesu, nejen do fáze porovnání cen. Najdou u nás totiž největší počet recenzí přímo od zákazníků. Každý den jich na Heurece přibude 2 a půl tisíce a jsou vždy nezávislé a upřímné,“ okomentoval kampaň Marek Dobrý, brand manažer Heureka.cz.

Spoty režíroval Daniel Růžička, mediální plánování zajistila PHD. Reklama poběží na kanálech skupiny Prima a Barrandov a také na Óčku, videa se objeví rovněž v onlinu.

Ale jo, Saatchi má už vlastní styl. Nevím, jestli uměj něco jinýho, ale tohle uměj nejlíp. Jste vítězové týdne, hoši.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Humor na úkor detskej očnej zbiehavosti a posteľné vtípky na úrovni Románu pre ženy? Úplne vidím kreatívcov v tričkách s jednorožcami, ako vysvetľujú klientovi, že musí byť odvážny. S úprimnými recenziami sa určite dalo zahrať zábavnejšie divadlo, ale v záplave tohto týždňového zúfalstva Heureka s prehľadom víťazí.
Tomáš Hrábek (Symbio)

‚Očička by to chtělo trochu poštelovat.‘ To je krutej, ale dobrej fór. Celý ten nápad s upřímnými recenzemi se mi moc líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Svěží a vtipný přístup k recenzím v reálném životě trochu kazí konec s laciným vtipem s číslem 69 ve stylu Lukáše Váchy. Jinak slušné.
Pavel Fuksa

Bez diskuze je to dobrá a zábavná věc. Protože jsem rejpal, poznamenám, že postelová scéna by vyzněla, kdyby byl hodnocen nadsamec a ne takovýhle, byť dobře vybavený, moula.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

1. Buďte zodpovědní, třiďte peníze! (29 %)

Nebrandovaná část kampaně Bohemia Energy představila fialové kontejnery v ulicích.

Nebrandovaná část kampaně Bohemia Energy představila fialové kontejnery v ulicích.

Nová kampaň alternativního dodavate energií v Česku Bohemia Energy nese název Peníze, co nikdo nechce. Společnost totiž došla ke zjištění, že české domácnosti ročně přichází o 6,5 miliardy Kč díky tomu, že své dodavatele energií nemění. Cílem kampaně je ukázat veřejnosti, že může díky výměně dodavatele značně ušetřit.

Pod kreativou kampaně je podepsaná agentura Hullaballo, produkci měla na starost Boogie Films a nákup mediálního prostoru zajistila Médea. První část kampaně probíhala bez uvedení brandu, společně s umístěním kontejnerů na peníze v ulicích byla spuštěna microsite a také facebookový profil. Povědomí o kampani se šířilo organicky díky pozornosti, které kontejnerům věnovaly známé osobnosti. Komunikace probíhala rovněž v onlinu a to formou PR článků i videí.

Druhá část kampaně pod značkou Bohemi Energy začala přesně před týdnem 11. září. Do komunikace se nyní zapojuje i televize a rozhlas. Spot o délce 30 sekund je k vidění na Nova Group a Barrandov. Na FTV Prima pak probíhá doplňková reklama v HBBTV prostředí, to obsahuje button menu a aplikaci s možností zanechání kontaktu. Také druhá fáze kampaně zahrnuje online komunikaci a kromě ní i tištěnou inzerci v rámci skupiny Empresa Media a PR podporu zaměřenou na edukaci veřejnosti. Závěrečná fáze kampaně bude stavět na příbězích, jak by mohli lidé s uspořenými penězmi naložit.

Tento spot nastoluje zajímavou filosofickou otázku: ‚Můžou být peníze nešťastné?‘ Podobně poutavou otázku naposledy formuloval feldkurát Katz, když vyřkl: ‚Může jít kůň do nebe?‘ Zatímco kůň v nebi je ale jasnej fór, tak nešťastný peníze jsou odporně vážný a to je dle mě špatně.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nebrandované teasre a spoliehanie sa na ‚world of mouth‘ fungovali naposledy v 90. rokoch, keď boli ľudia ešte schopní udržať pozornosť dlhšie než na sedem sekúnd. O to viac by mal byť web jasnejší a viac vysvetľujúci. Je to mediálne bohatý chaos náročný na pozornosť.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Je tam všechno. Pes z útulku, paní Fialová se zákuskem z cukrárny, děda, plyšák, listí ve větru, louže, pavučina, tklivý klavír… prostě všechno, co nás má dojmout. Asi jsem už nějaká otrlá, ale moc to se mnou nehnulo. I když kontejner na peníze, co nikdo nechce, není špatný nápad.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pěkně natočené nic. Pokus o charitativní tón shazuje necitlivě vybraný spíkr, trendy diktovaní influenceři odříkají svůj part a jdou domů.
Pavel Fuksa

Ty konťáky jsem viděl. To nebyla žádná politika?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

3. Lexusní jízda (26 %)

Vizuál k nové kampani luxusních vozů Lexus focený na zámku Kačina.

Vizuál k nové kampani luxusních vozů Lexus focený na zámku Kačina.

Japonská automobilka Lexus odstartovala nový projekt s názvem Zažít Lexus. Ten představuje modely a hodnoty značky potenciálním zákazníkům prostřednictvím unikátních zápůjček, ve kterých nejde jen o auta, ale i o připravený zážitek. Za ideou a exekucí projektu stojí obsahová agentura Bubble.

Nosnou myšlenkou kampaně je, že kdo jednou zkusí Lexus, už nikdy nebude chtít nic jiného. Namísto klasických zápůjček vozů jsou v rámci programu Zažít Lexus připraveny čtyři testovací dny spojené s výletem a se servisem ze strany Lexusu, včetně rezervace ubytování, restaurací a dalších aktivit. „Pro vybranou skupinu lidí jsme vytvořili tento unikátní koncept, ve kterém si mohou vůz otestovat na čtyři dny na těch nejkrásnějších místech Česka a Slovenska. To vše s exkluzivní péčí vytvořenou na míru,“ představil projekt Martin Peleška, šéf českého zastoupení značky Lexus.

Kampaň běží pro veřejnost i vybrané potenciální zákazníky od poloviny srpna do konce roku v offlinu, v digitálu pak na sociálních sítích značky (Facebook a Instagram) a microsite. Do exekuce i do šíření kampaně byli zapojeni influenceři, stávající zákazníci a ambasadoři značky – šéfkuchař a podnikatel Zdeněk Pohlreich, akrobatický letec Petr Kopfstein a herec Maroš Kramár.

To, co ten Zdeněk řiká, je slovní vata. Blá, blá, blá. Přítomnost kuchaře nedává ve spojitosti s Lexusem žádnej smysl. Na rozdíl od akrobatickýho pilota, kterej potřebuje, aby to auto fungovalo na 110 procent. Takže Zdeňku, hybaj do Ano šéfe, tam tě žeru.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Myslel som, že názvy v trpnom rode prestali byť cool s nástupom Žít Brno. Žeby retro? Z celebrít sú len hovoriace hlavy zastihnuté na ceste do Billy, ktoré prenášajú generické vety ako ‚lexus je víc než auto, je to filosofie‘ a ‚jako pilot od svého stroje vyžaduji…‘ Moodovky s autami sú pekne natočený štandard, ale voči Lexusu ma nechávajú absolútne chladným.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Fotky jsou hezké, influenceři a ambasadoři jsou zapojeni, tak snad to bude stačit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pár celebrit se zadarmo sveze Lexusem, dostane ubytování, jídlo a výsledkem pro 200 fanoušků Lexusu na Instagramu je…. stylizovaná fotka, focená profi fotografem a vyhozené peníze.
Pavel Fuksa

‚Skvěle to brzdí, skvěle to zrychluje, ale já mám pocit, že Lexus je životní filosofie, že to není jenom auto.‘ V tom se zračí má chuť do života!
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

4. Kde sehnat sprosté pitíčko? (21 %)

Firma Fakeer vyrábějící energerické nápoje v lahvi ve tvaru pěsti se zdviženým prostředníčkem se spojila s vietnamskými youtubery v čele s EmperKingVision. Společně vytvořili reklamní klip, který má zodpovědět otázky koupěchtivých zákazníků, kde se nápoj prodává. „Video je odpovědí na neustále se opakující otázky našich fanoušků, kde se Fakeer dá sehnat. Večerky jsou prakticky všude, tak nám přišlo logické připravit klip právě z tohoto prostředí,“ říká Milan Hrdlička, koproducent klipu ze společnosti Fakeer.

Video navazuje na uvedení borůvkové příchutě nápoje, která byla také představena ve spolupráci s youtuber a při příležitosti roadshow Cinetube po celém Česku. Produkty Fakeer jsou k dostání ve velkoobchodech Alimpex nebo Taamda Foods. 

‚To je ale pěknej kousek, moje šestiletá dcerka má taky kameru a líp by to nenatočila.‘ Tuhle hlášku uplatňoval jeden můj bývalý parťák z teamu a já jí dneska poprvé použil, protože mluví za vše. Snad bych jen doplnil, že větší blbce jste už z našich vietnamských spoluobčanů udělat nemohli.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Kruh sa uzavrel, Vietnamci napodobňujú bielych, ktorí napodobňujú Vietnamcov. Vlastne mi to nevadí, nie je to rasizmus, keď to robí menšina. Skôr ma štve humor určený mentálne zaostalým a deťom, pre ktoré je energeťák asi tak posledná vec, ktorú potrebujú.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tohle je naprosto skvělá věc. Je to vtipné, ale tvůrci netlačí na pilu. Nikoho a nic to nekopíruje. A natočené je to (předpokládám) za minimum peněz. Nápad je totiž vždycky vítěz. Jdu pro Fakeera!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Panebože. Obraz tmavý, natočený na Hi8 kameru, je to celé příšerně dlouhé a nudné, vtípky s pingpongem a vzájemným si ukazováním fakáčů mě nutí si vypíchnout oči.
Pavel Fuksa

Asi jsem starej.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

5. Zonky je nový Alf (15 %)

Online platforma na půjčování peněz mezi lidmi Zonky (jejím investorem je Home Credit ze skupiny PPF) spustila 4. září novou produktovou kampaň, která doplní současnou, převážně brandovou komunikaci značky. Samotná produktová kampaň poběží v televizi, dále pak na internetu, v tisku a využije i venkovní reklamy. Každá z uvedených vrstev komunikace je určena pro jinou cílovou skupinu. Televizní komunikace má pomoci veřejnosti  pochopit, v čem spočívá praktická výhoda služby. Online a offair část komunikace mají ukázat, že není důvod obávat se službu vyzkoušet.

Spot je natočen v duchu seriálu Alf (inspirací byli i a Hele, žabák Kermit nebo králíček Azurit), postavu mluví Kryštof Hádek, který je hlasem značky od začátku. Jeho spolubydlícího Petra hraje Saša Rašilov. „Díky nové postavě Zonkyho může naše značka vstupovat do přirozené osobní interakce s okolním světem,” říká  nový marketingový ředitel Zonky Jakub Strýček. Televizní spot vznikl inhouse, v externí produkci Biofilms. Spot režíroval Tomáš Medek. Vizuály pro tisk, outdoor a online vytvořila Casey Clarkson.

Já možná nepochopil vtip, ale ty kruhy pod očima znamenaj, že si Saša musí dát kafe, aby mu zmizely a on vypadal dobře? No, čoveče, to se mi líbí! Prosim vás, kdo dělá Nespresso? Zapište si to, jo? Myslim, že je to dobrá scénka pro Clooneyho. Je to tedy trochu bizarní spot, ale z dema na konci jsem naštěstí porozuměl, o co u Zonky jde.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ak Saša potreboval prachy, mal si radšej požičať cez Zonkyho, ja by som ho kľudne založil. Aspoň by nemusel predávať zvyšky svojej sebaúcty v niečom, čo vyzerá ako pokus Václava Vorlíčka sfilmovať Bojacka Horsemana.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tady se tvůrci údajně nechali inspirovali postavou Alfa. Well… není to Alf. Je to hrozně infantilní a proklamace typu ‚žádat o půjčku není jen tak‘, který pronáší ustaraný Rašilov, to celé jen zhoršují. Sorry, vím, že jste chtěli působit sympaticky.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Dno roku. Snaha zdůvěryhodnit značku začala a skončila u nízkého budgetu, který se táhne celým spotem jako nit od použitého tampónu. Nesedící postsynchrony dělají z reklamy parodii na východoněmecké porno, marketingovým rychlokvaškům zjevně chyběl branding v úvodních záběrech, tak Zonkyho nacpali všude – do rámečku, na skříň i na ledničku ve sterilním bytě, nepravděpodobně obývaném slaboduchým Petrem. Pět fontů v printové reklamě kombinující fotku, ilustraci, rozostření a legrační nečitelné logo 20NKY je pro vytvoření důvěryhodné značky naprosto smrtící.
Pavel Fuksa

Nesnášel jsem Zonkyho testimoniály (hlavně kvůli všudypřítomnému sexismu), ale musím uznat, že tohle je horší. Už proto, že to plně ukazuje absurditu situace, kdy reklamu na skutečnost, že lidé půjčují lidem, propaguje zebra.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Ozvěnám Škodovky chybí jen Kroky od Janečka“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 38. týden 2017

  1. Bistro: Ozvěny budoucnosti (57 %)
    značka, klient: Škoda Auto
  2. Future Bakery: Vždycky drží spolu / Hynek Čermák (29 %)
    značka: Staropramen, klient: Pivovary Staropramen
  3. DDB: Hledáme schopné lidi, ne důvody proč nedat šanci (46 %)
    značka, klient: McDonald’s ČR
  4. AC&C Public Relations: Slušná káva (22 %)
    značka, klient: LMC
  5. Elite Solutions: A po čem toužíš ty? (15 %)
    značka, klient: Generali Pojišťovna

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Škodovka odkrývá starou budoucnost (57 %)

Škoda Auto hledá technicky vzdělané odborníky do vývojářské sekce, proto spustila novou náborovou kampaň , kterou propojila s vizionářským projektem Ozvěny budocnosti. Kreativu kampaně má na svědomí Bistro Agency.

Projekt s názvem Ozvěny budoucnosti vznikl v oddělení technického vývoje ve Škoda Auto už před třiceti lety. Tehdy se jednalo o výzvu pro studenty technických oborů, kteří se v rámci Ozvěn pokoušeli navrhnout a ilustrovat futuristické vize do budoucna a cílem „budoucnosti“ byl právě aktuální rok 2017. Škodovka se nyní rozhodla projekt oživit, nápady staré třicet let představila veřejnosti a zároveň se zeptala současné generace studentů na to, jak si představují svět a fungování dopravy v roce 2047.

Své nápady mohli techničtí nadšenci a studenti sdílet na microsite do konce letošních prázdnin. Nejzajímavější návrhy budou opět uloženy do trezorů, kde vyčkají dalších třicet let, než budeme moci srovnat s realitou.

Odtajnit technologické vize studentů z roku 1987 je skvělý nápad. Video ale podle mého názoru končí zbytečně budovatelským nadšením muže v bílé košili. Podobných lidí se bojím, tak jako se někteří lidé bojí klaunů. Podle mého názoru by stačil titulek.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle je na rozdíl od Generali docela zábavnej web, jen ke konci trochu nepřehlednej a přeplácanej. Škoda.
Adam Roučka

Milý nápad, pěkné řemeslo. Škoda, že to není natáčené na skutečnou dobovou kameru, též zvuk se mohl více degradovat, bylo by to ještě autentičtější. Papírem šustící ‚moderní‘ kravaťák na konci mne však rozhodně nezaujal. Rekvizity na fotkách jsou roztomilé.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Je to fejk celý? Nebo jen ty videa? Nevim a je mi to fuk, je to super. Jen ten člověk co má bejt z roku 87 mluví živějc a současnějc než ten hezoun na konci, co nabízí možnost ‚tvořit inovace zítřka již dnes’.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Moc hezky a chytře zpracovaný nápad na propagaci kariéry v Škoda Auto. Palec nahoru.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Hezkej nápad a takový osmdesátky, že jsem čekal, kdy ze skříně vylezou Kroky Františka Janečka. V dalších exekucích se to trochu rozplizlo, ale i tak top tohohle týdne o světelný roky!
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Jdu dělat do Škodovky. Tohle mě naprosto nadchlo. Reálnej příběh (doufám), kterej nemá chybu. Winner 1.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nemusíte se pořád snažit za každou cenu generovat nápady, který změní svět. Občas stačí prostě ‚dobrej‘ nápad, u kterýho se zaměříte na to, aby měl co nejlepší exekuci. Na tý stránce jsem strávil přes deset minut a je to můj vítěz týdne. Sorry, Staráči.
Miky Karas (Symbio)

Škoda ukazuje Generali jak na to: Nejít po povrchu, nebát se malinko složitější ideje (,Hele, a bude to všem JASNÝ? Ty přechody v čase?‘). A dát péči a čas exekuci, stylingu, focení.
Petr Bucha (Loosers)

2. Staronový, ale dobrý Smíchov (56 %)

Smíchovský Staropramen v rámci nové komunikace upevňuje spojení s pražskou domovskou čtvrtí. Vypráví příběhy odvahy a odhodlání, které by podle vedení firmy neměly zůstat zapomenuty, a chce se víc zapojit i do současného dění na Smíchově. Součástí nové komunikace je upravené logo, které se vrací ke své tradiční podobě (už je na lahvích a plechovkách, postupně se objeví i na hospodách a restauracích po celém Česku; písmena A a P odkazují na původní název Akcionářský pivovar Smíchov), a také televizní spot s hercem Hynkem Čermákem. Kampaň vymyslelo studio Future Bakery.

„Chceme ukázat všechno to, za čím si pivovar stojí už téměř 150 let. A to bez odkazu na unikátní místo původu našeho piva prostě nejde. Proto se v nové kampani Staropramenu představí hlavně samotný Smíchov jako čtvrť poctivých a pracovitých lidí, kteří si stojí za svým, stejně jako Smíchovský pivovar,“ vysvětluje senior brand manažerka Staropramenu Petra Chovancová. Nové směřování značky zastřešuje claim Vždycky drží spolu. Televizní spot s Čermákem natočila produkční společnost Creative Embassy. Režie se ujalo duo Wolfberg, které tvoří Jan Kalvoda a Přemek Ponáhlý. K vidění jsou od pondělí 18. září a spolu s televizí, digitálními médii a outdoorovou reklamou využije Staropramen také reklamu v kinech.

Tohle je trochu moc o všem. O chlapech, co drží spolu, o historii, statečnosti, o Smíchově jako takovém. Je to dost ukecané a občas se objeví klišé. Ale i tak je to dobré.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Natočený je to fakt hezky, ale tomu zvětralýmu patetickýmu voiceoveru hned na začátku spadne pěna. Mimochodem – víte, že Hynek Čermák je abstinent?
Adam Roučka

Hele, super! Je to výpravný, má to atmosféru a náboj. Škoda statičtější kamery, snad jen tato určitá strnulost spot odlišuje od světové produkce. Dobovek na téma ‚zlatavý mok‘ již bylo natočeno bezpočet, tato však jednoznačně patří k těm nejlepším. Hynek Čermák je čím dál lepší, ten chlap zraje jak víno (promiňte, pivo).
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Zdálo se, že Staráč je komunikačně mrtvej a vida! Skutečnou sebevraždu páchá až v posledních týdnech. Chci pivo, se kterým je sranda. Který chutná mě a kámošům. Ne další půlitr potu a slz tvrdejch chlapů. Za obrovský prachy tu natočili snůšku klišé, která ho cpe někam mezi Plzeň a Radegast. Nepatří tam a navíc už tam je celkem přetlak. Když potom ve 22. vteřině v rádoby pražsky uejkaným spotu najednou zazní ‚ryze česká desítka‘, člověka zamrazí. Odmrazí ho až těsně po druhé minutě u přiznání, že ‚někdy bolí‘ (jakože kocovina, chápete…). Novej klejm nekomentuju, jen bych to tak nějak uzavřel tím, že ty příběhy z toho videa spolu tak trochu nedrží.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Jednoznačný vítěz. Gratulace tvůrcům. Hmmm, Smíchov, zřejmě slušná čtvrť.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Nejlepší pivo na Smíchově má nejlepší reklamu taky tak maximálně na Smíchově. Filmařsky na úrovni, ale kdyby pivní reklamní klišé umělo mluvit, mluvilo by přesně takhle.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Oh yeaaaaaaaaaaaaaaaaaaah. Tohle je teda moc krásnej film. Srdce plesá. Smíchov jede. Takovouhle pivní reklamu můžu. Plzeňáci, sledujete to jo? Winner 3.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ojojoj, tady nám to uteklo skoro až někam k Plzni, ne? Je mi jasný, že Staropramen chce a potřebuje komunikovat kvalitu svýho piva. Jenomže ani ten voice over nebo Hynek Čermák cestující časem mě o tom nepřesvědčí. Smíchov je možná pořádná čtvrť, ale Staropramen prostě není pořádný pivo. Myslím, že Wolfbergové z toho spotu mají celkem radost, protože co se týče craftu, tak je to fakt moc hezký.
Miky Karas (Symbio)

Tak tahle náborovka nových kádrů pro značku Staropramen se povedla! Výrazný voiceover, styl, charisma. A navíc: kdo by nechtěl za parťáka Čermáka, že?
Petr Bucha (Loosers)

3. S Mekáčem proti diskriminaci (46 %)

Vizuál náborové kampaně McDonald's

Vizuál náborové kampaně McDonald‘

Vizuál náborové kampaně McDonald's

Vizuál náborové kampaně McDonald’s

McDonald’s má novou náborovou kampaň, v níž se představuje jako zaměstnavatel bořící bariéry. Na vizuálech zdůrazňuje fakt, že některé okolnosti by při náboru zaměstnanců neměly hrát roli. Každý může předvést svůj potenciál. Tažnou silou kampaně jsou emoce, které mají vzbuzovat fotografie zástupců různých cílových skupin doplněných o slogany jako „Nemám zkušenosti“ či „Nezvládnu řídit tým“.

Vizuálů je v kampani celkem pět. Dva z nich Mekáč prezentuje v outdooru, na CLV a v rámečcích v MHD, ostatní se objevují on-line, na bannerech, které jsou zacílené  na konkrétní potenciální zaměstance. Kampaň je zacílena především na mladé lidi bez pracovních zkušeností a také na ty, kteří hledají možnost rychlého kariérního růstu.

Silná myšlenka, hezké fotky a emoce. Proč téhle kampani nedat šanci?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Na printu s holkou funguje ten ‚protimluvnej‘ headline. U kluka ne. A na bannerech taky moc ne. Ale oceňuju, že se castingovce podařilo sehnat dvojníka Lionela Messiho.
Adam Roučka

Jo, tohle je čistotka. Rozhodně nejde o nic nového, avšak sám jsem podlehl a zvědavě se před citylightem pídil po zbylém textu.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Vlastně to je sympatický, zaujme to a ty lidi, který má, to osloví. Rozhodně kvituju, že už tam není breakdancer, ‚který se umí otáčet‘ následovaný lidma, kteří ‚mají příjemné vystupování‘ z tramvaje.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Pěkné fotky a navíc máme chuť číst dál a dozvědět se víc. Pochvala do McDonalds se počítá.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Nezvládnu přečíst ten malej text. Fakt, si to zkuste za chůze. Přitom nápad to nebyl marnej.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Musím přiznat, že to jsou báječný fotky. Z tý holky bych teda šéfovou nedělal neb se zdá, že má nějakou psychickou poruchu, ale psycho nepsycho, na CLV to vypadá naprosto skvěle. A líbi se mně i idea. Winner 2
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Určitě to šlo odfláknout podobně jako Generali, tady k tomu ale agentura alespoň přistoupila poctivě. Jenomže já se prostě nemůžu zbavit dojmu (a nejspíš nebudu sám), že Mekáči docházej lidi a teď berou každýho. Kdyby ve vizuálech bylo jiný logo, nevím, třeba Googlu, tak je to někde jinde…
Miky Karas (Symbio)

Ano, i HR by mělo k práci přistoupit s fantazií a odvahou. Přijímat muže 25-35 s VŠ umí každý moula s dvouměsíčním rekvalifikačním kursem personalisty. Ale dát šanci studentům, vězňům, nebo – dokonce! – matkám, to chce koule.
Petr Bucha (Loosers)

4. Jak se nechovat při hledání práce (22 %)

Zprostředkovatel pracovních nabídek LMC ve své nové kampani bojuje proti liknavosti personalistů. Upozorňuje tak na paradox, že navzdory rekordně nízké nezaměstnanosti v Česku se zájemci o nová místa v řadě případů nedočkají adekvátní odpovědi včas. „Zhruba polovina zaslaných životopisů zůstává i po dvou týdnech bez odpovědi, na začátku kampaně to byly plné dvě třetiny,“ shrnuje zkušenost LMC analytik firmy Tomáš Ervín Dombrovský. Cílem kampaně podle něj je, ideálně „aby každý do dvou týdnů věděl, na čem je, a mohl se podle toho zařídit“.

Na problém nekomunikace, jeden z největších na současném trhu práce v Česku, upozornilo LMC eventem nazvaným Slušná káva. Na trzích na náměstí Jiřího z Poděbrad píáristi instalovali stánek fiktivní nové značky Slušná káva a po trzích zvali lidi, aby si šli kávu objednat. U stánku se pak prodavači záměrně nevěnovali těm, kdo si chtěli nápoj dát. Firma tak chtěla vybudit frustraci podobnou, jakou může cítit uchazeč, když mu personalista včas neodpoví.

Zároveň na Facebooku běžela kampaň na několik desítek novinářů, rovněž s pozvánkou na Slušnou kávu, pozvánka jim přišla i poštou. Sedmnáct novinářů si kávu následně objednalo, ta jim ale v určený termín záměrně nebyla doručena. O Slušné kávě měli po výzvě do agentury na sociální sítě napsat v komunitě známí Patrick Zandl či Petr Koubský, podle slov agentury „aby novináři pochopili, jak je téma závažné“. Kampani mimoděk pomohl svou negativní reakcíDaniel Dočekal, ten ale nebyl do záměru zasvěcen. V další fázi kampaně má vzniknout video, které prostřednictvím onlinu a direct mailu chce LMC šířit na desetitisíce manažerů lidských zdrojů, které má v databázi.

Podkladová data a průzkumy pro kampaň pocházejí od LMC, autorem konceptu, produkce a online kampaně je agentura AC&C Public Relations, která s LMC dlouhodobě spolupracuje, o video se postarala její sesterská agentura SocialBooster.

Překvapilo mě, že tolik personalistů na životopisy neodpovídá, nebo odpovídá pozdě. Tak snad se napraví, sec mazec! Vždyť to říká i pan Ladislav Špaček.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Stopáž 6:06 ? Proč ne rovnou 666? Protože tohle je peklo. Plus se nemůžu zbavit dojmu, že ten hrnek kafe v logu vypadá jak trenky s naditym suspenzorem.
Adam Roučka

Málem jsem se odebral do zhoubných spárů delta vln a to jsem to přitom sprostě proklikal. 100% koncentrát nudy.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Když vám chlap / ženská / personalista neodepíše, je to nepříjemný. Když si vás nevšímaj v kavárně, po chvíli odejdete a připadáte si jak kokot. Oboje normální člověk zažil x-krát a ten experiment tak nemá úplně smysl.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nápad se stánkem se Slušnou kávou si s hledáním práce bohužel nespojím. ALE video je dobrým kopancem do svědomí a tímto posíláme velkou omluvu všem, na jejichž zájem o práci jsme jako agentura nereagovali. Učinkující v klipu mají pravdu. Vymlouvat se na nedostatek času uplne nejde. Ooops.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Koukat šest minut na tohle video byla slušně silná káva.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Tak tohle je problém v každém oddělení HR a každé (snad) z těchto oddělení se s tím snaží něco dělat. Není to o tom, že by náboráři byli největšíma aragontama pod sluncem, ale je toho na ně buď přespříliš a nestíhaj to, nebo je to celý blbě zorganizovaný anebo oboje dohromady. Vy, kolegové z LMC, jenom říkáte, že je to špatně, ale já bych hrozně chtěl, kdybyste třeba navrhli řešení, jak to dělat, aby každej kandidát dostal odpověď.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Dokoukal jsem to jenom z povinnosti, a teď bych prosil těch šest minut vrátit zpátky. Dík! Přitom ta iniciativa za tím by si zasloužila mnohem víc.
Miky Karas (Symbio)

Větší smysl by mělo, kdyby se nevšímavě chovali k personalistům třeba na HR kongresu. Ne k lidem na Jiřáku. Asi chápu, čeho se obávali, ale Špačkovat na náměstí nejde k podstatě.
Petr Bucha (Loosers)

5. Generali, sen každého zaměstnance (18 %)

Čistě náborová kampaň Pojišťovny Generali je zaměřená na hledání nových obchodníků a obchodních manažerů. Je cílená regionálně na konkrétní lokality, kde pojišťovna vnímá na těchto pozicích nedostatek. Kampaň poběží primárně na sociálních sítích, na Facebooku a také na Youtube. Objeví se také v on-line prostoru na Google a na Seznamu.

Nosnou částí kampaně je celkem devět videí v nichž vystupuje jednotlivě osm manažerů, jedno video je společné. Součástí kampaně budou také bannery, plakáty nebo speciálně upravené zastávka MHD. Spoty se natáčely v pražské centrále Generali.

Toto je velmi zvláštní, divná, až znepokojivá věc. Doufám, že mladík z videa své klienty, o které pečuje se stejnou vášní jako o květiny, nepřelije je nebo příliš nepohnojí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Takovejhle web odděluje zrno od plev. Protože ty, kterejm to přijde dobrý, si nic jinýho než práci v pojišťovně ani nezasloužej.
Adam Roučka

Sorry, tohle je běs. Všechny složky jdou proti sobě a srážejí se v třeskutě vyprázdněném korporátním guláši. Tudy cesta nevede…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Kampaň bohužel nic moc a o ženy asi v Generali zájem nemají. Takže nic.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

‚Co si pamatuju, pořád jsem jezdil na kole. Naučilo mě to předvídavosti, což se hodí i v Generali‘. Dávám body za využití generátoru náhodných slovních spojení v kampani. A další za to, že jim ty obleky jim seděj líp, než klukům v OVB.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Je to kariérní stránka, jak se dělala před pár lety. Ale čas letí strašně rychle. Vím, chtěli jste ukázat příběhy zaměstnanců, ale výzva je (i pro mě) to udělat co nejzajímavějc a přitom neztratit tu autenticitu. Je to ok, ale ne pecka.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Člověk by z toho skoro měl pocit, že pracovat v Generali je job snů. Samí šťastní lidé, kteří mohou v práci realizovat svoje vášně, táhnou společně za jeden provaz a jsou plní energie. Jenomže to by se tomu muselo dát alespoň trošku věřit. Je to klišé a ještě navíc nevkusně zpracovné. Zbytečnost.
Miky Karas (Symbio)

Koncept prvoplánový, exekuce rozpačitá. Textace webu je sbírka frází a klišé: ‚Práce v Generali je jízda, kterou miluji.‘ Kolik lidí si řekne: ,’Pro tyhle chci dělat?!‘
Petr Bucha (Loosers)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Když se pomíchají fonty a uzávěrka je za 5 minut“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 39. týden 2017

  1. Anymade Studio, Petr Cabalka, Filip Nerad: Identita GHMP (53 %)
    značka, klient: Galerie hlavního města Prahy
  2. Fallon, Intuo: Bezpečně jiná (47 %)
    značka: Škoda Karoq, klient: Škoda Auto
  3. PR.Konektor: Stůj si za svým (44 %)
    značka: Jack Daniel’s klient: Brown-Forman Czechia
  4. Fallon Prague: Chuť, která se rozvine (42 %)
    značka: Birell Botanicals, klient: SABMiller
  5. To dobré zůstává (31 %)
    značka: Orion Ledové kaštany, klient: Nestlé

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Nová identita pro galerii (53 %)

Galerie hlavního města Prahy, Anymade Studio

Galerie hlavního města Prahy, Anymade Studio

Galerie hlavního města Prahy, Anymade Studio

Galerie hlavního města Prahy, Anymade Studio

Galerie hlavního města Prahy, Anymade Studio

Galerie hlavního města Prahy, Anymade Studio

Galerie hlavního města Prahy, Anymade Studio

Galerie hlavního města Prahy, Anymade Studio

Letos v dubnu vyhlásila Galerie hlavního města Prahy (GHMP) spolu s Czechdesignem soutěž na novou vizuální identitu. Sešlo se celkem 90 návrhů, vítězem se stal ten od Anymade Studio, za nímž stojí Petr Cabalka a Filip Nerad a které za svůj koncept získalo zákázku za 400.000 Kč. Cílem soutěže bylo najít vizuální řešení, jež by jednak ucelilo grafickou prezentaci galerie, ale zároveň nabízelo prostor pro individuální realizaci jednotlivých výstavních projektů. Soutěž probíhala ve dvou kolech, do druhého kola se kromě Anymade dostalo rovněž studio Petrohrad, designér Tom Garcy (Tomáš Nečas), ReDesign Studio a Jan Slabihoudek

„Vizuální identita je založena na nápaditém řešení loga, které mezi písmenem G a H otevírá prostor pro další vstupy – grafické, obrazové, textové. Zároveň symbolizuje otevřenost galerie různým formám umění,“ komentovala vítězný návrh porota.V portfoliu Cabalky s Neradem je kromě GHMP také vizuální identita Domu umění města Brna či Festivalu Fotograf, ale také organizace Czechdesign, jež tendr spolupořádala. 

Čistá práce. Hezká práce. A to grafickému designu vůbec nerozumím!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Těžko z několika návrhů odvodit, jak to může koncepčně fungovat v budoucnu, ale zatím to vypadá trochu, jako když vám při sazbě slabikáře pro slabozraký něco pomíchá všechny fonty v kompu a vy máte pět minut do uzávěrky.
Adam Roučka

Víte, kdybych aspoň vytvořil logo a vyhrál s ním tendr. Třeba jako pánové Charvát a Kauba. Pak bych měl možná právo hodnotit něčí vizuální identitu. Jenže já nic nevyhrál. Tak nehodnotím. 50 bodů dávám jako střed.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Mne sa to páči.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Chápu, že vtisknout jednotící linii něčemu, jako je umění je extrémně náročné. Ale koncovým spotřebitelem sdělení bude pořád jen člověk. Snaha o čistý design, postavený na typografii, je tu možná na škodu schopnosti nést unikátní obraz značky. Na druhou stranu kdo jiný by si to mohl dovolit než galerie umění.
Jakub Strýček (Zonky)

Dobrý. Je vidět, že nad konceptem někdo přemýšlel. Je těžké vytvořit něco relativně minimalistického a přitom snadno rozpoznatelného. Zde se to myslím povedlo.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

2. Originální bezpečí v novém Karoqu (47 %)

Nová Škoda Karoq, druhé SUV Škody Auto po Kodiaqu, přichází na tuzemský trh pod heslem Bezpečně jiná. „Víme, že pro tento segment mají ženy důležitou roli v rozhodování o koupi vozu a že jsou to právě ony, kdo bude velmi často sedět za volantem nového modelu. Proto cílíme i na ně,“ oznamuje automobilka. Kromě samotného produktu se v kampani hodlá zaměřit na jízdní asistenty (komfort a bezpečnost) a prvky výbavy vozu a jeho design.

Kampaň odstartovala pondělí 18. září a poběží až do konce listopadu. Nejsilnější vlna přitom bude probíhat v říjnu, kdy nový model přijde na trh. Komunikační mix zahrnuje televizi a kino, venkovní nosiče, rádio (nestandardní formáty v rámci vybraných pořadů), tisk i online (web, sociální média, kanál Škody na YouTube). Spot připravila agentura Fallon, voice over zpracovala tentokrát česká agentura Intuo. Hlas tradičně propůjčil Michal Dlouhý, použitá skladba je Shout It Out od Extreme Music.

Zkouším si představit, jak kreativec prodával svůj nápad: ‚Budou tam takové hezké záběry, třeba na paddleboard, protože ten je teď hodně populární. Pak je jako setkání s přáteli a pak večer, kdy žena vzpíná paže k nebi. A tak. Jo a hezká hudba.‘ Kreativní ředitel, potažmo klient, pak řekne: ‚To je ale výborný nápad!‘ Videoklip ale není nápad, i když je natočený sebelíp.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ta nespoutaná příroda voní zasedačkou a ten voiceover psala fokuska.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Hezky natočená imidžová nuda. Je úplně jedno, jaký auto dáte nakonec do packshotu, zítra si na to stejně nikdo nevzpomene. Ale Seat na to.
Adam Roučka

Mě zkrátka reklamy škodovky baví a tato není vyjímkou. Oceňuji též multikanálovou netradiční komunikaci.
Milan Černík (Nestlé)

Zase někdo dělá něco jinak. Nemohl by někdo přijít třeba s konceptem ‚Bezpečně stejný‘? To by mě bavilo víc. Tohle je zaměnitelný a dost neoriginální.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Reklama, ktorá je až príliš bezpečne bezpečná.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Velmi dobrá pocitovka, která hezky zapadá do aktuálni linie komunikace. Precizní řemeslné zpracování. Chytrá kombinace rozdílných sdělení, v obraze a ve VO dobře váže a doplňuje se. Ve stejný moment umožňuje vymáčknout maximum sdělení v klasických 30s a při tom držet rytmus. Dobře vyladěná tonalita vzhledem k cílovce. Možná snad jediné a to je až příliš velká sázka na aspiraci, ale to už k image spotu patří.
Jakub Strýček (Zonky)

Plynulá jízda v pravém pruhu. Spíš bezpečná, než jiná. Fungovat to může, ale hrozí, že Karoqa za chvíli někdo předjede zleva.
Jakub Kesl (Loosers)

Má to civilní a uvěřitelnou atmosféru. V pohodě.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

3. Jack podporuje kreativitu (44 %)

Jack Daniel’s představil nové ambasadory podzimní kampaně – džínového krejčíře, řezbářské duo, hudebního grafika a moderátora, který si dopředu nic nepřipravuje. Každý z nich zastupuje jiný brand Tennessee whisky a prosazuje nezávislost jiným způsobem. Ambasadoři mají společné dvě věci – nezávislost a snahu „vymanit se ze systému“. Jejich osobnosti se odráží v jednotlivých druzích Jack Daniel’s  – Gentleman Jack, Honey, Fire a Old. No.7.

S novými ambasadory vznikla unikátní autorská videa a reportáž, kde každý vypráví svůj životní příběh. Autorská videa z výroby jednotlivých produktů jsou k dispozici na YouTube. Pro Jack Daniel’s připravili speciální džíny, dřevěné hodinky a autorský plecháček. V době, kdy jsem přemýšlel, jaké ambasadory oslovíme pro naši podzimní kampaň, jsem potkal Patrika Diamanta, prvního ryze džínového krejčího v České republice. Jeho netradiční business mě oslovil natolik, že jsem začal pátrat po dalších příbězích lidí, kteří opustili svá původní povolání a začali se věnovat něčemu vlastnímu a spolu s PR. Konektor jsme se pustili do netradiční kampaně,“ popsal začátky senior brand manažer Jack Daniel´s Patrik Skála.

Ale jo. Sympatičtí a kreativní lidé dělají zajímavé věci. Proč jsou ale videa tak uspávací? Hodilo mě to úplně do nějaké alfa vlny a probírám se ještě teď.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Víte co, ono by to mohlo bejt super. K Jackovi to sedne, je to trendy a vlastně i hezky natočený. Ale ty voice-overy! Spojka ‚ač‘ nemá co dělat v žádným textu tohohle století. Natož v reklamě na Jacka.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Třikrát reklama na topornost. Je bolestivý vidět, jak to těm lidem nejde do pusy. Tyhle oddrmolený správňácký řeči mně prostě k Jackovi neseděj.
Adam Roučka

Jack Daniels má prostě styl. Jen by mě zajímal dosah takové kampaně, reálné výsledky a dopad na brand. Tak to vidím jen hezky natočená videa.
Milan Černík (Nestlé)

Hodinky ze sudu jsou hodně cool. Vlastně bych je chtěl. Nikdy jsem žádný hodinky nenosil, ale řeknu vám, že mít na ruce dřevo z vůní whisky, to musí bejt dobrý. U džínů a komiksu to už na mě tolik nefunguje, ale celkově mně to nepříjde špatný. Jack vítězí.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jackovi prostredie holešovického barbershopu sedí a vyzerá to pekne. Čo ma už ale unavuje je trend tejto reklamnej sezóny – všetky značky idú vlastnou cestou, stoja si za svojím, robia veci podľa seba, po vlastnej ose, búrajú pravidlá… Ako nudný konzervatívec už dostávam vyrážku z toho, že žijem úplne obyčajný život a nerebelujem proti establishmentu s každým upitím si produktu, ktorý sa chce pod revolúciu podpísať. Až niekto začne oslavovať uniformitu davu a slastnú nudu každodennosti, budete čumieť, ako rýchlo vytiahnem peňaženku!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Když se smíchá Jägermeister, Becherovka a Jihlavanka. Řemeslo je trend. Ale pít se to dá a ke značce to sedí. Volba ambassadorů dobrá.
Jakub Kesl (Loosers)

S autentickými příběhy fachmanů-ambasadorů se tento rok doslova roztrhl pytel. Nicméně řemeslně je to pěkně udělané.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

4. Bylinkové skoropivo (42 %)

Nealkoholické pivo Birell nabízí svým příznivcům novinku, pivo bez alkoholu za to s příchutí bylinek. Vznikla tak nová řada Birell Botanicals, která má zatím dvě příchutě Bezový květ s tymiánem a citronem a Zelený čaj s jasmínem a bergamotem. V souvislosti s uvedením nových nápojů zahajuje Birell novou kampaň. Na její přípravě spolupracovalo více agentur. Kreativní design navrhla LineArt Group, spot pro televizi vymysleli ve Fallon Prague a natočili jej v produkci Savage. Natáčení probíhalo v pražských Letňanech, kde kvůli spotu vznikl z kulis celý bylinný svět.

Novinka je ve 400 mililitrovém na českém trhu k dostání od 4. září a podpoří ji všechny typy kampaně. Spot bude vidění v televizi a nebude chybět ani komunikace v místě prodeje, včetně ochutnávkové roadshow. Do marketingové komunikace zahrnul Birell také ambasadory a bloggery.

‚Chuť, která se rozvine‘ má být nejspíš nové ‚Postupné uvolňování energie‘, Marketingový canc, který však může fungovat. Natočeno je to tak uměle, že to připomíná Krakonošovu zahrádku z Večerníčku.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

‚Chuť, která se rozvine,‘ zní, jakoby to mělo vocas (přitom nemá!). Jinak je to mile fortelný. Birel je pro mě ale srdcovka, takže možná nejsem fér.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Postupný rozvíjení chutí asi o moc líp ukázat nešlo. Jen mně to pořád připomíná ten mikrosvět z Coca-Colovýho automatu.
Adam Roučka

Vizuálně hezká práce, jen vlastně vůbec netuším o čem ten produkt je a pro koho je určený, to jsem opravdu nechytil.
Milan Černík (Nestlé)

Tenhle hlavní spot je nůďo, co? Alespoň ty kratší produktovky mě zaujaly. Nevim proč, ale svou atmosférou mi připomněly díl Majora Zemana Tatranské pastorále. Jediné, co je out, je ten šedý lupus, který se rozvine hercům na obličeji.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hezký nápad a poměrně hezky provedený. Z přírody až do plechovky v podání americké minigolfové dráhy. Ale nemůže taková reklama končit jakoukoliv ochucenou vodou. Prvních 20 sekund člověk čeká na jakou značku cideru je to reklama a on to Birrell nova příchuť. Chybí ta drobná část sdělení, co dělá produkt výjimečný. Neubráním se srovnání s původní kampaní na Sládkovu limonádu, kde reklama velmi dobře vystavuje přidanou hodnotu produktu.
Jakub Strýček (Zonky)

Bylo cílem odkomunikovat ingredience a příchutě nebo ‚chutě, které se rozvinou‘? Oboje by šlo dramatizovat srozumitelněji.
Jakub Kesl (Loosers)

Dlouhé lineární jízdy tu dlouho nebyly (bez ironie). Neděje se tam nic světoborného, ale určitě lepší než vysmátí chlemtající cyklisti.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

5. Čokoládová nostalgie z ledničky (31 %)

S novou reklamou přichází i oblíbená čokoládové tyčinka Ledové kaštany od Orionu. Kampaň sází na vytvoření nostalgické retro nálady a odkazuje se na tradici mlsání kaštanů. Ústředním motivem třicetisekundového spotu je píseň Slunečný hrob od The Blue Effect, který je nerozlučně spjatý s legendárním filmem Pelíšky.

Nostalgický tatík vzpomíná na mladá léta, u toho pojídá kaštany. Jeho syn ho vytrhne ze snění, ale nevadí, táta malému rošťákovi odpustí a o kaštany se rozdělí. Toliko k příběhu. Písničku Sluneční hrob miluju, takže je to trochu podpásovka a přidávám pět procent. Chválím grading, který je taky celý takový kaštanový.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nechci vám to kazit, ale proč je to deska ‚The greatest hits‘? Tady by se trošku toho nostalgického patriotismu hodilo, když už ten song stejně známe všichni.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

To dobré zůstává. Hm, tady moc dobrýho nezůstalo. Doufám, že se podobně generický návody, jak si nenuceně vychutnat čokoládu / kafe / čaj / cokoli už přestanou točit jednou provždy. A to mám ty kaštany tak rád.
Adam Roučka

Kaštany jsou dobrý. Chutnaj mně, i když jsem se vždycky styděl říct někomu, že jím kaštany. Co takhle takovej malej coming out? Kdo tady ještě jí kaštany? Přestaňte se stydět. #jimkastany. Jo, ta reklama? Tak ta mi přijde taková béčková. Vzhledem ke castingu je spot určený mně a mně se zdá, že tvůrci mou generaci podcenili. Snažíte se nás opít rohlíkem. Děti, gramofon, lehký vtip. Kaštany jsou o hodně lepší než tahle reklama.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ukážkový ‚cringe‘. Dvaja zle nastavení androidi predstierajú ľudské emócie za zvukov hudby, ktorá musela stáť majland. Otcov skrivený úškľab pri otočení sa na syna vyložene volá po terminátorovi, ktorý by jeho začínajúce utrpenie s nadobudnutým vedomím ukončil buď násilne, alebo aspoň preinštalovaním zabugovaného firmwaru.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jako bych četl ten vstupní insight. Kdo byl náš spotřebitel tehdy, a kým je dnes. Jsme schopni se mu připomenout a posunout se skrze něj i k nové generaci? Postavme to na nostalgii, a tom co prožívat, když jíte náš produkt. Plus trochu retra. Neudělat to rozhodnutí, zda to má zvýšit prodeje nebo posilovat značku, je s menším rozpočtem smrtící a zde je to hodně znát.
Jakub Strýček (Zonky)

Kaštany s příchutí opiátů? Je to retrospektiva nebo současnost? Není to celé příliš subtilní? Asi nejsem cílová skupina.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Konec agentur v Čechách.“ Lidové Penny vítězí

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 40. týden 2017

  1. Filip Hostýnek: Natočte novou Penny reklamu (44 %)
    značka, klient: Penny Market
  2. DDB: Buď pán! (35 %)
    značka, klient: McDonald’s
  3. Havas Prague: A kde schováváte svoje Opavie vy? (35 %)
    značka: Opavia, klient: Mondelez Czech Republic
  4. Otevřená madeta (29 %)
    značka, klient: Madeta
  5. Labstore: Nakupování s rozumem a citem (26 %)
    značka, klient: Teta Drogerie

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Naše Penny, tentokrát z chalupy (44 %)

Do televize míří reklama, kterou pro Penny Market natočil zákazník Filip Hostýnek z České Třebové. V prázdninové soutěži Natočte novou Penny reklamu porazil 161 konkurentů, kteří výsledky své práce nahráli na web, a získal odměnu 150 tisíc korun. Spot běží v televizi od 28. září. 

Scénář vznikal dva týdny a Filip Hostýnek, čerstvý absolvent oboru Speciální edukace bezpečnostních složek, ho se dvěma kamarády natáčel tři dny v Orlických horách a u Chocně. V hlavní roli jsou jeho kamarádi, příbuzní nebo soused.

Podle manažerky strategického marketingu Penny Zlaty Ulrichové překvapilo vítězné video svou profesionalitou. „Navíc nejlépe splňuje soutěžní kritéria: dodržuje strukturu současných Penny spotů, zajímavě zpracovává téma České potraviny a ostatních výrobků z PENNY a hlavně je zábavné,“ dodala Ulrichová.

Penny Market dbá na to, aby spoty byly autentické, místní a s reálnými obyvateli – neherci z konkrétních menších měst, ve kterých se nachází Penny. „Reklamy našich zákazníků tento netradiční způsob tvorby posunuly ještě o úroveň výš,“ doplnila Ulrichová. Filmový štáb už letos natáčel v Jablonci nad Nisou a Havlíčkově Brodě nebo v Kralupech nad Vltavou.

Jestli je tohle skutečné (čemuž se trochu zdráhám uvěřit), je to dobré. Pojďme se na reklamy vykašlat, ať je točej‘ normální lidi!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Zlato, tohle je celkem dobrý! Úleva. Nekoná se žádný patos. Sympatické.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Já bych se pozastavil nad wardrobe. Bunda, co má na sobě ten chlapec, je tak nesmírně mimo, až je strašně cool. Přirovnal bych k to k časům, kdy režiséři strkali do svých děl Saaba. Saab je v autonebi, tak si teď rejžové musí hledat nové špíčky. No dobře. Na to, že je to Penny, tek to vlastně není tak špatný.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tak to je konec agentur v Čechách. Reklama z lidu je lepší než originál od profíků. A ten casting! Tomu se nedá než věřit.
Petr Čech (Havas)

Super koncept, GJ, Penny! Škoda, že to ten tvořivý nadšenec z České Třebové neosolil pořádnou orchestrací, spot by dostal správnej říz.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Celé je to postavené na tom, že Penny chce ‚autentickú reklamu z ľudu‘, ale nakoniec ako víťaza zvolí profi spot, na ktorom tá ‚autentickosť‘ nie je vôbec vidieť. Prípadne si ho rovno natočili sami, čo by celý koncept poslalo totálne na dno.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Je zajímavé (smutné, vtipné, k zamyšlení – nehodící se škrtněte), jak tříčlenný pubertální štáb s rozpočtem 0,- dokázal nápadovou, obrazovou i střihovou kvalitou předehnat juchající týmy kreativců a produkčních s repasovanými Saaby a mizejícím opálením ze surfovacího jóga kempu na Srí Lance.
Pavel Fuksa

2. České speciality u McDonald’s (35 %)

Letošní podzim se McDonald’s v Česku rozhodl vsadit na patriotismus a uvádí burger Maestro s českým hovězím masem a čerstvou zeleninou. Maestro ve dvou provedeních bbq a bohemia je v restauracích k dostání od konce září. Konkrétní nabídka je přitom dostupná pouze v Česku. V televizi i na internetu běží 26 sekundový spot, který zákazníkům napovídá, aby nedbali na rychle se měnící trendy a dali si ověřenou klasiku.

Insight ‚buď pán, neohlížej se na to, co letí‘, je mi sympatický. Zamyslela bych se nad hudbou, tento ‚jakoby funk‘ je jalový jako většina nanicovaté hudby, která zaznívá v reklamách. S lepší písničkou by ta reklama mohla být mnohem víc na pána.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tak moment, je tohle nějaká remininscence na #antiměšťák, #rybář, #naboboftheyear neboli MikeJePan? Jestli jo, tak nemám, co bych řekl neb to nechápu. Jestli ne, tak čtěte dál. Díky téhle reklamě jsem si na Youtubě po letech zkouknul slavný spot na Southern Comfort a řeknu vám, podívejte se taky a odhalíte, kdo je tady opravdovej Pán s velkym P.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Po tomhle divnoprůchodu městem rozhodně nemám pocit, že bych byl nějaký pán. Asi špatenka hele.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Stoporený fakáč trendom dáva od mekáču zmysel a mňa baví.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Reklama na jednoho z nejoceňovanějších klientů na světových festivalech je v Čechách natočena jako studentský film, včetně afektovaných výrazů herečky a jejího přesmyku z nudy do dokonalého vzrušení.
Pavel Fuksa

3. Opavia hraje na schovku (35 %)

Producent cukrovinek Mondelez posiluje komunikaci spojenou se svou zastřešující značkou sušenek a oplatek Opavia. V nové reklamní kampani A kde schováváte svoje Opavie vy? malý chlapec v roli detektiva hledá v domě sušenky poschovávané členy rodiny, aby se s nimi o ně mohl podělit. Komunikace bude od konce září do listopadu zahrnovat televizní kampaň i podporu v digiálním prostředí, zejména na sociálních sítích.

„Reklamní kampaň a její hlavní motiv pozitivně hodnotili i sami spotřebitelé, kteří u testů velice často mluvili právě o schovávání sušenek, a to nejenom před svými blízkými, ale velmi často i sami před sebou,“ uvedla Lýdia Baránková, manažerka značky Opavia. Největší výzvou bylo podle Baránkové vymyslet, jak oslovit velmi různorodou cílovou skupinu, kterou Opavia díky svému širokému portfoliu zahrnuje. Na revizi positioningu a přípravě komunikace se podílela kreativní agentura Havas. Na nové komunikaci spolupracoval mezinárodní česko-slovensko-brazilský tým. 

Jednou jsem si takhle schovala sušenky, a když jsem je našla, byly plné červíků. Takže bych si dala bacha. Ale vážně – spoty Opavia jsem si vždycky spojovala s prosluněnou kuchyní nebo zahradou, takže mi tento ponurý ‚upgrade‘ nepřijde zrovna šťastný. Ale třeba se to zákazníkům na fokuskách bude líbit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tenhle spot vás asi přinutí zvednout hlavu od mobilu. Filmový začátek vzbudí zvědavost. Ale nemohu se zbavit pocitu, zda byl velmi silný insight opravdu vytěžen. Škoda, že nebyla prezentována celá kampaň, včetně digitálu. Tak nějak se nabízí, že příběh tou otázkou nekončí.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Tady píšou, že: ‚malý chlapec v roli detektiva hledá v domě sušenky poschovávané členy rodiny, aby se s nimi o ně mohl podělit‘. Moment, moje máma přede mnou schovávala čokoládu, abych jí nesnědl. Já jí ale našel a zblajznul jsem vždycky jenom tolik, aby to nepoznala. Chtěl jsem tedy říci, že insight je moc dobrej. Bohužel ten konec jak z učebnice marketingu nám to trochu kazí. Ale světe div se, Opavia to tenhle týden vyhrává. Gratuluji, Opavia bere zlato poprvé.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hezká kamera, dobře vybranej kluk. Proč ne.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Prečo by som si mal schovávať oplátky za desať korún?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Je to docela OK.
Pavel Fuksa

4. Jak se dělá máslo

Prostřednictvím nové kampaně Otevřená Madeta s podtitulem Madeťáci otevřeně o Madetě chce největší zpracovatel mléka v Česku dát veřejnosti jasně najevo, že nemá co skrývat. Prezentuje se jako společnost založená na tradičních a ověřených produktech i recepturách. Madeta věnovala nové kampani speciální microsite, na které se mohou zákazníci prostřednictvím čtyř cca minutu a půl dlouhých spotů podívat, jak se vyrábí jejich nejoblíbenější mléčné produkty. Výrobou másla, sýru cottage a blaťáckého zlata provází samy zaměstankyně závodu.

Zastavte si spot na 0.23 vteřině a zaměřte se na obličej dívenky. Její nadšení, že vidí v ledničce máslo, je tak obrovské, až se bojím, že si vyvrátila čelist. A ohledně myšlenky otevřenosti Madety – je super, že máme možnost podívat se na živý přesnos z výroby sýru cottage. Ale nezapomnělo se na krávy? Ve spotu vidíme, jak se šťastně prohánějí po pastvinách. Pokud to tak ve skutečnosti není, jde o fake news, dávám palec dolů a mažu všechny body.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Opravdu? Bez nějaké značky by byl život smutný? To by bylo smutný. Tak to asi měl být vtip. Možná. Kdo ví. Snaha o autentická videa je fajn, exekuce kulhá. Nechte ty lidi mluvit po svém, když to nehercům píše do pusy kopík, končí to takhle.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Podivejte, v těch videích nám bylo odhaleno spousta věcí, které možná konzument ani nechce vidět. A myslím, že přestože tvůrci vybrali nejlepší herečky z fabriky, tak to stejně vypadá směšně. Spot ‚Jak by vypadal život bez Madety‘ je ovšem vedle jak ta jedle. Dokážu si představit rozehrání konceptu ‚Jak by vypadal život bez syrečků‘. Ovšem Madeta, to jsou lehce zaměnitelné výrobky a proto její potencionální výpadek ve výrobě snadno nahradím.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jak by vypadal život bez Madety? Skvěle. Třeba jako ten můj. Na domácí chleba od maminky si naleju olivový olej a vidím, že mi to zas steklo. No bóže, talíř se olízne a telátko, které neodtrhli od mámy kvůli mlékárenské mašinérii už dva dny po narození, taky. Škoda že na fokusky nepozvaly opravdové krávy. Ty by totiž tenhle koncept vybučely. Sice humanizuje mlékárenskou výrobu, ale opomíjí nehumánní podmínky chovu dojnic.
Petr Čech (Havas)

Mám rád osvětu, navíc zírat na výrobní linku… to je panečku slow TV! Ústřední spot se docela povedl, v rámci cílovky trefa do černého.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Rozumiem zámeru, ale bohužiaľ to nie je tak zábavné či zaujímavé, aby som u toho strávil výrazné množstvo času. Tie gify čo sa tvária ako webky som si ale na chvíľu pustil na druhý monitor namiesto ‚mazací tramvaje‘, to nie že nie.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Nuda. Nevěřím zaměstnankyním ani slovo, zejména příběh o tom, jak šla pracovat do Madety proto, že jí voní máslo.
Pavel Fuksa

5. Rozum nebo cit?

Nová kampaň drogerie Teta pracuje s tématem ženského rozhodování. V zákaznici drogerie, kterou ztvárňuje herečka Lucie Černíková se sváří dvě osobnosti. Zatímco jedna nakupuje podle přesně rozvrženého plánu, druhá podléhá okamžiku a nechá se snadno okouzlit. Kampaň se v televizi vysílá od posledního zářijového týdne. Režie spotu se ujal Jaromír Malý a kreativu připravila agentura Labstore, s níž Teta spolupracuje už čtvrtým rokem.

 

Rozum mi říká, že myšlenka je správná, cit říká, že by to šlo natočit lépe.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Neurazí, nepotěší. Co dodat.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Slečně Rozumbradě se to nějak plete. S pohledem na hodinky řekne ‚Vím přesně, kolik utratím.‘ No jo, ale její kamarádka Cíťa je zdařilejší. Její hláška ‚Navrhuji začít kávou‘ je vyslovená naprosto perfektně. Beze srandy. A propos. Ten koncept je dobrej a hezky mluví k cílovce.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nechci žít ve světě, kde do drogerie chodí jen ženy, protože kdyby tam náhodou přišel chlap, vypadal by jako… tetka?
Petr Čech (Havas)

Nápad s Rozumem a Citem budiž, ale proč ta okázalá divadelní deklamace paní protagonistky?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Rozum a cit je super nápad na kreatívnu platformu, ale započúvajte sa do tých ušidrásajúcich dialógov. Chce to úplne preškrtať scenár a urobiť z týchto dvoch postavičiek skutočné intereagujúce charaktery, nie avatarov recitujúcich korporátne hlášky z brand manuálu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Dramatický kroužek základní školy dal dohromady reklamu, která mě nutí odhlásit internet i koncesionářské poplatky. Když by to náhodou nebylo jasné, dokonce i jakoby barevné pozadí je jakoby rozdělené na dvě části – chápete?
Pavel Fuksa

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Srozumitelně roztomilé!“ Komerční banka první

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 41. týden 2017

  1. OgilvyOne Prague: MůjÚčet Plus od Komerčky (46 %)
    značka, klient: Komerční banka
  2. Družina: Příběh banánu (41 %)
    značka: klient: Ekumenická akademie
  3. McCann: Dát přednost výjimečnosti před všedností: K nezaplacení (41 %)
    značka: Priceless Prague, klient: Mastercard
  4. Loosers: Malá připomenutí velkých okamžiků (40 %)
    značka, klient: Trollbeads
  5. Konektor: Tak na co máte chuť? (34 %)
    značka, klient: Dáme Jídlo

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Účet nejen pro děti (46 %)

Od začátku září běží propagace nového konceptu běžných účtů od Komerční banky. Komerční banka v rámci něj připravila se čtyřy základní účty, MůjÚčet, MůjÚčet Plus, MůjÚčet Gold a TOP nabídka. Základní verze je zdarma, jeho součástí je debetní karta, internetové i mobilní bankovnictví s bezpečnostním řešením IBM Trusteer a platební karta se všemi výběry z bankomatů Komerční banky. Reklama na nový účet běží jak v televizi tak online. Kreativu spotu vymyslela agentura OgilvyOne Prague a existuje jak v kratší, dvaceti sekundové variantě tak v delší, půlminutové, která je k vidění na Facebooku agentury.

Moc milý spot a dobrý casting. Jen taková drobnost – raději bych přece jen děti učila, že věci nejsou zadarmo. Aby nám z nich nevyrostli nějací smradi, že.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Musela jsem se podívat třikrát, abych se ujistila, jestli opravdu video vypráví jiný příběh než audio. Nejdřív jsem prostě chytla jen video s hudbou. Ta je mimochodem boží. I videopříběh je prima. Jen to nějak celé nesedí s komerční nabídkou.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Tahle reklama běží před Studiem kamarád, že ano? Musí být určena pro dětské diváky, protože takhle naivní taglinu přece pro dospělé nelze použít.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Komerčka má tu ‚výhodu‘, že její předchozí spoty byly tak příšerný, že cokoli dalšího mohlo být jen těžko horší. Tím pádem tohle je vlastně pecka.
Adam Roučka

Ani nepamatuju, kdy naposled mě banka oslovila takhle roztomile a srozumitelně.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Skvělá holčička i kamera! Tak proč zase ta zdlouhavá vokální vata nad tím? Příště více údernosti, prosím.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Všimli jste si napoprvé, že ta karta je jen nakreslená? Já ne. Možná proto, že jsem na to koukal na mobilu a to dneska nikdo nedělá.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

2. Co se skrývá pod slupkou? (41 %)

Projekt Za férové banány spouští novou podzimní kampaň Příběh banánu. Jejím cílem je upozornit na zákulisí banánového byznysu. Jádrem kampaně je videospot, který vznikl ve spolupráci s kreativním studiem Družina. Ten přímo odkazuje na interaktivní webovou stránku. Spot se objeví na sociálních sítích a v kinech v rámci filmových festivalů (Ekofilm 2017, Life science film festival). Kampaň doplní také citylighty, které rozehrávají další varianty banánového příběhu.

V padesátisekundovém videospotu se objevuje Lady banana, která je hvězdou divadelního pódia. Druhá půlka spotu poukazuje na to, že za levnými banány se skrývá temný příběh. „Družina často spolupracuje na změnách ve společnosti a systému, které jsou dlouhodobé a vzdálené. Banány jsou konkrétní věc a je poměrně snadné udělat ten krok ke změně. Proto se nám projekt líbí a rozhodli jsme pomoci i s jeho kreativou,“ řekla spoluautorka spotu Michaela Klakurová z kreativního studia Družina.

Příběh Lady banana je dále rozpracovaný formou pěti doprovodných plakátů vykreslujících jednotlivé problémové oblasti pěstování banánů, jako je používání pesticidů, nedostatečné ochranné pomůcky, potlačování odborů, nedůstojné pracovní podmínky a náročná práce bez dostatečné odměny. Fotky se objeví na citylightech i v online prostoru. Na problematiku podmínek pěstování banánů se zaměří i každoroční celorepublikový happening Výstava na stromech, jehož koordinátorem je nezisková organizace NaZemi.

Webová stránka vypadá super a celá kampaň má hlavu a patu. Netvrdím, že spot s Lady Banana je tím nejlepším, co mohlo vzniknout, ale má něco, co jiným reklamám často zoufale chybí – nápad, myšlenku, pokus o originalitu. Toho si cením, proto za mě banány tento týden vítězí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Určitě vzbudí zájem, a to bylo cílem. Líbí.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Ty banány mi jaksi zhořkly. Stejně jako mango, kiwi, jablka, chleba od Babiše a čaj ze Srí Lanky, létání letadlem, telefonován mobilním telefonem, ježdění autem, chození v adidaskách a vlastně cokoliv, co na tomhle světě děláme. Obdivuju, že se někdo snaží s tím něco dělat a jsem rád za Družinu, která ukazuje, že reklamní agentura může být také ‚fairtraidová‘.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Řekl bych, že v naší banánový republice by se našla palčivější témata, než příběhy ze zákulisí banánovejch farem, ale na ty by asi ministerstvo zahraničních věcí prašule neposlalo. Tohle je pro mě úplně mimo, ani ne tak zpracováním, jako spíš ideově.
Adam Roučka

Metafora dobrá, obsah super, záměr chvályhodný. Ovšem plakáty s Lady Banana jsou křečovitě laciný.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Banán je mi fyziologicky blízký asi jako petúnie nebo asfalt. Nemělo by mi být líto spíš všech těch hmatatelných lidí, kteří stojí za jeho produkcí? Spoty ve mě však neodbytně vzbuzují pocit, že se jedná výhradně o ovoce samotné. Jo a proč je u třetího posteru napsáno ‚Banánového byzBnysu‘? To bude asi nějaký vysoký umění, mámo.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Web je fajn, ale tyhle vizuály ani video fakt nikoho, kdo to nehodnotí v katovně, nepřinutí na teb web jít. Škoda.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

3. Pražská edice výjimečných zážitků (41 %)

Mastercard obsadil do kampaň Priceless Prague s Evou Herzigovou, foto Jan Saudek

Mastercard obsadil do kampaně Priceless Prague Evu Herzigovou, foto Jan Saudek

Aktuální kampaň Mastercard s názvem Priceless Prague vznikla s účelem oslovit
držitele prémiových karet. Členové programu mají nově přístup k nejrůznějším zážitkům z oblasti gastronomie, kultury, zábavy nebo sportu. Kampaň byla v Praze představena v polovině září. V hlavním městě nabízí Mastercard například přespání v domě hraček Hamley’s nebo exkurzi do zákulisí baletu Národního divadla. Na tvorbě kampaně se v roli modelky podílela Eva Herzigová, kterou fotil Jan Saudek, spolupracovali spolu vůbec poprvé a vzniklo celkem 12 fotek, na polovině z nich Herzigová figuruje. Celou kolekci pak modelka doplnila texty. Kampaň vznikla v rámci globální digitální platformy, která má 6,5 milionu uživatelů.

Kampaň má jasný rukopis a takový celkem poetický půvab. A zrovna moc nefandím fotkám Jana Saudka, ovšem to je čistě subjektivní názor a jestli vás nezajímá, klidně na něj hned teď zapomeňte.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Saudka miluji. Kampaň určitě upoutá. Některé fotky mají velké kouzlo. Včera byla neděle. Mastercard má kampaň.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Print žije! Hurá, už jsem měl pocit, že pořádnej tisk neuvidím a hele. Tady je. Vivat Saudek. Pan fotograf vyhrává první cenu za tento týden.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Třicet let jsem bydlel za rohem a Evu Herzigovou brouzdající po břehu naboso mezi odpadkama jsem tam nepotkal ani jednou. Škoda, mohli jsme zajít na saudek piva a zkusil bych jí rozmluvit, ať se nepouští do tohohle vizuálního pekla, který vypadá, jako když si někdo právě nahrál nový filtry z hipstamatiku.
Adam Roučka

Objektivně všechno v cajku. Subjektivně se mi stylizace do té podivné duhové krajiny s urostlými hochy v mokasínách a úsměvy na každém rohu nezdá. Vždyť to není Praha.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Obsadit do kampaně áčkové kalibry je bezesporu výhodou. Tentokrát to se mnou ale příliš nezarezonovalo, ze dvanácti fotek mne zaujaly všehovšudy dvě. To na favorita týdne rozhodně nestačí.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Eh? ‚Dát přednost výjimečnosti před všedností: K nezaplacení.‘ Vymyslel to někdo konkrétní, nebo to čtyři hodiny skládali u whiteboardu s fixkou v ruce, až to vykleštili tak, že nikdo neměl co vyčíst? Přespat v Hamley’s je super, exkurze zákulisí baletu taky. Tak proč mi to prodávaj tím, že Herzigová říká, že na Havelským trhu prodávaj zeleninu?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

4. Malé upomínky v mikrokampani (40 %)

Agentura Loosers připravila komunikaci dánské šperkařské značky Trollbeads k otevření její kamenné prodejny v Centru Chodov. Exponovaná místa Prahy pokryly stovky zmenšených billboardů, bigboardů, megaboardů, citylightů, rotund a reklamních laviček.

Kreativa kampaně na různých místech v Praze komunikuje netradiční formou malé příběhy, které se nám vrývají do paměti. Kreativním ztvárněním se stala guerillová kampaň využívající nejmenší venkovní nosiče na světě – bigboardy, reklamní lavičky, CLV, rotundy, billboardy. Pražané mohou v těchto dnech takových ploch potkat po městě několik stovek.

„Klíčovým médiem je pro nás video, které celou kampaň dokumentuje a bude intenzivně podpořeno na internetu a sociálních sítích. Chceme, aby se o značce i její kampani mezi Pražany mluvilo. Tato kampaň potvrzuje naše přesvědčení, že důležitější než velikost rozpočtu kampaně je dobrý nápad a tvůrčí spolupráce celého projektového týmu,“ uvedla Iva Bízová, creative ředitelka agentury Loosers.

Je to fajn nápad, ale provedení formou strohé informativní cedule na mě působí studeně. Také bych se vyvarovala slovních fórků typu ‚Tady Kamile definivně došlo, že 6 měsíců v Karáčí jí dá víc než další půlrok v kreáči.‘ No to jsme rádi, Kamilo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ty miniatury reklamy jsou až sladké a mají velký potenciál. S tím by se dalz udělat velké věci. Škoda, že to úplně zabilo to video. Dlouhé, nudné, plné klišé a s voiceoverem jako z dokumentárního filmu konce minulého tisíciletí.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

Pamatuji si, že jednou, snad to bylo v tomhle století, jsem přišel na nápad, světa, v němž vedle sebe žijí zmenšení a normálně rostlí lidé. Lajna byla něco jako Little Big World. Vzrušen myšlenkou, že mám Lva v kapse, jsem přiběhl za kreativním ředitelem. Řekl ‚Hm, dál. To už tu bylo.‘ Takže já nebudu říkat nic, ale alespoň poděkuju za vzpomínku.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Malý, milý, proč ne. To, že si toho reálně asi nikdo nevšimne, nehodnotím.
Adam Roučka

Mi bylo podezřelý, že Trollbeads lavičku našla v parku zrovna Simba od Michelle Losekoot!
Alena Oswaldová (Nestlé)

Ačkoliv spolu mikrobillboardy osazené vcelku vágními hláškami a šperky na první pohled příliš nesouvisí, myšlenka kampaně mi přijde milá a nevtíravá. Proč ne.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nezmění to lautr nic, ale s dobře napsanou přihláškou se to dostane na shortlist nějaký soutěže. A i to je někdy cílem.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

5. Co bude dnes k obědu (34 %)

Zprostředkovatel rozvozu z restaurací Dámejídlo.cz oslaví v listopadu 5. narozeniny. K tomuto milníku představil 3. října několik novinek. Zásadní jsou zejména produktové změny vytvořené pro zlepšení zákaznické zkušenosti nazvané Dáme jídlo+ (např. jednodušší objednávací proces), dále pak změna korporátní identity a positioningu. Na změny upozorňuje nová reklamní kampaň. Na základě výzkumu Millward Brown a Response Now kreativu spotu vytvořila agentura Konektor, režíroval ho Jan Zajíček, produkoval ho Punk Film a voiceover namluvila Kateřina Winterová.

Redesign korporátní identity je nově na webu, v aplikaci, na nových polepech aut či na změně oblečení kurýrů. Textová část loga nově obsahuje název značky bez domény .cz.

Je to v pohodě. Nemám k tomu žádnou podstatnou kritiku, čímž neříkám, že se mi to nějak extra líbí. Nic, co by mě překvapilo, mimořádně oslovilo a vyvolalo nějakou emoci. Je to vlastně takový moodboard a kompilát všeho, co je pěkné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Slušně zpracováno. Pokud je awareness jejich služby už dostatečná, pěkná značková práce.
Ivana Šedivá (McDonald‘s)

To je výsledek průzkumu natočený bez nějaké invence. Chybí začátek, zápletka, konec. Přitom by i v tomto minimalistickém formátu šel rozehrát hezký mikropříběh.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nevadí mi to. Ikdyž ve skutečnosti to vypadá spíš tak, že si kancelářská krysa v (polyesterovym) kostýmku objedná rozvařený (a přesto studený) nudle (v kelímku), který sní (na stojáka) mezi meetingama, protože přijedou o hodinu pozdějš (ikdyž to řidič kotlí kilem centrem města na červenou). To by se asi ale ukazovalo hůř. Anebo ne?
Adam Roučka

Upřímně, tohle se nepovedlo. Ze spotu nejde pochopit produkt a už vůbec ne nový benefit (Dáme jídlo+). No a z toho redesignu, z toho jsem dost rozpačitá.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Tohle je docela trefný. Navíc krásný set design. Honza Zajíček prostě umí. Zatím nejlepší věc pro Dáme jídlo!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Co mě na tom baví je řezání pizzy cirkulárkou a narovnání obrazu na konci. Hm.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Cítím poctivou filmařinu.“ Zaraguza umí i potahy

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 42. týden 2017

  1. Zaraguza: Napínavý příběh lásky (50 %)
    značka, klient: DecoDoma
  2. Closer: Příště vlakem! Můj vlak, můj čas (39 %)
    značka: klient: České dráhy
  3. VCCP: Los Rentiér (36 %)
    značka, klient: Sazka
  4. Oliver: Home Credit slaví 20 let (30 %)
    značka, klient: Home Credit
  5. Olma: Chantal Poullain ho konečně našla (19 %)
    značka: Olma OlBrie, klient: Olma

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Jak naplnit vztah jezevčíka s pohovkou (50 %)

Prodejce doplňků do domácnosti DecoDoma navázal spolupráci s kreativní agenturou, českou pobočkou Zaraguzy. Prvním výsledkem je kampaň, která má za cíl omladit cílovou skupinu a ukázat, jak jednoduchá může být designová proměna bydlení.

Kampaň vypráví příběh jezevčíka zamilovaného do sedačky. Jejich společným momentům ale nepřeje páníček, kterému vadí psí chlupy na sedačce. Vše vyřeší novým potahem. Kampaňový spot poběží současně v několika formátech, které jsou optimalizované pro potřeby televize, YouTube a Facebooku.

„V Zaraguze milujeme, když se o praktických věcech, jako jsou potahy, vyprávějí velké příběhy. Odvážný klient DecoDoma nám toto umožnil a my věříme, že je to jen první ze série velkých příběhů z českých domácností,“ říká kreativní ředitel české Zaraguzy Peter Michalka.

Odmyslete si prvních šest vteřin. Pak je to vlastně celkem příjemný. Ha, tak existuje i krátká verze – a je celkem příjemná.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Za mě vítěz týdne. Ten spot mě baví, dobrá práce s prostředím YouTube. Jak dopadl Brandlift?
Milan Černík (Nestlé)

Jezevčík je velký sympaťák, na něj i na gauč se hezky dívá. Jenom ten slogan na konci ‚Ať je příběh vaší domácnosti jakýkoli, s námi ho vylepšíte‘ na ten bych se klidně vykašlala. Příběhů už bylo tak nějak moc, nemyslíte?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Příběh jezevčíka zamilovaného do sedačky se dá odvyprávět líp. Pohrál bych si ale se stavbou příběhu i wordingem. Ale jako koncept dobrý.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hle, prakticky neznámá značka nalezla odvahu zangažovat profíky! Hezky se na to kouká, je za tím cítit poctivá filmařina. Jen pana Mahdala bych tentokrát vypnul, hudba a obrázek jsou samonosné.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

2. České dráhy lákají na pohodu a vztahy (39 %)

Začátekm října spustil národní dopravce České dráhy kampaň s názvem Příště vlakem!. Hlavní cíl je přilákání nových cestujících. Kampaň je zaměřená na cílovou skupinu mezi 25 až 60 lety. Půlminutový televiziní spot poběží na České televizi, Nově a Primě celý říjen. Celkovou kampaň doplní také rádiový spot, online komunikace i outdoorové materiály. Samotný spot režíroval Michal Hruška, kreativní koncept i produkci svěřil dopravce agentuře Closer. Podobně zaměřená, více zážitková, kampaň Lepší cesta každý den běžela před dvěma lety a pocházela od Leo Burnett.

A ta samá značka kdysi mívala billboardy ‚auta stojí – vlaky jedou‘. Nebyla to žádná sláva, ale člověk to pochopil a věřil tomu. Jenže pak přišly ty emoce a příběhy.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Jasné sdělení benefitů pro cestování vlakem, sympaticky casting. Jen škoda toho srdcervoucího konce.
Milan Černík (Nestlé)

Přirozené herectví i kamera, pravdivý insight, správně zvolená tonalita, všechno v naprostém pořádku. Pokud se nepletu, neviděla jsem v poslední době pro ČD lepší spot.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Podívejte, já si odjistil zbraň, když jsem viděl, že bude hodnocení ČD, ale pak jsem si tu reklamu pustil a zbraň jsem odložil do zásuvky. Ne, ne, do tohohle střílet nebudu. Je to naprosto správně. A víte co? Příští týden jedu do Pardubic vlakem. Vítěz týýýýdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Rádoby pohoda na kolejích, ale ty toporné dialogy? Řemeslo jinak v pohodě.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

3. Sazka představuje nového domácího mazlíčka (36 %)

Celý říjen a první polovinu listopadu poběží historicky největší kampaň na stírací losy od Sazky. Komunikace se zaměří na emise z rodiny Rentiér, které nabízí pravidelnou měsíční rentu. Kampaň využívá spojení stíracího losu a stejnojmenného sudokopytníka Losa Rentiéra. 

Hlavní myšlenkou kampaně je, že jediný los může znamenat zisk sto tisíc měsíčně po dobu pěti let. „Zvolili jsme koncept, který cílí především na mladší generaci bez větších zkušeností s našimi produkty. Snažíme se oslovit lidi, kteří chtějí dělat více věcí, co je baví, kteří touží po finanční svobodě a volnosti, tedy atributech, které výhercům přináší právě losy Rentiér,“ uvedl brand manager Sazky Martin Babec.

Kampaň vznikla ve spolupráci interního týmu z marketingu Sazky a agentury VCCP. V outdooru a printu je Los Rentiér k vidění od konce září. Televizní kampaň nabídne 2 spoty, za kterými stojí společnost Up&Up a režisér Jan Švejkar, postprodukci zajišťuje společnost Progressivefx. V desetivteřinových a dvacetivteřinových formátech se představí Los Rentiér jako pomocník v kuchyni a také v roli statečného kopilota. O online část se stará agentura Symbio.

Stírací Los z Martyho frků byl první, takže vtipnej. Co mě ale opravdu mrzí, jsou ty kopyvtipy (‚roztáhnout křídla‘).
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Neurazí, nenadchne. Slovní hříčka s losem je celkem předvídatelná.
Milan Černík (Nestlé)

Neurazí, nenadchne. Slovní hříčka s losem je celkem předvídatelná.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Víte, kdy se říká reklamě ‚horse-horse‘? Když ukazuju koně a přitom říkám ‚To je kůň, hele.‘ Tak tady je to los-los. Já se tedy dost divím, že s tím někdo vyrukoval až teď. I když se můžu potutelně smát, že za takovouhle ideu se musí kreativec přece stydět, tak to funguje. A dobře.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Přitlačil bych na budgetu pro losa, potřeboval by doťuknout. Ale třeba je to jen profesní deformace, zbytek je takový podivně přiškrcený ‚odvaz‘.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

4. Home Credit slavil dvaceti spoty (30 %)

Dvacet let, dvacet dvacetivteřinových spotů, dvacet splátek zpět pro včas splácející klienty – to je nová reklamní kampaň, kterou poskytovatel půjček Home Credit zahájil 5. října. Krátké spoty zachycují šťastné momenty lidí, kterým se vrátilo něco, s čím už nepočítali. Kampaň poběží až do Vánoc, podzimní exteriéry postupně nahradí advent. Televizní kampaň na kanálech skupin Prima a Barrandov doplní online komunikace.  

Ve dvaceti spotech se představí hrdinové, kterým se nečekaně vracejí půjčené nebo ztracené věci. Cílem je upozornit na to, že i Home Credit dělá radost zákazníkům, když jim za řádné splácení u nových půjček vrátí až dvacet splátek. „Opět jsme natáčeli jak s herci, tak s našimi zaměstnanci a přáteli, poprvé pak i se zvířaty. A jsme rádi, že v našich reklamách znovu zazní i skladba Standing at the Corner of Your Heart od zpěvačky Lenny,“ uvedla Jana Studničková, marketingová ředitelka Home Creditu.

Spoty pro Home Credit už potřetí vznikly pod taktovkou režisérského dua Kasal & Navrátil v produkci Soft Pillow. Všechny jsou natočené na jeden záběr ve slow motion – každý příběh začíná detailem na pozitivní emoci hrdiny, jakmile kamera poodstoupí, vystupuje v širším záběru pointa celé scény.

Myslim, že Home Credit si přesně tohle zaslouží.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nedokážu se ubránit pocit, že všechny ty šťastné vyrazy nejsou způsobené tím krásným pocitem, že se vám něco vrátí, ale nějakým chemickým koktejlem. Na tak nesexy produkt jako jsou půjčky, je to ale celkově v cajku, dobrý claim.
Milan Černík (Nestlé)

Vůči půjčovacímu byznysu jsem dost skeptická a zobrazovat v této souvislosti šťastné chvilky rozzářených lidí mi nepřijde úplně vhodné. Když ale vynechám tento svůj osobní postoj, zůstávají slušně natočené spoty, které mají myšlenku, půvab i vtip.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Komentář pod spoty ‚jděte do pi.. nejdrazsi pozicka, aku som videl‘, mě opravdu pobavil. A vidím to podobně jako autor tohoto komentáře. Shining happy people ve spojení s půjčkou mi prostě přijde jako velmi necitlivá věc. Lidi si půjčujou, protože nemaj peníze. Jestli je odpuštění dvaceti splátek taková pecka, tak snad ani nechci vidět, kolik museli platit, když tahle akce nebyla.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hezký obrázek. Za mě tento týden stříbro po Řehořkovi a jeho sofofilním psiskem.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

5. Co našla Chantal? (19 %)

Chantal Pullain v nové reklamě na sýr OlBrie od Olmy

Chantal Poullain v nové reklamě na sýr OlBrie od Olmy

Herečka Chantal Poullain představuje v černobílé reklamě mlékárenského zpracovatele Olma novou odnož sýru Olmín – OlBrie. Jedná se o zrající sýr s bílou plísní, který má být i ve vrcholném stádiu zralosti méně pikatní než jeho starší verze. Spot na originální sýr určený k vínu natočil minulý rok pro firmu Václav Postránecký.

Tady se někde stalo něco hrozně ale hrozně ošklivýho. A tak nějak tuším, že ve fázi: ‚na tom prvním skriptu se nám líbí todlencto a natom druhým támdlencto, co kdybychom to spojili?‘
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Ja mám devadesátky vlastně celkem rád, ale tady nechápu smysl sdělení. Za mě tedy bez lajku.
Milan Černík (Nestlé)

Oscilace mezi roztomilostí a úchylností nabírá na obrátkách až do poslední chvíle. Když pak paní Chantal vysloví to ‚oibrí‘ ve finále, vítězí úchylnost.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ta Chantal žije vcelku smutnej život. Je sama. Ani kočku nebo psa nemá. Jenom hroudu českýho sýra. Když se konečně dovolá své kamarádce, musí divákům sdělit, že ‚nebudeme sami‘. Chybí pouze další lok z rozpité sklenky červeného. Není ten příběh melancholický až moc?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Slušné osmdesátky, tedy alespoň co se temporytmu týče. Je to usedlé a bez výrazu.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Vánoční hra na city, hezká a jímavá.“ Penny vítězí

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 43. týden 2017

  1. Hullabaloo: Vánoce s plyšovými medvídky (43 %)
    značka, klient: Penny Market
  2. Young & Rubicam, Wunderman: Moderní je mít spotřebu energií pod kontrolou (30 %)
    značka: klient: České dráhy
  3. Hullabaloo: Opravdový muž má vždy po ruce Masox (26 %)
    značka: Masox, klient: Vitana
  4. FIY Prague: IT Spy (24 %)
    značka: IT Spy, klient: Profinit
  5. Nydrle: Krásné věci jsou u nás doma (17 %)
    značka, klient: Bonami

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Medvídci osamělým seniorům (43 %)

Penny Market letos propojil vánoční kampaň s tou věrnostní. Spolupracuje na ní s nadací Táťáňy Kuchařové Krása pomoci. Agentura Hullabaloo vytvořila pro supermarket dlouhý, minutu a půl trvající spot o osamělém dědovi, holčičce ze sousedství a plyšovém medvídkovi, odehrávající se jak jinak než v předvánočním čase. Plyšové medvíky mohou totiž zákazníci celý podzim získat za body z věrnostního programu Penny Marketu. Hlavní claim vánočního spolu a celé kampaně zní: „Ukažme seniorům, že na ně někdo myslí.“

Každovánoční hra na city. Je to hezký a dojemný, ale ve finále spíš než pro vánočku do Penny poběžim pro rakvičku. Kdybych jen nebyl takovej cynik.
Adam Roučka

Tohle je prachsprostý a laciný vydírání. Ještě k tomu ději, ten děda nechce vánočku, chce společnost, chce aby se s ním někdo bavil. Holčička srabácky koupila zlevněnou vánočku v Penny, nepochopil jsem, jestli je to vánočka nebo medvěd, a pouze jí odložila u dveří zmíněného pána a pak to ještě autisticky sledovala z okna neschopná se k výzvě postavit čelem a začít chodit k dědovi pravidelně a třeba se od něj dozvědět něco víc, třeba co prožíval během Vánoc v roce 1945. A pečení bábovky by v tom příběhu bylo naprosto nenásilný.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Velmi pěkně zpracované, uvěřitelný příběh a pohled do komentářů pod videem značí i velký doják. Pochvala letí tvůrcům a to Penny v Dejvicích je zase o něco snesitelnější.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Vypjatě emocionální reklamy zažívají na světových trzích hody. A taky velké průšvihy. Ale stejně je to působivé, když malá holčička (nejlepší nosič takových emocí) potěší na Vánoce starého pána se spálenou vánočkou plyšovým medvědem za 29,90,-
Jan Javornický

Tohle je vlastně strašně těžký hodnotit. Co mi vadí? Inspirace jedním velice úspěšným zahraničním spotem, kterej běžel před dvěma lety, je tu více než očividná. Je mi dost nepříjemná ta hra na city a nadužívání obrazových a zvukových klišé s cílem probudit v divákovi nějaký emoce. Jenomže jasně, to je právě ten účel, protože je to reklama na dobrou věc. Za mě je to ale strašně moc na sílu, a to se mi nelíbí.
Miky Karas (Symbio)

Body klientovi za odvahu pustit 60″ do televize bez nutnosti ukazovat každých 4.5 vteřin produkt, další body agentuře za kvalitní uchopení tématu a produkční hodnotu. Pro mě zatím letošní vítěz na body.
Pavel Fuksa

2. Innogy vzpomíná na pravěk (30 %)

Nová kampaň dodavatele zemního plynu a elektřiny Innogy má zákazníkům představit nové služby. Spot pochází od agentury Young & Rubicam Praha, která na jeho tvorbě spolupracovala s Wundermanem. Kampaň poběží do poloviny prosince a bude se točit okolo nového Senzoru spotřeby a aplikace Innosvět, kde si mohou zákazníci hlídat spotřebu energie. Voiceover namluvil Jiří Langmajer, celý koncept reklamy pak stojí na porovnání těžkého života pravěkých lidí s dnešním světem.

První část mě nalákala, ale ta druhá hned praštila kyjem po hlavě. Škoda týhle pravěký klientský doslovnosti.
Adam Roučka

Flinstouni dobře. Sice vám právě vyletěl do povětří váš šavlozubej pes, takže v dalším díle už asi nebude, ale dobře se bavím. Zlatá medaile týdne míří do doby kamenné.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Naši dávní předkové prodají ledacos. ‚Nebuď pračlověk a kup si náš produkt X‘ po stosedmdesáté.
Jan Javornický

Ten vizuální přechod z doby plynový do součastnosti mě bude strašit ještě hodně dlouho. Jinak v záplavě bezpohlavních video bankových spotů od jiných poskytovatelů energií bude tenhle asi vidět. Je to alespoň výraznější formát.
Miky Karas (Symbio)

Dávám 10% za produkční kvalitu prvních pár vteřin spotu, než se z něj stane klasická hláškovina – hlídač a chobot. Posledních 25 vteřin spotu jsem plakal.
Pavel Fuksa

3. Silák pro hospodyňky (26 %)

Výrobce koření a trvanlivých potravin Vitana představuje nový masový bujón Masox, jeho uvedení na trh doplňuje reklamním spotem. Hlavním cílem kampaně je přiblížit ochucovadlo mladší generaci spotřebitelů. Agentura Hullabaloo, která reklamu vytvořila, se snažila o prezentaci produktu coby silného a spolehlivého pomocníka. Reklama je v televizi k vidění od 2. října do 2. listopadu. Nová podoba produktu je dílem kreativní agentury Fiala & Šebek. Vizuály vytvořila Michaela Setvínová, produktová manažerka Vitany. Na podporu prodeje nového Masoxu vytvořila Vitana spotřebitelskou soutěž a na Facebooku publikuje podzimní recepty.

Oslomost jak kráva a ještě tam hraje vůl, kterej chce dochucovat guláš koťátkem. Pro mě až moc velký sadomasox.
Adam Roučka

Správnej chlap domu přinese cca půlku krávy (jelena, losa…). Z masa udělá guláš, svíčkovou nebo steaky a kosti vyvaří do toho nejsilnějšího bujónu na světě. Z krávy nezbude nic, protože správnej chlap nic nevyhazuje a využívá všechno. Následně u jídla promluví o politické situaci v Česku, udělá srovnání s ostatními regiony Střední Evropy a po shlédnutí jedné epizody Westlandu a společné sprše odvede svou milou do ložnice k vykonání pohanského aktu. Toto je správnej chlap dle mého nejromantičtějšího vidění světa. Zastydlý metrousexuál v atrapě hasičské kombinézy s obličejem vypůjčeným od D. Hasselhoffa toto mé vidění světa nenaplňuje.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hello ladies, look at your man…?
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Old Spice se vrhnul na vaření a castingem zabrousil do vod německého retroporna! Body za odvahu! (Knírky jsou samozřejmě pecka, říkám to už dlouho, že se vrátí a udeří s netušenou silou. A už to začíná…)
Jan Javornický

Co mi zůstalo v hlavě po shlédnutí tohohle spotu? Že ženy neumí dochutit guláš. A tak potřebujou gumový panáky, kteří zase potřebujou krabičku plnou glutamátu. Ale cením snahu tvůrců pojmout tu reklamu trochu jinak, než jak v tomhle segmentu bývá zvykem, to zase jo. Akorát ta nadsázka měla jít ještě mnohem dál.
Miky Karas (Symbio)

Po tísící vyždímaný vlhký sen českého středního produktového managmentu, mužný Old Spice, tentokrát s bonusem, neuvěřitelně amatérským střihem a nesedícími postsynchrony. Zfetovaný copywriting o podpatcích a hořícím fénu zůstal na půl cesty ke smyslu, nesmí chybět nyny koťátko dle rovnice ‚svaly+kotě=vlhkost‘.
Pavel Fuksa

4. Popelnice na diplomky (24 %)

IT Spy kontejner na diplomky před ČVUT v Praze

Kontejner na diplomky před ČVUT v Praze

Na několika českých fakultách zaměřených na informační technologie se objevily červené popelnice na diplomové práce. Jedná se o kampaň, za kterou stojí akademická soutěž IT Spy a zakázkový software house, společnost Profinit. Kampaň má studenty podnítit, aby diplomové nápady nezahazovali předčasně a snažili se z nich dostat maximum.

„Dlouhodobě se snažíme studenty podporovat v dalším, nejen technickém, ale i obchodním rozvoji jejich zajímavých diplomových projektů. Většina českých IT diplomových projektů je velmi kvalitní a zaslouží si další pozornost. Ty nejlepší pak mají potenciál inspirovat širokou odbornou i laickou veřejnost,“ uvedl Tomáš Krátký ze společnosti Profinit, která je spoluorganizátorem soutěže IT Spy. 

Jeden z červených kontejnerů se objevil také na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Ta se pravidelně umisťuje na předních příčkách soutěže. „Vždy se snažíme studenty vést k tomu, aby nepodcenili volbu tématu a dokázali o něm přemýšlet již nad rámec diplomového projektu. I díky tomu velká většina studentů v navazujícím doktorském studiu může ze svých diplomových projektů čerpat a dále je rozvíjet. Právě takovým přístupem vznikají kvalitní a životaschopné projekty a rodí se nové osobnosti české IT scény,“ uvedl Jaroslav Zendulka z Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.

Desítku nejlepších diplomových pracích vyberou akademici v soutěži IT Spy letos v prosinci.

Měl jsem něco rozepsanýho, ale radši jsem to hodil do popelnice, protože mně to přišlo takový chabý…
Adam Roučka

Přijde mi to lehce nedotažený. Ten kontejner slouží k vyhození diplomky ale je na něm napsáno, abys diplomku nevyhazoval. Je to spíš o textaci, samotnej nápad s kontejnerem na diplomky mi příjde dobrej.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tady je velká výtka grafikovi. Pokud jdu kolem popelnice s instrukcemi a výzvou, co nemám vyhazovat, proč to není raději na víku? nechce se mi shýbat a studovat drobné písmo na boku.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Jednoduchý, jasný, funkční. A navíc smysluplný. Lajk!
Jan Javornický

Neměli jsme tu nedávno kontejnery na peníze? Tenhle nápad bych už zahodil jednou provždy.
Miky Karas (Symbio)

Pěkné, trochu kostrbatě napsané, ale hoši a dívky z VUT se u toho jistě chrochtavě zasmějí a přidají i nějakou narážku ze seriálu.
Pavel Fuksa

5. Kde bydlí krásné věci (17 %)

E-shop s interiérovým designem, nábytkem i doplňky Bonami spustil minulý týden svou první imageovou kampaň. Jejím cílem je posílit povědomí o značce a rovněž upevnit stávající vedoucí pozici na trhu. Kreativu kampaně vytvořila agentura Nydrle v produkci studia Cartel. Nový komunikační koncept Bonami vznikal několik měsíců. Tři dvacetivteřinové spoty spojuje ústřední sdělení „Krásné věci jsou u nás doma“. Mediální strategii pro vytváří pro Bonami Red Media. Všechny agentury, které se na kampani podílely jsou členy skupiny Kindred Group.

Kočka shodila lampu, ale můžu si koupit novou onlajn. To je skript kratší než Twitterovej post. A podobně zbytečnej.
Adam Roučka

Takže aby sis koupil něco hezkého od Bonami, musíš čekat, až se ti něco v bytě rozfláká? Není to poněkud pasivní? Nemohl by chlapec místo chrápání sám vázu rozbít a pak to svést na kočku? Když už?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Bonami prodává nábytek online. Jako bych to už dřív tak nějak tušil. Není to na kampaň málo?
Jan Javornický

Že jde o nakupování nábytku online z toho pochopím. O všem ostatním se asi ale nemusíme bavit, že jo. A protože vím, že v Nydrle umějí bejt kreativní, tak posílám soucitnej chápavej pohled.
Miky Karas (Symbio)

Devadesátky jsou zpátky! Jaká to byla pohoda, když digitální agentury dělaly digitál a nenajímaly studenty ZŠ s foťákem, ‚co to za pár kaček vodrežírujou i natočej, daj si to pak do portfolka a zůstane to v baráku. A zvuk můžem nahrát třeba u Jirky v sudu‘. Propadák týdne.
Pavel Fuksa

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Věřím tomu.“ Rozhlas aktivuje Ježíškova vnoučata

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 44. týden 2017

  1. Olga Štrejbarová: Ježíškova vnoučata (44 %)
    značka, klient: Český rozhlas
  2. Digital Brain: Dárky, které potěší (27 %)
    značka: klient: Vivantis
  3. Fairy Tailors: Vsaďte na pátek 13. (25 %)
    značka, klient: Sazka
  4. Cheil Germany: #JednodussiZivot / Rolins, Šebrle, Poláková (18 %)
    značka: Samsung, klient: Samsung Electronics
  5. Nový styl stáčení vína bag-in-box (15 %)
    značka, klient: Vinobox

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Vánoce pro starý (44 %)

Český rozhlas uvádí novou mediální kampaň s cílem podpořit svůj charitativní projekt Ježíškova vnoučata, jehož prostřednictvím chce seniorům zpříjemnit Vánoce. Nyní byl spuštěn web jeziskovavnoucata.cz, kde budou zveřejňována přání osamělých seniorů. Lidé, kteří se do charitativní akce rozhodnou zapojit, si zde mohou přání zarezervovat a seniorům je splnit.

„Český rozhlas se chce z pozice média veřejné služby ještě více soustředit na závažné a mnohdy opomíjené téma stárnutí a postavení seniorů ve společnosti v dnešních dnech i v budoucnu,“ říká ke kampani René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu.

Projekt doprovodí od 27. listopadu do 3. prosince tematický týden nazvaný Tahle země bude pro starý. Posluchači se v jeho průběhu podívají do života seniorů, dozví se odpovědi na choulostivé otázky ohledně stárnutí nebo si vyslechnout pořady na téma mezigeneračních vztahů a postavení seniorů v rodině. Od 4. prosince pak bude Český rozhlas průběžně informovat o stavu splněných přání a vysílat reportáže z vybraných zařízení pro seniory.

„Máme dobrou zkušenost s tím, že je v moci jednotlivců udělat radost lidem v pokročilém věku, kteří nemají prostředky, sílu nebo jen ochotný a vhodný doprovod k naplnění nějakého přání. Projekt byl v loňském roce vyzkoušen v zařízeních převážně na Vysočině, ale i v Brně nebo Lysé nad Labem. Několikačlennému týmu se podařilo splnit téměř 600 hmotných i zážitkových přáních,“ komentuje projekt Martin Ondráček, šéfredaktor Zpravodajství a publicistiky Českého rozhlasu, a připomíná tak nultý ročník Ježíškových vnoučat. Ten v loňském roce zaujal řadu domovů, médií a dobrovolníků. Letošní ambicí je splnění pěti až sedmi tisíc přání.

Autorkou projektu je jihlavská redaktorka Českého rozhlasu Olga Štrejbarová. Projekt probíhá ve spolupráci se státními i soukromými domovy pro seniory, Alzheimer centry, stacionáři a hospici. Ježíškova vnoučata také podpoří speciální vysílání na všech stanicích Českého rozhlasu.

Jesliže Samsungu vytýkám malou autenticitu, tady ji cítím. Jsou tu emoce, které se mě umí dotknout. Věřím tomu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pomáhat se musí, tak já pomůžu tomuhle spotu a dám mu víc bodů, než bych normálně dal, ale nikomu to neříkejte.
Adam Roučka

Neni to žádná vysoká kreativita, ale přesně takovou kampaň od veřejnoprávního média beru. Dobrej účel, evidentně minimální náklady, smysluplný sdělení. A headline ‚Tahle země bude pro starý‘ je prostě super, i když po volbách zní jak apokalyptická vize.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Takový pěkný senioři a takhle málo z toho. Hele, je to jenom jedno video zatím, tak nebuďme zlí.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Ježíškovy vnoučata je projekt, který má smysl od začátku do konce a je hlavně autentický. Kromě toho název Ježíškovy vnoučata je perfektní. Proto dostávají vnoučata zlatou placku.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohle bude doják! Jen doufám, že ještě vyštapicírují web, když to teď Rozhlas tak umí.
Alena Oswaldová (Nestlé)

2. Dárky na tělo, podle youtuberů (27 %)

Česká značka Vivantis, která je součástí Mall Group a specializuje se na prodej módy, parfémů, hodinek, kosmetiky a šperků přes e-shop, ve čtvrtek 26. října spouští v Česku a v pondělí 30. října na Slovensku novou reklamní kampaň. S kreativním konceptem přišla agentura Digital Brain, která pro Vivantis pracuje více než dva roky. Produkci měla na starost agentura Forleaf.

„V kampani využíváme leitmotiv šatny, který se v naší komunikaci prolíná dlouhodobě, aby lidé značku snadno rozpoznali. Hlavní myšlenka kampaně je postavená na klasických dárcích, které o Vánocích vždycky potěší,“ uvedla marketingová ředitelka Vivantisu Hana Hutlová. Kampaň bude využívat pouze online média s důrazem na YouTube. Do předvánoční kampaně budou zapojeni i fashion bloggeři a youtubeři, kteří pomohou tvořit vánoční obsah. Součástí kampaně je i landing page, kde bude probíhat vánoční soutěž.

Reklamní spoty jsou natočeny technikou stop motion, kdy je reálný objekt mezi jednotlivými snímky ručně upravován a posouván, aby animace vyvolala dojem spojitosti. „Vivantis na tuto techniku vsadil, aby jeho spoty diváky zaujaly a odlišily se i produkčně od jiných vánočních kampaní,“ uvedl Roman Zámečník, kreativní ředitel Digital Brain.

Technika stop motion vypadá dobře, ale celé je to na můj vkus takové až příliš uhlazené, přidala bych do vyprávění trochu surrealismu. Mohla by z toho být až skoro taková pocta Janu Švankmajerovi, tedy za předpokladu, že toto jméno youtubeři a bloggeři znají.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nelamte si před Vánoci hlavu, tady si jí evidentně taky nikdo nelámal, jinak by nemohla vzniknout tak ukrutná uzívaná nuda.
Adam Roučka

Řeknu vám tajemství, chcete? Stop motion fakt není cool.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Kdyby bylo na konci Mall.cz fungovalo by to. Kdyby tam bylo Tesco, fungovalo by to. Ale autora by za to hravě vzali na animovanou tvorbu na FAMU, to zase jo.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Dárky, které potěší, ale svou reklamou ani nepotěší ani nenadchnou. Ty spoty jsou příliš generické a to podtrhuje i claim Být sám sebou, který naprosto nechápu v souvislosti s dárky.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Všechna pravidla YouTubu byla dodržena, takže by to mělo zafungovat. Jen mi přijde, že landing page vede namísto do moderního e-shopu spíše do devadesátek.
Alena Oswaldová (Nestlé)

3. Sazka sází na pátek třináctého (25 %)

Agentura Fairy Tailors připravila kampaň pro sázkovou kancelář Sazka k pátku třináctého. V ní sázkařům tvrdí, že ne vždy se vyplatí spoléhat na pověry. „Záměrem bylo vyzvat lidi, aby vyzkoušeli, jestli je pátek třináctého opravdu nešťastný den. Využili jsme k tomu ukázky různých symbolů štěstí, které ukazovaly, že ne všechny pověry fungují a sázka právě na třináctný pátek může být ta šťastná,“ představil myšlenku kampaně kreativní ředitel Fairy Tailors Marek Nieslanik.

Ke kampani ve výsledku vzniklo celkem osm spotů, které se objevily na internetu i v televizi. Produkci zajišťovala společně se Sazkou Barletta Production s režisérem Matějem Chlupáčkem. Kromě online a televize využívala kampaň i mix printu a venkovní reklamy, například několik souprav pražské tramvaje číslo 13.

Krátké, jasné, úderné, přesně jako ta trefa do obličeje. Nic víc mě k tomu nenapadá.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Milionkrát viděný prvoplánový situace pro mě nápad za milion nejsou. Spíš mi z toho čouhá nulová chuť zkusit něco originálního. Sazka na jistotu, nuda, příště víc štěstí, jednou to třeba vyjde.
Adam Roučka

Tady to bylo do určitý chvíle správně, jednoduchá a jasná idea, vtipný gifka v prezce, lidi se smáli, aplaudovali, a pak se to někde fakt těžce zvrhlo. Asi se to točilo v pátek třináctýho nebo nevím. P. S. Kdo chce vidět, jak má vypadat trefa míčem do hlavy, tak http://bit.ly/JenomTakhle!
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Je to krátký a něco se tam stalo. To cenim.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Hodně se mi líbí koncept založený na pátku třináctého. Ovšem ty exekuce jsou naprosto banální. V roce 1999 bych se asi zasmál, teď řikám nuda, dál.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

To hovno se zobrazovat fakt nehodí. Ani v reklamě.
Alena Oswaldová (Nestlé)

4. Dara má novou, chytrou lednici (18 %)

Výrobce elektroniky Samsung spustil novou online kampaň #JednodussiZivot. Hlavním cílem je zejména prostřednictvím videí z „domu snů Samsungu“ ukázat, jak mohou domácí spotřebiče svými funkcemi zjednodušit život jejich uživatelům. Ve videích se objeví chytré pračky, chladničky, mikrovlnné trouby nebo inovativní vysavače. Kampaň poběží až do 3. prosince.

„Pro účely kampaně jsme si vybrali populární české a slovenské osobnosti, které jsme pozvali do domu snů, kde jim spotřebiče Samsung výrazně zjednoduší život. S každým z trojice Dara Rolins, Roman Šebrle a Adriana Poláková jsme pak natočili čtyři krátká videa, ve kterých ukazují výhody našich spotřebičů,“ uvedla Tereza Vránková, ředitelka marketingu a komunikace Samsung Electronics Czech and Slovak.

Kampaň poběží devět týdnů v Česku zejména na webech Aktuálně.cz, Stream.cz, Proženy.cz a Seznam.cz, na Slovensku poté na Feminity.sk, Modrykoník.sk, Diva.sk a dalších. Po celou dobu bude kampaň probíhat i na sociálních sítích Facebook, InstagramYouTube.

Taky bych si přála jednodušší život. Ale pokud by měl být tak vyběleně sterilní a falešně afektovaný jako ten v režii Samsungu, to radši prosím život komplikovaný a nepřehledný, zato autentický. Dík.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

#dalsizbytecnakampan, který nepomohla ani Dara v podprdě. A to už je co říct.
Adam Roučka

Hele a proč se nevykašlat na influencery, na hashtagy a falešný děti, na který v tom vysněnym domě rodičů nakonec ani nezbylo místo, a nenatočit to prostě jenom o těch vysavačích, ledničkách a pračkách? Přihodit prádlo do pračky při praní, aniž byste ji vypínali, to je přece game changer!
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Jak se Daře hezky zašpinilo to triko, zrovna, když měla zkusit pračku, viďte. Ne, tohle fakt hodnotit nebudu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Problém je, že se sebelepším produktem nebudete mít nikdy lehčí život. Tuhle ideu bych dokázal tolerovat pokud by byla překlopená do ironie a vtipu anebo kdyby se vybrali lidi s naprosto složitym životním příběhem a tyhle produkty by je pouze sponzorovali, protože všichni víme, že jejich život jim lepší pračkou nezlepšíme.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nedostala se náhodou ven videa, která byla určena pro interní obchodní konferenci? Tam by ten budovatelský materiál s roztomile nešikovnými dělníky nové doby pasoval. Online fakt ne-e.
Alena Oswaldová (Nestlé)

5. Vinobox nabízí lidový bag-in-box  (15 %)

Vinobox nabízí v reklamě balení vína v provedení bag-in-box, to je určené především pro vinotéky a gastro zařízení. Zároveň se zkouší inronicky postavit k lidem, kteří dávají přílišný důraz na znalectví pití vína. Cílem kampaně je posílit povědomí o tom, že i stáčené víno může být dostupné a zároveň kvalitní.

Haha, oslava stáčeného vína, takzvaného stáčka, ve snové atmosféře pornofilmu z roku 1886.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tady si někdo dal pár lahviček na zahřátí, a to se to pak píše a točí samo. A je to na tom vidět. Ale třeba to těm, co pijou víno z igelitky, nebude vadit tolik jako mně.
Adam Roučka

‚Víc než jen krabičák!‘. Automatický překlad.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Tohle je přesně to, co se lidem na ulici vybaví, když se řekne reklama. A důvod, proč lidé reklamu rádi nemají.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Já si ten spot pustil třikrát, abych pořádně nasál voiceover a já vám to nedal. Oni tam sortují lidi, čímž urazí asi devadesát procent svých zákazníků, protože u vína je chytrej každej, že. A pak najednou přešaltujou na to, co mají rádi za víno oni a ukončej to vysoce chytlavým claimem ‚Nový styl stáčení vína‘. Budu si kupovat pořád víno v láhvi, pardon.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ale prosím vás, netahejte nám do kategorie krabičáků takový luxus. Když víno v krabici, tak jedině Zámecké!
Alena Oswaldová (Nestlé)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Hilšerové se na Hrad nechce, spot ale funguje“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 1. týden 2018

  1. Marek Hilšer: Srdce na Hrad (34 %)
    Atik Productions, text: Marek Hilšer, režie: Stanislav Adámek
  2. Jiří Drahoš: Slušný klip Jiřího Drahoše (28 %)
    Filmservice, postprodukce: Mojo, UPP, režie: Tomáš Mašín
  3. Michal Horáček: Proč? Změna společně (27 %)
    BeefBrothers, produkce: Frame 100r, kreativa: Ondřej Drábek, režie: Lukáš Veverka
  4. Pavel Fischer: Pavel Fischer – Prezident 2018 (26 %)
    Trinity Pictures, kreativa a režie: Jakub Hussar
  5. Vratislav Kulhánek: Rozhodně Kulhánek (21 %)
    Pavel Sobek
  6. Mirek Topolánek: Kluk, který si našel svého prezidenta (15 %)
    Czech Communication Group, kreativa: Jakub Horák, režie: Daniel Včeliš
  7. Jiří Hynek: Jiří Hynek – 2018 (11 %)
    Creative Clinic, CS Development
  8. Petr Hanning: Buďme hrdí (6 %)
    Studio Grand (Grand Video), kreativa a režie: Petr Hannig
  9. Miloš Zeman: Životní příběh Miloše Zemana (1 %)

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení. Vycházeli jsme se spotů, které na přelomu roku nashromáždil iDnes.cz, a doplnili jsme ty, které se první lednový týden objevily v televizi.

1. Srdcař Hilšer (34 %)

Vedoucím Hilšerovy kampaně je marketér Petr Václavek. Dále se na kampani podílí Petr Dauš, člen předsednictva Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla, spolu s Pavlou Čechovou, bývalou redaktorkou Ekonomu, Eura a Lidových novin, která má na starosti média. V týmu jsou i Tomáš Nakládal a Patrik Kuba, kteří se starají o sociální sítě. Svůj Facebook si nechává Marek Hilšer narozdíl od ostatních kandidátů spravovat svými kolegy, ačkoli se pod něj podepisuje sám. Na Twitteru je sám aktivní. Hlavním heslem Hilšerovy kampaně je výzva Budoucnost je na nás! a hashtag #srdcenahrad. Na hesle o budoucnosti jsou založené i Hilšerovy televizní spoty, které natáčí Patrik Hošpes a Stanislav Adámek z Atik Productions.

Místy je spot hodně podobný tomu Fischerovu – každý z nich například projezdil republiku křížem krážem a setkával se s lidmi. I tonalita je podobná – jemná, neagresivní, vřelá. Ale působí na mě malinko posmutněle.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Paní Hilšerová sice nevypadá, že by se jí na ten Hrad nějak chtělo, ale jako spot to podle mě funguje nejlíp ze všech.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Záchrana života Lívie Klausovej a ďalších nevládnych dôchodcov. Krásna mladá žena, rodina, starostlivý otec, mladý, čistý, rád si podá ruku s plebsom. Erotické iskrenie so študentkami. Zapaľovanie sviečok. Vyprázdnený novembrový sentiment v najčistejšej podobe.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Mně to srdíčko a člověčina nikdy moc neseděly, ale ničím mě to neuráží, což se třeba o Mildovi říct nedá.
Adam Roučka

Pozoruji podobnou konstrukci, to je přehlídku sympatických postojů jako v případě pana Drahoše. Výhodou je, že tady se nikdo nesnažil vyjmenovat všechny sympatické postoje na světě, výsledek je tedy celkově přesvědčivější. Přijde mi škoda, že ani tady se neobešli bez posilování sympatií Havlem.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

2. Slušný akademik Drahoš (28 %)

Komunikaci kampaně Jiřího Drahoše zastřešuje heslo Můj prezident 2018. Drahoš se dlouho soustředil především na kontaktní kampaň, pořádal besedy s lidmi v podnicích, dílnách nebo v zařízeních sociální péče. Vizuální kampaň zatím spustil během prosince. Je aktiví na sociálních sítích, výjezdy k voličům, Facebook a Twitter si Drahoš vzal na starosti sám. Drahošův spot pro Českou televizi připravil režisér a scenárista Tomáš Mašín se svým týmem.

Reprezentativní variace na to, jak pejsek a kočička vařili dort. Ještě potřebuju říct tohle, taky támhleto a todleto. Ale vygraduje to důstojně.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Produkčne najbohatší spot, pre ktorý sa dotáčal každý Drahošov kontakt s realitou. To preto, že neexistujú žiadne skutočné zábery, ktoré by taký kontakt zachytili. To preto, že žiaden nebol. Hehe.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Je tam tak asi všechno, co by tam být mělo, ale vlastně tam není vůbec nic. Ale možná je to můj problém, že vnímám Drahoše tak nějak nijak.
Adam Roučka

Konzervativní, seriózní a přetíženo symboly, kterým by každý měl uvědoměle přitakat. Po zhlédnutí klipů ostatních přidávám ještě body za solidní kameru a střih. Bohužel ve mně zůstává hlavně celkový mdlý dojem a nepřesvědčivá gesta, která měla působit rozhodně.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

3. Silný a hrdý Horáček (27 %)

Předvolební kampaň Michala Horáčka zpracovává agentura BeefBrothers Ondřeje Drábka, spadající pod skupinu Ewing. V čele kampaně stojí Radka Hrstková, PR manažerka Ewingu. Tým se zaměřuje především na tvorbu propagačních videí, mediální vztahy a PR jako takové. Kampaň, kterou zastřešuje slogan Silní lidé, hrdá země, si Horáček jako jediný z kandidátů hradí výhradně ze svých peněz. Využívá propagace i v komerčních médiích, nicméně primární má být spot vysílaný na České televizi, o který se opět postará agentura BeefBrothers.

U pana Horáčka jsem čekala spoustu nesrozumitelných souvětí, metafor, citátů a velkolepých gest, proto mě příjemně překvapilo, že jeho volební spot je poměrně úderný a vizuálně čistý.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Horáček umí mluvit. Občas je to kýč jak bič, ale člověk z toho pochopí, co chce říct.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

‚Chodím medzi ľudí a občas im potrasiem rukou. Sledujem ich pri práci na strojoch. Keď som čiernobiely, pôsobím chytrejšie a sofistikovanejšie, než keď sa v diskusiách hádam o hovnách a klepem rukami ako piker na odvykačke.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Trošku epileptická slideshow. Dívám se, dívám, a radši bych utloukal čas s cizí ženou v cizím pokoji.
Adam Roučka

Další přehlídka sympatických postojů a k tomu opravdické záběry s pomocí opravdickým lidem. Detaily na soukolí, obilí, hrnčířský kruh a jiné v nejlepší tradici ‚jak si reklamka představuje práci‘ mě dojaly.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

4. Zkušený diplomat (26 %)

Můj hlas bude slyšet, Za mě se stydět nebudete nebo Konečně prezident! takovými slogany se Pavel Fischer prezentuje na svém webu a vizuálech, zastřešených heslem Vím, jak na to. Snaží se tak upozornit na svou kompetenci z někdejší spolupráce s prezidentem Václavem Havlem. „Patnáct let jsem měl nejvyšší bezpečnostní prověrky, osm let jsem pracoval na Hradě, znám všechny procesy a mechanismy,“ vysvětluje. Volební spot pro Českou televizi natočila agentura Trinity Pictures v režii Jakuba Hussara, který je také vedoucí kreativy celé kampaně.

Spot je takový postmutněle dojemný. Působí na mě poměrně důvěryhodně, tak jako celková osobnost Pavla Fischera. Jediné, co vyznívá nepatřičně, je taková sugestivní dikce, se kterou k nám tento kandidát promlouvá. Působí trochu jako úvod traileru nějakého hororu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Největším Fischerovým problémem bylo a je, že málokdo ví, jak vlastně vypadá. Tak ho pro jistotu marketingoví mágové neukázali ani v jeho vlastním spotu.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Ďalší biely muž, ktorý nás v tuctovom spote dikciou Google Translatoru prevedie stretnutiami s ‚obyčajnými ľuďmi‘, pár zábermi na rodinu, armádu a návštevou pietneho miesta. Moment, ktorý že to je kandidát?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Sám Fischer je mi sympatičtější než Navrátil, kterýho mám spojenýho jen s rolema nejrůznějších bláznů. Kdyby bejval mluvil sám za sebe, bylo by to lepší. Ale asi mu to hodim i tak.
Adam Roučka

Nemám nic proti panu Navrátilovi a jeho názoru, myšlenku předal. Přesto by mě víc zajímalo, co by nám o Pavlu Fischerovi řekl Pavel Fischer.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

5. Ředitel Škodovky (21 %)

Za bývalým šéfem mladoboleslavské Škodovky Vratislavem Kulhánkem, který kandiduje za ODA, stojí především jeho tiskový mluvčí Vladimír Šulc a reklamní textař a básník Pavel Sobek, solitér, který momentálně pracuje třeba pro Fio banku. Kulhánkova strategie spočívá zejména v setkávání se s voliči přímo v jejich zaměstnáních v továrnách. Na Facebooku i Twitteru se prezentuje sám, a to pod heslem Zodpovědný prezident? Rozhodně.

Navzdory tomu, že pan Kulhánek – aspoň podle průzkumů – nepatří k favoritům prezidentských voleb, stojí tento spot za pozornost. Je sympaticky civilní a přirozený, pan Kulhánek nepůsobí ani trochu koženě, nikde tam nevyčnívá zbytečný patos. To se povedlo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tak trošku to pokulhánkává, hlavně u těch známejch tváří. To nemůže zachránit ani epickej dron na konci! P. S. Jak může nemít heslo Řídit stát jako automobil?
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Riadiť prezidentský úrad ako fáčko! Podávanie rúk s robošmi, malé deti, prednáška u študentov. Testimonialy od neznámych ľudí. To samo o sebe rozhodně zafunguje!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Kulhánkovi to trochu kulhá. Vim, je to trapný. Stejně, jako když si chcete dát do klipu celebrity, který nikdo nezná, a tak musej mít pod sebou jmenovku s popisem.
Adam Roučka

Všimli jste si, že v prvním záběru pan Kulhánek vystupuje z vlaku? To na mě udělalo velký dojem.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

6. S Dejdarem a ve znakové řeči (15 %)

V roli „strategického konzultanta“ v kampani Mirka Topolánka se bývalému předsedovi vlády za ODS nabídl Jakub Horák. „Budu vymýšlet slogany, to mi jde,“ popsal svou roli v rozhovoru pro DV TV. „Topolánek si to celé dělá sám, píše si Twitter, píše si Facebook,“ uvedl taky Horák. Volební spot zpracovala agentura Czech Communication Group. Ve druhém spotu doporučuje Topolánka na prezidenta Martin Dejdar.

Silný program nepotřebuje slova? Vždyť ale pan Topolánek slova používá často a rád. Přiznám se, že tomu moc nerozumím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hokej maj Češi rádi, tak to musí fungovat. Akorát nechápu to divný Topolovo cameo, kdy si za tři vteřiny zase radši odsedne. A hlavně, komu zas ten Dejdar dluží prachy, že tohle natočil?
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Ty vole, však toho Topola nechajte aspoň zahrať si bez toho, abyste ho otravovali kamerou, vy zmije! Mohli ste to natočiť kdekoľvek inde, však o účasť vo videu ani nestojí. A ani najtvrdší a najchlapskejší šport nezakryje homoerotické dusno, ktoré z Dejdara sála pri každej zmienke o tom, že Topol je tvrdý chlap, chlap férový a tvrdý, týmový, tvrdý, moment, už zaznelo, že je to tvrdý chlap? A to je presne to, čo od prezidenta všetci čakáme!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Je mi od srdce jedno, co si myslí Bart Simpson o volbě prezidenta. Respektive – myslim si, že i Bart Simpson by ve volbě prezidenta měl lepší vkus než Dejdar. Já bych si Topola nerad zadřel třísku.
Adam Roučka

Je zajímavé, jak se v naší společnosti drží dojem, že by politik měl mít svého herce, který o něm řekne něco vopravdu člověčího, čímž se strhnou davy. Nějak jsem se nestrhla.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

7. Realista s IQ 156 (11 %)

S obsahem kampaně Jiřího Hynka pomáhá marketingový odborník Daniel Bartek, který stál u zrodu agentur Young & Rubicam, BBK nebo Ogilvy, a agentura Creative Clinic Daniela Purmanna. O svůj Facebook a Twitter se Hynek stará sám. Jeho hlavním tématem je bezpečnost státu a rodiny, které Realisté, za něž kandiduje prosazovali i před říjnovými volbami do poslanecké sněmovny. O technickou stránku kampaně se Hynkovi stará agentura CS Development Jana Suchomela a Františka Bašty, která spravuje i jeho web.

To panu Hynkovi napsal a natočil nějaký strýc nebo bratranec? Odpusťte, ale při scéně, kdy pan Hynek s úsměvem zírá do knihy Evropská diplomacie, nebo když jeho žena sděluje, že má její manžel vysoké IQ, jsem se smála nahlas. Tohle moc nevyšlo. Ale děti mají Hynkovi moc roztomilé.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nemám IQ 156, nehraju šachy na linoleu a v televizi mi neplápolá vlajka, takže asi nejsem cílovka. Nebo realista.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Jiří, otec od rodiny a skvelý manžel s vysokým IQ, ktorý si rád nevedomky pred kamerou otvorí knihu. Jirko, mal by si svoju ženu posielať i do diskusií a na mítingy. Možno by tam chodil aspoň dvojciferný počet ľudí. Hehe.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Kdyby byl ten pán opravdovej realista, tak by se na to celý vybodnul. Mně prostě ty modrý hvězdy nějak neseděj.
Adam Roučka

Chytrý Jiří Hynek má milou ženu, která o něm říká hezké věci. Klip má náběh na domácí video, do kterého se člověku nechce moc rýpat. Na druhé straně bychom od prezidenta chtěli, aby byl soudný.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

8. Řekl to písní (6 %)

Ze všech kandidátů disponuje Petr Hannig nejmenším rozpočtem. „Nemáme peníze na kampaň. Nestojí za mnou žádní milionáři. Chci působit na občany svým pokorným a rozhodným vystupováním,“ říká Hannig, jehož volebním sloganem se stalo heslo Buďme hrdí! „Pokud bude možné vysílat spoty na České televizi, podobně, jako tomu bylo v parlamentních volbách, určitě toho využijeme, spot máme už připravený.“ Spot, stejně jako vše ostatní, zpracoval Hannig sám, s využitím studia Grand.

Tón hlasu pana Petra Hanniga ve volebním spotu pobarvený indiferentní hudbou mi svou přepjtatou laskavostí připomíná nějaký Večerníček… ovšem všechny Večerníčky, co kdy vznikly, mají lepší produkci než volební spot tohoto kandidáta.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hannig někde říkal, že šňupal koks s Ringem a dostal Roberta Rosenberga do pornobyzu. Podle mě s tím měl jít za lidma spíš než s přezpívanou Princeznou ze mlejna.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

S heslom ‚nie je umenie spustiť, ale dopozerať‘ sme týmto tragédom utýrali celý kancel. Nájazd to má pomalší, ale oplatí sa počkať na tú pravú kolotočiarinu. Človek má chuť zašňupať si… krtka.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Myslim, že na venkovský pouti by s touhle peckou skóroval líp, do mojí hitparády ale nepatří.
Adam Roučka

‚Kouzelnou hůlkou teď své krásné sny chci změnit v jasnou skutečnost.‘ Ano. Tímto jsem právě dokázala, že jsem uposlouchala 3:28 této vogonské disco písně. Nyní bych si tu půlčtvrtou minutu ráda kouzelnou hůlkou vymazala z hlavy.
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

9. Nespot (1 %)

Petiční kampaň současného prezidenta vedla jeho žena Ivana Zemanová, s pomocí skupiny Zeman znovu. Předvolební kampaň podle Barbory Filípkové, mluvčí skupiny, Zeman nevede. Spot složený z fotografií současného prezidenta nechala zhotovit iniciativa Zeman znovu a spolek Zemanových přátel v čele s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem.

To je spíš takový… vzpomínkový video, ne?
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Vpravo dole už chýba len čierny pásik.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Já nic nevidim. Jestli to bude tim, že Milda žádnou kampaň nevede. Kecám. Je to hrůza a zmar, stejně jako všechno, co tenhle patvor předvádí na Hradě. Zřejmě mu to zprodukoval Ovčáček v Powerpointu při expresu z Číny.
Adam Roučka

Pokud to správně chápu, klip nám říká, že Miloš Zeman se normálně vyvinul z dítěte. Má to zřejmě být nová informace?!
Jitka Bret Srbová (Y&R Labstore)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Škodovka poslední dobou jede přes písničky“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 2. týden 2018

  1. Fallon Prague: Nejlepší věci přicházejí ve třech (55 %)
    značka, klient: Škoda
  2. Outbreak: Konečně banka, která myslí na lidi (46 %)
    značka: Hello bank! by Cetelem, klient: BNP Paribas Personal Finance
  3. Ogilvy & Mather: Natírání (41 %)
    značka, klient: Air Bank
  4. Outbreak: Udělej, co je důležitý (38 %)
    značka: Jobs.cz, klient: LMC
  5. SEN: Coop slaví 100 let našeho státu (18 %)
    značka, klient: Coop Spotřební družstva České republiky

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Trojnásobný úspěch speciálky Fabie (55 %)

Agentura Fallon Prague, která je součástí skupiny Publicis One, vytvořila globální kampaň, jejímž cílem bylo představit úspěch týmu Škoda Motorsport. Ten třikrát po sobě vyhrál v automobilových soutěžích v kategorii WRC2. Reklamní sdělení bylo komunikováno v prosinci v televizi, onlinu, printu i na venkovních plochách. Hlavní myšlenka kampaně Nejlepší věci přicházejí ve třech byla podpořena písní od Lionela Richieho Three Times a Lady

Kampaň je rozdělena do dvou částí. První, komunikovaná v Česku, se věnovala úspěchům závodního týmu. Druhá stavěla na úspěších motoristického týmu a jejím cílem bylo podpořit prodeje speciální edice modelu Škoda Fabia, který byl inspirován rallyovými vozy. Kampaň cílí na fanoušky motoristického sportu a mladé lidi a jejím cílem je ukázat, že Škoda je úspěšná na rallyových tratích a to dokáže přenést i do civilních modelů.

Hezky natočené. Doufám, že drůbež nebyla při natáčení zraněna či nijak týrána.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vzbudilo to můj zájem. Což je u reklamy na auto v mém případě skoro zázrak!
Alena Oswaldová (Nestlé)

Ta Škodovka to jede poslední dobou přes písničky. Tohe sice není tak chytlavý jako ten tchajwanskej spot o Kikim, který rád tancoval, ale je to taky fajn. Vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Když jsem poprvé viděl jen konec spotu, tajně jsem doufal, že má škodovka konečně vtipnej spot a že to celý bude o tý slepici, která má několik životů,… pak jsem to viděl podruhý a bylo jasný, že to je jen další dobře natočenej spot, po kterým zejtra neštěkne ani pes.
Adam Roučka

2. Škytání způsobuje nová banka (46 %)

Banka Hello bank! poté, co se přeměnila ze značky Cetelem, spustila první velkou marketingovou kampaň. Hlavní motto kampaně „Konečně banka, která myslí na lidi“ se odráží v hlavním motivu televizního spotu, a to škytáním. „Co dělá člověk, na kterého někdo myslí? No přece škytá! Hello bank! tak jednoduše vzkazuje svým současným i budoucím klientům, že ji zajímají,“ uvedla Gabriela Pithartová, ředitelka pro značku a zákaznickou zkušenost Hello bank!

Nová kampaň odstartovala na venkovních nosičích ve středu 6. prosince, od 11. prosince se přidalo rádio, první image spot poběží od 18. prosince, a to na televizi Nova. Jeho cílem je zejména posílení znalosti značky. Celý koncept pro banku připravovala agentura Outbreak, která letos v červnu 2017 vyhrála v tendru. Spot režíroval Prokop Motl, produkovala společnost Toaster Pictures, využita byla skladba Lights od Jamese Harriese. V průběhu roku 2018 bude Hello bank! koncept rozšiřovat a image spot postupně doplní produktové exekuce s konkrétní nabídkou a výhodami pro klienty.

Odpusťte, milí tvůrci, ale vaši reklamu jsem nejprve nepochopila. Vysvětlit mi ji musel až kolega (škytat = někdo na vás myslí). Ale ani po tomto vysvětlení bance nevěřím, že myslí na lidi. Proč bych měla? Protože hrdinové vašich spotů chodí na ryby a hrajou fotbal?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ty nejjednodušší nápady bývaj nakonec ty nejlepší.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Ba-ví!
Alena Oswaldová (Nestlé)

V roce 2006 jsme udělali kampaň, jak T-Mobile myslí na lidi po celém světě. Škytalo se v Amsterdamu na kanálu, na ledovci v Rakousku, v double deckeru v Londýně i na Petříně a já si říkal, jak originální a jednoduchá myšlenka to je. A teď jedu autem a slyším škytání v rádiové reklamě na Kaufland a v televizi zase škytaj v reklamě na Hello banku… A propos. Ukažte mi banku, která by se nepodepsala pod to to, že myslí na lidi.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Sám jsem měl na něco úplně stejnej nápad, takže se mi to logicky nemůže nelíbit. Jen z toho claimu cejtim trochu plytkej pokus napodobit Air Bank.
Adam Roučka

3. Není zelená jako zelená (41 %)

Banka Air Bank ze skupiny PPF spustila nový televizní spot Natírání, v němž upozorňuje, že běžný účet zdarma nemusí vždy znamenat bez dalších poplatků. V oblasti kreativity spolupracovala Air Bank s takzvaným green teamem ze skupiny Ogilvy & Mather, média pro ni nakupují Médea a Neo@Ogilvy. Kromě nového spotu Natírání poběží v televizi souběžně i reklama na půjčku s názvem Sauna.

Air Bank si sympaticky drží laťku vysoko. Ale nevylučuji, že za nějaký čas mě videa s těmito chlapíky už začnou lehce nudit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pro mě smutná labutí píseň skvělý série, nuda natřená na zeleno je furt nuda.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Jako vždy řemeslně dobře provedená Air Bank klasika. Otázka ovšem je, jestli má jako produkt ještě co říci…
Alena Oswaldová (Nestlé)

Prostě pecka koncept. Ale zestárnul. Už to chce něco jinýho. Je to jako Babiš, kterej pořád mluví o tom, jak bojuje proti systému a matrixu a přitom je už matrix sám. Aby se vám nestalo něco podobnýho.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Není to špatný, ale v tý tuně zelenejch spotů, který za ty roky vyplodili, už nejsem schopnej rozeznat, na co je to vůbec reklama.
Adam Roučka

4. Co je vlastně důležitý (38 %)

Provozovatel kariérních portálů LMC na sklonku roku 2017 rozjel novou kampaň pro svou značku Jobs.cz. „Kampaň jsme vystavěli na naléhání životních partnerů ke změně. Právě ti totiž vládnou pravděpodobně nejsilnější autoritou, pokud jde o promlování do duší nespokojených zaměstnanců,“ uvedl Aleš Křivánek z agentury Outbreak, která kampaň vytvořila. Spot běží v stopáži 60 vteřin v kinech, ve stopáži 40 vteřin v televizi a dál je využíván v desítkách formátů na Facebooku. Už od listopadu kampaň probíhá i v outdooru.

Jednoznačně pozoruhodný spot, který vyčnívá nad průměrem. Vadí mi jediné: exekučně až příliš velká podobnost s kampaní, kterou před časem dělal Budweiser pro pivo B:Dark. A je to tak velká depka, že po zhlédnutí videa mě přepadla úzkost a už nemám vůbec chuť pracovat. Ani v žádné nové práci. Nikdy.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Plusy: Má to vizuálně silný momenty a na další manifesto je to dobře napsaný.

Mínusy: Má to vizuálně slabý momenty a je to zas další manifesto, což je po ‚Jů?‘ málo.

Otázka: Co si myslet o tý podivný inspiraci (v reklamě se nekrade) ‚Never say no to Panda‘ s modrým Pikachuem, jsem se nedokázal rozhodnout.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Myslím, že jsem rozklíčovala spotřebitelské insighty, na kterých je spot postaven. Ale stálo mě to zatraceně hodně úsilí. A na to dneska není kvůli všem těm Facebookům a Instagramům čas. Takže si, prosím, zapamatujte – je hlavně důležitý promlouvat k cílovce jasně.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Moc hezkej spot. Hezky natočenej, myslím. Ale co třeba kdybyste místo reklamy na to, aby lidi změnili práci, udělali reklamu na to, aby si lidi vybrali práci, ve který dlouho vydržej. Dejte jim návod, jak toho dosáhnout. Nebo se bojíte, že by vám takový přístup zkazil byznys? Naopak.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Je to celkem divočina a ztrácí se mi tam význam toho modrozelenýho mončičáka. A kdyby se to podepsalo třeba Jégrem, tak se zas tolik nestane. Ale je to asi hlavně na mladý, a to já už dávno nejsem, tak co mám co říkat.
Adam Roučka

5. Coop slaví výročí republiky (18 %)

Družstevní síť prodejen potravin Coop nachystala televizní spot, kterým chce zákazníkům připomenout svou dlouholetou tradici v souvislosti s oslavami stoletého výročí od vzniku Československa. „Jsme hrdí na to, že jsme součástí této bohaté historie. Za sto let od vzniku Československa se událo mnohé, a my byli u toho. V našem spotu jsme chtěli připomenout mnoho výjimečných profesí, ve kterých my Češi dokážeme vynikat a na co můžeme být náležitě pyšní,“ komentuje spot Andrea Mouralová z marketingu Coop.

Animovanou reklamu přichystala agentura SEN, s níž Coop spolupracuje už druhý rok. Spot poběží od ledna na programech skupiny Nova, bude se vysílat v průběhu celého roku 2018. Na podporu kampaně přichází Coop se sběratelskou edicí První republika. Součástí je interaktivní magentická kniha a kolekce magnetek, které zákazníci dostanou při nákupu nad 299 Kč.

Nějak nevím, co říct. Když máte na kampaň málo peněz, co zkusit jít třeba jinou cestou, než je video? Je mi až skoro líto vynaložených prostředků a úsilí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Já bych ještě chápal, kdyby to mělo viset jako komiks nad kasou prodejny v Horní Dolní, ale jít s tímhle do televize. WOW! Aspoň je to tak generický, že to při dalšim výročí můžou prodat i ČSSD a jenom vyměnit loga.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

COO? Proč? Vůbec nechápu, co si mám zhlédnutím spotu odnést. Asi jsem na tak důmyslnou kreativu příliš skromný občan jedné malé republiky…
Alena Oswaldová (Nestlé)

Tohle nebudu potápět. Vzhledem k cílovce a snaze ušetřit náklady je to fajn spot.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Zdá se, jako by se za těch sto let reklama Coopu moc neposunula. A sice nám přeje hodně úspěchů, ale já bych spíš popřál jim úspěšnou ruku při hledání pořádný agentury.
Adam Roučka

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Spot ČVUT jako Stranger Things po česku“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 3. týden 2018

  1. McShakespeare: Studujte u nás (38 %)
    značka, klient: ČVUT Praha
  2. Evoluce jídla (36 %)
    značka: Mana, klient: Heaven Labs
  3. VCCP: Stojí za to jíst lépe (30 %)
    značka: Albert, klient: Ahold ČR
  4. Symbio: Twistus Spasitel (18 %)
    značka, klient: Twisto
  5. Vážně je to takhle jednoduché (14 %)
    značka, klient: Zonky

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotili 4 kati. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. ČVUT láká středoškoláky (38 %)

Nová kampaň Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze cílí třemi spoty na nerozhodné studenty. Kampaní chce vyvrátit mýtus o obtížnosti přijímacího řízení i studijních programů. Právě náročnost studia inspirovala agenturu McShakespeare při tvorbě spotů. Tři videa v hororovém žánru jsou od ledna ke zhlédnutí na Facebooku Fakulty stavební ČVUT.

Spotom sa nepodarilo predať vôbec nič z toho, o čom hovorí tlačovka, a rozhodne nezborili žiadne mýty. Mohli by byť nalepené k akémukoľvek produktu, ktorý „nie je horor“. Nie som fanúšikom rapujúcich pubescentov, ale tí sa aspoň vo svojich pokusoch reálne otierajú o štúdium a školu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Vyjma videa s průvanem a paní uklízečkou mě to teda moc nezaujalo. Ale nepamatuju moc propagačních videí na školu, kde by se nezpívalo. Za to dávám cenu sympatie!
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Tohle je vlastně fajn. Stranger Things po česku, ale co kdybyste ještě dořekli B? O čem ta fakulta je… Ale přesto jste Stranger Winner.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

2. Mana přináší evoluci jídla (36 %)

Společnost Heaven Labs v kampani funkční stravy Mana upozorňuje na vývoj vpřed v oblasti technologií i stravy. Maskotem značky je gorila – kosmonaut „Cosmo Ape“, která dostala animovanou podobu a je symbolem inteligentního býložravce přinášejícího inovaci tradičního jídla. Dominantou projektu je minutové video, které režijně zaštítil Tomáš Mašín. Postprodukce se ujalo studio RUR. Kampaň poběží na Facebooku a YouTube, podporu bude mít zajištěnou i ve vyhledávačích Google a Seznam. S gorilou se lidé mohou setkat i v místě prodeje. Změny se dotkly také webových stránek značky.

Je to hezky natočené, takové pestré a barevné, až oči přecházejí, ale tomu, že pít Manu je lepší než jíst normální jídlo, jsem neuvěřila.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Evolúcia by okrem jedla mohla vytuniť aj 3D modely humanoidov. Stretnúť tohto desivého opičáka na ulici, pumpujem brokovnicu a v očakávaní apokalypsy vstupujem do všetkých dverí úkrokom.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Zajímavej produkt, kvalitní art direction a ze začátku i spád. Ale je to dlouhý jak evoluce samotná.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Je to hezky udělaný, ovšem takový přístup jsem viděl už asi tisíckrát. Jakmile se naučíte takové spoty psát, můžete je točit jako na běžícím pásu.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

3. Albert ukazuje, že jde jíst i lépe (30 %)

Obchodní řetězec Albert v kampani představuje nový positioning značky a claim Stojí za to jíst lépe. Vše připravil ve spolupráci s agenturou VCCP. Kampaň běží v televizi, na venkovních plochách, v online a printu od 10. ledna. Spoty režíroval Olaf van Gerwen v produkci Target Pictures. Píseň Stranger, která kampaň doprovází, je z alba Hearts od Lenny. Nová komunikace značky vychází vstříc měnícím se potřebám zákazníků, pro které se jídlo stává větší prioritou. Albert chce pomáhat při výběru potravin, inspirovat a ukázat zákazníkům, že jídlo je i radost.

Na rozdíl od Many jsem dostala chuť k jídlu. Nic nového pod sluncem, jen hezky natočené jídlo. Někdy to ale úplně stačí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

„Pro zákazníky se jídlo stává větší prioritou.“ Hej, už od dôb neolitickej revolúcie. A podobne dlho sa v reklamách objavujú dokola tie isté inšpirácie k tomu, ako si naplniť bachor. Táto je aspoň pekne natočená, ale je to zívačka.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Existuje takový krásný slovo marketingových titánů, „aspirativní“. To když chcete, aby zákazníci toužili být jako lidi v reklamě. Já bych zas chtěl, aby jídlo v Albertu bylo jako jídlo v reklamě.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Bohužel znám Albert na Kulaťáku a pak působí tahle reklama značně nevěrohodně. Ale kdybych tam nechodil (jako), tak je to docela hezký.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

4. Twistus vadí Radě pro reklamu (18 %)

Twistus Splatitel v kampani od Symbia a Yinachi

Twistus Splatitel v kampani od Symbia a Yinachi

„Nezvykle vysoký počet stížností“ přišel české Radě pro reklamu na kampaň startupu Twisto, v níž vystupuje fiktivní postava pojmenovaná Twistus Spasitel. Ježíš Twistus se tak už lidem zjevovat nemá. Doporučila to Arbitrážní komise Rady pro reklamu. „Kontroverzní tvář kampaně českého startupu Twisto se vzezřením Ježíše se měla na televizi Prima objevit po Novém roce, na doporučení rady ji ale televize nespustí. Podle rady hrubě uráží náboženské cítění spotřebitelů,“ oznámil za Twisto mediální zástupce Jan Husták. „Proti rozhodnutí se budeme bránit,“ doplnil.

Pokud vznikl nějaký kodex a podle něj je tahle reklama závadná, pak asi nemám co dodat.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

To mi nepřísluší hodnotit, Rada pro reklamu má nějakej mandát a má ho z nějakýho důvodu. Já jsem primitiv, kterýho baví dvojsmysly a ještě k tomu ateista, takže ode mě na Twista žádná stížnost.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Já na tom spotu nevidím nic strašnýho, ale ani mě to nějak nenakoplo. Plopt.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. Podle Zonky je to jednoduché (14 %)

V druhém lednovém týdnu zahájil poskytovatel půjček Zonky novou image kampaň. Spot staví na lidech, kteří společně sdílejí reálnou uživatelskou zkušenost, a tím prodávají hlavní výhody služby. „Zonky si drží velmi vysoké hodnocení ze strany uživatelů (83 NPS), kteří zejména oceňují jednoduchost platformy, férové jednání a lepší podmínky než v bance. Jednoduše jsme tyhle jejich zkušenosti promítli do spotu,“ uvedla Pavla Bartošíková, brand managerka Zonky. Filmový režisér Karel Janák (Snowbordáci, Rafťáci, Ro(c)k podvraťáků) obsadil do reklamy více než 70 obyčejných lidí. Natáčení probíhalo jeden den.

Děkuji nebesům, že nemám mezi přáteli lidi, kteří mě afektovaně přesvědčují, abych si půjčila peníze u Zonky.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ľudia dlžia ľuďom! V tomto deväťdesiatkovom spote o dystopickej budúcnosti, kde úžerníci nahradili sociálny štát, už do špirály exekúcií a vzájomných dlhov naskočili úplne všetci. Children of Men hadr. Mám zimomriavky aj na pätách. Veľmi sa teším na komické odľahčenie s antropomorfnou zebrou, ktorá nastavuje svoje plyšové útroby Rašilovovi.
Tomáš Hrábek (Symbio)

„Spot staví na lidech, kteří sdílejí svojí zkušenost se službou.“ To je takovej ekvivalent Comic Sansu pro svět videa.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Takovej moderní produkt a tak starosvětská reklama. Vím, máte cílovku obyčejní lidé, ale i pro ně se dá točit invenčněji.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Březňák? „Dokoukatelná reklama i pitelné pivo“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 4. týden 2018

  1. VCCP: Dobré věci potřebují čas (54 %)
    značka: Březňák, klient: Heineken
  2. Symbio: Rozumíme ti (48 %)
    značka: Ria, klient: Hartmann-Rico
  3. McCann Prague: Billa je levná (27 %)
    značka, klient: Billa
  4. PR.Konektor: A jaký jsi po ránu ty? / Lukáš Hejlík (24 %)
    značka: Bebe Dobré ráno, klient: Mondelez International
  5. Havas Worldwide Prague: mBank máte vždy jednoduše při sobě (22 %)
    značka, klient: mBank

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Březňák pro otce i syna (54 %)

Pivo Březňák představilo nový televizní spot, ve kterém stejně jako před dvěma lety upozorňuje na vztah otce a syna. Agentura VCCP se inspirovala citátem Tomáše Bati, který ukazuje, jak se vztah otce se synem postupem času mění. Nová kampaň běží od 18. ledna a bude se v různých podobách prolínat celým rokem. Diváci mohou spoty o délce 60 sekund a 30 sekund vidět na všech kanálech televize Prima, na Barrandově a Óčku. Objeví se i v on-line médiích a na sociálních sítích.

Natáčelo se v exteriérech v Litoměřicích a dalších lokalitách v severních a středních Čechách. S výjimkou herce Petra Buchty ve spotech nehrají známé tváře. Autorem hudby ke spotům je skupina Lucie. Kreativní návrh zpracovala VCCP a produkci měla na starosti agentura Bistro Films. Režisérem byl James Pilkington, který natáčel i předcházející reklamy o tátech – hrdinech před dvěma lety.

Skvělý. Dojalo mě to. Hlavní hrdinové jsou perfektně vybraní, situace jsou ze života a ta Lucie tam snad ani nebyla třeba. Březňáku jsem to spolkla i s navijákem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle by byla super druhá varianta takový tý reklamy na Kofolu, kde se ty stejné věci stávají dceři… Ale proč ne, aspoň v tom nezpívá Jelen jako minule…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Naprosto dokoukatelná reklama. A pitelné pivo. U mě v pořádku.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Ten koncept je vynikající, bohužel ho trochu zabíjí exekuce. Proč takový přehrávání? Jako v Cimrmanovi. Když brečíte, hodně krčte rameny.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

2. Ria říká, jaká je menstruace doopravdy (48 %)

Pro tampóny Ria připravila agentura Symbio už třetí kampaň, která ukazuje menstruaci takovou, jaká doopravdy je. Pod claimem Rozumíme ti značka představuje na Facebooku a YouTube ilustrace, fotky a krátká videa, jejichž scénáře vycházejí z komentářů fanoušků na Facebooku. Opět se snaží vyhnout klišé a otevřeně mluvit o všech stránkách menstruace co nejupřímněji. „Na rozdíl od konkurenčních značek se Ria nebojí říct, že krev opravdu není modrá a že bílé kalhoty nejsou během menstruace ta nejlepší volba,“ uvedla hlavní message account director Symbio Lenka Reiterová.

Cílem kampaně je zvýšit povědomí o značce především u mladšího publika, které je v otázkách menstruace často velmi citlivé.  Kampaň poběží ve dvou vlnách, první startuje v polovině ledna 2018. Postupně se objeví na Facebooku, YouTube a v in-storu po celé České republice.

Dobrá kampaň, která navazuje na už předchozí nápad mluvit o menstruaci upřímně. Hlavní hrdinka je holka z masa a kostí. Věřím, že dokáže spoustu holek a žen oslovit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle má asi tak moc hluboký insighty, že je prostě nechytnu… Jenom bych rád řekl, že říkat explicitně „rozumíme ti“ trochu působí, že ti to neumíme dát najevo jinak. I když Ria tenhle případ asi není…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Jsem velká fanynka otevřené diskuze o menstruaci a nebojím se říct nahlas „menstruační kalíšek“! Takže fandím značkám, které „bojují“ proti reklamním klišé. Jenže u Ria váhám – jsou v tom PMS fakt se mnou, anebo akorát zneužívají klišé „boje proti klišé“?
Alena Oswaldová (Nestlé)

Čím kratší, tím lepší. A to platí i o spotech.
Adam Roučka

Tak tomuhle rozumím i já. Když partner vedle vás hlasitě dejchá nebo dokonce lupe a v extremních případech i zachrápe, stává se z milovaného jedince nepřítel č. 1 (alespoň pro ten okamžik). Holky jsou jinak vítězky týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

3. Billa i letos propaguje, že je levná (27 %)

Obchodní řetězec Billa i letos v kampani uvádí, že je levný.  Postupně se kampaň objeví ve všech reklamních formátech. Trvale zlevněné položky budou vidět v televizi, tisku i v týdenních vlnách ve speciálním letáku. Zatímco loni kampaň připravovala mateřská skupina Rewe, letos byla vytvořena v Česku v agentuře McCann Prague. Ve věrnostní kampani se navíc do Billy vrací Disneyho hrdinové.

Pomoc, mluvící jídlo! Pomoc, dvojsmyslné slovní hříčky!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ne Billa, ale přece „Lidl je levný“. Jo vlastně, ten je zase teďka posh. Prase aby se v tom vyznalo…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Billa je levná. Kreativa je v pohodě. Nemám s tím problém.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Variace na dvojsmysl po stopadesátýdevátý. Nějak to přežvejknu, ale rozhodně si na tom nesmlsnu.
Adam Roučka

No, já vám nevim. Moc nechci, aby se mně jídlo hejbalo před očima. Když se na mě směje rohlík, dá se to ještě unést, ale smějící se maso je proti hygienickejm předpisům.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

4. Hejlík snídá Bebe (24 %)

Sušenky BeBe Dobré ráno z portfolia Mondelez International zahájily v lednu aktivační kampaň zaměřenou na podporu snídání. Především v digitálním prostoru představí pomocí pěti ambasadorů (Lukáš Hejlík, Vlado Varecha, Moma, Tereza in Oslo, Magdalena) různé typy lidí a jejich chování po ranním probuzení a spojí je s jednotlivými produktovými řadami. Se všemi ambasadory zároveň proběhnou soutěže A jaký jsi po ránu ty?, komunikaci posílí i aktivity v in-storu.

Myšlenku typologie rán a snídaní připravila agentura PR.Konektor, která v kampani zastřešuje PR aktivity a ve spolupráci s The Hive vybrala ambasadory. PR.Konektor zajistil i kreativní návrhy designů krabiček, které budou u vybraných prodejců jako dárek k nákupu sušenek. Nákup médií zajišťuje Carat. Digitální komunikace je v režii Peppermint Digital.

Mno. Nějak se mi nechce věřit tomu, že vyhlášený gurmán Lukáš Hejlík se spokojí s pojídáním drobivých sušenek ve vlaku. A jestli ano, je to takové trochu smutné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Těžko soudit, když jsou venku pouze dva spoty z pěti. Zatím na mě kampaň nepůsobí ani kompaktně, ani zábavně. Ta temná verze s Hejlíkem dokonce až pohřebně.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Pán, kterej vypadá jako přerostlej igráček a založil svoje živobytí na tom, že se umí najíst v restauraci, se mi teď snaží do hlavy natlačit, že ten kus podrážky, kterej škrábe hned dvakrát, nahradí snídani. A ještě k tomu přilípne „hlášku“, která je naprosto mimo. Klasicky.
Adam Roučka

Pamatujete na reklamu na Nescafe z Macháčkem. To byl taky klasik. Tohle je stejný koncept na chlup, akorát v té době to všechny bavilo. Tohle je nemastný, neslaný.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. mBank s „trapnokouzelníkem“ (22 %)

Digitální banka mBank koncem ledna spustila kampaň na podporu mobilní aplikace mBank 3.0. Ta umožňuje klientům mobilní platby pomocí Android Pay. Hlavní tváří se stal „trapnokouzelník“ Richard Nedvěd známý z talentové show. Zatímco on se snaží neustále vymýšlet triky, jak si v běžném životě udržet přehled ve financích, jeho partnerka mu ukazuje jednoduché řešení symbolizující právě aplikaci mBank.

Kampaň tvoří šest spotů, jejichž hlavním motivem je jednoduché řešení v oblasti osobních financí. Spoty se od konce ledna začnou objevovat v televizi, online a na pobočkách mBank. Kreativa pochází z dílny Havas Worldwide Prague, mediální plánování měla na starosti Starcom Mediavest Group. O produkci se postarala společnost Soft Pillow v čele s režisérem Janem Chramostou.

Ty reklamy na banky. Proč jim většinou nevěřím ani slovo, a to i v případě, že zvolí takzvaně „odlehčený tón komunikace?“
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Blbý je, že skutečná trapnost přijde, až když začne hovořit slečna. Kdyby si česká reklama zakázala princip – ukážeme absurdně složitý způsob ,jak udělat něco jednoduchého, a pak řekneme „jde to i jinak, ty moulo“ – jaj to by se nám hezky žilo…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Trapný, no.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Za tohohle kouzelníka mně bylo trapno už když ho měl kdysi T-Mobile. Za tu dobu bohužel nepřibral talent, ale jen kila v obličeji, tak radši zavřu oči a budu si přát, aby to celý bylo čárymáryfuč.
Adam Roučka

Samozřejmě, česko-slovenský duet vždycky funguje. Nedvěd je talent, ale trochu moc se piškvoří.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Dobro od kosti je super chytlavá lajna“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 5. týden 2018

  1. PR.Konektor, Konektor Social: Dobro od kosti (41 %)
    značka, klient: Český národní registr dárců dřeně
  2. Action Please: Ukaž se (35 %)
    značka: klient: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
  3. Hullabaloo: Konec plýtvání v Čechách (34 %)
    značka, klient: Penny Market
  4. Nejsi bezobratlý (30 %)
    značka, klient: Česká asociace paraplegiků – CZEPA
  5. Triad Advertising: Akademie zdraví (24 %)
    značka, klient: Philips

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Celebrity propagují registr dárců dřeně (41 %)

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) spustil v lednu kampaň s cílem omladit věkový průměr lidí zapsaných v registru a celkově databázi rozšířit. V současnosti je průměrný věk dárce 27 let a ČNRDD se v kampani Dobro od kosti zaměřuje na věkovou skupinu 18 až 25 let. Zapojilo se přes dvacet známých osobností, například novinář Filip Horký, olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek, kajakář Vavřinec Hradílek nebo herci Zdeněk Piškula a Anna Linhartová.

V průběhu kampaně vznikne pět videí s výzvou k zápisu do registru. Vzhledem k cílové skupině poběží kampaň především na sociálních sítích včetně profilů zúčastněných ambasadorů a v onlinu. Kampaň zajišťují sesterské agentury PR.Konektor a Konektor Social. Videa připravuje Production Pool pod taktovkou Amálie Kovářové, fotografie pak Michal Vinecký.  

Dobrokampaň vzor 1. Celebrity už vědí a teď potřebují pomoc smrtelníků. Neurazí, třeba pomůže. Věta „Daruj naději“ ale není zdaleka tak silná, jak si tvůrci mysleli.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

„Dobro od kosti“ ve spojení s dárcovstvím kostní dřeně je super chytlavá lajna. A i když chápu, že dostat dvacet známejch osobností do jednoho videa musí bejt produkčně dost náročný, chtěl bych, aby to bylo víc než ta odříkaná výzva.
Miky Karas (Symbio)

Video není špatné a nese důležitou zprávu. Jen mě mrzí, že se tvůrci nepokusili jít trochu originálnější cestou. Sehnat známé osobnosti a vložit jim do úst větu… i když se tváří přesvědčivě – sorry, ale tohle není nápad.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Dobro od kosti, to jsou dvě slova, která odliší dobrou kampaň od průměrné. Z dnešního výběru si pamatuju tuhle kampaň, a proto jí dávám zlato za tento týden.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Konečně někdo pochopil, že mluvící hlavy nemusej stát jenom před bílou stěnou. Body za art direction i ten řeznickej headline!
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

2. Ostravská univerzita motivuje hrou (35 %)

Fakulta strojní a Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava letos láká studenty ke studiu kampaní Ukaž se. Vznikla interaktivní microsite s desítkou videí z vysokoškolského prostředí a hrou, v níž hráč sbírá skóre srovnáváním technických dat. Čím větší skóre nahraje, tím více videí se odemkne. Hra, založená na principu Higher Lower Game, je nejen edukační, ale také návyková a autoři si od ní slibují, že návštěvník z microsite jen tak neodejde. Microsite je propojena s webem Studuj v Ostravě, kde jsou informace o nabízených oborech, studiu i životě v Ostravě. Do budoucna by se k webu měly připojit i ostatní fakulty VŠB-TUO.

Online videa z produkce Action Please vyzývají uchazeče, aby předvedl, co v něm vězí – třeba při studiu strojařiny nebo IT a elektra na VŠB-TUO. První spot Galerie pod režisérskou taktovkou Radima Dittricha dokazuje, že i kvalitní technické řešení může být stejně cenné jako vzácné umění. Offline součástí kampaně jsou také guerilla, návštěvy středních škol a den otevřených dveří.

Hm… Univerzita shazuje tvorbu vlastních studentů… Umělecký a humanitní vzdělání si zaslouží hájit, ne zlehčovat.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

VŠB? To je ta škola, jak dělala Posledního strojaře, že jo? No vidíte, to si pamatuju doteď. Na tohle video bohužel zítra zapomenu. Škoda.
Miky Karas (Symbio)

Jsem zmatena. Prodává se tu myšlenka, že „kvalitní technické řešení může být stejně cenné jako vzácné umění“, nebo že studovat strojařinu a elektrotechniku může i uklízečka? Nevím. Ale microsite i web jsou pěkné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vlastně obdivuju všechny, kdo mají koule se pustit do pořádný kreativy. Je jednoduchý kopírovat online kampaně a sakra těžký napsat dobrej TV (online) spot. Trénujte a ono to tam jednou padne. Nice try.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Na Ostravu dobrý. A web suprový.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

3. Penny ukazuje nedokonalé potraviny (34 %)

Penny Market

Penny Market

Obchodní řetězec Penny Market ve spolupráci s agenturou Hullabaloo připravil kampaň proti plýtvání potravinami. Nechali vyrobit plyšáky, kteří mají dětem ukázat, že i pod nedokonalou slupkou lze najít šťavnatou a chutnou dužinu. Kampaň začala 11. ledna a společnost jí navazuje na prodej nestandardních kousků ovoce a zeleniny od českých farmářů ve svých prodejnách.

Plyšáci z nedokonalé zeleniny jsou super. Nevím, ale jestli ukazovat tu špatnou zeleninu jako Frankensteina nebo polozombie je správná cesta. Není lepší, že jsou sice oškliví, ale jinak stejní jako my? Ne kulhající monstra?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Kampaň za neplýtvání je dobrá a potřebná věc. Možná bych se ale příště zamyslel nad tím, jak to udělat, aby taková kampaň nevypadala jako komunikace jednoho konkrétního konkurenčního řetězce.
Miky Karas (Symbio)

Vyrobit roztomilé plyšáky a inspirovat se přitom ošklivou zeleninou je sympatický nápad. Jsem si jista, že do penáčů to natáhne spoustu rodin.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Okey, mám doma už plyšovou zeleninu z Billy, očekávám, že podobná squadra bude i v Penny. Nic moc originálního. Jestli je tohle teaser, tak mě vůbec nenalákal.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Pěknej animák s packshotem od Penny.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Spot nejste bezobratlí!

Zimní kampaň : Nejste bezobratlí! Program Banal Fatal s Českou asociací paraplegiků a partnery programu varuje, sjezdovka je jako silnice!

Zveřejnil(a) BanalFatal dne 4. leden 2018

Člověka z toho trochu zamrazí. Jen je divný, že rodinka, co si fotí selfíčko (vidí se v displeji), na úraz vůbec nereaguje. Jinak cením, že to šlo bez tklivé hudby.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Krumpáčem po hlavě, no. Máme problém, tak ho ukážeme. Když už tomu chybí jakákoliv emoce nebo vtip, tak to měli pořádně přehnat. Kdyby mě to šokovalo, tak je to alespoň něco.
Miky Karas (Symbio)

Uf. Tak z toho spotu s rodinným selfíčkem mě fakt zamrazilo. Naprosto banální situace, jedna obyčejná vteřina života, která toho může tolik změnit. Jsem ale v tomto ohledu přecitlivělá, protože syn měl před časem na sjezdovce vážný úraz.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

A já mám dojem, že tohle nestačí. Syrové nehody tady byly a šel bych na to jinak. Okolo takovéhle situace je strašně moc emocí a dá se je kreativně ztvárnit.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Já jsem asi bezpáteřní, ale přesně takovejm videím jsme se před lyžákem smáli. Teda vysmívali.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Výrobce spotřebičů Philips na konci ledna představil novou online kampaň, ve které představuje recepty na smoothies a propaguje tak své mixéry. Společně s agenturou Triad Advertising vytvořil platformu Akademie zdraví, která je dostupná na Instagramu, YouTube a na webu. Obsahuje recepty na smoothies, které vznikly pod dohledem nutriční terapeutky a předsedkyně naturopatické společnosti Kateřiny Boesenberg. Akademie umožňuje sestavit desetidenní smoothie plán podle potřeb. Ten vždy upozorní uživatele, že je čas připravit si další smoothie včetně seznamu ingrediencí. Během celoroční komunikace bude Philips v Akademii zdraví postupně zveřejňovat videa a doprovodný obsah k jednotlivým smoothie plánům, kterých je celkem šest.

Doufal jsem jen, že mi budou nejen vyskakovat notifikace, ale rovnou mi nějakej kurýr donese ty suroviny k bytu. Notifikaci do smoothie nenamixuješ.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Spojení mixéru a smoothies. No teda! Takovej obsah asi jinde nenajdu…
Miky Karas (Symbio)

Tady nevím. Usnula jsem ve třetí vteřině.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hmm, na Googlu jsou mraky receptů na smoothie. Proč se mám dívat zrovna na tenhle? Že to je pod umbrellou Akademie zdraví? Málo.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Od teleshoppingu jsem tolikrát neslyšel slovo smoothie! Pěkně natočený recepty, ani nic víc, ani nic míň.
Vladimír Zikmund (Zaraguza) 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Pohoda, co sálá z kampaně RC Coly, je luxusní“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 6. týden 2018

  1. WMC Grey: Southern slow since 1905 (48 %)
    značka: Royal Crown Cola, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  2. Triad Advertising: Každé zlato má svůj příběh (39 %)
    značka, klient: Pilsner Urquel
  3. Kaspen/Jung von Matt: Nejlepší čas je teď (33 %)
    značka, klient: Moneta Money Bank
  4. Outbreak: (Ne)všední básníci (23 %)
    značka:Milka, klient: Mondelez International
  5. Suchej únor (19 %)
    značka, klient: Liga otevřených mužů

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotili 4 kati. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. „Pomalá kampaň“ na limonádu (48 %)

Kofola ve spolupráci s WMC Grey spustila kampaň na značku kolových limonád Royal Crown Cola. Součástí jsou televizní a online spoty, rozhlasové i venkovní formáty. Celá kampaň se nese v duchu pomalosti a je zastřešena sloganem Southern slow since 1905. Televizní spoty i vizuály vrací spotřebitele na počátek dvacátého století do města Columbus ve státě Georgia, USA a snaží se vyzdvihnout podstatu kraje a období, které bylo plné gentlemanů a zalité jižanským sluncem.  

„Naším záměrem bylo vytvořit značku s unikátním zážitkem. Chtěli jsme, aby zákazníci podlehli klidnému jižanskému tempu, sedli si do křesla, nohy vyložili na stůl a klobouk posunuli pěkně do čela, protože Royal Crown Cola pochází ze svérázného kraje, typického svou pohostinností a zdvořilostí, z kraje, kde dny jsou horké, víra pevná, čaj sladký a věty dlouhé,“ uvedla senior brand manager Lucia Tarbajovská. Samotný rebranding globální značky Royal Crown Cola startuje právě v Česku a na Slovensku a má velkou šanci být adaptován i na další trhy.

Jeeee toooo straaaaašněěěěě poooomaaaaléééééé, a tííííím páááádem i troooochuuuuu nuuuuudnéééééééé… spojení s jižanským stylem života nicméně funguje hezky a nyní u mám k RC Cole příjemnou asociaci – dřív se mi vybavilo jen to, že je to levná náhražka Coca-Coly.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle vůbec není blbý. Kola pro dospělý dává smysl. Jižanský gentlemanství je určitě pro spoustu lidí cool…. Jenom kdyby ten člověk mluvil fakt pomalu, ne sekaně.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Pan holič vypadá jako by ho v bitvě u Verdunu zasáhl šrapnel do hlavy. Přežil, vrátil se zpátky k řemeslu, ale je trochu pomalej. „Southern Slow“ má pro mě jediného reprezentanta, a tím je Southern Comfort a spot Beach.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Pohoda, čo z toho sála, je luxusná. Som tam, na juhu Ameriky, kedysi dávno. Sedím na terase, ovievam sa klobúkom a trávim vyprážané kuracie stehná. Ovlažím si pery ľadovo vychladeným mokom. Utieram z čela pot plátenou vreckovkou. Podľa polohy slnka na oblohe odhadujem, že nás čaká ešte tak päť-šesť hodín roboty. Zaháňam klobúkom stádo múch, čo sa mi lepí na prepotenú košeľu. Posadím si ho na hlavu a vyrážam do poľa. Zhlboka sa nadýchnem, precvičím si krk a popraskám kĺby na prstoch. Cukrová trstina všade naokolo. Čaká ma aspoň hodina mrskania bičom do hordy robošov. A… budem… ich… mrskať… dosť… pomaly… Ale to nie ja, to tie reklamy! Nemôžem za to, že tak dobre pracujú s atmosférou. Držím palce do globálu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

2. Pivovar ve spojení s olympioniky (39 %)

Pilsner Urquell navazuje na svoji dlouhodobou spolupráci s českým olympijským týmem. V integrované kampani ukazuje, že za každým úspěchem najdeme zajímavý příběh. Přestože jsou příběhy sportovců odlišné, spojují je důležité hodnoty. Tuto myšlenku nese hlavní spot od Triad Advertising s Martinou Sáblíkovou i doprovodná kampaň s dalšími olympioniky na www.bezfrazi.cz. Spot se bude vysílat v několika verzích v televizi a online. Vznikl ve spolupráci s produkcí Nomad Films a režíroval ho Roland Wranik, který už se značkou spolupracoval.

Kampaň nestojí jen na videopříběhu, Pilsner Urquell navázal navíc exkluzivní spolupráci s internetovým serverem bezfrazi.cz, kde vyšly upřímné zpovědi několika českých olympioniků. „Nechtěli jsme lidem nabídnout pouze reklamní spot, chtěli jsme životy sportovců podat takové, jaké doopravdy jsou. Upřímně. Proto jsme naše sportovce nechali říkat to, co mají opravdu na srdci,“ uvedl Rado Jankovič, creative strategist z Triad Advertising. Tyto příběhy doplní komunikace v rádiu a na Spotify, Facebooku, Youtube, bannerová kampaň a branding vybraných online serverů.

Dobrá práce, hezká kamera. Ale ruku na srdce: Kolik jsme už viděli podobných spotů? O odhodlání, píli a vytrvalosti? O běhání v lese s detailem na pařez? O tom, že za vším je nějaký příběh? Tento bohužel moc originální není.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nedávno jsem někde vykládal, jak by reklamě prospělo míň geniálních nápadů a víc řemesla. Tohle je případ, kdy by úplně malilinkej nápadíček nebyl ke škodě. Ale pijákům Plzně se hruď češstvím nadme. A to je hlavní.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Příběh Sáblíkové je o něčem jiným než o tom, že na sobě maká v posilovně. Tohle je popis toho, co Martina dělá během dne. Když chcete mluvit o příběhu, ponořte se hlouběji a nezůstávejte na povrchu. Tak teď ale k lepší stránce spotu. Někde v polovině jsou tam asi tři záběry, které jako by vypadly z Game of Thrones. Perfektní. Atmosféra spotu je výborná. A proto Sáblice tento týden vítězí.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Malý český Under Armour, ale po vazektómii. Kým dôjde k rewindu, stihne človek trikrát zaspať. Ale že by to vykúpilo generické cvičenie sprevádzané nudnými heslami o vytrvalosti, to sa povedať nedá. Pokúšať sa dookola o pátos už nestačí.
Tomáš Hrábek (Symbio)

3. Moneta opět sází na kocoura (33 %)

Moneta Money Bank připravila pro rok 2018 nový styl marketingové komunikace. V reklamních sděleních bude se sloganem Nejlepší čas je teď zdůrazňovat roli spolehlivého finančního partnera. Tváří banky nadále zůstává kocour. První kampaň v novém stylu běží od 1. února a představuje spotřebitelský úvěr Expres půjčka s důrazem na lepší úrok. Lidé se s kampaní setkají na Primě, v kině, na internetu včetně sociálních sítí, v pritové inzerci a také ve více než 200 pobočkách banky po celém Česku například na digitálních displejích.

Kampaň vznikla ve spolupráci s kreativní agenturou Kaspen/Jung von Matt, spot režíroval Tomáš Řehořek. Novinkou v marketingové komunikaci Moneta Money Bank je také postupný konec tištěných reklamních materiálů ve všech pobočkách ve prospěch digitálních nosičů a komunikačních kanálů.

Důstojné pokračování zvířecí kampaně. Celkem příjemně se na to kouká.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tak už víme, že jeden Bartoška stojí stejně jako pět koček… Jsem rád, že kocour vybral smrtící zatáčku se souloží za gaučem, zbavil se Bartošky a začal mluvit o nabídce Monety. To mi tenhle týden úplně stačí.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Prostě je to ten starý kocour. Žádný posun nevidím. Nepřišly nové postavy. Ten kocour pelichá a potřeboval by úplně novej kožich.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Vraj kocúr zostáva. Neostal, v každej reklame je to úplne iný charakter a ja už neviem, čo je zač. Jeho mrzutá verzia, ktorú štvalo, že páníček má super banku, mi chýba. Tá bola chytrá. Toto je zameniteľný bankový štandard, kde sa hovorí o všetkom, len nie o tom, o čom to skutočne je, pretože to by ľudia samozrejme nezvládli.
Tomáš Hrábek (Symbio)

4. Básníci s Milkou vyznávají lásku (24 %)

Značka čokolády Milka prezentuje své valentýnské produkty doprovodnou kampaní s názvem Řekni to Milkou – (Ne)všední básníci. Ručně psané verše a vyznání lásky na sociálních sítích propagují známé osobnosti, například hudebníci z kapely Slza či slovenský moderátor Dušan „Šorty“ Berka. Připojí se i další ambasadoři zastupující různá povolání – například surfařka Tereza Olivová, chemik Václav Bystrianský či učitel Matthew Burt. Kampaň poběží primárně na sociálních sítích, kromě toho v obchodech zákazníci za nákup pralinek Milka obdrží medailonek ve tvaru srdíčka. 

Přípravu a realizaci celé kampaně mají na starosti agentury Outbreak a PR. Konektor. Outbreak stojí za kreativním konceptem, tvorbou videa, vizuálů a ideou kampaně. PR.Konektor zajišťuje PR servis a strategické plánování včetně zapojení ambasadorů a celebrit. Digitální komunikaci zastřešuje Dark Side, nákup médií Carat.

Poezii mám ráda a neuráží mě ani tato v podání Milky. Je to něžné a milé – tak akorát.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Původně jsem se chtěl porochnit v tý větě o ponožkách, ale „Dýchám vzduch plný večerních příslibů“ mě umlčelo. Dal bych sem gif, ale ty máme zakázaný.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Dneska jsem v metru viděl vizuál a leknutím jsem vystoupil už o stanici dřív, než jsem chtěl. A ti básníci? Tohle by mohlo být zajímavější. Žádné verše mně v hlavě nezůstaly.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Vhodné pre ľudí, ktorým je nepríjemné strkať si prsty do krku, ale potrebujú sa vyblejt.
Tomáš Hrábek (Symbio)

5. V únoru nepij, říká kampaň (18%)

Liga otevřených mužů společně s klinikou adiktologie a Státním zdravotním ústavem v nové kampani vybízí k měsíční abstinenci, letos už pošesté. Kampaň běží primárně na Facebooku, druhou část tvoří „earned media“ a třetí web, jehož cílem je primárně fundraising na další kampaň. 

Kampaň vytvořila interně Liga otevřených mužů spolu s dobrovolníky. Za kampaní stojí studenti oboru Multimédia v ekonomické praxi z Vysoké školy ekonomické pod supervizí agentury Wunderman. S distribucí tiskových materiálů pomohla agentura Aspen, konzultaci poskytla i Bard PR.

Líbí se mi myšlenka kampaně. Alkoholu my Češi pijeme opravdu moc a omezit pití by bylo pro mnohé z nás klíčem k vyřešení spousty problémů. Kampaň však sráží poněkud slabší, nezajímavá exekuce. Taková až suchá, no.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Já vám nevim. Mě tadyty výzvy „dokažme si, že nejsme úplný alkáči“, nebavěj. Tahle kampaň z toho ten pel popírání problému prostě nesetřela, neřekla mi jaksi vůbec nic.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Na to, že je to vytvořeno studenty, tak je to úplně fajn. Proč ne. Jdu večer na pivo, což ale znamená, že mně kampaň neposkytla argumenty, proč bych měl sušit.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ako cvičenie prvákov na žurnalistike by to na zápočet stačilo. Tesne.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Za #vednevnoci dávám Coca-Cole zlatou“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 7. týden 2018

  1. McCann: #Vednevnoci (44 %)
    značka, klient: Coca-Cola
  2. Triad Advertising: Krasozimění (39 %)
    značka: Kingswood, klient: Plzeňský prazdroj
  3. Proboston Creative: S Equa bank je vše pohádkově snadné (24 %)
    značka, klient: Equa bank
  4. Oliver: 3+1 (19 %)
    značka, klient: Home Credit
  5. Publishers: Jsme partnerem Českého olympijského týmu (18 %)
    značka, klient: Mall.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Cola fandí ve dne v noci (44 %)

Coca-Cola představila limitovanou edici plechovek s designy 11 olympijských sportů. Součástí je i plechovka se siluetou a podpisem Ester Ledecké, která letos poprvé na olympiádě závodí s helmou v barvách Coca-Coly. Reklamní kampaň se kromě televize a digitálních aktivit zaměří na sociální média (na Facebooku a Instagramu s #vednevnoci), kde se do komunikace zapojila řada influencerů z různých oborů v čele s Ester podpořenou dalšími sportovci zimních i letních disciplín. Do kampaně jsou zapojeni influenceři, třeba Jonáš Čumrik alias Johny Machette, a fanoušci. Pro ně je navíc připravena i soutěž o fanouškovské dupačky. Coca-Cola je vidět i v olympijských parcích v Brně a v Ostravě, s ochutnávkami.

#Zív. Na Colu mi to přijde trochu málo.
Adam Roučka

Ve dne v noci je skvělá propozice vzhledem k tomu, že vysílání z Koreje začíná ve dvě ráno. Ale ta exekuce se tomu nápadu teda vyhýbá, co to jde!
Martin Svetlík (Mustard)

Dávám zlatou tenhle týden! Ve finiši to bylo za sympatickejch 16 vteřin a ještě to má hezkej insight s časovým posunem.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

To mě ba. Nenápadně zohledněný časový posun a s kolčou to pěkně dáte. Obsah instáče vypadá trochu uměle, ale třeba se to zlepší.
David Suda (WMC Grey)

Kdo nezívá, není Čech, je lajna, která má tak velkej přesah, že podezřívám copywritera, že je to sociolog(žka). Jinak je to cocacolovskej standard.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Kámoši, cola, pejsek… tak nějak to má vypadat. Pamatuje si někdo, kdy naposled cola mluvila o tom, že je v ní kofein?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Konečně něco, co jsem sice taky už 7238x viděl, ale aspoň to skončilo dřív, než jsem odpadl…
Vilém Rubeš

2. Kingswood navozuje pocit radosti (39 %)

Cider Kingswood se v nové reklamě inspiroval videospoty využívajícími ASMR (autonomous sensory meridian response), která přinášejí relaxaci pomocí sluchových vjemů. Nový spot má navodit pocity radosti a uvolnění. Reklama přináší návod na to, jak si s Kingswoodem užít radosti zimy díky rituálu Krasozimění. Ve spotech žena provází rituálním odpočinkem v teple domova. V první části ukazuje, jak připravit horký Kingswood Spiced Apple. Druhé video, dokonce téměř dvanáctiminutové, má formu mluveného slova. Průvodkyně v něm pije cider a tlumeným hlasem předčítá povídku z knížky.

„Videa se inspirují YouTube trendem zvaným ASMR. Jde o příjemný pocit mravenčení na hlavě a horní části těla, vyvolaný smyslovým podnětem. V případě spotů Kingswoodu jde o pečlivě nasnímaný a zpracovaný zvuk a sugestivní práci s kamerou,“ uvedl kreativní ředitel agentury Triad, Matouš Fridrich. Nahrávání pod produkční taktovkou SilencioFX probíhalo s pomocí binaurální techniky, při které poloha mikrofonů odpovídá poloze uší na lidské hlavě, a tak se při poslechu ze sluchátek přenáší iluze 3D zvuku.

Je svým způsobem umění vzbudit čtyřminutovým spotem dojem, že trvá hodinu. Ale ještě větší umění by bylo vybrat takovej casting, kterej mě nedonutí to hned po prvních vteřinách vypnout.
Adam Roučka

Natáčet 3D zvuk je stejný jako natáčet 3D obraz – aby to mělo efekt, musí se něco dít i mimo osu záběru. Jinak je to ukoukatelný, což v tomhle konceptu není vůbec malej úspěch.
Martin Svetlík (Mustard)

Usnul jsem u toho a netuším, jestli je to dobře nebo špatně.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Krasozimění je nyny a sedne i k teplýmu Kingswoodu. Obsah by ale mohl být více zajímavý. 3D zvuk, produktový recept ani četba povídky pro mě nebyly takovým tahákem, abych vypnul hlavu u sledování videa.
David Suda (WMC Grey)

Kingswoode, děkuji za zážitek. Takhle se točí erotické video! Krb, zastřený hlas a nakonec pozvání na pohovku. Dokoukal jsem to s otevřenou pusou. Hlavní herečka je fantastická. Posílám virtuální květinu. Od doby lesbické scény v Mullholand Drive, je tohle pro mě největští filmový erotický počin.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

OK, tohle je skvělý. Otázka je, kolik lidí to zkoukne celý, ale v komentářích se to líbí. Za mě zatím nejlepší věc letos.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

U krbu usínám.
Vilém Rubeš

3. Pohádka od Alice Nellis (24 %)

Pro rok 2018 připravila Equa bank novou reklamní kampaň. Se svým sloganem S Equa bank je vše pohádkově snadné zdůrazňuje kampaň snadnost změny banky. Dva televizní spoty se na obrazovkách poprvé objeví 8. února. Ústřední postavou spotů je opět Roman Vojtek, který diváky provází prostředím banky a demonstruje snadnost a jednoduchost procesu zakládání nových produktů u Equa bank. Režisérkou spotů se stala Alice Nellis. Třiceti vteřinové reklamní spoty budou vysílány na televizních kanálech Prima a Barrandov. V online prostředí poběží reklama v několika formátech, plánuje se i regionální outdoor. 

Au. Equa má výhodu, že tu proti sobě má Home Credit, takže i s tímhle výtvorem nebude poslední. Každopádně žádná pohádka to není a ten laskavec mě irituje už od chvíle, kdy tak suprácky trsal na balkónu v županu a popíjel granulový kafčo.
Adam Roučka

Ty příběhy jsou o poznání skromnější než v minulé exekuci a mnohem víc by jim slušela 20″, mělo by to spád. I když druhej plán s luxováním čerta je hvězdnej!
Martin Svetlík (Mustard)

Úplně z toho neopadávám, ale copywritersky to funguje.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Působí to jako taková vykastrovaná reklama na Fio banku. Slovní dvojsmysl je největší fór a hlavní protagonista je nažehlený zvenku i zevnitř. Předchozí pohádková série sedla lépe.
David Suda (WMC Grey)

Alice, máš to zapotřebí? Výlet, Pustina a já nevím, co ještě a teď se necháš zlákat mrzkým honorářem k ztvárnění až pohádkově nedotaženého skriptu? Tv spot je totiž tak trochu jiná disciplína.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ty pohádky prostě nikdy nejsou dobrej nápad. Ale ono to dobře dopadne a těch nechaj toho.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

To by byla reklama pro mě jako dělaná! Kdyby mi zase bylo pět. Jenže to jsem ještě neměl ani účet, ani půjčky.
Vilém Rubeš

4. Home Credit připravil sitcom (19 %)

Poskytovatel půjček Home Credit spustil novou reklamní kampaň ve formátu sitcomu. Jsou připraveny celkem čtyři třicetivteřinové spoty, které budou nasazeny postupně od 8. února na stanicích televize Prima. Pro online média je určena speciální verze s přibližně šestiminutovou stopáží. „V hlavní roli zůstávají příběhy lidí, ale nově pod hlavičkou originálního sitcomu. Naše nové spoty mají nejen pobavit a představit benefity našich půjček, ale také podpořit značku,“  uvedla Jana Studničková, marketingová ředitelka společnosti Home Credit. Televizní kampaň je podpořena online komunikací.

V obývacím pokoji společně tráví čas sympatický a hloubavý Oliver (Aleš Slanina), jeho ne úplně bystrý bratr a spolubydlící, playboy Tomáš (Adam Mašura), kamarádka Stáňa (Sára Milfajtová), která se k bratrům přistěhovala, a konečně Čenda (Vojtěch Blahuta), který bydlí ve vlastním bytě. Sitcom se jmenuje 3+1, což odkazuje jak na počet přátel, tak na byt, kde bydlí a scházejí se. Spoty vznikly opět ve spolupráci s režisérským duem Kasal&Navratil. Kreativu dodala agentura Oliver.

Je mi líto, ale tohle je tak tupý, že i ta nejhorší telenovela na TV Barrandov se proti tomu může ucházet o Oscara.
Adam Roučka

Je nutné, aby jednou za čas někdo zkusil udělat reklamu jako sitcom. Jako takové memento pro ostatní, že se do toho nemají pouštět. Děkujeme.
Martin Svetlík (Mustard)

Poprvý jsem slyšel něco o produktu asi v čase 5:30 a mám podezření, že tam jsem dokoukal jenom já, ostatní katové (zdravím Dělníky reklamy), klient a lidi z agentury. To z toho nedělá moc dobrou reklamu a o sitcomu se asi ani bavit nemusíme. Dělat srandu fakt není sranda.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Je jedno, jestli to je méně či více vtipné. 3+1 by si po mnoha dílech mohl třeba i někdo oblíbit. Produkt placement je v nich příjemný jako šlápnutí na rezavý hřebík. Do dalších dílů by bylo fajn s ním pracovat přirozeněji a nebo naopak totálně okatě.
David Suda (WMC Grey)

Ty brďo, a tohle jde tedy do televize, jo? Udělejte to jako content, vymyslete něco jinačího než sitcom (doba Step by step je už pryč) a přijďte znovu. Neni to epic fail, ale spíš promarněná šance. A scénárista za to nemůže.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hele, Sitcom od Home Creditu zní děsivě. Je to sice strašný, nevtipný, smysl to nedává a nedá se na to přestat koukat, ale pořád lepší než ta jejich bejvalá late night show. (Edit: OK, dostal jsem se k místu, kde se mluví o Home Creditu a je to stejně strašný, ale zase jsem se odtrhl a vypnul to.) Mimochodem, tohle kvartální martýrium jsme si mohli ušetřit, kdybychom měli dobrej zákon proti lichvářům. #JustSaying
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Záslužný Neftipný Kříž, Cena Svatého Pitvoře a Pohár Turné Oslích Můstků jsou zaručeny. Navíc je to delší než Lovosice pozpátku. NKP.
Vilém Rubeš

5. Mall.cz má spot i olympijský park (18 %)

Mall.cz jako oficiální partner českého olympijského týmu připravil olympijskou kampaň. V kampani se objevují známé tváře, např. Tomáš Verner, Jan Hudec, Tomáš Kraus, Dominik Dvořák, Eliška Březinová a Eva Vrabcová Nývltová. Spot připravila agentura Publishers. Těžištěm kampaně je Olympijský festival v Brně. Olympijský Mall.cz Park nabízí návštěvníkům program, občerstvení, sportovní přenosy a také možnost zanechat vzkaz sportovcům.

Tenhle „nápad“ by potřeboval koňskou dávku dopingu, jinak kulhá tak, že zůstává hodně daleko pod vrcholem. Na medaili to každopádně neni.
Adam Roučka

Je tam náznak velmi hezký myšlenky, když to malý děcko na svahu roztlačuje profi bobista. Škoda, tyhle momenty by mi daly víc emocí než portréty sportovců.
Martin Svetlík (Mustard)

Logo během celého spotu je skvělá věc a skvělý nápad bylo jeho viditelnost pojistit bílým obdélníkem. Jen si říkám, jestli v rohu není takové utopené. Příště bych zkusil zarovnání na střed. Vertikální i horizontální.
David Suda (WMC Grey)

To je velice velké nic. Invence došla na vleku.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

To video mělo být monumentální, co? Takový, že z něj naskočí husí kůže, co? Všechno, co tomu dává atmosféru, je ale hudba. A ta zní jak Hanz Zimmer na toluenu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Unylé pohledy, unylá hudba. Za větu „Jsme hrdým partnerem…(čehokoli)“ by se mělo skalpovat. Opravdu jim to hrdé partnerství něco přináší? Pochybuju.
Vilém Rubeš

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Přechod od Trojana se T-Mobilu zřejmě povede“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 8. týden 2018

  1. Saatchi & Saatchi: Hotel Růženka (48 %)
    značka, klient: T-Mobile
  2. McCann Prague: Spolu už na pevno (45 %)
    značka, klient: Vodafone
  3. BeefBrothers: Jen dohromady jsme sport (33 %)
    značka, klient: Equa bank
  4. V každém z nás je kus sportovce (21 %)
    značka, klient: Letiště Václava Havla Praha
  5. LineArt: Krajanka Zoo (16 %)
    značka: Krajanka, klient: Alimpex Food

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. T-Mobile nahradil Trojana Hádkem (48 %)

Operátor T-Mobile zavedl novou službu Magenta 1 a spolu s ní odstartoval i nový komunikační koncept, který ji podpoří. Ivana Trojana po čtyřech letech nahradil Kryštof Hádek a Veronika Kubařová. Ti ve spotech ztvární manžele, kteří si pořídí horský hotel Růženka. V roli jejich zaměstnanců se objeví Jiří Langmajer, Anastázie Chocholatá a Ctirad Götz a také tenistka Petra Kvitová. Kampaň běží od 15. února do 15. března. „Budeme zákazníky seznamovat se zcela novým principem nabídky našich služeb, proto jsme se rozhodli pro komunikaci v rámci zcela nového reklamního konceptu,“ uvedl ředitel marketingové komunikace T-Mobile Jan Stanko.

Během nejbližší kampaně diváci uvidí první padesátivteřinový televizní spot, pro internet je připravena jeho prodloužená verze. Režie se ujal Juraj Janiš, za kamerou stál Filip Marek. Kromě televize kampaň poběží také na venkovních nosičích, v printu, on-line, retailu i na sociálních sítích. Kreativní koncept připravila Saatchi & Saatchi. Havas Worldwide Prague má na starosti podlinkovou komunikaci a retail, online a retail řeší Proboston Creative, sociální sítě Peppermint Digital. Média nakupuje MediaCom Praha.

T-Mobile Comedy TV. Jako zábava fajn, ale čím dál víc skřípe, jak na televizní miniseriál šroubují a pasují produkty a služby. Ale – co by taky říkali jiného, že jo.
Vilém Rubeš

Já mám ty kluky, co to píšou, rád. A vím, jak je těžký vymyslet spot na tak abstraktní zadání. Proto věřím, že tohle bylo jen takový zaškobrtnutí na jinak úspěšný cestě. I mistr tesař se halt někdy utne, ale utnout se s takovejma mistrama, jako je Langmajer nebo Hádek, víckrát, by byla věčná škoděnka.
Adam Roučka

Já jsem pěkně natěšenej. Laťka je pořádně vysoko, tak jsem zvědavej. Já tohle ani zatím nechci hodnotit, ale vypadá to zatím hodně dobře.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Vítám milé čtenáře u svého prvního šlehu do Katovny. A hnedle musím dáti velmi pěkné hodnocení. Na týmobajlí poměry je to opětovný nadstandard české reklamní tvorby. Možná ještě lepší. Čekám, kdy Langoš srazí sněhuláka.
Petr Laštovka (Comtech_Can)

Minule som si tu pokladal otázku, čo z T-Mobilu ostane, keď príde o Trojana. No, teraz to už viem – šovinistickejší Vodáč!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Ivan Trojan je fenomenální herec, takže nahradit ho kýmkoliv i čímkoliv bude vždycky těžké. Navíc reklamní formát sitcomu moc nepřeje, protože ve 30 vteřinách (nebo i dvou minutách) nerozehrajete charaktery tak, jako v půlhodině. Kdyby s Petrou Kvitovou přijela i celá rodina z reklamy na Vodafone, nikdo by si toho možná ani nevšiml. Každopádně se mi moc líbí kamera Filipa Marka.
Pavel Sobek (Textar.cz)

Tohle vypadá jako trailer k nové české komedii. A možná to bude mnohem lepší film, než které česká kinematografie produkuje. Zdá se, že přechod od Trojana se povede. Vůči dvojsmyslům jsem už imunní a už ani „zasypat výhodami“ mě nepobouří. Čemu nerozumím obecně je, proč se operátoři svou komunikací pořád tak přibližují. Vodafone se dříve snažil hranými spoty dohnat T-Mobile, až se nakonec ustálil u rodinky. A teď se zas T-Mobile přibližuje Vodafonu. Je to taková česká telekomunikačí honěná. Baba.
David Suda (WMC Grey)

Na jednu stranu je fajn, že T-Mobile si konzistentně drží svůj rukopis založený na slovních hříčkách – kmitat (kvitat), svištět, zasypat sněhem/daty… Na druhou stranu to neznamená, že je to nutně vtipné a osvěžující. Mé hodnocení nové kampaně T-Mobilu proto zní: esence středočešství. Jo a co se týče herců, nejlépe tu Petra Kvitová. Herci, i když jinak nepochybně skvělí, tu působí znepokojivě.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

2. Pro Vodafone opět Ondřej Sokol (45 %)

Vodafone spustil 15. února novou kampaň, která se váže k nové nabídce Red+Home. Ta spojuje mobilní služby, mobilní internet a pevný internet. V hlavních rolích se znovu ukáží Ondřej Sokol, Jiří Vyorálek, Lucie Žáčková, Štěpán Mikoláš a Agáta Zimová. Další postavou je známost strýčka Karla, „Laskonka“, kterou ztvárňuje Vlastina Svátková.

Televizní spot se natáčel dva dny, na třech různých lokacích, opět pod taktovkou režiséra Vojtěcha Kotka. Hudbu speciálně pro kampaň složil opět Viliam Béreš. Kampaň z dílny kreativní agentury McCann Prague a Savage Production bude rotovat od 15. února prostřednictvím mediální agentury Wavemaker v televizi, v online médiích, tisku či outdooru.

Asi to má být taky Comedy TV, ale je taková… okresní.
Vilém Rubeš

Ani se nechce věřit, že to dělal stejnej tým – Loučení a Stěhování jsou naprosto marný, ale Laskonka a Hra mě naopak pobavily. Něco takovýho jsem o Vodáči mohl napsat po opravdu dlouhý době. Třeba se začíná blýskat na lepší časy.
Adam Roučka

Žádné překvapení. Spíš stagnace. Nuda. Kde je ten moment, kterej si budu zítra pamatovat? Ten chybí a jsem překvapený, že se o něj ani nikdo nepokusil.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohle je moc pěkná práce, kterou nebudu chtít v telce přepínat. Vodáč je jen o malinko horší než T-Mobile. Ale pořád je to paráda.
Petr Laštovka (Comtech_Can)

Je to taký T-Mobile, ale bez hotelu a s trochu jasnejšou message.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Znovunalezený bratr, kterého rodina neodložila jako štěňátko po Vánocích, dává nový prostor pro kreativu a příběhy. Positioning Budoucnost je úžasná z nich ale ani pří vší dobré vůli nevnímám.
Pavel Sobek (Textar.cz)

Mít doma Sokola i internet na pevno je dobré z hlediska produktu i z hlediska dlouhodobého vývoje příběhu vodafoní rodinky. Je to povedená série. Tohle kolo ale u mě tentokrát vyhrává nově startující a nabuzený T-Mobile.
David Suda (WMC Grey)

To je mi ale divná rodinka! Čím dál divnější! Už se trochu začínám bát, jaká další zvláštní postava se tu objeví. A jsem za to vůbec zvědavá? Nevím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

3. Tipsport se spojil se sportovci (33 %)

Česká sázková kancelář Tipsport 17. února nasadila na ČT Sport sponzorské vzkazy s fotbalistou Bořkem Dočkalem. Jde o úvod kontinuální kampaně, která poběží kromě ČT i na Nova Sport, O2 TV Sport a v onlinu. Jejím klíčovým prvkem je třicetivteřinový spot zdůrazňující, že sportovní hvězdy by nebyly nikým bez věrných fanoušků a komunity sázkařů. Sponzorské vzkazy jsou ve verzích deseti a patnácti vteřin. Kreativu vymysleli BeefBrothers, produkci měla na starost společnost Frame100r, spot režíroval Jonáš Karásek.

Kampaň je prvním výsledkem spolupráce Tipsportu se slavným hráčem. Sázkovka rozvíjí nově nastoupený směr dlouhodobého individuálního sponzoringu špičkových sportovních osobností. Sponzorské smlouvy už má s beach volejbalistkami Markétou Slukovou a Barborou Hermanovou, snowboardistkou a lyžařkou Ester Ledeckou, hokejistou Jakubem Voráčkem, právě fotbalistou Bořkem Dočkalem a nově také s biatlonistkou Gabrielou Koukalovou. Ta prostřednictvím blogů a analýz během olympiády propojuje sázkařskou komunitu Tipsportu se zákulisím biatlonových závodů.

„Jen dohromady jsme sport.“ Nikoli. Dohromady jste nuda.
Vilém Rubeš

Jak nadějně vypadala první půlka, tak mizerně dopadla ta druhá. Jestli by nestálo za to spíš než jeden dvojsmyslnej oslomost vymyslet nějakej příběh.
Adam Roučka

Ano, i ukrajinští dělníci mají své sny. Ale chcete primárně takovouhle cílovku? A myslíte, že tu cílovku, co jste zvolili, bude tohle bavit? Vedle staví soused garáž, tak se jdu chlapů zeptat… Tak prej ne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nevím, jak tohle bude oslovovat zástupce manuálně nepracující pražské kavárny. A ten zbytek? Ten se musí vrátit po fotbale k té lopatě a míchačce. Tak si říkám, jestli nás to tak nějak neuráží, tohleto. Jinak je to chytlavá věc a klidně ji můžu vidět i dvakrát.
Petr Laštovka (Comtech_Can)

Dobré post-apo. Niečo také sa odohráva v mojej hlave, keď na pár sekúnd zahliadnem futbal.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Dobře řemeslně zpracováno, relevantní k cílové skupině. Ruina stadionu na začátku bohužel ukazuje, jak může dopadnout sportoviště po megalomanských akcích typu olympijské hry, pro které se možná trochu zbytečně staví monstra na jedno použití.
Pavel Sobek (Textar.cz)

Vaše prohrané sázky investujeme zpět do sportu. Kvůli něčemu jsem to ale zprvu vnímal jako: vaše těžce vydřené prachy u míchačky strkáme sportovcům a nebejt vašich prachů, tak se sportovci musí živit jako vy. Začátek má příjemně syrovou atmosféru. Video na YouTube, prosím, přejmenovat z pracovního označení „TIPSPORT 36“ (když jde o 36 vteřinový spot) na něco, kvůli čemu chci video vidět.
David Suda (WMC Grey)

Začátek spotu je velmi slibný. Postapokalyptický stadion jako z velkofilmu. Stébla trávy ve větru, liška se prochází tímto bezútěšným světem. Druhá půlka radostně poskakujících fotbalistů byla pochopitelně nutná, ale nejradši bych ji přeskočila. Přesto za mě vítěz týdne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

4. Personál letiště ukazuje zimní sporty (21 %)

Letiště Václava Havla Praha se připojilo k podpoře českých sportovců v Jižní Koreji a vytvořilo sérii tří virálních videí. Ta pracují s motivem letištních profesí, fungují i jako připomenutí práce letištního personálu. Krátká videa vytvořená ve spolupráci s produkční agenturou RB Production jsou určena především ke komunikaci na sociálních sítích Letiště Praha (Facebook, Instagram).

„Letiště je pro mnoho lidí symbolem počátku nové životní etapy, zážitku či dosaženého cíle. To platí také pro české sportovce, kteří z našeho letiště pravidelně vyráží reprezentovat Českou republiku do zahraničí. V nových videích chceme vyjádřit podporu českým sportovcům a zároveň poděkovat našim zaměstnancům, bez kterých by provoz na největším českém letišti nebyl možný,“ uvedl Jakub Puchalský, marketingový ředitel Letiště Praha.

Obnošený nápad by tak nevadil, ale ta nevtipná exekuce! Vzkaz zadavateli i agentuře: a vás baví se na to koukat?
Vilém Rubeš

První, co mě odradilo, byl slogan V každém z nás je kus sportovce. Protože když jsem si představil, jak ze mě kus toho sportovce trčí ven, zabolelo to. No a pak jsem si pustil ty spoty…
Adam Roučka

Já bych raději dal peníze na charitu než na takovouhle reklamu. Nebo bych jednou provždy vyřešil parkování nebo restaurace na letišti. Tohle nemá smysl.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Přátelé, ta myšlenka není špatná. Ale prosím vás, ta upadnuvší káva je doprovozená zvukem pádu letadla? V reklamě na letiště?
Petr Laštovka (Comtech_Can)

Bez kampaní s týmto nápadom („vidíme šport v bežných každodenných situáciách“) by snáď športové udalosti ani nemohli prebiehať. Miliónta variácia na nápad, ktorý už môže zaujať jedine excelentnou, šialenou exekúciou. Tá tu ale chýba.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Curlingový spot (třeba s jedoucím kýblem a košťaty) by mě bavil u čištění podlahy. Že hraje curling někdo s mým kufrem (nebo s futrálem od kytary), mě jako zákazníka spíš trochu děsí. Hasiče chápu, lidé si ho ale budou asi hůře na první dobrou asociovat se zaměstnancem letiště.
Pavel Sobek (Textar.cz)

Mixing and Matching. Creative Advertising – Mario Pricken.
David Suda (WMC Grey)

Už jsem podobné nápady viděla a slyšela, neurazily mě a většinou ani nenadchly.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

5. Krajanka Zoo podporuje zvířata (16 %)

Výrobce potravin Alimpex Food uvedl na trh nové smetanové krémy Krajanka Zoo a zahájil spolupráci se Zoo Praha. Z každého prodaného kelímku věnuje 10 haléřů na podporu ochrany přirozeného domova koně Převalského, gorily nížinné a gaviála indického.Grafiku a komunikační kampaň včetně třicetivteřinového spotu připravila agentura LineArt. Kampaň poběží v televizi, printu, na sociálních sítí a také v podobě soutěží pro děti. Krajanka Zoo a Zoo Praha naplánovaly spolupráci na celý rok 2018.

Když to neumíš, spoj se s charitou.
Vilém Rubeš

Tohle snad není ani nutný hodnotit.
Adam Roučka

Takže já koupím dětem tuto potravinu a řeknu: „Bertíku, když to sníš, tak pomůžeš zachránit domov gorile.“ Tomuhle by neuvěřil ani čtyřletej ani čtyřicetiletej konzument.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Proč ne? Je to levné, barevné, mluví tam děti. To se bude líbit. Ale komu nejvíc?
Petr Laštovka (Comtech_Can)

Po roku a pol vývoja produktu, ktorý má akurát trochu menej cukru, ostalo na vygenerovanie spotu asi desať minút. Uvedomujú si ľudia v reklame, že podobné ohavnosti môžu mať na deti traumatizujúce účinky?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Přispívat na ohrožené druhy je skvělá a bohulibá činnost, které fandím. A moc by se mi líbilo, kdyby příště podobný spot mohl(a) dělat talentovaný(ná) animátor(ka) na volné noze. Vždyť jsme zemí s tradicí Trnky, Milera, Borna a dalších.
Pavel Sobek (Textar.cz)

„Celkově investuje Alimpex letos do komunikace Krajanky Zoo 6 milionů korun.“ No, konkrétně na spotu to vidět není, tak snad byly peníze smysluplně využity jinde.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare) 

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Když vlastní chuť Pečeti, chci Bizona s růží“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 8. týden 2018

  1. Zaraguza: Soutěž o van! (40 %)
    značka: Studentská pečeť, klient: Nestlé
  2. Lidé lidem (40 %)
    značka, klient: Zonky
  3. Little Cube: S námi vše na dosah už 20 let! (39 %)
    značka, klient: Netbox
  4. 2Fresh: Fakt kámošky (28 %)
    značka: Lay’s, klient: PepsiCo
  5. J. Walter Thompson: Dr. Hypotečka (25 %)
    značka, klient: Hypoteční banka

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Nestlé cílí na generaci Y (40 %)

Nestlé v nové kampani spojené se spotřebitelskou soutěží propaguje čokolády Studentská pečeť. Spot k soutěži vytvořila agentura Zaraguza a běží v televizi, kinech a na sociálních sítích. Úkolem je nakreslit na obal čokolády trasu vysněné dovolené a sdílet ji na Instagramu. Soutěžící získají naftu na 500 kilometrů, navíc vítěz za Česko a Slovensko dostane na měsíc cestování k zapůjčení Van Carado T448. Kampaní Nestlé navazuje na podzim kampaň Čokoláda podle vlastních pravidel.

Kampaň se snaží oslovit především generaci Y. Hm, to já nejsem, já ještě patřím mezi starý dobrý xka, kterejm nevadí občas trochu přemýšlet. A o tomhle si zrovna moc nemyslím.
Adam Roučka

Švestka s mákem mi připomíná vránu à la bažant od Vostopětky. Jsem zvědavej, kdy ty chutě dojdou. Ale když podle vlastních pravidel, udělejte mi někdo chuť Bizon s růží.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

V pohodě spotřebitelská soutěž. Dívala jsem se i na stránky čokorebel.cz, kde se o van hraje. A připadá mi jaksi šitá horkou jehlou a očividně ji neviděl korektor, což by vysvětlovalo chybějící čárky. Škoda.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ta nálepka, co se objeví v televizi, říká „HRAJ O VAN NA COKOREBEL.CZ“. Než jsem rozklíčoval, že to není holandsky, bylo po reklamě. A bylo mi to jedno.
Vilém Rubeš

Fajn nápad, samotné ztvárnění ještě lepší, jízda hračky minivanu na stole mě baví, věřím, že další Ypsilonka bude taky.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

Camping je dneska trendy, Studentská pečeť se opět snaží zapojit svůj produkt. To je fajn. I mapa mi přijde fajn. Jen mě zarazila složitost mapy 1:500 a to, že bude ve finále rozhodovat odborná porota. Chce to jednodušší a průhlednější mechaniku.
David Suda (WMC Grey)

2. Zonky sází na uživatelskou zkušenost (40 %) 

Venkovní kampaň služby Zonky

Venkovní kampaň služby Zonky

Online platforma na půjčování peněz mezi lidmi Zonky v další kampani představí potenciálním zákazníkům místa, kde se můžou zeptat reálných lidí na zkušenost se službou. Místo do poboček je přivede do provozoven, na které si lidé půjčili od jiných lidí. 

Služba Zonky vybrala 50 zafinancovaných projektů, kterým věnuje část svého marketingového rozpočtu pro jejich vlastní zviditelnění. Investuje do lokální venkovní reklamy (billboard, citilight atd.), která informuje o umístění zafinancovaného projektu v blízkém okolí a tom, že provozovna vznikla díky lidem na Zonky. Majitelé provozoven své místo označí nálepkou a návštěvníkům předávají své zkušenosti se službou. Kampaň provází microsite a podporuje ji contentová komunikace na blogu a sociálních sítích. 

Jen málo spotů je momentálně v televizi příšernějších než ten na Zonky. A pro velký úspěch se teď k tomu přidává i ooh. Chtělo by to lepší kampaň – od lidí – který tomu aspoň trochu rozumí.
Adam Roučka

Bornovská zebra je vizuálně dobrá postavička, ale chybí jí charakter. Ještě pořád kolem ní můžete uplést příběh. Za chvíli už ale bude pozdě.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Postavit kampaň na firmách, které si na rozjezd podnikání půjčily právě u Zonky, je dobrý nápad.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Humánní divize Homecreditu zvedá svou kompetenci ukázáním reálných případů. To není špatná cesta, už od dob cedulek „Pojištěno u banky Slavie“. Jen ta exekuce je taková… neúderná.
Vilém Rubeš

Super způsob využití OOH s lokálním kontextem a propojení brand image s klienty.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

Bohužel nedovedu odhadnout, jestli pokec s člověkem, který si půjčil, je to, co mě přiměje k půjčce. Jestli ano, tak bezva. Nemohu se zbavit dojmu, že to na mě působí i tak nějak pasivně a je mi to vlastně jedno.
David Suda (WMC Grey)

3. Netbox slaví 20 let (39 %)

Brněnský poskytovatel internetu Netbox v nové kampani děkuje všem zákazníkům, protože je na trhu už 20 let. Hlavní motto kampně je S námi vše na dosah už 20 let! Součástí kampaně je odměňování stávajících zákazníků za věrnost. Každý týden od 1. února 2018 Netbox vylosoval v brněnském zákaznickém centru pět zákazníků, kteří vyhráli 12 měsíců služeb bezplatně.

Vždycky, když vidím něco podobnýho, tak si říkám, jak je život krátkej a jestli mám potřebu takhle plýtvat svým časem.
Adam Roučka

Je to takové velice nesmělé. Pokouší se to o „trapný humor“, ale nějak to nejde.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

To je pěkné, totok! Ten dědoušek je fakt roztomilý. Po dlouhé době opravdu sympatická rodina.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jsou tu s námi dvacet let – a přesně tak dlouho asi schovávali tenhle spot. Mohli si ho ovšem nechat k padesátinám…
Vilém Rubeš

Ze života, hezky ztvárněné, super výběr herců. Udělal bych více variant konce, vtípek s Azorem by si zasloužil další alternativy.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

Pár humorů na téma internet z internetu stažených a docela to funguje.
David Suda (WMC Grey)

4. Lay’s se spojily s Koko Comedy (28 %)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Headline Créme Bonjour to natřel všem videím“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 9. týden 2018

  1. VCCP: Ať jde aspoň něco jako po másle (46 %)
    značka: Créme Bonjour, klient: Unilever
  2. Kaspen/Jung von Matt: Dejte své živnosti nový říz (41 %)
    značka, klient: Moneta Money Bank 
  3. Made by Vaculik: Vždycky sami sebou (37 %)
    značka: Božkov Republica Exclusive, klient: Stock-Plzeň Božkov
  4. Publicis Praha: Institut pozitivního rána (34 %)
    značka: Nescafé Clasic Crema, klient: Nestlé
  5. J. Walter Thompson: Tvůj kousek exotiky (24 %)
    značka: Margot, klient: Nestlé

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. VCCP ukazuje ráno jako po másle (46 %)

Agentura VCCP s novým klientem Unileverem přichystala kampaň pro značku Créme Bonjour Ať jde aspoň něco jako po másle. Od 1. března běží v televizi, instore a onlinu. Dvacetivteřinový spot režíroval Jan Zajíček. Produkci zajistila District productions.

Řemeslně hezky zpracované vizuály a dobrý insight.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tady chybí jen vřískání ve studený sprše a stereotyp strašnýho rána bude kompletní.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nemáslo, co je jako máslo, na ohnusnělém rohlíku. Estetika Echte Ersatz.
Vilém Rubeš

Ať jde alespoň něco jako po másle je dneska jediná věc, která není blamáž. Škoda, že nevzniklo víc takhle hezkejch headlinů o másle. Ale jo, vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hezké, jednoduché, ostatně je to reklama na máslo. Nebo tak něco podobného.
Pavel Jechort

Dobrý den, po máslové aféře půjde prodej rostlinného tuku jako po másle. Ale jo, neurazí to. Ale bude to stačit na všechny ty flóry, rámy, perly a perličky? A co na to Petronius?
Petr Laštovka (Comtech_Can)

Dobrej headline a pěknej vizuál to tenhle týden natřel všem videím.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Čisté vizuály, trefné copy. Ohledně spotu, lépe vytěžené ráno než to od Nescafé.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

2. Moneta v kampani cílí na živnostníky (41 %)

Moneta Money Bank spustila začátkem března komunikační kampaň na podporu neúčelové půjčky Expres Business nezajištěný. Připravila ji agentura Kaspen/Jung von Matt. Spoty režíroval Tomáš Řehořek a poběží na televizi Prima, Atmedia, ČT, Óčko a v síti multikin CineStar. Vizuály se objeví po celém Česku na velkoformátových outdoorových plochách a v tištěných a internetových médiích.

V televizním spotu se objevuje sládek mikropivovaru, který má zastaralé vybavení, ale snaží se prorazit na trhu. „Příběh nás inspiroval k tomu, že jsme oslovili jednoho z našich klientů, pivovar Raven, aby pro nás připravil limitovanou edici piv s obsahem alkoholu 5,9 %, což odpovídá výši roční úrokové sazby našeho úvěru pro živnostníky. Dostanou ho jako malou pozornost klienti, kteří si v době kampaně sjednají tento úvěr,“ uvedl Jan Müller, ředitel marketingové komunikace Moneta Money Bank. 

Součástí kampaně je projekt Minuta od Moneta Money Bank, který banka připravila ve spolupráci s rádiem Beat. Během března budou moderátoři rádia vyzývat posluchače ke sdílení příběhů o svém podnikání. Ty budou uveřejněny na webu rádia a autoři nejzajímavějších příběhů dostanou příležitost představit se v minutovém spotu, který jim banka zaplatí. 

Ze spotu jsem vůbec nepochopila, že majitel-sládek se „pokouší prorazit na trhu s pivním speciálem, i když se musí poprat se zastaralým vybavením.“ Video totiž víceméně tvoří různé detaily. Ale možná mám nějaký výpadek představivosti. Z dalších marketingových aktivit Monety nicméně oceňuji spolupráci s rádiem Beat, kdy podnikatelé sdílí zkušenosti ze svého podnikání.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jestli se salámovou metodou zbavujeme kocoura, tak cením. Jinak i přes tu ďábelskou doslovnost vítěz týdne. Za poctivou práci. A podporu poctivý práce.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Zatímco se blábolí banality, tisíckráte slyšené, podivný týpek vaří pivo v hnusně zanedbané špinavé varně. Fujtajbl.
Vilém Rubeš

Chudák kocour. Kdysi to bejval ve spotech hybatel děje, ale jeho role se smrskla na jeden rádoby vtipnej štěk. Zakomponovat ho do příběhu se nikdo ani nepokusil. No jo, když začnete voiceover velkou filosofickou myšlenkou „Když podnikáte, nikdo vám úspěch nezaručí“, je to jako byste kocourovi v přímým přenosu řekli: „Vypadni, dohrál si.“ Mega blamáž.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Moneta je dobrá, alespoň na banku. Jednoduché na pochopení, hezky natočené, i když ani po těch několika letech netuším, proč je tam sakra ten kocour.
Pavel Jechort

Některý z těch předchozích kočičáren byly sice pod psa, ale tady pro změnu nechápu, proč tam ta kočka vůbec je. Prostě takovej normální kočkopes. A říz živnosti je slušnej jazykalom.
Adam Roučka

Na Monetě bylo fajn, jak byla trochu jiná. Tohle jiné není. Komerčka to dělá, Čobka to dělá, to snad dělá i Jabobs café, ne? A Petronius taky.
Petr Laštovka (Comtech_Can)

Dokud v tom ten kocour jenom hrál, tak to bylo dobrý. Teď mám pocit, že si začal psát i vlastní repliky, minimálně tu první teda určitě. A zbytek zas vypadá jak nedávnej spot od Komerčky. Trošku kocourkov.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Když pominu tu jejich kočku, kterou osobně nemusím o moc víc, než Alzáka, tak super práce. Fajn příběh, pěkně podané.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

3. Božkov slaví 100 let republiky (37 %)

Komunikační agentura Made by Vaculik koncem února odstartovala kampaň, která českým zákazníkům představuje pravý rum z cukrové třtiny Božkov Republica Exclusive. Prémiovou novinku Božkov uvádí navíc v době oslav 100 let založení republiky. Tomu odpovídá elegantní vizuální styl a nadhled, za kterým stojí kreativní tým agentury ve složení Marek Farkaš, Jan Šimek a režisér Prokop Motl.

Kampaň přímo navazuje na komunikaci s Jiřím Macháčkem a její součástí je sestřih původního spotu, nový patnáctivteřinový televizní spot a čistě produktový online spot. Natáčení produkčně zajišťovala společnost Toaster Pictures.

Pěkné. Hezky natočené. Starý dobrý Božkov, který od doby, kdy jsme ho s kamarádkami na zábavách míchaly s colou a postupně upadaly do němoty, urazil velký kus cesty.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Aj, to napojení na ten spot s Macháčkem bolestivě nefunguje. Nemohli bychom spíš mluvit o tom výročí Republiky? Ale online produktovka je trefená dobře, to nemohu říct.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Poctivé řemeslo, řekli – a nepředvedli.
Vilém Rubeš

Tedy tohle mě zmátlo. Patnáct vteřin a zmatek. Vůbec si nejsem jistej, jestli tam ten Petronius vůbec promluvil (?). Ty hlasy jsou si tak podobný a nevýrazný, že to spíš vypadá, že barman trpí samomluvou. Tomu by odpovídal i (ultra neoriginální) slogan Vždycky sám sebou. Víceméně blamáž
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jako bývalý BM Božkova říkám, vraťte se už ke kořenům. Náš opravdový „rum“ je Božkov tuzemský, ten co se teď jmenuje Original. Když děláte mee too s Božkovem, zkuste humor, je to část jeho DNA. Pak to bude poctivá práce.
Pavel Jechort

Hele, Petronie… a nebo radši nic. (smajlík plačící smíchy). Důstojně nepovedené pokračování prvního dílu, kterej byl taky neúmyslně směšnej až k pláči.
Adam Roučka

No, hele, odteď si říkám taky Petronius. Měl jsem asi štěstí, když jsem tuhle reklamu viděl dohromady v bloku na božkovský tuzemák, kde mě pan Macháček přesvědčuje, že si Petronius nemám říkat. A pak najednou tohleto, kde mi barman říká zase Petronius a do toho míchá republiku, teda nemíchá, ale míchá Republiku, chápete? Zmatek, co? Přitom by to mohlo být dobré pití.
Petr Laštovka (Comtech_Can)

Produktový demo v pohodě, decentně vzpomínka na časy, kdy bylo na Macháčka taky neuškodí, kdo si bude tenhle Božkov kupovat ke kole pořád nechápu, ale to není předmětem. 38 % nejde, tak to kroužím co nejblíž.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Vizuální symfonie, jediné co mi nesedí, je závěrečný claim s komunikací popíjení s přáteli.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

4. Nescafé zkoumá ranní rituály (34 %)

Agentura Publicis Prague natočila nový televizní spot Nescafé Classic Crema pro společnost Nestlé Česko. Běží od 5. března na vybraných televizních kanálech v Česku i na Slovensku. Komunikačním konceptem je Institut pozitivního rána, který zkoumá ranní rituály a doporučuje ten, který nejlépe nastartuje den. Hlavním představitelem je herec Tomáš Pavelka.

Kreativně se vývoje reklamního spotu ujali senior copywriter Petr Roth a kreativní ředitel Petr Malina. Pod vedením režisérky Alice Nellis, ve spolupráci s produkční společností Boogie Films vznikl třicetivteřinový televizní spot a zkrácené dvacetivteřinové varianty.

Vůbec mi nevadí pít instantní kafe, ale trochu mi vadí dívat se na reklamy, které jako by vypadly z minulého století a zrovna nesrší vtipem ani originalitou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tady chybí jen šlápnutí na kostičku lega a stereotyp strašnýho rána bude kompletní.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Není v té reklamě frame, který bychom už neviděli stokrát a líp. 🙂 Jak znudnit i jednoduchou nabídku spotřebiteli.
Vilém Rubeš

Srovnává se nesrovnatelné. Každý má přeci jiný rituál. Takováhle reklama z institutu mohla vzniknout na cokoliv, co se v tomto spotu karikuje. Absolutně chybí reason to believe. Blamáž. A hned po ránu.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Institut pozitivního rána? To beru jako parodii o 3 slovech. A ne, že by se to nedalo natočit s velkou dávkou černého humoru tak, abych si reklamu vzal k srdci. Mít jen ty koule. Ale jinak profesionálně odvedená práce.
Pavel Jechort

Nic, co by tu už někdy nebylo, přitom z toho nápadu šlo vyvařit víc. Mimochodem ten hlavní herec se tváří, jako by si už ráno dal něco, co mělo trošku větší grády, než Nekafe.
Adam Roučka

Inu, kde že jsou župany s klasikem po ránu, že? Ale Institut pozitivního rána není špatný nápad a za mě vítěz týdne.
Petr Laštovka (Comtech_Can)

Za poslední rok má reklama tolik zbytečnejch institutů, akademií a hnutí, že je na ni i statní správa krátká. Na druhou stranu, dobře, že už to tentokrát není muzikál.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Obecně nápad Institutu rána je fajn. Prostor hravě navázat na komunikovanou příležitost ranní kávy. Bohužel obsah a exekuce spotu trochu zaspaly a prostor nevyužily. Slabé momenty hořkých ranních rituálů.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

5. Margot ukazuje kousek exotiky (24 %)

Společnost Nestlé uvedla novou kampaň na čokoládovou tyčinku Margot. Po čtyřech letech přichází s novou reklamou, vizuální identitou i novou produktovou variantou Margot Exotic. Kampaň Margot – Tvůj kousek exotiky odstartovala v březnu pod vedením Radomíra Šlechty, manažera značky. Poběží v televizi, online i v obchodech. Cílí na ženy a muže ve věku 25 až 33 let. 

Spot vymyslela česká pobočka agentury JWT a produkci zajistila agentura FilmService. Režiséry spotu jsou Štěpán Vodrážka a Martin Douba, natáčení probíhalo na Kubě. Současně se spotem připravila značka i nový klíčový vizuál. Za objektivem stál opět Martin Douba.

Princip – kousni si/napij se, a rázem se ocitneš na pláži nebo v pralese, není ničím novým. Přesto na mě spot působí příjemně a nenuceně. A Margot s příchutí pomeranče si samozřejmě nenechám ujít!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jakože Margotka má chutnat exoticky? Racionálně rozumím snaze prezentovat kokosovou tyčinku jako něco exotickýho. Jenom emocionálně je to prostě… Margotka. Ta naše, co ji známe, co ji máme rádi, i když zbytek světa nad tím kroutí hlavou. A když už přistoupím na tu reklamní floskuli, že se zakousnu a něco se stane, jsem spíš znova děcko, nebo tak něco… To, že něco dělám dlouho, neznamená, že to není blbost.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Další z nekonečné série Kousnu-a-přenesu-se-do-Pohádkova. Nuda KP.
Vilém Rubeš

Kvůli pár fotobankovejm záběrům se jede na Kubu? To je docela škoda. Exotickej positioning je dobrej, ale dost nedotaženej. Trochu blamáž.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Holka usmívající se z okna a ještě víc na čokoládu s proporcí modelky, běh po pláží, už chybí jen Sonny a Crockett z Miami Vice. Co je exotického na milionkrát omletém konceptu? Nudáááá
Pavel Jechort

Tohle funguje jako stroj času – kouknu na spot a mám pocit, že jsem se vrátil zpátky do devadesátek.
Adam Roučka

Taková normální reklama na sójovou tyčinku. Nic to se mnou nedělá. A na sóju jsem bohužel alergický. Hmmm, takže ne, pardón.
Petr Laštovka (Comtech_Can)

Kombinace tropical hudby ala Kygo a nápad přenosu, jak z klipu od Duke Dumonta, má v sobě určitě kus exotiky. V tomhle podání mi to ale více zapadá k party pití něž k Margotce.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Do Ostravy doputoval Amadeus. Ale i Troška“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 10. týden 2018

  1. Action Please: Nový kočár (39 %) 
    značka, klient: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
  2. Travel Movie (36 %)
    značka, klient: Blažek
  3. McCann Prague: Velikonoční věrnostní kampaň (29 %)
    značka, klient: Billa
  4. J. Walter Thompson: Nikdy nevěřte, že něco není pro vás (28 %)
    značka: Nescafé Clasic Crema, klient: Nestlé
  5. DDB: A život je krásnější  (21 %)
    značka, klient: Rossmann 

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Vysoká škola láká ke studiu strojařiny (39 %)

Fakulta strojní a Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) lákají ke studiu spoty z barokního prostředí. Videa z produkce Action Please vyzývají uchazeče, aby předvedl, co v něm vězí – třeba při studiu strojařiny nebo IT a elektra na VŠB-TUO. Vznikla v rámci kampaně Ukaž se, která využívá interaktivní microsite

Nejnovější spoty Nový kočár a Taneční lekce opět režíroval Radim Dittrich. Ukazují, že na VŠB-TUO se tvoří pokrok. Stejně jako předchozí spoty odkazují na náborovou microsite a informační web Studuj v Ostravě. Cílí na mladého diváka, středoškoláka, který zvažuje výběr vysoké školy a tíhne k technice. 

Od začátku jsem si říkal: snad ten kočár nebude nakonec auto. Ten kočár byl nakonec auto. Už radši nic neříkám.
Adam Roučka

Dobrá zpráva: do Ostravy doputoval Amadeus. Špatná zpráva: do Ostravy doputoval Troška. Ještě horší zpráva: našly se na to peníze.
Vilém Rubeš

Ušetřete si příště rozpočet a soustřeďte se na jedno zadání a jednu kreativní linku. A pokud budete chtít mermomocí utrácet, investujte radši do přihláškového formuláře než do stránky, která poměrně intenzivně přeceňuje uživatelovu ochotu klikat na mikrostránce, aby mohl zhlédnout video.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Pokud hodnotím míru originality nápadu, pak je tento spot jednoznačně vítězem týdne. Je natočen s lehkostí a vtipem, a přestože se na konci neplácáte smíchy do kolen, zůstane vám příjemný pocit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hele, to je fakt dobrý. Jednoduchej nápad – a je to tak dobře natočený (a hlavně zahraný), že člověk odpustí i maličko dopředu hlášenou pointu. Za mě vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Dobře, šlo to říct za dvacet vteřin, ale ten výraz herce na konci. Boží, do gifů s ním!
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Kdyby tohle převyprávěl Ivan Mládek, věřím, že se tomu lidi budou řehtat.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nápad je dobrý, ale chtělo by to zatlačit na herecké výkony. A ten superb v závěru je tak slabý. Kdyby tam byl alespoň Hyundai, hned to má o další patro humoru navíc.
Pavel Jechort

2. Blažek se ukazuje v Portugalsku (36 %)  

Pánská oděvní značka Blažek připravila krátké fashion filmy k nové kolekci Blažek jaro/léto 2018. Odehrávají se v Portugalsku, kam vyrazili na pánskou jízdu tři kamarádi z dětství. „Především jsme chtěli kampaní inspirovat. Pánský road trip je v našich očích symbol svobody, dobrodružství a oslavy něčeho nového,“ uvedl majitel společnosti Ladislav Blažek.

Kampaň zahrnuje osm krátkých filmů pro osm kapitol příběhu, devátý film, který vše zastřešuje, a více než dvě stě fotografií. Předešlé kampaně tak rozsahem značně převyšuje a podle Blažka se jedná pravděpodobně o nejrozsáhlejší kampaň v historii značky. Všech devět videí vzniklo v režii Jakuba Jahna a natáčelo se na nejznámějších lokacích v Lisabonu.

Tři kuci jak buci vyjeli na výlet do Portugalska a natočili si přitom docela vkusný home video. Nic víc, nic míň. Jen nevím, proč bych se na to měl koukat. Navíc na pokračování.
Adam Roučka

Já tomu brandu nerozumím! Je vidět, že tam nad tím někdo uvažuje, ale jednou Leoš, jindy výlet investičních poradců z OVB? Řemeslo dobré, ale co tím chce značka říct, jak se chce odlišit, kde vzít kompetenci? Nevím. Body za exekuci.
Vilém Rubeš

Blažek tuší, kde jsou trendy. A tentokrát se mu jeden z nich (fashion movie trailer) i podařilo zrealizovat. Opravdu výrazný pokrok oproti poslední poněkud tragikomické kampani. Jen ten mladík s knihou „Lisbon poets“, ten už je aspirativní trochu moc – schovejte si ho až na příště, jo?
Alena Oswaldová (Nestlé)

„Celá kampaň zahrnuje osm krátkých filmů pro osm kapitol příběhu,“ říká se v tiskové zprávě. No, zatím jsem žádný příběh neviděla, pokud za něj nepovažujeme situaci, kdy se mladí, pěkně oblečení pánové navzájem velmi často fotí, upíjejí kávu a ležérně se procházejí po městě. Je to celkem podařené mood video, ale nikoliv příběh.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kdyby tam byla naznačená ta příběhová linka (kdo jsou ti tři hezcí pánové a co tam dělají), dalo by se s tím asi trochu líp pracovat. Takhle je to jen hezký.
Martin Svetlík (Mustard)

Dvakrát jsem si zkontroloval, jestli mi na pozadí nehraje random hudba ze Spotify, protože to k sobě s obrazem faaakt nejde. Ale hezky natočený, Lisabon je pěknej, určitě tam zajedu.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Moment, asi toho za tím vidím moc. Tři modelové na výletě? Nikde žádné slečny? Hmm, hmm. Jestli půjdou v dalším dílu do místního klubu Pinochio Lisboa, tak to vlastně vezmu jako odvážnej kousek a zatleskám.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ti 3 hubení mladíci s botami bez ponožek, co se pořád osahávají, jsou přátelé z dětství na road tripu v Lisabonu? Něco méně uvěřitelného jsem dlouho neviděl. Zlatej Leoš.
Pavel Jechort

3. Plyšoví zajíci rapují pro Billu (29 %)

Obchodní řetězec Billa připravil velikonoční věrnostní kampaň. Za nálepky z nákupu bude možné získat některého ze tří plyšových zajíců ukrytých v plyšovém vejci. Akci podporuje televizní kampaň Hip Hop Hop, kterou vytvořil McCann Prague. Ve spotu zajíci rapují na hit newyorské kapely Run-DMC. Kampaň se objevuje také na první straně aktuálního letáku Billa a v hlavním panelu nových webových stránek billa.cz.

Minulý příspěvek byl sdílen celkem 164krát. Tomuhle můžu jen přát, aby to ambiciózní číslo překonal, ale bude to s odřenejma (zaječíma) ušima. Billo by to asi chtělo něco zábavnějšího.
Adam Roučka

Hopsající hip hopeři plyšáci, hop hop, kdo neskáče, není vycpanej…
Vilém Rubeš

Vždyť je to úplně jedno. Stejně si ty plyšáky lidi budou kupovat.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Nic nového pod sluncem, nicméně díky RUN-DMC mi to zní v hlavě už dva dny. Takže záměr se asi podařil.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Lehkej nadprůměr na český rapový scéně.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Jo, jdu pro ně. Okamžitě kupuju. Skvělý zacílení na otce, kteří ve čtrnácti nosili kšiltovku na stranu. Jednoznačnej vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

A že jsem tak smělý, mohu si v Bille i nakoupit? Možná ale je i verze pro dospělé, která neběží po My z Kačerova.
Pavel Jechort

4. ČSOB zapojila Doležalovou a Taclíka (28 %)

ČSOB připravila nový komunikační koncept Nikdy nevěřte, že něco není pro vás, který je postaven na nevšedních zážitcích dvou hlavních hrdinů, manželského páru Jindry a Jindry. Hlavními tvářemi konceptu, na němž se podílela agentura J. Walter Thompson, jsou herci Marie Doležalová a Marek Taclík. Taclík byl donedávna hlasem nerudného kocoura, maskota Moneta Money Bank. Kampaň ČSOB propaguje, že díky jejím produktům každý může zažít něco neobvyklého.

První kampaň v novém konceptu odstartuje 12. března a bude zaměřena na účet od ČSOB, který klienty odmění za platbu kartou a je zdarma. Kampaň využije televizní spoty, outdoor, online a vizuály v bankovních pobočkách. Nový koncept bude využíván v rámci celé skupiny ČSOB. V průběhu roku se v něm představí i ČSOB Pojišťovna a bude využit také pro podporu projektů CSR.

Jindra a Jindra se s týdenním předstihem představili i zaměstnancům ČSOB. Na každou pobočku byl doručen dárek s pozvánkou na představení nového spotu, kterého se zúčastní i hlavní protagonisté a bude přenášen do všech regionů.

Ne/zaujaly mě na tom tři věci. 1/ Headline s historicky největším počtem záporů v jedné větě. 2/ Žertovně ilustrovaný dvojsmysl „roztočit každý“. 3/ Angažmá Nastěnky z Mrazíka, která na svůj věk vypadá docela zachovale.
Adam Roučka

Zahrané to je, natočené to je. Moc to toho neříká. Jen nevím, jestli se to bude rozvíjet směrem k iksté variantě kadlubu „S námi si i buran šáhne na luxus,“ anebo to sklouzne ke konceptu „Cokoliv vám dáme, budeme vyhlašovat za úžasné.“ Body za snahu.
Vilém Rubeš

Takže díky ČSOB budu moct sledovat fotbal s partou mafiánů? Fakt supiš! A ne, opravdu nevěřím, že něco není pro mě. Já to vím. A naprosto jistě.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Po zhlédnutí této reklamy na mě padla tíseň. Ubozí lidé, tlačí se do VIP zóny, dají si pár jednohubek, a pak se vracejí ke svým mrzkým, zoufale obyčejným životům. Má banka lidem vsugerovat, že my všichni se můžeme dotknout světa, kde dámy sedí spořádaně nohu přes nohu a pánové s blazeovaným výrazem upíjejí šampaňské? Raději bych zůstala tam, kde jsem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Chápu, co se mi chce říct, jsou tam známý tváře, ten příběh se snadno pamatuje. Já bych řek, že dobrý!
Martin Svetlík (Mustard)

Komunikační koncept pro banku s rekordním počtu záporů v jedný větě, to je odvážný. Ten spot bohužel vůbec.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Tahle lajna mi dala pořádně zabrat. Hodí se mi na to anglické slovo awkward. Tři zápory najednou? Jsem pro porušování pravidel, ale tohle už je moc.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Taclíka mám rád, ale ani po 3 přehráních jsem si nezapamatoval, co mi ČSOB nabízí. Takže je to další reklama na Taclíka.
Pavel Jechort

5. Rossmann chce více působit na emoce (21 %)

Drogistická síť Rossmann uvedla spot A život je krásnější, který poběží celý březen na Nově a Primě. Rossmann tím navazuje na celkovou proměnu tváře společnosti. Na začátku roku představil nový komunikační koncept, kterým chce více působit na emoce zákazníků. K tomu začal vydávat i zákaznický magazín Rossmann Life, v němž přináší tipy z oblasti krásy a zdraví.

Nový televizní spot se zaměřuje na různé podoby krásy a cílí na ženy ve věku od 30 do 50 let. Vedle televize bude kampaň rovněž podpořena online kampaní. Kreativní část projektu zajistila agentura DDB. První vlna spotů poběží celý březen, druhá část bude spuštěna na podzim. 

No ty kráso, co k tomu napsat. Prostě klasická instantní reklama s filozofickým přesahem level divák TV Barrandov.
Adam Roučka

Sbírka zpomalených vizuálních banálů a tisíckrát slyšených klišé tak nějak symptomaticky končí ukázáním dětských plen. Toaletní papír by byl ještě vhodnější.
Vilém Rubeš

„Kampaň vysvětluje, co znamená krása ve spojení s naší značkou a zároveň podporuje klíčové kategorie…“ Prosím pěkně jak? Jak to shutterstocková slideshow s logem Rossmann dokáže cílovce vysvětlit?
Alena Oswaldová (Nestlé)

Tohle je v pohodě, ale abych si to zapamatovala, chtělo by to něco malinko výraznějšího.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Já myslím, že tahle kampaň toho pro značku bohužel moc neudělá. Čistě proto, že je tam tý značky prostě hrozně málo. Kromě jiného.
Martin Svetlík (Mustard)

Ňuňu. Kdybych byl žena mezi 30 a 50, tak to asi celkem beru.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Zamyšlení nad slovem krása jako ze slohového cvičení na prvním stupni základní školy. Mně to připadá, že Rossmann svou cílovku docela podceňuje.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Dejte mi přístup k videobance a za hodinku sestříhám něco stejně dobrého.
Pavel Jechort

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Reklama s amorky od Kofoly je prostě ňu ňu“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 11. týden 2018

  1. VCCP: Akademie elixíru lásky (43 %) 
    značka: Kofola, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  2. Boomerang Communication: Pod ledem (41 %)
    značka: Radegast, klient: Plzeňský Prazdroj
  3. Young & Rubicam: Společně měníme bydlení v domov (38 %)
    značka, klient: Stavební spořitelna České spořitelny
  4. ADison: Celý oběd v kapse (24 %)
    značka: Estravenka, klient: UP Česká republika
  5. Frank: Dole bez  (22 %)
    značka: Gynella, klient: Heaton 

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kofola zdůrazňuje přírodní složení (43 %)

Kofola – Z bylinek, ovoce a lásky

Seznamte se s Amorkem Gabrielem a jeho přáteli, kteří se starají, aby Kofola byla plná přírodních ingrediencí, bylinek, ovoce a lásky.

Zveřejnil(a) Kofola dne 12. březen 2018

Jarní kampaň Kofoly od VCCP Prague přináší příběh z prostředí amorské Akademie elixíru lásky. Amorci se tu učí z bylinek a ovoce umíchat elixír lásky, kterým je právě Kofola. Cílem nové komunikace je zdůraznit přírodní složení nápoje. Kampaň běží v televizi od 12. března, k vidění je také v outdooru a v onlinu.

Hlavním hrdinou kampaně je andílek Gabriel vymodelovaný ve 3D animačním studiu Plaftik ze Slovenska. Prostředí spotu tvoří zahrada o velikosti 5x5m vytvořená na míru televiznímu spotu z rostlin,  květin, bylinek a ovoce. Spot vznikl ve spolupráci s produkcí Boogie Films.

Kdyby strávili 0.01 % času, co pracovali animátoři, na scénáři/nápadu, mohlo by to být lepší. Co se s tou Kofolou stalo? Dříve jsem po jejich reklamách vždycky žárlil. Škoda.
Will Rust

Ale jo. Kofola nezvykle a sympaticky drží stále ten samý příběh. Dokonce si troufá neukazovat produkt. Na tuzemsko dobré.
Pavel Jechort

Je to jako z filmu Avatar, ze kterého nechcete zpátky do reality. Po všech stránkách krásná práce, autoři na sebe mohou být pyšní.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Odteraz si pri kofole vždy spomeniem na miazgou umastené šišky. A to bol asi cieľ tohto spotu o zložení, takže dávam lajk!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tohle je nový koncept Kofoly? Od teď se budou spoty odehrávat ve světě nablblých andílků? No potěš. Můj lovebrand se právě otřásl v základech.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Patinka renderu je vpravdě krásná, ale jinak to má skutečně divný temporytmus. Lépe řečeno nemá. Pointa je upatlaná jak ten kotlík. Tohle mi nesedlo.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Je to prostě ňu ňu. Kofola, amorci, ovoce a bylinky. Rozumím.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

Proč? Asi nebudu jedinej, komu tohle 3Dčkový zpracování ke Kofole absolutně nesedí. Zatímco pro segment malejch lahví Kofola přichází se super kampaněma (Neřešení, Fofola, KFL…), u tý točený Kofoly vnímám dost sestupný tendence. A je mi to upřímně líto. Jinak pracovat s produktem jako s elixírem lásky, to mi nepřijde špatný. A jsem zvědavej, jak se formát „akademie“ dál rozvine v onlinu.
Miky Karas (Symbio)

TVL KFL už mě BVL víc, ale jako začátek pro další storytelling dobrý. Snad bude pokračování a nebude ubývat lásky a bylinek. Kdo zná Kofolu, ví #atribut
Antonín Milata (Renegadz)

2. Radegast ukazuje pád hokejisty (41 %)

Nový televizní spot značky Radegast symbolickým způsobem zachycuje, co se odehrává v hlavě hokejisty po srážce s protivníkem. Reklamní kampaň rozvíjí motto značky Život je hořký. Bohudík. a zároveň využívá faktu, že Radegast je hlavním partnerem a oficiálním pivem české hokejové extraligy. Poběží od 12. března v hlavních televizních stanicích.

Kreativní koncept a scénář spotu vytvořila agentura Boomerang Communication pod vedením kreativního týmu Lukáše Jaloveckého. Režie se ujal americký režisér Alexei Tylevich. Třídenní natáčení nejen na ledě, ale především pod vodou, produkčně zajistila společnost Armada Films. O vizuální post-produkci se postaralo studio RUR.

Solidní reklama. Ale nepřekvapila. Po osobní stránce jsem rád, že claim, který vymyslel táta před 20 lety, se stále používá!
Will Rust

U nás se s pivem dá očividně spojit všechno, sport i nejtěžší momenty v životě lidském.
Pavel Jechort

Tento spot mě celkem oslovil. Asi tím, že je temný. Ale přijde mi, že tak jako to bývá zvykem u dvou třetin dalších reklam, jej kazí zbytečně patetický VO.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hurá, dneska jsem ještě neviděl žádnou reklamu na pivo s hokejistama. Kecám, viděl jsem jich už asi 37. Ale žádná z nich neměla tak hloupě doslovnej voice over (tvrdý pád- hokejista spadne, táhne dolů- hokejista padá dolů, odrazit se ode dna- hokejista se odráží ode dna atd…). Možná to ale má fungovat jako návodnej komentář pro slepý?
Adam Roučka

V životě jsem neslyšel, že by se někomu tříštily sny. Nebo jste tohle někdy slyšeli? Škoda. Koncept Co se děje v hlavě je fajn, ale dal se ztvárnit ještě nápaditěji.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Pecka! Ten moment, kdy hokejista „propadne“ ledem.. šlape to jak víno. Líbí se mi kamera i kreativa, snad jen poslední záběr by mohl prozradit víc než pouhé procitnutí v jakémsi situačně rozbředlém close-upu. Radegast je každopádně jedno z mých oblíbených piv a tato reklama s přehledem dosahuje jeho úrovně. Zároveň je to dost možná nejlepší reklama s hokejistou za poslední roky.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Život je hořký. Bohudík. Je prostě super slogan a baví mě jeho protažení i do hokejového prostředí. Vizuálně je to super, voiceover pro mě zbytečně moc drnká na alfa samco macho strunu, ale dobrý.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

Izolovaná bublina z reklamky pro nás už po milionté definuje, co to je být pravý chlap. Doufám, že si aspoň udělali focusku s dřevorubcem, sklářem, hasičem a Jiřím Kajínkem. V rámci piva standardní průměr.
Antonín Milata (Renegadz)

3. Buřinka motivuje k rekonstrukci (38 %)

Od 19. března běží kampaň Stavební spořitelny České spořitelny propagující Úvěr od Buřinky. Kromě nového loga a sloganu jde Buřinka po několika letech i do televizní kampaně, kterou připravila s agenturou Young & Rubicam. Kromě televize využije také online médií, YouTube, PR i sociálních sítí. Kampaní se snaží motivovat k rekonstrukci bydlení.

Televizní spot mapuje život české rodiny od 80. let do současnosti. V jednotlivých scénách se odehrávají situace, při kterých dostávají kuchyně pořádně zabrat. Ať už jde o hádku matky s dcerou, rozbitou poličku, rozverné děti či koupající se štěňátko v kuchyňském dřezu. Režisérem byl Milan Balog, kameramanem Jan Velický. Svůj hlas propůjčili Stanislav Majer a Klára Issová.

Kolik rodinných klišé se dá nacpat do 30 vteřin? 14. Ještěže tam nebyla těhotná žena, co si sahá na bříško s úsměvem.
Will Rust

Solidní průměr, který si asi nebral za cíl udělat lidem díru do hlavy. Protože jestli ano….
Pavel Jechort

Hezky natočený časosběr. Netlačí se tu na pilu víc, než je nutné. Sympatická věc.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hezky natočená, i když trochu depresivní Ikea. Ne, dělám si srandu, vím, že je to na Obi.
Adam Roučka

Dobrý spot. Predpokladám, že ho Stavebka natočila Ikei úplne zadarmo.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Je to překvapivě milé a autentické – spot na diváka působí především skrze subtilní situace a atmosférické svícení. Kamera krásná, herci též. Závěrečná tagline vyhrává cenu „Špalek roku“.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Milý spot, který je krásně natočený. Líbí se mi i hudba. Slogan je na první dobrou, ale sedí dobře. Jen mě trochu mrzí, že si ten pár dopřeje novou kuchyň až „na stará kolena“.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

Já vlastně ani nevím, co na to říct. Nenadchne, neurazí. A asi to splní účel toho, připomenout v televizi, že existuje nějaká Buřinka.
Miky Karas (Symbio)

Nic nového pod sluncem, rodinné timelines jsou evidentně nevyčerpatelné a focus group friendly, nejedno oko nezůstane suché. Hezký set design. Víc by tomu slušela 60s stopáž, ve 30 vteřinách jsem se trošku ztrácel.
Antonín Milata (Renegadz)

4. Jedlá stravenka mění stravování (24 %)

Poskytovatel nefinančních benefitů Up Česká republika, dříve Le ChequeDéjeuner, uvádí na český trh produkt Estravenka. Propaguje jej prostřednictvím kampaně na jedlou stravenku, která způsobí revoluci ve stravování. Kampaň navrhla a realizuje agentura ADison. Cílem kampaně je uvést společnost a Estravenku do povědomí veřejnosti i novinářů, cílí také na zaměstnavatele a klienty, tedy provozovatele restauračních zařízení.

Klíčovým prvkem je video prezentující výhody jedlé stravenky, která však přijde na trh až okolo roku 2022. Klientům je proto doporučeno využít Estravenku. „Jedlá stravenka je do důsledků dovedený nápad, že stravenka je vše, co člověk potřebuje, aby se najedl. Věříme, že cílovou skupinu pobaví,“ uvedla Alžběta Fridrichová, ředitelka agentury ADison. Na realizaci videa se podílela produkční společnost Demopictures. Součástí kampaně je i propagace na YouTube, Facebooku a LinkedIn, programatický nákup brandingu a placená podpora webu estravenka.cz ve vyhledávačích a na sociálních sítích.

Milý vtip, jenom nechápu, jak estravenka vyřeší ten problém?
Will Rust

Bezva, dostal jsem chuť na Litovel, co do sebe leje ten pán. Bylo to cílem?
Pavel Jechort

Je to docela fajn, vtipný nápad s vkusným zpracováním. Jenom ten voice over… nebyl tento náhodou jen pracovní, ale pak se tam zapomněl?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nevím, jestli je úplně dobře, že se info o produktu dozvím až po 43 vteřinách. Ale jinak je to určitě nabídka k sežrání, na který si smlsne každej. Kromě mě teda.
Adam Roučka

Ak mala jedlá stravenka upozorniť na nejakú technologickú novinku, tak sa jej podaril presný opak. Jediné, čo po nej ostáva, je nepríjemná predstava požutého papieru v ústach.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Jak udělat byznys z ničeho. Vymysli si neexistující problém a prodej ho. To jsou stravenky. Kdybych byl ředitel zeměkoule, tak bych to okamžitě zakázal. A ten spot je další zbytečné vyhození peněz.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nápad neurazí, ale trochu mi teda v uších zadrnčel voiceover. Marně přemítám nad důvodem, proč je tam to pivo Litovel – že by nějaký rafinovaný cross-branding? Nebál bych se též zapracovat na packshotové části.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Kočkopes, který se moc nepovedl. Pokud to měl být jasný, vysvětlující spot bez větších kreativních ambicí, tak nechápu šmodrchání s pojídáním stravenky. Pokud to měla být vtipná nadsázka, tak kde je ten vtip?
Klára Javůrková (Comtech_Can)

Chvíli jsem myslel, že fakt udělali jedlou stravenku, kterou třeba pak rozeslali jako direct mail. Takhle je to jen klasický video podle klasický kreativní šablony. Škoda.
Miky Karas (Symbio)

Feečko za reklamu bylo pravděpodobně ve stravenkách. Btw. papír se jedl už na základce, taháky jsme žrali o sto šest. Packshot na konci to zabil, vypadá jak ze salesové power point prezentace, z které si ho nejspíš vytáhli v rámci úspor.
Antonín Milata (Renegadz)

5. S Gynellou budete „dole bez“ (22 %)

Ateliér Frank připravil pro klienta Heaton kampaň Dole bez. Cílem je dostat do povědomí dospělých žen produkt intimní hygieny Gynella. Televizní spot, který vznikl ve spolupráci s Pink productions, běží v březnu na Nově, od dubna do června pak poběží na i-Prima a zároveň na sociálních sítích. Kampaň se objeví i v tisku, autorem fotografií je Salim Issa a Štěpánka Stein. Druhou část kampaně tvoří online a tisková komunikace směrem k lékařům a gynekologům.

Mně přijde, že než do toho zasáhl klient, tak byl ten scénář lepší, ale i tak je to v pohodě.
Will Rust

Tohle mě zabolelo. Nejen tam dole.
Pavel Jechort

Líbí se mi, když jsou reklamní spoty krásně zpracované nebo mají originální nápad. Ale většinou mi stačí, že se po jejich zhlédnutí necítím trapně. Po zhlédnutí reklamy na Gynellu se trapně cítím velmi. Je to celé divné. A estetika packshotu úplně nejdivnější. A proč to zlaté jmelí?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Paní chce mít jistotu, že tam dole má vše v pořádku. Nejsem si ale úplně jistej, jestli to má v pořádku i tam nahoře. Je na tom ale pořád o dost líp, než její kámoška, která zjistila, že nerozumí vlastní vagíně. Proti tomu je tohle špička.
Adam Roučka

Dole bez. Hehe, nebojte, to je akože bez starostí, slovná hračka! V tom spote nie je žiaden full frontal. Teda len tak trochu. Každá žencká sa chce predsa cítiť ako tie dokonalé voskové modelíny nabité nezvládateľnou sexuálnou energiou. Tak úžasne sexy lajfstajlový spot predsa nemôže v žiadnej žene, ktorá zažíva nepríjemnosti „tam dole“, vyvolať nejakú úzkosť a pocit nenormálnych spoločenských nárokov na jej telo! Super práca! Na devätnáste storočie.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tedy mně se na to hlavně nekouká dobře. To je jak od Lynche. Chybí jenom trpaslík. Jsem dost zvědavej, co na tohle říká cílovka.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Spot u mě bilancuje na pomezí artovosti a frašky. Jsem zvědavý, jak by se v této tonalitě autoři popasovali s krémem na hemeroidy. Vokály posledních vteřin mne kdovíproč přenesly do roku 1992.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Cítím se trochu jako divák, zklamaně odcházející z kina, který se nechal zlákat trailerem a čekal víc. Polarizující produkt, provokativní slogan, vizuálně hodně cool…a pak přijde totál klišé voiceover. Bohužel, forma zvítězila nad obsahem a přitom to mělo potenciál.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

Insight o tom, že pro svoje sebevědomí musím bejt dole bez starostí, bohužel nemůžu objektivně posoudit. Ale art direction to má pěknou, klidně bych se koukal dýl. A to i bez voice overu.
Miky Karas (Symbio)

Kdyby tenhle bizár byl od Petra Čtvrtníčka pro Českou sodu, tak chválím a sdílím na FB. Celý to na mě působí dojmem, že tvůrce to primárně neměl v pořádku tam nahoře.
Antonín Milata (Renegadz)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Viewing all 383 articles
Browse latest View live