Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 12. týden 2018
- Outbreak: Příběh Letiště (43 %)
značka, klient: Letiště Praha - Ogilvy: Rozkoš z pohybu (34 %)
značka, klient: AbbVie - Havas: Osel (28 %)
značka, klient: mBank - Dermacol pro muže (28 %)
značka, klient: Dermacol - Ogilvy: Skříň (26 %)
značka, klient: Zaplo Finance
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Letiště sdílí vzpomínky cestujících (43 %)
Krátký film Příběh Letiště, který připravilo Letiště Praha na závěr sezóny 80. výročí ve spolupráci s agenturou Outbreak a produkcí Masterfilm, má připomenout jeho osmdesátiletou existenci a podpořit jeho značku. Spot byl natočený v průběhu loňska, režíroval jej Jan Látal. Mapuje historii letiště prostřednictvím výpovědí známých i neznámých cestujících. Zážitky z cest vypráví například herec Jan Tříska, válečný veterán druhé světové války Emil Boček, fotbalový brankář Petr Čech, modelka Tereza Maxová, vodní slalomář Vavřinec Hradílek, cestovatel Dan Přibáň či výtvarnice Kateřina Šedá. Film i microsite spojená s projektem obsahuje příběhy i desítek dalších cestujících, kteří s letištěm v průběhu projektu sdíleli své příběhy.
Video běží od 20. března na sociálních sítích letiště a v plánované online kampani. Vedle krátkého filmu vzniklo i pět medailonků věnovaných konkrétním vystupujícím osobnostem. Ty budou k dispozici na webu, sociálních sítích Letiště Praha (Facebook, Instagram, YouTube) a v online kampaních na Stream.cz, Seznam.cz, ČSFD.cz a iDnes.cz. Video vznikalo jako završení celoročních oslav 80. výročí existence největšího letiště v Česku. To si Letiště Praha připomnělo celou řadou akcí, včetně výstavy o historii letiště, ale také jeho budoucím rozvoji, která je stále otevřena pro veřejnost denně v prostorách příletové haly Terminálu 2.
Bez zvuku to může vypadat jako další reklama na Unicef. Se zvukem je to docela ok reklama na letiště. I když toho Třísku bych asi radši vystřihnul, když na nás dolů už nekouká z boeingu, ale z nebíčka.
Adam Roučka
Tohle mě baví. Je to čisté, neurazí. Samozřejmě mluvím pod bedlivým dohledem velkého herce, který na nás promlouvá z „never seen“ záběrů. Jeho hlas v mé hlavě tklivě velí – dej víc!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Konečně někdo využil osobnosti na místě, kde se jim dá věřit. Sedí to jak prdel na hrnec.
Pavel Jechort
Dobrá myšlenka. Škoda, že se z tak velkejch osobností nepovedlo dostat silnější testimonialy, protože nic jinýho tam vlastně nehraje. Ale má to svoje kouzlo.
Martin Svetlík (McCann Prague)
Pěkný. Fakt pěkný. Jediná věc, se kterou mám problém, je ta, že nechápu, proč to Letiště Václava Havla dělá. Jako by byla nějaká alternativa.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)
Mezi hodnocenými pracemi tohoto týdne opatrný vítěz. Decentní, milá kampaň s citlivě zvolenou tonalitou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Recenze slavných na produkt není nic revolučního, ale je to víc na úrovni než předešlá komunikace.
David Suda (WMC Grey)
Tohle mě tedy vůbec nezaujalo. Obsah i zpracování je nuda a bohužel to vystihuje pražský letiště, kde tím nejlepším zůstává jeho název.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Skupinově odříkanou, uslzeným střihačem citlivě poskládanou výpověď jsme tu tento týden měli jen asi šestkrát.
Pavel Fuksa
2. AbbVie motivuje muže ke cvičení (34 %)
Agentura Ogilvy připravila osvětovou kampaň Rozkoš z pohybu pro společnost AbbVie. Motivuje mladé muže, ať cvičí a zajdou k lékaři s tím, že to prospěje jejich zádům. Na microsite nabízí sadu cvičení, test na typ bolesti zad nebo doporučení, k jakému specialistovi zajít. Kampaň běží online, odstartovala 19. března na Facebooku, ústředním bodem je retro rozcvička s expertkou na bolavá záda.
Cílem komunikace je zvýšit povědomí o bolesti zad a zároveň motivovat k prevenci a včasné návštěvě lékaře. „Při tvorbě strategie jsme vycházeli z analýzy, co mladé muže do 40 let baví v online prostředí. Jednoznačně je to sport, erotika a vtipy. Zvolili jsme proto cvičení s erotickým podtextem, které ale bude vtipně a vkusně podané. K tomu nám pomohla retro stylizace,“ vysvětlila zvolený přístup head of social v Ogilvy Barbora Šumanská.
Kampaň poběží především v prostředí Facebooku, kde se bude opírat o sponzorované Link Ad formáty s videem z prostředí retro tělocvičny, ve kterém se vyzývavá cvičitelka Bibi snaží korigovat pohyby svých svěřenců. Za strategií kampaně stojí Jan Fryč, kreativa vznikla v tandemu Ondřej Kroupa a Samir Hauser, režie spotu se ujal Adam Vopička z Flux Films.
Odvaha nechybí, ale trošku přebývá prvoplánovost a je to až moc přestylizovaný. Každopádně spíš než na rozkoszpohybu.cz jsem po konci spotu zabrousil na porntube.com do sekce Red Head Milf in Yoga Pants with Camel Toe.
Adam Roučka
„Při tvorbě strategie jsme vycházeli z analýzy, co mladé muže do 40 let baví v online prostředí.“ A já se ptám – je to skutečně tohle?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Dokonce jsem se šel podívat i na landing page, takže funguje.
Pavel Jechort
Pěkná stylizace. Ale nedokážu přijmout argument, že osvěta proti bolesti zad se má dělat přes sexy cvičitelku jen proto, že „muže na internetu baví erotika“.
Martin Svetlík (McCann Prague)
Bohulibá činnost, vizuálně pěkně zexekuovaná, ale ten laciný erotický podtext tam je úplně zbytečně a v 21. století už nemá co dělat. Dlaždič z Fulneku, co se tomu zasměje, stejně cvičit nezačne.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)
No páni, někdo si po čtrnácti letech vzpomněl na videoklip Call on me. A asi se domníval, že z toho budou lidé úplně paf. Nebudou. Není to ani šokující, ani vtipné, ani trendy.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Vtipný bizár v tom dobré slova smyslu. Jen si myslím, že tahle tonalita vyvíjí správný tlak na to, abych si zacvičil.
David Suda (WMC Grey)
Co to? Největší šok nastává, když se dozvíte, na co to je. Na tuhle stránku nejdu, abych se zbavil bolesti zad, ale proto, abych se podíval na další díl burlesque show.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Brief pro kostyméry: „Víš jak, ty outfítky, který se nosej do Bistra 8 a na vernisáž Pasty Onera.“ Je to celé ironie, nedotažená parodie nebo nedejbože současná tvorba s podtónem směšné lascivnosti? Packshot i po třídenní rešerši na Pinterestu pod heslem „cool retro typography“ vypadá jako malůvka z 5. oddělení bohnické léčebny.
Pavel Fuksa
3./4. Trapnokouzelník radí, jak ušetřit (28 %)
Nová kampaň mBank, kde opět vystupuje trapnokouzelník Richard Nedvěd, má za cíl vysvětlit výhody převedení a sloučení úvěrových produktů. Ukazuje, kolik peněz mohou klienti sloučením ušetřit a také, které produkty je možné sloučit. „Chtěli jsme se vyhnout komunikaci neurčitého finančního benefitu v podobě ‚již od‘ nebo ‚až‘. Proto jsme spočítali, kolik naši zákazníci, kteří si k mBank úvěry v minulých měsících přenesli, průměrně ušetřili na měsíční splátce a tuto částku prezentovat v naší kampani,“ vysvětlila Tereza Froňková, ředitelka marketingu mBank pro Česko a Slovensko.
Kreativa pochází z agentury Havas Worldwide Prague. Mediální plánování měla na starosti Starcom. Produkci zajistila Soft Pillow, režii Jan Chramosta. Kampaň běží od 26. března v televizi na televizi Nova, online (bannerová reklama, SEM), na sociálních médiích, v rádiích v obchodních centrech, kde má mBank svá obchodní místa, a také komunikací se stávajícími klienty banky.
Co napsat o spotu, kde ze tří hlavních rolí hraje nejlíp osel. Navíc mám trochu podezření, jestli se náhodou nepodílel i na scénáři.
Adam Roučka
Richard Nedvěd zde působí jako padawan Luďka Soboty. To byl tvůrčí záměr:)?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Ale jo, práci odvede, nenadchne, neurazí.
Pavel Jechort
Taková vtipná hádanka: Když trapnokouzelník přestane kouzlit, co se stane?
Martin Svetlík (McCann Prague)
Špatnej kouzelník je bohužel ještě horší herec. A nedožene to ani laciná exekuce a prvoplánovitost fóru. Nesměju se, ale aspoň chápu, co mi chtěli říct.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)
Když jsem zhlédla tuto reklamu, měla jsem pocit, že jsem vůbec nic neviděla. Nic se nestalo. Žádný pocit, jen prázdno. Víc k tomu nemám.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Trocha klasického bankovního humoru. ÍÁ, ÍÓN. Nezapomněl nám kouzelník náhodou kouzlit?
David Suda (WMC Grey)
Tak já mám otázku. Proč hraje Čech debila a Slovenka chytrou holku? Nemohli byste to alespoň udělat naopak? Mezi náma, takový debilové, jako jste tady předvedli, nežijou ani v pohádkách.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Slovenská invaze demence pokračuje – pro milleniály pravděpodobně vtipně nejasný název „somár“ dosypaný kombinací přiblblého Čecha a tupé, sexuálně agresivní Slovenky… akorát se při cestách marcom týmu do „Blavy“ někde u Malacek ztratil nápad, vtip i strategie.
Pavel Fuksa
3./4. Dermacol pro muže je tady, zpívají (28 %)
Český výrobce kosmetiky Dermacol rozšířil svou nabídku o řadu pro muže. Uvedení pánské kolekce doprovází hudební reklama od skupiny No Name. Kromě té v klipu vystupuje i muzikálový herec David Gránský a slovenská zpěvačka Kristína Peláková. Společnost připravila dvouminutový videoklip pro prostředí onlinu a třicetivteřinovou televizní reklamu, v češtině i slovenštině. V plánu je také propojení se soutěží Česko-Slovensko má talent, na níž se podílí právě David Gránský.
Perfektní taškařice, schovám si jí na Silvestra, kdyby v televizi náhodou nereprízovali Televarieté nebo Novoty.
Adam Roučka
Brutus. A teď vážně. Je to parodie? Že jo?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Jak pejsek s kočičkou…mám spoustu pocitů a žádná slova. Dermacol mi právě udělal lobotomii.
Pavel Jechort
Já myslím, že tenhle kousek docení až generace po nás.
Martin Svetlík (McCann Prague)
Nemám rád No Name, nemám rád nahatý chlapy a nemám rád zpívaný reklamy. Ale kombinace všeho dohromady mě dokázala v televizi chytnout – čili palec nahoru. Bohužel aspirativní nebo motivující k nákupu to moc není. Uvidíme, co na to nějaká žena.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)
Tento spot je prý nejdražší, jaký značka kdy natočila. Zkusím teď pominout otázku osobního vkusu, který s písní a videoklipem nesouzní (i když je fakt, že melodie je celkem chytlavá), zapomenu i na ten vtípek s „prdelkou“. I tak se ale ptám, jestli daný budget nešel utratit, dejme tomu, chytřeji a vkusněji.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Na vrchol vede i cesta skrz úplné dno. Tuto logiku nelze než následovat. Dávám tedy poprvé v katovně 100 %.
David Suda (WMC Grey)
Podívejte, mně je úplně jedno, kdo známej tam zpívá, tohle si na sebe jednoduše nestříknu. Dermacol totiž neudělal nic pro to, abych bez studu mohl doma říct, že ta moje nová vůně, to je Dermacol.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Největší blitko–spot za dlouhou dobu, aneb jak pejsek a mačička vařili tortu podle toho, co se v Zelené zasedačce sepsalo na flipčárt. To vezmete prdelky (a do třesení prdelkami zazpíváte „PRDELKA“), tupé svaly metající kozelce na kluzkých bazénových dlaždicích, vyčichlou ne-skupinu ze severního Maďarska, muzikálového (?) herce (?), zpěvačku z Eurovize, roztažená stehna na barových židlích, k sebevraždě špatnou češtinu východňárského frontmana a hodíte to do slizem naplněného hrnce. Chvíli vaříte a nakonec servírujete se strategií „Když je kosmetika pro muže, tak řekneme, že je pro muže, kámo brácho jo!“ Záporné body, prosím…
Pavel Fuksa
5. Láďu Hrušku nahradil mimozemšťan (26 %)
Nebankovní poskytovatel půjček Zaplo Finance představil novou kampaň. V hlavní roli televizních spotů se objevuje mimozemšťan Eda, nový člen rodiny Láskových. Kampaň na spotřebitelskou půjčku poběží během celého roku a vznikla ve spolupráci s agenturou Ogilvy.
V rámci kampaně vznikly tři spoty v třicetivteřinové a patnáctivteřinové verzi. První s názvem Skříň je právě on-air. Televizní spoty doplňuje online komunikace, především na sociálních sítích, a šestivteřinové spoty na YouTube. Kampaň vznikla v Ogilvy v sestavě Jakub Krčík, Filip Kocián, Kateřina Rauschertová, Hana Fialová ve spolupráci s Tomášem Moldříkem a Hanou Pekárkovou ze Zaplo Finance. Režie spotu se ujal Jakub Štáfek a produkce společnost Adwood.
Trochu jsem čekal, že z tý skříně vyskočí Eda Kauba – a nakonec jsem se zas tolik nespletl. Jinak ufona Hrušku vystřídal jen jinej ufon – jako by jich v český reklamě bylo málo.
Adam Roučka
Rozklepaná skříň slibovala hodně – nakonec je z toho záblesk depilovaného Alfa z alternativní reality. Sorry, tohle nefunguje.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)
Ještě se dávají do reklam nějaké produktové benefity? A nestačilo by třeba „Vem si půjčku tatatata, na cokoliv tatatata..“
Pavel Jechort
Pojďme si říct, že od určitý úrokový sazby by měla být jakákoliv reklama neetická. Co si o tom myslíte? Napište mi do komentářů.
Martin Svetlík (McCann Prague)
Sláva, Hruška je pryč! A Eda, ač mimoň, vlastně není úplně mimo.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)
Co jsem to sakra právě viděla? Je to celé krajně znepokojivé: vyděšené děvčátko, otec ochotný se zadlužit kvůli skříni, podivné monstrum, které očividně čeká, až ho někdo zabije, a ukončí tak jeho trápení.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Je to čirá reklamní deformace, ale čekal jsem, že tam bude Eda Kauba. Promiň Edo.
David Suda (WMC Grey)
Skřítek Eda? Takovej ustřelkecka:). Jednoho znám a dělá zrovna v Ogilvy. To je náhoda nebo interní humor? Ať tak či tak, je to naprostej bizár. Dejte mi prosím vás vědět, jestli tohle funguje. No, když může ten mimozemskej trouba od Alzy, tak už věřím čemukoliv.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)
Jééé, to je vtipný, ten ufoun se jmenuje Eda a je to z Ogilvy, mrk mrk drk drk! A holčička se jmenuje Lásková! Brečím, ale dávám nejvíc bodů za tento týden. Což je hodně slabý.
Pavel Fuksa
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.