Quantcast
Channel: Reklamní katovna - Médiář
Viewing all 383 articles
Browse latest View live

„Spot s Třískou pro letiště: pěkný, fakt pěkný“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 12. týden 2018

  1. Outbreak: Příběh Letiště (43 %) 
    značka, klient: Letiště Praha
  2. Ogilvy: Rozkoš z pohybu (34 %)
    značka, klient: AbbVie
  3. Havas: Osel (28 %)
    značka, klient: mBank
  4. Dermacol pro muže (28 %)
    značka, klient: Dermacol
  5. Ogilvy: Skříň (26 %)
    značka, klient: Zaplo Finance 

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Letiště sdílí vzpomínky cestujících (43 %)

Krátký film Příběh Letiště, který připravilo Letiště Praha na závěr sezóny 80. výročí ve spolupráci s agenturou Outbreak a produkcí Masterfilm, má připomenout jeho osmdesátiletou existenci a podpořit jeho značku. Spot byl natočený v průběhu loňska, režíroval jej Jan Látal. Mapuje historii letiště prostřednictvím výpovědí známých i neznámých cestujících. Zážitky z cest vypráví například herec Jan Tříska, válečný veterán druhé světové války Emil Boček, fotbalový brankář Petr Čech, modelka Tereza Maxová, vodní slalomář Vavřinec Hradílek, cestovatel Dan Přibáň či výtvarnice Kateřina Šedá. Film i microsite spojená s projektem obsahuje příběhy i desítek dalších cestujících, kteří s letištěm v průběhu projektu sdíleli své příběhy.

Video běží od 20. března na sociálních sítích letiště a v plánované online kampani. Vedle krátkého filmu vzniklo i pět medailonků věnovaných konkrétním vystupujícím osobnostem. Ty budou k dispozici na webu, sociálních sítích Letiště Praha (Facebook, Instagram, YouTube) a v online kampaních na Stream.cz, Seznam.cz, ČSFD.cz a iDnes.cz. Video vznikalo jako završení celoročních oslav 80. výročí existence největšího letiště v Česku. To si Letiště Praha připomnělo celou řadou akcí, včetně výstavy o historii letiště, ale také jeho budoucím rozvoji, která je stále otevřena pro veřejnost denně v prostorách příletové haly Terminálu 2.

Bez zvuku to může vypadat jako další reklama na Unicef. Se zvukem je to docela ok reklama na letiště. I když toho Třísku bych asi radši vystřihnul, když na nás dolů už nekouká z boeingu, ale z nebíčka.
Adam Roučka

Tohle mě baví. Je to čisté, neurazí. Samozřejmě mluvím pod bedlivým dohledem velkého herce, který na nás promlouvá z „never seen“ záběrů. Jeho hlas v mé hlavě tklivě velí – dej víc!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Konečně někdo využil osobnosti na místě, kde se jim dá věřit. Sedí to jak prdel na hrnec.
Pavel Jechort

Dobrá myšlenka. Škoda, že se z tak velkejch osobností nepovedlo dostat silnější testimonialy, protože nic jinýho tam vlastně nehraje. Ale má to svoje kouzlo.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Pěkný. Fakt pěkný. Jediná věc, se kterou mám problém, je ta, že nechápu, proč to Letiště Václava Havla dělá. Jako by byla nějaká alternativa.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)

Mezi hodnocenými pracemi tohoto týdne opatrný vítěz. Decentní, milá kampaň s citlivě zvolenou tonalitou.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Recenze slavných na produkt není nic revolučního, ale je to víc na úrovni než předešlá komunikace.
David Suda (WMC Grey)

Tohle mě tedy vůbec nezaujalo. Obsah i zpracování je nuda a bohužel to vystihuje pražský letiště, kde tím nejlepším zůstává jeho název.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Skupinově odříkanou, uslzeným střihačem citlivě poskládanou výpověď jsme tu tento týden měli jen asi šestkrát.
Pavel Fuksa

2. AbbVie motivuje muže ke cvičení (34 %) 

Agentura Ogilvy připravila osvětovou kampaň Rozkoš z pohybu pro společnost AbbVie. Motivuje mladé muže, ať cvičí a zajdou k lékaři s tím, že to prospěje jejich zádům. Na microsite nabízí sadu cvičení, test na typ bolesti zad nebo doporučení, k jakému specialistovi zajít. Kampaň běží online, odstartovala 19. března na Facebooku, ústředním bodem je retro rozcvička s expertkou na bolavá záda.

Cílem komunikace je zvýšit povědomí o bolesti zad a zároveň motivovat k prevenci a včasné návštěvě lékaře. „Při tvorbě strategie jsme vycházeli z analýzy, co mladé muže do 40 let baví v online prostředí. Jednoznačně je to sport, erotika a vtipy. Zvolili jsme proto cvičení s erotickým podtextem, které ale bude vtipně a vkusně podané. K tomu nám pomohla retro stylizace,“ vysvětlila zvolený přístup head of social v Ogilvy Barbora Šumanská.

Kampaň poběží především v prostředí Facebooku, kde se bude opírat o sponzorované Link Ad formáty s videem z prostředí retro tělocvičny, ve kterém se vyzývavá cvičitelka Bibi snaží korigovat pohyby svých svěřenců. Za strategií kampaně stojí Jan Fryč, kreativa vznikla v tandemu Ondřej Kroupa a Samir Hauser, režie spotu se ujal Adam Vopička z Flux Films. 

Odvaha nechybí, ale trošku přebývá prvoplánovost a je to až moc přestylizovaný. Každopádně spíš než na rozkoszpohybu.cz jsem po konci spotu zabrousil na porntube.com do sekce Red Head Milf in Yoga Pants with Camel Toe.
Adam Roučka

„Při tvorbě strategie jsme vycházeli z analýzy, co mladé muže do 40 let baví v online prostředí.“ A já se ptám – je to skutečně tohle?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Dokonce jsem se šel podívat i na landing page, takže funguje.
Pavel Jechort

Pěkná stylizace. Ale nedokážu přijmout argument, že osvěta proti bolesti zad se má dělat přes sexy cvičitelku jen proto, že „muže na internetu baví erotika“.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Bohulibá činnost, vizuálně pěkně zexekuovaná, ale ten laciný erotický podtext tam je úplně zbytečně a v 21. století už nemá co dělat. Dlaždič z Fulneku, co se tomu zasměje, stejně cvičit nezačne.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)

No páni, někdo si po čtrnácti letech vzpomněl na videoklip Call on me. A asi se domníval, že z toho budou lidé úplně paf. Nebudou. Není to ani šokující, ani vtipné, ani trendy.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vtipný bizár v tom dobré slova smyslu. Jen si myslím, že tahle tonalita vyvíjí správný tlak na to, abych si zacvičil.
David Suda (WMC Grey)

Co to? Největší šok nastává, když se dozvíte, na co to je. Na tuhle stránku nejdu, abych se zbavil bolesti zad, ale proto, abych se podíval na další díl burlesque show.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Brief pro kostyméry: „Víš jak, ty outfítky, který se nosej do Bistra 8 a na vernisáž Pasty Onera.“ Je to celé ironie, nedotažená parodie nebo nedejbože současná tvorba s podtónem směšné lascivnosti? Packshot i po třídenní rešerši na Pinterestu pod heslem „cool retro typography“ vypadá jako malůvka z 5. oddělení bohnické léčebny.
Pavel Fuksa

3./4. Trapnokouzelník radí, jak ušetřit (28 %)

Nová kampaň mBank, kde opět vystupuje trapnokouzelník Richard Nedvěd, má za cíl vysvětlit výhody převedení a sloučení úvěrových produktů. Ukazuje, kolik peněz mohou klienti sloučením ušetřit a také, které produkty je možné sloučit. „Chtěli jsme se vyhnout komunikaci neurčitého finančního benefitu v podobě ‚již od‘ nebo ‚až‘. Proto jsme spočítali, kolik naši zákazníci, kteří si k mBank úvěry v minulých měsících přenesli, průměrně ušetřili na měsíční splátce a tuto částku prezentovat v naší kampani,“ vysvětlila Tereza Froňková, ředitelka marketingu mBank pro Česko a Slovensko.

Kreativa pochází z agentury Havas Worldwide Prague. Mediální plánování měla na starosti Starcom. Produkci zajistila Soft Pillow, režii Jan Chramosta. Kampaň běží od 26. března v televizi na televizi Nova, online (bannerová reklama, SEM), na sociálních médiích, v rádiích v obchodních centrech, kde má mBank svá obchodní místa, a také komunikací se stávajícími klienty banky.

Co napsat o spotu, kde ze tří hlavních rolí hraje nejlíp osel. Navíc mám trochu podezření, jestli se náhodou nepodílel i na scénáři.
Adam Roučka

Richard Nedvěd zde působí jako padawan Luďka Soboty. To byl tvůrčí záměr:)?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ale jo, práci odvede, nenadchne, neurazí.
Pavel Jechort

Taková vtipná hádanka: Když trapnokouzelník přestane kouzlit, co se stane?
Martin Svetlík (McCann Prague)

Špatnej kouzelník je bohužel ještě horší herec. A nedožene to ani laciná exekuce a prvoplánovitost fóru. Nesměju se, ale aspoň chápu, co mi chtěli říct.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)

Když jsem zhlédla tuto reklamu, měla jsem pocit, že jsem vůbec nic neviděla. Nic se nestalo. Žádný pocit, jen prázdno. Víc k tomu nemám.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Trocha klasického bankovního humoru. ÍÁ, ÍÓN. Nezapomněl nám kouzelník náhodou kouzlit?
David Suda (WMC Grey)

Tak já mám otázku. Proč hraje Čech debila a Slovenka chytrou holku? Nemohli byste to alespoň udělat naopak? Mezi náma, takový debilové, jako jste tady předvedli, nežijou ani v pohádkách.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Slovenská invaze demence pokračuje – pro milleniály pravděpodobně vtipně nejasný název „somár“ dosypaný kombinací přiblblého Čecha a tupé, sexuálně agresivní Slovenky… akorát se při cestách marcom týmu do „Blavy“ někde u Malacek ztratil nápad, vtip i strategie.
Pavel Fuksa

3./4. Dermacol pro muže je tady, zpívají (28 %)

Český výrobce kosmetiky Dermacol rozšířil svou nabídku o řadu pro muže. Uvedení pánské kolekce doprovází hudební reklama od skupiny No Name. Kromě té v klipu vystupuje i muzikálový herec David Gránský a slovenská zpěvačka Kristína Peláková. Společnost připravila dvouminutový videoklip  pro prostředí onlinu a třicetivteřinovou televizní reklamu, v češtině i slovenštině. V plánu je také propojení se soutěží Česko-Slovensko má talent, na níž se podílí právě David Gránský. 

Perfektní taškařice, schovám si jí na Silvestra, kdyby v televizi náhodou nereprízovali Televarieté nebo Novoty.
Adam Roučka

Brutus. A teď vážně. Je to parodie? Že jo?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jak pejsek s kočičkou…mám spoustu pocitů a žádná slova. Dermacol mi právě udělal lobotomii.
Pavel Jechort

Já myslím, že tenhle kousek docení až generace po nás.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Nemám rád No Name, nemám rád nahatý chlapy a nemám rád zpívaný reklamy. Ale kombinace všeho dohromady mě dokázala v televizi chytnout – čili palec nahoru. Bohužel aspirativní nebo motivující k nákupu to moc není. Uvidíme, co na to nějaká žena.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)

Tento spot je prý nejdražší, jaký značka kdy natočila. Zkusím teď pominout otázku osobního vkusu, který s písní a videoklipem nesouzní (i když je fakt, že melodie je celkem chytlavá), zapomenu i na ten vtípek s „prdelkou“. I tak se ale ptám, jestli daný budget nešel utratit, dejme tomu, chytřeji a vkusněji.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Na vrchol vede i cesta skrz úplné dno. Tuto logiku nelze než následovat. Dávám tedy poprvé v katovně 100 %.
David Suda (WMC Grey)

Podívejte, mně je úplně jedno, kdo známej tam zpívá, tohle si na sebe jednoduše nestříknu. Dermacol totiž neudělal nic pro to, abych bez studu mohl doma říct, že ta moje nová vůně, to je Dermacol.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Největší blitko–spot za dlouhou dobu, aneb jak pejsek a mačička vařili tortu podle toho, co se v Zelené zasedačce sepsalo na flipčárt. To vezmete prdelky (a do třesení prdelkami zazpíváte „PRDELKA“), tupé svaly metající kozelce na kluzkých bazénových dlaždicích, vyčichlou ne-skupinu ze severního Maďarska, muzikálového (?) herce (?), zpěvačku z Eurovize, roztažená stehna na barových židlích, k sebevraždě špatnou češtinu východňárského frontmana a hodíte to do slizem naplněného hrnce. Chvíli vaříte a nakonec servírujete se strategií „Když je kosmetika pro muže, tak řekneme, že je pro muže, kámo brácho jo!“ Záporné body, prosím…
Pavel Fuksa

5. Láďu Hrušku nahradil mimozemšťan (26 %)

Nebankovní poskytovatel půjček Zaplo Finance představil novou kampaň. V hlavní roli televizních spotů se objevuje mimozemšťan Eda, nový člen rodiny Láskových. Kampaň na spotřebitelskou půjčku poběží během celého roku a vznikla ve spolupráci s agenturou Ogilvy.

V rámci kampaně vznikly tři spoty v třicetivteřinové a patnáctivteřinové verzi. První s názvem Skříň je právě on-air. Televizní spoty doplňuje online komunikace, především na sociálních sítích, a šestivteřinové spoty na YouTube. Kampaň vznikla v Ogilvy v sestavě Jakub Krčík, Filip Kocián, Kateřina Rauschertová, Hana Fialová ve spolupráci s Tomášem Moldříkem a Hanou Pekárkovou ze Zaplo Finance. Režie spotu se ujal Jakub Štáfek a produkce společnost Adwood.

Trochu jsem čekal, že z tý skříně vyskočí Eda Kauba – a nakonec jsem se zas tolik nespletl. Jinak ufona Hrušku vystřídal jen jinej ufon – jako by jich v český reklamě bylo málo.
Adam Roučka

Rozklepaná skříň slibovala hodně – nakonec je z toho záblesk depilovaného Alfa z alternativní reality. Sorry, tohle nefunguje.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ještě se dávají do reklam nějaké produktové benefity? A nestačilo by třeba „Vem si půjčku tatatata, na cokoliv tatatata..“
Pavel Jechort

Pojďme si říct, že od určitý úrokový sazby by měla být jakákoliv reklama neetická. Co si o tom myslíte? Napište mi do komentářů.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Sláva, Hruška je pryč! A Eda, ač mimoň, vlastně není úplně mimo.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)

Co jsem to sakra právě viděla? Je to celé krajně znepokojivé: vyděšené děvčátko, otec ochotný se zadlužit kvůli skříni, podivné monstrum, které očividně čeká, až ho někdo zabije, a ukončí tak jeho trápení.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to čirá reklamní deformace, ale čekal jsem, že tam bude Eda Kauba. Promiň Edo.
David Suda (WMC Grey)

Skřítek Eda? Takovej ustřelkecka:). Jednoho znám a dělá zrovna v Ogilvy. To je náhoda nebo interní humor? Ať tak či tak, je to naprostej bizár. Dejte mi prosím vás vědět, jestli tohle funguje. No, když může ten mimozemskej trouba od Alzy, tak už věřím čemukoliv.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jééé, to je vtipný, ten ufoun se jmenuje Eda a je to z Ogilvy, mrk mrk drk drk! A holčička se jmenuje Lásková! Brečím, ale dávám nejvíc bodů za tento týden. Což je hodně slabý.
Pavel Fuksa

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„Telenovela jako reklama na Philips je vtipná“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 14. týden 2018

  1. Bubble: Úsměvy našich životů (46 %) 
    značka: Philips Sonicare, klient: Philips
  2. Boomerang Communication: Tátoman vs. doktor Mléčňák (43 %)
    značka, klient: Pojišťovna České spořitelny
  3. McCann: Jsem svá a jsem s tím v pohodě (36 %)
    značka, klient: Baťa
  4. Loosers: Hravě spolu (32 %)
    značka, klient: Friskies
  5. Duo Jamaha – Škoda Auto (20 %)
    značka, klient: Autocentrum Lukáš 

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Philips uvádí krátkou telenovelu (46 %)

K letošnímu Světovému dni ústního zdraví uvedl Philips Sonicare a obsahová agentura Bubble na sociálních sítích „nejkratší telenovelu na světě“. Skládá se ze tří dvouminutových videí, ve kterých tvůrci divákům ukazují, jak se správně starat o zuby a dásně. Délka jednoho dílu je stanovena záměrně – dvě minuty je odborníky nejčastěji doporučovaná doba čištění zubů.

Telenovela se odehrává v městečku Dientes de Sonicaro, kde jsou lidé blázni do ústní hygieny a zuby a krásné úsměvy v něm prakticky uctívají. Videa jsou k vidění na Facebooku a Instagramu Philipsu. Zobrazují se ovšem jen cíleně přes mobilní zařízení. Telenovela je součástí kampaně na novinku v portfoliu Philipsu, zubní kartáček Sonicare DiamondClean Smart. Bubble pro Philips bude během kampaně připravovat na sociálních sítích také edukativní posty a soutěže o nový zubní kartáček.

Vnitřně pláču, protože velmi podobný koncept jsme před časem skoro prodali jednomu z našich klientů. Zároveň se ale raduju, protože tahle kampaň se fakt povedla – líbí se mi po vizuální stránce, a navíc je vtipná. Bravo!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jsem se fakt posmál. Škoda jen, že reklama je mnohem zábavnější než produkt samotný.
Pavel Jechort

Zuby, pohroma huby je nejlepší reklamní kampaň na péči o zuby. Úsměvy našich životů se mnou nic nedělají.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tolik práce – a proč vlastně?
Vilém Rubeš

2. Pojišťovna pokračuje s Tátou hrdinou (43 %)

Pojišťovna České spořitelny spustila marketingovou kampaň na Flexi životní pojištění. Její součástí je nový televizní spot, ve kterém pomocí konceptu Táta je hrdina ukazuje dětské vnímání rodičů. Kampaň zároveň komunikuje konkrétní produktový benefit – výplatu dvojnásobku při vážné nemoci způsobené klíštětem. Nadlinková kampaň poběží od 3. dubna až do 27. května 2018 v televizi a na internetu. Doplní ji PR nástroje v tisku a on-line médiích. Koncept i exekuci kampaně připravila Pojišťovna České spořitelny ve spolupráci s agenturou Boomerang Communication.

„Nový televizní spot Tátoman vs. doktor Mléčňák je pojatý formou domácího videa. Kluk obsadil do svého filmu nepřemožitelného tátu a jako zápornou postavu (doktora Mléčňáka) tříletou sestru. Koncept ‚Táta je hrdina‘ se nám loni osvědčil, takže i tentokrát může táta v očích syna zvládnout cokoliv. A pokud ne, je tu Flexi – pro jistotu. Novou exekuci s minulým televizním spotem spojuje i použití perspektivy,“ uvedla ke kampani Světla Košková, vedoucí oddělení marketingu a PR Pojišťovny České spořitelny.

Líbí se mi, že tvůrci elegantně a hravě navázali na předchozí koncept. A dítě v kostýmu klíštěte je vysloveně roztomilé!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Doktor Mléčňák to v mé hlavě hned na začátku zahnul k Madetě. Sorry.
Pavel Jechort

Ježiš, to je super! Doktor Mléčňák mě baví. Za mě s jistotou nejlepší spořitelna ever (a to jsem jich pár točil).
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tak malý děti, aby se jim tohle líbilo, snad ani nejsou. Pochopil jsem z toho leda, že k pojištění dostanu kousanec klíštětem, ale to asi message nebyla.
Vilém Rubeš

3. Baťa představil jarní kolekci (36 %)

Prodejce obuvi Baťa představil 11. března nový image spot a komunikuje jarní kolekci 2018. Poběží v televizi Nova, online (Facebook, YouTube, Stream, Nova.cz) a objeví se i ve výlohách hlavních obchodů Baťa. Kampaň navazuje na stávající koncept reklamní komunikace z loňského roku. Ve spotech tématizuje rozdílné typy lidi v různých situacích, a tím reflektuje odlišnost a jedinečnost každého.

Novinkou oproti loňsku je přesun příběhu do exteriéru a dokumentární styl natáčení. Pod kampaní je podepsaná agentura McCannn. Produkci zajistila společnost 68 pictures. Nákup online médií zaštiťuje Adexpress a nákup televize agentura Blue 449. 

„Jsem jiná, jsem svá.“ Těžko v reklamním prostoru pohledat prázdnější větu. Bohužel klišé se tu odehrává i na vizuální úrovni. Mé současné vnímání značky Baťa – nevýrazná, průměrná, nudná. Sorry.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jsem jiná v botách od Baťy? Fíha, tenhle fór mě ještě nenapadl.
Pavel Jechort

Vypadá to, že jsou okolo nás všichni sví a jiní. Dost nudnej svět od Bati. Ale i od ostatních značek.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Kdyby spot nebyl obrandovaný, nepoznám, zda promuje boty nebo oblečení. Řemeslně jinak v pohodě.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Jsem svá, jsem jiná, takže nosím boty. A umím chodit. Dobře, aspoň je to jakž takž řemeslně udělaný…
Vilém Rubeš

4. Friskies a lidsko-zvířecí přátelství (32 %)

Agentura Loosers loni vyhrála tendr na přípravu kampaně pro značku Friskies pro evropský trh. V Česku kampaň uvádí sérii šesti online videí, která v podobě seriálu komunikují řadu produktů. Agentura připravila i další verze videí specifické pro ostatní trhy. Loosers v Nestlé pracuje kromě Friskies také pro Margot, Purina ProPlan a dlouhodobě se podílí na komunikaci spektra produktů značky Nescafé.

Děti a zvířátka – může se vůbec něco pokazit? Nemůže!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Dají se tyhle prefabrikované reklamy, ke kterým jen přilepíte jakýkoliv packshot, někde objednat?
Pavel Jechort

Myslím, že alespoň malý pokus o humor tomuhle dílu pomohl umlčet potenciální hatery, jako jsem kupříkladu já.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Kapsičky nezarezonovaly, omlouvám se.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Děťátko a štěňátko a zašišlat! To bych byl radši tím pověstným pianistou v bordelu, než tohle dělat.
Vilém Rubeš

5. Autocentrum oslovilo Duo Jamaha (20 %)

Autorizovaný prodejce vozů Škoda Autocentrum Lukáš z Valašského Meziříčí angažoval v novém videu hudební Duo Jamaha. Sází v něm na virální potenciál. 

Zatímco britská Škoda do kampaně angažovala zpěvačku Palomu Faith, Češi zvolili Duo Jamaha. Možná proto jsem nebyla schopna video dokoukat do konce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Na vlastní tvorbu fajn. Značka jako Škoda unese i značku Jamaha. Co by za takový zásah jiní dali.
Pavel Jechort

Na vlastní tvorbu fajn. Značka jako Škoda unese i značku Jamaha. Co by za takový zásah jiní dali.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Kliknul jsem do víru akce a ustál pět vteřin. Následky si ponesu do konce života, děkuji.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Škodovka to přežije. A na tu vostudu se časem zapomene.
Vilém Rubeš

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Zlato si dělí Kozel od Triadu a KitKat od Symbia

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 15. týden 2018

  1. Triad Advertising: Poctivá práce si zaslouží odměnu (50 %) 
    značka: Velkopopovický Kozel, klient: Plzeňský Prazdroj
  2. Symbio: Mistrovství světa v pauzování (50 %)
    značka: KitKat, klient: Nestlé
  3. McCann: Když chceš prostě jen pivo (47 %)
    značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj
  4. Scholz & Friends: Společně na cestě vpřed (43 %)
    značka: Benzina, klient: Unipetrol
  5. Ogilvy: Připrav si svoje moves (38 %)
    značka: Rexona, klient: Unilever

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kozel odměňuje řemeslníky (50 %)

Velkopopovický Kozel v nové kampani posiluje spojení s odměnou po poctivé práci, které si dlouhodobě buduje. Ve spolupráci s agenturou Triad Advertising připravil spot vytvořený tradiční ruční animací bez použití 3D a počítačových efektů, kde je většina věcí vyrobena ze dřeva a z papíru. Ztvárnil v něm příběhy dvou řemeslníků a rozhodl se vzdát hold ruční práci a šikovným lidem. „Napadlo nás, že lidé, kteří nezištně pomohou někomu okolo sebe, nemusí existovat jen v pohádkách. Začali jsme hledat a nakonec jsme našli dva příběhy, které nás vzaly za srdce. Jeden slovenský a jeden český – a shodou okolností oba o řemeslnících, kteří pracují se dřevem,“ uvedl Eugen Korda, creative team leader Triadu. Kampaň, která probíhá na Facebooku a YouTube a potrvá čtyři týdny. Kreativní koncept pochází z dílny Triad Advertising, produkčně se na projektu podíleli Zoom Films, studio Animation People a Silencio FX.

Začal bych rovnou tím celkem s chaloupkou, expozice vypravěče je navíc. Přerod do hrané části je trochu křeč, pán je spíš ‚překvapený‘ než překvapený. Animovaná část jinak v pohodě.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Je to maximálně milý. Ten brand začínám mít rád. Posun správným směrem. Druhé místo o prsa.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohle mi udělalo velkou radost. Tak podařené zpracování spotu jsem už dlouho neviděla. Je to krásná pocta řemeslníkům – poctivě udělaná. Jediný otazník se vznáší nad tím, jestli to pro chlapácké fachmany není až příliš ‚večerníčkovité‘, ale to už jen hledám mouchy. Super!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Já si tady pořád stěžuju na ty autentický příběhy (a jejich nadužívání), ale tohle mi přijde fajn. Kozel a fortel, navíc teď to srdíčko… Jenom nevím, proč se to do reálnýho záběru prolne s tím pošťákem a ne u tý kaple. Pak by to bylo takový… uvěřitelnější a míň pohádka.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Rozumím, že bych si měl spojit poctivého řemeslníka s poctivým pivovarníkem. Proč ale?
Pavel Jechort

Celou dobu jsem se bál, jak se to zkazí, až se dostaneme z animace do reálů, přijde překvapený pan truhlář – a ono taky jo. Škoda, dalo se to odehrát jinak. S větším srdcem.
Vilém Rubeš

1. KitKat nabádá k lelkování (50 %)

Mistrovství světa v pauzování

Mistrovství světa v Pauzování je tady! Soutěží Dora a Kamil, mají připravené ty nejlepší kousky a bude to napínavý. Podívej se na přímý přenos a zjisti, kdo z nich se stal Mistrem světa v pauzování.

Zveřejnil(a) KitKat dne 9. duben 2018

Čokoládové tyčinky KitKat v nové kampani posouvají svůj tradiční claim na další úroveň. Po Dej si pauzu, dej si KitKat přichází s Mistrovstvím světa v pauzování, na kterém staví celoroční komunikaci. Koncept i exekuci kampaně připravila agentura Symbio. Kampaň je k vidění na Facebooku, na YouTube, na Streamu, v bannerových pozicích Seznamu a v síti multikin CineStar. První fáze potrvá do konce dubna, druhá vlna se chystá na září. Vizuální koncept staví na kontrastním propojení akčního střihu, wrestlingové stylizace a profesionálního odpočívání, tedy „pauzování“. Symbio připravilo video, které spolu s facebookovou soutěží uzavře první fázi. V něm se odehraje Mistrovství světa v pauzování, kde se proti sobě postaví „dva nejlepší pauzéři světa“, kteří zápasí v umění relaxu, například ve dvojitém zívnutí. Cílem je posílení image značky a zároveň i představení novinky KitKat Peanut Butter. 

To je tak blbý, až je to dobrý! Palec hore.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Konečně značka, která si ze sebe dokáže udělat legraci. Třikrát hurá vítězovi týdne. Bravo, Symbio.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Budu asi trochu zlá. Přitom Mistrovství světa v pauzování znělo nejprve velmi slibně. Video mě ale nudilo tak moc, že jsem měla sto chutí dát si pauzu taky. A mimochodem, ta retro froté čelenka, to je nějaká úchylka českých kreativců? Nebo stylistů? Zív.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nechybí vám tam… produkt? Aspoň malinko…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Pořád nechápu, co má čokoládová tyčinka společného s pauzou.
Pavel Jechort

Je to všechno správně, k věci, má to i řemeslo, jen pauzovat se u toho moc nedá.
Vilém Rubeš

3. Gambrinus sází na klasiku (47 %)

McCann Prague připravil novou televizní kampaň pro značku Gambrinus skupiny Plzeňský Prazdroj. Kampaň Když chceš prostě jen pivo za zvuků písně Should I stay or should I go od britské punkrockové skupiny The Clash vrací ke klasice piva Gambrinus. Patron značky Gambrinus, jenž nově prošel drobným faceliftem, na závěr už tradičně přeje na zdraví zdravému rozumu. Televizní spoty z dílny Boogie Films běží ve dvou vlnách. Čtyřicetivteřinový spot bude k vidění do konce dubna. Ten pak nahradí tři třicetivteřinové spoty. Celá kampaň poběží od 26. března do 8. května. Režie se ujalo bratrské duo Docter Twins (Jason & Matt Docter). Kreativní podobu připravil tým Razvana Capanescu z McCann Prague, jmenovitě Klára Palmer, Ondřej Kroupa, Ivan Soukup; za account zodpovídal Marian Havel

Je to trochu usedlý. ‚Obr Gambínus‘ (jak ho tituluje můj syn) by zasloužil nějakou akci, pokukuje tam jak voyeur. Obrázek dobrej.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Pro koncept ‚Když chceš prostě jen pivo‘ by se asi dal napsat vtipnější skript, než jenom ukázat dvojici, která třikrát zavrtí hlavou a počtvrté řekne yes. Ale jinak taky posun správným směrem. Stačí to na bednu. Bronz.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Skvělý insight, dobré, svižné zpracování. Jen nevím, proč je tam na konci ten rezavej viking, ale asi proto, aby se to takzvaně všechno propojilo… Hezká práce!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nevadí mi, že jsme to viděli s kafem a bůhví čím… Nedávno jsem se tak ztratil v pivním lístku, že jsem si dal radši Gambo desítku. Takže to je i pravda. Jen ten číšník se mě pohrdavě zeptal: ‚A nechcete radši pivo?‘
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Už pomalu musím ocenit, že se v reklamě na pivo mluví o pivu. Kdyby se přitlačilo na pilu, mohla být i trochu řachanda.
Pavel Jechort

Na to, že vidíme milionté provedení kánonu ‚nóbl lidi jsou směšný, tady krajuju já a moje tepláky‘, je to aspoň provedení vkusné.
Vilém Rubeš

4. Benzina slaví šedesátku (43 %)

Síť čerpacích stanic Benzina zahájila 9. dubna imageovou kampaň, jejímž cílem je připomenout šedesátileté výročí na trhu. Hlavní slogan kampaně Společně na cestě vpřed vyjadřuje především poděkování zákazníkům. Kampaň poběží do konce května a připravila ji agentura Scholz&Friends Praha. Produkci televizního spotu zajistili Target Pictures. Součástí kampaně je kromě propagačních materiálů na všech čerpacích stanicích také třicetipětivteřinový televizní spot (Prima, Nova, Barrandov, ČT, Óčko), online propagace, rádiový spot, venkovní reklama na vybraných plochách a webové stránky. Ke konci dubna kampaň doplní promoční akce a roadshow na vybraných čerpacích stanicích, ve kterých mohou zákazníci soutěžit o ceny. 

Je toho moc najednou, dobrou půlku spotu nevím, jestli se z toho nakonec vyklube pojišťovna, auto nebo Lidl. Řemeslo každopádně krásný, o tom žádná!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Že ten claim vznikl v programu Randomclaimmaker! Zdá se to moderní, dynamický, za mě je to ale trochu tuctový. Medaile to je. Ale bramborová.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tento spot už jsem určitě viděla! Nebo to byla reklama na Škodovku z loňska? Zpracování hezké, voiceover milionkrát slyšený. Verdikt: jako jo, ale.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kéž by byl každý týden v Katovně spot jako tenhle! Kdy je to – podle mě – nejslabší, je dobrej sestřih videobanky a trochu plochej voiceover.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Jsem nevěděl, že Benzinu najdu i v Montaně, kde se asi spot točil. Mě ale pořád ženou kupředu spíš ty čisté záchody.
Pavel Jechort

Je dobře, že ještě pořád vznikaj tyhle velký imageový spoty. Hezky se na to kouká, nějakou emoci to ve mně taky vyvolá. A to je v dnešní době, kdy reklama dokáže být i sakra invazivní a obtěžující, rozhodně dost pozitivní věc.
Miky Karas (Symbio)

Body jsou za dobrou filmařinu. Jinak omyvatelné bláboly typu ‚jste to vy, kdo nás žene vpřed‘ – s těmi bych vás hnal někam jinam – by se mohly uplatnit u špatného commercialu víceméně na cokoliv.
Vilém Rubeš

5. Rexona vybízí k pohybu (37 %)

Značka tělové kosmetiky Rexona vytvořila mobilní aplikaci MoveCount, jejímž cílem je rozpohybovat Česko i Slovensko. Po instalaci aplikace je možné sbírat za pohyb body a proměnit je v odměny – například sportovní boty, spotřebiče či vstupenky na kulturní akce nebo oběd s hercem Tomášem Hanákem či fotbalový zápas s Jakubem Štáfkem. Aplikaci podporuje digitální kampaň, kterou připravila agentura Ogilvy. Vytvořila tři videa, ve kterých se objeví Hanák a Štáfek, dál zpěvačka Celeste Buckingham a tenistka Dominika Cibulková. Rexona projekt přichystala k 110. výročí založení značky, má v plánu i pokračování v dalších letech. Na konci roku navíc ocení město, které se nejvíce hýbalo, a v něm nechá postavit venkovní hřiště.

Mě tyhle syrovější rapid montáže rozhodně nepohoršujou – klidně bych byl i expresivnější.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nehodnotím aplikaci. Tu si asi stáhnu. Největším problémem spotu s Hanákem je, že je natočenej v zmrzlým městě, a kolem nás je jaro v rozpuku. Podle mě je tohle tak trochu fail. Ale stačí to na pátý místo. 
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nemůžu si pomoct, ale pohyby Tomáše Hanáka připomínají všechno, jen ne tanec. Takový přiopilý medvídek, který se po nočním tahu potácí ulicí. Jinak fajn kampaň, které však chybí nějaký výraznější, originální moment.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ten Hanák tam je navíc a ten headline pořád čtu jako MoveCunt.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tady je přece jen vidět, že jde o mezinárodní kampaň s myšlenkou a call-to-action.
Pavel Jechort

Shodou okolností vím, jak ten koncept na papíře vypadal zajímavě. Myslím, že to i pekně sedí na brand. Ale ta exekuce… Video s Tomášem Hanákem mi vyloženě připomíná klasickej spot na kloubní přípravek. Nicméně jsem rozhodně zvědavej, kam se koncept v průběhu času dál posune.
Miky Karas (Symbio)

Když jsem se snažil dokoukat roztančené spoty deodorantů, pod nimi poskakovaly (s vypnutým zvukem) roztančené sýrové křupky. Ladilo dokonale. Rozdílu nepoznáš, z banálu nevylezeš.
Vilém Rubeš

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Gratulace Wundermanu za dobrou práci s daty“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 16. týden 2018

  1. Wunderman: Ex no more (50 %) 
    značka, klient: Paul Mitchell
  2. Švédská 22, Young & Rubicam, Peppermint, Wavemaker: Už vím (43 %)
    značka, klient: Česká spořitelna
  3. DDB: Královna situace (29 %)
    značka: Big shock!, klient: Al Namura
  4. Bistro: Neber snídani na lehkou váhu (23 %)
    značka: Bebe Dobré ráno, klient: Mondelez International
  5. AdHackers: Bohemia a hokej (22 %)
    značka: Bohemia Chips, klient: Intersnack

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

  1. Ženám pomohl Paul Mitchell (50 %)

Světová vlasová kosmetika Paul Mitchell v Česku připravila kampaň Ex No More určenou ženám, které mají za sebou čerstvý rozchod. Ke spolupráci značka přizvala marketingovou agenturu Wunderman, která vytvořila celý koncept, zajistila exekuci a zrealizovala i video na sociální sítě.

Agentura při přípravě kampaně vycházela z reálných dat. Využili jsme principy trigger based kampaně. Reálné ženy, reálné příběhy a k tomu jsme se snažili přidat jemnou a citlivou kreativu,“ řekl Richard Stiebitz Chief Creative director Wunderman. Pomocí monitoringu na sociálních sítích našli ženy, které sdíleli informaci o svém rozchodu, oslovili je a věnovali jim proměnu v salonu Paul Mitchell.

„Nebylo cílem udělat masivní multikanálovou kampaň, ale značce Paul Mitchell šlo hlavně o navázání důvěrného vztahu k cílové skupině. A také jsme chtěli ukázat, že i k tak citlivémutématu se dá přistoupit v komunikaci velmi pozitivně, a to doufáme, že se podařilo,“ doplnil Stiebitz.

Líbí se mi, že agentura zkusila něco „velkého“ – měli dobrý insight, což je vždycky dobrý začátek. Je škoda, že zpracování case study je trochu slabé, dokázala bych si představit větší odvaz. Představte si, že video s tak silným insightem natočíte podobně, jako Česká spořitelna natočila svou soutěž pro mladé, která už tu byla tisíckrát. Já si vždycky skoro vždycky více cením nápadu než exekuce, takže za mě Paul Mitchell vítězí. Doufám, že se rozcházet nebudu, ale i tak si tuhle značku zapamatuju.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Dobrej insight a správný namapování produktu. Ale exekuce minimálně první minutu působí, že tam někdo umřel. Až teprve ten fakáč nakonec tomu dává správnej independent girl vibe. Po tom se mělo jít. Takže příští rok znovu, ideálně bez patosu.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Jako zástupce temné strany uznávám, že tak věci asi fakt fungují.
Pavel Jechort

Nechci rejpat, ale možná když by si ty holky umyly vlasy už dřív, nikdo by se s nima nerozešel. Ale to bysme zas přišli o toho brejlatýho krakonoše v závěru spotu, takhle to je win win.
Adam Roučka

Skvělá záležitost. Gratulace na Smíchov za dobrou práci s daty.
Milan Černík (Nestlé)

Celkem zajímavý, pustit mezi lidi na ty internety video, který je postavený jako case study do soutěže. Ale nápad mě ba.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

To je moc hezkej insight. Touhle situací si asi prošel každej. Přitom je to celý milý. Nemohl by tohle někdo udělat v pánské variantě? A Wundermani, vy to tenhle týden vyhráváte. Přijďte si pro šampáňo.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Zajímavá akce, prezentovaná mizerným videem.
Vilém Rubeš

Ale jo pěkné, dobrý insight. Z nějakého důvodu se ale v Česku z těch kampaní s normálními lidmi nedaří vyždímat ty správné emoce. Když člově vidí Dove „Real Beauty Sketches“, tak ho to fakt vezme za srdce, tady ten pocit nemám.
Eduard Piňos (Ogilvy&Mather Singapore)

Zo všetkých tohtotýždňových spotov je tento ako jediný založený na nejakom skutočnom „insighte“, či ako sa to nadáva tej veci, vďaka ktorej nie sú nápady samoúčelné, ale majú zmysel. Super nápad postavený na tom, že ženy najčastejšie menia vizáž po rozchode. Škoda, že to na sto honov smrdí tým, že sa to nikdy nestalo a exekúcia vznikla čisto pre súťaže.
Tomáš Hrábek (Symbio)

2. Česká spořitelna cílí na milleniály (43 %)

Česká spořitelna připravila novou kampaň Už vím!, ve které cílí na mladé (primárně milleniály ve věku 18 až 28 let). Základem je výzva a soutěž o realizaci snu, který by si mladí rádi splnili. Kampaň doprovází ambasadoři – umělkyně Eliška Podzimková, raper Paulie Garand a horolezec Radek Jaroš. Do soutěže může každý zaslat své přání. Pokud získá na webu Uzvim.cz alespoň 50 lajků, postupuje do dalšího kola, z něhož poté porota vybere 21 nejzajímavějších nápadů. O sedmi vítězích, kteří získají až čtvrt milionu korun, pak rozhodne veřejnost.

Soutěž Už vím vznikla ve spolupráci s agenturami Švédská 22, Young & Rubicam, Peppermint a Wavemaker. Komunikační kampaň probíhá zejména v online prostředí na zmíněném webu a na sociálních sítích. Hlavní spot, jehož autorem je režisér Jára Moravec a v němž vystupují ambasadoři projektu, běží do konce dubna také v televizi na stanicích skupiny Nova a na Óčko TV stejně jako v síti kin Cinestar a Cinema City.

Kladně hodnotím zpracování, líbí se mi ten nervní rytmus spotu. Má však kampaň nějaký mimořádný nápad? Nevím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Co jsem tak letmo procházel web, mám trochu respekt z tý aktivační části. Na mě asi moc široký a obecný zadání. Ale to vykopávací video je udělaný dobře, s nápadem, nepodbízí se. Za mě vítěz týdne.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Viděl jsem v kině a lidi se u packshotu smáli. Takže nevím a spořka mě z toho rozhodně nevytáhne.
Pavel Jechort

Mě to baví, krásný minutový spot. A ten claim je skvělý! Více takového contentu.
Milan Černík (Nestlé)

NEVÍM teda, jak to dopadne s tou soutěží, ale VÍM, že to je dobrá filmařina.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Výborně natočeno, nemizerně zahráno – a pak přijde plastikový voice over. To se nedala najít svěžejší slova než to posunování? Škoda.
Vilém Rubeš

Já nevím. Fakt nevím. Je to jiné a na Českou spořitelnu celkem odvážné. To zpracování je až trochu moc hlubokomyslné, ale vlastně jen tak na oko. Koncept soutěže o realizaci projektu není zrovna originální, ale může být krátkodobě funkční. Jestli to nějak pomůže brandu ve snahách přiblížit se mladé cílovce, je s otazníkem. Z příkladu O2 Think Big víme, že i přes dobré intence a provedení to velký vliv na vnímání brandu mít nemusí. Líbí se mi ale výběr ambasadorů – docela osvěžující volba proti klasickému zástupu Youtuberů.
Eduard Piňos (Ogilvy&Mather Singapore)

Nijako to negraduje a je to uhuhňané, ale craft dobrý a myšlienka asi bohumilá.
Tomáš Hrábek (Symbio)

3. V reklamě na Big shock! dívka šokuje (29 %)

Český výrobce energetického nápoje Big Shock! kontinuálně pracuje na positioningu značky prostřednictvím multikanálových kampaní zahrnující tradiční i moderní marketing. Ve spolupráci s agenturou DDB připravil pro rok 2018 několik televizních spotů. Jedním z nich je také pracovně nazvaná Královna situace, která podtrhuje claim značky Shockyourself!

Je fajn, že Big shock! se od minulé kampaně s nahnutým autem posunul k vynalézavější a vkusnější poloze. Nejsem cílovka, takže se mě podobné „frajeřinky“ netýkají, ale mladí to nejspíš ocení.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to jen ukradenej GIF z internetů, ale je ukradenej velmi vkusně. Akorát tu plechovku teda mohla slečna držet nějak normálně.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Kdyby holčina nedržela plechovku tak divně kvůli logu, bylo by to celkem ucházející.
Pavel Jechort

Takže audi má lepší kufr než škodovka? To je teda big šok.
Adam Roučka

K čemu se mám přesně vyjadřovat? Bitchina, která udělal big shock týpkovi, co se na ní snažil udělat dojem. No a prostě k tomu si dala energeťák. Co dál?
Milan Černík (Nestlé)

O několik levelů dál než minule, ale pořád mě to nějak úplně nešokuje. Každopádně spot s kufrem je z tý série nejlepší.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Jo, jednoduchý nápad, který funguje (na mě). Takovou slečnu, která mě takto vyshockuje bych rád potkal…
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Vezmete virál z Číny, natočíte to hůř a s toporně ukazovaným packem – a profit!
Vilém Rubeš

Trochu sexistické, ale dobře. Asi úplně nerozumím tomu spojení se značkou či produktem a heslem „shock yourself“. Jinak jednoduchý situační humor, proč ne. Zapamatovatelnost? Nízká.
Eduard Piňos (Ogilvy&Mather Singapore)

Ženská, čo si zatvorí kufor od auta, má pôsobiť „ašpiratívne“? Kráľovná situácie? Mám jej fandiť, vzhliadať k nej, túžiť po rovnakom produkte, ktorý drží v ruke?
Tomáš Hrábek (Symbio)

4. Bebe apeluje na pořádnou snídani (23 %)

Novinku z produktové řady BeBe Dobré ráno nazvanou Na tvrdo komunikuje výrobce sušenky pomocí nových animovaných spotů. Snídaňový kouč a fitness trenér ve tvaru sušenky v nich apeluje na řádné snídání s heslem Neber snídani na lehkou váhu. Kampaň, kterou vytvořila pražská Bistro Agency, určená primárně pro cílovou skupinu žen mezi dvaceti až třiceti lety. Poběží od dubna do konce května v Česku i na Slovensku ve formě pre-roll videí a gifů na YouTube, video serverech jako Prima Play nebo v RTB a Facebooku. Postavy namluvil herec Dejvického divadla Václav Neužil, známý také ze seriálu Dabing Street.

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

 

„Kampaň Škody na ojetiny by plus minus asi šla“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 17. týden 2018

  1. Zaraguza: Měníme minusy ojetých vozů na plusy (52 %) 
    značka, klient: Škoda
  2. Saatchi & Saatchi: Hotel Růženka – Kabeli (50 %)
    značka, klient: T-Mobile
  3. Little Greta: Skutečné řemeslo (46 %)
    značka, klient: Primátor
  4. McCann Prague: Sbaleno na prázdniny (29 %)
    značka, klient: Billa
  5. Pixato Creative: Garden Food Festival Ostrava (18 %)
    značka: Garden Food Festival Ostrava, klient: Foodfest

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Škoda mění minusy na plusy (52 %)

Automobilka Škoda v dubnu zahájila kampaň s cílem vybudovat povědomí o programu Škoda Plus, který nabízí prověřené ojeté vozy. Tvůrcem kreativního konceptu je Zaraguza, produkci zajistila AtSwim. Kampaň poběží ve dvou vlnách, od dubna do června a od srpna do září. Objeví se v televizi (třicetivteřinový spot), rádiu (Evropa 2, Frekvence 1), online (video, sociální sítě) i printu (inzerce, PR články). Spot vznikl na konci března během dvou natáčecích dnů. Natáčelo se v okolí Ralska, Kokořínska, v Mělníku, Lysé nad Labem a v Praze.

Jednoduchý a fajn nápad na print, i když koláž s fotkou na mě působí trochu uměle. Video je takový škodovácký zlatý standard. Ovšem za formulaci „auta s příběhem“ bych nejradši nějaké to minus dala.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Až na packshot, který není k přečtení, je to naprosto v pořádku. Jednoduchý nápad, hezký voice over a kvalitní zpracování.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Plus minus by to asi šlo.
Vilém Rubeš

Nezmiňoval bych, že každé ojeté auto má příběh, toho se trochu bojím, ale i tak to bohatě stačí na zlatý metál.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohle je smrtonosná reklama. Už když jsem jí viděl poprvý, říkal jsem si, proč jsou sakra za autem všude ty křížky. Pomníčky přejetejm cyklistům? Kdyby to bylo na Besip, nic neřeknu, ale takhle to je docela velký minus.
Adam Roučka

Hezký a jednoduchý nápad + dobrý voiceover + poetické záběry = poctivá reklama.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tenhle typ marketingu mi přijde dobrý. Koukám na svět z té lepší stránky a vyloženě nelžu.
Pavel Jechort

2. Hotel Růženka uvítal hosty z Brna (50 %)

Mobilní operátor T-Mobile představil 15. února nový koncept svých reklamních kampaní, kde Ivana Trojana po čtyřech letech nahradil Kryštof Hádek a Veronika Kubařová. Ti ve spotu ztvárňují manžele, kteří si pořídí horský hotel Růženka. V roli jejich zaměstnanců se objevují Jiří Langmajer (údržbář, řidič), Anastázie Chocholatá (číšnice) a Ctirad Götz (kuchař) a také tenistka Petra Kvitová. V novém spotu s názvem Kabeli se v Hotelu Růženka ubytují hosté z Brna.

Nejsem fanynkou poslední kampaně od T-Mobile, ale kabeli mě pobavily.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Saatchi to mají stále v sobě, myslím že celkově se koncept Hotel Růženka dost povedl a je to příjemné osvěžení po Trojanovi. Klasicky to pěkně pracuje s nadsázkou. V případě tohoto konkrétního spotu jen záleží dost na tom, zda potenciální zákazník už zná celý program Magenta 1, ale předpokládám, že je za tím jistě nějaká sofistikovaná mediální strategie.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Kabeli a kabely! To není oslí můstek, to Most přes řeku Svratku. „Pro Brňáki dobrý!“
Vilém Rubeš

Mám nápad na dokonalýho influencera pro tuhle kampaň, Pražský institut pro urážení Brna. Na úroveň T-Mobilu neni ten spot žádná bomba.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Jak jsem od téhle horské série očekával naprostou bombu, tak jsem zklamanej. „Laciný“ fórky jako by se do toho světa, který má mimochodem moc hezkou atmosféru, vůbec nehodily. Nezbývá než se ptát Quo Vadis T-Mobile?
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Předvídatelná a reklamštinou šustící záležitost. Když pokulhává kreativa, nepomůžou ani elitní herci a špičková kamera. Potenciál by tu přitom byl.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

T-Mobile reklamy umí. Ke všemu je tam i celkem logická pointa. Člověk hnedka zapomene, že tam volá 2 x týdně jako nas… klient.
Pavel Jechort

3. Primátor ukazuje skutečné řemeslo (46 %)

Náchodský pivovar Primátor představil nový design a styl komunikace. Autorem je Little Greta, kde měli původně připravovat pouze nové etikety. „Klienta se nám podařilo přesvědčit, abychom bytelněji komunikovali hodnoty, na kterých Primátor vyrostl – skutečné řemeslo, poctivost a hrdost na ryzost náchodského regionu,“ uvedl jeden z majitelů agentury Tomáš Nedvěd. Nové pojetí se promítlo zejména do série čtrnácti etiket a imageového videa. Pro etikety byla využita autorská ilustrace, autorem redesignu je Radek Dostál. V novém prezentačním videu Little Greta pracuje s autentičností pivovarské výroby a náchodskou přírodou. Režisérem byl Radim Vaňous. Video nedávno získalo třetí místo ve Zlatém středníku v kategorii Nejlepší firemní videoprezentace.

 Není těch skutečných řemesel, opravdovosti a poctivosti v naší reklamě – a zvláště v té pivní – nějak moc? Spot je ale moc pěkně natočený.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

 Já jsem touhle stylizací okolo „skutečného řemesla“ a návratů ke kořenům pivovarnictví trochu přesycen, myslím, že je to teď trend mezi pivními značkami. Dělá to teď tak trochu každý, takže to Primátor příliš neodliší a nebude to moc fungovat. Na druhou stranu tleskám nad hlavou nad kvalitou zpracování videa, opravdu moc pěkné záběry.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Všechno je takzvaně správně. Ale všechno už jsme viděli mockrát. A začít slovy „Náš přístup k pivu je trochu jiný“ a pak ukázat přivonění ke chmelu, zurčící vodu a prohrabovaný slad? A když se mluví o řemeslu, náhle chlapík s bruskou cosi řeže, až jiskry lítají. To byl jediný dosud neviděný záběr. Hezké, ale neoriginální – a rozhodně značku nediferencující.
Vilém Rubeš

„Náš přístup k pivu byl vždycky trochu jiný, proto jsme udělali stejnou reklamu jako všichni ostatní.“ Design nicméně čistá práce, tam je ten posun o parník.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Nejlepší chmel z polabských blat? To jsem nevěděl, že tahle rostlina má ráda mokřady. A hlavní hrdina? Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na Čáryfuka a Touchwooda.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Takovej Rajec mezi pivama. Docela pěkně natočený, ale ten voiceover nudí jako by někdo četl kompletní recept na výrobu piva. A claim by si trošku toho opravdovýho řemesla ještě zasloužil.
Adam Roučka

Super atmosféra, ze zvukového mixu mne až zamrazilo. Je to celý takový správně syrový, bezesporu zapamatovatelná a neotřelá reklama na pivo.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Reklama na pivo o pivu je dnes skoro unikát. Jinak tedy rozhodně nic objevného.
Pavel Jechort

4. Billa chystá děti na prázdniny (29 %)

V nové věrnostní kampani obchodního řetězce Billa se objeví králík Bugs Bunny, kačer Duffy, kojot Wilda, Taz nebo dvojice Tweety a Sylvester. Letní prázdninové doplňky (osušky, batoh, svačinový box i míč) s postavami Looney Tunes si mohou zákazníci směnit za nálepky, které získají za nákup do 17. července. Akce poběží ve všech 221 prodejnách v Česku od 18. dubna. Proměnit nálepky za  doplňky bude možné do 24. července.

Ten zlatý retrívr tam hraje moc pěkně. Jinak nevím, nevím.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Supermarketový standard. Nic zajímavého, ale jistě je to na cílovou skupinu funkční informační koncept o probíhající akci.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Ďábelská holčička, jež z obrazovky zaútočí v 11. sekundě, mě bude pronásledovat v horečnatých snech. Jinak bych u toho usnul. Šišlání included.
Vilém Rubeš

Nedá se říct, že by tomu něco scházelo, ale nápaditostí to taky úplně nehýří.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Hudebnící tomu říkají „kšeft“. Prostě se hraje pro prachy. Nic víc, nic míň. Kreativci by měli mít podobný název, třeba „zrno“ nebo tak podobně.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Spot je v pohodě, neurazí. Produkty za věrnostní program mne však nezaujaly – vážně dnes někoho zajímá tasmánský čert na ručníku?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Opravdu mě štve, jak se některé řetězce omezily na výdejny hraček za kupony. Nic méně krátkozrakého na skladě není.
Pavel Jechort

5. Souboj kuchařů rozhoduje Hrubešová (18 %)

Agentura Pixato Creative připravila spot určený k propagaci gastronomického festivalu Garden Food Festival Ostrava, který se koná v Dolních Vítkovicích. Tvůrci se inspirovali rivalitou mezi fotbalovou Spartou a Baníkem a pro jedno ze čtyř zastavení Garden Food Festivalu – v Ostravě – povolali k natáčení spotu české kuchaře. Trojnásobný michelinský šéf z pražského restaurantu Field a fanoušek Baníku Radek Kašpárek se utkal s dvojnásobným Zlatým kuchařem ČR a pravověrným sparťanem Janem Punčochářem. Ve spotu, který poběží v televizi, kinech a na sociálních sítítch, se objeví i herečka a kuchařka Markéta Hrubešová.

omg wtf lol
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Asi to má navodit svéráznou atmosféru Ostravy, která se trefně odráží i v městském logu od Najbrta s třemi vykřičníky. Nepodařilo se. Působí to amatersky až trapně a že by mě to nalákalo na gurmánský zážitek? Ani náhodou a ani Markéta Hrubešová to nezachrání (spíš naopak).
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Vařený míč a rozmražené celebrity! Video horší než v tuku utopený langoš.
Vilém Rubeš

Milion bodů dolů za neexistující afinitu, milion a dvacet bodů nahoru za Markétu Hrubešovou. A jenom doufat, že hooligans cestou na vyhrocenej gastro festival do Ostravy tentokrát nezničí žádnej vlak.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Včera jsem se vrátil z Ostravy a tahle reklama se tam naprosto hodí. Je ostravská klobása, je i ostravská reklama. Zapište ji prosím do nehmotného dědictví UNESCO.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohle je přesně to, proč ze sebe nedělám šéfkuchaře. A proč by ze sebe šéfkuchaři neměli dělat herce. Nedá se to žrát, když neumíte hrát.
Adam Roučka

Zmatečný střih, kamera jak z maturitního videa. Povařit míč nestačí, příště to chce trochu toho štěstíčka… a poctivýho řemesla!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ježiš, to je špatný i na festival.
Pavel Jechort

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Robot na lásku vrací Kofolu na správnou kolej“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 18. týden 2018

  1. Triad Advertising: Nauč Karla lásce (47 %) 
    značka: Kofola, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  2. BeefBrothers: Jen dohromady jsme sport (38 %)
    značka, klient: Tipsport
  3. MUW Saatchi & Saatchi: Společná chuť vítězství (36 %)
    značka: Pilsner Urquell, klient: Plzeňský Prazdroj
  4. Phoenix Communication: Objev svou audioDNA (27 %)
    značka, klient: Panasonic
  5. Laurinc Studio: Objev v sobě tygra (22 %)
    značka: Tiger, klient: Maspex Czech

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Kofola učí robota lásce (47 %)

Nová kampaň české značky nealkoholických nápojů se opět nese ve znamení lásky. Hlavním hrdinou je robot KAREL, tedy Kybernetický Automatizovaný Robot Elektronické Lásky, který se potřebuje naučit lásce. Musí ji totiž vyznat za svého mladého konstruktéra, tajně zamilovaného do spolužačky. Za kampaní stojí pražský Triad Advertising, ve spolupráci s produkcí Nomad a mediální agenturou Médea. Cílem je propagace tří nových příchutí v Česku a na Slovensku (Ananas, Grep a Ostružina), které budou dostupné jako malé plechovky a půllitrové lahve.

KAREL se bude učit od každého, kdo mu napíše skrze Facebook Messenger s výzvou Nauč Karla lásce na www.napiskarlovi.cz. Ta odstartuje minutovým televizním spotem prvního máje a bude pokračovat celý měsíc na Facebooku, Instagramu a YouTube Kofoly. Součástí kampaně jsou i nové etikety, propagace v místě prodeje a klasické displejové formáty. „Karlova cesta za pochopením lásky proto vyvrcholí druhým televizním spotem, který uvidíte na obrazovkách 23. května,“ uvedl senior brand manager Kofoly Martin Macoun.

Produkce obou spotů se ujal Nomad s režisérem Janem Zajíčkem a s Jiřím Málkem za kamerou. Samotnou podobu robota navrhla Barbora Balgová, art director Triadu. Jeho následnou konstrukci podle návrhu Balgové pak realizovali Ondřej Hudec s Alešem Žežulkou, pod dohledem Pavla Kouta.

Smontuj Karla i s kohoutem na hlavě, nebude R2D2. Nuda.
Vilém Rubeš

Naučit robota lásce je hezkej nápad… kterej jsme se Saatchi prezentovali Kofole už v roce 2013. Chvilku holt trvalo, než to natočili… hůř a s jinou agenturou. To neni ňuňu, Karle, to je tfujky.
Adam Roučka

A máme tu vítěze! Skvěle natočené, výborný grading, pečlivě vybraný hlavní hrdina. Design robota už jsem sice někde viděla, ale to je vlastně fuk. Milá a vysloveně „kofolí“ záležitost. Pěkná práce, děcka!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hodně povedený imageový spoty a pro mě jasnej vítěz. Ale jestli mi má tohle odkomunikovat nový příchutě, tak to WTF TVL?
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Karel je roztomilej, takový počeštělý Wall-e z Receptáře. Jde o trochu klišoidní střet teenagera s robotem, přesto to do kofolího brandu přináší určitý závan svěžesti.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Problém je, že KAREL vlastně není moc vtipnej. Což je bolestně vidět hlavně v messengeru – není to ani milé, ani zábavné, ani interaktivní (když srovnám třeba s m.me/malypribeh). A podle mě to jde až zpátky na začátek – do slabý zápletky.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Hm. Já jsem měl osobně nejradši Leoprda a VVrku od Grey loni, bylo to jiné, a správně ulítlé. Robot je fajn, spot ok, ale kampaň postavená na tom, že se očekává nějaká zásadní interakce lidí s chatbotem – tomu já nevěřím. Koneckonců tenhle způsob použití chatbotů (jednorázově v kampani) ani samotný Facebook moc nedoporučuje. Navíc jsem se po chvíli s Karlem trochu nudil.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Trpím na roboty a trpím na Kofolu.
Pavel Jechort

Tak při sledování poslední kampaně s kreslenejma amorkama jsem si už myslel, že marketingový tým Kofoly totálně zcvoknul. Tohle je návrat na správnou kolej. Pro milovníka filmů Číslo 5 žije a E.T. mimozemšťan je tohle vítěz týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

2. Tipsport natáčel v Americe (38 %)

Sázková kancelář Tipsport připravila novou kampaň, jejíž tváří je hokejista NHL Jakub Voráček. V pilotním režimu byl nový spot spuštěn na Nově. Hlavní část kampaně bude od začátku května nasazena u vybraných sportovních pořadů České televize, Novy a O2 TV. Kampaň využívá i sociální sítě a web Tipsportu.

Reklamní spot pochází od BeefBrothers a natáčel se částečně v holešovické Tipsport aréně, ve skladech logistického centra v Čertousích a především na tréninkovém stadionu Philadelphia Flyers ve Filadelfii. V Česku měla produkci na starost agentura Frame100r, v zámoří Tipsport svěřil produkci agentuře All Ages Productions. Post-produkci – vizuální efekty vytvářela společnost Spoon.

Sázková kancelář Tipsport spolupracuje v rámci individuálního sponzoringu kromě Voráčka také s olympijskou šampionkou Ester Ledeckou, fotbalistou Bořkem Dočkalem či plážovými volejbalistkami Markétou Nausch Slukovou a Barborou Hermannovou.

Hezky natočené WC mísy. Smysl uniká. Kde je nějaká nabídka spotřebiteli? „Je nás hodně“? Hm…
Vilém Rubeš

Jen dohromady jsme sport. Generičtější sdělení už být nemohlo. Přitom Voráček se záchodovejma mísama měl slušně nabito, bohužel z toho byla jen tyčka.
Adam Roučka

Líbí se mi ta temná až morbidní atmosféra. Těšila jsem se na zombíky, bohužel nepřišli. Celé je mi to bližší než davy jásajících fanoušků, jaké vídáme v ostatních reklamách tohoto druhu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Dekódoval jsem to jako „jejich talent + vaše prachy = sport.“ Což je sympaticky upřímný, takže bronz.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Hollywoodská kamera, špalír záchodů, zaprášenost… dobrý!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

I když to není nijak převratná myšlenka, oceňuju pokus o originální exekuci. Ale že bych ji chápal, to se říct nedá. Je to apokalyptická vize našeho výkonu na MS?
Martin Svetlík (McCann Prague)

Myslím, že se Tipsportu v minulosti povedly lepší kampaně k MS v hokeji. Alespoň tam byl ten humor, teď je to takové nemastné neslané a nakonec trochu laciné.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Správná úvaha, že sport bez diváků by nebyl to pravé. A Tipsport bez sázkařů, což je ale trochu jiný příběh, nemyslíte?
Pavel Jechort

Ta filosofie postavená za lajnou „Bez vás by nebyli nic“, mně připadá docela krutá a zbytečná. Proč takovýhle vyhrožování? Jo, natočený je to docela hezky, ale to nepřebije tu pachuť na jazyku.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

3. Pilsner Urquell zapojil fanoušky (36 %)

Pilsner Urquell, hlavní partner české hokejové reprezentace, přišel s novou kampaní u příležitosti světového hokejového šampionátu. Nový claim Společná chuť vítězství do kampaně zapojuje fanoušky, členy realizačního týmu i hokejisty. Kampaň připravila MUW Saatchi & Saatchi a běží od 23. března v televizi, digitálních kanálech, tisku, na billboardech i v provozovnách, kde se prodává Pilsner Urquell.

Třicetivteřinový televizní spot natočila produkční společnost Savage (nově Stink Films), režie se ujal německý režisér Nico Kreis se svým mezinárodním týmem. Ve spotu je hlavním hrdinou útočník Michal Řepík, který celý tým přivede k vytouženému vítězství. Kromě něj si v něm zahráli členové české reprezentace Roman Horák, Ondřej Vitásek, Vojtěch Mozík a Robin Hanzl.  Dvoudenní natáčení probíhalo na hokejovém stadionu v Chomutově, v plzeňském pivovaru a v interiéru hospody.  Hrdinou klíčového vizuálu pro billboardy, print a trade aktivity je útočník Jiří Sekáč, letošní vítěz Kontinentální hokejové ligy.

Pilsner Urquell nechal v rámci kampaně vyrobit speciální edici puků ve spolupráci s českou firmou Gufex, která je jejich oficiálním výrobcem pro hokejový šampionát. Puky s logem Pilsner Urquell na sobě mají ručně přepsané vzkazy od fanoušků pro hokejisty. Výběr nejlepších vzkazů se uskutečnil v rámci živého přenosu na Facebooku a zástupci Pilsner Urquell je předali českému hokejovému týmu na posledním tréninku před odletem na světový šampionát.

Síť se zavlnila, pěna se hejbla. Proč to znovu točit, není toho dost v archivech? Vítěz soutěže o to, jak nejbanálněji sdělit, že to sponzorujeme.
Vilém Rubeš

Proč se prostě před hokejovým šampionátem klienti a agentury neproberou starými spoty, nevymění packshot – a neušetří tak pár milionů?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle je taková každoroční klasika, ale super natočená a s povedenýma doprovodnýma aktivitama, takže u mě to cinkne.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Prázdnota. Hokejisté, půllitry, televize a … GÓÓÓL! Po zhlédnutí se dostavuje pocit stokrát viděného.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Prvních dvacet vteřin je to průmyslovej vzor hokejový reklamy 01a. A přitom tam je schovaná dobrá pointa. Jen se to k ní mohlo klidně stavět od začátku.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Loni a předloni to bylo lepší, bylo tam drama, emoce. Letos je to takové bez nápadu. Prostě sponzorák.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Spojit pivo (ano, i pivo je alkohol) se sportem je národní posedlost. Pro samý hokej už v reklamách není kam plivnout.
Pavel Jechort

Společně, společně, zase společně. Všichni se tím oháněj, ale ve skutečnosti je to klišé bez jakéhokoliv obsahu. Neřiká to nic, nebuduje to nic. Plopt.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

4. Panasonic objevuje audioDNA (27 %)

Panasonic se v nové kampani snaží upevnit svou pozici v segmentu audio video a spoléhá přitom na emoce zákazníků. Kampaň je založena na myšlence, že každý člověk má přirozeně daný audio genetický kód, který definuje nejen jakou hudbu nejčastěji poslouchá, ale i kde a jak ji nejraději poslouchá. „Díky jednoduchému souboru otázek na naší microsite dokážeme každého člověka otestovat a odhalit jeho „audio DNA“. Zábavnou formou mu tak pomáháme lépe se zorientovat v široké nabídce našich audio produktů a doporučujeme mu ty, které by ho podle jeho „audio DNA“ mohli pravděpodobně zajímat,“ uvedl ke koncepci kampaně Peter Menky, business director Panasonic CZ/SK.

Celá kampaň běží online, využívá performance marketing a sociální sítě. Připraven byl zastřešující vizuál představující celou škálu produktů stejně jako vizuály pro jednotlivé audioDNA. Autorem vizuálů je Grep (ta se stará také o online kampaň) a Fox Hunter, microsite připravila Webmotion. 

„Člověče, tomu neuvěříš! Reprák – a hraje!“ (a to je všechno?)
Vilém Rubeš

Z repráku hraje hudba. Dá se z toho udělat spot? Nebo rovnou čtyři? Bohužel jo.
Adam Roučka

Pěkně ukázaný produkt. Víc k tomu nemám.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

BuzzFeed Quiz, 2014, kolorováno.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Tohle je takový nějaký prázdný. Pohromadě to ještě jakž takž funguje, když ale uvidím jedinou reklamu z celé série, budu zmaten.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Je velká škoda, že v kampani na audiosystém je suverénně nejslabší částí hudba. Ve videokampani je plonková banka a na microsite už pro jistotu vůbec žádná hudba není. Takže svoji audioDNA odhalujete pomocí otázek a odpovědí. Tady jsme se teda nepotkali.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Ta videa jsou pěkná, ale bez kontextu vůbec nevím, co je audio DNA a proč mi ho někdo cpe. Nevím, jak to má fungovat, zda to začíná nějakou online kampaní, která mě povede na microsite a nakonec uvidím to video? Pokud to ale začíná jen pre-rollem na YouTube, tak se obávám, že to nedává úplně smysl. Microsite se moc designově nepovedla.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Velká slabota. Jednak Panasonic není Bang&Olufsen, abych si ho pustil na krbu ve vile za 150 míčů, druhak tvůrci pravděpodobně nebyli sto let na žádné party a o obdivovatelích zvuku neví zhola nic. Obdivovatelé zvuku zas neví nic o Panasonic, což je vlastně logické.
Pavel Jechort

Audio DNA je dobrý, ale je to nuda. Pomohla by miniaturní akce. Něco, co vás trochu vychýlí. Tohle si už napodruhý nepustím.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. Majk Spirit je opět tváří nápoje Tiger (22 %)

Objev v sobě tygra

Objev v sobě tygra

Slovenský rapper Majk Spirit je tváří i další kampaně energetického nápoje Tiger. Ta se objeví na billboardech v Česku i na Slovensku, součástí budou také rádiové spoty, online videa a komunikace na sociálních sítích. Stejně jako předchozí kampaň propaguje redesignovanou edici plechovek s podobiznou Spirita. Letošní kampaň připravilo Laurinc Studio. „Pri kreovaní nosnej myšlienky sme sa rozhodli ísť priamo po podstate značky. Vsadili sme na divokosť a nespútanosť tigra ako zvieraťa v džungli. Použili sme ju ako metaforu na rýchly mestský život a zároveň prepojili na dravosť Majka Spirita,“ uvedla Zuzana Laurinc.

Vizuál pracuje s optickou iluzí, kde jsou pozadí, rekvizity i oblečení Majka Spirita identické. „Od začiatku sme chceli spraviť niečo odvážne, čo reflektuje životný postoj a nespútanosť mladých. Divák na prvý pohľad uvidí len štylizovanú tigriu srsť a až po chvíli zbadá, že v nej je Majk Spirit,“ uvedl fotograf hlavního vizuálu Daniel Laurinc. Na klíčovém vizuálu spolupracovalo Laurinc Studio s designérem Lukášem Karáskem. Základním nápadem bylo nevyužívat 3D, ale vše vytvořit a vymalovat ručně. 

„Pri kreovaní nosnej myšlienky sme sa rozhodli ísť priamo po podstate značky.“ V té větě je celá mizérie. Kreování nosné myšlenky? Aniprt. Jmenuje se to Tiger, napíšeme „objevte v sobě…“ – co asi? NKP.
Vilém Rubeš

Tygra jsem neobjevil. Jen pána, kterej vypadá, že má vlka.
Adam Roučka

„Pri kreovaní nosnej myšlienky sme sa rozhodli ísť priamo po podstate značky. Vsadili sme na divokosť a nespútanosť tigra ako zvieraťa v džungli.“ Tolik tisková zpráva ke kampani. Já si divokost a nespoutanost představuji jinak, ale ti lidé, kteří žerou Majka Spirita, budou asi šťastni.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Teda byla ve mně trochu malá Dušička, když jsem si uvědomil, jak hluboko je možný jako influencer klesnout. Prostě make money, money, money!
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Nelíbí – ani scéna, ani celkový mood. Pomalovat stoleček z Ikey pruhama? Postrádá to jakýkoliv nápad.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Art direkce mohla být ještě výrazně dotaženější, ale zas… je to energeťák za 19 korun, takže asi dobrý.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Majk Spirit pije tenhle energeťák. To mění vše!
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Majk Spirit je tygr? Já to nechápu a z vizuálu se mi motá hlava.
Pavel Jechort

Takhle se na Slovensku objevuje tygr v sobě? Tam stačí si sicnout na gauč a dělat, že tu nejsem? To jsem si myslel, že jste větší kabrňáci. To je jak vizuál k nějakýmu meditativnímu čaji.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

„Kampaň na Míšu je příjemně hloupá, až milá“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 19. týden 2018

  1. Zaraguza: A jak chutná tobě? (47 %) 
    značka: Míša, klient: Unilever
  2. BeefBrothers: Nepozornost zabíjí (46 %)
    značka, klient: Česká asociace pojišťoven
  3. WMC Grey: Obyčejné okamžiky (41 %)
    značka: Lobkowicz, klient: Lobkowicz Group
  4. Mark BBDO: Pro každou osobnost (37 %)
    značka, klient: Swimsuit.cz
  5. Dream Digital: Zkuste to online bez provize a bez realitky (24 %)
    značka:, klient: Bezrealitky.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Míša uvádí tři nové příchutě (47 %)

Výrobce českých nanuků Míša uvedl tři nové příchutě – višně, mák a povidla, skořice a jablko. Ústředním motivem kampaně je, zda chutná novinka více makově, nebo povidlově (respektive jablkově, nebo skořicově, či višňově, nebo tvarohově). V televizních spotech se tak aktéři dohadují, jak nová příchuť chutná. Kampaň je určená pro český i slovenský trh. V upravené podobě jsou spoty k vidění i na Facebooku či YouTube ve formě prerollů. Součástí kampaně jsou také citylighty a další outdoorová a speciální média. Za produktovou kampaní pro Unilever stojí česká Zaraguza, produkci zastřešila Armada Films, režisérem byl Tomáš Řehořek.

Docela poctivé řemeslo. Ani jeden hokejista, žádná odvaha být sám sebou a touha dokázat něco společně. Za mě vítěz.
Pavel Jechort

„Tvaroh.“ „Višeň.“ „Nuda!“
Vilém Rubeš

Je to takové příjemně hloupé, až je to vlastně milé. Líbí se mi ta bezstarostná letní atmosféra. A vizuály jsou veselé, barevné a nepřehlédnutelné. Líbí!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle je celkem jednoduchý a v pohodě. Nic extra objevnýho, ale docela se to povidlo.
Adam Roučka

Hele, to jste udělali dobře. Na nic si to nehraje. Kdybyste tam necpali ten vysvětlující voiceover na konci, bylo by to ještě lepší. Jdu toho Mišana zkusit.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Vidím mák a povidla, ale slyším ozvěnu „karamel, sušenka, čokoláda!“.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Sdělení doručeno. Chápeme, že je to višeň s tvarohem. Herci jsou v tomhle spotu skoro navíc.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Chápem to správne, že to bol pokus o „blue or gold dress“? Lebo chvíľu mi to pri sledovaní videí trvalo. Väčšinu doby tí ľudia totiž pôsobia len ako idioti.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Hezké řemeslo, dobrá kreativa. Kdybych byl puntíčkář, zapracoval bych na voiceoveru, ti plavci na závěr jsou vyloženě jaloví. U mě každopádně vítězí pravda a tvaroh nad višní a nenávistí:)
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

2. Nepozornost zabíjí, říká kampaň (46 %)

Česká asociace pojišťoven v nové kampani #nepozornostzabíjí upozorňuje na rizika spojená s používáním mobilního telefonu za jízdy. Řidiči na českých silnicích způsobí ročně až deset tisíc škod z povinného ručení, jejichž příčinou je používání mobilního telefonu za volantem. Jejich chování má ovlivnit preventivní kampaň, která startuje v polovině května. Kampaň je financována z Fondu zábrany škod a bude stát necelých 40 milionů korun. Dva televizní spoty doplňuje rádiová reklama a kampaň na internetu. Informace a statistiky budou ke zhlédnutí i na webu projektu. Partnery projektu jsou dopravní policie Policejního prezidia ČR a BESIP Ministerstva dopravy ČR.

Komunikační kampaň České asociace pojišťoven staví především na emocích. Ukazuje děti, jichž se případné zranění či smrt rodičů dotýká nejvíce. Chování řidičů nezmírní nebezpečí, které hrozí jim, ale to, které ohrožuje jejich blízké. „Dokonce i v momentě, kdy již k nehodě dojde, se člověk snadněji dokáže vyrovnat s újmou, která se stala jemu. Obtížněji se ovšem vyrovnáváme s tím, že jsme svým chováním ublížili lidem, na kterých nám záleží. A právě toho chceme využít,“ popisuje motivy kampaně Jan Matoušek.

 

V Německu a Rakousku jsou podobné OOH plochy jediné, které u dálnice vidíte, tam berou vše vážně. Spot by mohl být více emotivní. Tady mi přijde, že jde tak nějak o odškrtnutí úkolu.
Pavel Jechort

Je to všechno správně, je to dobře udělané. Jen je mi líto víc těch pěti set mrtvých než toho jednoho, ukázaného,. Kdyby to bylo obráceně, bylo by to na Lva. Canneského.
Vilém Rubeš

Obešla bych se bez záběrů na detaily oka, střepy atd., ale to je otázka vkusu. Díky za tuto kampaň. Přijde mi, že tu dlouho nebylo něco podobného.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Docela maglajz. A tím nemyslím to, co zbyde z řidiče, když proletí čelnim sklem. Ta umělecká pasáž s baletem ve střepech a holubama k tomu prostě nesedí.
Adam Roučka

Mé oko zůstalo naprosto suché. Myslím, že jste se moc soustředili na formu (je to hezky natočený), ale příběh je hodně slabý. Silný příběh a syrová, autentická exekuce by tomuto tématu slušela víc.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Určitě řemeslně dobře odvedená práce. Ale já stejně furt doufám, že si jednou budu místo dojemného piana pohvizdovat Dumb Ways to Die.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Klasické téma, které bylo už ztvárněno na mnoha místech na světě mimořádnými spoty. Česká verze je také poměrně slušná a vyvolává mrazení. Produkčně to ale mohlo být o chlup ještě lepší.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Nemyslíš-zaplatíš, pokus č. 72. Ja osobne už som voči takýmto bubákom odolný.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Má to sílu, ne, že ne. Trochu bych zapracoval na střihové skladbě a možná i vynechal klišoidní rozšířené zorničky, nicméně jinak dobrý!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

3. Lobkowicz ukázal obyčejné okamžiky (41 %)

Pivovary Lobkowicz Group ve spolupráci s kreativní agenturou WMC Grey spouští novou kampaň Obyčejné okamžiky pro svou prémiovou značku piva Lobkowicz. Dále v ní rozvíjí její claim Umět žít. Venkovní kampaň odstartovala v dubnu. Primárním médiem je série spotů do televize a online videa, které poběží od května. Celá kampaň potrvá do října.

Kampaň vychází z myšlenky, že umět žít znamená vychutnat si i ty nejobyčejnější okamžiky, které se tak stanou něčím výjimečným. Pivo Lobkowicz Premium v kampani hraje roli zprostředkovatele těchto okamžiků. Vše podtrhuje headline „I obyčejné okamžiky si můžete dokonale vychutnat“. Exekučně kampaň využívá tzv. satisfying moments. Jedná se záběry naprosto běžných činností, které ale při pohledu zblízka a zpomalení diváka okouzlí.

Že on tady dostal někdo k Vánocům slow cameru?
Pavel Jechort

„I obyčejné okamžiky zůstanou obyčejné, třebaže je zpomalíte.“
Vilém Rubeš

„I obyčejné okamžiky si můžete dokonale vychutnat.“ Slovy klasika – falešné a prázdné. Vlastně ani nevím, jestli v reklamním světě existuje větší fráze. Natočeno však pěkně. Černobílé vizuály mě neoslovily.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Obyčejný okamžiky si vychutnat můžu, ale na těchle spotech jsem si nepochutnal ani trochu. Vypadá to, jako by někdo v prváku na Famu testoval nový makro objektivy a pomáhal mu přitom scénárista z nulťáku. A za print s knírem od pivní pěny by měli všichni jednou provždy propadnout.
Adam Roučka

Chybí mně tam větší rozdíl mezi úplně obyčejným zážitkem a neobyčejným pohledem na něj. Tím byste docílili mnohem většího dramatu. Skvělej koncept, kterej ale nevyužívá svýho potenciálu.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Dokonale chutný dvacetisekudový okamžik.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Inspirací jsou zřejmě (na YouTube velmi populární) ASMR videa a vypadá to docela dobře. Podle mě škoda, že je tam ta monumentální hudba, kdyby tam byl zachován originální zpomalený zvuk (bubliny, kousnutí do grepu), bylo by to ještě lepší. Hezká produktovka.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Ja sa nudím.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Slow motion umí kdejakej iPhone, single shotem bez hlubšího obsahu dnes už nikoho ze židle nezvednete. Přijde mi to málo.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

4. Swimsuit.cz nabízí plavky pro každou (37 %)

E-shop s plavkami zahájil novou kampaň Pro každou osobnost, která běží na Facebooku a YouTube. Koncept i produkci zajistila Mark BBDO.

Jéééé, se už nemůžu dočkat, až se nějaké ženy zeptám, jestli není moc dobrodružná. Určitě mi odpoví něco ve stylu, jestli nejsem moc blb.
Pavel Jechort

Geniálně to „tvůrci“ vystihli jednou větou: „No a?“ Souhlasím.
Vilém Rubeš

Pro Swimsuit jsme taky chtěli dělat, ale nakonec to nevyšlo. Vůbec to nevadí, protože u konkurence vznikl příjemný moodový spot se skvělým insightem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Má to dobrou atmosféru, je to hezky natočený, hudba taky sedí a nejsou tam žádný hokejisti, což už je v dnešní době vzácnost.
Adam Roučka

Dávám vám body za výběr hudby. Ale určitě byste to zvládli graficky posunout. Ten obraz je hodně nezajímavý. A mohli byste si trochu víc pohrát s copy.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Dovolím si předvídat první komentář na YouTube: „song, pls?“.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Na TV by to úplně nebylo, ale na YouTube a Facebook fajn. Je třeba však říct, že v době, kdy i řada tradičních beauty a fashion značek sahá k autoregulaci, co se týče pohledu na přirozenou ženskou krásu, je tenhle spot trochu tendenční a ukazuje jen modelky. Ty „chyby“, o kterých se tam mluví, moc vidět nejsou.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Chápem, že robiť reklamy na plavky je ťažké bez obnažených kozatých holiek. Ale moje feministické pozície mi i tak nedovolia neokomentovať, že keď už nič iné, aspoň mohli vyzerať každá inak. Keď už je to reklama o tom, že ten produkt je úplne pre všetkých ľudí na planéte, ktorým chýba Y chromozóm.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Je to dloooouhý a bez tempa, a tím myslím i třicítku. Hezký holky a jejich features nestačí – možná by to chtělo přidat alespoň jeden důvod, proč si ty plavky vlastně koupit…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

5. Bezrealitky.cz je na billboardech (24 %)

Bezrealitky.cz

Bezrealitky.cz

Český portál pro přímý prodej a pronájem nemovitostí Bezrealitky.cz přichystal největší kampaň ve své historii. Jejím cílem je zvýšit povědomí o značce, ale také připomenout výhody, které z přímého prodeje a pronájmu nemovitostí plynou. Kampaň se bude celý květen kromě onlinu objevovat také na billboardech, citylight vitrínách a v rozhlase. Setkají se s ní především obyvatelé v krajích. Kampaň vznikla ve spolupráci s Dream Digital. Kampaň by podle generálního ředitele Bezrealitky.cz Hendrika Meyera měla lidem připomenout, že prodej i pronájem zvládnou sami. „Pokud dokáží koupit na internetu sportovní vybavení, zajistit si dovolenou nebo prodat nepotřebný nábytek, stejně jednoduše zařídí i prodej nebo pronájem svého domu nebo bytu. Opřít se můžeme nejen o rostoucí zkušenost Čechů s online prostředím, ale také špatné zkušenosti s prací realitek, kterou má až třetina z nás,“ uvedl Meyer.

Cituji postřeh z twitteru „Andy McDowell naštěstí prodala svou malou garzonku výhodně. V její pozici se hodí každá koruna“.
Pavel Jechort

Je to tak hloupé, že se to taky dá číst takto: „Ještě že jsou rodiče v Pánu! Ti by s námi vyběhli, že jsme za jejich barák koupili předražený zájezd k protinožcům! Co taky chtít, bezrealitky.cz?“
Vilém Rubeš

Připadá mi to takové… jako kdyby agentura přišla za klientem se skicami, ale pak se nenašly peníze na focení. Přitom výtvarné zpracování se mi u vizuálů většinou moc líbí, ovšem tento styl u mě nezabodoval. Připomíná mi to obrázky z časopisu Strážná věž.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Bezrealitky a beznápadu. Jestli by nebylo lepší zůstat i bezkampaně.
Adam Roučka

Jediné, co na této kampani funguje dobře, je název služby „bezrealitky.cz“. Je to soft a musíte nad tím chvilku přemýšlet, co chtěl básník říct. Dále bych vám doporučil používat claim, který tu vaší proklamovanou jednoduchost podtrhne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Spočítáno jednoduchou rovnicí „insight + logo = reklama“.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Slušný old school. Vypadá to spíš jako storyboard. Hlavní sdělení má být asi, že je to všechno online. To se dalo říct i lépe.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Bannery komunikujú v podstate len to, že bezrealitky.cz je internetová stránka. Vyvesiť inzerát online či v miestnom Kauflande ale nebude ten najväčší problém. Čo skôr búrať bariéry, ktoré súvisia so strachom, či človek bez podpory profesionálnych realiťákov zvládne všetku administratívu okolo prenajímania nehnuteľností?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Tenhle vizuál mě nezaujal – působí to jako „vypimpené“ skicy malířů z Karlova mostu.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Kampaň Jägermeisteru ukazuje poctivé řemeslo”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 20. týden 2018

  1. Kaspen/Jung von Matt: Art of Hunt (53 %) 
    značka: Jägermeister, klient: Rémy Cointreau
  2. Triad Advertising: Vrať v máji lásku přírodě (51 %)
    značka: Lučina, klient: Savencia Fromace & Dairy Czech Republic
  3. Laurinc Studio, Friendly: Láska nepotřebuje slova (38 %)
    značka: Relax, klient: Maspex
  4. Bumerang Film, Brain One: Co je dneska v módě? (36 %)
    značka, klient: Vivantis
  5. WeAreGinger, Hullabaloo: Gorilujeme s Vitanou (28 %)
    značka:, klient: Vitana

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Jägermeister podporuje mladé umělce (53 %)

Jägermeister navazuje i v letošním roce na komunikační koncept Nepřestávejte lovit a v průběhu léta představí v Česku i na Slovensku projekt Art Of Hunt, který má podpořit mladé umělce. Zároveň se zaměřuje na fanoušky značky z mladé cílové skupiny, kteří se rekrutují z městského a klubového prostředí. Na tvorbě kampaně se podílí agentura Kaspen/Jung von Matt, o produkci videí se postarala Armada Films s mladým režisérem Matyášem Fárou. Další zainteresovanou produkcí je Lip Production, která se do projektu zapojí v druhé fázi.

Kampaň začne v květnu v online prostředí, na YouTube a sociálních sítích a potrvá do konce září, kdy vyvrcholí závěrečným mejdanem. Jägermeister ke spolupráci přizval ambasadory, jež dlouhodobě podporuje a jejichž tvorba výrazně ovlivňuje českou klubovou a streetwear scénu. Jedná se o DJe a producenta Jakuba Stracha, který je známý jako Nobody Listen, a o Zbyňka Štanderu, jenž navrhuje streetwear pod vlastní značkou My Dear Clothing. V první fázi projektu se oba ambasadoři představí v online videích.

Slovy hokejisty “tak budem si hrát to svoje”. Já dodávám, že když to funguje, proč by ne. Produkčně fajn.
Pavel Jechort

Atmosféra naprosto elektrizující. Trochu mi ji přizabíjej ty titulky. Nebo spíš jejich obsah. Tam bych se trochu víc odvázal. Ale suma sumárum moc pěkná práce.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Je to tak strašně dynamický a stylový, až mi z toho jde hlava kolem. Nechci působit jako zapšklá stařena, ale takhle cool já nikdy nebudu (vzlyk).
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ententýky. Dva špalíky. Moshpit v rapu. Meister v akci. Co mi chtěj říct. To já nechci.
Adam Roučka

Osobně mám pro artově laděné spoty slabost. Nakřáplá digi-hudba skvěle podkresluje napjatou atmosféru, má to svébytnou a jasně definovanou poetiku. Jen nevím, jak se tahle divočina projeví na prodejích.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Na tom se dají najít dvě pozitiva – je to dlouhodobé a neuráží to řemeslem.
Vilém Rubeš

Poctivě odvedenej craft, drží to Jägermeister linku, co víc k tomu říct… Zatím asi nic, protože v onlinu jsem nezaregistroval, že by běžela nějaká kampaň.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Obrazový porno, ale chybí obsah. Tyhle vizuální hračičky jsou fajn, jde to po emocích, dobře se na to kouká, ale nechtělo by to ještě něco? Pojďme u těhle jobů ještě víc přitlačit, zaslouží si to. Navíc fráze typu “dokud vidíš cestu, nic tě nezastaví” jsou už tolikrát mediálně omytý, že by bylo fajn se na ně vykašlat.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

2. Lučina vysela květnatou louku (51 %)

Značka Lučina zahájila květnovou kampaň v souladu s novým claimem Ve vztahu s přírodou. Kampaň z dílny agentury Triad Advertising vychází z reálného problému ubývání luk, a s tím i motýlů a dalšího hmyzu. Lučina proto spojila síly s Bohumilem Bradnou, který provozuje farmu Planta Naturalis a dlouhodobě se o revitalizaci luk stará, a vysela nedaleko Cvikova novou květnatou louku.

Kampaň odstartoval upravený televizní spot společně s tag-onem, který zároveň předznamenal novou vizuální identitu Lučiny. Těžiště kampaně leží v digitálu, obsah z výsevu louky a doprovodný content je možné vidět na Facebooku a Instagramu. Celou kampaň doprovodila i PR podpora. Veškerá produkce vznikla interně v Triadu, o PR se postaralo Accedo Czech Republic a mediální zastřešení zajistila agentura Wavemakers.

Aby se myšlenka dostala mezi co nejširší publikum, zapojila Lučina do kampaně i Báru Karpíškovou (Bjukitchen), Julianu Fischerovou (Maškrtnica), Terezu Váchalovou (terezen) a další influencerky. Jejich úkolem bylo vlastnoručně vysít luční semínka, vše zdokumentovat pod #vevztahusprirodoua následně v rámci Májové výzvy veřejně pověřit jednoho ze svých přátel, aby vrátil přírodě lásku po svém.

Jsem pro všechno, co pomáhá přírodě. Jen tedy zase nechápu, co má Lučina společného s motýly. Já myslel, že se dělá z mléka.
Pavel Jechort

Pán dělá hezkou věc, ale teď ho přepadl marketing jedné nadnárodní firmy a on přemýšlí, jestli do toho měl za těch pár šušní jít nebo ne. Lučina udělala první věc založenou na CSR. Je to upřímný nebo ne? Dělá to Lučina konzistentně? Pokud dělá firma CSR jako marketingový kalkul, je to přežitý. Tady je nutný opravdový a autentický postoj té firmy. Zatím ti Lučino tohle nevěřím.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Lučina si zaslouží být vítězem týdne. Video i vizuál jsou výborně udělané, celá kampaň má nápad, a kromě toho naprosto přirozeně ladí s charakterem a tonalitou značky. A ambasadoři tam prostě asi být musí, bez nich by nejspíš nefungovalo vůbec nic (nebo si to alespoň myslíme).
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ve vztahu s přírodou? Vraťte v máji lásku přírodě? Není to trošku přehnaný, vždyť je to koneckonců porád jen vobyč tvaroh, ne? Ale pro mě za mě, co si zasejou, to ať si skliděj. Není jen divný, že se v celým spotu neobjeví ani jeden motýl?
Adam Roučka

To je nový pořad České televize? Chvílemi to na mě tak působí. Zbývá už jen dodat záběry devastace řepkového lánu ve prospěch chrabrých motýlů a úspěch je zaručen.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Celebritky, semínka a veletraktor ve vztahu s přírodou… Vzbuďte mě, až to pokvete. 
Vilém Rubeš

Jediná kampaň tenhle týden a vlastně i za delší dobu, která se na to snaží jít jinak. Chytit se něčeho reálnýho, co lidi řešej nebo by řešit měli, a vykašlat se na to, že se Lučina dobře roztírá. Tohle se mi líbí a u mě vyhrává. Jenom teda ten voice over a hudba, to už je přehnaný… Ale hodnotím hlavně nápad.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Kdo by řekl, že Lučina to všem natře. Aktuální téma, přesah a snaha něco změnit k lepšímu. Kdybych měla něco vytknout, tak jen, že té lásky už na mě bylo trochu moc. Ale čert to vem, je máj a ten to snese.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

3. Relax v kampani ukazuje lásku (38 %)

Značka Relax i letos podporuje řadu Víčko a připravila kampaň, která má oslovit hlavně teenagery. Komunikace probíhá převážně v prostředí internetu, kde aktuálně běží video Láska nepotřebuje slova. Vytvořilo ho slovenské Laurinc Studio, podle konceptu agentury Friendly, která pro značku pracuje už tři roky. Ve videu není podle režiséra Daniela Laurince ani jedna scéna, kde by někdo pil džus. Spot ukazuje příběh dvou studentů, kteří se do sebe zamilují.

Pro letní období navíc vznikla nová příchuť Aloe Vera. Na tu upozorňuje venkovní kampaň a také televizní spot Relax, mega osvěžení na léto!.

I letos jsou do kampaně zapojení online influenceři a youtubeři – v Česku Andy Coconut, Martin Carev, Monika Bagárová a Nikol Švantnerová. Na Slovensku se zapojí Števo Martinovič, Jasmína Alagič, ExploitedMenameselassie.

Jsem asi dospíval v jiné době, takže chápu situace, ale vůbec nevím, proč bych v nich měl srkat džus. Víte někdo, kde se tenhle insight vzal?
Pavel Jechort

Ve spotu se sice nikdo nenapije, ale těch flašek je tam moc. Tohle mohl být hezký příběh, ale dva mladý lidi takhle posedlý limčou, mi jsou fakt podezřelý.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jsem trochu zmatená. Jeden spot vypráví o zamilované dvojici, která nepotřebuje slova, druhý o legraci v bazénu a „mega osvěžení”. Ani jeden není špatný, naopak – jen se mi v souvislosti se značkou Relax zatím nevtiskla žádná emoce. Nepodařilo se předat nic jedinečného. Což bude asi ten hlavní problém.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Láska nepotřebuje slova. Proto jsme na nich postavili celou kampaň. Navíc: “Když se pozorně podíváte, není tam ani jedna scéna, kde by někdo pil džus. Přesto je tam stále přítomný,” upozorňuje na výjimečnost videa jeho režisér. Něco tak výjimečnýho člověk opravdu jen tak nevidí.
Adam Roučka

Love story s retro škodovkou mne nezaujala, proč zase ta jalová retro-vlna? Spot s týpkem u automatu je ale docela jiná káva – má to super střih a je to celý takový správně naboostovaný.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Co hodnotit? Hlášky pod víčky? Zaměnitelnou historku v jednom videu, u kterého jeho autor musí upozornit na zdánlivou výjimečnost, protože ta by nám jinak dozajista unikla, anebo TVC podle osvědčené machy otevři naše pitíčko – a šup, jsi v paradajsu. Tam si snad aspoň užil klient i štáb při natáčení. NKP.
Vilém Rubeš

Že prej láska nepotřebuje slova… Zato asi potřebuje lahve podivně obarvenýho pití s ještě podivnějšíma slovama pod víčkem. Nechápu to.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Je to pocta všem reklamám s první láskou. Nic není špatně, ale ani tam není nic nového. Je to milé, jen to trochu šustí papírem. Ale tu letní kampaň nechápu. Krom toho, že to vůbec nedrží linku, tak proč se všude rozprskává meloun, když je to na příchuť aloe vera? A opět osvěžení uvnitř automatu za parného dne. No, musí být důvod, proč to dělají skoro všichni. Ale díky za letícího dědu. Jen nevím, jestli to protáhne cílovku.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

4. Vivantis ukazuje, co je v módě (36 %)

Internetový prodejce Vivantis připravil novou kampaň. Ke spolupráci přizval blogerku Tess Kratochvílovou. Vieo s ní se bude objevovat online v mírných obměnách do 22. října. Námět zajistila kreativní agentura Brain One spolu s interním týmem Vivantisu. Na finálním zpracování pak spolupracoval Bumerang Film ze Zlína s Brain One a zadavatelem. Video cílí na ženy ve věku 23 až 45 let, které sbírají inspiraci.

A jeje, už jsme zase “sami sebou”. Znám lidi, co se oblékají tak, aby vypadali jako někdo jiný. Ujme se té myšlenky už konečně někdo?
Pavel Jechort

No milý, fakt milý. Že jo, holky? Teda žádná bejkárna to není, ale pak dáme stříček a pustíme si Michala Hrůzu… Tedy jinak, cílovka trefená dobře. Good.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Povzdech: Ti ambasadoři a blogeři jsou dneska fakt všude! Nutno ovšem říct, že Tess Kratochvílová vypadá příjemně civilně, nenuceně a sympaticky. Nad průměr však spot bohužel nevyčnívá. Něco tomu chybí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ze začátku jsem myslel, že je to jen další príma spotík na vložky nebo projímadlo. Nakonec je to jen další príma spotík na nějakej online divnokrám. A stylista a rekvíci byli zřejmě placení od kusu, protože přeplácanější set jsem ještě neviděl.
Adam Roučka

Zkrátil bych to na polovinu, tý verbální nalejvárny je moc. Až tak “v pohodě” být nechci…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

“Buďte sami sebou, buďte sví – ale všichni to všechno kupte u nás!”
Vilém Rubeš

Moc nechápu, co má individualita společnýho s totálně tuctovejma značkama, ale budiž. Tak, teď to video… Myšlenka kašlání na trendy je ok, ale ta exekuce je takový tričko od Hilfigera. Taky v něm zapadneš mezi ostatní.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Docela příjemně to jede, sympatická herečka, pěkné barvy, plusový body za laňku a pak shodí bombu – být sám sebou. Tohle klišé už se fakt nenosí. Jo a kdybyste náhodou nevěděli, jak být sám sebou, tak se mrkněte k nám na inspiraci. Škoda, originálnější pointa by tomu slušela víc.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

5. Vitana zve ke gorilování (28 %)

Grilovací sezónu Vitana zahájila kampaní s novým maskotem panem Gorilou – nebude se tak grilovat, ale “gorilovat”.  S “gorilováním” přišla agentura WeAreGinger, která je autorem hlavního vizuálu – pana Gorily. Videospot vytvořila agentura Hullabaloo a poběží v televizi i na sociálních sítí do července. Cílí na ženy ve věku 25 až 45 let a podporuje čtveřici nových kořenicích směsí. Na webu navíc Vitana zpřístupnila mapu míst v Česku, kde je možné grilovat. Lidé se dozví, zda si musí v dané lokalitě zajistit vlastní gril nebo si ho mohou půjčit. Dále jsou na webu dostupné recepty na pokrmy na grilu.

Postavit reklamu na přeřeknutí tříletého dítětě s nulovým souvisem s produktem, to tu máme asi poprvé.
Pavel Jechort

Michel Gocher? Scéna z gorilou v supermarketu? Jestli je Zvíře inspirace, tak mi tam chybí Santos a impresário Iason. Původně jsem chtěl napsat, že tohle asi vzniklo v nějaké chráněné reklamní dílně, jenže ono to vlastně dobře funguje. To gorilování z tý hlavy jen tak nedostanu…
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tak se mi zdá, že gorila je nějak v módě! T-Mobile, nápoj Manna, teď koření Vitana. Tento opičák je ale jaksi bez charakteru a vtipu, jen tam tak postává a griluje, pardon, goriluje.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Gorilovačka. Gorilování. Gorilovací nabídka. Gorilujeme s chutí. Chápete? Chápete ten geniální vtípek? No, pro jistotu to frknem ještě do packshotu, kdyby si někdo nevšimnul, jak je to zábavný. Nebo není? Body dávám Vitaně jen za odvahu zkusit nějakou vopičárnu.
Adam Roučka

Gorilování. To je tak blbý, až jsem se nahlas zasmál! Ale teď vážně – je to sypání z gorilí masokostní moučky, že jo?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

S jedním přeřekem komedii neuděláš.
Vilém Rubeš

Rozumím snaze za každou cenu se odlišit, ale tohle mi prostě nepřijde ani vtipný, ani vkusný. Prostě taková opičárna.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Gorilování…nevím, dál. Asi bych potřebovala víc, než jen dysgrafický pokus o legrandu. A když cílíte na ženy 25-45 (u grilování? proč?), tak by bylo fajn je opravdu pobavit, nebo jim tou reklamu nějak pomoct. Teď je to spíš gorila v grilovací mlze.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


„U kampaně CzechTourismu i husí kůže byla“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 21. týden 2018

  1. WMC Grey: Neměnil/a bych (49 %) 
    značka, klient: CzechTourism
  2. Addict: Neskutečný (47 %)
    značka: Kingswood, klient: Plzeňský Prazdroj
  3. Yinachi: Nejste na to sami (42 %)
    značka, klient: Rohlik.cz
  4. Etnetera Motion: Prožitek osvěžující chuti (27 %)
    značka: Lipton Ice Tea, klient: PepsiCo
  5. VDN Promo: Energo Reality (18 %)
    značka, klient: Energo Reality

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Osobnosti slaví společné století (49 %)

CzechTourism pro oslavy stého výročí od založení samostatného Československa přichystal jednotnou marketingovou koncepci a kampaň, která odstartovala 2. května. Připravil jednotný marketingový koncept a logo, zajistil přípravu audio a videospotů, které budou ke zhlédnutí v televizi, rozhlase, na online kanálech a sociálních sítích. Agentura zároveň připravila webovou prezentaci oslav na adrese www.spolecnestoleti.cz, kde jsou k nalezení historické milníky Česka a Slovenska i oficiální akce, které budou připraveny během roku 2018 ve všech regionech. Interaktivní obsah bude připraven nejen pro návštěvníky webových stránek, ale i pro uživatele bezplatné aplikace. Kampaň vznikla pro Česko a Slovensko a následně se bude prezentovat nejen v okolních zemích (Polsko, Německo, Francie), ale také v Rusku, USA či Velké Británii. 

 “V rámci tohoto meziresortního projektu bylo úkolem CzechTourism připravit jednotnou vizuální i obsahovou komunikaci všech subjektů zapojených do oslav. Cílem kampaně s výzvou “oslavme společné století” je poté vzbudit v Češích i Slovácích národní hrdost a sounáležitost, ale nikoliv patetickým nebo podbízivým způsobem. Tvářemi kampaně jsou významné české a slovenské osobnosti, jejichž profesní či osobní život je spjat s Českou i Slovenskou republikou. Využití konceptu žijících osobností namísto odkazu na historické osobnosti století jsme zvolili na základě odborného výzkumu, který jsme si před samotným zpracováním zadali,” představila ideu kampaně ředitelka CzechTourism Monika Palatková.

Symbolem připravené marketingové kampaně jsou české a slovenské vlajky namalované na tvářích s dovětkem Neměnil/a bych Neměnil/s by som. Tvářemi kampaně jsou například fotbalista Antonín Panenka, herečka Emília Vašáryová, kardiochirurg Jan Pirk, modelka Taťána Gregor Brzobohatá, generálmajor vv Emil Boček nebo herci Viktor Preiss a Táňa Pauhofová, kteří jsou zároveň hlavními aktéry připravovaného televizního a radio spotu. Výběr jednotlivých osobností vznikl na základě širší diskuzní platformy jednotlivých resortů zapojených do letošních oslav.

Já bych chtěl Československo zpátky. Trochu se mi po těch drevokocůrech stýská. Pěkný. Akorát úplně neberu slogan Neměnil bych. V souvislosti s rozpadem federace může mít víc nechtěných významů.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ježiši Táňa, jak je tam Táňa….ale ono je to vážně dobré a ne, že se to nedalo pokazit. Dalo.
Pavel Jechort

Spoty s osobnostmi s vlajkami na tvářích jsou poněkud předvídatelné a zbytečně patetické (nebo rovnou zbytečné?). Naopak spot s dědou se mi moc líbí, je tam všeho tak akorát. Dokonce i husí kůže byla. Pěkné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vlajky na tváři jsou v kombinaci s Vltavou a vzletným voiceoverem bizár, snad nemají další osobnosti videa, jak tleskaj po přistání letadla. Naopak dlouhá verze, byť by pánovi bylo asi tak 110, je fajn podívaná.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Ta kampaň je mrtvá jako federace!
Vilém Rubeš

Nějak mám dojem, že se to dá udělat trochu monumentálněji. Těch 100 let by si to zasloužilo. Slogan “neměnil bych” se v tom trochu ztrací. Je to škoda.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

2. Dřevěná loutka propaguje Kingswood (47 %)

Jablečný cider Kingswood zahájil novou reklamní kampaň. Natočil reklamní spot, kde je hlavní postavou dřevěná loutka z dílny Martina Peče. Ta se nejprve ve světě Kingswood postará o výrobu cideru a pak se změní ve svou vlastní živou předlohu – barmana, který čepuje cider připravený z různých odrůd nejšťavnatějších jablek. Styl natáčení v sobě kombinuje techniku stop-motion, při které jsou objekty mezi jednotlivými snímky ručně posouvány, s prvky klasického hraného filmu (live action) a makrozáběry produktu. Spot z dílny kreativní agentury Addict natáčela Stink Production, o postprodukci se postaralo studio UPP. Režii obstaral Daniel Bird. K vidění je na YouTube kanálu Kingswood.

Na televizní spot navazuje outdoorová kampaň, která bude pracovat s tzv. živým ciderem. Kampaň pak bude probíhat i na sociálních sítích. Součástí je i spolupráce s knihkupectvím Dobrovský. Každý čtenář zde totiž k nákupu knihy dostane cider Kingswood zdarma. Změn se dočkal i design obalů.

Od první vteřiny kvalitní práce. A slogan “Neskutečný” je po dlouhé době něco, co obdivuju. Všechny palce nahoru.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Alespoň si drží vizuální identitu, ale výkřiky o pečlivém vybírání ovoce už musí dnes otravovat i psací stroje na stolech kreativců.
Pavel Jechort

Tady je nutné odlišit dvě věci – myšlenku a exekuci. To první jsme viděli už milionkrát – všichni pečlivě sbírají ta nejlepší a nejšťavnatější jablka, aby… atd. Exekuce je však mimořádně povedená.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Takhle, vizuálně je to super. Jestli je “neskutečný” správný přívlastek u nápoje, u kterýho se řeší kvalita a původ surovin, ať rozsoudí Bůh. Nebo stratégové.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Je to celé tak neskutečně líbivé a šťavnaté, že odpouštím i neskutečně nepřirozené úsměvy mladých a krásných lidí v závěru spotu.
Kamila Tehranian (Renegadz)

Tolik práce – a proč vlastně? Je neskutečně dobrý. To je argument jak noha.
Vilém Rubeš

Ono je v této kategorii těžké hledat nějaký zásadní produktový diferenciátor, ale Kingswood to řeší moc pěknou art direkcí. Klidně by to šlo i bez toho přechodu do reálného světa na konci.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

3. Rohlik.cz vyzývá ke zpětné vazbě (42 %)

Internetový supermarket Rohlik.cz spustil v druhé polovině května novou kampaň, kterou pro něj připravilo kreativní obsahové studio Yinachi. Hlavním cílem je představit Rohlik.cz jako službu, která je postavena na jedinečných vztazích se zákazníky. Objeví se v pražských a brněnských ulicích, na projíždějících autech “Rohlíku”, na velkých prémiových plachtách i na nákupních taškách. Kampaň byla zahájena personifikovaným dopisem, který vyzval zákazníky, ať napíšou, co je těší a co trápí. Bude doručen do domů až 120.000 zákazníků Rohlik.cz. Odpovědi budou vyhodnoceny a promítnou se do fungování služby.

“Chceme, aby zákazníci věděli, že na nakupování, domácnost a péči o rodinu nejsou sami. Aby věděli, že na nás se můžou spolehnout, že jsme lidská služba, a ne jen supermarket. Proto vznikla i nová kampaň,” uvedl Tomáš Čupr, zakladatel a šéf Rohlíku. Základ kampaně tvoří reálná zpětná vazba od zákazníků, její autoři při tvorbě vycházeli z dopisů od zákazníků nebo z jejich komentářů na sociálních sítích. “Každý zákaznický komentář vidí všichni zaměstnanci Rohlíku, protože svítí na tabuli na zdi, kterou mají na očích,“ uvedl Ondřej Roček, ředitel Yinachi. Aby vše bylo skutečné, role v kampani ztvárnili kromě herců také zákazníci a zaměstnanci Rohlik.cz.

Je hezký si přiznat, že nejste supermani. Odpouštím i ten shnilej citron, co jste mi včera přivezli.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Plus za sebekritiku, minus za šedovlasého známého herce kazícího dojem z výroků “opravdových” klientů a čuprové čechrání peří. Slovo “čekáte” bych na vizuály nedával, protože přesně to se mi vždycky vybaví.
Pavel Jechort

Vizuály se mi moc líbí, ale ten spot – počkat, co jsem to sakra právě viděla? Tohle je Rohlík, dravec ve světě online nakupování? Prý „čupr nákup.” No tedy, směji se, ale s bolestí v očích.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle nestojí ani za zlámanej rohlík. Chvíli si myslím, že já jsem kurýr a říkaj to mně, chvíli zas ne. Chvíli se chválí, chvíli si do sebe nechaj kopnout, ale jen tak maličko, skoro korporátně. Přitom všichni víme, jak vypadaj reálný komentáře na Facebooku. Takže jediný body dávám kopíkovi za Čupr nákup.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Určitě posun v komunikaci Rohlik.cz. A k lepšímu. Podoba outdoor reklamy je navíc vizuálně velmi příjemná.
Kamila Tehranian (Renegadz)

Vlhký sen zadavatelův. Reklama, kde vám spotřebitelé poděkují. Sněte dál.
Vilém Rubeš

Tohle je zajímavé. Líbí se mi, že se v kampani nahlas říká “čteme vaše komentáře” a pracuje se zákazníky takovým přirozeným, ale zároveň ne trapným způsobem. Produkčně palec nahoru, je to docela hravé. Ale za co teda dávám palec dolu je, “Čupr nákup”. Zbytečné leštění ega – běžného zákazníka tohle vůbec nemůže zajímat.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

4. Vica Kerekes v reklamě na ledový čaj (27 %)

Lipton Ice Tea uvedl na trh nový ledový čaj Matcha. Kampaň uvádějící novou produktovou řadu, kterou připravila Etnetera Motion, vychází z filozofie Japonska, odkud Matcha pochází. Agentura postavila komunikační linku na soustředěném vnímání chuti a momentu. Ambasadorkou nové produktové řady je herečka Vica Kerekes. Ta si zahrála i ve videospotu pro digitál (YouTube a Facebook), který navazuje na televizní reklamu. Další část kampaně proběhne na Facebooku a Instagramu a je doplněna o spolupráci s dalšími influencery. Kampaň poběží do půlky června.

Takové popisné, že? No, ještě že je tam ta Vica. A v červených šatech k tomu. To je jedinej prožitek z tohoto spotu.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jsem v zenu, tak sláva. Ale jinak tam nebylo nic, co by překvapilo. Ještě že Vica.
Pavel Jechort

“Vica Kerekes přistupuje k životu způsobem, který je inspirující,” zní vyjádření tvůrců kampaně. Člověk se tedy pochopitelně těší na nějakou inspiraci. Spot mu však nabídne zrychlené šaliny a zástupy lidí na Náměstí republiky, do toho přízračně vyretušovaná Kerekes v červených šatech sugestivně deklamuje největší fráze našeho byznysu. Poté se video přehoupne do napůl kreslených scén, ve kterém si herečka máchá nohy v potoce nebo medituje. A svěřuje se nám, že by chtěla „žít tak, aby si přála žít znovu.” Já po zhlédnutí této reklamy ani moc žít nechci.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Doporučuju si ty videa pouštět jako lidi na Facebooku, bez zvuku a s titulkama. Pak mimo jiné pochopíte, že to není Lipton Much Ice Tea.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Dalo by se komentovat z mnoha úhlů, vybírám si ten environmentální. Celým světem rezonuje kampaň Planet or Plastic a značka Lipton pokládá do trávy plastovou lahev…
Kamila Tehranian (Renegadz)

Konečně! Trpěl jsem jako zvíře, že Lipton ještě neměl ambasadorku značky. Už ji má, hurá! A obsadili hned celou ambasádu jedné reklamní země. Jmenuje se Banál.
Vilém Rubeš

Trochu jsem se lekl. Vica je ve spotu bílá jak stěna. Kontrast města a zeleně asi zafunguje, ale bude si někdo pamatovat Lipton brand? Nemyslím si.
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

5. Marta Kubišová se objevila v reklamě (18 %)

Marta Kubišová pro ENERGON reality

Společnosti ENERGON reality bylo velkou ctí být partnerem posledního turné paní Marty Kubišové. Jsme moc rádi, že naše spolupráce pokračuje i nadále.ENERGON reality – Vaše energie v realitách a hrdý partner Marty Kubišové.

Zveřejnil(a) ENERGON reality dne 11. květen 2018

 

Zpěvačka Marta Kubišová se poprvé v kariéře objevila v televizní reklamě. Vystupuje ve spotu propagující realitní kancelář Energon reality, který připravila VDN Promo. Natáčel se loni v listopadu na Dobříši. „Nabídek na reklamu jsem měla spoustu, ale vždy jsem s díky zdvořile odmítala. Dostala jsem třeba nabídku na reklamu na sýr, kde jsem měla zpívat: ,Ať sýr dál zůstává s touto krajinou…‘ To jsem prostě nemohla udělat. Tato reklama byla však pro společnost a člověka, který významně podpořil mé poslední turné Marta Naposledy. Proto jsem se rozhodla vyhovět a reklamu jsem natočila. Agentura VDN Promo vymyslela scénář, který se mi zamlouval a nepřišel mi reklamně kýčovitý. Navíc jsem si zahrála s krásným pejskem Merlinem, který byl během natáčení moc hodný a trpělivý,“ popsala Kubišová.

Bylo by hodně nespravedlivý tohle odsoudit. Je to naopak nesmírně autentický. I ty odpovědi v článku.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Tohle mi odpálilo reklamní dekl. Zacházet s Martou Kubišovou tímto stylem je svatokrádež, beze srandy.
Pavel Jechort

To je tak depresivní, šedivé a beznadějné, že nepomůže ani ten labrador. Ale počkat, vždyť on je taky strašně smutný. Děcka, come on.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Mně je normálně líto tohle hodnotit. Paní Marta si nezasloužila hrát v reklamě evidentně natočený regionální televizí z Bystřice pod Pernštejnem.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Nechávám bez komentáře, vzhledem k úctě k paní Martě.
Kamila Tehranian (Renegadz)

Marta Kubišová filozofuje o stáří – a pak je tam nějaké logo. Jdu si pro Opodeldok.
Vilém Rubeš

Bože můj…jestli bylo cílem, abych měl z toho spotu depresi, tak se to povedlo. Smutné je to dvojnásob, když se k tomu propůjčila taková osobnost, jako Marta Kubišová. A co mi to říká o té firmě nebo její nabídce?! Čistá nula (poprvé).
Eduard Piňos (Ogilvy & Mather Singapore)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Dvojka CZC.cz je tentokrát díky Brain One první

$
0
0

V předchozí verzi článku jsme omylem zaměnili prvního a druhého. Čtenářům a hlavně agentuře WMC Grey, kterou jsme původně vyhlásili vítězem této Reklamní katovny, se za nechtěnou mystifikaci omlouváme. 

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 22. týden 2018

  1. Brain One: Jsme dvojky, ale… (49 %)
    značka, klient: CZC.cz
  2. WMC Grey: Plataning (44 %)
    značka: Platan, klient: Pivovary Lobkowicz
  3. DDB: Moje království (40 %)
    značka: Krušovice, klient: Heineken
  4. Adison: Příběh Gustava Frištenského a Pivovaru Litovel (30 %)
    značka: Gustav, klient: Pivovar Litovel
  5. Naf Praha: Zvířecí kampaň (18 %)
    značka: Conseq, klient: Conseq Investment Management

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 5 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Co by byl zajíc bez vlka? (49 %)

Prodejce počítačů a elektroniky CZC.cz pokračuje v kampani postavené na tom, že je dvojkou na trhu. V reklamě se přímo i nepřímo se naváží do svého konkurenta, tuzemské jedničky – Alzy. E-shop navazuje na svou vánoční kampaň, v níž otevřeně připouší, že v segmentu IT a elektroniky je na online trhu dvojkou. Ve spotu zaznívají konkrétní důvody, proč mají dvojky před jedničkami navrch. U příležitosti 20. narozenin obchodu nabízí zákazníkům možnost si každý týden do konce červa zlevnit 20 oblíbených produktů o 20 %. Koncept kampaně má na svědomí agentura Brain One, role produkčního partnera se ujal Bumerang.film. Voiceover byl svěřen ověřeným hlasivkám Matouše Rumla.

Myšlenka postavit komunikaci na tom, že jste věčná dvojka, je podle mě super. Začínám si myslet, že lidé z tohoto podniku jsou sympaťáci. Nejhorší totiž je, když se někdo bere moc vážně.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Skvělý! Tuze příjemný osvěžení záplavy reklam na obchody s elektronikou. Za mě vítěz týdne.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)

Je hezké, že slavná kampaň na Avis z roku 1963 žije dál…
Vilém Rubeš

Přiznat, že jsem dvojka, chce sakra odvahu – přirozeně totiž hrozí, že se lidi zvednou a půjdou k jedničce. Nicméně líbí se mi copy a celkové vyznění.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Krásnej insight. Tentokrát se vám i povedlo video. Ještě by to mohlo být krapet vtipnější
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

První kampaň na téma ‘dvojky’ mi přišla nezajímavá a nevýrazná. Tohle jde už mnohem lepším směrem. Vyhranit se prostě funguje. A v tomhle případě je to navíc udělaný chytře a hezky. Překvápko týdne.
Miky Karas (Scholz & Friends)

‘We try harder’ od Avisu je jeden z nejvíc revolučních positioningů v historii reklamy. Ale proč ne, patent na to snad není. Pro CZC je to správně, exekučně to je taky dobře udělaný a je to první kampaň, kvůli který bych se šel do jejich e-shopu podívat. Za mě těsný vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Jako baví mě to, ale po reklamě tak nějak o trochu víc myslím na Alzu, což asi nebyl účel. Nebo?
Pavel Jechort

2. Nová pivní disciplína (44 %)

Značka Platan z portfolia společnosti Pivovary Lobkowicz spustila novou kampaň. Má zvýšit zájem o pivo Platan, osvěžit a posunout vnímání tradiční značky u pivařů a dostat ji co nejvíce do podvědomí mladších konzumentů. Zpracovala ji agentura WMC Grey. Startuje v květnu a poběží v televizi, na billboardech i v onlinu. 

Kreativa je postavena na takzvaném “Plataningu”, neboli nejlepším způsobu, jak po práci nebo sportovním výkonu zahnat žízeň pivem Platan. “Pivo Platan jsme se rozhodli spojit s rituálem Plataningu. Ten se provádí tak, že si na jakémkoliv pohodlném místě lehnete pod úhlem 150° a vychutnáte si svůj „Platánek“. Schválně si to vyzkoušejte,” uvedl copywriter Martin Skalický.

Ta nejjednodušší myšlenka je často ta nejlepší. Sednout si, dát si pivo, zbytečně to všechno nepřefilozofovat a natočit dobrou reklamu – někdy to úplně stačí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Žádná raketová věda, ale jednoduchý, milý, vtipný a ta asitelka pěkně vodsejpá. Dobrý. Škoda, že jí to kazí instruktážní slečna. Online by si říkal o hodně víc, ale tak třeba to ještě přijde.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)

Skvěle provedený pitoming!
Vilém Rubeš

Je to takové ospalé, což je asi záměr. Hezké lokace, pěkný obrázek, ale ten ‘plataning’ mi nějak drhne v puse. To už se to mohlo skoro jmenovat ‘platáro’. Jinak proč ne.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Plataning je simple stupid. Rozpočet mizivej, ale kreativa o to výraznější. Hoši, dost dobrý.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jestli se Krušky neberou zas tak moc vážně, tak Platan jde ještě dál. A je ještě lepší v tom, že se do toho humoru nesnaží za každou cenu narvat další myšlenku nebo něco o produktu. A kdo by nechtěl mít vlastní sochu před pivovarem, co? Prostě pohodová a hezky udělaná kampaň. Takže Platan je tenhle týden Zlatan. A protože už mám po práci, jdu se naklopit do sto padesátky.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Vlastně mě to i baví, ale ta značka to podle mě neutáhne. ‘Platánek’ pro mě zatím patří do čtyřky v Benešově a jedním ‘plataningem’ se to nezmění. Jo Primátor, ten na to jde od produktu – jim to věřím mnohem víc.
Martin Svetlík (Mustard)

Další pivo s příběhem. Akorát tady se nemá člověk zasnít, ale kecnout sebou na gauč a slopat. Uboze málo.
Pavel Jechort

3. Vlastní království pro každého (40 %)

Značka piva Krušovice patřící do portfoila Heinekenu zahájila nový reklamní koncept s názvem Moje království. Výrazný rozdíl je oproti předcházejícím kampaním v positioningu. V aktuální kampani Krušovice cílí na mladší ročníky. Až do loňského roku Krušovice rozvíjely ve svých reklamách koncept králů, který stál na adorací “tradičního mužství”. Hlavním protagonistou těchto spotů býval Václav Černohorský. Loni přišel pivovar s reklamou, v níž dostal hlavní roli Saša Rašilov, který měl značku posunout do pozice piva za odměnu, namísto piva konzumovaného na objem, proto komunikoval hlavně prémiové ležály. Nová kampaň se stále drží královského původu Krušovic, nicméně cílí na mladé konzumenty a snaží se o spojení s hudbou. Posun v komunikaci má na svědomí změna reklamní agentury. Od letošního roku vystřídaly Krušovice VCCP Prague za DDB.

Epický spot od DDB má příjemně vzdušnou, bezstarostnou atmosféru. Záběr na pádícího koně je vyslovená slast. Jen bych raději méně poslouchala VO (‘vždy vybíráme to nejlepší’) – a více se dívala.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Chápu snahu o posun konceptu, ale škoda krále. Každá další taková změna bude pijáky jenom mást. Anglický VO za mě maká mnohem líp než ten český, což je veliká škoda.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)

Když do reklamy narvu ale opravdu skoro všechny banály, bude snad proto míň banální?
Vilém Rubeš

‘Všichni máme svá království, koukni na ně.’ To jsou zase moudra. Obraz je skvělý, ale sdělení je poněkud na vodě. Tedy – na chmelu.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Ten začátek by tam neměl být, ten Rudolf druhý je pro nezasvěcené úplně mimo. Alespoň, kdyby se k němu nějakou oklikou děj vrátil. Jenže přednost dostala partička kámošů. Tohle je pro mě krok zpátky. Minulé kampaně s Řepkou byly výrazný a tohle je jenom výrazně hezky natočený. Nic víc.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Moc se líbí, jak se ten spot nebere vážně. Což se ale úplně nedá říct o voice overu, kterej mohl bejt mnohem uvolněnější. A ne tolik tlačit na pilu, teda na ‘království’. Jinak je to parádní práce a je hrozně super, že se někdo dokáže vymanit z tý klasický pivní reklamní bubliny. Těším se na další části kampaně.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Nemůžu se rozhodnout, jestli je to epický pivní manifesto, vtipný pivní manifesto, nebo klišé pivní reklama s chlápkem, co rád sahá na chmel a ječmen. Ve všech třech kategoriích je to dobře udělaný, ale vlastně by mi úplně stačila jedna verze.
Martin Svetlík (Mustard)

Jak pejsek s kočičkou vařili dort a nakonec našli svoje království. A oslí můstek je ten Rudolf asi.
Pavel Jechort

4. Příběh Gustava (30 %)

Agentura ADison spustila pro klienta Pivovar Litovel kampaň na polotmavé pivo Gustav. Tento speciál byl inspirovaný naším nejslavnějším zápasníkem Gustavem Frištenským. Komunikace směřuje na region Haná, kde pivovar sídlí, i na celé Česko, jelikož bude pivo sezónně v celostátní distribuci. Speciál Litovel Gustav je inspirován Frištenského silou, fyzickou i duševní, která se stala hlavním tématem nové kampaně směřované na online i offline kanály a zahrnuje inzerci, komunikaci s médii, on-line reklamu, komunikaci na sociálních sítích a další doplňující aktivity,” uvedla Alžběta Fridrichová, ředitelka agentury ADison.

No, tento animatik má celkem poetickou atmosféru z ‘lepších časů’ a svým způsobem mě oslovil. Jen škoda, že klient nepřihodil nějakou tu korunu na lepší exekuci. Komiks je fajn.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Asi se to na Hané málo ví, ale na YouTube se lidé chodí koukat na videa. A komixy jsou oblíbené proto, že tam není moc textu. Jedna velká ukecaná nuda.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)

Příslib spotřebiteli: ‘Přišel, nabídli mu pivo, neodmítl, a už neutekl. Pozor ať se to nestane i vám!’
Vilém Rubeš

Historizující animák je dobrý nápad, ale provedení pokulhává. I paralaxová animace se dá zvládnout dobře, ale co ty opilecky natrackované bubliny?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Největším problémem tady neni ten animatik za dvě padesát, ale děj, který vás ponouká k tomu, abyste tohle videjko vypnuli jednou provždy a v Litoveli se maximálně zastavili na benzínce pro krabku Stařen.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

To jsou animatiky rovnou z prezentace, ne? Škoda, téma mi přijde zajímavý. A když už se člověk jednou rozhodne jít komiksovou cestou, dal bych si na exekuci fakt záležet. Na druhou stranu musím říct, že lokálům na Hanácku to asi bude chutnat.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Škoda, že na tohle nebyly peníze. Myslím, že hrdinů jako je Frištenský bychom si mohli všímat mnohem víc a tady to spojení funguje až do produktu. Jen ta exekuce je zkrátka nešťastná. Ale držím palce!
Martin Svetlík (Mustard)

Že by po dlouhé době pivo s příběhem, co není přitažený za vlasy a ještě k tomu speciální produkt? Ta videa by se ale dala podstatně zkrátit a zahustit. Se mi zdá, že nebylo moc peněz na produkci.
Pavel Jechort

5. Zvířata v kampani (25 %)

Nová kampaň Conseq na podporu penzijního spoření

Nová kampaň Conseq na podporu penzijního spoření

Od června 2018 spouští Conseq novou komunikační kampaň zaměřenou na podporu penzijního spoření. Od září pak naváže kampaní na retailové investice a Wealth Management. Kreativní koncept postavený na zvířecích archetypech vznikl ve spolupráci s agenturou Naf Praha. Kampaň cílí na generaci 20 – 35 let. Kampaň upozorňuje na to, že si lidé nespoří, i když si myslí, že s důchodem později nevystačí. Cílem kampaně je také zvýšit povědomí o značce Conseq v oblasti penzijního spoření, investic pro drobné investory a Wealth Managementu. Kromě on-linu včetně sociálních sítí se kreativa objeví i v rámečcích v soupravách metra a v plánované inzerci, součástí komunikace budou i krátká reklamní videa.

Hezké vizuály, čistá práce, ale pár takových už jsem viděla. Vlastně – celkem hodně jich bylo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jako aspoň to řekne, co má, ale stačí to? Taková ZOO všemožnejch klišé.
Matouš Fridrich (Triad Advertising)

‘Conseq? To jsou ti penzijní supové?’
Vilém Rubeš

Tohle šlape – je to taková stará dobrá zápaďácká čistotka z katalogů na přelomu milénia. Je to až otrocky opisné, avšak vkusně provedené.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Tak někdo si chtěl udělat pěkný printíky vzor 2008. Jedinej problém je, že i když tam jsou všude zvířata, kampaň je nekonzistentní. Lev reprezentuje někoho úplně jiného než pštros. Jak se řiká v boxu ‘Back to the gym’.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

To je tak nijaký, že vlastně ani nevím, co k tomu napsat…
Miky Karas (Scholz & Friends)

Jako jo, ale spíš jako že ne.
Martin Svetlík (Mustard)

Tuhle kampaň už jsem někde viděl. Asi tak patnáctkrát.
Pavel Jechort

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

 

„Vinea se ve slabé konkurenci stala vítězem týdne“

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 23. týden 2018

  1. Heels Make Deals: Vinea Frizzante (34 %)
    značka: Vinea, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  2. Lightbusters: Podnikatelské pojištění (26 %)
    značka, klient: Direct pojišťovna
  3. Jazz Communication: Braník Černý (20 %)
    značka: Braník, klient: Staropramen
  4. Oliver: Když k nám rádi chodíte, rádi vám i půjčíme (16 %)
    značka: Tesco Finanční služby, klient: Tesco Stores ČR
  5. Flow Media: Chuť, kterou máš v sobě (14 %)
    značka, klient: Ondrášovka

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Vinea zavítala na Olymp (34 %)

Značka hroznových nápojů Vinea zahájila novou kampaň propagující produkt Vinea Frizzante. Odehrává se v prostředí řeckých bohů na pohoří Olymp. Komunikační koncept připravila agentura Heels Make Deals, produkci spotu zajistila Barletta. Natáčení probíhalo v knihovně empírového zámku Kačina nedaleko Kutné Hory. Kampaň běží v televizi od 21. května do 19. srpna, objeví se také online, zejména na YouTube. Dále bude nápoj podpořený in-store.

Je tam, jak jinak, nějaká “osvěžující chuť s dotykem čehosi,” tak to pak jo. Ale aspoň to neuráží oči.
Vilém Rubeš

Fajn, tohle je pěkný. Za kameru je to vítěz týdne.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Je to smyslné – a možná až trochu na sílu. Vzhledem ke slabé konkurenci je však Vinea dekadentním vítězem týdne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Takovej Olymp po Česku. Božský to není, ale taky to není takový peklo, jako ostatní dnešní výběr.
Adam Roučka

Míla KneprVizuálně i produkčně opulentní – na české poměry. Propozice o osvěžující chuti ve spojení s bakchanáliemi na zámku Kačina, to vše ve spojení s dvoulitrovou petkou v hypermarketech – myšlenkově se mi to nespojuje. Jestli se to bude líbit, tak jako určitě. Jestli si to lidí spojí s Vineou, to už bych se nevsadil. Jestli je to o osvěžení? To ani náhodou. (Ale třeba je chyba u mne, protože netuším nic o dekadentních bakchanáliích.)
Míla Knepr

Takové směle natočené výpravné nic.
Pavel Jechort

Nakonec proč ne… Celkem hezky vypadající spot, kterej se snaží navodit konkrétní atmosféru. A v pozadí je pár vtipnejch detailů.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Po přečtení titulku “Vášeň a hříšné pnutí na Olympu” jsem tedy čekal film ve stylu “Pozdravy z kožených kalhot”. No, dočkal jsem se kýčovitého světa naprosto vzdáleného spotřebiteli. Kdo je tady cílovka? Předpokládám, že ženy mezi třicet a padesát? Tipnul bych si, že tohle jim bude buřt.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

2. Direct se zaměřuje na živnostníky (26 %)

Direct pojišťovna v kampani propaguje pojištění zaměřené na živnostníky a střední podnikatele. Představuje v ní čtyři příběhy skutečných podnikatelů a ukazuje, jaké problémy řeší a jak jim může pojištění pomoci. Videa vznikla ve spolupráci s kreativním studiem Lightbusters.

Jak oslími přemostěními dojít složitě k poučce, že v Directu to jde jednoduše…
Vilém Rubeš

Tyhle voiceovery někdo ladil strááášlivě dlouho. A tak to nemám rád nejen v reklamě, ale i v životě.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Všechno je v naprostém pořádku, ale je to děsná nuda.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ta-ko-vej ko-lo-vrá-tek o-mí-la-jí-cí po-řád do-ko-la tu-též nu-du.
Adam Roučka

Míla KneprOpravdu mě baví insight o hodnotě toho, co člověk dělá s vášní a láskou. Ale spojení s produktovým benefitem mi přijde přes ruku a v jedné exekuci se míjí úplně (krejčí). Chtělo by to bývalo ještě si na to dvakrát v agentuře sednout a ptát se: Is it simple enough? Pak by se ukázalo, že i ve voiceoveru nemusí být nutně úplně všechno a moderní obraz spotů by mohl víc zahrát.
Míla Knepr

Není třeba vysvětlovat, co který podnikatel dělá, ale dát na stůl argumenty, proč je lepší mít pojištění.
Pavel Jechort

Vzpomínám si, že Direct pojišťovna se kdysi nebála dělat věci, který byly výrazný a vymykali se standardu…
Miky Karas (Scholz & Friends)

Líbilo by se mně, kdyby se v kampani objevilo víc insightů z “malo-podnikatelského” prostředí a dal se větší důraz na autenticitu. Tohle hodně šustí papírem.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

3. Staropramen uvedl Braník Černý (20 %)

Pivovary Staropramen v kampani podporují nový Braník Černý. Ten v maloobchodě doplní Braník Světlý, Jedenáctku a Ležák. Reklamní kampaň poběží v televizi na Primě, AT Media a České televizi, onlině a v místě prodeje. Za kampaní, která poběží do začátku srpna, stojí agentura Jazz Communications.

Když si odmyslím knírek z pěny (to je kliše mezi klišátky), tak je to taková pěkná, přehledná, neuspěchaná reklama, která mohla kolem roku 1978 pěkně zazářit. Ovšem jen v Československu. V roce 2018 to patří do staré veteše, od patriarchálního “on se láduje, ona šuká po kuchyni,” až po nečekané poučení “žereš tučný, dej si černý!”
Vilém Rubeš

Takže to stojí na tom, že si žena dovolila napít se piva dřív, než ho donesla ke stolu muži? Výjimečně doufám, že jsem něco nepochopil.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Proč si tvůrci této kampaně myslí, že se partneři v kuchyni baví tak nepřirozeným a afektovaným způsobem? Proč muž předtím, než si dá sousto bůčku do pusy, vzrušeně vzdychá? A ještě jedna věc – možná se mi to zdá, ale není hlavní hrdinka těhotná? Jasně, pár pivek asi neuškodí, ale i tak by mi to přišlo přinejmenším trochu diskutabilní. Body dávám za hezký interiér.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Uff, tenhle vohranej prvoplán by to chtělo spláchnout něčím silnějším. Nebo radši jen spláchnout.
Adam Roučka

Míla KneprTen spot, to je “chodící brief”. Pivo bude v lahvi, k jídlu, cílovka muži i ženy. A potřebujeme do toho dostat taky říz. Ve výsledku je spot úplně prázdný. Nenašel jsem žádnou myšlenku, o té kreativní nemluvě. Tedy s vyjímkou pily v závěru. Jen u té zase tápu, zda to je inovativní dramatizace řízu (ona pila, má to říz, odříznout, uříznout, přeříznout…), nebo je to rafinovaná reinkarnace pily (už “hrála” ve spotech před 15 lety), která se v příští kampani stane jednou z “brand properties”.
Míla Knepr

Podle mě by bylo lepší už rovnou říct na placáka, že “Braník vám bude chutnat”.
Pavel Jechort

Pivo, žebra, chata – česká idylka. Tak si jen říkám, že je to vlastně trochu smutný…
Miky Karas (Scholz & Friends)

Hm, chlapík se nechá obsloužit od chybující manželky. I když si pak daj spolu pivo, je z toho cítit chlapská nadřazenost. Tohle je rodinné štěstí podle Braníku? Napsali jste postavu skrytého despoty. To, že říká manželce lásko, nic neznamená. Pokud by se ještě mělo udělovat sexistické prasátečko, tohle by byl můj favorit.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

4. Půjčky u Tesca propagují potraviny (16 %)

Tesco Finanční služby má nový komunikační koncept, jehož součástí jsou televizní spoty. Hlavními hrdiny jsou jednotlivé potraviny – meloun, vajíčka či kilo mouky. Cílem konceptu je sjednocení komunikace Tesco Finančních služeb, představení výhod nabízených produktů a zvýšení povědomí o značce. V první komunikační vlně televizní kampaně budou nasazeny dva patnáctivteřinové spoty na půjčku, kterou propaguje meloun. Kampaň startuje 30. května na Primě. O kreativu se postarala reklamní agentura Oliver.

“V prvním spotu o možnosti půjčky informuje spotřebitele meloun…” Je potřeba k téhle stupoě ještě něco dodávat?
Vilém Rubeš

Meloun x Meloun. Haha.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Chudáci melouni, chtějí poradit s finanční službou člověku, který je krájí na čtvrtky. A Tesco se teď neskloňuje? To jsou novinky.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

První spot natočenej v powerpointu. A snad i poslední.
Adam Roučka

Míla KneprTenhle spot má dozajista jednu velikou přednost. Produkce musela být skoro zadarmo. Jinak se dá charakterizovat jen jako destilovaná doslovnost a úplná marnost.
Míla Knepr

Ještě, že si nemám pujčit třeba čtvrt míče, nebo 30 táců.
Pavel Jechort

Když si můžu půjčit přímo v Tescu, tak nechápu, proč mi o tom ten meloun říká, až když si ho přinesu domů.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Tak tohle si na nic nehraje. Je to pochopitelný i pro ty největší tupohlavy z lidského rodu. Ale na druhou stranu se s tím dá pohrát ještě víc. Textařsky i vizuálně.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. Tváří Ondrášovky je Kohák (14 %)

Ondrášovka podporuje minerální vody v nové online kampani. Její tváří se stal Jakub Kohák. Reklama pokračuje s heslem Ondrášovka, chuť, kterou máš v sobě, které používá od roku 2016. Aktuální kampaň cílí na všechny spotřebitele bez ohledu na pohlaví a věk. Poběží od 28. května do 22. června. Video vytvořila strategická digitální agentura Flow Media, která s Ondrášovkou spolupracuje od roku 2014.

Otevřeš lednici – a tam Kohák. Pak samá obrazová klišé (na záběry skrz lednici by měl být zákaz) a nakonec “Ondrášovka, chuť kterou máš v sobě”. To mě vyděsilo. Takže když se – nedej Bůh – napiju Ondrášovky, budu vylučovat malé Koháčky?
Vilém Rubeš

Na papíře to mohlo vypadat vtipně, ale ve videu nemohlo fungovat nikdy. Ale co chcete s tím budgetem, když ho půlku spolknul Kohák. Mimochodem, taky jste už zapomněli, že ten člověk existuje?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Snůška všemožných klišé (prsatá blondýna v růžovém, přísná semetrika v NATÁČKÁCH a chudák manžel, mlsná MILFka) a Kohák ve zpocené čelence k tomu. Co jsme komu udělali? (mluvím za spotřebitele)
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Samá voda.
Adam Roučka

Míla KneprKdyž nevíš co, dej tam pohled z lednice a jako extra kreativní špek před tu lednici postav Jakuba Koháka. To se bude líbit. Univerzální reklama. Jako bych slyšel: no a budeme ukazovat různé typy lidí a bude to fakt vtipné, třeba tasy, ta bába s natáčkama…. Není to vtipné, není to kreativní, není to ani strategicky správně, pokud tedy opravdu cílem kampaně bylo ….propagovat slogan “Ondrášovka, chuť, kterou máš v sobě”, a člověk přitom není sám lednička. Napadá mě, koho za tuhle reklamu vyhodili. Agenturu, nebo toho, kdo to schválil?
Míla Knepr

Neotřelý koncept a ještě je tam Kohák, ten je taky hrozně neotřelý.
Pavel Jechort

Chuť, kterou máš v sobě. Rozumí tomu někdo? Přitom zrovna Ondrášovka by si vzhledem ke svojí historii zasloužila zapamatovatelnej a konzistentní koncept.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Tady chybí jakýkoliv náznak příběhu. Není tady expozice ani zápletka nebo rozhřešení. Prostě 30 vteřin ničeho. Ale velkej respekt tomu, kdo tenhle “nápad” prodal klientovi.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Pěnožrouti jsou vyňuňaný, snad budou fungovat”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 24. týden 2018

  1. WMC Grey: Pěnožrouti (53 %)
    značka: Kofola, klient: Kofola ČeskoSlovensko
  2. Young & Rubicam: Online bankovnictví George (49 %)
    značka, klient: Česká spořitelna
  3. Young & Rubicam: To nejlepší z nás (40 %)
    značka: Pilsner Urquell, klient: Plzeňský Prazdroj
  4. McShakespeare: Plaťte všude tam, kde je platební terminál (36 %)
    značka: Benefitka, klient: SatisPoll 
  5. McCann Prague: Zkuste z úspor získat maximum (26 %)
    značka, klient: ING Bank

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Polap s Kofolou Pěnožrouta (53 %) 

Československý nealkoholický nápoj Kofola zahájil novou kampaň. Součástí bude mimo jiné mobilní aplikace na bázi augmentované reality. Ta nabídne spotřebitelský zážitek přímo v prostředí provozoven. Stačí si stáhnout aplikaci, vyrazit do některé z provozoven a naskenovat logo na plné sklenici Kofoly. Z ní pak “vylítne” jedna ze 150 unikátních postav Pěnožroutů, kterou s trochou šikovnosti každý hravě polapí. Kampaň startuje 1. června a poběží do konce srpna. Kreativu měla na starost agentura WMC Grey, pod jejíž taktovkou vznikly propagační materiály do provozoven, online spoty i samotná aplikace.

Pěnožrouty budou moci uživatelé potkávat ve více než 13 000 provozovnách v Česku a na Slovensku. Ti jsou rozděleni do několika úrovní a někteří jsou vázáni i na určitou oblast. V okolí řeky Vltavy tak lidé polapí Pěndřicha Smetanu, zato u zámku Konopiště třeba Pěndinanda d’Este. Samotná kampaň obsahuje i další aktivity včetně soutěže o lístky na letní festivaly. Pokud uživatelé polapí Pěnera of Ostrava, mohou získat vstup na hudební festival Colours of Ostrava, Piešťanské Pěnisko zase přináší lístky na slovenský Grape.

Je to hravé a milé, na můj vkus ale až moc dětinské a pitvořivé.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tenhle brief zná podle mě půlka kreativců v Praze, takže můžeme zodpovědně říct, že v Grey se do něj trefili 100% a udělali to suprově. Teď jen zbývá doufat, že to bude fungovat. Držím palce!
Martin Svetlík (McCann Prague)

Míla KneprKoncept postavený na faktickém produktovém atributu, který je unikátní. (Mně osobně kofolí pěna krásně voní po bylinkách.) Skvělá myšlenka. Jednoduché, relevantní. S vědomím toho, že to je velice subjektivní, mám drobný přípodotek ke jménům těch pěnožroutů – snaživě jakoby-vtipné. Prostě Pikaču je Pikaču.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pokémony už skoro nehraju, teď spíš Jurassic World Alive. Pěnožrouty taky zkusím. A co se mi na tom nejvíc líbí? Jak je to vyňuňaný. Od názvů postaviček přes ilustrace a hudbu až po samotný spoty. Prostě je na tom vidět, že to tvůrce bavilo dělat. A vůbec… Kofola poslední dobou pěkně!
Miky Karas (Scholz & Friends)

Vizuálně fajn, ale prakticky fakt nevím, k čemu to je. Leda bych s tím půlitrem seděl sám, ale na tyhle příležitosti mám kámoše ruma.
Pavel Jechort

Tohle mě ničím nepřekvapilo. Je to hezky udělaný, ale čekal bych něco malilinko originálnějšího.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

2. Vše se dá dělat snáz (49 %) 

Česká spořitelna uvádí kampaň k nově spuštěnému internetovému a mobilnímu bankovnictví, které nazvala George. Spolupracovala na ní se svou kreativní agenturou Young & Rubicam. Spotu, který poběží v síti kin Cinestar a Cinema City a na televizních obrazovkách skupiny Nova od 24. května, předcházel teasing. Kampaň je k vidění také v tisku, outdooru a na internetu. Spot režíroval Marek Partyš, dokresluje jej píseň Toma Jonese Give a Little Love. Natáčelo se v Praze a okolí, v lokacích Praha-Břevnov, Třebešín, Černošice, Mělník, Libčice.

Tahle reklama mě neskutečně baví. Myšlenka jednoduchosti není nijak převratná, ale zpracování je mimořádně svěží. A ponaučení pro klienty: Nešetřete peníze na písničce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

George už pár měsíců používám a ta appka je pro každodenní správu účtu fakt dobrá. Ale z reklamy se to bohužel nemáte šanci dozvědět, takže doufám v nějakej produktovej follow-up. Krásně natočený.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Míla KneprHezké vignettes, některé nápadité, některé úporné, ale dokážu si představit, jak klient požadoval další a další a ještě kreativnější “viňety”. U některých se ztrácí lehkost, kterou mají létající toasty a koupací čepice. Bohužel mi nedoteklo, že to je nové on-line bankovnictví Spořky, a že se jmenuje Goerge, že a není to budoucnost, ale prostě dnešní mobilní bankování. Takže něco jako Siri v české bance? Aha.
Míla Knepr (Silver Pack)

I reklama se dá dělat snáz. A tohle je pěknej příklad. Vhodně použitej formát life hackingu funguje velice dobře. Nic přemyšlenýho a přímo k věci. Líbík.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Jako poctivá reklama celkem. Pokud George nebude jednodušší, než co mám jinde, ošklivě se ale naštvu.
Pavel Jechort

3. Pivo ukazuje příběhy úspěšných lidí (40 %)

České pivo Pilsner Urquell rozšiřuje svoji komunikační platformu. Navazuje na předchozí komunikaci značky postavenou na tradici a historii a doplňuje ji o úspěch Pilsner Urquell a lidí, kteří žijí naplněný život. Novou strategii reprezentuje kampaň To nejlepší z nás, která odstartovala 4. června. Bude nasazena v Česku i na Slovensku po celý červen a červenec a bude podpořena rozpracovanými příběhy v digitálních kanálech, printu a také na venkovních nosičích. V červenci pak navážou nové formáty a další příběhy. 

Kampaň připravil kreativní tým pod vedením Terezy Svěrákové, Chief Creative Officer Y&R. Nový televizní spot režíroval Milan Balog, natáčel se v Česku tři dny, na sedmi lokalitách. Současně s natáčením spotu probíhalo focení vizuálů pro print a venkovní kampaň. 

VO je vypilovaný do posledního detailu, všechno je správně, ale nechává mě to chladnou. Je to takové nějaké nakašírované, umělé, očekávané. Dokonce ani pejsek nezabral, což je konkrétně u mě dost zarážející.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Chci vidět klidně 3minutovej epickej spot o tom válečným zpravodajovi. Na Plzeň sedí přesně a je o třídu silnější než ostatní charaktery (které ten produkt pro mě tahají trochu dolů).
Martin Svetlík (McCann Prague)

Míla KneprVignettes. To je takový vděčný formát, když se musí něco udělat a ten “velký” příběh se nějak nedaří vymyslet, schválit, otestovat. Nechápu, proč velká značka (a velká agentura) musí používat odvařená klišé – zachráněný pes z hořícího domu a žena-vědkyně ve světě, kde “pořádný věci” dělají chlapi – hrdinové. Jako kdybychom neměli třeba Jarmilu Štukovou.
Míla Knepr (Silver Pack)

Myslím, že posun do současnosti je krok správným směrem. Přijde mi to i tak jakože akorát vážný. Líbí se mi, že i když je to reklama na pivo, není to tak pivní. Pěkná práce.
Miky Karas (Scholz & Friends)

To nejlepší z nás Čechů je pivo? Se skoro bojím, že mají pravdu.
Pavel Jechort

Na mě je to až moc těžký a vážný. Pivo nepiju proto (většinou), abych se při každém hltu zamýšlel nad existenciálními tématy. Chci trochu nadhledu. Ne vtípky, které byly dřív povinné na konci každého spotu, ale opravdové odlehčení i v tématu, které je na první pohled vážné.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

4. Benefitku propagují psi s rukama (36 %)

Karta Benefitka, která kombinuje elektronické stravenky i volnočasové poukazy, funguje přesně rok. Společnost SatisPoll kartu nyní představí širší veřejnosti v kampani od agentury McShakespeare. Kampaň staví na virálních videí, ve kterých vystupují psi s “lidskýma rukama”. “Rozhodli jsme se, že výhody Benefitky představíme sérií čtyř on-line spotů, ve kterých se vždy odehrává dialog dvou hrdinů – Jiřiny, která už Benefitku má, a Dvořáka, který ještě stále používá zastaralé papírové stravenky,” uvedla kreativní ředitelka McShakespeare Iva Hadj Moussa.

Spoty vznikly ve spolupráci s produkcí Darq Studio, režíroval je Jakub Machala. První dva budou na iDnes.cz a Seznam.cz k vidění v červnu, další dva koncem srpna. Polidštění psi z videí se budou objevovat i v další komunikaci Benefitky. Agentura McShakespeare se Benefitce postará i o Facebook, v plánu jsou i odborné blogy zaměřené na specialisty v HR. Cílem je představit výhody revoluční karty pro zaměstnance i pro firmy.

“Teď i psi chodí nakupovat se stravenkovými kartami.” Dobře. Díky za informaci.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Míla KneprAž z tiskové zprávy ke kampani jsem se poučil, že na internetu frčí videa, kde lidi mají zvířecí hlavy (nebo zvířata lidské ruce). Sic. Hezky a pečlivě udělané, možná až moc pečlivě. Zvlášť dialogy se snaží o humor v každé replice. Co mě trápí víc, že nechápu jasný komunikační a byznys cíl. Kdo kupuje tenhle produkt? Ředitelé a majitelé firem pro své zaměstnance? Obdorářští náčelníci? HR ředitelé? Kde oni vidí benefity?
Míla Knepr (Silver Pack)

Rozhodně oceňuju snahu o humor. Jenom teda na to, že jsou to spoty do onlinu, tak je to strašně ukecaný… A Jiřiny hlas mi vyloženě rve uši.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Kdyby tam na konci netrčelo těch pár ofiko vět z letáku o výhodách, bylo by to lepší. Ale jinak mě to baví.
Pavel Jechort

Tak tohle je docela hezkej bizár. Připomnělo mi to film Konec vodníků v Čechách. Ale ten dialog bych ještě hodně tůnil. Plus za neotřelé a orginální zpracování.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

5. Získejte z úspor více, vyzývá banka (26 %)

ING Bank v Česku představuje nový komunikační koncept Zkuste z úspor získat maximum, který banku představuje jako ideálního partnera pro život a práci s financemi. Reklamní kampaň se objeví na televizních stanicích ve třech vlnách, které odstartují v červnu a budou opakovaně nasazeny v průběhu dalších měsíců v roce 2018. Červnová reklama ve formě dvacetivteřinového spotu poběží na televizích Nova a Prima. O kreativu se postarala McCann Prague, která se stala vítězem kreativního tendru na začátku roku. Produkci realizovala Armada Films a spoty režíroval Robert Nylund.

Komunikační kampaň představuje produkty, které klientům umožňují zhodnocovat jejich finance – ING Konto a ING Podílové fondy, které je možné jednoduše založit i spravovat on-line bez nutnosti návštěvy pobočky a s nulovými poplatky u základní nabídky. Kampaň se kromě televize objeví také na venkovních plochách, konkrétně na 28 bigboardech po celém Česku. V rámci digitálních médií pak dojde ke změně strategie – nový koncept, aplikovaný na web, sociální sítě i bannerové kampaně, bude vzájemně více provázaný.  

Už jsem se setkala i s komentáři, kteří tuto kampaň ostře odsuzují, ale lidičky, neberme to tak vážně. Vždyť je to jen sranda. Mně se to líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprLa Chapelle české reklamy :-). Evidentně nejsem cílová skupina, takže už se nemusím bát, že bych měl šílené sny o zlatách řetězech a leopardích plavkách.
Míla Knepr (Silver Pack)

Jestli to na mě nějak zapůsobilo, tak odstrašujícím dojmem. Nechci bejt jako Luděk, ani jako jeho soused. Nepřijde mi to vtipný. Zřejmě nebudu cílovka.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Kdo by nechtěl zakončit život jako polodementní starej pornoherec s ojetým autem a bývalou produkční? Třeba já.
Pavel Jechort

Luďku, já ti to nevěřím. Že by ses rozhodl takhle rychle? Na základě pohledu na sousedovic zahradu? A propos, tohle není nijak závratně odlišné od ostatních, jak tvrdí Mr. Nik v článku.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“To je tak blbý, až jsem se smál. Jsem Chorvat!”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 25. týden 2018

  1. Outbreak: Ukaž, že jsi Chorvat (48 %)
    značka, klient: Chance
  2. VCCP: Život nepočká (47 %)
    značka: Starobrno, klient: Heineken Česká republika
  3. Mark BBDO: Call centrum (41 %)
    značka, klient: E.ON
  4. Držíme ti flek (32 %)
    značka: Evropa 2, klient: Lagardere Active ČR 
  5. Podporujeme filmaře malé i velké (29 %)
    značka, klient: Mall.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Fandi Chorvatům, vyzývá Chance (48 %)

Sázková kancelář Chance připravila ve spolupráci s agenturou Outbreak kampaň k mistrovství světa ve fotbale. Fotbalista Pavel Horváth v ní přesvědčuje, že Češi, kteří se na šampionát neprobojovali, mají fandit Chorvatsku a sám se chce nechat přejmenovat z Horvátha na Chorvata. 

Kampaň uvedl teaser, který na sociální sítě pustil Horváthův kamarád, fotbalista Jan Rezek. Horváth v něm volá na matriku, aby zjistil, jak postupovat při změně jména. V dalším videu, už s brandem Chance, Horváth vyzývá české fanoušky k podpoře chorvatského týmu. Vysvětluje, že celé Česko je přes léto v Chorvatsku, že si s nimi dobře rozumíme a že pivo se řekne pivo v češtině i chorvatštině.

Kampaň je ukotvena na webu, kromě toho probíhá i venku. Pro fanoušky je připravená základna v pražských Riegrových sadech. Po dobu konání Mistrovství světa budou v tamní restauraci Zahrádky k dispozici trička, trumpety a další fanouškovské nástroje. Příchozím se bude podávat rakije. 

Dobrej pokus, šance byla, sice mířila malounko za roh, ale líbí se mi chuť zkusit to trochu jinak, takže nakonec docela trefa.
Adam Roučka

Nápad je super, jen škoda, že videa za ním trochu pokulhávají. Jsem Chorvat!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

To je tak blbý, až jsem se smál. Ale jak nejsem sázkař, vůbec nedokážu posoudit, jestli to může zabrat. Já bych asi fandil spíš Islandu.
Pavel Jechort

Míla Knepr“Kampaň ukotvená na webu jsemchorvat.cz….” (Už jen tenhle popis budí podezření). Na tom webu vidím ukotvený pidi nápad, řeklo by se takovou “stóórku”, která se odvíjí předvídatelným způsobem. Jako kdybych to slyšel: vtipné video s Pavlem a pak uděláme nějakej virál a postavíme fanzonu. Bude to topikální…
Míla Knepr (Silver Pack)

Nejsem cílovka a nevěděl jsem, kdo je Horváth, takže soudit nemůžu. Ale zase vím, že pití se řekne chorvatsky “piča”. A to mi přijde v souvislosti s tímhle důležitý.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

To je prostě obrovská p..el. Naprostá konina. Ale tomuhle říkám out of the box. Výborně Outbreak.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

To je moc pěkný nápad a je to i docela fajn udělané. Na mě má ta kampaň trochu moc elementů, mohlo by to být i jednodušší, ale obecně je to osvěžující a je to hezky napojené na insighty, kterým každý Čech rozumí.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Nejsem cílovka, ale ten nápad mi přijde vtipný a chytrý. Pobavil mě i teaser s matrikou. Jen škoda, že herecká etudka nebyla vyšperkovanější. Druhý spot mě ale nebavil vůbec. Je možné, že mi prázdné zahrádky a staromák žíly nerve zkrátka.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

2. Podle Starobrna život nepočká (47 %)

Starobrno představuje novou kampaň s ústřední myšlenkou Život nepočká. Odstartuje ji on-line spoty, inspirovanými akčními filmy ze sedmdesátých let s překvapivým rozuzlením. Další novinkou je i vizáž starobrněnských produktů, včetně jedenáctky Starobrno Medium.

Prakticky se kampaň představí v on-line médiích, konkrétně sérií pěti videí. V nich diváci uvidí honičku Klaďase a Padoucha. V roli agenta Klaďase se objeví herec Jakub Gottwald, v roci Padoucha Filip Kaňkovský. Na známých místech Brna spoty natáčel Jiří Volek, režisér zatím poslední řady reality show Robinsonův ostrov. 

Spolu s novými spoty představuje značka i novou vizuální identitu všech svých produktů. Cílem bylo vytvořit design vyznačující se vzdušností, jednoduchostí a menší zdobností než dříve. Autorem je studio Lion Story. Změny se týkají loga, dále etiket i vizuální podoby plechovek i multipacků celého portfolia.

Miluju, když si značka umí udělat legraci sama za sebe. Parodie na akčňáky se povedla. Za mě jednoznačně vítěz týdne!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Teď mám jasný pocit, že Starobrno je pivo pro mouly, což jsem si tedy myslel i dřív. Tedy jsem koncept nepochopil, nebo je blbě zpracovaný.
Pavel Jechort

Míla KneprSláva. Aby reklama fungovala, musí vás bavit. A tahle kampaň mne opravdu baví. Správná míra humoru i nadsázky, skvělý casting, Brno tam smysluplně a hezky hraje. Nejlepší pivní kampaň (u nás, pochopitelně) za poslední 2 až 3 roky.
Míla Knepr (Silver Pack)

Skouknul jsem si to všechno a vlastně nevím, co si o tom myslim. Je to nějaký složitý.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tohle není brněnský, tohle je studentský. Bojím se, že to zůstane ztraceno v překladu. Když už, tak bych to ještě víc přehnal. Asi jako v Muži z Acapulka. Zmáčneš jednou spoušť u pistole a z palmy ti spadne pět mexickejch pořízků.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Osobně se mi nelíbí, jak je to natočené, ale to je subjektivní. Mám dojem, že se tu snažíme občas simulovat velké zahraniční kampaně třeba od Heinekenu a nevypadá to prostě dobře. Ta ústřední myšlenka se v tom trochu ztrácí, stejně jako to pivo. Ale body nahoru za referenci na Monty Python’s Ministry of Silly Walks, jen nevím kolika lidem to dojde.
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Profesionálové? Jasná srdcovka! Já mám prostě ráda, když se toho klient nebojí a vykašle se na segmentová klišé a jde si svou cestou. Baví mě ta lehkost, nadsázka a lokálnost, která z toho tak přirozeně čiší. Povedlo se a navíc i bez trsů chmele. Navíc, jak říká Bodie o pivu: “Jsem jako dobrý motor a potřebuji mazání.”
Klára Javůrková (Comtech_Can)

3. Martha Issová na chvíli operátorkou (41 %)

Společnost E.ON spouští nový komunikační koncept, který 16. června odstartují televizní spoty s Marthou Issovou podpořené online kampaní v jednotném stylu. Kampaň je zaměřena na benefity a hodnoty, které klienti nejvíce oceňují. Hlavním cílem je posílit vnímání a znalost značky, odlišit se od konkurence a v neposlední řadě pobavit. Koncept vznikl ve spolupráci s kreativní agenturou Mark BBDO a režie spotů se ujal Tomáš Bařina.

Nový komunikační koncept je postaven na příbězích v call centru konkurenčního dodavatele energií. “Stavíme na úsměvných situacích, které nastávají, když klienti chtějí po konkurenční operátorce služby, které její firma nenabízí. Operátorka, jejíž role se s gustem chopila Martha Issová, pak jen hledá způsob, jak se volajících co nejrychleji zbavit,” uvedl Tomáš Brych, vedoucí marketingové komunikace společnosti E.ON. Cílem konceptu není ukazovat, co ostatní dělají špatně, ale naopak v čem je E.ON jako dodavatel lepší a proč by lidé měli zvažovat využívání jeho služeb. 

Kampaň je postavena hlavně na třicetivteřinových spotech, které vždy prezentují jeden benefit či produkt. V televizi poběží vždy dvě sdělení současně. Úvod kampaně bude patřit tématu transparentnosti smluv a novému produktu Virtuální baterie. Postupně se objeví i další spoty. Online část kampaně je založena na speciálních formátech spotů, nebude se jednat o zkrácené televizní verze. Videoformáty budou doplněny klasickou displayovou reklamou a také výkonnostní částí kampaně.

Oželel bych ten střih do toho, jak to děláme u nás správňácky. Jinak je to ale docela vtipně zahraný a říkal bych, že z takovýho pazadání asi nešlo natočit nic moc lepčího.
Adam Roučka

Martha Issová je boží a její dikce operátorky je naprosto přesná. Klidně bych to nechala celé jenom na ní, ta paní s vlnou už je tam podle mého názoru navíc. Ale jinak se mi to líbí.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Dobrá taktická reklama. Je tam call to action, vtip a Marta.
Pavel Jechort

Míla KneprOsvědčený formát (neschopný konkurent vs. skvělí my), osvědčený set-up (call centrum), osvědčené propriety (svačina, tlusté břicho, pletařská příze)..a skvělá Martha Issová. Peklem této kampaně je veřejné chlubení klienta, že nechal rafinovaně vytvořit reklamu i v nepřeskočitelném formátu bumper ad. Tzn. mělo to být zajímavější, zábavnější, vtipnější, kreativnější, ale my to dožene tím, že to těm lidem narvem do hlavy na sílu.
Míla Knepr (Silver Pack)

E.ON měl lepší fláky, ale tenhle týden to vypadá na vítězství průměrnosti.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Už neposílejte flákače, aby šli dělat do uranovejch dolů, ale do call centra. Ubezpečuju vás, že v žádným z nich si nikdo neplete svetr ani se žoviálně nebaví s klientem. Na záchod se dá jít pouze ve vymezený čas. Na oběd máte maximálně půl hoďky. Plat např. 16 tisíc hrubého. Vlastně je dobře, že tyto místa se s nástupem AI zruší. Takže je tento spot naprosto vycucanej z prstu. Ještě, že tam hraje Marta, která mě tak uchvátila v Dukle 61.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Martha je prostě boží. Ty scénky jsou fajn a milé. Líbí se mi, že spot staví na reálných problémech, se kterými lidé zápasí. Mrzí mě ten nakašírovaný konec v E.ONu. Viděla bych to mnohem více lidsky a uvěřitelně. Půlka spotu super, druhá průměr, škoda.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

4. Evropa 2 ti drží flek (32 %)

Rádio Evropa 2 spustilo v červnu novou imageovou kampaň, ve které poprvé v historii účinkuje celý tým Evropy 2. Claim Držíme ti flek odráží myšlenku marketingového konceptu, ve kterém jsou posluchači Evropy 2 součástí značky a celé moderátorské party. Kampaň poběží v televizi (Nova, Česká televize), kině (Cinestar, CinemaCity), online, v tisku (Bauer Media, Burda, Czech News Center, Empresa Media, Mafra, Vltava Labe Media) i na venkovních nosičích. Využívá i sociální média a vlastní cross-promotion. 

Prostřednictvím kampaně chce Evropa 2 oslovit cílovou skupinu ve věku 15+. Videoklip, kinoreklamu a sponzorské vzkazy realizovalo rádio ve spolupráci s produkční skupinou Nomad Films a režisérem Bohdanem Zajčenkem. Klíčové vizuály pro printovou a outdoorovou část kampaně nafotil Goran Tačevski

“Kreativa kampaně vychází z myšlenky, že každý se může stát součástí cool party kolem Evropy 2. Stačí, když si nás naladí a nechá se vtáhnout do víru dění a nikdy nekončící párty, kterou mu moderátoři každý den zprostředkovávají. Kampaň tedy staví na emocích, které oslovují mladé posluchače a my jim prostě ‘u nás doma’ držíme flek,” uvedl Ctirad Svoboda, advertising manager Lagardere Active ČR. 

Kampaň koresponduje i s dlouholetým konceptem Evropy 2 Maxximum muziky, protože součástí je i nový videoklip s coverem písničky Kissing Strangers od DNCE a Nicki Minaj. V něm účinkují například Xindl X, zástupci kapely Lucie, Chinaski, Mirai, Eddie Stoilow, hudebníci Sebastian a Peter Aristone.

Málo hustě rozjuchaná parádička na pohůdku? Spíš až do úmoru ohraná písnička. Díky za nabídku fleku, ale radši se pokecám sám.
Adam Roučka

„Kreativa kampaně vychází z myšlenky, že každý se může stát součástí cool party kolem Evropy 2. Stačí, když si nás naladí a nechá se vtáhnout do víru dění a nikdy nekončící párty, kterou mu moderátoři každý den zprostředkovávají. Kampaň tedy staví na emocích, které oslovují mladé posluchače.” Nechci působit zahořkle, ale když o sobě říkáte, že jste cool, většinou moc cool nejste.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

V roce 2000 by šlo o fajn věc, dneska už je to jen špetka másla natřená na příliš velký krajíc. Ten vlak už jel, páprdové.
Pavel Jechort

Míla KneprMarnost nad marnost, všechno je marnost. Celebrity a telebrity v rozjuchaném rytmu. Bez myšlenky, bez nápadu se samoúčelnými filmovými triky/gagy. Může se to vydávat za imageovou kampaň s kreativní myšlenkou. V realitě je to navoněná bída mizerného self-promo videa.
Míla Knepr (Silver Pack)

Škoda, že na tý pohovce nebyl flek. To tomu jediný chybí.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

No tak jo, na cílovku tohle musí fungovat. Bez ohledu na to, já bych se líp cítil mezi těma nudičema v předsálí.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Trochu mi to evokuje nějaký film z počátku devadesátek – nebo nějaký klip od J.A.R. Mám dojem, že z takové plejády osobností se ale dalo kreativně vymáčknout víc. A jestli to má natáhnout mladou cílovku – tak je to moc utahaný, pomalý…
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Dávám bodíky za rým “Patříš k nám víc, než Rumcajs k Mance”. Líbí se mi i budování atmosféry na začátku, ale pak tomu bohužel dojde šťáva. Ono se asi není čemu divit, když celý spot má tak plytkou myšlenku: “Stačí, když si nás naladí a nechá se vtáhnout do víru dění a nikdy nekončící párty.” Forma by byla, ale chybí obsah.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

5. Hřebejk hraje v kampani pro Mall.cz (29 %)

E-shop Mall.cz spouští multikanálovou kampaň k 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Partnerem akce je druhý rok, letos své partnerství rozšířil, má status hlavního partnera. Přímo ve městě při festivalu zopakuje loňský koncept Mall.cz Parku, místa s patrovou základnou ve Smetanových sadech a s občerstvením a s každodenním programem, mimo jiné prezentací prvních novinek z produkce internetové televize Mall.tv.

V médiích pak od poloviny června do 15. července bude vidět kampaň, jejíž součástí bude komunikace online i offline – na sociálních sítích, veškerých venkovních formátech i v televizi. Realizuje jí interní tým Mallu, televizní spot, v němž si kromě dětí zahrál i režisér Jan Hřebejk, vznikl ve spolupráci s agenturou Publishers. „Na offline aktivity budeme klást důraz i nadále, protože je vnímáme jako smysluplný a zároveň originální způsob, jakým můžeme oslovit naše zákazníky,“ uvádí komerční ředitel Mall Group Igor Matejov.

Stejně jako loni připravil Mall.cz do Varů prodej merchandisingu – limitované kolekce triček, hrnečků a dalších upomínkových předmětů s logem 53. ročníku. Novinkou je možnost zakoupení kolekce na výdejním místě Mall.cz v Karlových Varech, které bude v rámci kampaně spolu s dalšími vybranými prodejnami po celé České republice tematicky obrandováno. Na webu Mallu k festivalu lze kromě informací najít interaktivní nápovědu v podobě chatbota Eva.

Nic, co bych už předtím neviděl, něco, co už bych vidět znovu nemusel.
Adam Roučka

Jako děti mám ráda, ale tyhle šišlající a za každou cenu roztomilé zas tak moc ne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vražte tam děti, Hřebejka, KVIFF, pomíchejte a máte tuctovku. Jestli bylo cílem propálit Mall.TV, tak půlvteřinový záběr na klapku stačit nebude.
Pavel Jechort

Míla KneprNuda, nuda, tupá nuda. Tisíckrát viděné klišé: děti jako dospělí, pitvoření, šislání a celebrita jako bonus na závěr. Zřejmě to vymyslel klient, který normálně reklamy nesleduje, protože na to nemá čas…
Míla Knepr (Silver Pack)

To skutečně smutný na tomhle spotu je, že lidem tam venku to přijde roztomilý a bude se jim to líbit.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Hm, malí filmaři rovná se ti s menšími rozpočty? Nebo nezávislí tvůrci? Nebo má Mall opravdu filmovou školičku? To by mně přišlo nejčistší. Prostě tápu, o kom to ten spot je.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hm… Asi to má být roztomilé. Mě to ale nijak za srdce nechytlo. Navíc je to dost amatérské (možná to byl účel).
Eduard Piňos (Mark BBDO)

Prosím, jak to souvisí s Mall.cz? Já tomu nerozumím a navíc, ten dětský hlas mi strašně drásá uši. I když, legra na konec s Janem Hřebejkem pobavila.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Budvar předvedl příjemnou pivní poetiku”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 26. týden 2018

  1. Kaspen/Jung von Matt: Objevte Kroužek (45 %)
    značka, klient: Budějovický Budvar
  2. Fallon: Vyber si cestu podle chuti (32 %)
    značka: Birell, klient: Plzeňský Prazdroj
  3. McCann Prague: Nic na vás nehrajeme (26,4 %)
    značka, klient: Bohemia Energy
  4. BeefBrothers: Jen dohromady jsme sport (26,1 %)
    značka, klient: Tipsport
  5. VCCP, Ogilvy: Hrdé nuly (22 %)
    značka: Zlatopramen Radler, klient:Heineken Česká republika

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Budvar představuje novinku (45 %)

Budějovický Budvar ve své aktuální reklamní kampani představuje novinku Kroužkovaný ležák, kvasnicové pivo určené pro hospody.

Tento týden to není žádná hitparáda, přiznejme si to. Naštěstí Budvar si drží svou laťku vysoko. Zpracování má čistý styl i atmosféru.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Konečně řemeslo. Škoda, že nedošlo na nějaký post pack shot fórek, ale jinak mile čisté – a body nahoru za to, že neukecané.
Vilém Rubeš

Je to dobrý, jednoduchý, jiný. Není tam nic navíc, tak co víc si přát.
Adam Roučka

To je navoněná bída. Ten Kroužek si mám dát, protože, ehm, jsou v reklamě kulaté věci?
Pavel Jechort

Tohle mě mrzí. Jedna z mála značek, který dlouhodobě měly jasnej postoj a názor, tentokrát stojí na tom, že některý věci jsou kulatý. Jako je to hezký. Ale pro mě je to krok zpátky. I tak ale vítěz týdne.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Na to, že tenhle spot vlastně o ničem není, jenom se tam pořád opakujou ty blbý kroužky, tak je to hezky řemeslně zvládlý. Dokonce to má závěr. Vlastně je to nejsympatičtější počin tohoto týdne.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Příjemná pivní poetika. A dokážu si představit, že se motiv kroužku využije ještě kreativněji. Tak třeba příště.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Myslím si, že průměrný pivař prostě nepochopí, co znamená ten kroužek, minimálně ze spotu to nelze pochopit. A proč bych si tedy měl Budvar dát?
Milan Černík (Seznam.cz)

Úplně nevím, co si z toho mám vzít. Ale kouká se na to pěkně, to zase jo. A kromě obrazu taky skvělá práce se zvukem. V momentě čepování piva jsem si v duchu mlasknul.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Vizuálně krásné, spot skvěle graduje, proto věřím, že by mohl fungovat i v onlinu, přesto, že je rozuzlení ATLkově na konci.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

2. Birell propaguje všech devět příchutí (32 %)

Nová reklama nealko piv Birell poprvé v jedné kampani představuje všech devět příchutí. Objeví se v televizi, tisku, online a od července také na venkovních nosičích. Autorem myšlenky televizního spotu i venkovní reklamy je agentura Fallon, produkci zajistila Savage, spot režíroval Tomáš Řehořek. Online kreativu vytvořila agentura Symbio, produkci Zoom a režisérkou byla Karen Davidsen.

Pardon, ale já vůbec nevím, co mám hodnotit. Kameru, casting, střih? Je tu všechno – kola, hory, zlatý retriever, sbírání hub, voda. Ale kde je nápad?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je tam všechno, co loni. A navíc pes na sajdkáře s brejlema. To přece už konečně jednou musí zabrat, ne?
Vilém Rubeš

O psí chlup lepší varianta Zlatopramenu, ale zas s horším claimem. Řikám si, jestli nejde udělat letní nealko pivo jinak než s rozjuchanou partičkou na vodě/kole/horách/louce.
Adam Roučka

Autenticky rozesmátá sexy partička na elektomotorce vydávající zvuk se výborně rýmuje s nealko pivem, které si dám proto, že “mě to baví”. Tam bude patřit minimálně jeden ze dvou Čechů.
Pavel Jechort

Těším se, až se v kategorii nealko piva dostaneme k hlubšímu insightu než “dá se to pít při sportu”.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Tohle není ani na roveň filmu Špunti na vodě. Tohle tak prošumí kolem mě, zítra se probudím s absolutně nulovýma vzpomínkama. Radši si dám v Tatranu svou orosenou Gábinu.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Je samozřejmě pěkné, že se v jedné image kampani komunikují všechny produktové řady najednou. Jenže běžný smrtelník nemá šanci to zjistit. Takže hodně štěstí s takovým konceptem.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Birell je dlouhodobě moc dobře komunikovaná značka. Oproti “nule” mě to chytlo mnohem více.
Milan Černík (Seznam.cz)

Lifestylovka. Nenadchne, ale neurazí. Pěkně natočené. Není moc co rozebírat.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

3. Reklama, která se nenatočila (26,4 %)

Nic na vás nehrajeme je název nového komunikačního konceptu dodavatele energií Bohemia Energy, který se poprvé v médiích objevil 25. června. Jedná se o koncept reklamy, kterou se nikdy nepodařilo natočit, ale přesto je v médiích vysílána. Hlavními postavami jsou Pavel Liška a Marek Daniel. Koncepčně je kampaň o natáčení reklamy týkající se dodávky energií. Nikdy však není vidět finální výsledek, ale pouze příprava na natáčení televize, videa či nahrávání radiových spotů. Kampaň se zaměřuje na boření mýtů, které kolem dodávek energií panují, a na benefity, které Bohemia Energy zákazníkům nabízí. Cílem je posílení znalosti značky a jejího pozitivního vnímání a podpořit prodejní aktivity v rámci všech obchodních kanálů. 

První fáze kampaně poběží od 25. června do konce roku primárně v televizi (Nova, Prima i Barrandov), kdy půjde o kombinaci třicetivteřinových spotů a sponzoringu a přes léto dvou třicetivteřinových radiových spotů (Rádio Impuls, Radiohouse). Na internetu bude koncept využit zejména ve vyhledávání, ve videoobsahu, na sociálních sítích a v bannerových kampaních převážně přes RTB. 

„Nic na vás nehrajeme.” Ale vždyť oni hrají… Přiznám se, že ani této kampani moc nerozumím. Navzdory hvězdnému hereckému obsazení.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je problematické, když s profláknutými týpky točíte jako že nepovedenou reklamu. Ono by to ve finále mohlo vypadat skutečně jako nepovedená reklama. Ale kampaň chce podle zadání “bořit mýty”. Třeba o tom, že prodejci energií mají zákazníky za prosťáčky? Tak ten teda nepadl.
Vilém Rubeš

Osvěžující, že Liška hraje výjimečně tak trochu idiota. Jen místo Blaníka příště dejte Koháka, prosííím.
Pavel Jechort

Tohle už muselo vypadat strašidelně na tom papíře. Tyhle pocity znám, však i já jsem napsal hrůzostrašný kousky. Je třeba to brát sportovně. Nikdo neumřel, jedeme dál.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

I trapný humor může být trapný.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Já jsem se pobavil. Blaník i Liška budou vždy fungovat, je otázka či i pro samotnou značku.
Milan Černík (Seznam.cz)

Hele, reklama z making of reklamy… Co si vybavuju, tak jedinej, kdo dokázal tenhle formát pojmout vtipně a zajímavě, byl T-Mobile a Saatchi. Tuším, že nějakejch šest let zpátky.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Lišku i Daniela mám rád, jejich humor mě baví. Bohužel tady pro ně nevznikl prostor. Platforma behind the scenes natáčení by snesla určitě větší vtípek.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

4. Tipsport ukazuje beach volejbalistky (26,1 %)

Nová kampaň sázkové kanceláře Tipsport s Barborou Hermannovou a Markétou Nausch Slukovou akcentuje “největší komunitu sázkařů”, která je jednou z konkurenčních výhod společnosti. Volně tak navazuje na předchozí reklamy s Jakubem Voráčkem či Bořkem Dočkalem. Postupně se objeví v hlavních televizních kanálech i na sociálních sítích. Pilířem je dvacetivteřinový televizní spot, který se poprvé na obrazovkách objevil u turnaje Světového okruhu v plážovém volejbalu v Ostravě. Beach volejbalistky turnaj vyhrály a podruhé tak triumfovaly na World Tour.

I na tomto reklamním spotu Tipsport spolupracoval s BeefBrothers. Pláž v první části spotu se točila na břehu Jezera Lhota u Brandýsa nad Labem, druhá část v Poděbradech. Produkci dělala společnost Frame100r.

Já to asi nechápu.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je tam beach. Je tom volley. Je tam ball. A řekne se tam jméno zadavatele. Někomu to stačí.
Vilém Rubeš

Já tomu nerozumim, za mě je to ou ou out.
Adam Roučka

O insightu si myslím, že sport by byl bez sázejících úplně stejný, možná i lepší, takže nic. A zpracování, šílený Max řízlý sportovním přenosem, hmmm.
Pavel Jechort

Ta scavenger post-apo vize je pro mě moc daleko. Navíc to celý trochu shazuje ty sportovce, a bez nich by zase nebyl žádnej Tipsport. Takže tak.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Mně se nelíbí ten tón. Jako by mluvil nějakej despota. Bez nás jste nuly, už si ani neplácnete. Půjdete sbírat odpdky na Mácháč a budete rádi. Tohle je takový fanouškovství naruby.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Lepší start kampaně si Tipsport možná přát nemohl, ale lepší kampaň by si přát rozhodně měl. “Jen dohromady jsme sport.” mohl být silně emotivní claim, ovšem v jiné produkci a s jinou značkou.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Snaha o dramatičnost na začátku, ale chybí moment překvapení, který by v každém spotu, co jde do onlinu, měl být.
Milan Černík (Seznam.cz)

V televizi mě teď při mistrovství zasáhnul i fotbalovej spot (Dočkal! Neválej se v tom vápně!). Ten mi přijde z celý série asi nejlepší. Ano, myšlenka sice není převratná, ale o to víc se makalo na exekuci. Je to zapamatovatelný, sázkářům to polichotí a dobře se na to kouká.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Voiceover a message mi přijdou v pohodě, ale vizuálně s obrazem mi to spolu moc nehraje. Nápad na bitevní atmosféru a následný přechod do realu asi fajn, ale vše dohormady to na první dobrou nefunguje.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

5. Zlatopramen ukazuje nuly (22 %)

V úterý 19. června se v Praze uprostřed Vltavy na jeden den objevil travnatý ostrov s „nulami“ plnými květů levandule. Za atrakcí v centru Prahy stojí nový Zlatopramen Radler herbal 0,0% se svou kampaní Hrdé nuly. Dvě nuly pokryté tisícovkou speciálně vyrobených dekorací v podobě květů levandule a bobulí černého rybízu dosahovaly výšky až 7 metrů a byly umístěné na pontonu znázorňujícím plovoucí ostrov plný bylinek. Celková váha samotné konstrukce převýšila 1,5 tuny a stála na pontonu vážícím celých 160 tun.

Cílem instalace bylo odstartovat letní kampaň Zlatopramenu, která představuje novinku na trhu a její přednost – 0,0 % objemu alkoholu. Díky tomu si může dovolit vybízet spotřebitele k letním radovánkám bez omezení. Novinka je dostupná ve dvou nových příchutích: citron, bezový květ a máta nebo černý rybíz a levandule.

Autorem kreativního konceptu Hrdá nula je agentura VCCP. Autorem instalace na Vltavě byla agentura Ogilvy včetně exekutivní a mediální stránky.

„Jsem hrdá nula.” Jsem tady jediná, komu to zní strašně divně? Nedokážu si na toto spojení slov zvyknout, i když se snažím. A těch levandulí v instalaci je podle mě trochu škoda.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Myslím, že slogan “Jsem hrdá nula” by k české reklamě docela ušel. I když k téhle kampani je to trochu nespravedlivé.
Vilém Rubeš

Scénáře musely dát zabrat: Jedou na vodě a nic se nestane. Stojí na hlavě a nic se nestane. Mejou vokna a nic se nestane. Holt nula od nuly pojde.
Adam Roučka

Mně se zdá, že se letos výrobci nápojů předhání, kdo vymyslí horší claim. Jsem hrdá nula je za mě obrovský favorit.
Pavel Jechort

Těším se, až se v kategorii nealko piva dostaneme k hlubšímu insightu než “dá se to pít při sportu”.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Může být číslice hrdá? A proč je ta nula vůbec hrdá? Většinou jste hrdí na to, když vy nebo někdo jiný něco dokáže. Hrdost na to, že se vodáci neudělali? Nebo, že se myč oken neutrhl z lana a nespadl do kolejiště? To tý vaší nealkoholický nule stačí docela málo.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jak by řekla moje babička: to mi nedělá dobře na nervy. Dikce, hudební podkres, zneužití “hrdosti” – všechno v iritující marketingové křeči.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Skvělý claim, beru si ho za svůj. Trochu mi v těch spotech chybí emoce. Klasická produktovka.
Milan Černík (Seznam.cz)

Taktická kampaň proti Birellu. Zřejmě. Protože nic víc v tom není.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Jednoduché, jasné, vybrané scény dobře vystihují cílovky. Moment překvapení asi neudělá díru do světa, ale pro představení produktu to bude fungovat. Škoda, že se nenašel prostor pro trochu víc srandy.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“U letní kampaně Coca-Coly je všechno dobře”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 26. týden 2018

  1. McCann Prague: Polétíme (45 %)
    značka, klient: Coca-Cola
  2. Media:list: Hlavně bezpečně (39 %)
    značka, klient: Česká kancelář pojistitelů
  3. Addict: Dovolená na Výbornou (33 %)
    značka, klient: Invia
  4. Triad Advertising: Zase pohromadě (25 %)
    značka: Frisco, klient: Plzeňský Prazdroj 
  5. Friendly: Astrid Sunwatch (15 %)
    značka, klient: Astrid

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Influenceři vyrazili na road trip (45 %)

Agentura McCann Prague připravila kreativní koncept pro pravděpodobně první instagramovou kampaň, na kterou běží trailer v televizi. Cílem kampaně je nejen odpromovat soutěž o “wow zážitky”, ale především značku Coca-Cola zatraktivnit pro české a slovenské teenagery. Středobodem je letní road trip vybraných influencerů, kteří během cesty vytváří obsah pro sociální sítě. Ten využívá mimo jiné novou IGTV, televizi Instagramu. Kampaň doplňuje i podpora v místě prodeje.

Kampaň Polétíme? odstartovala televizním teaserem ve čtvercovém formátu, přičemž většinu plochy obrazovky vyplnilo jen černé pozadí. Hlavními hvězdami spotu jsou ambasadorky Coca-Coly Ester Ledecká a Emma Drobná. Za jeden natáčecí den vzniklo několik formátů – od šestivteřinových bumperů po šedesátivteřinový kino spot. O režii se postaral Marek Partyš, o produkci Bistro Films. Ideu kampaně zastřešil Jan Benda, group creative director McCann Prague.

Kampaň poběží v průběhu celého léta v Česku a na Slovensku především na sociálních sítích, v online médiích a televizi. Na televizní desetivteřinový teaser budou navazovat třicetivteřinové a šedesátivteřinové televizní spoty a kino spoty doplněné o kratší videa a další online formáty. Souběžně s tím běží obsahová část kampaně na sociálních sítích. 

Jediné originální je to “POLÉTÍME?” – a to je zase upocené.
Vilém Rubeš

„Cílem kampaně Polétíme? je nejen odpromovat soutěž o tzv. wow zážitky.” No, nebudu nespravedlivá – už dávno nejsem teenager a dokážu pochopit, že právě o tento druh zážitků mladá generace stojí. Ve videu tak vidíme mládež, jak neustále někam utíká, vyplazuje jazyk a stříká na sebe vodu z plastikových pistolí. Ok, je to příjemný letní klip, i když ten song od Plastic Bertrand je mnohem, mnohem rozjetější. Mimochodem, zadejte si někdy do Googlu anglický překlad…
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tady je všechno dobře. Včetně zpracování. Není v tom žádnej třeskutej nápad, ale je to precizně vysousteuženo.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

S lidmi prostě cukr dělá divné věci, ale může být i hůř, takže nenadchne, ale neurazí.
Pavel Jechort

Míla KneprHvězda měsíce. Přiznávám, že nejspíš kvůli Plastic Bertrandovi a jeho hitu z léta 1978. (Jinošské vzpomínky na léto na Slapech…) Pohodová hravá atmosféra. Léto. Všeho tak akorát. A to úplně stačí – radostný feeling. Přiznávám, že mi na mysli vytanul Hilltop z roku 1971.
Míla Knepr (Silver Pack)

Konečně. Velký brand z velké agentury. Je to vidět i slyšet. Jeden by si mohl myslet, že je to adaptace. Sice to nic moc neříká, ale v létě stejně nikdo neposlouchá. Jedno ale mám. VW Transporter 2. generace. Reklamní klišé a arťácká onanie. Jezdit v 50letý rakvi a promovat ji k zapůjčení? Víte, co zbyde z posádky, která v tom, nedej bože, nabourá? Červeno-hnědá tekutina.
Petr Čech (Havas)

2. Řídit hlavně bezpečně, říká kampaň (39 %)

Nová kampaň České kanceláře pojistitelů Hlavně bezpečně má za cíl prevenci dopravních nehod. Za kreativou stojí agentura Media:list.  “V minulém roce v důsledku nehody způsobené osobním automobilem zemřelo skoro 320 lidí. Nedostatečné věnování se řízení vozidla bylo prokázáno skoro u 17 000 havárií. Každý den se stalo téměř 285 nehod. Za každým z těchto čísel je lidská tragédie, které se třeba mohlo předejít. Prevence je nejlepší forma, jak takovému neštěstí zabránit, a Hlavně bezpečně bojuje proti všem neduhům, které se na českých silnicích objevují – ať už jde třeba o neustálý problém s přítomností alkoholu za volantem, nebezpečný trend telefonování a smskování řidiče při jízdě nebo např. zbytečné agresivitě některých řidičů,” uvedl ke kampani Jan Matoušek, výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů.

Kampaň má prostřednictvím  televizních spotů a reklamy online i v tisku reklamy zasáhnout všechny typy řidičů. Ve spotu účinkují herci Filip Kaňkovský, Tomáš Havlínek a Robert Jašków, režie se ujal Dan Pánek. Ten pro kampaň vytvořil i další dva spoty, které budou představeny v průběhu roku 2018. Hlavní fáze projektu Hlavně bezpečně byla spuštěna v květnu 2018 a potrvá až do ledna 2019.

Jak dohrávkou a doslovností zničit i zárodek nápadu.
Vilém Rubeš

Proč dávám České kanceláři pojistitelů lepší hodnocení než Coca-Cole? Protože to není jenom klip s rozesmátými tvářemi a krajinou za západu slunce. Je tu NÁPAD.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Takový řidičský Anděl páně. A v tom je asi chyba. I když je to hezky zahraný, ve mně to vůbec nic nevzbudilo.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Dobrý nápad a fakt, že mi počáteční úsměv zmizel někde za půlkou je známkou, že to funguje.
Pavel Jechort

Míla KneprTak to dopadá, když je na začátku nápad. Nikoli třeskutý, ale nápad. Dialog dvou krvavých mrtvol. A pak se nastavuje, rozmělňuje, nastavuje, rozmělňuje a nastavuje (rychlá jízda, pirátství, nepozornost….), až dojde i na Boha. A Bůh udělá to finále hodně, ale hodně didaktické. Osobně jsem optimista a věřím, že lidé nejsou úplně hloupí a že i polopatismus má mít své meze. (Omluvou pro “boží” finále může být jedině fakt, že jinak by to nebylo daňově uznatelné jako prevence.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Pane bože, dostat se do nebe není v Čechách benefit.
Petr Čech (Havas)

3. Rodina Výborných cestuje s Inviou (33 %)

Série nových televizních spotů kampaně cestovní agentury Invia s rodinou Výborných poukazuje na benefity, které agentura klientům nabízí. Koncept s názvem Dovolená na Výbornou má přesah i na sociální sítě a blog Invia, kde se diváci mohou s příběhy rodiny seznámit blíže. Reklamní kampaň vznikla ve spolupráci s kreativní agenturou Addict, produkci zajistila Bistro Films.

Natáčení tří televizních spotů, které v rámci reklamní kampaně vznikly, probíhalo v Dominikánské republice v režii Erica Yeallanda. “Během natáčení jsme nechali herce pořizovat selfie a videa, která nám umožní s rodinou dále pracovat jako s živým elementem kampaně. S maminkou Annou Výbornou a jejími příběhy se tak diváci setkají na Facebooku, Instagramu i na blogu,” uvedl Michal Bošela z marketingu cestovní agentury. Kampaň dostane i svůj vlastní hashtag #DovolenaNaVybornou.

Invia tak poprvé nabízí komplexní kampaň napříč všemi mediatypy. O různorodost se cestovní agentura snaží především kvůli široké cílové skupině svých klientů. Televizní spoty jsou připraveny pro český, slovenský i maďarský trh.

Volali: “Ftipe, vylez!” – a on ne.
Vilém Rubeš

Základní myšlenka byla určitě správná – lidi, nevymýšlejte kraviny a jeďte na pořádnou dovolenou. Oceňuji odlehčený tón kampaně, ale upřímně, že bych se bůhvíjak pobavila, to nemohu říct.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Není to vůbec špatný, ale ještě to šlo posunout dál i exekučně. Ale jinak včetně zapojení blogu je prostě správně.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Možná by stálo za úvahu doplnit smělé tvrzení nějakým důkazem. Třeba místo té, rádoby vtipné, kreativy
Pavel Jechort

Míla KneprKonečně někdo pochopil, že českému koupákovi je samotná existence moře, při dovolené tamtéž, už možná málo. Jen škoda, že nebyla síla, či čas na poslední krok při práci na konceptu – rozmyslet si, jak to bude s nadsázkou, čili jako moc bude “nad”. A bez toho posledního kroku je to takové trochu zašumlané.
Míla Knepr (Silver Pack)

Dovolená na výbornou by si zasloužila i reklamu za jedna.
Petr Čech (Havas)

4. Frisco chce sblížit kamarádky (25 %)

Frisco chce v nové kampani motivovat ženy k tomu, aby se spolu více scházely. Vychází z průzkumu, kde více než polovina žen přiznává, že ve srovnání s dobou před třemi až pěti lety se s kamarádkami vídá méně často. Prostřednictvím videa chce oslovit svou hlavní cílovou skupinu a vyvolat v ženách emoce a vzpomínky na jejich vlastní kamarádky, a tím jim připomenout, že společně strávené chvíle jsou ty nejlepší. Kampaň se zaměřuje především na sociální sítě – Facebook, Instagram a YouTube.

Kreativní agenturou, která za vznikem videa natočeného ve stylu docu-reality show stojí, je Triad Advertising, produkci měli na starosti GoodieBaddie ve spolupráci s režisérem Michalem Kováčem. Na kampaň navazuje spolupráce s vydavatelstvím Burda Praha a jejich tituly Marianne a Svět ženy. Čtenářky mají do 12. července možnost zapojit se do soutěže a vyhrát speciální den strávený s kamarádkami. Tituly soutěž podpoří i na svých webech a profilech na sociálních sítích.

Kampaň doplňuje spolupráce s influencerkami 3v1, Jitkou Nováčkovou, Flabgee a dalšími. 3v1 myšlenku podpořily natočením sketch videa, ve kterém ukazují nejčastější výmluvy, kvůli kterým holky setkání s kamarádkami často odkládají. Jitka a Flabgee natočily video, ve kterém připravily svým kamarádkám překvapení podobné tomu, které čekalo ve videu na Evu z kampaně.

Po dvou minutách jsem přepnul na online kamery, co sledují zrání cheddaru. Tam se děje aspoň něco nepředvídatelného. Body nahoru za zvuk – takovou jemnou parodii na Ingo Lenßen člověk jen trak neuslyší!
Vilém Rubeš

Uznávám, že tvůrci „Frisco mise” měli s kampaní spoustu práce a základní insight vůbec není odtržený od života, ale video je smrtící kombinací afektovaného voice overu, nedostatku nadhledu a falešných emocí. Ale třeba pomůžou „influencerky”. 
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je lepší chlastat s kamarádkami venku než doma, sama, v depresích. Nezdá se to, ale je to záslužná, edukativní kampaň.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nudné video na téma vítejte ve světě dospělých, kde mají lidé na starosti důležitější věci, než se prolévat nad fotkami z Tinderu.
Pavel Jechort

Míla KneprTohle přeci není reklama, to je prkenný tutorial o tom, jak se organizuje nikterak inovativní promotion. (I když je založena na fajn insightu). Celé to šustí papírem a je upoceně spontánní – viz peripetie s dopravní zácpou….
Míla Knepr (Silver Pack)

Kam se poděla fantazie kreativců? Tahle „docu-reality show“ ztrácí právě svým fake docu přístupem. Budou tomu holky věřit? Bude je to bavit? Možná, až se ozvou svým kámoškám a udělají z týhle správňácký mise, co vypadá spíš jako reklama na ZOOT, pořádnou parodii.
Petr Čech (Havas)

5. Sluneční hlídka propaguje Astrid Sun (15 %)

Produktovou řadu Astrid Sun, která prošla inovací, podporuje digitální kampaň. V reklamní agentuře Friendly vznikl videospot pro online Astrid Sunwatch. O kameru a střih se postaral Marek Novák. V červenci na koupaliště v Česku a na Slovensku navíc vyrazí sluneční hlídka, která rozdává vzorečky mlék na opalování a bude nabízet lidem namazání. Kampaň cílí na ženy a muže ve věku mezi 18 a 35 lety.

Spotřebitelé se o produktech Astrid Sun také dozvědí prostřednictvím tištěných médií, on-line i venkovní reklamy, v televizi formou product placementu a také přímo v místě prodeje.

V okamžiku, kdy promluvil slovenský chalan, dostali jsme se Bay Watchko do záporných bodů :-). 
Vilém Rubeš

Radši budu mít kůži spálenou na popel, než toto video vidět znovu. Ale vážně – to si někdo fakt myslí, že u téhle poloamatérské věci někdo vydrží až do konce, aniž by ztratil chuť žít?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Namazaná hlídka by byl dobrej koncept pro Tuzemák. Tohle je jenom kreativněji pojatý sampling, kterej zle drhne v částech, kdy svalovci nebo modelky promluví.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Já vůbec nevím, z jaké strany se do toho počinu zakousnout, chci se radši namazat, ideálně sám.
Pavel Jechort

Míla KneprTohle je revoluční formát: zfilmovaný informační leták o letní promotion. Replika českého Miče Bjukenena: “od letoška má Astrid nový imidž…”, to je kus poctivé textařiny, který určitě brand manažerce vháněl slzy stěstí do očí. Celé je to tak špatné, že mě napadlo, že to možná má být persifláž. A mně to jen nedošlo. V tom případě se omlouvám.
Míla Knepr (Silver Pack)

Páčik dávám československý mutaci. Jenže pondělní inscenace bývaly mnohem zábavnější. Ale chápu, že tohle není pro televizi. V onlinu nemusí být tvůrci tak mazaní. Nie?
Petr Čech (Havas)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.


“Zaraguza ukázala, jak pracovat s youtubery”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 27. týden 2018

  1. Zaraguza: Kurz sebevědomí sám sobě (50 %)
    značka: Axe, klient: Unilever
  2. Bistro Agency: HoppyGo (39 %)
    značka, klient: HoppyGo
  3. Komárek, Tomeš, Vičara: Dokonalý diplomat (38 %)
    značka, klient: Národní památkový ústav
  4. Havas Prague: Všechny nálepky jsou vítány (32 %)
    značka, klient: Prague Pride
  5. Knowlimits: Pedro Show (31 %)
    značka: Pedro, klient: Candy Plus

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. GoGo zas zvyšuje sebevědomí (50 %)

Producent rychloobrátkového zboží Unilever v nové kampani znovu předsvědčuje milleniály, že jim zvedne sebevědomí. Kurz sebevědomí sám sobě jsou krátké videolekce o tom, co by měl na sobě youtuber Daniel Štrauch alias GoGo změnit, aby mu stouplo sebevědomí.

GoGo se společně s Martinem Marčekem věnoval i režii, stejně jako střihu a postprodukci. Vše se natáčelo v GoGově novém bytě v městské části Petržalka pod taktovkou Darq Studios. Kampaň vychází z globální komunikace Unileveru k nové řadě produktů Axe Gold. Poběží na YouTube, Facebooku, outdoorových plochách nebo v instoru. Mediální podporu má na starosti agentura MindShare. GoGo se stal oficiálním ambasadorem kosmetické značky Axe pro Česko a Slovensko a objeví se i v budoucích kampaních.

Ach, ti influenceři. Je jich všude plno a ne vždy je to dobře. V případě Axe a mladého muže s přezdívkou GoGo se podle mě spojení podařilo. Místy je to dokonce vtipné a obecně se u toho necítíte trapně, což je v případě podobných spoluprací úspěch.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Kdo jezdí v létě emhádou, ví, jak záslužnou práci dělají. Ke všemu je to fakt vtipný a dokoukatelný, mezi rádoby milleniální kreativou velmi řídký jev.
Pavel Jechort

Myšlenka správná, exekuce pure Zaraguza. Jestli to je dobře nebo špatně, to řeknou až ti, kdo přijdou po nás.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Děcka, kdo byste chtěli dělat reklamy s tyhlety influenceři, tak takhle, jo? Je to vtipný, drží to koncept, působí to autenticky a nestydí se to za brand. Dalo by se to asi líp napsat, ale co, pořád je to o parník vepředu. Vítěz týdne.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Klasická pecka od Zaraguzy a ukázka toho, jak se má pracovat s youtubery.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Ty kokos! To je mizérie…
Vilém Rubeš

S Axe mám asi navěky spojeného plešatícího diskžokeje (sic!) na dětské diskotéce základní školy. Mezi písničkami na sebe vždycky mohutným gestem vystříkl z pičifuku a než ho zas odložil mezi gramofony, vrhl dlouhý pohled do hloučku okouzlených třináctiletých holek. Vzpomínám, že tenkrát si aspoň na chvíli získal i můj respekt. A asi dodnes nesrovnatelně větší než tahle další nudná jůtůberská kampaň.
Jan Javornický

2. Hipsteři jezdí s HoppyGo (39 %)

Provozovatelé dvou služeb pro sdílení aut, tedy SmileCar dopravce Leo Express a HoppyGo automobilky Škoda Auto, dokončili jejich sloučení služeb pod názvem HoppyGo. Spustili k tomu kampaň, kterou připravila Bistro Agency. Tvoří ji tři klíčové vizuály, které doprovodí image spoty a kreativa. Poběží do konce roku jako online display reklama na sociálních sítích, v běžných videoformátech a na venkovních nosičích (na nádražích a v MHD).

Na můj vkus je ve spotech až příliš mnoho lidí v kostkovaných košilích, ale jinak se mi moc líbí. Použít místo hudebního podkresu výhradně zvuky je taky dobrý nápad. Jen ve spotu, kde žena lačnící po romantice očividně překračuje v oranžovém vozu Corvette povolenou rychlost, bych trochu přibrzdila. Na to máme na silnicích až moc mrtvol.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Možná trochu příliš hipsterské, nepůjčujem kola dvě, ale čtyři, nicméně budiž.
Pavel Jechort

Příběhy lidí, co si sedli do auta, někam dojeli a byli tam šťastní, ať už rybařili, jeli na kolech nebo se měli rádi. Otázka je, jak jim v tom pomohlo HoppyGo, a ne třeba půjčovna aut…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

HoppyGo je dost inovativní, aby samotný produkt utáhl ještě o něco jednodušší kreativu. Ale jinak fajn práce.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Svěží a s rytmem.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Předvídatelné historky a předvídatelná nuda. Divák upadá do fakírského spánku, i když reklama dosud trvá.
Vilém Rubeš

3. Goldflam propaguje Černíny (38 %)

Národní památkový ústav propaguje novou výstavu v Jindřichově Hradci televizní reklamou. Od jara probíhají výstavy na téma Rok šlechty českých zemí v evropské diplomacii ve 40 objektech v péči ústavu. Završením je výstava Dokonalý diplomat, Černínové – vyslanci, cestovatelé a sběratelé ve Státním hradu a zámku Jindřichův Hradec, která probíhá od soboty 21. června. Televizní spot propagující výstavu připravil tvůrčí tým sestavený z Jarka Komárka, Pavla Tomeše a Zbyňka Vičara. Realizace se s Komárkem ujaliJan Balabán a Jindřich Dvořák. Hlas propůjčil Arnošt Goldflam.

Příběh dobrý, jeden se i usměje, a pak to zabije úřednický packshot Národního památkového ústavu.
Pavel Jechort

Takhle to vypadá, když forma převáží nad obsahem. Neříká to nic, buduje to očekávání, které se nenaplní, ale natočeno je to vzhledem k budgetu náramně.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Fakt by mě zajímalo, jak a co Černínové vyjednávali po Evropě. Škoda, že se to ze spotu nedozvíme, mohly se ušetřit peníze za kočár a dát je do herců.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Letos jsem tu humornou složku nějak nechytla.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Tohle jediné dnes předložilo konzumentu reklamy nějakou nabídku. 
Vilém Rubeš

Mám pocit, že hlasy, jako je třeba ten Arnošta Goldflama, bych mohl poslouchat libovolně dlouho, ať by hovořily o čemkoli. Bez obrazu lepší.
Jan Javornický

4. Prague Pride vítá všechny (32 %)

Komunikační agentura Havas Prague připravila kampaň k 8. ročníku festivalu Prague Pride s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tématikou. Hlavním tématem festivalu i kampaně jsou rodiny, ve kterých lidé z komunity LGBT vyrůstají a v nichž si osvojují vzorce chování, poznávají lásku, ale také získávají traumata. “V letošní kampani upozorňujeme na škatulkování, které ve většině rodin probíhá. Příbuzní často přisuzují ostatním členům rodiny nálepky na základě jejich chování či vrozených dispozic. Letošní Prague Pride proto vybízí k tomu, abychom povahu, sexuální orientaci nebo vzhled svých příbuzných přestali řešit,” uvádí ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Kampaň běží v tisku, na billboardech, v rádiu i online. Spot kromě internetu poběží na satelitní televizi OuTV, zaměřené na evropskou komunitu LGBT. Autorkou konceptu je copywriterka Havasu Karla Calheiros spolu s art directorkou Marinou Frederico.

Nálepkování je silný nápad. Video mi přišlo trochu nevýrazné, v printech myšlenka funguje lépe. Tak doufám, že taky nedostanu nějakou nálepku. Třeba ‘kráva’. 
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Koncept s nálepkama fajn, ale exekuce naprosto promarněná příležitost, jak reklama na poctivou bramboračku.
Pavel Jechort

Jsem levičácká, sluníčkářská buzna, takže bych měl bejt něco jako cílovka. Ale ta kampaň mi přijde strašně banální. Když už, tak by ty nálepky měly vyvolávat v onálepkovaném emoce. Kde je ‘čoklomilec’, ‘řiťopich’ nebo ‘lizpička’?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Fakt potřebujeme legitimizovat tak zraňující nálepky jako ‘šprt’ nebo ‘kvočna’, když se nám reálná společnost (přesně po ose Prague Pride) štěpí na ‘Slušné lidi’, bojující za tradiční neonáckovskou rodinu, a na neomarxistickou sebranku, která by nejradši vychovávála děti bez genderu, dokud si ho samy nevyberou? Tohle je celý omyl.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Koncept nálepek sedí a na vizuálech mě vysloveně baví. Ve spotu bych si ale rozhodně odpustila hudební podkres vypůjčený z produkce reklamy na margarín.
Alena Oswaldová (Nestlé)

Jak už to kdysi napsal básník Holub, geniálním skladebným výkonem češtinyv je věta “No a?” Neurazí, nedojme, nepobaví – a nic neřekne.
Vilém Rubeš

Nerad bych to nějak nálepkoval, ale zdá se mi, že po dlouhé době pokulhává provedení za prímovou myšlenkou.
Jan Javornický

5. Medvídci rapují za Pedro (31 %)

Česká značka cukrovinek Pedro letos slaví 50 let. Aktuální televizní a online kampaň propaguje želé bonbony hudební formou. Vznikly tři patnáctisekundové animované spoty spolu s desetisekundovým sponzorským spotem. Televizní reklama je navíc propojena s kampaní na facebookových stránkách Pedra, kde si lze jednotlivé verze písně stáhnout i jako vyzvánění do mobilu. Komplexní kampaň, včetně kreativy, komunikace v místě prodeje, sociálních sítí, organizace eventů a nákupu médií, zajistila agentura Knowlimits, spoty vyrobila ve spolupráci s produkcí Creative Embassy.

Reklamní spoty propagují želé Medvídky, želatinovo-pěnové bonbony Opičky a banány a Duhové pendreky. “Základem kampaně je rapová píseň, kterou se naši animovaní hrdinové snaží ve spotech různě interpretovat, a bude jen na divácích, kteří rappeři u nich získají největší ohlas,” uvedla Milena Rusnoková, generální ředitelka The Candy Plus Sweet Factory, jež Pedro vyrábí.

Televizní reklama s hudbou Jiřího Krhuta je určena širší cílové skupině. “Chtěli jsme dosavadní komunikaci Pedra oživit a omladit. Naším přáním bylo, aby jednotlivé spoty dokázaly oslovit děti i jejich rodiče a měly snadno zapamatovatelnou linku, což se nám v konceptu Pedro Show podařilo,” doplnila Rusnoková.

„Vybrali jsme komunikaci, která dokáže oslovit dospělé i děti.” Nechci vám kazit radost, ale u těch dospělých si nejsem tak jistá, jestli se to skutečně povedlo.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pedro, z toho je mi vedro. Asi tak.
Pavel Jechort

Je mi stydno, ale tohle mě tenhle týden baví nejvíc. Je to reklama na žvejky, co se tváří jako reklama na žvejky. Nesnaží se mě ‘posouvat dál’ a nenutí mě sledovat reálné příběhy žvýkačů. A to je v dnešní době k nezaplacení.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nebudu dělat pohoršenýho. Na low-end bonbony je to ok.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Já vám nevim, na koho přesně to teda má cílit? A kde je žvýkačka?
Alena Oswaldová (Nestlé)

Vedro Pedro a mizerná animace. Už trochu vyžvejkané.
Vilém Rubeš

Báječná značka, která si přímo říká, aby její kampaně byly vážně parádní a zábavný a po všech stránkách plný šťávy. Tak třeba to vyjde příště.
Jan Javornický

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Future Jobs od Vodafonu jsou vizuálně skvělé”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 28. týden 2018

  1. McCann Prague: #jetovtobě – Future Jobs (50 %)
    značka, klient: Vodafone
  2. VCCP: Osvěž město jablky (41 %)
    značka: Strongbow, klient: Heineken ČR
  3. DDB: Váš úspěch je náš cíl (32 %)
    značka: Makro, klient: Metro
  4. Symbio: Hledáme kousek exotiky (31 %)
    značka: Margot, klient: Orion
  5. McCann Prague: Experti na čerstvost (16 %)
    značka, klient: Billa

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Cristovao ukazuje budoucí povolání (50 %)

McCann Prague nachystala pro Vodafone novou vlnu dlouhodobé kampaně #jetovtobě nazvanou Future Jobs. Ta umožní mladým vyzkoušet si za dozoru zkušených profesionálů své potenciální budoucí zaměstnání. Vychází z výzkumu Dell, který říká, že 85 % pracovních pozic, které budou existovat v roce 2030, zatím nevzniklo. Vybraní zájemci si zkusí například práci pilota monitorovacího záchranářského dronu, návrh a realizaci kolekce v oboru smart fashion designer, akademii pro budoucí pro-gamery či pěstování zeleniny v podmínkách jako na Marsu.

Kampaň #jetovtobě – Future Jobs startuje spolu s první výzvou koncem července. Postupně pak během roku budou přicházet další výzvy. Kreativní koncept a exekuci obstarala McCann Prague v čele s group creative directorem Filipem Kuklou a digital creative directorem Martinem Svetlíkem. Natáčení spotu a příprava reklamních materiálů se uskutečnila v průběhu červencové noci v industriálním prostoru bývalé papírny Perla ve Vraném nad Vltavou. Spot režíroval jeden z letošních finalistů soutěže Young Directors Matyáš Fára (Armada Films). Vizuály ke kampani na sociálních sítích fotil Patrik Klema z McCann Prague. 

Kampaň provází komunikace na stránkách Vodafonu a na webu. Hlavním pilířem jsou sociální sítě (Facebook, Instagram, YouTube a další) společnosti Vodafone a jejích jednotlivých ambasadorůVodafone se také stal partnerem letošního ročníku festivalu Future Port Prague, který se uskuteční letos v září. Televize Óčko navíc doplní komunikaci pořadem o “future jobs”.

Je mi z toho tedy trochu ouzko, ale je to moc pěkně udělané. Takovej Blade runner řízlej Matrixem. Very good.
Ondřej Souček

Vizuálně skvělý kousek, nápaditý, sebevědomý a stylový.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprTy body jsou za neotřelou strategii, za hezky trefený insight. Obé je “zítřejší” v tom nejlepším slova smyslu. Kreativní exekuce, jakkoli má evokovat budoucnost, je prudce včerejší. Stokrát omleté obrazy, komický vizionářský patos. Ale uznávám, že pro někoho mladšího, kdo posledních roky nekoukal v televizi na reklamy, to může být cool.
Míla Knepr (Silver Pack)

Ale jo, pokud Vodafonu zapálení pro future jobs vydrží i dalších 10 let, mohl by se celkem odlišit od dinosaurů.
Pavel Jechort

Povolania v budúcnosti budú rovnaké, ako dnes, len v nich budeme nosiť alumíniové bundy? K temnej atmosfére spotu by sa mi hodili úplne iné profesie. Čo ozbrojený manažér presídľovania obyvateľstva zo zaplavených prímorských oblastí? Mariňák brániaci zásoby vody v postapokalyptickej púšti na bývalej Šumave? Šéf brnenskej arény, v ktorej pomaľovaní nahí chlapci bojujú holými rukami o právo pre svoj kmeň osídliť zbytky zalesneného územia?
Tomáš Hrábek (Symbio)

Problém těhlech věcí je, že teď je to taková nevěrohodná legrácka a nejpozději v roce 2030 z toho bude směšnej steampunk. Ale za exekuci o parník vítěz týdne.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Kdyby se u toho nemotal ten Cristovao, který mi připadá tak aspirativně obrácen do budoucnosti jako Film pro pamětníky, kdyby se to pokrátilo a kdyby mi to nevyhrožovalo, že je to ve mně (to oběd taky), tak by to bylo nadstandardní.
Vilém Rubeš

Vodafone si vybral relevantní téma, ambasadory i kanály s ohledem na cílovou skupinu. Otázku “Co budu dělat já?” si mladí lidé pokládají často a ještě víc to na ně valí jejich rodiče a příbuzní. Propojit to se studentským tarifem? Proč ne. Navíc pojem „future jobs” rozhodně rezonuje i v nás, kterým už není ani 26.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

2. Ve městech oživly jabloně (41 %)

Značka ciderů Strongbow se ve své aktuální kampani vrací doslova ke kořenům – k jabloňovým kořenům. V aktuální kampani podporuje jejich návrat do českých měst. Kampaň vede k zamyšlení se nad tím, zda se v městě vyskytuje dostatek jabloní. Přímo v ulicích měst se pohybovaly “oživlé stromy”, dokazovaly svou prospěšnost a zároveň rozdávaly cider Strongbow. 

V rámci kampaně byly vytvořeny krátké spoty s oživlými jabloněmi v ulicích, které upozorňují na internetovou soutěž na webu www.PriroduDoMesta.cz. Té se může zúčastnit každý a dát svůj hlas jednomu z českých měst nad 5 000 obyvatel, které by si zasloužilo vysázet víc jabloní. Spoty režíroval Jakub Zahradníček, kostýmy měli na starosti Animatin People a o produkci se postarala Gecko production. 

Strongbow tak letošní kampaní navazuje na aktivity z předchozích let, kdy “přinášelo přírodu do města”. V roce 2016 Strongbow předělalo parkoviště na park plný zeleně a loni dalo po vyhlášení protikuřáckého zákonu již nepotřebným popelníkům nový účel.

Jabloně do města? Proč ne. Ten strom patří do našich zeměpisných šířek, takže je to nakonec docela záslužný počin.
Ondřej Souček

Oživlé stromy a návrat jabloní do českých měst – super! K tomu bezstarostná letní nálada a smysluplná aktivace = hezká kampaň, která neleze na nervy, a naopak zanechá příjemný pocit.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprRelevantní strategie. Jednoduchá, svěží myšlenka. Svižná exekuce. To úplně stačí. Pro mne jednoznačný vítěz týdne. Neodpustím si ale vzkaz do Heinekenu: v Česku už existuje parta lidí, kteří chodí, jezdí a sází jabloně všude tam, kde dřív byly, kde by je lidi chtěli mít, a kde je vůle se o ně pak starat. (A hned by tam bylo i CSR…)
Míla Knepr (Silver Pack)

Dostal jsem chuť zasadit jabloň, co není strašidelná. Váš cider si ale nedám. Proč? Protože o něm nepadlo ani slovo.
Pavel Jechort

Hlasoval som za Karvinú. Je to jediné mesto v Česku, ktoré je na tom tak zle, že naozaj docení dvoch brigádnikov, ktorí im na námestie nanosia kvetináče z Ikey.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Chodící stromy byly už v MacBethovi! V tý šestivteřinový stopáži to je ale i relativně zábavný.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nový claim? “Strongbow. Cider Stromovousů!” Jinak díky za informaci, že cider vzniká z jablka. Po několika letech cider vlny by mi to mohlo uniknout.
Vilém Rubeš

Jen chviličku jsem se bála, že jde o další Kingswood. Ale rychle mě vyvedla z omylu hudba i dynamika videa. Tady půjde o jiný positioning. Oživlé stromy jsou vtipným atributem, se kterým se Strongbow odlišuje. Brand se zároveň snaží v mladých lidech vzbudit zájem o něco bojovat, a to bývá dobrá volba. I použití slov „svoje město” na cílovku funguje. Stromy do města chceme a pokud bude i párty, tak bezva! Kdo by to nechtěl.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

3. Makro ukazuje příběhy podnikatelů (32 %)

Mezinárodní síť velkoobchodů Metro, pod níž spadají obchody Makro, startuje globální kampaň postavenou na skutečných příbězích podnikatelů z celého světa. Cílem je poukázat na to, že za podnikatelským úspěchem stojí tvrdá práce, nutnost čelit každodenním výzvám a odhodlání. A také, že Metro své zákazníky na jejich cestě podporuje. Hlavním claimem kampaně je Váš úspěch je náš cíl a zapojili se do ní zákazníci z více než 20 zemí, ve kterých velkoobchod působí.

Nová strategie značky se bude odrážet ve všech úrovních komunikace, v interních i externích komunikačních kanálech a na prodejnách po celém světě. Metro pomáhá při dosažení obchodních cílů každého z ambasadorů a jejich pokroky a informace ze zákulisí bude po celou dobu kampaně sdílet. V příštím roce pak publikuje zprávu o vývoji obchodních cílů ambasadorů ve spolupráci s velkoobchodem. 

V Česku kampaň odstartovala vizuály s claimem Nepracujeme pro Makro, které vzbudily značnou pozornost. Vysvětlení přišlo až s odhalením druhé části, zaměřené na závazek vůči zákazníkovi Pracujeme pro Oskara. „Chtěli jsme, aby první část kampaně veřejnost trochu šokovala,” říká Guillaume Chêne,výkonný ředitel Makro Cash & Carry ČR. Kampaň vznikla ve spolupráci s kreativní agenturou ServicePlan, v Česku ji lokalizuje agentura DDB.

Makro. Nepracujeme pro Makro. Chápu, co tím chtěli říct, ale v tom případě měli ještě ukázat, kdo tedy nepracuje pro Makro. Předpokládám, že zaměstnanci. A proto se tam měli také objevit.
Ondřej Souček

Hezký nápad, dobré provedení, jen škoda muziky, která je tak nahlas, až leckdy Oskarovi není moc rozumět.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprVzhledem k tomu, že to je lokalizace mezinárodního konceptu, tak hodnotím jen produkci a casting. Obé více než OK. Jen si kladu otázku, jak moc budou zákazníci Makro (i ti potenciální) tenhle projekt dlouhodobě sledovat. Ale to už je jiný příběh.
Míla Knepr (Silver Pack)

K čemu potřebuju Makro v hipsterské kavárně?
Pavel Jechort

Počet úspešných podnikateľských príbehov v reklamách začína prevyšovať počet podnikateľov v Česku. Navyše aj Oskar, tak ako všetci ostatní reklamní panáci, ide “vlastnou cestou” a “kašle na to, čo mu hovoria ostatní”. Začínam strácať pocit ontologického bezpečia. Riadi sa v tejto republike ešte vôbec niekto pravidlami?!
Tomáš Hrábek (Symbio)

Ach, ty příběhy. Ptám se ctěných čtenářů Katovny – dokoukali jste to video? I když záběry jsou krásné, můj život je na to příliš krátký. U vizuálu je smutný, že z “restaurace” chce Oskar udělat “projekt”. Ale taková je už doba.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tak to jsem rád, že nepracují pro sebe, ale pro Oskara. Ještě líp by bylo, kdyby třeba – ale to bych chtěl moc – pracovali pro mě, zákazníka Makra.
Vilém Rubeš

Pokud se to udělá dobře, tak reálné příběhy lidí fungují. To si uvědomilo už spoustu velkých brandů. A pro Makro je to víc než relevantní, protože malého podnikatele rohlíkem neopijete. Zároveň oceňuji, že se Makro rozhodlo svůj slogan “Váš úspěch je náš cíl” naplňovat i činy – free web, školení, akademie pro podnikatele. Tomu už se dá uvěřit. Správný směr!
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

4. Margot hledá exotiku (31 %)

Společnost Nestlé zapojila do kampaně tyčinky Margot influencerku – účinkující z Robinsonova ostrova Terezu Duškovou. Po televizní kampani tak následuje digitální kampaň. Dušková bude z Dominikánské republiky přinášet divákům do Česka a na Slovensko krátká reportážní videa a další interaktivní formáty na sociálních sítích. Za přípravou i exekucí stojí agentura Symbio.

Kampaň startuje v druhé půlce července a poběží pět týdnů na YouTube, Facebooku a Instagramu. Na Instagramu poběží kampaň značky vůbec poprvé. “V prostředí digitálu se chceme se značkou Margot dostat blíže k mladším lidem. Vzhledem k tomu, že Instagram je nejdynamičtěji rostoucí sociální síť v Česku, naše přítomnost na této platformě je nasnadě. YouTube a Facebook jsou pak tradiční cestou, kterou již máme dobře vyzkoušenou,” popsal komunikační mix Radomír Šlechta, brand manažer Margot.

Od Margotky bych čekal zase nějakou “třeskutou” kreativu jako v minulých letech, ale teď to udělali dobře. Není to ani zbytečně přebrandováno. Very good.
Ondřej Souček

Líbí se mi nápad srovnávat životní styl a optimismus lidí z Karibiku s životním stylem občanů Česka. Možná bych jako hlavní postavu zvolila někoho jiného než nemastnou neslanou finalistku Robinsonova ostrova, ale i tak videa zanechají příjemný pocit. No jó, Karibik.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprKvůli Margot jsem se přihlásil na Instagram. A nic. Hezká slečna (aka “influencerka”) na pláži, na surfu, s bodrými domorodci. Myšlenka mi stále uniká, nemůžu přijít na to, co by to mohlo být, tedy kromě instagramu… První instagramová kampaň Margot- trochu mi to připomíná dávný buzzword: první průhledný billboard.
Míla Knepr (Silver Pack)

Tak smutné, že si u většiny reklam člověk nedokáže odpovědět na otázku “PROČ?”
Pavel Jechort

Kdyby ta holka uměla mluvit. Kdyby to nebylo průhledný od kraje začátku. Kdyby to těm lidem mohlo dát něco jinýho, než knížecí rady…
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Kdyby ta paní uměla mluvit a kdyby nežvanila takové banality, možná bych si i vzpomněl, že je dobře, jak značka buduje dlouhodobé spojení s exotikou…
Vilém Rubeš

Formát krátkých reportáží z exotických ostrovů je fajn nápad, ale zpracování se nepovedlo. Tento koncept si přímo žádá o větší autenticitu videa, nějaký live stream, nenaaranžované fotky. V této podobě to pořád připomíná reklamu do TV a klíčové vizuály do printu. A to se na Instagram přeci nehodí.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

5. Billa v kampani sází na čerstvost (16 %)

Billa v nové kampani Experti na čerstvost zdůrazňuje sortiment kvalitních a čerstvých potravin. Kampaň se bude proměňovat v závislosti na sezóně –  začátek se zaměří na ovoce a zeleninu, v dalších týdnech spotřebitelům představí i jiné čerstvé produkty. Produkci má na starosti McCann Prague. 

V souvislosti se spuštěním kampaně Billa začala rekonstruovat prodejní místa, do konce roku by modernizací mělo projít přes 40 obchodů. Hlavní změnou bude nové uspořádání s důrazem na podporu lokálních producentů.

Expert na čerstvost? To zní hodně bizarně. Taky je to šíleně neautentické.
Ondřej Souček

Vypadá to, že castingovkám „došly” roztomilé holčičky, které umí hrát. Tedy, tahle holčička je sice roztomilá, ale její herecký projev je tak rozpačitý, že si člověk přeje, aby už reklama skončila. Pardon.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Míla KneprObrandovaní sběrači na poli, milá dívenka a mudrující laskavý pan Billa… přemýšlím, kolikrát už jsem to viděl. Ano, párkrát jsem to dokonce i prezentoval – tak před 8 – 10 lety. Klasik by řekl “sea of sameness”, pro mne je to nuda k uzoufání. Zvlášť když Kaufland dělá to, co dělá.
Míla Knepr (Silver Pack)

Slovo “čerstvost” existuje v češtině asi stejně, jako jahody chutnající po zahrádce v supermarketu. Takže vůbec. Tomu říkám opravdová drzost.
Pavel Jechort

Instantná totalitná propaganda, ktorých sme už od nákupných reťazcov videli tisíce. Táto skúma nové územie nevkusu obsadením pedofila do úlohy predavača. Čakal som, že pozve dievčatko dozadu ochutnať jednu špeciálnu jahôdku a bezmocný otec sa bude následnému infernu len prizerať s dobre nacvičeným cringe výrazom.
Tomáš Hrábek (Symbio)

To psal sám život!
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Kdyby nestačil sympatický Billou okrojovaný bambula, co osobně natrhá jahody a pak je sám prodává v supermarketu, přidáme šišlavou holčičku. To by bylo, aby to blbý nebylo!
Vilém Rubeš

Krásná česká krajina jako ve spotech na Kaufland, message „čerstvé potraviny” stejně jako Lidl a samozřejmě nesmí chybět česká farma. Klišé, s kterými Billa nemá šanci se nijak odlišit. To si nejspíš sami uvědomují, a proto nás branding zaplavuje od první až do poslední vteřiny.
Šárka Tošnarová (Mark BBDO)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Big Mac v ČSSR je konečně úmyslné retro”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 29. týden 2018

  1. Follow Bubble: Big Mac v ČSSR (55 %)
    značka, klient: McDonald’s
  2. Brain One: Je na čase okusit dvojku (44 %)
    značka, klient: CZC.cz
  3. McCann Prague: Rodinám, těm je teď hej (44 %)
    značka, klient: Vodafone
  4. Saatchi & Saatchi: Hotel Růženka (36 %)
    značka, klient: T-Mobile
  5. Made by Vaculik: Rybička (31 %)
    značka, klient: Raiffeisenbank

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Big Mac slaví padesátiny (55 %)

Řetězec rychlého občerstvení McDonald’s slaví padesáté narozeniny hamburgeru Big Mac. Speciálně pro český trh vznikl retro spot, který ukazuje uvedení hamburgeru v socialistickém Československu. Kampaň vznikla pouze pro Facebook a jejím tvůrcem je tým agentury Follow Bubble. “Retro koncept ‘opožděné premiéry’ je čistě lokálním nápadem. Vycházeli jsme z předpokladu, že pokud chceme v letošním roce slavit 50 let Big Macu, musíme ho napřed slavnostně uvést na trh, což se z pochopitelných důvodů v roce 1968 neudálo,” popsala pro MarketingSalesMedia pozadí vzniku spotu Zuzana Svobodová, ředitelka komunikace McDonald’s ČR. Zároveň podle Svobodové tento spot navazuje na původní český televizní spot, který běžel v červnu a připravila jej agentura DDB. Ten ukazoval, co vše bylo v posledních padesáti letech in, přičemž Big Mac byl stále stejný.

Za nápad 100, ale ty vole, když dělám dobovku (i jako parodii), tak nestačí přes to hodit filtr v iMovie. Plus drobnosti jako moderní mikrofon nebo všudypřítomná bílá stěna v pozadí… Prostě je vidět, že je to dělaný na koleně, což je hrozná škoda. I tak ale za snahu jasný vítěz týdne.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Hezký nápad i zpracování. Úplně si dokážu představit, jak to kreativce bavilo, jak k tomu vymýšleli ty plakátky, dekoraci, jak si hrají se zvukem a barvami. A mě jako diváka to baví taky.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nápad dobrý, ale vše mohlo být přeci mnohem mnohem vtipnější, chvílema se mi chtělo zívat.
Pavel Jechort

Míla KneprSuper. Takhle reklama mě fakt baví. Svěží nápad, uchvatná dikce socialistických výzkumníků, trefená tonalita bez “zakaždoucenukrativního” pitvoření. Nevím, jestli to není i proto, že pamatuju “socialistický Mekáč” – jmenoval se Arbat…. Prostě da-da.
Míla Knepr (Silver Pack)

Ale jo. Konečně jednou retro úmyslné, a ne, že se tak prostě podařilo.
Vilém Rubeš

Chytrá myšlenka, jak přistupovat k výročí. Zábavná forma, perfektní stylizace. Co víc si přát?
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Video se hodí do celého toho vzpomínkového maratonu na 68, je ale dlouhé a místy zbytečně na sílu tlačí humor, cením obraty jako „křupavé bramborové nudličky”.
Petr Kašpar (Cognito)

2. CZC.cz opět staví na dvojkách (44 %)

Prodejce elektroniky CZC.cz pokračuje v sérii kampaní s dvojkami. Sám uvádí, že v segmentu online prodeje IT a elektroniky je na českém trhu dvojkou. V kampani si za symbol dvojek zvolil hrušky, které se neprodávají zdaleka tolik jako jablka. Vybízí k tomu, aby si zákaznici kupovali spíše opomíjené hrušky. Za konceptem stojí agentura Brain One, produkci zajistila Bumerang.film. Nový spot se objeví kromě YouTube i v outdoorových formátech v pražském metru a tramvajích, na bannerech online a také poběží rádiová reklama na Evropě 2. 

“Kromě toho, že hrušky jsou podle nás lepší než jablka, máme pro zákazníky i další argumenty. Nyní mají například možnost získat k nákupu na CZC.cz HBO GO až na tři měsíce jako dárek. Navíc spouštíme u několika set produktů i Garanci skvělé ceny, což v praxi znamená, že budeme hlídat ceny na Alza.cz a později i u další konkurence, a v případě potřeby je na našem e-shopu dorovnávat,” popsal Milan Duda, marketingový ředitel CZC.cz.

Další marketingovou aktivitou, která doplňuje komunikační linku dvojky na trhu, je projekt s názvem Fond spokojených dvojek. Jeho cílem je pomoci dvojkám splnit si svůj sen. Za své 22vteřinové video získají dvě nejpřesvědčivější dvojky odměnu 52 222 korun. Druhá kampaň vznikla in-house a poběží do 31. října.

“Pojďme prodávat HBO GO na tři měsíce zdarma. Začneme 35 vteřinami příběhu o hruškách a jablkách, protože dvojka na trhu.” Přátelé, říká se tomu dramatizace vlastní myšlenky a vyhazuje se to na prvním kreativním review.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Video, které mě baví dokoukat až do konce, a to už jsem ho viděla asi pětkrát. Jdu si koupit ňáký hrušky!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Není problém být dvojka, problém je vydávat tenhle fakt za USP. Jestli je nejlepší nabídka HBO na 3 měsíce zdarma, můžete být klidně brzy trojka.
Pavel Jechort

Míla KneprTak se nám to “We try harder” posouvá. A “hrušky” mohou být tou cestou, protože to nejsou “druhá nejlepší jabka”. Samotná exekuce je plná vaty, jasná myšlenka si zaslouží jasnou jednoduchou exekuci. Nevěřím, že lidi jsou tak omezení, že potřebují tááááákhle dlouhé vysvětlování. A závěrem: závěrečný V/O s pusou plnou hrušek mi vadí, protože mu akusticky nerozumím. Na druhou stranu, tohle prodat klientovi, to je fakt majstrštych.
Míla Knepr (Silver Pack)

Body za snahu. Ale neftip konce to přebil.
Vilém Rubeš

Humor a překvapivý kreativní přístup, jak obrátit “jsme druzí” do pozice hrdého prohlášení. Líbí se mi to.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

CZC.cz dlouhodobě propaguje myšlenku, že jsou dvojka na trhu, takže v tomto si drží linku. Mně to ale jako námět a přesvědčovací prodejní agrument přijde slabé. Metafora s jablky a hruškami není špatná, kdo ale sledoval souboj Apple a Blackberry, je zvyklý na větší jízdu.
Petr Kašpar (Cognito)

3. I ve Vodafone rodině končí prázdniny (44 %)

Vodafone si v nové kampani utahuje z puberťáků a začátku nového školního roku. Ukazuje, jak pomohou technologie zvládnout hektické období konce prázdnin. Ve spotech se opět objevuje už známá rodina složená z herců Ondřeje Sokola, Jiřího Vyorálka, Lucie Žáčkové, Štěpána Mikoláše a Agáty Zimové

Natáčení a focení kampaně na dvou lokacích trvalo tři dny. Režie se znovu chopil Vojtěch Kotek, hudbu speciálně pro kampaň složil Viliam Béreš. Kampaň pochází z dílny kreativní agentury McCann-Erickson Prague, Stink Films a UPP. Poběží od 15. 8. v televizi, v online médiích, tisku a na venkovních plochách.

Nemůžu říct, že bych se nějak extrémně pobavila, ale zůstal milý, nikoliv trapný pocit. Rodina je mi sympatická takovou svou přirozeností a samozřejmostí. A herci nepřehrávají, což je povzbudivé.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vtípky nezvoní a co je vlastně ta nabídka red+home (nebo jak se jmenuje) vůbec netuším a zjišťovat se mi nic nechce. Neměla by reklama něco říkat o produktu?
Pavel Jechort

Míla KneprJá si nemůžu pomoct, mně se to fakt líbí. Jako ze života, v tom nejlepším slova smyslu. (Spot “Integrál” snad zažil každý rodič. ) Nesedí to na zadku, nemá to žádné zbytečné kudrlinky, jednoduché. Seriál týdne.
Míla Knepr (Silver Pack)

Jsem až takový pamětník, že jsem zažil dobu, kdy reklamy mobilních operátorů nebyly prudy z nudy!
Vilém Rubeš

Další varianta komiksové série mobilního operátora s řadou mini vtipů z reálného života. Zřejmě to zapadá do celkového TV obsahu a komunikace nabídky. Svůj účel to plní, ale nic víc.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Za mě skvělá, vypointovaná videa. Jsou svižná, navazují na sebe, odkazují a na rozdíl od T-Mobile jsou stavěny na jednoduchém vtipném sdělení, nejsou překombinavaná ani dlouhá.
Petr Kašpar (Cognito)

4. Příběh Hotelu Růženka pokračuje (36 %)

T-Mobile pokračuje v marketingové kampani z prostředí horského hotelu Růženka. Její další část propaguje výhody digitální televize a nový fotbalový obsah. V kampani se opět objeví Kryštof Hádek, Veronika Kubařová, Jiří Langmajer a Ctirad Götz. Poběží až do konce října a kromě televize se objeví také na venkovních plochách, v tisku, online včetně sociálních sítí a také v místě prodeje.

Kreativní koncept potažmo nadlinkovou část kampaně připravila Saatchi & Saatchi, produkci spotu měla na starost Boogie Films a režie se ujal Tomáš Bařina. Podlinkovou část kampaně připravila Havas Worldwide, o digitální linku se stará Proboston Digital a sociální média řídí Newcast. Nákup médií má na starost MediaCom Praha.

Myslím, že změna na pozici marketingového ředitele T-Mobilu je samo o sobě nejlepší hodnocení týhle kampaně. Děkujeme a těšíme se na nový koncept.
Martin Svetlík (McCann Prague)

„Semolinové čakry” a Hádek, který se promění ve figurínu, mě rozesmály. Spoty T-Mobile už se staly specifickým žánrem. Mají svůj rukopis a styl humoru, kdo z vás to má?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Pořád jim reklamy jdou, marná sláva. Tu telku mám a jsem na ně kvůli reklamě o trochu méně naštvanej.
Pavel Jechort

Míla KneprFotbal a T-Mobile. Dva spoty, dva různé poločasy. Fotbal na tajňačku je mile inspirovaný známou pivní kampaní. Ok, jen nechápu to žvatlavé intro. Možná by pomohlo občas se zeptat: Je to dost jednoduchý? No a druhý poločas, to je tak doslovné, až to bolí. A to jsem si myslel, že ČS s claimem “bankomat na každém roku” a obrazem bankomatu u rohového praporku nic nepřekoná. I překoná – Stará dáma…
Míla Knepr (Silver Pack)

Ještě tam chybělo, aby někdo uklouz na banánový šlupce. Naprostý odpad!
Vilém Rubeš

Formát “komiksové série” dobře vyhovuje mobilním operátorům s jejich nekonečnými nabídkami. Líbí se mi pokus jít do absurdního humoru, ale exekuce z mého pohledu postrádá vkus.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Asi nejsem na stejné vlně humoru, reklamy jsou řemeslně provedené dobře, obsah a styl jde mimo mě. Video negraduje a zbyde z něj dojem trapnosti.
Petr Kašpar (Cognito)

5. Detektiv Artur opět na scéně (31 %)

Raiffeisenbank v srpnu pokračuje ve svém černobílém komunikačním konceptu, kdy se opět objevuje detektiv Artur (Victor Solé) a jeho kolegyně Viktorie (Erica Bigiou). “Letošní spoty jsou opět natočeny stylem připomínajícím krátké filmy a zachovali jsme i černobílé ladění, které nás dlouhodobě odlišuje od konkurence,” uvedla Michaela Kuželová, manažerka marketingové komunikace Raiffeisenbank. “Ke změně však došlo ve světelném ladění. Zatímco spoty loňské série se, až na jednu výjimku, odehrávaly v noci, letošní jsou prosvětlené, optimistické a díky nově zvolené hudbě mají jinou dynamiku a švih. Kampaň zahajujeme 20. srpna 2018 TV spotem na produkt eKonto Smart, ve kterém představujeme benefit vedení účtu zdarma. Dostal pracovní název Rybička,” doplnila Kuželová.

Součástí kampaně je i sada desetisekundových YouTube a facebookových videí, které dějem navazují na televizní spoty. Zároveň se kampaň objeví také na venkovních nosičích a ve formě displejové kampaně na bankomatech. Kreativu kampaně připravila Made by Vaculik, režii televizních spotů zajistil opět Tomáš Řehořek a produkci obstarala Armada Films. Fotografkou produktových plakátů se letos poprvé stala Lucie Robinson.

Co se stane, když koncept založenej na estetice film noir “prosvětlíte” a dáte tam veselou hudbu, aby to působilo “optimisticky”. Nepochopím.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Já nevím. Mám z toho depresi.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jednak tam konto mám a platím přes kilo, asi jako odměnu za věrnost, jednak tenhle vlak už jel tak asi před 5 lety, no ne?
Pavel Jechort

Míla KneprKreativní idea, taky spíš “stórka” mi připadá stejně jako hlavní hrdinka – malá a hodně přifouknutá…… Ostatně i klient charakterizuje odlišnost kampaně od té loňské tím, že je optimističtější, s jinou hudbou a především – odehrávající se ve dne. Další komentář netřeba.
Míla Knepr (Silver Pack)

Nekrmte ji! Chápete? Rybičku, ani banku! Jak sivý dvojsmysl! Kdyby mi bylo pět, plácám se do kolen. Škoda práce a času…
Vilém Rubeš

Není to můj šálek kávy, žádný insight, pouze hra se slovy.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Šroubovaný až doslovný humor, ve videu se kloubí snaha o laskavý humor s podivnými byznysovými grimasami. Výsledný dojem je pak všelijaký.
Petr Kašpar (Cognito)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Spot pro Ikeu je přinejmenším spotem měsíce”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 30. týden 2018

  1. Saatchi & Saatchi: Uložte si všechno (49 %)
    značka, klient: Ikea
  2. Kaspen/Jung von Matt: Úvěr s úrokem 0 % pomůže vaší živnosti (38 %)
    značka, klient: Moneta Money Bank
  3. Konektor: Najděte se ve vlastním (34 %)
    značka, klient: Českomoravská stavební spořitelna
  4. Leo Burnett: Život mě naučil, že každá koruna se hodí (27 %)
    značka, klient: Sberbank
  5. Symbio: Vyhledávač s citem pro váš vkus (25 %)
    značka, klient: Glami.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každo u z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Uložte si všechno, říká Ikea (49 %)

Ikea v nové venkovní kampani propaguje úložné prostory. Doplňující televizní spot navazuje na klíčové vizuály, které jsou k vidění na velkoformátových plachtách, obrandovaných skříňkách, bigboardech a citylightech. Celá kampaň je podpořena i v digitálních médiích. Za její kreativou v ATL a bannerové digitální kampani stojí Saatchi & Saatchi. 

Hlavním konceptem kampaně je slogan Život toho přináší spoustu. Uložte si všechno. “Většina z nás si ukládá věci, o kterých si myslí, že bude mít šanci je znovu využít – od suvenýrů z dovolených přes sportovní náčiní po předměty vyvolávající vzpomínky. Často právě nedostatek místa a touha uložit si vše potřebné přetváří naše domovy na méně útulné a neorganizované,” uvedl copywriter Jindřich Jinoch z agentury Saatchi & Saatchi. “Chtěli jsme kampaní ukázat, že se nad nimi dá přemýšlet jinak. Úložné systémy Ikea umožňují schovat si vše, bez kompromisu,” doplnil Fruzsina Varga, campaign leader pro Česko, Maďarsko a Slovensko z Ikea. 

Důkaz, že není potřeba ty věci moc komplikovat. Skříně se prostě nejlíp prodávaj lidem, co maj hodně věcí. Mohl tam být ještě dořečený důvod, proč ty věci ukládat a nevyhazovat – možná ta holka má malou sestřičku, se kterou to rodiče budou absolvovat celý znovu? V aftershotu? Nevím, brainstormuju, že jo. Vítěz týdne.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Míla KneprTo je božíííí. Já taky ty věci nechci vyhazovat. Jasné, čisté, se skvělým insigthem. Přinejmenším spot měsíce.
Míla Knepr (Silver Pack)

Svět, kde mizí věci a přibývají skříně, až v domě nění nic jinýho. Kdyby ještě nešly otevřít, byl by to super námět na béčkovej horor.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Všechno správně. Možná bych jen trošku přidal na humoru a na dramatizaci toho, co znamená “spoustu” a “všechno”. Kampaňovej slogan moc pěknej! U mě vítěz.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Insight je dobrý , ačkoliv někteří moudří tvrdí, že nepotřebných věcí byste se spíš měli zbavovat, než je ukládat. Jinak je v tom Ikea cítit na sto honů, což je dobře. A ještě jedna věc – nějak mi nejde přes jazyk to spojení „Život toho přináší spoustu. Uložte si všechno.” Podle mě se to dalo ještě nějak vybrousit. Ale jinak pěkná práce.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ikea je dobrá, chápu, hlava se nebouří, job done a ani to nebolelo.
Pavel Jechort

Já to chápu. Čím víc blbostí kupujeme, tím víc úložnýho prostoru potřebujeme. Přímá úměra.
Ondřej Souček

Váhám, zda příběh zafunguje na první dobrou. Možná s vyšší frekvencí?
Alena Oswaldová

Ukázka toho, kolik věcí lidi potřebují k uskladnění, ve mně vyvolává otázku, proč by to někdo vůbec chtěl vidět nebo o tom slyšet?
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

A že jde udělat i supercool reklamu na skříň, Pax na to! Mě to strašně baví. Dobrý insight, krásně zpracované, svižné tempo. Ikea má prostě koule (masové i vegan mrk mrk).
Klára Javůrková (Comtech_Can)

2. Kocour ukazuje úvěry pro živnostníky (38 %)

Moneta Money Bank spustila 20. srpna novou komunikační kampaň na podporu nezajištěného a neúčelového úvěru Expres Business. Nabídkou nulového úroku po dobu prvních třech měsíců chce banka oslovit především živnostníky, svobodná povolání a malé firmy. Kampaň pochází z agentury Kaspen/Jung von Matt, objeví se ve formátech televizního spotu, billboardů, spotu v rádiu či internetové inzerce. 

Televizní spot pracuje s mottem Když pracujete na sebe, začínáte každé ráno od nuly. Něco o tom víme, a proto i náš úvěr pro živnostníky začíná nulou. Pod režijním vedením Tomáše Řehořka si v něm své poznámky opět neodpustí oblíbený kocour. Spoty odvysílají televizní stanice Prima a ČT. Vizuály se objeví na billboardových plochách a v rámci internetové inzerce. Kampaň poběží také v rádiu.

V tabulce je odškrtnutá kolonka “branding a propozice v prvních pěti vtěřinách” a všichni jsou štastní, jak je ta kampaň digitální. Navíc podnikatelé snad nezačínají každý den od nuly, nebo? Každodenní bankrot?
Martin Svetlík (McCann Prague)

Míla KneprStokrát vidění pekaři/pekařky, truhláři jako symboly malého podnikání v bankovních reklamách. Klišé jako, no, jako prase. A rámování spotu kocourem, tomu už nerozumím. Jestli je tam v rámci konzistence, nebo ze zvyku, nebo proto, že v trackingu vyšlo, že toho kocoura si lidi pamatují nejvíc, to ví snad jen Marcomm.
Míla Knepr (Silver Pack)

Kdyby tam nebyl ten poslední joke, bylo by to pěkný. I tak nešťastný vítěz týdne.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Jo, prostě produktovka s kocourem. Taky si všímáte, že kocour nám čím dál tím víc zalejzá do pozadí? Není to škoda?
Miky Karas (Scholz & Friends)

Myslím si, že kombinace protivného kocoura a šikovných, energických podnikatelů funguje pěkně, spot má příjemné tempo a nikde nedrhne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tak jestli je to pravda, něco tady smrdí USP.
Pavel Jechort

To musí být naprosto strašnej život, když se každej den probudíte s myšlenkou, že zase nic nemáte a musíte opět začínat z ničeho. To je jak ten nejhorší sen. Chudáci živnostníci (včetně mě).
Ondřej Souček

Konečně mě Moneta neirituje sexuálním harašením kocoura Tomia. Tahle kampaň má jasné sdělení a solidně zpracovanou hard sell nabídku. Zaujalo.
Alena Oswaldová

Alespoň si teď už všichni pamatujeme, že Moneta banka je ta s kočkou.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Nevrlý kocour is back! A kdybych mohla mít osobní prosbu, tak bych si moc přála hlas pana Taclíka také zpět. Je fajn, že pochopili, že dělat z kocoura drahý komparz je fakt číčovina. Líbilo by se mi, kdyby kocour byl víc svázaný s příběhovou linkou, tak jako dřív. Teď je tam tak podivně nalepený. I když hláška „granule na nule“ se povedla, tak z toho trčí. Prostě tam jen pošle legru na konec, jakože humorný frk. Ale je to na dobré cestě.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

3. Liška našla bydlení horolezcům (34 %) 

Českomoravská stavební spořitelna 27. srpna spustila novou reklamní kampaň. Navazuje v ní na “hrdinské” spoty dodávající odvahu bydlet podle svého. V hlavní roli se tentokrát představí horolezci, kteří hledají bydlení mezi skálami. Televizní kampaň budou doprovázet i nové vizuály v tiskových i online médiích. Spořitelna v nich bude odkazovat na webovou stránku, na které zájemci naleznou mimo jiné příběhy klientů ČMSS nebo tipy a rady potřebné při rekonstrukci či výstavbě nového bydlení. V průběhu podzimu se objeví i spot doplněný o nové produktové informace a nabídky.

Milá kampaň, kde těm dvěma ten jejich horolezeckej domek vlastně přeju a mám za ně radost – což je důkaz, že emočně to funguje dobře. Žádná velká kreativní nadsázka, ale co tam mělo být, to tam je. A to není málo!
Martin Svetlík (McCann Prague)

Míla KneprKreativita v mezích “zákona”, tak rozumím svobodomyslným horolezcům v kombinaci s prkennou “liščí” finanční poradkyní. Pokud je propozice o tom, že Liška půjčí i těm dosti (ale ne úplně) alternativním, pak to dává smysl jako odvážnější marketing. Pokud jsou horolezci jen “borrowed interest”, aby to bylo cool, pak je to trapné.
Míla Knepr (Silver Pack)

Lidi, co dělaj něco zajímavějšího než vy, a k tomu slovní hříčky postavený a dvojsmyslech. Řemeslně vypilovaný k dokonalý šedivosti.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Na mě je to moc generický a zaměnitelný. Jsem příznivcem konceptů, který jsou výraznější a jasně se odlišujou od konkurence. Ale nic mi to násilím netlačí, není to invazivní, což je rozhodně fajn.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Je to srozumitelné, funkční, nudné.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vylezu na skálu, holka mě zachrání, mrknem na balón, buřinka do toho jde s námi, bydlíme v domě pana Kellnera a na zápraží každý den snese jednorožec zlaté hovínko. To nemůže nefungovat.
Pavel Jechort

Já nebudu hodnotit spot, ale, co mě zaujalo je ten samotný dům. Je skutečný? Nebo ho tam mezi skály naklíčovali? Je k němu příjezdová cesta? A kolik do toho vůbec ti dva nasypali? Aspoň je o čem přemýšlet, ne?
Ondřej Souček

Ale ta Liška přichází moc pozdě! Pro online prakticky nepoužitelný.
Alena Oswaldová

Kvalitní zpracování může zaručit dobrý výsledek…
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Zapadá to pěkně do sérky s bikerkou, a je fajn, že si vytvořili „xicht“, který vynikne a je rozpoznatelný. „Najděte se ve vlastním.“ je podařený claim, vystihující situaci, kterou většina mladých teď dost řeší. Ještě bych ubrala na voiceoveru, zbytečně tlačícím na pilu a přidala info o tom, jak bych si i já mohla pořídit to vyvoněné hnízdečko ve skalách.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

4. Každá koruna se hodí, říká Sberbank (27 %)

Od neděle 19. srpna startuje nová kampaň Sberbank CZ na Fér půjčky. Je podpořená novým televizním spotem s mottem Život mě naučil, že každá koruna se hodí. Spot vznikl ve spolupráci s kreativní agenturou Leo Burnett a produkční agenturou Armada Films pod taktovkou režiséra Tomáše Řehořka. Od 19. srpna do 23. září bude vidět na všech komerčních kanálech televizních skupin Nova a Prima. V televizním spotu vystupují i zaměstnanci, kteří účast na natáčení vyhráli v interní soutěži.

Reklama se bude zobrazovat i v onlinu a ve vyhledávačích. Zapojeny jsou i sociální sítě Sberbank CZ, které budou během srpna a září plné soutěží o ceny. Příspěvky budou doplněné unikátními ilustrovanými obrázky Libora Drobného, které vznikají speciálně pro banku.

Nejdřív se sžíváte s příběhem pána, kterej vybírá peníze na vlak do Domažlic, protože ho kámo okradli před Hlavákem fakt nekecám, ale pak se ukáže, že nakonec jen neměl drobný do autíčka pro dítě, což je zvláštní, protože přece si mohl místo žebroty rozměnit kilčo v obchodě, takže nakonec přeci jen asi neměl vůbec žádný peníze a možná to ani není jeho dítě, protože mu jen hodí minci do autíčka a jde pryč… takže možná je ta dětská radost to jediný, co mu brání skokem pod metro ukončit jeden nešťastnej bezdětnej život po bankrotu jeho firmy na výrobu houpacích autíček. Nebo to v tom aspoň vidím já.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Míla KneprŽádný over promise, hezká kreativní idea. Jen nechápu, proč je to vizuálně takové umolousané a ukoptěné.
Míla Knepr (Silver Pack)

Jo my jsme si měli myslet, že pán je houmák, co chce drobáka na čučo, a on jen nemá desetikačku na autíčko v obchoďáku. To určitě znělo hrozně vtipně na tý prezentaci, no.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nebylo by lepší snažit se pracovat se značkou dlouhodobě, konkrétně ji profilovat a mít konzistentní komunikaci místo množství taktickejch kampaní, který vypadaj pokaždý jinak?
Miky Karas (Scholz & Friends)

Trochu doslovná dramatizace headlinu, ale neuráží mě to (ani nenaplňuje nadšením).
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vážně jsem právě viděl reklamu na půjčku, ve které manažer na nákupech v OC Smíchov žebrá o pětku na houpací autíčko?
Pavel Jechort

Vsadím se, že tenhle otec na tom není dobře se svou manželkou, možná jsou rozvedení a tak se on snaží synáčkovi ve všem vyhovět. Radši než by mu řekl “Hele, peníze nemáme synu, najdeme nějakou jinou legraci,” tak se sníží k žebrotě. Ale možná je ten chlapík bez práce a vážně nemá ani korunu. Potom je ale dost zvláštní, že nežebrá o jídlo pro syna ale o korunu na autíčko. No, je v tom každopádně ukryté osobní a rodinné drama.
Ondřej Souček

Hodně štěstí s takovou subtilní metaforou.
Alena Oswaldová

Pokus vytvořit nějaké drama mezi tím, co vidíte, a tím, co slyšíte, nepomůže tomu, aby se vám to líbilo
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Sberbank. Pěkný nápad, děsně zahuhlaný. Já jsem to z televize před tím vůbec nechytla. A vlastně mi to bylo jedno.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

5. Glami znovu v televizi (25 %)

Módní vyhledávač Glami.cz zahájil novou kampaň se sloganem Vyhledávač s citem pro váš vkus. Poběží v televizi Nova od 13. srpna do 9.září. Dva nové spoty se objeví i online na YouTube, Facebooku a Instagramu. O koncept i výrobu se postarala kreativní agentura Symbio spolu se Symbiografem. Václav Krbůšek se podílel na kreativě, režii a patří mu i vypravěčský hlas ve spotech. Kampaň je podpořena také display reklamou. V září poběží soutěž s partnerskými e-shopy. 

Míla KneprGlami, to je Trivago s oblečením malilinko štrejchnuté Matrixem…. Nuda bez pokusu o nápad. A vrchol všeho: módní web ukazuje chlapa ve spodním prádle a v ponožkách. To není ani vtipné, je to řádně řepácké. (Aby nebyla v marketingu módního webu mýlka, navíc jsou ty ponožky.)
Míla Knepr (Silver Pack)

Sexismus není cool a tenhle mě přímo uráží. A ty chraplavý hlasy jsou peklo.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Aneb když nemám myšlenku a snažím se to zamaskovat lacinejma vizuálníma fórkama. A když žena potřebuje oblečení, proč by ho měla kupovat s mužem? To nezvládne sama? Nebo on za ni platí? Pro koho teda Glami je? Samé otázky…
Miky Karas (Scholz & Friends)

Všechno – od herců, po voice over, stylizace – mi přijde neuvěřitelně vyumělkované. Mám pocit, že i katalog Quelle na mě mluví příjemnějším a uvěřitelnějším jazykem.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Že by tedy chlap znal Glami a poučoval své děvče si mohou myslet jen v Glami, ale obráceně to třeba fungovat může.
Pavel Jechort

Tohle je další schůdek k vrcholu konzumu. Už nemusím dělat skoro nic. Jenom klikám, kupuju, klikám, kupuju. Hlavně, aby mě to nestálo žádný úsilí. Zajímá mě, kam to až dojde. AI za nás pozná, co vlastně chceme, a tak nám nabídne personalizovaný seznam produktů? Asi tak nějak.
Ondřej Souček

Moc díky za kvalitní sondu do duše spotřebitelky a citlivou práci s insighty. Všechny už se nesmírně těšíme, až budeme moct vyhledávat růžové šaty.
Alena Oswaldová

Reklamní spot říká zcela jasně, jaké je jeho hlavní sdělení…
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Tady asi nebyl budget nijak závratný, takže se muselo kouzlit s 5,50 Kč. Baví mě ta nadsázka od herců. Ale “Kolik obchodů zvládne projít muž?” Opravdu? To si mohli odpustit.
Klára Javůrková (Comtech_Can)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

“Fashion film Blažka je fajn, jen moc filozofuje”

$
0
0

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších – samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 31. týden 2018

  1. Travel movie Ireland (42 %)
    značka, klient: Blažek
  2. Young & Rubicam: Ukazujeme cestu! (29 %)
    značka: Erste Premier, klient: Česká spořitelna
  3. Renegadz: Dvořákova Praha (27 %)
    značka, klient: Dvořákova Praha
  4. Nesoudíme. Pomáháme (26 %)
    značka, klient: Pro život ČR
  5. Face Up: Termoprádlo pro vás vyrobíme, ale blbnout v něm musíte sami (22 %)
    značka, klient: Pleas

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 9 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Blažek se přesunul do Irska (42 %)

K nové kolekci Blažek pro sezonu podzim/zima 2018 uvedl další fashion video. Krátký příběh se odehrává v nedotčené krajině Irska. Kampaň vznikla na podporu nové kolekce a cílem je ukázat, že funkční materiály, které v nové kolekci Blažek využívá, jsou v souladu s módními trendy. Video vzniklo v režii dvorního režiséra značky Jakuba Jahna.

“Rozhodli jsme se ukázat zákazníka Blažka jako muže, který se nebojí kombinovat zdánlivé protiklady a vytvářet tak svůj vlastní styl. V novém videu jsme dali tentokrát velký prostor samotnému Irsku a jeho drsně mužné krajině. Nehostinné počasí nám dovolilo ukázat podzimní kolekci plnou funkčních materiálů ve “skutečném provozu”,” uvedl majitel značky Blažek Ladislav Blažek.

Ušlechtilá nuda s neuvěřitelnými bláboly. Bez Irů bychom nebyli v Irsku. Jak zbanálnit tak skvělou zemi? Blažek – usnou vám u toho nohy.
Vilém Rubeš

Ty záběry, to je čirá, syrová krása. Úplně by mi stačilo, kdyby k tomu nebyl ten dlouhý a patetický voiceover. Video by celkově mohlo být kratší a mít nějaký zajímavější nápad. Jsou to prostě tři chlapi potulující se krajinou i městem. Ale i tak je to vítěz týdne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ten voiceover je šíleně blábolivej (navíc s anglickým, ne irským přízvukem!!!). Ale i když se z něj osypávám, vlastně to se mnou něco udělalo. A něco, co není úplně špatný. Takže snad jen v první větě fakt mělo být This is not just a fashion film. A jasně, neměli pít tullamorku, no.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Tři kluci spolu a k tomu pár koní? Mamma mia!
Ondřej Souček

Hezká poetika. Šla bych víc na dřeň a nechala vypravěče mluvit jen o emocích. Není potřeba, aby divákovi vysvětloval metafory (plátno, ilustrace…). Sexy voiceover bohatě postačí!
Alena Oswaldová

Chcete mě zabít? Věta Bez Irů bychom nebyli v Irsku ideálně vystihuje hloubku kampaně. Doufám, že vám upadají knoflíky z košile hned po rozbalení, jako naposledy mně.
Pavel Jechort

Hezká kamera, střihová skladba, hudba. Sesekal bych to o minutu a bude to celkem leštič.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Neříkejte, že nejde o fashion video, každý ví, že ano. A není to špatně. Vizuální stránka k nové kolekci je zpracována dobře, ale voiceover se snaží posunout reklamu někam, kam se to nehodí.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Cílem asi bylo natočit pěkný obrázky a navodit konkrétní atmosféru. A to se povedlo. V tomhle případě je mi úplně jedno, jak moc uvěřitelný jsou tři chlápci v oblecích, kteří hladí koně. Je to pěkný a na lokální značku je to prostě fajn počin. Jen ten voiceover je občas trochu moc filozofickej, tam bych se nebál ubrat pro lepší srozumitelnost.
Miky Karas (Scholz & Friends)

2. Erste Premier ukazuje cestu (29 %)

Erste Premier

Erste Premier

V nové kampani Ukazujeme cestu! se Erste Premier zaměřuje na vlastnosti a postoje typické jejím klientům. “Klienti Erste Premier jsou úspěšní lidé, jejich úspěch a cesta k němu jsou často inspirací pro ostatní. Aby svým vizím vdechli život, musí leckdy prokázat velkou míru odvahy, vytrvalosti a originality. Nebojí se být nároční na sebe ani na své okolí, chtějí zkrátka to nejlepší. Novou kampaní chceme dát vědět, že se na cestě k realizaci i těch nejodvážnějších plánů a přání mohou absolutně spolehnout právě na nás,” uvedla Petra Ondrušová, ředitelka Erste Premier. 

Kampaň běží od 1. září v printu a online, v Praze se objeví i na billboardech. Poprvé využívá prvky ilustrací, přibližuje se tak nejen korporátnímu segmentu České spořitelny, který s nimi pracuje už delší dobu, ale podtrhuje i provázanost značky Erste Premier s designem a uměním, které dlouhodobě podporuje. Proto se vedle kreativní agentury Young&Rubicam a fotografa Matúše Tótha na její realizaci podílela výtvarnice Eliška Podzimková. Nový vizuál značky se postupně objeví nejen v materiálech pro klienty, na webu značky, ale i v Erste Premier centrech a na akcích, které značka pořádá či podporuje, např. na Designbloku.

Jak souvisí ilustrace s těmi, “co udávají směr” (to jsou takové devadesátky, že by to měli už dát do muzea, to ví asi jen ten, co jim to prodal. Nabídka nula, přitažlivost nula.
Vilém Rubeš

Vizuální ztvárnění myšlenky „Ukazujeme cestu” je trochu doslovné, ale ilustrace jsou fajn. Líbí se mi, když komunikace vyčnívá.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Hm, čím se měří úspěch, že jo? Mí dobří známí maj v pěstounské péči dvě děti s Downovým syndromem. Je Erste tak při zemi, že ukazuje pomíjivej úspěch skrze paní v kostýmku a pána v obleku?
Ondřej Souček

Ať koukám, jak koukám, Elišku v té ilustraci nepoznávám. Kudos za zapojení ilustrátora, ale příště mu dejte prostor.
Alena Oswaldová

Já bych chtěl vidět reálné lidi, alespoň jednou. Třeba plešatého chlapíka s nadváhou a zlatým řetězem od vany kolem krku. Takové tam potkávám ostatně nejčastěji.
Pavel Jechort

První pohled evokuje plakát na kinopremiéru příměstské úřednické fantasy. Celé je to taková prazvláštní bábovka s kečupem…
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Docela pěkně umělecky ztvárněná kampaň, na to že jde o banku.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Víc by se mi líbilo, kdyby kampaň zobrazovala konkrétní osoby (tuším, že v některý z minulejch kampaní to tak bylo) a jednotlivý ilustrace by ukazovaly skutečnou cestu toho člověka. Použití ilustrací je ale fajn. Komunikaci Erste to v bankovním segmentu jistě odliší.
Miky Karas (Scholz & Friends)

3. Dvořákova Praha je i v televizi (27 %)

Kampaň mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha vstoupila do své závěrečné fáze. Spolu s venkovní a online komunikací nasadil festival i televizní spot. Ten poběží od konce srpna v České televizi a také jako online reklama na YouTube a sociálních médiích. Připravila jej stejně jako celou podobu kampaně agentura Renegãdz. 

“Letošní rok je rokem oslav. Slavíme výročí republiky a tím pádem se sluší připít i na jednoho z našich nejznámějších skladatelů, na Antonína Dvořáka,”  uvedla k výběru konceptu Klára Bumbálková, marketingová ředitelka festivalu. “Do spotu jsme vybírali osobnosti, které stejně jako Antonín Dvořák svou profesí a tvorbou přesahují hranice naší země,” dodala Kamila Tehranian z agentury Renegãdz.

Na servilitu! Připijte mecenášům! Chudák Dvořák.
Vilém Rubeš

Mluvící hlavy. Známé mluvící hlavy. Co na to říct?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Nikoho to nepřesvědčí, aby na festival přišel, pokud to neplánoval. Ale fanouškům to asi připomene, že se bude konat. Jestli to stačí, nevím.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Já to nepochopil. Nevím. Je pozdě. Jdu si pustit Novostvětskou.
Ondřej Souček

Slepenina.
Alena Oswaldová

Koncept záplavy tváří byl dobrý poprvé, možná podruhé, ale teď už je o ničem.
Pavel Jechort

Jednoduchý a čistý nápad, co neurazí. Tu závěrečnou grafiku bych trochu rozhýbal, ke konci to celé drcne na zadek.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Nejsem si úplně jistá, co chce zadavatel reklamou říct. OK, řada významných lidí festival podporuje, což je samozřejmě dobře. Ale jak to pomůže promovat festival? Co má být hlavní message klipu? Je to celé reklama na šampaňské…
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Formát přípitků je jasnej a srozumitelnej, osobnosti dobře nakombinovány. U pana Hanzlíka se mi normálně podlamujou kolena. A dostat kardinála Duku do reklamy, to jsem vždycky chtěl. Jenom ty naše koncepty asi nebyly dostatečně oduševnělý.
Miky Karas (Scholz & Friends)

4. Muž má zodpovědnost, říká kampaň (26 %)

Hnutí Pro život ČR připravilo k projektu Nesoudíme. Pomáháme nový videospot. Ten akcentuje společenskou zodpovědnost muže za ženu a počaté dítě. O režii se postaral Tomáš Drdácký, produkci zajistil Edvard Miškej. Na natočení se podíleli herci Ester Geislerová, Matouš Ruml a Josef Polášek. Spot Miláčku, já jsem těhotnej je určen pro veřejnoprávní média, sociální sítě a kina.

Kdyby recitovali telefonní seznam a vyzývali k obracení na souvrati, nemohlo to být míň emocionální.
Vilém Rubeš

Nápad vyměnit role muže a ženy v důležitém životním vůbec není špatný. Ten konec spotu, kdy se začnou hihňat, mi ale přijde strašně neautentický a odbytý, prostě to nějak skončí a naroubuje se na to voice over. Škoda.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

S aktivitami Pro život ČR nesouhlasím, takže nemůžu objektivně hodnotit nic kromě technickýho provedení. A to je tady v rámci žánru OK. 
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Je to neziskový, nevysoutružený, poctivý, autentický, prostě fajn kus.
Ondřej Souček

To není “dobrej vtípek”. Pro muže ani pro ženy.
Alena Oswaldová

K vážnému tématu ne vždy patří vtípek, i když tady nic moc vtipného nezaznělo.
Pavel Jechort

“Vtípky jsou dobré”. Aha, takže to mělo být vtipné. Díky! Dobré vědět.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Výměna rolí. Pěkný, i když trochu doslovný pokus o přesvědčování – ale kdo ví, možná to pomůže změnit myšlení. Dobrý casting, jednoduché sdělení. Ale ten voice over na konci? To jsou chlapi opravdu takoví idioti, aby se k nim muselo takto mluvit?
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Rozhodně oceňuju, že se spot snaží k serióznímu tématu přistupovat s humorem. Bohužel ten vtípek mi nepřijde moc vtipnej.
Miky Karas (Scholz & Friends)

5. Pleas připomíná 145 let své existence (22 %)

Kampaň Pleas

Kampaň Pleas

Kampaň Pleas

Kampaň Pleas

Kampaň Pleas

Kampaň Pleas

Agentura Face Up v září spustila jednu z největších kampaní havlíčkobrodského Pleasu v jeho porevoluční historii, která připomíná výročí 145 let jeho existence. Objeví se v outdooru, tisku i online včetně sociálních sítí. Cílem je připomenout a znovu představit společnost coby českého tradičního textilního výrobce, jednoho z mála, který přežil úpadek tohoto průmyslu v 90. letech minulého století. Kampaň poukazuje na důraz na tradici, stabilitu a kvalitu české výroby.

Vizuálně je postavena na rodinném příběhu spojení dvou fiktivních rodin, které ztělesňují podstatu a základy firmy – rodina Havlíčkových a rodina Brodských – s licencí a odkazem na rodné město Pleasu. O realizaci se postarala Face Up, se kterou společnost spolupracuje dlouhodobě, a to ve všech formách služeb, od focení katalogů přes tvorbu B2C magazínu až po komunikaci na sociálních sítích a marketingovou podporu, firemní komunikaci a kreativu.

Škoda té slizce uslintané košilky, jinak to mohla být aspoň solidně nudná kampaň typu prodáme vám rybářský prut, ale na ryby už musíte sami, kterých na světě vzniklo zatím jen asi 5.999.999 – a tahle třeba mohla být výroční.
Vilém Rubeš

Je lehké se této kampani vysmát. Ale když… ono je to takové… pleasovské.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Falešný a prázdný reklamismus. Pleas no!
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Nechci moralizovat, ale ten první vizuál, jste si jistí, že je všechno legální, jo?
Ondřej Souček

Prádlo pro vás vyrobíme. A font taky. A vůbec nás nezajímá, že vám vypálí sítnici.
Alena Oswaldová

Nápad špatný, font nečitelný…udělat fórek na savé funkční trenky pro seniory se přeci dá zrovna dnes udělat mnohem lépe.
Pavel Jechort

Tady někdo listoval katalogem s billboardy z 90. let, co? Navíc slovo “košilka” mi evokuje folklór, rozhodně ne “cool” brand. Já vám nevím.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Je skvělé vidět, že místní značka přežívá všechny ty roky a já bych byla ráda, kdyby pro ni tato kampaň byla přínosem. Bohužel zde je ale text v konfliktu s vizuálem. Zatímco text říká, že je na nás, jak si věci uděláme, obraz mi ve skutečnosti diktuje, co dělat. Kampaň by byla daleko lepší, kdyby text šel ruku v ruce s dobře nafoceným oblečením. Bez lidí nebo situací. Jakmile dáte lidem možnost představit si cokoliv je napadne, budete mít daleko lepší odezvu. Lidi mají fantazii, nebojte se ji pustit ven.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Udělat fotku mobilem a v Instáči přes ni hodit ten rozbitej font nemusí trvat přes rok, ne? Podle mě promarněná šance. A to vždycky mrzí. Zvlášť u českejch značek, který by si zasloužily extra péči. Asi za tím bude nějaký uvažovaní, ale v konečným výstupu to není absolutně vidět.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Viewing all 383 articles
Browse latest View live